Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας στο http: //fysarmonika. gr/

Δευτέρα - Κυριακή :Aπό τις 08:00 το πρωί έως τις 02:00 αργά το βράδυ!

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

03 Σεπ 2017

Φυσαρμόνικα, update 2017, μετά από ακριβώς δύο χρόνια.

Τα στέκια εκείνα που μου έρχονται πρώτα-πρώτα στο μυαλό όταν θέλω να πάω κάπου για να ευχαριστηθώ και να περάσω καλά, όταν θέλω να προτείνω σε κάποιον φίλο, γνωστό ή συγγενή και να βγω ασπροπρόσωπη, εκείνα που σε βάθος χρόνου διατηρούν αναλλοίωτο τον χαρακτήρα τους, το επίπεδό τους και διαρκώς προσπαθούν για το καλύτερο… θεωρώ ότι το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να τα τιμώ από τούτο εδώ το βήμα. Για να θυμούνται οι παλιοί… και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Και γιατί τα καλά πρέπει να λέγονται ξανά και ξανά.

Ένα τέτοιο στέκι είναι η Φυσαρμόνικα. Έχω πρόχειρα στο μυαλό μου άλλα τρία-τέσσερα ανάλογα εστιατόρια, διαφορετικού ίσως ύφους ή στυλ, αλλά ίδιας νοοτροπίας και αντίληψης ως προς το επίπεδο των υπηρεσιών τους.

Στο θέμα του χώρου θα επαναλάβω πως η πρώτη επίσκεψη ίσως να μην σας ενθουσιάσει λόγω κυρίως της θέσης που βρίσκεται (Μεσογείων), κι όχι επί τούτου σαν χώρος στο εσωτερικό του. Αντικειμενικά είναι ευχάριστος, με νεανικές διακοσμητικές πινελιές και χρώματα, καθαρός, στον οποίο διατηρείται μέσα το “μη καπνίζειν” αλλά σέβεται και τον καπνιστή δίνοντάς του τον εξωτερικό (κλεισμένο με τζάμι) χώρο.

Οι προσπάθειες να ομορφύνει ακόμα περισσότερο ο εξωτερικός πλαϊνός χώρος (σε σχέση με παλαιότερα) και να κάνουν τον επισκέπτη να ξεχνάει πως βρίσκεται στην άχαρη Μεσογείων είναι άκρως επιτυχημένες κατά τη γνώμη μου. Το σταμπωτό δάπεδο, οι υπερυψωμένες πρασινάδες ολόγυρα, ο ξύλινος φράχτης με τα γλαστράκια και τα παλιά διακοσμητικά πορτοπαράθυρα σε διάφορους χρωματισμούς και τεχνοτροπίες έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ένα όμορφο περιβάλλον. Μου αρέσει και η παρέμβαση που έχουν κάνει στον εσωτερικό χώρο για να κρυφτεί διακριτικά η πόρτα του wc ώστε να μην είναι σε κοινή θέα από κάποια κοντινά τραπέζια. Γενικά… μου αρέσει. Η μουσική διατηρείται στα ίδια ευχάριστα επίπεδα για το γούστο μου, σε έντεχνους ρυθμούς και στη σωστή ένταση.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα από τα -επίσης- δυνατά χαρτιά της Φυσαρμόνικας. Όλα τα παιδιά μαζί και οι ιδιοκτήτες, είναι πάντα διαθέσιμοι, πρόθυμοι και αποτελεσματικοί σε αυτό που κάνουν. Ξέρουν να καθοδηγήσουν την παραγγελία αν χρειαστεί, να εξηγήσουν για το κάθε πιάτο οποιαδήποτε διευκρίνιση, γρήγοροι στις κινήσεις τους και το σημαντικότερο, ρωτάνε αν όλα ήταν καλά ή αν κάτι δεν μας άρεσε. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Η τελευταία επίσκεψη πραγματοποιήθηκε τέλος Ιουνίου, άτομα δύο.
Η παραγγελία μας:

- Φωλιά πατάτας με αυγά χ 5,90€

Ένα από τ’ αγαπημένα ορεκτικά στη Φυσαρμόνικα. Τριμμένη πατάτα τηγανισμένη χρυσαφένια και ξεροψημένη, με δύο αυγά μάτια κι από πάνω τριμμένη γραβιέρα Ηπείρου και ψιλοκομμένο απάκι Κρήτης. Ό, τι πρέπει για το ξεκίνημα.

- Λουκάνικο Καρπενησίου γεμιστό με τραχανά και φέτα χ 6,40€

Άλλο ένα ορεκτικό που δεν λείπει ποτέ από την παραγγελία μας. Τρία τροφαντά τεμάχια περιχυμένα με μια νόστιμη μουσταρδένια σαλτσούλα… πεντανόστιμα! Βασικά είναι πολύ νόστιμο και το λουκάνικο Σφακίων αλλά προσωπικά κλείνω περισσότερο σε αυτά.

- Πατατόφλουδες χ 3.80€

Μα καλά; Πάλι πατάτα; Ναι, ναι… φουλ της πατάτας… κι ας είναι και η φλούδα. Λοιπόν, φλοίδες πατάτας ψωμωμένες ελαφρώς, με σως γιαουρτιού, καρεδάκια ντομάτας και φρέσκο κρεμμυδάκι… Θεός! Θα γίνω γραφική αλλά πραγματικά τα τρία παραπάνω υπάρχουν πάντα στο τραπέζι μας.

- Τηγανιά μανιταριών χ 6,50€

Σερβίρονται σε τηγανάκι, με βουνίσια ρίγανη και κομμάτια πεκορίνο, σβησμένα με κρασί. Αν σας αρέσουν τα μανιτάρια δοκιμάστε τα. Εγώ θα ήθελα λίγη ένταση παραπάνω, ίσως ν’ ακούγεται περισσότερο η ρίγανη, κατά τα άλλα ήταν πολύ καλά. Ίσως αν το πεκορίνο ήταν τριμμένο όπως αναγράφεται τώρα στον κατάλογο (κι όχι σε κομμάτια που ήρθε σε μας) να έδινε περισσότερη ένταση.

- Τηγανιά κοτόπουλο majito x 6,40

Είναι υπέροχη και είναι αυτό που φαντάζεστε. Μπουκιές κοτόπουλου με τα υλικά του μοχίτο. Αν δεν τα γνωρίζετε σημειώστε λάιμ, ρούμι, μαύρη ζάχαρη και δυόσμος … όλα αυτά σβήνουν το κοτοπουλάκι και δίνουν μια ξεχωριστή γεύση.
Ακόμα κι αν δεν πίνετε μοχίτο… μην το φοβηθείτε, είναι πολύ ωραίος μεζές.

- Μοσχαρίσια μάγουλα με χειροποίητο πουρέ πατάτας χ 9€

Πιάτο ημέρας το οποίο αν πετύχετε, θα είναι αμαρτία να μην το παραγγείλετε. Και σας το λέω εγώ που το μοσχάρι δεν το συμπαθώ και ιδίως κοκκινιστό δεν το έτρωγα ποτέ στο σπίτι. Αφρός… έλιωνε στο στόμα. Τρεις μεγάλες τούφες, νόστιμου πουρέ κι από πάνω τρεις μεγάλες μερίδες μοσχαράκι με σαλτσούλα κόκκινη που διαλυόταν με το πιρούνι. Τέλειο πιάτο.

Ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει εδώ να κάνω στην τιμή του, διότι όπου συναντήσω μοσχαρίσια μάγουλα κοστολογούνται -δύο μπουκίτσες- πάνω από 11€ λες και μας σερβίρουν πλάκα χρυσού. Σε συζήτηση με τον Κώστα ενός εκ των ιδιοκτητών ειπώθηκε ότι σε γνωστό εστιατόριο με μια ντουζίνα επώνυμους σεφ… κοστολογήθηκε 25€, ποσό που και ο ίδιος βρίσκει εξωφρενικό γνωρίζοντας το κόστος αγοράς του, αυτός είναι και ο λόγος που το έβαλε στα ημέρας. Έτσι… για το γαμώτο. Γιατί όπως υπάρχουν άνθρωποι και ανθρωπάκια, υπάρχουν αντίστοιχα τίμιες επιχειρήσεις αλλά και…. Δεν το λέω!

Γενικά έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πιάτα στη Φυσαρμόνικα, όπως τα παστουρμαδοπιτάκια με την υπέροχη μαρμελάδα ντομάτας, σαγανάκι φορμαέλα που έχει πολύ ζήτηση, τα μπιφτεκάκια με καπνιστό τυρί, τα μπριζολάκια, σαλάτες... όλα είναι υψηλού επιπέδου γευστικά και ποιοτικά. Το site τους είναι πάντα ενημερωμένο και τώρα το καλοκαίρι έχουν γίνει και κάποιες αλλαγές στο μενού κι έχουν προστεθεί και νέα πιάτα.

Γλυκά. Ένα άλλο ωραίο κεφάλαιο στην Φυσαρμόνικα. Έχει 4-5 επιλογές που αλλάζουν ανάλογα την εποχή και είναι όλες αξιοπρεπέστατες. Σ’ αυτή την τελευταία επίσκεψη πήραμε:

- Μηλόφι… που αποτελεί σταθερή αξία χ 4,50€ το οποίο μας το κέρασαν
Όπως είναι το μπανόφι, (μπισκότο, μπανάνα, καραμέλα, σαντιγύ) αλλά στη θέση της μπανάνας βάλτε μήλο. Φανταστείτε ότι το μπανόφι δεν το τρώω… αυτό το τσακίζω.

- Τάρτα σοκολάτας με παγωτό βανίλια γαρνιρισμένο με καραμέλα χ 5€ το οποίο επίσης μας το κέρασαν. Αν θυμάμαι καλά η βάση ήταν από τριμμένο μπισκότο, όχι ότι δεν ήταν καλή, αλλά θα προτιμούσα να είναι κανονική ζύμη τάρτας.
Αξιοπρεπέστατο γλυκό ιδίως για όσους θέλουν κάτι σοκολατένιο.

Αν πέσετε σε εποχή που έχει στον κατάλογο μους χαλβά (συνήθως χειμώνα) μην το αγνοήσετε, είναι πολύ πρωτότυπο γλυκό. Γενικά έχω δοκιμάσει αρκετά γλυκά στη Φυσαρμόνικα και θεωρώ ότι είναι όλα σε πολύ καλό επίπεδο.

Ήπιαμε μια μπύρα Schneider weisse (5€) που μας αρέσει πολύ και ο λογαριασμός ήρθε στα 39,20€ χωρίς τα γλυκά που όπως προανέφερα μας τα κέρασαν. Με τα γλυκά ο λογαριασμός θα σκαρφάλωνε στα 48€ και κάτι ψιλά, αλλά μην εστιάζετε μόνο στην τιμή γιατί δεν θεωρώ πως είμαστε μέτρο σύγκρισης εμείς, αν αναλογιστείτε πως δύο άτομα και μάλιστα γυναίκες, πήραν 6 πιάτα και δύο τα γλυκά 8…. γιατί κι αυτά στο στομάχι πηγαίνουν, συνυπολογίζοντας παράλληλα την ποιότητά τους, τη γεύση τους καθώς και τους υπόλοιπους παράγοντες (ατμόσφαιρα, εξυπηρέτηση) το vfm εκτινάσσεται στα ύψη κατά την ταπεινή μου άποψη.

Η Φυσαρμόνικα έχει εκείνο το “χρυσό πακετάκι” για το οποίο έχω μιλήσει πολλές φορές σ’ αυτό εδώ το site. Και η άριστη βαθμολογία μου δεν έγκειται στο ότι δεν θα βρει ποτέ κανείς το παραμικρό ψεγάδι… άλλωστε γούστα είναι αυτά όπως ξέρουμε όλοι. Όμως για μένα είναι ο προορισμός που συνεχίζει σταθερά να μου προσφέρει ασφάλεια και σιγουριά για το ότι θα περάσω καλά με την παρέα μου, θα ευχαριστηθούμε ποιοτικό φαγητό, σ’ έναν χώρο ευχάριστο, καθαρό, με ανθρώπους που αγαπούν και σέβονται τη δουλειά τους… κατά συνέπεια και τον πελάτη που τους στηρίζει. Είναι στα top five των επιλογών μου και … ναι…

Προτείνεται… με κλειστά μάτια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

22 Ιούλ 2017

Καλοκαιρινή διάθεση, νωχελικοί ρυθμοί, μια ήσυχη πόλη, που σταδιακά αδειάζει... και εγώ έχω επιστρέψει από ένα καταπράσινο κοντινό νησάκι ρομαντικών διακοπών, συνεχίζοντας τις διακοπές μου και την ομαλή μετάβαση σε ρυθμούς Αθήνας και δοκιμάζοντας νέα πιάτα... Μα πού? Βεβαιότατα στην Φυσαρμόνικα... μόλις δεκαπέντε λεπτά με το αυτοκίνητο σε άδειους δρόμους....
Αγαπημένο μεζεδοπωλείο, το οποίο έχω επισκεφτεί ήδη 3 φορές....

Αν γράψω για το χώρο, θα αρκούσε να πω, ότι είναι πεντακάθαρος, άνετος, λειτουργικός, απλός με όμορφο χαλαρωτικό ημιυπαίθριο χώρο για το καλοκαίρι, και, αν και βρίσκεται σε κεντρικότατο δρόμο, δεν καταλαβαίνεις την φασαρία.... Ίσως γιατί και τις 3 φορές με έχουν συνεπάρει οι γαστρονομικές διαδρομές, που με τόση έμπνευση επιμελούνται οι νεότατοι ιδιοκτήτες του εστιατορίου!
Αυτή η διαφορετική πάντα γευστική διαδρομή, δένει με την απλή, ευγενική και χαμογελαστή διάθεση των σερβιτόρων να μου λύσουν κάθε φορά τις απορίες μου για τα πιάτα, την έντασή τους, τον τρόπο παρουσίασής τους.... ακόμη και για το αν χρειάζεται η συνοδεία ψωμιού σ'αυτά που θα γευτεί ο ανυπόμονος ουρανίσκος μου....

Όσο για το κεφάλαιο "γεύση"στη Φυσαρμόνικα, είναι ένα ανεξάντλητο κεφάλαιο, όχι μόνο γιατί συνεχώς τα πιάτα ανανεώνονται και μπαίνεις στον πειρασμό να ανακαλύψεις νέες γεύσεις.... αλλά και γιατί χρειάζονται πολλές επισκέψεις για να καταφέρεις να δοκιμάσεις όλον τον κατάλογο.... Με τρεις-τέσσερις επισκέψεις θα δοκιμάσεις τα κορυφαία πιάτα τους, θα αρχίσεις να χαλαρώνεις με τους συνδυασμούς γεύσεων, θα αφεθείς να δοκιμάσεις πιάτα με αλκοόλ, γλυκά ελαφρώς πειραγμένα, πιάτα γλυκά και αλμυρά ταυτόχρονα, ακόμα και πατάτες ψημμένες με την φλούδα τους. Με μια πρόταση.... πιάτα που δεν θα έφτιαχνες στο σπίτι σου!

Στην τρίτη μου γαστρονομική διαδρομή λοιπόν, γεύτηκα πιάτα από το νέο μενού, όπως: Kανταϊφι ψητό με γραβιέρα Αμφιλοχίας, με χαρουπόμελο, θυμάρι και ξύσμα λεμονιού (στα 5,50 ευρώ) και αν και το περίμενα ενιαίο, ήρθε σε 4 στρογγυλά κομμάτια, πεντανόστιμο και πολύ τραγανό!

Πατατόφλουδες με σως γιαουρτιού, ντομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι, από το σταθερό μενού (στα 3,80 ευρώ), ένα παρεξηγημένο πιάτο, που το δοκίμασα και στις 2 προηγούμενες επισκέψεις μου και μου πέρασε απαρατήρητο.... αυτήν τη φορά το βρήκα εξαιρετικό.... έχει μια διαφορετική γεύση η τραγανή λεπτόφλουδη πατατούλα με το δροσιστικό γιαουρτάκι....

Καπνιστό ψαρονέφρι με ελαφρώς πικάντικη μαγιονέζα και πιπεριές τουρσί (στα 6,70 ευρώ), ένα νέο πιάτο μυρωδάτο, σε ικανοποιητική ποσότητα, μου θύμισε το αγαπημένο μου απάκι αλλά πολύ πιο τρυφερό και έντονα καπνιστό, μεζές για τσίπουρο... Φοβερή εναλλακτική πρόταση για το συγκεκριμένο είδος κρέατος.

Τηγανιά μανιταριών (στα 6,40 ευρώ), κρασάτα και με τριμμένο πεκορίνο, γευστικότατο ζουμάκι για βουτιές ψωμιού, μαλακά μανιταράκια με ωραίο τυράκι... Ένας φανταστικός μεζές, αν σκεφτώ ότι δεν υπήρξα ποτέ φανατικός οπαδός των μανιταριών.... η χαλάρωση για δοκιμή γεύσεων.... που λέω πιο πάνω!

Ένα ακόμη νέο πιάτο.... Κοτόπουλο στήθος με σως γιαουρτιού, κρέμα αβοκάντο και πατατοσαλάτα (στα 11 ευρώ). Αρχικά νόμιζα πώς το κοτόπουλο Μοχίτο... (ένα κορυφαίο πιάτο τους, με αλκοόλ, όπως ανέφερα πιο πάνω) δεν συγκρίνεται με άλλα εναλλακτικά πιάτα με βάση το κοτόπουλο.... Κι όμως, όταν πρόκειται για ζουμερό κοτόπουλο με πατατούλες φούρνου λεπτόφλουδες με ωραία κρέμα αβοκάντο και γιαούρτι δροσερό, πλησιάζει το άριστα της λατρεμένης τηγανιάς μοχίτο...!
Κρασάκι ροζέ Λαντίδη ( 1/4 lt, στα 2,20 ευρώ) και ένα νέο γλυκό, μους σοκολάτας Lacta, σε τραγανή βάση πραλίνας, τριμμένο oreo και σορμπέ σοκολάτας (στα 5,50 ευρώ) υπερπαραγωγή, γευστικότατο, χορταστικό.... σχεδόν επισκίασε την επιθυμία μας να γευτούμε το μηλόφι.... μια πονεμένη ιστορία.... συμφωνήθηκε να αγγίξει τους ουρανίσκους μας την επόμενη φορά.... μιας και κλασσικό γλυκό, που δεν πρόκειται να φύγει ποτέ από τον κατάλογο, όπως μας είπαν.
Μαζί με το ψωμάκι, ο λογαριασμός έφτασε στα 42,70 ευρώ, και για το τέλος ήπιαμε κι ένα ρακόμελο-κέρασμα, και αυτό σε πειραγμένη μορφή... πολύ παγωμένο!

Όσο για το value for money, για εμένα ένα πράγμα έχει σημασία στις εξόδους μου, να μπορώ να απολαύσω ποιοτικά πιάτα που να χαράζουν τις μνήμες μου... που να μένουν στην σκέψη μου, που να είναι διαφορετικά.... και ας είναι και λίγο ακριβά... Η Φυσαρμόνικα είναι ελαφρώς ακριβή, αλλά μια ζωή την έχουμε... δεν μιζεριάζω ποτέ, όταν αυτό που τρώω ανταποκρίνεται στην τιμή του.

Υ. Γ ( δεν το γλίτωσα ούτε κι εγώ ): Ευχαριστώ τους φίλους μου και την οικογένειά μου... που με ενθαρρύνουν στο να γράφω (κάτι θα βρίσκουν στην γραφή μου... ) Τους αφιερώνω το όσκαρ γραφής μου!
Ένα ευχαριστώ και στους χρήσιμους χρήστες εδώ, που ξέρουν να γράφουν, να προτείνουν, να έχουν διαυγή και κριτική σκέψη και να με κάνουν να προσπερνώ... Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι με μεζεδάκια, ποτάκια, διακοπούλες, χαλάρωση και αγαπημένα παρεάκια πάντα!

20 Ιούλ 2017

Η αλήθεια είναι πως η Φυσαρμόνικα από την πρώτη μας επίσκεψη λίγα χρόνια πριν μας κέρδισε και μας έκανε φανατικούς πελάτες. Είναι ένα μαγαζί που σε κερδίζει τόσο σαν εικόνα με τα όμορφα της τραπεζάκια και την ζεστή διακόσμηση όσο και σαν εξυπηρέτηση από το σύνολο του πάντοτε γελαστού και βοηθητικού προσωπικού.
Η πρόσβαση στον χώρο είναι ιδιαίτερα εύκολη είτε έρθεις με το μετρό της εθνικής άμυνας που βρίσκεται ουσιαστικά 1 λεπτό με τα πόδια από τη Φυσαρμόνικα, είτε έρθεις οδηγώντας μια και δεν θα δυσκολευτείς στο παρκάρισμα.
Αν και ερχόμαστε στην Φυσαρμόνικα από τις πρώτες μέρες της κάθε έξοδος είναι μια νέα γαστρονομική εμπειρία. Ο λόγος; Οι συχνές ανανεώσεις του καταλόγου με νέα εντυπωσιακά πιάτα αλλά και πιάτα ημέρας που δεν μας έχουν απογοητεύσει ποτέ.
Μαθαίνοντας λοιπόν από την σελίδα του μαγαζιού ότι προστέθηκαν πάλι νέα πιάτα σπεύσαμε να τα δοκιμάσουμε έχοντας περιέργεια για το τι νέο θα δοκιμάσουμε.

Πήραμε το κλασσικό μας αγαπημένο κόκκινο κρασάκι για αρχή σε ιδανική θερμοκρασία. Η αλήθεια είναι πως για την επιλογή του φαγητού δεν ξέραμε τι να πρωτοδοκιμάσουμε, έτσι πήραμε ο καθένας ότι ήθελε από κρεατικά και θαλασσινά και γλυτώσαμε από το δίλημμα.

Εγώ προσωπικά επέλεξα την paella με κριθαράκι, αγαπημένο μου φαγητό από τα ταξίδια μου στη Βαρκελώνη, που ήταν πραγματικά εξαιρετικό διαθέτοντας όλα τα απαραίτητα μαγικά της συστατικά που αγαπώ (μύδια, καλαμαράκια, γαρίδες κ. λ. π). Δεν χρειάζεται να σας πω ότι το τηγανάκι που ιδανικά σερβιρίστηκε το πιάτο γυάλισε σαν καινούριο.
Η παρέα μου προτίμησε το κοτόπουλο φιλέτο ελευθέρας βοσκής με κρέμα αβοκάντο και σως γιαουρτιού και πατάτες. Επίσης δεν έμεινε τίποτα, εννοείται πως το δοκίμασα κι αυτό οι πατάτες ήταν λουκούμι, έλιωναν στο στόμα και η σως και η κρέμα ήταν πολύ πρωτότυπες και πολύ νόστιμες. Η μερίδα ήταν πολύ μεγάλη, ευτυχώς για μένα που κατάφερα να δοκιμάσω από το πιάτο της φίλης μου μια ικανοποιητική ποσότητα. (Ξέρετε έκανα την δύσκολη πρώτα, α δεν θέλω έσκασα με την paella και τέτοια κοριτσίστικα, μετά έφαγα και γλυκό θα σας τα πω παρακάτω)
Επίσης για ορεκτικό δοκιμάσαμε το καταίφι γεμιστό με γραβιέρα, πολύ τραγανό και νόστιμο καθώς και την νέα σαλάτα superfoods με κινόα, αβοκάντο και ξηρούς καρπούς, καλοκαιρινή και δροσιστική όσο έπρεπε!

Κι εκεί που νομίζαμε ότι δεν χωράει άλλο αντί να ζητήσουμε λογαριασμό ζητήσαμε και ένα γλυκάκι αλλά δεν φταίμε εμείς ήταν καινούριο και δεν το είχαμε δοκιμάσει. Μους σοκολάτα lacta συνοδευόμενο από παγωτό. Είχε μια τραγανή βάση και από πάνω την μους, προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι αυτή η βάση επιτέλους για να το αντιγράψω σπίτι, απολαμβάνοντας κάθε μπουκιά αλλά τελειώνοντας το πιάτο είπα να το αφήσω για τους ειδικούς. Ήδη κανονίζω την επόμενη επίσκεψη ώστε να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα νέα πιάτα φυσικά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dtheo.

03 Ιούλ 2017

Θα ξεκινήσω με το συμπέρασμα. Η Φυσαρμόνικα έχει σχεδόν*** όλα τα φόντα για να γίνει στέκι. Είναι δίπλα σε μετρό, έχει εύκολο parking, βρίσκεται γύρω από περιοχές που δεν έχουν και τεράστια ποικιλία μοντέρνων μεζεδοπωλείων (τελευταία, βέβαια, αυτό ολοένα και ανατρέπεται), έχει άψογη εξυπηρέτηση, νορμάλ τιμές και σεφ με διάθεση να ξεφύγουν από τα τετριμμένα.

Αυτή η κριτική ήταν κατά το ήμισυ καταχωνιασμένη για κάποιους μήνες στο διαδικτυακό συρτάρι μου. Και αυτό διότι η Φυσαρμόνικα είναι ο ορισμός του εστιατορίου που δεν θα γράψω κριτική για αυτό χωρίς να το έχω επισκεφθεί τουλάχιστον δύο φορές.

Η πρώτη μου επίσκεψη, μια βροχερή Κυριακή του Φλεβάρη, μου είχε αφήσει ένα έντονο αίσθημα ανικανοποίητου. Οι διθυραμβικές κριτικές που διάβαζα στο site καθώς και η online ανάγνωση του μενού με είχαν προϊδεάσει για κάτι συνταρακτικό. Είχα μπει σε έναν εξαιρετικό χώρο, είχα τύχει εξαιρετικής εξυπηρέτησης, είχα αντικρίσει ένα αποδεκτό νούμερο στην απόδειξη μα δεν είχα φάει κάτι για το οποίο να πω το Ουάου που πάντα ψάχνω. Είχα στο μυαλό μου να τοποθετήσω τις γεύσεις ανάμεσα στο 2 και στο 3 στα 4. Χάρη στο απίθανο μηλόφι θα πήγαινα στο 2,5 προς 3, χωρίς αυτό, ξεκάθαρο 2.

Ακολούθησε και δεύτερη επίσκεψη. Τότε, δοκιμάστηκαν περισσότερα από τα πιο πετυχημένα πιάτα τους και η μέτρια εικόνα που σχημάτισα την πρώτη φορά, για το γευστικό ταβάνι της Φυσαρμόνικας, άρχισε να αλλάζει προς το καλύτερο.

Ωστόσο, πριν αναφερθώ στις γεύσεις, λίγα σχόλια για το χώρο και την εξυπηρέτηση.

10 με τόνο! Και στα δύο!

Ο χώρος είναι ακριβώς όπως θέλω να είναι το μεζεδοπωλείο-στέκι μου. Όμορφα και στιβαρά τραπέζια, καλή καθαριότητα, διάκριση καπνιζόντων και μη, διαφορετικά σημεία για να κάτσεις (μέσα και έξω και έτσι δεν βαριέσαι με το να κάθεσαι συνέχεια σε παρόμοια σημεία), πράσινο για να κρύβει τη Μεσογείων και όμορφη διαρρύθμιση, μοντέρνα και με χρώματα. Η μουσική όχι στη διαπασών, όχι και ανύπαρκτη, μια χαρά δηλαδή. Το μόνο που θα μπορούσε να βελτιωθεί είναι οι καρέκλες (έχουν τις κλασσικές ταβέρνας με την ψάθα).

Η εξυπηρέτηση και στις δύο επισκέψεις μας ήταν άψογη. Νέα παιδιά, με απόλυτη αυθεντικότητα, η επικοινωνία με τους οποίους συμβάλει στο να περάσετε όμορφα. Ταχύτητα καλή και πάντα κέρασμα στο τέλος. Όσοι και όσες πέρασαν από το τραπέζι μας, μας αντιμετώπισαν με ευγένεια και σπιρτάδα. Είναι ακριβώς το είδος της εξυπηρέτησης που ασχολείσαι ελάχιστα με τους σερβιτόρους γιατί κάνουν ακριβώς ότι χρειάζεται και έτσι περνάς απερίσπαστος με την παρέα σου το χρόνο σου στο μαγαζί.

Και πάμε στις γεύσεις…

Και στις δύο επισκέψεις μας το γεύμα ξεκίνησε με πανεράκι με άσπρο και μαύρο ψωμί, επαρκούς ποσότητας, μέτριας-προς-ανεπαρκούς ποιότητας (0,6€ το άτομο) και κανάτα με νερό και έκλεισε με κέρασμα σφηνακίου μαστίχας.

Στην πρώτη επίσκεψη, που έφυγα με ελαφρώς σκυμμένο το κεφάλι, τρία άτομα, δοκιμάσαμε:

- Ανάμικτη σαλάτα με λαχανικά εποχής, γραβιέρα και βινγκρέτ ροδιού (το καλοκαίρι έχουν βινεγκρέτ καρπουζιού) (7,1€). Αρκετά νόστιμη σαλάτα, χωρίς κάποια γευστική συγκίνηση. Θα την ξαναέπαιρνα ευχαρίστως, αφού όμως πρώτα δοκίμαζα και τις υπόλοιπες. Ποσότητα καλή για 3 άτομα (2,5/4).

- Μιλφέιγ μελιτζάνας με γραβιέρα Νάξου και σάλτσα ντομάτας (5,1€). Ένα πιάτο που δεν εντυπωσίασε κανέναν, παρότι είχαμε ιντριγκαριστεί ιδιαίτερα από την περιγραφή του. Ήρθαν 3-4 πλατιές και λεπτές ροδέλες μελιτζάνας με τη σκληρή φλούδα τους στα πέριξ, η μια πάνω στη άλλη και στην κορυφή λιωμένη γραβιέρα. Η σκληρή φλούδα χάλαγε την ζουμερότητα της μελιτζάνας κατά τη μάσηση. Επίσης, ο συνδυασμός με τη γραβιέρα δεν πολυταίριαζε, ίσως με άλλο τυρί να ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα (2/4).

- Μπιφτεκάκια γεμιστά με καπνιστό τυρί Μετσόβου (6,3€). Πέντε μπιφτέκια μικρομεσαίου μεγέθους χωρίς κάποιο συνοδευτικό στο πιάτο (πχ λίγη ντομάτα ή κρεμμυδάκι δεν θα έβλαπτε). Ανάμικτα τα συναισθήματα. Η γεύση των μπιφτεκιών ήταν πολύ καλή. Η ποσότητά τους επίσης. 5 μπιφτεκάκια στα 6 και κάτι ευρώ είναι καλά. Μας χάλασε λίγο που ήρθαν τελείως σκέτα, ενώ δεν μπορέσαμε να διακρίνουμε σχεδόν καθόλου το τυρί, ήταν λες και ήταν ελάχιστο ή λες και «ξέφυγε» κατά το ψήσιμο όπως το τυρί από το τοστ μερικές φορές. Γενικά καλό πιάτο (3/4).

- Τηγανιά κοτόπουλο mojito (6,4€). Ήρθε σε τσίγκινο, με πολύ ζουμάκι. Σε πολύ καλή ποσότητα το κοτόπουλο, πολύ καλά ψημένο και εύγευστο, χωρίς πέτσα. Ανάμικτα συναισθήματα προκάλεσε και εδώ η σάλτσα mojito. Μολονότι δεν ήταν κακή, ήταν τόσο ιδιαίτερη που δεν μπορούσες να καταλάβεις αν και πόσο σου άρεσε. Τουλάχιστον εγώ. Ήταν ότι πρέπει για παπάρα βέβαια. Έκανα σίγουρα 10+ παπάρες και σε κάθε μπουκιά προσπαθούσα να καταλάβω τι μου θυμίζει αυτή η γλυκύτητα της συγκεκριμένης σάλτσας. Προς το τέλος το βρήκα: μου θυμίζει κάτι από τσουρέκι. Ιδιαίτερο πιάτο, χωρίς να είναι κορυφαίο και αυτό (2,5/4).

- Πανσέτα αργοψημένη 5 ώρες με sweet chili σος και πουρέ (8,5€). Αρχικά πηγαίναμε για τα εκθειασμένα στο σαιτ spare ribs, όμως δεν τα είδαμε στον κατάλογο. Το πιάτο είχε καλή παρουσίαση και ήταν αρκετά καλή μερίδα. Κλασικά η πανσέτα είχε το λίπος από πάνω, η συγκεκριμένη έφερνε μάλιστα πολύ σε… μουσακά όπως ήταν παρουσιασμένη! Το κρέας πολύ νόστιμο, ο πουρές βελούδινος και η σάλτσα γλυκού τσίλι ταίριαζε πολύ καλά αν και θα την ήθελα περισσότερη σε ποσότητα (πολύ υποκειμενικό βέβαια αυτό καθότι είμαι λάτρης της). Μολονότι δεν είμαι φαν της πανσέτας, συνήθως μάλιστα την αποφεύγω με μανία, αυτή ήταν μια πολύ ιδιαίτερη και αξιόλογη πανσέτα (3/4).

Αυτά για την πρώτη φορά, συν ένα γλυκάκι στο οποίο θα γίνει αναφορά παρακάτω.

Διαβάζοντας το κατάλογο τους, μου είχε δημιουργηθεί όμως η ανάγκη να δοκιμάσω τουλάχιστον άλλα 10 από τα πιάτα τους. Τόσο θελκτικά τα γράφουν οι άτιμοι. Έτσι ακολούθησε και επόμενη επίσκεψη, 3-4 μήνες αργότερα. Βράδυ Κυριακής και πάλι, με κράτηση για δύο άτομα. Δοκιμάσαμε (κάποιες τιμές είναι κατά προσέγγιση καθώς η απόδειξη κάπου χάθηκε):

- Πατατόφλουδες με σος γιαουρτιού, ντομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι (3,8€). Ποσότητα? Τσεκ. Ποιότητα? Τσεκ. Γεύση? Τσεκ. Ήταν ένα κλικ πιο αλμυρές από ότι χρειαζόταν και με ένα κλικ παραπάνω λαδίλα που φάνηκε όταν κρύωσαν. Σε καλή ποσότητα το γιαούρτι, σούπερ ο συνδυασμός με τα κυβάκια ντομάτας και το λεπτοκομμένο κρεμμύδι (4/4).

- Φωλιά πατάτας με τηγανητά αυγά, γραβιέρα Ηπείρου και ψιλοκομμένο απάκι Κρήτης (5,9€). Παρουσίαση? Τσεκ. Ποσότητα? Τσεκ. Γεύση? Τσεκ. Η σωστή μπουκιά είχε λίγο από όλα τα υλικά και ήταν εξαιρετικά εύγευστη. Λίγο βαρύ για το στομάχι και αυτό (4/4).

- Σαγανάκι από φορμαέλα Αράχωβας σε κρούστα από δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό του κουταλιού (4,6-5,6€). Δύο παναρισμένα μέτριου μεγέθους κομμάτια τυριού, αρκετά καλής γεύσης με γλυκό του κουταλιού από πάνω τους. Κρατσανιστό και αρκετά εύγευστο. Ωστόσο, γενικά ήταν όπως όλα τα νόστιμα σαγανάκια, δεν ένιωσα να κλέβει την παράσταση με τον τρόπο που το κάνει ο στομφώδης τίτλος του (3/4).

- Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού μαριναρισμένα με δενδρολίβανο (5,5-6,5€). Τρία καλού μεγέθους μπριζολάκια, με λίγο λίπος, μουσταρδί σάλτσα και αρκετά ικανοποιητική γεύση. Όπως το μοχίτο και τα μπιφτεκάκια, έτσι και αυτά, καθώς ανήκουν στους «κρεατομεζέδες» και όχι στα «κυρίως», ήρθαν σκέτα (3/4).

Για το τέλος το καλύτερο.

• Και τις δύο φορές κλείσαμε με το καταπληκτικό Μηλόφι (4,5€). Βάση από μπισκότο, από πάνω ιδιαίτερα γενναία στρώση του gold standard των καραμελών, της καραμέλας βουτύρου, μαζί με κομμάτια μήλου και από πάνω σαντιγί με σιρόπι σοκολάτας. Γλυκό κολασμένο. Εννοείται πως δεν θα δοκιμάσω άλλα γλυκά τους στο μέλλον. Δεν χρειάζεται (4/4)!

- Από πόσιμα ήπιαμε χύμα λευκό μοσχοφίλερο και ροζέ, αρκετά συμπαθητικά και τα δύο (4€ και 4,4€ το μισόλιτρο, αντίστοιχα).

Λυπητερή: ανάλογα το πόσο πεινάτε δύσκολα θα ξεπεράσετε τα 15€ κατ’ άτομο για το φαγητό. Ανάλογα το πόσο διψάτε πολύ δύσκολα θα ξεπεράσετε τα 20€ κατ’ άτομο συνολικά. Υπολογίστε 14-20€, all-inclusive. Στις δύο επισκέψεις μας δώσαμε 13-13,5€ για το φαγητό. Σε αυτήν που ήπιαμε λίγο φύγαμε πληρώνοντας 14,5€, ενώ όταν ήπιαμε παραπάνω πληρώσαμε 17,5€.

***ΣΧΕΔΟΝ. Γιατί σχεδόν? Τη στιγμή που επισκέφθηκα τη Φυσαρμόνικα, βρισκόταν στο Νο1 του site. Στα μάτια μου, το Νο1 πρέπει να είναι top σε όλα του. Και η Φυσαρμόνικα δείχνει να το μπορεί (λίγοι δείχνουν να το μπορούν).

Θα κάνω λοιπόν τις παρακάτω προτάσεις-σχόλια για τομείς στους οποίους χωράει βελτίωση. Βελτίωση που, κατ εμέ, χρειάζεται να είναι αυτοσκοπός για δυνατά μαγαζιά όπως η Φυσαρμόνικα.

Σημειωτέον: δεν κάνω τις προτάσεις μόνο επειδή το εστιατόριο εκπροσωπείται και συμβουλεύω τους φίλους χρήστες να πράξουν όμοια. Ακόμη και τα μαγαζιά που δεν εκπροσωπούνται μπορεί να εκπροσωπηθούν στο μέλλον ή να τύχει να πέσει στα χέρια τους μια κριτική ή να ακούσουν μέσω τρίτων τα σχόλια μας εδώ μέσα.

• Το ψωμί: σερβίρετε πιο ποιοτικό ψωμί. Είναι εξαιρετικό που προσφέρετε και άσπρο και μαύρο, όμως το ψωμί σας είναι πολύ μέτριο και χωράει βελτίωσης.

• Το κρασί: λείπει από τον κατάλογο μια επιλογή σε χύμα ημίγλυκο, το οποίο συχνά δένει πολύ καλά με τους μεζέδες. Αν μάλιστα ήταν και λευκό ημίγλυκο (κάτι που σπανίζει στα πρωτευουσιάνικα μεζεδοπωλεία) θα ήταν ακόμη πιο πλήρες, υπέροχο και πρωτότυπο το μενού των αλκοολούχων.

• Οι κρεατο-μεζέδες. Οκ είναι μεζέδες, το κατανοώ. Όμως κάντε τη μερίδα ένα κλικ πιο χορταστική στο μάτι και στο στομάχι και πιο άρτια/ολοκληρωμένη διατροφικά (προσθέτοντας λίγους υδατάνθρακες στις πρωτεΐνες και τα λίπη του κρέατος). Βάλτε δίπλα, 5 πατάτες ή λίγες πίτες ή κάποια λαχανικά ή κάποιο ιδιαίτερο ντιπ. Ή κάτι άλλο ευφάνταστο που σίγουρα μπορείτε να δημιουργήσετε. Υστερούν στο μάτι τα 5 μπιφτεκάκια όταν έρχονται τελείως σκέτα.

Συμπέρασμα: βλέπε πρώτη παράγραφο (αν πήδηξες το κείμενο πονηρούλη-α).

Εννοείται θα ξαναπάω και αν δω να βελτιώνονται σιγά σιγά οι παραπάνω «αστοχίες» μάλλον δεν θα ξεκολλάω!

Μη φύγετε ΠΟΤΕ χωρίς να έχετε φάει:
• Πατατόφλουδες
• Φωλιά Πατάτας (ναι, και τα δύο, καθώς είναι τελείως διαφορετικά πιάτα)
• Μηλόφι

28 Απρ 2017

Στη "Φυσαρμόνικα" έχω πάει αρκετές φορές, αλλά δεν είχα βρει το χρόνο να γράψω κριτική. Οφείλω ευχαριστίες στο αγαπητό jim που την υπέδειξε ως εξαιρετικό μεζεδοπωλείο και σπεύδω να γράψω ότι η κριτική μου σε αυτήν την κατεύθυνση θα κινηθεί.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, Τετάρτη βράδυ, και παρέα με έναν φίλο που είχαμε αρκετό καιρό να βρεθούμε, σκεφτόμασταν αν θα πάμε για καφέ ή φαγητό. Με δεδομένο ότι το ραντεβού είχε δοθεί στο σταθμό του μετρό "Εθνική Άμυνα", η λύση στο δίλημμα ήταν εύκολη: Για μεζέδες στη "Φυσαρμόνικα"!

Το χώρο του καταστήματος έχουν περιγράψει πολλοί αγαπητοί χρήστες (jim, tzia, fratello, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ). Είναι πραγματικά όμορφος και λειτουργικός με βάση το ξύλο. Επίσης, ωραία ιδέα είναι τα πολλά φυτά και τα πλαστικά ηχοπετάσματα που μειώνουν το θόρυβο της κίνησης από τη Λεωφόρο Μεσογείων. Αυτό είναι και το μόνο μειονέκτημα του χώρου, ότι αν καθίσετε έξω, όσο νά 'ναι ακούγεται η πολύβουη λεωφόρος...

Για την εξυπηρέτηση μόνο καλά λόγια έχω να γράψω: Οι υπεύθυνοι του μεζεδοποτείου (όπως το αποκαλούν) είναι ευγενέστατοι, πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε ερώτηση και να λύσουν κάθε απορία. Οι σερβιτόροι είναι πάντα δίπλα στα τραπέζια, έτοιμοι να προλάβουν αυτό που θα ζητήσει ο πελάτης (π. χ. να ανανεώσουν την κανάτα με παγωμένο νερό βρύσης πριν καν αδειάσει) και εξυπηρετούν με χαμόγελο και ανυπόκριτη ευγένεια.

Ας έρθουμε όμως στα του φαγητού και το τι δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα ντάκος κρητικός (τιμή 4,40 ευρώ). Για την ακρίβεια μικρά κρητικά παξιμαδάκια με τριμμένη ντομάτα και ξύγαλο Σητείας. Πάρα πολύ δροσερή και νόστιμη η γεύση, εξαιρετικό το τυρί.

- Φωλιά πατάτας με τριμμένη γραβιέρα Ηπείρου, αυγά και κρητικό απάκι (τιμή 5,90 ευρώ). Δυο λέξεις μόνο: Πιάτο-ποίημα! Απίστευτος ο γευστικός συνδυασμός της τραγανής φωλιάς πατάτας με τη γραβιέρα, τα αυγά και το απάκι. Πιάτο που προτείνεται για τα must μιας επίσκεψης στη "Φυσαρμόνικα"!

- Μιλφέιγ μελιτζάνας με λιωμένη γραβιέρα Νάξου (τιμή 5,10 ευρώ). Τέλειος ο γευστικός συνδυασμός της μελιτζάνας με τη γραβιέρα Νάξου και μια σάλτσα ντομάτας.

- Μπιφτεκάκια γεμιστά με καπνιστό τυρί Μετσόβου (τιμή 6,30 ευρώ). Έφτασαν στο τραπέζι μας 5 μικρά ζουμερά μπιφτεκάκια πολύ σωστά ψημένα με μια πολύ εύγευστη σάλτσα. Μας άρεσαν πολύ!

- Οι μεζέδες συνοδεύτηκαν από φέτες εύγευστου μαύρου και λευκού ψωμιού, για τις οποίες ερωτηθήκαμε αν τις θέλουμε και η τιμή τους ήταν 1,20 ευρώ για τα δύο άτομα.

- Για επιδόρπιο, προτιμήσαμε το -περίφημο πια- μηλόφι (τιμή 4,50 ευρώ). Ε-ξαι-ρε-τι-κό!!! Τέλεια, απίστευτα ισορροπημένη γλυκιά γεύση! Απλά δοκιμάστε το, όταν πάτε στο μεζεδοποτείο!

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας προσφέρθηκε για κέρασμα ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα, για ν' αλλάξει η γεύση. Καλόπιοτο και καλοδεχούμενο!

Το value for money είναι αδιαμφισβήτητα πολύ καλό. Συνολικό κόστος (χωρίς ποτά) 27,40 ευρώ τα δύο άτομα, κάτω από 14 ευρώ το άτομο. Απλά είναι καλό να έχετε υπόψη σας ότι η λογική της "Φυσαρμόνικας' είναι να δοκιμάσετε όσα περισσότερα πιάτα-μεζέδες γίνεται, οπότε όσο μεγαλύτερη η παρέα, τόσο καλύτερα!

Συνολική αποτίμηση: Φυσικά, θετικότατη! Εξαιρετικοί μεζέδες, ευγενέστατη και ταχύτατη εξυπηρέτηση, πολύ καλό value for money, συμπαθητικός χώρος. Η "Φυσαρμόνικα" προτείνεται ανεπιφύλακτα!

ΥΓ. Αγαπητέ φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ, στην πιο πρόσφατη κριτική σου έγραψες ότι: "κλείνεις γλυκόπικρα έναν κύκλο" και ότι: "Για την ώρα θα απομακρυνθείς από την αγαπημένη σου συνήθεια ανάρτησης κριτικών". Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να αναθεωρήσεις και να αρχίσεις έναν νέο κύκλο. Το αγαπημένο μας site είναι φτωχότερο χωρίς τις πάντα εύστοχες και αναλυτικές κριτικές σου!

13 Απρ 2017

Θυμάμαι μικρή όταν τελείωναν οι Χριστουγεννιάτικες διακοπές και ήμουν μέσα στη μαυρίλα, τη μαμά μου να λέει…Έλα σιγά. Πως κάνεις έτσι? Έρχεται το Πάσχα. Το πόσο με εκνεύριζε αυτό δε μπορώ να σας περιγράψω. Τι έρχεται καλέ? Έχουμε τρείς ή και παραπάνω μήνες μπροστά μας. Πόσες φορές έχω σκεφτεί αν μία μητέρα είχε κατορθώσει να κατοχυρώσει το copyright όλων των κλασσικών φράσεων που έχουν ειπωθεί και που τις έχουμε επαναλάβει και εμείς με τη σειρά μας στα δικά μας παιδιά, θα της ανήκε, όχι μόνον ο πλανήτης Γη αλλά, πιθανότατα, και ο γαλαξίας.

Τώρα το πώς, όντως, έφτασε, φέτος, το Πάσχα ομολογώ ότι δεν κατάλαβα. Εκεί, λοιπόν, που αρμενίζω αμέριμνη, για να μη βάλω και το γνωστό πρώτο συνθετικό του ρήματος το οποίο, είναι η αλήθεια, θα απέδιδε ακριβώς την εικόνα, συνειδητοποιώ ότι η Κυριακή 2/4 είναι η τελευταία εύκαιρη για να δούμε τους νονούς της μικράς και να ανταλλάξουμε τα καθιερωμένα δώρα. Τραπέζωμα στο σπίτι δεν έπαιζε ως πιθανότητα, για δεύτερη συνεχή χρονιά, γιατί εκτός των άλλων είμεθα διεθνής οικογένεια όπερ σημαίνει ότι και τα τρία μέλη ευρισκόμεθα σε διαφορετικές χώρες το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ευτυχώς εντός της ΕΕ, με τελευταία αφικνούμενη την κόρη νωρίς το απόγευμα.

Το κανόνισμα για το μέρος υπήρξε εξαιρετικά εύκολη υπόθεση αφού μόλις αναζητήθηκε μαγαζί η νονά είπε αμέσως…. εκεί που πήγαμε και πέρσι, οπότε με την κράτηση μέσω συχνού θαμώνα, ο οποίος έτυχε να βρίσκεται ακριβώς εκεί όταν πάρθηκε η απόφαση, το τραπέζι μας ήταν έτοιμο και μας περίμενε.

Δε νομίζω να υπάρχει άλλο μαγαζί στην Αθήνα που το τελευταίο που θα σε απασχολήσει να είναι το παρκάρισμα. Όσες φορές έχουμε πάει και είναι αρκετές, βρίσκουμε πάντα σχεδόν απέξω, γεγονός εξαιρετικά βολικό στην περίπτωση που α) έχεις βγάλει μαμά και θεία για τραπέζι, β) βρέχει ή βράζει ο τόπος, γ) κουβαλάς διάφορα δώρα και δ) έχεις φάει τόσο πολύ που δε μπορείς να πάρεις τα πόδια σου. Σημειώστε όμως ότι απέχει λιγότερο από 5 λεπτά απ το σταθμό του μετρό οπότε η πρόσβαση είναι πανεύκολη, με όποιο μέσο επιλέξετε να κινηθείτε.

Ο χώρος για μένα είναι καθαρό τεσσάρι γιατί μου αρέσει το ξύλο, τα άνετα τραπέζια, το ότι δεν αισθάνομαι στριμωγμένη, με χαλαρώνει αλλά πάνω από όλα γιατί καταφέρνει να δίνει την αίσθηση ότι βρίσκεσαι κάπου αλλού κι όχι πάνω στη Μεσογείων.

Όσον αφορά στο φαγητό θα διαφοροποιηθώ από τη συνήθη τακτική μου να αναφέρω όλα τα πιάτα που πήραμε στην τελευταία επίσκεψη. Θα προτιμήσω να σας πω τα πιάτα που έχω ξεχωρίσει εγώ, η οικογένεια και οι φίλοι.

Ας αρχίσουμε με τις σαλάτες. Όποια μα όποια κι αν έχω φάει μου έχει αρέσει πολύ. Τόσο πολύ που δε θα με ξένιζε να την παραγγείλω και ως κύριο πιάτο. Δεν ξέρω τι κάνουν και πως το κάνουν αλλά με αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένη και πιάνω τον εαυτό μου να τσιμπολογάω στο τέλος σαλάτα παρά οτιδήποτε άλλο έχει μείνει στο τραπέζι, όχι ότι μένουν και πολλά δηλαδή.

Μαύρη ταραμοσαλάτα. Φετινή προσθήκη στην κάρτα με τα νηστίσιμα. Ακόμα κι αν δεν αγαπάτε τη γεύση του ταραμά σας προτείνω να τη δοκιμάσετε αν προλάβετε. Ελαφριά γεύση ψαριού αλλά τόσο μεστή, πολύπλοκη, δουλεμένη, βαθιά γεύση. Θα παρακαλέσω να ενταχθεί στο κύριο μενού κι ελπίζω να μου κάνουν τη χάρη. Συνοδεύεται από tortilla chips τα οποία δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο της πάνε.

Σαγανάκι φορμαέλας. Η κόρη το παραγγέλνει κάθε φορά διευκρινίζοντας…. μόνο για μένα εντάξει?

Το συκώτι τους που είναι βελούδινο, ψημένο όπως μου αρέσει και με σάλτσα για κολύμπι ψωμιού.

Το εμβληματικό λουκάνικο με τραχανά. Για μένα που δεν τρώω τραχανά και που η περιγραφή του συγκεκριμένου πιάτου και δύο άλλων μου έχει κοστίσει μία μεγαλοπρεπή μούντζα και τη φράση … πάρταναμησταχρωσταωμαρσυχάϊδω …. μία ανάσα …μία λέξη …από την αγαπημένη μου ξαδέρφη στο χωριό.

Χόρτα τσιγαριαστά με καβουρμά. Πιάτο που δοκίμασα το καλοκαίρι και ήταν εξαίσιο.

Τα spare ribs με sweet chili sauce. Τα σκέφτομαι και δακρύζω μετά από σχεδόν 50 μέρες νηστείας.

Την τηγανιά κοτόπουλου mohito. Τρυφερές μπουκιές κοτόπουλου, μαύρη ζάχαρη, lime, ρούμι κι ελαφρύ άρωμα δυόσμου. Αν το παιδί μου καταλήξει αλκοολικό στην Κούβα θα ξέρω τους υπαίτιους. Τουλάχιστον ας γράφει τόσο καλά όσο ο Hemingway και θα το αντέξω.

Τα μπριζολάκια με δενδρολίβανο στα οποία ορκίζεται ο νεώτερος της παρέας. Που είναι μεγάλος στρίτζος στο φαγητό πρέπει να σας πω.

Το χταπόδι με μαυροδάφνη του οποίου είναι απόλυτος fan ο μπαμπάς του ανωτέρω αγοριού, κι εγώ δηλαδή, όταν καταφέρνω να κλέψω μπουκιές.

Το βουβαλίσιο κεμπάπ που είχα φάει το καλοκαίρι.

Τη φωλιά πατάτας με τα αυγά.

Τις πατατόφλουδες που είναι τόσο νόστιμες και τόσο δροσερές.

Το black angus που έφαγα τον χειμώνα. Εξαιρετικά σιτεμένο κρέας αλλά βάλτε και μια ποικιλία αλατιών για μας τους περίεργους.

Το μηλόφι. Την κρέμα με φράουλες. Τη mousse χαλβά. Όλα τα υπέροχα γλυκά τους.

Θα σταματήσω εδώ αν και έχω πολλά ακόμα να πω στο θέμα φαγητού. Εν κατακλείδι… αγαπάτε τις γνώριμες γεύσεις με ένα twist που δε σας κάνουν να βαριέστε ή να πείτε.. αυτό μπορώ να το φτιάξω κι εγώ ε, τότε, μια επίσκεψη κρίνεται επιβεβλημένη.

Δικαίως θα αναρωτηθείτε για την ανάγκη και τη χρησιμότητα της συγκεκριμένης κριτικής. Τι έχει να προσθέσει εξάλλου μετά από έναν μόλις χρόνο στο σύνολο των χρηστών που έχουν ήδη επισκεφτεί το μαγαζί? Τίποτα, απολύτως, θα απαντήσω.
Θεωρείστε τη σα μια προσωπική ανάγκη να ευχαριστήσω το μαγαζί, τους υπεύθυνους και τα παιδιά που δουλεύουν εκεί, για πολλούς λόγους. Γιατί τον χειμώνα σε ένα διάλλειμα, της τελευταίας στιγμής, απ’ το νοσοκομείο, έκαναν τα αδύνατα δυνατά να μας βρουν τραπέζι.
Γιατί τους έχω κάνει καψόνια όσον αφορά στην ώρα κράτησης σε ένα υπερπλήρες μαγαζί and they delivered.
Γιατί πάντα είναι χαμογελαστοί, προσηνείς, με χαριτωμένες ατάκες, χωρίς να υπερβαίνουν τα όρια.
Γιατί αισθάνομαι να με φροντίζουν.
Γιατί έχω συνδέσει το συγκεκριμένο μαγαζί με ευτυχισμένες, χαρούμενες στιγμές κι ανθρώπους.
Γιατί κάποιοι απ΄ αυτούς τους ανθρώπους θα λείπουν πλέον απ τη ζωή μου αλλά αυτό δεν έχει σημασία.
Θα εξακολουθήσω να πηγαίνω γιατί περνώ καλά, τρώω νόστιμα, πληρώνω ελάχιστα για τη συγκεκριμένη ποιότητα και ποσότητα και γιατί ξέρω ότι θα με βγάλουν ασπροπρόσωπη σε οποιαδήποτε περίπτωση. Περισσότερο όμως απ όλα γιατί είναι ένα μαγαζί που με κέρδισε και αποτελεί το δεύτερο αγαπημένο μου μέρος, ασχέτως καλών ή κακών αναμνήσεων.
Να πάτε και να το αφήσετε να κερδίσει κι εσάς!
Καλή Ανάσταση!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

11 Απρ 2017

Για τη Φυσαρμόνικα μόνο τα καλύτερα έχω να πω!
Πήγαμε παρέα 7 ατόμων και λόγω μεγάλης πείνας παραγγείλαμε σχεδόν ότι υπήρχε στον κατάλογο!

Εκτός του ότι τα φάγαμε όλα με μεγάλη όρεξη, έχω να σχολιάσω ότι οι μερίδες ήταν επαρκείς, οι γεύσεις όλων των πιάτων καταπληκτικές και η ποικιλία του καταλόγου παραπάνω από επαρκής!

Από γεύση όλα τα πιάτα είναι άριστα, ότι περιμέναμε να δούμε κι ακόμη καλύτερα!
Στο τέλος παραγγείλαμε και γλυκά φυσικά. Εξίσου ωραία και νόστιμα!
Όλο μας το φαγητό συνοδεύτηκε από ωραίο χύμα κρασάκι σε άφθονη ποσότητα.
Στο τέλος φυσικά το καθιερωμένο κέρασμα μαστίχας μας προσέφερε ένα πολύ ωραίο κλείσιμο της βραδιάς!

Κλείνοντας, με τόσο φαγητό θα περίμενε κανείς να πληρώσουμε αρκετά. Τελικά πληρώσαμε 20€ το άτομο!! Ίσως το καλύτερο value for money μεζεδοπωλείο που έχω πάει μέχρι τώρα!

Φυσικά και θα ξαναπάω και το προτείνω ανεπιφύλακτα σαν ένα από τα καλύτερα μεζεδοπωλεία της πόλης μας!

01 Μάρ 2017

Τέλη Νοεμβρίου 2016 και συνειδητοποιώ πως σαν πολύ καιρό έχω να πάω στη Φυσαρμόνικα. Έτσι, μόλις προέκυψε μια έξοδος της τελευταίας στιγμής την πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Έξω είχε κρύο αλλά μέσα ήταν μια χαρά ζεστά, και ως θερμοκρασία και ως καλωσόρισμα από τα καταπληκτικά παιδιά που έχουν και τρέχουν το μαγαζί. Όσα και να πω είναι λίγα, οι σερβιτόροι είναι όλοι ένας κι ένας, θα μπορούσαν να παραδίδουν μαθήματα σωστής εξυπηρέτησης σε χώρους εστίασης.

Το μενού είχε ψιλοαλλάξει πρόσφατα και δεν χάσαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε κάποια καινούρια πιάτα και να απολαύσουμε κάποιες σταθερές αξίες. Μετά και από προτροπή του ευγενέστατου παιδιού που μας πήρε παραγγελία, διαλέξαμε τα εξής:

-Τηγανητές πατάτες με στάκα. Σταθερή αξία της Φυσαρμόνικας, αν ποτέ βγάλουν αυτό το πιάτο από το μενού θα οργανώσω διαμαρτυρία και θα κλείσω τη Μεσογείων.
-Αρνίσιο κότσι με πουρέ σελινόριζας. Το πιάτο σχολιάζεται μόνο έτσι: Ω ΡΕ ΜΑΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟ! ?! ?! ? Από τα νοστιμότερα φαγητά που έχω δοκιμάσει. Ψημένο στην εντέλεια, το πουρέ βελούδινο, η σάλτσα ονειρεμένη, τα σάλια μου τρέχουν ενώ γράφω... Μαγεία!
-Καβουρμά με βλήτα. Εντάξει. Δεν ξέρω ποιος τον σκέφτηκε, αλλά μιλάμε για τον κορυφαίο συνδυασμό. Έχω φάει καβουρμά με δέκα τρόπους, αυτό το πιάτο όμως τον απογείωσε σε άλλα επίπεδα. Εύγε!
-Τυροπιτάρι. Και ναι, κυρίες και κύριοι, επιτέλους ένα εστιατόριο στην Αθήνα λέει τυροπιτάρι και σερβίρει τυροπιτάρι! Όλοι οι άλλοι κάνουν κάτι τηγανόψωμα, κάτι απόπειρες με τηγανητές τυρόπιτες, αλλά μέχρι τώρα μόνο στην Εύβοια, στη Σκύρο και στη Φυσαρμόνικα κάνουν κανονικό τυροπιτάρι.
-Μπιφτεκάκια. Η άλλη σταθερή αξία. Δεν γινόταν να μην τα πάρουμε, δεν ήταν σωστό...
-Μπουρεκάκια με κιμά κοτόπουλο. Εξαιρετικα. Τηγανητά μεν, ανευ λαδίλας δε, με πλούσια και νόστιμη γέμιση, και μπόλικα στη μερίδα.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί (ή ένα ή ενάμιση κιλό, δεν θυμάμαι και μην σας πω ψέματα), πληρώσαμε 40 ευρώ, και φάγαμε ένα ωραιότατο παγωτό/γλυκό Oreo κερασμένο εκ της διευθύνσεως βεβαίως βεβαίως.

Να μην σας τα πολυλογώ και σας πολυζαλίζω, το ότι θα ξαναπάω και το ότι σας το συνιστώ είναι ευκόλως κατανοητό κι ελπίζω να ξαναπετύχω το αρνίσιο το κότσι (νομίζω ήταν στα πιάτα ημέρας) και να του ξηγήσω ένα όνειρο που είδα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.

11 Φεβ 2017

Δευτερα μεσημερι 1.30. Η κρατηση στη φυσαρμόνικα ετοιμη από την προηγούμενη μέρα μετά από τα ενθουσιώδη λόγια συναδέλφου και εξίσου καλά σχόλια καλοφαγάδων
Μετά από ολιγόλεπτο κύκλο του τετραγώνου βρήκα να παρκάρω προς μεγάλη μου ανακούφιση και έτοιμη για μάσα. Η πρώτη εντύπωση από την είσοδο στο μαγαζί ήταν εξαιρετική. Παρόλο που βρίσκεται στην Μεσογείων το εσωτερικό του μαγαζιού σε κάνει να το ξεχνάς αυτό. Πολύ όμορφος χώρος, καθαρός, ζεστός και πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα.
Η παραγγελία έγινε κατά γράμμα με βάση υποδειξη θαμμώνα.
1. Σαλατα πράσινη σε φωλιά, Εντυπωσιακή, νόστιμη αν και θα προτιμούσα να μην ήταν τόσο φορτωμένη σε σως και τυρί (επηρεασμένη μάλλον από τη διατροφή μου τον τελευταίο καιρό που τις σαλάτες τις τρωω σκετες και με λίγα υλικά)
2. Συκωτάκι στο τηγανι. Μαλακά νόστιμα μονο που θα ήθελα ίσως λίγο περισσότερο αλατάκι ή λεμονάκι αλλά ηταν πολύ απολαυστικά και έλιωναν στο στόμα
3, Λαιμός χοιρινού Νοστιμότατα και μαλακά
4. Λουκανικο Σφακίων Δεν δοκίμασα αλλα ο συνδαιτημόνας είπε οτι ηταν το πιο νόστιμο πιάτο
5. Πατατόφλουδες δεν εφαγα καθώς είχα χορτάσει αλλά φαίνοταν εντυπωσιακές καλοτηγανισμένες και πολύ τις λιμπίστικα

Οι μερίδες αν και ηταν μόνομεζεδες ήταν πολύ ικανοποιητικές
Στο τελος φερανε εντυπωσιακότατο μηλόφι που δεν το φαγαμε διοτι αμφότεροι αποφευγουμε τα γλυκάκαι το γυρίσαμε πίσω καθώς ήταν κρίμα να παει χαμένο. Μας έφεραν ομως ρακι. Ο ιδιοκτήτης ήρθε στο τραπέζι και ειπε οτι αυτο ειναι προσβολή στην Κρητη αλλα ευτυχως ειναι πελοποννησιος!!!

Φιλική πολύ η κοπέλα που μας σερβιρε και ο ιδιοκτήτης ηρθε 2 φορες στο τραπεζι να βεβαιωθεί ότι όλα ήταν οκ.

Όσον αφορά στο λογαριασμό δεν ξερω γιατι δεν πληρωσα εγώ αλλα ο ταμιας της παρέας ειπε οτι ηταν καλές οι τιμές. Απότι θυμάμαι και από τη ματιά που έριξα στον κατάλογο δε μου φάνηκαν παράλογες.

Γενικά ηταν πολύ ωραια και εμεινα πολύ ευχαριστημενη,

Πάμε για τα επόμενα κρας τεστ τωρα

09 Φεβ 2017

Εξαιρετικό...
Ακολουθώντας την κριτική του jim για το εν λόγω μεζεδοπωλείο το επισκεφτήκαμε οικογενειακώς 4 άτομα, Σάββατο μεσημέρι, μετά από κράτηση.
Το πρώτο που θα τονίσω είναι τα πρόσωπα. Όμορφα, χαμογελαστά, πρόθυμα. Οι άνθρωποι εκεί ξέρουν να εξυπηρετούν σωστά. Ακόμα και μια καθυστέρηση που παρατηρήθηκε στα γλυκά, την χειρίστηκαν ευγενικά και αποτελεσματικά... Μπράβο.
Ο χώρος ζεστός και το κυριότερο υπάρχει πραγματικός χώρος μη καπνιστών.
Το νερό ήρθε σε κανάτα και για το ψωμί ερωτηθήκαμε.

Το φαγητό πολύ καλό σε μεγάλο βαθμό. Ο χοιρινός λαιμός με σάλτσα μουστάρδας εξαιρετικός. Όλες οι πίτες με εξαιρετικά τραγανό φύλλο και πολύ καλά εκτελεσμένη την γέμιση οποία και να ηταν αυτή. Κορυφαία επιλογή είναι το σαγανάκι φορμαέλα με κρουστά δημητριακών που σερβίρεται με μια γλυκιά σάλτσα, απίθανη ισορροπία γεύσεων.

Η σαλάτα με καπνιστό κοτόπουλο α π ι θ α ν η από κάθε άποψη, φρεσκάδα, υλικά, ντρεσινγκ.
Τα μπιφτέκια με γέμιση μετσοβονε ( που ήταν όμως πολύ λίγη ) με εξαιρετική καπνιστή επίγευση και τα κεμπάπ το ίδιο, με ωραία ξεχωριστή γεύση.
Μια ένσταση μόνο για το ψαρονέφρι που ήταν μάλλον στεγνό όποτε και λίγο σκληρό.

Τα γλυκά υπεροχα με ναυαρχίδα τη cheese cake. Απαλή κρέμα, εξαιρετική μαρμελάδα, τραγανό μπισκότο.
Η απόδειξη ήρθε κανονικά χωρίς κανένα παρατράγουδο.
Μπράβο!!!