Καφε, πρωινο, μεζεδες ελληνικής κουζίνας. 9:00-01:00

03 Οκτ 2017

Φαβέλα:
α) ονομασία για τις φτωχογειτονιές – παραγκουπόλεις στη Βραζιλία
β) all day bar restaurant στον Κεραμεικό
(αυτές είναι οι δύο βασικές εκδοχές βγαίνει και σε άλλες, που δεν μας απασχολούν, όπως κατάστημα ρούχων στην Αθήνα, μπιτσόμπαρο στη Χαλκιδική, μεξικάνικο στο Αγρίνιο, τραγούδι του Τζαμάλ, κοινωνικός χώρος στον Πειραιά και άλλα)

Μια «Φαβέλα», για να τιμά το όνομά της, χρειάζεται να είναι φτωχική ή, τουλάχιστον, οικονομική. Να είναι στέκι για τους πολλούς. Να μην είναι κιτς, ούτε λαμπερή. Να είναι ακομπλεξάριστη. Αυτή εδώ η Φαβέλα, το προσπαθεί αρκετά και τα καταφέρνει εξίσου αρκετά, αλλά μας βγήκε με μια μικρή τάση προς το τσιγγούνικη.

Από χώρο τα πάει αρκετά καλά. Κινείται σε industrial ύφος με πινελιές πρασίνου (γλαστροφυτά) και μερικά «κουφά» αντικείμενα στα πέριξ, όπως το μοτοποδήλατο που θα συναντήσετε πηγαίνοντας προς νερού σας. Ο χώρος βγάζει μια ελαφριά θαλπωρή, βγάζει και μια ελαφριά αίσθηση ατημέλητου όμως. Είναι, πάντως, πράγματι all-day χώρος καθώς άνετα μπορείτε να καθίσετε για καφέ το πρωί ή μια χαλαρή μπύρα το βράδυ. Και άνετα, να την επισκεφθείτε για να δοκιμάσετε τους προσεγμένους μεζέδες της. Η μουσική κινείται κυρίως σε ξένα μοτίβα από τζαζ ως εναλλακτικό και χαλαρό ποπρόκ.

Η εξυπηρέτηση ήταν όντως Φαβελίστικη. Χαλαρή, φιλική, ανθρώπινη. Όχι σφαιράτη, ούτε σκλαβωτική. Μα δεν μας έλειψε τίποτα και όλα έγιναν σωστά. Θα κρατούσα το 4/4 για περιπτώσεις που οι σερβιτόροι ζουν και αναπνέουν για το τραπέζι σου, ωστόσο, επειδή παρακάτω οι γεύσεις θα στρογγυλοποιηθούν προς τα κάτω, είναι τίμιο το 3,5/4 στην εξυπηρέτηση να γίνει 4/4.

Το σχετικά μικρό μενού ακολουθεί την τάση της εποχής για τα μεζεδοπωλεία. Ελληνικά προϊόντα, χαμηλές τιμές, πιάτα στη μέση. Περιλαμβάνει μισή ντουζίνα σαλάτες (3,5-6,8€), μία ντουζίνα ορεκτικά (3,9-5,9€), λίγα της θάλασσας (4,5-9€) και άλλη μισή ντουζίνα με κυρίως από κρέας (4,8-9,8€). Επίσης, υπάρχουν αρκετές αλκοολούχες επιλογές, με ξεκάθαρη τάση στα ελληνικά προϊόντα και εκεί. Τιμές του μέσου όρου, για τα ποτά.

Οι γεύσεις είναι καλύτερες από «Φαβέλα». Οι μερίδες πάλι όχι. Τσιγγούνικες. Πιο συγκεκριμένα, ήμασταν 6,5 άτομα (ο ένας ψευτοέφαγε και δεν πλήρωσε) και παραγγείλαμε:

- Αρχικά ήρθε λευκό ζυμωτό ψωμί, καλής φρεσκότητας και μέτριας γεύσης (0,3€ το κεφάλι). Μαζί του κατέφθασε κανάτα με νερό η οποία ανανεώθηκε άπειρες φορές χωρίς να το πολυπροσπαθήσουμε.

- Ντακάκια με ξύγαλο, ελιές και κάπαρη (4,5€). Ήρθαν 3 μετρίου μεγέθους κομμάτια, τυπικής εμφάνισης και γεύσης. Όσοι αγαπούν ντάκο, δεν θα τα μετανιώσουν (3/4).

- Πίτα Καισαρείας (5,4€) ή με άλλα λόγια παστουρμαδόπιτα. Παραγγέλθηκε δις λόγω μικρού μεγέθους και ικανοποιητικού αποτελέσματος. Υπέροχη κρούστα και υπέροχη γέμιση λιωμένου τυριού και δυνατού παστουρμά (σε σχετικά μικρή ποσότητα). Από τις πολύ ενδιαφέρουσες παστουρμαδόπιτες που θα συναντήσει κανείς εκεί έξω (4/4).

- Μαραθόπιτα (5,2€). Μου φάνηκε σαν να ήρθε ένα μισοφέγγαρο της πίτας, δηλαδή η μισή, σε 4 κομμάτια με ριγανούλα από πάνω. Αρκετά νόστιμη, παρότι δεν συμπαθώ τις συγκεκριμένες πίτες μιας και τις θεωρώ λίγο βαρετές γευστικά (2,5/4).

- Καπνιστό τυρί σαγανάκι σε κρούστα ξηρών καρπών, συνοδεία μαρμελάδας καυτερής πιπεριάς (5€). Ήρθαν δύο κομμάτια τυρί, θυμίζοντας λίγο το σαγανάκι φορμαέλας στη Φυσαρμόνικα. Στρογγυλά και με καλή κρατσανιστή κρούστα. Αρκετά γευστικά. Η μαρμελάδα από δίπλα ήταν ελάχιστη, μάλλον επειδή βρισκόμασταν σε ημέρες εκπτώσεων τους είχε τελειώσει η... κανονική ποσότητα. Ήταν όμως πράγματι καυτερή. Ο συνδυασμός του αχνιστού τυριού με την καυτερή πιπεριά δεν με ξετρέλανε. Βέβαια, η μαρμελαδίτσα έδενε τέλεια με το ψωμί (3/4).

- Ομελέτα με καβουρμά και φλοίδες γραβιέρας Κρήτης με θυμάρι (5,4€). Ο καβουρμάς στερούνταν της αίσθησης της φρεσκότητας, όμως γευστικά ήταν αρκετά καλός. Αρκετά έντονη η αλμύρα σε αυτό το πιάτο, μα ωραίο για να συνοδεύσει τις ρακές μας (3/4).

- Λουκάνικο Καρύστου με πατάτες Νέας Σοδειάς, λάδι μυρωδικών και γραβιέρα με θυμάρι (5,7€). Δεν ήξερα αυτή τη νέα σοδειά. Η παλιά σοδειά πάντως πρέπει να ήταν οι γνωστές πατάτες baby και να τις ανακαίνισαν αυξάνοντας το μέγεθός τους. Η γεύση τους συνδυαστικά με το λάδι και το θυμάρι ήταν εξαίσια. Το μέγεθος του πιάτου ήταν οκ. Για το λουκάνικο δεν έχω να πω πολλά γιατί χρειάστηκε ανασκαφή για να βρούμε τις 4-5 φετούλες που είχε η μερίδα (3,5/4).

- Απάκι στο τηγάνι με ξύδι και ξενδρολίβανο (4,5€). Ε, ρε και να ήμουν κρητικός πόσες πίκρες θα έτρωγα. Ήρθαν περίπου 6 φέτες σαν κομμάτια πολύ χοντρού λουκάνικου. Τα μισά κομμάτια είχαν σημεία σκέτου λίπους. Ευτυχώς είχαμε ένα καλό παλικάρι στην παρέα το οποίο, χάρη στις ατορβαστατίνες που παίρνει, αρέσκεται να καταπίνει τα λίπη με πάθος και έτσι φαγώθηκαν και αυτά. Γεύση αρκετά κάτω από το καλό απάκι που σερβίρεται σε κάποια μέρη (2/4).

- Τραγανές μπουκιές κοτόπουλου με κρέμα φέτας (5,9€). Αυτό ναι. Αυτό ήταν μια τίμια μερίδα. Ένα μεγάλο κομμάτι σνίτσελ κοτόπουλο, μέτριας γεύσης, κομμένο σε διαφόρων μεγεθών λωρίδες. Η συνοδευτική σάλτσα ήταν όλα τα λεφτά και ανέβαζε το ουδέτερο γευστικά κοτόπουλο στα ουράνια (3,5/4).

- Σις κοτόπουλο με ταμπουλέ (7,6€). Τους έπρηξα να το πάρουμε θεωρώντας το αξιόλογη πρόταση μετά την κριτική του PONTIKIOU. Ήρθε ένα μεσαίο «σουβλάκι» κοτόπουλο, μαριναρισμένο, με όμορφα τοποθετημένο το ταμπουλέ από δίπλα. Θα το περίμενα πιο ζεστό, για καλύτερη γευστική κορύφωση. Ήταν λίγο κρύο και έτσι έχανε λίγο σε ένταση. Και εδώ, θα μπορούσε το μέγεθος να είναι μεγαλύτερο ή, αυτή τη φορά, η τιμή χαμηλότερη. Καλή πρόταση (3/4).

- Ήπιαμε πολληηηη ρακή, μέτριων παρενεργειών, στα 6€ τα 200ml.

- Στο τέλος ήρθε κέρασμα με μικρά κομμάτια κορμού (ίσως είχε και λίγο καφέ στη συνταγή) και σιμιγδαλένιου χαλβά. Προσωπικά βρήκα καλύτερο τον κορμό, από τον αρκετά στεγνό και συνηθισμένο χαλβά.

Λυπητερή: από το τσίμπημα έως τον καλό κορεσμό, το κόστος για δύο άτομα θα είναι συνήθως στα 10-15€ για τον καθένα, χωρίς τα ποτά. Πρέπει να μιλάμε για τρελό φαγοπότι για να δώσει κάποιος άνω των 20€. Ωστόσο, λόγω των μικρών μερίδων, οι πεινασμένοι, μάλλον θα πλησιάσουν ή και ξεπεράσουν το 15άρι, μαζί με τα ποτά. Στην περίπτωσή μας, έξι άτομα μοιραστήκαμε 10 πιάτα και το κόστος ανήλθε στα 10 ευρά το άτομο για το φαγητό (συμπαθής κορεσμός, όχι σκάσιμο) και 15€ συνολικά μαζί με τις ρακές που ήπιαμε.

Τελικά αξίζει η Φαβέλα?

Σίγουρα οι τσιγγούνικες μερίδες είναι εκνευριστικές σε έναν βαθμό. Οι τιμές τους, βέβαια, είναι σχετικά χαμηλές και η γεύση τους αρκετά δυνατή (μπορεί να είναι και για 3,5/4). Ο χώρος και η εξυπηρέτηση είναι για χαλαρά πράγματα. Δεν είναι για ρομαντικό ραντεβού (εκτός αν είσαι φοιτητόνι), ούτε για να κεράσεις τα πεθερικά σου ένα όμορφο δείπνο (δεν σερβίρουν βιτριόλι, φίλε pass1). Είναι ένα μαγαζί για να το επισκεφθούν φίλοι. Όχι σοβαροί κουστουμάτοι συνεργάτες. Όχι οικογένειες. Όχι ζευγάρια (εντάξει που και που και κανα ζευγάρι είναι οκ).

Σε διαφορετικές περιστάσεις από τις παραπάνω, να πάτε.

Σούπερ πιάτα:
• Πίτα Καισαρείας (παστουρμαδόπιτα)
• Πατάτες Νέας Σοδειάς με Λουκάνικο Καρύστου
• Μπουκιές κοτόπουλου με κρέμα φέτας

27 Φεβ 2017

Εβδομάδα άδειας από τη δουλειά η αμέσως επόμενη της πρωτοχρονιάς καθώς και θεάτρου κι άλλων ενδιαφερόντων εκδηλώσεων και γευμάτων. Μια από τις επισκέψεις λοιπόν ήταν αυτή στο ίδρυμα μείζονος Ελληνισμού, στην έκθεση για τον Τουταγχαμών!

Ωραίες οι μούμιες, τα εκατομμύρια χρυσού και το πλήθος πολύτιμων περιουσιακών στοιχείων που έθαβαν οι άνθρωποι κάτω από τη γη μαζί με τα κουφάρια των νεκρών τους (ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης) αλλά εμένα κάτι τέτοια μου ανοίγουν την όρεξη! Κι επειδή η διασκέδασή μας είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το φαγητό, βγαίνοντας από την έκθεση είπαμε να κινηθούμε στην περιοχή κι αφού το αγαπημένο μας Ρακόρ ήταν κλειστό Δευτέρα, περάσαμε από το Favela.

Στεγάζεται εκεί που κάποτε ήταν το ( πρώην) Χρύσα (νυν Χρύσα-Χρύσα σε άλλη περιοχή, στα Πετράλωνα πλέον). O χώρος είναι πολύ ζεστός ατμοσφαιρικά, με χαμηλό φωτισμό, στοιχεία πέτρας και ξύλου, τραπεζάκια με πλακίδια vintage σχεδίων κι έναν ακάλυπτο φροντισμένο χώρο με πέτρα και αρκετά λουλούδια να φιγουράρει πίσω από τη μεγάλη τζαμαρία στο βάθος, που υποθέτω πως το καλοκαίρι ανοίγει.
Η ζέστη όμως με την κυριολεκτική σημασία της λέξεως μας έλειψε, παρά το γεγονός ότι μας είπαν πως ήταν ενεργοποιημένη.

Η μουσική ήταν ωραία και παρότι πήγαμε νωρίς, σε μικρό χρονικό διάστημα και όσο πέρναγε η ώρα διαρκώς έμπαιναν παρέες. Άλλοι για μεζέδες, άλλοι για ποτό, άλλοι για καφέ. Οι περισσότεροι όμως απ’ ότι παρατήρησα, όλο και κάτι έπαιρναν για τσιμπολόγημα στη μέση.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή χωρίς αξιοσημείωτες παρατηρήσεις ούτε και παράπονα.

Η παραγγελία μας:

Ξεκινήσαμε με ωραίο ψωμάκι ζυμωτό και δύο σφηνάκια με βανίλια που ταίριαζε θεωρώ να έρθει σαν κέρασμα στο τέλος (τουλάχιστον για εμάς που θα τρώγαμε), αλλά όπως και να’ χει καλοδεχούμενο ήταν.

- Ομελέτα με καβουρμά και φλοίδες γραβιέρας Κρήτης με θυμάρι χ 5,40€

Καλή μερίδα, που προσωπικά μου άρεσε και σε γεύση αν και η παρέα μου βρήκε το πιάτο αρκετά αλμυρό προφανώς από τον καβουρμά, ίσως όμως και από την γραβιέρα. Συνοδεύτηκε από φέτες ντομάτας και αγγουριού.

- Πατάτες χωριάτικες με κρέμα φέτας χ 3,90€

Πατατούλες με τη φλούδα τους πασπαλισμένες με μπόλικη πάπρικα λουσμένες με κρέμα φέτας που ήταν όμως πολύ αραιή, θα την προτιμούσα πιο δεμένη. Κατά τα άλλα ήταν ωραίες.

- Φέτα κανταΐφι με μέλι και φυστίκι Αιγίνης 5,80€

Ήταν στην ουσία ρολάκια κανταϊφιού με φέτα (2 τμχ), νόστιμα και τραγανά, γαρνιρισμένα με σάλτσα μπαλσάμικου και χοντροκομμένο φυστίκι. Θα προτιμούσα κάτι πιο γλυκό για συνοδεία που να ισορροπεί με την αλμύρα της φέτας αντί του μπαλσάμικου.

- Ρεβυθοκεφτέδες χ 4,80€

Τα γνωστά φαλάφελ (5 τμχ), τραγανά και πεντανόστιμα με ντιπάκι γιαουρτιού αρωματισμένο με δυόσμο, το οποίο ντιπ και πάλι είχε αραιή σε σύσταση, θα μπορούσε να έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

- Πίτα Καισάρειας 5,40€

Ωραίο φύλλο στεγνό και τραγανό, αρκετά αλμυρή μάλλον από τον παστρουρμά. Σερβιρίστηκε σε ένα τρυπητό καλαθάκι.

- Συκώτι με πετιμέζι και βαλσάμικο 5,50€

Καλή μερίδα σερβιρισμένο σε σαγανάκι αλλά παραπάνω ψημένο απ’ όσο θα έπρεπε, με αποτέλεσμα να είναι σκληρό. Γευστικά ήταν πολύ ωραίο, αλλά το ψήσιμο έκανε άστοχο το συγκεκριμένο πιάτο παρά τα μυρωδικά που είχε.

- Σις κοτόπουλο με ταμπουλέ 7,20€

Από τα πιο δυνατά πιάτα του Favela. Zουμερό και εύγευστο το κοτόπουλο κι ανάμεσά του κρεμμύδι και πιπεριά, σερβιρισμένο με τη σούβλα, με συνοδεία σαλάτας ταμπουλέ που έδινε μια δροσεράδα στο πιάτο.

Στο τέλος είχαμε κι άλλο κέρασμα με χαλβά σιμιγδαλένιο και κορμό, αδύναμα γευστικά ιδίως ο κορμός, αλλά πολύ καλή και εκτιμητέα κίνηση.

Πληρώσαμε χωρίς ποτά, με νεράκι βρύσης 38€ δύο άτομα, ποσό που δεν θεωρώ μεγάλο για όλα αυτά που παραγγείλαμε. Άλλα όπως λέω πάντα το vfm είναι ο πιο υποκειμενικός παράγοντας, αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δεν συμπληρώνω το πεδίο "τιμή ανα άτομο". Ο καθής που διαβάζει, βλέπει τις τιμές και την παραγγελία και κρίνει.

Συμπερασματικά το Favela έχει έναν περιεκτικό κατάλογο με ενδιαφέροντα και αξιοπρεπή σε γενικές γραμμές μεζεδάκια για τη σέντρα, ικανά να προσφέρουν σε μια παρέα ωραία συνοδεία για το ποτό, χωρίς ωστόσο να κερδίζει βραβείο αλησμόνητων γευστικών εμπειριών. Οι χαμηλές σχετικά τιμές για τα προσφερόμενα, δίνουν ένα ακόμα πλεονέκτημα και κίνητρο ακόμα και για να κάνει κάποιος μια γιορτούλα με κάποιους φίλους σε χαλαρούς τόνους, όπως είδαμε ήδη να συμβαίνει κατά την επίσκεψή μας.

Προτείνεται για χαλαρές καταστάσεις.

09 Αυγ 2017

Favela, λοιπόν! Μία ακόμη ανακάλυψη της χρονιάς που διανύουμε, την οποία θα παινέψω προτού αναχωρήσω κι εγώ γι’ ακρογυαλιές και κυκλαδίτικα δειλινά! Πρόκειται για ένα όμορφο κι αξιόλογο μαγαζάκι στη γειτονιά του Κεραμεικού, το οποίο καθυστέρησα να τιμήσω αν και βρισκόταν στη wish λίστα μου για καιρό. Με κέρδισε όμως άμεσα κι ήδη απ’ τον Φλεβάρη μάνι μάνι τό χω τιμήσει 3-4 φορές.

Βρίσκεται σ’ ένα ήσυχο στενάκι κι είναι λογικής κι αισθητικής μεζεδομπάρ, ό, τι κι αν φαντάζεστε να σημαίνει αυτό. Ο εσωτερικός του χώρος είναι μαζεμένος, περιποιημένος, ψιλομπαρίστικος και ταιριάζει στα γούστα μου, η αυλή του όμως είναι ακόμα καλύτερη. Απλή μεν, αλλά αντίστοιχα φροντισμένη, ήσυχη και καλή επιλογή για τις δροσερές βραδιές (τις ποιες;;; -ανέκραξε κάτι εντός μου στους 40 βαθμούς που μ’ έπιασε η έμπνευση να γράψω κριτική, ιδρωμένη και καταρημαγμένη από όλα τα κουνούπια του κόσμου). Σε κάθε περίπτωση, ο χώρος είναι χαλαρωτικός, σε προδιαθέτει ν’ αράξεις εκεί με τις ώρες.

Άλλωστε, πρόκειται για ένα μαγαζί που άνετα μπορείς να πας για να πιεις το ποτό σου ή μια από τις μπύρες της αξιόλογης λίστας τους, η οποία περιλαμβάνει κατά βάση ελληνικές ετικέτες που δεν συναπαντάς και τόσο συχνά- βλ. ΖΕΟΣ πίλσνερ, Βεργίνα αγαπημένη Weiss αλλά και την κόκκινη, septem, βόρεια κ. ά. Πολύ καλή κι η χύμα ρακή τους, με ρέγουλα όμως γιατί βαράει. Πάντως, αν πας κρίμα θά ναι να μην δοκιμάσεις κάποιο από τα πιάτα του σχετικά μικρού αλλά περιεκτικού μενού τους.

Οι δικές μου προτάσεις από τις φορές που το έχω επισκεφτεί:

Πεντανόστιμες φλογέρες από κανταΐφι με φέτα, μέλι και φυστίκι Αιγίνης. Πρόκειται για μία ξεχωριστή απόδοση της γνωστής πια κι αγαπημένης φέτας με μέλι, που στην εκδοχή της στη Φαβέλα έρχεται με τη μορφή δύο κανταϊφένιων ρολών με πλούσια φέτα, σωστή ποσότητα μελιού και φυστίκι για την τσαχπινιά! Εγκρίνεται! Στα 5,8 ευρώ

Μαραθόπιτα. Πρόκειται έτσι κι αλλιώς γι’ αγαπημένο μου πιάτο, καθώς μ’ αρέσει πολύ ο μάραθος και δεν τον πολυσυναπαντώ. Νόστιμη, ελαφριά, τραγανή κι αρωματική, στα 5,20 ευρώ.

Πολύ μας είχαν αρέσει οι τραγανές μπουκιές μπακαλιάρου με κύβους πατάτας και ντιπ αγριοράπανου. Μια ελληνοποιημένη εκδοχή του fish n’ chips, καλά κι ανάλαφρα εκτελεσμένη, στα 5μιση ευρώ, προτείνεται.

Γαριδάκι συμιακό, στα 4,50 ευρώ! Λοιπόν, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σε θέση να προσφέρουν κάθε μέρα και κάθε εποχή την πεντανόστιμη αυτή πορτοκαλί λιχουδιά και να σας πω και την αλήθεια δεν είμαι καν 100% σίγουρη αν την φορά που το προτιμήσαμε μαζί με φίλο Γερμανό που πήγα εκεί για ρακή ήταν όντως συμιακό, αλλά έφερνε πολύ! Κι ήταν νόστιμο και λαχταριστό! Επιχειρήστε το!

Πατάτες χωριάτικες με τριμμένο σκληρό ανθότυρο, στα 3,90 ευρώ. Στις πρώτες μου επισκέψεις δεν ήταν με ανθότυρο, αλλά με τη μους φέτας που περιγράφει το ΠΟΝΤΙΚΙ μας, μάλλον στο πλαίσιο περιοδικής ανανέωσης του καταλόγου το διαφοροποίησαν. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι ο συνδυασμός πατάτας τηγανιτής με τυρί συνιστά εξασφαλισμένη επιτυχία, τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά!

Για τους κρεατοφάγους προτείνονται τα νόστιμα μοσχαρίσια κεφτεδάκια με ντίπ καυτερής πιπεριάς, καλοτηγανισμένα και σπιτικά. Η αλήθεια είναι ότι οι κρεατο-επιλογές είναι μπόλικες, ωστόσο εγώ δεν έχει τύχει να δοκιμάσω πολλές, είναι όμως αδύνατον να μην ικανοποιηθούν οι ορέξεις των απανταχού κρεατοφάγων.

Καλοί κι οι ρεβυθοκεφτέδες Σίφνου, η δική μας εκδοχή του φαλάφελ, με συνοδευτικό ευχάριστο ντιπ από γιαούρτι και δυόσμο, επίσης ανάλαφρη γεύση αν και χωρίς πολλή ένταση.

Σημειωτέον, το νερό έρχεται πάντα σε κανάτα και στην αρχή φέρνουν ψωμάκι φρέσκο και καλό, το οποίο χρεώνεται. Πάντοτε θα υπάρξει κέρασμα, είτε γλυκάκι, ή μαστίχα, ή ένα κάτι τέλος πάντων, το οποίο φυσικά κι εκτιμάται κι ανεβάζει βαθμολογικά την εξυπηρέτηση. Ωστόσο, να ομολογήσω εδώ ότι μου έχει κακοφανεί που όποτε έχω πάει κι έχω χρησιμοποιήσει τη διόλου ευκαταφρόνητη έκπτωση -20% της κάρτας αθηνόραμα κλαμπ, έχει κάθε φορά παίξει ψιλοεμπλοκή στον υπολογισμό της έκπτωσης. Τύπου να έχει περαστεί η έκπτωση στην αρχική παραγγελία κι όχι στο συμπλήρωμα ή να έχει παραληφθεί να περαστεί εξ’ ολοκλήρου. Διορθώνεται, βέβαια, αλλά χρειάζεται λίγη περισσότερη προσοχή. Σε γενικές γραμμές πάντως η εξυπηρέτηση είναι αρκετά συμπαθητική, χωρίς να είναι ουάου.

Τέλος, βρίσκω τη σχέση ποιότητας-τιμής της τάξης του 10-16 ευρώ στην ask4foodική κλίμακα ως πάρα πολύ καλή (με έκπτωση δε δεν το συζητώ, απογειώνεται! ), ιδίως δεδομένου ότι οι μερίδες στους μεζέδες είναι άκρως ικανοποιητικές καθώς και όπως και να το κάνουμε, το ψάχνουν το πράγμα, το μεράκι είναι σαφές κι έκδηλο. Να πάτε, λοιπόν!

14 Οκτ 2016

Το μέρος αυτό είναι το ιδανικό για κάθε είδους έξοδο και κυρίως για νοσταλγικές παρέες που θέλουν τον χώρο τους. Σίγουρα θα οργάνωνα κάποιο reunion σ' εδώ. Χωρίς κάτι το πομπώδες, η ατμόσφαιρα είναι τόσο ζεστή - προικισμένη με ισπανογενή παραθεριστικά στοιχεία - που γοητεύει αμέσως τον επισκέπτη. Οι γεύσεις είναι παραδοσιακές με διάφορους επιτυχημένους νεωτερισμούς από τον μάγειρα.

Το "Favela", λοιπόν, εμπνεύστηκε το όνομα του από τις γνωστές βραζιλιάνικες φαβέλες, αφενός γιατί βρίσκεται ανάμεσα σε παλιά σπίτια στον Κεραμεικό και αφετέρου γιατί η διακόσμηση χαρακτηρίζεται από εξωτισμό.
Ένας πλακόστρωτος στενός διάδρομος με μπόλικα λουλούδια και ένα μικρό μπαρ μας υποδέχονται με ξεχωριστό τρόπο. Βέβαια, στον εντελώς εξωτερικό χώρο υπάρχουν 2-3 όμορφα τραπεζάκια αλλά η φωτεινή εσωτερική αυλή είναι το ατού αυτής της μεγάλης φαβέλας.....!

Αφού διασχίσουμε τον μικρό διάδρομο, συναντάμε δύο χώρους. Έναν εξωτερικό (αυλή) και έναν ημι-εσωτερικό. Στο βάθος βρίσκεται ο κλειστός χώρος, επίσης απολαυστικός.
Ο πρώτοςεξωτερικός χώρος είναι πνιγμένος στο πράσινο, πλακόστρωτος και βρίσκεται ανάμεσα σε ψηλούς τοίχους από καλλιτεχνικά λαξευμένη πέτρα, προστατεύεται από ντελικάτες ψηλές ομπρέλες. Ανάμεσα σε ποικίλα τραπέζια διαφόρων στυλ, ξεχώρισα στο βάθος έναν μακρύ ξύλινο πάγκο όπου εκεί άνετα παίρνεις τον φορητό υπολογιστή σου, το βιβλίο σου (... μέχρι και εργασία γράφεις) ή την εφημερίδα σου, και παρέα με ένα καφεδάκι περνάς φανταστικά. Αργότερα.... τρως γιατί δε θα σου κάνει κέφι να φύγεις....!!.
Ο ημιυπάιθριος χώρος συνεχίζει στο ίδιο ρομαντικό μοτίβο με απαράλλαχτης ομορφιάς περίτεχνο δάπεδο και μερικά ξύλινα καθίσματα με μαύρα μαξιλάρια.
Στον μεγαλύτερο κλειστό εσωτερικό χώρο έχει δοθεί σημασία και στην παραμικρή λεπτομέρεια: ξύλινο πάτωμα σε ζεστούς τόνους αλλά και κομψό δάπεδο, μερικά τραπέζια με όμορφα σχέδια και άλλα απλά, ένα φαρδύς ροζ καναπές με τραπέζια, για χαλαρότητα και ηρεμία, μεγάλα φίνα παράθυρα, κομψά μπιμπλό, όμορφα κάδρα, βιβλία πάνω σε μικρά πρεβάζια,, άψογης σχεδίασης ξύλινα καθίσματα και όμορφα επενδεδυμένοι τοίχοι..
Ακόμα και οι τουαλέτες στο υπόγειο του ημιυπαίθριου χώρου έχουν κάτι το ξεχωριστό.

Το "Favela'' βρίσκεται πολύ κοντά στην Ιερά οδό πίσω από το Asian Taste, για να μιλάμε με όρους καλοφαγάδων...!

Στο σέρβις συναντήσαμε μια πρόσχαρη νεαρή κοπέλα με στυλ φοιτήτριας που θα προτιμούσα να είναι ντυμένη ανάλογα με το ύφος του εστιατορίου και να έχει περισσότερο επαγγελματισμό.

Θα έλεγα ότι το μενού κινείται σε ήπια δημιουργική κουζίνα και δεν πρόκειται για αντιπροσωπευτικό μεζεδοπωλείο όπως αναφέρεται. Είναι ένα μέρος για όλες τις ώρες όπου συνδυάζονται πρωτότυπα κάζουαλ, καλλιτεχνικά αλλά και εκλεπτυσμένα στοιχεία.

Στην αρχή φθάνουν δύο φέτες ψωμί (0,30/τεμ), ό, τι έπρεπε για την διατήρηση της ακμαίας όρεξης μας, μέσα σε πανέρι με γουστόζικη καρώ υφασμάτινη πετσέτα. Νερό σε κανάτα.

Συνεχίσαμε με:
Πράσινη σαλάτα με αβοκάντο, κόκκινη πιπεριά, κράνμπερις και βινεγρέτ γιαουρτιού (6,20). Σε βαθύ πιάτο καταφθάνει μια πολύχρωμη σαλάτα, φρεσκότατη και απόλυτα δροσιστική. Η σος γιαουρτιού ίσως θα έπρεπε να έχει πιο έντονη γεύση.

Μαραθόπιτα (5,00), ένα αξιομνημόνευτο πιάτο με τέσσερα μεγάλα κομμάτια λεπτής και τραγανής πίτας.

Λουκάνικο Καρύστου με πιπεροσαλάτα (6,00), πρωτότυπο πιάτο με δύο αυγά μάτια πάνω σε μπόλικες χονδρουλές πατάτες τηγανιτές και ένα μικρό - δυστυχώς - πεντανόστιμο λουκάνικο με ισχνή αλλά υπέροχη γεύση πορτοκαλιού. Στην απόδειξη, που γενικά υπάρχει κάποιο θέμα, πρέπει να το χρέωσαν 5,00.... (βλέπετε δεν αναφέρονται τα είδη μες το όνομά τους )...

Στο τέλος συνοδεύσαμε την μπύρα μας, μια εκπληκτική Voreia IPA,330ml (4,00), με μικρή και μερακλίδικη ποικιλία ελληνικών τυριών (7,00), με αποξηραμένα φρούτα, σταφίδα και λεπτές λωρίδες βερίκοκου. Προσεγμένο πιάτο αλλά θα προτιμούσα πιο έντονη την παρουσία των φρούτων.
Το πιάτο αυτό συνόδευσε άριστα την μπύρα μας και είναι αξιοσημείωτο ότι στο εστιατόριο σερβίρονται λίγες μπύρες αλλά εκλεκτές....
Όσον αφορά τα κρασιά, υπάρχουν μόνο σε ποτήρι (2-5,50).

Κλείσαμε με ένα τσιζ κέικ με μπόλικο σιρόπι σοκολάτας (2,50)., πολύ μέτριο σε γεύση. Τα γλυκά δεν αναφέρονται στον κατάλογο γιατί κάθε φορά υπάρχουν γλυκά ημέρας.

Μας πρόσφεραν λικέρ μαστίχας.....

Τα χειμωνιάτικα Σαββατοκύριακα οργανώνονται μουσικές βραδιές κυρίως με ρεμπέτικο ρεπερτόριο.

Η συνολική μας εμπειρία στο "Favela" ήταν πολύ ευχάριστη και ο χώρος ενδείκνυται για ποιοτικές εξόδους!!

08 Σεπ 2016

Πήγαμε Σάββατο βράδυ, με κράτηση, τρία άτομα. Ευγενέστατοι στο τηλέφωνο.

Θέλοντας ν' αποφύγουμε τα κρεατικά φάγαμε μανιτάρια, σαλάτα με αβοκαντο, σαγανάκι, φάβα και ρεβυθοκεφτέδες. Όλα καλομαγειρεμένα και καλοσερβιρισμένα. Το ντιπ θα μπορούσε να έχει καλύτερη υφή. Ήπιαμε 1 λίτρο κρασί ροζέ, πολύ καλό. Πληρώσαμε 37 Ευρώ. Μας φάνηκε λογική τιμή για αυτά που καταναλώσαμε.

Στο ατού του μαγαζιού η εκπληκτική εκυπηρέτηση αλλά και ο όμορφος και ήσυχος κήπος. Η μουσική ήταν λίγο "απρόβλεπτη" - κατά διαστήματα δεν ταίριαζε στον χώρο και το στυλ το μαγαζιού.

Οι τουαλέτες καθαρές όταν πρωτοπήγαμε αλλά αργότερα αφημένες στην τύχη τους. Σημαντική λεπτομέρεια που βλάπτει την κατά τ΄άλλα πολύ καλή εικόνα.

Συνολικά το μαγαζί αποτελεί μια ασφαλή επιλογή με λογικές τιμές.

28 Ιαν 2016

Πολύ ωραίος χώρος με ατμόσφαιρα, χαμηλό φωτισμό και ωραία αντικείμενα. Το επισκεφτήκαμε απογευματάκι καθημερινής για να φάμε κάτι. Δεν είχε πολύ κόσμο αλλά δε μας ενόχλησε διότι ο χώρος ήταν ζεστός και η μουσική πολύ καλή (jazz, soul, swing).

Ήπιαμε κόκκινο κρασί πολύ καλό, στα 4,5 ευρώ το 1/2 κιλό, ήρθε και σωστή θερμοκρασία όχι παγωμένο όπως συνήθως συμβαίνει σε μαγαζιά.
Το ψωμί με προζύμι και φρέσκο, πολύ καλό, νερό κανάτας και το κουβέρ χρεώθηκε 0,30 το άτομο!!!.
Επιλέξαμε την πολίτικη σαλάτα η οποία και σε ποσότητα αλλά σε κατασκευή και υλικά ήταν πολύ καλή, σωστό σκόρδο, ξύδι και δεμένη, απολαυστική στα 3,9 ευρώ.

Φοβερό το πιάτο με παράτες νέας γης και καβουρμά και γραβιέρα, μεγάλο σε ποσότητα, πικάντικος ο καβουρμάς και έδενε πολύ ωραία στα 5,7 ευρώ.
Τέλειο και το λουκάνικο Καρύστου, αν δεν κάνω λάθος στην καταγωγή, με πιπεροσαλάτα με καρότο δροσιστική και το λουκάνικο με πορτοκάλι πολύ εύγευστο και καθόλου λιπαρό στα 6 ευρώ.

Καλό και το απάκι κοτόπουλου με πατατοσαλάτα κρύα αλλά η σως αν και λίγη δεν ενθουσίασε, ωραίος συνδυασμός με την κάππαρη βέβαια αλλά ίσως το ότι ήταν παγωμένη μας "χάλασε" σε σχέση με το απάκι που ήταν εύγευστο σε ζεστή κατάσταση. Η τιμή στα 5 ευρώ.

Στο τέλος μας κέρασαν κορμό σοκολάτας και ήταν πολύ ωραίος και καλοφτιαγμένος.
Γενικά τα υλικά φαίνονταν πολύ καλά και προσεγμένα.
Γενικά και ο κατάλογος έχει πολλές επιλογές και σε καλές τιμές.

Συνολικά πληρώσαμε 25,70 ευρώ και να σημειώσω ότι κάποιες ημέρες έχει έκπτωση 20% έως τις 20.00.
Σίγουρα το προτείνω και σαν χώρο και για το φαγητό. Η εξυπηρέτηση, αγέλαστη βέβαια και λίγο κοφτή αλλά δε μας ενόχλησε διότι ήταν γρήγορη και αποτελεσματική.

09 Μάρ 2016

Σαββατο βράδυ (5/3) γυρνουσαμε στην γειτονεια κεραμικού και μπηκαμε γιατι φαινοταν ήσυχο. Δεν ήταν γεμάτο στις 10 και μας είπαν οτι αργότερα θα ειχε και μουσική.
Συμπαθητικά διακοσμημένος χώρος, καλη εξυπηρέτηση

Πήραμε (2 άτομα)
πολιτικη σαλατα.. καλή αλλα θα την προτιμούσα πιο πικάντικη
ρεβιθοκεφτεδες (αδιάφοροι)
μανιτάρια καλά
στραπατσάδα πολυ καλή
3/4 κρασί ροζέ ωραίο
Εφερε λογαριασμό 23.5 χωρις το τελευταίο 1/4 κρασι.

Οταν ζητησαμε να πληρωσουμε μας είπε 31, διότι εκτός απο το 1/4 κρασι που πήραμε στο τέλος χρεώνουν και 2 Ε ανα άτομο λόγω μουσικής!
Δεκτό να ζητάς κάτι για το εξτρα αλλα ή θα δώσεις εισιτήριο ή θα φέρεις συμπλήρωμα λογαριασμού.

Δεν έκανα ζητημα γιατί μεχρι τότε είχαμε περάσει πολυ καλά. ΟΙ μουσικοί και τα τραγούδια ήταν εξαιρετικοί και χωρίς μικρόφωνα να σε ξεκουφαίνουν!
Γενικά θα ξαναπήγαινα