Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας στο http: //fysarmonika. gr/

Δευτέρα - Κυριακή :Aπό τις 08:00 το πρωί έως τις 02:00 αργά το βράδυ!

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ταξινόμηση:

18 Ιουν 2018

Παρασκευή βράδυ κλείνουμε για δύο άτομα. ειχα ξαναπροσπαθήσει στο παρελθόν και δεν είχα βρει τραπέζι και σε συνδυασμό με την πολύ καλή βαθμολογία είπα ότι δεν πρέπει να το αφήσω.
Μας υποδέχεται ένα παλικάρι και μας συνοδεύει στο τραπέζι μας στον εξωτερικό χωρο για καπνιστές.
Όμορφος χώρος και εντός και εκτός ειδικά η πισω αυλή που κάτσαμε ήταν απλή αλλά ότι έπρεπε για να απολαύσεις το γεύμα. Αξιζει να σημειωθεί ότι το μαγαζί βλεποντας το από έξω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά μπαίνοντας κανείς μέσα αλλάζει άποψη.

Πάμε στο φαγητο. Αρχικα μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκι. αφου ειμασταν θετικές ήρθε ψωμί σε συνοδεία με χοντρό αλάτι και ελιές. Προσωπικα προτιμώ κάποιο είδος ντιπ παρά αυτό αλλά ήταν οκ.

Ώρα της παραγγελίας. Επιλεξαμε διαφορα στη μεση παρά η καθεμιά το πιάτο της. παιρνουμε λοιπόν:

•πρασινη σαλάτα τύπου ceasar. πολυ καλή μερίδα και πολύ γευστική.
•κανταιφι γεμιστό με τυρί(δεν θυμάμαι το ειδος) ουσιαστικά ήρθαν 4 μίνι ρολό από κανταΐφι με πολύ νόστιμη γέμιση τυριού. τραγανα από έξω και πασπαλισμενα με μέλι σε ελαφρύς δόση όπως μου αρέσει. παρα πολύ καλά.
•πουγκια κολοκυθιου με ντιπ γιαουρτιού απλά τέλεια!
•το παραδοσιακό πεινιρλι με αυγό, κιμά και λιωμένο τυρί ωστόσο δεν με τρέλανε. λιγο πιο "βαρύ" για τα γούστα μου και η ζύμη του πεινιρλι λίγο άγευστη, και αδιάφορη.
•πατατοφλουδες με τη sour cream, τομάτα και κρεμμυδάκι. δεν είμαι φαν της τηγανιτης πατάτας αλλά δεν με τρέλαναν ομολογώ αλλά δεν ήταν και κακές.
•κοτοπουλο mojito ήταν μια ενδιαφέρουσα έκδοση τηγανιας. πιο ελαφρυα από τη συνηθισμένη. αρκετά καλό πιάτο.

Ήπιαμε ημίγλυκο κρασί Νεμέας το οποίο ήταν δροσερό και πολύ εύγευστο.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη, τα παιδιά ευγενικά και ένα μεγάλο συν ήταν το κέρασμα στο τέλος όπως σχολιάζω σε κάθε μαγαζί που επισκέπτομαι.

Μας κέρασαν το μηλοφι που υπάρχει και στον κατάλογο το οποίο είχε πολύ σαντιγύ κάτι που δε μου αρέσει και γενικώς προτιμώ το αυθεντικο banoffe.

Παρόλα αυτά η κίνηση μετράει άρα παραμένει θετικό στοιχείο.
Για όλα τα παραπάνω 42,5€ για 2 άτομα. πολυ τίμιο ποσό για αυτά που φάγαμε και σκάσαμε(! )

Το προτείνω για κάποιον να πάει και σίγουρα θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις από τον κατάλογο τους.

30 Μαι 2018

Επισκεφτήκαμε την φυσαρμόνικα οικογενειακώς (παιδια 17 κ 18 ετών) μια Κυριακη μεσημερι στα μεσα Απρίλη. Ο καιρός ηταν ζεστός κ κλείσαμε τραπέζι στον κήπο καθότι καπνίζουμε. Ο χώρος, κ ο κήπος κ το εσωτερικό, δεν ειναι κατι εξαιρετικό αλλα τον εχουν διακοσμήσει πολυ ομορφα. Η αληθεια ειναι ομως οτι εκει που ηταν το τραπέζι μας δεν περνούσε καθολου αέρας κ ηταν λιγο αποπνικτικά. Κατάλογοι κ νεράκι σε κανάτα έφτασαν άμεσα.

Για το ψωμί ερωτηθηκαμε πριν καταφθάσει στο τραπέζι.

Στα του φαγητού δεν υπαρχουν λογια. Αρχικά δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλεξουμε κ τελικά πηραμε ενα σκασμο πιάτα κ δεν εμεινε σχεδόν τιποτα. Εξαιρετικά πουγκια απο κολοκυθι με κρέμα φέτας, φωλιά πατάτας με 2 αυγα, λουκάνικο Σφακιων, σαλατα σαν Σιζαρ τεράστιων διαστάσεων, κρασάτα μανιτάρια, φάβα με σύγκλινο κ καραμελωμένα κρεμμύδια, χαλούμι ψητό, χοιρινά μπριζολάκια, καιιιιι το αποκορύφωμα... κοτοπουλο μοχιτο!!!! Δεν εχω λογια!!! Ολα ηταν εξαιρετικά!!

Στα του ποτού μονο νεράκι κ μπόλικες κόκα κόλες μπας κ χωνέψουμε!! 5 στον αριθμό!! Μην ξεχάσω να πω οτι θέλαμε πολυ να φαμε γλυκο αλλα μαλλον θα χρειαζόμασταν φορείο μετα!! Ο λογαριασμός ηρθε μολις ζητήθηκε στα 65€!!! Μαζι του ηρθε κ κέρασμα σφηνάκι μαστίχα!!

Θα παμε σιγουρα πολλές φορες ξανα καθώς το μαγαζι ειναι εξαιρετικό κ VFM!!!

21 Φεβ 2018

Παρακινούμενοι από τις πολύ καλές κριτικές για τη φυσαρμόνικα, είπαμε να το επισκεφθούμε ένα σάββατο βράδυ.

Ο χώρος περποιημένος και φροντισμένος, μου άρεσε αρκετά. Τα τραπεζάκια ωστόσο ήταν αρκετά κοντά το ένα στο άλλο και κάπως στριμωχτά.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, γρήγορα και ευγενικά τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν.
2 άτομα πήραμε μια πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο, τυρί πάνω σε φωλιά. Τεράστια μερίδα και πολύ νόστιμη. Επίσης πατάτες τηγανητές με τριμμενο τυρί και σαγανάκι φορμαέλας (είδος τυριού) με μια γλυκειά μαρμελάδα.

Απο κρεατικά πήραμε μπιφτέκια γαλοπούλας με ψιλοκομμένο πράσινο μήλο και καπνιστό ψαρονέφρι. Το ψαρονέφρι ήταν το πιάτο που ξεχώρισα και μετά το σαγανάκι με τη φορμαέλα. Τα μπιφτέκια γαλοπούλας ήταν το πιο αδιάφορο πιάτο, ίσως έπρεπε να προτιμήσουμε κάποια άλλη επιλογή.

Από ποτό πήραμε λευκό κρασί, αρκετά καλό.

Οι τιμές πολύ καλές, δεδομένου ότι και οι μερίδες ήταν αρκετά ικανοποιητικές σε μέγεθος. Για τα παραπάνω πέντε πιάτα και μισό λίτρο κρασί, πληρώσαμε περίπου 35 ευρώ.
Εννοείται πως θα ξαναπάω!!

09 Φεβ 2018

Και τι να ξαναγράψεις όταν έχεις κάνει τόσες επισκέψεις πλέον! Να πω ότι και η πλειοψηφία των προηγούμενων χρηστών;Να πω πως έχω πάει με εντελώς διαφορετικές παρέες (φίλους από το Ask4food, συμπαίκτες από την ομάδα, οικογένεια);Να πω πως όλο και κάποιο νέο πιάτο θα έχουν να προσθέσουν στον κατάλογο;

Θα πω απλώς... Να μην πάρετε την ποικιλία κρεατικών! Ναι, να μην την πάρετε γιατί θα δοκιμάσετε τυποποιημένες γεύσεις... Η Φυσαρμόνικα δεν είναι φτιαγμένη γι'αυτό!

Μου θυμίζει την επιτυχία που έχουν οι Λεύκες, τη φρεσκάδα των ιδιοκτητών που το ψάχνουν και έχουν βρει το κλειδί της επιτυχίας. Στέκι, αυτή είναι η σωστή λέξη! Όταν αναγκάζεται ολόκληρη Κιουρία να κλείσει τραπέζι από την αρχή της εβδομάδος, ενώ έχει φάει "χυλόπιτα" μια βδομάδα νωρίτερα (και γω σε αγαπώ μανάρα μου), τότε κάτι γίνεται σωστά.

Για τα παιδιά δεν έχω να πω πολλά. Νέα, φρέσκα και με υπομονή. Γνωρίζουν τι προσφέρουν, είναι συμπαίκτες των ιδιοκτητών. Καμιά φορά δείχνουν και υπερβολικό ζήλο και φέρνουν τα πιάτα πιο γρήγορα από όσο περιμένουμε. Το κάνουν για να μην μας αφήσουν νηστικούς!

Δεν είμαι ειδικός στη διακόσμηση, έχω κάνει αναφορές σε προηγούμενη κριτική μου, δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Ίσως και τίποτα. Στα πολύ θετικά είναι πως ο χώρος είναι ζεστός (σκάσαμε! ), αν και μικρός όπως αποδεικνύεται με το πέρασμα των χρόνων. Παίζουν όλες οι ηλικιακές κατηγορίες, καλό στέκι για το ηλικιακό κοινό 25-35. Η καθαριότητα είναι άριστη, όλα βαίνουν καλώς για να έχετε μια άψογη έξοδο!

Πάρτε παρέα άνω των 4 ατόμων για να δοκιμάσετε και να παίξετε με τις γεύσεις. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τις τιμές και εδώ υπάρχει ένα φαουλάκι, μιας και ο ιντερνετικός τους κατάλογος είναι ενημερωμένος... αλλά δεν έχει τις τιμές! Μου δημιουργείται ένας ευχάριστος πονοκέφαλος για το τι πρέπει να πρωτοαναφέρω...

Στανταράκι στην παραγγελία είναι τα παστουρμαδοπιτάκια. Εξαιρετικό φύλλο, άψογη γέμιση που επικρατεί το τυράκι, και μια διακριτική μαρμελάδα τομάτας που δίνει αυτό το κάτι παραπάνω!

Χρυσό μετάλλιο: Χοιρινό ψαρονέφρι πανέ, σκεπασμένο με αυγά μάτια. Συνοδεύεται από πατάτες τηγανιτές και σάλτσα μουστάρδας (11.5 ευρώ αν θυμάμαι σωστά). Χορταστικό, ζουμερό! Απίστευτη κρούστα και χορταστική μερίδα. Πρώτα χορταίνει το μάτι και μετά το στομάχι!

Λουκάνικο Σφακίων και λουκάνικο Καρπενησίου (γεμιστό με τραχανά και φέτα). Νοστιμότατα και ελαφριά, ικανοποιούν τους λάτρεις, ενώ δεν δυσαρεστούν σε καμία περίπτωση και αυτούς που τα αποφεύγουν. Διατηρούν τους χυμούς τους και είναι ευκολοχώνευτα.

Οι πατατόφλουδες είναι κλασικό πιάτο που το θυμάμαι από την πρώτη επίσκεψη. Για να έχει "επιβιώσει", σημαίνει πως έχει fans. Το μόνο που με χαλάει είναι το κρεμμύδι. Θα προτιμούσα κάτι άλλο, πιο ελαφρύ.

Ασημένιο μετάλλιο: Τραγανός βουβαλίσιος καβουρμάς Σερρών με κρέμα μουστάρδας. Μπισκοτένια κρούστα, διατηρεί ζουμερό τον καβουρμά. Έγινε επική μάχη στο τραπέζι.

Τα κρασάτα μανιτάρια στο τηγάνι, με ρίγανη και πεκορίνο, έπεισαν και τους haters να τα δοκιμάσουν. Ζουμερά και ούτε ένα κακοφτιαγμένο.

Το τηγανιτό μοσχαρίσιο συκώτι, σβησμένο με ρετσίνα και λεμόνι, διατηρήθηκε αφράτο και νόστιμο.3 αξιοπρεπέστατα τεμάχια με ελαφρώς brutal γεύση.

Τα πουγκιά κολοκυθιού γεμιστά με φέτα και δυόσμο, παρουσιάστηκαν χρυσαφένια και λαχταριστά. Το κολοκύθι συμπλήρωνε ιδανικά τη φέτα. Σα να κάνει pick n' roll ένα πράγμα.

Η καπνιστή μελιτζάνα αν και παρουσιάστηκε καρβουνιάρικη, έκρυβε μέσα της όλη την ψύχα της, που ακόμα και εγώ την αποφεύγω. Ήταν ανάλαφρη και καθόλου σκορδάτη. Συνδυάστε τη με την τομάτα και τη φέτα.

Η πράσινη σαλάτα τύπου σίζαρς, έκρυβε μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου και ήταν όσο φρέσκια περιμένει κάποιος.

Το καπνιστό ψαρονέφρι το δοκίμασα με καθυστέρηση και δυστυχώς δεν μπορώ να το αξιολογήσω σωστά, μια και έχασε τη σπιρτάδα του. Σαν συμπληρωματικός μεζές πάντως είναι μια χαρά. Είχαμε σκάσει τόσο πολύ που τα χοιρινά δεντρολιβανομουσταρδάτα μπριζολάκια δεν μπόρεσα να τα δοκιμάσω.

Τέλος, το πιάτο που δεν μου έκανε εντύπωση σαν κυρίως, ήταν βουβαλίσια κεμπαπάκια. Δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο, αισθάνθηκα πως ήταν και λιγάκι παραπάνω λιπαρά. Ίσως γι'αυτο υπήρξε το πλιγούρι σαν συνοδευτικό.

Θα πουλήσω τρέλα και το χάλκινο μετάλλιο θα το δώσω στο πραγματικά εξαιρετικό τους ημίγλυκο κρασί. Να μην τολμήσουν να το αλλάξουν!

Για τα γλυκά τι να πω;Δοκιμάστε τα για να αλλάξετε γεύση, είναι αρκετά πληθωρικά (και καθόλου δεν με χαλάει! ). Μηλόφι με τρομερή καραμέλα, θα προτιμούσα όμως να μην υπάρχει η σαντιγί. Εξαιρετικό μπισκότο, ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν την προσθήκη κάποιου ξηρού καρπού στην κορυφή.

Cookies Oreo, Αμερικανιά. Ωραία Αμερικανιά όμως. Χρειάζονται 2-3 άτομα για να μη μπουχτίσουν.

Μους σοκολάτας γάλακτος Lacta. Όντως η βάση πραλίνας ήταν παιχνιδιάρικη και νόστιμη, ανάλαφρη η μους. Αρκετά ρομαντικό επιδόρπιο (λόγω και Lacta).

Πραγματικά παραγγείλαμε πάρα πολλά πιάτα, ίσως 2-3 δεν χρειαζόντουσαν (8 άτομα πήγαμε). Σίγουρα θα παίχτηκαν κάποια κεράσματα από το μαγαζί, ενώ το τελικό αντίτιμο ανήλθε σε 45 ευρώ το ζευγάρι. Εξαιρετική τιμή για την Αρμένικη βίζιτα που κάναμε (ως τις 3 το πρωί)!

Και ενώ έχουμε φάει ωραία και καλά, είχαμε και την επίσκεψη μιας γοητευτικής κυρίας που τυχαίνει να γνωρίζει την παρέα μας. Τι άλλο να ζητήσουμε;

Εγώ θα πω τίποτα! Ίσως αυτή η κυρία θα έπρεπε να κανονίσει να μυήσει και άλλους χρήστες του Ask4food...

Όπως και να'χει, πολλοί ζηλεύουν τη Φυσαρμόνικα. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να το ψάχνει και να μην επαναπαυθεί. Γιατί και τα λεφτά στην τράπεζα, κάποια στιγμή χάνουν την αξία τους.

Σύντομα θα ξαναπάμε! Και ίσως αυτή τη φορά μετά το δείπνο... (τα υπόλοιπα τα ξέρει η Κιουρία)... Viva America!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

09 Ιαν 2018

Eπισκεφτήκαμε την "Φυσαρμόνικα" τη Τρίτη 2 Ιανουρίου και ενω περιμέναμε να μην έχει πολύ κόσμο λόγω της ημέρας τελικά ξαφνιαστήκαμε ευχάριστα καθότι υπήρχε αρκετός κόσμος και μια ευχάριστη ατμόσφαιρα. Βέβαια μετά καταλάβαμε γιατί είχε τόσο κόσμο αφού είναι ενα απο τα καλύτερα εστιατόρια της Αθήνας. Ο χώρος του μαγαζίου είναι καλός και η ατμόσφαιρα που δημιουργείται απο τις πολλές παρέες βοηθά σε αυτό το τομέα. Επίσης η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.

Πάμε τώρα αναλυτικά στα του φαγητού. Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής:
- Σαγανάκι φορμαέλα (2/4): Ισώς το χειρότερο πιάτο του. Αν και μου αρέσει ο συνδυασμός αλμυρού-γλυκόυ έδω θαρρώπως δεν ήταν πετυχημένη η προσθήκη του γλυκού του κουταλίου απο πάνω ή ίσως ήθελε μικρότερη ποσότητα (5,6€)
- Πατατόφλουδες (3/4): Πατάτες σαν τηγανητές με η φλόυδα τους και δροσερή σως απο πάνω. Πόλυ ωραίο ορεκτίκο (3,8€)
-Φωλιά πατάτας(4/4): Απόλυτη αρμονία φωλίας-αυγού-τυριού και απακίου! Σίγουρα αξίζει(5,9€)
- Συκώτι μοσχαρίσιο (3/4): Ωραίο συκώτι και σωστά ψημένο. Το ζητήσαμε medium-well και μας ήρθε ακριβώς έτσι και αρκετά ζουμερό. (5,3€)
- Μπριζολάκια χοιρινά λαιμού (4/4): Ζουμερά και γευστικά. Με μια λέξη: φοβερά! (6,3€)
- Λουκάνικο Καρπενησίου με τραχανά και φέτα (4/4): Φοβερό και αυτό το πιάτο. Ο τραχανάς με τη φέτα σπάγανε την πολύ εντόνη λουκανίλα και ταιριάζαν τόσο πολύ. (6,4€)
-Καπνιστό ψαρονέφρι (3/4): Ωραίος μεζές και αυτός. (6,7€)
- 1kg χύμα ημίγλυκο κόκκινο (3/4). (10€)
-1 μηλόφι(4/4): Καταπληκτίκο γλύκο! (4,5€)

Συνολικά πληρώσαμε 57,7€. Πολύ καλή τιμή για τη ποιότητα και το μέγεθος των μερίδων.

Δυσκολία παρκαρίσματος: Μέτρια προς έυκολη.

07 Νοε 2017

+ Εξυπηρέτηση άμεση και με χαμόγελο. Νέα παιδιά με κέφι για τη δουλειά τους.
+ Εύκολη εύρεση του καταστήματος (Μεσογείων, κάτω από τη σχολή χορού της Galena)
+ Εύκολο πάρκινγκ στους γύρω δρόμους και ιδιαίτερα λίγο πριν φτάσετε στο κατάστημα
+ Διαφορετικά πιάτα από τα συνηθισμένα με συνήθως ως επί το πλείστο ωραίες νέες γεύσεις.
+ Τήρηση χώρων καπνιζόντων και μη. Μπράβο τους.

- Η αίσθηση ότι είσαι πάνω στη Μεσογείων, αν κι έχει γίνει φιλότιμη και καλή προσπάθεια να κρυφτεί η λεωφόρος με φυτά (μικρό το κακό γενικά... )
- Οι τιμές θα μπορούσαν να ήταν κι ελαφρώς χαμηλότερες σε σχέση με τη ποσότητα (είναι καλές τιμές ως προς τη ποιότητα).

Ενδιαφέρουσες επιλογές:
Βουβαλίσια μπιφτέκια με ρύζι (Πολύ ωραίο)
Λουκάνικο γεμιστό με τραχανά και φέτα (Διαφορετικό κι γευστικότατο)
Κοτομπουκιές με mοjito (Εξαιρετικό! )
Κατανταϊφάκια με τυρί (Νέα γεύση και αποδεκτή)
Σαλάτα πράσινη (Μεγάλη! )
Γλυκό OREO με παγωτό (Μη το χάσετε! Must! )
Κρασί χύμα Αγιωργίτικο (Πολύ τίμιο. Καλύτερο από πολλά εμφιαλωμένα)

26 Οκτ 2017

Επισκεφθηκαμε το μαγαζι μεσημερι Κυριακης αργουτσικα, τεσσερα ατομα, εκ των οποιων μια εγκυμονουσα, με οτι αυτο συνεπαγεται για τους περιορισμους στις επιλογες μας.

Για τον χωρο δεν θα μακρυγορησω, ομορφος αλλα οριακα φιλοξενος μιας και ειναι αρκετα και ενοχλητικα στριμωγμενος, ειχαμε και καποια θεματακια με τον ηλιο.
Οι τουαλετες καθαρες.

Το σερβις γρηγορο και ευγενικο, αλλα σε καποιες ιδιαιτεροτητες της παραγγελιας μας δεν ανταποκριθηκε, ουτε υπηρξε κατι να θυμασαι, δηλαδη σωστα διεκπεραιωτικο -κι αυτο το εννοω θετικα-, εξου και η βαθμολογια. Στα συν παντως το μικρο εξτρα σκαμπο/τραπεζι που εφεραν για να ειμαστε πιο ανετα.

Στο φαγητο τωρα. Παραγγειλαμε λιγα πραγματα, τα ακολουθα:

-Πουγκια κολοκυθιου, πολυ πετυχημενα, χωρις ιχνος λαδιλας, σαν χοντροκομμενοι κολοκυθοκεφτεδες σε φυλλο, με ωραια σως φετας, φαγωθηκαν ευχαριστα.

-Μια ελληνικη σαλατα, λιγο τσιγκουνικη μου φανηκε στην ποσοτητα και στο λαδι, επισης ολα τα λαχανικα (οι ντοματες ειδικα! ) ζεστα, κατι που με ξενερωνει παντα στη σαλατα.

-Μια τηγανητες πατατες, μια χαρα, αν μη τι αλλο φρεσκες και καθολου λαδοπιωμενες, ακριβως οπως πρεπει.

-Μπιφτεκακια γεμιστα με κασερι, με κοκκινη σαλτσα ντοματας, συνολικα, λογω σαλτσας, πολυ νοστιμα, αλλα καπως σφιχτα.

-Χοιρινα μπριζολακια λαιμου, σωστα ψημενα, καλα στο λιπακι τους, ταιριαστη η μαριναδα, πολυ καλα.

-Συκωτι μοσχαρισιο, κατ'απαιτηση μου, βασικα σχεδον μονος μου το εφαγα τελικα, ψημενο οπως θελαμε κατοπιν ερωτησης του σερβιτορου, αλλα αρκετα μετρια κομματια ποιοτικα με ινες και τα τοιαυτα, και μια σαλτσα που κατα τα δικα μου γουστα θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη, ή ακομα καλυτερα, σε εντελως διαφορετικη κατευθυνση

-Μπακαλιαρο σκορδαλια, το μονο που δεν δοκιμασα, αλλα η φιλη που ελπιζουμε να πανε ολα καλα οποτε και soon to be mother, τον τσακισε.

Συνοδεψαμε με νερο, ενα αναψυκτικο και μια μπυρα Ζεος, με τον λογαριασμο να ανερχεται στα 51 ευρω.

Προφανως και φαγαμε και ηπιαμε συντηρητικα για ευνοητους λογους, διαφορετικα το ποσο θα ανεβαινε, παρολαυτα οι τιμες του μαγαζιου ειναι απολυτα λογικες, και σιγουρα δεν φυγαμε πεινασμενοι.

Δεδομενου οτι το φαγητο τεινει προς το 2 και το vfm στο 3.5, πιστευω οτι η βαθμολογια ειναι δικαιη, με μια μικρη αβαντα για το μαγαζι.

Για οποιον το σκεφτεται ακομα, το μαγαζι ανηκει στην κατηγορια "και γιατι οχι?". Τουτεστιν, αν ειστε περιοικοι ή κυκλοφορειτε εκει γυρω, ειναι μια πολυ τιμια και κυριως ασφαλης προταση που λογικα δεν θα απογοητευσει κανεναν. Αν ειστε μακρυα, σιγουρα θα βρειτε κατι αναλογο ή και καλυτερο στην ευρυτερη γειτονια σας, οποτε τζαμπα η ταλαιπωρια της μετακινησης.

Το "προβλημα" ειναι οτι φαγαμε οντως σωστα μαγειρεμενο φαγητο, αλλα οι γευστικες εντασεις του αγγιζαν το ουδετερο, ειναι απο τα λιγα φαγαδικα που δεν μου προκληθηκε η περιεργεια να το ξαναεπισκεφτω για να δοκιμασω κι αλλες γευσεις, γιατι απο τωρα νιωθω πως θα ειναι, σωστες κι αδιαφορες, υπο την εννοια της απουσιας οποιασδηποτε εκπληξης.

Να βγαλω και το αχτι μου τωρα.
ΥΓ1. Πηγα λιγες μερες διακοπες στο Πηλιο. Τρωγαμε καθε μερα εξω, τα παντα, απο μαγειρευτα μεχρι κρεατα και ψαρικα, απο σχαρα και τηγανι μεχρι κατσαρολα. Εαν μπρορουσα να γραψω κριτικη για ολα τα εστιατορια και ταβερνες που επισκεφθηκαμε, η χειροτερη βαθμολογια στο φαγητο θα ηταν 3 γεματες και ολοψυχες ντοματουλες. Οχι οι 3 που εδωσα στη "Φ".
ΥΓ2. Με το που γυρισα βρηκα προσκληση -ως επιλαχων αποσο καταλαβαινω- για την εβδομαδα καλοφαγαδων, στην οποια δυστυχως δεν μπορεσω να ανταποκριθω. Κριμα, ηθελα να γνωρισω καποιους απο εσας.
ΥΓ3. Το ξερω οτι γραφω λιγο (και ποιος ενδιαφερεται που λεει ο λογος, αλλα ειπαμε, βγαζω το αχτι μου! ), να ξερετε οτι σας παρακολουθω ομως! Τοσο τα οικονομικα, οσο ο χρονος και η διαθεση, οδηγουν στο να επιμενουμε σε δοκιμασμενες επιλογες, ε, και εκ των πραγματων, ποσες φορες να γραψω κριτικη για το ιδιο μαγαζι?

Ευχομαι σε ολους μας καλη σεζον σε ολους τους τομεις: )

19 Οκτ 2017

Απρόσμενα πετυχημένο μεζεδοπωλείο!

Τυχαία μη προγραμματισμένη επίσκεψη στη Φυσαρμόνικα στα τέλη του σεπτέμβρη, για την οποία είχα σχηματίσει μία πολύ θετική εικόνα από τις πολύ καλές κριτικές των φίλων του ask4 και από το μενού της που είχα χαζέψει κάποιες φορές στο site τους. Βρεθήκαμε μία παρέα τεσσάρων ατόμων σε παρακείμενο καφέ μπαρ από νωρίς το βραδάκι, και μια και δεν είχα φάει πρότεινα να συνεχίσουμε στη φυσαρμόνικα που ήταν κοντά και να δοκιμάσουμε τους εκλεκτούς μεζέδες της. Παραδόξως το ζεύγος που συνόδευα παρότι γείτονες του μεζεδοπωλείου ουδέποτε το είχαν επισκεφθεί. Ενώ ο διαβασμένος ask4foodικός βρήκε την ευκαιρία να παινέψει τα οφέλη της ενημέρωσης του site σε περιπτώσεις σαν κι αυτή.

Βρήκαμε να καθίσουμε Σάββατο βράδυ λοιπόν χωρίς κράτηση και τακτοποιηθήκαμε στον μικρό εσωτερικό της φωτεινό και πολύχρωμο χώρο που μου άρεσε περισσότερο από τον εξωτερικό. Μας μετέφεραν με ταχύτητα στον έξω στεγασμένο χώρο κατόπιν αιτήματός μας για τα απαραίτητα τσιγαράκια, χωρίς την παραμικρή δυσανασχέτηση. Ευχάριστα vibes γενικώς τα οποία οφείλονται στην ζωντανή ενέργεια του καταστήματος μια και ήταν σχεδόν γεμάτο και στο πολύ φιλικό και χαμογελαστό καλωσόρισμα του προσωπικού της. Η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι «σφαίρα»… όλα έγιναν πολύ γρήγορα: γρήγορη τακτοποίηση χωρίς χρονοτριβές, μας έστρωσαν τραπέζι για τρεις γιατί ο ένας είχε εν τω μεταξύ αποχωρήσει, μας έφεραν σερβίτσια και νερό και μαζί τους μεγάλους καταλόγους για να επιλέξουμε τους μεζέδες μας. Τα τραπέζια άνετα σχετικά μεγάλα. Η φυσαρμόνικα διαθέτει μεγάλη ποικιλία για να χορταίνει το μάτι και πραγματικά μακάρι να μπορούσα να επιλέξω περισσότερα πιάτα για να δοκιμάσω περισσότερες γεύσεις (βρήκα λύση στο πρόβλημα αυτό: επανάληψη επίσκεψης με την πρώτη ευκαιρία…).

Εν τέλει, προσπερνώντας δύο πιάτα ημέρας που μας ανακοινώθηκαν, είχε κοντοσούβλι που ήμουν περίεργος πως θα το σέρβιραν αλλά συγκρατήθηκα, καταλήξαμε στις εξής επιλογές του καταλόγου: κανταϊφάκια ψητά γεμιστά με γραβιέρα, ελληνική σαλάτα και πατάτες τηγανητές νάξου (πρώτη φορά την επισκέφτηκα φέτος και τι νησί είναι αυτό! ) με τυράκι τριμμένο τα οποία πιάτα ήρθαν… σφαίρα!

Από αυτά μου άρεσε πολύ η σαλάτα που είχε ολόφρεσκη όψη με ζωντανά χρώματα των λαχανικών, πολύ καλή μερίδα και εξίσου νόστιμη. Τα κανταϊφάκια δεν ήταν τόσο του γούστου μου, μια και ήταν σκληρά εξωτερικά και κόβονταν δύσκολα, και το λιωμένο εσωτερικά τυρί δεν ξεχώριζε γευστικά. Δεν θα το προτιμούσα ξανά, στους υπόλοιπους άρεσε.

Οι πατάτες καλές για τσιμπολόγημα, δεν έμεινε ψίχουλο. Επόμενες επιλογές το συκώτι, τα μπιφτεκάκια γαλοπούλας, η παινεμένη τηγανιά κοτόπουλο mohito και το καπνιστό ψαρονέφρι. Δυνατές επιλογές κρεατικών με εξαίρεση τα μπιφτέκια γαλοπούλας που είναι πιο light γενικά αλλά ήταν καλά άσε που τα συνοδευτικά καραμελωμένα κρεμμύδια με το κατσικίσιο τυρί και τις λεπτές φέτες αχλαδιού τα ανέβασαν ένα σκαλί πιο πάνω, ταιριαστός συνδυασμός.

Το συκώτι εγώ το τρώω και έφαγα τα δύο από τα τρία κομμάτια που μας σερβιρίστηκε στο τσίγκινο σκεύος του χωρίς άλλο συνοδευτικό, μου άρεσε αλλά για την επόμενη φορά κράτησα μια νοερή σημείωση στο μυαλό μου να το παραγγείλω λιγότερο ψημμένο γιατί ήταν λίγο σκληρό (ρωτηθήκαμε βέβαια για το πόσο ψημμένο το θέλουμε και είπαμε καλοψημμένο).

Πιο πικάντικο μεζέ στα γούστα μου βρήκα το ψαρονέφρι που σερβιρίστηκε σε παχουλές παραλληλόγραμμες φέτες σε όμορφο μαύρο πέτρινο πιάτο και έγινε ανάρπαστο γιατί ήταν όντως πολύ νόστιμος μεζές όπως και η νόστιμη τηγανιά αφράτων μπουκιών κοτόπουλου mohito που σερβιρίστηκε στο τσίγκινο σκεύος με αρκετή σαλτσούλα για όσους αρέσκονται να βουτούν το ψωμί τους. Προκρίνονται αμφότερα για επόμενες επαναλήψεις. Α! ψωμί.

Προσωπικά το αποφεύγω, και μια και δεν ήρθε εξαρχής, ζητήσαμε να μας φέρουν. Η πρώτη αντίδραση του σέρβις ήταν ότι είχε τελειώσει αλλά τελικά μας έφεραν ένα πανεράκι με αρκετές φέτες μαύρου και λευκού τις οποίες δεν δοκίμασα.

Γλυκό κλείσιμο στο τέλος, όπου ο χαμογελαστός μας νεαρός σερβιτόρος μας περιέγραψε αναλυτικά τα γλυκά τους, μας φρέναρε αυθόρμητα όταν πήγαμε να παραγγείλουμε πολλά και τελικά επιλέξαμε το δικό τους signature μηλόφι και το cookie oreo με παγωτό. Δεν το ζητάει το γλυκό ο οργανισμός μου, θα φάω επιλεκτικά για τη δοκιμή και για να αλλάξω γεύση, πάντως και τα δυο γλυκά τα βρήκα αξιοπρεπή, ίσως λίγο περισσότερο άρεσε το oreo με το μπισκότο του όπως και στους υπόλοιπους δύο της παρέας.

Ήπιαμε κάτι cokes που λέει και ο PRitanis και ένα μπουκαλάκι ρακί, μας κέρασαν και ένα λικεράκι μαστίχα… μάλιστα. σκεφτόμουν για τη φυσαρμόνικα… λέω κοίτα να δεις ένα ωραίο μαγαζί. Ευγενική, φιλόξενη και τάχιστη εξυπηρέτηση, καλή κουζίνα, σωστή με τάση προς τα πάνω δηλ. να την πεις και πάρα πολύ καλή. Να την πεις και άψογη στα περισσότερα. Ποικιλία σε γεύσεις. Νόστιμα πιάτα, καλές μερίδες, όμορφη παρουσίαση που δεν θα σου λείπει η τσαχπινιά που θα το διαφοροποιήσει από ένα παραδοσιακό μεζεδοπωλείο. Γκουρμεδίζει χωρίς να είναι γκουρμέ είπε η φίλη μου. Νάτα μας!

Χωροταξικά δεν εντυπωσιάζει χωρίς να του λείπει κάτι, αλλά βλέπεις ότι στο χώρο που διαθέτουν κάνουν ότι μπορούν για να αισθάνεται άνετα ο πελάτης, φροντίζοντας με μικρές γουστόζικες διακοσμητικές λεπτομέρειες να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι μπροστά από τη πολύβουη μεσογείων. Λόγω του πολύ κόσμου που βρισκόταν εκεί, είναι λίγο φασαριόζικο μαγαζί, δεν είναι το εστιατόριο που θα φας με ησυχία αλλά έτσι είναι τα μεζεδοπωλεία. Ο κόσμος όμως είναι και αυτός που δίνει και μια ζωντάνια στο χώρο.

Μπράβο στα παιδιά που το τρέχουν, το νοιάζονται το μαγαζί τους και θέλουν ο πελάτης να φεύγει φροντισμένος και ικανοποιημένος. Χαίρεσαι όταν φεύγεις ρε παιδί μου, τέτοιο πράγμα. Α. τιμές. Τίμια πράγματα και εδώ. Δυστυχώς έχασα την απόδειξη και δεν θυμάμαι την τιμολόγηση καθενός πιάτου, πληρώσαμε σούμα γύρω στα 55€ τρία άτομα, με απόδειξη κανονικά. Στα άνω όρια του πρώτου επιπέδου 10-16€ στα κάτω όρια του δεύτερου επιπέδου 17-25€ (αν ανεβείτε κι άλλο θα σας μεταφέρουν οριζοντίως). Θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικά προσιτό, για να μη πω και φθηνό αλλά δεν θέλω να βάζω και ιδέες. Η φυσαρμόνικα είναι από τα καταστήματα εστίασης που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε κάθε είδους συνδυασμό παρέας και γούστων και βέβαια συστήνεται ανεπιφύλακτα για παρέες των δύο έως πολυπληθείς συνεστιάσεις με συναδέλφους από τη δουλειά (ε ρε έτσι και πουν να βγούμε φέτος, έχω έτοιμη τη πρόταση). Παιδιά, ανοίχτε και στη Νέα Σμύρνη ένα παράρτημα… εύχομαι και εις ανώτερα.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση!

03 Σεπ 2017

Φυσαρμόνικα, update 2017, μετά από ακριβώς δύο χρόνια.

Τα στέκια εκείνα που μου έρχονται πρώτα-πρώτα στο μυαλό όταν θέλω να πάω κάπου για να ευχαριστηθώ και να περάσω καλά, όταν θέλω να προτείνω σε κάποιον φίλο, γνωστό ή συγγενή και να βγω ασπροπρόσωπη, εκείνα που σε βάθος χρόνου διατηρούν αναλλοίωτο τον χαρακτήρα τους, το επίπεδό τους και διαρκώς προσπαθούν για το καλύτερο… θεωρώ ότι το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να τα τιμώ από τούτο εδώ το βήμα. Για να θυμούνται οι παλιοί… και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Και γιατί τα καλά πρέπει να λέγονται ξανά και ξανά.

Ένα τέτοιο στέκι είναι η Φυσαρμόνικα. Έχω πρόχειρα στο μυαλό μου άλλα τρία-τέσσερα ανάλογα εστιατόρια, διαφορετικού ίσως ύφους ή στυλ, αλλά ίδιας νοοτροπίας και αντίληψης ως προς το επίπεδο των υπηρεσιών τους.

Στο θέμα του χώρου θα επαναλάβω πως η πρώτη επίσκεψη ίσως να μην σας ενθουσιάσει λόγω κυρίως της θέσης που βρίσκεται (Μεσογείων), κι όχι επί τούτου σαν χώρος στο εσωτερικό του. Αντικειμενικά είναι ευχάριστος, με νεανικές διακοσμητικές πινελιές και χρώματα, καθαρός, στον οποίο διατηρείται μέσα το “μη καπνίζειν” αλλά σέβεται και τον καπνιστή δίνοντάς του τον εξωτερικό (κλεισμένο με τζάμι) χώρο.

Οι προσπάθειες να ομορφύνει ακόμα περισσότερο ο εξωτερικός πλαϊνός χώρος (σε σχέση με παλαιότερα) και να κάνουν τον επισκέπτη να ξεχνάει πως βρίσκεται στην άχαρη Μεσογείων είναι άκρως επιτυχημένες κατά τη γνώμη μου. Το σταμπωτό δάπεδο, οι υπερυψωμένες πρασινάδες ολόγυρα, ο ξύλινος φράχτης με τα γλαστράκια και τα παλιά διακοσμητικά πορτοπαράθυρα σε διάφορους χρωματισμούς και τεχνοτροπίες έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ένα όμορφο περιβάλλον. Μου αρέσει και η παρέμβαση που έχουν κάνει στον εσωτερικό χώρο για να κρυφτεί διακριτικά η πόρτα του wc ώστε να μην είναι σε κοινή θέα από κάποια κοντινά τραπέζια. Γενικά… μου αρέσει. Η μουσική διατηρείται στα ίδια ευχάριστα επίπεδα για το γούστο μου, σε έντεχνους ρυθμούς και στη σωστή ένταση.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα από τα -επίσης- δυνατά χαρτιά της Φυσαρμόνικας. Όλα τα παιδιά μαζί και οι ιδιοκτήτες, είναι πάντα διαθέσιμοι, πρόθυμοι και αποτελεσματικοί σε αυτό που κάνουν. Ξέρουν να καθοδηγήσουν την παραγγελία αν χρειαστεί, να εξηγήσουν για το κάθε πιάτο οποιαδήποτε διευκρίνιση, γρήγοροι στις κινήσεις τους και το σημαντικότερο, ρωτάνε αν όλα ήταν καλά ή αν κάτι δεν μας άρεσε. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Η τελευταία επίσκεψη πραγματοποιήθηκε τέλος Ιουνίου, άτομα δύο.
Η παραγγελία μας:

- Φωλιά πατάτας με αυγά χ 5,90€

Ένα από τ’ αγαπημένα ορεκτικά στη Φυσαρμόνικα. Τριμμένη πατάτα τηγανισμένη χρυσαφένια και ξεροψημένη, με δύο αυγά μάτια κι από πάνω τριμμένη γραβιέρα Ηπείρου και ψιλοκομμένο απάκι Κρήτης. Ό, τι πρέπει για το ξεκίνημα.

- Λουκάνικο Καρπενησίου γεμιστό με τραχανά και φέτα χ 6,40€

Άλλο ένα ορεκτικό που δεν λείπει ποτέ από την παραγγελία μας. Τρία τροφαντά τεμάχια περιχυμένα με μια νόστιμη μουσταρδένια σαλτσούλα… πεντανόστιμα! Βασικά είναι πολύ νόστιμο και το λουκάνικο Σφακίων αλλά προσωπικά κλείνω περισσότερο σε αυτά.

- Πατατόφλουδες χ 3.80€

Μα καλά; Πάλι πατάτα; Ναι, ναι… φουλ της πατάτας… κι ας είναι και η φλούδα. Λοιπόν, φλοίδες πατάτας ψωμωμένες ελαφρώς, με σως γιαουρτιού, καρεδάκια ντομάτας και φρέσκο κρεμμυδάκι… Θεός! Θα γίνω γραφική αλλά πραγματικά τα τρία παραπάνω υπάρχουν πάντα στο τραπέζι μας.

- Τηγανιά μανιταριών χ 6,50€

Σερβίρονται σε τηγανάκι, με βουνίσια ρίγανη και κομμάτια πεκορίνο, σβησμένα με κρασί. Αν σας αρέσουν τα μανιτάρια δοκιμάστε τα. Εγώ θα ήθελα λίγη ένταση παραπάνω, ίσως ν’ ακούγεται περισσότερο η ρίγανη, κατά τα άλλα ήταν πολύ καλά. Ίσως αν το πεκορίνο ήταν τριμμένο όπως αναγράφεται τώρα στον κατάλογο (κι όχι σε κομμάτια που ήρθε σε μας) να έδινε περισσότερη ένταση.

- Τηγανιά κοτόπουλο majito x 6,40

Είναι υπέροχη και είναι αυτό που φαντάζεστε. Μπουκιές κοτόπουλου με τα υλικά του μοχίτο. Αν δεν τα γνωρίζετε σημειώστε λάιμ, ρούμι, μαύρη ζάχαρη και δυόσμος … όλα αυτά σβήνουν το κοτοπουλάκι και δίνουν μια ξεχωριστή γεύση.
Ακόμα κι αν δεν πίνετε μοχίτο… μην το φοβηθείτε, είναι πολύ ωραίος μεζές.

- Μοσχαρίσια μάγουλα με χειροποίητο πουρέ πατάτας χ 9€

Πιάτο ημέρας το οποίο αν πετύχετε, θα είναι αμαρτία να μην το παραγγείλετε. Και σας το λέω εγώ που το μοσχάρι δεν το συμπαθώ και ιδίως κοκκινιστό δεν το έτρωγα ποτέ στο σπίτι. Αφρός… έλιωνε στο στόμα. Τρεις μεγάλες τούφες, νόστιμου πουρέ κι από πάνω τρεις μεγάλες μερίδες μοσχαράκι με σαλτσούλα κόκκινη που διαλυόταν με το πιρούνι. Τέλειο πιάτο.

Ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει εδώ να κάνω στην τιμή του, διότι όπου συναντήσω μοσχαρίσια μάγουλα κοστολογούνται -δύο μπουκίτσες- πάνω από 11€ λες και μας σερβίρουν πλάκα χρυσού. Σε συζήτηση με τον Κώστα ενός εκ των ιδιοκτητών ειπώθηκε ότι σε γνωστό εστιατόριο με μια ντουζίνα επώνυμους σεφ… κοστολογήθηκε 25€, ποσό που και ο ίδιος βρίσκει εξωφρενικό γνωρίζοντας το κόστος αγοράς του, αυτός είναι και ο λόγος που το έβαλε στα ημέρας. Έτσι… για το γαμώτο. Γιατί όπως υπάρχουν άνθρωποι και ανθρωπάκια, υπάρχουν αντίστοιχα τίμιες επιχειρήσεις αλλά και…. Δεν το λέω!

Γενικά έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πιάτα στη Φυσαρμόνικα, όπως τα παστουρμαδοπιτάκια με την υπέροχη μαρμελάδα ντομάτας, σαγανάκι φορμαέλα που έχει πολύ ζήτηση, τα μπιφτεκάκια με καπνιστό τυρί, τα μπριζολάκια, σαλάτες... όλα είναι υψηλού επιπέδου γευστικά και ποιοτικά. Το site τους είναι πάντα ενημερωμένο και τώρα το καλοκαίρι έχουν γίνει και κάποιες αλλαγές στο μενού κι έχουν προστεθεί και νέα πιάτα.

Γλυκά. Ένα άλλο ωραίο κεφάλαιο στην Φυσαρμόνικα. Έχει 4-5 επιλογές που αλλάζουν ανάλογα την εποχή και είναι όλες αξιοπρεπέστατες. Σ’ αυτή την τελευταία επίσκεψη πήραμε:

- Μηλόφι… που αποτελεί σταθερή αξία χ 4,50€ το οποίο μας το κέρασαν
Όπως είναι το μπανόφι, (μπισκότο, μπανάνα, καραμέλα, σαντιγύ) αλλά στη θέση της μπανάνας βάλτε μήλο. Φανταστείτε ότι το μπανόφι δεν το τρώω… αυτό το τσακίζω.

- Τάρτα σοκολάτας με παγωτό βανίλια γαρνιρισμένο με καραμέλα χ 5€ το οποίο επίσης μας το κέρασαν. Αν θυμάμαι καλά η βάση ήταν από τριμμένο μπισκότο, όχι ότι δεν ήταν καλή, αλλά θα προτιμούσα να είναι κανονική ζύμη τάρτας.
Αξιοπρεπέστατο γλυκό ιδίως για όσους θέλουν κάτι σοκολατένιο.

Αν πέσετε σε εποχή που έχει στον κατάλογο μους χαλβά (συνήθως χειμώνα) μην το αγνοήσετε, είναι πολύ πρωτότυπο γλυκό. Γενικά έχω δοκιμάσει αρκετά γλυκά στη Φυσαρμόνικα και θεωρώ ότι είναι όλα σε πολύ καλό επίπεδο.

Ήπιαμε μια μπύρα Schneider weisse (5€) που μας αρέσει πολύ και ο λογαριασμός ήρθε στα 39,20€ χωρίς τα γλυκά που όπως προανέφερα μας τα κέρασαν. Με τα γλυκά ο λογαριασμός θα σκαρφάλωνε στα 48€ και κάτι ψιλά, αλλά μην εστιάζετε μόνο στην τιμή γιατί δεν θεωρώ πως είμαστε μέτρο σύγκρισης εμείς, αν αναλογιστείτε πως δύο άτομα και μάλιστα γυναίκες, πήραν 6 πιάτα και δύο τα γλυκά 8…. γιατί κι αυτά στο στομάχι πηγαίνουν, συνυπολογίζοντας παράλληλα την ποιότητά τους, τη γεύση τους καθώς και τους υπόλοιπους παράγοντες (ατμόσφαιρα, εξυπηρέτηση) το vfm εκτινάσσεται στα ύψη κατά την ταπεινή μου άποψη.

Η Φυσαρμόνικα έχει εκείνο το “χρυσό πακετάκι” για το οποίο έχω μιλήσει πολλές φορές σ’ αυτό εδώ το site. Και η άριστη βαθμολογία μου δεν έγκειται στο ότι δεν θα βρει ποτέ κανείς το παραμικρό ψεγάδι… άλλωστε γούστα είναι αυτά όπως ξέρουμε όλοι. Όμως για μένα είναι ο προορισμός που συνεχίζει σταθερά να μου προσφέρει ασφάλεια και σιγουριά για το ότι θα περάσω καλά με την παρέα μου, θα ευχαριστηθούμε ποιοτικό φαγητό, σ’ έναν χώρο ευχάριστο, καθαρό, με ανθρώπους που αγαπούν και σέβονται τη δουλειά τους… κατά συνέπεια και τον πελάτη που τους στηρίζει. Είναι στα top five των επιλογών μου και … ναι…

Προτείνεται… με κλειστά μάτια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

22 Ιούλ 2017

Καλοκαιρινή διάθεση, νωχελικοί ρυθμοί, μια ήσυχη πόλη, που σταδιακά αδειάζει... και εγώ έχω επιστρέψει από ένα καταπράσινο κοντινό νησάκι ρομαντικών διακοπών, συνεχίζοντας τις διακοπές μου και την ομαλή μετάβαση σε ρυθμούς Αθήνας και δοκιμάζοντας νέα πιάτα... Μα πού? Βεβαιότατα στην Φυσαρμόνικα... μόλις δεκαπέντε λεπτά με το αυτοκίνητο σε άδειους δρόμους....
Αγαπημένο μεζεδοπωλείο, το οποίο έχω επισκεφτεί ήδη 3 φορές....

Αν γράψω για το χώρο, θα αρκούσε να πω, ότι είναι πεντακάθαρος, άνετος, λειτουργικός, απλός με όμορφο χαλαρωτικό ημιυπαίθριο χώρο για το καλοκαίρι, και, αν και βρίσκεται σε κεντρικότατο δρόμο, δεν καταλαβαίνεις την φασαρία.... Ίσως γιατί και τις 3 φορές με έχουν συνεπάρει οι γαστρονομικές διαδρομές, που με τόση έμπνευση επιμελούνται οι νεότατοι ιδιοκτήτες του εστιατορίου!
Αυτή η διαφορετική πάντα γευστική διαδρομή, δένει με την απλή, ευγενική και χαμογελαστή διάθεση των σερβιτόρων να μου λύσουν κάθε φορά τις απορίες μου για τα πιάτα, την έντασή τους, τον τρόπο παρουσίασής τους.... ακόμη και για το αν χρειάζεται η συνοδεία ψωμιού σ'αυτά που θα γευτεί ο ανυπόμονος ουρανίσκος μου....

Όσο για το κεφάλαιο "γεύση"στη Φυσαρμόνικα, είναι ένα ανεξάντλητο κεφάλαιο, όχι μόνο γιατί συνεχώς τα πιάτα ανανεώνονται και μπαίνεις στον πειρασμό να ανακαλύψεις νέες γεύσεις.... αλλά και γιατί χρειάζονται πολλές επισκέψεις για να καταφέρεις να δοκιμάσεις όλον τον κατάλογο.... Με τρεις-τέσσερις επισκέψεις θα δοκιμάσεις τα κορυφαία πιάτα τους, θα αρχίσεις να χαλαρώνεις με τους συνδυασμούς γεύσεων, θα αφεθείς να δοκιμάσεις πιάτα με αλκοόλ, γλυκά ελαφρώς πειραγμένα, πιάτα γλυκά και αλμυρά ταυτόχρονα, ακόμα και πατάτες ψημμένες με την φλούδα τους. Με μια πρόταση.... πιάτα που δεν θα έφτιαχνες στο σπίτι σου!

Στην τρίτη μου γαστρονομική διαδρομή λοιπόν, γεύτηκα πιάτα από το νέο μενού, όπως: Kανταϊφι ψητό με γραβιέρα Αμφιλοχίας, με χαρουπόμελο, θυμάρι και ξύσμα λεμονιού (στα 5,50 ευρώ) και αν και το περίμενα ενιαίο, ήρθε σε 4 στρογγυλά κομμάτια, πεντανόστιμο και πολύ τραγανό!

Πατατόφλουδες με σως γιαουρτιού, ντομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι, από το σταθερό μενού (στα 3,80 ευρώ), ένα παρεξηγημένο πιάτο, που το δοκίμασα και στις 2 προηγούμενες επισκέψεις μου και μου πέρασε απαρατήρητο.... αυτήν τη φορά το βρήκα εξαιρετικό.... έχει μια διαφορετική γεύση η τραγανή λεπτόφλουδη πατατούλα με το δροσιστικό γιαουρτάκι....

Καπνιστό ψαρονέφρι με ελαφρώς πικάντικη μαγιονέζα και πιπεριές τουρσί (στα 6,70 ευρώ), ένα νέο πιάτο μυρωδάτο, σε ικανοποιητική ποσότητα, μου θύμισε το αγαπημένο μου απάκι αλλά πολύ πιο τρυφερό και έντονα καπνιστό, μεζές για τσίπουρο... Φοβερή εναλλακτική πρόταση για το συγκεκριμένο είδος κρέατος.

Τηγανιά μανιταριών (στα 6,40 ευρώ), κρασάτα και με τριμμένο πεκορίνο, γευστικότατο ζουμάκι για βουτιές ψωμιού, μαλακά μανιταράκια με ωραίο τυράκι... Ένας φανταστικός μεζές, αν σκεφτώ ότι δεν υπήρξα ποτέ φανατικός οπαδός των μανιταριών.... η χαλάρωση για δοκιμή γεύσεων.... που λέω πιο πάνω!

Ένα ακόμη νέο πιάτο.... Κοτόπουλο στήθος με σως γιαουρτιού, κρέμα αβοκάντο και πατατοσαλάτα (στα 11 ευρώ). Αρχικά νόμιζα πώς το κοτόπουλο Μοχίτο... (ένα κορυφαίο πιάτο τους, με αλκοόλ, όπως ανέφερα πιο πάνω) δεν συγκρίνεται με άλλα εναλλακτικά πιάτα με βάση το κοτόπουλο.... Κι όμως, όταν πρόκειται για ζουμερό κοτόπουλο με πατατούλες φούρνου λεπτόφλουδες με ωραία κρέμα αβοκάντο και γιαούρτι δροσερό, πλησιάζει το άριστα της λατρεμένης τηγανιάς μοχίτο...!
Κρασάκι ροζέ Λαντίδη ( 1/4 lt, στα 2,20 ευρώ) και ένα νέο γλυκό, μους σοκολάτας Lacta, σε τραγανή βάση πραλίνας, τριμμένο oreo και σορμπέ σοκολάτας (στα 5,50 ευρώ) υπερπαραγωγή, γευστικότατο, χορταστικό.... σχεδόν επισκίασε την επιθυμία μας να γευτούμε το μηλόφι.... μια πονεμένη ιστορία.... συμφωνήθηκε να αγγίξει τους ουρανίσκους μας την επόμενη φορά.... μιας και κλασσικό γλυκό, που δεν πρόκειται να φύγει ποτέ από τον κατάλογο, όπως μας είπαν.
Μαζί με το ψωμάκι, ο λογαριασμός έφτασε στα 42,70 ευρώ, και για το τέλος ήπιαμε κι ένα ρακόμελο-κέρασμα, και αυτό σε πειραγμένη μορφή... πολύ παγωμένο!

Όσο για το value for money, για εμένα ένα πράγμα έχει σημασία στις εξόδους μου, να μπορώ να απολαύσω ποιοτικά πιάτα που να χαράζουν τις μνήμες μου... που να μένουν στην σκέψη μου, που να είναι διαφορετικά.... και ας είναι και λίγο ακριβά... Η Φυσαρμόνικα είναι ελαφρώς ακριβή, αλλά μια ζωή την έχουμε... δεν μιζεριάζω ποτέ, όταν αυτό που τρώω ανταποκρίνεται στην τιμή του.

Υ. Γ ( δεν το γλίτωσα ούτε κι εγώ ): Ευχαριστώ τους φίλους μου και την οικογένειά μου... που με ενθαρρύνουν στο να γράφω (κάτι θα βρίσκουν στην γραφή μου... ) Τους αφιερώνω το όσκαρ γραφής μου!
Ένα ευχαριστώ και στους χρήσιμους χρήστες εδώ, που ξέρουν να γράφουν, να προτείνουν, να έχουν διαυγή και κριτική σκέψη και να με κάνουν να προσπερνώ... Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι με μεζεδάκια, ποτάκια, διακοπούλες, χαλάρωση και αγαπημένα παρεάκια πάντα!