CALIFORNIA GRILL

American Style
ΑΝΕΝΕΡΓΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

Γκίνη 15 & Κολοκοτρώνη, Χαλάνδρι [Χάρτης]

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.
American (Traditional) Breakfast Burgers Diners Latin American Tex-Mex

American Style - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ίσως παραξενευτείτε κάποιοι από την πολύ καλή μου βαθμολογία αλλά θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω το γιατί. Οι προηγούμενες κριτικές είναι λίγο διφορούμενες και απολύτως σεβαστές. Εγώ είδα το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. Και δεν το λέω γιατί πέρασα απολύτως καλά το βράδυ Σαββάτου 11/10/2014.

Να τονίσω πως η βαθμολογία είναι για το είδος του μαγαζιού και όχι σε σύγκριση με όλες τις άλλες κατηγορίες εστιατορίων.

Φτάνοντας γύρω στις 9μιση το βράδυ απογοητευτήκαμε γιατί το μαγαζί ήταν παντελώς άδειο ενώ στην περιοχή του Χαλανδρίου υπήρχε αρκετή κίνηση. Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς κάτω από τον Ζύθο (που πλέον έχει βάλει και ψησταριά έξω και ψήνει) σε γωνία. Για το πάρκινγκ όπως καταλαβαίνετε θα δυσκολευτείτε, εμείς σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε 50 μέτρα από το μαγαζί έξω απο τον Βάρσο.

Για τις ηλικίες άνω των 40 ο χώρος δεν θα έχει να πει και πολλά, για εμένα που μου αρέσουν οι αμερικάνικες ταινίες που διαδραματίζονται σε δρόμους και όχι στούντιο μπορώ να πω πως για τη δική μου ταπεινή κρίση έγινε μια καλή αντιγραφή μαγαζιών που δεν τα λες και στέκια της πόλης.

Ένα μικρό μπαράκι στη μια γωνιά, μέσα επιγραφές που θυμίζουν φαστ φουντ, μου άρεσε ο τιμοκατάλογος αλλά όχι αυτός που βρίσκεται στα τραπέζια καθώς είναι το φυλλάδιο του ντελίβερι.

Οι καναπέδες σε μπορντώ χρώμα, όχι ιδιαίτερα βολικοί ειδικά για άτομα μέτριου αναστήματος και κάτω, τζαμαρία να περιβάλλει το κατάστημα. Οι τουαλέτες σε νορμάλ επίπεδο καθαριότητας. Μου άρεσε που το αρκετό προσωπικό ήταν ομοιόμορφα ντυμένο, με ξεκάθαρες τις αρμοδιότητες του καθενός. Σαν έξτρα τιπ μου φάνηκε ο τυπάκος του προσωπικού που μεξικανόφερνε.

Η εξυπηρέτηση από το παλικάρι που εξυπηρετούσε και τα υπόλοιπα τραπέζια όπου στο μεταξύ είχαν μισογεμίσει από πελάτες ήταν άψογη. Διακριτικός και με πολύ καλή διάθεση να εξυπηρετήσει και να ανταποκριθεί άμεσα στις απαιτήσεις μας. Δεν φάνηκε να δυσανασχετεί σε κανένα σημείο.

Στα του φαγητού τώρα: Ο κατάλογος αρκετά εκτενής και νομίζω πως κάποια πιάτα δεν τα βρίσκεις εύκολα σε άλλα παρόμοια μαγαζιά. H βαθμολογία μου είναι επιεικής και πιο λογικό θα ήταν στην ποιότητα το 2.5, η καλή τους διάθεση όμως τους δίνει το 3άρι. Μην περιμένετε τίποτα τρελό να δοκιμάσετε, είναι μια καλή λύση για εύκολο φαγητό και μάλλον θα σας το προτείνω για brunch παρά για γεύμα.

Παραγγείλαμε:

- Σαν κέρασμα από το μαγαζί ήρθαν ζεστά νάτσος με μια αραιή σως, έμοιαζε αρκετά με αυτή του εμπορίου. Εκτιμητέα κίνηση αλλά καλύτερα να μην ασχοληθείτε εκτός και αν είστε 15χρονοι πιτσιρικάδες και θέλετε να χορτάσετε όσο πιο οικονομικά γίνεται.

- Μίνι κεσαντίγιας στα 5.4 ευρω. Περιείχαν τυρί τσένταρ, sour cream, salsa fresca και κομμάτια από πιπεριές χαλαπένιος. Ψημμένα αρκετά καλά, όχι ξερά και τα υλικά καλά κατανεμημένα, θα έλεγα πως είναι ότι πρέπει για να τα φας ένα κρύο χειμωνιάτικο βράδυ καθώς οι πιπεριές έκαιγαν αρκετά. Η sour cream θα έπρεπε να είναι περισσότερη για να "κρατάει" την κάψα. Ευτυχώς βοήθησαν τα αναψυκτικά.

- Breakfast burger στα 5.9 ευρώ σκέτο το μπέργκερ αλλά το meal έκανε 8.9 ευρώ και προτίμησα να πάρω το meal που περιελάμβανε πατάτες τηγανιτές και αναψυκτικό. Το burger περιείχε αυγό τηγανιτό, μπέικον, τυρί τσένταρ και Hash Brown potatoes, θα το χαρακτήριζα ένα είδος πατατοκροκέτας. Τα υλικά ήταν κατανεμημένα σωστά, χωρίς να καπελώνουν το ένα το άλλο.

Το ψωμάκι δεν ήταν άσχημο αλλά με κάθε σιγουριά έχω δοκιμάσει και καλύτερα. Το πιο αδύναμο σημείο του burger ήταν και το πιο σημαντικό, το μπιφτέκι. Μου θύμησε έντονα των Mc Donald's, χωρίς γεύση, σαν στόκος και χωρίς αρώματα. Επίσης θα έπρεπε να δώσουν λίγη περισσότερη σημασία στην εστία που ψήνουν τα κρέατα γιατί μου ήρθαν μαυρισμένα το μπιφτέκι και το μπέικον (κυρίως). Δεν έμοιαζαν θελκτικά στο μάτι. Οι πατάτες τηγανιτές απαράδεκτες, προκάτ. Αποφύγετε τες. Χορταστική ποσότητα αλλα τι να το κάνω.

- BBQ burger στα 5.9 σκέτο, στα 8.9 το meal. Πάλι το meal πήραμε με τα ίδια αποτελέσματα (βλέπε πατάτες). Περιείχε μπέικον, τυρί τσένταρ, τομάτα, πίκλες (που τις αφαιρέσαμε), onion ring και σπιτική μπάρμπεκιου σως. Για το μπιφτέκι την ίδια άποψη είχε η κοπέλα μου όπως στο δικό μου μπέργκερ, εγώ που δοκίμασα λίγο βρήκα μια χαρά τη μπάρμπεκιου σως και τα ψιλοκομμένα λαχανικά που συνδυάζονταν μαζί της στο ψωμάκι.

- Για επιδόρπιο πήραμε Chef's favourite french toast.2 αυγοφέτες από τσουρέκι, βούτυρο, ζάχαρη άχνη, φιλαδέλφεια cream cheese, μαρμελάδα φράουλας, κανέλα και maple syrup στα 3.9 ευρώ. Το τσουρέκι μου φάνηκε ψωμί του τοστ. Ιδιαίτερα παχυντικό επιδόρπιο αλλά και νόστιμο, για πρωινό κυριώς. To maple syrup το προσθέτετε όσο θέλετε και είναι ιδανικό για να "μελώσει" και να γλιστρίσει. Ένα άτομο μόνο του δύσκολα θα το καταφέρει.

Σημειώστε πως στο μαγαζί υπάρχει Coca cola vanilla και cherry αλλά και αναψυκτικό Dr Pepper.

Σύνολο μαζί με έξτρα αναψυκτικό στα 30-31 ευρώ.

Αν θα το πρότεινα;Ναι αν είστε φίλοι της "αμερικανιάς", ναι αν θέλετε κάτι εύκολο και πιο οικονομικό στο Χαλάνδρι. Για να έρθετε από μακριά με προσδοκιές δε νομίζω πως θα ικανοποιηθείτε.

Θα του έδινα άλλη μια ευκαιρία λόγω και της αντιμετώπισης που είχαμε από το κατάστημα, στην επόμενη επίσκεψη όμως σε brunch για να δω πόσο ανταποκρίνονται γευστικά οι ομελέτες σε σχέση με τις φωτογραφίες τους, για pancakes και french toast.

Και προσοχή στις πατάτες του meal....

American Style - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μετά από αρκετό καιρό απουσίας, εδώ είμαστε και πάλι...

Το concept Κυριακή-ταινία-delivery είμαι βέβαιος πως είναι γνώριμο σε πολλούς, ειδικά μετά από ένα κοπιαστικό Σαββατόβραδο. Τι όμως να παραγγείλεις όταν το προηγούμενο Σ-Κ έχεις φάει το συγκλονιστικότερο ελληνικό φαγητό της ζωής σου στη Ζάρζοβα, μια ταβέρνα κοντά στη Δημητσάνα, για την οποία το Α4F μας θα πρέπε να επεκταθεί και εκτός Αθήνας?

Η μπίλια έκατσε στο μπεργκεράκι, το οποίο μας είχε λείψει. Μαθαίνω λοιπόν απο φίλους πως στο California Grill μεταξύ άλλων τρωνε από την αμερικάνικη πρεσβεία & ότι γενικά την ψάχνουν τη φάση, οπότε ανοίγω τον κατάλογο, τον βλέπουμε με το κορίτσι και αρχίζει να μας ψήνει πολύ! Να πούμε τα συγχαρητήριά μας κάπου εδώ επίσης στο αληθινά τιτάνιο μυαλό του μαγαζιού που έφερε στην πατρίδα μας το γνήσιο, γεμάτο αγνή καφρίλα αμερικάνικο πρωινό, ήτοι steak & eggs, μπριζολίδια με αυγά τηγανιτά & πατάτες!!

Πρωινό για πρωταθλητές, πρωινό που τσακίζει κόκκαλα, θα το τιμήσουμε λίαν συντόμως με την αντροπαρέα αφού προσκυνήσουμε την ποδιά του φωτεινού αυτού μυαλού

Ο κατάλογος δηλώνει ξεκάθαρα την κατεύθυνση του μαγαζιού... Gourmet American Mexican, οπότε θα βρείτε μπεργκεράκια, τορτιγιες, σαλάτες, classic ορεκτικά τύπου onion rings και τρομερές ιδέες για πρωινά, όπως προανέφερα, steak & eggs και pancakes. Ξεκίνημα από τις πατάτες με τσένταρ & τσίλι κον κάρνε. Ωραία γουρουνιά, νόστιμο, πληθωρικό, με τον κιμά να αφήνει σπιτικές εντυπώσεις, να μοσχοβολάει, και τη σάλτσα τσένταρ να παίζει στο background βοηθώντας το σύνολο.

Έπειτα πιάσαμε τη quesadilla με κοτόπουλο. Εντυπωσιακά νόστιμη, σχετικά στεγνή αλλά πολύ πλούσια γευστικά, πολύ ανώτερη από διάφορα wannabe πανάκριβα μεξικάνικα που δεν καταδέχονται το delivery και διεκδικούν δάφνες originality επειδή έχουν έναν ημιθανή κάκτο κάπου στη μπάρα τους να εκλιπαρεί για λίγη τεκίλα

Τα μπέργκεράκια ήρθαν καυτά, ομορφα και προσεκτικά τυλιγμένα, το δικό μου ηταν ένα breakfast burger με αυγό, μπιφτέκι, μπεηκον, τσένταρ, μαγιονέζα & hashbrown πατάτα. Τίμιο, μεγάλο, νόστιμο, το μπέηκον όμως ήταν υπερβολικά ψημένο, με αποτέλεσμα να έχει την υφή σόλας, Το θεωρώ ατυχές περιστατικό, γιατί πραγματικά είχε περάσει το όριο του crispy και ήταν έως και δυσάρεστο, παρόλαυατα το σύνολο ήταν πολύ πολύ αξιόλογο και νόστιμο, το μπιφτέκι γνήσια αμερικανιά χωρίς πολλά πολλά (οχι μυρωδικά, όχι κρεμμύδια, κιμάς κιμάς και ξανά κιμάς).

Το bbq burger του κοριτσιού την έφτασε στα όριά της από άποψη αντοχών, όμως τίμησε την εμπιστοσύνη που της έδειξα και το τσάκισε με ευχαρίστηση κάνοντάς με περήφανο

Σε κάθε delivery ένα από τα κριτήρια είναι η επόμενη μέρα, κατά πόσο δηλαδή το στομάχι είναι βαρύ από το overdose γλέντι ακορεστων λιπαρών της προηγούμενης νύχτας. Ελαφρότατοι ξυπνήσαμε, παρότι φάγαμε αρκετά, κάτι που υποψιαστήκαμε για να σας πω την αλήθεια από την πρώτη μπουκιά κιμά.... Όταν ο κιμάς στις πατάτες είναι τόσο ανάλαφρος και δείχνει τόσο "καθαρός"όλα θα πάνε καλά!

Αντί επιλόγου, θα πω αυτό. Με ψήνει πάρα πολύ ένα Σάββατο πρωί να πάρω την εφημερίδα μου, να πάω στο California Grill, να παραγγείλω steak & eggs αλλά και pancakes με καφέ σκέτο και να είναι σα να πρωταγωνιστώ στο μεγαλύτερο κλισέ όλων αμερικάνικών ταινιών, το original american diner. Να πάτε, δεν είναι κορυφαία, είναι όμως καλά, καλύτερα από μερικά "βαρβάτα" ονόματα του χώρου τόσο των μπέργκερ όσο και των μεξικάνικων

American Style - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το california βρίσκεται κοντά στην πλατειά Δούρου στο Χαλάνδρι, από θέμα πάρκιν είναι όντως ένα δράμα, ειδικά μέρες που είναι ανοικτά τα μαγαζιά, οπότε ίσως να συνδυάζεται καλύτερα μαζί με ψώνια ή καφέ στην περιοχή. Αλλιώς τύχη, ψάξιμο ή 5 ευρώ σε πάρκιν.

Ο χώρος είναι απλός με κάποια στοιχεία αμερικάνικης διακόσμησης και το χώρο ψησίματος μπροστά.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη, φιλική και εξυπηρετική, ειδικά η τηλεφωνική.

Πήρα:
Taco salad ( 6,40 €): πράσινη σαλάτα σε φωλιά τορτίγιας, με κιμά (ή κοτόπουλο/χοιρινο) με τριμμένο τσένταρ, φασόλια, σως, guacamole. Σαν σύνολο ήταν ωραία και δροσερή σαλάτα. Οι ενστάσεις είναι για την τορτίγια, η οποία ήταν φρεσκοτηγανισμένη και έβγαζε μια λαδίλα στο πιάτο, ήθελε καλύτερο στράγγισμα προφανώς. Καθώς και για την ποσότητα του τυριού, η οποία θα μπορούσε να ήταν περισσότερη.

Blue cheese bacon burger (5,90 €): burger το οποίο οπτικά σε γεμίζει. Το ψωμάκι είναι μεγάλο αλλά ουδέτερο σαν γεύση. Το μπιφτέκι καλό αλλά μικρό σε σχέση με το μέγεθος του ψωμιού. Η σως ροκφόρ ήταν αρκετά ρευστή με αποτέλεσμα να ρέει έξω από το burger.

Γενικά θα το χαρακτήριζα ok, και μέχρι εκεί. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Τα burger προσφέρονται και σε μενού με επιβάρυνση 3 ευρώ περίπου, με πατάτες και αναψυκτικό.

Δεν δοκίμασα αυτή τη φορά κάποιο απτά μεξικάνικα πιάτα του, αλλά θα το κάνω. Γενικά μου άφησε μια καλή εντύπωση, αλλά όχι για κάτι το φοβερό. Ένα απλά καλό μαγαζί με φρέσκα υλικά. Προσφέρει έναν κλασικό κατάλογο με κάπως φθηνότερες τιμές. Δεν είναι επιπέδου juice grill, αλλά σίγουρα προσφέρει κάτι πιο τίμιο σε σύγκριση με ανάλογα μαγαζιά της περιοχής.

American Style - Χαλάνδρι, Αθήνα

Λοιπόν, έχοντας πάρει ένα κουπόνι όπου με 11 ευρώ όπου μπορούσαμε να πάρουμε πράγματα αξίας 22 ευρώ είπαμε να παμε παρασκευή βράδυ. Για τον χώρο δεν θα αναφερθώ καθώς τα έχουνε πει οι υπόλοιποι φιλοι. Το 2 όμως το έβαλα γιατί υπήρχε έντονη καπνα από την ψησταριά του μαγαζιού.

Στα του φαγητού,

-μια σαλάτα monterey chicken salad: Πολύ ωραια, μεγάλη και με μπόλικο κοτόπουλο. Το dressing της σαλάτας έρχεται σε ξεχωριστό μπολ και βάζεις όσο θες. Η αλήθεια είναι ότι η σος αυτή μου φάνηκε λίγο ετοιματζίδικη αλλά ήταν οκ.

- πατάτες τηγανιτές με cheddar και μπέικον: Ας λύσουμε επιτέλους το μυστήριο που δημιούργησαν οι προηγούμενοι φίλοι για το αν οι πατάτες είναι προκάτ ή όχι και για το αν είναι απαίσιες ή καλές. Οι πατάτες είναι κατεψηγμένες αλλά καλής ποιότητας. Τρώγονται πολύ ευχάριστα (όμως φρέσκες δεν είναι). Όσο για το cheddar δεν είναι όπως το φαντάζεστε (λιωμένο και παχύρευστο). Είναι τριμμένο στον τρίφτη στο πολύ χοντρό (εδώ απογοητεύτηκα να πω την αλήθεια). Και τέλος οι πατάτες είχαν σίγουρα αρκετό αλάτι παραπάνω.

-grilled stake sandwich: Εδώ τα πράγματα σοβάρεψαν απότομα. Καταρχάς το ψωμί του (τύπου μπριος) είναι Απίστευτο. Πολύ πρωτότυπος συνδυασμός γεύσεων (για εμένα τουλάχιστον) Θυμίζω ότι έχει Rib Eye σε φέτες, πιπεριές σοταρισμένες, grilled onions, μαγιονέζα και τυρί. Πραγματικά πολύ ξεχωριστό.

-ένα bbq burger: Μεγάλο, ωραίο μπιφτέκι (πολύ καλύτερο από τα Fridays), ίσως λίγο πιο ψημένο απ' ότι έπρεπε αλλά ήταν οκ. Ωραίο ψωμάκι και γενικά ένα αξιοπρεπέστατο burger ειδικά για την τιμή του.

Για όλα αυτά ο Λογαριασμός ήρθε στα 22.8 ευρώ και πραγματικά δεν μπορούσα να περπατήσω από το φαί όταν φύγαμε. Στα συν του μαγαζιού ότι μας κέρασε pancakes με maple syrup. Κλασσικό αμερικάνικο πρωινό από τα οποία έχει πολλά ο κατάλογος και σερβίρονται όλη την ημέρα!

Στο δια ταύτα: Ωραίο φαγητό με καλές τιμές. Αν είμαι στην περιοχή θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω κι άλλες γεύσεις.

Tip: Το μαγαζί ενδείκνυται για φαΐ μετά από hangover αν προηγουμένως ήσασταν σε ένα από τα άπειρα μπαράκια που έχει πλέον το Χαλάνδρι.