Η Pizza Bite στην Καλλιθέα είναι η Καλύτερη Αφράτη της Πόλης!
Εδώ θα βρείτε τη μοναδική φρέσκια ζύμη, αποκλειστική δική μας συνταγή που συντροφεύει κάθε σας επιλογή σε Pizza & Burgers.
Κάθε μας πιάτο έχει δημιουργηθεί με αγάπη και μεράκι αλλά και τα καλύτερα ποιοτικά υλικά.
Στόχος μας είναι η επιλογή σας να παραγγείλετε από το κατάστημά μας να μην αποτελεί "ακόμη ένα fast food μέρος", αλλά ένα μέρος όπου μπορείτε να απολαύσετε τις αγαπημένες σας γεύση με τη σπιτική ποιότητα και πολυτέλεια.
Βρισκόμαστε στην Καλλιθέα (Αγ. Πάντων 55) αλλά εκτός από εδώ, κάνουμε delivery τις υπέροχες γεύσεις μας και στις ακόλουθες Περιοχές:
Νέος Κόσμος, Νέα Σμύρνη, Κουκάκι, Άνω & Κάτω Πετράλωνα, Ταύρο, Θησείο, Μοσχάτο, Παλαιό Φάληρο και Δάφνη (Μέχρι τα όρια Λεωφ. Βουλιαγμένης).

Σας Περιμένουμε!

Δευτέρα: Κλειστά Τρίτη - Παρασκευή: 12:30 - 00:30 Σάββατο - Κυριακή: 14:00 - 00:30

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Προσφέρει Πρωινό
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

09 Σεπ 2017

Το έχω δηλώσει άπειρες φορές και μάλιστα με σθένος, σε παρέες, γραπτώς, όπου σταθώ κι όπου βρεθώ: "Δεν υφίσταται καν δίλημμα μεταξύ σουβλακιού και πίτσας. " Μεγάλη φαν του greek souvlaki σε όποια γεωγραφική τοποθεσία ή μορφή, αθηναϊκό, σαλονικιώτικο, ηρακλειώτικο, χανιώτικο, χωριάτικο, καθαρό, μοντέρνο, βρώμικο, παραδοσιακό, τεράστιο, mini, με γιαούρτι, με τζατζίκι, με σως, με πατάτες, χωρίς πατάτες, anyway... Το πιάσατε το νόημα. Όλα τα καημένα πιτσοφυλλάδια που τους έλαχε η μοίρα να (κακο)πέσουν στην εξώπορτά μου, δεν είχαν ελπίδα. Έσκυβα, τα μάζευα και κατευθείαν ανακύκλωση μουρμουρώντας για το τζάμπα χαρτί και το τζάμπα σκύψιμο, πού το πας κι αυτό;

Μέχρι που ξημέρωσε εκείνη η μέρα κι ένα φυλλάδιο μου έκανε κούκου. Κάθισα και το διάβασα από την αρχή μέχρι το τέλος, ακόμα και τα ψιλά γράμματα. Αρχικά, έπιασα τον εαυτό μου να κοιτάει τις φωτογραφίες και να λιγουρεύεται. Έλα Παναγία μου. Όχι, όχι, δεν είχα πυρετό. Σε δεύτερη φάση, προσπάθησα να θυμηθώ ποιά ήταν αυτή η πιτσαρία, μιας και περνούσα κάθε μέρα με το αυτοκίνητο από το σημείο που έδειχνε ο χάρτης. Τζίφος. Τρίτο και τελειωτικό χτύπημα η αναζήτηση στο internet για site ή/και κριτικές. Έπαιρνα ένα δρόμο χωρίς γυρισμό...

Ένα βράδυ το στεφάνι μου (πολύ γελάω με αυτό το προσωνύμιο) εξέφρασε την επιθυμία να παραγγείλουμε φαγητό. Συνηθισμένη ερώτηση τί κάνω όρεξη και αναμένει κάποια από τις συνηθισμένες απαντήσεις με σειρά προτεραιότητας σουβλάκι, burger, κεμπάπ. Λαμβάνει λοιπόν την ΚΑΘΟΛΟΥ συνηθισμένη απάντηση "δεν παραγγέλνουμε καμιά πίτσα;". Αφού τσιμπήθηκε να δει αν είναι ξύπνιος ή ζει σε όνειρο, άρπαξε την πρωτοφανή ευκαιρία και δέχθηκε χωρίς να ρωτήσει.

Μείναμε ενθουσιασμένοι από τις γεύσεις και οι εντυπώσεις δεν είναι μόνο από εκείνη την πρώτη παραγγελία, εννοείται πως ακολούθησαν πολλές άλλες. Ενδεικτικά έχουμε δοκιμάσει:

- Πίτσα parmiggiano
- Garlic sticks
- Philadelphia bites
- Polo club sandwich
- Σαλάτα Caesar's

Όλα τους υπέροχα, με μια μικρή εξαίρεση στη σαλάτα, που ήταν μέτρια/καλή, οπότε δεν την παρήγγειλα ξανά. Η πίτσα chicken fajitas πρωτότυπη και σαφώς ανώτερη των προσδοκιών, όπως και η parmiggiano. Σημειώνω πως υπάρχει επιλογή στη ζύμη της πίτσας κι διαλέγω πάντα την κλασική, διότι είναι ακριβώς του γούστου μου (μέτρια σε πάχος). Ακόμα και οι κλασικές πίτσες είναι τόσο άψογα εκτελεσμένες, που κάνουν κάποιους -ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε- να αναρωτιούνται γιατί δεν έτρωγαν πίτσα τόσον καιρό...

Τα σκορδοsticks μόνο εθιστικά μπορείς να τα χαρακτηρίσεις. Μαντεύω πως χρησιμοποιείται σκόρδο σε σκόνη, θεωρώ πως θα ανέβαιναν 2 σκαλοπάτια με κανονικό σκόρδο. Οι μπουκίτσες με φιλαδέλφεια όνειρο, αρκεί να δείξεις αυτοσυγκράτηση μέχρι να κρυώσουν λίγο πριν δαγκώσεις, διαφορετικά το έχεις σίγουρο το έγκαυμα στον ουρανίσκο. Εκείνο το club με κοτόπουλο, τί σου λέει; Πλούσιο, τρίπατο, με σπιτική σχεδόν γεύση, μπόλικες πατατούλες και σως χωριστά. Βέβαια, περίμενα το κοτόπουλο ψημένο και όχι παναρισμένο, αλλά αυτό δε στάθηκε εμπόδιο στην απόλαυση.

Υπάρχουν επίσης πολλές vegan επιλογές με αρκετά ψαγμένα υλικά και burger που δηλώνω ένοχη πως δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.

Ο χώρος της πιτσαρίας είναι πεντακάθαρος και παρόλο που δεν μπορείς να απολαύσεις εκεί το φαγητό σου, θα τον αξιολογήσω με 3, γιατί είναι κρίμα να χαμηλώσει η συνολική βαθμολογία για αυτόν το λόγο. Η εξυπηρέτηση όσον αφορά τους χρόνους παράδοσης και την ευγένεια του διανομέα είναι άριστη.

Οι τιμές είναι συμφέρουσες, ιδιαίτερα συγκριτικά με την προσφερόμενη ποιότητα και τρέχουν συνέχεια προσφορές είτε για delivery είτε για take away, ενώ είναι εφικτή η παραγγελία online που δουλεύει άψογα.

Συμπερασματικά λοιπόν, προτείνω να δώσετε μια ευκαιρία σε μια πολύ τίμια επιχείρηση που δεν είναι αλυσίδα και σέβεται τον εαυτό της και κυρίως τους πελάτες της. Εγώ είμαι πλέον fan, όχι τυχαίο το λογοπαίγνιο...: )