Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας στο http: //fysarmonika. gr/

Δευτέρα

Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

04 Φεβ 2017

Είναι πολύ μεγάλη η Αθήνα, βρε παιδιά, πού να τα προλάβεις όλα! Επειδή επαγγελματικά ανεβοκατεβαίνω πολύ συχνά τη Μεσογείων, είχα αντιληφθεί τα τελευταία χρόνια, ειδικά από τότε που έφθασε το μετρό στην περιοχή, μια εντυπωσιακή αύξηση των κάθε είδους χώρων εστίασης πάνω κυριολεκτικά στη λεωφόρο, σε πείσμα θα ‘λεγε κανείς της ενόχλησης από την κυκλοφορία που δε σταματά ποτέ. Έτσι είχα κατά νου να επισκεφθώ, ευκαιρίας και παρέας δοθείσης, τη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ. Τι διάβολο, 26 έμπιστοί μου την είχαν βαθμολογήσει κατά μέσο όρο με 3,5, κάποιο λόγο θα είχαν.

Με τα πολλά τα κατάφερα, και μάλιστα δύο φορές απανωτά, πράγμα σπάνιο για τις συνήθειές μου και δύσκολο αν λάβουμε υπόψη τη σχετικά μακρινή διαδρομή από τη Νέα Σμύρνη. Την πρώτη φορά ήταν ένα τραπέζι φίλων καλοφαγάδων, κάτι σαν βλάχικος γάμος με καμιά 25ριά συνδαιτυμόνες. Φάγαμε, ήπιαμε και κουβεντιάσαμε με τις ώρες. Αποχώρησα κακίζοντας τον εαυτό μου που, όπως και στα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ, τα οποία – ειρήσθω εν παρόδω – μοιάζουν πολύ με τη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ (έχει δίκαιο ο φίλος VAGELIS που τα αποκαλεί τέκνα του ask4food), καθυστέρησα τόσο να επισκεφθώ αυτό το διαμαντάκι. Έτσι οργάνωσα καπάκι την επόμενη Παρασκευή dinner for four με ένα ζευγάρι φίλων που μένουν εκεί κοντά, αλλά στη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ δεν είχαν πάει ακόμα, διότι ως γνωστόν repetitio est mater studiorum. Ήθελα αφενός να ξαναδοκιμάσω τα πιάτα που μ’ εντυπωσίασαν στην πρώτη επίσκεψη, αλλά και να δώσω μια ευκαιρία σε κάποια άλλα.

Η ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ (Μεσογείων 180) έχει το πλεονέκτημα του σχετικά άνετου (3,5 στα 10) παρκαρίσματος, ειδικά αν προνοήσετε να μπείτε στον παράδρομο της λεωφόρου μόλις περάσετε το Πεντάγωνο. Είναι στην ουσία η πρώτη γωνία του Χολαργού (και θα άξιζε να έχει μια πιο φωτεινή ταμπέλα). Λειτουργεί από το πρωί για μπρέκφαστ, καφέ ή ποτό μέχρι αργά το βράδυ. Ο χώρος είναι, όπως έγραψαν αρκετοί πριν από μένα, το καλύτερο που μπορούσε να γίνει. Ο μέσα χώρος στο ισόγειο, όπου καθίσαμε τη δεύτερη φορά, φιλοξενεί, μαζί με την κουζίνα και τις τουαλέτες, με το ζόρι μια ντουζίνα τραπέζια, είναι όμως γουστόζικος. Μεξικάνικα χρώματα (σκούρο φυστικί και κεραμιδί), πλακάκι λίγο πιο σκούρο από το ξύλο των τραπεζιών, φθηνή αλλά προσεγμένη διακόσμηση (παλιά εξώφυλλα περιοδικών, διαφημίσεις της δεκαετίας του ’60, γλαστράκια με φυτά, vintage φαναράκια) συν το ότι λεωφόρο ούτε βλέπεις ούτε ακούς δημιουργούν ένα συμπαθές σύνολο. Ο έξω χώρος, περιμετρικός σε σχήμα Γ και τεντοσκεπής, καταφέρνει όντως, χάρη στις ζαρντινιέρες με χαμηλότερα ή ψηλότερα φυτά στην πλευρά του κάθετου προς τη λεωφόρο δρόμου και με μια σταθερή τζαμαρία στο μέτωπο της Μεσογείων, να περιορίσει αισθητότατα την ηχορύπανση. Δύο πράγματα που μου έκαναν εντύπωση: ο τέλειος, αθόρυβος εξαερισμός στο μέσα χώρο, όπου ισχύει το no smoking, και το εξίσου τέλειο σύστημα θέρμανσης στον έξω χώρο με σωλήνες που διοχετεύουν φυσικό αέριο στα επιτοίχια θερμαντικά σώματα. Ας κλείσω τους επαίνους με την αναφορά στα ρουστίκ ξύλινα τραπέζια στο σωστό μέγεθος (πλαισιώνονται από τις γνωστές ψάθινες καρέκλες, pas mal) και τα καλής ποιότητας σερβίτσια και ποτηρικά.

Μένουν δύο ακόμα βασικά ατού: Στο σέρβις η ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ διαθέτει μια από τις καλύτερα οργανωμένες και συντονισμένες ομάδες της Αττικοβοιωτίας. Πανταχού παρόντες, ακούραστοι, ευχάριστοι, ο καθένας στο πόστο του, κυριολεκτικά αλάνθαστοι. Ειδικά στο μεγάλο τραπέζι με εντυπωσίασε η ρέγουλα στο σερβίρισμα, ούτε βολιώτικο μεζεδοπωλείο να ήταν. Μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια και το γεγονός ότι οι δύο (νομίζω) ιδιοκτήτες κυκλοφορούν διαρκώς και ελέγχουν αν όλα βαίνουν καλώς.

Δεύτερο ατού η ποικιλία και η ποιότητα των εδεσμάτων. Όπως φαντάζεστε, πρόλαβα να δοκιμάσω το μισό κατάλογο (πλην θαλασσινών, για τα οποία επιφυλάσσομαι), έτσι θα παρεκκλίνω από το σύνηθες και θα σημειώσω ένα επαυξημένο top three της γεύσης: Στην τρίτη θέση ισοψηφούν οι δύο αλοιφές, δηλαδή η μελιτζανοσαλάτα, που κρατάει στο δόντι, και η τυροκαυτερή, που χάρη στην καπνιστή πάπρικα αλλάζει χρώμα και γεύση. Στη δεύτερη θέση το καρπενησιώτικο λουκάνικο με τραχανά και φέτα, δεν ξέρω αν το φτιάχνουν οι ίδιοι ή έχουν κάποιο μερακλή που τους προμηθεύει, είναι όμως η επιτομή του αυθεντικού ελληνικού λουκάνικου, και τα παστουρμαδοπιτάκια σε τριγωνικό σχήμα με γέμιση παρακαλώ μαρμελάδας ντομάτας, τόσο πρωτότυπα όσο και νόστιμα. Στην πρώτη θέση το ελαφρύ βραβείο στην κοτοτηγανιά mojito, με ρούμι και δυόσμο τόσο όσο, ενώ το βαρύ βραβείο πηγαίνει στα χοιρινά spare ribs πάνω σ’ ένα βουνό πατατοροδέλες και με εξαιρετικά ταιριαστή BBQ sauce. Τώρα που το θυμήθηκα: ειδικός έπαινος στις πατατόφλουδες με γιαούρτι, κυβάκια ντομάτας και φρέσκο κρεμμύδι.

Την πρώτη φορά αρκέστηκα στο (καλό) χύμα μοσχοφίλερο, τη δεύτερη όμως χτύπησα δύο ΝΗΣΟΣ Pilsner, αναμφίβολα η καλύτερη ελληνική μπίρα. Όσο για το επιδόρπιο, εγώ μηλοφικός, αλλά και μπανοφικός δεν είμαι, το ομολογώ. Πρώτη θέση λοιπόν χωρίς δεύτερη κουβέντα στη μους μακεδονικού χαλβά, αφρός που γλυκαίνει με δυο κουταλιές. Ο λογαριασμός δεν ξεπέρασε και τις δύο φορές (την πρώτη φορά ήταν fixed menu) τα 20 ευρώ, οπότε το 4 δίνεται δικαιωματικά.
Πραγματικά ελπίζω να μην περιμένατε το πράσινο φως του fratello (κατέβα από το άλογο, μεγάλε! ) για να επισκεφθείτε τη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ. Σπεύσατε!

17 Δεκ 2015

Τα 2 Φ...

Η Φυσαρμόνικα και τα Φουρνομαγειρέματα είναι από τα πιο άξια τέκνα του Ask4food! Πιθανόν να μην "είχαν ανάγκη" από όλους εμάς τους χρήστες που χρησιμοποιούμε αυτό το σάιτ σαν ημερολόγιο εμπειριών αλλά και σαν "σκονάκι" για να βοηθήσουμε τους άλλους χρήστες, σίγουρα όμως κάποια επιτυχία την έχουν αποκτήσει και μέσω του πιο σύγχρονου και γρήγορου τρόπου επικοινωνίας της εποχής που ζούμε, του ίντερνετ. Με ένα κλικ πλέον αποκτάς χιλιάδες πληροφορίες. Σίγουρα όμως ο πιο επιτυχημένος τρόπος επιτυχίας είναι το word of mouth, από στόμα σε στόμα δηλαδή. Σταμπαρισμένο από τους φίλους χρήστες, δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω επίσκεψη.

Ομολογώ πως δεν κινούμαι στα βόρεια προάστια όμως ο δρόμος μου με είχε φέρει πριν 2-3 μήνες να το δοκιμάσω με κάποιους συγγενείς μου που κατοικούν στον Χολαργό. Επειδή είχαμε περάσει πολύ όμορφα αλλά είχαμε καταβροχθίσει όλο τον κατάλογο, κάτι τα γέλια και οι κουβέντες και κάτι που είχαμε αφεθεί στην παρέα, είχα πάρει την απόφαση. Θα ξανακάνω επίσκεψη σύντομα. Δεν άργησε και πολύ! Ο πρώτος λόγος και πιο σημαντικός ήταν φυσικά η ποιότητα του φαγητού. Ας τα πάρουμε με τη σειρά όμως.

Αγώνας για το κύπελο Ελλάδας στο βόλευ και η κλήρωση μας φέρνει να κάνουμε επίσκεψη στην Αγία Παρασκευή για να αντιμετωπίσουμε την ομώνυμη ομάδα. Ήδη ο φίλος Άλεξ (όχι ο par) μου έχει πει να κανονίσουμε μετά το τέλος του αγώνα να δειπνήσουμε κάπου εκεί κοντά. Η πρώτη τους επιλογή ήταν για μεξικάνικο. Ευτυχώς όμως που ο φίλτατος χρήστης Jim (που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είχε τονίσει σε πρόσφατη κριτική του πως τα περισσότερα μεξικάνικα είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων μέτρια. Οπότε εγώ ο πονηρός που θα τους πήγαινα;

Επίσκεψη Σάββατο 12/12/2015 στις 21.30 από 5 πεινασμένα ζευγάρια μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα 1-3! Έναν φόβο τον είχα πως θα τους φανεί!

Η παρέα ήδη μας περιμένει και ενώ μπαίνω στο μαγαζί μας υποδέχεται ο υπεύθυνος, το παιδί με τα ξυρισμένα μαλλιά. Με χαιρετάει και παθαίνω πλάκα καθώς θυμόταν την μοναδική επίσκεψη μου προ μηνών. Μια χαρά την πήρα να πω την αλήθεια, το credit ήδη το κέρδισε το παλικάρι.

Καθόμαστε στον ημιυπαίθριο χώρο που καλυπτόταν με αρκετά φυτά αλλά και σόμπες. Μάλιστα τους ζητήσαμε να χαμηλώσουν την ένταση καθώς σκάσαμε! Καλή εντύπωση μου έκαναν τα φαναράκια αλλά και οι πολλές πόρτες και παράθυρα που έχουν σαν διακοσμητικά. Μου έφεραν λίγο σαν σκηνικό από παλιά ελληνική ταινία (σε κάποιους μπορεί να φανεί υπερβολικό, οκ το αποδέχομαι! ). Η καθαριότητα σε πολύ καλό επίπεδο όπως και τα ξύλινα τραπέζια πολύ καλής ποιότητος, η μουσική σίγουρα όχι λαϊκή. Δεν θέλω να σταθώ όμως τόσο πολύ εκεί.

Το μεγάλο ατού τους είναι η ποιότητα πρώτα απ'όλα. Πολύ καλά δομημένος κατάλογος με ένα touch από πείραγμα στις περισσότερες γεύσεις τους. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η παραδοχή τους πως σε κάποια πιάτα έχουν επηρεαστεί από άλλα μαγαζιά και έχουν πάρει ιδέες για το μαγαζί τους, χωρίς να σημαίνει αυτό κατά την άποψη μου ότι κάνουν αντιγραφές.

- Ψωμί στα 6 ευρώ, το μαύρο τίποτα το ιδιαίτερο, το λευκό πιο καλό. Εδώ θα μπορούσαν να προσθέσουν και μια σως, όχι να μας έρθει ορφανό.

- Ελληνική σαλάτα στα 5.7 ευρώ που φαγώθηκε ταχύτατα χωρίς να είναι στο οπτικό μου πεδίο, φρεσκότατη. Αναφέρεται στον κατάλογο με κουλούρι Θεσσαλονίκης. Αν κατάλαβα καλά είναι μια παραλλαγή της χωριάτικης. Όρκο δεν παίρνω γιατί δε δοκίμασα.

- Σαλάτα Φυσαρμόνικα στα 6.7 ευρώ με μαρούλι, άισμπεργκ με ξινόμηλο, πεκορίνο Αμφιλοχίας με ντρέσινγκ από μουσταρδόμελο. Ο υπαρχηγός την καθάρισε κι αυτή χωρίς να δοκιμάσω. Αναφέρω πως στην καλοκαιρινή εκδοχή της υπάρχει πεπόνι αντί για ξινόμηλο, αναφέρθηκε πρόσφατα και από τον φίλο mavtaso.

- Κρητικός ντάκος στα 4.4 ευρώ με φρεσκοτριμμένη τομάτα, πιο φρέσκια και δροσερή δεν γινόταν, τηγανιτή κάπαρη και ξύγαλο Σητείας σε παραδοσιακό παξιμάδι Κρήτης. Κάθε μπουκιά ήταν και ένα νοερό ταξίδι στη λεβεντογέννα.

- Πατατόφλουδες με σάλτσα γιαουρτιού, τομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι που άφηνε το στίγμα του στα 3.8 ευρώ. Άλλες πιο τραγανές, άλλες πιο κρατσανιστές, θα ήθελα περισσότερο γιαούρτι. Επιλογή και στην πρώτη επίσκεψη.

- Σαγανάκι φορμαέλα σε κρούστα απο δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό του κουταλιού. Φαγώθηκε πολύ γρήγορα και από άτομα που δεν θέλουν να αναμειγνύονται οι αλμυρές με γλυκές γεύσεις. Άρεσε αρκετά κι αυτό.

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκες με στάκα Χανίων στα 4.6 ευρώ. Η στάκα όχι τόσο πηχτή, με διακριτική παρουσία. Αβγουλάκι ίσως;

- Μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα με γραβιέρα και σως μπαλσάμικο στα 5.2 ευρώ. Άρεσαν, αν και όχι κάτι ιδιαίτερο κατά την άποψη μου. Διατηρούσαν τους χυμούς τους πάντως.

- 3 ποικιλίες κρεατικών στα 19 ευρώ η κάθε μία. Ζουμερότατα τα κρεατικά, αν και δεν αναφέρεται τι περιλαμβάνεται. Υπάρχουν ψημένα κρεμμύδια, πολλές πατάτες και πιτούλες. Ομολογώ πως έκανα λάθος στην παραγγελία με τόσες πατάτες καθώς υπήρχαν σε μεγάλες ποσότητες στην ποικιλία. Θα ήθελα περισσότερο κρεατάκι είναι η αλήθεια. Ζουμερότατο και το κοτόπουλο αλλά και το λουκάνικο. Χαρακτηριστικό είναι πως στην αρχή παραγγείλαμε 2 ποικιλίες και μετά μας άνοιξε η όρεξη και για τρίτη. Αν είστε μεγάλη παρέα πάντως αρκεστείτε στη μία και πάρτε άλλα κυρίως πιάτα για να παίξετε με τις γεύσεις!

- Παστουρμαδοπιτάκια (4 τεμάχια) στα 6.3 ευρώ. Ένας φίλος λέει "θα βρωμάνε οι μασχάλες και ο ιδρώτας μου με την κοπέλα μου, μην πάρεις! "... Ευτυχώς η κοπέλα του του έβαλε τα γυαλιά και δοκίμασε πρώτη. Κόλλησαν με τη γεύση, το μυστικό είναι στη γέμιση από χειροποίητη μαρμελάδα τομάτας. Οι γυναίκες μας κατατρόπωσαν!

- 2 μεγάλες μπύρες Μύθος στα 7 ευρώ συνολικά.
- 6 αναψυκτικά στο 1.9 ευρώ έκαστο.
- 1.5 λίτρο κρασί χύμα λευκό στα 10.5 ευρώ, στους πιο πολλούς φάνηκε ικανοποιητικό.

Ξεχωριστή μνεία θα κάνω στα γλυκά και συγκεκριμένα στη δική μου επιλογή που ήταν η...

- Μους μακεδονικού χαλβά στα 4.5 ευρώ. Μαστιχωτή, μου θύμισε ένα ταξίδι μου στην Πόλη την αυγή του 2010 που είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο στην πλατεία Ταξίμ. Με την ευκαιρία να σας προτείνω να πάτε σίγουρα στην Πόλη, αν και οι τελευταίες εξελίξεις δεν είναι ευνοϊκές. Θα σας μείνουν πολλές εικόνες χαραγμένες. Δώστε προσοχή στη βάση του γλυκού. Περισσότερα από κοντά! Προσοχή όμως γιατί είναι αρκετά λιγωτικό με το γλυκό του κουταλιού. Απέσπασε τις καλύτερες κριτικές και για την ιδιαιτερότητα του.

- Παγωτό σε κρούστα καταϊφιού στα 4.5 ευρώ. Ήρθαν 4 χορταστικές μπάλες σε πιάτο της σούπας. Άρεσε.

- 3 σοκολατόπιτες με παγωτό ή αλλιώς το γλυκό της αγάπης στα 4.5 ευρώ έκαστο. Τα 3 ζευγαράκια έπεσαν με τα μούτρα και δεν άφησαν τίποτα.

- Τσίζκεικ στα 4.5 ευρώ. Φρεσκότατο με ξινούτσικη μαρμελάδα που του ταίριαζε αρκετά.

Σημειώστε πως τα γλυκά ήταν σε χορταστικές ποσότητες, μπορείτε να μοιραστείτε 1 γλυκό ανά 2 άτομα.

- Κέρασμα μαστίχα από το μαγαζί.

Σύνολο στα 161.2 ευρώ, τιμή πολύ καλή όπως παραδέχτηκαν οι φίλοι.

Το δεύτερο στοιχείο που έχει η Φυσαρμόνικα στην έως τώρα επιτυχία της βρίσκεται στον ανθρώπινο παράγοντα και πιστέψτε με αυτό μόνο εύκολο δεν είναι. Χαρακτηριστικό είναι πως μόλις έκανα ιντερνετικά την κράτηση μου, δέχτηκα τηλεφώνημα μετά από 5 λεπτά για να με ρωτήσουν επιθυμίες σχετικά με τον χώρο που θέλω να καθίσω, την ώρα κλπ. Χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω νέα παιδιά να εργάζονται και να "πονάνε" το μαγαζί, πλήρως ενημερωμένα για τα πιάτα και τις προσφερόμενες υπηρεσίες τους. Αν παρατηρήσετε στη σελίδα τους στο facebook κυριαρχούν φωτογραφίες προσώπων, χαμογελαστές και φρέσκες, αυτό για μένα λέει πολλά. Μου φτιάχνει τη διάθεση.

Φυσικά και προτείνω τη Φυσαρμόνικα και θα συμφωνήσω πως τα γούστα είναι υποκειμενικά αλλά δύσκολα θα απογοητευτεί κάποιος. Εμένα μου προσέφερε 3 ώρες με φίλους, με γέλια και χαβαλέ! Από τη φρουτόκρεμα με μπισκότα που έφαγε ο συμπαίκτης μας πριν το παιχνίδι και έπεσε ΤΟ δούλεμα μέσα στα αποδυτήρια μέχρι την ανεκδιήγητη διαιτήτρια που μας έριχνε τις κόκκινες κάρτες στον αγώνα αλλά μας "ξύπνησε" και μας συσπείρωσε ώστε να νικήσουμε και να το ευχαριστηθούμε.

Ήταν το γλυκό κλείσιμο μιας βραδιάς που καταγράφω τώρα αλλά μετά από δύσκολες στιγμές που θα έχουμε σαν ομάδα, θα τις διαβάζουμε και θα γελάμε ώστε να παίρνουμε δύναμη με τους φίλους μου. Η Φυσαρμόνικα ήταν μέρος αυτής της εμπειρίας!

Εύχομαι σύντομα να έχω την ευκαιρία να καταγράψω νέα εμπειρία και με τα υπόλοιπα παιδιά που δεν ήρθαν! Α ρε Άλεξ, τόσα χρόνια σε λάθος ομάδες έπαιζες!

06 Φεβ 2016

Την περασμένη βδομάδα βρισκόμουνα σε ένα φίλο μου στα παλιά λημέρια του Χολαργού, κι αυτός μου έριξε την ιδέα της ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑΣ (Φ). Εφοδιασμένος λοιπόν με τις εξαιρετικές κριτικές στο site από καμιά πενηνταριά φίλους χρήστες, ανάμεσα στους οποίους και διάφοροι έμπιστοι καλοφαγάδες και δη γευσιγνώστες περιωπής, δεν έφερα καμία αντίρρηση και τον ακολούθησα στο κατώφλι της Φ, στη γωνία Μεσογείων και Ξανθίππου.

Το μαγαζί αυτό-τιτλοφορείται ως Μεζεδοποτείον και δικαίως, αφού και τα δυο, μεζέδες αλλά και ποτά, τα προσφέρει ποιοτικά και σε καλές μάλιστα τιμές. Έχει σαν σήμα του, τι άλλο βέβαια από την φυσαρμόνικα, που προσωπικά την έχω συνδέσει με νεανικά μου βιώματα, καθώς και με σολίστες του είδους. Πάνε κάμποσα χρόνια απ’ την εποχή που πηγαίνοντας τα Σ/Κ σε πάρτι φίλων ή στο ιστορικό ΣΤΟΡΚ της Φιλελλήνων, ακούγαμε και χορεύαμε cheek-to-cheek το νοσταλγικό αυτό μπλουζάκι του Gianni Morandi, la fisarmonica, που το 1966 είχε πρωτοκυκλοφορήσει στα δισκάδικα!!

Κι αν η ιταλική φυσαρμόνικα έκλεισε αισίως τα 50 της χρόνια, η Αθηναϊκή μας φυσαρμόνικα, στα σύνορα Παπάγου – Χολαργού, απέναντι απ’ το Νέο Ψυχικό και δυο βήματα απ’ το Πεντάγωνο και το Μετρό (Εθνική Άμυνα), σε δυο μήνες θα κλείσει τα 2 χρόνια. Την ξεκίνησαν, με μεράκι και κέφι, 2 νέα παιδιά, γείτονες σχεδόν και φίλοι, ο Κώστας Πενέσης κι ο Κώστας Μαντάς κι’ από ό, τι φαίνεται οι κόποι τους δεν πήγαν χαμένοι, αφού το γευστικό αποτέλεσμα και όχι μόνο, τους δικαιώνει απόλυτα.

Λειτουργούν καθημερινά, ανοίγοντας γύρω στις 8 με 9 για καφέ και πρωινό, γεγονός που βολεύει όσους δουλεύουν σε εταιρείες και μαγαζιά της περιοχής. Από το μεσημέρι και μέχρι τις 2 μετά τα μεσάνυχτα τουλάχιστον, σερβίρουν μεσημεριανό και βραδινό, και ορισμένες Τρίτες έχουνε ζωντανή μουσική, με ελληνικά τραγούδια, έντεχνα αλλά και ελαφρολαϊκά. Είναι καλό λοιπόν να προηγηθεί τηλέφωνο για να το πληροφορηθεί κανείς και για να κάνει κράτηση, αφού ο μέσα χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος και συνήθως έχει αρκετή κίνηση.

Ο μέσα χώρος, ενώ δεν είναι τεράστιος, έχει άνετη διάταξη των ξύλινων τραπεζιών και καθισμάτων, και ωραία διακοσμημένες γωνίτσες με φυτά, φωτιζόμενα κουφώματα, διάφορα φαναράκια και άλλα καλαίσθητα αντικείμενα. Οι τοίχοι είναι όλοι βαμμένοι σε παλ αποχρώσεις, σιέλ, γκρι, πράσινου και ροζ, και έτσι η γενική όψη του χώρου είναι διακριτική και ευχάριστη. Η μουσική ακούγεται στη σωστή ένταση, ώστε να μπορεί κάποιος να απολαύσει το φαγητό του και να συνομιλήσει άνετα με την παρέα του.

Ο εξωτερικός χώρος σε σχήμα γάμμα, προς τη Μεσογείων μπροστά και την Ξανθίππου στα πλάγια, είναι ημιυπαίθριος και τον χειμώνα υπάρχουν σόμπες, ώστε να κάθεται κάποιος χωρίς πρόβλημα. Η εξωτερική αυτή πλευρά προς την οδό Ξανθίππου έχει όμορφα διακοσμητικά κουφώματα εξοχικού σπιτιού, με ζαρντινιέρες και γλάστρες με φυτά, και η όλη ατμόσφαιρα παραπέμπει επίσης σε μια ήσυχη νησιώτικη γωνιά. Με δυο λόγια, ενώ το μαγαζί βρίσκεται καταμεσής της πολύβουης Μεσογείων, σου δίνει την ψευδαίσθηση πως βρίσκεσαι ξαφνικά κάπου αλλού. Άλλωστε, τα δυο παιδιά που σερβίρουν, με προθυμία, ευγένεια και κυρίως, σεβασμό στον πελάτη, ενισχύουν την καλή αύρα του χώρου και τις προϋποθέσεις για να απολαύσεις ένα καλό φαϊ!

Στο ψητό λοιπόν, ή στο τηγάνι, έστω:
Στην αρχή, ήρθε κανάτα με νερό βρύσης και καλαθάκι με συνδυασμό λευκού και μαύρου ψωμιού. Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα εξής:

• Ένα σαγανάκι με την κλασική Αραχωβίτικη φορμαέλα τους, με δημητριακά και χαρουπάλευρο, που ήτανε νόστιμη και τραγανή.

• Ένα γεμιστό λουκάνικο με τραχανά και τυρί: καταπληκτικό πιάτο!

• Μια παστουρμαδοπιτάκια (4 κομμάτια) σε κανταΐφι με μαρμελάδα ντομάτα. Επίσης δυνατός μεζές.

• Μια μερίδα τηγανιτή καραβιδόψυχα με ντιπ μαγιονέζας. Ωραίος ψαρομεζές.

• Μια ομώνυμη σαλάτα (φυσαρμόνικα) με μαρούλι, iceberg και τυρί πεκορίνο, πολύ δροσιστική.

• Ένα γλυκό δικό τους, που ήτανε πορτοκαλόπιτα με παγωτό, το οποίο και μοιραστήκαμε.

• Ήπιαμε δυο μπύρες Brink’s Lager, από το Ρέθυμνο. Είναι μπύρες βιολογικές, 330 ml. & 4.80 βαθμών σε περιεκτικότητα οινοπνεύματος, απαστερίωτες και αφιλτράριστες, με όψη θολή και γεύση κάπως στυφή, αλλά πάντως ιδιαίτερη! Σας τις προτείνω, ανάλογα με το είδος του φαγητού σας, και εφόσον τις βρείτε.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 50 €, με το σχετικό στρογγύλευμα και η όλη εμπειρία δικαίωσε την πρόταση του φίλου και την επίσκεψή μας εκεί. Η τιμή κατ’ άτομο, χωρίς τις μπύρες, έρχεται περίπου στα 20 Ευρώ, δηλ. κατηγορία 17/25 € στο κεφάλι. Γεγονός όμως είναι ότι χορτάσαμε και ήταν όλα τα πιάτα καλά. Στο τέλος, μας κεράσανε τη σπιτική τους μαστίχα, που ήταν ό, τι έπρεπε για την τελική μας επίγευση!

Κατά τα λοιπά, ο κατάλογος της Φ περιλαμβάνει διάφορες σαλάτες, γύρω στα 6-7 €, από θαλασσινά έχουνε γαριδάκι, χταπόδι, γαύρο, κ. λπ. περίπου 5-6 €, πληθώρα ορεκτικών (όλα με τιμές μονοψήφιες! ), και 2-3 γλυκά σπιτικά, γύρω στα 4-5 €.

Εξάλλου, όσον αφορά τα ποτά, το χύμα κρασάκι τους κυμαίνεται περί τα 7 € το λίτρο (ακούσαμε τα καλύτερα για το κόκκινο, ξηρό τους), οι μπύρες και τα αποστάγματα είναι όλα στις τρέχουσες τιμές, τα περισσότερα από 3-7 €, από τον κατάλογο δεν λείπουν τα συνήθη αναψυκτικά, αλλά και κάποια εμφιαλωμένα κρασιά, από 10 έως 20 περίπου €, τα ακριβότερα.

Σε γενικές λοιπόν γραμμές, πιστεύω ότι οι τιμές μεζέδων και ποτών βρίσκονται σε ικανοποιητικά επίπεδα και γι’ αυτό βαθμολογώ τη σχέση ποιότητας και τιμής με 3 στα 4.

Η Φ είναι ένα αξιόλογο μεζεδοπωλείο που αξίζει να την τιμήσετε, ειδικά αν τυχόν βρεθείτε κοντά στον άξονα της λεωφόρου Μεσογείων, όπου το παρκάρισμα δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο. Εμείς πάντως, με τη μηχανή του φίλου, βρεθήκαμε μπρος στην πόρτα της κι αν μας φέρει ο δρόμος μπορεί να την ξανατιμήσουμε, ελπίζοντας να δοκιμάσουμε και νέα πιάτα τους την επόμενη φορά!

11 Δεκ 2016

Είμαι σε δίλημμα! Ξεκινάω αυτήν τη κριτική και πραγματικά δεν ξέρω ακόμα αν θα την τελειώσω. Ο λόγος? Η παρθενική μου επίσκεψη στο Φυσαρμόνικα ήταν πολύ διαφορετική από αυτές που συνήθως κάνω σε εξόδους μου για φαγητό. Και η διαφορά εντοπίζεται στο μέγεθος και σύνθεση της παρέας. Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως μην κάνοντας αναφορά σε ιδιαίτερες λεπτομέρειες, τους αδικήσω άθελά μου. Γιατί εισέπραξα πως ένα από τα μεγάλα τους ατού είναι πως δίνουν μεγάλη προσοχή σε αυτές. Κάτι που εκτιμώ, σέβομαι και αναγνωρίζω.

Όσο πιο μικρή η παρέα και όσο πιο συχνή είναι η συνάντηση και επικοινωνία με τα άτομα που την απαρτίζουν, τόσο περισσότερο σου αφήνει η περίσταση ελεύθερη σκέψη για να προσέξεις τις λεπτομέρειες. Όμως η συγκεκριμένη επίσκεψη ήταν στον αντίποδα. Μεγάλη παρέα, νέες πτυχές στον χαρακτήρα και προσωπικότητα τους. Κουβέντες για θέατρο (δηλώνω εντυπωσιασμένος με τις γνώσεις ατόμου της παρέας! ), new entries, αθλητικά δρώμενα, ταξίδια, περιπέτειες σε κακόφημα μπαράκια, τσακωμούς με γείτονες, προσωπικά βιντεάκια που σε κάνουν να χαμογελάς μέχρι τα αφτιά, τσαχπινιές, σπόντες, φωτογραφίες και αγκαλιές. Με μία λέξη… Χημεία. Μπροστά μου ξεδιπλώνονταν ένας άλλος κόσμος και δεν ήθελα να χάσω λεπτό από αυτή την αίσθηση. Ήθελα να απολαύσω την κάθε στιγμή και να μείνω αναπόσπαστος.
Έτσι, αντίθετα από το ότι συνηθίζω, αυτή η κριτική μου θα στηριχτεί όχι σε λεπτομέρειες αλλά στην αίσθηση που αποκόμισα στην διάρκεια του γεύματος και η οποία με ακολούθησε γλυκά το βράδυ που ήρθε. Για να μη πω πως αυτή η αίσθηση είναι ακόμα χαραγμένη στην πολύ καλή σημερινή μου διάθεση μία μέρα μετά.
Και για να κλείσω και το κεφάλαιο «λεπτομέρεια» γιατί σας έχω κάνει ήδη τα νεύρα σμπαράλια (τσατάλια, κρόσια, μπαλόνια κτλ κτλ), θα σας πω ένα παράδειγμα. Σκεφτείτε πόσες φορές στην ζωή σας έχετε δει μια ταινία που σας άρεσε και αποχωρώντας από την σκοτεινή αίθουσα του σινεμά, φεύγετε με μία πολύ γλυκιά αίσθηση. Όμως όταν στο μέλλον ξαναβλέπετε την ίδια ταινία, ανακαλύπτετε λεπτομέρειες και πτυχές που σας είχαν αρχικά διαφύγει και εκτιμάτε ακόμα περισσότερο το γενικό αποτέλεσμα. Έτσι ελπίζω να μου δοθεί πολύ άμεσα η ευκαιρία να το επισκεφτώ εκ νέου για μια επανάληψη και εμπέδωση! Προκαταβολικά αναφέρω, δίνοντας δείγματα για το τι θα επακολουθήσει, πως το θέλω πολύ!

Λόγω του ότι υπήρχε η περίπτωση να πιούμε λίγο παραπάνω, επιλέξαμε να μη πάρουμε αμάξι μαζί μας. Κανένα πρόβλημα! Η στάση του metro είναι 1-2 τετράγωνα μακριά τους. Πόσο βολικό!
Ο χώρος φιλόξενος, περιποιημένος και τακτικός. Το τραπέζι μας είχε στρωθεί στον εξωτερικό τους χώρο, που φωτίζονταν από μικρά λαμπιόνια. Ήταν τέλη Νοέμβρη και η πρώτη φορά για φέτος που μετά τις διαφημίσεις των JUMBO και τον γείτονα μου που έχει στολίσει από τέλη Σεπτέμβρη το μπαλκόνι του, ένοιωσα πως πλησιάζουν τα Χριστούγεννα. Μέσα στην μουντρουχιά των τελευταίων ημερών, το είχα πραγματικά ανάγκη. Οι τοίχοι σε αποχρώσεις του ανοιχτού πράσινου, χρώμα που αγαπώ γιατί με χαλαρώνει! Δεν είναι τυχαίο που το καθιστικό μου, θυμίζει λιβάδι… Ξύλινα καθίσματα και τραπέζια στρωμένα με χάρτινα σουπλά και σερβίτσια. Παρόλο που ήμασταν τόσο κοντά σε κεντρική λεωφόρο, δεν κατάλαβα την παραμικρή ενόχληση από τυχόν θορύβους. Αυτό το συνειδητοποίησα φεύγοντας και είναι κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Για το service έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα του κόσμου να έχεις να εξυπηρετήσεις ταυτόχρονα μία τόσο μεγάλη παρέα αλλά και όλους τους υπόλοιπους πελάτες που είχαν κατακλύσει τον χώρο. Όλα μας προσφέρθηκαν σε σωστούς χρόνους και –πολύ σημαντικό- σε άψογη θερμοκρασία. Για όση ώρα μείναμε (σχεδόν 5άωρο- χρόνος ρεκόρ για εμένα…) δεν έκανε την παραμικρή καμπή. Παρέμειναν το ίδιο φρέσκοι και ευγενικοί. Χαμογελαστοί, άμεσοι και ΑΝΕΤΟΙ. Είχαν συνέχεια τον νου τους να μαζέψουν όποιο πιάτο έχει αδειάσει ή να ικανοποιήσουν την όποια έξτρα παραγγελία δίναμε, πάντα χωρίς υπενθύμιση…
Η συνεργασία κουζίνας & εξυπηρέτησης δούλευε σαν καλολαδωμένη μηχανή. Ροή χωρίς κενά, καθυστερήσεις ή αστοχίες. Και θα το επαναλάβω για να εμπεδωθεί. Σε έναν χώρο που για όσο μείναμε δεν υπήρχε ελεύθερη καρέκλα ούτε για δείγμα.
Έχω δει service να χάνει τον μπούσουλα έχοντας να εξυπηρετήσει τον μισό από αυτόν τον κόσμο. Επίσης έχω δει την συσσωρευμένη κούραση του προσωπικού –κάτι απολύτως ανθρώπινο- να βγαίνει σε έκφραση και ακόμα χειρότερα σε συμπεριφορά.
Εδώ το service ήταν και παρέμεινε υποδειγματικό. Αν και απαρτίζονταν από νεαρά άτομα, ήταν επαγγελματίες. Ένα μεγάλο μπράβο στους ίδιους αλλά και στους επιχειρηματίες που έχουν κάνει σωστή επιλογή στελέχωσης.

Τώρα, όμως, αρχίζουν τα δύσκολα.
Τι να πρωτοθυμηθώ από τα όσα παραγγείλαμε και γεύτηκα? Που πραγματικά βομβαρδιστήκαμε ανελέητα από τα συνεχόμενα πιάτα που κατέφθαναν στο τραπέζι μας. Και ποιο να ξεχωρίσω που ήταν όλα σε τόσο εξαιρετικό επίπεδο? Λόγω του μεγέθους της παρέας, μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω πάρα πολλές από τις γεύσεις τους. Κάτι που στην αντίθετη περίπτωση μικρής παρέας, θα ήταν απλώς πολυτέλεια. Θα σας πω κάτι… έχω την εντύπωση πως και τυφλά να παραγγείλετε, και πάλι θα μείνετε απόλυτα ικανοποιημένοι. Αυτό γιατί όλα όσα δοκίμασα ήταν νόστιμα, ευφάνταστα και καλοεκτελεσμένα. Τι άλλο να ζητήσει κανείς?
Για να μη φρικάρετε με το μέγεθος της παραγγελίας και μου βγει το όνομα του κοιλιόδουλου (που σιγά να μη μου έχει βγει ήδη, δηλαδή…), αν και δοκίμασα σεβαστότατη ποσότητα από όλα τα πιάτα, θα προσπαθήσω να αναφερθώ σε αυτά που ξεχώρισα και που κούμπωσαν περισσότερο στις γεύσεις μου. Οπότε θα επικεντρωθώ στο περίπου 85% της παραγγελίας.
Από σαλάτες:
• Την ομώνυμη τους. Πράσινη βάση από μαρούλι και iceberg. Ανάλογα με την εποχή και την διαθεσιμότητα προσθέτουν πεπόνι ή μήλο. Χειμώνας γαρ, μας προσφέρθηκε με μηλαράκι. Guest star το πεκορίνο Αμφιλοχίας. Συμμετέχουν ο δυόσμος και το dressing από μουστάρδα και μέλι. Κι ένας προβληματισμός μου προς του ίδιους αλλά και όλο το κοινό που τυχόν διαβάσει αυτή την κριτική. Μα γιατί χρησιμοποιείται τόσο μα τόσο σπάνια το σέλερι? Είναι λατρεμένο, έχει πιο διακριτική γεύση από το σέλινο οπότε δεν καπελώνει τα υπόλοιπα υλικά, ταιριάζει πάρα πολύ με όλες σχεδόν τις σαλάτες. Δώστε του μια ευκαιρία και δεν νομίζω να σας απογοητεύσει…
• Σαλάτα με σπανάκι. Αντίθετα με πολύ κόσμο, προτιμώ ωμό το σπανάκι και όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν νομίζω ποτέ να σταματήσει να με ενθουσιάζει ο τρόπος που παντρεύεται με το ελαφρώς ψημένο μανούρι, ίσα ίσα για να τονιστεί η γεύση του. Πάντως σε αντίθεση με την Ελληνική παράδοση που θέλει το τυρί να κάνει στενό παρεάκι με το σπανάκι – βλ. σπανακόπιτα, σπανακόρυζο με φετούλα ( must! ) κτλ-, η κυρά επιστήμη μας τα χαλάει λίγο και πάει και διαδίδει από δω κι από κει πως κανονικά το σπανάκι δεν πρέπει να νταλαβερίζεται με γαλακτοκιμικά προϊόντα. Γιατί, λέει, αν βρεθεί στο στομάχι μας το ασβέστιο από το τυράκι, θα εμποδίσει την απορρόφηση του αιμικού και μη αιμικού σιδήρου, που είναι από τα βασικά και πιο θρεπτικά στοιχεία στο σπανάκι. Ίσως να έχει βάση αυτό αλλά χλωμό το βλέπω να ακολουθήσω τις προτροπές της. Εκτός από το σπανάκι και το μανούρι, είχε ψιλοκομμένο μπέικον, ντοματίνια και sauce μπαλσάμικου με μέλι.

Κι επίσης…
• Σαγανάκι από φορμαέλα Αράχωβας, παναρισμένη με δημητριακά και χαρουπάλευρο. Συνοδευμένη με γλυκό του κουταλιού. Νομίζω πως είναι το πιάτο που εξαφανίστηκε – για να μη πω αφανίστηκε- πιο γρήγορα από το τραπέζι μας. Με την δικαιολογία και καλά ότι το τυρί σαγανάκι πρέπει να τρώγεται αμέσως μετά το σερβίρισμα…
• Τηγανιά μανιταριών με απάκι κοτόπουλου. Το εκτίμησα που δεν είχαν χρησιμοποιήσει το κλασικό απάκι αλλά αυτό που ήταν από κοτόπουλο. Τα μανιτάρια έχουν τόσο διακριτική και ντελικάτη γεύση που ένας πολύ αλμυρός εισβολέας θα τα καπέλωνε. Στα πολύ νόστιμα και ζουμερά πιάτα που δοκίμασα και που σίγουρα θα ήθελα να ξαναπαραγγείλω.
• Λουκάνικο Καρπενησίου με τραχανά και φέτα. Όταν το άκουσα, το μυαλό μου έτρεξε σε κάποιο πιάτο που στην βάση του θα έχει στρωμένο τραχανά ετοιμασμένο με φέτα και από πάνω του το ψημένο λουκάνικο. Διαψεύστηκα ευχάριστα αφού ο τραχανάς και η φέτα ήταν μέσα στο λουκάνικο και ένα με την σύστασή του. Άψογο! 3 μεγάλα τεμάχια στην μερίδα, που σε γέμιζε και σε εικόνα και σε γεύση.
• Φωλιά πατάτας με τηγανητό αβγό, απάκι και κάποιο κίτρινο τυρί που τώρα μου διαφεύγει. Ποιος δεν έχει συνδέσει τα παιδικά του χρόνια με τις πατατούλες με αβγά. Λοιπόν καιρός να εκμοντερνίσετε τις αναμνήσεις σας! Ωραία παρουσίαση και απόλυτα διασκεδαστικό το να σπας τα αβγουλάκια και να τα αναμιγνύεις με τα υπόλοιπα υλικά. Επειδή βλέπω πως το Φυσαρμόνικα εκπροσωπείται, θα πάρω το θάρρος/ θράσος να κάνω καλοπροαίρετα μία πρόταση και ελπίζω να μου συγχωρεθεί η πρωτοβουλία μου. Κάπου θα ήθελα παραπάνω ένταση σε αυτό το πιάτο. Το τυρί που είχε χρησιμοποιηθεί δεν μου φάνηκε επαρκώς αλμυρό. Εναλλακτικά ίσως του πήγαινε λίγο ψιλοκομμένο λουκάνικο. Πάντως κάτι που και θα έδενε με τα υπόλοιπα υλικά και θα το έκαναν ακόμα πιο έντονο και δυνατό.
• Τηγανιά κοτόπουλο mojito! Δύο αγάπες στο ίδιο πιάτο («γεια σας, είμαι ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και είμαι εντάξει»- «και ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ είναι εντάξει»). Το κοτόπουλο είχε ετοιμαστεί με δυόσμο, καστανή ζάχαρη και λαιμ ενώ για πυροσβεστήρα χρησιμοποίησαν ρούμι. Λόγω επικινδυνότητας συνιστάται να μην επιχειρήσετε να το κάνετε μόνοι σας στο σπίτι. Και γιατί παρακαλώ να βάλετε τον εαυτό σας σε κίνδυνο (από το να κάψετε τις πλούσιες μπούκλες σας μέχρι να σας βγει αποτυχημένο) και ταλαιπωρία αφού μπορείτε να το χαρείτε απίστευτα ζουμερό στο Φυσαρμόνικα?
• Σπιτική τυροκαυτερή με καπνιστό μπούκοβο. Εμένα μου έφερε πιο κοντά στην τυροσαλάτα. Την περίμενα και την ήθελα αρκετά πιο πικάντικη (ίσως γιατί είχα διαβάσει για την προσθήκη του μπούκοβου), όμως γούστα είναι αυτά. Η ποσότητά της εντυπωσιακά μεγάλη.
• Μπιφτεκάκια με καπνιστό τυρί Μετσόβου (μεγάλη λατρεία! ). Μας προσφέρθηκαν με ένα μπολάκι με κόκκινη σάλτσα φρέσκιας ντομάτας. Ένα από τα πιάτα που καταλάβαινες την πολύ καλή πρώτη ύλη που χρησιμοποιούν. Μέσα στην απλότητά του, ήταν σαφώς ανάμεσα στο πολύ καλά πιάτα που δοκίμασα εκείνο το τραπέζι. Η μερίδα είχε 5 τεμάχια και με πόνο ψυχής διαπίστωσα πως μου αναλογούσε μόνο ένα από αυτά… Όμως κράτησα χαρακτήρα και δεν πήρα ένα ακόμα. Η ζωή επιφυλάσσει κινδύνους. Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε καν τους διπλανούς σου. Και τι μου λέει εμένα πως δεν κάνουν πολεμικές τέχνες και με αρχίσουν στις γρήγορες…
• Άφησα το καλύτερο για το τέλος! Ribs με sweet chili sauce. Ήταν τόσο καλά ψημένα που πραγματικά έλιωνε στο στόμα. Η σάρκα αποχωριζότανε το κόκκαλο χωρίς το παραμικρό παρακάλι. Προφανώς ήταν αποτέλεσμα αργού και βασανιστικού ψησίματος. Μας προσφέρθηκε πάνω σε υπεραρκετές πατάτες, ψημένες με την φλούδα τους. Όλες οι αισθήσεις μου το έστεψαν σαν τον βασιλιά του γεύματος! Εμφάνιση, γεύση, εκτέλεση στο απόλυτο 10!

Και για το κλείσιμο…
Απορώ με το κουράγιο μου όχι απλώς να φάω μετά από όλα αυτά και γλυκό, αλλά να του αλλάξω και τα φώτα! Κι όχι μόνο ένα… τουλάχιστον 4 παρέλασαν μπροστά μου. Και φυσικά δοκίμασα από όλα! Ξεχώρισα με διαφορά την μους από χαλβά που ήρθε απλωμένη σε ένα χαλάκι από τριμμένο μπισκότο. Γενικά είμαι φαν του χαλβά αλλά συχνά τον βαριέμαι εύκολα αφού μετά τις 2-3 πρώτες μπουκιές νιώθω να με λιγώνει. Από τον συγκεκριμένο θα μπορούσα να απολαύσω ακόμα και δύο μερίδες χωρίς δεύτερη σκέψη. Μου άρεσε τόσο πολύ που αποχωρώντας ζήτησα από το άτομο που έφευγα μαζί να ξετρυπώσει από κάπου την συνταγή και να μας την φτιάξει. Πάντως, εκτός από τον χαλβά κατά την παρασκευή του πρέπει να είχε χρησιμοποιηθεί και κρέμα γάλακτος για να το βοηθήσει να πάρει αυτήν την υφή και πλούσια γεύση.
Το άλλο γλυκό που ξεχώρισα ήταν το μιλόφι που για τα δικά μου γούστα είναι ανώτερο από το μπανόφι. Είναι ένα γλυκό που γενικά αποφεύγω να παραγγέλνω γιατί τις περισσότερες φορές υπερβάλουν στην προσθήκη της καραμέλας και το αποτέλεσμα είναι πολύ γλυκό για τα γούστα μου. Το συγκεκριμένο ήταν απόλυτα ισορροπημένο.

Ήπια «ψαγμένη» μπύρα Weiss αλλοδαπής προέλευσης που την έχω ξανασυναντήσει μόνο σε χώρους που είναι αμιγώς προσανατολισμένοι στην μπυροποσία και τα συνοδευτικά της. Αφού όπως είδα στον κατάλογό τους προτιμούν και προωθούν τα ελληνικά προϊόντα, πιστεύω πως θα ήταν καλή ιδέα να προσθέσουν και 1-2 ετικέτες από ελληνική ζυθοποιία γιατί υπάρχουν εξαιρετικές προτάσεις στις εγχώριες Weiss.

Τελικά, κλείνοντας την κριτική και φέρνοντας στο μυαλό μου στιγμές από το τραπέζι, αισθάνθηκα να πλημυρίζομαι από ενθουσιασμό που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Έτσι μία από τις επόμενες ημέρες θα δείτε αυτή την κριτική να φιγουράρει ανάμεσα σε άλλες, αγαπημένων μου χρηστών.
Ελπίζω όμως να κάνω και 2η (και γιατί όχι και 3η…και 4η… ) επίσκεψη και να επανέλθω με νέο feedback που έχω το προαίσθημα πως απλά θα επιβεβαιώσει την αρχική, πολύ θετική εμπειρία μου.

Υ. Γ. 1 Για να νοιώθω πιο εντάξει τόσο με τον εαυτό μου όσο και με όσους από εσάς αποφασίσετε να το επισκεφτείτε, να αναφέρω πως ο χώρος θα αντιπροσωπεύνονταν πιο σωστά με ένα «3,5». Όμως από την στιγμή που το Ask4food δεν μας παρέχει την δυνατότητα μεγαλύτερης ακρίβιας κι επειδή θεωρώ πως με το «3» (που έχω βάλει σε σαφώς υποδεέστερους χώρους) θα το αδικούσα, κατέληξα στην βαθμολογία που τελικά επέλεξα.
Υ. Γ.2 Αγαπητέ ΤΡΩΓΩΝ, σ ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου. Είναι ο καλύτερος τρόπος να ξετρυπώνονται καλές περιπτώσεις για τις οποίες ποτέ δεν θα μαθαίναμε κάτι και είναι κρίμα.

25 Οκτ 2015

Επισκέφθηκα τη " Φυσαρμόνικα " ένα απόγευμα καθημερινής καθώς κάποιες επαγγελματικές υποχρεώσεις με φέρνουν στην περιοχή αυτή αρκετές φορές τελευταία. Ισχυρό κίνητρο για την επίσκεψη αυτή αποτέλεσε και η ωραία παρουσίαση του εστιατορίου από έμπιστους χρήστες στο site μας!

Το εστιατόριο βρίσκεται πάνω στη Λ. Μεσογείων, απέναντι σχεδόν από το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, σε ένα σημείο που, σε άλλη περίπτωση, δεν θα με ενθουσίαζε η ιδέα να γευματίσω εκεί, σε τόσο κεντρικό και εμπορικό σημείο. Όμως, θα έλεγα, ότι πρόκειται για μία αξιόλογη και αξιοπρεπή προσπάθεια που αξίζει τον κόπο να τιμήσει κάποιος.

Οι υπεύθυνοι έχουν φροντίσει έτσι ώστε το μαγαζί να δίνει την εντύπωση ότι βρίσκεται κάπου απόκεντρα:
'Eχουν τοποθετηθεί ωραίες τέντες περιμετρικά του χώρου και ο, αρκετά ευρύχωρος, εξωτερικός χώρος περιστοιχίζεται από όμορφα φυτά, μικρές γλαστρούλες και πέργκολες. Μάλιστα, το ένα τμήμα του, στο βάθος, έχει διάφορα διακοσμητικά στοιχεία, που παραπέμπουν σε εξοχικό σπίτι. Παράλληλα, τα ξύλινα τραπέζια και το χρώμα στον χώρο δίνουν και την αίσθηση του μοντέρνου.
Τα όμορφα σουπλά με διάφορα καρτούν, συμπληρώνουν την όμορφη και φροντισμένη εικόνα της " Φυσαρμόνικας ".

Για καθημερινή, συναντήσαμε αρκετό κόσμο πράγμα που μας εντυπωσίασε. Οι περισσότεροι φαίνονταν να είναι θαμώνες και άψογοι γνώστες των πιάτων που σερβίρονται.

Δε θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα αμιγώς μεζεδοπωλείο αλλά για ένα εστιατόριο ελληνικής παραδοσιακής κουζίνας με λίγες μοντέρνες προσθήκες κυρίως στην παρουσίαση των φαγητών.

Εντύπωση μου έκανε και το γεγονός ότι το μέρος αυτό είναι ανοιχτό από το πρωί σερβίροντας, μάλιστα, και πρωινό. Στον πλούσιο κατάλογο, εκτός από καφέδες και ροφήματα, υπάρχει ειδική στήλη που γράφει " νωρίς το πρωί " και περιλαμβάνει αυγά, ομελέτα λαχανικών, pancakes και αυγοφέτες περίπου στα ΕΥΡΩ 5,00.

Δύο άτομα, που πεινούσαμε σα λύκοι, παραγγείλαμε τα εξής (αναφέρω τα πιάτα με την σειρά που ήρθαν στο τραπέζι μας ):

Πουγκιά κολοκυθιού με σάλτσα φέτας, ένα πιάτο πολύ νόστιμο που αποτελούνταν από πέντε μικρές μπανιαρισμένες μερίδες κολοκυθιού σε σχήμα πουγκιού. Στη μέση, η λευκή σος φέτας ήταν εξίσου νόστιμη. Εγκρίνεται και με το παραπάνω! ΕΥΡΩ 4,60

Λουκάνικο γεμιστό με τραχανά και φέτα, μέσα σε ένα τσίγκινο στρογγυλό σκεύος υπήρχαν τρία μεγαλούτσικα λουκάνικα με νόστιμη σος μουστάρδας. Χορταστική μερίδα και εξαιρετική γεύση! ΕΥΡΩ 6,40

Ρολό πανσέτας στον φούρνο, δύο αρκετά μεγάλα κομμάτια κρέατος με μουστάρδα μελιού και αρωματισμένα με εστραγκόν. Συνοδεύονταν από πλούσια ποσότητα νόστιμου πουρέ μέσα σε ένα πολύ όμορφο μακρόστενο πιάτο. Μας άρεσε πολύ!
ΕΥΡΩ 8,50

Μιλφέιγ μελιτζάνας, τέσσερα κομμάτια στρογγυλά κομμένης μελιτζάνας το ένα στοιβαγμένο πάνω στο άλλο... με τη γραβιέρα Νάξου και τη σάλτσα ντομάτας να χύνονται εντελώς άκομψα πάνω στο φαγητό μας με αποτέλεσμα οι μελιτζάνες να έχουν κολλήσει μεταξύ τους και να υπάρχει ένα κάπως αισθητικά άσχημο αποτέλεσμα!! Η γεύση ουδέτερη. Δεν συστήνεται, ΕΥΡΩ 5,10

Σε γενικές γραμμές, η νοστιμιά των περισσοτέρων από τα φαγητά που εμείς οι ίδιοι δοκιμάσαμε, οι " γειτονικές " γεύσεις που προσγειώνονταν στα διπλανά τραπέζια και ο επαρκής κατάλογος του εστιατορίου μας προδιάθεσαν ευχάριστα!

Ζήσαμε το τώρα...... χωρίς να αναλωνόμαστε σε "τοξικά" αν του τύπου αν δεν είχαμε έρθει ή αν είχαμε πάει σπίτια μας κλπ.

Ήπιαμε οργανική ρεθυμνιώτικη μπύρα Brik 's ξανθιά (πιό κάτω, επί της Μεσογείων, πήρε το μάτι μου ένα ωραίο μαγαζί με μπύρες ονόματι Beer House). Παράξενη γεύση, κάτι μεταξύ γλυκού και πικρού, που έδεσε, όμως, άψογα με το φαγητό μας και ιδιαίτερα με τα λουκάνικα. ΕΥΡΩ 4,50

Στο τέλος, μας προσέφεραν σφηνάκι πεντανόστιμης μαστίχας Χίου.

O κατάλογος διαθέτει και ένα μικρό μέρος με πιάτα ψαροφαγίας όπως γαριδάκι συμιακό (5,50), χταπόδι ξυδάτο (6,00 ), γαύρο (4,60) και καραβιδόψυχα (8,20).
Εκτός από την πλούσια λίστα με ορεκτικά και κυρίως πιάτα υπάρχουν και αρκετά ενδιαφέρουσες σαλάτες περίπου στα ΕΥΡΩ 6,00 - 7,00.

Από γλυκά, που δεν δοκιμάσαμε, υπάρχει Μηλόφι..., πορτοκαλόπιτα, cheesecake κ. ά, όλα στα ΕΥΡΩ 4,50.

Διατίθεται μεγάλη ποικιλία από μπύρες, ούζα και τσίπουρα. Από κρασιά, υπάρχουν χύμα και εμφιαλωμένα. Το ακριβότερο εμφιαλωμένο ( Βιβλία Χώρα, Ασύρτικο ) στα ΕΥΡΩ 22,00 το μπουκάλι.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν πολύ ευγενικός και πρόθυμος.
Περάσαμε όμορφα και δεν μας έμειναν αρνητικές εντυπώσεις.

Δεν ξέρω εάν θα ξαναδοκίμαζα να πάω στη " Φυσαρμόνικα " ερχόμενη από κάπου μακριά.
'Οχι τίποτα άλλο, ο ανταγωνισμός έχει δημιουργήσει πολλές ακόμη αξιόλογες γευστικές προτάσεις ανά περιοχή.

Όσοι, όμως, βρεθείτε στην περιοχή μην διστάσετε!!

03 Σεπ 2017

Φυσαρμόνικα, update 2017, μετά από ακριβώς δύο χρόνια.

Τα στέκια εκείνα που μου έρχονται πρώτα-πρώτα στο μυαλό όταν θέλω να πάω κάπου για να ευχαριστηθώ και να περάσω καλά, όταν θέλω να προτείνω σε κάποιον φίλο, γνωστό ή συγγενή και να βγω ασπροπρόσωπη, εκείνα που σε βάθος χρόνου διατηρούν αναλλοίωτο τον χαρακτήρα τους, το επίπεδό τους και διαρκώς προσπαθούν για το καλύτερο… θεωρώ ότι το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να τα τιμώ από τούτο εδώ το βήμα. Για να θυμούνται οι παλιοί… και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Και γιατί τα καλά πρέπει να λέγονται ξανά και ξανά.

Ένα τέτοιο στέκι είναι η Φυσαρμόνικα. Έχω πρόχειρα στο μυαλό μου άλλα τρία-τέσσερα ανάλογα εστιατόρια, διαφορετικού ίσως ύφους ή στυλ, αλλά ίδιας νοοτροπίας και αντίληψης ως προς το επίπεδο των υπηρεσιών τους.

Στο θέμα του χώρου θα επαναλάβω πως η πρώτη επίσκεψη ίσως να μην σας ενθουσιάσει λόγω κυρίως της θέσης που βρίσκεται (Μεσογείων), κι όχι επί τούτου σαν χώρος στο εσωτερικό του. Αντικειμενικά είναι ευχάριστος, με νεανικές διακοσμητικές πινελιές και χρώματα, καθαρός, στον οποίο διατηρείται μέσα το “μη καπνίζειν” αλλά σέβεται και τον καπνιστή δίνοντάς του τον εξωτερικό (κλεισμένο με τζάμι) χώρο.

Οι προσπάθειες να ομορφύνει ακόμα περισσότερο ο εξωτερικός πλαϊνός χώρος (σε σχέση με παλαιότερα) και να κάνουν τον επισκέπτη να ξεχνάει πως βρίσκεται στην άχαρη Μεσογείων είναι άκρως επιτυχημένες κατά τη γνώμη μου. Το σταμπωτό δάπεδο, οι υπερυψωμένες πρασινάδες ολόγυρα, ο ξύλινος φράχτης με τα γλαστράκια και τα παλιά διακοσμητικά πορτοπαράθυρα σε διάφορους χρωματισμούς και τεχνοτροπίες έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ένα όμορφο περιβάλλον. Μου αρέσει και η παρέμβαση που έχουν κάνει στον εσωτερικό χώρο για να κρυφτεί διακριτικά η πόρτα του wc ώστε να μην είναι σε κοινή θέα από κάποια κοντινά τραπέζια. Γενικά… μου αρέσει. Η μουσική διατηρείται στα ίδια ευχάριστα επίπεδα για το γούστο μου, σε έντεχνους ρυθμούς και στη σωστή ένταση.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα από τα -επίσης- δυνατά χαρτιά της Φυσαρμόνικας. Όλα τα παιδιά μαζί και οι ιδιοκτήτες, είναι πάντα διαθέσιμοι, πρόθυμοι και αποτελεσματικοί σε αυτό που κάνουν. Ξέρουν να καθοδηγήσουν την παραγγελία αν χρειαστεί, να εξηγήσουν για το κάθε πιάτο οποιαδήποτε διευκρίνιση, γρήγοροι στις κινήσεις τους και το σημαντικότερο, ρωτάνε αν όλα ήταν καλά ή αν κάτι δεν μας άρεσε. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Η τελευταία επίσκεψη πραγματοποιήθηκε τέλος Ιουνίου, άτομα δύο.
Η παραγγελία μας:

- Φωλιά πατάτας με αυγά χ 5,90€

Ένα από τ’ αγαπημένα ορεκτικά στη Φυσαρμόνικα. Τριμμένη πατάτα τηγανισμένη χρυσαφένια και ξεροψημένη, με δύο αυγά μάτια κι από πάνω τριμμένη γραβιέρα Ηπείρου και ψιλοκομμένο απάκι Κρήτης. Ό, τι πρέπει για το ξεκίνημα.

- Λουκάνικο Καρπενησίου γεμιστό με τραχανά και φέτα χ 6,40€

Άλλο ένα ορεκτικό που δεν λείπει ποτέ από την παραγγελία μας. Τρία τροφαντά τεμάχια περιχυμένα με μια νόστιμη μουσταρδένια σαλτσούλα… πεντανόστιμα! Βασικά είναι πολύ νόστιμο και το λουκάνικο Σφακίων αλλά προσωπικά κλείνω περισσότερο σε αυτά.

- Πατατόφλουδες χ 3.80€

Μα καλά; Πάλι πατάτα; Ναι, ναι… φουλ της πατάτας… κι ας είναι και η φλούδα. Λοιπόν, φλοίδες πατάτας ψωμωμένες ελαφρώς, με σως γιαουρτιού, καρεδάκια ντομάτας και φρέσκο κρεμμυδάκι… Θεός! Θα γίνω γραφική αλλά πραγματικά τα τρία παραπάνω υπάρχουν πάντα στο τραπέζι μας.

- Τηγανιά μανιταριών χ 6,50€

Σερβίρονται σε τηγανάκι, με βουνίσια ρίγανη και κομμάτια πεκορίνο, σβησμένα με κρασί. Αν σας αρέσουν τα μανιτάρια δοκιμάστε τα. Εγώ θα ήθελα λίγη ένταση παραπάνω, ίσως ν’ ακούγεται περισσότερο η ρίγανη, κατά τα άλλα ήταν πολύ καλά. Ίσως αν το πεκορίνο ήταν τριμμένο όπως αναγράφεται τώρα στον κατάλογο (κι όχι σε κομμάτια που ήρθε σε μας) να έδινε περισσότερη ένταση.

- Τηγανιά κοτόπουλο majito x 6,40

Είναι υπέροχη και είναι αυτό που φαντάζεστε. Μπουκιές κοτόπουλου με τα υλικά του μοχίτο. Αν δεν τα γνωρίζετε σημειώστε λάιμ, ρούμι, μαύρη ζάχαρη και δυόσμος … όλα αυτά σβήνουν το κοτοπουλάκι και δίνουν μια ξεχωριστή γεύση.
Ακόμα κι αν δεν πίνετε μοχίτο… μην το φοβηθείτε, είναι πολύ ωραίος μεζές.

- Μοσχαρίσια μάγουλα με χειροποίητο πουρέ πατάτας χ 9€

Πιάτο ημέρας το οποίο αν πετύχετε, θα είναι αμαρτία να μην το παραγγείλετε. Και σας το λέω εγώ που το μοσχάρι δεν το συμπαθώ και ιδίως κοκκινιστό δεν το έτρωγα ποτέ στο σπίτι. Αφρός… έλιωνε στο στόμα. Τρεις μεγάλες τούφες, νόστιμου πουρέ κι από πάνω τρεις μεγάλες μερίδες μοσχαράκι με σαλτσούλα κόκκινη που διαλυόταν με το πιρούνι. Τέλειο πιάτο.

Ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει εδώ να κάνω στην τιμή του, διότι όπου συναντήσω μοσχαρίσια μάγουλα κοστολογούνται -δύο μπουκίτσες- πάνω από 11€ λες και μας σερβίρουν πλάκα χρυσού. Σε συζήτηση με τον Κώστα ενός εκ των ιδιοκτητών ειπώθηκε ότι σε γνωστό εστιατόριο με μια ντουζίνα επώνυμους σεφ… κοστολογήθηκε 25€, ποσό που και ο ίδιος βρίσκει εξωφρενικό γνωρίζοντας το κόστος αγοράς του, αυτός είναι και ο λόγος που το έβαλε στα ημέρας. Έτσι… για το γαμώτο. Γιατί όπως υπάρχουν άνθρωποι και ανθρωπάκια, υπάρχουν αντίστοιχα τίμιες επιχειρήσεις αλλά και…. Δεν το λέω!

Γενικά έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πιάτα στη Φυσαρμόνικα, όπως τα παστουρμαδοπιτάκια με την υπέροχη μαρμελάδα ντομάτας, σαγανάκι φορμαέλα που έχει πολύ ζήτηση, τα μπιφτεκάκια με καπνιστό τυρί, τα μπριζολάκια, σαλάτες... όλα είναι υψηλού επιπέδου γευστικά και ποιοτικά. Το site τους είναι πάντα ενημερωμένο και τώρα το καλοκαίρι έχουν γίνει και κάποιες αλλαγές στο μενού κι έχουν προστεθεί και νέα πιάτα.

Γλυκά. Ένα άλλο ωραίο κεφάλαιο στην Φυσαρμόνικα. Έχει 4-5 επιλογές που αλλάζουν ανάλογα την εποχή και είναι όλες αξιοπρεπέστατες. Σ’ αυτή την τελευταία επίσκεψη πήραμε:

- Μηλόφι… που αποτελεί σταθερή αξία χ 4,50€ το οποίο μας το κέρασαν
Όπως είναι το μπανόφι, (μπισκότο, μπανάνα, καραμέλα, σαντιγύ) αλλά στη θέση της μπανάνας βάλτε μήλο. Φανταστείτε ότι το μπανόφι δεν το τρώω… αυτό το τσακίζω.

- Τάρτα σοκολάτας με παγωτό βανίλια γαρνιρισμένο με καραμέλα χ 5€ το οποίο επίσης μας το κέρασαν. Αν θυμάμαι καλά η βάση ήταν από τριμμένο μπισκότο, όχι ότι δεν ήταν καλή, αλλά θα προτιμούσα να είναι κανονική ζύμη τάρτας.
Αξιοπρεπέστατο γλυκό ιδίως για όσους θέλουν κάτι σοκολατένιο.

Αν πέσετε σε εποχή που έχει στον κατάλογο μους χαλβά (συνήθως χειμώνα) μην το αγνοήσετε, είναι πολύ πρωτότυπο γλυκό. Γενικά έχω δοκιμάσει αρκετά γλυκά στη Φυσαρμόνικα και θεωρώ ότι είναι όλα σε πολύ καλό επίπεδο.

Ήπιαμε μια μπύρα Schneider weisse (5€) που μας αρέσει πολύ και ο λογαριασμός ήρθε στα 39,20€ χωρίς τα γλυκά που όπως προανέφερα μας τα κέρασαν. Με τα γλυκά ο λογαριασμός θα σκαρφάλωνε στα 48€ και κάτι ψιλά, αλλά μην εστιάζετε μόνο στην τιμή γιατί δεν θεωρώ πως είμαστε μέτρο σύγκρισης εμείς, αν αναλογιστείτε πως δύο άτομα και μάλιστα γυναίκες, πήραν 6 πιάτα και δύο τα γλυκά 8…. γιατί κι αυτά στο στομάχι πηγαίνουν, συνυπολογίζοντας παράλληλα την ποιότητά τους, τη γεύση τους καθώς και τους υπόλοιπους παράγοντες (ατμόσφαιρα, εξυπηρέτηση) το vfm εκτινάσσεται στα ύψη κατά την ταπεινή μου άποψη.

Η Φυσαρμόνικα έχει εκείνο το “χρυσό πακετάκι” για το οποίο έχω μιλήσει πολλές φορές σ’ αυτό εδώ το site. Και η άριστη βαθμολογία μου δεν έγκειται στο ότι δεν θα βρει ποτέ κανείς το παραμικρό ψεγάδι… άλλωστε γούστα είναι αυτά όπως ξέρουμε όλοι. Όμως για μένα είναι ο προορισμός που συνεχίζει σταθερά να μου προσφέρει ασφάλεια και σιγουριά για το ότι θα περάσω καλά με την παρέα μου, θα ευχαριστηθούμε ποιοτικό φαγητό, σ’ έναν χώρο ευχάριστο, καθαρό, με ανθρώπους που αγαπούν και σέβονται τη δουλειά τους… κατά συνέπεια και τον πελάτη που τους στηρίζει. Είναι στα top five των επιλογών μου και … ναι…

Προτείνεται… με κλειστά μάτια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

06 Ιαν 2017

Νέο έτος, πρώτη κριτική, συνδυασμός που θέλει προσοχή. Προτιμώ κάτι σίγουρο για να πάει καλά η χρονιά, για να μην απογοητεύσω όσους με διαβάζουν αλλά και όσους δεν με διαβάζουν (sic και σε αυτή την κριτική). Σκέψη αρκετή δεν χρειάστηκε, απόφαση δύσκολη δεν πάρθηκε, διότι όλοι έχουν κατά νου, χώρους εστίασης που σε βγάζουν ασπροπρόσωπο και δεν πρόκειται να σε εκθέσουν.
Φυσαρμόνικα λοιπόν. Update της προ 2 χρόνων κριτικής. Αρκετές σκέψεις για το τι θα γράψω και τι δεν θα γράψω για να μην είναι κουραστικά τα γραφόμενα.
Να γράψω για την καλοκουρδισμένη ορχήστρα που αν και πέρασαν 2 χρόνια, συνεχίζει με τις κατάλληλες αλλαγές – μάγειρα, 1-2 σερβιτόροι– όπως όλες οι καλές ορχήστρες να μαγεύει;
Να γράψω για τον Κώστα και τον Κώστα που διευθύνουν την ορχήστρα με το ίδιο μεράκι και την ίδια όρεξη, όπως όταν άνοιξαν τον χώρο;
Να γράψω για το ότι είναι δίπλα στον πελάτη, ρωτώντας τι άρεσε και τι δεν άρεσε και πάνω εκεί στηρίζονται οι αλλαγές του καταλόγου που καθιερώθηκαν ανά 3μηνο;
Να γράψω ότι είναι δίπλα στον σταθμό μετρό ‘’Εθνική άμυνα’’ άρα δεν χρειάζεται να πολυσκεφτείς που θα παρκάρεις;
Να γράψω ότι αν και δίπλα στη Μεσογείων, η έντεχνη-ροκ μουσική, το τζάμι και τα φυτά που έχει πέριξ του χώρου, σου δίνουν την εντύπωση ότι είσαι κάπου όμορφα, ήσυχα και μακριά από την πολύβουη Αθήνα;
Να γράψω για τον μικρό αλλά κουκλίστικο χώρο με τις πρασινωπές παστέλ χρωματικές αποχρώσεις, τα καδράκια με τις vintage διαφημίσεις προϊόντων πόσης και βρώσης, τα φαναράκια, τις ξύλινες προθήκες με τις τσίγκινες γλαστρούλες, τα ξύλινα τραπέζια με τις old time classic ψάθινες καρέκλες, τις πόρτες, παραθυρόφυλλα και πατζούρια που διακοσμούν τον χώρο;
Να γράψω για το χαμόγελο, την αμεσότητα, την γνώση των υλικών των πιάτων, τη συνεργασία με την κουζίνα, τη συνεχή ροή, την έλλειψη καθυστερήσεων και αστοχιών του Γιάννη, του Γιώργου, της Σπυριδούλας, της Μαρίτας και όλων των υπολοίπων παιδιών του service;
Να γράψω για τον top of the top μεζέ τις πατατόφλουδες, τρανό παράδειγμα ότι τίποτε δεν πρέπει να πετιέται από την πατάτα, που απογειώνονται με την σάλτσα γιαουρτιού με γλυκό μπούκοβο, το ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμύδι και την ντομάτα;
Να γράψω για το σαγανάκι φορμαέλας, παναρισμένο με δημητριακά και χαρουπάλευρο και σιροπιασμένο με γλυκό κουταλιού τριαντάφυλλο, το contrast γευστικής απόλαυσης που δημιουργεί στον ουρανίσκο έτσι ώστε, εξαφανίζεται άμεσα μόλις ακουμπήσει στο τραπέζι, γιατί όπως είπε και ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, ‘’και καλά ότι το τυρί σαγανάκι πρέπει να τρώγεται αμέσως μετά το σερβίρισμα’’;
Να γράψω για τα τραγανά παστουρμαδοπιτάκια με την απαλή αλλά αισθητή γέμιση παστουρμά, και την σάλτσα από χειροποίητη μαρμελάδα ντομάτας, αντάξια ανατολίτικων μαγαζιών που δεν χορταίνεις να τρως;
Να γράψω για την φωλιά πατάτας με τα αυγά, την γραβιέρα και το ψιλοκομμένο απάκι που αφού το φωτογραφήσεις, σπας τα αυγά, κάνεις την μίξη και βουτάς;
Να γράψω για το τηγανάκι με το λουκάνικο, το γεμιστό με τραχανά και φέτα που χάρη σε αυτό αγάπησα τον μισητό των παιδικών μου χρόνων τραχανά;
Να γράψω για την έκρηξη γεύσεων του πιάτου με τον καβουρμά, την φρέσκια ντομάτα και τα τσιγαριαστά βλήτα;
Ή να γράψω για τα βουβαλίσια κεμπαπάκια, κιμαδίσια με ωραία μυρωδικά, σφαιρίδια όμοια αυτών που προσφέρονται στα μαγαζιά στη στοά Μοδιάνο στη Σαλονίκη, συνοδευμένα από πληγουρίσια σαλάτα και σάλτσα γιαουρτιού;
Θα μπορούσα να γράφω σελίδες και για τους υπόλοιπους κρεατομεζέδες, ορεκτικά και σαλάτες ακόμα και για τους λίγους υπέροχους ψαρομεζέδες, αλλά θα σταματήσω κάπου εδώ, για να αναφερθώ στα κυρίως πιάτα.
Εδώ ο σολίστας της κουζίνας ξεφεύγει από τον χαρακτηρισμό του μεζεδο - ποτείου, και συνθέτει κυρίως πιάτα εφάμιλλα gourmet εστιατορίου, τόσο σε εμφάνιση όσο και σε γεύση.
Επάνω σε μαύρο πιάτο-πέτρα, απλώνονται είτε, μοσχαρίσια μάγουλα λουσμένα με κρέμα μελιτζάνας και γαρνιτούρα πουρέ πατάτας, είτε πανσέτα που ραχατεύει για ώρες στον φούρνο, συνοδεία βουτυράτου πουρέ πατάτας και περιχυμένη με σάλτσα από γλυκό chili, είτε εκπληκτικά spare ribs με bbq sauce, πάνω σε πατατόφλουδες, που είναι τόσο καλά μαγειρεμένα έτσι ώστε το κρέας ξεχωρίζει από το κόκκαλο, ακόμα και με την καρδιά ενός μαρουλιού.
Άφησα τελευταίο ένα πιάτο που στη φυσαρμόνικα έμαθα ότι εκτός από εκπληκτικός τσιπουρομεζές μπορεί να γίνει και φοβερό κυρίως.
Σκουμπρί boys and girls. 2 φιλέτα καπνιστά, στη σχάρα με υπέροχη γλυκιά σάλτσα, ψιλοκομμένη ντομάτα και μυρωδικά που βολεύονται νωχελικά πάνω σε καραμελωμένα κρεμμύδια. Θα το αγαπήσετε.
Γλυκά δεν έχει;
Χμμμμμ… Μηλόφι όπως λέμε μπανόφι. Εγγύηση. Δεν το περιγράφω γιατί θα χάσει την αξία του.
‘Άλλο;
Μους μακεδονικού χαλβά με σάλτσα από γλυκό του κουταλιού και τρίμματα μπισκότου. Θα το αγαπήσεις για την κρεμώδη υφή του και την απίθανη γεύση του. Δεν σε λιγώνει αντίθετα σε ταξιδεύει κάθε κουταλιά του.
Άλλο;
Αφράτη, μυρωδάτη, πανάλαφρη κρέμα patisserie στη βάση του πιάτου, σπασμένα φύλλα κρούστας, φρέσκες κομμένες φράουλες και όλο το πιάτο χιονισμένο με άχνη. Θα το λατρέψετε. Προτείνεται και για αυτούς που προσέχουν τη σιλουέτα τους.
Και επειδή το ξεροσφύρι κανείς δεν αγάπησε, προτείνω ρακί χύμα μυρωδάτο και ελαφρύ για να καταναλώσετε όσο θέλετε, μπύρα Νήσος από το νησί της Μεγαλόχαρης, με πλούσιο χρυσοχάλκινο χρώμα, γλυκιά αίσθηση βύνης και μία επίγευση ευχάριστης πικράδας και κρασί λευκό χύμα μοσχοφίλερο.
Ο λογαριασμός για τα νορμάλ πιρούνια δεν θα ξεφύγει από τα 13 ευρώ, για τους ‘’δεν χόρτασα ακόμα’’ πελάτες 18 ευρώ με το ζόρι.
Θα μπορούσα να γράψω και άλλα πολλά για την ‘’Φυσαρμόνικα’’ και την αρμονία στις γεύσεις, τη ζεστή σχέση ιδιοκτητών, προσωπικού – πελατών, τις άριστες πρώτες ύλες, το σίγουρο vfm αλλά νομίζω δεν χρειάζεται.
Θα μπορούσα επίσης να γράψω πολλά για το γκρουπάκι που είχα στα εφηβικά μου χρόνια και τον Βασίλη, που με την φυσαρμόνικα του, παίζοντας το ‘’Whammer Jammer’’ των J. Geils Band, μάγευε τo γυναικείο κοινό και όχι μόνο τους συγγενείς και φίλους, αλλά θα ήμουν εκτός θέματος.
Η ουσία είναι ότι το μεζεδο - ποτείο ‘’Φυσαρμόνικα’’, στη Μεσογείων κοντά στην Εθνική Άμυνα, σε κερδίζει με το καλωσόρισμα, δεν σε απογοητεύει, δεν σε εκθέτει, σε βγάζει ασπροπρόσωπο σε όποιον το προτείνεις και σίγουρα θέλεις να ξαναπάς για νέες γευστικές εμπειρίες.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

02 Δεκ 2016

Ήρθε λοιπόν πανηγυρικά και η σειρά του δεύτερου Φ, αξιότατου τέκνου του ask4f, να το επισκεφθώ επιτέλους κι εγώ. Φυσικά, δεν περιμένετε να ακούσετε από εμένα τίποτε διαφορετικό από όσα έχουν υπεραναλύσει οι περισσότεροι φίλοι που ήδη το έχουν υμνήσει, και όχι άδικα. Απλά, είναι μια ακόμη από εκείνες τις περιπτώσεις που αναρωτιέμαι γιατί δεν είχα πάει νωρίτερα, αν και την απάντηση βαθιά μέσα μου την γνωρίζω.

Όταν συναντιούνται φίλοι αγαπημένοι, Κυριακή μεσημέρι, για κουβέντα, χαλάρωση, ανταλλαγή απόψεων επί παντός επιστητού αλλά και τρωγοπίνειν... ένα είναι το μόνο βέβαιο, ότι θα τους βρει το βράδυ.
Άλλη μία στιγμή στο χρόνο για να έχουμε και να θυμόμαστε, που θα μπει και αυτή στο πάνθεον με τις υπόλοιπες, και θα κλειστεί μέσα σε εκείνο το κουτάκι που κρατάει ο καθένας μας σαν πολύτιμο φυλαχτό, τραβώντας στο φως κάτι για ονειροπόληση, όταν μένει μόνος του.

Το τραπέζι μας ήταν στρωμένο στην πρόσοψη του μαγαζιού, για να μας χωρέσει όλους, και η γιορτινή εικόνα που εγώ είχα στο οπτικό μου πεδίο, ήταν οι γλάστρες με τις πρασινάδες και με τα φωτάκια παντού και τα γελαστά πρόσωπα των φίλων απέναντί μου, ενώ μου πέρασε εντελώς απαρατήρητο ότι βρισκόμασταν στην μπροστινή πλευρά της λεωφόρου Μεσογείων, όπως απαρατήρητα μου πέρασαν και αρκετά άλλα.
Επειδή όμως έχω κι ένα κατασκοπευτικό δαιμόνιο, που πρέπει να δικαιώσω, μια βασική αυτοψία την έκανα και μέσα, και θυμάμαι ότι ο χώρος είναι κι εκεί όμορφος, ανάλαφρος, παιχνιδιάρικος και με μοντέρνα στοιχεία, αν και λίγο στριμωγμένος όσον αφορά τα τραπέζια, πάντως ζεστός και γλυκός.

Μια έκπληξη αναπάντεχη και ιδιαιτέρως ευχάριστη για όλους, υπήρξε. Άφθονα και απλόχερα χαμόγελα, υπήρξαν. Δέσιμο της παρέας με κουβέντες σοβαρές αλλά και πιο ανάλαφρες, υπήρξε. Όρεξη για φαγητό, είναι δεδομένο ότι πάντα υπάρχει, όταν μάλιστα βρίσκεσαι μπροστά σε τόσο φίνες γεύσεις, και προσεγμένες σε σύλληψη κι εκτέλεση συνταγές, η όρεξη πιάνει άλλες συχνότητες.

Το μενού της Φυσαρμόνικας το βλέπω και το στομάχι μου γουργουρίζει... είναι από αυτά που θέλεις να τα δοκιμάσεις όλα, αλλά την πρώτη φορά που θα πας πρέπει να αναγκαστείς να επιλέξεις τί θα αφήσεις για την δεύτερη και την τρίτη φορά.
Ευτυχώς που οι γνώστες είχαν δώσει τις κατευθύνσεις τους για τα must του πρωτάρη και οι επιλογές τελικώς αποδείχτηκαν ολόσωστες και υπερχορταστικές, με μια ευρεία γκάμα γεύσεων, από νοστιμιά δε, άλλο να σας τα περιγράφω και άλλο να τα βλέπετε και να τα απολαμβάνετε.

Τα πιάτα τους είναι όντως επιμελημένα και με αρκετή φαντασία, και παντρεύουν πολλές διαφορετικές ιδέες, που τις έχουμε συναντήσει βέβαια και αλλού, όμως οι δημιουργικές πινελιές εδώ είναι εμφανείς, όπως και η εικόνα των πιάτων που γοητεύει πρώτα από όλα το μάτι. Στο σταθερό κατάλογο από ό, τι είδα, μπαίνουν και νέα πιάτα, πράγμα που κάνει το όλο εγχείρημα ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Η υπερπαραγωγή λοιπόν, που έκανε παρέλαση στο τραπέζι μας, φτάνοντας κατά κύματα, ήταν η εξής:

- Ψωμάκι λευκό και μαύρο, μαλακό και νόστιμο, έφαγα αρκετό παρέα με την τυροκαυτερή.

- Τυροκαυτερή, χτυπητή, ροδοκόκκινη και σπιτική, με καπνιστό μπούκοβο. Υπήρχαν χοντρά κομμάτια φέτας που τα ένιωθες στο στόμα και πάπρικα από πάνω. Εξαιρετική, πυκνή, ήπια πικάντικη αλλά όχι μπαρούτι, όπως τη θέλω να είναι, και σε πολύ μεγάλη ποσότητα. Ωστόσο ίσως σε κάποιους φανεί πολύ ήπια, είναι καθαρά θέμα γούστου.

- Σαλάτα Σπανάκι, με άφθονο baby σπανάκι, ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι, μπέικον, ντοματίνια, ένα μεγάλο κομμάτι ψητό μανούρι από πάνω ( το οποίο δεν δοκίμασα ) και σως από μέλι και μπαλσάμικο. Ωραία παρουσίαση, φρεσκότατα υλικά, ιδανική ισορροπία στις γεύσεις, μεγάλη ποσότητα, άρεσε πολύ.

- Σαλάτα Φυσαρμόνικα, με φύλλα μαρουλιού και iceberg, δυόσμο, κρουτόν, πεκορίνο Αμφιλοχίας σε φλοίδες ( άφθονο σε ποσότητα ), κυβάκια μήλου ( το καλοκαίρι αντικαθίσταται από πεπόνι ) και σως μουσταρδομελένια. Και εδώ η εικόνα αντάξια των γεύσεων, με το τυρί και το μήλο να δίνουν ένα τόνο διαφορετικό.

- Πατατόφλουδες, με άφθονο φρέσκο κρεμμυδάκι και ντομάτα σε καρέ και μια ωραία γιαουρτένια σως με βάση το γιαούρτι, και ίσως κάτι ακόμη ( λεμόνι ; ) που την έκανε δροσερή και λαχταριστή. Ένα πιάτο που δεν πρέπει να παραλείψετε.

- Τηγανιά μανιταριών με απάκι κοτόπουλο ( νέο πιάτο ), έρχεται μέσα στο τηγανάκι του ζεστό, πολύ νόστιμο το μπλέξιμο των μανιταριών με το απάκι κοτόπουλο ( που πρώτη φορά δοκιμάζω ) και με ωραία δεμένη σαλτσούλα, φαγώθηκε μέχρι κεραίας.

- Σαγανάκι φορμαέλα Αράχωβας. Έρχονται 2 τεμάχια, στρογγυλά και μεγάλα σε σχήμα, όπου το τυρί έχει παναριστεί σε χαρουπάλευρο και σε κρούστα δημητριακών και έχει λιώσει άψογα στο εσωτερικό, παραμένοντας κριτσανιστό στο εξωτερικό. Η μαρμελάδα που το ντύνει από πάνω, είναι γλυκιά μα όχι λιγωτική και υποπτεύομαι ότι είναι η ίδια με του γλυκού που αναφέρω πιο κάτω.
Υπέροχο, δεν έμεινε για πολύ στο πιατάκι του και άκουσα πολύ κολακευτικά σχόλια, από άνθρωπο ιδιαιτέρως καλοφαγά!!

- Φωλιά πατάτας, εντός της οποίας κρύβονται 2 αυγά μάτια, με ρευστό κρόκο, με τριμμένη Κρητική γραβιέρα και κρητικό απάκι ψιλοκομμένο. Ένα εντυπωσιακό πιάτο, που θεωρώ ότι τρώγεται καυτό, και πιθανόν η δική μου αβλεψία να το δοκιμάσω χλιαρό, καθότι είχα πιάσει τη συζήτηση, ίσως δεν με άφησε να το θυμάμαι με ενθουσιασμό. Πάντως είναι νόστιμο.

- Λουκάνικο Καρπενησίου, γεμιστό με φέτα και τραχανά και λουσμένο με γλυκιά σως μουστάρδας. I rest my case. Απίστευτη γεύση!! Ακόμη και οι ορκισμένοι εχθροί του... τραχανά ( όχι εγώ ), εδώ ορκίζονται αιώνια λατρεία. Έρχεται στο τηγανάκι του, σε 3 μεγάλα τεμάχια, καλοψημένο, ζουμερό, και όπως λέει και μια φίλη μου, μακάρι να είχαμε τη δυνατότητα να βάζουμε εδώ και φωτογραφίες. Παίρνει εισητήριο και για την επόμενη φορά.

- Μπιφτεκάκια, γεμιστά με καπνιστό τυρί Μετσόβου του Ιδρύματος Τοσίτσα πάνω σε φρέσκια σάλτσα ντομάτας. 5 μπιφτεκάκια, κρεατένια και νόστιμα. Δοκίμασα και μου άρεσε αρκετά η γεύση τους, αν και δεν είμαι πολύ φίλος του μπιφτεκιού εκτός σπιτιού, ήταν από τα πιο καλά που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς έξω.

- Τηγανιά κοτόπουλο mojito ( νέο πιάτο ). Πρωτότυπη γεύση!! Άμα το φας ζεστό ζεστό είναι ανεπανάληπτο, αλλά κι όταν κρύωσε, πήρα σχεδόν μπροστά μου μια μισοτελειωμένη μερίδα στο τηγανάκι της, και την αποτέλειωσα κάνοντας παρέα στην μπύρα μου.
Στα συστατικά του θα βρείτε ό, τι περιλαμβάνει το μοχίτο, δηλ. lime, δυόσμο, μαύρη ζάχαρη και ρούμι. Πολύ ιδιαίτερη γεύση, ίσως κάποιος το βρει αδιάφορο, εγώ το λάτρεψα. Αφήνει ένα γλυκό κάψιμο στο στόμα και τα φιλετάκια του κοτόπουλου σε μέγεθος ιδανικό και πολύ ζουμερά. Προάγεται και για την επόμενη φορά.

- Χοιρινά spare ribs, με sweet chili sauce, συνοδευόμενα από πατατόφλουδες. Εντυπωσιακό σε όψη και γεύση. Η σως έρχεται σε συνοδευτικό μπωλ αλλά είναι απλωμένη και επάνω στα παϊδάκια και έχει καραμελώσει. Εδώ αφήστε τις ντροπές και χρησιμοποιήστε χεράκι, δεν σας βλέπει κανείς, μην ντρέπεστε. Μεζές πρώτος, κρεατάκι καλοψημένο, με το ξεροψημένο λιπάκι του, να γλείφεις και τα δάχτυλά σου.....

- Η παρέα ήπιε κρασάκι λευκό και κόκκινο, τσίπουρο, ωραίες μπύρες Schneider weisse ( εγώ ήπια 2, θα τις ήθελα λίγο πιο παγωμένες ), αναψυκτικά μπόλικα, νεράκι σε κανάτες, και ύστερα... Ύστερα, ήρθαν οι Μέλισσες.... αχ αυτά τα γλυκά τους....

- Τη στιγμή που κοντεύαμε να χυθούμε στο πάτωμα από το φαί, άρχισαν να καταφθάνουν.... πρώτο και καλύτερο το πιο χαρακτηριστικό γλυκό τους, το μηλόφι, και κατόπιν κατά σειρά το εντυπωσιακό και ευμεγέθες cheesecake με τη σπιτική μαρμελάδα φράουλα, το γνωστό πια Οreo Cookie γεμισμένο με παγωτό και σιρόπι καραμέλας, και η ασυνήθιστη mousse μακεδονικού χαλβά, πάνω σε βάση θρυμματισμένου μπισκότου ( ή μήπως χαλβά ; ) και στεφανωμένη με σπιτικό γλυκό του κουταλιού, αν δεν απατώμαι, τριαντάφυλλο.

Να σημειώσω ότι τα γλυκά τους είναι όλα χειροποίητα και φτιάχνονται από τους ίδιους μέσα στο μαγαζί, δεν αγοράζονται έτοιμα. Δοκίμασα λίγο από όλα, εκτός του μηλόφι ( μην βαράτε ρε παιδιά... ) που λόγω ανωτέρας βίας δεν το πρόλαβα, μου άρεσαν, και αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιο λίγο παραπάνω, θα έλεγα πρώτο το oreo με το παγωτό και δεύτερο το cheesecake, που ήταν ελαφρύ και αρκετά όξινο.
Η mousse χαλβά από την άλλη, που όντως είναι ή λατρεία ή χμμμ, κάποιους τους εντυπωσίασε με την ιδιαιτερότητά της. Θάνοοο... Άσε κάτω επιτέλους το τέταρτο κουτάλι γιατί σε βλέπω...!!

Για το σέρβις έχω να πω, ότι ήταν πολύ ευγενικό και ακούραστο, τα παιδιά ανταποκρίνονταν γρήγορα και με χαμόγελο σε ό, τι κι αν τους ζητάγαμε, σε ένα μαγαζί που άδειαζε και ξαναγέμιζε συνεχώς από κόσμο.
Τα πιάτα μας ευτυχώς προσγειώνονταν στο τραπέζι με ρυθμό ρελαντί, για να προλαβαίνουμε να τα αδειάζουμε χωρίς να σπιντάρουμε, και ο χώρος που καθόμασταν, αν και δίπλα στις τζαμαρίες, θερμαινόταν παραπάνω από επαρκώς, τόσο που ζήτησα κάποια στιγμή να χαμηλώσουν την ένταση σε μια από τις θερμάστρες γιατί καιγόμουν!!

Θεωρώ μετά περισσής βεβαιότητας, ότι η πολύ καλή θέση στην οποία φιγουράρει στο ask, δίκαια έχει κερδηθεί, και ότι οι γνώμες των έμπιστων φίλων που έχουν γράψει γι αυτό, ανταποκρίνονται πλήρως στην σταθερή ποιότητα που έχει παγιώσει η Φυσαρμόνικα. Εξάλλου, είδα με τα μάτια μου, στην άποψη αυτή να συγκλίνουν και οι φίλοι που ήρθαν και το δοκίμασαν για πρώτη φορά.

Βέβαια, να πω την αλήθεια, κάποια πιρούνια και κουτάλια, τα είδα να εργάζονται με ρυθμούς πολυβόλου, σε στυλ "όσο εσείς μιλάτε και γελάτε, εγώ πυροβολώ... " Αλλά δεν πειράζει... σας αγαπάμε κι εσάς, κι ας τρώτε δίχως αύριο, χαχαχα!!

Σοβαρολογώντας τώρα, να πω ότι, αν και η μεγάλη παρέα ενέχει πάντα το ρίσκο να μην χορτάσεις φαγητό, εδώ πήγαμε στο άλλο άκρο, όχι μόνο φάγαμε μέχρι λιποθυμίας και έκρηξης στο διάστημα και το ευχαριστηθήκαμε, αλλά κυρίως απολαύσαμε όμορφες και χαλαρωτικές Κυριακάτικες στιγμές μεταξύ μας.
Και κάποιοι φίλοι, στα μετόπισθεν, φρόντιζαν να γεμίζουν τα πιάτα μας συνεχώς, οπότε τα credits έχουν συγκεκριμένους αποδέκτες ακόμα και γι'αυτό. Γιατί ο Κλουζώ είχε παντού τις κεραίες του!!
Αναλυτικά τιμές δεν παραθέτω, καθώς με τη διαίρεση επί του συνολικού λογαριασμού, ήρθε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο.

Και τί θέλει τελικά ένας άνθρωπος για να περάσει καλά ;; Να έχει γύρω του ανθρώπους που να νιώθει άνετα κοντά τους, να υπάρχει ένας ελάχιστος κοινός παρονομαστής στην επικοινωνία μαζί τους, να μπορεί να γελάει ανέμελα και να είναι ο εαυτός του δίπλα τους. Όλα τα άλλα, βρίσκονται.
Νομίζω λοιπόν, ότι μπορώ να κλείσω αυτή την κριτική μου με κάτι δανεικό αλλά τόσο οικείο, σωστά Δημήτρη ;;

"Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες και πριγκήπισσες, αλλά τα κουρέλια ακόμα τραγουδούν". Και θα συνεχίσουν να τραγουδούν. Σε πείσμα των καιρών.

Η Φυσαρμόνικα προάγεται με πολύ καλό βαθμό. Θα μας ξαναδεί πολύ σύντομα.
Ήδη κοιτάζω το σκονάκι μου με τα πιάτα της επόμενης φοράς.

14 Οκτ 2016

Φυσαρμονικα λοιπον!!! Ανυπομονουσα να τη δοκιμασω ηταν εξαιρετικες οι συστασεις απο τους κορυφαιους του site...
Λιγο η αποσταση, λιγο οι χωροι εστιασης που ολο και αυξανονται δεν την ειχα επισκεφτει.
Ο φιλος Jim (και η υπεροχη σελιδα τους με ειχαν προετοιμασει καταλληλα). Βρεθηκα στην ευρυτερη περιοχη ενα μεσημερι για αλλη δουλεια, αλλα το τερπνόν μετά του ωφελίμου.
Αφου βρηκαμε πολυ ευκολα να παρκαρουμε καθίσαμε δυο ατομα στον εξωτερικο χωρο. Γενικα επικρατει μια ευχαριστη ατμοσφαιρα, δε θα σας κανω αναλυτικη περιγραφη υπαρχουν ηδη αρκετες κριτικες! Θα εστιασω σε κατι πολυ θετικο παροτι ουσιαστικα το μαγαζι βρισκεται σε πολυ κεντρικο σημειο, ο θορυβος απο τον δρομο δεν ενοχλει καθολου. Ενα μικρο αρνητικο ισως για καποιους, (εμενα δεν με ενοχλησε) οτι δεν υπαρχει καποιος διαχωρισμος σε αυτους που πινουν τον καφε τους και σε αυτους που τρωνε.
Η εξυπηρετηση υπηρξε αψογη, απο την αρχη εως το τελος. Σιγουρα επαιξε ρολο το τηλεφωνο του Jim, αλλα η ευγενια ηταν φυσικη. Το ενδιαφερον πραγματικο και απεναντι σε ολους τους πελατες, πχ ενα μικρο ατυχηματακι που συνεβη στο διπλανο τραπεζι αντιμετωπιστηκε ταχυτατα.
Με το φαγητο δηλωνω ενθουσιασμενη! Δυο ατομα δοκιμασαμε μελιτζανοσαλατα (υπεροχη καπνιστη γευση, βελουδινη υφη), πατατοφλουδες με ντοματα φρεσκο κρεμμυδακι και γιαουρτι (τραγανες νοστιμες και ταυτοχρονα δροσερες), το λουκανικο με τον τραχανα( το οποιο ηταν προταση ολης της γνωστης παρεας καλοφαγαδων, γευστικο και ζουμερο σιγουρα αξιζει μια δοκιμη) και τη σιγοψημενη πανσετα με πουρε πατατας, για την οποια ο σερβιτορος μας προειδοποιησε οτι εχει το λιπακι της, αλλα ηταν τοσο νοστιμο το συνολικο αποτελεσμα που την προτεινω ανεπιφυλακτα. Ηθελα να δοκιμασω οπωσδηποτε το μηλοφι, οποτε σχεδον δεν κοιταξα τον καταλογο με τα γλυκα! Οτι και αν σας πει καποιος για αυτο το γλυκο δεν αποτυπωνει στο 100% τη γευση, οποτε απλα δοκιμαστε το!! Ενα ειναι σιγουρο πολυ καλυτερη αυτη η εκδοχη απο την αντιστοιχη με την μπανανα. Ο ιδιοκτητης ομως, θελοντας να μας περιποιηθει και επειδη ο καιρος ηταν καλος, μας προτεινε το παγωτο σαντουιτς με μπισκοτο ορεο και οταν επιμειναμε στο μηλοφι, μας το κερασε για να εχουμε συνολικη γνωμη. Το μπισκοτο ηταν τραγανο, φρεσκοτατο ωραιοτατος ο συνδυασμος με τις δυο μπαλες παγωτο. Επιμενω βεβαια στο μηλοφι. Οπως και να εχει αφηστε οπωσδηποτε χωρο για γλυκο.
Ολα τα παραπανω (εκτος του κερασμενου γλυκου)συν ενα αναψυκτικο κοστισαν περιπου 15 ευρω το ατομο! Εξαιρετικο το vfm, οπως καταλαβαινετε! Χρειαζεται, να σας πω κατι παραπανω για να σπευσετε??
Υγ 1 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ ολους τους νεους φιλους για μια εξαιρετικη βραδυα λιγες μερες πριν, σε ενα αλλο εξαιρετικο μεζεδοπωλειο, επισης γνησιο τεκνο του site τα φουρνομαγειρεματα.
Υγ 2 θα συμφωνησω με τον Vaggeli αγαπουλα... πουλα... ή μηπως απλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη??

13 Απρ 2017

Θυμάμαι μικρή όταν τελείωναν οι Χριστουγεννιάτικες διακοπές και ήμουν μέσα στη μαυρίλα, τη μαμά μου να λέει…Έλα σιγά. Πως κάνεις έτσι? Έρχεται το Πάσχα. Το πόσο με εκνεύριζε αυτό δε μπορώ να σας περιγράψω. Τι έρχεται καλέ? Έχουμε τρείς ή και παραπάνω μήνες μπροστά μας. Πόσες φορές έχω σκεφτεί αν μία μητέρα είχε κατορθώσει να κατοχυρώσει το copyright όλων των κλασσικών φράσεων που έχουν ειπωθεί και που τις έχουμε επαναλάβει και εμείς με τη σειρά μας στα δικά μας παιδιά, θα της ανήκε, όχι μόνον ο πλανήτης Γη αλλά, πιθανότατα, και ο γαλαξίας.

Τώρα το πώς, όντως, έφτασε, φέτος, το Πάσχα ομολογώ ότι δεν κατάλαβα. Εκεί, λοιπόν, που αρμενίζω αμέριμνη, για να μη βάλω και το γνωστό πρώτο συνθετικό του ρήματος το οποίο, είναι η αλήθεια, θα απέδιδε ακριβώς την εικόνα, συνειδητοποιώ ότι η Κυριακή 2/4 είναι η τελευταία εύκαιρη για να δούμε τους νονούς της μικράς και να ανταλλάξουμε τα καθιερωμένα δώρα. Τραπέζωμα στο σπίτι δεν έπαιζε ως πιθανότητα, για δεύτερη συνεχή χρονιά, γιατί εκτός των άλλων είμεθα διεθνής οικογένεια όπερ σημαίνει ότι και τα τρία μέλη ευρισκόμεθα σε διαφορετικές χώρες το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ευτυχώς εντός της ΕΕ, με τελευταία αφικνούμενη την κόρη νωρίς το απόγευμα.

Το κανόνισμα για το μέρος υπήρξε εξαιρετικά εύκολη υπόθεση αφού μόλις αναζητήθηκε μαγαζί η νονά είπε αμέσως…. εκεί που πήγαμε και πέρσι, οπότε με την κράτηση μέσω συχνού θαμώνα, ο οποίος έτυχε να βρίσκεται ακριβώς εκεί όταν πάρθηκε η απόφαση, το τραπέζι μας ήταν έτοιμο και μας περίμενε.

Δε νομίζω να υπάρχει άλλο μαγαζί στην Αθήνα που το τελευταίο που θα σε απασχολήσει να είναι το παρκάρισμα. Όσες φορές έχουμε πάει και είναι αρκετές, βρίσκουμε πάντα σχεδόν απέξω, γεγονός εξαιρετικά βολικό στην περίπτωση που α) έχεις βγάλει μαμά και θεία για τραπέζι, β) βρέχει ή βράζει ο τόπος, γ) κουβαλάς διάφορα δώρα και δ) έχεις φάει τόσο πολύ που δε μπορείς να πάρεις τα πόδια σου. Σημειώστε όμως ότι απέχει λιγότερο από 5 λεπτά απ το σταθμό του μετρό οπότε η πρόσβαση είναι πανεύκολη, με όποιο μέσο επιλέξετε να κινηθείτε.

Ο χώρος για μένα είναι καθαρό τεσσάρι γιατί μου αρέσει το ξύλο, τα άνετα τραπέζια, το ότι δεν αισθάνομαι στριμωγμένη, με χαλαρώνει αλλά πάνω από όλα γιατί καταφέρνει να δίνει την αίσθηση ότι βρίσκεσαι κάπου αλλού κι όχι πάνω στη Μεσογείων.

Όσον αφορά στο φαγητό θα διαφοροποιηθώ από τη συνήθη τακτική μου να αναφέρω όλα τα πιάτα που πήραμε στην τελευταία επίσκεψη. Θα προτιμήσω να σας πω τα πιάτα που έχω ξεχωρίσει εγώ, η οικογένεια και οι φίλοι.

Ας αρχίσουμε με τις σαλάτες. Όποια μα όποια κι αν έχω φάει μου έχει αρέσει πολύ. Τόσο πολύ που δε θα με ξένιζε να την παραγγείλω και ως κύριο πιάτο. Δεν ξέρω τι κάνουν και πως το κάνουν αλλά με αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένη και πιάνω τον εαυτό μου να τσιμπολογάω στο τέλος σαλάτα παρά οτιδήποτε άλλο έχει μείνει στο τραπέζι, όχι ότι μένουν και πολλά δηλαδή.

Μαύρη ταραμοσαλάτα. Φετινή προσθήκη στην κάρτα με τα νηστίσιμα. Ακόμα κι αν δεν αγαπάτε τη γεύση του ταραμά σας προτείνω να τη δοκιμάσετε αν προλάβετε. Ελαφριά γεύση ψαριού αλλά τόσο μεστή, πολύπλοκη, δουλεμένη, βαθιά γεύση. Θα παρακαλέσω να ενταχθεί στο κύριο μενού κι ελπίζω να μου κάνουν τη χάρη. Συνοδεύεται από tortilla chips τα οποία δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο της πάνε.

Σαγανάκι φορμαέλας. Η κόρη το παραγγέλνει κάθε φορά διευκρινίζοντας…. μόνο για μένα εντάξει?

Το συκώτι τους που είναι βελούδινο, ψημένο όπως μου αρέσει και με σάλτσα για κολύμπι ψωμιού.

Το εμβληματικό λουκάνικο με τραχανά. Για μένα που δεν τρώω τραχανά και που η περιγραφή του συγκεκριμένου πιάτου και δύο άλλων μου έχει κοστίσει μία μεγαλοπρεπή μούντζα και τη φράση … πάρταναμησταχρωσταωμαρσυχάϊδω …. μία ανάσα …μία λέξη …από την αγαπημένη μου ξαδέρφη στο χωριό.

Χόρτα τσιγαριαστά με καβουρμά. Πιάτο που δοκίμασα το καλοκαίρι και ήταν εξαίσιο.

Τα spare ribs με sweet chili sauce. Τα σκέφτομαι και δακρύζω μετά από σχεδόν 50 μέρες νηστείας.

Την τηγανιά κοτόπουλου mohito. Τρυφερές μπουκιές κοτόπουλου, μαύρη ζάχαρη, lime, ρούμι κι ελαφρύ άρωμα δυόσμου. Αν το παιδί μου καταλήξει αλκοολικό στην Κούβα θα ξέρω τους υπαίτιους. Τουλάχιστον ας γράφει τόσο καλά όσο ο Hemingway και θα το αντέξω.

Τα μπριζολάκια με δενδρολίβανο στα οποία ορκίζεται ο νεώτερος της παρέας. Που είναι μεγάλος στρίτζος στο φαγητό πρέπει να σας πω.

Το χταπόδι με μαυροδάφνη του οποίου είναι απόλυτος fan ο μπαμπάς του ανωτέρω αγοριού, κι εγώ δηλαδή, όταν καταφέρνω να κλέψω μπουκιές.

Το βουβαλίσιο κεμπάπ που είχα φάει το καλοκαίρι.

Τη φωλιά πατάτας με τα αυγά.

Τις πατατόφλουδες που είναι τόσο νόστιμες και τόσο δροσερές.

Το black angus που έφαγα τον χειμώνα. Εξαιρετικά σιτεμένο κρέας αλλά βάλτε και μια ποικιλία αλατιών για μας τους περίεργους.

Το μηλόφι. Την κρέμα με φράουλες. Τη mousse χαλβά. Όλα τα υπέροχα γλυκά τους.

Θα σταματήσω εδώ αν και έχω πολλά ακόμα να πω στο θέμα φαγητού. Εν κατακλείδι… αγαπάτε τις γνώριμες γεύσεις με ένα twist που δε σας κάνουν να βαριέστε ή να πείτε.. αυτό μπορώ να το φτιάξω κι εγώ ε, τότε, μια επίσκεψη κρίνεται επιβεβλημένη.

Δικαίως θα αναρωτηθείτε για την ανάγκη και τη χρησιμότητα της συγκεκριμένης κριτικής. Τι έχει να προσθέσει εξάλλου μετά από έναν μόλις χρόνο στο σύνολο των χρηστών που έχουν ήδη επισκεφτεί το μαγαζί? Τίποτα, απολύτως, θα απαντήσω.
Θεωρείστε τη σα μια προσωπική ανάγκη να ευχαριστήσω το μαγαζί, τους υπεύθυνους και τα παιδιά που δουλεύουν εκεί, για πολλούς λόγους. Γιατί τον χειμώνα σε ένα διάλλειμα, της τελευταίας στιγμής, απ’ το νοσοκομείο, έκαναν τα αδύνατα δυνατά να μας βρουν τραπέζι.
Γιατί τους έχω κάνει καψόνια όσον αφορά στην ώρα κράτησης σε ένα υπερπλήρες μαγαζί and they delivered.
Γιατί πάντα είναι χαμογελαστοί, προσηνείς, με χαριτωμένες ατάκες, χωρίς να υπερβαίνουν τα όρια.
Γιατί αισθάνομαι να με φροντίζουν.
Γιατί έχω συνδέσει το συγκεκριμένο μαγαζί με ευτυχισμένες, χαρούμενες στιγμές κι ανθρώπους.
Γιατί κάποιοι απ΄ αυτούς τους ανθρώπους θα λείπουν πλέον απ τη ζωή μου αλλά αυτό δεν έχει σημασία.
Θα εξακολουθήσω να πηγαίνω γιατί περνώ καλά, τρώω νόστιμα, πληρώνω ελάχιστα για τη συγκεκριμένη ποιότητα και ποσότητα και γιατί ξέρω ότι θα με βγάλουν ασπροπρόσωπη σε οποιαδήποτε περίπτωση. Περισσότερο όμως απ όλα γιατί είναι ένα μαγαζί που με κέρδισε και αποτελεί το δεύτερο αγαπημένο μου μέρος, ασχέτως καλών ή κακών αναμνήσεων.
Να πάτε και να το αφήσετε να κερδίσει κι εσάς!
Καλή Ανάσταση!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.