ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

Μεζεδοπωλεία
Με ενα τραπέζι γεμάτο απο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ''Η άλλη όψη του μεζεδοπωλείου"
Η άλλη όψη του μεζεδοπωλείου!
Ώρες λειτουργίας
Σάββατο
20:00 - 01:00
Κυριακή
14:00 - 18:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το εστιατορειο στηθηκε με βαση τη μαγειρικη στο φουρνο, ωστε να δωσει μια καινουργια προταση μεζεδων, και κυριως πιατων.Κυριος στοχος,η φουρνομαγειρικη μας να καλυψει τις προτιμησεις και του πιο απαιτητικου ουρανισκου.Η αγαπη στη μαγειρικη και η συνεχης αναζητηση νεων πιατων, μας καθιερωσαν ως την καινουργια προταση στο παιχνιδι των γευσεων, και μας εχουν ειδη κατεταξει σε υψηλη θεση στις προτιμηση του κοινου, σε πιατα οπως. Παστουρμαδοπιτα- κοτσι χωρις λιπος με πατατες φουρνου-μοσχαρακι με σαλτσα εσπεριδοειδων-καπνιστη μπριζολα αλλα και των κλασικων φουρνομεζεδων φετα στο πηλινο-ρεβυθαδα-λουκανικο καπνιστο και τις"σαν τηγανητες" crispy, πατατες μας

Πως θα το βρείτε
  Ηρώς Κωνσταντόπουλου 19, Ηλιούπολη
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ταξινόμηση:
20140808 logo16 Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς. Ή μήπως όχι;

Πολλά μαγαζάκια έχουν αναδειχθεί κατά καιρούς από το σάιτ (τις καλές εποχές του), ένα από αυτά είναι και τα Φουρνομαγειρέματα. Τι δεν μου "καθόταν" καλά;Αν μπορώ να το παραθέσω έτσι. Λοιπόν, αυτό που δεν μπορούσα να διαχειριστώ στο μυαλό μου ήταν πως όλοι το εκθείαζαν. Προσοχή όμως, εκ του αποτελέσματος το μαγαζί δικαιώνεται απλώς κάποιες φορές πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι. Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται οι αρνητικές κριτικές, μετά την πρώτη επίσκεψη μου. Έτσι είναι η ζωή... θα αποκτήσεις και haters.

Δεν θα αναφερθώ στην επίσκεψη που κάναμε κάποιο παρεάκι των χρηστών του ASK αν και κάποιοι ΔΕΝ αξιώθηκαν καν να απαντήσουν στην πρόσκληση μας. Ας είναι.... Θα σας μιλήσω για την επίσκεψη που έκανα ημέρα καθημερινής με δύσκολο κοινό. Γονείς, που ειδικά αν είναι καθημερινή δεν έχουν όρεξη για μετακινήσεις καθώς τρέχουν όλη μέρα για δουλειές, αλλά και την αδελφή μου που σχόλασε εκείνη την ώρα από φροντιστήριο ξένων γλωσσών στο κέντρο της Αθήνας.... και τι σύμπτωση, ο ιδιοκτήτης του είναι έγκριτο μέλος του Ask4food, με τον μεγαλύτερο αριθμό έμπιστων.

Ο χώρος όπως έχετε διαβάσει, είναι αμφιλεγόμενος. Σε άλλους αρέσει πολύ και τους θυμίζει την παιδική τους ηλικία ενώ σε άλλους δεν αρέσει ιδιαίτερα και θεωρούν πως θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο. Αν είστε λάτρεις των κόμικ θα σας αρέσει. Επειδή δεν γνωρίζουμε όλα τα μυστικά των επιχειρήσεων όμως, έχετε σκεφτεί τι έχουν κάνει οι ιδιοκτήτες σε σχέση με την υγιεινή;Μάλλον όχι, και για να είμαι δίκαιος... γιατί να σας ενδιαφέρει;Για να μη μακρυγορώ, θα πω πως κάνουν ότι είναι δυνατόν για να να τηρούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής. Άλλωστε υπάρχει σχέση και με το βασικό τους επάγγελμα.

Εγώ πλέον, όταν ακούω Φουρνομαγειρέματα για 2 πράγματα είμαι σίγουρος. Το πρώτο είναι η εξυπηρέτηση. Mιλάμε για 3 υπέροχους ανθρώπους που πραγματικά χαίρονται να σε εξυπηρετήσουν. Νομίζω πως το μυστικό στην όλη υπόθεση είναι πως δε το κάνουν για βιοποριστικούς λόγους αλλά γιατί είναι το μεράκι τους και η "διασκέδαση" τους. Πως εμείς οι χρήστες στο ΑΣΚ βγαίνουμε έξω για να φάμε;Ε, αυτοί έχουν το μαγαζί για να περνάνε καλά και να ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ, είτε φτιάχνοντας διάφορες συνταγές στην κουζίνα τους, είτε μετά στη σάλα προσπαθούν να δημιουργήσουν ανθρώπινες φιλίες. Όπως και να έχει, τα καταφέρνουν μια χαρά κρίνοντας πως όλοι οι χαρακτήρες δεν είναι το ίδιο.

Να ξέρετε πως πάντοτε έχουν στο μυαλό τους κάποιο κέρασμα, λίγο κρασί για παράδειγμα και σίγουρα δικό τους γλυκό και μαστίχα. Όπως μου εκμυστηρεύτηκαν, ελάχιστες φορές δεν έχουν προσφέρει γλυκό λόγω παράλειψης... μια από αυτές ήταν στη δική μου επίσκεψη. Δεν θα περιγράψω κάτι άλλο γιατί θα νομίσετε πως κάνω αγιογράφημα.

Στα του φαγητού τώρα... τι να πω;Ανά διαστήματα δημιουργούν νέες συνταγές και γενικώς επειδή είναι ανήσυχα πνεύματα, την ψάχνουν τη δουλειά. Δεν θυμάμαι κάτι από αυτά που δημιουργούν ΝΑ ΜΗΝ είναι χειροποίητο και αγνό. Γι'αυτό και δικαιολογούνται κάποιες τιμές "ελαφρώς τσιμπημένες" σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ότι και να φας, δύσκολα θα σε πειράξει στο στομάχι. Και μπορεί τα περισσότερα εύσημα να τα παίρνει ο Νίκος όμως η βοηθός του, μια γλυκύτατη ΚΥΡΙΑ, η "σουσουράδα" σεφ ξεκινάει πολλές φορές την όλη προετοιμασία και έχει και δικές της συνταγές.

Επειδή είχα αργήσει στη συνάντηση των φίλων λόγω του ωραρίου εργασίας μου, πολλά πιάτα δεν τα έφαγα, μη βαράτε! Το χουνκιάρ το είχα παραγγείλει νωρίτερα!

- Ζυμωτό ψωμί στα 0.90 ευρώ το άτομο. Περιποιημένο, χωρίς να δίνω σημασία σε αυτό. Προσφέρεται με ένα ντιπάκι με βάση την πατάτα. Στους περισσότερους αρέσει.

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική στα 3.5 ευρώ. Ιδιαίτερη γεύση που δεν έχει σχέση με τις άθλιες του εμπορίου. Ακόμα και εγώ που δεν είμαι καθόλου φαν, τη δοκίμασα και τη βρήκα ευχάριστη. Γεύση πιο τραχιά, χωρίς να καταλαβαίνεις ιδιαίτερα τα κομμάτια της μελιτζάνας (θετικό για εμένα αυτό).

- Σαλάτα New Age στα 6.5 €. Λάχανο, ηλιόσπορος, σταφίδα, αποξηραμένο
σύκο, sauce βερύκοκο. Παρ'ότι το λάχανο δεν είναι ιδιαίτερα αγαπητό αλλά και ουδέτερο σαν λαχανικό, εδώ βρήκαμε μια καλοετοιμασμένη και γλυκιά ισορροπημένη σαλάτα με καλά υλικά. Το σύκο είναι νομίζω το touch που μου άρεσε περισσότερο. Ποσότητα πολύ καλή για 4 άτομα. Ανακατέψτε λίγο τα υλικά για να μοιραστούν στο πιάτο.

- Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές” στα 3.8 €. Πατάτες φούρνου με αρωματικά και φρυγανιά, τραγανές “σαν τηγανητές”. Όντως για μη τηγανιτές είναι μια χαρά και πιο ελαφριές. Δεν ξετρελαίνομαι ούτε για το συγκεκριμένο ορεκτικό, η αδελφή μου όμως σιγά-σιγά τις έτρωγε με το χέρι χωρίς να καταλάβουμε οι υπόλοιποι πως τελείωσαν! Τις λάτρεψε.

- Ρεβυθάδα στα 4.8 ευρώ με αρκετό ζουμάκι και με σκελίδες κρεμμυδιού από πάνω. Αυτός που την έφαγε είπε πως παραπέμπει σε Σιφνέικη με ότι συνεπάγεται αυτό για τους λάτρεις της!

- Κειμά Γιαουρτλού στα 5.5 €. Χειροποιητη πίτα με κιμά και γιαούρτι μυρωδάτο. Απλά φανταστική. Νίκο να την κάνεις πιο μεγάλη! Δική τους μαλακή πιτούλα που πιο πολύ παραπέμπει σε πίτα σουβλακιού, όχι τόσο μαλακή όμως. Μυρωδάτος και ζουμερός, αγνός κιμάς που απλώς καταπίνεται. Άνετα τρώω μία μόνος. Το γιαούρτι είναι το απαραίτητο συνοδευτικό.

- Πίτα στα 5.5 €. Πίτα με φύλλο κουρού, κίτρινα τυριά, καπνιστό μπούκοβο και μπέικον. Συνοδεύεται με sause ροκφορ. Τι υπέροχο ψήσιμο που έχει από την αγαπήμενη μου σουσουραδίτσα! Τα τυριά λίγο πιο κρεμώδη από όσο περίμενα, χωρίς να με χαλάνε καθόλου. Και πραγματικά καθόλου βαριά αν δείτε τα παραπάνω υλικά που έγραψα. Πολύ crunchy, ενώ η σως παρ'ότι έχει ροκφόρ που το σιχαίνομαι, δίνει απλώς την αίσθηση του χωρίς να σε αποτρέπει να το δοκιμάσεις. Θα ήθελα να δοκιμάσω φυσικά και κάποια άλλη παραλλαγή της σως, με κάποιο άλλο τυρί.

- Σαγανάκι τύριου στα 5.5 €. Σαγανάκι αλμυρού τυριού, σε κρούστα δημητριακών και καρύδι. Συνοδεύεται με γλυκό του κουταλιού καρότο. Απόλυτη ισορροπία του γλυκού καρότου με το πολύ αλμυρό τυρί. Νομίζω το τυρί ειναι κεφαλογραβιέρα Σπερχειάδος, πασπαλισμένη με τριμμένο καρύδι. Ωραίο συνοδευτικό για να βρίσκεται στο τραπέζι.

- Μελιτζάνα στον πηλό στα 5.5 €. Μελιτζάνες κοκκινιστές με φέτα. Πολυ γλυκό πιάτο, μελωμένο βασικά καθώς παίζουν τον ρόλο τους τα κρεμμύδια. Η μελιτζάνα φρεσκότατη... το μόνο που χρειαζόταν σύμφωνα με την παρέα ήταν κι άλλο τυράκι για να σπάσει την τόση γλυκύτητα.

- Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα στα 5.5 €. Ωραίο και κοκκινιστό πιάτο! Θα ήθελα λίγο πιο πηχτή τη σάλτσα και να είχαν λίγη φετούλα για να ενισχύσουν τη γεύση. Τα κεφτεδάκια πολύ κρεατένια χωρίς περίεργες προσμίξεις, αφράτα και νοστιμότατα!

- Hünkâr beğendi στα 11.8 €. Μοσχάρι κοκκινιστό μαριναρισμένο σε κοκκινο κρασι, κανέλλα, μπαχάρι, δάφνη, και κύμινο. Συνοδεύεται από πουρέ καπνιστής μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί. Έρχεται αχνιστό και φρεσκοφτιαγμένο. Αρκετά τυρένιο, με αισθητή τη γεύση της μελιτζάνας. Θα το προτιμούσα λίγο πιο βελούδινο στην υφή αλλά πραγματικά είναι πολύ καλό πιάτο. Το μοσχάρι λιώνει στο στόμα, πολύ καλής ποιότητας. Από τα καλύτερα που έχω φάει και... βαρύ χαρτί του μαγαζιού μαζί με....

- ΤΟ ΚΟΤΣΙ (του Κοκοτση). Κότσι χοιρινό χωρίς λίπος [700 gr. ] με κρούστα μουστάρδας & δενδρολίβανο στα 16.8 €. Συνοδεύεται με πατάτες φούρνου. Πραγματικό λουκούμι και όντως ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ που έχω φάει. Κόβεται με το πιρούνι και τρώγεται μετά μανίας! Ακόμα και η πέτσα του είναι νοστιμότατη, ενώ και οι πατατούλες φούρνου στέκονται στο ύψος του πιάτου. Στη συνάντηση πήγα τουλάχιστον 2 ώρες αργότερα αλλά οι φίλοι μου είχαν κρατήσει και ακόμα ήταν μαλακό. Καμία σχέση με μπυραρίας που έφαγα το καλοκαίρι και για να κόψω την πέτσα χρειάστηκε πριόνι. Αν το πέταγα στον τοίχο, θα έσπαγε ο τοίχος. Στα Φουρνομαγειρέματα προετοιμάζεται με αγάπη και μάλιστα μας κεράστηκε!

- Ημίγλυκο κρασί ρόζε στα 4.5 ευρώ τα 500 μλ. Ξεχνάω πόσο πίνω και πόσο τα παιδιά μου κερνάνε. Είναι σχεδόν ίδιου επιπέδου με το Δράμι και ΠΟΛΥ καλύτερο από την πρώτη επίσκεψη μου. Μπράβο!

- Κάτι σόδες, αναψυκτικά κλπ είναι πάντα στο πρόγραμμα.

* Κέρασμα μους χαλβά και ένα γιαουρτογλυκό με σοκολάτα αν ενθυμούμαι. Μια χαρά για κλείσιμο, περιμένω κάποιο νέο που θα βάλουν που.... σε κάνει να αναπολείς την παιδική σου ηλικία.

Κλείνοντας τι να πω;Η περιοχή δεν είναι δημοφιλής για να έχουν περισσότερο εν δυνάμει κοινό, παρ'όλα αυτά το Ask4food έχει βοηθήσει το μαγαζί να στεθεί στα πόδια του. Τουλάχιστον πσκ υπάρχει πολλή πελατεία και χαίρομαι γι'αυτό γιατί οι ιδιοκτήτες αγαπούν το μαγαζί και νοιάζονται για τους πελάτες. Και είναι σημαντική τους επιτυχία που κάναμε μια συνάντηση των φίλων του σάιτ, χωρίς μεσάζοντες και χωρίς ιδιοτέλεια. Ήταν απλώς η πρώτη επιλογή μας. Κάτι δεν λέει αυτό;

Υ. Γ Φίλε Fratello, αν και δεν θέλω να απευθύνομαι προσωπικά, σε καλώ να το επισκεφθείς γιατί η άποψη σου έχει μεγάλη βαρύτητα. Σκέψου μόνο ότι θα περάσεις το ίδιο καλά όπως και στο Vino Etcetera (και πολύ χάρηκα που σου άρεσε). Εμείς πλέον νιώθουμε στα Φουρνομαγειρέματα σαν στο σπίτι μας! Σκοπός μας δεν είναι να γράψουμε κριτική αλλά να φάμε καλά!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Θέλω αρχικά να αφιερώσω την κριτική αυτή στο φίλο jim, ο οποίος στην (κατά τα φαινόμενα οριστικά τελευταία) συνάντηση των κορυφαίων χρηστών του a4f στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ με είχε προτρέψει να επισκεφθώ τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ το ταχύτερο, και στο φίλο VAGELIS, ο οποίος έκανε το ίδιο στο υστερόγραφο της πρόσφατης δικής του κριτικής. Φιλαράκια, είχατε απόλυτο δίκαιο, κρίμα που δε βρήκα χρόνο να επισκεφθώ αυτό το διαμαντάκι νωρίτερα. Και να σκεφθεί κανείς ότι δεν απέχει ούτε είκοσι λεπτά από το σπίτι μου!
Οργάνωσα λοιπόν, έστω και καθυστερημένα, τετραμελή παρέα, για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε περισσότερα πράγματα, έκλεισα τραπέζι για Σάββατο βράδυ και φύγαμε. Επειδή με τη ρυμοτομία της Ηλιούπολης δεν τα πάω και τόσο καλά, προτίμησα να χρησιμοποιήσω το GPS, και μάλλον καλά έκανα. Μολονότι η Ηρώς Κωνσταντοπούλου είναι κεντρικός δρόμος, με μπόλικα μαγαζιά εστίασης και στις δύο πλευρές της, η πρόσβαση από τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Θα σας αποζημιώσει όμως η ευκολία του παρκαρίσματος (2,5 στα 10).
Γεγονός είναι ότι πήγα στα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ κρατώντας συνειδητά μικρό καλάθι, με μπέρδευε κάπως το ότι οι κριτικές ήταν μεν πολλές, αλλά όχι όλες στο ίδιο μήκος κύματος. Η αλήθεια είναι επίσης ότι η ονομασία ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ δεν μου έκανε κλικ, την έβρισκα κάπως μπανάλ. Χαίρομαι που έφυγα από το μαγαζί με μια απόλυτα σαφή εικόνα για το τι είναι και τι θέλουν τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ. Και επειδή τα σημαντικότερα έχουν ειπωθεί, θα περιοριστώ να τονίσω αυτά που μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.
Θεωρώ ότι πρέπει να ξεκινήσω από τον τομέα «εξυπηρέτηση». 5 στα 4, και λίγα είναι. Από την ευγενική υποδοχή, την άνεση χρόνου για τη μελέτη του καταλόγου, τη βοήθεια στη σύνθεση της παραγγελίας, το σερβίρισμα με perfect timing, τη διαρκή «αόρατη» παρουσία γύρω μας είτε του κυρίου είτε της νεαρής κυρίας που φρόντιζαν για όλη την πελατεία ως την άνετη κουβεντούλα με τον σεφ προς το τέλος του γεύματος, όλα κύλησαν τέλεια. Από την πρώτη στιγμή γίνεται σαφές ότι οι άνθρωποι που τρέχουν το μαγαζί από διάφορα πόστα ενδιαφέρονται πραγματικά να μην υπάρξει κανένα παράπονο. Να υπογραμμίσω την αυστηρότατη τήρηση του «απαγορεύεται το καπνίζειν», ακόμα και ο ίδιος ο σεφ βγήκε να κάνει το τσιγαράκι του έξω.
Μιλώντας για τα έξω και τα μέσα, τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ καταλαμβάνουν το ισόγειο και τον ημιώροφο μιας χαμηλής πολυκατοικίας. Υπάρχει ένας έξω χώρος, ο οποίος περιβάλλεται με ζαρντινιέρες με φυτά που λειτουργούν περισσότερο ως οπτικός παρά ως ακουστικός φράκτης προς την κίνηση του δρόμου. Χωρά γύρω στα 10 έως 12 τραπέζια και στεγάζεται με χειροκίνητη τέντα, σχεδιάζεται δε, αν κατάλαβα καλά, να κλείσει με πτυσσόμενη τζαμαρία.
Ο μέσα χώρος αδικείται σαφώς από τις μέχρι τώρα περιγραφές. Είναι ενιαίος, παραλληλόγραμμος, ψηλοτάβανος, πολύ σωστά φωτισμένος και φιλοξενεί 20 με 25 τραπέζια. Μόνο η μουσική δεν ακούγεται σωστά. Οι τοίχοι σε τόνους σκούρου καφέ, τα κλασσικά τραπεζοκαθίσματα σε σπασμένο λευκό με πολύ γουστόζικα χάρτινα σουπλά. Η αριστερή πλευρά καλύπτεται από ξύλινες ραφιέρες με μπουκάλια και παντοειδή διακοσμητικά που δεν πληγώνουν το μάτι, ενώ στη δεξιά πλευρά και τις υπόλοιπες επιφάνειες η μονοχρωμία σπάζει με τη χρήση στοιχείων puzzle. Το πιο ωραίο, και εντελώς ασυνήθιστο, είναι όμως ο χώρος της κουζίνας, ο οποίος είναι τοποθετημένος στρατηγικά στον ημιώροφο. Ο σεφ έχει την καλύτερη θέα απ’ όλους! Ο πολύ καλός εξαερισμός, κυρίως όμως το γεγονός ότι στην κουζίνα δεν παίζουν τηγάνια και κάρβουνα, συν η προαναφερθείσα smoke free ατμόσφαιρα, δημιουργούν συνθήκες χαλάρωσης και ευεξίας, ευχαριστιέσαι πραγματικά το φαγητό σου.
Για την ποιότητα του φαγητού δεν θα πω πολλά, ανατρέξτε στις αναλυτικότατες περιγραφές σε προηγούμενες κριτικές. Θα περιοριστώ, όπως συνηθίζω, στο top three, αφού όμως επισημάνω εκ προοιμίου ότι όλα όσα δοκιμάσαμε ήταν άριστα εκτελεσμένα. Κατά σύμπτωση (;) είναι και τα τρία πιάτα με κρέας, ταυτόχρονα όμως εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους. Στην τρίτη θέση το πολυπαινεμένο κότσι. Όντως δε χρειάζεσαι μαχαίρι, λουκούμι σωστό, οι συνοδευτικές πατάτες φούρνου εξαιρετικές, αλλά πρόκειται σαφώς για μια απλή συνταγή. Στη δεύτερη θέση το χειροποίητο λουκάνικο. Η υφή του θυμίζει το κρητικό ξιδάτο λουκάνικο, η γεύση του όμως, χάρη στο κάπνισμα που έχει γίνει στο κρέας, είναι μοναδική, την επόμενη φορά θα παραγγείλω ένα μόνος μου. Πρώτο, τέλος, το πολύ επιτυχημένο χουνκιάρ, εδώ ο σεφ αξιοποιεί τέλεια την κωνσταντινουπολίτικη καταγωγή του και σερβίρει ένα πιάτο όπου τόσο το κοκκινιστό κρέας σε μπουκιές όσο και ο πουρές με καπνισμένη μελιτζάνα θα μπορούσαν να σταθούν ως ανεξάρτητα πιάτα, οπότε ο συνδυασμός σε ένα (εντυπωσιακά παρουσιασμένο) πιάτο είναι απογειωτικός. Ειδικός έπαινος στο χειροποίητο ψωμί που ζυμώνουν καθημερινά, ο σεφ – να ‘ναι καλά – μας έδωσε ένα καρβέλι για το κυριακάτικο πρωινό. Εξαιρετικό το κρασί χύμα, τόσο το κόκκινο όσο και το αγαπημένο μου ροζέ ημίγλυκο που πίνεται σαν νεράκι.
Κρύο νερό σε γυάλινο μπουκάλι (ανανεώθηκε δύο φορές χωρίς να προλάβουμε να το ζητήσουμε), πάρα πολύ νόστιμο το – μαζί με ένα λικέρ μαστίχας – κερασμένο επιδόρπιο στο σωστό μέγεθος, ώστε να το αντέξει το στομάχι (λευκή μους με βάση χαλβά και ελαφριά σοκολατένια ξαδέλφη της, τέσσερις κουταλιές από κάθε ποτήρι αρκούν για να αλλάξεις γεύση). Τα σκάρτα 70 ευρώ για ένα πλήρες δείπνο τεσσάρων ατόμων σε τόσο φιλικό περιβάλλον μού φάνηκαν σαφώς λίγα, συνεπώς και στο vfm άξιο το τεσσάρι. Τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ δίκαια εντάσσονται ανάμεσα στα δύο με τρία αστέρια του συστήματος fratello, αξίζει δηλαδή να κάνετε κάποια χιλιόμετρα ή ακόμα και μια μακρινή διαδρομή για χάρη τους. Θα φύγετε με ελαφρύ στομάχι και την ανάμνηση υπέροχων γεύσεων. Όσο για τον ανθρώπινο παράγοντα, σπάνια θα νιώσετε τόσο σίγουροι ότι αξίζει τον κόπο να προγραμματίσετε σύντομα την επόμενη επίσκεψή σας.

Ιούλ

Τι είναι αυτό που τελικά μένει μετά από μια επίσκεψή μας σε ένα εστιατόριο? Η αίσθηση αν μείναμε ικανοποιημένοι ή όχι από την συνολική εμπειρία που μας πρόσφερε.
Εντάξει, στις κακές περιπτώσεις ρίχνουμε μια ωραιότατη μαύρη πέτρα πίσω μας και δεν ξανασχολούμαστε.

Όμως αν τελικά περάσαμε καλά, γιατί δεν είναι και λίγες οι φορές που στη συνέχεια δεν ξαναεπισκεπτόμαστε τον συγκεκριμένο χώρο? Μήπως η αίσθηση ότι καλά περάσαμε αλλά θέλαμε ένα «κλικ» παραπάνω? Μήπως η περιέργεια και η επιθυμία μας να δοκιμάζουμε συνεχώς νέες εμπειρίες (και μάλιστα εμείς οι χρήστες του Ask4food έχουμε επιπροσθέτως και το «μικρόβιο» του εξερευνητή ώστε στη συνέχεια να μοιραστούμε την εμπειρία μας με τους υπόλοιπους εδώ μέσα…).

Όμως, πάντα υπάρχουν τα μέρη που έχουμε αγαπήσει και έχουν επαληθεύσει και επιβεβαιώσει την αξία τους μετά από αρκετές επισκέψεις μας σε αυτά. Είναι τα μέρη που νοιώθουμε ασφαλείς να επισκεφτούμε όταν δεν έχουμε διάθεση για πειραματισμούς κι όταν δεν θέλουμε να ρισκάρουμε την διάθεσή μας με μια αμφιβόλου τελικής εμπειρίας επίσκεψη. Είναι τα μέρη που νοιώθουμε εξακριβωμένα ευπρόσδεκτοι και μπορούμε να πούμε και δύο κουβέντες παραπάνω, σα να πήγαμε σε σπίτι φίλου μας που θέλουμε να μας ακούσει και να μοιραστούμε μαζί του τα εσώψυχά μας.

Όταν κοιτάω την τελευταίων χρόνων μου πορεία, καταλήγω ότι στην Αθήνα είχα δύο μόνο τέτοια μέρη, όπου μεταξύ των δύο υπερτερεί με διαφορά το «Φουρνομαγειρέματα». Το άλλο έχει κλείσει εδώ και δύο χρόνια (Το πέταλο) και μου έχει στοιχήσει πολύ η απουσία του.

Δεν είναι τυχαίο που έχω πάει σαν σύνολο και μέσα σε ένα χρόνο, πιο πολλές φορές απ’ όσες έχω πάει σε άλλα εστιατόρια ή μεζεδοπωλεία.
Τι μου αρέσει στα «Φουρνομαγειρέματα»? Μου αρέσει που πειραματίζονται συνεχώς. Που «ακούν» τον πελάτη και μαθαίνουν από τις τυχόν αστοχίες ή προτάσεις που τους γίνονται. Μου αρέσει που μέσα στις τόσες φορές που έχω πάει, βλέπω πιάτα και γεύσεις τους να εξελίσσονται και βελτιώνονται. Μου αρέσει ο τόνος της φωνής τους όταν τους παίρνω τηλέφωνο για να κλείσω τραπέζι καθώς κι ότι ξέρουν ποιο προτιμώ και μου το κρατάνε. Μου αρέσει που με κάνουν να γελάω, όταν μου λένε ιστορίες τους. Το ότι είναι πρώτη φορά στη ζωή μου που κάθομαι σε ένα μέρος για πάνω από 1,5 ώρα (έχω κλείσει 4ωροκαι βάλε εκεί, χωρίς να το καταλάβω καν). Μου αρέσει το ότι έχω πάει εκεί αγαπημένα μου πρόσωπα για φαγητό, θέλοντας να τους ικανοποιήσω. Όλα αυτά είναι ανεκτίμητης αξίας…

Τολμώ να πω ότι μετά από τις τόσες επισκέψεις μου, έχω δοκιμάσει όλα τα πιάτα τους και μερικά ακόμα που δεν υπάρχουν στο μόνιμο μενού τους αλλά τα είχαν σε αυτό που είχαν δημιουργήσει σε γιορτινές ημέρες και περιόδους.

Στις τελευταίες μου επισκέψεις, κάποια πιάτα τους είναι μονίμως πάνω στο τραπέζι μας. Και μάλιστα κάποια από αυτά δεν τα είχα δοκιμάσει στην πρώτη μου επίσκεψη, οπότε και δεν είχα αναφερθεί σε αυτά. Η παστουρμαδόπιτα (που όσο πάνε και την κάνουν και καλύτερη και πιο χορταστική), η ρεβυθάδα τους (πάντα απίστευτα χυλωμένη και νόστιμη) και το κότσι τους. Όμως θα ήθελα να σταθώ περισσότερο στο κότσι τους. Τα τελευταία χρόνια, μπορείς να βρεις κότσι σε αρκετά εστιατόρια ή μπυραρίες στην Αθήνα. Κάποια χρόνια πριν, το βλέπαμε στον κατάλογο και ήταν κάτι εξωτικό για τους περισσότερους. Όμως κότσι από κότσι έχει διαφορά. Το κότσι στα «Φουρνομαγειρέματα» είναι εμπειρία! Αριστοτεχνικά εκτελεσμένο και πάντα μα πάντα πετυχημένο.

Μου έχει τύχει να πάρω κότσι σε άλλα μέρη και σχεδόν να αηδιάσω από την ποσότητα του λίπους ή τον αποτυχημένο τρόπο ψησίματός του. Να είναι ψημένο εξωτερικά και ωμό εσωτερικά. Έχω δοκιμάσει κότσι σε καταγώγια στη Βαρσοβία, σε κυριλέ μπυραρίες του Μονάχου, σε pubs στα στενά της Πράγας. Το κότσι του Νικόλα, τα βάζει όλα κάτω και με διαφορά. Δε ξέρω τι διαδικασία ακριβώς κάνει και έχει αυτό το αποτέλεσμα, αλλά τα συγχαρητήριά μου. Και η συνοδεία του? Καλοψημένες πατατούλες, μουστάρδα και κόκκοι φρέσκου πιπεριού. Ούτε υπερβολές που θα σε αποπροσανατόλιζαν, ούτε πειραματισμοί που θα ξένιζαν κάποιους από εμάς. Ισορροπία και απλές σε όλους μας, αγαπημένες γεύσεις.

Επίσης, μέσα από τις επισκέψεις μου ανακάλυψα και το ροζέ κρασί Ζίτσας που έχουν. Γενικά με ενοχλεί λίγο το κρασί και κυρίως το κόκκινο. Αν πιω περισσότερο από 3-4 ποτηράκια, την επόμενη έχω ένα στομάχι «τούβλο». Αυτό το κρασί τους είναι τόσο γλυκόπιοτο, ελαφρύ και δροσερό που το έχω λατρέψει. Και είναι η πρώτη φορά που δύο άτομα έχουμε φτάσει και μέχρι τα 2 λίτρα κρασί (λέγε με κρασοπατέρα! ). Πάντα ανάμεσα σε αυτά, θα υπάρχει και το από πλευράς τους κέρασμα το οποίο νοιώθουμε ότι είναι από καρδιάς τους.

Φυσικά, στο τέλος παίζει πάντα και το κέρασμα από τα χεράκια της Μαίρης. Η σοκολατόπιτά της έχει γίνει ακόμα πιο πλούσια σε γεύση, αλλά εγώ δηλώνω φανατικός οπαδός του λευκού χαλβά που ετοιμάζει!!!

Με τνη ευκαιρία που μου δίνετε, θα ήθελα να τους εκφράσω και μια επιθυμία μου. Τις μέρες των Χριστουγέννων είχα δοκιμάσει ένα πιάτο με βάση το χοιρινό και μία σάλτσα που στηρίζονταν στον καφέ espresso. Γενικά μου αρέσει όταν δοκιμάζω παγωτό ή ακόμα και cocktail με γεύση από καφέ (ανεπανάληπτο το cocktail “Your man in Habana” στο “Baba au rum”), αλλά σπάνια τον συναντώ ως συντελεστή κάποιου πιάτου. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό! Σκεφτείτε λοιπόν την ιδέα να το εντάξετε στις γεύσεις και προτάσεις του καταλόγου σας.

Οι τιμές τους παραμένουν πάντα προσιτές και δεν έχουν πάρει την ανιούσα. Σημαντικό αυτό γιατί δεν είναι και λίγες οι φορές που κάποιο μέρος χρησιμοποιεί στην αρχή και με σκοπό να στήσει την πελατεία του χαμηλές τιμές, ενώ στη συνέχεια με μικρά μικρά βηματάκια τις ανεβάζει σιγά σιγά. Αυτό στα μάτια μου μεταφράζεται σε σεβασμό προς τον πελάτη κι ότι δεν τον αντιμετωπίζουν σαν ένα ακόμα πορτοφόλι που πέρασε το κατώφλι τους.

Η εξυπηρέτησή τους είναι πάντα άψογη. Πέραν από το σταθερό παρεάκι που «τρέχει» το μαγαζί (οι οποίοι δεν είναι απλώς συνέταιροι, αλλά πάνω απ όλα φίλοι εδώ και χρόνια τώρα), οι εναλλαγές στο υπόλοιπο team είναι ελάχιστες, κάτι που βοηθάει κι εμάς τους πελάτες να νοιώθουμε πιο οικία ανάμεσα σε πρόσωπα που γνωρίζουμε.

Στην πρώτη μου κριτική είχα βάλει ως μοναδικό 3άρι τον χώρο τους. Αν και δεν βλέπει Ακρόπολη ή θάλασσα, πλέον νοιώθω τόσο άνετα σε αυτόν που στα μάτια μου είναι πλέον 4άρι. Να σημειώσω σε αυτό ότι είναι εντελώς υποκειμενική η θέση μου και ποτισμένη με μία γερή δόση συναισθηματισμού. Αυτό που είναι αδιαπραγμάτευτο σχετικά με τον χώρο τους, είναι η καθαριότητά τους. Από κουβέντες που είχαμε, έχω καταλήξει ότι είναι μανιακοί με την καθαριότητα και η παρασκευή του φαγητού είναι σαν να γίνεται σε ιατρικό εργαστήριο. Μπορεί να μην είχα την τύχη να επισκεφτώ την κουζίνα τους για να το επιβεβαιώσω (απαγορεύεται αυστηρώς η είσοδος στους μη έχοντες εργασία) αλλά έχω δει τους τουαλέτες τους οι οποίες είναι μακράν οι καθαρότερες που έχω συναντήσει σε εστιατόριο.

Για να καταλήξω…
Δεν θεωρώ τίποτα πιο σημαντικό από το να παραμένει ένα μέρος σταθερή αξία στις επιλογές μας. Σε αυτό, τα «Φουρνομαγειρέματα» με έχουν κερδίσει και έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει όσες φορές κι αν το επισκεφτώ…

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Θεωρώ τον εαυτό μου το λιγότερο άτυχο, που τόσο καιρό δεν είχα επισκεφθεί αυτό το διαμαντάκι. Από την μια η απόσταση και η βαρεμάρα, από την άλλη ο ωχαδερφισμός που διακατέχει τον Έλληνα και φυσικά εμένα σε κάποιες περιπτώσεις. Προτάσεις αρκετές αλλά η απάντηση ήταν κλασσική.
‘’Έλα μωρέ, υπάρχουν τόσα παρόμοια μαγαζιά στο Χαλάνδρι και στις γύρω περιοχές, γιατί να ξενιτευτούμε;’’

Έλα όμως που έπρεπε και έπρεπε να γίνει νωρίτερα…Πολύ νωρίτερα….
Όταν έπεσε λοιπόν στο τραπέζι η πρόταση για Ηλιούπολη και Φουρνομαγειρέματα η απάντηση ήταν: ‘’Πάμε επιτέλους να δούμε γιατί γίνεται τόσος ντόρος για το συγκεκριμένο μαγαζί’’.

Σίγουρα η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, όχι όμως πάντα. Γνώστης της περιοχής των Νοτίων προαστίων, δεν χρειάστηκε αρχικά να βάλω GPS. Ανεβαίνοντας την περιφερειακή του Καρέα έφτασα μέχρι την πρώτη πλατεία Ηλιουπόλεως. Εκεί ενεργοποιώντας το, με έριξε στην Αγία Μαρίνα και κάνοντας ένα ανούσιο κύκλο έφτασα μετά κόπων και βασάνων στο μαγαζί.

Συμπέρασμα 1ο. Κανένα μηχάνημα δεν ξεπερνάει την ανθρώπινη νοημοσύνη. Δείτε χάρτη και στρίψτε στην 2η πλατεία Ηλιουπόλεως είναι πολύ πιο εύκολο.
Μπαίνοντας αισθάνθηκα ένα ζεστό καλωσόρισμα μαζί με ένα πλατύ χαμόγελο από τον σερβιτόρο, το οποίο με έβαλε αμέσως στο κλίμα του μαγαζιού και με έκανε να αισθανθώ οικεία με το περιβάλλον, γεγονός που δεν το συναντάς συχνά σε μαγαζιά.

Προτιμήσαμε να καθίσουμε έξω μιας και ο καιρός το επέτρεπε. Χώρος που χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο, είναι συμπαθητικός περικλειόμενος από φυτά, με τις κλασσικές καρέκλες μεζεδοπωλείου σε διάφορα χρώματα με ιδιαίτερες αυτές που έχουν αναπαλαιωθεί ‘’πειράζοντας’’ ελαφρά το χρώμα. Το ίδιο παρατηρείται και σε κάποια τραπέζια. Είναι η λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά.

Ο εσωτερικός χώρος με τα αρκετά παιδικά παιγνίδια που σε άλλους δεν θα αρέσει, εμένα μου έφερε στο μυαλό αναμνήσεις των παιδικών μου χρόνων, τότε που έβλεπα cartoon της πάλαι ποτέ Walt Disney, έπαιζα monopoli, γκρινιάρη, ντόμινο, διάβαζα Μπλεκ και Δυναμικό αγόρι και ‘’έριχνα’’ τα πρώτα μου γρατζουνίσματα στην παιδική κιθάρα, δώρο του θείου Steve που διατηρούσε burgerάδικο στο Chicago.

To όλο σκηνικό συμπληρώνεται με ένα μαυροπίνακα διαθέσιμο να γράψει ο καθένας τον πόνο του, και προθήκες με παιγνίδια και διάφορα άλλα αναμνηστικά. Μόνο εδώ έχω ένσταση διότι η διαφορετικότητα των αντικειμένων κάπου σε αποπροσανατολίζει.

Βέβαια η συνέχεια σε ανταμείβει οπότε ξεχνάς όποιες ατέλειες του χώρου.
Το concept του τραπεζιού μας, ήταν όλα στη μέση, έτσι ώστε να γευτούμε περισσότερους μεζέδες.

Στάση ψωμί: Γενικά ψωμί δεν τρώω. Το αποφεύγω όπως ο devil το λιβάνι. Θεωρώ ότι με φουσκώνει και δεν με αφήνει να χαρώ το φαγητό. Εδώ όμως δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Όταν το είδα να έρχεται αφράτο, ζεστό και ζυμωτό δεν άντεξα. Συνοδεία μιας sauce με βάση την πατάτα, φαγώθηκε αμέσως πριν φθάσουν τα φαγητά στο τραπέζι. Πλέον ήξερα τι θα επακολουθήσει.

Με το που ήρθαν τα πιάτα στο τραπέζι, ενεργοποιήθηκαν όλες οι αισθήσεις. Μα όλες οι αισθήσεις;;; Ναι όλες οι αισθήσεις. Και δεν μιλάω για της βασικές του φαγητού γεύση, όσφρηση και αφή αλλά για όραση και ακοή. Εκφράσεις του στυλ ‘’μην το κοιτάς το υπόλοιπο κότσι, έφαγες αυτό που σου αναλογεί’’ και ‘’ακούγεται το κάπνισμα στο λουκάνικο’’ ειπωθήκαν πολλάκις.
Και όπως έλεγε και ένας λαϊκός βάρδος, ‘’από πού θες ν’ αρχίσω’’.

Πατάτες σαν τηγανιτές, crispy με μυρωδικά και φρυγανιά. Εδώ έμαθα και το μυστικό του μαγαζιού. Ότι τρως βγαίνει από τον φούρνο. Όλα μα όλα. Δεν υπήρχε περίπτωση να καταλάβω αν δεν μου το λέγαν, ότι αυτή η πατάτα ήταν φούρνου και όχι τηγανιτή. Αποτέλεσμα φανταστικό. Must have η συνταγή.

Απαραίτητο σε κάθε τραπέζι.
Κιμά γιαουρτουλού, παραλλαγή του λεχματζούν. Ξεροψημένη χειροποίητη πίτα με κιμά πικάντικο από πάνω, μπούκοβο, γιαούρτι εμπλουτισμένο με μυρωδικά, συνοδεία δροσερής τομάτας για να κρατάει την κάψα. Τέλειο;;; Άστοχη ερώτηση, πάμε παρακάτω.

Χειροποίητο καπνιστό λουκάνικο. Με καταγωγή από Θεσσαλία, προτιμώ κλασικά τα γνωστά και υπέροχα λουκάνικα με πράσο, οπότε στην προτροπή του Νίκου, να το δοκιμάσουμε δεν ήμουν ένθερμος. Λάθος. Ακούγεται το κάπνισμα και αυτό το κάνει υπέροχο, έχει ελάχιστο λίπος ίσα - ίσα για την γεύση και το αποτέλεσμα είναι λουκούμι.

Μα ποιός είναι ο Νίκος; Σιγά - σιγά όλα με την ώρα τους.
Φέτα ψητή στο πήλινο με μπούκοβο, τομάτα που είχε βγάλει όλα τα υγρά της στο ψήσιμο και πιπεριά, κοινώς μπουγιουρντί περιοχής Καλαμαριάς και Περαίας. Αν ήταν λίγο πιο καυτερή η πιπεριά, δεν θα είχε να ζηλέψει τίποτα από αυτό τον απλό αλλά συνάμα ‘’ερωτεύσιμο’’ μεζέ της Β. Ελλάδας.

Κοτόπουλο, μανιτάρια και φαρφάλες στο πήλινο, με κύβους τυριού από πάνω, καλομαγειρεμένο, ζουμερό το φιλέτο κοτόπουλο, ωραία τα μανιτάρια, πολύ καλό χειμωνιάτικο πιάτο, θα το ήθελα λίγο πιο καυτερό.

Μπιφτέκι πολίτικο με πιπεριά Φλωρίνης και διάφορα μπαχάρια, συνοδεία με πατάτες φούρνου. Όταν το είδα κοκκινωπό το φοβήθηκα, οι φόβοι μου όμως έφυγαν, με το που το δοκίμασα. Ο μικρός που είναι επιλεκτικός στις προτιμήσεις του (σαν τον πατέρα του, που θα μοιάσει άλλωστε), καταβρόχθισε τα 3 αφράτα μπιφτέκια αμέσως, οπότε δεν χρειάζεται καλύτερος κριτής. Σοφός ο Ελληνικός λαός με τις παροιμίες του.

Σαλάτα πράσινη για να φάμε και το απαραίτητο χορταρικό με φρεσκότατο μαρούλι, ρόκα, τοματίνια, τυρί και μπαλσάμικο καραμελωμένο. Γευστική και αρκετή για τους τέσσερεις μας.

Στο τέλος άφησα τις ναυαρχίδες του μαγαζιού.
Στάση κότσι. Παρασκευή όπως κλασσικά σε μεζεδοπωλείο, χωρίς την πέτσα του, αλλά καθαρισμένο επιμελώς χωρίς ίχνος λίπους. Αυτό δεν το βρίσκεις πουθενά. Γλασαρισμένο με μουστάρδα και δενδρολίβανο με διακριτική την αίσθηση του δεύτερου, συνοδεία από πατάτες φούρνου. Υπέροχες οι πατάτες, έξτρα τρυφερό και καλομαγειρεμένο το κρέας, κυριολεκτικά κόβεται με την καρδιά ενός μαρουλιού. Respect.

Στα ίδια επίπεδα το οσομπούκο, πιάτο ημέρας μεν, πολύ συχνά στο μαγαζί δε, λόγω της ζήτησης. Άνετα ο Σπύρος δούλευε σε μαγαζί της Ρώμης, φτιάχνοντας μόνο οσομπούκο. Για μοσχάρι, ήταν τόσο μαλακό όσο και το χοιρινό κότσι. Χωρίς λίπος, ίνες κλπ, καλομαγειρεμένο, συνοδεία γευστικού ρυζιού με σάλτσα λαχανικών και λάδι τρούφας. Η σελίδα του μαγαζιού θέλει παρακολούθηση και όποτε το δείτε ως πιάτο ημέρας, σπεύσατε αφού κάνετε προκράτηση, διότι δεν μαγειρεύονται και απεριόριστες ποσότητες.

Συνοδέψαμε από λευκό κρασί μοσχοφίλερο, γλυκόπιοτο χωρίς παρενέργειες.
Στο τέλος κερασμένα τα γλυκάκια σε σφηνοπότηρα, σιροπιαστή σοκολατόπιτα και σιροπιαστός λευκός χαλβάς αξιοπρεπή χωρίς το κάτι έξτρα.
Χρωστάω σε σας τον Νίκο, αλλά και χρωστάω εγώ στον Νίκο.

Ο Νίκος λοιπόν είναι ο chef και συνιδιοκτήτης του μαγαζιού που πολεμάει από το πατάρι του μαγαζιού. Εκεί έχει τους φούρνους του και όλα τα απαραίτητα πολεμοφόδια για να εκτελέσει το έργο του. Όλα φτιάχνονται στον φούρνο και μόνο στον φούρνο. Εξ ου και το όνομα. Από εκεί ελέγχει τα πάντα στο μαγαζί αλλά και κατεβαίνει στα τραπέζια να ακούσει εντυπώσεις καλές ή κακές από ότι έφτιαξε. Είναι δίπλα στον πελάτη τον οποίο σέβεται και προσφέρει τον καλύτερο του εαυτό για να τον ευχαριστήσει. Προσφέρει ποιότητα σε χαμηλή τιμή (δώσαμε περί τα 17 ευρώ) και μαζί με το υπόλοιπο team του μαγαζιού σε κάνουν να αισθάνεσαι υπέροχα και να μην θες να φύγεις.

Ένα μεγάλο μπράβο στον Νίκο για τις 3 υπέροχες γευστικές - και όχι μόνο- ώρες που μας χάρισε. Θα επανέλθουμε σύντομα.
Υ. Γ. Τάσο έπρεπε να σε έχω ακούσει νωρίτερα. Είχες απόλυτο δίκιο.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Μεσημέρι Κυριακής 3 άτομα βρεθήκαμε για φαγητό στο πολυσυζητημένο, με διθυραμβικές κριτικές στο ask4food όπου μαζί με την περιέργεια μου για το πώς ένα μαγαζί μαγειρεύει μόνο στον φούρνο όλα του τα φαγητά, ήταν μια πρόκληση για εμένα που δεν τρελαίνομαι για τα φουρνιστά πιάτα και τόσο πολύ.

Χώρος (3/4):

Κάθησα στον εξωτερικό χώρο μιάς και ο καιρός το επέτρεπε. Το εστιατόριο αυτό βρίσκεται σε έναν μεγάλο δρόμο μεν αλλά έξω απο το κέντρο, το καλό σε αυτή την περίπτωση είναι το ανετότατο πάρκινγκ, σε τέτοιο βαθμό που πάρκαρα σχεδόν μπροστά απο το μαγαζί. Ο χώρος έχει ξύλινα τραπεζάκια με καρέκλες χρωματιστές και είναι προστατευμένος απο τον αέρα αλλά και απο τον δρόμο, δημιουργώντας μια απομόνωση απο τα αυτοκίνητα. Ο εσωτερικός χώρος ήταν επίσης σχετικά μικρός, ψηλοτάβανος με ένα σαν πατάρι οπου έχουν την κουζίνα τους και τους ξακουστούς τους φούρνους. η διακόσμηση περίεργη, με μια δική τους άποψη αλλά καταλαβαίνω ότι είναι μέσα στις προτεραιότητες τους να τον κάνουν ακόμα πιο ωραίο, δεν μπορεί να έχουν τόσο μεράκι στο φαγητό και να μην κάνουν ακόμα πιο ωραίο το χώρο. Να μην ξεχάσω την έντεχνη μουσική που ακούγεται (ραδιόφωνο ή cd) σε σωστή ένταση για να κόβει την οχλαγωγία και να "ντύνει" τον χώρο.

Θέλω όμως να τονίσω ότι ο χώρος είναι πεντακάθαρος και γενικά έχει γίνει σχεδόν κανόνας, εστιατόρια τίμια, με ωραίο φαγητό, πρωτότυπα πιάτα, με λογικές τιμές και σωστό σέρβις να ανεβαίνουν στις προτιμήσεις των χρηστών του ask4food, σε σχέση με εστιατόρια δήθεν, με γνωστούς αλλά όχι απαραίτητα καλούς τηλέ-σέφ όπου διαθέτουν σούπερ μαγαζιά απο διακοσμητές με τρελά λεφτά αλλά απο φαγητό μάπα. Στο κάτω-κάτω το φαγητό θα φάμε και όχι τον πολυέλαιο τους. Θα θυμίσω μαγαζιά όπως το ταβερνάκι της Έυης, Ραμόνα, Ζοωδωχος Πηγή, guarantee κτλ που έχουν απλούς χώρους αλλά φοβερό φαγητό.

Με όλη μου την καρδιά θα τούς έβαζα 4άρι και σε αυτό μιάς και με τα πιάτα που δοκίμασα πραγματικά ένιωσα πολύ ωραία που με επηρεάζει να βάλω και σε αυτό 4/4, μια Ζεν κατάσταση, αλλά θέλω να κρίνω αντικειμενικά όσο το δυνατόν, οπότε βάζω 3/4.

Γεύση (4/4):

Θυμίζω στην εισαγωγή μου ότι τα φαγητά φούρνου δεν είναι το φόρτε μου και κυρίως να πάω έξω να φάω φαγητό φούρνου. Έτσι λοιπόν ήμουν απο την αρχή πιο αυστηρός κριτής και είπα ότι θα είναι τόσο δύσκολο να με πείσει εμένα με το φαγητό του που θα το χαντακώσω το μαγαζί. Απο την άλλη λέω το έχει δοκιμάσει η creme de la creme, η ελίτ του ask4food και έχει ενθουσιαστεί, θα χάσω την ευκαιρία να το δοκιμάσω και εγώ?

Ο κατάλογος με λογική ποικιλία πιάτων μας δυσκόλεψε στο τι να διαλέξουμε οπότε πήραμε σχεδόν τον μισό για να αφήσουμε τον άλλο μισό για την επόμενη επίσκεψη. Δοκιμάσαμε:

Ψωμάκι λευκό φρεσκότατο και μαλακό μαζί με ένα ντιπάκι απο πατάτα (πολύ νόστιμο, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα new age (φρεσκότατη, μεγάλη σαν μερίδα, βαθμολογία 8/10)

Πίτα με κιμά και γιαούρτι (πολύ νόστιμη, θέλαμε να πάρουμε και δεύτερη αλλά ευτυχώς κρατηθήκανε γιατί ακολούθησαν πολλά και μεγάλα πιάτα, βαθμολογία 8.5/10)

Φέτα στο πήλινο ψητή με ντομάτα φρέσκια (ό άνθρωπος μας εξήγησε ότι δεν κολυμπάει στο λάδι, αυτό που βλέπετε είναι τα ζουμιά της φέτας και της ντομάτας, παρόλα αυτά σε κάθε περίπτωση ήταν πολύ νόστιμη (βαθμολογία 8/10)

Κοτόπουλο στο πήλινο με μανιτάρια και τορτελίνια (νόστιμο, προσεγμένο, χωρίς τσιγκουνία στο κρέας, φοβερό, βαθμολογία 8/10)

Μπιφτέκι πολίτικο και πατάτες με μουστάρδα (πολύ δυνατό πιάτο, νοστιμότατο και όχι απο αυτά τα μπιφτέκια που σου κάθονται μετά στο στομάχι, βαθμολογία 8.5/10)

Μοσχαράκι με χειροποίητο πουρέ και πορτοκάλι (η γυναίκα μου ξετρελάθηκε, οπότε της κάναμε την χάρη να το φάει μόνη της το πιάτο αυτό, και σε εμάς μας άρεσε πολύ και ο πουρές που είναι αγαπημένος μου αλλά και το μοσχαράκι το οποίο πλουσιοπάροχα είχε τοποθετήσει στο πιάτο, βαθμολογία 9/10)

Πατάτες στον φούρνο αλλά ήταν σαν τηγανιτές, απίστευτο αποτέλεσμα, δεν έχω ξαναδοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο (βαθμολογία 9.5/10)

Χοιρινή μπριζόλα καπνιστή με κανονικές πατάτες φούρνου (πολύ νόστιμη, μεγάλη μερίδα, βαθμολογία 8/10)

Όλα τα πιάτα ήταν πολύ νόστιμα, ωραία σερβιρισμένα και σε μεγάλες ή στην χειρότερη κανονικές μερίδες. Απλές γεύσεις προσεγμένες όμως με μεράκι δημιουργημένες.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Είδα περίπου 4 άτομα γενικά στο μαγαζί εάν δεν κάνω λάθος εκείνη την ημέρα να εργάζονται. Το σέρβις ήταν άψογο απο την αρχή. Ο σερβιτόρος-ιδιοκτήτης ευγενικός, πρόθυμος να μας εξηγήσει τα πάντα και να μας προτείνει πιάτα σύμφωνα με το γούστο μας. Κάθε πιάτο που έφερνε με μια ταπεινή ιεροτελεστία μας το εξηγούσε.
Ότι ζητήσαμε το είχαμε άμεσα και με χαμόγελο. Πήρε το θάρρος αφού φάγαμε (για να μην μας ενοχλήσει) να μας μιλήσει και να μας ρωτήσει τις εντυπώσεις μας και τυχόν παράπονα. Το νερό βεβαίως σε κανάτα και άφθονο.

Αμεσότητα, διακριτικότητα και σίγουρα σεβασμό προς τον πελάτη διακατέχουν το μαγαζί αυτό και το θετικό είναι ότι ο πελάτης το εισπράττει και το εξίσου θετικό είναι ότι τους το ανταποδίδει.

Value for money (4/4):

Μετά την ποιότητα του φαγητού, αυτούς τους χαλεπούς καιρούς είναι το δεύτερο σημαντικό κριτήριο για την επιλογή ενός εστιατορίου. Εάν φας καλά και λίγο να αργήσει το φαγητό, δεν σε πειράζει αλλά εάν δεν αξίζει τα λεφτά του τότε σε ενοχλεί. Ένας πελάτης βγαίνει πλέον απο μια φορά την εβδομάδα (και δη Σαββατοκύριακο) μέχρι μια φορά το μήνα για φαγητό. Η έξοδος του θέλει να είναι προσεκτικά διαλεγμένη, δεν έχει την πολυτέλεια μιας τυχαίας και κακής επιλογής, εξ´ου και η τόσο μεγάλη επιτυχία του ask4food.

Για όλα τα παραπάνω (με την σαλάτα να την παίρνουμε και δεύτερη φορά, μετά την πείνα της αρχής και τον ενθουσιασμό της γεύσης, τα υπέροχα γλυκά κερασμένα και τα ποτά κόστισαν περίπου 60 ευρώ και για τους τρεις μας που φάγαμε σαν να είμασταν λόχος.

Οι μερίδες απο φυσιολογικές μέχρι μεγάλες. Το νερό σε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο. Τα γλυκά στο τέλος πάντα κερασμένα. Το value for money χτυπά ρεκόρ με τέτοια ποιότητα.

Συμπέρασμα:

Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Η υψηλότατη βαθμολογία απο έμπιστους χρήστες του ask4food (παλιές καραβάνες όπως Vaggelis, Ιωγιάννης, Pontiki, Mavtassos, tzia κτλ) είναι η εγγύηση για το αποτέλεσμα.

Πιστεύω ότι είναι ένα απο τα "παιδιά" του ask4food και είμαστε πολύ υπερήφανοι γιατί πραγματικά μας εκπροσωπεί εξαίσια και στους πολλούς αναγνώστες του ask4food που διαβάζουν τις κριτικές μας χωρίς να γράφουν και τιμούν την γνώμη μας και επισκέπτονται τα μαγαζιά που προτείνουμε. Νομίζω ότι αυτό το εστιατόριο τους το αφιερώνουμε με πολύ αγάπη και ευχαριστίες εμείς όλοι (πιστεύω! ) οι ερασιτέχνες κριτικοί του ask4food!!

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Πραγματικά δεν ξέρω τι καινούργιο έχει να προσθέσει η συγκεκριμένη κριτική σε ένα μαγαζί που το έχουν, ήδη, επισκεφτεί και έχουν γράψει για αυτό, οι περισσότεροι φίλοι του site. Δείτε την απλά σαν μία προσωπική οφειλή αφού είναι από τα ελάχιστα μαγαζιά για τα οποία αισθάνομαι την ανάγκη να επανέλθω.

Θυμάμαι ακόμα την πρώτη μας επίσκεψη σχεδόν δύο χρόνια πίσω. Είχα πάει στραβωμένη επειδή ο καιρός μας είχε χαλάσει τα σχέδια για ένα τελευταίο θαλασσινό μπάνιο. Είχα φύγει χαρούμενη, χορτάτη και πανάλαφρη με την προοπτική να επιστρέψω άμεσα. Ξέρετε όμως πως πάνε αυτά τα πράγματα …μια υποχρέωση τη μια μέρα… μια δε βόλευε την άλλη …κάτι άλλο είχε κανονιστεί …κατέληξα να μείνω με την επιθυμία.

Ευτυχώς το γνωστό αγαπημένο κοριτσοπαρεάκι, εμπλουτισμένο κιόλας με νέες αφίξεις, έπαιξε ρόλο καταλύτη κι έτσι μια κρύα, από τις ελάχιστες φετινές, νύχτα του περασμένου μήνα μας βρήκε να περνάμε την πόρτα του.
Την τοποθεσία την ξέρετε, ήδη, φαντάζομαι και ο χώρος έχει περιγραφεί επαρκώς. Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ότι τώρα που είχα την ευκαιρία να τον περιεργαστώ καλύτερα μου θύμισε το δωμάτιο της κόρης μου πριν από κάποια χρόνια. Τώρα βλέπετε το κορίτσι διέρχεται την εφηβεία της ( βοήθειά μας) και έχουμε ξεφύγει από το παιδικό στυλ. Το μαγαζί είναι πεντακάθαρο, χαρούμενο, παιχνιδιάρικο χωρίς να λείπουν και κάποιες “ενήλικες” πινελιές που στα δικά μου μάτια το καθιστούν cozy, άνετο και χαλαρωτικό. Τα τραπέζια άνετα και σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους.

Παρόλο που εκείνο το βράδυ φιλοξενούσε ένα τραπέζι είκοσι ατόμων αλλά και γενικά ήταν φίσκα, δεν αισθανθήκαμε ούτε μια στιγμή να ενοχλούμαστε ή να παραβιάζεται η ιδιωτικότητα μας από τα διπλανά τραπέζια. Μάλλον εμείς με τα γέλια, τα πειράγματα και τις γλώσσες να πηγαίνουν ροδάνι τους κάναμε το κεφάλι καζάνι. Φανταστείτε έξι τσούπρες σε βραδινή έξοδο και θα έχετε την πλήρη εικόνα.
Ίσως η στιγμή που ησυχάσαμε λιγάκι ήταν όταν άρχισαν να καταφθάνουν τα άπειρα πιάτα που, κατά την προσφιλή μας συνήθεια, παραγγείλαμε.

Αρχίσαμε με το υπέροχο ζυμωτό τους ψωμάκι και ένα ντιπ που μου άρεσε πολύ αλλά ξέχασα να ρωτήσω από τι ήταν φτιαγμένο.
- Σούπα με λαχανικά, bacon και κάστανα. Εδώ πρέπει να πω ότι η σούπα ήταν ειδική παραγγελία και δεν υπάρχει στο καθημερινό μενού. Η γνωστή μουλάρα λάτρης της σούπας και της παπάρας την είχε παραγγείλει για να με συγχύσει. Ευτυχώς μετά από τις άγριες ματιές που της έριξα, μαζεύτηκε και την έφαγε κόσμια. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη εισαγωγή μια κρύα βραδιά. Ήταν καυτή, δεμένη, με διακριτική γεύση bacon και μια βαθιά γήινη νοστιμιά από το κάστανο. Θερμή παράκληση προς τα παιδιά του μαγαζιού να σκεφτούν σοβαρά την πιθανότητα να την εντάξουν και στο standard μενού τους.
- Τυροκαυτερή. Υπέροχη σπιτική και καυτερή όσο έπρεπε.
- Παστουρμαδόπιτα. Λεπτή, τραγανή, χωρίς λαδίλα με έντονη, χωρίς όμως να είναι υπερβολική, γεύση παστουρμά. Ενώ δεν είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα εδώ τη λάτρεψα.
- Τις γνωστές υπέροχες “σαν τηγανητές” πατάτες. Το πως καταφέρνουν να έχουν τέτοιο αποτέλεσμα με πατάτες που ψήνονται στον φούρνο αποτελεί άλυτο μυστήριο για μένα.
- Πράσινη σαλάτα με τυρί και διάφορα άλλα μέσα. Επειδή είχα επικεντρωθεί στα άλλα πιάτα που δοκίμαζα για πρώτη φορά δεν της έδωσα, ομολογώ, πολλή σημασία. Από το λίγο που δοκίμασα πάντως, μπορώ να πω ότι ήταν φρεσκότατη, καλά αρτυμένη και νοστιμότατη.

- Φέτα ψημένη στο πήλινο. Χωρίς πολλά ζουμιά, βουτυράτη, ελαφρώς καυτερή. Έβαλα μπόλικη στο πιάτο μου και την κράτησα για να συνοδεύει το κρασί μου όταν είχαμε τελειώσει με το φαγητό.
- Πιπεριές κέρατο γεμιστές με τυρί και μπέικον. Όταν τις έτρωγα θα ορκιζόμουν ότι είχαν μπεσαμέλ η οποία φυσικά δεν υπάρχει στο πιάτο. Από κει μπορείτε να καταλάβετε πόσο βελούδινη ήταν η γέμιση.
- Κοτόπουλο με φαρφάλες στο πήλινο. Πήραμε και τις δύο βερσιόν. Μία με ένα υπέροχο απαλό, κρεμώδες τυρί και την ετέρα με μανιτάρια. Ζουμερές μπουκιές κοτόπουλου, υπέροχα βρασμένα και μελωμένα τα ζυμαρικά, τραγανά τα μανιτάρια, λεπτές νότες μοσχοκάρυδου, υπέροχα αμφότερα. Σε επόμενη επίσκεψη δεν ξέρω αν μπορώ να διαλέξω ένα από αυτά, οπότε μάλλον θα παραγγείλω και τα δύο.
- Χοιρινό με μουστάρδα και αρμπαρόριζα. Για να πω την αλήθεια το φοβήθηκα στην αρχή. Βλέπετε έχω συνδυάσει την αρμπαρόριζα με γλυκό του κουταλιού και δεν ήμουν σίγουρη αν θα μου άρεσε. Αποτέλεσμα… εντυπωσιάστηκα. Απίστευτα τρυφερό το κρέας, λεπτή και μυρωδάτη η σάλτσα και δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο συνοδευτικό γιαυτό το πιάτο από το άγριο ρύζι με το οποίο έρχεται.
- Μπιφτέκια. Έχουν την ιδιαιτερότητα να περιέχουν και κόκκινη πιπεριά οπότε να το έχετε υπόψη σας. Ανατολίτικα αρώματα και μεστή κρεατένια γεύση. Αν σας αρέσει έτσι το μπιφτέκι, εδώ θα βρείτε τη χαρά σας.

- Καπνιστή χοιρινή μπριζόλα. Τόσο μα τόσο ζουμερή με την καπνιστή γεύση που λατρεύω. Άρτια πρώτη ύλη και εκτέλεση ενός πιάτου που δεν το βρίσκεις εύκολα.
- Κότσι. Respect! Το signature και, όχι άδικα, πιάτο του μαγαζιού. Ότι και να πω είναι λίγο. Χωρίς λίπος, λουκούμι, τόσο μαεστρικά ψημένο που το μαχαίρι αποδεικνύεται περιττό.
Όλη αυτή η θηριωδία συνοδεύτηκε από το κόκκινο κρασί του μαγαζιού το οποίο, αν και ήπια αρκετά, δε μου έφερε καμία ενόχληση την επόμενη μέρα, αναψυκτικά και μπύρες.
Το vmf δεν το σχολιάζω καν. Επιγραμματικά να πω ότι για όλα τα ανωτέρω ο λογαριασμός ήταν 20 ευρώ το άτομο.

Τελειώσαμε με τα γλυκά που, μαζί με τα λικέρ μαστίχας και λιμοντσέλο, είναι καθιερωμένη προσφορά του μαγαζιού. Αυτός ο χαλβάς είναι τόσο ξεχωριστός. Εγώ, τουλάχιστον, δεν τον έχω φάει πουθενά αλλού. Το τέλειο κλείσιμο ενός τέλειου δείπνου.
Για την εξυπηρέτηση δεν υπάρχουν λόγια. Παρόλο τον κόσμο η ανταπόκριση σε ότι ζητήσαμε ήταν αστραπιαία. Άνθρωποι χαλαροί, φιλικοί που αγαπούν αυτό που κάνουν και αυτό αντανακλάται στον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους.
Είχα τη χαρά να γνωρίσω καλύτερα αυτή τη φορά, τον μάγειρο και συνιδιοκτήτη του μαγαζιού Νίκο. Ένας άνθρωπος με απίστευτο μεράκι για τη δουλειά του, πολυτάλαντος, ξεχωριστός και λαμπερός ακριβώς όπως και τα πιάτα τα οποία ετοιμάζει. Σας προτείνω να επισκεφτείτε το μαγαζί μια πιο ήσυχη ώρα έτσι ώστε να έχετε την ευκαιρία να μιλήσετε μαζί του. Φροντίστε μόνο να έχετε αρκετή ώρα στη διάθεσή σας… η συζήτηση θα είναι ενδιαφέρουσα και θα σας παρασύρει. Εμείς πήγαμε γύρω στις 9 και καταλήξαμε να φύγουμε κατά τις 3.30!

Ο καλός μου, παρόλες τις διαβεβαιώσεις των κοριτσιών, δεν είναι ακόμα πλήρως πεπεισμένος ότι κάτσαμε τόσες ώρες εκεί!
Μετά από αυτή τη βραδιά κατέληξα για άλλη μια φορά στο συμπέρασμα ότι καλές και άγιες οι έξοδοι με τους αγαπημένους, παιδιά, οικογένεια αλλά σαν την έξοδο με κοριτσοπαρέα δεν έχει…
Πάρτε λοιπόν τα αντίστοιχα παρεάκια σας και πηγαίνετε. Θα περάσετε υπέροχα, θα φάτε και θα πιείτε καταπληκτικά χωρίς να βαρύνετε, πληρώνοντας ελάχιστα. Φροντίστε μόνο να έχετε προετοιμάσει τους αγαπημένους σας ότι θα αργήσετε. Ε, τώρα αν δεν πειστούν … επιστρέψτε μαζί τους και είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβουν και μάλλον θα σας δώσουν και δίκιο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ 4 άτομα βρεθήκαμε στα Φουρνομαγειρέματα. Οι συστάσεις περιττές καθώς το γνωρίζετε οι πιο πολλοί.

Ο χώρος σχετικά μικρός με καμμία 10-12 τραπέζια και στο πατάρι η κουζίνα με τους φούρνους. Ο χώρος καθαρός με μια καρτουνίστικη-παιχνιδιάρικη διάθεση, σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά σε καμμία περίπτωση δεν σου αφήνει αρνητική εμπειρία.

Ο κατάλογος καλός με επαρκή ποικιλία και σαν πιο έμπειρος μου ανατέθηκε η επιλογή των πιάτων

Λουκάνικο (καλή μερίδα, πολύ νόστιμο)

πατάτες φούρνου σαν τηγανιτές (πολύ νόστιμες)

Σαλάτα New age (νοστιμότατη)

κοτόπουλο στο πήλινο (πολύ καλό)

μπιφτέκι πολίτικο (αρκετα καλό)

πίτα με κιμά και γιαούρτι (νοστιμότατο)

Κότσι (πολύ νόστιμο).

Σίγουρα πήραμε και άλλα πιάτα αλλά πραγματικά τα έχουν αναφέρει με τόσο λεπτομέρεια άλλοι που νομίζω ότι περιττεύει να τα απαριθμήσω.

Η ουσία είναι ότι πραγματικά μείναμε πολύ ικανοποιημένοι απο τις μερίδες σαν ποσότητα αλλά βέβαια και απο την ποιότητα των υλικών και την γεύση. Όλη η παρέα μείναμε ενθουσιασμένοι απο το φαγητό και την εξυπηρέτηση.

Οι τιμές είναι ένας σημαντικός εξίσου παράγοντας που κρίνουν ένα μαγαζί. Για να φάς καλά σε αυτό το μαγαζί κυρίως εάν είστε μεγάλη παρέα με 20 ευρώ το άτομο θα χορτάσετε. Δεν έχω να πώ πολλά μιάς και το μισό ask4food έχει περάσει απο εδώ και έχει γράψει κριτική, με καλύψανε!!

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Πολυ καιρο ηθελα να επισκεφτω τα φουρνομαγειρεματα μετα τις τοσες πολλες θετικες κριτικες απο τους εμπιστους φιλους.

Η ευκαιρια δοθηκε το περασμενο Σαββατο 12/12 αφου θα βρισκομασταν στη περιοχη για εναν αγωνα με την τοπικη ομαδα! αλλιως δυσκολα θα ξεκινουσαμε απο την αλλη ακρη της πολης!

Ειχαμε κανει κρατηση για 7 ατομα (η οποια τελικα μαλλον δε χρειαζοταν). Ο χωρος εχει περιγραφει αρκετα θα συμφωνησω με την πλειονοτητα των κριτικων ωραιος πρωτοτυπος και παιχνιδιαρικος. Θα σταθω σε δυο σημεια το πρωτο ειναι οτι οι τουαλετες ηταν πραγματικα πολυ καθαρες και προσεγμενες και το δευτερο ειναι αρνητικο οτι επιτρεπεται το καπνισμα (να σημειωσω εδω οτι καπνιζαν καποιοι και απο την παρεα μου).

Σαν φαγανα παιδια που ειμαστε δοκιμασαμε πολλα πραγματα, για αρχη ψωμι ζυμωτο(νοστιμοτατο) απο σαλατα πηραμε την ελληνικη (καλη), Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές” οντως δε θα καταλαβαινα οτι ηταν στο φουρνο, Τυρόπιτα ( παρα πολυ καλη εξαιρετικο το φυλλο, πηραμε και πακετο μια), Τυρένια Κέρατα (υπεροχα), Βαρκούλα Πατάτας έκπληξη(εμενα μου αρεσε πολυ στους υπολοιπους οχι και τοσο), Κειμά Γιαουρτλού (καλο σαν συνολο καποιο μπαχαρικο εμενα μου χαλασε τη γευση), Μελιτζάνα στον πηλό (αγαπω τη μελιτζανα, εδω ηταν καλη), Κοτόπουλο με Μανιτάρια στον πηλό (το πιο αδυναμο πιατο, ανευρο εντελως), Κοτομπουκίτσες (ζουμερο και γευστικο), Κεφτεδάκια με Κόκκινη Σάλτσα (υπεροχα μαλακα τελεια), Πολίτικο μπιφτέκι (μετριο πιατο), Κότσι Χοιρινό με κρούστα Μουστάρδας και Δενδρολίβανο (φοβερο πιατο τα συγχαρητηρια στο σεφ), επισης οι συνοδευτικες πατατες φουρνου ηταν "λουκουμι". Οι γευσεις παιρνουν μια βελτιωση ακομη για αυτο και το 3.

Η εξυπηρετηση ηταν κατι παραπανω απο αψογη ευγενια, χαμογελο, κερασμα μισο κιλο κρασι και τα γνωστα γλυκακια στο τελος(ο χαλβας φοβερος), ο σεφ ηρθε στο τελος να ρωτησει τη γνωμη μας, πραγματικα ειναι σπανιες φορες που βρισκεις τετοια εξυπηρετηση.

Το vfm αρκετα καλο δωσαμε 15 ευρω το ατομο(με καποια αναψυκτικα) και φυγαμε με ενα χαμογελο και αρκετα χορτατοι.

Y. γ.1 Εμεις θα επανελθουμε σιγουρα εμειναν καποια πιατα που πρεπει οπωσδηποτε να δοκιμασουμε και καποια που θελουμε να τα ξαναγευτουμε.

Υ. γ.2 Το μαγαζι αποτελει πλεον στεκι για αρκετα μελη του ask4food (γεγονος που για μενα δειχνει συνεπεια στην ποιοτητα) και αποδεικνυεται απο την τυχαια συναντηση με το pontiki και την παρεα της!

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Έφτασε η ώρα να επισκεφτώ κι εγώ τα "Φουρνομαγειρέματα", ένα από τα αγαπημένα παιδιά των χρηστών του ask4food. Δεν είχα καταφέρει ως τώρα να πάω, όμως η επιμονή και η υπομονή καλών φίλων καλοφαγάδων (ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! ) να οργανώσουν μια βραδινή συνάντηση εκεί, μου έδωσε την ευκαιρία να απολαύσω τα εξαιρετικά τους εδέσματα.

Πολλοί χρήστες πριν από μένα έχουν αναφερθεί στον χώρο, δυο λόγια θά ΄θελα μόνο να γράψω. Είναι πολύ συμπαθητικά διακοσμημένος, δίνει την αίσθηση ζεστασιάς που έχουν και οι ιδιοκτήτες. Αρκετά συμπαθητικός και ο εξωτερικός χώρος, με τα λίγα τραπεζάκια. Επίσης, ξεχωριστό τόνο στην εικόνα του εστιατορίου δίνει το γεγονός ότι η κουζίνα με τους φούρνους βρίσκεται στο πατάρι!

Όσο για την εξυπηρέτηση: Δεν έχω λόγια! Πολλοί αξιόλογοι χρήστες (jim, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, PONTIKI, tzia, mavtasos, TOMIE και πολλοί ακόμα) έχουν αναφερθεί στην ευγένεια και την εξυπηρετική διάθεση των ιδιοκτητών. Πράγματι ο Νίκος (που είναι και ο σεφ), ο Γιώργος και όλο τους το προσωπικό δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους και προσπαθούν να είναι συνεχώς στη διάθεση του πελάτη, ώστε να νιώσει ευχαριστημένος και γι' αυτό τους αξίζουν πολλά μπράβο!

Ας περάσουμε όμως στο φαγητό, καθώς όντας μέλος μιας μεγάλης παρέας, είχα την ευκαιρία να γευτώ μια σειρά από εδέσματα και να καταγράψω τις εντυπώσεις μου:

- Αρχή με φρέσκο ζυμωτό χωριάτικο ψωμί, κομμένο σε φέτες, με συνοδεία ένα πολύ εύγευστο ντιπ. Το ψωμάκι ήταν πραγματικά πεντανόστιμο, συνδυαζόταν τέλεια με το ντιπάκι και η πρώτη φουρνιά εξαφανίστηκε από το τραπέζι σχεδόν αμέσως και ανανεώθηκε αρκετές φορές στη συνέχεια...

- Μελιτζανοσαλάτα και τυροσαλάτα: Σπιτικές και οι δύο, φτιαγμένες με μεράκι από τον σεφ, είχαν πολύ ξεχωριστή πικάντικη γεύση.

- Πράσινη σαλάτα με κύριο λαχανικό τη ρόκα, φλοίδες παρμεζάνας και μπαλσάμικο. Φρεσκοκομμένη, πολύ νόστιμη, το ντρέσινγκ της έδινε ένταση στη γεύση.

- Σαλάτα new age με ψιλοκομμένο λάχανο, σταφίδα, αποξηραμένα σύκα και μια πολύ νόστιμη sauce από βερύκοκο (αν δεν κάνω λάθος). Κι αυτή πολύ γευστική, με τη sauce να προσδίδει γευστική ένταση.

- Τυρόπιτα: Φρεακοψημένη, συνοδευόταν από μια τέλεια sauce ροκφόρ, άρεσε πάρα πολύ!

- Κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες σε πήλινο: Αρκετά καλό πιάτο, ίσως να χρειαζόταν να περιείχε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα κοτόπουλου, γιατί κυριαρχούσαν τα μανιτάρια και τα ζυμαρικά.

- Παστουρμαδόπιτα: Απλά τέλεια, από τα must του μαγαζιού, σας προτρέπω να τη δοκιμάσετε!

- Σαγανάκι με γλυκό του κουταλιού καρότο: Σερβιρίστηκε πασπαλισμένο με καρύδια, αλλά η μεγάλη γευστική έκπληξη ήταν ο συνδυασμός του τυριού με το γλυκό κουταλιού καρότο που το απογείωνε γευστικά,,,

- Πατάτες "σαν τηγανιτές": Πολύ νόστιμες, φρεσκοψημένες, ένα πολύ ωραίο γευστικό παιχνίδι, προσωπικά μου ήταν αδύνατο να ξεχωρίσω ότι οι πατάτες είχαν ψηθεί και δεν είχαν τηγανιστεί...

- Κριθαρότο λαχανικών: Σερβιρίστηκε ζεστό, σωστά χυλωμένο, με κόκκινη σάλτσα και διάφορα λαχανικά. Μου άρεσαν πολύ τα τσιπς καρότου που δοκίμασα.

- Χουνκιάρ Μπεγεντί: Πραγματικά πολύ νόστιμο και πικάντικο πιάτο! Τα κομμάτια κοκκινιστού μοσχαριού έδεναν τέλεια με τον υπέροχο πουρέ καπνιστής μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί, ενώ τα διάφορα μυρωδικά και μπαχαρικά ανέβαζαν τη γευστική ένταση!

- Χοιρινό μαριναρισμένο σε καφέ espresso και μουστάρδα: Τα κομματάκια του χοιρινού σερβιρίστηκαν με άγριο ρύζι και sauce που πραγματικά ήταν υπέροχη!

- Ασιάτικο χοιρινό: Σερβιρισμένο με σόγια sauce και πιπεριές. Συμπαθητική γεύση, προσωπικά δεν με ενθουσίασε.

- Και στο τέλος το αποκορύφωμα: Κότσι χοιρινό με σάλτσα μουστάρδας και πατάτες φούρνου. Απλά αψεγάδιαστο, σωστά ψημένο. να λιώνει στο στόμα και οι πατάτες να ταιριάζουν απόλυτα με τη γεύση του.

Προσφέρθηκε κέρασμα διπλό σε ποτηράκια: Λευκός σιμιγδαλένιος χαλβάς, σαν μους, πραγματικά τέλειος και μους σοκολάτας με γιαούρτι, πολύ ενδιαφέρουσα γεύση.

Να προσθέσω ακόμα ότι το νερό από τη βρύση έρχεται παγωμένο, σε γυάλινα μπουκάλια και ανανεώνεται διαρκώς, χωρίς καν να χρειαστεί να το ζητήσουν οι πελάτες. Επίσης, δοκιμάσαμε γλυκόπιοτο λευκό (οι περισσότεροι από μας και ροζέ οι λιγότεροι) κρασί.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 20 ευρώ το άτομο, τιμή απόλυτα λογική γι' αυτά που πήραμε. Το value for money είναι πολύ καλό, ασυζητητί...

Καταληκτικό συμπέρασμα: Αγαπητοί χρήστες του ask4food, προγραμματίστε την επίσκεψή σας στα "Φουρνομαγειρέματα"! Αξίζει πραγματικά να πάει κάποιος στο συμπαθητικό αυτό μεζεδοπωλείο, να δοκιμάσει τους εξαιρετικούς μεζέδες και να τύχει της άριστης εξυπηρέτησης από τους ανθρώπους του!

2017

Καταταγειτε, μας ελεγαν. Ειναι ωραια, μας ελεγαν. Θα φατε καλα. Θα σας φροντισουν.

Αλλαξε η χρονια, αλλαξε και ο Μανολιος, και φορεσε τη γουνα του αλλιως. Γιατι, μη γελιομαστε, στην Ελλαδα ζουμε. Το μονο που θα αλλαξει θα ειναι ο ΦΠΑ προς τα πανω, αντε, και χρωμα μαλλιου η Παολα. Αλλαξα και γω χρονο με την χειροτερα των κριτικων μου, ωστε να ξεκινησω το 2017 με το δεξι και αυτο που οι ποιητες ονομαζουν τραγικη ειρωνια.

Θα την πω την αμαρτια μου, γιατι νεα χρονια μπηκε, και οτι τελειωνει με πονο (βλεπε bar b q) ξεκιναει με δεκα με τονο. Ειχε μπουκωσει τοσο ο αμφιβληστροειδης μου απο κανταδες με βιολια και με ζουρναδες για το εν λογω στεκι, που κοντευα να παθω αποκολληση καθε φορα που το βλεπα με αλλη μια αστερατη κριτικη. Σορρυ μαγκες, αλλα το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται κι ο παπας, ποσω μαλλον εγω, που οπως βριζω σα μουτσος σε ψαροτρατα, δε με λες και παπαδια. Αλλα οτι αποφευγεις λουζεσαι, δε λενε?

Δε θα σας πω εγω να πατε στα Φουρνομαγειρεματα. Πρωτιστως, γιατι εχετε πιθανοτητα ηδη παει. Κυριως, επειδη δε με ξερατε και απο χθες και η πλειοψηφια δε θα με θυμαται αυριο. Δεν ανακαλυψα την πυριτιδα, ( ουτε και την πυτιριδα, ευτυχως! ) ειναι ματσο οι χρηστες που τα πανε πριν απο μενα και, πιστεψτε με, τα παν πολυ πιο συνεκτικα. Θα πω, απλως, αυτο που ξερω.

Εγω θα ξαναπαω. Ξανα και ξανα και ξανα.

Οχι γιατι εφαγα καλα. Γιατι μου φεραν αρτια πιατα, πρωτοτυπες γευσεις, νοστιμα φαγια. Αυτο μπορει να το βρειτε και αλλου.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Και ας μην ειναι εστιατοριο. Ουτε μεζεδοπωλειο. Σπιτι φιλικο ειναι, που κοτσαραν και μια ταμπελα, για τα ματια του κοσμου. Σαν τραπεζι στην αγαπημενη μου, πλεον συγχωρεμενη, γιαγια ειναι: τονοι φαγητου που σου σπαει τη μυτη, αγαπημενα προσωπα, αγνωστοι συγγενεις που στο μισαωρο εχετε κουτσομπολεψει ολο το σόι και γελατε σα να τα κοπανατε απο χθες, πολιτικες μυρωδιες και διαρκεια, απ αυτη που αρχινας μεσημερι και σε βρισκει το βραδυ βιδωμενο στην ιδια καρεκλα, με μια κοιλαρα, τυφλα να χει ο Παγκαλος.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Ολες αυτες τις φορες που χω τις μαυρες μου και θελω παρεα στο πιωμα. Και ας πινω λιγοτερο απο εξτρεμιστη ασκητη Μουσουλμανο. Θα πινει ο Νικος και τα δικα μου, δεν τον σκιαζει τροχαια καμια. Ολες αυτες τις φορες που θελω να το γιορτασω. Μα το πτυχιο, μα η καλη η δουλεια, μα 50% εκπτωση σε κατι μποτες χαρμα... Εκει θα γονατιζουμε υπερπεντανοστιμα γλυκα και θα τσουγκριζουμε στις χαρες μας (εγω κοκα κολα και ο Γιωργος ξινο νερο)

Ολους τους αγαπημενους εκει θα τους παω. Γιατι επιβαλλεται να γνωρισεις στους δικους σου ανθρωπους τη μαγειρικη σου οικογενεια. Γιατι χολοσκανε. Εφαγες? Χορτασες? Σ'αρεσε? Φυσανε και ξεφυσανε ανησυχοι μη φυγεις νηστικος. Σα τη γιαγια μου σου λεω.

Εγινα συναισθηματικη η ρουφιανα και δεν το θελα καθολου το μελω. Αλλα τι να λεγα? Οτι ο Νικος ειναι μορφαρα και ανετα αραζαμε παραλια κατω απ τους κοκοφοινικες με μπυρονια (αυτος θα τα πινει, μιλημενα ξηγημενα) να βαθμολογουμε τις τουριστριες με τα μπραζιλ? Αχ αυτες οι Μιλανεζες - οχι οι κοτες καλε. Οτι η Μαιρη ειναι ησυχη δυναμη, εν πρωτοις δειχνει καταβεβλημενη απο την υπεραπειρη δουλεια και ξαφνικα επαναφορτιζει μονη της και ειναι θελεις μπουζουκια-παμε? Ή οτι η Ικαριωτισσα σερβιτορα τους χαλαει την πιατσα με την ασυλληπτη ταχυτητα της?

Σταματαω τα δακρυβρεχτα εδω, γιατι θα γινω γραφικια και αντε μετα να με παρουν στα σοβαρα.

Δεν αναφερθηκα καθολου σε φαι. Το ξερω. Μαλλον επειδη δε σερβιρουν φαι. Εχετε ακουσει οτι το δωδεκαθεο την εβρισκε με νεκταρ και αμβροσια ε? Φημες λενε οτι στην κουζινα τους υπαρχει τοιχοκολλημενο ντοκουμεντο απο τους δωδεκα να τριβουν τις ολυμπιες κοιλιες τους στο τραπεζι 4.

Προς χαριν συνεπειας, θα παραθεσω ολα αυτα τα λιγα και διακριτικα που συνωστισαν στο τραπεζι μας οι γαλαντωμοι οικοδεσποτες μου και ο θεοπαλαβος μαγειρας τους, και ας μην ειναι αναγκη. Α! Και για να τα λεμε οπως ειναι. Ο τυπος ειναι μαγειρας, με μπαλτα, κουταλα και ματωβαμμενη ποδια. Οι σεφ ειναι για τις φλουφλικες Βερσαλλιες.

-ζυμωτο ψωμι σε φρατζολακι ζεστο και απιστευτα ευωδιαστο, και για να το λεει αυτο μια αψωμιστρια, καταλαβαινετε τι μαννα ειναι. (τα πιο δικαια 0.90€ το ατομο μαζι με ωραιο ντιπ - απλα δωστε τα)

-τυροκαυτερη (3.50€) που ηρθε αραχτη σε κρουτον και εκαιγε σαν το τριτο καζανι της κολασης. Το αστειο ειναι οτι ενω πικαντικα δεν θορω ουτε με κυαλι, αυτη ολο με εκαιγε και ολο την τσιμπουσα. Εθιστικο πραμα.

-Σαλατα new age, (6.5€) που βασικα ειναι ενα βουνο απο λαχανα με σπορους, συκα, σταφιδες και μια σαλτσα απο βερικοκο. Και εκει που σκεφτεσαι ποιος ανωμαλος το βαφτισε αυτο σαλατα, δοκιμαζεις, βουτας το μπολ και κανεις στους αλλους ζηλεια ψωρα αδειαζοντας το μονος σου.

-πατατες σαν τηγανιτες. (3.80€) Και το λεει αυτο σε μενα, που θα τηγανιζα και φακη χωρις ενδοιασμους. Ηταν οντως σαν αλαδη, τραγανη τηγανιτη. Τι αλλο θα σκεφτει ο ανθρωπος? Τηγανια σαν τηγανιτη?

-Χειροποίητο Καπνιστό Λούκανικο (3.80€ χ2 διοτι στην περιπτωση του, ενα ισον κανενα) Μη τον ακουτε τον Νικο που λεει οτι ειναι απλα ενα λουκανικο, θελει να τα κρατησει για την παρτη του. Ηταν αφρατο, αναλαφρα κρεατενιο και για χαρη του θυσιαζω το δεικτη χοληστερολης μου.

- Πιτα με τυρια, μπεικον, τσαμπακατα (αυτο σημαινει πολλα αλλα αγνωστα, προσθεστε το στο λεξικο, θα το ξαναδειτε) και ροκφορ (5.5€) Αν τρωτε ροκφορ, παρτε το. Αν δεν τρωτε ροκφορ, ειστε καταπτυστοι, παρτε το να μαθετε τι χανετε.

- Κεφτεδακια με κοκκινη σαλτσα. (5.5€) Τωρα πως ο τυπος με μια χουφτα κιμα εφτιαξε αυτα τα συννεφακια τσικνας, μη με ρωτατε, εγω απλως εκανα απλωτες με τις πατατες στη σαλτσα και εκανα την Κινεζα.

- Πολιτικο μπιφτεκι με πιπερια φλωρινης και μπαχαρια (7.80€) Οκ, οι ανθρωποι δεν ξερουν γραμματικη, ειναι σαφες. Ο ενικος αντιστοιχει σε ενα μπιφτεκι, οχι σε 3 που ηρθαν. Ηταν θεικα, στιβαρα, φατε τα και αφηστε τα πολλα πολλα.

- Χοιρινο εσπρεσσο (9.8€) που εχει πιει τοσους καφεδες που διελυσαν και νευρα και ολα και ειναι μαλακο και ευκολομασητο.

-καπνιστη λουκουμιαρικη χοιρινη μπριζολα (9.8€) που με καμια λεξη δεν περιγραφεται η ρουθουνοσπαστικη μυρωδια της, οποτε απλα παρτε την και ευχαριστηστε με μετα.

-Κοτσι (16.8€) που ηρθε ακαλεστο και ηταν ο γκεστ σταρ της μερας, με την πιο απιθανη, πεντανοστιμη, σιναπιαρικη κρουστα που σκεφτηκε ανθρωπου μερακι, με ενα κρεας να διαλυει με το αγγιγμα, ενα χαρμα γευσεων, μυρωδιας, υφων. Μην το παρετε, ειναι ακαταλληλο για καρδιακους, προκαλει δυνατες συγκινησεις.

-Ενα μπιφτεκι πουλερικου γεμιστο με απροσδιοριστα πραματα που ειναι νεο πιατο, και που ηταν με διαφορα η κορωνιδα των μπιφτεκιων, ο δισκος της καρδιας μου. Δεν ξερω σε τι εμβαπτιστηκε και τρεχαν ζουμια πανταχοθεν, αλλα ηταν μπουκια και χυμοι.

Last but, oh, so not least Φουαντρε μαυρου χοιρου με τσατνει αχλαδι. Αξια ανεκτιμητη. Δεν ξερω τι λετε εσεις, εγω ξερω οτι εφαγα το πιο μοσχομυριστο, βελουδινο, διαβολεμενο κρεας, το απαυγασμα της νοστιμιας. Και εχει και πιστοποιητικο, αμε, γιατι αν εμενα το κρεας δε μου το φερουν με εχεγγυα καταγωγης, δεν το βαζω στο στομα μου.

Και εκει που λες Ελεος, παναγια μου, εγκωσα (αν υποθεσουμε οτι παθαινω τετοια εγω), σου φερνουν τα κερασμενα γλυκα και πεφτεις με 2 κουταλια. Γιατι ειμαστε Ελληνες. Ο λαος που εχει δευτερο στομαχι, μονο για επιδορπια. Που σταματα το φαγητο οχι οταν χορτασει, γιατι στην τελικη τι στο διατανο σημαινει αυτο; αλλα οταν δεν υπαρχει φαι σε ακτινα δωδεκα τετραγωνων.

Εμεις κουταλιασαμε ενα τσιζκεικ νουτελα αϊ αϊ μανα μου, ενα κλασσικο τουμπανα τυρενιο τσιζκεικ με αγριοβυσσινο και διπλες φουρνου. Α οριστε να κατι που δεν μου πε πολλα, αυτο το περασα λιγο στα ψιλα. Μη με πειτε και πληρωμενη και γινουμε πολλες.

Οι τιμες δε με αφορουν. Τα συναισθηματα δεν κοστολογουνται. Η κινηση του μπρουτου μαγειρα να μεγαλωσει μεριδες γιατι τον παιρνει δεν αποτιμαται σε χρημα. Αλανι σου λεω.

Ο χωρος δε με αφορα. Ξερεις πως ξερεις οτι περασες καλα? Οταν σηκωνεσαι μετα απο ενα πενταωρο, μουδιασμενη απο το καθισιο και τη νωθροτητα του τσιμπουσιου και, εκει που βαζεις το μπουφαν αναφωνεις " Ρε κατσε μια να δω το χωρο, δε του ριξα ματια ως τωρα". Και, δυστυχως, το εννοεις. Εξαλλου εκει που πρεπει ειναι καθαρος σε βαθμο υποχονδριας παρανοιας.

Δε θα σας πω εγω να πατε. Θα σας πω, ομως, οτι εγω δε βλεπω την ωρα να ανεβει η κριτικη μου, γιατι ξερω οτι ο Νικος θα τη δει, θα γελασει βροντερα το μεσα του και μετα θα αρπαξει τα μαχαιρια του και θα τεμαχισει τα χοιρινα του μουρμουριζοντας ποσο κουλη ειμαι. Και θα σας πω οτι δε βλεπω την ωρα να ξαναπαω για αυτο το χουνκιαρ που δεν εφραινει μονο σουλτανους, απ οτι ακουω.

Και, κλεινοντας, μια που αρχιζουμε μια νεα, καλυτερη χρονια, δε θα ευχηθω παρα ενα: ας μη γινουμε πλουσιοι, ας μην γινουμε διασημοι, ας ειμαστε οι εαυτοι μας. Χωρις μικροπρεπειες, χωρις επικριτικη διαθεση και χωρις να κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας. Δεν ξερω για σας, αλλα εγω αν δεν μπορουσα να ειμαι εγω, δεν θα μπορουσα να ειμαι τιποτα. Και ας ειναι ενα παναδυνατο αφανιαρικο πραμα αυτο το εγω.

Φιλια!