Ανοιχτό απο το μεσημερί με πίτσες, μακαρονάδες και κρεατικά

23 Αυγ 2017

Διαζύγιοοοο
Διαζύγιοοοο….
Αυτό ανέκραζα ως άλλος Αντωνάκης προχτές το, προχωρημένο, απόγευμα στον λόφο του Προφήτη Ηλία, κάνοντας ταυτοχρόνως μια νοερή λίστα των κατάλληλων ατόμων για να το χειριστούν. Διότι μετά τη δοκιμασία στην οποία με υπέβαλλε ο καλός μου, όχι μόνον ήμουν έτοιμη να τον χωρίσω αλλά και να ζητήσω ότι έχει και δεν έχει ως αποζημίωση για ψυχική οδύνη. Δηλαδή, τώρα που το σκέφτομαι δεν ήτο μόνον ψυχική, ήτο τα πάντα όλα.

Η ιστορία ξεκινά ως εξής…είναι η τελευταία εβδομάδα προ των διακοπών. Επικρατεί ο απόλυτος εργασιακός πανικός. Τα έχουμε πει, μην τα ξαναλέμε. Η κόρη λείπει γεγονός θετικό στην παρούσα φάση. Ατελείωτες ώρες στο γραφείο και λιώσιμο απ τη ζέστη. Έχω κηρύξει απεργία διαρκείας από το μαγείρεμα, οπότε όταν με μαζεύει το αγόρι, πάμε για φαγητό. Καθώς με πηγαίνει, αξημέρωτα, λοιπόν, βλέπει απέναντι τη φωτισμένη Καστέλα και αναφωνεί
- Στον Προφήτη Ηλία θέλω να πάμε. (Τόμπολα)
- Ναι βρε καλέ μου να πάμε αλλά δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα. (Λοξό βλέμμα)
- Αμάν πια, είσαι προκατειλημμένη, μπορεί να είναι καλό. (Μειδίαμα)

Προφήτη Ηλία θες πουλάκι μου? Είμαι εγώ προκατειλημμένη? No problem.
Φτάνω, μπαίνω στο site, μου κόβονται ακόμα περισσότερο τα πόδια μόλις διαβάζω προσεκτικότερα τις κριτικές, βλέπω έκπτωση 30% στο e-table, σκέφτομαι ότι κάτι είναι κι αυτό, κάνω κράτηση.

Αφού βρίσκουμε άκρη με τις καινούργιες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στον Πειραιά, ανεβαίνουμε, παρκάρουμε, βλέπω την υπέροχη θέα μπροστά μου, φυσάει κι ένα αεράκι, παίρνω θάρρος και γυρίζω για να μπούμε στο μαγαζί.

Σκέφτομαι…δε μπορεί! Είχα δύσκολη μέρα, πάλευα με την απόδοση μίας φράσης τρείς ώρες, άκουσα το κορυφαίο “ Είσαι πολύ λό-γι-α για μένα” αλλά και πάλι είμαι τόσο χάλια που βλέπω οράματα? Αρχίζω να ακούω το shine on you crazy diamond των Floyd και σκέφτομαι ότι, όχι μόνον, κάποιος put something in my drink (coffee actually) αλλά ήταν ληγμένο επίσης.

Βλέπω μία limo με minions στην οροφή. Αρχαίους ναούς. Το δωδεκάθεο σε πλήρη απαρτία. Έναν νερόμυλο. Ένα περίπτερο. Μαυσωλεία. Ένα κομμένο πόδι τεραστίων διαστάσεων, πράσινου χρώματος που ακουμπά στη στέγη! Αλήθεια! Δε σας κάνω πλάκα! Ενυδρεία. Διάφορα ετερόκλητα στυλ καθισμάτων. Τέλος. Δε λέω άλλα γιατί αρχίζω να μην αισθάνομαι καλά.

Μόνοι μας στο μαγαζί. Γιατί άραγε? Η κοπέλα που έχει αναλάβει την εξυπηρέτησή μας έρχεται με το εμφιαλωμένο νερό και τους καταλόγους. Ο καλός μου την παρακαλεί να του φέρει μία μπύρα πριν παραγγείλουμε και ακολουθεί μία ακατάληπτη συνομιλία την οποία δε μπορώ να σας μεταφέρω ακριβώς διότι αγγίζει τα όρια του παραλόγου. Και ο Ιονέσκο στην παρέα μας. Παραγγελία:

Σαλάτα χωριάτικη. Οκ. Μεγάλη μερίδα, συμπαθή λαχανικά, τυρί αδιάφορο, πολυκαιρισμένη κάπαρη.

Μύδια σαγανάκι. Έντονη μυρωδιά και γεύση πελτέ ντομάτας. Τα μύδια όμως τρυφερά. Είχε και καρεδάκια πιπεριάς. Εντάξει.

Ριζότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας. Ααααχ! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε? Πάντως τα μανιτάρια ήταν φρέσκα.

Εγώ που ήμουν υποψιασμένη για το τι μας περίμενε αποφασίζω να παραγγείλω μία μακαρονάδα ναπολιτέν ψημένη στον ξυλόφουρνο όπως ανέφερε ο κατάλογος. Απεδείχθη ότι έπραξα σοφά διότι ήταν το πιο νόστιμο πιάτο. Τα μακαρόνια ήταν βρασμένα ικανοποιητικά, η σάλτσα σε καλό επίπεδο, το λιωμένο τυρί είχε μία γεύση των παιδικών μου χρόνων όταν έτρωγα τις πρώτες Canadian πίτσες που είχαν κάνει την εμφάνισή τους στην Ελλάδα. Μερίδα πραγματικά τεράστια, έφαγα το εν τρίτον περίπου κι αυτό με δυσκολία.

Γαρίδες ψητές. 14 ευρώ. Το θυμάμαι το ποσόν γιατί όταν ήρθε το πιάτο που περιείχε 4 γαρίδες…. έστω και νούμερο 1…γυάλισε το μάτι μου. Θεωρώ άσκοπο να ταλαιπωρήσω τα αβρά μου κρινοδάχτυλα και το μανικιούρ μου περιγράφοντάς το. Ήταν απλώς κακό. Αφήστε που λόγω υφής των γαρίδων μου πέρασε απ το μυαλό ότι τα σχέδια που είχαμε για το υπόλοιπο της βραδιάς θα αναβαλλόντουσαν λόγω ανωτέρας βίας. Ευτυχώς διαψεύσθηκα ως προς αυτό.

Με το κρασί που ήπια εγώ και 3 μπύρες του καλού μου ο λογαριασμός έφθασε, μετά την έκπτωση του 30%, το τονίζω, τα 48 ευρώ. Σιωπή….

Το διαζύγιο ανεβλήθη διότι στο σπίτι με περίμενε παγωμένη σαμπάνια αφήστε που τις επόμενες δύο μέρες ο καλός μου με τάισε, εν είδη εξιλέωσης, τα καλύτερα στο ανυπέρβλητο εστιατόριο θαλασσινών στο Κερατσίνι. Όμως, ότι κι αν λέω χαριτολογώντας, το να μπορείς να γελάς με τον άνθρωπο που είσαι μαζί 23 χρόνια, είναι αξία ανεκτίμητη και σας εύχομαι το ίδιο.

Η κριτική άρχισε στην Αθήνα και τελειώνει εδώ στο νησί. Η Ικαρία φέτος έχει μία μαγεία που με κάνει να κοιμάμαι με χαμόγελο και να ξυπνώ με το ύφος της γάτας που έγλυψε το γάλα.
Καλό υπόλοιπο διακοπών!

19 Ιούλ 2016

Δεν ξέρω τι λένε οι έταιροι σχολιαστές για το εν λόγο μαγαζί, σχετικά με τον χώρο, εμένα πάντως που φαίνεται απίστευτη μοναδική μαγευτική....... τουρλού τουρλού διακόσμηση, που όμοια της δύσκολα θα υπάρξει. Τι να την κάνεις την θέα άμα έχεις απέξω τους 12 θεούς του Ολύμπου τι κι αν φας και μια κολοσώς όταν πλάι σου υπάρχει ο Κολοσσός της Ρόδου. Δε θα αναφέρω άλλα εκθέματα να πάτε να τα δείτε μόνοι σας.

Στο προκείμενο τώρα παρέα επτά ατόμων, σαββατόβραδο, να ξεκινάμε με καφέ και να απολαμβάνουμε την θέα (φαίνεται ολόκληρο το παραλιακό μέτωπο) καθώς ακούμε, ως συνήθως, τις γυναίκες να μιλάνε για τα προβλήματα τους!!!!!
Μιας και μας άρεσε το σκηνικό, σημειωτέο εγώ έχω πάει πολλές φορές, συνεχίσαμε με μερικές μπυρίτσες τι οποίες συνοδεύσαμε με δύο μερίδες κολοκυθοκεφτέδες νόστιμους, δύο φέτες περίεργες καλές και αυτές, μία χωριάτικη, μία σαλάτα B. C. P. πολύ νόστιμη, δύο mix grill έτσι κι έτσι, δύο μπιφτέκια γεμιστά το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε και μία πίτσα σπέσιαλ τίποτα ιδιαίτερο. Με έξι μπυρίτσες και κάτι πιττάκια που έφεραν σύνολο 106,00 €.

Ευχαριστημένος είμαι, δεν μπορώ να πω και οι αποδείξεις στο τραπέζι εξ αρχής, δεν τους κυνηγάς και καρπουζοπεπονάκι κέρασμα..
Πιστεύω αξίζει να πας και αν όχι για φαγητό, για γκαλερί διαφόρων εκθεμάτων σίγουρα μια βόλτα την κάνεις ρε φίλε!!!!!!!!!

12 Απρ 2016

Αποφασισαμε κι εμεις να γιορτασουμε τη γιορτη μου και ετσι αποφασισαμε να παμε στο συγκεκριμενο για την φανταστικη θεα του στην Αθηνα και την θαλασσα!!!
Η θεα του οντως καταπληκτικη!

Το "3" στο χωρο παει αποκλειστικα για την θεα!!!
Το χωρο του ομως θα τον χαρακτηριζα "κιτς"!!!!
Αγαλματα παντου και απομιμησεις μνημειων!!!!... θα ελεγες σιγουρα οτι ο ιδιοκτητης εχει προσφατα ερθει απο τα ξενα σα μεταναστατης που ηταν, και τον εχει στολισει με ολα αυτα τα αγαλματα!!

Παρολο οτι ηταν Κυριακη οι περισσοτεροι επιναν καφε και δεν ετρωγαν. Αυτο μας εδωσε τα πρωτα σημαδια στο τι θα ακολουθουσε!!! Αν ειχε καλο φαγητο ενα μαγαζι με τετοια θεα θα ηταν γεματο με πεινασμενους πελατες!!!
Τωρα το φαγητο που μας ενδιαφερει ηταν επιεικως χαλια!

Πηραμε μια πιτσα του ξυλοφουρνου, που εψαχνες να βρεις τα υλικα επανω στη πιτσα. Τα κομματια πιπεριας ηταν για την ακριβεια τρια και οχι απο το ειδος που βαζουν στις πιτσες(
Η σαλατα (BCP) ηταν η χειροτερη που εχω φαει εδω και χρονια. Στεγνοτατη με ελαχιστη βινεγκρετ και λιγα κομματια λαχανικων και ελαφρως μαραμενα (πολυ ωρα κομμενα τα λαχανικα!!!! ). Τα φρουτα που ελεγε οτι ειχε τα εψαχνες!!!

Τελος η μακαροναδα ηταν φουρνου με μαλλια.... αγγελου!! Απαραδεκτο!!! Που το βρηκαν τοσο ψιλο μακαρονι και το εβαλαν???
Η κρεμα γαλακτος μαλλον ηταν γαλα εβαπορε και ελαχιστη με αποτελεσμα να φαμε τα απο πανω που ειχαν το τυρι το λιωμενο!! Η μεριδα βεβαια πολυ μεγαλη!!
Τα αναψυκτικα εκαναν ολα 3€. Μπυρες εμφιαλωμενες των 500ml δεν υπηρχαν.... μονο 330ml και βαρελισιες.

Τα υπολοιπα φαγητα που ειχε για κυριως πιατα, ηταν ωραια στην περιγραφη αλλα εγω δεν θα τα δοκιμαζα γιατι ηταν αποτυχημενη η προσπαθεια τους σε απλα φαγητα οπως τα μακαρονια!!
Για να μην μακρυγορω και κουραζω.... η εμπειρια μου σε αυτο το μαγαζι ηταν ασχημη απλα παρηγορηθηκαμε απο την εκπληκτικη θεα!!! Κριμα που και αυτο το μαγαζι επενδυει μονο στην θεα του και οχι και σε ενα καλο και ποιοτικο προιον!! Κριμα τη θεση του!!!

11 Δεκ 2015

Ανήμερα της γιορτής του Αγ. Νικολάου (Κυριακή, 6/12/15), κι έχοντας κατέβει στον Πειραιά (4 ενήλικες + 2 παιδιά), διαπίστωσα ότι την ώρα της "πείνας", το να σκεφτείς την Πειραϊκή, μόνο απογοήτευση θα σου βγάλει.. Χάζευα τα τραπέζια από το αυτοκίνητο, τόσο ασφυκτικά γεμάτα, που έλεγα ότι ο Πειραιάς τέτοια ώρα και μέρα, μάλλον θα μας αφήσει νηστικούς...
Φεύγοντας, πώς και θυμήθηκα το φανάρι προς Προφήτη Ηλία, κι ανεβήκαμε κατά κει. Σκεφτόμουν κάποια από τις "απέξω" ταβέρνες, αλλά ασυναίσθητα και κατά τύχη, μπήκαμε στο εσωτερικό του λόφου.

Εγώ δεν ήξερα το παλιό μαγαζί, κι έτσι η κριτική μου αφορά μόνο αυτό που είδα ως ανακαίνιση από τον όμιλο "Λαδόκολλα".
Το πρώτο στοιχείο που μου έκανε εντύπωση, είναι η "κρυμμένη" είσοδος, από την ανάποδη πλευρά που προσεγγίζεις, αλλά αυτό δεν το βάζω στα "πλην". Έτσι κι αλλιώς, μου φάνηκε περίεργο να υπάρχει εστιατόριο εκεί πάνω, πίστευα ότι στο κέντρο του λόφου θα υπήρχε, ως συνήθως, μόνο η εκκλησία με το πάρκο της!

Από το προαύλιο, καταλαβαίνεις ότι είναι περίεργο το σκηνικό: κάρα, λιμουζίνες 15 μέτρων, πυραμίδες, αγάλματα, αυτό που πολλοί ήδη περίγραψαν ως κιτς, που και σε μένα αυτή ήταν η πρώτη εντύπωση, αλλά τελικά άλλαξε. Στην ουσία ο Όμιλος Λαδόκολλα, έχει κοινό παρονομαστή στα καταστήματά του, τον περίφημο "νερόμυλο", που υπάρχει κι εκεί, σε δύο αντίγραφα, αλλά εκτός αυτών, επίσης βλέπουμε κυριολεκτικά... τα πάντα! Ένα πραγματικό μουσείο, μάλιστα και με πινακίδες επεξηγήσεων!

Ωστόσο, καθόλου αρνητικά δεν το εξέλαβα όλο αυτό: ο χώρος, με κόσμο στα ανθρώπινα μέτρα, προσφέρεται πάρα πολύ για οικογένειες με μικρά παιδιά, τα δε, πραγματικά πολυάριθμα αντικείμενα, σου αφήνουν όλη την άνεση να τα "εξερευνήσεις" και μαζί τους, σε μια χαλαρή διάθεση: τρως, σηκώνεσαι, χαζεύεις, ξανατρώς, απολαμβάνεις θέα... Η όλη φάση είναι σαν ένα "Κτήμα" σε ταράτσα. Θέλω να πω, αν πραγματικά ήταν ένας πολύ γεμάτος συνήθους μεγέθους χώρος, σαν τα στέκια που έβλεπα στην Πειραϊκή, όλη αυτή η διακόσμηση θα ήταν "too much". Όμως, με την απεραντοσύνη της θέας και τα πάρα πολλά τετραγωνικά, δε θα έλεγα ότι "πνίγουν" κανέναν, η δε αισθητική τους είναι υποκειμενικό θέμα - εμένα μου άρεσε τελικά!

Η θέα πραγματικά δεν παίζεται, ιδίως αν "βραδιαστείς", μεταξύ 4-6 το χειμώνα, θα απολαύσεις μοναδικό θέαμα, νωρίς με τα πανάκια από τις βαρκούλες στο μάθημα ιστιοπλοϊας, κι αργότερα με τα πρώτα βραδινά φώτα της πόλης... Μάλιστα σημειώνω ότι υπάρχουν κατασκευές υπερυψωμένων τραπεζιών στις πίσω σειρές της βεράντας, για να μην είναι προνομιούχος στη θέα μόνο όποιος προλάβει τα "παραλιακά".

Στο φαγητό: ναι, μεγάλος κατάλογος, ναι πολλές επιλογές, αλλά στο πακέτο "πίτσες-μακαρονάδες-σαλάτες" που δοκιμάσαμε, δεν έμεινε κανένας παραπονεμένος. Σωστές γεύσεις, χωρίς κάτι εντυπωσιακό αλλά και χωρίς να μαγειρεύονται με υλικό μόνο τη θέα... Τίμιες προτάσεις, και τελικά, ένα ωραίο, χορταστικό απόγευμα. Εξάλλου, στο "οικογενειακό" στυλ μιας επιχείρησης εστίασης (γιατί τέτοιο είναι, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είδαμε και πιο νεαρό κόσμο από μας), θα πρέπει να υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές, για να μη γκρινιάξουν παιδιά, ηλικιωμένοι κλπ.

Πληρώσαμε: 54 ευρώ για δύο πίτσες (η μία μαργαρίτα), 2 μακαρονάδες φούρνου, 1 σαλάτα καναπεδάτη και 4 αναψυκτικά. Δεν το λες λίγο, δεν το λες και πολύ όμως, αφού χορτάσαμε όλοι με τις "125%" μερίδες, (με δύο μικρά παιδιά), και περίσσεψαν. Για ένα χώρο που είναι ασφαλής και ακίνδυνος για παιδιά, και που μπορούν να παίξουν και να κάνουν τις "εξερευνήσεις" τους, τελικά δεν το πολυσκέφτεσαι... Όπως επίσης δεν το πολυσκέφτεσαι όταν απολαμβάνεις απλόχερα τη θέα, σε ένα άνετο κάθισμα ή πολυθρόνα, χωρίς να σε σκουντάει ο από πίσω και χωρίς να είναι όλα διαμορφωμένα στη λογική "καλώς μας τα έσκασες, πότε θα φύγεις;"...

Στα μείον: το κάπνισμα στο εσωτερικό. Για τους θαμώνες, το σώζει ο πολύ καλός αερισμός του μεγάλου χώρου, κι έτσι μόνο οπτικά το αντιλαμβάνεσαι. Αλλά το κάπνισμα των σερβιτόρων -τουλάχιστον επιδεικτικά, μέσα στη σάλα- το βρίσκω απαράδεκτο. Θα μου πεις, φταίει το αστείο νομικό καθεστώς, το ανύπαρκτο...
Μείον επίσης, και η κυκλοφορία της (ιδιοκτησίας του μαγαζιού) μαύρης γάτας, μέσα-έξω στη σάλα και στη βεράντα. Όσα εμβόλια κλπ. και να έχει κάνει, δεν ξέρω αν επιτρέπεται αυτό σε υγειονομικού ενδιαφέροντος καταστήματα...

Το συνιστώ έστω για την εμπειρία ενός καφέ, άλλο που εμάς, στην κυριολεξία "μας έσωσε" την τελευταία στιγμή,... Για δε οικογένειες, που θέλετε να φάτε ήσυχα, χωρίς να κυνηγάτε παιδιά, να μη στριμωχτείτε, να ευχαριστηθείτε σπάνια θέα προσιτή σε όλους, να μην έχετε άγχος παρκαρίσματος και τραπεζιού, και τελικά να μη βλαστημήσετε την ώρα και τη στιγμή και την Κυριακή που χάσατε, ίσως να είναι και η καλύτερη επιλογή στον Πειραιά! Και σίγουρα είναι από τα μαγαζιά για Κυριακάτικες εξόδους που μένουν στη μνήμη των παιδιών, όπως εκείνα τα λίγα που έχουν μείνει και στη δικιά μας μνήμη.

Έκπτωση μέχρι 30%

Χανίων και Ιερού λόχου, Πειραιάς