Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας στο http: //fysarmonika. gr/

Δευτέρα - Κυριακή :Aπό τις 08:00 το πρωί έως τις 02:00 αργά το βράδυ!

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

19 Οκτ 2018

Πολλές οι επισκέψεις που διαδέχτηκαν την πρώτη μου γνωριμία με το φαινόμενο Φυσαρμόνικα πίσω στο 2016, με διαφορετικές εκάστοτε παρέες, μαρτυρούν το γιατί η παρουσία αυτού του αξιότατου τέκνου του a4f συνεχίζει να διαγράφει λαμπρή ανοδική πορεία με σταθερότητα, σε αντίθεση με πλείστες άλλες περιπτώσεις γύρω μας που φθίνουν και κατρακυλούν παταγωδώς.

Μάλλον η "δόξα" φέρνει την έπαρση και αν σου λείπει και η επίγνωση του ποιός είσαι και τί κάνεις, εύκολα θα διολισθήσεις στα τάρταρα. Και τί σχέση μπορεί να έχει αυτό με τη Φυσαρμόνικα; Καμία, αν το σκεφτείς στενά, μεγάλη, αν ανοίξεις το πλάνο.

Με αφορμή λοιπόν την πιο πρόσφατη βραδιά που απολαύσαμε μια παρέα 9 ατόμων, είναι νομίζω η στιγμή να αποτυπώσω το update μου για αυτό το υπέροχο μαγαζί, ελπίζω πυκνά και συνοπτικά, γιατί εδώ πράγματι τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Η μία ντοματούλα που "φαγώθηκε" στην πρώτη μου κριτική (επειδή φαγώθηκαν τότε κάποια πιάτα που δεν είχα προλάβει να δοκιμάσω) θα πάρει τη θέση της δικαιωματικά, όχι επειδή όλες οι γεύσεις είναι πάντοτε τέλειες (όπως π. χ. ο καβουρμάς Σερρών που κρίθηκε ως ο πιο αδύναμος κρίκος) αλλά επειδή όλοι δικαιούνται μια κακή στιγμή που συγχωρείται μέσα σε όλες τις πάρα πολύ καλές.

Ο χώρος, που έχει περιγραφεί διεξοδικότατα, δεν είναι ο άριστος, με τα συνήθη κριτήρια του αρχιτέκτονα εικαστικού μεσίτη διακοσμητή. Η τοποθεσία ούτε καν. Γιατί του βάζω άριστα; Γιατί είναι γλυκός και όμορφα παρείστικος μέσα έξω, κι ας είναι λίγο στριμωχτά. Να μην είσαι "μη μου άπτου" για να μην σε ενοχλεί.
Μετά από πολλές φωτο που έχω πλέον στο αρχείο μου και ο μέσα χώρος είναι πολύ του γούστου μου. Αλλά και έξω, ο πίσω πλαϊνός στεγασμένος χώρος, εξοβελίζει εντελώς την σκέψη ότι βρίσκεσαι πάνω στη Μεσογείων. Η μόνη παραφωνία, που χρεώνεται φυσικά σε αυτόν το χαρακτηριστικό τύπο Ελληνάρα, είναι το να τύχει να έχεις δίπλα σου μια στάνη ορεσίβιων που προσβάλλει τα αυτιά και την διάθεση όλων των παρευρισκόμενων φωνασκώντας και βωμολοχώντας όλο το βράδυ, ενοχλητικά και ασύστολα, νομίζοντας ότι είναι "κάποιος". Αλλά αυτό, χρήζει άλλης ανάλυσης Φροϋδικού τύπου...

Η εξυπηρέτηση πιάνει κορυφή με την οργάνωση, την αποτελεσματικότητα και το χαμόγελο ενώ το ενδιαφέρον των ιδιοκτητών σε σχόλια θετικά και αρνητικά, μόνο αξιέπαινο μπορείς να το χαρακτηρίσεις. Δεν υπάρχει πραγματικά κάτι που θα ζητήσεις και δεν θα επιληφθούν άμεσα να στο ικανοποιήσουν με ευγένεια και καλή διάθεση.

Θα φροντίσουν την ομαλή ροή των πιάτων, θα έχεις πάντα κανάτες με νερό χωρίς να το ζητήσεις, θα μαζέψουν το τραπέζι και θα αλλάξουν σερβίτσια χωρίς να ενοχλήσουν τη συζήτηση ή το γέλιο της παρέας με τις κινήσεις τους, θα σε αφήσουν να είσαι χαλαρός και να απολαύσεις την περιποίησή τους χωρίς να σου λείψει τίποτα.
Θα μπορούσα να γράφω και να γράφω... Για το πώς κάποιοι στερεύουν από ιδέες και πιάνουν να αντιγράφουν, πιάτα, concept, αριθμούς, κριτικές, όλα στο μίξερ. Και πού θα σε βγάλει η αντιγραφή;

Εμείς στα αγαπημένα μας μαγαζιά θέλουμε πάντα να βρίσκουμε τα πιάτα που τα καθιέρωσαν, τα πιάτα που αγαπάμε, τα πιάτα που δεν πρέπει να βγουν ποτέ από το μενού. Αλλά θέλουμε και τα καινούργια, την φρέσκια ματιά, την καλή όμως, όχι εκείνη που είναι αντιγραφή από κάπου αλλού. Νομίζω ότι η Φυσαρμόνικα δεν αντιγράφει αλλά αντιγράφεται. Συνεχίζει χωρίς να στερεύει από ιδέες και, αν μη τί άλλο, δεν αποκοιμίζεται από την επιτυχία που απολαμβάνει.
Με αυτό το σκεπτικό, να βρεθούμε να τα πούμε και να δοκιμάσουμε νέα και παλιά αγαπημένα, περάσαμε το κατώφλι, με κράτηση 2 εβδομάδων πριν, για να είμαστε και σίγουροι.

Με το πρώτο κρασί, ξεκινήσαμε με φρέσκο ζυμωτό ψωμί και την απίθανη τυροκαυτερή τους (3,80), μαζί με ελίτσες συνοδευτικές. Από κοντά το ψητό χαλούμι με τις κυπριακές πίτες, όμορφα ποτισμένες με μουσταρδένιο λαδολέμονο (5,50) και το καπνιστό ψαρονέφρι σε φετούλες με την πικάντικη μαγιονέζα του, ο ιδανικός μεζές είτε για κρασί είτε για τσίπουρο (6,70). Προσοχή στις πίκλες, καίνε.

Το τυροπιτάρι με κρητική μυζήθρα και μαρμελάδα ντομάτας (5,40), πιάτο παλιό που το δοκίμασα τώρα πρώτη φορά, μου άρεσε πάρα πολύ. Ακόμη περισσότερο όμως οι τυρολουκουμάδες, άψογα κυριαρχημένοι από τη μους φέτας, με καμία αίσθηση αλευρίλας, τόσο ανάλαφροι και νόστιμοι αλλά και αρμονικοί με τη μαρμελάδα κόκκινων φρούτων που τους συνοδεύει (6), νομίζω έφαγα αρκετούς!
Η σαλάτα Φυσαρμόνικα (6,70) πάντα δροσερή, με πεπόνι αυτή τη φορά, μοιραία περιορίστηκε σε ρόλο "ξεκαρφώματος" για την επόμενη σοδειά κρασιού και συνοδευτικών πιάτων...

Όπου φυσικά δεν θα έλειπε το λουκάνικο Καρπενησίου, αυτό με τον τραχανά και τη φέτα, που κολυμπάει απαλά σε μουσταρδομελένια σάλτσα για βούτες (6,40), οι "εκ των ων ουκ άνευ" πατατόφλουδες (που αντιγράφονται ασύστολα χωρίς επιτυχία από άλλα μαγαζιά... ) και ο τραγανός καβουρμάς Σερρών (6,40) που δεν ενθουσίασε συνολικά.
Είναι μια αλλιώτικη εκδοχή του, πιο στεγνή και πολύ συμπαγής, που δεν θυμίζει σε τίποτα αυτό που έχουμε συνηθίσει (πιο μαλακός, πιο ζουμερός, με αυγά ή σε πιάτα τύπου σαγανάκι). Εκφράσαμε τα σχόλια μας τα οποία εισακούστηκαν με τη δέουσα προσοχή πιστεύω.

Αφήνω για επιμύθιο τα 3 πιάτα που προσωπικά με ενθουσίασαν. Τα 2 από αυτά είναι καινούργια και το τρίτο είναι αυτό που δεν είχα αποτυπώσει καθόλου ως γεύση από την επίσκεψη του 2016. Μιλάω φυσικά για την φωλιά πατάτας με τα αυγά, την γραβιέρα και τη σως γιαουρτιού (5,90), και δεν μπορώ παρά να ταυτιστώ με την άποψη που εκφράστηκε από συγκεκριμένη κυρία στην παρέα: πιθανόν να ήθελα να φάω μόνον αυτό και τίποτε άλλο.

Εγώ θα συμπληρώσω και το κριθαράκι με μοσχαρίσια ουρά, τριμμένη γραβιέρα και διακριτικό λάδι τρούφας - εξαιρετικά νόστιμο, πληθωρικό και όμως τόσο ισορροπημένο (7,20) - αλλά και τα σκιουφιχτά με μοσχαράκι, μελιτζάνες και κασέρι, επίσης ζεστό και χειμωνιάτικο πιάτο που πάει και με την εποχή τέλεια (8,90).

Από το εξαιρετικό κόκκινο ημίγλυκο κρασί τους καταναλώσαμε αισίως 1,5 lt ( 5e τα 500 ml), αρκετές μπύρες Mάμος, Alfa Weiss αλλά και αναψυκτικά.

Να πω ότι αλλαγές υπάρχουν και στο γλυκό κομμάτι του μενού, όπου των σαρωτικών αλλαγών - νέων αφίξεων, επιβίωσε μόνο το μηλόφι. Τέσσερα νέα γλυκά που μπορείτε να δείτε στο πάντα ανανεωμένο site τους (θέλουμε και με τις τιμές του, κάποια στιγμή) με ζεν πρεμιέ το εντυπωσιακό μιλφέιγ για 4+ άτομα, που μου θύμισε κάπως το Ari's deal closer του Vezene. Οπωσδήποτε εντυπωσιακό και πληθωρικό γλυκό, στήνεται επιτόπου, με τραγανά φύλλα, κρέμα βανίλια, σιρόπι σοκολάτας και άφθονο παγωτό, αν και προσωπικά το βρήκα άγλυκο στο σύνολό του.

Ίσως έψαχνα αφορμή, για να αποτελειώσω το άλλο απωθημένο μου της πρώτης φοράς, το μηλόφι, ίσως και ο αγαπητός φίλος που δεν προτιμά ούτε το μπανόφι ούτε το μηλόφι, βοήθησε σε αυτό! Mηλόφι is the winner.

Με τα γλυκά κερασμένα και τους ευχαριστούμε πολύ γι'αυτό, και με πολύ φαγητό (τα πιο πολλά που αναφέρω πιο πάνω ήταν χ2) ο λογαριασμός μας ήταν 17,5 ευρώ/ άτομο tips included. Το οποίο προσεγγίζει το άνω όριο της πιο vfm κλίμακας, καθώς τα περισσεύοντα μεζεδάκια έγιναν πακέτο για τη μικρή Μόκα.

Δεν έχω κάτι περισσότερο να πω, πέρα από το γεγονός ότι είναι όμορφο να επιστρέφεις και να διαπιστώνεις για ποιούς λόγους έχεις αγαπήσει, τιμήσει, συστήσει και πιστέψει ένα μαγαζί και να το θαυμάζεις απεριόριστα για την πορεία του. Στην επόμενη κριτική μου θα υπάρξει άλλο ένα update, ενός ακόμη από εκείνα που δεν με έχουν προδώσει ποτέ.

Η Φυσαρμόνικα όχι απλώς συστήνεται, αλλά έχει από καιρό την εξασφαλισμένη θέση της. Σιγουράκι στο μπλοκάκι.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

09 Φεβ 2018

Και τι να ξαναγράψεις όταν έχεις κάνει τόσες επισκέψεις πλέον! Να πω ότι και η πλειοψηφία των προηγούμενων χρηστών;Να πω πως έχω πάει με εντελώς διαφορετικές παρέες (φίλους από το Ask4food, συμπαίκτες από την ομάδα, οικογένεια);Να πω πως όλο και κάποιο νέο πιάτο θα έχουν να προσθέσουν στον κατάλογο;

Θα πω απλώς... Να μην πάρετε την ποικιλία κρεατικών! Ναι, να μην την πάρετε γιατί θα δοκιμάσετε τυποποιημένες γεύσεις... Η Φυσαρμόνικα δεν είναι φτιαγμένη γι'αυτό!

Μου θυμίζει την επιτυχία που έχουν οι Λεύκες, τη φρεσκάδα των ιδιοκτητών που το ψάχνουν και έχουν βρει το κλειδί της επιτυχίας. Στέκι, αυτή είναι η σωστή λέξη! Όταν αναγκάζεται ολόκληρη Κιουρία να κλείσει τραπέζι από την αρχή της εβδομάδος, ενώ έχει φάει "χυλόπιτα" μια βδομάδα νωρίτερα (και γω σε αγαπώ μανάρα μου), τότε κάτι γίνεται σωστά.

Για τα παιδιά δεν έχω να πω πολλά. Νέα, φρέσκα και με υπομονή. Γνωρίζουν τι προσφέρουν, είναι συμπαίκτες των ιδιοκτητών. Καμιά φορά δείχνουν και υπερβολικό ζήλο και φέρνουν τα πιάτα πιο γρήγορα από όσο περιμένουμε. Το κάνουν για να μην μας αφήσουν νηστικούς!

Δεν είμαι ειδικός στη διακόσμηση, έχω κάνει αναφορές σε προηγούμενη κριτική μου, δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Ίσως και τίποτα. Στα πολύ θετικά είναι πως ο χώρος είναι ζεστός (σκάσαμε! ), αν και μικρός όπως αποδεικνύεται με το πέρασμα των χρόνων. Παίζουν όλες οι ηλικιακές κατηγορίες, καλό στέκι για το ηλικιακό κοινό 25-35. Η καθαριότητα είναι άριστη, όλα βαίνουν καλώς για να έχετε μια άψογη έξοδο!

Πάρτε παρέα άνω των 4 ατόμων για να δοκιμάσετε και να παίξετε με τις γεύσεις. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τις τιμές και εδώ υπάρχει ένα φαουλάκι, μιας και ο ιντερνετικός τους κατάλογος είναι ενημερωμένος... αλλά δεν έχει τις τιμές! Μου δημιουργείται ένας ευχάριστος πονοκέφαλος για το τι πρέπει να πρωτοαναφέρω...

Στανταράκι στην παραγγελία είναι τα παστουρμαδοπιτάκια. Εξαιρετικό φύλλο, άψογη γέμιση που επικρατεί το τυράκι, και μια διακριτική μαρμελάδα τομάτας που δίνει αυτό το κάτι παραπάνω!

Χρυσό μετάλλιο: Χοιρινό ψαρονέφρι πανέ, σκεπασμένο με αυγά μάτια. Συνοδεύεται από πατάτες τηγανιτές και σάλτσα μουστάρδας (11.5 ευρώ αν θυμάμαι σωστά). Χορταστικό, ζουμερό! Απίστευτη κρούστα και χορταστική μερίδα. Πρώτα χορταίνει το μάτι και μετά το στομάχι!

Λουκάνικο Σφακίων και λουκάνικο Καρπενησίου (γεμιστό με τραχανά και φέτα). Νοστιμότατα και ελαφριά, ικανοποιούν τους λάτρεις, ενώ δεν δυσαρεστούν σε καμία περίπτωση και αυτούς που τα αποφεύγουν. Διατηρούν τους χυμούς τους και είναι ευκολοχώνευτα.

Οι πατατόφλουδες είναι κλασικό πιάτο που το θυμάμαι από την πρώτη επίσκεψη. Για να έχει "επιβιώσει", σημαίνει πως έχει fans. Το μόνο που με χαλάει είναι το κρεμμύδι. Θα προτιμούσα κάτι άλλο, πιο ελαφρύ.

Ασημένιο μετάλλιο: Τραγανός βουβαλίσιος καβουρμάς Σερρών με κρέμα μουστάρδας. Μπισκοτένια κρούστα, διατηρεί ζουμερό τον καβουρμά. Έγινε επική μάχη στο τραπέζι.

Τα κρασάτα μανιτάρια στο τηγάνι, με ρίγανη και πεκορίνο, έπεισαν και τους haters να τα δοκιμάσουν. Ζουμερά και ούτε ένα κακοφτιαγμένο.

Το τηγανιτό μοσχαρίσιο συκώτι, σβησμένο με ρετσίνα και λεμόνι, διατηρήθηκε αφράτο και νόστιμο.3 αξιοπρεπέστατα τεμάχια με ελαφρώς brutal γεύση.

Τα πουγκιά κολοκυθιού γεμιστά με φέτα και δυόσμο, παρουσιάστηκαν χρυσαφένια και λαχταριστά. Το κολοκύθι συμπλήρωνε ιδανικά τη φέτα. Σα να κάνει pick n' roll ένα πράγμα.

Η καπνιστή μελιτζάνα αν και παρουσιάστηκε καρβουνιάρικη, έκρυβε μέσα της όλη την ψύχα της, που ακόμα και εγώ την αποφεύγω. Ήταν ανάλαφρη και καθόλου σκορδάτη. Συνδυάστε τη με την τομάτα και τη φέτα.

Η πράσινη σαλάτα τύπου σίζαρς, έκρυβε μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου και ήταν όσο φρέσκια περιμένει κάποιος.

Το καπνιστό ψαρονέφρι το δοκίμασα με καθυστέρηση και δυστυχώς δεν μπορώ να το αξιολογήσω σωστά, μια και έχασε τη σπιρτάδα του. Σαν συμπληρωματικός μεζές πάντως είναι μια χαρά. Είχαμε σκάσει τόσο πολύ που τα χοιρινά δεντρολιβανομουσταρδάτα μπριζολάκια δεν μπόρεσα να τα δοκιμάσω.

Τέλος, το πιάτο που δεν μου έκανε εντύπωση σαν κυρίως, ήταν βουβαλίσια κεμπαπάκια. Δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο, αισθάνθηκα πως ήταν και λιγάκι παραπάνω λιπαρά. Ίσως γι'αυτο υπήρξε το πλιγούρι σαν συνοδευτικό.

Θα πουλήσω τρέλα και το χάλκινο μετάλλιο θα το δώσω στο πραγματικά εξαιρετικό τους ημίγλυκο κρασί. Να μην τολμήσουν να το αλλάξουν!

Για τα γλυκά τι να πω;Δοκιμάστε τα για να αλλάξετε γεύση, είναι αρκετά πληθωρικά (και καθόλου δεν με χαλάει! ). Μηλόφι με τρομερή καραμέλα, θα προτιμούσα όμως να μην υπάρχει η σαντιγί. Εξαιρετικό μπισκότο, ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν την προσθήκη κάποιου ξηρού καρπού στην κορυφή.

Cookies Oreo, Αμερικανιά. Ωραία Αμερικανιά όμως. Χρειάζονται 2-3 άτομα για να μη μπουχτίσουν.

Μους σοκολάτας γάλακτος Lacta. Όντως η βάση πραλίνας ήταν παιχνιδιάρικη και νόστιμη, ανάλαφρη η μους. Αρκετά ρομαντικό επιδόρπιο (λόγω και Lacta).

Πραγματικά παραγγείλαμε πάρα πολλά πιάτα, ίσως 2-3 δεν χρειαζόντουσαν (8 άτομα πήγαμε). Σίγουρα θα παίχτηκαν κάποια κεράσματα από το μαγαζί, ενώ το τελικό αντίτιμο ανήλθε σε 45 ευρώ το ζευγάρι. Εξαιρετική τιμή για την Αρμένικη βίζιτα που κάναμε (ως τις 3 το πρωί)!

Και ενώ έχουμε φάει ωραία και καλά, είχαμε και την επίσκεψη μιας γοητευτικής κυρίας που τυχαίνει να γνωρίζει την παρέα μας. Τι άλλο να ζητήσουμε;

Εγώ θα πω τίποτα! Ίσως αυτή η κυρία θα έπρεπε να κανονίσει να μυήσει και άλλους χρήστες του Ask4food...

Όπως και να'χει, πολλοί ζηλεύουν τη Φυσαρμόνικα. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να το ψάχνει και να μην επαναπαυθεί. Γιατί και τα λεφτά στην τράπεζα, κάποια στιγμή χάνουν την αξία τους.

Σύντομα θα ξαναπάμε! Και ίσως αυτή τη φορά μετά το δείπνο... (τα υπόλοιπα τα ξέρει η Κιουρία)... Viva America!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

03 Σεπ 2017

Φυσαρμόνικα, update 2017, μετά από ακριβώς δύο χρόνια.

Τα στέκια εκείνα που μου έρχονται πρώτα-πρώτα στο μυαλό όταν θέλω να πάω κάπου για να ευχαριστηθώ και να περάσω καλά, όταν θέλω να προτείνω σε κάποιον φίλο, γνωστό ή συγγενή και να βγω ασπροπρόσωπη, εκείνα που σε βάθος χρόνου διατηρούν αναλλοίωτο τον χαρακτήρα τους, το επίπεδό τους και διαρκώς προσπαθούν για το καλύτερο… θεωρώ ότι το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να τα τιμώ από τούτο εδώ το βήμα. Για να θυμούνται οι παλιοί… και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Και γιατί τα καλά πρέπει να λέγονται ξανά και ξανά.

Ένα τέτοιο στέκι είναι η Φυσαρμόνικα. Έχω πρόχειρα στο μυαλό μου άλλα τρία-τέσσερα ανάλογα εστιατόρια, διαφορετικού ίσως ύφους ή στυλ, αλλά ίδιας νοοτροπίας και αντίληψης ως προς το επίπεδο των υπηρεσιών τους.

Στο θέμα του χώρου θα επαναλάβω πως η πρώτη επίσκεψη ίσως να μην σας ενθουσιάσει λόγω κυρίως της θέσης που βρίσκεται (Μεσογείων), κι όχι επί τούτου σαν χώρος στο εσωτερικό του. Αντικειμενικά είναι ευχάριστος, με νεανικές διακοσμητικές πινελιές και χρώματα, καθαρός, στον οποίο διατηρείται μέσα το “μη καπνίζειν” αλλά σέβεται και τον καπνιστή δίνοντάς του τον εξωτερικό (κλεισμένο με τζάμι) χώρο.

Οι προσπάθειες να ομορφύνει ακόμα περισσότερο ο εξωτερικός πλαϊνός χώρος (σε σχέση με παλαιότερα) και να κάνουν τον επισκέπτη να ξεχνάει πως βρίσκεται στην άχαρη Μεσογείων είναι άκρως επιτυχημένες κατά τη γνώμη μου. Το σταμπωτό δάπεδο, οι υπερυψωμένες πρασινάδες ολόγυρα, ο ξύλινος φράχτης με τα γλαστράκια και τα παλιά διακοσμητικά πορτοπαράθυρα σε διάφορους χρωματισμούς και τεχνοτροπίες έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ένα όμορφο περιβάλλον. Μου αρέσει και η παρέμβαση που έχουν κάνει στον εσωτερικό χώρο για να κρυφτεί διακριτικά η πόρτα του wc ώστε να μην είναι σε κοινή θέα από κάποια κοντινά τραπέζια. Γενικά… μου αρέσει. Η μουσική διατηρείται στα ίδια ευχάριστα επίπεδα για το γούστο μου, σε έντεχνους ρυθμούς και στη σωστή ένταση.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα από τα -επίσης- δυνατά χαρτιά της Φυσαρμόνικας. Όλα τα παιδιά μαζί και οι ιδιοκτήτες, είναι πάντα διαθέσιμοι, πρόθυμοι και αποτελεσματικοί σε αυτό που κάνουν. Ξέρουν να καθοδηγήσουν την παραγγελία αν χρειαστεί, να εξηγήσουν για το κάθε πιάτο οποιαδήποτε διευκρίνιση, γρήγοροι στις κινήσεις τους και το σημαντικότερο, ρωτάνε αν όλα ήταν καλά ή αν κάτι δεν μας άρεσε. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Η τελευταία επίσκεψη πραγματοποιήθηκε τέλος Ιουνίου, άτομα δύο.
Η παραγγελία μας:

- Φωλιά πατάτας με αυγά χ 5,90€

Ένα από τ’ αγαπημένα ορεκτικά στη Φυσαρμόνικα. Τριμμένη πατάτα τηγανισμένη χρυσαφένια και ξεροψημένη, με δύο αυγά μάτια κι από πάνω τριμμένη γραβιέρα Ηπείρου και ψιλοκομμένο απάκι Κρήτης. Ό, τι πρέπει για το ξεκίνημα.

- Λουκάνικο Καρπενησίου γεμιστό με τραχανά και φέτα χ 6,40€

Άλλο ένα ορεκτικό που δεν λείπει ποτέ από την παραγγελία μας. Τρία τροφαντά τεμάχια περιχυμένα με μια νόστιμη μουσταρδένια σαλτσούλα… πεντανόστιμα! Βασικά είναι πολύ νόστιμο και το λουκάνικο Σφακίων αλλά προσωπικά κλείνω περισσότερο σε αυτά.

- Πατατόφλουδες χ 3.80€

Μα καλά; Πάλι πατάτα; Ναι, ναι… φουλ της πατάτας… κι ας είναι και η φλούδα. Λοιπόν, φλοίδες πατάτας ψωμωμένες ελαφρώς, με σως γιαουρτιού, καρεδάκια ντομάτας και φρέσκο κρεμμυδάκι… Θεός! Θα γίνω γραφική αλλά πραγματικά τα τρία παραπάνω υπάρχουν πάντα στο τραπέζι μας.

- Τηγανιά μανιταριών χ 6,50€

Σερβίρονται σε τηγανάκι, με βουνίσια ρίγανη και κομμάτια πεκορίνο, σβησμένα με κρασί. Αν σας αρέσουν τα μανιτάρια δοκιμάστε τα. Εγώ θα ήθελα λίγη ένταση παραπάνω, ίσως ν’ ακούγεται περισσότερο η ρίγανη, κατά τα άλλα ήταν πολύ καλά. Ίσως αν το πεκορίνο ήταν τριμμένο όπως αναγράφεται τώρα στον κατάλογο (κι όχι σε κομμάτια που ήρθε σε μας) να έδινε περισσότερη ένταση.

- Τηγανιά κοτόπουλο majito x 6,40

Είναι υπέροχη και είναι αυτό που φαντάζεστε. Μπουκιές κοτόπουλου με τα υλικά του μοχίτο. Αν δεν τα γνωρίζετε σημειώστε λάιμ, ρούμι, μαύρη ζάχαρη και δυόσμος … όλα αυτά σβήνουν το κοτοπουλάκι και δίνουν μια ξεχωριστή γεύση.
Ακόμα κι αν δεν πίνετε μοχίτο… μην το φοβηθείτε, είναι πολύ ωραίος μεζές.

- Μοσχαρίσια μάγουλα με χειροποίητο πουρέ πατάτας χ 9€

Πιάτο ημέρας το οποίο αν πετύχετε, θα είναι αμαρτία να μην το παραγγείλετε. Και σας το λέω εγώ που το μοσχάρι δεν το συμπαθώ και ιδίως κοκκινιστό δεν το έτρωγα ποτέ στο σπίτι. Αφρός… έλιωνε στο στόμα. Τρεις μεγάλες τούφες, νόστιμου πουρέ κι από πάνω τρεις μεγάλες μερίδες μοσχαράκι με σαλτσούλα κόκκινη που διαλυόταν με το πιρούνι. Τέλειο πιάτο.

Ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει εδώ να κάνω στην τιμή του, διότι όπου συναντήσω μοσχαρίσια μάγουλα κοστολογούνται -δύο μπουκίτσες- πάνω από 11€ λες και μας σερβίρουν πλάκα χρυσού. Σε συζήτηση με τον Κώστα ενός εκ των ιδιοκτητών ειπώθηκε ότι σε γνωστό εστιατόριο με μια ντουζίνα επώνυμους σεφ… κοστολογήθηκε 25€, ποσό που και ο ίδιος βρίσκει εξωφρενικό γνωρίζοντας το κόστος αγοράς του, αυτός είναι και ο λόγος που το έβαλε στα ημέρας. Έτσι… για το γαμώτο. Γιατί όπως υπάρχουν άνθρωποι και ανθρωπάκια, υπάρχουν αντίστοιχα τίμιες επιχειρήσεις αλλά και…. Δεν το λέω!

Γενικά έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πιάτα στη Φυσαρμόνικα, όπως τα παστουρμαδοπιτάκια με την υπέροχη μαρμελάδα ντομάτας, σαγανάκι φορμαέλα που έχει πολύ ζήτηση, τα μπιφτεκάκια με καπνιστό τυρί, τα μπριζολάκια, σαλάτες... όλα είναι υψηλού επιπέδου γευστικά και ποιοτικά. Το site τους είναι πάντα ενημερωμένο και τώρα το καλοκαίρι έχουν γίνει και κάποιες αλλαγές στο μενού κι έχουν προστεθεί και νέα πιάτα.

Γλυκά. Ένα άλλο ωραίο κεφάλαιο στην Φυσαρμόνικα. Έχει 4-5 επιλογές που αλλάζουν ανάλογα την εποχή και είναι όλες αξιοπρεπέστατες. Σ’ αυτή την τελευταία επίσκεψη πήραμε:

- Μηλόφι… που αποτελεί σταθερή αξία χ 4,50€ το οποίο μας το κέρασαν
Όπως είναι το μπανόφι, (μπισκότο, μπανάνα, καραμέλα, σαντιγύ) αλλά στη θέση της μπανάνας βάλτε μήλο. Φανταστείτε ότι το μπανόφι δεν το τρώω… αυτό το τσακίζω.

- Τάρτα σοκολάτας με παγωτό βανίλια γαρνιρισμένο με καραμέλα χ 5€ το οποίο επίσης μας το κέρασαν. Αν θυμάμαι καλά η βάση ήταν από τριμμένο μπισκότο, όχι ότι δεν ήταν καλή, αλλά θα προτιμούσα να είναι κανονική ζύμη τάρτας.
Αξιοπρεπέστατο γλυκό ιδίως για όσους θέλουν κάτι σοκολατένιο.

Αν πέσετε σε εποχή που έχει στον κατάλογο μους χαλβά (συνήθως χειμώνα) μην το αγνοήσετε, είναι πολύ πρωτότυπο γλυκό. Γενικά έχω δοκιμάσει αρκετά γλυκά στη Φυσαρμόνικα και θεωρώ ότι είναι όλα σε πολύ καλό επίπεδο.

Ήπιαμε μια μπύρα Schneider weisse (5€) που μας αρέσει πολύ και ο λογαριασμός ήρθε στα 39,20€ χωρίς τα γλυκά που όπως προανέφερα μας τα κέρασαν. Με τα γλυκά ο λογαριασμός θα σκαρφάλωνε στα 48€ και κάτι ψιλά, αλλά μην εστιάζετε μόνο στην τιμή γιατί δεν θεωρώ πως είμαστε μέτρο σύγκρισης εμείς, αν αναλογιστείτε πως δύο άτομα και μάλιστα γυναίκες, πήραν 6 πιάτα και δύο τα γλυκά 8…. γιατί κι αυτά στο στομάχι πηγαίνουν, συνυπολογίζοντας παράλληλα την ποιότητά τους, τη γεύση τους καθώς και τους υπόλοιπους παράγοντες (ατμόσφαιρα, εξυπηρέτηση) το vfm εκτινάσσεται στα ύψη κατά την ταπεινή μου άποψη.

Η Φυσαρμόνικα έχει εκείνο το “χρυσό πακετάκι” για το οποίο έχω μιλήσει πολλές φορές σ’ αυτό εδώ το site. Και η άριστη βαθμολογία μου δεν έγκειται στο ότι δεν θα βρει ποτέ κανείς το παραμικρό ψεγάδι… άλλωστε γούστα είναι αυτά όπως ξέρουμε όλοι. Όμως για μένα είναι ο προορισμός που συνεχίζει σταθερά να μου προσφέρει ασφάλεια και σιγουριά για το ότι θα περάσω καλά με την παρέα μου, θα ευχαριστηθούμε ποιοτικό φαγητό, σ’ έναν χώρο ευχάριστο, καθαρό, με ανθρώπους που αγαπούν και σέβονται τη δουλειά τους… κατά συνέπεια και τον πελάτη που τους στηρίζει. Είναι στα top five των επιλογών μου και … ναι…

Προτείνεται… με κλειστά μάτια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

18 Ιουν 2018

Παρασκευή βράδυ κλείνουμε για δύο άτομα. ειχα ξαναπροσπαθήσει στο παρελθόν και δεν είχα βρει τραπέζι και σε συνδυασμό με την πολύ καλή βαθμολογία είπα ότι δεν πρέπει να το αφήσω.
Μας υποδέχεται ένα παλικάρι και μας συνοδεύει στο τραπέζι μας στον εξωτερικό χωρο για καπνιστές.
Όμορφος χώρος και εντός και εκτός ειδικά η πισω αυλή που κάτσαμε ήταν απλή αλλά ότι έπρεπε για να απολαύσεις το γεύμα. Αξιζει να σημειωθεί ότι το μαγαζί βλεποντας το από έξω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά μπαίνοντας κανείς μέσα αλλάζει άποψη.

Πάμε στο φαγητο. Αρχικα μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκι. αφου ειμασταν θετικές ήρθε ψωμί σε συνοδεία με χοντρό αλάτι και ελιές. Προσωπικα προτιμώ κάποιο είδος ντιπ παρά αυτό αλλά ήταν οκ.

Ώρα της παραγγελίας. Επιλεξαμε διαφορα στη μεση παρά η καθεμιά το πιάτο της. παιρνουμε λοιπόν:

•πρασινη σαλάτα τύπου ceasar. πολυ καλή μερίδα και πολύ γευστική.
•κανταιφι γεμιστό με τυρί(δεν θυμάμαι το ειδος) ουσιαστικά ήρθαν 4 μίνι ρολό από κανταΐφι με πολύ νόστιμη γέμιση τυριού. τραγανα από έξω και πασπαλισμενα με μέλι σε ελαφρύς δόση όπως μου αρέσει. παρα πολύ καλά.
•πουγκια κολοκυθιου με ντιπ γιαουρτιού απλά τέλεια!
•το παραδοσιακό πεινιρλι με αυγό, κιμά και λιωμένο τυρί ωστόσο δεν με τρέλανε. λιγο πιο "βαρύ" για τα γούστα μου και η ζύμη του πεινιρλι λίγο άγευστη, και αδιάφορη.
•πατατοφλουδες με τη sour cream, τομάτα και κρεμμυδάκι. δεν είμαι φαν της τηγανιτης πατάτας αλλά δεν με τρέλαναν ομολογώ αλλά δεν ήταν και κακές.
•κοτοπουλο mojito ήταν μια ενδιαφέρουσα έκδοση τηγανιας. πιο ελαφρυα από τη συνηθισμένη. αρκετά καλό πιάτο.

Ήπιαμε ημίγλυκο κρασί Νεμέας το οποίο ήταν δροσερό και πολύ εύγευστο.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη, τα παιδιά ευγενικά και ένα μεγάλο συν ήταν το κέρασμα στο τέλος όπως σχολιάζω σε κάθε μαγαζί που επισκέπτομαι.

Μας κέρασαν το μηλοφι που υπάρχει και στον κατάλογο το οποίο είχε πολύ σαντιγύ κάτι που δε μου αρέσει και γενικώς προτιμώ το αυθεντικο banoffe.

Παρόλα αυτά η κίνηση μετράει άρα παραμένει θετικό στοιχείο.
Για όλα τα παραπάνω 42,5€ για 2 άτομα. πολυ τίμιο ποσό για αυτά που φάγαμε και σκάσαμε(! )

Το προτείνω για κάποιον να πάει και σίγουρα θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις από τον κατάλογο τους.

04 Φεβ 2017

Είναι πολύ μεγάλη η Αθήνα, βρε παιδιά, πού να τα προλάβεις όλα! Επειδή επαγγελματικά ανεβοκατεβαίνω πολύ συχνά τη Μεσογείων, είχα αντιληφθεί τα τελευταία χρόνια, ειδικά από τότε που έφθασε το μετρό στην περιοχή, μια εντυπωσιακή αύξηση των κάθε είδους χώρων εστίασης πάνω κυριολεκτικά στη λεωφόρο, σε πείσμα θα ‘λεγε κανείς της ενόχλησης από την κυκλοφορία που δε σταματά ποτέ. Έτσι είχα κατά νου να επισκεφθώ, ευκαιρίας και παρέας δοθείσης, τη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ. Τι διάβολο, 26 έμπιστοί μου την είχαν βαθμολογήσει κατά μέσο όρο με 3,5, κάποιο λόγο θα είχαν.

Με τα πολλά τα κατάφερα, και μάλιστα δύο φορές απανωτά, πράγμα σπάνιο για τις συνήθειές μου και δύσκολο αν λάβουμε υπόψη τη σχετικά μακρινή διαδρομή από τη Νέα Σμύρνη. Την πρώτη φορά ήταν ένα τραπέζι φίλων καλοφαγάδων, κάτι σαν βλάχικος γάμος με καμιά 25ριά συνδαιτυμόνες. Φάγαμε, ήπιαμε και κουβεντιάσαμε με τις ώρες. Αποχώρησα κακίζοντας τον εαυτό μου που, όπως και στα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ, τα οποία – ειρήσθω εν παρόδω – μοιάζουν πολύ με τη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ (έχει δίκαιο ο φίλος VAGELIS που τα αποκαλεί τέκνα του ask4food), καθυστέρησα τόσο να επισκεφθώ αυτό το διαμαντάκι. Έτσι οργάνωσα καπάκι την επόμενη Παρασκευή dinner for four με ένα ζευγάρι φίλων που μένουν εκεί κοντά, αλλά στη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ δεν είχαν πάει ακόμα, διότι ως γνωστόν repetitio est mater studiorum. Ήθελα αφενός να ξαναδοκιμάσω τα πιάτα που μ’ εντυπωσίασαν στην πρώτη επίσκεψη, αλλά και να δώσω μια ευκαιρία σε κάποια άλλα.

Η ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ (Μεσογείων 180) έχει το πλεονέκτημα του σχετικά άνετου (3,5 στα 10) παρκαρίσματος, ειδικά αν προνοήσετε να μπείτε στον παράδρομο της λεωφόρου μόλις περάσετε το Πεντάγωνο. Είναι στην ουσία η πρώτη γωνία του Χολαργού (και θα άξιζε να έχει μια πιο φωτεινή ταμπέλα). Λειτουργεί από το πρωί για μπρέκφαστ, καφέ ή ποτό μέχρι αργά το βράδυ. Ο χώρος είναι, όπως έγραψαν αρκετοί πριν από μένα, το καλύτερο που μπορούσε να γίνει. Ο μέσα χώρος στο ισόγειο, όπου καθίσαμε τη δεύτερη φορά, φιλοξενεί, μαζί με την κουζίνα και τις τουαλέτες, με το ζόρι μια ντουζίνα τραπέζια, είναι όμως γουστόζικος. Μεξικάνικα χρώματα (σκούρο φυστικί και κεραμιδί), πλακάκι λίγο πιο σκούρο από το ξύλο των τραπεζιών, φθηνή αλλά προσεγμένη διακόσμηση (παλιά εξώφυλλα περιοδικών, διαφημίσεις της δεκαετίας του ’60, γλαστράκια με φυτά, vintage φαναράκια) συν το ότι λεωφόρο ούτε βλέπεις ούτε ακούς δημιουργούν ένα συμπαθές σύνολο. Ο έξω χώρος, περιμετρικός σε σχήμα Γ και τεντοσκεπής, καταφέρνει όντως, χάρη στις ζαρντινιέρες με χαμηλότερα ή ψηλότερα φυτά στην πλευρά του κάθετου προς τη λεωφόρο δρόμου και με μια σταθερή τζαμαρία στο μέτωπο της Μεσογείων, να περιορίσει αισθητότατα την ηχορύπανση. Δύο πράγματα που μου έκαναν εντύπωση: ο τέλειος, αθόρυβος εξαερισμός στο μέσα χώρο, όπου ισχύει το no smoking, και το εξίσου τέλειο σύστημα θέρμανσης στον έξω χώρο με σωλήνες που διοχετεύουν φυσικό αέριο στα επιτοίχια θερμαντικά σώματα. Ας κλείσω τους επαίνους με την αναφορά στα ρουστίκ ξύλινα τραπέζια στο σωστό μέγεθος (πλαισιώνονται από τις γνωστές ψάθινες καρέκλες, pas mal) και τα καλής ποιότητας σερβίτσια και ποτηρικά.

Μένουν δύο ακόμα βασικά ατού: Στο σέρβις η ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ διαθέτει μια από τις καλύτερα οργανωμένες και συντονισμένες ομάδες της Αττικοβοιωτίας. Πανταχού παρόντες, ακούραστοι, ευχάριστοι, ο καθένας στο πόστο του, κυριολεκτικά αλάνθαστοι. Ειδικά στο μεγάλο τραπέζι με εντυπωσίασε η ρέγουλα στο σερβίρισμα, ούτε βολιώτικο μεζεδοπωλείο να ήταν. Μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια και το γεγονός ότι οι δύο (νομίζω) ιδιοκτήτες κυκλοφορούν διαρκώς και ελέγχουν αν όλα βαίνουν καλώς.

Δεύτερο ατού η ποικιλία και η ποιότητα των εδεσμάτων. Όπως φαντάζεστε, πρόλαβα να δοκιμάσω το μισό κατάλογο (πλην θαλασσινών, για τα οποία επιφυλάσσομαι), έτσι θα παρεκκλίνω από το σύνηθες και θα σημειώσω ένα επαυξημένο top three της γεύσης: Στην τρίτη θέση ισοψηφούν οι δύο αλοιφές, δηλαδή η μελιτζανοσαλάτα, που κρατάει στο δόντι, και η τυροκαυτερή, που χάρη στην καπνιστή πάπρικα αλλάζει χρώμα και γεύση. Στη δεύτερη θέση το καρπενησιώτικο λουκάνικο με τραχανά και φέτα, δεν ξέρω αν το φτιάχνουν οι ίδιοι ή έχουν κάποιο μερακλή που τους προμηθεύει, είναι όμως η επιτομή του αυθεντικού ελληνικού λουκάνικου, και τα παστουρμαδοπιτάκια σε τριγωνικό σχήμα με γέμιση παρακαλώ μαρμελάδας ντομάτας, τόσο πρωτότυπα όσο και νόστιμα. Στην πρώτη θέση το ελαφρύ βραβείο στην κοτοτηγανιά mojito, με ρούμι και δυόσμο τόσο όσο, ενώ το βαρύ βραβείο πηγαίνει στα χοιρινά spare ribs πάνω σ’ ένα βουνό πατατοροδέλες και με εξαιρετικά ταιριαστή BBQ sauce. Τώρα που το θυμήθηκα: ειδικός έπαινος στις πατατόφλουδες με γιαούρτι, κυβάκια ντομάτας και φρέσκο κρεμμύδι.

Την πρώτη φορά αρκέστηκα στο (καλό) χύμα μοσχοφίλερο, τη δεύτερη όμως χτύπησα δύο ΝΗΣΟΣ Pilsner, αναμφίβολα η καλύτερη ελληνική μπίρα. Όσο για το επιδόρπιο, εγώ μηλοφικός, αλλά και μπανοφικός δεν είμαι, το ομολογώ. Πρώτη θέση λοιπόν χωρίς δεύτερη κουβέντα στη μους μακεδονικού χαλβά, αφρός που γλυκαίνει με δυο κουταλιές. Ο λογαριασμός δεν ξεπέρασε και τις δύο φορές (την πρώτη φορά ήταν fixed menu) τα 20 ευρώ, οπότε το 4 δίνεται δικαιωματικά.
Πραγματικά ελπίζω να μην περιμένατε το πράσινο φως του fratello (κατέβα από το άλογο, μεγάλε! ) για να επισκεφθείτε τη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ. Σπεύσατε!

03 Ιούλ 2017

Θα ξεκινήσω με το συμπέρασμα. Η Φυσαρμόνικα έχει σχεδόν*** όλα τα φόντα για να γίνει στέκι. Είναι δίπλα σε μετρό, έχει εύκολο parking, βρίσκεται γύρω από περιοχές που δεν έχουν και τεράστια ποικιλία μοντέρνων μεζεδοπωλείων (τελευταία, βέβαια, αυτό ολοένα και ανατρέπεται), έχει άψογη εξυπηρέτηση, νορμάλ τιμές και σεφ με διάθεση να ξεφύγουν από τα τετριμμένα.

Αυτή η κριτική ήταν κατά το ήμισυ καταχωνιασμένη για κάποιους μήνες στο διαδικτυακό συρτάρι μου. Και αυτό διότι η Φυσαρμόνικα είναι ο ορισμός του εστιατορίου που δεν θα γράψω κριτική για αυτό χωρίς να το έχω επισκεφθεί τουλάχιστον δύο φορές.

Η πρώτη μου επίσκεψη, μια βροχερή Κυριακή του Φλεβάρη, μου είχε αφήσει ένα έντονο αίσθημα ανικανοποίητου. Οι διθυραμβικές κριτικές που διάβαζα στο site καθώς και η online ανάγνωση του μενού με είχαν προϊδεάσει για κάτι συνταρακτικό. Είχα μπει σε έναν εξαιρετικό χώρο, είχα τύχει εξαιρετικής εξυπηρέτησης, είχα αντικρίσει ένα αποδεκτό νούμερο στην απόδειξη μα δεν είχα φάει κάτι για το οποίο να πω το Ουάου που πάντα ψάχνω. Είχα στο μυαλό μου να τοποθετήσω τις γεύσεις ανάμεσα στο 2 και στο 3 στα 4. Χάρη στο απίθανο μηλόφι θα πήγαινα στο 2,5 προς 3, χωρίς αυτό, ξεκάθαρο 2.

Ακολούθησε και δεύτερη επίσκεψη. Τότε, δοκιμάστηκαν περισσότερα από τα πιο πετυχημένα πιάτα τους και η μέτρια εικόνα που σχημάτισα την πρώτη φορά, για το γευστικό ταβάνι της Φυσαρμόνικας, άρχισε να αλλάζει προς το καλύτερο.

Ωστόσο, πριν αναφερθώ στις γεύσεις, λίγα σχόλια για το χώρο και την εξυπηρέτηση.

10 με τόνο! Και στα δύο!

Ο χώρος είναι ακριβώς όπως θέλω να είναι το μεζεδοπωλείο-στέκι μου. Όμορφα και στιβαρά τραπέζια, καλή καθαριότητα, διάκριση καπνιζόντων και μη, διαφορετικά σημεία για να κάτσεις (μέσα και έξω και έτσι δεν βαριέσαι με το να κάθεσαι συνέχεια σε παρόμοια σημεία), πράσινο για να κρύβει τη Μεσογείων και όμορφη διαρρύθμιση, μοντέρνα και με χρώματα. Η μουσική όχι στη διαπασών, όχι και ανύπαρκτη, μια χαρά δηλαδή. Το μόνο που θα μπορούσε να βελτιωθεί είναι οι καρέκλες (έχουν τις κλασσικές ταβέρνας με την ψάθα).

Η εξυπηρέτηση και στις δύο επισκέψεις μας ήταν άψογη. Νέα παιδιά, με απόλυτη αυθεντικότητα, η επικοινωνία με τους οποίους συμβάλει στο να περάσετε όμορφα. Ταχύτητα καλή και πάντα κέρασμα στο τέλος. Όσοι και όσες πέρασαν από το τραπέζι μας, μας αντιμετώπισαν με ευγένεια και σπιρτάδα. Είναι ακριβώς το είδος της εξυπηρέτησης που ασχολείσαι ελάχιστα με τους σερβιτόρους γιατί κάνουν ακριβώς ότι χρειάζεται και έτσι περνάς απερίσπαστος με την παρέα σου το χρόνο σου στο μαγαζί.

Και πάμε στις γεύσεις…

Και στις δύο επισκέψεις μας το γεύμα ξεκίνησε με πανεράκι με άσπρο και μαύρο ψωμί, επαρκούς ποσότητας, μέτριας-προς-ανεπαρκούς ποιότητας (0,6€ το άτομο) και κανάτα με νερό και έκλεισε με κέρασμα σφηνακίου μαστίχας.

Στην πρώτη επίσκεψη, που έφυγα με ελαφρώς σκυμμένο το κεφάλι, τρία άτομα, δοκιμάσαμε:

- Ανάμικτη σαλάτα με λαχανικά εποχής, γραβιέρα και βινγκρέτ ροδιού (το καλοκαίρι έχουν βινεγκρέτ καρπουζιού) (7,1€). Αρκετά νόστιμη σαλάτα, χωρίς κάποια γευστική συγκίνηση. Θα την ξαναέπαιρνα ευχαρίστως, αφού όμως πρώτα δοκίμαζα και τις υπόλοιπες. Ποσότητα καλή για 3 άτομα (2,5/4).

- Μιλφέιγ μελιτζάνας με γραβιέρα Νάξου και σάλτσα ντομάτας (5,1€). Ένα πιάτο που δεν εντυπωσίασε κανέναν, παρότι είχαμε ιντριγκαριστεί ιδιαίτερα από την περιγραφή του. Ήρθαν 3-4 πλατιές και λεπτές ροδέλες μελιτζάνας με τη σκληρή φλούδα τους στα πέριξ, η μια πάνω στη άλλη και στην κορυφή λιωμένη γραβιέρα. Η σκληρή φλούδα χάλαγε την ζουμερότητα της μελιτζάνας κατά τη μάσηση. Επίσης, ο συνδυασμός με τη γραβιέρα δεν πολυταίριαζε, ίσως με άλλο τυρί να ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα (2/4).

- Μπιφτεκάκια γεμιστά με καπνιστό τυρί Μετσόβου (6,3€). Πέντε μπιφτέκια μικρομεσαίου μεγέθους χωρίς κάποιο συνοδευτικό στο πιάτο (πχ λίγη ντομάτα ή κρεμμυδάκι δεν θα έβλαπτε). Ανάμικτα τα συναισθήματα. Η γεύση των μπιφτεκιών ήταν πολύ καλή. Η ποσότητά τους επίσης. 5 μπιφτεκάκια στα 6 και κάτι ευρώ είναι καλά. Μας χάλασε λίγο που ήρθαν τελείως σκέτα, ενώ δεν μπορέσαμε να διακρίνουμε σχεδόν καθόλου το τυρί, ήταν λες και ήταν ελάχιστο ή λες και «ξέφυγε» κατά το ψήσιμο όπως το τυρί από το τοστ μερικές φορές. Γενικά καλό πιάτο (3/4).

- Τηγανιά κοτόπουλο mojito (6,4€). Ήρθε σε τσίγκινο, με πολύ ζουμάκι. Σε πολύ καλή ποσότητα το κοτόπουλο, πολύ καλά ψημένο και εύγευστο, χωρίς πέτσα. Ανάμικτα συναισθήματα προκάλεσε και εδώ η σάλτσα mojito. Μολονότι δεν ήταν κακή, ήταν τόσο ιδιαίτερη που δεν μπορούσες να καταλάβεις αν και πόσο σου άρεσε. Τουλάχιστον εγώ. Ήταν ότι πρέπει για παπάρα βέβαια. Έκανα σίγουρα 10+ παπάρες και σε κάθε μπουκιά προσπαθούσα να καταλάβω τι μου θυμίζει αυτή η γλυκύτητα της συγκεκριμένης σάλτσας. Προς το τέλος το βρήκα: μου θυμίζει κάτι από τσουρέκι. Ιδιαίτερο πιάτο, χωρίς να είναι κορυφαίο και αυτό (2,5/4).

- Πανσέτα αργοψημένη 5 ώρες με sweet chili σος και πουρέ (8,5€). Αρχικά πηγαίναμε για τα εκθειασμένα στο σαιτ spare ribs, όμως δεν τα είδαμε στον κατάλογο. Το πιάτο είχε καλή παρουσίαση και ήταν αρκετά καλή μερίδα. Κλασικά η πανσέτα είχε το λίπος από πάνω, η συγκεκριμένη έφερνε μάλιστα πολύ σε… μουσακά όπως ήταν παρουσιασμένη! Το κρέας πολύ νόστιμο, ο πουρές βελούδινος και η σάλτσα γλυκού τσίλι ταίριαζε πολύ καλά αν και θα την ήθελα περισσότερη σε ποσότητα (πολύ υποκειμενικό βέβαια αυτό καθότι είμαι λάτρης της). Μολονότι δεν είμαι φαν της πανσέτας, συνήθως μάλιστα την αποφεύγω με μανία, αυτή ήταν μια πολύ ιδιαίτερη και αξιόλογη πανσέτα (3/4).

Αυτά για την πρώτη φορά, συν ένα γλυκάκι στο οποίο θα γίνει αναφορά παρακάτω.

Διαβάζοντας το κατάλογο τους, μου είχε δημιουργηθεί όμως η ανάγκη να δοκιμάσω τουλάχιστον άλλα 10 από τα πιάτα τους. Τόσο θελκτικά τα γράφουν οι άτιμοι. Έτσι ακολούθησε και επόμενη επίσκεψη, 3-4 μήνες αργότερα. Βράδυ Κυριακής και πάλι, με κράτηση για δύο άτομα. Δοκιμάσαμε (κάποιες τιμές είναι κατά προσέγγιση καθώς η απόδειξη κάπου χάθηκε):

- Πατατόφλουδες με σος γιαουρτιού, ντομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι (3,8€). Ποσότητα? Τσεκ. Ποιότητα? Τσεκ. Γεύση? Τσεκ. Ήταν ένα κλικ πιο αλμυρές από ότι χρειαζόταν και με ένα κλικ παραπάνω λαδίλα που φάνηκε όταν κρύωσαν. Σε καλή ποσότητα το γιαούρτι, σούπερ ο συνδυασμός με τα κυβάκια ντομάτας και το λεπτοκομμένο κρεμμύδι (4/4).

- Φωλιά πατάτας με τηγανητά αυγά, γραβιέρα Ηπείρου και ψιλοκομμένο απάκι Κρήτης (5,9€). Παρουσίαση? Τσεκ. Ποσότητα? Τσεκ. Γεύση? Τσεκ. Η σωστή μπουκιά είχε λίγο από όλα τα υλικά και ήταν εξαιρετικά εύγευστη. Λίγο βαρύ για το στομάχι και αυτό (4/4).

- Σαγανάκι από φορμαέλα Αράχωβας σε κρούστα από δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό του κουταλιού (4,6-5,6€). Δύο παναρισμένα μέτριου μεγέθους κομμάτια τυριού, αρκετά καλής γεύσης με γλυκό του κουταλιού από πάνω τους. Κρατσανιστό και αρκετά εύγευστο. Ωστόσο, γενικά ήταν όπως όλα τα νόστιμα σαγανάκια, δεν ένιωσα να κλέβει την παράσταση με τον τρόπο που το κάνει ο στομφώδης τίτλος του (3/4).

- Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού μαριναρισμένα με δενδρολίβανο (5,5-6,5€). Τρία καλού μεγέθους μπριζολάκια, με λίγο λίπος, μουσταρδί σάλτσα και αρκετά ικανοποιητική γεύση. Όπως το μοχίτο και τα μπιφτεκάκια, έτσι και αυτά, καθώς ανήκουν στους «κρεατομεζέδες» και όχι στα «κυρίως», ήρθαν σκέτα (3/4).

Για το τέλος το καλύτερο.

• Και τις δύο φορές κλείσαμε με το καταπληκτικό Μηλόφι (4,5€). Βάση από μπισκότο, από πάνω ιδιαίτερα γενναία στρώση του gold standard των καραμελών, της καραμέλας βουτύρου, μαζί με κομμάτια μήλου και από πάνω σαντιγί με σιρόπι σοκολάτας. Γλυκό κολασμένο. Εννοείται πως δεν θα δοκιμάσω άλλα γλυκά τους στο μέλλον. Δεν χρειάζεται (4/4)!

- Από πόσιμα ήπιαμε χύμα λευκό μοσχοφίλερο και ροζέ, αρκετά συμπαθητικά και τα δύο (4€ και 4,4€ το μισόλιτρο, αντίστοιχα).

Λυπητερή: ανάλογα το πόσο πεινάτε δύσκολα θα ξεπεράσετε τα 15€ κατ’ άτομο για το φαγητό. Ανάλογα το πόσο διψάτε πολύ δύσκολα θα ξεπεράσετε τα 20€ κατ’ άτομο συνολικά. Υπολογίστε 14-20€, all-inclusive. Στις δύο επισκέψεις μας δώσαμε 13-13,5€ για το φαγητό. Σε αυτήν που ήπιαμε λίγο φύγαμε πληρώνοντας 14,5€, ενώ όταν ήπιαμε παραπάνω πληρώσαμε 17,5€.

***ΣΧΕΔΟΝ. Γιατί σχεδόν? Τη στιγμή που επισκέφθηκα τη Φυσαρμόνικα, βρισκόταν στο Νο1 του site. Στα μάτια μου, το Νο1 πρέπει να είναι top σε όλα του. Και η Φυσαρμόνικα δείχνει να το μπορεί (λίγοι δείχνουν να το μπορούν).

Θα κάνω λοιπόν τις παρακάτω προτάσεις-σχόλια για τομείς στους οποίους χωράει βελτίωση. Βελτίωση που, κατ εμέ, χρειάζεται να είναι αυτοσκοπός για δυνατά μαγαζιά όπως η Φυσαρμόνικα.

Σημειωτέον: δεν κάνω τις προτάσεις μόνο επειδή το εστιατόριο εκπροσωπείται και συμβουλεύω τους φίλους χρήστες να πράξουν όμοια. Ακόμη και τα μαγαζιά που δεν εκπροσωπούνται μπορεί να εκπροσωπηθούν στο μέλλον ή να τύχει να πέσει στα χέρια τους μια κριτική ή να ακούσουν μέσω τρίτων τα σχόλια μας εδώ μέσα.

• Το ψωμί: σερβίρετε πιο ποιοτικό ψωμί. Είναι εξαιρετικό που προσφέρετε και άσπρο και μαύρο, όμως το ψωμί σας είναι πολύ μέτριο και χωράει βελτίωσης.

• Το κρασί: λείπει από τον κατάλογο μια επιλογή σε χύμα ημίγλυκο, το οποίο συχνά δένει πολύ καλά με τους μεζέδες. Αν μάλιστα ήταν και λευκό ημίγλυκο (κάτι που σπανίζει στα πρωτευουσιάνικα μεζεδοπωλεία) θα ήταν ακόμη πιο πλήρες, υπέροχο και πρωτότυπο το μενού των αλκοολούχων.

• Οι κρεατο-μεζέδες. Οκ είναι μεζέδες, το κατανοώ. Όμως κάντε τη μερίδα ένα κλικ πιο χορταστική στο μάτι και στο στομάχι και πιο άρτια/ολοκληρωμένη διατροφικά (προσθέτοντας λίγους υδατάνθρακες στις πρωτεΐνες και τα λίπη του κρέατος). Βάλτε δίπλα, 5 πατάτες ή λίγες πίτες ή κάποια λαχανικά ή κάποιο ιδιαίτερο ντιπ. Ή κάτι άλλο ευφάνταστο που σίγουρα μπορείτε να δημιουργήσετε. Υστερούν στο μάτι τα 5 μπιφτεκάκια όταν έρχονται τελείως σκέτα.

Συμπέρασμα: βλέπε πρώτη παράγραφο (αν πήδηξες το κείμενο πονηρούλη-α).

Εννοείται θα ξαναπάω και αν δω να βελτιώνονται σιγά σιγά οι παραπάνω «αστοχίες» μάλλον δεν θα ξεκολλάω!

Μη φύγετε ΠΟΤΕ χωρίς να έχετε φάει:
• Πατατόφλουδες
• Φωλιά Πατάτας (ναι, και τα δύο, καθώς είναι τελείως διαφορετικά πιάτα)
• Μηλόφι

09 Ιαν 2018

Eπισκεφτήκαμε την "Φυσαρμόνικα" τη Τρίτη 2 Ιανουρίου και ενω περιμέναμε να μην έχει πολύ κόσμο λόγω της ημέρας τελικά ξαφνιαστήκαμε ευχάριστα καθότι υπήρχε αρκετός κόσμος και μια ευχάριστη ατμόσφαιρα. Βέβαια μετά καταλάβαμε γιατί είχε τόσο κόσμο αφού είναι ενα απο τα καλύτερα εστιατόρια της Αθήνας. Ο χώρος του μαγαζίου είναι καλός και η ατμόσφαιρα που δημιουργείται απο τις πολλές παρέες βοηθά σε αυτό το τομέα. Επίσης η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.

Πάμε τώρα αναλυτικά στα του φαγητού. Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής:
- Σαγανάκι φορμαέλα (2/4): Ισώς το χειρότερο πιάτο του. Αν και μου αρέσει ο συνδυασμός αλμυρού-γλυκόυ έδω θαρρώπως δεν ήταν πετυχημένη η προσθήκη του γλυκού του κουταλίου απο πάνω ή ίσως ήθελε μικρότερη ποσότητα (5,6€)
- Πατατόφλουδες (3/4): Πατάτες σαν τηγανητές με η φλόυδα τους και δροσερή σως απο πάνω. Πόλυ ωραίο ορεκτίκο (3,8€)
-Φωλιά πατάτας(4/4): Απόλυτη αρμονία φωλίας-αυγού-τυριού και απακίου! Σίγουρα αξίζει(5,9€)
- Συκώτι μοσχαρίσιο (3/4): Ωραίο συκώτι και σωστά ψημένο. Το ζητήσαμε medium-well και μας ήρθε ακριβώς έτσι και αρκετά ζουμερό. (5,3€)
- Μπριζολάκια χοιρινά λαιμού (4/4): Ζουμερά και γευστικά. Με μια λέξη: φοβερά! (6,3€)
- Λουκάνικο Καρπενησίου με τραχανά και φέτα (4/4): Φοβερό και αυτό το πιάτο. Ο τραχανάς με τη φέτα σπάγανε την πολύ εντόνη λουκανίλα και ταιριάζαν τόσο πολύ. (6,4€)
-Καπνιστό ψαρονέφρι (3/4): Ωραίος μεζές και αυτός. (6,7€)
- 1kg χύμα ημίγλυκο κόκκινο (3/4). (10€)
-1 μηλόφι(4/4): Καταπληκτίκο γλύκο! (4,5€)

Συνολικά πληρώσαμε 57,7€. Πολύ καλή τιμή για τη ποιότητα και το μέγεθος των μερίδων.

Δυσκολία παρκαρίσματος: Μέτρια προς έυκολη.

21 Φεβ 2018

Παρακινούμενοι από τις πολύ καλές κριτικές για τη φυσαρμόνικα, είπαμε να το επισκεφθούμε ένα σάββατο βράδυ.

Ο χώρος περποιημένος και φροντισμένος, μου άρεσε αρκετά. Τα τραπεζάκια ωστόσο ήταν αρκετά κοντά το ένα στο άλλο και κάπως στριμωχτά.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, γρήγορα και ευγενικά τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν.
2 άτομα πήραμε μια πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο, τυρί πάνω σε φωλιά. Τεράστια μερίδα και πολύ νόστιμη. Επίσης πατάτες τηγανητές με τριμμενο τυρί και σαγανάκι φορμαέλας (είδος τυριού) με μια γλυκειά μαρμελάδα.

Απο κρεατικά πήραμε μπιφτέκια γαλοπούλας με ψιλοκομμένο πράσινο μήλο και καπνιστό ψαρονέφρι. Το ψαρονέφρι ήταν το πιάτο που ξεχώρισα και μετά το σαγανάκι με τη φορμαέλα. Τα μπιφτέκια γαλοπούλας ήταν το πιο αδιάφορο πιάτο, ίσως έπρεπε να προτιμήσουμε κάποια άλλη επιλογή.

Από ποτό πήραμε λευκό κρασί, αρκετά καλό.

Οι τιμές πολύ καλές, δεδομένου ότι και οι μερίδες ήταν αρκετά ικανοποιητικές σε μέγεθος. Για τα παραπάνω πέντε πιάτα και μισό λίτρο κρασί, πληρώσαμε περίπου 35 ευρώ.
Εννοείται πως θα ξαναπάω!!

13 Απρ 2017

Θυμάμαι μικρή όταν τελείωναν οι Χριστουγεννιάτικες διακοπές και ήμουν μέσα στη μαυρίλα, τη μαμά μου να λέει…Έλα σιγά. Πως κάνεις έτσι? Έρχεται το Πάσχα. Το πόσο με εκνεύριζε αυτό δε μπορώ να σας περιγράψω. Τι έρχεται καλέ? Έχουμε τρείς ή και παραπάνω μήνες μπροστά μας. Πόσες φορές έχω σκεφτεί αν μία μητέρα είχε κατορθώσει να κατοχυρώσει το copyright όλων των κλασσικών φράσεων που έχουν ειπωθεί και που τις έχουμε επαναλάβει και εμείς με τη σειρά μας στα δικά μας παιδιά, θα της ανήκε, όχι μόνον ο πλανήτης Γη αλλά, πιθανότατα, και ο γαλαξίας.

Τώρα το πώς, όντως, έφτασε, φέτος, το Πάσχα ομολογώ ότι δεν κατάλαβα. Εκεί, λοιπόν, που αρμενίζω αμέριμνη, για να μη βάλω και το γνωστό πρώτο συνθετικό του ρήματος το οποίο, είναι η αλήθεια, θα απέδιδε ακριβώς την εικόνα, συνειδητοποιώ ότι η Κυριακή 2/4 είναι η τελευταία εύκαιρη για να δούμε τους νονούς της μικράς και να ανταλλάξουμε τα καθιερωμένα δώρα. Τραπέζωμα στο σπίτι δεν έπαιζε ως πιθανότητα, για δεύτερη συνεχή χρονιά, γιατί εκτός των άλλων είμεθα διεθνής οικογένεια όπερ σημαίνει ότι και τα τρία μέλη ευρισκόμεθα σε διαφορετικές χώρες το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ευτυχώς εντός της ΕΕ, με τελευταία αφικνούμενη την κόρη νωρίς το απόγευμα.

Το κανόνισμα για το μέρος υπήρξε εξαιρετικά εύκολη υπόθεση αφού μόλις αναζητήθηκε μαγαζί η νονά είπε αμέσως…. εκεί που πήγαμε και πέρσι, οπότε με την κράτηση μέσω συχνού θαμώνα, ο οποίος έτυχε να βρίσκεται ακριβώς εκεί όταν πάρθηκε η απόφαση, το τραπέζι μας ήταν έτοιμο και μας περίμενε.

Δε νομίζω να υπάρχει άλλο μαγαζί στην Αθήνα που το τελευταίο που θα σε απασχολήσει να είναι το παρκάρισμα. Όσες φορές έχουμε πάει και είναι αρκετές, βρίσκουμε πάντα σχεδόν απέξω, γεγονός εξαιρετικά βολικό στην περίπτωση που α) έχεις βγάλει μαμά και θεία για τραπέζι, β) βρέχει ή βράζει ο τόπος, γ) κουβαλάς διάφορα δώρα και δ) έχεις φάει τόσο πολύ που δε μπορείς να πάρεις τα πόδια σου. Σημειώστε όμως ότι απέχει λιγότερο από 5 λεπτά απ το σταθμό του μετρό οπότε η πρόσβαση είναι πανεύκολη, με όποιο μέσο επιλέξετε να κινηθείτε.

Ο χώρος για μένα είναι καθαρό τεσσάρι γιατί μου αρέσει το ξύλο, τα άνετα τραπέζια, το ότι δεν αισθάνομαι στριμωγμένη, με χαλαρώνει αλλά πάνω από όλα γιατί καταφέρνει να δίνει την αίσθηση ότι βρίσκεσαι κάπου αλλού κι όχι πάνω στη Μεσογείων.

Όσον αφορά στο φαγητό θα διαφοροποιηθώ από τη συνήθη τακτική μου να αναφέρω όλα τα πιάτα που πήραμε στην τελευταία επίσκεψη. Θα προτιμήσω να σας πω τα πιάτα που έχω ξεχωρίσει εγώ, η οικογένεια και οι φίλοι.

Ας αρχίσουμε με τις σαλάτες. Όποια μα όποια κι αν έχω φάει μου έχει αρέσει πολύ. Τόσο πολύ που δε θα με ξένιζε να την παραγγείλω και ως κύριο πιάτο. Δεν ξέρω τι κάνουν και πως το κάνουν αλλά με αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένη και πιάνω τον εαυτό μου να τσιμπολογάω στο τέλος σαλάτα παρά οτιδήποτε άλλο έχει μείνει στο τραπέζι, όχι ότι μένουν και πολλά δηλαδή.

Μαύρη ταραμοσαλάτα. Φετινή προσθήκη στην κάρτα με τα νηστίσιμα. Ακόμα κι αν δεν αγαπάτε τη γεύση του ταραμά σας προτείνω να τη δοκιμάσετε αν προλάβετε. Ελαφριά γεύση ψαριού αλλά τόσο μεστή, πολύπλοκη, δουλεμένη, βαθιά γεύση. Θα παρακαλέσω να ενταχθεί στο κύριο μενού κι ελπίζω να μου κάνουν τη χάρη. Συνοδεύεται από tortilla chips τα οποία δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο της πάνε.

Σαγανάκι φορμαέλας. Η κόρη το παραγγέλνει κάθε φορά διευκρινίζοντας…. μόνο για μένα εντάξει?

Το συκώτι τους που είναι βελούδινο, ψημένο όπως μου αρέσει και με σάλτσα για κολύμπι ψωμιού.

Το εμβληματικό λουκάνικο με τραχανά. Για μένα που δεν τρώω τραχανά και που η περιγραφή του συγκεκριμένου πιάτου και δύο άλλων μου έχει κοστίσει μία μεγαλοπρεπή μούντζα και τη φράση … πάρταναμησταχρωσταωμαρσυχάϊδω …. μία ανάσα …μία λέξη …από την αγαπημένη μου ξαδέρφη στο χωριό.

Χόρτα τσιγαριαστά με καβουρμά. Πιάτο που δοκίμασα το καλοκαίρι και ήταν εξαίσιο.

Τα spare ribs με sweet chili sauce. Τα σκέφτομαι και δακρύζω μετά από σχεδόν 50 μέρες νηστείας.

Την τηγανιά κοτόπουλου mohito. Τρυφερές μπουκιές κοτόπουλου, μαύρη ζάχαρη, lime, ρούμι κι ελαφρύ άρωμα δυόσμου. Αν το παιδί μου καταλήξει αλκοολικό στην Κούβα θα ξέρω τους υπαίτιους. Τουλάχιστον ας γράφει τόσο καλά όσο ο Hemingway και θα το αντέξω.

Τα μπριζολάκια με δενδρολίβανο στα οποία ορκίζεται ο νεώτερος της παρέας. Που είναι μεγάλος στρίτζος στο φαγητό πρέπει να σας πω.

Το χταπόδι με μαυροδάφνη του οποίου είναι απόλυτος fan ο μπαμπάς του ανωτέρω αγοριού, κι εγώ δηλαδή, όταν καταφέρνω να κλέψω μπουκιές.

Το βουβαλίσιο κεμπάπ που είχα φάει το καλοκαίρι.

Τη φωλιά πατάτας με τα αυγά.

Τις πατατόφλουδες που είναι τόσο νόστιμες και τόσο δροσερές.

Το black angus που έφαγα τον χειμώνα. Εξαιρετικά σιτεμένο κρέας αλλά βάλτε και μια ποικιλία αλατιών για μας τους περίεργους.

Το μηλόφι. Την κρέμα με φράουλες. Τη mousse χαλβά. Όλα τα υπέροχα γλυκά τους.

Θα σταματήσω εδώ αν και έχω πολλά ακόμα να πω στο θέμα φαγητού. Εν κατακλείδι… αγαπάτε τις γνώριμες γεύσεις με ένα twist που δε σας κάνουν να βαριέστε ή να πείτε.. αυτό μπορώ να το φτιάξω κι εγώ ε, τότε, μια επίσκεψη κρίνεται επιβεβλημένη.

Δικαίως θα αναρωτηθείτε για την ανάγκη και τη χρησιμότητα της συγκεκριμένης κριτικής. Τι έχει να προσθέσει εξάλλου μετά από έναν μόλις χρόνο στο σύνολο των χρηστών που έχουν ήδη επισκεφτεί το μαγαζί? Τίποτα, απολύτως, θα απαντήσω.
Θεωρείστε τη σα μια προσωπική ανάγκη να ευχαριστήσω το μαγαζί, τους υπεύθυνους και τα παιδιά που δουλεύουν εκεί, για πολλούς λόγους. Γιατί τον χειμώνα σε ένα διάλλειμα, της τελευταίας στιγμής, απ’ το νοσοκομείο, έκαναν τα αδύνατα δυνατά να μας βρουν τραπέζι.
Γιατί τους έχω κάνει καψόνια όσον αφορά στην ώρα κράτησης σε ένα υπερπλήρες μαγαζί and they delivered.
Γιατί πάντα είναι χαμογελαστοί, προσηνείς, με χαριτωμένες ατάκες, χωρίς να υπερβαίνουν τα όρια.
Γιατί αισθάνομαι να με φροντίζουν.
Γιατί έχω συνδέσει το συγκεκριμένο μαγαζί με ευτυχισμένες, χαρούμενες στιγμές κι ανθρώπους.
Γιατί κάποιοι απ΄ αυτούς τους ανθρώπους θα λείπουν πλέον απ τη ζωή μου αλλά αυτό δεν έχει σημασία.
Θα εξακολουθήσω να πηγαίνω γιατί περνώ καλά, τρώω νόστιμα, πληρώνω ελάχιστα για τη συγκεκριμένη ποιότητα και ποσότητα και γιατί ξέρω ότι θα με βγάλουν ασπροπρόσωπη σε οποιαδήποτε περίπτωση. Περισσότερο όμως απ όλα γιατί είναι ένα μαγαζί που με κέρδισε και αποτελεί το δεύτερο αγαπημένο μου μέρος, ασχέτως καλών ή κακών αναμνήσεων.
Να πάτε και να το αφήσετε να κερδίσει κι εσάς!
Καλή Ανάσταση!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

17 Ιαν 2017

Όχι μία, όχι δυό αλλά πολλές κριτικές και η περίοπτη θέση στην πρώτη 10αδα των εστιατοριών του ask4food μας οδήγησαν στο συγκεκριμένο εστιατόριο 2 φορές μέσα στον ίδιο μήνα.

Χώρος (3/4):

Ένα στενόμακρο μαγαζί με μια απλή συνηθισμένη διακόσμηση πάνω στην Λ. Μεσογειών στον παράδρομο. Διακριτοί χώροι για τους καπνίζοντες και μή.
Τίποτα το μεμπτό στον χώρο αλλά ούτε κάτι το ξεχωριστό!

Γεύση (4/4):

Ωραίο μενού με αρκετή ποικιλία. Δοκιμάσαμε:

Φωλιά πατάτας με αυγά (8.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (φρέσκιες βεβαιώς,8/10)

Σαγανάκι (πολύ νόστιμο,8.5/10)

Σαλάτα με σπανάκι και μανούρι (8/10)

Κρητικός Ντάκος (7/10)

Σαλάτα φυσαρμόνικα (8/10)

Τηγανιά κοτόπουλο mojito (8/10)

Μπιφτέκι γαλοπούλας (9/10)

Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με καπνιστό τυρί Μετσόβου (9/10)

Αυτά είναι μερικά και όχι όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε καθώς κάποια μου διαφεύγουν. Την πρώτη φορά είμασταν 5 άτομα και την δεύτερη 3 άτομα και τις 2 φορές μας είχε πιάσει μανία να τα δοκιμάσουμε όλα.

Όπως καταλαβαίνετε όλα τα πιάτα ήταν φανταστικά!!

Εξυπηρέτηση (4/4):

Η κουζίνα απίστευτα οργανωμένη (αναρωτιέμαι πόσοι εργάζονται εκεί μέσα) και απίστευτα γρήγορα (λές και τα είχαν έτοιμα).

Τα παιδιά ακούραστα έτρεχαν σε όλο το μαγαζί για να εξυπηρετήσουν άμεσα!!

Value for money (4/5):

Εάν υπήρχε 5 θα το έβαζα!! Οι τιμές είναι πολύ οικονομικές για την ποιότητα και την εξυπηρέτηση. Τρώς του σκασμού με 25 ευρώ το άτομο σε μεγάλη παρέα!

Θα ξαναπάω και σύντομα να δοκιμάσω ότι μου εμεινε απο τον κατάλογο.