ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΟΙΧΤΟ 12.00-01.00

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

21 Νοε 2017

Προχθές πήγα με ένα φίλο να φάμε στο Κουκουνάρι. Ήταν νωρίς Τρίτη βραδάκι και το στέκι του Χολαργού, επί της Μεσογείων που μπήκε πια στον 4ο χρόνο του δεν είχε ακόμα γεμίσει, πράγμα που έγινε σταδιακά. Το μαγαζί αυτό, στο οποίο είχα πάει επίσης μια μόνο φορά στις αρχές λειτουργίας του, είναι πού δημοφιλές, σε νεαρό κυρίως κόσμο, και όπως μου είπε ο Χολαργιώτης φίλος μου που συχνάζει εκεί και μου το πρότεινε, γίνεται χαμός ειδικά τα βράδια και τα Σ/Κ.
Η κουζίνα τους, με κλασικές σαλάτες, ορεκτικά και κύρια πιάτα, λειτουργεί από τις 12.30 το μεσημέρι μέχρι 00.30, ένα ωράριο που ισχύει για όλες τις μέρες της εβδομάδας.

Η αίθουσα είναι αρκετά ευρύχωρη, ενώ υπάρχει και ημιυπαίθριος χώρος όταν έχει καλοκαιρία, όπου μπορεί κάποιος να καπνίσει. Το ύφος του μοντέρνου αυτού χώρου είναι μίνιμαλ, βιομηχανικό, με ανοιχτόχρωμα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα σε μάλλον πυκνή διάταξη, ενώ η κουζίνα είναι ανοιχτή, υπάρχουν μεγάλες τζαμαρίες στις όψεις, καθώς και εντυπωσιακό πλέγμα κύβων στην οροφή με ανηρτημένα φυτά και πρασινάδες, που δίνουν έναν αέρα και μια ατμόσφαιρα καλαισθησίας.

Το σέρβις από νέα παιδιά προσπαθεί το κατά δύναμη, αλλά όσο το μαγαζί γεμίζει και δημιουργείται ένας κάποιος συνωστισμός, τόσο χρειάζεται περισσότερος συντονισμός μεταξύ κουζίνας και προσωπικού εξυπηρέτησης, αλλά και υπομονή από τους πελάτες, λόγω του σχετικά μεγαλύτερου χρόνου αναμονής στο σερβίρισμα.

Φάγαμε τη χορταστική σαλάτα κουκουνάρι, με λαχανικά, κατίκι, κοτόπουλο και πιπεριές, ένα ταλαγάνι σουφλέ που ήταν νόστιμο, ένα μπιφτέκι γαλοπούλας αφράτο, με το πιλάφι του, και ήπιαμε ένα λίτρο χύμα κόκκινο κρασί, που ήταν εντάξει. Για επιδόρπια δοκιμάσαμε, μια πανακότα με μασκαρπόνε και βανίλια, και μια μους σοκολάτας γάλακτος με γέμιση κρεμ μπρουλέ, που ήταν όντως το κάτι άλλο!

Πληρώσαμε 45 € και το συνιστώ σαν ένα τίμιο μαγαζί, με αξιοπρεπές φαγητό σε αρκετά λογικές τιμές. Αν σας φέρει ο δρόμος, μπορείτε και σεις να το δοκιμάσετε.

07 Μάρ 2017

Καθημερινή βράδυ με 2 συνεργάτες είχαμε ραντεβού εκεί.

Πάνω στην Λ. Μεσογείων ένα ωραίο μαγαζί με φιμέ τζαμαρίες, άνετο χώρο και αραιά τραπέζια σε διάταξη.

Το μενού είναι σχετικά μικρό αλλά έχει ικανοποιητική ποικιλία.

Σαλάτα κουκουνάρι (πανδαισία λαχανικών, κατίκι Δομοκού, ψητό κοτόπουλο, πιπεριές και βινεγκρέτ βαλσάμικο με μουστάρδα)

Σαλάτα Σπανάκι με ψητό μανούρι

Ομελέτα με σπαράγγια, κολοκύθι και καπνιστή πανσέτα

Ταλαγάνι Σουφλέ

Κοντοσούβλι κοτόπουλο

Κοντοσούβλι χοιρινό

Κοτόπουλο σνίτσελ με Μαστέλο.

Μούς σοκολάτα με γέμιση creme brûlée

Πανακότα

Όλες οι γεύσεις ήταν πολύ ωραίες και τα πιάτα ήταν ευπαρουσίαστα.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή ισάξια ενός εστιατορίου υψηλού επιπέδου casual.

Το Κουκουνάρι είναι ένα τίμιο εστιατόριο για τον χώρο, την περιοχή, την ποιότητα και την ποσότητα καθώς και το σέρβις. Υπολογίστε κατά μέσο όρο 25 ευρώ το άτομο.

05 Νοε 2015

Μόλις επέστρεψα.....
Τα συναισθήματα ανάμεικτα....
Οι γεύσεις αλλού καλές, σε άλλα φαγητά εντελώς μέτριες και σε ένα πιάτο ξενερώσαμε εντελώς.... Το σέρβις ανεπαρκές. Ο θόρυβος εκκωφαντικός και ο χώρος συμπαθητικός αν και εξωτερικά προχειροκατασκευή κυρίως στο μέρος που εξείχε. Εσωτερικά, ο χώρος γινόταν πιο συμπαθητικός.

Παρακάτω θα γίνω πιό λεπτομερής.

Όταν πήγαμε στο μέρος, ίσως γιατί πεινούσαμε, δεν σταθήκαμε πολύ στην εξωτερική εικόνα του εστιατορίου. Όταν φύγαμε, ίσως επηρεασμένοι από την όλη εικόνα που αποκομίσαμε, εξετάσαμε πιό προσεκτικά και την πρόσοψη.

Όσον αφορά το κομμάτι που συνηθίζουμε να αποκαλούμε πρόσοψη όλα ΟΚ.
Όμως, το τμήμα που προεξείχε, κατά την γνώμη μου, αποτελεί μια ακαλαίσθητη προχειροκατασκευή την οποία προσπαθούν να καμουφλάρουν κάποιες διακοσμητικές παρεμβάσεις που αφορούν τον εσωτερικό χώρο, ο οποίος φαίνεται απ' έξω, όπως π. χ τα ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία.

Εσωτερικά, τα πράγματα αλλάζουν, προς το καλύτερο, καθώς το industrial ύφος δένει άψογα με τις ξύλινες λεπτομέρειες και τις κρεμαστές γλάστρες οι οποίες μάλλον τοποθετήθηκαν μέσα στον χώρο για να δώσουν ένα τόνο πρασίνου στο εστιατόριο αυτό που, κατά τα άλλα, βρίσκεται πάνω στην άχαρη Λ. Μεσογείων ανάμεσα σε οικοδομήματα της ίδιας περίπου αισθητικής...

Το "Κουκουναρι" σε πρώτη φάση μου έδωσε την εντύπωση ενός ελληνοποιημένου και κακής απομίμησης Fridays: σερβιτόροι, όμορφα ντυμένοι, έτρεχαν από εδώ κι από 'κεί για να ικανοποιήσουν τους θαμώνες, υπερπαραγωγές κρεατικών σερβίρονταν στα περισσότερα τραπέζια, με προεξέχον το "κρεμαστό" κοντοσούβλι, και μερίδες πληθωρικές πηγαινοέρχονταν.

Το παιχνίδι όμως χάθηκε, αρχικά, στο θέμα της εξυπηρέτησης.
Με το που μπήκαμε στον κατάμεστο χώρο, δύο άτομα, μας στρίμωξαν σε ένα δυάρι τραπέζι στο χώρο των καπνιστών χωρίς καν να μας ρωτήσουν αν καπνίζουμε... Δηλαδή θεώρησαν ότι πήγαμε τόσο πια εκστασιασμένοι στο μαγαζί τους που αν δεν βρίσκαμε θέση, σώνει και καλά, θα παθαίναμε nervous breakdown ? Αντιληφθήκαμε ότι καθήσαμε σε χώρο καπνιστών όταν άρχισαν να μας περιζώνουν τα πρώτα κύματα καπνού, και ρωτήσαμε τον σερβιτόρο για το θέμα αυτό αφού είχαμε ήδη παραγγείλει. Συν τοις άλλοις, έφταιγε και ο ανεπαρκής εξαερισμός του χώρου.

Το άλλο περίεργο είναι ότι τα όρια μεταξύ των τραπεζιών που επιτρέπεται το κάπνισμα και εκείνων που απαγορεύεται σε κάποιο σημείο συνορεύουν τόσο πολύ - και μιλάμε μάλιστα για αρκετά τραπέζια - που αντιλαμβάνεσαι την όλη κοροιδία που παίζει πάνω σε αυτό το θέμα.....

Παραμένω στο θέμα του σέρβις λέγοντας ότι χάσαμε δύο μισάωρα, φθάνοντας στις τρείς Κυριακή μεσημέρι. Μισή ώρα μάς πήρε για να παραγγείλουμε, και άλλη μισή για να πληρώσουμε! Θα μου πείτε Κυριακή μεσημέρι, αλλά πάντως ο καλός καραβοκύρης στην φουρτούνα φαίνεται... Επιτέλους, μια Κυριακή είναι αυτή... ας προσλάβουν και κάποιο έξτρα προσωπικό...!!

Τελειώνοντας, όταν, στο τέλος, είδαν ότι το ριζότο μας είχε μείνει σχεδόν άθικτο, ούτε καν μας ρώτησαν το παραμικρό......!!!!!
Και κάτι ακόμα: δεν ξαναστρώνεις στο δευτερόλεπτο τα τραπέζια που αδειάζουν καθυστερώντας τις παραγγελίες, καθώς και τους λογαριασμούς των πελατών που περιμένουν για να φύγουν!!!!

Στα δε ιδιαίτερα διαμερίσματα, το χαρτί στους κάδους ξεχείλιζε!!

Το νευρικό χαμόγελο της υπερδιέγερσης πλανιόταν έντονα στον χώρο.
Μάλλον το σέρβις χωλαίνει, πιθανά από αστοχίες της διεύθυνσης.

Το λικέρ μαστίχας που μας κέρασαν στο τέλος δεν αρκούσε για να σώσει την κατάσταση...

Ο θόρυβος ήταν έντονος όχι τόσο εξαιτίας του συνωστισμού αλλά κυρίως λόγω της άσχημης κατανομής των τραπεζιών μέσα στον χώρο, τεχνικών αμελειών που αφορούν την ηχομόνωση, ενός χώρου γεμάτου, σε ένα μεγάλο μέρος, πρόχειρων κουφώματων και τζαμαριών, πέραν όλων των άλλων......

Δοκιμάσαμε:

Ρολό κοτόπιτας σε γιαννιώτικο φύλλο ( όπως τουλάχιστον γράφει ο κατάλογος ) με κρεμμύδια και πράσινη πιπεριά (?). Σε ένα ορθογώνιο σκεύος ήρθε ένα μακρόστενο κομμάτι ρολού με σος μουστάρδας. Το κοτόπουλο υπήρχε σε αφθονία και η γεύση μας άρεσε. Προτείνεται! ΕΥΡΩ 7,10

Σουφλέ ταλαγάνι. Το σουφλέ, το οποίο γλύκιζε λίγο λόγω μελιού, προσφέρθηκε καυτό, μέσα σε ένα στρογγυλό σκεύος. Το φύλλο καταίφι και την καπνιστή πάπρικα που έγραφε ο κατάλογος, εμείς τουλάχιστον, ΔΕΝ τα βρήκαμε. Αμφιβάλλω, επίσης, και για το φιλέ αμυγδάλου... Δεν λέω. όμως, νόστιμο πιάτο και αυτό..!! ΕΥΡΩ 7,00

Ριζότο Μανιταριών.... Τι το θέλαμε, μέχρι και ο κύριος από το διπλανό τραπέζι μας είπε ότι ήταν τόσο χυλωμένο που έμοιαζε με σούπα.. οπότε προτίμησε να παραγγείλει παπαρδέλες. Λίαν επιεικώς.... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!! ΕΥΡΩ 9,20

Μπιφτέκι Γαλοπούλας. Ένα αφράτο μπιφτέκι με μία άχαρη στρώση σος γιαουρτιού επάνω και σος τύπου μπάρμπεκιου. Συνοδευόταν από πρόχειρα φτιαγμένο και άγευστο αντζέμ πιλάφ. Το μπιφτέκι δεν ήταν άσχημο... απλά τρωγόταν. Την παρουσίαση του πιάτου την βρήκαμε αρκετά άτεχνη... Δεν καταλαβαίνω γιατί τα πατροπαράδοτα πιάτα προσπαθούν να τα κάνουν γκουρμεδιάρικα σε ένα εστιατόριο που δεν εκπροσωπεί κάτι τέτοιο. Ένα απλό και καλομαγειρεμένο πιάτο είναι ό, τι θέλουμε κι εμείς οι χριστιανοί ( όπως ο αγανακτισμένος σύζυγος.... )!! ΕΥΡΩ 9,50

Ήρθε στην αρχή πανεράκι με φρέσκο και νόστιμο ψωμί συν σος μουστάρδας / μελιού που δεν χρεώθηκε.

Το χύμα λευκό κρασί ( 500ml ΕΥΡΩ 4,30 ) δεν ήταν ιδιαίτερα κακό, στΙς προδιαγραφές του φαγητού περίπου!

Γενικά, τα ορεκτικά μας φάνηκαν καλύτερα των κυρίων πιάτων.

Όσον αφορά τη βαθμολογία, έβαλα - επιεικέστατα - 3/4 λόγω του ότι δεν δοκιμάσαμε αρκετά κρεατικά - όπως και άλλα πιάτα - που είναι το φόρτε του εστιατορίου σαν το κότσι ή το κοντοσούβλι. Από την άλλη, όπως είπα το μπιφτέκι γαλοπούλας δεν μας έκανε κάποιο ιδιαίτερο κλικ.
Οι δε καλές, και πάντα χρήσιμες, κριτικές από έμπειστους χρήστες που δοκίμασαν διαφορετικά πιάτα σε διαφορετικές χρονικές στιγμές με απέτρεψαν από περισσότερα ακραία σχόλια.

Σύνολο λογαριασμού, χωρίς τα ποτά, 32,80. Με κάρτα Αθηνόραμα ΕΥΡΩ 26,24.
Ευτυχώς!!

Η ζωή συνεχίζεται....

18 Οκτ 2016

Κουκουναρι, ενα εστιατοριο στον χολαργο. Το επισκεφθηκαμε παρεα 5μελης προς το κλεισιμο βραδυ σαββατου οπου ειναι ενα crash test απο μονο του. Προηγηθηκε τηλφωνικη συνενοηση αν υπαρχει τρααπεζι.

Στα θετικα οτι μας τακτοποιησαν αμεσα κ το σερβις ηταν αριστο επιμελες κ εξυπηρετικοτατο. Συνηθως οπου πας τετοια ωρα σε κοιταν με μισο ματι λογω της κουρασης κυριως κ λογικο. Εμεις παροτι ειχε παει 12μιση να παραγγειλουμε κ 12μιση εκλεινε κ η κουζινα, καμια βιασυνη η πιεση. Μαλιστα λογω του οτι ετυχε να το τραβηξουμε λιγο παραπανω, επισης υπομονετικοι κ φιλικοι μεχρι να φυγουμε μη παραλειπωντας κ το κερασμα μαστιχας λικερ.

Παραγγειλαμε ενα ταλαγανι, μια ποικιλια κρεατικων για 4, ενα μπιφτεκι γεμιστο, μια σαλατα κουκουναρι κ τα ποτα μας, μπυρα βαρελι κ τσιπουρο δεκαρακι.

Ο χωρος ανετος με επαρκη φωτισμο κ θεα στο δρομο. Τα τραπεζια ειτε ροτοντες ειτε μακροστενα.

Γενικα ειναι εστιατοριο με οτι συνεπαγεται αυτο. Εχει το μενου ταβερνας ψητοπωλειου οντας απλο με ευχαριστες πινελιες αλλα αυτο το συγκαταλεγω στα θετικα καθοτι οσο πιο απλο τοσο πιο φρεσκο πιστευω.

Ενδεχεται μερικους να ξενισει το υφος των υπολοιπων πελατων που εχουν μια ΒΠ ιλα να το πω, ενα τουπε ισως. Εγκειται λογω της περιοχης, δε φταιει το μαγαζι. Αλλα να σε κοιταν απο πανω μεχρι κατω επειδη δε φορας γραβατα πουκαμισο κ σκαρπινι για να φας με την παρεα σου χαλαρα κ οχι στο χιλτον, νομιζω ειναι καπως.

Κατα ταλλα αν βρεθω τριγυρω θα ξαναπαω. Αν δεν παιρνει αριστα το φαγητο, παιρνει 10 με τονο η εξυπηρετηση κ αυτο ειναι εξισου σημαντικο στην εμπειρια. Ετσι κ αλλιως δε πας εξω για να φας αλλα για το πακετο. Πχ για να πας με την κοπελα σου ειναι πολυ καλο κ σχετικα οικονομικο. Εμας μας βγηκε γυρω στα 20ε το ατομο. Δε το λες φτηνο αλλα για το συνολο δε το λες κ ακριβο.

16 Ιαν 2016

Τελευταίες μέρες της εορταστικής περιόδου, πρώτες του 2016 και ένας φίλος που μένει στον Χολαργό πρότεινε να να τα πούμε, μετά από πολύ καιρό που είχαμε να συναντηθούμε. Μάλιστα, επειδή είχε ξαναπάει και είχε μείνει ικανοποιημένος από το φαγητό, πρότεινε να πάμε στο "Κουκουνάρι". Με δεδομένο ότι κι εγώ, αφ' ενός είχα διαβάσει τις θετικές κριτικές στο ask4food, αφ' ετέρου είχε τύχει να περάσω αρκετές φορές τον τελευταίο καιρό από την περιοχή και να δω το εστιατόριο να έχει μια πολύ όμορφη εικόνα, φωτισμένο και στολισμένο για τις γιορτές, συμφωνήσαμε τελικά, να βρεθούμε βραδάκι στο "Κουκουνάρι".

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, τα τραπεζοκαθίσματα τοποθετημένα, ώστε οι πελάτες να κάθονται αρκετά άνετα. Καλόγουστη και η εσωτερική διακόσμηση. Μόνο μειονέκτημα, το γνωστό που συμβαίνει στη μεγάλη πλειονότητα των αθηναϊκών εστιατορίων: το κάπνισμα. Να εξηγήσω ότι στο "Κουκουνάρι", υποτίθεται ότι οι καπνίζοντες κάθονται σε διαφορετικό χώρο, αλλά πρακτικά, όσο και αν οι καπνίζοντες τοποθετούνται στον ημιυπαίθριο χώρο, πρακτικά οι μη καπνίζοντες βρίσκονται σε ακριβώς διπλανά τραπέζια. Ας είναι... Κάποια στιγμή χρειάζεται αυτό το θέμα να λυθεί ευρύτερα στη χώρα μας...

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ότι ο πρώτος σερβιτόρος που ήρθε στο τραπέζι μας, ενημέρωσε ότι σερβίρουν νερό από τη βρύση και μας ρώτησε αν το θέλουμε ζεστό ή παγωμένο. Καμία σχέση με την υποχρεωτική κατανάλωση εμφιαλωμένου, ευτυχώς! Επίσης, αξιολογήσαμε ως πολύ θετικό το γεγονός ότι μας έφεραν για καλωσόρισμα πολύ νόστιμο λευκό και μαύρο ψωμάκι μαζί με ένα συμπαθητικό ντιπ που είχε ως βάση τη μαγιονέζα και αυτό δεν χρεώθηκε.

Γενικά, τα παιδιά που σέρβιραν ήταν ευγενικά και εξυπηρετικά, πράγμα που με έκανε να σκεφτώ πως είναι πολύ πιθανό να έπιασαν τόπο οι σχετικές παρατηρήσεις που ανέφεραν στις κριτικές τους οι αγαπητοί mavtasos και jim και οι αγαπητές PONTIKI και PP_TINA. Μόνη παρατήρηση ότι, ενώ όταν πήγαμε -φτάσαμε και σχετικά νωρίς γύρω στις 9 το βράδυ- η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη, όταν έφτασε η ώρα να φύγουμε, γύρω στις 11, και με το μαγαζί σχεδόν γεμάτο πια, καθυστέρησαν λίγο να φέρουν το λογαριασμό.

Ο κατάλογος είναι αρκετά περιεκτικός. Διαλέξαμε τρία πιάτα, για να τα μοιραστούμε: Κρητική χωριάτικη σαλάτα σε φωλιά παξιμαδιού, ταλαγάνι σουφλέ και κοτόπουλο κοντοσούβλι. Ήρθαν στο τραπέζι μας με τη σωστή σειρά, οι μερίδες ήταν αρκετά πλούσιες και γενικά, σχηματίσαμε θετική εντύπωση για το φαγητό.

Ας τα δούμε όμως αναλυτικότερα:

- Κρητική χωριάτικη σαλάτα σε φωλιά παξιμαδιού, με τριμμένη ντομάτα, αγγούρι, φρέσκο κρεμμυδάκι, ελιά, κάπαρη, καρδιά αγκινάρας, κυβάκια φέτας και ελαιόλαδο (αντιγράφω από τον κατάλογο στο site του εστιατορίου). Ήταν μια εύγευστη, φρεσκοκομμένη χωριάτικη, με νόστιμη φέτα, σερβιρισμένη σε φωλιά παξιμαδιού. Πολύ καλή ιδέα οπτικά, μας δυσκόλεψε λίγο πρακτικά στο σερβίρισμα, γιατί το παξιμάδι ήταν σκληρό, χρειαζόταν να το είχαν βρέξει λίγο παραπάνω.

- Ταλαγάνι σουφλέ σε φύλλο κανταΐφι, καπνιστή πάπρικα και φιλέ αμύγδαλο με σάλτσα μελιού (πάλι αντιγράφω τον κατάλογο). Να αναφέρω πρώτα απ' όλα ότι ήταν ένα πολύ νόστιμο σουφλέ ταλαγάνι, σερβιρισμένο σε ένα στρογγυλό σκεύος από αυτά που χρησιμοποιούνται συνήθως για σαγανάκι. Θέλω όμως να δικαιώσω και την αγαπητή PP_TINA και να επιβεβαιώσω ότι ούτε κι εμείς καταφέραμε να εντοπίσουμε φύλλο κανταΐφι, καπνιστή πάπρικα και φιλέ αμύγδαλο. Και η ερώτηση έρχεται αυθόρμητα: Βρε παιδιά, έχετε ένα πολύ νόστιμο πιάτο, γιατί αναφέρετε κάτι άλλο στον κατάλογό σας;

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες, πιτάκι από καλαμπόκι και μια σως μουστάρδας. Ήρθε σερβιρισμένο "τσιγκελωτά", δηλαδή περασμένο σε σουβλάκι που στεκόταν κρεμασμένο κάθετα από ένα μικρό τσιγκέλι. Οφείλω να παραδεχτώ ότι το κοντοσούβλι κοτόπουλο ήταν άριστα ψημένο, σωστά αλατισμένο, πολύ εύγευστο! Αρκετά καλές και οι πατάτες, νόστιμη η πίτα από καλαμπόκι, ενώ και η σως μουστάρδας πρόσθετε γευστική ένταση στο κοτόπουλο. Είναι το πιάτο που ανεπιφύλακτα προτείνω στους μελλοντικούς πελάτες του εστιατορίου!

Μαζί με το λογαριασμό μας έφεραν για κέρασμα ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα, γλυκόπιοτο και ευχάριστο τέλος για το δείπνο μας. Ο λογαριασμός έφτασε τα 12 ευρώ το άτομο, τιμή αρκετά λογική. Βλέποντας τον κατάλογο, διατυπώνω απλώς την εκτίμηση ότι μερικά πιάτα θα μπορούσαν να έχουν χαμηλότερη τιμή...

Γενική εντύπωση: Θετική! Ο χώρος συμπαθητικός, το φαγητό αρκετά καλό, η εξυπηρέτηση ευγενική, οι τιμές ικανοποιητικές. Βέβαια, οφείλω να επισημάνω ότι, κατά τη γνώμη μου, σε όλους τους τομείς, κάτι λίγο έλειπε για το άριστο, αλλά η συνολική θετική εντύπωση παραμένει...

Προσωπικά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στο "Κουκουνάρι", αν μη τι άλλο για να δοκιμάσω και το ρολό κοτόπιτας που με τόση θέρμη συστήνει η αγαπητή PONTIKI!

12 Οκτ 2015

Το πλείστον των τραγουδιών, μυθιστορημάτων, ποιημάτων κλπ αναφέρονται σε χωρισμούς ανάμεσα στα 2 φύλα, θέμα που θεωρείται πιασάρικο, πουλάει ασυζητητί. Εξίσου δύσκολο όμως είναι να αποχωρίζεσαι συνεργάτη από την δουλειά, άνθρωπο με τον οποίο έχεις περάσει το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της ημέρας, έχεις συμφωνήσει, έχεις διαφωνήσει, έχεις ριψοκινδυνέψει…. Γενικά γνωρίζεις τα χούγια του, τις συνήθειες του.

Μια τέτοια στιγμή αποχωρισμού αποφασίσαμε να πάμε στο Κουκουνάρι.
Ήταν βαρύ το κλίμα, διαλέξαμε και λάθος τραπέζι που ήταν φουλ στη ζέστη, οπότε η αλλαγή τραπεζιού αναγκαστική σε άλλο ευάερο και όχι ευήλιο με το air condition να δροσίζει αρκετά την ήδη βαριά ατμόσφαιρα.
To μαγαζί βρίσκεται σε παράδρομο της Μεσογείων ανάμεσα στα μετρό Χολαργού και Νομισματοκοπείου, μπροστά από το ΙΑΣΩ. Το parking είναι σχετικά εύκολο στους γύρω δρόμους, αλλά αν υπάρξει δυσκολία υπάρχει και το ΙΑΣΩ.

Χώρος άνετος, μοντέρνος, όπου κυριαρχεί το γυαλί το ξύλο και το σίδερο πέριξ του μαγαζιού με άτακτα τοποθετημένες πολλές γλάστρες είτε κρεμάμενες από την οροφή είτε στην περιφέρεια του.

Ένα κομμάτι της οροφής ανοίγει και τα κάνει πιο αέρινο ειδικά το βράδυ με υπέροχη αστεράτη θέα. Τα τραπεζοκαθίσματα σε αποχρώσεις του άσπρου και του μαύρου χωρισμένα νοητά σε 2 μέρη.

Εξυπηρέτηση διεκπεραιωτική, επεξηγηματική, από έναν νεαρό χαμογελαστό σερβιτόρο. Γενικά αισθανθήκαμε αρκετά οικεία με τον χώρο και το προσωπικό που μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης προς τιμή του, έλαβε σοβαρά τις κριτικές των προηγούμενων χρηστών του site.

Ξεκινήσαμε με γλυκόπιοτη ρακή και με αυτή τελειώσαμε χωρίς να έχουμε δυσάρεστες παρενέργειες στο τέλος του γεύματος. Μαζί ήρθε και το ζεστό ψωμί με μια γευστική sauce.

Πιάτα στη μέση εν είδει μεζέδων. Τσιπς πατάτας με αυγά μάτια και τριμμένη γραβιέρα. Εδώ θα συμφωνήσω με τον έμπιστο mavtaso. Δύσκολο να σπάσεις τα αυγά και να τα απλώσεις στα τσιπς. Το πετύχαμε με την 3η φορά χωρίς να φύγουν τα τσιπς εκτός πιάτου. Το κόψιμο της πατάτας είναι πολύ ψιλό (θυμίζει χωρίς να είναι, πατατάκια έτοιμα) και δυσκολεύει τόσο το ανακάτεμα με τα αυγά, όσο και το πιάσιμο με το πιρούνι. Θα προτιμούσα να είχαν κοπεί χοντρότερα. Η γραβιέρα αρκετή πάνω στα τσιπς (άλλο ένα σημείο ότι διαβάζονται οι κριτικές), ανομοιόμορφα λιωμένη έδινε υπέροχη γεύση στο πιάτο.

Ταλαγάνι σουφλέ, σε φύλλο από κανταΐφι, σάλτσα μελιού, φιλέ αμύγδαλο και πάπρικα. Υπέροχος μεζές, πρωτότυπα παρουσιασμένος, μεγάλη μερίδα με όλες τις γεύσεις να δένουν μεταξύ τους και να ‘’ακούγονται’’.

Έφυγε άμεσα, όπως και η γιαννιώτικη κοτόπιτα ανάμεικτη με πιπεριά και κρεμμύδια. Φοβερή η κρούστα με το λιωμένο τυρί που ξεχείλιζε από το σκεύος, γευστικό και must be σε κάθε επίσκεψη.

2 χειμωνιάτικα ορεκτικά που τρώγονται όμως άνετα και Καλοκαίρι.
Σαλάτα κουκουνάρι αποτελούμενη από διάφορα λαχανικά, ωραίο κοτόπουλο στη σχάρα, πολύχρωμες πιπεριές, κατίκι αρκετή ποσότητα, περιχυμένο από sauce μπαλσάμικο με μουστάρδα. Χορταστική και δροσερή, μας ικανοποίησε.
Χοιρινό ρολό πανσέτας με πέστο διάφορων αρωματικών, σάλτσα σόγιας, δαμάσκηνα και καραμέλα, συνοδεία από πατάτες χεράτες. Πολύ καλό πιάτο, μαλάκες και χωρίς λίπος οι πανσέτες, ωραία παρουσίαση. Πολύ καλή η ισορροπία του γλυκού με τα μυρωδικά.

Τέλος η υπερπαραγωγή που λέγεται κότσι. Ψήνεται για αρκετές ώρες στη γάστρα και εμφανίζεται σε μια ξύλινη βάση με μαχαίρι κοπής καρφωμένο στην κορυφή του, συνοδεία από πατάτες κομμένες σε μεγάλους κύβους και μια sauce σε μπωλ που αν δεν ήταν, θύμιζε barbeque. Το όλο ντεκόρ συμπληρώνεται από ντοματίνια cherry. Εδώ θεωρώ ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός της έννοιας κότσι.

Κατ’ εμέ άλλο κότσι προσφέρεται σε μπυραρίες και άλλο σε μεζεδοπωλεία. Στο Germany το κότσι που βρίσκεται σε όλες τις μπυραρίες – εστιατόρια διότι θεωρείται ένα από τα εθνικά φαγητά, προσφέρεται με την τραγανή πέτσα του και το λίπος του, άσχετο αν οι Γερμανοί που δεν ξέρουν να φάνε τα βγάζουν στην άκρη. Στα μεζεδοπωλεία που ο τρόπος μαγειρέματος είναι διαφορετικός θα πρέπει να προσφέρεται μόνο κόκκαλο και κρέας. Το συγκεκριμένο έμοιαζε με Γερμανικό κότσι, άριστα ψημένο, με τραγανή πέτσα, όχι πολύ λίπος και αρκετό μαλακό κρέας. Το κρέας δεν χρειαζόταν μαχαίρι να ξεκοκαλιστεί, με λίγα λόγια λουκούμι.

Στο τέλος, αφού το δείπνο τελείωνε και τα συναισθήματα της αποχώρησης του συναδέρφου μας είχαν συνεπάρει αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε για να γλυκάνουμε τον πόνο μας τα επιδόρπια του μαγαζιού.

Τα πήραμε όλα. Μους σοκολάτας με κρεμ μπριλέ απίθανο, έφυγε με την μία, τάρτα λεμόνι με κρέμα αμυγδάλου πολύ καλό, πανακότα με μασκαρπόνε και βανίλια ενδιαφέρουσα η παραλλαγή της και cheesecake με καραμέλα αδιάφορο.
Μαζί με αρκετό ρακή και το tip δώσαμε 19 ευρώ το άτομο (5 άτομα) και είχαμε φουσκώσει. Η χωνευτική μαστίχα στο τέλος δεν απάλυνε το φούσκωμα αλλά ούτε και τη στεναχώρια μας που όσο και να προσπαθούσαμε να την κρύψουμε δεν το καταφέραμε.

Με αυτά και με αυτά η ‘’σεμνή τελετή’’ έφτασε στο τέλος. Συναισθηματικά φορτισμένοι, αποχαιρετήσαμε ένα πολύ καλό φίλο, συνεργάτη και συμπολεμιστή.
Νάσαι καλά Κυριαζή, επιτυχίες στα νέα σου καθήκοντα και με το καλό να μας ξανάρθεις.

17 Φεβ 2016

Το Κουκουνάρι είναι ένα μοντέρνο μαγαζί, πάνω στον παράδρομο της Μεσογείων.
Παρκάρεις αρκετά εύκολα, στα γύρω στενά, ή και στον παράδρομο που φιλοξενεί το μαγαζί.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και όμορφα διακοσμημένος..
Μαζεύει πολύ κόσμο και έχει αρκετή φασαρία.
Εμείς πήγαμε Κυριακή βράδυ και γινόταν χαμός...

Με το που κάτσαμε, ο σερβιτόρος μας έφερε ένα μπουκάλι νερό βρύσης και ένα πανεράκι με 6-7 μικρές φέτες ψωμί.
Απ'ότι είδα στην απόδειξη, το ψωμί δεν χρεώθηκε.

Ξεκινήσαμε με την σαλάτα "κοκουνάρι"..
Το τι έχει μέσα αυτή η σαλάτα, είναι δύσκολο να το θυμηθώ.
Ενδεικτικά, έχει κομματάκια ψητού κοτόπουλου, φύλλα πατζαριού, μαρούλι, τυρί κρέμα, κουκουνάρι, σως μπαλσάμικου κλπ..
Την προτείνω ανεπιφύλακτα!
Κόστος, 8,1€...

Το επόμενο πιάτο ήταν το ταλαγάνι σουφλέ..
Όπως λέει και ο τίτλος, είναι το γνωστό τυρί σε φύλλο καταΐφι, με μέλι.
Μου φάνηκε πολύ γλυκό, ενώ όλα τα υλικά είχαν λιώσει μεταξύ τους και θύμιζαν μπεσαμελ απο παστίτσιο, στο λίγο πιο αλμυρό, λόγω του τυριού, βεβαίως..
Κόστος, στα 7€..

Πήραμε κοτόπιτα ρολό και μείναμε ενθουσιασμένοι..
Όπως λέει και ο τίτλος, είναι χειροποίητο φύλλο σε ρολό, με κοτόπουλο και μυρωδικά..
Πολύ καλό..
Κόστος, 7,1€...

Σειρά είχαν τα μανιτάρια γεμιστά..
Με τυρί γραβιέρα, προσούτο και σως μπαλσάμικου.
Την γαρνιτούρα τη θεώρησα υπερβολική, αφού είχαν γεμίσει το υπόλοιοπο πιάτο με φύλλα ρόκας..
Και αυτό το πιάτο ήταν εξαιρετικό.
7€ το κόστος.

Σαν κυρίως πήραμε τα μπιφτέκια γαλοπούλας, με ένα είδος ρυζιού που έμοιαζε με κριθαράκι.
Ζητώ συγνώμη, αλλα δεν συγκράτησα ακριβώς το όνομά του..

Τα μπιφτέκια ήταν τεράστια, γεμιστά με τυρί, ενώ το ρύζι μου φάνηκε λιγάκι άνοστο.
Πάντως ήταν σωστά βρασμένο.
Κόστος, 9,5€..
Και για το τέλος.. το καλύτερο..
Μους σοκολάτας..
Ίσως το καλύτερο γλυκό, που έχω δοκιμάσει, για αρκετό καιρό..
Μην φύγετε αν δεν το δοκιμάσετε!
Κοστίζει 5,5€, *αλλα και 25,5€ να κόστιζε, πάλι θα το πρότεινα!

Το σέρβις ήταν γρήγορο για τόσο κόσμο και οι σερβιτόροι χαμογελαστοί..
Με όλα αυτά, συν δυο αναψυκτικά, πληρώσαμε 48,6€..
Το μαγαζί δέχεται και πιστωτικές.
Περάσαμε πολύ καλά και σίγουρα θα ξαναπάμε..

05 Μάρ 2016

Θα την πω την αμαρτια μου: Ειχα καιρο να παω στο αγαπημενο Κουκουναρι και με βρισκω αδικαιολογητο γι'αυτο! Για μενα το μαγαζι αυτο αποτελει μια απο τις καλυτερες προτασεις για φαγητο στην Αθηνα της γευσης. Η σχεση ποιοτητας και τιμης, το περιβαλλον, η εξυπηρετηση και πανω απ'ολα οι γευσεις, το καθιστουν σχεδον ιδανικο! Αυτη τη φορα πηγα με δυο φιλους βραδακι Τριτης. Ο κοσμος αρκετος για βραδυ καθημερινης, πραγμα αναμενομενο, μιας και το εστιατοριo εχει, δικαια νομιζω, κανει πολυ καλο ονομα, με αποτελεσμα να προτιμαται συχνα. Καθίσαμε σε ενα ανετο τραπεζι και μελετίσαμε(ακομα μια φορα)τον καταλογο. Αυτη τη φορα παραγγειλαμε:

-Σαλατα Κουκουναρι. Δροσερη πρασινη σαλατα, με ζουμερο ψητο κοτοπουλο και Κατικι Δομοκου. Πολυ νοστιμη και ποσοτικα επαρκεστατη.

-Τσιπς πατατας με αυγα ματια. Η αληθεια ειναι οτι ο συνδυασμος τηγανιτης πατατας με αυγο ειναι κατι που λατρευω απο παιδι. Θα ελεγα μαλιστα πως ειμαι σχεδον "αντιντικτ" (που λεμε και στα Καλαβρυτα)σε αυτη τη συγκεκριμενη γευση! Εδω εχουμε μια εκδοχη που διαφοροποιειται σημαντικα, ακριβως γιατι δεν εχουμε μια κλασικη τηγανιτη πατατα αλλα τσιπς με σπιτικη γευση. Πλουσια ποσοτητα με την προσθηκη τριμμενης γραβιερας που απογειωνει το συνολο.

-Ομελετα με σπαραγγια, ψαρονεφρι και γραβιερα. Ελαφρια και νοστιμη.

-Κοντοσουβλι κοτοπουλου. Συνοδευεται με πατατες και πιτουλες, καλη ποσοτητα, σωστα ψημενο. Ενα πραγματικα καλο πιατο.

-Ενα κιλο κρασι κοκκινο χυμα, πολυ καλο.

Για αρχη μας εφεραν νερο σε μπουκαλι δικο τους(που ανανεωναν οποτε αδειαζε), ψωμακι φρεσκο και καποια σως μαγιονεζας. Στο τελος για κερασμα, καρυδοπιτα με παγωτο και μια υπεροχη λεμονοπιτα.

Για ολα αυτα ο λογαριασμος ηταν στα 39 ευρω που μετα την εκπτωσουλα του e-table εγινε 35 ευρω. Προσπαθω να σκεφτω σε ποσα μαγαζια της Αθηνας μπορεις να φας τοσο καλα και τοσο οικονομικα, δηλαδη με λιγοτερο απο 12 ευρω το ατομο.! Εχω αισιως ξεπερασει τις 70(! )κριτικες εδω και νομιζω πως ειναι πραγματικα μετρημενες οι περιπτωσεις για αυτο το συγκεκριμενο V4M!

Θα αρκεστω μονο σε καποιες παρατηρησεις που νομιζω πως ειναι σημαντικες:

Α)Τις ημερες και ωρες αιχμης αποφευγω να πηγαινω σε ενα μαγαζι με πολυκοσμια σαν αυτο. Βαβουρα, χαμος, ελλειψη προσοχης απο το σερβις. Αν παρολα αυτα παει καποιος θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για ορισμενες καθυστερησεις.

Β)Το σερβις μου εχει συμβει(παροτι απαρτιζεται απο ανθρωπους με καλη γνωση του αντικειμενου τους)καποιες φορες να καθυστερει χωρις λογο. Θα περιμενα μια μικρη βελτιωση σ'αυτο.

Γ)Τομ Αβερκιάδης. Ειναι ο μανατζερ του εστιατοριου και νομιζω, ο ανθρωπος που βρισκεται πισω απο την επιτυχια του. Θα τον πετυχεις σχεδον παντα εκει, και ειναι παντα ετοιμος να λυσει αποριες, να δεχτει παρατηρησεις η να διορθωσει κακως κειμενα. Λιαν κοινωνικος, χαμογελαστος και παντα προσηνής. Αξιζει να μια γνωριμια μαζι του, οσοι δεν τον εχετε ηδη γνωρισει.

Νομιζω υπηρξα αναλυτικοτατος. Για μενα ειναι ενα απο τα στεκια, δεν αλλαζει αυτο. Για οσους δεν το εχουν ακομα δοκιμασει, το εστιατοριο αυτο αξιζει οπωσδηποτε, τουλαχιστον μιαν ευκαιρια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη manos36.

04 Ιούλ 2017

Βράδυ Παρασκευής, με το θερμόμετρο στους 35. Παρέα τεσσάρων ατόμων. Είχαμε ακούσει για το κουκουνάρι από φίλη, που πηγαίνει τακτικά κ είπαμε να κάνουμε το γευστικό μας ντεπούτο.

Το μαγαζί, βιομηχανικό κ μινιμαλ μέσα. Όμορφος χώρος. Αν δεν ήταν ο καύσωνας η ανοιχτή οροφή κ οι ανεμιστήρες είναι μια χαρά. Με την συγκεκριμένη συγκυρία όμως, ανακυκλωνονταν ο ζεστός αέρας κ δεν ένιωθες δροσιά.

Επί του θέματος όμως...
Ο κατάλογος, πλούσιος κ με πολύ καλές-αναλυτικεσ περιγραφές.
Επιλέξαμε την σαλάτα κουκουνάρι με κατικι, πράσινα φυλλώδη λαχανικά κ βιενεγκρεν βαλσαμικου. Μακράν από τις νοστιμοτερες που έχω φάει. Πλούσια σε υλικά κ γεύση. Μου άρεσε που το κατικι, το φιλέτο κοτόπουλο κ το κουναρι ήταν μπόλικα μέσα στην σαλάτα. Μεγάλη κ χορταστική, χωρίς περιττά λάδια. Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

Από ορεκτικά... Πήραμε τους λουκουμάδες με κινόα σερβιρισμενοι πάνω σε φύλλα ρόκας. Δεν ήταν όπως τα περιγράφει στον κατάλογο, δηλαδή με βασιλικό, σάλτσα ντομάτας κ σουσάμι. Είχαν λίγη φέτα λιωμένη με ελάχιστη ντομάτα. Γευστικά ήταν νόστιμοι αλλά πιστεύω πως αν ήταν όπως στην περιγραφή του καταλόγου, ίσως να ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα ή αν είχαν λίγη μαρμελάδα ντομάτας πικάντικη, θα τα αποθέωνε.

Το δεύτερο ορεκτικό, φέτα πανέ με λιωμένο παντζάρι. Η φέτα, τηγανισμενη με κρούστα από σουσάμι. Το παντζάρι που διακοσμούσε το πιάτο, αδιάφορο θα έλεγα γευστικά. Σαν μεζές όμως εξίσου νόστιμος όπως κ τα υπόλοιπα.
Πάμε στα κυρίως... Μπιφτεκάκια γαλοπούλας. Στον κατάλογο τα περιγράφει με ατζεμ πιλάφι. Μας τα σερβιραν με κριθαράκι που ελαφρώς ξίνιζε στην γεύση. Εμφανισιακά κ γευστικά τίποτε το ιδιαίτερο αλλά τα μπιφτεκάκια νόστιμα.
Δεύτερο κυρίως, σνίτσελ κοτόπουλο με μαστελο κ φρεσκοτηγανισμενες πατάτες, κομμένες στο χέρι. Το σνίτσελ, Πολύ καλά τηγανισμένο με νόστιμη κρούστα κ μέσα ζουμερό. Από πάνω σάλτσα μουστάρδας κ γεμισμένο με το τυρί. Αξίζει να το δοκιμάσετε.

Από ποτά 4 μπύρες κ δύο με δίχως αλκοόλ. Στο τέλος, υπήρχε κέρασμα με λικέρ μαστίχα. Πολύ ευγενική κίνηση εκ μέρους του καταστήματος.
Για όλα αυτά, τέσσερα άτομα πληρώσαμε 61€. Οι μερίδες ήταν πλούσιες κ η ποιότητα του φαγητού πολύ καλή. Το σίγουρο είναι πως θα ξανά πάω για να δοκιμάσω κ τις υπόλοιπες γεύσεις.

Έχουμε επισκεφθεί το ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ τέσσερις φορές έως σήμερα. Γράφω τώρα την κριτική, γιατι ήθελα να εχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

ΧΩΡΟΣ

Πρωτη φορά Καθίσαμε σε μια απ τις ροτοντες κοντά στην τζαμαρία. Πολύ ευχάριστος φωτισμός, καλός εξαερισμός του χώρου, όμορφο ντεκόρ, ωστοσο είχε αρκετή βαβούρα απο την ώρα που γέμισε το εστιατόριο.
Στις υπόλοιπες επισκέψεις μας, καθίσαμε ξανα σε Ροτόντα, όπως και σε τραπέζι στο βάθος κοντά στην κουζίνα, το οποίο δεν ήταν τοςο ευχάριστο όπως η Ροτόντα, αλλα αξιοπρεπέστατο.

ΦΑΓΗΤΟ

-Ψωμί και σως με το κουβέρ: τις πρώτες δυο φορές ήρθε μια ποικιλία ψωμιών (μαύρο, άσπρο κλπ) με ενδιαφέρον ντιπ. Τις υπόλοιπες, με αποκορύφωμα την τελευταία, το ψωμί ήταν ζυμωτό (ενός είδους) και λάστιχο (μπαγιάτικο). Ζητήσαμε αν υπήρχε η δυνατότητα να το ψήσουν λίγο για να ξερό ψηθεί, αλλα η απάντηση ήταν αρνητική. Η σως την τελευταία φορά μια απλή μαγιονέζα.

-Σαλάτα με σπανάκι και ψητό μανούρι: την προτιμήσαμε όλες τις φορές, αφού μείναμε κατενθουσιασμένοι απο την πρώτη φορά που την δοκιμάσαμε. Οι πολύχρωμες πιπεριές και το μπέικον δένουν καταπληκτικά με τη σαλάτα, ενώ το ντρεσσιγνκ έρχεται και δένει την όλη πανδαισία. Εξαιρετική και καλη σε ποσότητα.

-Ρόλο Κοτοπιτας: γέμιση με ξεφτισμένο κοτόπουλο, πιπεριές και μπεσαμέλ μέσα σε μια χοντρουτσικη κρέπα. Δεν ήταν ακριβώς κρέπα, αλλα θύμιζε. Κοινή η γεύση της γέμισης, η "κρέπα" δεν ταίριαζε πολύ γευστικά. Δεν το ξαναπήραμε.

-Μπουρεκάκια μελιτζάνας: Μια φέτα μελιτζάνας γεμισμένη με κιμά και μπεσαμέλ, τυλιγμένη στη συνέχεια σε ρολάκι, παναρισμενη και τηγανισμένοι. Μια πρωτότυπη παραλλαγή του μουσακά. Πολύ νόστιμη, την πήραμε όλες τις φορές. Παρότι ήταν τηγανισμένη, δεν είχε καθολου "λαδίλα" ούτε ήταν βαριά.

-Τσιπς φρέσκιας πατάτας: Στην παρέα έχουμε έναν φανατικό της φρέσκιας πατάτας τηγανητής και των αυγων τηγανητων με πατάτες. Την πρώτη φορά που δοκιμάσαμε το συγκεκριμένο πιάτο, τα τσιπς ήταν ροδέλες πολύ (υπερβολικά) ψιλά κομμένες, και διαφανείς απο το λάδι που είχαν πίει κατα το τηγάνισμα (μάλλον διπλό). Μεγάλος ο όγκος των τσιπς στο πιάτο, επειδή ήταν τοςο λεπτοκομμενα. Την δεύτερη φορά, τα τσιπς ήταν καμμένα. Απογοήτευση για τον φίλο μας, μιας και ένας απ τους βασικούς λόγους που διαλέξαμε το μαγαζί ήταν για να γευθεί το συγκεκριμένο πιάτο. Ενημερώσαμε το κατάστημα ότι τα τσιπς ήταν καμμένα και ενώ ο σερβιτόρος το παραδέχθηκε και είπε ότι θα το αλλάξει και θα μας φέρει αλλα, γυρνώντας απο την κουζίνα μας ανήγγειλε ότι έτσι τα κάνουν και δεν έχει νόημα να μας φέρει αλλα, γιατι πολύ απλά θα ειναι και εκείνα καμμένα. Υποπτεύθηκαμε ότι τα εχουν ήδη τηγανίσει μια φορά και όταν κάποιος παραγγείλει, τα ξανα τηγανιζουν.
Απογοήτευση λοιπόν απο αυτο το ορεκτικό (που για τον πατατοφιλο της παρέας θα αποτελούσε και κυρίως... ).

- Μανιταροσουπα: εξωτερικά οχι τοςο ορεκτικη, λόγω του χρώματος που εχουν σούπες ή σάλτσες φτιαγμένες απο μανιτάρια. Γευστικά ωστόσο είχε πολύ φρέσκια γεύση μανιταριού. Ποσότητα πλήρως χορταστική.

- Μιλφέιγ λαχανικών σχάρας: τίποτα το ιδιαίτερο, τα κατεψυγμένα λαχανικά σχάρας απο το σούπερ μάρκετ ειναι πιο ενδιαφέροντα. Είχαν ενδιαφέρον στήσιμο στο πιάτο, αλλα τίποτα παραπάνω.

- Κριθαρωτο λαχανικών με κατικι: ήρθε αχνιστό με το λιωμένο κατικι στη μέση να σε φωνάζει να το δοκιμάσεις. Πράγματι, όπου είχε το κατικι είχε ωραία αντίθεση το αλμυρουτσικο τυρί με το κριθαρωτο. Το υπόλοιπο ήταν καλό, αλλα οχι για κάποιον που ζητά έντονες γεύσεις.

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο: έρχεται εντυπωσιακό, κρεμασμένο απο ένα τσιγκέλι, σαν τεράστιο σουβλάκι κοτόπουλο. Σερβίρεται με πατατούλες τηγανητές (λίγες) και Πιτούλες (οχι πολύ ψημένες ). Την πρώτη φορά εξαιρετικό, με ωραία γεύση και μυρωδιά απο κάρβουνο. Καλά κομμάτια κοτόπουλου. Την δεύτερη φορά, το προτείναμε στην παρέα και γίναμε ρεζίλι, μιας και η περιγραφή μας ουδέμια σχέση είχε με την πραγματικότητα: το κοντοσούβλι ήταν όλο λίπη και κομμάτια απο κοτόπουλο οχι καλά. Δεν το ξαναπήραμε.

- Στριφταρια με κόκορα κρασάτο: καλο, ο κόκορας μαλακός.

- Πένες με κοτοπουλο: το κοτόπουλο είχε περίεργη υφή, το μπρόκολο ήταν για δείγμα. Μη επαναληψιμο.

- Μοσχαράκι μπρεζε: είχε τα λιπακια του το μοσχάρι, αλλα στους περισσότερους άρεσε πολύ. Μαλακό και αρωματικό. Λιαστή ντομάτα σε δείγμα, όπως και μανιτάρια. Το κουσκουσακι καλό.

- Μους σοκολάτας: καταπληκτική, γεμάτη γεύση, όπως και πλούσια υφή. Ένα μαστ για επιδόρπιο. (Με έκπληξη στη μέση, γέμιση λευκή).

- Παγωτό βανίλια: καλό, οχι κάτι το ιδιαίτερο. Το έφεραν με κουτάλι σούπας και απόρησαν όταν ζητήσαμε κουταλάκι του γλυκού για να φάμε το.... γλυκό!

ΚΡΑΣΙ

Παραγγείλαμε ποτήρι λευκό κρασί. Έφτασαν κάτι τεράστια ποτήρια που περιείχαν κρασί λες και είμασταν σομελιέ! Επίσης, η στάθμη του κρασιού δεν ήταν ίδια σε όλα τα ποτήρια. Το είπαμε και μας έφεραν την ίδια ποσότητα (ελάχιστα μεγαλύτερη ) σε κανάτα.

ΕΠΙΓΕΥΣΗ

Κυρίως λόγω του τρόπου αντιμετώπισης των αιτημάτων μας (ψωμί μπαγιάτικο / κρασί λειψό / πατάτες Καμμένες/ κουταλάκι γλυκού) απο τη μεριά του σέρβις, δεν ξέρω αν θα το διαλέγαμε ξανα για προορισμό. Αν ναι, θα διάλεγα να φάω μονο σαλάτα σπανάκι με ψητό μανούρι, ρολά μελιτζάνας και μους σοκολάτας.