Το εστιατορειο στηθηκε με βαση τη μαγειρικη στο φουρνο, ωστε να δωσει μια καινουργια προταση μεζεδων, και κυριως πιατων.Κυριος στοχος,η φουρνομαγειρικη μας να καλυψει τις προτιμησεις και του πιο απαιτητικου ουρανισκου.Η αγαπη στη μαγειρικη και η συνεχης αναζητηση νεων πιατων, μας καθιερωσαν ως την καινουργια προταση στο παιχνιδι των γευσεων, και μας εχουν ειδη κατεταξει σε υψηλη θεση στις προτιμηση του κοινου, σε πιατα οπως. Παστουρμαδοπιτα- κοτσι χωρις λιπος με πατατες φουρνου-μοσχαρακι με σαλτσα εσπεριδοειδων-καπνιστη μπριζολα αλλα και των κλασικων φουρνομεζεδων φετα στο πηλινο-ρεβυθαδα-λουκανικο καπνιστο και τις"σαν τηγανητες" crispy, πατατες μας

Τριτη,Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη,Σαββατο ανοιχτα(20.00 μεχρι αργα το βραδυ)Κυριακη ανοιχτα(απο το μεσημερι)

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ταξινόμηση:

03 Νοε 2017

Τρία χρόνια ακριβώς με χωρίζουν από την πρώτη επίσκεψη στα Φουρνομαγειρέματα. Έκτοτε οι επισκέψεις πάρα πολλές, και για διάφορες περιστάσεις, παρά το γεγονός ότι βρίσκεται εντελώς αντίθετα και μακρυά από την περιοχή μου. Ήταν να μη μάθω τον δρόμο. Γιορτές, γενέθλια, χαλαρά Σαββατοκύριακα, τραπεζώματα σε συγγενείς και φίλους, συγκαταλέγεται στις περιπτώσεις που όπως έχω ξαναπεί πάντα με βγάζουν ασπροπρόσωπη!

Δικαιωματικά λοιπόν αξίζει από μένα μια ανανέωση. Έτσι, για να μάθει ο κόσμος που δεν γνωρίζει τα Φουρνομαγειρέματα αλλά και ο κόσμος που ήδη τα γνωρίζει, πως τα πράγματα δεν είναι όπως τα θυμούνται. Όχι. Έχουν αλλάξει. Προς το καλύτερο βέβαια. Γιατί με σταθερούς ρυθμούς, το team των Φουρνομαγειρεμάτων, αναρριχάται στην κορυφή της πυραμίδας επάξια κατά τη γνώμη μου. Από την αρχή με είχε ενθουσιάσει η ποιότητα των πρώτων υλών, η εκτέλεση των συνταγών ΜΟΝΟ σε φούρνο, η άριστη εξυπηρέτηση και η καθαριότητα σε όλους τους χώρους. Η κουζίνα; Χειρουργείο. Οι τουαλέτες; Αστράφτουν.

Ο χώρος; Άνετος και πεντακάθαρος επίσης. Σε κάποιους κατανοώ ότι ίσως να μην αρέσει. Ούτε κι εγώ θα προσπαθήσω να σας πείσω πως αποτελεί το δυνατό σημείο του εστιατορίου. Από τη στιγμή όμως που δεν είναι μίζερος δεν έχω κανένα λόγο να μη δώσω τιμής ένεκεν μια ντοματούλα παραπάνω που σε άλλη περίπτωση δεν θα έδινα, αλλά εδώ όλες οι υπόλοιπες κατηγορίες που είναι και οι σημαντικότερες κατ’ εμέ, συμπαρασύρουν φυσικά και αυτήν.

Πρέπει βέβαια να μην παραλείψω να πω πως και σε αυτή την κατηγορία έχουν γίνει βελτιώσεις. Έχει μπει τζάμι μπροστά από το πατάρι που στεγάζεται η ορατή κουζίνα, ώστε να περιορίζονται οι μυρωδιές και ο θόρυβος, έχουν κατεβάσει χαμηλότερα τις εξόδους της θέρμανσης με χρωματιστά μπουριά ώστε να υπάρχει καλύτερη απόδοση λόγω του ότι είναι ψηλοτάβανο και υπάρχει σχετική απώλεια και γενικά διαρκώς “ψάχνονται” ως προς το καλύτερο πάντα και σε όλους τους τομείς. Και κάτι μου λέει ότι σύντομα θα υπάρξουν κι άλλες… ριζικές αλλαγές!

Εξυπηρέτηση; Θα πέσει φωτιά να με κάψει αν πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένη από κάτι. Από τον Γιώργο (συνιδιοκτήτη) που ηγείται σε αυτό το πόστο παίρνει παραγγελίες και ξέρει να κάνει άψογα τη δουλειά του μέχρι τα πρόθυμα, ευγενικά και με ήθος νέα παιδιά που γίνονται λάστιχο, είναι όλοι άριστοι και άκρως περιποιητικοί.

Φαγητό. Μμμμμμμμμ… θυμάστε την Ελένη Ψυχούλη πως μούγκριζε στο chef στον αέρα; Αυτό το μουγκριτό μου έρχεται αυθόρμητα μετά τη σκέψη στα Φουρνομαγειρέματα.

Ειδική μνεία θα κάνω -γιατί του το χρωστάω- στο ΚΟΤΣΙ. Βλέπετε την πρώτη φορά που επισκέφθηκα το μαγαζί, αφενός μεν το σνόμπαρα γιατί άκουσα ότι ήταν χωρίς πέτσα (αγάπη δίχως πείσματα δηλαδή… έχει νοστιμάδα; Αμ έλα που έχει), αφετέρου για τιμωρία μου…. είχε τελειώσει. Οπότε ουδέποτε μου δόθηκε η ευκαιρία να το υμνήσω. Λοιπόν όσοι θυμούνται παλαιότερες κριτικές μου σίγουρα είχαν κουραστεί να διαβάζουν για το κότσι της Αμφυλίκης που στις δόξες της (έχει κλείσει τα τελευταία χρόνια) είχε το καλύτερο κατ’εμέ κότσι (με πέτσα πάντα) στο Νομό Αττικής.

Αυτή τη στιγμή το λέω με πλήρη συνείδηση και έχοντας ξεκληρίσει αμέτρητα κότσια (με τις πέτσες τους), ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΣΤΙΜΟΤΕΡΟ κότσι στο Νομό Αττικής και χωρίς πέτσα το τονίζω, από αυτό του Νίκου. Βάζει κάτω τις καλύτερες μπυραρίες, τα καλύτερα κρεατάδικα και τα πιο high class εστιατόρια. Περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω.

Πάμε λοιπόν στον κατάλογο που έχει ανανεωθεί και ανανεώνεται διαρκώς, ανάλογα την εποχή και τις διαθέσεις του μάγειρα που όπως φαίνεται… έχει πάντα κέφια!

Σημείωση: Τα παρακάτω που θα διαβάσετε δεν τα αναφέρω απλώς γιατί υπάρχουν στον κατάλογο (δεν το συνηθίζω), τα έχω δοκιμάσει όλα. Ούτε είναι προπέρσινα. Αναφέρομαι στον τωρινό κατάλογο.

- Ψωμάκι ζυμωτό δικό τους χ 0,90/άτομο

Έρχεται πάντα ζεστό, είναι πάντα φρεσκότατο και αφράτο και συνοδεύεται από ένα ντιπάκι εξαιρετικό επίσης χειροποίητο από πατάτα, δική τους μαγιονέζα και μυρωδικά, που αλείφεται με μιας επάνω στις ζεστές φετούλες ψωμιού και ξεκινάει το πατιρντί.

- Τυροκαυτερή σπιτική, δική τους χ 3,50€

Με εμφανή τα κομμάτια τυριού, με την κατάλληλη κάψα, η τέλεια συνοδεία για το επόμενο ορεκτικό.

- Πατάτες crispy σαν τηγανιτές χ 3,80€

Αφαιρέστε το “σαν” και σας το εγγυώμαι δεν θα καταλάβετε διαφορά! Με τα αρωματικά τους και μπόλικη πάπρικα… εξαιρετικές. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν στο τραπέζι μας. Να την πω την αμαρτία μου; Θα τις ήθελα παραπάνω σε ποσότητα και καλύτερα σε μπολ σερβιρισμένες, έτσι… να είναι χορταστικές και στο μάτι.

- Σαλάτα new age χ 6,50€

Λάχανο, ηλιόσποροι, σταφίδες, αποξηραμένο σύκο και σως βερύκοκο. Τεράστια, φρέσκια και πρωτότυπη. Πρώτη φορά μου συμβαίνει να με εντυπωσιάσει λαχανοσαλάτα σε εστιατόριο.

- Φουρνιστή σαλάτα λαχανικών χ 5,80€

Κολοκύθι, μελιτζάνα, καρότο, πιπεριές, μανιτάρια, κρεμμύδια ψητά, απ’ όλα τα καλά δηλαδή! Σερβίρεται ζεστή φυσικά με καραμελωμένο μπαλσάμικο. Από τα πιο αξιοπρεπή ψητά λαχανικά και πολύ τίμια μερίδα.

Σαλάτα πράσινη χ 5,50€

Μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια, Σκληρό τυρί, καραμελωμένο λευκό μπαλσάμικο. Πάντα φρεσκότατη και αυτή.

Σαλάτα Ελληνική χ 6,50€

Αγγουροντομάτα, πιπεριές, κάπαρη, κρεμμύδι φέτα σε τρίματα, ελιές, ρίγανη και φρυγανισμένο ζυμωτό ψωμί. Δεν της λείπει τίποτα.

- Φέτα ψητή στο πήλινο χ 4,30€

Φέτα, ντομάτα και γλυκό μπούκοβο. Είπαμε κάποια στιγμή πως είχε περισσότερο λάδι απ’ όσο επιθυμούσαμε και στην αμέσως επόμενη επίσκεψη η αστοχία (που τη λες και γούστο γιατί σε άλλους μπορεί να άρεσε) είχε διορθωθεί. Τι άλλο να πω;

- Σαγανάκι τυριού χ 5,50€

Εντάξει, αποκάλυψη! Αλμυρό τυρί με κρούστα από δημητριακά και καρύδι κι από πάνω ένα εκπληκτικό γλυκό του κουταλιού καρότο! Λεπτοτριμμένο, τόσο νόστιμο και φίνο και τόσο ταιριαστό με το τυρί… που …. Σταματάω εδώ!

- Τρίπτυχο κεφτέδων (λαχανικών) χ 5,80€

Μια καθαρά vegetarian χρωματική παλέτα στο τραπέζι που μου αρέσει πολύ. Περιλαμβάνει 2 πλακουτσωτά τμχ κολοκυθοκεφτέδες με πέστο ρόκας από πάνω, 2 τμχ ντοματοκεφτέδες με κουλί ντομάτας και 2 τμχ ρεβυθοκεφτέδες με ταχίνι. Μου άρεσαν όλοι εξίσου και οι σάλτσες τους εκτός από αυτή με το ταχίνι που δεν μ’ ενθουσίασε ιδιαίτερα. Θα προτιμούσα καλύτερα μια σάλτσα με πιπεριά φλωρίνης ας πούμε.

- Παστουρμαδόπιτα χ 5,50€

Πολύ λεπτό φύλλο χειροποίητο με παστουρμά άριστης ποιότητας και τυρί. Σχεδόν πάντα παίζει στο τραπέζι.

- Κεϊμά γιαουρτλού χ 5,50€

Χειροποίητη τραγανή πίτα με εξαιρετικά αρωματικό κιμά και γιαούρτι επίσης μυρωδάτο, ευτυχώς όχι από σκόρδο!

- Κοτομπουκίτσες χ 5,50€

Φιλέτο κοτόπουλο σε μπουκιές, σερβίρεται σε πήλινο με μπέικον, κρέμα γάλακτος και φαρφάλες. Από τ’ αγαπημένα μου. Φίνα γεύση, με τα μοσχοκάρυδά της και τ’ αρώματα της να με βάζουν πάντα σε δίλλημα … να τ’ αποχωριστώ για κάποιο νέο πιάτο ή όχι; Και ο Νίκος δίνει εύκολα τη λύση… το κατεβάζει με το έτσι θέλω μαζί με την τεράστια όπως πάντα παραγγελία μας… κι ακούγεται το μπαμ.

- Πεϊνιρλί πολίτικο (νέα άφιξη) χ 5,80€

Φανταστικό! Ωραίο ζυμάρι χειροποίητο με χρυσαφένιο χρώμα, ελαφρώς τραγανό από έξω αφράτο μέσα με τυρί, ντομάτα, πιπεριά, σουτζούκι και ένα αυγό μάτι από πάνω. Πασπαλισμένα με πάπρικα. Δεν έχω λόγια, μόνο την απαίτηση να μη βγει ποτέ από τον κατάλογο.

- Καβουρμάς στο πήλινο (νέα άφιξη) χ 5,80€

Μια πιο ιδιαίτερη εκδοχή από αυτή που έχουμε συνηθίσει. Καβουρμάς πολύ καλής ποιότητας, αρκετά πικάντικος, σάλτσα ντομάτας, πιπεριά ένα πεντανόστιμο κίτρινο τυρί που λιώνει και μοιάζει με μπεσαμέλ.

- Orzotto σιταριού (νέα άφιξη) χ 7,80€

Επίσης ένα πολύ ιδιαίτερο και πρωτότυπο πιάτο που πρώτη φορά δοκίμασα. Σιτάρι βρασμένο σε ζωμό και κομμάτια καπνιστής πανσέτας, καπνιστό μπούκοβο και αλμυρή κεφαλογραβιέρα Σπερχιάδος. Νόστιμο πιάτο που η φιλοσοφία του μοιάζει με του ριζότο, παρόλα αυτά προτιμώ το Κριθαρώτο (βλέπε παρακάτω).

Και αρχίζουν τα πιο βαριά πυροβολικά

- Πολίτικο μπιφτέκι χ 7,80€

Τρία μεγαλούτσικα τεμάχια των πιο αφράτων και μυρωδάτων μπιφτεκίων που έχω δοκιμάσει. Τόσα μπαχαρικά δεν έχω ματαγευτεί σε μπιφτέκι. Διαλύονται με το πηρούνι. Την τελευταία φορά βέβαια κάτι είχε αλλάξει ως προς αυτό γιατί κάποιοι πελάτες δεν τα προτιμούν τόσο αρωματικά όπως μας ενημέρωσαν. Έχουμε φλομώσει στα φλατ μπιφτέκια των μπεργκεράδικων μου φαίνεται κι έχουμε ξεχάσει τι θα πει μπιφτέκι. Τέλοσπαντων, εγώ προτιμώ την original πολίτικη μυρωδάτη εκδοχή.

- Καπνιστή χοιρινή μπριζόλα μαριναρισμένη σε κρασί χ 9,80€

Σπάνια παραγγέλνω μπριζόλα σε εστιατόριο. Αυτή όμως αξίζει πραγματικά.

- Χιουνγκιάρ μπεγιεντί χ 11,80€

Μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί. Πολύ καλή εκτέλεση με ξεκάθαρη βελτίωση του πιάτου στην πορεία σε σχέση με τότε που πρωτομπήκε στον κατάλογο ως προς την ένταση του καπνίσματος της μελιτζάνας. Οι παρατηρήσεις μας εισακούστηκαν και άμεσα ο μάγειρας έκανε τα μαγικά του και το έφτασε σε άριστα επίπεδα. Το μοσχάρι κοκκινιστό δεν το συμπαθώ όμως η παρέα το έχει κρίνει ως άψογο. Εγώ θα προσθέσω μόνο πως πρέπει ν’ αυξηθεί λίγο σε ποσότητά του, ώστε να ισοφαρίζει με την τιμή του.

Περνάμε στα πολύ δυνατά χαρτιά στα οποία παίζουν νέες αφίξεις με τρελές επιτυχίες… λέγε με…

- Μοσχαρίσια στηθοπλευρά χωρίς κόκκαλο 500 γρ. (boneless beef ribs) χ 16,80€

Oρκίζεσαι στη νοστιμιά του. Ξεχάστε αίματα και πράσινα άλογα, ξεχάστε στεγνό και σκληρό κρέας ψητού μοσχαριού. Αυτό το πράγμα λιώνει στο στόμα και είναι θεϊκό. Σερβίρεται με τσερκαρισμένο άγριο ρύζι, μαυροσούσαμο και πάπρικα… απλά εξαιρετικό!

- Κορτεζίνα ήτοι χοιρινή στηθοπλευρά με κόκαλο γιατί έχουμε ξεχάσει να μιλάμε ελληνικά (spear ribs για όσους δεν είναι από χωριό) 500 γρ. x 16,80€

Τι να πω γι’ αυτό το θεσπέσιο πιάτο;; Για τη νοστιμιά του; Για το ψήσιμό του; Για την υπέροχη χειροποίητη μπάρμπεκιου σαλτσούλα του με την ελαφρώς πικάντικη σπιρτάδα της; Για το σουσαμάκι με το οποίο πασπαλίστηκε για ομορφιά και γεύση πάνω από το αυτόν τον σιδηρόδρομο; Ή για τις μελωμένες πατατούλες που το συνοδεύουν;; Τελεία και παύλα… το άλλο δεν το λέω γιατί παραπέμπει σε πρόστυχο ποδοσφαιρικό σύνθημα με τη λατρεία μας (δεν θέλω ερωτήσεις… θα έχει (ξανά) και γηπεδάρα οσονούπω).

- Κριθαρώτο μανιταριών χ 7,80€

Ψημένο στο φούρνο εννοείται κι αυτό όπως και όλα τα υπόλοιπα με μανιτάρια και σάλτσα μαύρης τρούφας. Απίθανο! Μην περιμένετε βέβαια το al dente αποτέλεσμα που θα είχε ένα ριζότο ή κριθαρώτο κατσαρόλας καθώς είναι κάτι που είναι αδύνατον να επιτευχθεί στο φούρνο όπως μας έχει εξηγήσει ο μάγειρας-Νίκος… όμως πιστέψτε με η γεύση θα σας αποζημιώσει.

- ΚΟΤΣΙ χ 16,80€

Α-ν-ε-π-α-ν-ά-λ-η-π-τ-ο!!! Χωρίς πέτσα λέμε, όμως με μια εκπληκτική, απόλυτα ταιριαστά αλμυρούτσικη κρούστα μουστάρδας (μη ρωτήσετε τι άλλο έχει μέσα δεν ξέρω… μαγικό φίλτρο μάλλον) και δεντρολίβανο! Ένα κορυφαίο μυρωδικό που ταιριάζει τόσο πολύ με το χοιρινό κότσι κι όμως οι περισσότεροι μάγειρες το στερούν, όπως στερούν και κάθε άλλου είδους μυρωδικό οπότε ως αποτέλεσμα σερβίρουν ένα ξερό κομμάτι κρέας που δεν έχει να δώσει τίποτα παραπάνω. Εδώ η νοστιμιά είναι απερίγραπτη. Το κρέας δεν λιώνει απλά… το κοιτάς μόνο και ξεκολλάει από το κόκκαλο! Η μουστάρδα με τα ολόκληρα πιπέρια από πάνω και οι κυδωνάτες πατάτες με υφή κάστανου (πρόσφατα σερβίρονται σε κύβους) συμπληρώνουν ένα ήδη τέλειο αποτέλεσμα. Μαγεία… γευστικός οργασμός… τέλος!

Αν δεν συμπεριληφθεί στην παραγγελία… χαλάνε φιλίες! Αφήστε που δεν θα κάνω εγώ τόσα χιλιόμετρα και θα περάσω τις εκατό πλατείες της Ηλιούπολης μέχρι να φτάσω και θα φύγω χωρίς να έχω φάει κότσι. Θα αστειεύεστε βέβαια.

Πάμε για γλυκό;

Η Μαρία, που εκτός βέβαια από τα γλυκά επιμελείται και πολλά άλλα πιάτα, καθώς και τα ψωμιά και τα ζυμάρια κτλ κτλ, η δεξιά χερούκλα του Νίκου με λίγα λόγια… έχει κάνει εκπληκτική δουλειά και έχει ανέβει πολλά σκαλοπάτια στο πόστο της. Έτσι έβαλε και στον κατάλογο γλυκά όπως τα δύο ειδών cheesecake, το ένα με nutella που λατρεύω και τρίμμα φουντουκιού και το κλασικό με το βύσσινο που επίσης είναι αξιοπρεπέστατο. Αναβάθμισε και τον λευκό σιμιγδαλένιο χαλβά, τον έβαλε σε πολύ όμορφα βαζάκια με δύο ειδών μαρμελάδες από επάνω και τριμμένο καρύδι. Κάποια στιγμή δοκιμάσαμε και μια εκπληκτική σούπα λευκής σοκολάτας… που πολύ θα ήθελα να δω μόνιμα στον κατάλογο, αλλά απ’ ότι κατάλαβα και σε αυτόν τον τομέα μας περιμένουν σύντομα νέες εκπλήξεις.

Όπως αντιλαμβάνεστε, έχουμε δοκιμάσει όλο τον κατάλογο και παράπονο… δεν είχαμε ποτέ. Μέχρι και σούπα βελουτέ έχουμε δοκιμάσει χειμώνα και ήταν εκπληκτική και αυτή. Θα μου άρεσε να μπει στον χειμερινό κατάλογο μόνιμα.

Η τελευταία επίσκεψη πραγματοποιήθηκε από τρία άτομα 28/10/2017 αργά το μεσημέρι. Η παραγγελία μας περιελάμβανε: Πατάτες crispy, σαγανάκι τυρί, καβουρμά, orzoto, πεϊνιρλί, spare ribs και φυσικά… ΚΟΤΣΙ. Ήπιαμε δύο κόκα κόλες, άφθονο νεράκι βρύσης φιλτραρισμένο και γλυκά βεβαίως. Τα δύο ειδών cheesecake και δύο βαζάκια με λευκό χαλβά σιμιγδαλένιο που μας πρόσφεραν επιπλέον. Ήταν όλα άψογα όπως πάντα.

Η απόδειξη ήρθε μαζί με σφηνάκια μαστίχας στα 67€ με τα γλυκά κερασμένα καθώς και τα αναψυκτικά. Το να πω ότι μας σκλαβώνουν με όλη αυτή την περιποίησή τους βέβαια είναι πάαααρα πολύ λίγο.

Κάποιοι έχουν αναφέρει ότι οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Εγώ επάνω σε αυτό θα πω ότι ίσως είναι, όμως με 20-24€ (για τα δικά μας πάντοτε δεδομένα) τρώει κάποιος πάρα πολύ καλά και αξίζει το κάθε ευρώ με το παραπάνω και νομίζω πως στο τέλος αυτό είναι που μετράει. Βέβαια όσο μεγαλύτερη είναι η παρέα τόσο περισσότερο συμφέρει και φυσικά μπορεί να φάει κάποιος αξιοπρεπώς και με λιγότερα χρήματα ανάλογα τις προτιμήσεις.

Συμπερασματικά θα πω πως η βαθμολογία μου δεν αφορά ούτε στο ότι είναι όλα τέλεια, ούτε στην έξτρα περιποίηση. Αφορά στην σταθερά άριστη ποιότητα, στην εξαιρετική γεύση, στο μεράκι, στην προσπάθεια και την αγάπη αυτών των ανθρώπων για την δουλειά τους αλλά και στην ανοδική πορεία που επιδιώκουν με κόπο καθημερινά. Γιατί θα σου κατεβάσουν το καινούριο πιάτο - που θες να παραγγείλεις κι εσύ αλλά δεν σου επιτρέπει η ήδη τεράστια παραγγελία σου- για ν’ ακούσουν τη γνώμη σου. Γιατί θέλουν να τους πεις τι ΔΕΝ σου άρεσε κατά βάση ώστε να το βελτιώσουν. Γιατί επαγγελματισμός θα πει το πρωί να κάνεις άλλη δουλειά και το βράδυ να γουστάρεις να κάνεις το μεράκι σου και να το καταφέρνεις καλύτερα από πολλούς άλλους επαγγελματίες chef.

Αυτοί είναι οι λόγοι που τα Φουρνομαγειρέματα ανήκουν στο top five αγαπημένων μου εστιατορίων και αυτοί είναι οι λόγοι που θα συνεχίσω να τα στηρίζω με την παρουσία μου αλλά και με την γραφή μου. Αξίζει να τα επισκεφθεί κανείς έστω και αν είναι από μακρινή απόσταση.

(ΦΟΥΡΝΟ)ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ.

Υ. Γ. 1: Με αφορμή ζευγάρι που έβγαινε ανά 4λεπτο έξω για τσιγάρο με μια μούρη μες την ξινίλα γιατί δεν τους επιτρεπόταν μέσα να φουμάρουν και να φλομώνουν τον κόσμο και τα παιδάκια που υπήρχαν στα άλλα και στο δικό τους τραπέζι…

Αναφέρω ενδεικτικά για όσους δεν το γνωρίζουν πως ούτε το ηλεκτρονικό τσιγάρο επιτρέπεται σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Πάσης φύσεως, κάπνισμα, άτμισμα, φουμάρισμα ή όπως θέτε πείτε το τέλοσπαντων απαγορεύεται βάσει του Ν.4419/20-9-16, αρ. φύλλου 174, άρθρο 24, παρ. 2, σελ. 8640 κατά τον οποίο ορίζεται πως εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 3 του Ν.3730/23-12-2008 αρ. φύλλου 262 … την παράγραφο βρείτε την μόνοι σας οι ενδιαφερόμενοι. ΑΥΤΑ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

24 Οκτ 2017

Κυριακή μεσημέρι, μέσα Οκτώβρη, με την οικογένεια να επιθυμεί έξοδο για φαγητό.

Πρώτη επιλογή, λαμβάνοντας υπ' όψιν μία προηγούμενη αρκετά επιτυχημένη επίσκεψη με μεγάλη παρέα, ήταν τα Φουρνομαγειρέματα. Άλλη μία ανακάλυψη μέσω του ask4food.

To μαγαζί βρίσκεται σε μία ήσυχη γειτονιά της Ηλιούπολης μεταξύ κατοικιών, με την εύρεση θέσης στάθμευσης να είναι παιχνιδάκι. Διαθέτει στην πρασιά μικρή εξωτερική αυλή με τραπεζάκια, ενώ ο εσωτερικός ψηλοτάβανος χώρος με καλό εξαερισμό και φωτισμό είναι αδιάφορος με στοιχεία διακόσμησης από παιδικό σταθμό. Στο πατάρι κινείται ο μάγειρας όπου με τη βοήθεια αποκλειστικά ηλεκτρικών φούρνων ετοιμάζει τα πιάτα, αφού η χρήση τηγανιών και ψησταριών είναι απαγορευμένη.

Στην πλειοψηφία τους τα πιάτα που έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικά, με το κρέας να μονοπωλεί τον κατάλογο. Το χοιρινό κότσι αλλά και κοκκινιστό μοσχάρι με τον πουρέ μελιτζάνας είναι μαγειρεμένα στην εντέλεια. Ιδιαίτερες είναι οι πατάτες crispy “σαν τηγανητές”, αφού πραγματικά απορείς πως γίνεται να μην έχουν περάσει τηγάνι. Στην τελευταία επίσκεψη δοκιμάσαμε μεταξύ άλλων, μελιτζανοσαλάτα την οποία θα την ήθελα περισσότερο αέρινη και με περισσότερη ένταση, αλλά και το πολίτικο πεϊνιρλί το οποίο αν και ήταν απολαυστικό με έντονες γεύσεις, θα προτιμούσα το ζυμάρι του να μην προσομοίαζε σε πίτσας.

Την εξυπηρέτηση θα την χαρακτήριζα απλή και τυπική, διακρίνοντας κάποια προβλήματα όταν αυξήθηκε ο κόσμος. Οι τιμές για την ποιότητα των πιάτων που σου προσφέρονται είναι πολύ καλές, αφού κατά άτομο απαιτούνται περίπου 20€.

Σε γενικές γραμμές πρόκειται για ένα μεζεδοπωλείο με έναν μάγειρα που σίγουρα αξίζει της προσοχής μας και θα πρότεινα ανεπιφύλακτα για παρέες και οικογένειες.

13 Οκτ 2017

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω μεζεδοπωλείο για πρώτη φορά παρακινούμενοι απο τις καλές κριτικές στο site αλλα δυστυχώς η ποιότητα του φαγητού, κατ'εμέ τουλάχιστον δεν ανταποκρίνεται στις κριτικές αυτές. Αλλά ας τα πάρουμε εξαρχής.

Ξεκινώντας τη κριτική μου απο το χώρο του μαγαζιού έχω να τονίσω ότι ο εξωτερικός χώρος είναι σχετικά μικρός και αδιάφορος, μέσα είναι λίγο καλύτερος αλλά και πάλι δεν ξεφεύγει από το επίπεδο του μετρίου. Η εξυπηρέτηση είναι το δυνατό ατού του μαγαζιού, καθώς το σερβις είναι διακριτικό μα και συνάμα πολυ αποτελεσματικό. Επίσης, ο ιδιοκτήτης πολύ φιλικός και δείχνει να νοιάζεται για το μαγαζί. Πάμε στα του φαγητού τώρα που δυστυχώς χαλάει την εικόνα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα ακόλουθα.

Σαλάτα new age (2/4), 6,5€: Πρωτότυπη σαλάτα και δροσερή αλλα θεωρώ ότι ήταν κάπως μονότονη και αυτό που σου μένει στο τέλος ήταν η γεύση λάχανου και σος βερίκοκου. Η σος βερίκοκου ήταν σε υπερβολική ποσότητα. Θα την χαρακτήριζα ως μια παραλλαγμένη coleslaw αλλά στο χειρότερο.
Γιαουρτλου (1/4), 5,8€: Ο κίμας άγευστος και με υπερβολική τη ντομάτα στη σάλτσα, το γιαούρτι ελάχιστο απο πάνω.
Πεινιρλί πολιτίκο (1/4), 5,5€: Και αυτό το πιάτο δεν μας άρεσε καθόλου, ούτε η ζύμη ούτε τα υλικά ταιρίαζαν. Καλύτερο πεινιρλι θα βρεις στο μαγαζί της γειτονιάς.
Πατάτες crispy (3/4), 3,8€: Το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού. Αρκετά καλές και κρατσανιστές!
Πολίτικο μπιφτέκι (1/4), 7,8€: Πάρα πολύ αλμυρό!! Κ θα έλεγα ότι είμαι φαν του αλατιού αλλα αυτό το πιατό ήταν εκτός οριών. Ήταν τόσο έντονο το αλάτι που δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις την γεύση του κρέατος ή τα μπαχαρικά.
Καπνιστή μπριζόλα (2/4), 9,8€: Ούτε έδω έχει κάτι το ιδιαίτερο το πιάτο, το ψήσιμο ήταν σωστό πάντως.
ΡΟζε ημίγλυκο (3/4), 4,5€/500ml: Αρκέτα καλό για χύμα.

Γενικά το θεωρώ ακρίβο το μαγαζί για αυτά που προσφέρει, επίσης υπήρχαν πιάτια όπως το ψαρονέφρι, η μοσχαρίσια και το spare ribs στα 16,8€. Οι μερίδες μικρές αν εξαιρέσεις την σαλάτα που είναι μεγάλη. Νομίζω ότι είναι απαγορευτικές αυτές οι τιμές για μεζεδοπωλείο στο σημείο που βρίσκεται και για αυτήν την ποιότητα.

12 Οκτ 2017

Από τα καλύτερα μαγαζιά για φαγητό στην Αθηνά, ωραίο περιβάλλον, ιδιαίτερες γεύσεις, καλό σέρβις, πιάτα που δεν τα τρως πουθενά αλλού και γενικά έμφαση στο να παρέχονται υψηλού επιπέδου υπηρεσίες (γιατί η εστίαση είναι πρώτα από όλα υπηρεσία).
Επίσης πεντακάθαρες τουαλέτες και γενικά πολύ προσοχή στη λεπτομέρεια.
Τα μόνα πλην είναι το τσιγάρο (θέλω να το δικαιολογήσω γιατί δυστυχώς ο νόμος δεν εφαρμόζεται) και ότι το μαγαζί ζορίζεται να φέρει εις πέρας πάρα πολλές παραγγελίες ταυτόχρονα (λογικό και αυτό, απλώς μου έτυχε να δω σε άλλο τραπέζι μια φορά να σερβίρεται το ορεκτικό στο τέλος - μια αστοχία που μπορεί βέβαια να συμβεί σε οποιοδήποτε μαγαζί, ειδικά αν δεν είναι μεγάλο με 10+ άτομα στην κουζίνα). Μόνο τα γλυκά του μαγαζιού δεν μου κάνουν κλίκ αλλά είναι και θέμα γούστου φαντάζομαι (παλαιότερα που κερνάγανε το συμιγδαλένιο χαλβά το προτιμούσα παραπάνω ειλικρινά).

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και σχεδόν όλοι όσοι πήγαν στο μαγαζί μαζί μου μου είπαν τα καλύτερα.

Για τα πιάτα του: Πάρα πολλά πιάτα στον κατάλογο είναι ιδιαίτερα αξιόλογα απλώς θα τονίσω μερικά που τα συμπαθώ περισσότερο (και γενικά επειδή 1-2 φορές το χρόνο ο κατάλογος αλλάζει δεν βαριέσαι ποτέ το μενού).

Πατάτες crispy σαν τηγανητές: Την πρώτη φορά που τις τρώς δεν το πιστεύεις ότι βγήκαν από φούρνο...

Κότσι: Το καλύτερο κότσι που μπορεί να φάει κάποιος στην Αθήνα μακράν. Η τιμή του είναι μια χαρά αν σκεφτεί κανείς πόσο το χρεώνουν μπυραρίες της κακιάς ώρας και τι προσφέρουν αντί για αυτό το γλύκισμα...

Καπνιστή χοιρινή: Πολύ καλό πιάτο που δεν το περιμένεις ότι μια μπριζόλα θα σου προσφέρει τέτοια γευστική ικανοποίηση.

Οσομπούκο: Επειδή είναι γενικά ιδιαίτερο πιάτο, κρατούσα μικρό καλάθι, αλλά επίσης δεν έχω φάει καλύτερο στην Αθήνα.

Σαλάτα New Age: Πολύ ιδιαίτερη και αξίζει να τη δοκιμάσει κανείς - τέτοιο συνδυασμό δεν έχω ξαναφάει πουθενά.

Υ. Γ: Γενικά αξίζουν οι συντελεστές του μαγαζιού συγχαρητήρια για την προσπάθειά τους (Νίκος κουζίνα, Γιώργος έξω και οι συν αυτών) και πολλές φορές στεναχωριέμαι που δεν έχουν το ανάλογο "ταμείο" σε καθαρά εμπορικούς όρους (όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον) ενώ υπάρχουν τόσα απαράδεκτα μαγαζιά στην Αθήνα που είναι χρυσορυχεία. Καλή η αγάπη του κόσμου αλλά είναι κρίμα που τέτοιο μαγαζί δεν έχει απογειωθεί...

23 Σεπ 2017

Φτασαμε λοιπον και στα φουρνομαγειρεματα
Θα αρχισω την οποια κριτικη αναλυωντας πρωτα τον λογο που με εφερε στο εν λογω μαγαζι.
Οντας μελος του site αρκετο καιρο εβλεπα απο καιρου εις καιρον ολα τα εξεχοντα μελη της κοινοτητας ( εξεχοντα με βαση τους σκουφους που κουβαλανε.... κατι σαν τα αστερια michelin ) να εχουν περασει απο το εν λογω μαγαζι. Και καθε φορα η ιδια ιστορια.... τεσσαρια τεσσαρια τεσσαρια. Ως γνησιος Ελλην λοιπον κι εγω εβγαλα το ευκολακι συμπερασμα. Ε ρε τι τους εχει χωσει ο τυπος.... ποσους εχει ταισει τσαμπα απο εδω μεσα..... ποιος ξερει ποιανου διαχειριστη ξαδερφος η αδερφος ειναι.... και ολες οι υπολοιπες συνομωσιολογικες σκεψεις τυπου Λιακοπουλος ( Νεφελιμ και τετοια )

Ηταν τοσο απροκαλυπτα τα θετικα σχολια που αν εχεις εντρυφησει μεσα στην ελληνικη πραγματικοτητα εισαι αμεσα πεπεισμενος οτι καποια παγαποντια κρυβεται απο πισω.

Εκμεταλευομενος λοιπον κι εγω μια προσφορα που επεσε στα ματια μου απο καποιο site σκεφτηκα να η ευκαιρια να τους ξεσκεπασω.
Να παω κι εγω επιτελους, παρα την αρκετα μεγαλη αποσταση που με χωριζει σαν περιοχη απο το μαγαζι, και να το φλομωσω το μαγαζι στον ασσο μη αναφεροντας σε κανενα οτι γραφω στο site κλπ κλπ.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι περι την ενατη βραδυνη μια ομορφης σε θερμοκρασια και υγρασια Παρασκευης. Το μαγαζι ως εκπληξη αδειο σχετικα μολονοτι εγω περιμενα να βριθει κοσμου και η ουρα να σχηματιζει χιλιομετρα. Σε αυτο συνετεινε οτι το συγκεκριμενο μαγαζι εχει παρα πολλες κριτικες μελων κατι που σημαινει οτι για να εχουν περασει τοσοι και τοσοι απο εκει ειναι κατι σαν σημειο αναφορας για την περιοχη αλλα και για την ποιοτητα φαγητου.

Μας καλοσορισε μια ευγενεστατη κοπελα κι ενας κυριος στην εισοδο και σαφως μας ειπαν να κατσουμε σε οποιο τραπεζι θελαμε.

Για το μαγαζι......

Για τα δικα μου γουστα εκπληκτικο. Πρωτη παρατηρηση οτι ηταν πεντακαθαρο. Δευτερον.... ειχαν πετυχει οι ανθρωποι με την διακοσμηση τους με τον στολισμο των τοιχων και με την ξυλινη καβα στο ενα ακρο του μαγαζιου να δημιουργησουν εκ του μη οντως μια παρειστικη ατμοσφερα και να φιαξουν κατι σαν κουτουκι μεσα στο τιποτα στο τσιμεντο της Ηλιουπολης και στο πουθενα που βρισκεται το μαγαζι. Πολυ παρειστικη και η αυλιτσα στην οποια κατσαμε παροτι ειναι διπλα στον κεντρικο δρομο που παρ ολα αυτα ομως δεν βριθει κινησης. Το δε εκπληκτικοτερο κοματι του μαγαζιου ειναι το παταρι στο οποιο ειναι και η κουζινα περιστοιχισμενο απο φουρνους ( ενεκα και το ονομα.... ολα στον φουρνο ) και ανοιχτο σε ολα τα ματια την ωρα που ο μαγειρας δημιουργει τα καλιτεχνηματα του. Ακομα ακομα και οι τουαλετες του μαγαζιου συμπληρωνουν την εικονα ενος πολυ προσεγμενου και καθαρου μαγαζιου που το μερακι των ιδιοκτητων περισευει σε καθε πινελια.

Θεμα εξυπηρετηση

Μολις μπηκαμε μεσα η υποδοχη πολυ ευγενικη και οχι τοσο ωστε να γινετα ενοχλητικη. Τα κουβερ στηθηκαν αμεσα και το ψωμι με το ντιπ καλωσορισματος ηρθαν επισης αμεσα με την διακριτικη διευκρινηση περι τινος προκειται. Η πολυ διακριτικη παρουσια προσωπικου σε καθε φαση που ενδιαφερεται καθε στιγμη αν το φαγητο ειναι καλο το ψησιμο το γουστο το οτιδηποτε. Δεν νομιζω οτι καποιος ζηταει παραπανω πραγματα απο ενα μαγαζι. Και οταν λεω μαγαζι πιανω την γκαμα του ταβερνειου μεχρι του τρια αστερια michelin.

Οποτε αφου επεσα κι εγω στην απεχθη παγιδα των προγραψαντων να εκθιαζω κι εγω τα παντα σε ενα μαγαζι ( πιστεψτε με δεν με κερασαν τιποτα ) ηρθε η ωρα να δουμε και τι ειναι αυτο που ολοι αξιολογουν με τον μεγιστο βαθμο.

Πρωτα απο ολα θα επενεσω το εκληκτικο ψωμι που μας σερβιραν που εκτος απο ολοφρεσκο ηταν με προζυμι μαλλον και πεντανοστιμο. Οποτε το μαγαζι εξ αρχης δεν συστηνεται σε ανθρωπους που παλευουν να κανουν μια καποια διαιτα.

Πρωτο πιατο που δοκιμασαμε μια μεριδα ψητα χαχανικα που μαλλον θα μπορει να το θεωρησει καποιος ως επιτομη του πιατου οχι μονο για το αψογο ψησιμο του θεματος αλλα ακι για την ακριβη ποσοτητα σως μπαλσαμικου που δεν σε αφηνει να εγκαταληψεις ουτε καν το τελευταιο κολοκυθακι της ντροπης. Αψογο πιατο πεντανοστιμο

Δευτερο πιατο μια σαλατα new age..... ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕΦ...... ο οποιος καταφερε να δωσει γευση εδεσματος στο πιο ανουσιο χορταρικο σαλατας οπως ειναι το λαχανο. Η σως βερυκοκου που περιελουζε την σαλατα εκπληκτικη δινοντας ακριβως την γλυκυτητα που λειπει απο το τοσο ανουσιο λαχανο. Σαφως θεωρω οτι η σως ειχε και το αναλογο μπαλσαμικο και οτι αλλο που συμπληρωνε την απιθανη γευση.

Τριτο πιατο σαγανακι με κρουστα δημητριακων και μαρμελαδα καροτο. Yesssssssssss!!!!!!!!!!
Nομιζω οτι αυτο τα λεει ολα. Αν κι εχω συνηθισει οτι το σαγανακι ειναι παντα τηγανητο δεν μπορουσα να φανταστω ποσο νοστιμο μπορει να γινει στον φουρνο. Οσο για την μαρμελαδα δεν θα εκθειασω διοτι οτι μαρμαλαδα με γουστο βαλεις διπλα σε ενα νοστιμο σαγανακι θα το απογειωσει. ( Το με γουστο κολαει στο οτι δεν θα βαλεις μαρμελαδα νερατζι )

Επομενο πιατο λοιπον, που για διαιτουντες σταματημο δεν ειχαμε, ηταν το εκπληκτικο κοτοπουλο με πενες. Η σαλτσα ιδεωδης, η γευση απαυγασμα, η αισθηση στον ουρανισκο εκπληκτικη. Ειλικρινα απο τα πλεον νοστιμα πιατα που εχω φαει που εχουν σαν βαση το κοτοπουλο. Τοσο ομορφα ψημενο το πουλερικο που σαν υφη στο στομα ηταν τοσο μαλακο που μονο κοτοπουλο δεν θυμιζε. Θα το προτεινα για οποιο γουστο.

Τελευταιο πιατο που ειπαμε να γευτουμε ηταν το ψαρονεφρι με μια εκπληκτικη σως ( δεν θυμαμαι ακριβως πως την περιεγραφαν ) που το σερβιρανε με ρυζι. Το ρυζι εμενα δεν μου αρεσε αλλα κι αυτο ειναι επειδη εμενα δεν μου αρεσε. Σαν ρυζι ηταν οτι επρεπε. Το δε ψαρονεφρι ηταν ακριβως το τοσο οσο λεω εγω. Ψημενο ακριβως στο κλικ που χρειαζεται μετα το αιμα και πριν το ξεραμα και το καψιμο. Μιλαμε για τεχνη. Γευση επισης απιαστη. Ειλικρινα ο μαγειρας ( και δεν τον ονομαζω σεφ γιατι η λεξη μαγειρας ειναι τιμητικη ) ειναι πολυ μερακλης με αυτο που κανει. Αυτες οι γευσεις διαδικαστικα δεν βγαινουν με τιποτα.

Το μαγαζι σερβιρει πολυ καλο κρασι χυμα διαφορων ποικιλιων και αριστης ποιοτητας. Εμεις δοκιμασαμε το αγιοργητικο που ειναι πολυ ευκολο στην ποση και δεν αλλιωνει τις γευσεις που σερβιροντε.

Για το ολο πληρωσαμε εικοσιτεσσερα η αξια του κουπονιου και αλλα εικοσιεξι στο μαγαζι το ολον πενηντα ευρω. Σε οποια αλλη περιπτωση μπορει να ελεγα οτι το γευμα ηταν λιγο τσιμπημενο. Εδω δεν θα βγαλω κουβεντα. Αξιο μεχρι ενος οτι φαγαμε και οτι πληρωσαμε.

Δεν θα πω αν προτεινω η δεν προτεινω εγω το συγκεκριμενο μαγαζι απλα θα πω οτι το μαγαζι αυτο σιγουρα θα αποτελεσει το στεκι μου οταν καποια στιγμη θα εχω διαθεση να βγω απο το κλεινων αστυ της περιοχης μου και θα θελησω ενα πολυ καλο γευμα μονος η με παρεα.

03 Σεπ 2017

Τί να γίνει... Είμαστε άνθρωποι και έχουμε και ιδιαίτερες συμπάθειες.
Πέρα όμως από τη συμπάθεια, και μέσα στα πλαίσια της αντικειμενικότητας που προσπαθώ να έχω, αυτός εδώ ο μάγειρας πραγματικά έχει ξεφύγει. Αυτά που μαγειρεύει πάνω στο πατάρι του, τα πιάτα που κατεβάζει στους πελάτες του, και η φαντασία του πάνω στην τέχνη του, δεν έχει τέλος. Και για να προλάβω τυχόν περίεργους συνειρμούς, όχι, δεν ξέρω να πλέκω. Ούτε εγκώμια, ούτε πλεκτά, ούτε πλεκτάνες.

Πόσα πράγματα άλλαξαν ένα χρόνο μετά την πρώτη μου επίσκεψη και κριτική για τα Φουρνομαγειρέματα; Πολλά. Η εξέλιξη των ειδών και των πραγμάτων.

Εδώ όμως μιλάμε για την περίπτωση που το άριστο ( κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη ) ξεπέρασε τον εαυτό του. Εννοώ αυτή τη συνολική εμπειρία που ψάχνουμε, όταν βγαίνουμε έξω για να περάσουμε καλά, της φιλοξενίας, του φαγητού, των ανθρώπων, που σε αφήνει με μια τέτοια αίσθηση πληρότητας φεύγοντας από το μαγαζί, ώστε την έχεις καύσιμο να την σιγοκαίς για πολλούς μήνες μετά.

Δεν ξέρω πώς και γιατί όταν γράφω γι'αυτό το μαγαζί μου βγαίνει τόσο πολύ και τόσο αβίαστα από μέσα μου το φιλολογικό, έλεγα να μην κουράσω αυτή τη φορά ( ναι, καλά... ). Αν ωστόσο βαριέστε, προσπεράστε 6 παραγράφους.

Πολύ θα θέλαμε εμείς οι βόρειοι να μέναμε πιο κοντά για να πηγαίνουμε συνέχεια. Θα θέλανε κι εκείνοι να μας βλέπουν πιο συχνά και το κατάλαβα εκείνο το βράδυ, όταν είδα πώς μας υποδέχτηκαν μετά από τόσους μήνες ( ωχ, θα μου βγει πάλι μελό... ). Τους αγαπάνε τους πελάτες τους, και τους το δείχνουν. Καταρχήν όμως, σέβονται κι αγαπάνε αυτό που κάνουν. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις.

Κάπως έτσι λειτουργεί αυτός ο μάγειρας αλλά και η βοηθός του ( η ήρεμη δύναμη ) και πειραματίζονται σε νέες γεύσεις. Το παν είναι να μην βαριέσαι να ψάχνεις. Έχω καταλήξει ότι ειδικά στο κρέας, κάνουν μαγικά.

Ήδη από τον Απρίλιο στο μενού υπάρχουν σημαντικές αλλαγές, έχει εμπλουτιστεί με γεύσεις και πιάτα τόσο καλοδουλεμένα και ποιοτικά που προκαλούν τάσεις εθισμού. Τα βλέπεις ρε παιδί μου στην οθόνη και σου μιλάνε. Από κοντά δε, ιεροτελεστία. Τρως και προσεύχεσαι κατανυκτικά.
( τελωσπάντων, να το πάρετε απόφαση, αυτή θα είναι μια φιλολογική κριτική για το φαγητό στα Φουρνομαγειρέματα ).

Όλο ψάχναμε την ευκαιρία να συγχρονιστούμε και να πάμε. Και τα καταφέραμε τελικά στις 29/7 ( αν και όχι όλοι, οπότε η επανάληψη δεν θα αργήσει ). Ήταν το βράδυ εκείνο, πριν κλείσει το εστιατόριο για όλο τον Αύγουστο, γιατί και οι πολεμιστές το δικαιούνται να αράξουν ένα μήνα στην παραλία και να κάνουν ψαροντούφεκο. Και το ξενυχτήσαμε. Με κρασιά, μπύρες, ρακές, αποστάγματα, και άλλα που δεν μου επιτρέπεται να αναφέρω. Για το χώρο έχουν γραφτεί πολλά. Εμένα μου αρέσει. Δεν θα ήθελα να αλλάξει γιατί έχει χαρακτήρα κι ας είναι παιδικός.

Στο τιμόνι της αυτοκινητάδας αυτή τη φορά καθόμουν εγώ, που δεν θυμόμουν την τύφλα μου βεβαίως βεβαίως, για το πήγαινε έλα στον αστερισμό της Ηλιούπολης. Είχα όμως συνοδηγό μου το ανθρώπινο GPS με το κωδικό όνομα Ελένη και δεν αγχώθηκα καθόλου, ούτε κι όταν κάναμε το γύρο όλων των πλατειών, εξαιτίας κάποιων έργων, μέχρι να πατήσουμε σε γνώριμο έδαφος ( έργα της ΕΥΔΑΠ ; είχα πιει και λίγο... ).
Η διαδρομή το δίχως άλλο, ήταν απολαυστική ( ναι μαμά, θα προσέχω, δε θα πιω πολύ, δεν θα τρέχω, αφού ξέρεις ΠΟΣΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ ΟΔΗΓΩ... )

Η ησυχία και η χαλάρωση στην αυλή ήταν ακριβώς όπως μου αρέσει. Ήμασταν 3 και στην πορεία γίναμε 5, με μια υποδοχή σχεδόν πανηγυρική για τους δύο φίλους μας, που άφησαν και μια μετακόμιση στη μέση και ήρθαν να μας βρουν αργάμιση, και ας όψεται η έκπληξη και η χαρά, που κάποιος ήξερε και δε μίλαγε. Αλλά αυτά είναι δικά μας!!

Φαί, φαί, φαί... πάμε λοιπόν στο φαί. Να οι νέες προσθήκες στο μενού και το άλλο επίπεδο που λέγαμε: καπνιστή μπριζόλα, φουαντρέ μαύρου χοίρου, πεινιρλί πολίτικο, κριθαρώτο μανιταριών ( συγνώμη, αλλά this is to die for ), τριλογία χορτοφαγικών κεφτέδων, μπιφτέκι λαχανικών, ΒΟNELESS BEEF ( ναι, με κεφαλαία, γιατί έτσι μου αρέσει ), SPARE RIBS ( εντάξει, καταλάβαμε ), οσομπούκο, πένες με ροκφόρ και σιρόπι σοκολάτας, ψαρονέφρι με σάλτσα lemon pepper, and more artists to be announced.

Ναι, πάλι φάγαμε για 12 άτομα. Ναι, στα πιάτα που παραγγείλαμε ο μάγειρας έδρασε αναρχοαυτόνομα και κατέβασε άλλα τόσα. Ναι, στη δική μας πλευρά του τραπεζιού μέχρι κάποια ώρα είχα εποπτεία, αλλά μετά χάθηκε η μπάλα.
Ναι, το αλκοόλ και η coca cola έρρεαν άφθονα. Ναι, η παντομίμα προς το πατάρι με μπουκωμένο στόμα και τούμπαλιν, κόντεψε να με στείλει από τα γέλια. Ναι, φάγαμε πάλι ωσάν τους..... ( ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΣ!!! ) Και τελωσπάντων, στην ψηφοφορία επί της αρχής και κατά άρθρο, ναι σε όλα.

Αρχινάω.

- Ψωμί χειροποίητο δικό τους με το ντιπάκι του. Πόσο καλό μπορεί να είναι ένα ψωμί; Έ, τόσο, στη νιοστή. Θέλω κι εγώ ένα φρατζολάκι την άλλη φορά για να βάλω επάνω τη σπιτική μου μαρμελάδα!

- Σαλάτα φουρνιστή. Κοινώς ψητά λαχανικά. Αλλά ακόμη κι αυτά, πολύ ανώτερα από όσα έχω δοκιμάσει αλλού, εδώ τα δοκίμασα τώρα για πρώτη φορά. Τεράστια ποσότητα, λουκούμι όλα τα λαχανικά, ζουμερά, μυρωδάτα. Έφαγα τη μερίδα του λέοντος, δηλαδή τα λάτρεψα.

- Πατάτες crispy. Σιγά που θα έλειπαν.

- Πεινιρλί πολίτικο με κριτσανιστή χειροποίητη ζύμη, σάλτσα ντομάτας, πιπεριά, τυρί, χοντροκομμένο σουτζούκι να το καταλαβαίνεις και αυγό, βεβαίως όλο ψημένο στο φούρνο και η γέμιση από το βορά μέχρι το νότο. Τα μουγκανητά άρχισαν από αυτό το πιάτο.
Πώς το λέει η διαφήμιση "ποιά Άμστελ ;". Έ, "ποιός Ελευθεριάδης ;"

- Κριθαρώτο μανιταριών, με μαύρη τρούφα ( και το μυστικό συστατικό που κάνει όλη τη διαφορά, το τζίντζερ ). Έγινε σχεδόν μάχη με τα κουτάλια να μην προλαβαίνουν να φτυαρίζουν. Νομίζω την άλλη φορά ο καθένας θα πάρει τη γαβάθα του και την κουτάλα του και θα αφοσιωθεί στο έργο του.

- Τριλογία κεφτέδων ( 2 τεμάχια κολοκυθοκεφτέδες με πέστο ρόκας, 2 ντοματοκεφτέδες με culis ντομάτας και 2 ρεβυθοκεφτέδες με σως ταχίνι ). Δοκίμασα, μου άρεσαν, αλλά κρατούσα δυνάμεις στα μετόπισθεν για τη συνέχεια.

- Πολίτικο μπιφτέκι με μπαχαρικά από την Πόλη και πιπεριά Φλωρίνης. Και πολλές τεράστιες κυδωνάτες πατατούκλες με μουστάρδα και πιπέρια στο πιάτο. Το μοναδικό πιάτο που για τα γούστα μου, μου έπεσε λίγο βαρύ.
( Τώρα που τα βλέπω, μήπως ήταν πάρα πολλά αυτά που φάγαμε ; με την απορία θα μείνω )

- ΒΟΝΕLESS BEEF 500 γρ. Σιγοψημμένη μοσχαρίσια στηθοπλευρά, μεγάλα κομμάτια χωρίς κόκκαλο, με σάλτσα bbq ελαφριά σαν σύννεφο και side άγριο ρύζι. Μπουκιά και όνειρο. Ό, τι κι αν πω θα το αδικήσω. Οπότε, απλά δοκιμάστε το. Αν όχι, εσείς θα χάσετε.

- SPARE RIBS 500 γρ. Σιγοψημμένη oλόκληρη χοιρινή στηθοπλευρά με κόκκαλο (η λεγόμενη κορτεζίνα ) γλασαρισμένη με γλυκοπικάντικη πορφυρένια σάλτσα bbq και συνοδεία οι ίδιες θεικές κυδωνάτες πατάτες όπως πιο πάνω. Παρόμοιο πιάτο έχω δοκιμάσει και στη Φυσαρμόνικα και στο Sasi's. Eξίσου λουκουμαδένια και τα 3, θα ισοβαθμίσουν στο πρώτο σκαλοπάτι μαζί.

- ΤΗΕ ΚΟΤΣΙ. Το λιχουδένιο. Το αξεπέραστο. Αρχή μέση και τέλος. Ή όπως θα συμφωνούσε και ο Νίκος, First and last and always, by The Sisters of Mercy. Και επιτέλους αυτή τη φορά το ευχαριστήθηκα και το χόρτασα. Μα τί μαέστρος που είσαι βρε μάγειρα... Υπόκλιση!!! Ένα σκαλί παρακάτω ήταν αυτό που έφαγα τα Χριστούγεννα στη Βουδαπέστη. Σαν το κο - κότσι όμως, πουθενά.

Για τα ποτά, σας τα είπα πιο πάνω. Ήπια αρκετά, τα μπέρδεψα και λίγο, αλλά ήμουν sober και τα κορίτσια τα επέστρεψα σώα και ασφαλή.

Επόμενος καλλιτέχνης, τα καινούργια γλυκά. Παρακαλώ περάστε, cheesecake nutella που έμοιαζε με τάρτα σοκολάτας και cheesecake βύσσινο. Full size γλυκάρες, όχι αστεία. 2 τέτοια προσγειώθηκαν στη δώθε Παναγιά και 2 στην κείθε Παναγιά. Η Μαίρη σε άλλο επίπεδο... Εγώ αφοσιώθηκα στο κλασικό cheesecake και τα κορίτσια στο σοκολατένιο. Ευτυχώς, γιατί αυτό μας βόλεψε!!

Μετά πάλι ρακές, πάλι μαστίχες, πάλι ρακές...... και δεν έχει τέλος.............................

ΑΝΤΙ ΕΠΙΛΟΓΟΥ

Ειλικρινά, δεν ξέρω να γράφω καλά λόγια. Γράφω μόνο αυτά που πιστεύω. Αν από αυτή την κριτική αντλήσατε έστω το 1/10 της ευχαρίστησης που νιώθω εγώ όταν πηγαίνω στα Φουρνομαγειρέματα, τότε ίσως αποτελέσει κίνητρο να πάτε αν δεν έχετε ήδη πάει.
Κι αν ναι, να ξαναπάτε για να δείτε την πρόοδο που κάνουν αυτοί οι άνθρωποι. Είτε σας ξέρουν, είτε σας δουν για πρώτη φορά, θα κάνουν ό, τι περνάει από το χέρι τους να φύγετε από το μαγαζί τους με τις καλύτερες των εντυπώσεων.
Στη τελική, αυτό που βαραίνει πάντα, είναι η ποιότητα σε αυτό που μας σερβίρεται. Και σας το λέει κάποια, που με την μικρή της εμπειρία, έχει φάει πολλά "άκυρα" μέχρι τώρα σε εστιατόρια.

Μην τα ξαναλέω. Εδώ, γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά.

Υ. Γ. Να μην παραλείψω και την γλυκύτατη και απόλυτα εξυπηρετική κοπέλα στο σέρβις. Αλλά και τον Γιώργο που συμπληρώνει την τριάδα αυτών των αγαπητών μου πλέον ανθρώπων. Ο λογαριασμός για τις 3 μας, ήταν 56,30 e. Αφήσαμε 20 e η καθεμία. Ποσό που μάλλον δεν αναλογεί σε όσα φάγαμε. Παρατηρώντας την απόδειξη μόλις τώρα, ένα θα πω και κλείνω. Το 'ευχαριστώ' μπροστά σε αυτή τη γενναιοδωρία, ακούγεται πολύ μικρό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

14 Μαι 2017

Σάββατο βράδυ μετά από κράτηση στα Φουρνομαγειρέματα που ήταν στη λίστα μου εδώ και καιρό.

Ο χώρος είναι καλός. Το εσωτερικό του μαγαζιού δεν το είδα λεπτομερώς αλλά η "αυλίτσα" που κάτσαμε (μας το επέτρεψε ο καιρός) ήταν αρκετά συμπαθητική. Δίπλα στον δρόμο μεν αλλά ήσυχη και στολισμένη όμορφα.

Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική. Ευγένια και χαμόγελο τόσο από την κοπέλα όσο και από τον κύριο που μας ενημέρωσε λεπτομερώς για τα πιάτα εκτός καταλόγου αλλά και για τα λίγα από τον κατάλογο που δεν υπήρχαν.

Διαλέξαμε τη σαλάτα με τη ρόκα και το τυρί και για πρώτα τα 3 είδη κεφτέδων (κολοκυθοκεφτέδες, φαβοκεφτέδες και ντοματοκεφτέδες) και τη μελιτζανοσαλάτα. Η ρόκα ήταν πολύ φρέσκια και νόστιμη, οι κεφτέδες ήταν αρκετά καλοί (με τους κολοκυθοκεφτέδες να ξεχωρίζουν) ενώ η μελιτζανοσαλάτα ήταν αριστούργημα. Δεν ήταν η κλασική μελιτζανοσαλάτα που σερβίρεται παντού. Ήταν αλοιφή στη φιλοσοφία της φάβας και της σκορδαλιάς σερβιρισμένη πάνω από τραγανά κρουτόν. Για κύριο διάλεξα τα μπιφτέκια λαχανικών που ήταν ένα μέτριο πιάτο. Δεν ήταν κακή η γεύση, περισσότερο ως λάθος επιλογή θα το χαρακτήριζα γιατί γευστικά ήταν πολύ κοντά στο πρώτο πιάτο με τους κεφτέδτες. Ο φίλος μου τα steak ribs για τα οποία έγλυφε (κυριολεκτικά) τα δάχτυλά του. Μεγάλη ποσότητα και πεντανόστιμο όπως μου είπε.

Πριν κλείσω δεν πρέπει να παραλείψω να αναφερθώ στο πολύ καλό χύμα Μοσχοφιλερο που σερβίρεται σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή.

Συνολικά μιλάμε για ένα πολύ καλό μαγαζί που δικαίως είναι τόσο ψηλά στις προτιμήσεις των καλοφαγάδων.

14 Απρ 2017

Πήγαμε 3 άτομα Σάββατο χωρίς κράτηση. Δεν είχε παρά πολύ κόσμο.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά είναι ακριβό. Εγώ ήξερα ότι τα μεζεδοπωλεία είναι για κάθε μέρα, για όλους. Αυτό δεν είναι. Σου παίρνει και τη φόδρα απ τις τσέπες για μικρές μεριδούλες. Πατάτες τηγανιτές που δεν είναι τηγανιτές, σε πιατάκι του γλυκού, και πολύ ακριβές για αυτό που είναι.

Καλό το φαγητό, σίγουρα όχι για να τρελαίνεσαι. Πολλά πιάτα που φάγαμε ήταν μέτρια, ενώ κάνα δυο δεν λέγαν τίποτα απολύτως.
Φάγαμε μια σαλάτα με ένα βουνό στεγνά λαχανά, που σκέπαζαν κάθε άλλη γεύση. Δεν ήταν άσχημη, αλλά δεν κατέβαινε χωρίς λαδόξιδα.
Τυροκαφτερή που τη βρήκαμε οκ αλλά εξαιρετικά μικρή ποσότητα. Κι αυτό με την ποσότητα θα επαναλαμβάνεται από δω και πέρα.
Πατάτες σαν τηγανιτές που ήταν λίγες, πολύ λίγες, εξαιρετικά λίγες για τα χρήματα που κόστισαν.
Ένα κρέας, κότσι νομίζω, με τρία κομμάτια πατάτας. Τρεις πατάτες! Βαρυστομαχιάσαμε. Το κρέας καλό αλλά ανάλατο, και με ένα τεράστιο κόκκαλο να πιάνει το μισό πιάτο.
Φιογκάκια με κοτόπουλο νομίζω, γιατί δεν το βρήκα κάπου. Τα μακαρόνια ανάλατα. Μας φάνηκε άγευστο, ανάλατο, νοσοκομειακού επιπέδου.
Λουκάνικο καλό ήταν, λένε ότι το φτιάχνουν οι ίδιοι νομίζω αλλά το οποίο μας έδωσε την αίσθηση του χύμα στο σούπερ μάρκετ.
Ένα άλλο κρέας με όνομα χουνιάρ? Είχε ωραίο κρέας, συμπαθητικό πουρέ μελιτζάνας αλλά ήταν υπερβολικά γλυκό και κανελλάτο για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον έτσι ώστε να έχω την αίσθηση ότι έτρωγα ρυζόγαλο και το ρυζόγαλο δεν είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά.
Μελιτζάνα που πέρασε και δεν ακούμπησε που λένε γιαυτό και έχουν σβηστεί απ τη μνήμη μου οι λεπτομέρειες του πιάτου.
Ωραίο κρασί, ήπιαμε μισό ημίγλυκο, το καλύτερο που πήραμε.

Πολλά τα λεφτά Άρη για 3 πατάτες. Ο χώρος θα πω ότι δε μου άρεσε. Μου δόθηκε η εντύπωση ότι για λόγους οικονομίας πήραν παλιά παιχνίδια παιδιών και τα τοποθέτησαν στους τοίχους. Ίσως σε άλλους αρέσει κάτι τέτοιο εμένα πάντως μου έφερε στο μυαλό παιδότοπο που το μόνο που λείπει είναι το τραμπολίνο και θα είναι απόλυτα κατάλληλος για παιδικό πάρτυ.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε αντιστρόφως ανάλογη των προσδοκιών που είχαν δημιουργηθεί διαβάζοντας τις κριτικές. Αποστασιοποιημένη και τυπική θα την χαρακτήριζα. Καμιά αίσθηση οικειότητας δε μου έβγαλε αλλά ίσως αυτό να είναι προνόμιο των τακτικών θαμώνων του μαγαζιού.
Πολλά τα λεφτά Άρη, Δε θα ξαναπάω, καλά ήταν, αλλά δεν έχω λεφτά για μαγαζιά που δεν περνανε το μέσο όρο. Δεν ξέρω τι άρεσε τόσο πολύ στους άλλους αλλά το συγκεκριμένο μαγαζί για τα δικά μου οικονομικά δεν είναι. Για τα ανωτέρω πληρώσαμε 65 ευρώ τα οποία για την ποσότητα των μερίδων μας φάνηκαν ότι ήταν…. πολλά τα λεφτά Άρη!

01 Απρ 2017

Γνώρισα τα Φουρνομαγειρέματα πριν 4 μήνες όταν για πρώτη, τότε, φορά αποφάσισα να επισκεφθώ ένα μαγαζί με μοναδική αφορμή τις κριτικές του Ask4food. Ήθελα να δω τι είναι αυτό που όλοι εκθειάζουν. Το concept του μαγαζιού είναι ότι δεν έχουν δώσει ούτε ένα ευρώ για αγορά τηγανιών. Τα περισσότερα πιάτα είναι μαγειρεμένα σε φούρνο.

Εκείνη η πρώτη μου επίσκεψη στα Φουρνομαγειρέματα δεν πήγε όπως φανταζόμουν και ήλπιζα. Η παρέα μου απογοητεύτηκε ιδιαίτερα από το «φαίνεσθαι» του μαγαζιού, αλλά και από το ότι ήταν Σάββατο βράδυ και ήμασταν μόλις το τρίτο γεμάτο τραπέζι. Η μουσική ήταν πολύ χαμηλά για τα γούστα τους, ενώ και η διακόσμηση φάνηκε να μην τους κάνει κλικ. Προτάθηκε μάλιστα ευφυολογώντας να αλλάξει το όνομα του μαγαζιού σε «Παιδότοπος». Μια επίσκεψη στις τουαλέτες αρκεί για να νιώσεις ότι πράγματι λίγο πιο δίπλα μάλλον θα υπάρχει αυτή η “πισίνα” με τις πολύχρωμες μπάλες (ball pit) που συναντάται στους παιδότοπους.

Εγώ σε όλα αυτά βρίσκομαι κάπου στη μέση ακροβατώντας σε μια χαρμολύπη. Από τη μια θέλω να κλάψω που οι φίλοι μου δεν ικανοποιούνται από το μέρος που τους πίεσα να πάμε, από την άλλη θέλω να υποκύψω στα γέλια γιατί η καζούρα που κάνουν στο μαγαζί και σε εμένα είναι πολύ πετυχημένη.

Εν τέλει, αυτά που φάγαμε μας έκαναν μέτρια αίσθηση. Λόγω διαφορετικών γευστικών γούστων, δεν πήραμε κάποια από τα πιο κλασσικά πιάτα του εστιατορίου. Οι φίλοι μου δύσκολα θα ξαναπεράσουν απ’ έξω. Εμένα όμως δεν μου έκανε τόσο κακή εντύπωση και το γεγονός ότι δεν δοκιμάσαμε τα πιο καλά τους πιάτα μου άφησε μια αίσθηση ανικανοποίητου. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία πριν βγάλω το πόρισμα μου και το μοιραστώ και με τους φίλους καλοφαγάδες.

Το πρώτο Σάββατο του Μάρτη λοιπόν, ξαναεπισκέφθηκα τα Φουρνομαγειρέματα με έναν φίλο καλοφαγά, από αυτούς που ασχολούνται κυρίως με τη γεύση και δεν δίνουν τόση σημασία στα υπόλοιπα. Αυτή τη φορά το μαγαζί ήταν μισογεμάτο. Η μουσική ίσως ήταν ένα κλικ πιο δυνατά (βάλτε την άλλο ένα κλικ όμως ρε παιδιά) και έτσι το όλο κλίμα σε προδιέθετε θετικότερα. Ο χώρος του εστιατορίου, διατηρεί τη ίδια προς-το-παιδική διακόσμηση. Η καθαριότητα είναι εξαιρετική, ενώ και τα τραπέζια είναι πολύ άνετα. Υπό άλλες συνθήκες θα έβαζα 3/4 στον χώρο, όμως θα βάλω 2/4 διότι πραγματικά χρειάζεται ίσως μια μικρή κινητοποίηση για να αλλάξει προς το καλύτερο και να ενηλικιωθεί λίγο το συναίσθημα που προκαλείται στον επισκέπτη.

Το σέρβις είναι εξαιρετικό. Διάβασα για 5/4 αστέρια σε μια άλλη κριτική και συμφωνώ απόλυτα. Ιδιοκτήτης και νεαρή σερβιτόρα είναι γρήγοροι, περιποιητικοί, έχουν το νου τους να κοιτάξουν προς όλες τις κατευθύνσεις και υπάρχει και διάθεση για κουβεντούλα. Μακάρι να ήταν όλοι οι ιδιοκτήτες τόσο φιλότιμοι.

Περνάω στις γεύσεις παραθέτοντας όσα δοκίμασα στις 2 αυτές επισκέψεις.

- Και τις δύο φορές ήρθε ζεστό λευκό ζυμωτό ψωμάκι με ντιπ με βάση την πατάτα. Χρεώθηκε 0,9€ κατ’ άτομο. Το ψωμάκι ήταν σε νορμάλ ποσότητα, τρυφερό σαν βελούδο. Το ντιπ πατάτας έφυγε σε δευτερόλεπτα, ήταν καλό αλλά του έλειπε το κάτι που θα ξύπναγε περισσότερο τους γευστικούς κάλυκες της γλώσσας.

- Σαλάτα New Age (6,5€). Λάχανο, ηλιόσπορος, σταφίδα, σύκο, σος βερίκοκο. Πρώτο φάουλ ότι η σαλάτα έρχεται μεν όμορφα παρουσιασμένη όμως θέλει σχολαστικό ανακάτεμα για να μην τρως σκέτο λάχανο. Πιστεύω αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε να βελτιωθεί με διαφορετική παρουσίαση και ανακατεμένη τη σαλάτα εξαρχής. Δεύτερον, η σος βερίκοκο είχε πάρα πολύ λάδι που είχε κάτσει στον πάτο του πιάτου και αυτό μας ενόχλησε αρκετά αισθητικά. Γευστικά ήταν νόστιμη σαλάτα, όμως η πολλή λαδίλα με έκανε να μην την προτιμήσω στη δεύτερή μου επίσκεψη.

- Πατάτες Crispy «σαν τηγανιτές» (3,8€). Τις πήραμε και τις 2 φορές. Με ριγανούλα από πάνω, σε νορμάλ ποσότητα (θα ήθελα λίγες ακόμα), δυσκολεύεσαι να πιστέψεις αρχικά ότι είναι φούρνου. Στις πιο λεπτοκομμένες, μάλιστα, δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις και γευστικά. Χωρίς να είναι κάτι το τρομερό τρώγονται ευχάριστα και είναι και ελαφριές.

- Μελιτζανοσαλάτα (3,5€). Τέλεια παρουσίαση και ιδιαίτερη γεύση. Δεν είναι η κλασσική μελιτζανοσαλάτα, είναι πιο σφιχτή. Έχει βάση από φρυγανισμένο ψωμί που δημιουργεί έναν πολύ ωραίο γευστικό συνδυασμό.

- Πίτα (5,5€). Πιάτο που πήραμε στην πρώτη επίσκεψη. Δεν προσέξαμε ότι συνοδεύεται από σος ροκφόρ που κανείς δεν τρώει και έτσι πήγε άκλαυτο. Η πίτα ήταν όμορφα ψημένη, ιδιαίτερα λεπτή, θα της ταίριαζε λίγο παραπάνω τυρί στη γέμιση.

- Παστουρμαδόπιτα (5,5€). Αντίστοιχης νοοτροπίας και παρουσίασης με την «Πίτα», με μεστή γεύση στον παστουρμά. Και πάλι θα τη θέλαμε λίγο πιο «φουσκωμένη». Και οι δύο πίτες σε έκαναν να θες λίγη παραπάνω γέμιση.

- Κειμά γιαουρτλού (5,5€). Χειροποίτητη πίτα με μια πολύ ωραία αίσθηση του φρέσκου χειροποίητου, με κιμά μέτριας γεύσης από πάνω (και εδώ θα ήθελα λίγη περισσότερη ένταση στη γεύση) και γιαούρτι. Νόστιμο, αλλά θέλει το κάτι παραπάνω για να είναι εντυπωσιακό.

- Κοτομπουκίτσες με κρέμα γάλακτος και μπέικον (5,5€). Έρχονται σε πήλινο και συνοδεύονται με φαρφάλες. Αυτό το πιάτο αρχικά μας χάλασε γιατί κολυμπούσε στην κρέμα γάλακτος. Τελικά η κρέμα εξαφανίστηκε, αφού ζητήσαμε έξτρα ψωμί για παπάρα. Γευστικά ήταν ένα καλό πιάτο με κρέμα γάλακτος και κοτόπουλο, ως εκεί.

- Ασιάτικο χοιρινό με κάσιους (6,8€). Πολύ νόστιμο πιάτο, ελάχιστο το λίπος στο κρέας και ιδιαίτερα εύγευστο. Από τα καλύτερα που δοκίμασα στις 2 αυτές επισκέψεις.

- Χοιρινό μαριναρισμένο με espresso και μουστάρδα (9,8€). Συνοδεύεται με άγριο ρύζι. Άλλο ένα πιάτο με όμορφη παρουσίαση. Ιδιαίτερο γευστικά, ο φίλος μου ξετρελάθηκε, εμένα μου φάνηκε απλώς καλό. Μολονότι δεν θα το ξαναπροτιμούσα θα το πρότεινα πολύ εύκολα σε άτομα που αγαπάνε αυτό το συνδυασμό γεύσεων.

- Hunkar begendi (11,8€). Έρχεται αχνιστό με καπάκι και στο ανοίγουν μπροστά σου, ενώ συνοδεύεται με πουρέ μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί. Εξαιρετικά ιδιαίτερο πιάτο. Πολύ καλό το μοσχάρι, παραήταν πηχτός-σφιχτός ο πουρές μελιτζάνας. Με άφησε διχασμένο για το πόσο μου άρεσε. Μου άρεσε αρκετά ή το βρήκα μέτριο και το έφαγα με πάθος γιατί πεινούσα? Θα εστιάσω στο ότι το έφαγα με πάθος και θα αφήσω μελλοντική επίσκεψη να δώσει την απάντηση για το πόσο μου άρεσε. Η ποσότητα του ήταν οκ, η τιμή του λίγο τσιμπημένη σε σύγκριση με τα υπόλοιπα πιάτα τους.

- Ήπιαμε και τις δύο φορές τέλειο ημίγλυκο ροζέ χύμα κρασί στα 4,5€ τα 500 ml. Εξαιρετικό. Αν δεν έμενα 30χλμ μακριά θα έπινα εύκολα απίστευτη ποσότητα από το συγκεκριμένο κρασί.

- Και στις δύο επισκέψεις ήρθε κέρασμα μαζί με το λογαριασμό. Την πρώτη μους σοκολάτας και την πιο πρόσφατη λικέρ μαστίχας.

Λυπητερή: ένα γεύμα 2 ατόμων, που θέλουν να χορτάσουν, χωρίς ποτό, μάλλον θα κοστίσει γύρω στα 14-19€. Με ποτό υπολογίστε 17-23€. Εμείς την πρώτη φορά δώσαμε 12€ για φαγητό (15€ με ποτό) ο καθένας και πεινούσαμε αρκετά φεύγοντας, ενώ στην πρόσφατη επίσκεψη μου πληρώσαμε 18€ το άτομο για το φαγητό και φύγαμε ιδιαίτερα χορτάτοι (20,5€ με ποτό).

Συμπερασματικά οι επισκέψεις μου στα Φουρνομαγειρέματα μου έβγαλαν μια όμορφη οικειότητα χάρη στο εξαιρετικό σέρβις. Χωράει πολλή βελτίωση στο χώρο και θέλω να πιστεύω ότι με τον καιρό θα γίνει και αυτό. Οι γεύσεις και το γενικότερο concept είναι ιδιαίτερα. Η παρουσίαση των πιάτων πολύ καλή και το μεράκι των ανθρώπων που τρέχουν το μαγαζί σε κάνει να θες να τους ξανα(προ)τιμήσεις. Οπότε…

I’ll be back…

Αξίζει να δοκιμάσετε:
• Ασιάτικο χοιρινό με κάσιους
• Μελιτζανοσαλάτα
• Hunkar begendi

26 Φεβ 2017

Εκείνη η Πέμπτη βράδυ καταπατούσε ηγεμονικά τα σύνορα του σουρεαλισμού. Ο Intacto να τρέχει την 9η βραδινή πέριξ του Ζαππείου για να κάψει τα γευστικά ανομήματα δεκαετιών που έχει στην πλάτη του και το κινητό του να χτυπά σαν δαιμονισμένο.

Η κράτηση είχε γίνει για Πέμπτη βράδυ στις 9, ο ανέμελος δρομέας είχε πιστέψει ότι ήταν για την επομένη και η εκνευρισμένη συνοδός του να επιμένει με αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα να διαταράξει το πρόγραμμα τρεξίματος του.

Άπραγη έφυγε από τα «Φουρνομαγειρέματα» σχεδιάζοντας με ακρίβεια νευροχειρουργού την δολοφονία του Intacto. Σχέδιο που αν ευοδωνόταν θα κατάφερνε ένα μεγάλο πλήγμα στην ανθρωπότητα.

Με πιο συγκροτημένες σκέψεις να επικρατούν το ραντεβού στα «Φουρνομαγειρέματα» ανανεώθηκε για την Παρασκευή το βράδυ την ίδια ώρα και η ακρίβεια στην προσέλευση μου στο μικρό μεζεδοπωλείο της Ηλιούπολης συγκίνησε την συνδαιτυμόνα μου ώστε να μην προχωρήσει στην δίκαιη δολοφονία μου.

Ο χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Τα νάιλον στην είσοδο μάλλον προδιαθέτει αρνητικά για την είσοδο σου αλλά ο εσωτερικός χώρος είναι ανεκτός. Άλλωστε τα περισσότερα εστιατόρια – μεζεδοπωλεία στην Αθήνα δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία στον χώρο, λανθασμένα κατά την άποψη μου.

Προσεγγίσαμε τα «Φουρνομαγειρέματα» ως μια ανακάλυψη από το Ask4food. Οι καλές κριτικές από τα πολυμέριμνα μέλη του έδωσαν ώθηση για το ταξίδι στην απόμερη Ηλιούπολη.

Η εμπειρία ήταν καλή, χωρίς να είναι εντυπωσιακή, ή να με ωθεί να επιστρέψω στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο. Ευχαρίστως, όμως αν βρισκόμουν στην περιοχή και πεινούσα θα επέστρεφα στα έντιμα «Φουρνομαγειρέματα».

Την βραδιά της επίσκεψης το service είχε αναλάβει ένα κύριος και μια μικρή δεσποινίδα και ήταν πολύ καλό.

Επιλέξαμε τη σαλάτα New Age, με πολύ λάχανο και μια ικανοποιητική επικάλυψη από dressing.

O Κιμάς Γιαουρτλού ήταν ένα καλό πιάτο για να κορέσει την πείνα μας όπως και η μικρή ποσότητα του Χουνκιάρ Μπεγιεντί, που ήρθε καλυμμένη με διάφανο πλαστικό από πάνω. Η μικρή ποσότητα δεν δικαιολογεί την τιμή των περίπου 12 ευρώ, όταν πχ στο «Μαύρο Πρόβατο» μεγαλύτερη ποσότητα καλύτερου ποιοτικά χουνκιάρ έχει χαμηλότερη τιμή.

Το κότσι των 16 ευρώ έλιωνε στο στόμα και ήταν μακρά το καλύτερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε. Ικανοποιητικό σε ποσότητα και σε τιμή.

Με περίπου 2,5 κιλά κρασί δικό τους καμπερνέ(το μισό ήταν κερασμένο) ξεπεράσαμε για λίγο τα 60 ευρώ σε λογαριασμό.

Το μαγαζί είχε άλλες δυο πολυπληθείς παρέες ενώ όσο περνούσε η ώρα αυξανόταν και η προσέλευση.

Είναι μια τίμια πρόταση, χωρίς να προσφέρει εντυπωσιακά αλλά αρκετά καλά αποτελέσματα…

Ηρώς Κωνσταντόπουλου 19, Ηλιούπολη