ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΕΖΕΔΟΠΟΤΕΙΟΝ

Μεζεδοπωλεία

Μεσογείων 180, Χολαργός [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα - Κυριακή :Aπό τις 08:00 το πρωί έως τις 02:00 αργά το βράδυ!
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Δέχεται πιστωτική κάρτα Προσφέρει Πρωινό Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας στο www. fysarmonika. gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Φυσαρμονικα λοιπον!!! Ανυπομονουσα να τη δοκιμασω ηταν εξαιρετικες οι συστασεις απο τους κορυφαιους του site...
Λιγο η αποσταση, λιγο οι χωροι εστιασης που ολο και αυξανονται δεν την ειχα επισκεφτει.
Ο φιλος Jim (και η υπεροχη σελιδα τους με ειχαν προετοιμασει καταλληλα). Βρεθηκα στην ευρυτερη περιοχη ενα μεσημερι για αλλη δουλεια, αλλα το τερπνόν μετά του ωφελίμου.
Αφου βρηκαμε πολυ ευκολα να παρκαρουμε καθίσαμε δυο ατομα στον εξωτερικο χωρο. Γενικα επικρατει μια ευχαριστη ατμοσφαιρα, δε θα σας κανω αναλυτικη περιγραφη υπαρχουν ηδη αρκετες κριτικες! Θα εστιασω σε κατι πολυ θετικο παροτι ουσιαστικα το μαγαζι βρισκεται σε πολυ κεντρικο σημειο, ο θορυβος απο τον δρομο δεν ενοχλει καθολου. Ενα μικρο αρνητικο ισως για καποιους, (εμενα δεν με ενοχλησε) οτι δεν υπαρχει καποιος διαχωρισμος σε αυτους που πινουν τον καφε τους και σε αυτους που τρωνε.
Η εξυπηρετηση υπηρξε αψογη, απο την αρχη εως το τελος. Σιγουρα επαιξε ρολο το τηλεφωνο του Jim, αλλα η ευγενια ηταν φυσικη. Το ενδιαφερον πραγματικο και απεναντι σε ολους τους πελατες, πχ ενα μικρο ατυχηματακι που συνεβη στο διπλανο τραπεζι αντιμετωπιστηκε ταχυτατα.
Με το φαγητο δηλωνω ενθουσιασμενη! Δυο ατομα δοκιμασαμε μελιτζανοσαλατα (υπεροχη καπνιστη γευση, βελουδινη υφη), πατατοφλουδες με ντοματα φρεσκο κρεμμυδακι και γιαουρτι (τραγανες νοστιμες και ταυτοχρονα δροσερες), το λουκανικο με τον τραχανα( το οποιο ηταν προταση ολης της γνωστης παρεας καλοφαγαδων, γευστικο και ζουμερο σιγουρα αξιζει μια δοκιμη) και τη σιγοψημενη πανσετα με πουρε πατατας, για την οποια ο σερβιτορος μας προειδοποιησε οτι εχει το λιπακι της, αλλα ηταν τοσο νοστιμο το συνολικο αποτελεσμα που την προτεινω ανεπιφυλακτα. Ηθελα να δοκιμασω οπωσδηποτε το μηλοφι, οποτε σχεδον δεν κοιταξα τον καταλογο με τα γλυκα! Οτι και αν σας πει καποιος για αυτο το γλυκο δεν αποτυπωνει στο 100% τη γευση, οποτε απλα δοκιμαστε το!! Ενα ειναι σιγουρο πολυ καλυτερη αυτη η εκδοχη απο την αντιστοιχη με την μπανανα. Ο ιδιοκτητης ομως, θελοντας να μας περιποιηθει και επειδη ο καιρος ηταν καλος, μας προτεινε το παγωτο σαντουιτς με μπισκοτο ορεο και οταν επιμειναμε στο μηλοφι, μας το κερασε για να εχουμε συνολικη γνωμη. Το μπισκοτο ηταν τραγανο, φρεσκοτατο ωραιοτατος ο συνδυασμος με τις δυο μπαλες παγωτο. Επιμενω βεβαια στο μηλοφι. Οπως και να εχει αφηστε οπωσδηποτε χωρο για γλυκο.
Ολα τα παραπανω (εκτος του κερασμενου γλυκου)συν ενα αναψυκτικο κοστισαν περιπου 15 ευρω το ατομο! Εξαιρετικο το vfm, οπως καταλαβαινετε! Χρειαζεται, να σας πω κατι παραπανω για να σπευσετε??
Υγ 1 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ ολους τους νεους φιλους για μια εξαιρετικη βραδυα λιγες μερες πριν, σε ενα αλλο εξαιρετικο μεζεδοπωλειο, επισης γνησιο τεκνο του site τα φουρνομαγειρεματα.
Υγ 2 θα συμφωνησω με τον Vaggeli αγαπουλα... πουλα... ή μηπως απλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη??

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Οι Κυριακες του φθινοπωρου ηταν παντα για μενα ισοδυναμες με τη βαρια και ασηκωτη μελαγχολια. Μιλαμε για ενα βημα πριν την κατημαυρη καταθλιψαρα, που απαραιτητως συνοδευεται απο ρομαντικες κομεντι, κουτες softex και διλιτρα haagen danz σοκολατα. Αυτη η ρημαδα η βροχη των προαστιων ευθυνεται και το ενοχλητικο, υπουλο κρυο που τρυπωνει απο το κουβερτακι και σε ενημερωνει οτι ηρθε καιρος να κατεβασεις παπλωματα και χαλια απ το παταρι. Και να πνιγεις και στη σκονη.

Αλλα, χαρη στη μετακομιση μου απο τα κοκκαλοπερονιαστικα Βορεια, αλλα, πολυ περισσοτερο, χαρη στην απροσδοκητη προσκληση για γευμα στη Φυσαρμονικα, προβλεπω τις φετινες Κυριακες να τις περιμενω οπως τα παιδακια τα Χριστουγεννα.

Ειναι μεγαλο πραγμα οι πρωτες φορες. Πρωτη φορα πηγα στο εν λογω μεζεδοπωλειο. Πρωτη φορα αγνοησα το GPS που ειχε βαλθει να με στειλει στα Τουρκοβουνια και καταφερα, ως αλλος Βεσπουκι, να χαραξω την πορεια μου ως εκει. Πρωτη φορα οδηγησα τη Μεσογειων επισης ( μη δω τιποτα ειρωνικα μειδιαματα εδω, το εσωτερικο μου συστημα πλοηγησης ειναι πιο περιορισμενο απο τις οδους στη Μονοπολη). Και πρωτη φορα κινησα να συναντησω ενα ματσο ανθρωπους που, μπορει να τους διαβαζω αρειμανιως, αλλα ποτε δεν περιμενα οτι θα τους γνωριζα επιτελους απο κοντα!

Τρεις το μεσημερι το πολυαναμενομενο ραντεβου, αλλα χαρη στο πιο απορυθμισμενο GPS του πλανητη αργησα κοντα ενα μισαωρο, οποτε οταν εφτασα, ολη η παρεα βρισκοταν ηδη εκει. Περιμενα και γω οτι θα υπαρχει αμηχανια, δεν προλαβαινω να ανοιξω την πορτα και ορμα πανω μου η πιο πολυχρωμη, πληθωρικη φιγουρα νεραϊδονονας που φανταζεστε, με μια εγκαρδιοτητα και μια θερμη, σα να της εφερα το κερδοφορο πρωτοχρονιατικο λαχειο.

Αυτη η κριτικη λιγο θα μοιαζει με κριτικη μαγαζιου, και ζητω προκαταβολικα συγνωμη γι αυτο. Βασικα, το "αγαπητο μου ημερολογιο" λειπει στην αρχη για να καταταχθει και επισημα στην πιο προσωποκεντρικη σαχλα που εχετε ματαδει. Αν βαριεστε τα μακροσκελη, προσπεραστε παραυτα, θα κοψετε φλεβα και κριμα ειναι να λιμνασει το πληκτρολογιο στο πλασμα. Δε θα σας δωσει και πολλες πληροφοριες για το μαγαζι, εξ ου και δε τη γραφω για σας. Για μενα τη γραφω, για να μην ξεχασω λεπτο απο αυτη την τοσο ιδιαιτερη εξοδο.

Θα ειμαι οπως παντα ειλικρινης: δε θυμαμαι ουτε μια λεπτομερεια του χωρου που με φιλοξενησε για ενα τετραωρο. Ουτε μια. Χρειαστηκε να ανατρεξω σε φωτογραφιες για να θυμηθω τον ομορφο τζαμαριοφορεμενο εξωτερικο χωρο που μοιαζει με κηπακο, το πλακοστρωτο πατωμα, τον αειθαλη φραχτη και τα βαρια ξυλινα τραπεζοκαθισματα. Το παιχνιδισμα με τα πρασινα, πορτοκαλι και καφε χρωματα σε τοιχους, επιπλα και διακοσμετικα το βρηκα πολυ ξεκουραστο στο ματι. Αφου, καποια στιγμη νομιζω πως καπου στο βαθος ειδα να ξεκουραζεται ενα σκιουρακι, που θα λεγε και ο αειμνηστος μπομπ Ρος.

Ο εσωτερικος χωρος στις ιδιες αποχρωσεις αλλα πιο καφενειακου στυλ, μου αρεσε λιγοτερο. Θεμα γουστου ειναι βεβαια αυτα, και το δικο μου δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο. Εχω μανα τρελοζωγραφο, που να δεις χαΐρι. Γενικως παντως, πολλα πολλα δεν προσεξα, μονο το σουπλα θυμαμαι που ηταν ασπρομαυρο μσ εικονες απο ελληνικες ταινιες, και αυτο το προσεξα οταν τα μαζευαν απο το τραπεζι. Για να καταλαβετε παρατηρητικοτητα δηλαδης.

Στο θεμα του σερβις θα ειμαι αδικη. Οχι βαθμολογικως, αλλα περιγραφικως και αυτο γιατι, οση ωρα τα παιδια εξυπηρετουσαν το τραπεζι μας, ημουν τοσο αφοσιωμενη στα λογια των συνδαιτημονων μου, που ουτε που τους εδωσα σημασια. Θυμαμαι οτι ηταν ταχιστοι, ομοιομορφα ντυμενοι και πολλοι σε αριθμο, αλλα, μεταξυ μας, και πλοκαμια να ειχαν αντι για χερια, χαμπαρι δε θα επαιρνα. Μονο πιατα και κανατια εβλεπα να προσγειωνονται παντου γυρω μου, αλλα δεν εστρεφα την κεφαλα μου να αντικρισω τον μεταφορεα. Για να το θεσω απλα, αν επαιζα μια παρτιδα "μαντεψε ποιος;" με το προσωπικο της φυσαρμονικας, δε θα μπορουσα να αναγνωρισω τους περιποιητες μας ακομα και αν εξαρτιοταν η ζωη μου απο αυτο. Συγνωμη παιδια, ησαστε αψογοι εσεις, και γω μουλαρα ολκης!

Οσον αφορα στο θεμα του φαγητου, δεν θα μπορεσω να ειμαι ιδιαιτερα κατατοπιστικη, δειξτε κατανοηση. Το μενου ηταν αντικειμενο προσυνεννοησης και κατι που ειμαι γνωστη Αργοποριδου, κατι που, οπως δολιως ανεφερα και πριν ωστε τωρα να δηλωνω αναισχυντα δικαιολογημενη, δεν ακουσα λεξη των σερβιτορων οταν τα εφερναν, θα το παω λιγο σε υφος kinder εκπληξη. Ευτυχως στο τραπεζι ειχα διπλα μου την υπεροχη καπελοφορουσα μαμα του λοχου που μου γεμιζε ασταματητα το πιατο με αυτοθυσια ( δε σταυρωσε μπουκια η ιδια), οποτε σε αυτη χρωστατε τις οποιες, πενιχρες, διαπιστωσεις μου για τη γευση.

Μας εφεραν τα αορατα πλοκαμια:

- Ψωμι σε φετουλες, λευκο και μαυρο, ζυμωτο νομιζω. Δεν το αγγιξα, γνωμη δεν εχω, αλλα ψωμι ειναι, δεν νομιζω οτι θα εκπλαγειτε απο το γευστικο αποτελεσμα.

-χτυπητη τυροκαυτερη με μπουκοβο, η οποια πρεπει να μετονομαστει παραυτα σε βελουδινη ντροπαλοροδαλη τυροακαυτη, αφου δεν εκαιγε καθολου. Προσωπικα τη λατρεψα, αλλα γι αυτο ευθυνεται ο φλουφλης στα πικαντικα ουρανισκος μου.

-2 πρασινες σαλατες που, οσο και αν στιβω το μυαλουδακι μου, αλλα υλικα δεν ενθυμουμαι. Δοκιμασα μονο τη μια, που στεφανωνοταν απο μια κομματαρα ψητο μανουρι, που μου φανηκε πολυ σωστα δομημενη και μου αρεσε.

-Τηγανια με μανιταρια και απακι, ενα πραγμα μουρλια, γευστικοτατο και καλοδεμενο. Αναγνωρισα πλευρωτους και ασπρα μανιταρακια σιγουρα, και ειμαι μεγαλη μυκητοφαγος. Το απακι δεν προσφερει απολυτως τιποτα και να λειπε μαντηλι δεν θα του κουνουσα. Παντως ο αμανιτης ειναι για πολλους αμανεδες.

- Κοτοτηγανια mojito, με το ευφανταστο ονομα λογω του δυοσμου, του lime, της μαυρης ζαχαρης και του τελικου ποτισματος σε ρουμι που μοιραζονται το πιατο και το γνωστο ποτο. Μονο ο τριμμενος παγος και το καλαμακι ελειπαν. Ενω οι μπουκιες κοτοπουλο ηταν σωστα ψημενες και ζουμερες, ο συνδυασμος ολων των αλλων δεν κουμπωσε στις γευσεις μου και το αποτελεσμα δεν με πολυαρεσε. Καντε μια τηγανια daquiri που το προτιμω και τα ξαναλεμε.

- Λουκανικο σφακιων με παπρικα (νομιζω ε! ) πολυ καλο. Αλλα λογια δεν εχω. Πολυ καλο.

- Φωλια πατατας με αυγα ματια, γραβιερα Ηπειρου και απακι Κρητης. Ηρθε ενα χωνι απο τριμμενη τηγανιτη πατατα που μου θυμησε ορθανοιχτο στομα φαλαινας που ξεβρασε 2 αυγα ματια. Πολυ καλοστημενο πιατο, που με ξενερωσε οσο γρηγορα με ενθουσιασε. Ενω η πατατα ηταν αλαδη και τραγανη, τα αυγα δεν μου χαρισαν το πολυποθητο μπανιο σε κροκο που ανεμενα. Ολοι ξερουν τι ιεροσυλια ειναι να στερεις το σχεδον τελετουργικα ηδονικο ρευστο κροκο απο την πατατα. Ενιωσα οτι μου κλεψαν το μελομακαρονο, που αυτο και αν ειναι ανιερο.

-Μπιφτεκακια γεμιστα με καπνιστο τυρι Μετσοβου και μαρμελαδα ντοματα. Ηταν καλα, λιγο στεγνα για τα κανιβαλε ημιωμα γουστα μου, αλλα μυρωδατα και με ωραια συνοδευτικη σως.

- Πατατοφλουδες με υποτυπωδη σαλτσα γιαουρτιου και ντοματοκρεμμυδα κον κασσε απκ πανω. Η πατατιτσα καλη και πρωτοτυπη, τα συνοδευτικα εχουν πιο πολυ το ρολο της γαρνιτουρας, δεν δινουν κατι στη γευση.

-Σαγανακι απο φορμαελα Αραχωβας παναρισμενη σε δημητριακα και χαρουπαλευρο και συνοδευμενη με γλυκο του κουταλιου αγνωστων λοιπων στοιχειων. Τραγανομπισκοτενιο περιβλημα, μαστιχωτολαχταριστη γεμιση, μιλαμε για superstar επιπεδου Dio. Μην το ξεχασετε για κανενα λογο.

- Το κυριως αποτελει ακομα και σημερα αλυτο μυστηριο. Δεν ακουσα, πως ειπατε, οριστε, συγνωμη παϊδακια μου, τι ειστε? Μας ηρθαν πεντανοστιμα παϊδακια κοκκινωπης αποχρωσης απο εμβαπτιση σε σως προ ψησιματος, χοιρινα θα πω και κλειδωνω την απαντηση μου. Αραχτα πανω απο τηγανιτες πατατοφλουδες και ενα μπολακι γλυκοπικαντικη σως, ηταν ζουμεροτατα και απολαυστικα. Προτεινονται και ας αγνοω πληρως τι εφαγα.

Στα γλυκα τωρα, δωσανε τα ρεστα τους. Αν το φαγητο τους ειναι καλο, το επιδορπιο ειναι τρικαλο, Κορυτσα και Μετσοβο μαζι.

-Μηλοφι. Μια λεξη, πολλες εκρηξεις στον ουρανισκο. Dulce de leche. Μπουμ! Μηλο. Μπουμ! Σοκολατα. Μπουμ! Αναλαφρη κρεμα. Μπουμ! Κουφαθηκα απο τα πολλα μπαμ μπουμ, και αξιζε τρελα. Πανυπεροχο και οτι καλυτερο εχει να επιδειξει η κουζινα τους.

- Cheesecake με σαλτσα φραουλας. Πολυ γεματη γευση, πολυ ωραια σαλτσα.

- Μους μακεδονικου χαλβα με σπιτικο γλυκο του κουταλιου. Ψαγμενο και ιδιαιτερο, με μια φινετσα διακριτικη, αν ηταν ανθρωπος θα ηταν η πολυ ομορφη συζυγος του πατερα της παρεας που καθοταν απεναντι μου και αποδειχθηκε εξαιρετικη συντροφια και ενθερμη υποστηρικτης αυτου του γλυκου.

- Μπισκοτο Oreo με παγωτο βανιλια, που ηθελες ηλεκτρικο πριονι να το κοψεις και που δεν μου ειπε και πολλα. Μπροστα στα αλλα εχασε ποντους και ηταν σαν τον φτωχο συγγενη.

Απο ποτα ερεαν αφθονα γυρω μου λευκα και κοκκινα κρασια, μπυρες, ουζα, γενικως οτι με βαθμους αλκοολης το προτιμησαμε. Μην περιμενετε απο μενα κριτικη σε θεματα αλκοολ, ειναι σαν να ζητατε συμβουλες μοδας απ την Ελενη Λουκα. Δοκιμασα το κοκκινο, δεν με κερδισε, αλλα μην αυταπαταστε, το μονο κρασι που πινω και αυτο ενιοτε ειναι αυτο της θειας κοινωνιας.

Τι μου εμεινε απο αυτη την εξοδο? Πρωτα απο ολα οτι η φυσαρμονικα ειναι ενα πολυ καλο μεζεδοπωλειο. Βασικα ομως μου εμεινε το πως μια μεγαλη ομαδα τελειως ετεροκλητων ανθρωπων, γελαστων και προσχαρων οπως η τζια, η Τοmie, o George g,, η ucook και ο ιωγιαννης, σοβαρων και καλλιεργημενων, οπως ο fratello και ο Jim, ηπιων τονων ή τσαμπουκαδων (οπως το καλο μου pontiki) δενουν τοσο αρμονικα και ταιριαζουν οσο η φακη με τη φετα. Και ειναι χαρα και τιμη για μενα που βρηκαν μια θεση στο τραπεζι τους και για την αφανα μου.

Στο κοστος, στο οποιο δεν αναφερθηκα, εμεις πληρωσαμε προκαθορισμενο τιμημα και δυστυχως στο σαιτ τους δεν βρηκα τιμες να αναγραψω. Αλλα επειδη καπου επεσε το ματι μου, ενα κλικ παρακατω μπορουν να πανε, και ας χρησιμοποιουν ποιοτικα ελληνικα προϊοντα, ωστε να συμβαδισουν λιγο περισσοτερο με την Ελλαδα της ανεργιας και της λαιμαργιας.

Συνολικα περασα καταπληκτικα, και, εν μερει, αυτο αποδιδεται και στο πολυ καλο εστιατοριο που φιλοξενησε τη συναντηση μας. Να πατε αφοβα και κρατηστε χωρο γιαα το μηλοφι. Εν αναγκη, το κερναω εγω.

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Η ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΕΖΕΔΟΠΟΤΕΙΟΝ αποτελεί ένα από τα αγαπημένα «τέκνα» του ask4food, με την έννοια ότι πρόκειται για ένα συνοικιακό μεζεδοπωλείο που έχτισε σιγά – σιγά τη φήμη του μέσα από το site και έφθασε στο σημείο να φιγουράρει στις υψηλότερες θέσεις δημοφιλίας, απολαμβάνοντας την εμπιστοσύνη της πλειοψηφίας των έμπιστων χρηστών του ask4food. Οπότε, μια επίσκεψη την όφειλα και εγώ.

Παρασκευή βράδυ, αρκετά νωρίς, βρεθήκαμε δύο άτομα στην περιοχή του Χολαργού, οπότε σε αναζήτηση μέρους για φαγητό, δεν δυσκολευτήκαμε να επιλέξουμε. Η ώρα ήταν αρκετά νωρίς (7.30 με 8), οπότε θεωρήσαμε ότι κάπου θα μας βολέψουν εύκολα ή δύσκολα. Τελικά, υπήρχε μόλις ένα τραπέζι διαθέσιμο, τόσο στον εξωτερικό όσο και στον εσωτερικό χώρο, οπότε, πριν το επισκεφθείτε, προνοήστε για τηλεφωνική ή ηλεκτρονική κράτηση.

Το τραπέζι, στο οποίο καθίσαμε, σίγουρα δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό, καθώς βρισκόταν απομονωμένο σχετικά στο πίσω μέρος του καταστήματος, δίπλα σε μία πόρτα από την οποία περνούσαν οι σερβιτόροι με τις παραγγελίες τους και μπροστά από έναν μπουφέ που τον επισκέπτονταν συχνά – πυκνά τα παιδιά του μαγαζιού, για να παραλάβουν σερβίτσια, μαχαιροπίρουνα, ποτήρια κλπ. Μην έχοντας άλλη επιλογή και θέλοντας να δοκιμάσουμε τις γεύσεις της ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑΣ, καθίσαμε στο συγκεκριμένο τραπέζι. Ασφαλώς και δεν έχω κάποιο παράπονο για την τοποθέτησή μας στο εν λόγω τραπέζι, καθώς ήταν όντως το μοναδικό διαθέσιμο, καθώς τα υπόλοιπα γέμισαν σε σύντομο χρονικό διάστημα από παρέες που είχαν κάνει κράτηση. Το αναφέρω απλώς ως γεγονός που ενδεχομένως – έστω και υποσυνείδητα – να επηρέασε την τελική αξιολόγηση της ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑΣ.

Παρά λοιπόν το συγκεκριμένο θεματάκι με το τραπέζι, τον χώρο, τόσο εσωτερικά όσο και κυρίως εξωτερικά που καθίσαμε, τον βρήκα αρκετά συμπαθητικό, πολύ καθαρό και περιποιημένο. Ωραία διακόσμηση, χαλαρή ατμόσφαιρα, μουσική του γούστου μου σε σωστή ένταση, άνετα ξύλινα τραπέζια, όλα έπαιζαν το ρόλο τους για ένα ευχάριστο περιβάλλον. Επίσης, και στον εξωτερικό χώρο έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθειες, με ζαρντινιέρες, φράχτες και διάφορα φυτά, για να μην καταλάβεις ότι βρίσκεσαι σε έναν παράδρομο της πολύβουης Λ. Μεσογείων. Για το προσωπικό, εξάλλου ισχύουν οι ίδιες παρατηρήσεις. Άμεσο, φιλικό, χαμογελαστό, γρήγορο και ευγενικό, δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει. Νεράκι σε κανάτα και αποδειξούλα κανονικά, κέρασμα σφηνάκι μαστίχα στο τέλος.

Ο κατάλογος προσφέρει αρκετές επιλογές, κυρίως σε μεζέδες. Εμείς παραγγείλαμε:
- Ψωμί (1,20 €)
- Πατάτες τηγανιτές (3,40 €), φρέσκιες, νόστιμες και σε επαρκέστατη ποσότητα. Μοναδική ένσταση, ότι ορισμένες πατάτες (ευτυχώς λίγες) δεν είχαν ιδιαίτερα νόστιμη γεύση και ήταν ελαφρώς μαυρισμένες σε κάποια σημεία. Τέλος πάντων, μπορεί να τους ξέφυγε καμιά πατάτα που είχε θέμα, συμβαίνουν αυτά, ούτως ή άλλως η ποσότητα ήταν υπεραρκετή.
- Κρητικός ντάκος (4,40 €). Νόστιμο παξιμάδι, με μπόλικη φρέσκια ντομάτα, κάππαρη και ξύγαλο, μια χαρά, καταναλώθηκε με ευχαρίστηση.
- Σαγανάκι φορμαέλα σε κρούστα από δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό του κουταλιού (5,60 €), το καλύτερο, ομόφωνα, πιάτο της βραδιάς, προτιμήστε το άφοβα. Ιδανικά ψημένο το τυρί εσωτερικά, τραγανή και ιδιαίτερη η κρούστα, ταίριαζαν απόλυτα με τη γλυκιά γεύση του συνοδευτικού.
- Γεμιστά μπιφτεκάκια (6,30 €), επίσης νόστιμα, με ωραία μυρωδικά και γέμιση και σε αρκετά οικονομική τιμή, με την επισήμανση, ωστόσο, ότι σερβίρονται σκέτα, χωρίς κάποιο συνοδευτικό.
- Χοιρινή τηγανιά (6,40 €). Το πιάτο που δυστυχώς δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Ενώ οι λιαστές ντομάτες και η γραβιέρα που το συνόδευαν σε προδιέθεταν για ένα πολύ νόστιμο γευστικό αποτέλεσμα, πολλά κομμάτια χοιρινού είχαν λίπος. Η ποσότητα, πάντως, επαρκέστατη.
- ½ λίτρο λευκό κρασί (3,50 €), ικανοποιητικότατο.
- 1 σόδα (1,90 €).

Για όλα τα παραπάνω, πληρώσαμε 32,70 €, τιμή που τη βρίσκω απολύτως λογική, απλώς, λόγω των αστοχιών σε ορισμένα πιάτα, ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής θα βαθμολογηθεί με «3», με την επισήμανση ότι ένα «3,5» θα ήταν δικαιότερο.

Συμπερασματικά, να πω την αλήθεια δεν ξετρελάθηκα, περίμενα ίσως το κάτι παραπάνω, επηρεασμένος και από τις τόσο διθυραμβικές κριτικές των φίλων του site. Από την άλλη, το φαγητό είναι αρκετά νόστιμο, οι τιμές λογικότατες, το περιβάλλον προσεγμένο για το ύφος του μαγαζιού και η εξυπηρέτηση χωρίς ψεγάδια, οπότε εάν βρεθείτε στην περιοχή, δεν βρίσκω το λόγο να μην το επισκεφθείτε.

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Ήρθε λοιπόν πανηγυρικά και η σειρά του δεύτερου Φ, αξιότατου τέκνου του ask4f, να το επισκεφθώ επιτέλους κι εγώ. Φυσικά, δεν περιμένετε να ακούσετε από εμένα τίποτε διαφορετικό από όσα έχουν υπεραναλύσει οι περισσότεροι φίλοι που ήδη το έχουν υμνήσει, και όχι άδικα. Απλά, είναι μια ακόμη από εκείνες τις περιπτώσεις που αναρωτιέμαι γιατί δεν είχα πάει νωρίτερα, αν και την απάντηση βαθιά μέσα μου την γνωρίζω.

Όταν συναντιούνται φίλοι αγαπημένοι, Κυριακή μεσημέρι, για κουβέντα, χαλάρωση, ανταλλαγή απόψεων επί παντός επιστητού αλλά και τρωγοπίνειν... ένα είναι το μόνο βέβαιο, ότι θα τους βρει το βράδυ.
Άλλη μία στιγμή στο χρόνο για να έχουμε και να θυμόμαστε, που θα μπει και αυτή στο πάνθεον με τις υπόλοιπες, και θα κλειστεί μέσα σε εκείνο το κουτάκι που κρατάει ο καθένας μας σαν πολύτιμο φυλαχτό, τραβώντας στο φως κάτι για ονειροπόληση, όταν μένει μόνος του.

Το τραπέζι μας ήταν στρωμένο στην πρόσοψη του μαγαζιού, για να μας χωρέσει όλους, και η γιορτινή εικόνα που εγώ είχα στο οπτικό μου πεδίο, ήταν οι γλάστρες με τις πρασινάδες και με τα φωτάκια παντού και τα γελαστά πρόσωπα των φίλων απέναντί μου, ενώ μου πέρασε εντελώς απαρατήρητο ότι βρισκόμασταν στην μπροστινή πλευρά της λεωφόρου Μεσογείων, όπως απαρατήρητα μου πέρασαν και αρκετά άλλα.
Επειδή όμως έχω κι ένα κατασκοπευτικό δαιμόνιο, που πρέπει να δικαιώσω, μια βασική αυτοψία την έκανα και μέσα, και θυμάμαι ότι ο χώρος είναι κι εκεί όμορφος, ανάλαφρος, παιχνιδιάρικος και με μοντέρνα στοιχεία, αν και λίγο στριμωγμένος όσον αφορά τα τραπέζια, πάντως ζεστός και γλυκός.

Μια έκπληξη αναπάντεχη και ιδιαιτέρως ευχάριστη για όλους, υπήρξε. Άφθονα και απλόχερα χαμόγελα, υπήρξαν. Δέσιμο της παρέας με κουβέντες σοβαρές αλλά και πιο ανάλαφρες, υπήρξε. Όρεξη για φαγητό, είναι δεδομένο ότι πάντα υπάρχει, όταν μάλιστα βρίσκεσαι μπροστά σε τόσο φίνες γεύσεις, και προσεγμένες σε σύλληψη κι εκτέλεση συνταγές, η όρεξη πιάνει άλλες συχνότητες.

Το μενού της Φυσαρμόνικας το βλέπω και το στομάχι μου γουργουρίζει... είναι από αυτά που θέλεις να τα δοκιμάσεις όλα, αλλά την πρώτη φορά που θα πας πρέπει να αναγκαστείς να επιλέξεις τί θα αφήσεις για την δεύτερη και την τρίτη φορά.
Ευτυχώς που οι γνώστες είχαν δώσει τις κατευθύνσεις τους για τα must του πρωτάρη και οι επιλογές τελικώς αποδείχτηκαν ολόσωστες και υπερχορταστικές, με μια ευρεία γκάμα γεύσεων, από νοστιμιά δε, άλλο να σας τα περιγράφω και άλλο να τα βλέπετε και να τα απολαμβάνετε.

Τα πιάτα τους είναι όντως επιμελημένα και με αρκετή φαντασία, και παντρεύουν πολλές διαφορετικές ιδέες, που τις έχουμε συναντήσει βέβαια και αλλού, όμως οι δημιουργικές πινελιές εδώ είναι εμφανείς, όπως και η εικόνα των πιάτων που γοητεύει πρώτα από όλα το μάτι. Στο σταθερό κατάλογο από ό, τι είδα, μπαίνουν και νέα πιάτα, πράγμα που κάνει το όλο εγχείρημα ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Η υπερπαραγωγή λοιπόν, που έκανε παρέλαση στο τραπέζι μας, φτάνοντας κατά κύματα, ήταν η εξής:

- Ψωμάκι λευκό και μαύρο, μαλακό και νόστιμο, έφαγα αρκετό παρέα με την τυροκαυτερή.

- Τυροκαυτερή, χτυπητή, ροδοκόκκινη και σπιτική, με καπνιστό μπούκοβο. Υπήρχαν χοντρά κομμάτια φέτας που τα ένιωθες στο στόμα και πάπρικα από πάνω. Εξαιρετική, πυκνή, ήπια πικάντικη αλλά όχι μπαρούτι, όπως τη θέλω να είναι, και σε πολύ μεγάλη ποσότητα. Ωστόσο ίσως σε κάποιους φανεί πολύ ήπια, είναι καθαρά θέμα γούστου.

- Σαλάτα Σπανάκι, με άφθονο baby σπανάκι, ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι, μπέικον, ντοματίνια, ένα μεγάλο κομμάτι ψητό μανούρι από πάνω ( το οποίο δεν δοκίμασα ) και σως από μέλι και μπαλσάμικο. Ωραία παρουσίαση, φρεσκότατα υλικά, ιδανική ισορροπία στις γεύσεις, μεγάλη ποσότητα, άρεσε πολύ.

- Σαλάτα Φυσαρμόνικα, με φύλλα μαρουλιού και iceberg, δυόσμο, κρουτόν, πεκορίνο Αμφιλοχίας σε φλοίδες ( άφθονο σε ποσότητα ), κυβάκια μήλου ( το καλοκαίρι αντικαθίσταται από πεπόνι ) και σως μουσταρδομελένια. Και εδώ η εικόνα αντάξια των γεύσεων, με το τυρί και το μήλο να δίνουν ένα τόνο διαφορετικό.

- Πατατόφλουδες, με άφθονο φρέσκο κρεμμυδάκι και ντομάτα σε καρέ και μια ωραία γιαουρτένια σως με βάση το γιαούρτι, και ίσως κάτι ακόμη ( λεμόνι ; ) που την έκανε δροσερή και λαχταριστή. Ένα πιάτο που δεν πρέπει να παραλείψετε.

- Τηγανιά μανιταριών με απάκι κοτόπουλο ( νέο πιάτο ), έρχεται μέσα στο τηγανάκι του ζεστό, πολύ νόστιμο το μπλέξιμο των μανιταριών με το απάκι κοτόπουλο ( που πρώτη φορά δοκιμάζω ) και με ωραία δεμένη σαλτσούλα, φαγώθηκε μέχρι κεραίας.

- Σαγανάκι φορμαέλα Αράχωβας. Έρχονται 2 τεμάχια, στρογγυλά και μεγάλα σε σχήμα, όπου το τυρί έχει παναριστεί σε χαρουπάλευρο και σε κρούστα δημητριακών και έχει λιώσει άψογα στο εσωτερικό, παραμένοντας κριτσανιστό στο εξωτερικό. Η μαρμελάδα που το ντύνει από πάνω, είναι γλυκιά μα όχι λιγωτική και υποπτεύομαι ότι είναι η ίδια με του γλυκού που αναφέρω πιο κάτω.
Υπέροχο, δεν έμεινε για πολύ στο πιατάκι του και άκουσα πολύ κολακευτικά σχόλια, από άνθρωπο ιδιαιτέρως καλοφαγά!!

- Φωλιά πατάτας, εντός της οποίας κρύβονται 2 αυγά μάτια, με ρευστό κρόκο, με τριμμένη Κρητική γραβιέρα και κρητικό απάκι ψιλοκομμένο. Ένα εντυπωσιακό πιάτο, που θεωρώ ότι τρώγεται καυτό, και πιθανόν η δική μου αβλεψία να το δοκιμάσω χλιαρό, καθότι είχα πιάσει τη συζήτηση, ίσως δεν με άφησε να το θυμάμαι με ενθουσιασμό. Πάντως είναι νόστιμο.

- Λουκάνικο Καρπενησίου, γεμιστό με φέτα και τραχανά και λουσμένο με γλυκιά σως μουστάρδας. I rest my case. Απίστευτη γεύση!! Ακόμη και οι ορκισμένοι εχθροί του... τραχανά ( όχι εγώ ), εδώ ορκίζονται αιώνια λατρεία. Έρχεται στο τηγανάκι του, σε 3 μεγάλα τεμάχια, καλοψημένο, ζουμερό, και όπως λέει και μια φίλη μου, μακάρι να είχαμε τη δυνατότητα να βάζουμε εδώ και φωτογραφίες. Παίρνει εισητήριο και για την επόμενη φορά.

- Μπιφτεκάκια, γεμιστά με καπνιστό τυρί Μετσόβου του Ιδρύματος Τοσίτσα πάνω σε φρέσκια σάλτσα ντομάτας. 5 μπιφτεκάκια, κρεατένια και νόστιμα. Δοκίμασα και μου άρεσε αρκετά η γεύση τους, αν και δεν είμαι πολύ φίλος του μπιφτεκιού εκτός σπιτιού, ήταν από τα πιο καλά που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς έξω.

- Τηγανιά κοτόπουλο mojito ( νέο πιάτο ). Πρωτότυπη γεύση!! Άμα το φας ζεστό ζεστό είναι ανεπανάληπτο, αλλά κι όταν κρύωσε, πήρα σχεδόν μπροστά μου μια μισοτελειωμένη μερίδα στο τηγανάκι της, και την αποτέλειωσα κάνοντας παρέα στην μπύρα μου.
Στα συστατικά του θα βρείτε ό, τι περιλαμβάνει το μοχίτο, δηλ. lime, δυόσμο, μαύρη ζάχαρη και ρούμι. Πολύ ιδιαίτερη γεύση, ίσως κάποιος το βρει αδιάφορο, εγώ το λάτρεψα. Αφήνει ένα γλυκό κάψιμο στο στόμα και τα φιλετάκια του κοτόπουλου σε μέγεθος ιδανικό και πολύ ζουμερά. Προάγεται και για την επόμενη φορά.

- Χοιρινά spare ribs, με sweet chili sauce, συνοδευόμενα από πατατόφλουδες. Εντυπωσιακό σε όψη και γεύση. Η σως έρχεται σε συνοδευτικό μπωλ αλλά είναι απλωμένη και επάνω στα παϊδάκια και έχει καραμελώσει. Εδώ αφήστε τις ντροπές και χρησιμοποιήστε χεράκι, δεν σας βλέπει κανείς, μην ντρέπεστε. Μεζές πρώτος, κρεατάκι καλοψημένο, με το ξεροψημένο λιπάκι του, να γλείφεις και τα δάχτυλά σου.....

- Η παρέα ήπιε κρασάκι λευκό και κόκκινο, τσίπουρο, ωραίες μπύρες Schneider weisse ( εγώ ήπια 2, θα τις ήθελα λίγο πιο παγωμένες ), αναψυκτικά μπόλικα, νεράκι σε κανάτες, και ύστερα... Ύστερα, ήρθαν οι Μέλισσες.... αχ αυτά τα γλυκά τους....

- Τη στιγμή που κοντεύαμε να χυθούμε στο πάτωμα από το φαί, άρχισαν να καταφθάνουν.... πρώτο και καλύτερο το πιο χαρακτηριστικό γλυκό τους, το μηλόφι, και κατόπιν κατά σειρά το εντυπωσιακό και ευμεγέθες cheesecake με τη σπιτική μαρμελάδα φράουλα, το γνωστό πια Οreo Cookie γεμισμένο με παγωτό και σιρόπι καραμέλας, και η ασυνήθιστη mousse μακεδονικού χαλβά, πάνω σε βάση θρυμματισμένου μπισκότου ( ή μήπως χαλβά ; ) και στεφανωμένη με σπιτικό γλυκό του κουταλιού, αν δεν απατώμαι, τριαντάφυλλο.

Να σημειώσω ότι τα γλυκά τους είναι όλα χειροποίητα και φτιάχνονται από τους ίδιους μέσα στο μαγαζί, δεν αγοράζονται έτοιμα. Δοκίμασα λίγο από όλα, εκτός του μηλόφι ( μην βαράτε ρε παιδιά... ) που λόγω ανωτέρας βίας δεν το πρόλαβα, μου άρεσαν, και αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιο λίγο παραπάνω, θα έλεγα πρώτο το oreo με το παγωτό και δεύτερο το cheesecake, που ήταν ελαφρύ και αρκετά όξινο.
Η mousse χαλβά από την άλλη, που όντως είναι ή λατρεία ή χμμμ, κάποιους τους εντυπωσίασε με την ιδιαιτερότητά της. Θάνοοο... Άσε κάτω επιτέλους το τέταρτο κουτάλι γιατί σε βλέπω...!!

Για το σέρβις έχω να πω, ότι ήταν πολύ ευγενικό και ακούραστο, τα παιδιά ανταποκρίνονταν γρήγορα και με χαμόγελο σε ό, τι κι αν τους ζητάγαμε, σε ένα μαγαζί που άδειαζε και ξαναγέμιζε συνεχώς από κόσμο.
Τα πιάτα μας ευτυχώς προσγειώνονταν στο τραπέζι με ρυθμό ρελαντί, για να προλαβαίνουμε να τα αδειάζουμε χωρίς να σπιντάρουμε, και ο χώρος που καθόμασταν, αν και δίπλα στις τζαμαρίες, θερμαινόταν παραπάνω από επαρκώς, τόσο που ζήτησα κάποια στιγμή να χαμηλώσουν την ένταση σε μια από τις θερμάστρες γιατί καιγόμουν!!

Θεωρώ μετά περισσής βεβαιότητας, ότι η πολύ καλή θέση στην οποία φιγουράρει στο ask, δίκαια έχει κερδηθεί, και ότι οι γνώμες των έμπιστων φίλων που έχουν γράψει γι αυτό, ανταποκρίνονται πλήρως στην σταθερή ποιότητα που έχει παγιώσει η Φυσαρμόνικα. Εξάλλου, είδα με τα μάτια μου, στην άποψη αυτή να συγκλίνουν και οι φίλοι που ήρθαν και το δοκίμασαν για πρώτη φορά.

Βέβαια, να πω την αλήθεια, κάποια πιρούνια και κουτάλια, τα είδα να εργάζονται με ρυθμούς πολυβόλου, σε στυλ "όσο εσείς μιλάτε και γελάτε, εγώ πυροβολώ... " Αλλά δεν πειράζει... σας αγαπάμε κι εσάς, κι ας τρώτε δίχως αύριο, χαχαχα!!

Σοβαρολογώντας τώρα, να πω ότι, αν και η μεγάλη παρέα ενέχει πάντα το ρίσκο να μην χορτάσεις φαγητό, εδώ πήγαμε στο άλλο άκρο, όχι μόνο φάγαμε μέχρι λιποθυμίας και έκρηξης στο διάστημα και το ευχαριστηθήκαμε, αλλά κυρίως απολαύσαμε όμορφες και χαλαρωτικές Κυριακάτικες στιγμές μεταξύ μας.
Και κάποιοι φίλοι, στα μετόπισθεν, φρόντιζαν να γεμίζουν τα πιάτα μας συνεχώς, οπότε τα credits έχουν συγκεκριμένους αποδέκτες ακόμα και γι'αυτό. Γιατί ο Κλουζώ είχε παντού τις κεραίες του!!
Αναλυτικά τιμές δεν παραθέτω, καθώς με τη διαίρεση επί του συνολικού λογαριασμού, ήρθε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο.

Και τί θέλει τελικά ένας άνθρωπος για να περάσει καλά ;; Να έχει γύρω του ανθρώπους που να νιώθει άνετα κοντά τους, να υπάρχει ένας ελάχιστος κοινός παρονομαστής στην επικοινωνία μαζί τους, να μπορεί να γελάει ανέμελα και να είναι ο εαυτός του δίπλα τους. Όλα τα άλλα, βρίσκονται.
Νομίζω λοιπόν, ότι μπορώ να κλείσω αυτή την κριτική μου με κάτι δανεικό αλλά τόσο οικείο, σωστά Δημήτρη ;;

"Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες και πριγκήπισσες, αλλά τα κουρέλια ακόμα τραγουδούν". Και θα συνεχίσουν να τραγουδούν. Σε πείσμα των καιρών.

Η Φυσαρμόνικα προάγεται με πολύ καλό βαθμό. Θα μας ξαναδεί πολύ σύντομα.
Ήδη κοιτάζω το σκονάκι μου με τα πιάτα της επόμενης φοράς.

Τα 2 Φ...

Η Φυσαρμόνικα και τα Φουρνομαγειρέματα είναι από τα πιο άξια τέκνα του Ask4food! Πιθανόν να μην "είχαν ανάγκη" από όλους εμάς τους χρήστες που χρησιμοποιούμε αυτό το σάιτ σαν ημερολόγιο εμπειριών αλλά και σαν "σκονάκι" για να βοηθήσουμε τους άλλους χρήστες, σίγουρα όμως κάποια επιτυχία την έχουν αποκτήσει και μέσω του πιο σύγχρονου και γρήγορου τρόπου επικοινωνίας της εποχής που ζούμε, του ίντερνετ. Με ένα κλικ πλέον αποκτάς χιλιάδες πληροφορίες. Σίγουρα όμως ο πιο επιτυχημένος τρόπος επιτυχίας είναι το word of mouth, από στόμα σε στόμα δηλαδή. Σταμπαρισμένο από τους φίλους χρήστες, δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω επίσκεψη.

Ομολογώ πως δεν κινούμαι στα βόρεια προάστια όμως ο δρόμος μου με είχε φέρει πριν 2-3 μήνες να το δοκιμάσω με κάποιους συγγενείς μου που κατοικούν στον Χολαργό. Επειδή είχαμε περάσει πολύ όμορφα αλλά είχαμε καταβροχθίσει όλο τον κατάλογο, κάτι τα γέλια και οι κουβέντες και κάτι που είχαμε αφεθεί στην παρέα, είχα πάρει την απόφαση. Θα ξανακάνω επίσκεψη σύντομα. Δεν άργησε και πολύ! Ο πρώτος λόγος και πιο σημαντικός ήταν φυσικά η ποιότητα του φαγητού. Ας τα πάρουμε με τη σειρά όμως.

Αγώνας για το κύπελο Ελλάδας στο βόλευ και η κλήρωση μας φέρνει να κάνουμε επίσκεψη στην Αγία Παρασκευή για να αντιμετωπίσουμε την ομώνυμη ομάδα. Ήδη ο φίλος Άλεξ (όχι ο par) μου έχει πει να κανονίσουμε μετά το τέλος του αγώνα να δειπνήσουμε κάπου εκεί κοντά. Η πρώτη τους επιλογή ήταν για μεξικάνικο. Ευτυχώς όμως που ο φίλτατος χρήστης Jim (που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είχε τονίσει σε πρόσφατη κριτική του πως τα περισσότερα μεξικάνικα είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων μέτρια. Οπότε εγώ ο πονηρός που θα τους πήγαινα;

Επίσκεψη Σάββατο 12/12/2015 στις 21.30 από 5 πεινασμένα ζευγάρια μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα 1-3! Έναν φόβο τον είχα πως θα τους φανεί!

Η παρέα ήδη μας περιμένει και ενώ μπαίνω στο μαγαζί μας υποδέχεται ο υπεύθυνος, το παιδί με τα ξυρισμένα μαλλιά. Με χαιρετάει και παθαίνω πλάκα καθώς θυμόταν την μοναδική επίσκεψη μου προ μηνών. Μια χαρά την πήρα να πω την αλήθεια, το credit ήδη το κέρδισε το παλικάρι.

Καθόμαστε στον ημιυπαίθριο χώρο που καλυπτόταν με αρκετά φυτά αλλά και σόμπες. Μάλιστα τους ζητήσαμε να χαμηλώσουν την ένταση καθώς σκάσαμε! Καλή εντύπωση μου έκαναν τα φαναράκια αλλά και οι πολλές πόρτες και παράθυρα που έχουν σαν διακοσμητικά. Μου έφεραν λίγο σαν σκηνικό από παλιά ελληνική ταινία (σε κάποιους μπορεί να φανεί υπερβολικό, οκ το αποδέχομαι! ). Η καθαριότητα σε πολύ καλό επίπεδο όπως και τα ξύλινα τραπέζια πολύ καλής ποιότητος, η μουσική σίγουρα όχι λαϊκή. Δεν θέλω να σταθώ όμως τόσο πολύ εκεί.

Το μεγάλο ατού τους είναι η ποιότητα πρώτα απ'όλα. Πολύ καλά δομημένος κατάλογος με ένα touch από πείραγμα στις περισσότερες γεύσεις τους. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η παραδοχή τους πως σε κάποια πιάτα έχουν επηρεαστεί από άλλα μαγαζιά και έχουν πάρει ιδέες για το μαγαζί τους, χωρίς να σημαίνει αυτό κατά την άποψη μου ότι κάνουν αντιγραφές.

- Ψωμί στα 6 ευρώ, το μαύρο τίποτα το ιδιαίτερο, το λευκό πιο καλό. Εδώ θα μπορούσαν να προσθέσουν και μια σως, όχι να μας έρθει ορφανό.

- Ελληνική σαλάτα στα 5.7 ευρώ που φαγώθηκε ταχύτατα χωρίς να είναι στο οπτικό μου πεδίο, φρεσκότατη. Αναφέρεται στον κατάλογο με κουλούρι Θεσσαλονίκης. Αν κατάλαβα καλά είναι μια παραλλαγή της χωριάτικης. Όρκο δεν παίρνω γιατί δε δοκίμασα.

- Σαλάτα Φυσαρμόνικα στα 6.7 ευρώ με μαρούλι, άισμπεργκ με ξινόμηλο, πεκορίνο Αμφιλοχίας με ντρέσινγκ από μουσταρδόμελο. Ο υπαρχηγός την καθάρισε κι αυτή χωρίς να δοκιμάσω. Αναφέρω πως στην καλοκαιρινή εκδοχή της υπάρχει πεπόνι αντί για ξινόμηλο, αναφέρθηκε πρόσφατα και από τον φίλο mavtaso.

- Κρητικός ντάκος στα 4.4 ευρώ με φρεσκοτριμμένη τομάτα, πιο φρέσκια και δροσερή δεν γινόταν, τηγανιτή κάπαρη και ξύγαλο Σητείας σε παραδοσιακό παξιμάδι Κρήτης. Κάθε μπουκιά ήταν και ένα νοερό ταξίδι στη λεβεντογέννα.

- Πατατόφλουδες με σάλτσα γιαουρτιού, τομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι που άφηνε το στίγμα του στα 3.8 ευρώ. Άλλες πιο τραγανές, άλλες πιο κρατσανιστές, θα ήθελα περισσότερο γιαούρτι. Επιλογή και στην πρώτη επίσκεψη.

- Σαγανάκι φορμαέλα σε κρούστα απο δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό του κουταλιού. Φαγώθηκε πολύ γρήγορα και από άτομα που δεν θέλουν να αναμειγνύονται οι αλμυρές με γλυκές γεύσεις. Άρεσε αρκετά κι αυτό.

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκες με στάκα Χανίων στα 4.6 ευρώ. Η στάκα όχι τόσο πηχτή, με διακριτική παρουσία. Αβγουλάκι ίσως;

- Μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα με γραβιέρα και σως μπαλσάμικο στα 5.2 ευρώ. Άρεσαν, αν και όχι κάτι ιδιαίτερο κατά την άποψη μου. Διατηρούσαν τους χυμούς τους πάντως.

- 3 ποικιλίες κρεατικών στα 19 ευρώ η κάθε μία. Ζουμερότατα τα κρεατικά, αν και δεν αναφέρεται τι περιλαμβάνεται. Υπάρχουν ψημένα κρεμμύδια, πολλές πατάτες και πιτούλες. Ομολογώ πως έκανα λάθος στην παραγγελία με τόσες πατάτες καθώς υπήρχαν σε μεγάλες ποσότητες στην ποικιλία. Θα ήθελα περισσότερο κρεατάκι είναι η αλήθεια. Ζουμερότατο και το κοτόπουλο αλλά και το λουκάνικο. Χαρακτηριστικό είναι πως στην αρχή παραγγείλαμε 2 ποικιλίες και μετά μας άνοιξε η όρεξη και για τρίτη. Αν είστε μεγάλη παρέα πάντως αρκεστείτε στη μία και πάρτε άλλα κυρίως πιάτα για να παίξετε με τις γεύσεις!

- Παστουρμαδοπιτάκια (4 τεμάχια) στα 6.3 ευρώ. Ένας φίλος λέει "θα βρωμάνε οι μασχάλες και ο ιδρώτας μου με την κοπέλα μου, μην πάρεις! "... Ευτυχώς η κοπέλα του του έβαλε τα γυαλιά και δοκίμασε πρώτη. Κόλλησαν με τη γεύση, το μυστικό είναι στη γέμιση από χειροποίητη μαρμελάδα τομάτας. Οι γυναίκες μας κατατρόπωσαν!

- 2 μεγάλες μπύρες Μύθος στα 7 ευρώ συνολικά.
- 6 αναψυκτικά στο 1.9 ευρώ έκαστο.
- 1.5 λίτρο κρασί χύμα λευκό στα 10.5 ευρώ, στους πιο πολλούς φάνηκε ικανοποιητικό.

Ξεχωριστή μνεία θα κάνω στα γλυκά και συγκεκριμένα στη δική μου επιλογή που ήταν η...

- Μους μακεδονικού χαλβά στα 4.5 ευρώ. Μαστιχωτή, μου θύμισε ένα ταξίδι μου στην Πόλη την αυγή του 2010 που είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο στην πλατεία Ταξίμ. Με την ευκαιρία να σας προτείνω να πάτε σίγουρα στην Πόλη, αν και οι τελευταίες εξελίξεις δεν είναι ευνοϊκές. Θα σας μείνουν πολλές εικόνες χαραγμένες. Δώστε προσοχή στη βάση του γλυκού. Περισσότερα από κοντά! Προσοχή όμως γιατί είναι αρκετά λιγωτικό με το γλυκό του κουταλιού. Απέσπασε τις καλύτερες κριτικές και για την ιδιαιτερότητα του.

- Παγωτό σε κρούστα καταϊφιού στα 4.5 ευρώ. Ήρθαν 4 χορταστικές μπάλες σε πιάτο της σούπας. Άρεσε.

- 3 σοκολατόπιτες με παγωτό ή αλλιώς το γλυκό της αγάπης στα 4.5 ευρώ έκαστο. Τα 3 ζευγαράκια έπεσαν με τα μούτρα και δεν άφησαν τίποτα.

- Τσίζκεικ στα 4.5 ευρώ. Φρεσκότατο με ξινούτσικη μαρμελάδα που του ταίριαζε αρκετά.

Σημειώστε πως τα γλυκά ήταν σε χορταστικές ποσότητες, μπορείτε να μοιραστείτε 1 γλυκό ανά 2 άτομα.

- Κέρασμα μαστίχα από το μαγαζί.

Σύνολο στα 161.2 ευρώ, τιμή πολύ καλή όπως παραδέχτηκαν οι φίλοι.

Το δεύτερο στοιχείο που έχει η Φυσαρμόνικα στην έως τώρα επιτυχία της βρίσκεται στον ανθρώπινο παράγοντα και πιστέψτε με αυτό μόνο εύκολο δεν είναι. Χαρακτηριστικό είναι πως μόλις έκανα ιντερνετικά την κράτηση μου, δέχτηκα τηλεφώνημα μετά από 5 λεπτά για να με ρωτήσουν επιθυμίες σχετικά με τον χώρο που θέλω να καθίσω, την ώρα κλπ. Χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω νέα παιδιά να εργάζονται και να "πονάνε" το μαγαζί, πλήρως ενημερωμένα για τα πιάτα και τις προσφερόμενες υπηρεσίες τους. Αν παρατηρήσετε στη σελίδα τους στο facebook κυριαρχούν φωτογραφίες προσώπων, χαμογελαστές και φρέσκες, αυτό για μένα λέει πολλά. Μου φτιάχνει τη διάθεση.

Φυσικά και προτείνω τη Φυσαρμόνικα και θα συμφωνήσω πως τα γούστα είναι υποκειμενικά αλλά δύσκολα θα απογοητευτεί κάποιος. Εμένα μου προσέφερε 3 ώρες με φίλους, με γέλια και χαβαλέ! Από τη φρουτόκρεμα με μπισκότα που έφαγε ο συμπαίκτης μας πριν το παιχνίδι και έπεσε ΤΟ δούλεμα μέσα στα αποδυτήρια μέχρι την ανεκδιήγητη διαιτήτρια που μας έριχνε τις κόκκινες κάρτες στον αγώνα αλλά μας "ξύπνησε" και μας συσπείρωσε ώστε να νικήσουμε και να το ευχαριστηθούμε.

Ήταν το γλυκό κλείσιμο μιας βραδιάς που καταγράφω τώρα αλλά μετά από δύσκολες στιγμές που θα έχουμε σαν ομάδα, θα τις διαβάζουμε και θα γελάμε ώστε να παίρνουμε δύναμη με τους φίλους μου. Η Φυσαρμόνικα ήταν μέρος αυτής της εμπειρίας!

Εύχομαι σύντομα να έχω την ευκαιρία να καταγράψω νέα εμπειρία και με τα υπόλοιπα παιδιά που δεν ήρθαν! Α ρε Άλεξ, τόσα χρόνια σε λάθος ομάδες έπαιζες!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Εντιμότατοι φίλοι της κοινότητας του ask να σας ευχηθώ, αρχικώς, Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

Δυστυχώς φέτος μετά από πολλά, πολλά χρόνια πέρασα το Πάσχα στην Αθήνα και για να είμαι ειλικρινής ήμουν μες τη μιζέρια και την καντήφλα.. απορώ πως με ανέχτηκαν οι αγαπημένοι μου, οι φίλοι, μη σας πω κι οι συνάδελφοι. Τελικά όπως αποδείχτηκε τζάμπα η γκρίνια διότι πέρασα υπέροχα, πήγα κι ένα ταξιδάκι μπαμ μπαμ στα πάτρια εδάφη από όπου γύρισα φορτωμένη με χιλιάδες καλούδια, ξενύχτησα, είδα φίλους, έφαγα καταπληκτικά και κατόρθωσα να τηρήσω όλα τα πατροπαράδοτα έθιμα.
Ένα λοιπόν εκ των οικογενειακών μας εθίμων προστάζει τραπέζι στους νονούς της μικρής μας τη μέρα που της φέρνουν τη λαμπάδα και τα δώρα της. Το σωστό και πρέπον θα ήταν φυσικά να στρωθώ να μαγειρέψω και να έρθουν στο σπίτι αλλά με αγαπημένο συγγενικό πρόσωπο στο νοσοκομείο, ομολογώ ότι δεν είχα ούτε το κουράγιο, ούτε τη διάθεση.

Κι έτσι κάπως αρχίζει η αναζήτηση μαγαζιού που να μας βολεύει χωροταξικά όλους, να έχει νηστίσιμα, ωραίο και χαλαρό περιβάλλον και, φυσικά, καλό φαγητό. Θυμάμαι λοιπόν το σχόλιο ενός φίλου που μας προέτρεπε να τσεκάρουμε το νηστίσιμο μενού του εν λόγω μαγαζιού, ζητώ τη βοήθειά του, μου λέει τα καλύτερα και μάλιστα προθυμοποιείται να μου κλείσει και τραπέζι μιας και είναι τακτικός πελάτης. Φίλτατε Θεσσαλέ για άλλη μια φορά τις ευχαριστίες μας και δημοσίως!
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στη Φυσαρμόνικα. Είχαμε βρεθεί πάλι με μεγάλη παρέα στα τέλη του προηγούμενου χρόνου αλλά δεν είχα γράψει κριτική γιατί, ως είθισται, όταν βρίσκομαι με κόσμο επικεντρώνομαι περισσότερο στην κουβέντα παρά στο φαγητό κι έτσι, αν εξαιρέσουμε το λουκάνικο με τραχανά και την ελληνική καρμπονάρα που είχε παραγγείλει ο καλός μου, πιάτα αλησμόνητα και τα δύο, για τα υπόλοιπα είχα μια αμυδρή ανάμνηση.

Φτάνουμε λοιπόν την Κυριακή το μεσημέρι, μας καλωσορίζουν θερμά και μας οδηγούν στο εντυπωσιακά άνετο τραπέζι μας το οποίο βρίσκεται στην πλαϊνή πλευρά της πρασιάς που περικλείει το μαγαζί. Με τις τέντες σε χαρούμενα χρώματα από πάνω μας και τον ψηλό φράχτη από φυτά γύρω μας, ειλικρινά, δεν είχαμε καμία αίσθηση ότι βρισκόμαστε στον παράδρομο της Μεσογείων. Το περιβάλλον φωτεινό, δροσερό, φροντισμένο, καθαρό, χαριτωμένο και χαλαρό. Τα τραπέζια ξύλινα, άνετα, αραιά τοποθετημένα και οι καρέκλες ανετότατες ευνοούν τη μακρά παραμονή, εν ολίγοις, ρίζες βγάλαμε, ζωή να΄χουμε.

Μιας και είχαμε φτάσει πρώτοι παραγγείλαμε για να τσιμπάμε με το κρασί και το ωραιότατο τσίπουρο που διάλεξα εγώ..
- Γαύρο μαρινάτο. Κρουστός, ξιδάτος όσο έπρεπε αποτέλεσε το τέλειο συνοδευτικό για τα ποτά.
- Μελιτζανοσαλάτα. Τρόπος παρασκευής για σεμινάριο. Όσο έπρεπε καπνιστή με το σκορδάκι και το κρεμμυδάκι της, όχι λιωμένη αλλά με ευδιάκριτα κομμάτια ψίχας μελιτζάνας, μαστιχωτή, μακράν η ωραιότερη που έχω φάει.
Αφού κατέφθασαν και οι νονοί, η υπόλοιπη παραγγελία μας περιέλαβε:
- Σαλάτα με πρασινάδες, φρούτα και καρύδια. Τι να πω? Ενώ τα υλικά τα έχω βρει σε πολλές σαλάτες εδώ το χέρι του μάγειρα είχε κάνει θαύματα. Θες η φρεσκάδα των υλικών, οι σωστές αναλογίες, το υπέροχο dressing γλυκό όσο έπρεπε, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
- Χωριάτικη με την οποία δεν πολυασχολήθηκα για να πω την αλήθεια αφού είχε παραγγελθεί για τα νεώτερα μέλη της παρέας. Λίγο όμως που δοκίμασα ήταν ωραιότατη με φρεσκότατα λαχανικά και νοστιμότατη ντομάτα.
- Απλές πατάτες τηγανητές για τα παιδιά. Φρέσκιες, χερίσιες, τραγανές, μετά από καυγά δοκίμασα μία, γιατί τα μικρά τις τσάκισαν.

- Πατατόφλουδες με sauce γιαουρτιού και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι. Εντάξει, έφαγα από τις κάτω κάτω που δεν είχαν το γιαούρτι αλλά και πάλι ήταν καταπληκτικές, τραγανές και λουκουμαδένιες ταυτόχρονα. Φαντάζομαι ότι το γιαούρτι θα τις απογειώνει.
- Μανιτάρια ψητά με βαλσάμικο. Τόσο ωραία ψημένα, ζουμερά αλλά όχι σπογγώδη, τύφλα να έχει το κρέας.
- Φορμαέλα παναρισμένη σε χαρουπάλευρο με γλυκό του κουταλιού. Δε δοκίμασα λόγω νηστείας ενώ οι υπόλοιποι δε δοκίμασαν γιατί τα παιδιά την τσάκισαν και τη συζητούν ακόμα, έχω να σας πω.
- Γαριδάκι τηγανητό. Από τις ελάχιστες φορές που έφαγα και τα κεφάλια. Τραγανό, νόστιμο, σωστό γλύκισμα.
- Καλαμάρια φρέσκα με λάδι βασιλικού για μένα. Ομολογώ ότι είχα τις επιφυλάξεις μου σχετικά με την επιτυχία του συνδυασμού. Ε λοιπόν διαψεύστηκα πανηγυρικά. Ψημένα to the point, τρυφερά, ζουμερά, ευωδίαζαν θάλασσα και το λάδι του βασιλικού τους ταίριαξε απίστευτα. Ένα φρέσκο, ελαφρύ, απόλυτα καλοκαιρινό πιάτο που θα ήθελα να το ξαναδώ και στο κανονικό τους μενού.

- Δύο χταπόδια με μαυροδάφνη και φάβα Φενεού. Ότι και να πω είναι λίγο. Καλομαγειρεμένο το χταπόδι, μελωμένη η σάλτσα, βελούδινη η φάβα, πιάτο βαθιάς νοστιμιάς και απίστευτης ισορροπίας. Η ποσότητα ήταν πολύ μεγάλη κι ευτυχώς η νονά λιγόφαγη οπότε είχα την ευκαιρία να οικειοποιηθώ αρκετό. Κάπου εκεί, βέβαια, άρχισαν τα μηνύματα στο κινητό … Σούζη τρως.. και τρως και πολύ!
- Κριθαρότο με σουπιές και το μελάνι τους. Μία και μόνο μία, δυστυχώς, κουταλίτσα, αρκετή όμως για να το λατρέψω. Ο καλός μου απεδείχθη εξαιρετικά απρόθυμος να το μοιραστεί.
- 2 φιλετάκια κοτόπουλου για τις δεσποινίδες της παρέας που προσέχουν τη διατροφή τους. Σας έχω πει ότι η κόρη είναι μυστήρια στο φαγητό δε σας το΄χω πει? Όταν είδα να έρχονται τα φιλετάκια με τη μία άκρη τους περιχυμένη από μια ροζέ sauce σκέφτηκα … Huston we have a problem. Τελικά, πρόβλημα δεν υπήρξε ούτε στην κουζίνα, η οποία παρέλαβε ένα πεντακάθαρο και επιμελώς σκουπισμένο πιάτο, έτοιμο να ξαναχρησιμοποιηθεί.

- Μπριζολάκια λαιμού για το νεαρό αγόρι της παρέας το οποίο συναγωνίζεται την κόρη στη μιζέρια όσον αφορά στο φαγητό. Ενώ το παλικάρι είναι γενικώς φασαριόζικο, δεν το ακούσαμε γιατί ήταν προσηλωμένο στο πιάτο του.
Όλη αυτή η ευωχία συνοδεύτηκε με ωραιότατο άφθονο κρασί, τσίπουρο, αναψυκτικά και δροσερό νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν συνέχεια όπως και ο πάγος για το τσίπουρο. Λεπτομέρειες θα μου πείτε και θα συμφωνήσω. Όμως με ένα μαγαζί γεμάτο που έδιωχνε κόσμο, το να σε έχουν στο νου τους και να σε φροντίζουν πριν καν το ζητήσεις λέει πολλά, έτσι δεν είναι?

Όπως καταλαβαίνετε για την εξυπηρέτηση δεν έχω λόγια. Άμεση, φιλική, γελαστή, χαρούμενη, πραγματικά, μας σκλάβωσε. Είναι από τις περιπτώσεις που ακόμα κι αν το φαγητό ήταν μέτριο θα ξαναγύριζα για να με φροντίσουν και να με κανακέψουν.
Κλείσαμε με τα γλυκά τα οποία ήταν μάλιστα κερασμένα καθώς και μαστίχα. Μηλόφι, cheesecake και mousse. Η mousse νηστίσιμη τα υπόλοιπα όχι κι εδώ έχω να σας εξομολογηθώ ότι ναι … αμάρτησα για το γλυκό μου! Υπέροχα και τα τρία με προσωπική προτίμηση στην mousse που την τρώω άνετα και εκτός νηστείας και στο μηλόφι το οποίο είναι απλά καταπληκτικό και δικαίως αποτελεί signature dessert του μαγαζιού.

Στον λογαριασμό ντρέπομαι σχεδόν να αναφερθώ αφού όλα τα παραπάνω μαζί με τα ποτά κόστισαν 17,5 ευρώ το άτομο. Vmf, λοιπόν, όχι τέσσερις ντομάτες αλλά τέσσερα αστέρια!

Το μαγαζί με κέρδισε ολοκληρωτικά και κατανοώ απολύτως την υψηλή βαθμολογία και την προτίμηση τόσων πολλών έμπιστων χρηστών του site των οποίων απολαμβάνει. Για μένα τοποθετήθηκε πανηγυρικά στο προσωπικό top five των αγαπημένων εστιατορίων στα οποία ανυπομονώ να επιστρέψω. Η απόπειρά μας να το επισκεφθούμε τη δεύτερη μέρα του Πάσχα υπήρξε ανεπιτυχής μιας και ήταν κλειστό, όμως, ευτυχώς ή δυστυχώς, οι αργίες τελείωσαν, έχουμε βρει πλέον και το προσωπικό συνθηματικό κράτησης για να μην αγγαρεύω τον φίλο, στον οποίο κρατώ ακόμη μούτρα που δεν πετάχτηκε να μας δει, οπότε τις προσεχείς μέρες, κάπου εκεί θα μας βρείτε.

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Την περασμένη βδομάδα βρισκόμουνα σε ένα φίλο μου στα παλιά λημέρια του Χολαργού, κι αυτός μου έριξε την ιδέα της ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑΣ (Φ). Εφοδιασμένος λοιπόν με τις εξαιρετικές κριτικές στο site από καμιά πενηνταριά φίλους χρήστες, ανάμεσα στους οποίους και διάφοροι έμπιστοι καλοφαγάδες και δη γευσιγνώστες περιωπής, δεν έφερα καμία αντίρρηση και τον ακολούθησα στο κατώφλι της Φ, στη γωνία Μεσογείων και Ξανθίππου.

Το μαγαζί αυτό-τιτλοφορείται ως Μεζεδοποτείον και δικαίως, αφού και τα δυο, μεζέδες αλλά και ποτά, τα προσφέρει ποιοτικά και σε καλές μάλιστα τιμές. Έχει σαν σήμα του, τι άλλο βέβαια από την φυσαρμόνικα, που προσωπικά την έχω συνδέσει με νεανικά μου βιώματα, καθώς και με σολίστες του είδους. Πάνε κάμποσα χρόνια απ’ την εποχή που πηγαίνοντας τα Σ/Κ σε πάρτι φίλων ή στο ιστορικό ΣΤΟΡΚ της Φιλελλήνων, ακούγαμε και χορεύαμε cheek-to-cheek το νοσταλγικό αυτό μπλουζάκι του Gianni Morandi, la fisarmonica, που το 1966 είχε πρωτοκυκλοφορήσει στα δισκάδικα!!

Κι αν η ιταλική φυσαρμόνικα έκλεισε αισίως τα 50 της χρόνια, η Αθηναϊκή μας φυσαρμόνικα, στα σύνορα Παπάγου – Χολαργού, απέναντι απ’ το Νέο Ψυχικό και δυο βήματα απ’ το Πεντάγωνο και το Μετρό (Εθνική Άμυνα), σε δυο μήνες θα κλείσει τα 2 χρόνια. Την ξεκίνησαν, με μεράκι και κέφι, 2 νέα παιδιά, γείτονες σχεδόν και φίλοι, ο Κώστας Πενέσης κι ο Κώστας Μαντάς κι’ από ό, τι φαίνεται οι κόποι τους δεν πήγαν χαμένοι, αφού το γευστικό αποτέλεσμα και όχι μόνο, τους δικαιώνει απόλυτα.

Λειτουργούν καθημερινά, ανοίγοντας γύρω στις 8 με 9 για καφέ και πρωινό, γεγονός που βολεύει όσους δουλεύουν σε εταιρείες και μαγαζιά της περιοχής. Από το μεσημέρι και μέχρι τις 2 μετά τα μεσάνυχτα τουλάχιστον, σερβίρουν μεσημεριανό και βραδινό, και ορισμένες Τρίτες έχουνε ζωντανή μουσική, με ελληνικά τραγούδια, έντεχνα αλλά και ελαφρολαϊκά. Είναι καλό λοιπόν να προηγηθεί τηλέφωνο για να το πληροφορηθεί κανείς και για να κάνει κράτηση, αφού ο μέσα χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος και συνήθως έχει αρκετή κίνηση.

Ο μέσα χώρος, ενώ δεν είναι τεράστιος, έχει άνετη διάταξη των ξύλινων τραπεζιών και καθισμάτων, και ωραία διακοσμημένες γωνίτσες με φυτά, φωτιζόμενα κουφώματα, διάφορα φαναράκια και άλλα καλαίσθητα αντικείμενα. Οι τοίχοι είναι όλοι βαμμένοι σε παλ αποχρώσεις, σιέλ, γκρι, πράσινου και ροζ, και έτσι η γενική όψη του χώρου είναι διακριτική και ευχάριστη. Η μουσική ακούγεται στη σωστή ένταση, ώστε να μπορεί κάποιος να απολαύσει το φαγητό του και να συνομιλήσει άνετα με την παρέα του.

Ο εξωτερικός χώρος σε σχήμα γάμμα, προς τη Μεσογείων μπροστά και την Ξανθίππου στα πλάγια, είναι ημιυπαίθριος και τον χειμώνα υπάρχουν σόμπες, ώστε να κάθεται κάποιος χωρίς πρόβλημα. Η εξωτερική αυτή πλευρά προς την οδό Ξανθίππου έχει όμορφα διακοσμητικά κουφώματα εξοχικού σπιτιού, με ζαρντινιέρες και γλάστρες με φυτά, και η όλη ατμόσφαιρα παραπέμπει επίσης σε μια ήσυχη νησιώτικη γωνιά. Με δυο λόγια, ενώ το μαγαζί βρίσκεται καταμεσής της πολύβουης Μεσογείων, σου δίνει την ψευδαίσθηση πως βρίσκεσαι ξαφνικά κάπου αλλού. Άλλωστε, τα δυο παιδιά που σερβίρουν, με προθυμία, ευγένεια και κυρίως, σεβασμό στον πελάτη, ενισχύουν την καλή αύρα του χώρου και τις προϋποθέσεις για να απολαύσεις ένα καλό φαϊ!

Στο ψητό λοιπόν, ή στο τηγάνι, έστω:
Στην αρχή, ήρθε κανάτα με νερό βρύσης και καλαθάκι με συνδυασμό λευκού και μαύρου ψωμιού. Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα εξής:

• Ένα σαγανάκι με την κλασική Αραχωβίτικη φορμαέλα τους, με δημητριακά και χαρουπάλευρο, που ήτανε νόστιμη και τραγανή.

• Ένα γεμιστό λουκάνικο με τραχανά και τυρί: καταπληκτικό πιάτο!

• Μια παστουρμαδοπιτάκια (4 κομμάτια) σε κανταΐφι με μαρμελάδα ντομάτα. Επίσης δυνατός μεζές.

• Μια μερίδα τηγανιτή καραβιδόψυχα με ντιπ μαγιονέζας. Ωραίος ψαρομεζές.

• Μια ομώνυμη σαλάτα (φυσαρμόνικα) με μαρούλι, iceberg και τυρί πεκορίνο, πολύ δροσιστική.

• Ένα γλυκό δικό τους, που ήτανε πορτοκαλόπιτα με παγωτό, το οποίο και μοιραστήκαμε.

• Ήπιαμε δυο μπύρες Brink’s Lager, από το Ρέθυμνο. Είναι μπύρες βιολογικές, 330 ml. & 4.80 βαθμών σε περιεκτικότητα οινοπνεύματος, απαστερίωτες και αφιλτράριστες, με όψη θολή και γεύση κάπως στυφή, αλλά πάντως ιδιαίτερη! Σας τις προτείνω, ανάλογα με το είδος του φαγητού σας, και εφόσον τις βρείτε.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 50 €, με το σχετικό στρογγύλευμα και η όλη εμπειρία δικαίωσε την πρόταση του φίλου και την επίσκεψή μας εκεί. Η τιμή κατ’ άτομο, χωρίς τις μπύρες, έρχεται περίπου στα 20 Ευρώ, δηλ. κατηγορία 17/25 € στο κεφάλι. Γεγονός όμως είναι ότι χορτάσαμε και ήταν όλα τα πιάτα καλά. Στο τέλος, μας κεράσανε τη σπιτική τους μαστίχα, που ήταν ό, τι έπρεπε για την τελική μας επίγευση!

Κατά τα λοιπά, ο κατάλογος της Φ περιλαμβάνει διάφορες σαλάτες, γύρω στα 6-7 €, από θαλασσινά έχουνε γαριδάκι, χταπόδι, γαύρο, κ. λπ. περίπου 5-6 €, πληθώρα ορεκτικών (όλα με τιμές μονοψήφιες! ), και 2-3 γλυκά σπιτικά, γύρω στα 4-5 €.

Εξάλλου, όσον αφορά τα ποτά, το χύμα κρασάκι τους κυμαίνεται περί τα 7 € το λίτρο (ακούσαμε τα καλύτερα για το κόκκινο, ξηρό τους), οι μπύρες και τα αποστάγματα είναι όλα στις τρέχουσες τιμές, τα περισσότερα από 3-7 €, από τον κατάλογο δεν λείπουν τα συνήθη αναψυκτικά, αλλά και κάποια εμφιαλωμένα κρασιά, από 10 έως 20 περίπου €, τα ακριβότερα.

Σε γενικές λοιπόν γραμμές, πιστεύω ότι οι τιμές μεζέδων και ποτών βρίσκονται σε ικανοποιητικά επίπεδα και γι’ αυτό βαθμολογώ τη σχέση ποιότητας και τιμής με 3 στα 4.

Η Φ είναι ένα αξιόλογο μεζεδοπωλείο που αξίζει να την τιμήσετε, ειδικά αν τυχόν βρεθείτε κοντά στον άξονα της λεωφόρου Μεσογείων, όπου το παρκάρισμα δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο. Εμείς πάντως, με τη μηχανή του φίλου, βρεθήκαμε μπρος στην πόρτα της κι αν μας φέρει ο δρόμος μπορεί να την ξανατιμήσουμε, ελπίζοντας να δοκιμάσουμε και νέα πιάτα τους την επόμενη φορά!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Αγαπημένοι φίλοι, γεια σας! Σήμερα είναι τα γενέθλιά μου και επέλεξα να τα γιορτάσω στη Φυσαρμόνικα. Οπότε σπεύδω να καταγράψω εντυπώσεις. Και τις καταγράφω με μεγάλη χαρά, γιατί καλύτερη επιλογή δεν θα μπορούσα να είχα κάνει. Για την ακρίβεια, θα βαρεθείτε να διαβάζετε καλά πράγματα. Είναι η δεύτερη φορά που πήγα στη Φυσαρμόνικα, αλλά την πρωτη ήταν πολύ σύντομη η παραμονή και πολύ φτωχή η παραγγελία, οπότε δεν είχα γράψει τότε κριτική. Από τότε όμως μου είχε μείνει εκείνο το ωραιότατο χταπόδι με κοφτό μακαρονάκι, τα πουγκάκια με κολοκύθι και δυόσμο (θα τα σχολιάσω λεπτομερέστερα παρακάτω) και το πολύ σωστό σέρβις.

Η κράτηση για αυτή λοιπόν την έξοδο έγινε 2 μέρες νωρίτερα για το μεσημέρι Κυριακής του Οκτωβρίου μέσω του e-table. Επί τη ευκαιρία, βολικότατο κι αυτό! Φτάνουμε στην ώρα μας, μας υποδέχονται ευγενέστατα και αμέσως μας τοποθετούν στο τραπέζι που μας περίμενε. Το σύστημα των κρατήσεων λειτούργησε τέλεια και είχαν πλήρως οργανώσει πού θα μας τοποθετήσουν. Το σχολιάζω γιατί έχει τύχει αλλού να ψάχνουν τελευταία στιγμή και να σε αφήνουν να περιμένεις αμήχανα, παρ’ ό, τι έχεις κάνει κράτηση. Ανετότατο το τραπέζι για τα 6 άτομα που είχα κάνει την κράτηση, ευάερο και ευήλιο. Βλέποντάς μας ότι κουβαλούσαμε τούρτα, από μόνοι τους προθυμοποιήθηκαν να την πάνε στο ψυγείο - δεν χρειάστηκε να εξήγήσουμε τι και πώς. Αυτονόητα πράγματα, θα μου πείτε, αλλά όχι παντού.

Κατέφθασε αμέσως κανάτα με νερό χωρίς το γνωστό υποχρεωτικό κουβέρ. Σωστοί! Φυσικά μπορείς να παραγγείλεις ψωμάκια, αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν στα φέρνουν και δεν στα χρεώνουν αν δεν τα ζητήσεις. Η παρέα κατέφθασε κατά κύματα, οπότε και η παραγγελία κινήθηκε αναλόγως. Λίγα- λίγα τους τα παραγγέλναμε, χωρίς την παραμικρή ένδειξη ενόχλησης από μέρους τους. Απεναντίας! Εξαιρετικό το σέρβις από χαμογελαστά παιδιά, ευδιάθετα, άμεσα στην εξυπηρέτηση και ταυτόχρονα με ηρεμία, χωρίς να σου μεταδίδουν καμία αίσθηση άγχους, δεδομένου κιόλας ότι στο καθώς κυλούσε η ώρα το μαγαζί είχε γίνει κατάμεστο.

Κινηθήκαμε κυρίως στα μεζεδοειδή. Ε, είμαι και μεζεκλού και εκείνη τη μέρα είχα την τιμητική μου, οπότε:
- Γαύρος μαρινάτος: Το αγαπημένο μου μεζεδάκι και ταυτόχρονα προσωπικό βαρόμετρο για τα της κουζίνας του εκάστοτε μαγαζιού. Μπαμπάτσικα γαυράκια, πολύ φρέσκα και μυρωδάτα. Ωραιότατο.
- Τα πουγκάκια κολοκυθιού που ανέφερα παραπάνω: Είναι πραγματικά τέλεια, να τα πάρετε οπωσδήποτε αν πάτε. Συνοδεύονται από υπέροχο ντιπ με πολύ καλής ποιότητας γιαούρτι. Γι’ αυτό και παραγγέλθηκαν δις.
- Μελιτζανοσαλάτα: Άψογη σε υφή και γεύση, με πολύ σωστή δοσολογία σκόρδου.
- Μιλφέιγ μελιτζάνας: Πολύ ελαφρύ, χωρίς το τυρί να μπουκώνει τη μελιτζάνα και τη σάλτσα ντομάτας.
- Πατατόφλουδες με σως γιαουρτιού, ντομάτα και κρεμμύδι: Μπουκιά και συχώριο. Αν και το «συχώριο» δεν χρειάζεται και πολύ εδώ, γιατί ήταν πολύ ελαφροτηγανισμένες οι φλούδες της πατάτας, χωρίς λάδια. Η σως γιαουρτιού ήταν κάτι ουσιαστικά μεταξύ sour cream και γιαουρτιού. Σημειωτέον (και αυτό στα πολύ συν) ότι διέφερε από το γιαουρτένιο συνοδευτικό ντιπ των πουγκακίων κολοκυθιού.
- Σαλάτα Φυσαρμόνικα: Δροσερούλα και ωραία, με φρέσκες πρασινάδες και καλής ποιότητας πεκορίνο Αμφιλοχίας.
- Πράσινη σαλάτα σε φωλιά, με κοτόπουλο, απάκι, γραβιέρα και dressing Ceasar’s: Κι αυτή πολύ καλή και πλουσιότατη σε ποσότητα. Εκεί κάπου είχα αρχίσει να χορταίνω και δεν μπορώ να πω ότι άντεχα και πολύ να την τιμήσω περισσότερο, αλλά η ομήγυρη ενθουσιάστηκε.
- Μπιφτεκάκια γεμιστά με Μετσοβόνε και σάλτσα φρέσκιας ντομάτας: Εξαιρετικά κι αυτά και αρκετά ελαφριά.
- Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού με δεντρολίβανο: Το είπα πιο πάνω ότι θα βαρεθείτε από τα καλά σχόλια. Ναι, κι αυτά ήταν πολύ σωστά ψημένα και γευστικά.
- Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές, φέτα και ούζο: Φανατική του κρέατος δεν είμαι, αλλά εδώ πραγματικά απόλαυσα τις γευστικές μπουκίτσες καθαρού κρέατος με όλες τις γεύσεις πολύ ισορροπημένες. Πάλι χωρίς πολύ έντονη τη λιπαρότητα του κρέατος, αν και ήταν χοιρινός λαιμός.
- Καραβιδόψυχα με ντιπ χειροποίητης μαγιονέζας: Ζουμερά τα καραβιδάκια στο εσωτερικό και τραγανά απ’ έξω. Λίγο στο αλάτι ίσως για τα δικά μου γούστα να ήταν τσιμπημένα, και ίσως λίγο να προτιμούσα ένα δημιουργικότερο ντιπ, αλλά σίγουρα κι αυτό ήταν σκέτη λιχουδιά.
Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 2 μπουκαλάκια ούζο Απαλαρίνα (έχει αρκετή ποικιλία σε ούζα), 1 πορτοκαλάδα και 1 κιλό δικό τους κόκκινο κρασί (δεν το τίμησα αλλά άκουσα θετικά σχόλια).
Στο τέλος ήρθαν μαστιχάκια κέρασμα. Είχαμε φέρει τη δική μας τούρτα, οπότε για τα επιδόρπιά τους δεν μπορώ να πω.

Να επισημάνω για άλλη μια φορά το υπέροχο, γελαστό και γεμάτο πραγματικά θετική ενέργεια και ηρεμία σέρβις. Να σημειώσω επίσης ότι επειδή η παραγγελία, όπως είπα, γινόταν τμηματικά, κάθε μα κάθε φορά που παραγγέλναμε κάτι, έφερναν αμέσως ξεχωριστή απόδειξη, ενώ θα μπορούσαν ωραιότατα να έκαναν τις γνωστές εξυπνάδες.

Δεν αναφέρθηκα καθόλου στον χώρο γιατί έχει ήδη σχολιαστεί λεπτομερώς. Όλα ήταν άψογα (σάλα, εξωτερικός χώρος που είναι και για καπνίζοντες, τουαλέτες κλπ). Ένα μικρό τιπ μόνο για όσους θέλουν να κάτσουν έξω: Προτιμήστε όχι τον μπροστινό χώρο επάνω στον παράδρομο της Μεσογείων, αλλά τον πλαϊνό.

Θα έλεγα πως εύχομαι η Φυσαρμόνικα να παραμείνει έτσι, αλλά είναι ήδη αρκετό καιρό εκεί με σταθερά δείγματα ποιότητας, οπότε απ' ότι φαίνεται το έχουν ήδη καταφέρει!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Επισκέφθηκα τη " Φυσαρμόνικα " ένα απόγευμα καθημερινής καθώς κάποιες επαγγελματικές υποχρεώσεις με φέρνουν στην περιοχή αυτή αρκετές φορές τελευταία. Ισχυρό κίνητρο για την επίσκεψη αυτή αποτέλεσε και η ωραία παρουσίαση του εστιατορίου από έμπιστους χρήστες στο site μας!

Το εστιατόριο βρίσκεται πάνω στη Λ. Μεσογείων, απέναντι σχεδόν από το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, σε ένα σημείο που, σε άλλη περίπτωση, δεν θα με ενθουσίαζε η ιδέα να γευματίσω εκεί, σε τόσο κεντρικό και εμπορικό σημείο. Όμως, θα έλεγα, ότι πρόκειται για μία αξιόλογη και αξιοπρεπή προσπάθεια που αξίζει τον κόπο να τιμήσει κάποιος.

Οι υπεύθυνοι έχουν φροντίσει έτσι ώστε το μαγαζί να δίνει την εντύπωση ότι βρίσκεται κάπου απόκεντρα:
'Eχουν τοποθετηθεί ωραίες τέντες περιμετρικά του χώρου και ο, αρκετά ευρύχωρος, εξωτερικός χώρος περιστοιχίζεται από όμορφα φυτά, μικρές γλαστρούλες και πέργκολες. Μάλιστα, το ένα τμήμα του, στο βάθος, έχει διάφορα διακοσμητικά στοιχεία, που παραπέμπουν σε εξοχικό σπίτι. Παράλληλα, τα ξύλινα τραπέζια και το χρώμα στον χώρο δίνουν και την αίσθηση του μοντέρνου.
Τα όμορφα σουπλά με διάφορα καρτούν, συμπληρώνουν την όμορφη και φροντισμένη εικόνα της " Φυσαρμόνικας ".

Για καθημερινή, συναντήσαμε αρκετό κόσμο πράγμα που μας εντυπωσίασε. Οι περισσότεροι φαίνονταν να είναι θαμώνες και άψογοι γνώστες των πιάτων που σερβίρονται.

Δε θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα αμιγώς μεζεδοπωλείο αλλά για ένα εστιατόριο ελληνικής παραδοσιακής κουζίνας με λίγες μοντέρνες προσθήκες κυρίως στην παρουσίαση των φαγητών.

Εντύπωση μου έκανε και το γεγονός ότι το μέρος αυτό είναι ανοιχτό από το πρωί σερβίροντας, μάλιστα, και πρωινό. Στον πλούσιο κατάλογο, εκτός από καφέδες και ροφήματα, υπάρχει ειδική στήλη που γράφει " νωρίς το πρωί " και περιλαμβάνει αυγά, ομελέτα λαχανικών, pancakes και αυγοφέτες περίπου στα ΕΥΡΩ 5,00.

Δύο άτομα, που πεινούσαμε σα λύκοι, παραγγείλαμε τα εξής (αναφέρω τα πιάτα με την σειρά που ήρθαν στο τραπέζι μας ):

Πουγκιά κολοκυθιού με σάλτσα φέτας, ένα πιάτο πολύ νόστιμο που αποτελούνταν από πέντε μικρές μπανιαρισμένες μερίδες κολοκυθιού σε σχήμα πουγκιού. Στη μέση, η λευκή σος φέτας ήταν εξίσου νόστιμη. Εγκρίνεται και με το παραπάνω! ΕΥΡΩ 4,60

Λουκάνικο γεμιστό με τραχανά και φέτα, μέσα σε ένα τσίγκινο στρογγυλό σκεύος υπήρχαν τρία μεγαλούτσικα λουκάνικα με νόστιμη σος μουστάρδας. Χορταστική μερίδα και εξαιρετική γεύση! ΕΥΡΩ 6,40

Ρολό πανσέτας στον φούρνο, δύο αρκετά μεγάλα κομμάτια κρέατος με μουστάρδα μελιού και αρωματισμένα με εστραγκόν. Συνοδεύονταν από πλούσια ποσότητα νόστιμου πουρέ μέσα σε ένα πολύ όμορφο μακρόστενο πιάτο. Μας άρεσε πολύ!
ΕΥΡΩ 8,50

Μιλφέιγ μελιτζάνας, τέσσερα κομμάτια στρογγυλά κομμένης μελιτζάνας το ένα στοιβαγμένο πάνω στο άλλο... με τη γραβιέρα Νάξου και τη σάλτσα ντομάτας να χύνονται εντελώς άκομψα πάνω στο φαγητό μας με αποτέλεσμα οι μελιτζάνες να έχουν κολλήσει μεταξύ τους και να υπάρχει ένα κάπως αισθητικά άσχημο αποτέλεσμα!! Η γεύση ουδέτερη. Δεν συστήνεται, ΕΥΡΩ 5,10

Σε γενικές γραμμές, η νοστιμιά των περισσοτέρων από τα φαγητά που εμείς οι ίδιοι δοκιμάσαμε, οι " γειτονικές " γεύσεις που προσγειώνονταν στα διπλανά τραπέζια και ο επαρκής κατάλογος του εστιατορίου μας προδιάθεσαν ευχάριστα!

Ζήσαμε το τώρα...... χωρίς να αναλωνόμαστε σε "τοξικά" αν του τύπου αν δεν είχαμε έρθει ή αν είχαμε πάει σπίτια μας κλπ.

Ήπιαμε οργανική ρεθυμνιώτικη μπύρα Brik 's ξανθιά (πιό κάτω, επί της Μεσογείων, πήρε το μάτι μου ένα ωραίο μαγαζί με μπύρες ονόματι Beer House). Παράξενη γεύση, κάτι μεταξύ γλυκού και πικρού, που έδεσε, όμως, άψογα με το φαγητό μας και ιδιαίτερα με τα λουκάνικα. ΕΥΡΩ 4,50

Στο τέλος, μας προσέφεραν σφηνάκι πεντανόστιμης μαστίχας Χίου.

O κατάλογος διαθέτει και ένα μικρό μέρος με πιάτα ψαροφαγίας όπως γαριδάκι συμιακό (5,50), χταπόδι ξυδάτο (6,00 ), γαύρο (4,60) και καραβιδόψυχα (8,20).
Εκτός από την πλούσια λίστα με ορεκτικά και κυρίως πιάτα υπάρχουν και αρκετά ενδιαφέρουσες σαλάτες περίπου στα ΕΥΡΩ 6,00 - 7,00.

Από γλυκά, που δεν δοκιμάσαμε, υπάρχει Μηλόφι..., πορτοκαλόπιτα, cheesecake κ. ά, όλα στα ΕΥΡΩ 4,50.

Διατίθεται μεγάλη ποικιλία από μπύρες, ούζα και τσίπουρα. Από κρασιά, υπάρχουν χύμα και εμφιαλωμένα. Το ακριβότερο εμφιαλωμένο ( Βιβλία Χώρα, Ασύρτικο ) στα ΕΥΡΩ 22,00 το μπουκάλι.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν πολύ ευγενικός και πρόθυμος.
Περάσαμε όμορφα και δεν μας έμειναν αρνητικές εντυπώσεις.

Δεν ξέρω εάν θα ξαναδοκίμαζα να πάω στη " Φυσαρμόνικα " ερχόμενη από κάπου μακριά.
'Οχι τίποτα άλλο, ο ανταγωνισμός έχει δημιουργήσει πολλές ακόμη αξιόλογες γευστικές προτάσεις ανά περιοχή.

Όσοι, όμως, βρεθείτε στην περιοχή μην διστάσετε!!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Γράφω αυτήν την κριτική μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω τον κανόνα με τον οποίο έχουν επισφραγίσει οι προηγούμενοι φίλοι τον φάκελο…Φυσαρμόνικα! Αυτός ο κανόνας λέει ότι είναι δύσκολο να φύγει κάποιος απογοητευμένος από αυτό το μεζεδοπωλείο.

Ένας καλός φίλος που συνάντησα για πρώτη φορά, στην τελευταία συνάντηση των μελών στο Οroscopo, ανταλλάσσοντας απόψεις μου εξέφρασε την απορία του σχεδόν με συμπερασματικό ύφος, ότι συνηθίζω να γράφω για εστιατόρια που έχουν γράψει κι άλλοι πριν από μένα...

Δράττομαι της ευκαιρίας λοιπόν για να πω, ότι λόγος που γράφτηκα στο site δεν είναι ούτε το δημοσιογραφικό δαιμόνιο που ποτέ δεν είχα άλλωστε, ούτε η επιθυμία προσωπικής προβολής και δημοτικότητας (έστω και κάτω από το προσωπείο του ψευδώνυμου), αλλά ούτε η φιλοδοξία του να ανακαλύπτω εναγωνίως ως λαγωνικό νέα εστιατόρια για να κάνω το κομμάτι μου. Όχι ότι το βρίσκω μεμπτό αυτό το τελευταίο, απλά δεν είναι αυτοσκοπός μου. Καταλαβαίνει λοιπόν κάποιος εύκολα ότι ο κάθε χρήστης έχει διαφορετική αντίληψη και διαφορετικά κριτήρια με τα οποία κινείται γαστρονομικά, με διαφορετικά ψηφίζει και γενικά με άλλα μάτια βλέπει τα πράγματα γύρω από το φαγητό.

O λόγος για μένα είναι ένας και μοναδικός. Η λατρεία μου για το καλό φαγητό. Όσο υποκειμενικό κι αν ξέρουμε ότι είναι το “καλό”. Αυτός ο λόγος με οδήγησε ψάχνοντας ως “στραβάδι”, που ήμουν στην αρχή …στο ask4f. Εδώ λοιπόν έμαθα να συμμορφώνομαι με τους κανόνες του site, έμαθα να γράφω καλύτερα, έμαθα να σέβομαι την άποψη όλων των χρηστών/μελών ακόμα κι αν δεν είναι σύμφωνη με την δική μου και έμαθα (νομίζω) να ξεχωρίζω τους αγνούς από τους “υστερόβουλους” χρήστες.

Γενικά σαν χαρακτήρας μου αρέσει η σιγουριά, οπότε την επιδιώκω όσο μπορώ περισσότερο. Γι’ αυτό “κάνω όρεξη” όπως λέμε κάθε φορά που διαβάζω τις λαχταριστές περιγραφές του κάθε φίλου και θολώνει το μυαλό μου μέχρι να φτάσει η στιγμή να ζήσω κι εγώ τις ίδιες ή νέες ενδιαφέρουσες γευστικές εμπειρίες. Έτσι λοιπόν η Φυσαρμόνικα δεν θα μπορούσε παρά να μπει στην wish list μου, από την στιγμή που τόσο καλά πράγματα έχουν γραφτεί από έμπιστους φίλους που ο αριθμός τους και μόνο αποτελεί εγγύηση.

Η πρώτη επίσκεψη έλαβε χώρα αρχές Ιουνίου με 5μελή παρέα και η δεύτερη μέσα του ίδιου μήνα από 2 άτομα:

Ο χώρος έχει περιγραφεί πλήρως από όλους τους προηγούμενους φίλους. Και κατά την ταπεινή μου άποψη αν από κάτι χάνει σίγουρα πόντους η Φυσαρμόνικά αυτό είναι από την τοποθεσία στην οποία βρίσκεται. Η άμεση επαφή με την Μεσογείων κάνει μεγάλη χαλάστρα, με το κομμάτι του εξωτερικού χώρου που βρίσκεται στο στενάκι να προσπαθεί να σώσει την κατάσταση, χωρίς όμως να καταφέρνει κατά την γνώμη μου κάτι ιδιαίτερο. Αυτός είναι και ο λόγος που παρότι καλοκαίρι επιλέξαμε να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο στο σημείο που διαχωρίζεται από τον εξωτερικό.

Εσωτερικά, συμπαθέστατος και ζεστός χώρος σε πράσινες αποχρώσεις με χαμηλό φωτισμό, ξύλινο δάπεδο αν και αρκετά μικρός. Τουλάχιστον διαβάζω ότι τον χειμώνα δεν καπνίζουν εντός ευτυχώς. Καθίσαμε σε ένα μεγάλο στρογγυλό τραπέζι την πρώτη φορά για να είμαστε πιο άνετα. Μουσική ευχάριστη σε έντεχνους ρυθμούς Οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση.

Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή, όλα τα παιδιά είναι ευγενικά και πρόθυμα και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.

Παραγγείλαμε την πρώτη φορά 5 άτομα:

- Σαλάτα πράσινη σε φωλιά με κοτόπουλο, απάκι και βινεγκρέτ, φρέσκια και γευστική

- Ντάκο πολύ καλό

- Τυροκαυτερή χειροποίητη επίσης πολύ καλή

- Πατατόφλουδες, με σάλτσα γιαουρτιού, ντοματούλα ψιλοκομμένη και κρεμμυδάκι φρέσκο…εξαιρετικές!!! Είναι απαραίτητες σε κάθε παραγγελία

- Φωλιά πατάτας με αυγά, γραβιέρα και απάκι, επίσης ένα ορεκτικό που δεν πρέπει να λείψει από καμία παραγγελία

- Λουκάνικο γεμιστό με τραχανά και τυρί…εξαιρετικό! Είχε και μια σαλτσούλα κίτρινη, νομίζω μουσταρδάτη από πάνω περιχυμένη. Ακούσαμε τη γνώμη του ευγενικού σερβιτόρου που μας πρότεινε αυτό αντί το Σφακίων, ως κάτι πιο ιδιαίτερο. Η γνώμη του μας βρήκε σύμφωνους όλους. Είναι ίσως ο πιο πρωτότυπος και συνάμα γευστικός συνδυασμός σε λουκάνικο που έχω δοκιμάσει

- Λουκάνικο Σφακίων με καπνιστή πάπρικα, έτσι για να μας φύγει η απορία γύρω από το πιο από τα δύο είναι καλύτερο. Ήταν αρκετά καλό αλλά ψηφίζω το πρώτο…δαγκωτό!!!

- Παστουρμαδοπιτάκια με φύλλο κανταΐφι και μια υπέροχη μαρμελάδα ντομάτας! Κι εδώ πρωτοτυπεί η συνταγή με το φύλλο κανταϊφιού που ήταν λίγο παραπάνω τραγανό από το σύνηθες αλλά η μαρμελάδα ντομάτας είναι η ωραιότερη που έχω δοκιμάσει, με την σωστή γλυκύτητα και χωρίς να βγάζει τη ντοματίλα

- Tηγανιά κοτόπουλο με πιπεριές αν θυμάμαι καλά, νόστιμη αλλά λίγη

- Τηγανιά χοιρινή, επίσης αρκετά καλή

- Σαγανάκι φορμαέλα με δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό κουταλιού τριαντάφυλλο, που προσωπικά περίμενα με ανυπομονησία να γευτώ με τόσα που είχα διαβάσει, αλλά εμένα δεν με ενθουσίασε τόσο. Προφανώς δεν είναι του γούστου μου η γεύση του συγκεκριμένου τυριού. Μου έπεσε λίγο βαρύ στη μυρωδιά του, όμως αυτό δεν έχει να κάνει με την εκτέλεση του πιάτου αλλά με την δική μου προτίμηση.

- Πατάτες τηγανιτές με στάκα, νόστιμες κι αμαρτωλές!

- Μπιφτεκάκια γεμιστά με τυρί και σάλτσα ντομάτας 2 μερίδες (5τμχ μικρά έκαστη), πολύ νόστιμα και ζουμερά

- Φιλετάκια μοσχαρίσια με πουρέ πατάτας αρωματισμένα με λάδι τρούφας. Γευστικό πιάτο αν και λίγο τσιμπημένο σε τιμή

Ενδέχεται να μου διαφεύγει κάποιο πιάτο γιατί δεν βρήκα την πρώτη απόδειξη.

Ήπιαμε 4 μπύρες (2 θολές, 2 Ρεθυμνιακές ξανθιές, 1 κάιζερ), νεράκι άφθονο σε κανατούλα και πληρώσαμε 20€/άτομο

Την δεύτερη φορά 2 άτομα πήραμε:

- Χοιρινά μπριζολάκια που ήταν ωραία στη γεύση αλλά λίγο σκληρά

- και επανάληψη από τα προαναφερόμενα πατατόφλουδες, φωλιά πατάτας, μπιφτεκάκια, παστουρμαδοπιτακια, και λουκάνικο γεμιστό.

Ήπιαμε μια μπύρα μύθος και παραγγείλαμε 2 γλυκά

- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό, πάρα πολύ καλή

- Γκανάζ σοκολάτας με φυστικοβούτυρο σε ποτήρι, συμπαθητική αλλά ομολογουμένως λίγο βαριά για το στομάχι μετά από αρκετό φαγητό.

Πληρώσαμε 22€/ άτομο

Οι περισσότερες τιμές κυμαίνονταν από 3,50€ έως 6,00€ αλλά σημειώστε ΠΡΟ 23% άρα προσθέστε περίπου 0,50€ σε κάθε πιάτο. Γι’ αυτό δεν γράφω αναλυτικές τιμές.

Πάμε τώρα στα αρνητικά της υπόθεσης:

Τα φάουλ της Φυσαρμόνικας που θα αναφέρω είναι τα εξής: Την πρώτη φορά μας κέρασαν ένα πιατάκι με 5-6 κομμάτια συμπαθητικό κορμό και “ένα” ποτηράκι πανακότα πολύ καλή ΑΛΛΑ…με 5 κουταλάκια για να δοκιμάσουμε όλοι!

Εκτιμώ το γεγονός του κεράσματος αλλά πρώτον, θεωρώ το λιγότερο άκυρο να φέρνεις σε 5 ανθρώπους ένα γλυκό, που παρεμπιπτόντως δεν γνωρίζεις την σχέση που έχουν μεταξύ τους, ώστε να το μοιραστούν από το ίδιο ποτήρι…! Δεδομένου ότι είναι κρεμώδες και δεν τεμαχίζεται καθιστά, την συγκεκριμένη κίνηση εντελώς λάθος για ευνόητους λόγους. Δηλαδή αν μας κερνούσαν ένα κοκτέιλ, θα μας έφερναν 5 καλαμάκια;;

Δεύτερον δε μπορώ να μην λάβω υπ’ όψη τα σχόλια των προηγούμενων φίλων περί μη κεράσματος κατά την επίσκεψή τους, επιβεβαιώνοντας και με την σειρά μου ότι την δεύτερη φορά δεν μας κεράστηκε παρά μόνο μαστίχα, παρότι παραγγείλαμε από μόνοι μας 2 γλυκά συνολικού κόστους 9€ σε σύνολο λογαριασμού 44,50€. Οπότε η επιλεκτική αυτή τακτική αποτελεί πολύ άσχημη εικόνα κατά την γνώμη μου.

Συμπερασματικά η Φυσαρμόνικα είναι ένα μεζεδοπωλείο άξιο προσοχής, με ιδιαίτερα πιάτα, ευχάριστο περιβάλλον και καλή εξυπηρέτηση. Αυτό το πακετάκι είναι ικανό να κάνει κάποιον να παραβλέψει την άχαρη τοποθεσία του και να περάσει λίγες ώρες χαλάρωσης με την παρέα του, απολαμβάνοντας ιδιαίτερες γευστικές προτάσεις.

Δεν έχω παρά να ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ κι εγώ με την σειρά μου και να κλείσω λέγοντας πως λαμβάνοντας υπόψη τον παράγοντα “γούστο” μπορεί κάποιος να μην ξετρελαθεί, αλλά είναι δύσκολο η Φυσαρμόνικα να τον απογοητεύσει.

ΥΓ. Φίλε Jim εμένα πάντως μου έφυγε αυτό το κενό από μέσα μου...!!!