ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ

Λεωφόρος Μεσογείων 262, Χολαργός [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΟΙΧΤΟ 12.00-01.00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Γράψε τη δική σου κριτική

Μόλις επέστρεψα.....
Τα συναισθήματα ανάμεικτα....
Οι γεύσεις αλλού καλές, σε άλλα φαγητά εντελώς μέτριες και σε ένα πιάτο ξενερώσαμε εντελώς.... Το σέρβις ανεπαρκές. Ο θόρυβος εκκωφαντικός και ο χώρος συμπαθητικός αν και εξωτερικά προχειροκατασκευή κυρίως στο μέρος που εξείχε. Εσωτερικά, ο χώρος γινόταν πιο συμπαθητικός.

Παρακάτω θα γίνω πιό λεπτομερής.

Όταν πήγαμε στο μέρος, ίσως γιατί πεινούσαμε, δεν σταθήκαμε πολύ στην εξωτερική εικόνα του εστιατορίου. Όταν φύγαμε, ίσως επηρεασμένοι από την όλη εικόνα που αποκομίσαμε, εξετάσαμε πιό προσεκτικά και την πρόσοψη.

Όσον αφορά το κομμάτι που συνηθίζουμε να αποκαλούμε πρόσοψη όλα ΟΚ.
Όμως, το τμήμα που προεξείχε, κατά την γνώμη μου, αποτελεί μια ακαλαίσθητη προχειροκατασκευή την οποία προσπαθούν να καμουφλάρουν κάποιες διακοσμητικές παρεμβάσεις που αφορούν τον εσωτερικό χώρο, ο οποίος φαίνεται απ' έξω, όπως π. χ τα ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία.

Εσωτερικά, τα πράγματα αλλάζουν, προς το καλύτερο, καθώς το industrial ύφος δένει άψογα με τις ξύλινες λεπτομέρειες και τις κρεμαστές γλάστρες οι οποίες μάλλον τοποθετήθηκαν μέσα στον χώρο για να δώσουν ένα τόνο πρασίνου στο εστιατόριο αυτό που, κατά τα άλλα, βρίσκεται πάνω στην άχαρη Λ. Μεσογείων ανάμεσα σε οικοδομήματα της ίδιας περίπου αισθητικής...

Το "Κουκουναρι" σε πρώτη φάση μου έδωσε την εντύπωση ενός ελληνοποιημένου και κακής απομίμησης Fridays: σερβιτόροι, όμορφα ντυμένοι, έτρεχαν από εδώ κι από 'κεί για να ικανοποιήσουν τους θαμώνες, υπερπαραγωγές κρεατικών σερβίρονταν στα περισσότερα τραπέζια, με προεξέχον το "κρεμαστό" κοντοσούβλι, και μερίδες πληθωρικές πηγαινοέρχονταν.

Το παιχνίδι όμως χάθηκε, αρχικά, στο θέμα της εξυπηρέτησης.
Με το που μπήκαμε στον κατάμεστο χώρο, δύο άτομα, μας στρίμωξαν σε ένα δυάρι τραπέζι στο χώρο των καπνιστών χωρίς καν να μας ρωτήσουν αν καπνίζουμε... Δηλαδή θεώρησαν ότι πήγαμε τόσο πια εκστασιασμένοι στο μαγαζί τους που αν δεν βρίσκαμε θέση, σώνει και καλά, θα παθαίναμε nervous breakdown ? Αντιληφθήκαμε ότι καθήσαμε σε χώρο καπνιστών όταν άρχισαν να μας περιζώνουν τα πρώτα κύματα καπνού, και ρωτήσαμε τον σερβιτόρο για το θέμα αυτό αφού είχαμε ήδη παραγγείλει. Συν τοις άλλοις, έφταιγε και ο ανεπαρκής εξαερισμός του χώρου.

Το άλλο περίεργο είναι ότι τα όρια μεταξύ των τραπεζιών που επιτρέπεται το κάπνισμα και εκείνων που απαγορεύεται σε κάποιο σημείο συνορεύουν τόσο πολύ - και μιλάμε μάλιστα για αρκετά τραπέζια - που αντιλαμβάνεσαι την όλη κοροιδία που παίζει πάνω σε αυτό το θέμα.....

Παραμένω στο θέμα του σέρβις λέγοντας ότι χάσαμε δύο μισάωρα, φθάνοντας στις τρείς Κυριακή μεσημέρι. Μισή ώρα μάς πήρε για να παραγγείλουμε, και άλλη μισή για να πληρώσουμε! Θα μου πείτε Κυριακή μεσημέρι, αλλά πάντως ο καλός καραβοκύρης στην φουρτούνα φαίνεται... Επιτέλους, μια Κυριακή είναι αυτή... ας προσλάβουν και κάποιο έξτρα προσωπικό...!!

Τελειώνοντας, όταν, στο τέλος, είδαν ότι το ριζότο μας είχε μείνει σχεδόν άθικτο, ούτε καν μας ρώτησαν το παραμικρό......!!!!!
Και κάτι ακόμα: δεν ξαναστρώνεις στο δευτερόλεπτο τα τραπέζια που αδειάζουν καθυστερώντας τις παραγγελίες, καθώς και τους λογαριασμούς των πελατών που περιμένουν για να φύγουν!!!!

Στα δε ιδιαίτερα διαμερίσματα, το χαρτί στους κάδους ξεχείλιζε!!

Το νευρικό χαμόγελο της υπερδιέγερσης πλανιόταν έντονα στον χώρο.
Μάλλον το σέρβις χωλαίνει, πιθανά από αστοχίες της διεύθυνσης.

Το λικέρ μαστίχας που μας κέρασαν στο τέλος δεν αρκούσε για να σώσει την κατάσταση...

Ο θόρυβος ήταν έντονος όχι τόσο εξαιτίας του συνωστισμού αλλά κυρίως λόγω της άσχημης κατανομής των τραπεζιών μέσα στον χώρο, τεχνικών αμελειών που αφορούν την ηχομόνωση, ενός χώρου γεμάτου, σε ένα μεγάλο μέρος, πρόχειρων κουφώματων και τζαμαριών, πέραν όλων των άλλων......

Δοκιμάσαμε:

Ρολό κοτόπιτας σε γιαννιώτικο φύλλο ( όπως τουλάχιστον γράφει ο κατάλογος ) με κρεμμύδια και πράσινη πιπεριά (?). Σε ένα ορθογώνιο σκεύος ήρθε ένα μακρόστενο κομμάτι ρολού με σος μουστάρδας. Το κοτόπουλο υπήρχε σε αφθονία και η γεύση μας άρεσε. Προτείνεται! ΕΥΡΩ 7,10

Σουφλέ ταλαγάνι. Το σουφλέ, το οποίο γλύκιζε λίγο λόγω μελιού, προσφέρθηκε καυτό, μέσα σε ένα στρογγυλό σκεύος. Το φύλλο καταίφι και την καπνιστή πάπρικα που έγραφε ο κατάλογος, εμείς τουλάχιστον, ΔΕΝ τα βρήκαμε. Αμφιβάλλω, επίσης, και για το φιλέ αμυγδάλου... Δεν λέω. όμως, νόστιμο πιάτο και αυτό..!! ΕΥΡΩ 7,00

Ριζότο Μανιταριών.... Τι το θέλαμε, μέχρι και ο κύριος από το διπλανό τραπέζι μας είπε ότι ήταν τόσο χυλωμένο που έμοιαζε με σούπα.. οπότε προτίμησε να παραγγείλει παπαρδέλες. Λίαν επιεικώς.... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!! ΕΥΡΩ 9,20

Μπιφτέκι Γαλοπούλας. Ένα αφράτο μπιφτέκι με μία άχαρη στρώση σος γιαουρτιού επάνω και σος τύπου μπάρμπεκιου. Συνοδευόταν από πρόχειρα φτιαγμένο και άγευστο αντζέμ πιλάφ. Το μπιφτέκι δεν ήταν άσχημο... απλά τρωγόταν. Την παρουσίαση του πιάτου την βρήκαμε αρκετά άτεχνη... Δεν καταλαβαίνω γιατί τα πατροπαράδοτα πιάτα προσπαθούν να τα κάνουν γκουρμεδιάρικα σε ένα εστιατόριο που δεν εκπροσωπεί κάτι τέτοιο. Ένα απλό και καλομαγειρεμένο πιάτο είναι ό, τι θέλουμε κι εμείς οι χριστιανοί ( όπως ο αγανακτισμένος σύζυγος.... )!! ΕΥΡΩ 9,50

Ήρθε στην αρχή πανεράκι με φρέσκο και νόστιμο ψωμί συν σος μουστάρδας / μελιού που δεν χρεώθηκε.

Το χύμα λευκό κρασί ( 500ml ΕΥΡΩ 4,30 ) δεν ήταν ιδιαίτερα κακό, στΙς προδιαγραφές του φαγητού περίπου!

Γενικά, τα ορεκτικά μας φάνηκαν καλύτερα των κυρίων πιάτων.

Όσον αφορά τη βαθμολογία, έβαλα - επιεικέστατα - 3/4 λόγω του ότι δεν δοκιμάσαμε αρκετά κρεατικά - όπως και άλλα πιάτα - που είναι το φόρτε του εστιατορίου σαν το κότσι ή το κοντοσούβλι. Από την άλλη, όπως είπα το μπιφτέκι γαλοπούλας δεν μας έκανε κάποιο ιδιαίτερο κλικ.
Οι δε καλές, και πάντα χρήσιμες, κριτικές από έμπειστους χρήστες που δοκίμασαν διαφορετικά πιάτα σε διαφορετικές χρονικές στιγμές με απέτρεψαν από περισσότερα ακραία σχόλια.

Σύνολο λογαριασμού, χωρίς τα ποτά, 32,80. Με κάρτα Αθηνόραμα ΕΥΡΩ 26,24.
Ευτυχώς!!

Η ζωή συνεχίζεται....

Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Θα την πω την αμαρτια μου: Ειχα καιρο να παω στο αγαπημενο Κουκουναρι και με βρισκω αδικαιολογητο γι'αυτο! Για μενα το μαγαζι αυτο αποτελει μια απο τις καλυτερες προτασεις για φαγητο στην Αθηνα της γευσης. Η σχεση ποιοτητας και τιμης, το περιβαλλον, η εξυπηρετηση και πανω απ'ολα οι γευσεις, το καθιστουν σχεδον ιδανικο! Αυτη τη φορα πηγα με δυο φιλους βραδακι Τριτης. Ο κοσμος αρκετος για βραδυ καθημερινης, πραγμα αναμενομενο, μιας και το εστιατοριo εχει, δικαια νομιζω, κανει πολυ καλο ονομα, με αποτελεσμα να προτιμαται συχνα. Καθίσαμε σε ενα ανετο τραπεζι και μελετίσαμε(ακομα μια φορα)τον καταλογο. Αυτη τη φορα παραγγειλαμε:

-Σαλατα Κουκουναρι. Δροσερη πρασινη σαλατα, με ζουμερο ψητο κοτοπουλο και Κατικι Δομοκου. Πολυ νοστιμη και ποσοτικα επαρκεστατη.

-Τσιπς πατατας με αυγα ματια. Η αληθεια ειναι οτι ο συνδυασμος τηγανιτης πατατας με αυγο ειναι κατι που λατρευω απο παιδι. Θα ελεγα μαλιστα πως ειμαι σχεδον "αντιντικτ" (που λεμε και στα Καλαβρυτα)σε αυτη τη συγκεκριμενη γευση! Εδω εχουμε μια εκδοχη που διαφοροποιειται σημαντικα, ακριβως γιατι δεν εχουμε μια κλασικη τηγανιτη πατατα αλλα τσιπς με σπιτικη γευση. Πλουσια ποσοτητα με την προσθηκη τριμμενης γραβιερας που απογειωνει το συνολο.

-Ομελετα με σπαραγγια, ψαρονεφρι και γραβιερα. Ελαφρια και νοστιμη.

-Κοντοσουβλι κοτοπουλου. Συνοδευεται με πατατες και πιτουλες, καλη ποσοτητα, σωστα ψημενο. Ενα πραγματικα καλο πιατο.

-Ενα κιλο κρασι κοκκινο χυμα, πολυ καλο.

Για αρχη μας εφεραν νερο σε μπουκαλι δικο τους(που ανανεωναν οποτε αδειαζε), ψωμακι φρεσκο και καποια σως μαγιονεζας. Στο τελος για κερασμα, καρυδοπιτα με παγωτο και μια υπεροχη λεμονοπιτα.

Για ολα αυτα ο λογαριασμος ηταν στα 39 ευρω που μετα την εκπτωσουλα του e-table εγινε 35 ευρω. Προσπαθω να σκεφτω σε ποσα μαγαζια της Αθηνας μπορεις να φας τοσο καλα και τοσο οικονομικα, δηλαδη με λιγοτερο απο 12 ευρω το ατομο.! Εχω αισιως ξεπερασει τις 70(! )κριτικες εδω και νομιζω πως ειναι πραγματικα μετρημενες οι περιπτωσεις για αυτο το συγκεκριμενο V4M!

Θα αρκεστω μονο σε καποιες παρατηρησεις που νομιζω πως ειναι σημαντικες:

Α)Τις ημερες και ωρες αιχμης αποφευγω να πηγαινω σε ενα μαγαζι με πολυκοσμια σαν αυτο. Βαβουρα, χαμος, ελλειψη προσοχης απο το σερβις. Αν παρολα αυτα παει καποιος θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για ορισμενες καθυστερησεις.

Β)Το σερβις μου εχει συμβει(παροτι απαρτιζεται απο ανθρωπους με καλη γνωση του αντικειμενου τους)καποιες φορες να καθυστερει χωρις λογο. Θα περιμενα μια μικρη βελτιωση σ'αυτο.

Γ)Τομ Αβερκιάδης. Ειναι ο μανατζερ του εστιατοριου και νομιζω, ο ανθρωπος που βρισκεται πισω απο την επιτυχια του. Θα τον πετυχεις σχεδον παντα εκει, και ειναι παντα ετοιμος να λυσει αποριες, να δεχτει παρατηρησεις η να διορθωσει κακως κειμενα. Λιαν κοινωνικος, χαμογελαστος και παντα προσηνής. Αξιζει να μια γνωριμια μαζι του, οσοι δεν τον εχετε ηδη γνωρισει.

Νομιζω υπηρξα αναλυτικοτατος. Για μενα ειναι ενα απο τα στεκια, δεν αλλαζει αυτο. Για οσους δεν το εχουν ακομα δοκιμασει, το εστιατοριο αυτο αξιζει οπωσδηποτε, τουλαχιστον μιαν ευκαιρια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη manos36.

Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Τελευταίες μέρες της εορταστικής περιόδου, πρώτες του 2016 και ένας φίλος που μένει στον Χολαργό πρότεινε να να τα πούμε, μετά από πολύ καιρό που είχαμε να συναντηθούμε. Μάλιστα, επειδή είχε ξαναπάει και είχε μείνει ικανοποιημένος από το φαγητό, πρότεινε να πάμε στο "Κουκουνάρι". Με δεδομένο ότι κι εγώ, αφ' ενός είχα διαβάσει τις θετικές κριτικές στο ask4food, αφ' ετέρου είχε τύχει να περάσω αρκετές φορές τον τελευταίο καιρό από την περιοχή και να δω το εστιατόριο να έχει μια πολύ όμορφη εικόνα, φωτισμένο και στολισμένο για τις γιορτές, συμφωνήσαμε τελικά, να βρεθούμε βραδάκι στο "Κουκουνάρι".

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, τα τραπεζοκαθίσματα τοποθετημένα, ώστε οι πελάτες να κάθονται αρκετά άνετα. Καλόγουστη και η εσωτερική διακόσμηση. Μόνο μειονέκτημα, το γνωστό που συμβαίνει στη μεγάλη πλειονότητα των αθηναϊκών εστιατορίων: το κάπνισμα. Να εξηγήσω ότι στο "Κουκουνάρι", υποτίθεται ότι οι καπνίζοντες κάθονται σε διαφορετικό χώρο, αλλά πρακτικά, όσο και αν οι καπνίζοντες τοποθετούνται στον ημιυπαίθριο χώρο, πρακτικά οι μη καπνίζοντες βρίσκονται σε ακριβώς διπλανά τραπέζια. Ας είναι... Κάποια στιγμή χρειάζεται αυτό το θέμα να λυθεί ευρύτερα στη χώρα μας...

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ότι ο πρώτος σερβιτόρος που ήρθε στο τραπέζι μας, ενημέρωσε ότι σερβίρουν νερό από τη βρύση και μας ρώτησε αν το θέλουμε ζεστό ή παγωμένο. Καμία σχέση με την υποχρεωτική κατανάλωση εμφιαλωμένου, ευτυχώς! Επίσης, αξιολογήσαμε ως πολύ θετικό το γεγονός ότι μας έφεραν για καλωσόρισμα πολύ νόστιμο λευκό και μαύρο ψωμάκι μαζί με ένα συμπαθητικό ντιπ που είχε ως βάση τη μαγιονέζα και αυτό δεν χρεώθηκε.

Γενικά, τα παιδιά που σέρβιραν ήταν ευγενικά και εξυπηρετικά, πράγμα που με έκανε να σκεφτώ πως είναι πολύ πιθανό να έπιασαν τόπο οι σχετικές παρατηρήσεις που ανέφεραν στις κριτικές τους οι αγαπητοί mavtasos και jim και οι αγαπητές PONTIKI και PP_TINA. Μόνη παρατήρηση ότι, ενώ όταν πήγαμε -φτάσαμε και σχετικά νωρίς γύρω στις 9 το βράδυ- η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη, όταν έφτασε η ώρα να φύγουμε, γύρω στις 11, και με το μαγαζί σχεδόν γεμάτο πια, καθυστέρησαν λίγο να φέρουν το λογαριασμό.

Ο κατάλογος είναι αρκετά περιεκτικός. Διαλέξαμε τρία πιάτα, για να τα μοιραστούμε: Κρητική χωριάτικη σαλάτα σε φωλιά παξιμαδιού, ταλαγάνι σουφλέ και κοτόπουλο κοντοσούβλι. Ήρθαν στο τραπέζι μας με τη σωστή σειρά, οι μερίδες ήταν αρκετά πλούσιες και γενικά, σχηματίσαμε θετική εντύπωση για το φαγητό.

Ας τα δούμε όμως αναλυτικότερα:

- Κρητική χωριάτικη σαλάτα σε φωλιά παξιμαδιού, με τριμμένη ντομάτα, αγγούρι, φρέσκο κρεμμυδάκι, ελιά, κάπαρη, καρδιά αγκινάρας, κυβάκια φέτας και ελαιόλαδο (αντιγράφω από τον κατάλογο στο site του εστιατορίου). Ήταν μια εύγευστη, φρεσκοκομμένη χωριάτικη, με νόστιμη φέτα, σερβιρισμένη σε φωλιά παξιμαδιού. Πολύ καλή ιδέα οπτικά, μας δυσκόλεψε λίγο πρακτικά στο σερβίρισμα, γιατί το παξιμάδι ήταν σκληρό, χρειαζόταν να το είχαν βρέξει λίγο παραπάνω.

- Ταλαγάνι σουφλέ σε φύλλο κανταΐφι, καπνιστή πάπρικα και φιλέ αμύγδαλο με σάλτσα μελιού (πάλι αντιγράφω τον κατάλογο). Να αναφέρω πρώτα απ' όλα ότι ήταν ένα πολύ νόστιμο σουφλέ ταλαγάνι, σερβιρισμένο σε ένα στρογγυλό σκεύος από αυτά που χρησιμοποιούνται συνήθως για σαγανάκι. Θέλω όμως να δικαιώσω και την αγαπητή PP_TINA και να επιβεβαιώσω ότι ούτε κι εμείς καταφέραμε να εντοπίσουμε φύλλο κανταΐφι, καπνιστή πάπρικα και φιλέ αμύγδαλο. Και η ερώτηση έρχεται αυθόρμητα: Βρε παιδιά, έχετε ένα πολύ νόστιμο πιάτο, γιατί αναφέρετε κάτι άλλο στον κατάλογό σας;

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες, πιτάκι από καλαμπόκι και μια σως μουστάρδας. Ήρθε σερβιρισμένο "τσιγκελωτά", δηλαδή περασμένο σε σουβλάκι που στεκόταν κρεμασμένο κάθετα από ένα μικρό τσιγκέλι. Οφείλω να παραδεχτώ ότι το κοντοσούβλι κοτόπουλο ήταν άριστα ψημένο, σωστά αλατισμένο, πολύ εύγευστο! Αρκετά καλές και οι πατάτες, νόστιμη η πίτα από καλαμπόκι, ενώ και η σως μουστάρδας πρόσθετε γευστική ένταση στο κοτόπουλο. Είναι το πιάτο που ανεπιφύλακτα προτείνω στους μελλοντικούς πελάτες του εστιατορίου!

Μαζί με το λογαριασμό μας έφεραν για κέρασμα ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα, γλυκόπιοτο και ευχάριστο τέλος για το δείπνο μας. Ο λογαριασμός έφτασε τα 12 ευρώ το άτομο, τιμή αρκετά λογική. Βλέποντας τον κατάλογο, διατυπώνω απλώς την εκτίμηση ότι μερικά πιάτα θα μπορούσαν να έχουν χαμηλότερη τιμή...

Γενική εντύπωση: Θετική! Ο χώρος συμπαθητικός, το φαγητό αρκετά καλό, η εξυπηρέτηση ευγενική, οι τιμές ικανοποιητικές. Βέβαια, οφείλω να επισημάνω ότι, κατά τη γνώμη μου, σε όλους τους τομείς, κάτι λίγο έλειπε για το άριστο, αλλά η συνολική θετική εντύπωση παραμένει...

Προσωπικά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στο "Κουκουνάρι", αν μη τι άλλο για να δοκιμάσω και το ρολό κοτόπιτας που με τόση θέρμη συστήνει η αγαπητή PONTIKI!

Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Το πλείστον των τραγουδιών, μυθιστορημάτων, ποιημάτων κλπ αναφέρονται σε χωρισμούς ανάμεσα στα 2 φύλα, θέμα που θεωρείται πιασάρικο, πουλάει ασυζητητί. Εξίσου δύσκολο όμως είναι να αποχωρίζεσαι συνεργάτη από την δουλειά, άνθρωπο με τον οποίο έχεις περάσει το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της ημέρας, έχεις συμφωνήσει, έχεις διαφωνήσει, έχεις ριψοκινδυνέψει…. Γενικά γνωρίζεις τα χούγια του, τις συνήθειες του.

Μια τέτοια στιγμή αποχωρισμού αποφασίσαμε να πάμε στο Κουκουνάρι.
Ήταν βαρύ το κλίμα, διαλέξαμε και λάθος τραπέζι που ήταν φουλ στη ζέστη, οπότε η αλλαγή τραπεζιού αναγκαστική σε άλλο ευάερο και όχι ευήλιο με το air condition να δροσίζει αρκετά την ήδη βαριά ατμόσφαιρα.
To μαγαζί βρίσκεται σε παράδρομο της Μεσογείων ανάμεσα στα μετρό Χολαργού και Νομισματοκοπείου, μπροστά από το ΙΑΣΩ. Το parking είναι σχετικά εύκολο στους γύρω δρόμους, αλλά αν υπάρξει δυσκολία υπάρχει και το ΙΑΣΩ.

Χώρος άνετος, μοντέρνος, όπου κυριαρχεί το γυαλί το ξύλο και το σίδερο πέριξ του μαγαζιού με άτακτα τοποθετημένες πολλές γλάστρες είτε κρεμάμενες από την οροφή είτε στην περιφέρεια του.

Ένα κομμάτι της οροφής ανοίγει και τα κάνει πιο αέρινο ειδικά το βράδυ με υπέροχη αστεράτη θέα. Τα τραπεζοκαθίσματα σε αποχρώσεις του άσπρου και του μαύρου χωρισμένα νοητά σε 2 μέρη.

Εξυπηρέτηση διεκπεραιωτική, επεξηγηματική, από έναν νεαρό χαμογελαστό σερβιτόρο. Γενικά αισθανθήκαμε αρκετά οικεία με τον χώρο και το προσωπικό που μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης προς τιμή του, έλαβε σοβαρά τις κριτικές των προηγούμενων χρηστών του site.

Ξεκινήσαμε με γλυκόπιοτη ρακή και με αυτή τελειώσαμε χωρίς να έχουμε δυσάρεστες παρενέργειες στο τέλος του γεύματος. Μαζί ήρθε και το ζεστό ψωμί με μια γευστική sauce.

Πιάτα στη μέση εν είδει μεζέδων. Τσιπς πατάτας με αυγά μάτια και τριμμένη γραβιέρα. Εδώ θα συμφωνήσω με τον έμπιστο mavtaso. Δύσκολο να σπάσεις τα αυγά και να τα απλώσεις στα τσιπς. Το πετύχαμε με την 3η φορά χωρίς να φύγουν τα τσιπς εκτός πιάτου. Το κόψιμο της πατάτας είναι πολύ ψιλό (θυμίζει χωρίς να είναι, πατατάκια έτοιμα) και δυσκολεύει τόσο το ανακάτεμα με τα αυγά, όσο και το πιάσιμο με το πιρούνι. Θα προτιμούσα να είχαν κοπεί χοντρότερα. Η γραβιέρα αρκετή πάνω στα τσιπς (άλλο ένα σημείο ότι διαβάζονται οι κριτικές), ανομοιόμορφα λιωμένη έδινε υπέροχη γεύση στο πιάτο.

Ταλαγάνι σουφλέ, σε φύλλο από κανταΐφι, σάλτσα μελιού, φιλέ αμύγδαλο και πάπρικα. Υπέροχος μεζές, πρωτότυπα παρουσιασμένος, μεγάλη μερίδα με όλες τις γεύσεις να δένουν μεταξύ τους και να ‘’ακούγονται’’.

Έφυγε άμεσα, όπως και η γιαννιώτικη κοτόπιτα ανάμεικτη με πιπεριά και κρεμμύδια. Φοβερή η κρούστα με το λιωμένο τυρί που ξεχείλιζε από το σκεύος, γευστικό και must be σε κάθε επίσκεψη.

2 χειμωνιάτικα ορεκτικά που τρώγονται όμως άνετα και Καλοκαίρι.
Σαλάτα κουκουνάρι αποτελούμενη από διάφορα λαχανικά, ωραίο κοτόπουλο στη σχάρα, πολύχρωμες πιπεριές, κατίκι αρκετή ποσότητα, περιχυμένο από sauce μπαλσάμικο με μουστάρδα. Χορταστική και δροσερή, μας ικανοποίησε.
Χοιρινό ρολό πανσέτας με πέστο διάφορων αρωματικών, σάλτσα σόγιας, δαμάσκηνα και καραμέλα, συνοδεία από πατάτες χεράτες. Πολύ καλό πιάτο, μαλάκες και χωρίς λίπος οι πανσέτες, ωραία παρουσίαση. Πολύ καλή η ισορροπία του γλυκού με τα μυρωδικά.

Τέλος η υπερπαραγωγή που λέγεται κότσι. Ψήνεται για αρκετές ώρες στη γάστρα και εμφανίζεται σε μια ξύλινη βάση με μαχαίρι κοπής καρφωμένο στην κορυφή του, συνοδεία από πατάτες κομμένες σε μεγάλους κύβους και μια sauce σε μπωλ που αν δεν ήταν, θύμιζε barbeque. Το όλο ντεκόρ συμπληρώνεται από ντοματίνια cherry. Εδώ θεωρώ ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός της έννοιας κότσι.

Κατ’ εμέ άλλο κότσι προσφέρεται σε μπυραρίες και άλλο σε μεζεδοπωλεία. Στο Germany το κότσι που βρίσκεται σε όλες τις μπυραρίες – εστιατόρια διότι θεωρείται ένα από τα εθνικά φαγητά, προσφέρεται με την τραγανή πέτσα του και το λίπος του, άσχετο αν οι Γερμανοί που δεν ξέρουν να φάνε τα βγάζουν στην άκρη. Στα μεζεδοπωλεία που ο τρόπος μαγειρέματος είναι διαφορετικός θα πρέπει να προσφέρεται μόνο κόκκαλο και κρέας. Το συγκεκριμένο έμοιαζε με Γερμανικό κότσι, άριστα ψημένο, με τραγανή πέτσα, όχι πολύ λίπος και αρκετό μαλακό κρέας. Το κρέας δεν χρειαζόταν μαχαίρι να ξεκοκαλιστεί, με λίγα λόγια λουκούμι.

Στο τέλος, αφού το δείπνο τελείωνε και τα συναισθήματα της αποχώρησης του συναδέρφου μας είχαν συνεπάρει αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε για να γλυκάνουμε τον πόνο μας τα επιδόρπια του μαγαζιού.

Τα πήραμε όλα. Μους σοκολάτας με κρεμ μπριλέ απίθανο, έφυγε με την μία, τάρτα λεμόνι με κρέμα αμυγδάλου πολύ καλό, πανακότα με μασκαρπόνε και βανίλια ενδιαφέρουσα η παραλλαγή της και cheesecake με καραμέλα αδιάφορο.
Μαζί με αρκετό ρακή και το tip δώσαμε 19 ευρώ το άτομο (5 άτομα) και είχαμε φουσκώσει. Η χωνευτική μαστίχα στο τέλος δεν απάλυνε το φούσκωμα αλλά ούτε και τη στεναχώρια μας που όσο και να προσπαθούσαμε να την κρύψουμε δεν το καταφέραμε.

Με αυτά και με αυτά η ‘’σεμνή τελετή’’ έφτασε στο τέλος. Συναισθηματικά φορτισμένοι, αποχαιρετήσαμε ένα πολύ καλό φίλο, συνεργάτη και συμπολεμιστή.
Νάσαι καλά Κυριαζή, επιτυχίες στα νέα σου καθήκοντα και με το καλό να μας ξανάρθεις.

Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Το Κουκουνάρι μετά από την τόσο καλή βαθμολογία σχεδόν κατά κοινή ομολογία της πλειοψηφίας των έμπιστων χρηστών του site, δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο από μένα, που γενικά είμαι άνθρωπος που θέλω να βαδίζω με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια στις επιλογές μου.

Θα βάλω λοιπόν κι εγώ άλλο ένα λιθαράκι, επιβεβαιώνοντας με την εμπειρία μου την πολύ καλή του φήμη περί φαγητού. Το έχω επισκεφθεί δύο φορές σε διάστημα δύο μηνών (αρχές Μαΐου και αρχές Ιουνίου) και συνολικά έχω αποκομίσει τις ίδιες εντυπώσεις σε όλες τις κατηγορίες. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σταθερότητα, χωρίς αυτό να σημαίνει στην παρούσα ότι σε όλες τις κατηγορίες αυτή η σταθερότητα προσμετράται στα θετικά και εξηγώ παρακάτω.

Βρίσκεται σε άχαρο σημείο (επάνω στη Μεσογείων) που δύσκολα θα επέλεγα να καθίσω, αν προηγουμένως δεν είχα πληροφορίες ότι έχει καλό φαγητό. Ο χώρος βέβαια μέσα είναι ωραίος, μοντέρνος, μεγάλος σχετικά αν και τα τραπέζια θα έπρεπε να έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους, όπως πολύ σωστά έχουν επισημάνει και οι προηγούμενοι φίλοι.

Είναι γωνιακό με τζαμαρίες και μπροστά από αυτές υπάρχει μια κατασκευή από μαύρες μπετόβεργες στις οποίες νομίζω ότι την δεύτερη φορά που το επισκεφθήκαμε το προηγούμενο Σάββατο, είχαν προστεθεί περισσότερες γλάστρες (όπως και από την οροφή αρκετά κρεμαστά) καθώς και αρκετοί μεγάλοι τετράγωνοι λευκοί κύβοι φωτιζόμενοι. Έχει και μια δόση κυρίλας θα μπορούσα να πω, αλλά τόση που επιτρέπει να μην αισθάνεσαι άβολα με το τζινάκι σου. Μουσική ξένη σε lounge επίπεδα, μόνο που ειδικά την πρώτη φορά που είχε περισσότερο κόσμο, επικρατούσε αρκετά μεγάλη βαβούρα. Αυτό ήταν το μόνο αρνητικό της ατμόσφαιρας, που είναι και άκαπνη ευτυχώς. Κατά τα άλλα, πεντακάθαρο στις τουαλέτες αλλά και στην κουζίνα που φαίνεται από την σκάλα που οδηγεί σε αυτές.

Η εξυπηρέτηση είναι η μοναδική κατηγορία στην οποία έχω διαφορετική άποψη από των υπολοίπων φίλων, την οποία σέβομαι απόλυτα. Απλά η σταθερότητα “με την αρνητική έννοια” που ανέφερα παραπάνω έγκειται στο γεγονός ότι και τις δύο φορές, ήταν εντελώς διεκπεραιωτική και μη χαμογελαστή, από συγκεκριμένα άτομα που δεν θα ήθελα να φωτογραφήσω (όχι από όλους). Θα αναφέρω ένα μόνο περιστατικό για να μπορέσετε να κρίνετε εάν δικαίως το σχολιάζω ή όχι.

Πριν τελειώσουμε τα ορεκτικά μας (και δεν ήταν αυτό που μας ενόχλησε), το ένα εκ των ατόμων που μας εξυπηρέτησαν με τo ίδιο ακριβώς ανέκφραστο “στυλ” έφερε τα κυρίως χωρίς καλησπέρα, χωρίς κουβέντα και χωρίς να προλογίσει καν τα πιάτα, περίμενε για λίγα δευτερόλεπτα πάνω από τα κεφάλια μας με αυτά στα χέρια κοιτάζοντάς μας, εμείς μαζέψαμε αμήχανα άρον-άρον μόνοι μας τα σερβίτσια των ορεκτικών, ώστε να μας αφήσει τα πιάτα, χωρίς να μας ρωτήσει τίνος είναι το καθένα με αποτέλεσμα -εννοείται- να τα αφήσει αντίστροφα και να φύγει, αφού την παραγγελία την είχαμε δώσει σε άλλο άτομο. Θυμάστε το στρατιωτάκι αμίλητο, αγέλαστο, ακούνητο που παίζαμε μικρά;; Ένα τέτοιο πράγμα. Εγώ αυτή την συμπεριφορά σε συνδυασμό με την συνολική εικόνα που αποκόμισα και στις δύο επισκέψεις από τα ίδια άτομα, δεν μπορώ να την βαθμολογήσω πάνω από 2.

Μια ακόμα επισήμανση έχει να κάνει με τον κατάλογο, κάποια πιάτα του οποίου δεν υπήρχαν ούτε στην πρώτη, ούτε στην δεύτερη επίσκεψη και καλό θα ήταν να τον διαμορφώσουν ανάλογα.

Προχωράω στα θετικά του φαγητού που ήταν αυτό που μας ξαναέφερε και θα μας ξαναφέρει κι άλλες φορές στο Κουκουνάρι. Παραγγείλαμε 2 άτομα, κατά χρονολογική σειρά στις 2 επισκέψεις μας:

- Ταλαγάνι σουφλέ, με φύλλο κανταΐφι και σος μελιού, καλή μερίδα, ωραία και πλούσια γεύση. 6.30€

- Ρολό κοτόπιτας…εξαιρετικό! Δύο μεγάλα κομμάτια, με ωραίο στεγνό και τραγανό (Γιαννιώτικο) φύλλο και μια νοστιμότατη γέμιση με κοτόπουλο πιπεριές και τέλεια σάλτσα τυριού. Απαραίτητο ζεστό ορεκτικό για κάθε παραγγελία! 6,30€

- Ομελέτα σπαράγγια με λούντζα, σε εμένα άρεσε πολύ, η φίλη μου δεν ενθουσιάστηκε 5,80€

- Κότσι χοιρινό στη γάστρα…μια στάση εδώ! Συγκαταλέγεται για μένα στη λίστα με τα ωραιότερα μέχρι στιγμής που έχω δοκιμάσει. Με μια τραγανή αλλά όχι ξερή λαχταριστή πετσούλα, μια ωραία σκούρα σαλτσούλα περιχυμένη (νομίζω ήταν μπάρμπεκιου) και πατατούλες χρυσαφένιες σε κύβους 15,90€

Όλα τα παραπάνω βέβαια δεν τρώγονται από δύο άτομα γιατί οι μερίδες είναι πολύ καλές, όμως σαν πρώτη επίσκεψη θέλαμε να δοκιμάσουμε τα περισσότερα από τα “φαβορί” μιας και οι περιγραφές τους ήταν πολύ ελκυστικές και γίνονταν ακόμα πιο λαχταριστές από τις περιγραφές που είχα διαβάσει των φίλων. Οπότε με το σκεπτικό πως θα παίρναμε πακέτο ό, τι περίσσευε, κινηθήκαμε σε αυτή την παραγγελία και δεν το μετανιώσαμε. Μαζί με μια Αmstel 3,20€, άφθονο νερό βρύσης σε μπουκάλι δικό τους και κλείσιμο με μια συμπαθητική μους σοκολάτας με ένθετη πανακότα αν θυμάμαι καλά στο κέντρο της, με πολύ ωραία παρουσίαση στα 4,50€ πληρώσαμε 42,00€ ποσό που έρχεται σε πλήρη αντιστοιχία με την συνολική ποιότητα και την ποσότητα.

Στην δεύτερη επίσκεψη 06/06/15 πάλι 2 άτομα, κινηθήκαμε σε πιο ανθρώπινη παραγγελία:

- Ρολό κοτόπιτας που…είπαμε ότι είναι απαραίτητο σε κάθε επίσκεψη

- Ρυζότο μανιταριών που εγώ σε αντίθεση με κάποια σχετικά χλιαρά σχόλια, το βρήκα λαχταριστό και πεντανόστιμο. Το ρύζι στην περίπτωσή μας “κράταγε” αρκετά, ίσως ήταν ένα κλικ παραπάνω al dente απ’ όσο έπρεπε, αλλά δεν με χάλασε καθόλου. Το μόνο παράπονο είναι ότι δεν είχε λάδι τρούφας που αναγραφόταν βέβαια ως προαιρετικό στον κατάλογο, αλλά από την λατρεία μας για την τρούφα, δεν το προσέξαμε και εκλάβαμε το αντίστροφο. Ότι δηλαδή είναι στάνταρ με τρούφα κι αν δεν το θέλεις το επισημαίνεις. Βέβαια καλό θα ήταν και το άτομο που παίρνει την παραγγελία να κάνει μια επιβεβαίωση. Δεν του το χρεώνω όμως γιατί είναι σαφής η διατύπωση. 7,90€

- Χοιρινό ρολό πανσέτας με σάλτσα με δαμάσκηνα και καραμέλα που σαν γέμιση είχε ένα ωραίο πέστο μυρωδικού που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. 9,30€ Η φίλη που το επέλεξε το βρήκε απλά συμπαθητικό. Κατά την γνώμη μου είναι ένα ωραίο γευστικά πιάτο αν και την παρουσία της καραμέλας με το δαμάσκηνο που δεν ήταν ολόκληρο στην σάλτσα, δεν την κατάλαβα ιδιαίτερα. Νομίζω ότι έμοιαζε με την σάλτσα που είχε το κότσι. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανιτές εκτός αν επιθυμεί κάποιος να τις αντικαταστήσει με κάτι άλλο.
Χορταστικότατη μερίδα, χωρίς να είναι πνιγμένη στα λίπη η πανσέτα.

- Στριφτάρια με αρνάκι γάλακτος και ξερή χοντροτριμμένη μυζήθρα…ένα πιάτο όνειρο!!! 8,00€ Όπως ακριβώς το περιέγραψαν οι φίλοι. Ζουμερό, με μεστή γεύση, χωρίς ιδιαίτερα έντονη μυρωδιά του αρνιού, κατά τη γνώμη μου. Εντάξει αν κάποιος δεν τρώει αρνοκάτσικα γενικότερα δεν θα του το συνιστούσα, αλλά για τους λοιπούς προτείνεται ανεπιφύλακτα. Εγώ ζήτησα και έξτρα ξερή μυζήθρα που τη χρειαζόταν (όπως σωστά επεσήμανε κι ο φίλος VAGELIS) και αυτή τη στιγμή που γράφω, νοσταλγώ αυτές τις ελάχιστες μπουκιές που δε μπόρεσα να ολοκληρώσω…

Το μόνο που θα ήθελα ήταν το αρνάκι να μην είναι σε καρέ κομμένο μόνο το ψαχνό αλλά να έρχεται σαν μερίδα με το κοκαλάκι του μαζί…για ευνόητους λόγους!

Είχαμε κέφια πάλι και ήπιαμε και…2 κόκα κόλες χαχα! 2€ έκαστη και μας κέρασαν λικέρ μαστίχας για κλείσιμο. Πληρώσαμε 35,50€ αυτή τη φορά και δεν υπήρχε χώρος για γλυκό. Οι μερίδες είναι πάρα πολύ καλές.

Κλείνοντας, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους έμπιστους φίλους με τις προηγούμενες λεπτομερέστατες και κατατοπιστικότατες κριτικές τους, που στάθηκαν αφορμή για να το επισκεφθώ κι εγώ με την παρέα μου.

Προτείνεται και από εμένα ανεπιφύλακτα.

Ιούλ

Όπως κάθε τυπικός άνθρωπος της εποχής μας, έτσι και εγώ δεν αποτελώ εξαίρεση και έχω μια παρέα συναδέλφων από τον εργασιακό μου χώρο, οι οποίοι συναντιόμαστε αραιά και που για φαγητό. Μάλλον είμαι ο μοναδικός εγγεγραμμένος χρήστης του site, οι δε υπόλοιποι της παρέας, όσοι τουλάχιστον γνωρίζουν το ask4food, είναι απλοί περιστασιακοί επισκέπτες του.

Αντιλαμβάνεστε λοιπόν, ότι φυσικά χωρίς να ερωτηθώ, με έχρισαν παμψηφεί ως τον ''gastrocoordinator'' της παρέας και μου ανέθεσαν περίπου εν λευκώ, την επιλογή εστιατορίου για κάθε συνάντηση. Η ευθύνη επιλογής (αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά) πάντα ήταν μια δύσκολη υπόθεση, ειδικά τώρα στις μέρες που διανύουμε. Κανείς δεν θέλει να πάρει στο λαιμό του 10 ανθρώπους, οι οποίοι μετά θα του χρεώσουν το τυχόν ''παλτό'' που αυτός επέλεξε. Δεν θέτω ιδιαίτερα δύσκολες παραμέτρους στην διαδικασία επιλογής του εστιατορίου. Πέραν των αυτονόητων καλών κριτικών, δίνω βαρύτητα στην κεντρική τοποθεσία και την εγγύτητα από το μετρό (αν είναι εφικτό) και το λογικό κόστος (έως 20€ το άτομο). Τελευταίο και κυριότερο, για να αποκτήσω προσωπική άποψη ενεργώ test drive πριν από κάθε συνάντηση.

Η τελευταία μας συνάντηση, μερικούς μήνες πριν, στέφθηκε από μεγάλη επιτυχία. Το ταπεινό (πλην όμως τίμιο και τεσταρισμένο) ταβερνάκι που επέλεξα, απέσπασε ενθουσιώδη αποδοχή από το σύνολο της παρέας, η οποία αν δεν με γελάει η μνήμη μου αριθμούσε 12 άτομα. Δεν θα σας αποκαλύψω ποιά ήταν η προηγούμενη επιλογή μου, κάντε ένα μικρό flash back σε παλιές κριτικές μου, σκεφτείτε και λίγο ''χωροταξικά'' και είμαι βέβαιος ότι θα το εντοπίσετε σχετικά εύκολα.

Η νέα μας συνάντηση είχε προγραμματιστεί για τις αρχές Ιουλίου και το test drive άρχισε πολύ νωρίτερα. Έκανα focus στις περιοχές Χολαργού, Χαλανδρίου και Αμπελοκήπων και είπα να διαφοροποιηθώ από το δοκιμασμένο concept της απλής ταβέρνας, δοκιμάζοντας κάτι ελαφρώς διαφορετικό και πιο ''πειραγμένο''. Πρώτη στάση και test drive στο ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ, το οποίο έχει γράψει μια αξιόλογη πορεία στο site.

Κυριακή 10 Μαΐου 2015, ώρα 17:30, άτομα 2, χωρίς κράτηση.

Ο χώρος αποτελεί το πιο δυνατό σημείο της επιχείρησης. Μοντέρνος, δίχωρος (εσωτερικός και εξωτερικός), με πολλές πινελιές minimal και βιομηχανικής διακόσμησης και σωστό φωτισμό, σίγουρα δεν θα περάσει απαρατήρητος. Προσπαθεί και μάλλον τα καταφέρνει να μην ταυτίζεται με το πολυφορεμένο concept της νεοταβέρνας, το οποίο έχει αρχίζει και κουράζει τον κόσμο. Παρόλα αυτά δεν θα βαθμολογήσω με άριστα και ο υπεύθυνος δεν είναι το ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ, αλλά η ''ασχήμια'' της γειτονικής Λ. Μεσογείων και η ατελείωτη βαβούρα των αυτοκινήτων, ειδικά αν καθίσετε όπως εμείς στον εξωτερικό χώρο.

Η εξυπηρέτηση δυστυχώς είναι μια άχρωμη-άοσμη-άγευστη-απρόσωπη και τυπικά διεκπεραιωτική υπόθεση, μια κατηγορία που πίστευα ότι τείνει να εκλείψει. Την ώρα της επίσκεψης μας (είπαμε τις Κυριακές βγαίνω μόνο στην 2η βάρδια), υπήρχαν 2 με 3 μικρές παρέες, οι οποίες μάλλον ήταν στο στάδιο της αποχώρησης. Εξυπηρετούσε ένας νεαρός και μια νεαρή σερβιτόρα, σε ρυθμούς slow motion. O νεαρός ήταν περισσότερο απασχολημένος με την παρακείμενη (μάλλον φιλική του) παρέα, επιδιδόμενος σε μια ακατάσχετη φλυαρία μαζί τους και λειτουργούσε υποτονικά.

Από την σερβιτόρα, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι κάποια στιγμή εμφανίστηκε και μας έφερε το κρασί που παραγγείλαμε, κατά τα λοιπά ''απούσα''. Σε ένα σχεδόν άδειο μαγαζί και όμως αντί το service να φυσάει, μάλλον το μυαλό των σερβιτόρων ''ταξίδευε'' κάπου αλλού. Ως πελάτης δυστυχώς δεν βίωσα καμία επαφή με το προσωπικό, σε όλα τα στάδια της παραμονής μας (υποδοχή- παραγγελία- εξυπηρέτηση- λήψη εντυπώσεων- λογαριασμός και ξεπροβόδισμα). ''Αόρατοι'' μπήκαμε, φάγαμε και φύγαμε!!

Η κάρτα του menu είναι απλή, ευκολονόητη και περιλαμβάνει και επιλογές μοντέρνας και (ολίγον) δημιουργικής Ελληνικής κουζίνας. Δεν επεκταθήκαμε σε ευρεία παραγγελία, διότι το προηγούμενο βράδυ προηγήθηκε ένα εξαιρετικό δείπνο και δεν θέλαμε να το ''παραξηλώσουμε''.

Δοκιμάσαμε:
-Σαλάτα ρόκα σπανάκι, με απάκι, ανθότυρο, καρύδια, σταφίδες, σε βινεγκρέτ με μαύρο βαλσάμικο. Κλασικά παρουσιασμένη, φρέσκια, αξιοπρεπής, ήταν χωρίς να αποτελεί κάτι το ξεχωριστό, μια ωραία εισαγωγή στο γεύμα μας.

-Τσιπς πατάτας με αυγά τηγανιτά και γραβιέρα Κρήτης. Μέτριες και ανάμεικτες οι εντυπώσεις. Τα τσιπς και τα αυγά ήταν καλοτηγανισμένα, πλην όμως η γραβιέρα ήταν περίπου ''απούσα''. Από εκεί και πέρα υπήρχαν 2 σημαντικές αστοχίες. Το πιάτο στο οποίο σερβίρονται είναι πολύ μικρό και τελείως ακατάλληλο, μιας και δεν επιτρέπει το εύκολο ''σπάσιμο'' των κρόκων και την ομογενοποίηση με τα τσιπς. Τα δε τσιπς είναι προτιμότερο να αντικατασταθούν με κανονικές πατάτες, διότι η ''μορφολογία'' τους δεν επιτρέπει το εύκολο ανακάτεμα με τα αυγά, το δε τσίμπημα τους με το πιρούνι είναι μάλλον αδύνατο. Από την στιγμή που το τσίμπημα με το πιρούνι είναι αδύνατο, κανείς δεν θέλει να πιάνει με γυμνό χέρι τσιπς με κρόκο αυγού.

-Χοιρινό κότσι, πιάτο το οποίο μάλλον αποτελεί το signature dish του εστιατορίου. Ως λάτρης του πιάτου και έχοντας ως μέτρο σύγκρισης το κότσι άλλου εστιατορίου, το οποίο έχει εκθειαστεί σε αυτό το site, είχα μεγάλες προσδοκίες. Δυστυχώς και εδώ μέτριες και ανάμεικτες εντυπώσεις. Ας ξεκινήσω όμως από τα θετικά του πιάτου. Η παρουσίαση και το food styling ομολογουμένως παίρνουν άριστα, αλλά δυστυχώς δεν ''τρώγονται''. Σερβίρεται σε ξύλινη τάβλα με το κότσι στο κέντρο αυτής, καρφωμένο με ένα επιβλητικό κουζινομάχαιρο, να κλέβει τις εντυπώσεις. Στην μια άκρη της τάβλας υπάρχει ένα ωραίο μπουκέτο ντοματίνια τσέρυ και στην άλλη δύο μπολάκια, το ένα περιέχει πατατούλες κυβάκια και το άλλο μια συμπαθητική sauce. Το κομμάτι του κρέατος, το οποίο είναι και το κυρίως ζητούμενο του πιάτου, μπορεί να ήταν καλοψημένο, αλλά η ποιότητα του ήταν μέτρια, με το υπερβολικό λίπος να βαραίνει στην τελική αρνητική εντύπωση. Παρά τις φιλότιμες ''εξερευνητικές'' μας προσπάθειες, η συνολική ποσότητα κρέατος, η οποία μπορεί να χαρακτηρισθεί ως ψαχνό που τρώγεται, ήταν πολύ μικρή.

-Μισό κιλό χύμα κρασί, το οποίο ήταν οριακά αποδεκτό.

Κέρασμα στο τέλος ουδέν!! Παρατηρήσαμε όμως ότι η παρακείμενη (μάλλον) φιλική παρέα του σερβιτόρου, έτυχε διαφορετικής και προνομιούχας αντιμετώπισης.

Check please. Στα 32,30€ με απόδειξη. Οι τιμές κρίνονται μάλλον λογικές, αλλά αυτό δεν επαρκεί για να κερδηθούν οι τελικές εντυπώσεις.

Κατέληξα ότι:
Τους αγαπώ και τους εκτιμώ, αλλά μάλλον για πρώτη φορά, θα διαφοροποιηθώ σημαντικά, από αρκετούς φίλους καλοφαγάδες που προηγήθηκαν της δικής μου επίσκεψης. Η δική μας εμπειρία κινήθηκε στην χρυσή μετριότητα και έτσι το ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ δεν πήρε την ''ψήφο εμπιστοσύνης'', τόσο σε οικογενειακό επίπεδο, όσο και στο επίπεδο της συναδελφικής συνεστίασης, που ήμουν υπεύθυνος να διοργανώσω.

Επόμενο test drive σε μαγαζί της ίδιας περιοχής, που επίσης απολαμβάνει εμπιστοσύνη από τους χρήστες του ask4food. Αν αποτύχει και αυτό, τότε τέλος τα πειράματα και επιστροφή στην καβάτζα μου, η οποία είναι 100% δοκιμασμένη και επιτυχημένη. Δυστυχώς όμως και η συναδελφική συνεστίαση, έπεσε ''θύμα των ημερών'' και των δύσκολων πολιτικο-οικονομικών εξελίξεων και έτσι τα test drive και η συνάντηση, αναβάλλονται για μετά τον Σεπτέμβριο.

Λίγες μέρες μετά, αντάλλαξα απόψεις με (καλοφαγά) φίλο μου, κάτοικο Χολαργού, ο οποίος έχει επισκεφθεί το ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ αρκετές φορές. Δυστυχώς και αυτός επιβεβαίωσε τις εντυπώσεις μου, λέγοντας μου χαρακτηριστικά, ότι το μαγαζί δεν είναι πλέον σε ''φόρμα'', όπως όταν πρωτοάνοιξε.

Αγαπητοί μου φίλοι και φίλες, κλείνοντας εύχομαι σε όλους σας καλό καλοκαίρι, υπομονή, επιμονή και πίστη, ότι η ταλαίπωρη χώρα μας τελικά θα τα καταφέρει και θα επιβιώσει.

Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Το Κουκουνάρι είναι ένα μοντέρνο μαγαζί, πάνω στον παράδρομο της Μεσογείων.
Παρκάρεις αρκετά εύκολα, στα γύρω στενά, ή και στον παράδρομο που φιλοξενεί το μαγαζί.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και όμορφα διακοσμημένος..
Μαζεύει πολύ κόσμο και έχει αρκετή φασαρία.
Εμείς πήγαμε Κυριακή βράδυ και γινόταν χαμός...

Με το που κάτσαμε, ο σερβιτόρος μας έφερε ένα μπουκάλι νερό βρύσης και ένα πανεράκι με 6-7 μικρές φέτες ψωμί.
Απ'ότι είδα στην απόδειξη, το ψωμί δεν χρεώθηκε.

Ξεκινήσαμε με την σαλάτα "κοκουνάρι"..
Το τι έχει μέσα αυτή η σαλάτα, είναι δύσκολο να το θυμηθώ.
Ενδεικτικά, έχει κομματάκια ψητού κοτόπουλου, φύλλα πατζαριού, μαρούλι, τυρί κρέμα, κουκουνάρι, σως μπαλσάμικου κλπ..
Την προτείνω ανεπιφύλακτα!
Κόστος, 8,1€...

Το επόμενο πιάτο ήταν το ταλαγάνι σουφλέ..
Όπως λέει και ο τίτλος, είναι το γνωστό τυρί σε φύλλο καταΐφι, με μέλι.
Μου φάνηκε πολύ γλυκό, ενώ όλα τα υλικά είχαν λιώσει μεταξύ τους και θύμιζαν μπεσαμελ απο παστίτσιο, στο λίγο πιο αλμυρό, λόγω του τυριού, βεβαίως..
Κόστος, στα 7€..

Πήραμε κοτόπιτα ρολό και μείναμε ενθουσιασμένοι..
Όπως λέει και ο τίτλος, είναι χειροποίητο φύλλο σε ρολό, με κοτόπουλο και μυρωδικά..
Πολύ καλό..
Κόστος, 7,1€...

Σειρά είχαν τα μανιτάρια γεμιστά..
Με τυρί γραβιέρα, προσούτο και σως μπαλσάμικου.
Την γαρνιτούρα τη θεώρησα υπερβολική, αφού είχαν γεμίσει το υπόλοιοπο πιάτο με φύλλα ρόκας..
Και αυτό το πιάτο ήταν εξαιρετικό.
7€ το κόστος.

Σαν κυρίως πήραμε τα μπιφτέκια γαλοπούλας, με ένα είδος ρυζιού που έμοιαζε με κριθαράκι.
Ζητώ συγνώμη, αλλα δεν συγκράτησα ακριβώς το όνομά του..

Τα μπιφτέκια ήταν τεράστια, γεμιστά με τυρί, ενώ το ρύζι μου φάνηκε λιγάκι άνοστο.
Πάντως ήταν σωστά βρασμένο.
Κόστος, 9,5€..
Και για το τέλος.. το καλύτερο..
Μους σοκολάτας..
Ίσως το καλύτερο γλυκό, που έχω δοκιμάσει, για αρκετό καιρό..
Μην φύγετε αν δεν το δοκιμάσετε!
Κοστίζει 5,5€, *αλλα και 25,5€ να κόστιζε, πάλι θα το πρότεινα!

Το σέρβις ήταν γρήγορο για τόσο κόσμο και οι σερβιτόροι χαμογελαστοί..
Με όλα αυτά, συν δυο αναψυκτικά, πληρώσαμε 48,6€..
Το μαγαζί δέχεται και πιστωτικές.
Περάσαμε πολύ καλά και σίγουρα θα ξαναπάμε..

Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Είναι παράδοξο αυτό που θα πω αλλά... όταν ψάχνεις να βρεις κάποιο μεγάλο φάουλ και αυτό είναι οι ληγμένοι πυροσβεστήρες (2013) και αυτό λόγω επαγγελματικής διαστροφής της κοπέλας μου μέσω ενός σεμιναρίου ΛΑΕΚ (αλήθεια εσείς όλοι που εργάζεστε γνωρίζετε ότι έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθείτε κάθε χρόνο και να πληρωθείτε ??)... Τότε τι άλλο να πεις?

Για την ονομασία έψαξα αλλά δεν βρήκα το λόγο που βαφτίστηκε έτσι, ίσως λόγω μοντερνιάς με πιασάρικες ονομασίες (βλέπε πχ Μουστάκι, Φυσαρμόνικα κλπ). Για την εμπειρία όμως θα σας πω τα καλύτερα...

Κατ'αρχάς βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το ΙΑΣΩ, πάνω στη Μεσογείων και είναι γειτονάκι με το Τσιπουρίτο. Ίσως αυτός είναι ένας λόγος που οι τιμές είναι αρκετά καλές. Θα το βρείτε εύκολα, γωνιακό αν και όχι πολύ μεγάλο. Νομίζω παλαιότερα στη θέση του υπήρχε ιταλικό εστιατόριο.

Βλέποντας τον χώρο, δεν θα πω ότι ξετρελάθηκα ούτε με παρέπεμψε σε κουκουνάρι. Είναι όμως καθαρός και μοντέρνος, με κάποια μικρά φυτά. Τα τραπέζια ξύλινα και τα καθίσματα άνετα, σε οριακή απόσταση ιδιωτικότητας. Υπάρχουν σουπλά αλλά καθόλου δεν μας πείραξε. Πηγαίνοντας στην τουαλέτα και πριν ανέβεις τη σκάλα μπορείς να δεις το προσωπικό σε πλήρη παράταξη να ετοιμάζει τα φαγητά. Μου άνοιξε η όρεξη από την εικόνα των πιάτων και μόνο. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές και μοντέρνες.

Το προσωπικό πολυάριθμο και οργανωμένο, κυκλοφορεί ανάμεσα στα τραπέζια χωρίς να ενοχλεί. Φαίνεται να έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα και επαρκώς, νέοι σε ηλικία και με διάθεση να εξυπηρετήσουν και όχι απλώς να διεκπεραιώσουν τις καταστάσεις. Ενώ το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο από κόσμο, δεν νιώσαμε παραμελημένοι ούτε λεπτό. Όλο και κάποιος βρίσκεται εκεί για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις.

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 28/11/2014 και ώρα 21:30 από 5 ταλαιπωρημένα άτομα, με προσφορά από το ίντερνετ και κρατήστε τις λεπτομέρειες. Συνολικό κόστος 40 ευρώ για να φάμε για 80, δεν μας απέτρεψαν να τους επισκεφθούμε αν και είχαμε έναν υπεράριθμο (κάποια στιγμή θα αναφέρω άλλο κατάστημα που έχει μπει στη μαύρη λίστα μας οικογενειακώς).

Πήραμε:

Στην αρχή έρχονται ψωμάκια με ντιπ, χωρίς χρέωση

- Σαλάτα Κουκουνάρι στα 7.2 ευρώ. Πανδαισία λαχανικών, με κοτόπουλο σχάρας, πιπεριές, κατίκι Δομοκού και βινεγκρέτ βαλσάμικο με μουστάρδα. Φρέσκια σαλάτα με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου, το κατίκι θα το ήθελα λιγότερο συμπαγές. Καλή αρχή.

- Σαλάτα ρόκα-σπανάκι στα 6.9 ευρώ. Περιέχει και απάκι, ανθότυρο, καρύδια και σταφίδες σε βινεγκρέτ μαύρο βαλσάμικο. Περισσότερο μου άρεσε αυτή καθώς ήταν πιο γλυκιά. Να πω την αλήθεια πολύ διαφορετικό μου φάνηκε το απάκι (ήρθε σε μεγάλο κομμάτι αλλά γευστικά δεν κατάλαβα τη συνηθισμένη γεύση του). Αρκετα θρεπτική και φρέσκια και αυτή.

- Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή στα 5.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστη και αρκετά καπνιστή. Περιείχε φέτα και μυρωδικά, πιπεριές αν κατάλαβα καλά και η ποσότητα ήταν πολύ καλή. Ακόμα και εγώ που δεν μου αρέσει τη βρήκα πολύ καλή και σίγουρα οι λάτρεις πρέπει να την παραγγείλουν.

- Ταλαγάνι σουφλέ με σως μελιού στα 6.3 ευρώ. Έχει τύχει σε μαγαζιά να κοστολογείται στα 5.5 ευρώ σκέτο το ταλαγάνι. Εδώ προσγειώθηκε ένα σαγανάκι μεγάλο με φύλλο από καταϊφι, καυτό και νοστιμότατο και δεν έμεινε ίχνος. Ωραίο χειμωνιάτικο πιάτο.

- Ντακάκια φέτας στα 4.8 ευρώ. Εσάς ο νους σας που θα πήγαινε?Αν δεν παρατηρήσεις καλά τον κατάλογο θα σκεφτείς πως είναι μια παραλλαγή του ντάκου. ΟΧΙ. Είναι τετραγωνάκια φέτας σε τραγανή κρούστα με σουσάμι και τσάτνευ μήλου-πατζαριού όχι πολύ γλυκή. Καλοπαρουσιασμένο πιάτο και καλό ορεκτικό ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

- Ριζότο μανιταριών στα 7.8 ευρώ. Δοκίμασα ελάχιστο αλλά φάνηκε να αρέσει αρκετά στην παρέα. Νομίζω τα μανιτάρια ήταν σε αρκετά χοντρά κομμάτια, ενώ θα το ήθελα λίγο πιο σκληρό το ρύζι, προσωπική άποψη.

- Ταλιατέλες σε κρέμα γραβιέρας με λούντζα και σπανάκι στα 7.5 ευρώ. Πλούσιο πιάτο και νόστιμο χωρίς να είναι και εξαιρετικό. Καλομαγειρεμένες οι ταλιατέλες αλλά νομίζω οι παπαρδέλες θα αγκάλιαζαν περισσότερο τη σάλτσα. Θα ήθελα λίγο πιο αλμυρή τη σάλτσα.

- Στριφτάρια με αρνάκι γάλακτος στον ζωμό του και ξηρό ανθότυρο στα 7.8 ευρώ. Πιάτο ρουστίκ που με την πρώτη μπουκιά σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε ορεινό χωριό δίπλα στο τζάκι και έξω έχει 0 βαθμούς κελσίου. Όσοι αρέσκονται σε τέτοια πιάτα να το παραγγείλουν. Καλομεγειρεμένα τα στριφτάρια, θα ήθελα το ανθότυρο να ακούγεται παραπάνω στο πιάτο. Το αρνάκι έλιωνε στο στόμα. Μερίδα για να σκάσεις.

- 2 σόδες Τούμποργκ 250 μλ στα 3 ευρώ συνολικά.
- Βαρελίσια μπύρα Άλφα στα 3 ευρώ η 500άρα.

Από γλυκά...

- Πάστα μπισκοτίνο στα 4.5 ευρώ. Μεγάλο κομμμάτι με βάση μπισκότο Όρεο, την έφαγε σχεδόν όλη η κοπέλα μου.

- Εκμέκ πολίτικο στα 4 ευρώ με παγωτό καϊμάκι. Σιροπιασμένο τσουρέκι (οκ) με βελούδινο παγωτό.

- Προφιτερόλ σπέσιαλ στα 4.5 ευρώ. Πολύ καλή σοκολάτα χωρίς να λιγώνει, το σουδάκι θα το ήθελα λίγο πιο τραγανό.

Σύνολο στα 72.8 ευρώ με νερό δικό τους που ανανεωνόταν συνεχώς.5 άτομα χορτάσαμε και δεν πιάσαμε ούτε το όριο της προσφοράς.

Συμπερασματικά:

Πολύ καλό φαγητό και περιποιημένο. Οι τιμές όντως σε πολύ καλά επίπεδα και δεν είναι τυχαίο που ήταν σχεδόν γεμάτο το μαγαζί με κόσμο άνω των 30 και με πολλούς άνω των 40+...

Θα ήθελα να δω και το κουκουνάρι να εμφανίζεται ως συστατικό στις συνταγές του μενού για να δικαιολογήσει και την ονομασία του καταστήματος.

Από πλευράς εξόδου για καλό φαγητό και αν ήμουν μεταξύ των γειτόνων ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ και ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΟΥ θα δυσκολευόμουν πολύ. Αξίζουν και τα 2 την επίσκεψη. Ένα κλικ παραπάνω στον χώρο θα έδινα στο Κουκουνάρι. Στο φαγητό θα έδινα οριακό προβάδισμα στο Τσιπουρίτο.

Όπως και να έχει πρέπει να μπουν και τα 2 μαγαζιά στη Wish list των καλοφαγάδων.

Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Είναι από τις λίγες φορές που θα ήθελα να γνωρίζω πώς δόθηκε το συγκεκριμένο όνομα στο μαγαζί αυτό, ένα μαγαζί που κυριολεκτικά με ενθουσίασε σε όλους τους τομείς και το άριστα σε όλα είναι με την καρδιά μου. Κανένα ψεγάδι. Από πού να ξεκινήσω;

Χώρος: πολύ πολύ όμορφος, με στοιχεία πολυτέλειας. Κάποια τραπεζοκαθίσματα ίσως πιο κοντά από ό, τι θα έπρεπε. Στο εσωτερικό απαγορεύεται αυστηρώς το κάπνισμα (από τα λίγα μαγαζιά που έχω διαπιστώσει ότι το τηρούν) και στον εξωτερικό χώρο όπου επίσης υπάρχουν τραπέζια για τους καλοκαιρινούς μήνες, έχουν τοποθετήσει στην έξοδο κάποια σκαμπό με τασάκια επάνω για όσους θέλουν να βγουν έξω και να καπνίσουν. Η κουζίνα είναι ανοιχτή, σαν να αποτελεί «ένα» με τον υπόλοιπο χώρο.

Η εξυπηρέτηση άψογη: πολλά νέα, πρόθυμα και αρκετά φιλότιμα παιδιά που έτρεχαν να προλάβουν καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και μάλιστα κάποια τραπέζια άδειασαν και γέμισαν 2 φορές. Εξυπηρετούσαν όμως γρήγορα.
Το φαγητό ήταν απλώς ανεπανάληπτο με κορυφαίο πιάτο το κότσι, όλα τα λεφτά!

Από τα κρύα ορεκτικά η καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με το διακριτικό κάπνισμα στη γεύση ήταν εξαιρετική, όπως επίσης και η φάβα με τα καραμελωμένα κρεμμύδια.

Ο κατάλογος ωστόσο περιλαμβάνει και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα πιάτα και από ορεκτικά, σαλάτες αλλά και από κυρίως τα οποία καταφτάνουν σε μεγάλες μερίδες και αρκετά όμορφα παρουσιασμένα. Εντυπωσιάζει το σουβλάκι που έρχεται κρεμασμένο σε σούβλα συνοδευόμενο από πατάτες αλλά και πιτούλες.

Η σχέση ποιότητας-τιμής είναι εξαιρετική. Για την ποσότητα, την ποιότητα και κυρίως τη νοστιμιά των πιάτων που δοκιμάσαμε η τιμή ήταν απίστευτα καλή. Να σημειώσω ότι έχει εξαιρετικά γλυκά από τα οποία δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις: πορτοκαλόπιτα, εκμέκ, προφιτερόλ, cheesecake. Και η λίστα κρασιών είναι και αυτή ικανοποιητική με καλό χύμα κρασί και πολύ καλές τιμές. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

ΓΕΥΣΗ: 2 – Πιο κοντά στο 2,5 αλλά αποφάσισα να είμαι αυστηρός.
ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 3 - Επαγγελματικότητα
Χώρος: 3 – Μεγάλος, όμορφος αλλά στριμωγμένος
VfM: 2 –
ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ; ΟΧΙ (απαραίτητα)

Σάββατο βράδυ, μετά από κράτηση, παρέα 4 άτομα. Ο μόνος χώρος που είχαν διαθέσιμος ήταν αυτός των μη καπνιζόντων (ωραία), ο οποίος, από ότι κατάλαβα, είναι ένας μικρός υπερυψωμένος χώρος στο πίσω μέρος του μαγαζιού με 5-6 τραπέζια. Δεν χωρίζεται ιδιαίτερα από τον χώρο των καπνιζόντων αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μας ενόχλησε καθόλου καπνός στο δίωρο της επίσκεψής μας.

Ο χώρος γενικά όμορφος, ζεστός, αλλά με υπερβολικά στριμωγμένα ταπέζια, το ένα δίπλα στο άλλο. Και βέβαια αρκετή βαβούρα. Στις 9 που φτάσαμε ακόμα ήταν σχετικά άδειος αλλά γύρω στις 11 που φεύγαμε δεν έπεφτε καρφίτσα.

Το προσωπικό ευγενέστατο, το σέρβις επαγγελματικό, δεν μπορώ να πω ότι μας άφησε με κάποιο παράπονο.

Η παραγγελία μας λοιπόν (το μενού μπορείτε να το δείτε και στο site του εστιατορίου - υποτίθεται ότι υπάρχουν και κάποια πιάτα ημέρας, αλλά κάτι τέτοιο δεν ίσχυσε):

Σαλάτα Λάχανο Καρότο (7,40 ευρώ): με καλαμπόκι, προβολόνε, σύκα και βινεγκρέτ ροδιού. Στα χαρτιά εκτός γούστου μου αλλά στην πράξη αποδείχτηκε μια πολύ δροσερή και γευστική σαλάτα που συνιστάται.

Τσιπς πατάτας με αυγά και γραβιέρα (6,30 ευρώ): Πατάτες τηγανιτές λεπτοκομμένες με δύο αυγά τηγανιτά και τριμμένη γραβιέρα. Πιάτο που τείνει να γίνει μόδα πλέον – οι πατάτες λίγο πιο «λαδερές» για τα γούστα μου.

Κολοκυθοκεφτέδες (6,80 ευρώ): Σερβίρονται με ντιπ ντομάτας/γιαουρτιού. Τέσσερα τεμάχια, τρυφεροί και αρωματικοί., απόλυτα ταιριαστοί με το συνοδευτικό ντιπ.

Ταλαγάνι σουφλέ (7,00): Το πιο αδιάφορο από τα ορεκτικά, παρόλο που διαφημίζεται ως από τις σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Το φύλο καταΐφι ανύπαρκτο, φαινόταν απλά σα να κάθεται το τυρί πάνω σε ψωμί μέσα στο τηγανάκι. Δεν αναδείκνυε κανένα από τα υποτιθέμενα υλικά (πάπρικα, αμύγδαλο, μέλι)

Μπριζολάκια χοιρινά (8,90): Τρία μπριζολάκια με πατάτες τηγανιτές. Αυτά.

Κοντοσούβλι χοιρινό (9,50): Σερβίρεται σε όρθια, κρεμάμενη σούβλα, με τηγανιτές πατάτες και ένα πιτάκι. Καλοψημένο και ζουμερό.

Στο πόσιμα είχαμε μια καράφα νερό που ήρθε όταν φτάσαμε (και δεν ανανεώθηκε ποτέ), 2 μπύρες Kaizer (4,10 ευρώ) και μια φιάλη λευκό κρασί Μαλαγουζιά Μπουγιούρη (13 ευρώ). Επίσης συνοδευτικό ψωμάκι (2 φορές) που δεν εμφανίστηκε ως χρέωση το λογαριασμό.

Από επιδόρπια πήραμε μια πορτοκαλόπιτα με παγωτό και ένα cheesecake με καραμέλα. Για το cheesecake που δοκίμασα θα έλεγα ότι ήταν απλά αδιάφορο, η κρέμα του τελείως «άτονη».

Σύνολο λοιπόν 73,40 (κανονική απόδειξη), περίπου 19 ευρώ το άτομο. Το σίγουρο συμπέρασμα είναι ότι δεν είναι από τα μαγαζιά που θα ξαναπάω εξ επί τούτου. Από την άλλη, ίσως σε ένα κάλεσμα, δεν θα πω και όχι. Για όλα τα πιάτα που προσφέρει (τουλάχιστον αυτά που δοκιμάσαμε) υπάρχουν πάμπολλα καλύτερα (ίσως και οικονομικότερα) εστιατόρια. Πάμε για άλλα.