συνεργατικό καφενείο-μεζεδοπωλείο Τρι - Πεμ: 9:00 π. μ. - 1:00 π. μ. Παρ - Σαβ: 9:00 π. μ. - 2:00 π. μ. Κυρ: 9:00 π. μ. - 1:00 π. μ.

01 Μάρ 2017

Το Βαγόνι είναι μεν ένα συνεργατικό καφενείο αλλά δεν έχει κανένα από τα ελαττώματα που διαβάζω συχνά-πυκνά πως έχουν τέτοιου τύπου μαγαζιά.

Καταρχάς το σέρβις είναι αποτελεσμάτικο και γρήγορο. Ακόμα και όταν το μαγαζί είναι γεμάτο, οι σερβιτόροι έχουν μάτια παντού και κινούνται ταχύτατα. Η ευγένεια και το χιούμορ δεν λείπουν στιγμή, όπως δεν λείπει και το καλό φαγητό. Το οποίο φαγητό το λες μαμαδίστικο, το λες και γκουρμεδιάρικο, το λες παραδοσιακό, το λες και μοντέρνο. Εν ολίγοις, έχει κάτι από όλα, με πιάτα στάνταρ και ημέρας, πάντα ανάλογα την εποχή (ίσως και τα κέφια του μάγειρα και της μαγείρισσας).

Θα τολμήσω να μοιραστώ μαζί σας πως έχω δοκιμάσει όλο το στάνταρ μενού και θα σας προτείνω:

Γουρνοπούλα, πανσέτες καπνιστές, σαλάτα πολίτικη, πατάτες φούρνου, φελάφελ, φέτα ψητή, απάκι χοιρινό και κοτόπουλο, μοσχαρίσια λουκάνικα με γλυκόξινη σάλτσα και τηγανητές Αραβικές πίτες (πιάτο άξιο βραβείου), τα χορτοπιτάκια και τα μυζηθροπιτάκια, αλλά και την -πολύ απλή μεν πεντανόστιμη δε- γραβιέρα Κρήτης.

Από τα διάφορα πιάτα ημέρας που έχω δοκιμάσει, έχω ξεχωρίσει το μοσχάρι γκούλας, τα ρεβύθια με Ινδικά μπαχαρικά, το τηγανητό χαλούμι με μέλι και σουσάμι και ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΙΑΤΟ ΕΒΕΡ, τα κολοκυθολούλουδα τα οποιά είναι γεμιστά με ρύζι και μετά τηγανητά. Μία συνταγή που δεν έχω ξαναφάει και που όποτε τα πετυχαίνουμε παίρνουμε διπλες και τριπλές μερίδες. Τα συνδυάζουν με δροσερό γιαουρτάκι και κρέμα από λευκό μπαλσάμικο και είναι ειλικρινά ένα φαγητό που λυπάμαι που το ανακάλυψα τόσο αργά.

Όσον αφορά το αλκοόλ, η χύμα ρακή, το χύμα τσίπουρο και τα κρασιά τους είναι όλα πρώτης ποιότητας (ναι τα έχω δοκιμάσει όλα, τι θέλετε να πείτε με αυτή σας την ερώτηση?) αλλά από κρασιά θα ξεχωρίσω το μοσχάτο Λήμνου και θα σας το προτείνω να το δοκιμάσετε με την πρωτη ευκαιρία.

Ο χώρος είναι λιτός αλλά πολύ ζεστός, κάτι που δημιουργούν οι ίδιοι οι άνθρωποι που τρέχουν το μαγαζί και που είναι όλοι ένας κι ένας.

Ο λογαριασμός αφού φάτε τον άμπακο και πιείτε τον Βόσπορο θα σας έρθει γύρω στα 20 ευρώ το άτομα, αλλά αν πάτε απλά για μεζέδες και ρακόμελα ή τσίπουρα θα πληρώσετε σαφέστατα πολύ λιγότερο. Εμείς φτάνουμε τα 20-25 αλλά παίρνουμε σχεδόν όλον τον κατάλογο και πίνουμε ένα τέταρτο ρακή ή ενα κιλό κρασί έκαστος. Κερνάνε πάντα μια γύρα από ό, τι πίνουμε.

Το συνιστώ με κλειστά μάτια. Μην σας φοβίζει το γεγονός πως είναι συνεργατικό καφενείο, δεν θα συναντήσετε κανένα απολύτως από τα προβλήματα που διαβάζω πως συναντάτε σε παρόμοια μεγαζιά. Εδώ είναι όλοι επαγγελματίες και αξίζει να πάτε πεινασμένοι, να κάτσετε ατέλειωτες ώρες, και να αδειάσετε την κουζίνα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.

25 Νοε 2015

Το Σάββατο το βράδυ πήγαμε με δυο φίλους για μεζέδες και κρασί στο Χολαργό. Οι άλλοι είχαν ξαναπάει εμένα ήταν πρώτη φορά.

Ο χώρος θυμίζει καφενείο με τις κλασικές ψάθινες καρέκλες και τα σιδερένια τραπέζια. Έχει δύο εξωτερικούς χώρους στα πεζοδρόμια, ειναι γωνιακό μαγαζί, με πλαστικές τέντες και ζαρντινιέρες απλά και συμπαθητικά. Το εσωτερικό είναι σχετικά μικρό με τζαμαρίες.

Κάτσαμε έξω προς την Σαρανταπόρου και υπήρχαν άλλες 5 παρέες. Το σέρβις ήταν γρήγορο και πολύ φιλικό, αν και αργότερα που το μαγαζί γέμισε ήταν λίγο δύσκολο να βρεις την σερβιτόρα και η κουζίνα αργούσε λίγο αλλά ήταν και Σάββατο. Φαντάζομαι τις καθημερινές θα είναι πιο καλά.

Τα φαγητά ήταν τύπου μεζέδες και υπήρχαν και μαγειρευτά και ποικιλίες.
Πήραμε δυο ποικιλίες και μισό κιλό κόκκινο κρασί ξηρό που ήταν πολύ καλό για χύμα. Οι ποικιλίες ήταν καφενείου, σαλάμι κασέρι αγγούρι ελιές και πίκλες. Από μαγειρευτά πήραμε κοτόπουλο κάρυ, πολύ καλό, γουρουνοπούλα, μέτρια, αρνίσιο κεμπάπ, σερβίρονταν με πίτα και τζατζίκι, τίποτα το ιδιαίτερο. Πήραμε και μια πολίτικη σαλάτα που κι αυτή δεν έλεγε πολλά. Στα πέντε μισόκιλα μας κέρασαν ένα. Γενικά το σέρβις ήταν πολυ φιλικό και φιλότιμο. Πληρώσαμε 38 €.

Καλό μεζεδοπωλείο με καλές τιμές κατάλληλο για οινοποσία. Θα ξαναπάω να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα του.

17 Οκτ 2015

Κάθε φορά που κάνεις μια κριτική πρέπει να σκέφτεσαι τι είναι αυτό που κριτικάρεις και γιατί.

Το βαγόνι λοιπόν είναι ένα συνεταιριστικό μαγαζί που έχει καταφέρει να συνδυάσει τα πάντα. καλή ποιότητα φαγητού, σε καλές ποσότητες και πάντα σε τιμή που ανταποκρίνεται στην εποχή. μαζί με τα ποτά σου και χωρίς να αδειάσει το πιάτο όσο βρίσκεσαι εκεί δεν πρόκειται να πληρώσεις πάνω από 15 ευρώ. Το πιθανότερο είναι ότι θα φύγετε γκολ (μπύρα μπουκάλι με 2,5 ευρώ) και την άλλη μέρα θα έχετε ξεχάσει πόσα έχετε πληρώσει... το μόνο αρνητικό στο φαΐ είναι ότι κάποιες φορές τα τηγανητά είναι "πολύ" τηγανητά...

το κλίμα είναι αρκετά καλό και ο χώρος ζωντανός. τόσο ζωντανός που αρκετές φορές θα χρειαστεί να περιμένεις για να βρεις τραπέζι έξω. και αυτό όμως δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Σαρανταπόρου & Μέτωνος, Χολαργός