Το εστιατορειο στηθηκε με βαση τη μαγειρικη στο φουρνο, ωστε να δωσει μια καινουργια προταση μεζεδων, και κυριως πιατων.Κυριος στοχος,η φουρνομαγειρικη μας να καλυψει τις προτιμησεις και του πιο απαιτητικου ουρανισκου.Η αγαπη στη μαγειρικη και η συνεχης αναζητηση νεων πιατων, μας καθιερωσαν ως την καινουργια προταση στο παιχνιδι των γευσεων, και μας εχουν ειδη κατεταξει σε υψηλη θεση στις προτιμηση του κοινου, σε πιατα οπως. Παστουρμαδοπιτα- κοτσι χωρις λιπος με πατατες φουρνου-μοσχαρακι με σαλτσα εσπεριδοειδων-καπνιστη μπριζολα αλλα και των κλασικων φουρνομεζεδων φετα στο πηλινο-ρεβυθαδα-λουκανικο καπνιστο και τις"σαν τηγανητες" crispy, πατατες μας

Τριτη,Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη,Σαββατο ανοιχτα(20.00 μεχρι αργα το βραδυ)Κυριακη ανοιχτα(απο το μεσημερι)

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ταξινόμηση:

23 Σεπ 2017

Φτασαμε λοιπον και στα φουρνομαγειρεματα
Θα αρχισω την οποια κριτικη αναλυωντας πρωτα τον λογο που με εφερε στο εν λογω μαγαζι.
Οντας μελος του site αρκετο καιρο εβλεπα απο καιρου εις καιρον ολα τα εξεχοντα μελη της κοινοτητας ( εξεχοντα με βαση τους σκουφους που κουβαλανε.... κατι σαν τα αστερια michelin ) να εχουν περασει απο το εν λογω μαγαζι. Και καθε φορα η ιδια ιστορια.... τεσσαρια τεσσαρια τεσσαρια. Ως γνησιος Ελλην λοιπον κι εγω εβγαλα το ευκολακι συμπερασμα. Ε ρε τι τους εχει χωσει ο τυπος.... ποσους εχει ταισει τσαμπα απο εδω μεσα..... ποιος ξερει ποιανου διαχειριστη ξαδερφος η αδερφος ειναι.... και ολες οι υπολοιπες συνομωσιολογικες σκεψεις τυπου Λιακοπουλος ( Νεφελιμ και τετοια )

Ηταν τοσο απροκαλυπτα τα θετικα σχολια που αν εχεις εντρυφησει μεσα στην ελληνικη πραγματικοτητα εισαι αμεσα πεπεισμενος οτι καποια παγαποντια κρυβεται απο πισω.

Εκμεταλευομενος λοιπον κι εγω μια προσφορα που επεσε στα ματια μου απο καποιο site σκεφτηκα να η ευκαιρια να τους ξεσκεπασω.
Να παω κι εγω επιτελους, παρα την αρκετα μεγαλη αποσταση που με χωριζει σαν περιοχη απο το μαγαζι, και να το φλομωσω το μαγαζι στον ασσο μη αναφεροντας σε κανενα οτι γραφω στο site κλπ κλπ.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι περι την ενατη βραδυνη μια ομορφης σε θερμοκρασια και υγρασια Παρασκευης. Το μαγαζι ως εκπληξη αδειο σχετικα μολονοτι εγω περιμενα να βριθει κοσμου και η ουρα να σχηματιζει χιλιομετρα. Σε αυτο συνετεινε οτι το συγκεκριμενο μαγαζι εχει παρα πολλες κριτικες μελων κατι που σημαινει οτι για να εχουν περασει τοσοι και τοσοι απο εκει ειναι κατι σαν σημειο αναφορας για την περιοχη αλλα και για την ποιοτητα φαγητου.

Μας καλοσορισε μια ευγενεστατη κοπελα κι ενας κυριος στην εισοδο και σαφως μας ειπαν να κατσουμε σε οποιο τραπεζι θελαμε.

Για το μαγαζι......

Για τα δικα μου γουστα εκπληκτικο. Πρωτη παρατηρηση οτι ηταν πεντακαθαρο. Δευτερον.... ειχαν πετυχει οι ανθρωποι με την διακοσμηση τους με τον στολισμο των τοιχων και με την ξυλινη καβα στο ενα ακρο του μαγαζιου να δημιουργησουν εκ του μη οντως μια παρειστικη ατμοσφερα και να φιαξουν κατι σαν κουτουκι μεσα στο τιποτα στο τσιμεντο της Ηλιουπολης και στο πουθενα που βρισκεται το μαγαζι. Πολυ παρειστικη και η αυλιτσα στην οποια κατσαμε παροτι ειναι διπλα στον κεντρικο δρομο που παρ ολα αυτα ομως δεν βριθει κινησης. Το δε εκπληκτικοτερο κοματι του μαγαζιου ειναι το παταρι στο οποιο ειναι και η κουζινα περιστοιχισμενο απο φουρνους ( ενεκα και το ονομα.... ολα στον φουρνο ) και ανοιχτο σε ολα τα ματια την ωρα που ο μαγειρας δημιουργει τα καλιτεχνηματα του. Ακομα ακομα και οι τουαλετες του μαγαζιου συμπληρωνουν την εικονα ενος πολυ προσεγμενου και καθαρου μαγαζιου που το μερακι των ιδιοκτητων περισευει σε καθε πινελια.

Θεμα εξυπηρετηση

Μολις μπηκαμε μεσα η υποδοχη πολυ ευγενικη και οχι τοσο ωστε να γινετα ενοχλητικη. Τα κουβερ στηθηκαν αμεσα και το ψωμι με το ντιπ καλωσορισματος ηρθαν επισης αμεσα με την διακριτικη διευκρινηση περι τινος προκειται. Η πολυ διακριτικη παρουσια προσωπικου σε καθε φαση που ενδιαφερεται καθε στιγμη αν το φαγητο ειναι καλο το ψησιμο το γουστο το οτιδηποτε. Δεν νομιζω οτι καποιος ζηταει παραπανω πραγματα απο ενα μαγαζι. Και οταν λεω μαγαζι πιανω την γκαμα του ταβερνειου μεχρι του τρια αστερια michelin.

Οποτε αφου επεσα κι εγω στην απεχθη παγιδα των προγραψαντων να εκθιαζω κι εγω τα παντα σε ενα μαγαζι ( πιστεψτε με δεν με κερασαν τιποτα ) ηρθε η ωρα να δουμε και τι ειναι αυτο που ολοι αξιολογουν με τον μεγιστο βαθμο.

Πρωτα απο ολα θα επενεσω το εκληκτικο ψωμι που μας σερβιραν που εκτος απο ολοφρεσκο ηταν με προζυμι μαλλον και πεντανοστιμο. Οποτε το μαγαζι εξ αρχης δεν συστηνεται σε ανθρωπους που παλευουν να κανουν μια καποια διαιτα.

Πρωτο πιατο που δοκιμασαμε μια μεριδα ψητα χαχανικα που μαλλον θα μπορει να το θεωρησει καποιος ως επιτομη του πιατου οχι μονο για το αψογο ψησιμο του θεματος αλλα ακι για την ακριβη ποσοτητα σως μπαλσαμικου που δεν σε αφηνει να εγκαταληψεις ουτε καν το τελευταιο κολοκυθακι της ντροπης. Αψογο πιατο πεντανοστιμο

Δευτερο πιατο μια σαλατα new age..... ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕΦ...... ο οποιος καταφερε να δωσει γευση εδεσματος στο πιο ανουσιο χορταρικο σαλατας οπως ειναι το λαχανο. Η σως βερυκοκου που περιελουζε την σαλατα εκπληκτικη δινοντας ακριβως την γλυκυτητα που λειπει απο το τοσο ανουσιο λαχανο. Σαφως θεωρω οτι η σως ειχε και το αναλογο μπαλσαμικο και οτι αλλο που συμπληρωνε την απιθανη γευση.

Τριτο πιατο σαγανακι με κρουστα δημητριακων και μαρμελαδα καροτο. Yesssssssssss!!!!!!!!!!
Nομιζω οτι αυτο τα λεει ολα. Αν κι εχω συνηθισει οτι το σαγανακι ειναι παντα τηγανητο δεν μπορουσα να φανταστω ποσο νοστιμο μπορει να γινει στον φουρνο. Οσο για την μαρμελαδα δεν θα εκθειασω διοτι οτι μαρμαλαδα με γουστο βαλεις διπλα σε ενα νοστιμο σαγανακι θα το απογειωσει. ( Το με γουστο κολαει στο οτι δεν θα βαλεις μαρμελαδα νερατζι )

Επομενο πιατο λοιπον, που για διαιτουντες σταματημο δεν ειχαμε, ηταν το εκπληκτικο κοτοπουλο με πενες. Η σαλτσα ιδεωδης, η γευση απαυγασμα, η αισθηση στον ουρανισκο εκπληκτικη. Ειλικρινα απο τα πλεον νοστιμα πιατα που εχω φαει που εχουν σαν βαση το κοτοπουλο. Τοσο ομορφα ψημενο το πουλερικο που σαν υφη στο στομα ηταν τοσο μαλακο που μονο κοτοπουλο δεν θυμιζε. Θα το προτεινα για οποιο γουστο.

Τελευταιο πιατο που ειπαμε να γευτουμε ηταν το ψαρονεφρι με μια εκπληκτικη σως ( δεν θυμαμαι ακριβως πως την περιεγραφαν ) που το σερβιρανε με ρυζι. Το ρυζι εμενα δεν μου αρεσε αλλα κι αυτο ειναι επειδη εμενα δεν μου αρεσε. Σαν ρυζι ηταν οτι επρεπε. Το δε ψαρονεφρι ηταν ακριβως το τοσο οσο λεω εγω. Ψημενο ακριβως στο κλικ που χρειαζεται μετα το αιμα και πριν το ξεραμα και το καψιμο. Μιλαμε για τεχνη. Γευση επισης απιαστη. Ειλικρινα ο μαγειρας ( και δεν τον ονομαζω σεφ γιατι η λεξη μαγειρας ειναι τιμητικη ) ειναι πολυ μερακλης με αυτο που κανει. Αυτες οι γευσεις διαδικαστικα δεν βγαινουν με τιποτα.

Το μαγαζι σερβιρει πολυ καλο κρασι χυμα διαφορων ποικιλιων και αριστης ποιοτητας. Εμεις δοκιμασαμε το αγιοργητικο που ειναι πολυ ευκολο στην ποση και δεν αλλιωνει τις γευσεις που σερβιροντε.

Για το ολο πληρωσαμε εικοσιτεσσερα η αξια του κουπονιου και αλλα εικοσιεξι στο μαγαζι το ολον πενηντα ευρω. Σε οποια αλλη περιπτωση μπορει να ελεγα οτι το γευμα ηταν λιγο τσιμπημενο. Εδω δεν θα βγαλω κουβεντα. Αξιο μεχρι ενος οτι φαγαμε και οτι πληρωσαμε.

Δεν θα πω αν προτεινω η δεν προτεινω εγω το συγκεκριμενο μαγαζι απλα θα πω οτι το μαγαζι αυτο σιγουρα θα αποτελεσει το στεκι μου οταν καποια στιγμη θα εχω διαθεση να βγω απο το κλεινων αστυ της περιοχης μου και θα θελησω ενα πολυ καλο γευμα μονος η με παρεα.

03 Σεπ 2017

Τί να γίνει... Είμαστε άνθρωποι και έχουμε και ιδιαίτερες συμπάθειες.
Πέρα όμως από τη συμπάθεια, και μέσα στα πλαίσια της αντικειμενικότητας που προσπαθώ να έχω, αυτός εδώ ο μάγειρας πραγματικά έχει ξεφύγει. Αυτά που μαγειρεύει πάνω στο πατάρι του, τα πιάτα που κατεβάζει στους πελάτες του, και η φαντασία του πάνω στην τέχνη του, δεν έχει τέλος. Και για να προλάβω τυχόν περίεργους συνειρμούς, όχι, δεν ξέρω να πλέκω. Ούτε εγκώμια, ούτε πλεκτά, ούτε πλεκτάνες.

Πόσα πράγματα άλλαξαν ένα χρόνο μετά την πρώτη μου επίσκεψη και κριτική για τα Φουρνομαγειρέματα; Πολλά. Η εξέλιξη των ειδών και των πραγμάτων.

Εδώ όμως μιλάμε για την περίπτωση που το άριστο ( κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη ) ξεπέρασε τον εαυτό του. Εννοώ αυτή τη συνολική εμπειρία που ψάχνουμε, όταν βγαίνουμε έξω για να περάσουμε καλά, της φιλοξενίας, του φαγητού, των ανθρώπων, που σε αφήνει με μια τέτοια αίσθηση πληρότητας φεύγοντας από το μαγαζί, ώστε την έχεις καύσιμο να την σιγοκαίς για πολλούς μήνες μετά.

Δεν ξέρω πώς και γιατί όταν γράφω γι'αυτό το μαγαζί μου βγαίνει τόσο πολύ και τόσο αβίαστα από μέσα μου το φιλολογικό, έλεγα να μην κουράσω αυτή τη φορά ( ναι, καλά... ). Αν ωστόσο βαριέστε, προσπεράστε 6 παραγράφους.

Πολύ θα θέλαμε εμείς οι βόρειοι να μέναμε πιο κοντά για να πηγαίνουμε συνέχεια. Θα θέλανε κι εκείνοι να μας βλέπουν πιο συχνά και το κατάλαβα εκείνο το βράδυ, όταν είδα πώς μας υποδέχτηκαν μετά από τόσους μήνες ( ωχ, θα μου βγει πάλι μελό... ). Τους αγαπάνε τους πελάτες τους, και τους το δείχνουν. Καταρχήν όμως, σέβονται κι αγαπάνε αυτό που κάνουν. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις.

Κάπως έτσι λειτουργεί αυτός ο μάγειρας αλλά και η βοηθός του ( η ήρεμη δύναμη ) και πειραματίζονται σε νέες γεύσεις. Το παν είναι να μην βαριέσαι να ψάχνεις. Έχω καταλήξει ότι ειδικά στο κρέας, κάνουν μαγικά.

Ήδη από τον Απρίλιο στο μενού υπάρχουν σημαντικές αλλαγές, έχει εμπλουτιστεί με γεύσεις και πιάτα τόσο καλοδουλεμένα και ποιοτικά που προκαλούν τάσεις εθισμού. Τα βλέπεις ρε παιδί μου στην οθόνη και σου μιλάνε. Από κοντά δε, ιεροτελεστία. Τρως και προσεύχεσαι κατανυκτικά.
( τελωσπάντων, να το πάρετε απόφαση, αυτή θα είναι μια φιλολογική κριτική για το φαγητό στα Φουρνομαγειρέματα ).

Όλο ψάχναμε την ευκαιρία να συγχρονιστούμε και να πάμε. Και τα καταφέραμε τελικά στις 29/7 ( αν και όχι όλοι, οπότε η επανάληψη δεν θα αργήσει ). Ήταν το βράδυ εκείνο, πριν κλείσει το εστιατόριο για όλο τον Αύγουστο, γιατί και οι πολεμιστές το δικαιούνται να αράξουν ένα μήνα στην παραλία και να κάνουν ψαροντούφεκο. Και το ξενυχτήσαμε. Με κρασιά, μπύρες, ρακές, αποστάγματα, και άλλα που δεν μου επιτρέπεται να αναφέρω. Για το χώρο έχουν γραφτεί πολλά. Εμένα μου αρέσει. Δεν θα ήθελα να αλλάξει γιατί έχει χαρακτήρα κι ας είναι παιδικός.

Στο τιμόνι της αυτοκινητάδας αυτή τη φορά καθόμουν εγώ, που δεν θυμόμουν την τύφλα μου βεβαίως βεβαίως, για το πήγαινε έλα στον αστερισμό της Ηλιούπολης. Είχα όμως συνοδηγό μου το ανθρώπινο GPS με το κωδικό όνομα Ελένη και δεν αγχώθηκα καθόλου, ούτε κι όταν κάναμε το γύρο όλων των πλατειών, εξαιτίας κάποιων έργων, μέχρι να πατήσουμε σε γνώριμο έδαφος ( έργα της ΕΥΔΑΠ ; είχα πιει και λίγο... ).
Η διαδρομή το δίχως άλλο, ήταν απολαυστική ( ναι μαμά, θα προσέχω, δε θα πιω πολύ, δεν θα τρέχω, αφού ξέρεις ΠΟΣΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ ΟΔΗΓΩ... )

Η ησυχία και η χαλάρωση στην αυλή ήταν ακριβώς όπως μου αρέσει. Ήμασταν 3 και στην πορεία γίναμε 5, με μια υποδοχή σχεδόν πανηγυρική για τους δύο φίλους μας, που άφησαν και μια μετακόμιση στη μέση και ήρθαν να μας βρουν αργάμιση, και ας όψεται η έκπληξη και η χαρά, που κάποιος ήξερε και δε μίλαγε. Αλλά αυτά είναι δικά μας!!

Φαί, φαί, φαί... πάμε λοιπόν στο φαί. Να οι νέες προσθήκες στο μενού και το άλλο επίπεδο που λέγαμε: καπνιστή μπριζόλα, φουαντρέ μαύρου χοίρου, πεινιρλί πολίτικο, κριθαρώτο μανιταριών ( συγνώμη, αλλά this is to die for ), τριλογία χορτοφαγικών κεφτέδων, μπιφτέκι λαχανικών, ΒΟNELESS BEEF ( ναι, με κεφαλαία, γιατί έτσι μου αρέσει ), SPARE RIBS ( εντάξει, καταλάβαμε ), οσομπούκο, πένες με ροκφόρ και σιρόπι σοκολάτας, ψαρονέφρι με σάλτσα lemon pepper, and more artists to be announced.

Ναι, πάλι φάγαμε για 12 άτομα. Ναι, στα πιάτα που παραγγείλαμε ο μάγειρας έδρασε αναρχοαυτόνομα και κατέβασε άλλα τόσα. Ναι, στη δική μας πλευρά του τραπεζιού μέχρι κάποια ώρα είχα εποπτεία, αλλά μετά χάθηκε η μπάλα.
Ναι, το αλκοόλ και η coca cola έρρεαν άφθονα. Ναι, η παντομίμα προς το πατάρι με μπουκωμένο στόμα και τούμπαλιν, κόντεψε να με στείλει από τα γέλια. Ναι, φάγαμε πάλι ωσάν τους..... ( ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΣ!!! ) Και τελωσπάντων, στην ψηφοφορία επί της αρχής και κατά άρθρο, ναι σε όλα.

Αρχινάω.

- Ψωμί χειροποίητο δικό τους με το ντιπάκι του. Πόσο καλό μπορεί να είναι ένα ψωμί; Έ, τόσο, στη νιοστή. Θέλω κι εγώ ένα φρατζολάκι την άλλη φορά για να βάλω επάνω τη σπιτική μου μαρμελάδα!

- Σαλάτα φουρνιστή. Κοινώς ψητά λαχανικά. Αλλά ακόμη κι αυτά, πολύ ανώτερα από όσα έχω δοκιμάσει αλλού, εδώ τα δοκίμασα τώρα για πρώτη φορά. Τεράστια ποσότητα, λουκούμι όλα τα λαχανικά, ζουμερά, μυρωδάτα. Έφαγα τη μερίδα του λέοντος, δηλαδή τα λάτρεψα.

- Πατάτες crispy. Σιγά που θα έλειπαν.

- Πεινιρλί πολίτικο με κριτσανιστή χειροποίητη ζύμη, σάλτσα ντομάτας, πιπεριά, τυρί, χοντροκομμένο σουτζούκι να το καταλαβαίνεις και αυγό, βεβαίως όλο ψημένο στο φούρνο και η γέμιση από το βορά μέχρι το νότο. Τα μουγκανητά άρχισαν από αυτό το πιάτο.
Πώς το λέει η διαφήμιση "ποιά Άμστελ ;". Έ, "ποιός Ελευθεριάδης ;"

- Κριθαρώτο μανιταριών, με μαύρη τρούφα ( και το μυστικό συστατικό που κάνει όλη τη διαφορά, το τζίντζερ ). Έγινε σχεδόν μάχη με τα κουτάλια να μην προλαβαίνουν να φτυαρίζουν. Νομίζω την άλλη φορά ο καθένας θα πάρει τη γαβάθα του και την κουτάλα του και θα αφοσιωθεί στο έργο του.

- Τριλογία κεφτέδων ( 2 τεμάχια κολοκυθοκεφτέδες με πέστο ρόκας, 2 ντοματοκεφτέδες με culis ντομάτας και 2 ρεβυθοκεφτέδες με σως ταχίνι ). Δοκίμασα, μου άρεσαν, αλλά κρατούσα δυνάμεις στα μετόπισθεν για τη συνέχεια.

- Πολίτικο μπιφτέκι με μπαχαρικά από την Πόλη και πιπεριά Φλωρίνης. Και πολλές τεράστιες κυδωνάτες πατατούκλες με μουστάρδα και πιπέρια στο πιάτο. Το μοναδικό πιάτο που για τα γούστα μου, μου έπεσε λίγο βαρύ.
( Τώρα που τα βλέπω, μήπως ήταν πάρα πολλά αυτά που φάγαμε ; με την απορία θα μείνω )

- ΒΟΝΕLESS BEEF 500 γρ. Σιγοψημμένη μοσχαρίσια στηθοπλευρά, μεγάλα κομμάτια χωρίς κόκκαλο, με σάλτσα bbq ελαφριά σαν σύννεφο και side άγριο ρύζι. Μπουκιά και όνειρο. Ό, τι κι αν πω θα το αδικήσω. Οπότε, απλά δοκιμάστε το. Αν όχι, εσείς θα χάσετε.

- SPARE RIBS 500 γρ. Σιγοψημμένη oλόκληρη χοιρινή στηθοπλευρά με κόκκαλο (η λεγόμενη κορτεζίνα ) γλασαρισμένη με γλυκοπικάντικη πορφυρένια σάλτσα bbq και συνοδεία οι ίδιες θεικές κυδωνάτες πατάτες όπως πιο πάνω. Παρόμοιο πιάτο έχω δοκιμάσει και στη Φυσαρμόνικα και στο Sasi's. Eξίσου λουκουμαδένια και τα 3, θα ισοβαθμίσουν στο πρώτο σκαλοπάτι μαζί.

- ΤΗΕ ΚΟΤΣΙ. Το λιχουδένιο. Το αξεπέραστο. Αρχή μέση και τέλος. Ή όπως θα συμφωνούσε και ο Νίκος, First and last and always, by The Sisters of Mercy. Και επιτέλους αυτή τη φορά το ευχαριστήθηκα και το χόρτασα. Μα τί μαέστρος που είσαι βρε μάγειρα... Υπόκλιση!!! Ένα σκαλί παρακάτω ήταν αυτό που έφαγα τα Χριστούγεννα στη Βουδαπέστη. Σαν το κο - κότσι όμως, πουθενά.

Για τα ποτά, σας τα είπα πιο πάνω. Ήπια αρκετά, τα μπέρδεψα και λίγο, αλλά ήμουν sober και τα κορίτσια τα επέστρεψα σώα και ασφαλή.

Επόμενος καλλιτέχνης, τα καινούργια γλυκά. Παρακαλώ περάστε, cheesecake nutella που έμοιαζε με τάρτα σοκολάτας και cheesecake βύσσινο. Full size γλυκάρες, όχι αστεία. 2 τέτοια προσγειώθηκαν στη δώθε Παναγιά και 2 στην κείθε Παναγιά. Η Μαίρη σε άλλο επίπεδο... Εγώ αφοσιώθηκα στο κλασικό cheesecake και τα κορίτσια στο σοκολατένιο. Ευτυχώς, γιατί αυτό μας βόλεψε!!

Μετά πάλι ρακές, πάλι μαστίχες, πάλι ρακές...... και δεν έχει τέλος.............................

ΑΝΤΙ ΕΠΙΛΟΓΟΥ

Ειλικρινά, δεν ξέρω να γράφω καλά λόγια. Γράφω μόνο αυτά που πιστεύω. Αν από αυτή την κριτική αντλήσατε έστω το 1/10 της ευχαρίστησης που νιώθω εγώ όταν πηγαίνω στα Φουρνομαγειρέματα, τότε ίσως αποτελέσει κίνητρο να πάτε αν δεν έχετε ήδη πάει.
Κι αν ναι, να ξαναπάτε για να δείτε την πρόοδο που κάνουν αυτοί οι άνθρωποι. Είτε σας ξέρουν, είτε σας δουν για πρώτη φορά, θα κάνουν ό, τι περνάει από το χέρι τους να φύγετε από το μαγαζί τους με τις καλύτερες των εντυπώσεων.
Στη τελική, αυτό που βαραίνει πάντα, είναι η ποιότητα σε αυτό που μας σερβίρεται. Και σας το λέει κάποια, που με την μικρή της εμπειρία, έχει φάει πολλά "άκυρα" μέχρι τώρα σε εστιατόρια.

Μην τα ξαναλέω. Εδώ, γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά.

Υ. Γ. Να μην παραλείψω και την γλυκύτατη και απόλυτα εξυπηρετική κοπέλα στο σέρβις. Αλλά και τον Γιώργο που συμπληρώνει την τριάδα αυτών των αγαπητών μου πλέον ανθρώπων. Ο λογαριασμός για τις 3 μας, ήταν 56,30 e. Αφήσαμε 20 e η καθεμία. Ποσό που μάλλον δεν αναλογεί σε όσα φάγαμε. Παρατηρώντας την απόδειξη μόλις τώρα, ένα θα πω και κλείνω. Το 'ευχαριστώ' μπροστά σε αυτή τη γενναιοδωρία, ακούγεται πολύ μικρό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

14 Μαι 2017

Σάββατο βράδυ μετά από κράτηση στα Φουρνομαγειρέματα που ήταν στη λίστα μου εδώ και καιρό.

Ο χώρος είναι καλός. Το εσωτερικό του μαγαζιού δεν το είδα λεπτομερώς αλλά η "αυλίτσα" που κάτσαμε (μας το επέτρεψε ο καιρός) ήταν αρκετά συμπαθητική. Δίπλα στον δρόμο μεν αλλά ήσυχη και στολισμένη όμορφα.

Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική. Ευγένια και χαμόγελο τόσο από την κοπέλα όσο και από τον κύριο που μας ενημέρωσε λεπτομερώς για τα πιάτα εκτός καταλόγου αλλά και για τα λίγα από τον κατάλογο που δεν υπήρχαν.

Διαλέξαμε τη σαλάτα με τη ρόκα και το τυρί και για πρώτα τα 3 είδη κεφτέδων (κολοκυθοκεφτέδες, φαβοκεφτέδες και ντοματοκεφτέδες) και τη μελιτζανοσαλάτα. Η ρόκα ήταν πολύ φρέσκια και νόστιμη, οι κεφτέδες ήταν αρκετά καλοί (με τους κολοκυθοκεφτέδες να ξεχωρίζουν) ενώ η μελιτζανοσαλάτα ήταν αριστούργημα. Δεν ήταν η κλασική μελιτζανοσαλάτα που σερβίρεται παντού. Ήταν αλοιφή στη φιλοσοφία της φάβας και της σκορδαλιάς σερβιρισμένη πάνω από τραγανά κρουτόν. Για κύριο διάλεξα τα μπιφτέκια λαχανικών που ήταν ένα μέτριο πιάτο. Δεν ήταν κακή η γεύση, περισσότερο ως λάθος επιλογή θα το χαρακτήριζα γιατί γευστικά ήταν πολύ κοντά στο πρώτο πιάτο με τους κεφτέδτες. Ο φίλος μου τα steak ribs για τα οποία έγλυφε (κυριολεκτικά) τα δάχτυλά του. Μεγάλη ποσότητα και πεντανόστιμο όπως μου είπε.

Πριν κλείσω δεν πρέπει να παραλείψω να αναφερθώ στο πολύ καλό χύμα Μοσχοφιλερο που σερβίρεται σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή.

Συνολικά μιλάμε για ένα πολύ καλό μαγαζί που δικαίως είναι τόσο ψηλά στις προτιμήσεις των καλοφαγάδων.

14 Απρ 2017

Πήγαμε 3 άτομα Σάββατο χωρίς κράτηση. Δεν είχε παρά πολύ κόσμο.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά είναι ακριβό. Εγώ ήξερα ότι τα μεζεδοπωλεία είναι για κάθε μέρα, για όλους. Αυτό δεν είναι. Σου παίρνει και τη φόδρα απ τις τσέπες για μικρές μεριδούλες. Πατάτες τηγανιτές που δεν είναι τηγανιτές, σε πιατάκι του γλυκού, και πολύ ακριβές για αυτό που είναι.

Καλό το φαγητό, σίγουρα όχι για να τρελαίνεσαι. Πολλά πιάτα που φάγαμε ήταν μέτρια, ενώ κάνα δυο δεν λέγαν τίποτα απολύτως.
Φάγαμε μια σαλάτα με ένα βουνό στεγνά λαχανά, που σκέπαζαν κάθε άλλη γεύση. Δεν ήταν άσχημη, αλλά δεν κατέβαινε χωρίς λαδόξιδα.
Τυροκαφτερή που τη βρήκαμε οκ αλλά εξαιρετικά μικρή ποσότητα. Κι αυτό με την ποσότητα θα επαναλαμβάνεται από δω και πέρα.
Πατάτες σαν τηγανιτές που ήταν λίγες, πολύ λίγες, εξαιρετικά λίγες για τα χρήματα που κόστισαν.
Ένα κρέας, κότσι νομίζω, με τρία κομμάτια πατάτας. Τρεις πατάτες! Βαρυστομαχιάσαμε. Το κρέας καλό αλλά ανάλατο, και με ένα τεράστιο κόκκαλο να πιάνει το μισό πιάτο.
Φιογκάκια με κοτόπουλο νομίζω, γιατί δεν το βρήκα κάπου. Τα μακαρόνια ανάλατα. Μας φάνηκε άγευστο, ανάλατο, νοσοκομειακού επιπέδου.
Λουκάνικο καλό ήταν, λένε ότι το φτιάχνουν οι ίδιοι νομίζω αλλά το οποίο μας έδωσε την αίσθηση του χύμα στο σούπερ μάρκετ.
Ένα άλλο κρέας με όνομα χουνιάρ? Είχε ωραίο κρέας, συμπαθητικό πουρέ μελιτζάνας αλλά ήταν υπερβολικά γλυκό και κανελλάτο για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον έτσι ώστε να έχω την αίσθηση ότι έτρωγα ρυζόγαλο και το ρυζόγαλο δεν είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά.
Μελιτζάνα που πέρασε και δεν ακούμπησε που λένε γιαυτό και έχουν σβηστεί απ τη μνήμη μου οι λεπτομέρειες του πιάτου.
Ωραίο κρασί, ήπιαμε μισό ημίγλυκο, το καλύτερο που πήραμε.

Πολλά τα λεφτά Άρη για 3 πατάτες. Ο χώρος θα πω ότι δε μου άρεσε. Μου δόθηκε η εντύπωση ότι για λόγους οικονομίας πήραν παλιά παιχνίδια παιδιών και τα τοποθέτησαν στους τοίχους. Ίσως σε άλλους αρέσει κάτι τέτοιο εμένα πάντως μου έφερε στο μυαλό παιδότοπο που το μόνο που λείπει είναι το τραμπολίνο και θα είναι απόλυτα κατάλληλος για παιδικό πάρτυ.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε αντιστρόφως ανάλογη των προσδοκιών που είχαν δημιουργηθεί διαβάζοντας τις κριτικές. Αποστασιοποιημένη και τυπική θα την χαρακτήριζα. Καμιά αίσθηση οικειότητας δε μου έβγαλε αλλά ίσως αυτό να είναι προνόμιο των τακτικών θαμώνων του μαγαζιού.
Πολλά τα λεφτά Άρη, Δε θα ξαναπάω, καλά ήταν, αλλά δεν έχω λεφτά για μαγαζιά που δεν περνανε το μέσο όρο. Δεν ξέρω τι άρεσε τόσο πολύ στους άλλους αλλά το συγκεκριμένο μαγαζί για τα δικά μου οικονομικά δεν είναι. Για τα ανωτέρω πληρώσαμε 65 ευρώ τα οποία για την ποσότητα των μερίδων μας φάνηκαν ότι ήταν…. πολλά τα λεφτά Άρη!

01 Απρ 2017

Γνώρισα τα Φουρνομαγειρέματα πριν 4 μήνες όταν για πρώτη, τότε, φορά αποφάσισα να επισκεφθώ ένα μαγαζί με μοναδική αφορμή τις κριτικές του Ask4food. Ήθελα να δω τι είναι αυτό που όλοι εκθειάζουν. Το concept του μαγαζιού είναι ότι δεν έχουν δώσει ούτε ένα ευρώ για αγορά τηγανιών. Τα περισσότερα πιάτα είναι μαγειρεμένα σε φούρνο.

Εκείνη η πρώτη μου επίσκεψη στα Φουρνομαγειρέματα δεν πήγε όπως φανταζόμουν και ήλπιζα. Η παρέα μου απογοητεύτηκε ιδιαίτερα από το «φαίνεσθαι» του μαγαζιού, αλλά και από το ότι ήταν Σάββατο βράδυ και ήμασταν μόλις το τρίτο γεμάτο τραπέζι. Η μουσική ήταν πολύ χαμηλά για τα γούστα τους, ενώ και η διακόσμηση φάνηκε να μην τους κάνει κλικ. Προτάθηκε μάλιστα ευφυολογώντας να αλλάξει το όνομα του μαγαζιού σε «Παιδότοπος». Μια επίσκεψη στις τουαλέτες αρκεί για να νιώσεις ότι πράγματι λίγο πιο δίπλα μάλλον θα υπάρχει αυτή η “πισίνα” με τις πολύχρωμες μπάλες (ball pit) που συναντάται στους παιδότοπους.

Εγώ σε όλα αυτά βρίσκομαι κάπου στη μέση ακροβατώντας σε μια χαρμολύπη. Από τη μια θέλω να κλάψω που οι φίλοι μου δεν ικανοποιούνται από το μέρος που τους πίεσα να πάμε, από την άλλη θέλω να υποκύψω στα γέλια γιατί η καζούρα που κάνουν στο μαγαζί και σε εμένα είναι πολύ πετυχημένη.

Εν τέλει, αυτά που φάγαμε μας έκαναν μέτρια αίσθηση. Λόγω διαφορετικών γευστικών γούστων, δεν πήραμε κάποια από τα πιο κλασσικά πιάτα του εστιατορίου. Οι φίλοι μου δύσκολα θα ξαναπεράσουν απ’ έξω. Εμένα όμως δεν μου έκανε τόσο κακή εντύπωση και το γεγονός ότι δεν δοκιμάσαμε τα πιο καλά τους πιάτα μου άφησε μια αίσθηση ανικανοποίητου. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία πριν βγάλω το πόρισμα μου και το μοιραστώ και με τους φίλους καλοφαγάδες.

Το πρώτο Σάββατο του Μάρτη λοιπόν, ξαναεπισκέφθηκα τα Φουρνομαγειρέματα με έναν φίλο καλοφαγά, από αυτούς που ασχολούνται κυρίως με τη γεύση και δεν δίνουν τόση σημασία στα υπόλοιπα. Αυτή τη φορά το μαγαζί ήταν μισογεμάτο. Η μουσική ίσως ήταν ένα κλικ πιο δυνατά (βάλτε την άλλο ένα κλικ όμως ρε παιδιά) και έτσι το όλο κλίμα σε προδιέθετε θετικότερα. Ο χώρος του εστιατορίου, διατηρεί τη ίδια προς-το-παιδική διακόσμηση. Η καθαριότητα είναι εξαιρετική, ενώ και τα τραπέζια είναι πολύ άνετα. Υπό άλλες συνθήκες θα έβαζα 3/4 στον χώρο, όμως θα βάλω 2/4 διότι πραγματικά χρειάζεται ίσως μια μικρή κινητοποίηση για να αλλάξει προς το καλύτερο και να ενηλικιωθεί λίγο το συναίσθημα που προκαλείται στον επισκέπτη.

Το σέρβις είναι εξαιρετικό. Διάβασα για 5/4 αστέρια σε μια άλλη κριτική και συμφωνώ απόλυτα. Ιδιοκτήτης και νεαρή σερβιτόρα είναι γρήγοροι, περιποιητικοί, έχουν το νου τους να κοιτάξουν προς όλες τις κατευθύνσεις και υπάρχει και διάθεση για κουβεντούλα. Μακάρι να ήταν όλοι οι ιδιοκτήτες τόσο φιλότιμοι.

Περνάω στις γεύσεις παραθέτοντας όσα δοκίμασα στις 2 αυτές επισκέψεις.

- Και τις δύο φορές ήρθε ζεστό λευκό ζυμωτό ψωμάκι με ντιπ με βάση την πατάτα. Χρεώθηκε 0,9€ κατ’ άτομο. Το ψωμάκι ήταν σε νορμάλ ποσότητα, τρυφερό σαν βελούδο. Το ντιπ πατάτας έφυγε σε δευτερόλεπτα, ήταν καλό αλλά του έλειπε το κάτι που θα ξύπναγε περισσότερο τους γευστικούς κάλυκες της γλώσσας.

- Σαλάτα New Age (6,5€). Λάχανο, ηλιόσπορος, σταφίδα, σύκο, σος βερίκοκο. Πρώτο φάουλ ότι η σαλάτα έρχεται μεν όμορφα παρουσιασμένη όμως θέλει σχολαστικό ανακάτεμα για να μην τρως σκέτο λάχανο. Πιστεύω αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε να βελτιωθεί με διαφορετική παρουσίαση και ανακατεμένη τη σαλάτα εξαρχής. Δεύτερον, η σος βερίκοκο είχε πάρα πολύ λάδι που είχε κάτσει στον πάτο του πιάτου και αυτό μας ενόχλησε αρκετά αισθητικά. Γευστικά ήταν νόστιμη σαλάτα, όμως η πολλή λαδίλα με έκανε να μην την προτιμήσω στη δεύτερή μου επίσκεψη.

- Πατάτες Crispy «σαν τηγανιτές» (3,8€). Τις πήραμε και τις 2 φορές. Με ριγανούλα από πάνω, σε νορμάλ ποσότητα (θα ήθελα λίγες ακόμα), δυσκολεύεσαι να πιστέψεις αρχικά ότι είναι φούρνου. Στις πιο λεπτοκομμένες, μάλιστα, δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις και γευστικά. Χωρίς να είναι κάτι το τρομερό τρώγονται ευχάριστα και είναι και ελαφριές.

- Μελιτζανοσαλάτα (3,5€). Τέλεια παρουσίαση και ιδιαίτερη γεύση. Δεν είναι η κλασσική μελιτζανοσαλάτα, είναι πιο σφιχτή. Έχει βάση από φρυγανισμένο ψωμί που δημιουργεί έναν πολύ ωραίο γευστικό συνδυασμό.

- Πίτα (5,5€). Πιάτο που πήραμε στην πρώτη επίσκεψη. Δεν προσέξαμε ότι συνοδεύεται από σος ροκφόρ που κανείς δεν τρώει και έτσι πήγε άκλαυτο. Η πίτα ήταν όμορφα ψημένη, ιδιαίτερα λεπτή, θα της ταίριαζε λίγο παραπάνω τυρί στη γέμιση.

- Παστουρμαδόπιτα (5,5€). Αντίστοιχης νοοτροπίας και παρουσίασης με την «Πίτα», με μεστή γεύση στον παστουρμά. Και πάλι θα τη θέλαμε λίγο πιο «φουσκωμένη». Και οι δύο πίτες σε έκαναν να θες λίγη παραπάνω γέμιση.

- Κειμά γιαουρτλού (5,5€). Χειροποίτητη πίτα με μια πολύ ωραία αίσθηση του φρέσκου χειροποίητου, με κιμά μέτριας γεύσης από πάνω (και εδώ θα ήθελα λίγη περισσότερη ένταση στη γεύση) και γιαούρτι. Νόστιμο, αλλά θέλει το κάτι παραπάνω για να είναι εντυπωσιακό.

- Κοτομπουκίτσες με κρέμα γάλακτος και μπέικον (5,5€). Έρχονται σε πήλινο και συνοδεύονται με φαρφάλες. Αυτό το πιάτο αρχικά μας χάλασε γιατί κολυμπούσε στην κρέμα γάλακτος. Τελικά η κρέμα εξαφανίστηκε, αφού ζητήσαμε έξτρα ψωμί για παπάρα. Γευστικά ήταν ένα καλό πιάτο με κρέμα γάλακτος και κοτόπουλο, ως εκεί.

- Ασιάτικο χοιρινό με κάσιους (6,8€). Πολύ νόστιμο πιάτο, ελάχιστο το λίπος στο κρέας και ιδιαίτερα εύγευστο. Από τα καλύτερα που δοκίμασα στις 2 αυτές επισκέψεις.

- Χοιρινό μαριναρισμένο με espresso και μουστάρδα (9,8€). Συνοδεύεται με άγριο ρύζι. Άλλο ένα πιάτο με όμορφη παρουσίαση. Ιδιαίτερο γευστικά, ο φίλος μου ξετρελάθηκε, εμένα μου φάνηκε απλώς καλό. Μολονότι δεν θα το ξαναπροτιμούσα θα το πρότεινα πολύ εύκολα σε άτομα που αγαπάνε αυτό το συνδυασμό γεύσεων.

- Hunkar begendi (11,8€). Έρχεται αχνιστό με καπάκι και στο ανοίγουν μπροστά σου, ενώ συνοδεύεται με πουρέ μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί. Εξαιρετικά ιδιαίτερο πιάτο. Πολύ καλό το μοσχάρι, παραήταν πηχτός-σφιχτός ο πουρές μελιτζάνας. Με άφησε διχασμένο για το πόσο μου άρεσε. Μου άρεσε αρκετά ή το βρήκα μέτριο και το έφαγα με πάθος γιατί πεινούσα? Θα εστιάσω στο ότι το έφαγα με πάθος και θα αφήσω μελλοντική επίσκεψη να δώσει την απάντηση για το πόσο μου άρεσε. Η ποσότητα του ήταν οκ, η τιμή του λίγο τσιμπημένη σε σύγκριση με τα υπόλοιπα πιάτα τους.

- Ήπιαμε και τις δύο φορές τέλειο ημίγλυκο ροζέ χύμα κρασί στα 4,5€ τα 500 ml. Εξαιρετικό. Αν δεν έμενα 30χλμ μακριά θα έπινα εύκολα απίστευτη ποσότητα από το συγκεκριμένο κρασί.

- Και στις δύο επισκέψεις ήρθε κέρασμα μαζί με το λογαριασμό. Την πρώτη μους σοκολάτας και την πιο πρόσφατη λικέρ μαστίχας.

Λυπητερή: ένα γεύμα 2 ατόμων, που θέλουν να χορτάσουν, χωρίς ποτό, μάλλον θα κοστίσει γύρω στα 14-19€. Με ποτό υπολογίστε 17-23€. Εμείς την πρώτη φορά δώσαμε 12€ για φαγητό (15€ με ποτό) ο καθένας και πεινούσαμε αρκετά φεύγοντας, ενώ στην πρόσφατη επίσκεψη μου πληρώσαμε 18€ το άτομο για το φαγητό και φύγαμε ιδιαίτερα χορτάτοι (20,5€ με ποτό).

Συμπερασματικά οι επισκέψεις μου στα Φουρνομαγειρέματα μου έβγαλαν μια όμορφη οικειότητα χάρη στο εξαιρετικό σέρβις. Χωράει πολλή βελτίωση στο χώρο και θέλω να πιστεύω ότι με τον καιρό θα γίνει και αυτό. Οι γεύσεις και το γενικότερο concept είναι ιδιαίτερα. Η παρουσίαση των πιάτων πολύ καλή και το μεράκι των ανθρώπων που τρέχουν το μαγαζί σε κάνει να θες να τους ξανα(προ)τιμήσεις. Οπότε…

I’ll be back…

Αξίζει να δοκιμάσετε:
• Ασιάτικο χοιρινό με κάσιους
• Μελιτζανοσαλάτα
• Hunkar begendi

26 Φεβ 2017

Εκείνη η Πέμπτη βράδυ καταπατούσε ηγεμονικά τα σύνορα του σουρεαλισμού. Ο Intacto να τρέχει την 9η βραδινή πέριξ του Ζαππείου για να κάψει τα γευστικά ανομήματα δεκαετιών που έχει στην πλάτη του και το κινητό του να χτυπά σαν δαιμονισμένο.

Η κράτηση είχε γίνει για Πέμπτη βράδυ στις 9, ο ανέμελος δρομέας είχε πιστέψει ότι ήταν για την επομένη και η εκνευρισμένη συνοδός του να επιμένει με αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα να διαταράξει το πρόγραμμα τρεξίματος του.

Άπραγη έφυγε από τα «Φουρνομαγειρέματα» σχεδιάζοντας με ακρίβεια νευροχειρουργού την δολοφονία του Intacto. Σχέδιο που αν ευοδωνόταν θα κατάφερνε ένα μεγάλο πλήγμα στην ανθρωπότητα.

Με πιο συγκροτημένες σκέψεις να επικρατούν το ραντεβού στα «Φουρνομαγειρέματα» ανανεώθηκε για την Παρασκευή το βράδυ την ίδια ώρα και η ακρίβεια στην προσέλευση μου στο μικρό μεζεδοπωλείο της Ηλιούπολης συγκίνησε την συνδαιτυμόνα μου ώστε να μην προχωρήσει στην δίκαιη δολοφονία μου.

Ο χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Τα νάιλον στην είσοδο μάλλον προδιαθέτει αρνητικά για την είσοδο σου αλλά ο εσωτερικός χώρος είναι ανεκτός. Άλλωστε τα περισσότερα εστιατόρια – μεζεδοπωλεία στην Αθήνα δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία στον χώρο, λανθασμένα κατά την άποψη μου.

Προσεγγίσαμε τα «Φουρνομαγειρέματα» ως μια ανακάλυψη από το Ask4food. Οι καλές κριτικές από τα πολυμέριμνα μέλη του έδωσαν ώθηση για το ταξίδι στην απόμερη Ηλιούπολη.

Η εμπειρία ήταν καλή, χωρίς να είναι εντυπωσιακή, ή να με ωθεί να επιστρέψω στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο. Ευχαρίστως, όμως αν βρισκόμουν στην περιοχή και πεινούσα θα επέστρεφα στα έντιμα «Φουρνομαγειρέματα».

Την βραδιά της επίσκεψης το service είχε αναλάβει ένα κύριος και μια μικρή δεσποινίδα και ήταν πολύ καλό.

Επιλέξαμε τη σαλάτα New Age, με πολύ λάχανο και μια ικανοποιητική επικάλυψη από dressing.

O Κιμάς Γιαουρτλού ήταν ένα καλό πιάτο για να κορέσει την πείνα μας όπως και η μικρή ποσότητα του Χουνκιάρ Μπεγιεντί, που ήρθε καλυμμένη με διάφανο πλαστικό από πάνω. Η μικρή ποσότητα δεν δικαιολογεί την τιμή των περίπου 12 ευρώ, όταν πχ στο «Μαύρο Πρόβατο» μεγαλύτερη ποσότητα καλύτερου ποιοτικά χουνκιάρ έχει χαμηλότερη τιμή.

Το κότσι των 16 ευρώ έλιωνε στο στόμα και ήταν μακρά το καλύτερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε. Ικανοποιητικό σε ποσότητα και σε τιμή.

Με περίπου 2,5 κιλά κρασί δικό τους καμπερνέ(το μισό ήταν κερασμένο) ξεπεράσαμε για λίγο τα 60 ευρώ σε λογαριασμό.

Το μαγαζί είχε άλλες δυο πολυπληθείς παρέες ενώ όσο περνούσε η ώρα αυξανόταν και η προσέλευση.

Είναι μια τίμια πρόταση, χωρίς να προσφέρει εντυπωσιακά αλλά αρκετά καλά αποτελέσματα…

21 Φεβ 2017

Επισκεφθήκαμε τα Φουρνομαγειρέματα μετά από τις τόσες επαινετικές κριτικές που είχα διαβάσει στο ask for food, Κυριακή αργά το μεσημέρι.
Ξεκινώντας από τον χώρο: Ισόγειο πολυκατοικίας, με εξωτερικό χώρο για καπνίζοντες, καθαρός και περιποιημένος. Η κουζίνα βρίσκεται στο "πατάρι", με τζαμαρία προς τον χώρο εστίασης. Η αίσθηση που δίνει είναι του απλού και καθαρού. Χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση, αφίσες, εξώφυλλα κόμικς και παιδικά χαλάκια αφρού στους τοίχους, προσωπικά δεν μου άρεσε, αλλά για το είδος του εστιατορίου είναι μια χαρά.
Η εξυπηρέτηση άψογη, όπως έχουν γράψει οι περισσότεροι, διακριτική και γρήγορη.
Φαγητό: Πολύ καλό το χοιρινό μαριναρισμένο με επρέσσο, συνοδευόμενο από καστανό ρύζι, μαλακό και με την γεύση του εσπρέσσο όσο έπρεπε.
Οι πατάτες "σαν τηγανιτές" ήταν όντως "σαν τηγανιτές". Τραγανές και ξεροψημένες.
Το καπνιστό λουκάνικο ζουμερό και καλοψημένο.
Οι δύο πίτες που πήραμε (με παστουρμά και με σως ροκφόρ), πολύ ελαφριές, εύγευστες, μόνο που επειδή η ζύμη είναι πολύ λεπτή, στις άκρες ήταν λίγο "αρπαγμένη".
Η new age σαλάτα με λάχανο, αποξηραμένα σύκα και σταφίδες ήταν δροσερή, με ελαφριά σως, θέλει πολύ καλό ανακάτεμα για να μοιραστεί ομοιόμορφα και να μην μείνουν σημεία με σκέτο λάχανο.
Το ζυμωτό ψωμάκι για αρχή, ζεστό και αφράτο, συνοδευόμενο από ντιπ, ζητήσαμε και δεύτερο.
Γλυκά δεν δοκιμάσαμε.
Πληρώσαμε 49 ευρώ 3 άτομα, με ένα κατοσταράκι τσίπουρο.
Πολύ θετικό ήταν και το γεγονός ότι τηρείται η απαγόρευση για το κάπνισμα.
Υπήρξε βέβαια παρέα, όπου αρχικά άναψε ένας τσιγάρο, κρύβοντάς το κάτω από το τραπέζι (έλεος), και στη συνέχεια και δεύτερος. Στον δεύτερο ήταν που φώναξα την κοπέλα και της το είπα.
Ο χειρισμός του κυρίου (ιδιοκτήτης;) ήταν κατά τη γνώμη μου λάθος, γιατί πήγε στην παρέα αρκετά εκνευρισμένος λέγοντας "Σας παρακαλώ, σβήστε το τσιγάρο, έχουμε ένα μωρό στο μαγαζί". Λάθος, αφενός γιατί όλοι μας αγριοκοιτούσαν (ήμασταν οι μόνοι με νεογέννητο) και αφετέρου γιατί το κάπνισμα δεν απαγορεύεται όταν υπάρχει μωρό στο μαγαζί, αλλά απαγορεύεται, τελεία. Ή τηρείται ο νόμος ή όχι. Το να αφήσεις να εννοηθεί ότι σου έγινε παρατήρηση και ζητάς να σβήσουν το τσιγάρο, σαν να λες "εάν δεν ήταν το μωρό δεν θα σας έλεγα τίποτα".
Τέλος πάντων, το σημαντικό είναι ότι στο εσωτερικό δεν καπνίζουν και η ατμόσφαιρα είναι καθαρή.
Σε γενικές γραμμές, μείναμε ικανοποιημένοι και νομίζω ότι θα ξαναπάμε, παρόλο που μένουμε Βόρεια!

19 Φεβ 2017

Οι καλές κριτικές των χρηστών του ask4food ήταν ο μόνος λόγος να έρθουμε στα Φουρνομαγειρέματα, αφού μένουμε πολύ μακριά απο το μεζεδοπωλείο.
Δεν είχα ξαναδιαβάσει τόσο καλές κριτικές, για κανένα εστιατόριο, έτσι, είχαμε τη βεβαιότητα πως θα αποζημιωθούμε για τα επιπλέον χλμ που θα κάναμε.

Το παρκάρισμα έξω απο το μαγαζί είναι πανεύκολο.
Ο εξωτερικός χώρος είναι λιτός, με κάποια τραπεζάκια για τους καλοκαιρινούς μήνες.
Στο εσωτερικό τώρα, η διακόσμηση είχε αποκριάτικο θέμα, που πολύ μας άρεσε.
Δεν υπαρχουν πολλά τραπέζια, ο χώρος είναι μικρός, ενώ δεν μου άρεσε το ψυγείο με τα ποτά και τα αναψυκτικά στο κέντρο.

Μας έκανε εντύπωση που 3 παρέες, ενώ δεν φώναζαν, ακούγονταν πολύ δυνατά, ενώ η μουσική, ίσα που διακρίνονταν.

Οι προηγούμρνοι χρήστες ανέφεραν πως κανείς δεν κάπνιζε, ενώ με εμάς έγινε το αντίθετο.
Άπαντες κάπνιζαν και έτρωγαν εκτός απο εμάς.

Για αρχή μας έφεραν ντιπ πατάτας με μαγιονέζα και πάπρικα με συνοδεία σπιτικού ψωμιού.

Δεν θυμάμαι ποτέ, σε κανένα εστιατόριο να μου έχουν προσφέρει σπιτικό ψωμί.
Και μόνο γι'αυτό, αξίζουν ένα μπράβο.

Ξεκινήσαμε με τη μελιτζανοσαλάτα(3,5€), η οποία έρχεται σχηματισμένη απο στρογγυλή φόρμα, με κομματάκια παξιμαδιού στο εσωτερικό της.
Ούτε στην όψη, ούτε στη γεύση θυμίζει μελιτζανοσαλάτα.
Υπερβολικά αλμυρή, πολύ συμπαγής, πολύ ομοιόμορφη... θυμίζει ταραμοσαλάτα, χωρίς καμιά διάθεση κοροϊδίας.

Για σύγκριση, ας πάει κάποιος να δοκιμασει τη μελιτζανοσαλάτα στο "Χουνέρι" στην Παιανία.
Καλύτερη δεν έχω φάει..

Άλλο ένα ορεκτικό που δοκιμάσαμε ήταν το λαχματζούν.
Εδώ αξίζει το δεύτερο μπράβο.
Ο κιμάς ΔΕΝ ήταν το γνωστό ξερό πράγμα που σερβίρουν στα διάφορα πολίτικα εστιατόρια, αλλα έμοιαζε με αυτόν που τρώμε στα σπίτια μας.
Και, βασικό, είχε και δυόσμο μέσα!

Συνεχίσαμε με κοτόπουλο με μανιτάρια και κρέμα γάλακτος με φαρφάλες στο πήλινο(5,8€).. που δεν ήρθε σε πήλινο, αλλα σε κανονικό πιάτο.
Η κρέμα γάλακτος ήταν υπερβολική, σε σημείο που τα πάντα κολυμπούσαν σε αυτή.
Η γεύση ήταν επίπεδη.
Θα προτιμούσαμε σαφώς, λιγότερη κρέμα και ίσως την προσθήκη κάποιων άλλων υλικών, πχ τυριού, πιπεριάς ή κάποιου λαχανικού για να βελτιωθεί το πιάτο.

Το επόμενο πιάτο ήταν το πολίτικο μπιφτέκι με πιπεριά φλωρίνης. (7,8), που έρχεται σερβιρισμένο σε ξύλινο δίσκο με σκελίδες κρεμμυδιού και τομάτας.

Δεν είχαμε παράπονο, πολύ γευστικό..
Επειδή, προφανώς δεν είχαν προσθέσει πολύ ψωμί, δεν ήταν πολύ σφιχτό.
Καλύτερα έτσι όμως..
Να τρως κρέας και όχι ψωμί.

Για όλα αυτά, μαζί με δυο μπύρες, δώσαμε 30€.
Μας κέρασαν ωραιότατο λικέρ μαστίχας, δική τους παραγωγή.

Θέλουμε να ξαναπάμε, για να δοκιμάσουμε και άλλα απο τα φαγητά τους, γιατί έχουν αγνά υλικά και αγαπάνε αυτό που κάνουν.

30 Ιαν 2017

Σάββατο βράδυ κανονίζουμε παρέα τεσσάρων ατόμων να πάμε στα Φουρνομαγειρεματα μετά τις πολλές και καλές κριτικές που είχα διαβάσει. Το είχα ‘’σημαδέψει’’ το συγκεκριμένο μαγαζί μετά τις κριτικές, πράγμα που πολλοί από εμάς κάνουμε για συγκεκριμένα μαγαζιά.

Βρέθηκε η ευκαιρία και πήγαμε λοιπόν. Από το τηλέφωνο μου έκανε εντύπωση η ευγένεια, πράγμα που χαρακτηρίζει και όλο το προσωπικό.
Ο χώρος επίσης χωρίς να είναι κάτι το φοβερό, σχεδιασμένος και προσεγμένος με μεράκι πολύ καθαρός και τακτικός.

Το φαγητό ήταν απλά υπέροχο, ότι και να δοκιμάσαμε ήταν αρκετά καλά.
Κότσι, Hunkar Begendi, λουκάνικο, κεφτεδάκια,, μακαρόνια με κοτόπουλο, Πατάτες Crispy ‘’σαν τηγανιτές’’, Πίτα, και για το τέλος μόνο 1 κομμάτι cheesecake.
Ήπιαμε ένα κιλό πολύ καλό χύμα λευκό κρασί και μία μπύρα Wiess.
Για τα παραπάνω μας ήρθε λογαριασμός 72€ με απόδειξη κανονικά. Αφήσαμε και 8€ φιλοδώρημα και ο λογαριασμός μας έφτασε στα 80€, 20€/άτομο.
ΑΛΛΑ αν και είμαστε νορμάλ άνθρωποι και τρώμε νορμάλ ποσότητες, συγγνώμη παιδιά αλλά μας ‘’έκοψε’’ η πείνα, πράγμα που συζητήσαμε και σχολιάσαμε με πραγματικά καλή και χιουμοριστική διάθεση.

Ο σχολιασμός που κάναμε ήταν στο πόσα πιάτα θα έπρεπε να πάρουμε ακόμη για να είμαστε ‘’οκ’’. Τουλάχιστον 4 με 5 ήταν το ‘’απόφθεγμα’’ πράγμα όμως που θα πήγαινε τον λογαριασμό στα 100-110, μαζί με τα ποτά και το φιλοδώρημα. Δεν το κάναμε, δεν θέλαμε να φτάσουμε σε αυτό το ύψος του εξόδου.
Κατά την άποψη μου πάντα, όλα ήταν πολύ καλά εκτός από το value for money, που την εποχή μας πρέπει να είναι στόχος και των επαγγελματιών της εστίασης και των πελατών τους!

Καταταγειτε, μας ελεγαν. Ειναι ωραια, μας ελεγαν. Θα φατε καλα. Θα σας φροντισουν.

Αλλαξε η χρονια, αλλαξε και ο Μανολιος, και φορεσε τη γουνα του αλλιως. Γιατι, μη γελιομαστε, στην Ελλαδα ζουμε. Το μονο που θα αλλαξει θα ειναι ο ΦΠΑ προς τα πανω, αντε, και χρωμα μαλλιου η Παολα. Αλλαξα και γω χρονο με την χειροτερα των κριτικων μου, ωστε να ξεκινησω το 2017 με το δεξι και αυτο που οι ποιητες ονομαζουν τραγικη ειρωνια.

Θα την πω την αμαρτια μου, γιατι νεα χρονια μπηκε, και οτι τελειωνει με πονο (βλεπε bar b q) ξεκιναει με δεκα με τονο. Ειχε μπουκωσει τοσο ο αμφιβληστροειδης μου απο κανταδες με βιολια και με ζουρναδες για το εν λογω στεκι, που κοντευα να παθω αποκολληση καθε φορα που το βλεπα με αλλη μια αστερατη κριτικη. Σορρυ μαγκες, αλλα το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται κι ο παπας, ποσω μαλλον εγω, που οπως βριζω σα μουτσος σε ψαροτρατα, δε με λες και παπαδια. Αλλα οτι αποφευγεις λουζεσαι, δε λενε?

Δε θα σας πω εγω να πατε στα Φουρνομαγειρεματα. Πρωτιστως, γιατι εχετε πιθανοτητα ηδη παει. Κυριως, επειδη δε με ξερατε και απο χθες και η πλειοψηφια δε θα με θυμαται αυριο. Δεν ανακαλυψα την πυριτιδα, ( ουτε και την πυτιριδα, ευτυχως! ) ειναι ματσο οι χρηστες που τα πανε πριν απο μενα και, πιστεψτε με, τα παν πολυ πιο συνεκτικα. Θα πω, απλως, αυτο που ξερω.

Εγω θα ξαναπαω. Ξανα και ξανα και ξανα.

Οχι γιατι εφαγα καλα. Γιατι μου φεραν αρτια πιατα, πρωτοτυπες γευσεις, νοστιμα φαγια. Αυτο μπορει να το βρειτε και αλλου.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Και ας μην ειναι εστιατοριο. Ουτε μεζεδοπωλειο. Σπιτι φιλικο ειναι, που κοτσαραν και μια ταμπελα, για τα ματια του κοσμου. Σαν τραπεζι στην αγαπημενη μου, πλεον συγχωρεμενη, γιαγια ειναι: τονοι φαγητου που σου σπαει τη μυτη, αγαπημενα προσωπα, αγνωστοι συγγενεις που στο μισαωρο εχετε κουτσομπολεψει ολο το σόι και γελατε σα να τα κοπανατε απο χθες, πολιτικες μυρωδιες και διαρκεια, απ αυτη που αρχινας μεσημερι και σε βρισκει το βραδυ βιδωμενο στην ιδια καρεκλα, με μια κοιλαρα, τυφλα να χει ο Παγκαλος.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Ολες αυτες τις φορες που χω τις μαυρες μου και θελω παρεα στο πιωμα. Και ας πινω λιγοτερο απο εξτρεμιστη ασκητη Μουσουλμανο. Θα πινει ο Νικος και τα δικα μου, δεν τον σκιαζει τροχαια καμια. Ολες αυτες τις φορες που θελω να το γιορτασω. Μα το πτυχιο, μα η καλη η δουλεια, μα 50% εκπτωση σε κατι μποτες χαρμα... Εκει θα γονατιζουμε υπερπεντανοστιμα γλυκα και θα τσουγκριζουμε στις χαρες μας (εγω κοκα κολα και ο Γιωργος ξινο νερο)

Ολους τους αγαπημενους εκει θα τους παω. Γιατι επιβαλλεται να γνωρισεις στους δικους σου ανθρωπους τη μαγειρικη σου οικογενεια. Γιατι χολοσκανε. Εφαγες? Χορτασες? Σ'αρεσε? Φυσανε και ξεφυσανε ανησυχοι μη φυγεις νηστικος. Σα τη γιαγια μου σου λεω.

Εγινα συναισθηματικη η ρουφιανα και δεν το θελα καθολου το μελω. Αλλα τι να λεγα? Οτι ο Νικος ειναι μορφαρα και ανετα αραζαμε παραλια κατω απ τους κοκοφοινικες με μπυρονια (αυτος θα τα πινει, μιλημενα ξηγημενα) να βαθμολογουμε τις τουριστριες με τα μπραζιλ? Αχ αυτες οι Μιλανεζες - οχι οι κοτες καλε. Οτι η Μαιρη ειναι ησυχη δυναμη, εν πρωτοις δειχνει καταβεβλημενη απο την υπεραπειρη δουλεια και ξαφνικα επαναφορτιζει μονη της και ειναι θελεις μπουζουκια-παμε? Ή οτι η Ικαριωτισσα σερβιτορα τους χαλαει την πιατσα με την ασυλληπτη ταχυτητα της?

Σταματαω τα δακρυβρεχτα εδω, γιατι θα γινω γραφικια και αντε μετα να με παρουν στα σοβαρα.

Δεν αναφερθηκα καθολου σε φαι. Το ξερω. Μαλλον επειδη δε σερβιρουν φαι. Εχετε ακουσει οτι το δωδεκαθεο την εβρισκε με νεκταρ και αμβροσια ε? Φημες λενε οτι στην κουζινα τους υπαρχει τοιχοκολλημενο ντοκουμεντο απο τους δωδεκα να τριβουν τις ολυμπιες κοιλιες τους στο τραπεζι 4.

Προς χαριν συνεπειας, θα παραθεσω ολα αυτα τα λιγα και διακριτικα που συνωστισαν στο τραπεζι μας οι γαλαντωμοι οικοδεσποτες μου και ο θεοπαλαβος μαγειρας τους, και ας μην ειναι αναγκη. Α! Και για να τα λεμε οπως ειναι. Ο τυπος ειναι μαγειρας, με μπαλτα, κουταλα και ματωβαμμενη ποδια. Οι σεφ ειναι για τις φλουφλικες Βερσαλλιες.

-ζυμωτο ψωμι σε φρατζολακι ζεστο και απιστευτα ευωδιαστο, και για να το λεει αυτο μια αψωμιστρια, καταλαβαινετε τι μαννα ειναι. (τα πιο δικαια 0.90€ το ατομο μαζι με ωραιο ντιπ - απλα δωστε τα)

-τυροκαυτερη (3.50€) που ηρθε αραχτη σε κρουτον και εκαιγε σαν το τριτο καζανι της κολασης. Το αστειο ειναι οτι ενω πικαντικα δεν θορω ουτε με κυαλι, αυτη ολο με εκαιγε και ολο την τσιμπουσα. Εθιστικο πραμα.

-Σαλατα new age, (6.5€) που βασικα ειναι ενα βουνο απο λαχανα με σπορους, συκα, σταφιδες και μια σαλτσα απο βερικοκο. Και εκει που σκεφτεσαι ποιος ανωμαλος το βαφτισε αυτο σαλατα, δοκιμαζεις, βουτας το μπολ και κανεις στους αλλους ζηλεια ψωρα αδειαζοντας το μονος σου.

-πατατες σαν τηγανιτες. (3.80€) Και το λεει αυτο σε μενα, που θα τηγανιζα και φακη χωρις ενδοιασμους. Ηταν οντως σαν αλαδη, τραγανη τηγανιτη. Τι αλλο θα σκεφτει ο ανθρωπος? Τηγανια σαν τηγανιτη?

-Χειροποίητο Καπνιστό Λούκανικο (3.80€ χ2 διοτι στην περιπτωση του, ενα ισον κανενα) Μη τον ακουτε τον Νικο που λεει οτι ειναι απλα ενα λουκανικο, θελει να τα κρατησει για την παρτη του. Ηταν αφρατο, αναλαφρα κρεατενιο και για χαρη του θυσιαζω το δεικτη χοληστερολης μου.

- Πιτα με τυρια, μπεικον, τσαμπακατα (αυτο σημαινει πολλα αλλα αγνωστα, προσθεστε το στο λεξικο, θα το ξαναδειτε) και ροκφορ (5.5€) Αν τρωτε ροκφορ, παρτε το. Αν δεν τρωτε ροκφορ, ειστε καταπτυστοι, παρτε το να μαθετε τι χανετε.

- Κεφτεδακια με κοκκινη σαλτσα. (5.5€) Τωρα πως ο τυπος με μια χουφτα κιμα εφτιαξε αυτα τα συννεφακια τσικνας, μη με ρωτατε, εγω απλως εκανα απλωτες με τις πατατες στη σαλτσα και εκανα την Κινεζα.

- Πολιτικο μπιφτεκι με πιπερια φλωρινης και μπαχαρια (7.80€) Οκ, οι ανθρωποι δεν ξερουν γραμματικη, ειναι σαφες. Ο ενικος αντιστοιχει σε ενα μπιφτεκι, οχι σε 3 που ηρθαν. Ηταν θεικα, στιβαρα, φατε τα και αφηστε τα πολλα πολλα.

- Χοιρινο εσπρεσσο (9.8€) που εχει πιει τοσους καφεδες που διελυσαν και νευρα και ολα και ειναι μαλακο και ευκολομασητο.

-καπνιστη λουκουμιαρικη χοιρινη μπριζολα (9.8€) που με καμια λεξη δεν περιγραφεται η ρουθουνοσπαστικη μυρωδια της, οποτε απλα παρτε την και ευχαριστηστε με μετα.

-Κοτσι (16.8€) που ηρθε ακαλεστο και ηταν ο γκεστ σταρ της μερας, με την πιο απιθανη, πεντανοστιμη, σιναπιαρικη κρουστα που σκεφτηκε ανθρωπου μερακι, με ενα κρεας να διαλυει με το αγγιγμα, ενα χαρμα γευσεων, μυρωδιας, υφων. Μην το παρετε, ειναι ακαταλληλο για καρδιακους, προκαλει δυνατες συγκινησεις.

-Ενα μπιφτεκι πουλερικου γεμιστο με απροσδιοριστα πραματα που ειναι νεο πιατο, και που ηταν με διαφορα η κορωνιδα των μπιφτεκιων, ο δισκος της καρδιας μου. Δεν ξερω σε τι εμβαπτιστηκε και τρεχαν ζουμια πανταχοθεν, αλλα ηταν μπουκια και χυμοι.

Last but, oh, so not least Φουαντρε μαυρου χοιρου με τσατνει αχλαδι. Αξια ανεκτιμητη. Δεν ξερω τι λετε εσεις, εγω ξερω οτι εφαγα το πιο μοσχομυριστο, βελουδινο, διαβολεμενο κρεας, το απαυγασμα της νοστιμιας. Και εχει και πιστοποιητικο, αμε, γιατι αν εμενα το κρεας δε μου το φερουν με εχεγγυα καταγωγης, δεν το βαζω στο στομα μου.

Και εκει που λες Ελεος, παναγια μου, εγκωσα (αν υποθεσουμε οτι παθαινω τετοια εγω), σου φερνουν τα κερασμενα γλυκα και πεφτεις με 2 κουταλια. Γιατι ειμαστε Ελληνες. Ο λαος που εχει δευτερο στομαχι, μονο για επιδορπια. Που σταματα το φαγητο οχι οταν χορτασει, γιατι στην τελικη τι στο διατανο σημαινει αυτο; αλλα οταν δεν υπαρχει φαι σε ακτινα δωδεκα τετραγωνων.

Εμεις κουταλιασαμε ενα τσιζκεικ νουτελα αϊ αϊ μανα μου, ενα κλασσικο τουμπανα τυρενιο τσιζκεικ με αγριοβυσσινο και διπλες φουρνου. Α οριστε να κατι που δεν μου πε πολλα, αυτο το περασα λιγο στα ψιλα. Μη με πειτε και πληρωμενη και γινουμε πολλες.

Οι τιμες δε με αφορουν. Τα συναισθηματα δεν κοστολογουνται. Η κινηση του μπρουτου μαγειρα να μεγαλωσει μεριδες γιατι τον παιρνει δεν αποτιμαται σε χρημα. Αλανι σου λεω.

Ο χωρος δε με αφορα. Ξερεις πως ξερεις οτι περασες καλα? Οταν σηκωνεσαι μετα απο ενα πενταωρο, μουδιασμενη απο το καθισιο και τη νωθροτητα του τσιμπουσιου και, εκει που βαζεις το μπουφαν αναφωνεις " Ρε κατσε μια να δω το χωρο, δε του ριξα ματια ως τωρα". Και, δυστυχως, το εννοεις. Εξαλλου εκει που πρεπει ειναι καθαρος σε βαθμο υποχονδριας παρανοιας.

Δε θα σας πω εγω να πατε. Θα σας πω, ομως, οτι εγω δε βλεπω την ωρα να ανεβει η κριτικη μου, γιατι ξερω οτι ο Νικος θα τη δει, θα γελασει βροντερα το μεσα του και μετα θα αρπαξει τα μαχαιρια του και θα τεμαχισει τα χοιρινα του μουρμουριζοντας ποσο κουλη ειμαι. Και θα σας πω οτι δε βλεπω την ωρα να ξαναπαω για αυτο το χουνκιαρ που δεν εφραινει μονο σουλτανους, απ οτι ακουω.

Και, κλεινοντας, μια που αρχιζουμε μια νεα, καλυτερη χρονια, δε θα ευχηθω παρα ενα: ας μη γινουμε πλουσιοι, ας μην γινουμε διασημοι, ας ειμαστε οι εαυτοι μας. Χωρις μικροπρεπειες, χωρις επικριτικη διαθεση και χωρις να κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας. Δεν ξερω για σας, αλλα εγω αν δεν μπορουσα να ειμαι εγω, δεν θα μπορουσα να ειμαι τιποτα. Και ας ειναι ενα παναδυνατο αφανιαρικο πραμα αυτο το εγω.

Φιλια!

Ηρώς Κωνσταντόπουλου 19, Ηλιούπολη