ΠΑΝΟΣΤΙΜΟ

Σουβλάκι & Σχάρα

Δοϊράνης 35, Καλλιθέα [Χάρτης]

Σουβλάκια και σχάρα

Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Μια σύντομη κριτική κόντρα στη συνήθειά μου να μη γράφω κριτικές για ψητοπωλεία, γιατί κρίνω ότι αξίζει τον κόπο να κάνω μια εξαίρεση. Αφιερωμένη εξαιρετικά στο φίλο aboutme, που κάποτε τον είχα κατηγορήσει ότι το παράκανε με τις σουβλακοκριτικές του. 

Το ΠΑΝΟΣΤΙΜΟ διεκδικεί πολλούς υπερθετικούς: Είναι σίγουρα το ψητοπωλείο με τον πιο μικρό κατάλογο (καλαμάκι χοιρινό, καλαμάκι κοτόπουλο, πατάτες τηγανιτές, ντοματοσαλάτα και φέτα) και τις πιο χαμηλές τιμές (χοιρινό στο 1,10 και κοτόπουλο στο 1,30 ευρώ), χωρίς να μιλάμε για διαστάσεις μινιόν, κάθε άλλο θα έλεγα. Είναι επίσης ένα από τα πιο αδικημένα σWτην εμφάνιση ψητοπωλεία, όταν το δείτε θα καταλάβετε, όμως ταυτόχρονα ένας χώρος που ξεχειλίζει από προθυμία για άψογη εξυπηρέτηση, το ντουέτο που τρέχει το μαγαζί, Πάνος και Παναγιώτης, είναι αχτύπητο.

Αχτύπητος είναι βέβαια και ο τρόπος με τον οποίο σερβίρουν τα καλαμάκια τους και τους έχει κάνει γνωστούς στα πέριξ: Δύο γενναίες στρώσεις αλουμινόχαρτο, χοντροκομμένο κρεμμύδι περιχυμένο με κάτι σαν κονσομέ, χωρίς λάδι νομίζω, ελαφρά αλμυρό, από πάνω τα καλαμάκια, κλείνει το πακέτο σφικτά και συνοδεύεται από ένα φραντζολάκι φρέσκο ψωμί, που εύκολα μπορείτε να υποθέσετε τι σκοπό έχει. Η μέθοδος αυτή αποδίδει καλύτερα, όταν πάρετε πακέτο για το σπίτι, γιατί μέχρι να φθάσει το πακέτο στον προορισμό του τα κρεμμύδια μαλακώνουν και αποβάλλουν την αψάδα τους, τρώγονται σαν γλυκός μεζές.

Αν καθίσετε στα ελάχιστα τραπέζια μπροστά στο μαγαζί (Ξέχασα: Βρίσκεται γωνία Δοϊράνης και Αγίων Πάντων, στα σύνορα Καλλιθέας και Νέας Σμύρνης, παρκάρισμα δύσκολο), θα αποζημιωθείτε από τη φρεσκότατη ντοματοσαλάτα με τη φέτα (συνολικά 3,50 €). Οι πατάτες (1,50 €) καλύτερα να ήταν ακριβότερες και καλύτερες, χαλάνε την όλη εντύπωση.

Αν σας φέρει ο δρόμος ή βρίσκεστε σε εμβέλεια delivery, δοκιμάστε το! Και όταν σας ρωτήσουν «Κρεμμύδια να βάλω;» απαντήστε «Μπόλικα! »

Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Αν δεν είχα πάει συστημένος από τους φίλους του Ask4food ομολογώ πως ποτέ δεν θα είχα δώσει ευκαιρία σε αυτό το μαγαζάκι. Θα ήταν ένα από τα πολλά άγνωστα σε διάφορες γειτονιές της Αθήνας. Αυτό είναι και το μεγάλο όπλο του Ask4food... EMEΙΣ οι χρήστες του! Ο καθένας βάζει ένα λιθαράκι και μια ιδέα που πιθανότατα σε πολλά άλλα σάιτ δεν θα είχε αυτή την ευκαιρία. Επίσης ο κάθε επαγγελματίας έχει την ευκαιρία να αναγνωριστούν οι κόποι του και να καταξιωθεί αλλά και να επιβιώσει...

Εδώ και 10 μέρες σχεδίαζα να επισκεφθώ ξανά τη Λαδόκολα του Μπαρμπα- Μήτσου αλλά μια η παρέα που το ακύρωσε, μια που έφαγα μπριζόλες την ημέρα που ήταν να το επισκεφθώ (Δευτέρα 25/5/2015), άλλαξα ρότα. Αφορμή στάθηκε η πρόσφατη κριτική της φίλης Tzias που με "παρακίνησε" μαζί με τις κριτικές των άλλων χρηστών να δώσω μια ευκαιρία σε αυτό το μαγαζί. Δεν είχα και όρεξη για κανονική έξοδο και μου έκατσε ταμαμ!

Ξεκινάω γύρω στις 20:00 με τον πατέρα μου και στη διαδρομή του λέω "πάμε προς τα εκεί που διάβασα και καλές κριτικές ;". Συμφωνεί χωρίς να με πολυπιστεύει, να πω και γω την αλήθεια μου σκεφτόμουν πως ήταν δυνατόν τα κρεμμύδια να αλλάξουν τόσο πολύ τη γεύση του κρέατος.

Το μαγαζάκι βρίσκεται ακριβώς απέναντι από τη Λαδόκολα (όχι του Μπαρμπα-Μήτσου), σε απόσταση αναπνοής και από την πολύ καλή Πρεμιέρα. Η βραδιά δροσερή ακόμα, ο κόσμος εκείνη την ώρα δεν είχε προσέλθει στο μαγαζί για να πάρει για έξω. Εμείς παρκάραμε ακριβώς απέξω από το μαγαζί όπου ο ένας κύριος του μαγαζιού καθάριζε το πεζοδρόμιο και απόρησε λιγάκι. Τον ρωτάω αν είναι ανοικτός και μου απαντάει καταφατικά.

Αποφασίζουμε να καθίσουμε στο εξωτερικό τραπεζάκι πάνω στο πεζοδρόμιο, υπάρχουν άλλα 3-4 εντός του πολύ μικρού καταστήματος. Μην περιμένετε καμία διακοσμητική πινελιά παρά μόνο 2-3 κάδρα με φωτό από παλιές ελληνικές ταινίες. Τα τραπεζοκαθίσματα σε παραπέμπουν σε εποχές 1990, όχι ότι με χάλασε πάντως. Βάζω 2 στον χώρο γιατί η βραδιά ήταν χαλαρή και ακόμα και η περατζάδα πάνω στο φανάρι είχε το χάζι της. Μην περιμένετε μια κανονική έξοδο. Μια πολύ εναλλακτική "επίσκεψη" θα ήταν να κάνετε ως εξής:

Παίρνετε τον ηλεκτρικό και κατεβαίνετε στον σταθμό Καλλιθέας. Προχωράτε όλο ευθεία απ την πλευρά της ανόδου του ηλεκτρικού και μπορείτε να δείτε το κέντρο της περιοχής με πολλά καταστήματα και καφετέριες. Αφου συνεχίσετε, περίπου 20 λεπτά περπάτημα, θα φτάσετε στο μαγαζί κάνοντας αριστερά προς τα πάνω στον τελευταίο δρόμο πριν τη Συγγρού. Θα σας έχει ανοίξει ήδη η όρεξη ενώ στην επιστροφή θα έχετε χωνέψει κιόλας. Άντε ξεκουνηθείτε από τον καναπέ!

Ο κατάλογος (ποιός;;) είναι μικρός αλλά ότι κάνει το κάνει καλά. Μια μικρή καρτούλα αναγράφει τα εξής:

- Καλαμάκι χοιρινό 1.10
- Καλαμάκι κοτόπουλο 1.30
- Μερίδα πατάτα 1.50
- Τοματοσαλάτα 2.00
- Φέτα 1.50
- Αναψυκτικά 1.10
- Μπύρες 330 μλ 1.50
- Μπύρες 500 μλ 2.00

Εμείς δυστυχώς δεν γευτήκαμε καλαμάκι κοτόπουλο γιατί είχε τελειώσει όπως μας είπαν. Πήραμε τα εξής:

- 8 χοιρινά καλαμάκια. Ψήνονται εκείνη την ώρα, γευστικότατα με γεύση από τα παλιά. Ζουμερά με σωστή αναλογία λίπους-ψαχνού που δεν μπορείς να σταματήσεις. Το ζουμάκι με τα κρεμμύδια το τίμησε δεόντως ο πατέρας μου κάνοντας την ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ παπάρα με το ψωμί που μας προσέφεραν. Και μιλάω για έναν άνθρωπο που αποφεύγει ακόμα περισσότερο και από εμένα το ψωμί. Νομίζω πως με 4-5 είστε μια χαρά.

- Πατάτες προκάτ μεν αλλά γευστικές δε, σαν συνοδευτικές για να σπάει η μονοτονία. Με αρκετό αλατάκι, μοιραστείτε τις.

- Φέτα. Ένα νορμάλ κομμάτι με αρκετό λαδάκι και ρίγανη, την προτείνω όπως και παραπάνω για να μην έχετε μονοτονία. Αρκετά γευστική και καλής ποιότητας.

Εμείς λοιπόν με 11.80 ευρώ φάγαμε πολύ καλά και γευστικά ενώ κάναμε και την βόλτα μας.

Η εξυπηρέτηση απο 2-3 κυρίους, μάλλον αλλοδαπούς που όμως έχουν πιάσει τον παλμό του Έλληνα. Ευγενικοί, με ερωτήσεις για να βελτιωθούν και με ενδιαφέρον για τον πελάτη. Έχουν αποκτήσει το δικό τους κοινό, γνωρίζουν τα γούστα του κάθε πελάτη και πως επιθυμεί ψημένο το καλαμάκι του. Για να μη νομίζετε πως τα βλεπω όλα ρόδινα θα πω και 2 μικρά πταίσματα.

1) Οταν πλήρωσα δεν πήρα απόδειξη, αλλά εκείνη την ώρα γινόταν πανικός από παραγγελίες για delivery.

2) Ο κύριος που ετοίμαζε τα σουβλάκια δεν φορούσε γάντι και ίσως δεν έπλυνε τα χέρια του όταν τον πλήρωσα.

Παρ'όλα αυτά σε τίποτα δεν αλλοιώθηκε η εμπειρία μου από το μαγαζί και το προτείνω σε όλους να δοκιμάσουν. Αναφέρω και τα καλά και τα άσχημα για να υπάρχει βελτίωση.

Θα έκανα και μια πρόταση. Να σκεφτούν να μαρινάρουν τα κρέατα, νομίζω πως το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα καλύτερο.

Γυρνώντας προς το σπίτι ήρθε στο μυαλό μου η ερώτηση του πατέρα μου όταν κατευθυνόμασταν προς το μαγαζί.

"Έχεις δοκιμάσει κάτι πραγματικά καλό τελευταία;"

Συμφωνήσαμε πως ναι, το καλαμάκι από το Πανόστιμο ήταν από τα καλύτερα που θυμόμαστε. Και εδώ θα συμφωνήσω με το PONTIKI. Ο καθένας αξιολογεί αναλόγως την εμπειρία του και σε αυτά παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Κάποιοι από αυτούς είναι η διάθεση, η ξε-κούραση, ο καιρός και η παρέα...

Κλείνω λοιπόν έχοντας καλές αναμνήσεις και αργότερα θα το επισκεφτώ και με την κοπέλα μου που η μυρωδιά της ήρθε μέχρι την Ελευσίνα όπου εκείνη την ώρα ακόμα εργαζόταν...

Υ. Γ Με ρώτησε ο κύριος αν επισκέφθηκα για πρώτη φορά το μαγαζί και του απάντησα πως ήρθα συστημένος. Στο τέλος δεν άντεξα και του έγραψα το σάιτ που με έκανε να το δοκιμάσω... Ελπίζω να το λάβει υπόψιν του και να αποκτήσει ακόμα περισσότερο πάθος με αυτό που κάνει!

Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε!!

Μετά την κριτική του φίλου μου fratello, λέω για να γράφει για σουβλατζίδικο ο fratello θα πρόκειται για το θεϊκό σουβλάκι.

Αμέσως και εγώ κίνησα να κάνω μια παράκαμψη και να περάσω να δοκιμάσω και εγώ γρήγορα πριν πέσει ο κόσμος σαν τις μύγες και δεν βρίσκουμε ούτε κρεατάκι.

Χώρος όπως το περιέγραψαν. Δεν θα σταματούσες με τίποτα εάν δεν είχες διαβάσει τις κριτικές. Παρκάρω και μπαίνω στο άδειο μαγαζί με φόρα. Παραγγέλνω καλαμάκια χοιρινά και καλαμάκια κοτόπουλο, αλλά μόνο χοιρινά είχε. Ας δοκιμάσω έστω το μισό νέκταρ των θεών, πόλους παραγγέλνω 7 καλαμάκια και 1 πατάτες.

Μου λέει καθήστε να τα ψήσουμε (καλό λέω δεν έχουν προψημένα) και βλέπω να βγάζει ένα λευκό κουτί απο το ψυγείο και να βγάζει τα σουβλάκια απο μέσα. Παρατηρώ το κουτί και διαβάζω belle meat και βλέπω καλαμάκια μηχανής (βιομηχανίας για την ακρίβεια) με 70% περίπου άσπρα (Δηλαδή λίπος) κομμάτια, τα βάζει στην πλάκα και αρχίζει να τα ψήνει.

Σήμερα έχει αγώνα οπότε ο κόσμος τρώει και ξεκινάει να βγάζει τις κούτες και να αφαιρεί τα σουβλάκια (μερικά είχαν κολλήσει μεταξύ τους) και να τα βάζει σε πιατέλες. Χωρίς υπερβολή πολύ ασπρίλα!! Λίπος και κακό.

Μετά την πλάκα τα φέρνει και τα βάζει στην σχάρα (υγραερίου) και συνεχίζει το ψήσιμο, παράλληλα ψηνόμουν και εγώ! Δεν μπορεί λέω πρέπει να έχω έρθει σε λάθος μαγαζί και αρχίζω να ψάχνομαι, εάν ήμουν στο σωστό μαγαζί, έμπαινα και ξανάμπαινα στο internet για να ξαναδιαβάσω τις κριτικές.

Και όμως ήμουν στο σωστό μαγαζί. Μου τα ψήνει, τα τυλίγει και παράλληλα μου δίνει τις πατάτες που είχα παραγγείλει (ήθελα να δοκιμάσω όλα τα καλούδια, ο άμοιρος!! ).

Πάω στην γωνία και τα ξετυλίγω και δοκιμάζω το καλαμάκι, δεν ήταν το χειρότερο αλλά καμία σχέση με αυτό που περίμενα. Πολύ λίπος, κάποια κομμάτια σαν λάστιχο και μετριότατη γεύση!

Δοκιμάζω και τις πατάτες που είναι νωπή μεν αλλά εμπορίου όπως μου παραδέχτηκε ο ένας εκ των 2 ιδιοκτητών, και είχε μια λαδίλα, κατά την άποψη μου.

Ξανά κοιτάω μια φορά πάλι τις κριτικές, ξανά κοιτάω τα σουβλάκια, κοντοστέκομαι, ψάχνω κάδο και τα πετάω! Δεν μπορώ να το εξηγήσω, δεν μπορεί να ενθουσιαστήκατε απο σουβλάκια βιομηχανίας κρεάτων, τίγκα στο ξύγκι που τέτοια τρως στο γήπεδο ή στο στρατό!! Δεν μπορεί!!!
Τι να το κάνω που είναι φθηνό, τι να το κάνω πού είναι ευγενικοί αυτοί που το σερβίρανε?

fratello, Vaggelis και λοιποί φίλοι του ask4food που έχετε γράψει κριτική, πάμε να σας κάνω το τραπέζι να δοκιμάσουμε μαζί, για να καταλάβω γιατί ποτέ δεν έχετε πέσει έξω!

Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Αν και το πατρικό μου σπίτι βρίσκεται πολύ κοντά στο συγκεκριμένο μαγαζί, ομολογώ ότι δεν θα το είχα ανακαλύψει αν δεν υπήρχαν οι κριτικές των «λαγωνικών» του Ask4food. Βρίσκεται ακριβώς απέναντι από τη «Λαδόκολλα» της Καλλιθέας στη Συγγρού και σίγουρα περνάει εύκολα απαρατήρητο αν δεν το γνωρίζεις.

Εμπιστευόμενος λοιπόν τις κριτικές για το «Πανόστιμο», την Πέμπτη 15/10/2015 πήρα τηλέφωνο και έκανα την παραγγελία μου: 10 καλαμάκια χοιρινά, 4 με κοτόπουλο και 2 μερίδες πατάτες τηγανητές. Το παιδί που σήκωσε το τηλέφωνο με ρώτησε αν θέλω κρεμμύδι στα σουβλάκι και εννοείται ότι απάντησα θετικά.

Σε 15 λεπτά έφτασα στο μαγαζί για να παραλάβω την παραγγελία μου και διαπίστωσα ότι όντως ο χώρος δεν ενδείκνυται για να κάτσεις να φας. Απέναντι από την ψησταριά υπήρχαν δύο τραπέζια κι άλλο ένα έξω στο πεζοδρόμιο. Εκείνη την ώρα μόλις είχαν ετοιμάσει την παραγγελία μου, αφού είδα να καψαλίζουν πάνω στη σχάρα το ψωμί το οποίο την συνόδευε. Μου κόψανε απόδειξη, με ευχαρίστησαν και εγώ πήρα μία τεράστια σακούλα και κατευθύνθηκα προς το σπίτι.

Όταν άνοιξα την παραγγελία και έχοντας διαβάσει τις υπόλοιπες κριτικές, δεν περίμενα τίποτα λιγότερο και τίποτε περισσότερο από αυτό που αντίκρισα. Στο ένα αλουμινόχαρτο βρίσκονταν τα χοιρινά καλαμάκια «βουτηγμένα» στο ζουμί με το αλάτι και το λεμόνι, ενώ το χοντροκομμένο κρεμμύδι είχε μαλακώσει τόσο ώστε να είναι εύγευστο και συνάμα αρκετά «ζωντανό», προσφέροντας ένα ωραίο «κάψιμο» στον ουρανίσκο και στο στομάχι. Το κρέας ήταν νόστιμο και σε κανονικό μέγεθος. Θα συμφωνήσω με την κριτική του χρήστη «aboutme» ότι είχε λίπος, όμως θεωρώ ότι το χοιρινό πρέπει να έχει και το «λιπάκι» του, αλλιώς στεγνώνει στο ψήσιμο. Τόσο εγώ όσο και οι υπόλοιποι της παρέας τα θεωρήσαμε νόστιμα και τα τιμήσαμε δεόντως.

Εξίσου νόστιμα ήταν και τα καλαμάκια με το κοτόπουλο. Και εδώ το τύλιγμα με το αλουμινόχαρτο μαζί με το ζωμό τα είχαν διατηρήσει αρκετά ζουμερά, παρόλο που ήταν από στήθος κοτόπουλο.

Οι πατάτες, αν και προτηγανισμένες μπορώ να πω ότι φαγώθηκαν με ευχαρίστηση.

TIP: Μην διστάσετε να βουτήξετε τα καλαμάκια μέσα στο ζουμί τους απ’ όλες τις μεριές έτσι ώστε να πάρουν ωραία γεύση. Και εννοείται ότι το ψωμί το οποίο τα συνοδεύει δεν είναι για ντεκόρ, αλλά προσφέρεται για πεντανόστιμες «παπάρες»!

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 19,20 € και χορτάσαμε τέσσερα άτομα. Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του και σίγουρα θα τα ξαναδοκιμάσω, αφού κάνει και delivery στις γύρω περιοχές.

Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Η αρχή έγινε με την κριτική του ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και ακολούθησε αυτή της αγαπημένης Indulge η οποία και με αποτέλειωσε.
Ο κύβος είχε ριφθεί! Έπρεπε οπωσδήποτε να το δοκιμάσω!

Το μοναδικό μου πρόβλημα ήταν αυτό της απόστασης καθώς από ότι είχα καταλάβει δεν ήταν μέρος να καθίσεις για να τα φας επί τόπου κι απ' την άλλη δε νομίζω ότι οι άνθρωποι στέλνουν παραγγελία στο Παγκράτι!!!
Ο καλός Θεός όμως φαίνεται ότι αγαπάει τις λιχούδες σουβλακοεξαρτώμενες σαν την αφεντιά μου και το Σάββατο είμασταν καλεσμένοι σε παιδικό πάρτυ στην Καλλιθέα. Απέφυγα επιμελώς να φάω οτιδήποτε και όταν τέλειωσε, ο καλός μου με οδήγησε αγόγγυστα εκεί. Όχι ότι θα είχε και άλλη επιλογή ο χριστιανός!

Ο ΧΩΡΟΣ
Ποιoς χώρος δηλαδή το μαγαζί είναι μια τρύπα. Θα μπορούσε άνετα να είναι και καντίνα όπως ανέφερε κάποιος φίλος του site. Υπάρχουν βέβαια δύο τραπέζια στο εσωτερικό όπως και ένα μπροστά στο πεζοδρόμιο τα οποία μάλιστα ήταν γεμάτα. Οι άνθρωποι έπιναν μπύρες και αναψυκτικά οπότε εικάζω ότι, μάλλον, θα κατανάλωναν τα σουβλάκια επιτόπου.

Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Δύο κύριοι ταχύτατοι και ευγενέστατοι, έψηναν, τύλιγαν, μίλαγαν και έκαναν πλάκα με τους θαμώνες, ενώ τα delively boys πηγαινοέρχονταν. Δύο πράγματα μου έκαναν εξαιρετική εντύπωση. Πρώτον ο ένας απο τους κυρίους φορούσε λευκό πουκάμισο που ήταν πεντακάθαρο παρόλο που ήταν μέσα στην κάπνα και έψηνε και δεύτερον η ψησταριά καθαρίστηκε δύο φορές κατά τη διάρκεια της δεκάλεπτης παραμονής μου εκεί, ενώ και ο πάγκος σκουπιζόταν επιμελώς μετά από κάθε παραγγελία που ετοιμαζόταν. Μάλιστα επειδή είδαν ότι ο καλός μου, μη έχοντας μέρος να παρκάρει, έκανε κύκλους περιμένοντάς με, παρακάλεσαν δύο παιδιά που κάθονταν εκεί να δώσουν σε μένα τα σουβλάκια που τους ετοίμαζαν! Ευτυχώς οι άνθρωποι δέχτηκαν, αλλιώς, μάλλον εκεί θα ήμουν ακόμα. Αν λοιπόν, σκοπεύετε να παραλάβετε την παραγγελία σας οι ίδιοι, καλό είναι να έχετε τηλεφωνήσει νωρίτερα, αλλιώς σας βλέπω να περιμένετε, μιας και προψημένα σουβλάκια δεν υπάρχουν. Είναι όντως αυτό που λέμε... της ώρας!

ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
Παρέλαβα το πολυπόθητο πακετάκι μου λοιπόν, με 6 καλαμάκια με κρεμμύδι. Ειδική μνεία και στο τύλιγμα αφού όταν το άνοιξα, ούτε σταγόνα από το θεϊκό ζουμάκι δεν είχε χυθεί.

Τα καλαμάκια δικαίωσαν πλήρως τις κριτικές και τις προσδοκίες μου! Τα καλύτερα που έχω φάει τον τελευταίο καιρό! Μου θύμισαν τα καλαμάκια της παιδικής μου ηλικίας, όταν πηγαίνοντας στην Αρκαδία, σταματούσαμε σε Κόρινθο ή Μύλους Αργολίδας.

Βέβαια και το λιπάκι τους το είχαν και λίγο σκληρά ήταν, μάλλον επειδή το κρέας δεν είχε προλάβει να σιτέψει, αλλά η γεύση και το λεμονό-παπρικό-κρεμμυδό-κρεατό-καυτερούτσικο ζουμάκι ήταν όλα τα λεφτά! Τα δε κρεμμύδια μαλακωμένα στο ζουμί ήταν όνειρο! Δε μπορούσα να σταματήσω τις βούτες με το ψωμί! Ευτυχώς που το έτερον ήμισυ ταλαιπωρείται από την εαρινή αλλεργική του ρινίτιδα και δε μυρίζει τίποτα..... αλλιώς άσχημο βράδυ θα είχε περάσει μετά την ακατάσχετη κρεμμυδοφαγία μου!

VMF
Εδώ δεν έχω να πω πολλά. 1,10 το χοιρινό καλαμάκι, το οποίο προσωπικά δε βρήκα μικρό. Μάλλον μεγαλούτσικο μου έκανε σε σχέση μ΄αυτά που παίζουν στο Παγκράτι! Πάντως και 2 να μου ζητούσαν, θα τα έδινα ευχαρίστως!!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Δεν είναι σε απόσταση delivery!!! Οπότε??? Ο καλός μου θα βρεί κακό μπελά και αν δω τα σκούρα, με έχω ικανή να πάρω ταξί και να πάω.
Αν δεν είστε του clean cut νεοσουβλακιού, των πιτόγυρων και των σως, να πάτε τρέχοντας να το δοκιμάσετε!
Αγαπητοί ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και Indulge.... με καταστρέψατε! Με το καλοκαίρι προ των πυλών... το κρίμα στο λαιμό σας!!!

ΥΓ 1: Αγαπητή Indulge, χαίρομαι που σου άρεσε το Μαύρο Γατί μας!!!

ΥΓ 2: Manos, είσθε ένας ποιητής και κακομαθαίνετε τις κυρίες του site!!!

Ιούλ

Λοιπόν, πρέπει να το παραδεχθώ... Αν δεν υπήρχε το Ask4food το Πανόστιμο δεν θα το μάθαινα ποτέ αν και στην Καλλιθέα κατοικώ όλα τα χρόνια της ενήλικης ζωής μου και αυτά είναι αρκετά... Παρόλα αυτά, δεν είχε πέσει ποτέ στα χέρια μου φυλλάδιο του και ποτέ μα ποτέ δεν το είχα προσέξει περνώντας από έξω και πιστέψτε με έχω περάσει πολλές πολλές φορές...

Διαβάζοντας εδώ, όμως, μία μετά την άλλη τις κριτικές ένιωσα πρώτον ότι ίσως και να μην είμαι τόσο καλό λαγωνικό (πως το ανακάλυψαν άνθρωποι από μακριά και όχι εγώ) και δεύτερον ότι έπρεπε να έχω ιδία γνώμη άμεσα. Την πρώτη φορά παρήγγειλα καλαμάκια χοιρινά και πατάτες, τα οποία είναι νοστιμότατα όντως και θεωρώ ότι για την τιμή τους είναι μια χαρά σε μέγεθος (έχω φάει πολύ μικρότερα, πολύ ακριβότερα και καθόλου νοστιμότερα αλλού), ενώ στην πορεία παραγγείλαμε και καλαμάκια κοτόπουλο (μεγάλα και νόστιμα).

Μάλιστα, μια φορά που είχαμε παραγγείλει πολλά περισσότερα από αυτά που θέλαμε και τα φάγαμε την επόμενη μέρα, τα έβαλα να ζεσταθούν στον φούρνο μέσα στο αλουμινόχαρτο που έρχονται και αυτό το κρεμμυδάκι καραμέλωσε και έγινε άλλο πράγμα (τολμήστε το!!! ).

Αξίζει να σημειώσω ότι μία φορά βρεθήκαμε και στο κατάστημα για επιτόπου απόλαυση και πρέπει να πω ότι όλοι ήταν ιδιαίτερα ευγενικοί και εξυπηρετικοί και ο κύριος Παναγιώτης μας σκλάβωσε με την ευγένεια του.

Με λίγα λόγια, το Πανόστιμο είναι ένα μαγαζί που σε κάνει να λαχταράς το καλαμάκι και να το γεύεσαι όπως το ξέραμε παλιά...

Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Μας είχαν πει ότι το καλαμάκι είναι το πιο ωραίο που έχουν φάει και έπρεπε να το δοκιμάσουμε.

Έτσι λοιπόν μετά την δουλίτσα, πήγαμε και πήραμε 6 καλαμάκια και πατατούλες. Τα 4 είχαν γαρνιτούρα κρεμμυδάκια και έδινε άλλη νοστιμιά στο κρεατάκι, ίσως για αυτό όλοι εντυπωσιάζονται γιατί σαν κρέας δεν ήταν το καλύτερο που έχουμε φάει. Οι πατάτες φρέσκες και ωραία τηγανισμένες.

Μας έβαλε και πολύ ψωμάκι το οποίο ήταν καλό. Πληρώσαμε ελάχιστα δηλαδή 8 ευρώ.
Ίσως ξαναπάμε...

Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Διαφημιζεται ως το καλυτερο καλαμακι χοιρινο στην Αθηνα! Διαβασα τις κριτικες και κανα δυο τρια αρθρα στο ιντερνετ με διθυραμβικα σχολια οποτε επρεπε να το δοκιμασω.

Η δοκιμη εγινε με τηλεφωνικη παραγγελια σε φιλικο σπιτι ειναι ελαχιστα αυτα που προσφερει καλαμακι χοιρινο, κοτοπουλο πατατες (προτηγανισμενες) και χωριατικη.
Εμεις δοκιμασαμε το χοιρινο οπως το φτιαχνουν πανω σε κρεμμυδια τα οποια σε συνδυασμο με τα καλαμακια βγαζουν ενα εξαιρετικο ζουμι για να βουτηξεις το ψωμακι σου.

Σαν γευση το καλαμακι ειναι καλο αλλα οχι αριστο σωζει την κατασταση το προαναφερθεν ζουμακι. Παρολα αυτα αρκετα καλοψημενο και νοστιμο.

Απο εξυπηρετηση στο τηλεφωνο και το ντελιβερυ ολα καλα δεν ξερω στο καταστημα βεβαια.

Τον χωρο τον βαθμολογω με δυο καθως δεν τον εχω δει.

Το καλαμακια χοιρινο κοστιζει 1.10 ειναι ομως μικρο αλλα συναδει με την τιμη του και αυτο με το κοτοπουλο κοστιζει αν θυμαμαι καλα 1.30.

Συνοψιζοντας αν ειστε κοντα δοκιμαστε το μην περιμενετε κατι που δεν εχετε ξαναδοκιμασει βεβαια.

Υ. γ. για να χορτασει ενας φυσιολογικος ανθρωπος-γυναικα θελει 3-4 καλαμακια και αντρας νομιζω γυρω στα 5-6 παρτε, φιλικη συμβουλη παρτε κανενα παραπανω δε θα παει χαμενο.

Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Μιας και διάβασα τόσο καλές κριτικές για το συγκεκριμένο σουβλατζίδικο και δουλεύω κοντά στην περιοχή είπα να παραγγείλω να δοκιμάσω.

Τα πράγματα που μπορείς να φας είναι λίγα και καλά, σουβλάκια χοιρινά και κοτόπουλο, πατάτες τηγανιτές (προτηγανισμένες), ντοματοσαλάτα και ψωμί (άψητο).

Τα καλαμάκια τα σερβίρει (αν θες) με κρεμμύδι ξερό άψητο που εμένα μου άρεσε, βάζει από πάνω και μπόλικο λαδολέμονο με διάφορα μπαχαρικά-μυρωδικά και γίνονται ιδιαίτερα ζουμερά. Το κοτόπουλο δεν μου άρεσε και πολύ, τα χοιρινά ήταν πολύ καλύτερα αλλά το στιλ του ψησίματος και σερβιρίσματος μου έβγαζε κάτι προς καντίνα μεριά (που δεν είναι κακό απαραίτητα).

Αυτό όμως που δεν μου άρεσε είναι το ότι μου τα έφερε όλα τα σουβλάκια τυλιγμένα μέσα σε ένα αλουμινόχαρτο και έτσι όπως ήταν έριξε από πάνω και το λαδολέμονο που στην μεταφορά χύθηκε μέσα στην σακούλα που ήταν χύμα το ψωμί και το σακουλάκι με τις πατάτες και νότισαν όλα!!! Για αυτό και το 2 στην εξυπηρέτηση.

Τον χώρο δεν τον έχω δει για αυτό και βάζω το 2. Θα φάω ξανά σίγουρα αλλά αυτήν την φορά θα πάω από κει!!!

1. ΤΟ ΔΕΛΕΑΡ
Κάτι η κριτική του έμπιστου χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, κάτι τα τελευταία άρθρα για τα καλύτερα σουβλατζίδικα των νοτίων προαστίων, κάτι οι εμπειρίες από φίλους, κάτι η γειτονιά, παιδί είμαι κι εγώ (μην το παίρνετε τοις μετρητοίς), δελεάστηκα...

2. Η ΠΕΙΘΩ
Εντάξει εγώ, δε θέλω και πολλή πίεση για να δοκιμάσω νέο μαγαζί. Άντε πείσε τώρα τον άντρα να παραγγείλουμε καλαμάκια σκέτα χωρίς πατάτες ή πίτες... Τρεις μήνες μου πήρε, αλλά τα κατάφερα. Και θέλεις τόσο πολύ να δικαιωθείς, όταν έχεις κάνει κόπο.

3. Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ
Αποφάσισε λοιπόν ένα βραδάκι να μου κάνει το χατήρι. Ούσα διαβασμένη, του παραθέτω τις επιλογές: καλαμάκια χοιρινά με κρεμμύδι ή καλαμάκια χοιρινά χωρίς κρεμμύδι. "5 χωρίς για μένα" μου λέει, προσθέτω κι άλλα 3 για μένα και κάνω την τηλεφωνική παραγγελία "8 καλαμάκια χωρίς κρεμμύδι".

4. ΤΟ (ΟΛΕΘΡΙΟ) ΛΑΘΟΣ
Πόσο λάθος μπορείς να κάνεις όταν προσφέρεις ουσιαστικά ΕΝΑ πράγμα και η μόνη επιλογή που έχει ο πελάτης είναι η ποσότητα και αν θα διαλέξει συνοδεία κρεμμυδιού ή όχι;
Έρχεται η παραγγελία μετά από μισή ώρα περίπου. Ανοίγουμε την πολυπόθητη σακούλα, ανοίγουμε το πρώτο αλουμινόχαρτο, ανοίγουμε το δεύτερο αλουμινόχαρτο, μυρίζουμε την υπέροχη ευωδιά και βλέπουμε τα υπέροχα ψημένα ΠΕΝΤΕ καλαμάκια που είχαν εναποθέσει πάνω σε μπόλικο χοντροκομμένο κρεμμύδι.

5. Η ΔΙΟΡΘΩΣΗ
Αμέσως τηλέφωνο στο μαγαζί, πληροφορούμε ότι λάβαμε την παραγγελία, η οποία περιλαμβάνει 5 καλαμάκια αντί για 8, ενώ πληρώσαμε 8. Δεν κάναμε αναφορά στο κρεμμύδι, γιατί έτυχε σε εμάς να είναι minor θέμα. Αν πχ ερχόταν η ίδια παραγγελία στην αδερφή μου που σιχαίνεται το κρεμμύδι, θα πήγαινε κατευθείαν στα σκουπίδια. Θα σας στείλουμε άλλα 3, μας ενημερώνουν και περιμένουμε. Και περιμένουμε. Τρώμε αργά τα 5 για να συνεχίσουμε με τα υπόλοιπα. Και περιμένουμε. Έφτασαν μετά από 20-25 λεπτά.
Και ρωτάω εγώ τώρα. Όταν έχεις κάνει κάπου λάθος, οπότε είσαι φάουλ, θα αφήσεις τον (νέο) πελάτη να περιμένει σχεδόν όσο περίμενε για την αρχική του παραγγελία;;; Δεν αρπάζεις τα πρώτα που βρίσκεις μπροστά σου, πετάς κι ένα αναψυκτικό δώρο στη σακούλα και τα στέλνεις άμεσα;
Και πάλι, δεν έχεις μετατρέψει την "oops" εμπειρία πελάτη σε "ουάου", αλλά έχεις απαλύνει το "oops" τουλάχιστον.

6. ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

6.1 ΓΕΥΣΗ
Δε θα πω ψέματα. Η γεύση τους μου άρεσε πολύ, πάρα πολύ. Και ομολογώ πως αυτά με το κρεμμύδι ήταν ακόμα πιο νόστιμα από τα απλά. Το κρεμμύδι, το λεμονάκι, το αλάτι, τα υγρά του κρέατος, η ρίγανη και η γλυκιά πάπρικα συνθέτουν ένα υπέροχο ζουμάκι που νομίζεις πως η φρατζόλα που φέρνουν μαζί δε σου φτάνει. Είχε λίγο λιπάκι, όμως δε θα άλλαζα τίποτα σε αυτό το καλαμάκι. Ούτε καν το μέγεθός του, που είναι μέτριο προς μικρό.

6.2. ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Παρ'ότι ανέλυσα διεξοδικά το λάθος στην παραγγελία, καταλαβαίνω ότι τα λάθη είναι ανθρώπινα. Μπορεί απλά να έτυχε μια στραβή και δεν είμαι εκεί αυστηρή. Είμαι όμως αυστηρή στην αντιμετώπιση του λάθους από μέρους τους, η οποία ήταν τουλάχιστον ερασιτεχνική.

6.3 ΧΩΡΟΣ
Περνάω συχνά απ' έξω και μου φαίνεται μικρό και σκοτεινό, ενώ νομίζω πως δεν μπορεί να εξυπηρετήσει καθήμενους (διατηρώ επιφύλαξη γι' αυτό).

6.4. VFM
Η τιμολόγηση είναι 1,10 ευρώ/καλαμάκι. Αύξηση 0,1 ευρώ από την κριτική του ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ; Δεν τα θεωρώ ακριβά ούτε συμφέροντα, αν αναλογιστείς ότι χρειάζεσαι +1 καλαμάκι από αυτά που τρως συνήθως, οπότε το σύνολο είναι ίδιο.

7. ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ;
Εγώ σίγουρα, καθαρά λόγω γεύσης, που επισκιάζει όλα τα υπόλοιπα.

8. ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ;
Ο άντρας μου ξενέρωσε τόσο πολύ με το σπάσιμο του φαγητού στα δύο, που θεώρησε πως η γεύση δεν μπόρεσε να τον αποζημιώσει όσο θα ήθελε. Και χωρίς πατάτες; Και χωρίς πίτες; Νομίζω θα μου πάρει αιώνες να τον πείσω...