Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας στο http: //fysarmonika. gr/

Δευτέρα - Κυριακή :Aπό τις 08:00 το πρωί έως τις 02:00 αργά το βράδυ!

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

07 Νοε 2017

+ Εξυπηρέτηση άμεση και με χαμόγελο. Νέα παιδιά με κέφι για τη δουλειά τους.
+ Εύκολη εύρεση του καταστήματος (Μεσογείων, κάτω από τη σχολή χορού της Galena)
+ Εύκολο πάρκινγκ στους γύρω δρόμους και ιδιαίτερα λίγο πριν φτάσετε στο κατάστημα
+ Διαφορετικά πιάτα από τα συνηθισμένα με συνήθως ως επί το πλείστο ωραίες νέες γεύσεις.
+ Τήρηση χώρων καπνιζόντων και μη. Μπράβο τους.

- Η αίσθηση ότι είσαι πάνω στη Μεσογείων, αν κι έχει γίνει φιλότιμη και καλή προσπάθεια να κρυφτεί η λεωφόρος με φυτά (μικρό το κακό γενικά... )
- Οι τιμές θα μπορούσαν να ήταν κι ελαφρώς χαμηλότερες σε σχέση με τη ποσότητα (είναι καλές τιμές ως προς τη ποιότητα).

Ενδιαφέρουσες επιλογές:
Βουβαλίσια μπιφτέκια με ρύζι (Πολύ ωραίο)
Λουκάνικο γεμιστό με τραχανά και φέτα (Διαφορετικό κι γευστικότατο)
Κοτομπουκιές με mοjito (Εξαιρετικό! )
Κατανταϊφάκια με τυρί (Νέα γεύση και αποδεκτή)
Σαλάτα πράσινη (Μεγάλη! )
Γλυκό OREO με παγωτό (Μη το χάσετε! Must! )
Κρασί χύμα Αγιωργίτικο (Πολύ τίμιο. Καλύτερο από πολλά εμφιαλωμένα)

30 Μαι 2018

Επισκεφτήκαμε την φυσαρμόνικα οικογενειακώς (παιδια 17 κ 18 ετών) μια Κυριακη μεσημερι στα μεσα Απρίλη. Ο καιρός ηταν ζεστός κ κλείσαμε τραπέζι στον κήπο καθότι καπνίζουμε. Ο χώρος, κ ο κήπος κ το εσωτερικό, δεν ειναι κατι εξαιρετικό αλλα τον εχουν διακοσμήσει πολυ ομορφα. Η αληθεια ειναι ομως οτι εκει που ηταν το τραπέζι μας δεν περνούσε καθολου αέρας κ ηταν λιγο αποπνικτικά. Κατάλογοι κ νεράκι σε κανάτα έφτασαν άμεσα.

Για το ψωμί ερωτηθηκαμε πριν καταφθάσει στο τραπέζι.

Στα του φαγητού δεν υπαρχουν λογια. Αρχικά δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλεξουμε κ τελικά πηραμε ενα σκασμο πιάτα κ δεν εμεινε σχεδόν τιποτα. Εξαιρετικά πουγκια απο κολοκυθι με κρέμα φέτας, φωλιά πατάτας με 2 αυγα, λουκάνικο Σφακιων, σαλατα σαν Σιζαρ τεράστιων διαστάσεων, κρασάτα μανιτάρια, φάβα με σύγκλινο κ καραμελωμένα κρεμμύδια, χαλούμι ψητό, χοιρινά μπριζολάκια, καιιιιι το αποκορύφωμα... κοτοπουλο μοχιτο!!!! Δεν εχω λογια!!! Ολα ηταν εξαιρετικά!!

Στα του ποτού μονο νεράκι κ μπόλικες κόκα κόλες μπας κ χωνέψουμε!! 5 στον αριθμό!! Μην ξεχάσω να πω οτι θέλαμε πολυ να φαμε γλυκο αλλα μαλλον θα χρειαζόμασταν φορείο μετα!! Ο λογαριασμός ηρθε μολις ζητήθηκε στα 65€!!! Μαζι του ηρθε κ κέρασμα σφηνάκι μαστίχα!!

Θα παμε σιγουρα πολλές φορες ξανα καθώς το μαγαζι ειναι εξαιρετικό κ VFM!!!

20 Ιούλ 2017

Η αλήθεια είναι πως η Φυσαρμόνικα από την πρώτη μας επίσκεψη λίγα χρόνια πριν μας κέρδισε και μας έκανε φανατικούς πελάτες. Είναι ένα μαγαζί που σε κερδίζει τόσο σαν εικόνα με τα όμορφα της τραπεζάκια και την ζεστή διακόσμηση όσο και σαν εξυπηρέτηση από το σύνολο του πάντοτε γελαστού και βοηθητικού προσωπικού.
Η πρόσβαση στον χώρο είναι ιδιαίτερα εύκολη είτε έρθεις με το μετρό της εθνικής άμυνας που βρίσκεται ουσιαστικά 1 λεπτό με τα πόδια από τη Φυσαρμόνικα, είτε έρθεις οδηγώντας μια και δεν θα δυσκολευτείς στο παρκάρισμα.
Αν και ερχόμαστε στην Φυσαρμόνικα από τις πρώτες μέρες της κάθε έξοδος είναι μια νέα γαστρονομική εμπειρία. Ο λόγος; Οι συχνές ανανεώσεις του καταλόγου με νέα εντυπωσιακά πιάτα αλλά και πιάτα ημέρας που δεν μας έχουν απογοητεύσει ποτέ.
Μαθαίνοντας λοιπόν από την σελίδα του μαγαζιού ότι προστέθηκαν πάλι νέα πιάτα σπεύσαμε να τα δοκιμάσουμε έχοντας περιέργεια για το τι νέο θα δοκιμάσουμε.

Πήραμε το κλασσικό μας αγαπημένο κόκκινο κρασάκι για αρχή σε ιδανική θερμοκρασία. Η αλήθεια είναι πως για την επιλογή του φαγητού δεν ξέραμε τι να πρωτοδοκιμάσουμε, έτσι πήραμε ο καθένας ότι ήθελε από κρεατικά και θαλασσινά και γλυτώσαμε από το δίλημμα.

Εγώ προσωπικά επέλεξα την paella με κριθαράκι, αγαπημένο μου φαγητό από τα ταξίδια μου στη Βαρκελώνη, που ήταν πραγματικά εξαιρετικό διαθέτοντας όλα τα απαραίτητα μαγικά της συστατικά που αγαπώ (μύδια, καλαμαράκια, γαρίδες κ. λ. π). Δεν χρειάζεται να σας πω ότι το τηγανάκι που ιδανικά σερβιρίστηκε το πιάτο γυάλισε σαν καινούριο.
Η παρέα μου προτίμησε το κοτόπουλο φιλέτο ελευθέρας βοσκής με κρέμα αβοκάντο και σως γιαουρτιού και πατάτες. Επίσης δεν έμεινε τίποτα, εννοείται πως το δοκίμασα κι αυτό οι πατάτες ήταν λουκούμι, έλιωναν στο στόμα και η σως και η κρέμα ήταν πολύ πρωτότυπες και πολύ νόστιμες. Η μερίδα ήταν πολύ μεγάλη, ευτυχώς για μένα που κατάφερα να δοκιμάσω από το πιάτο της φίλης μου μια ικανοποιητική ποσότητα. (Ξέρετε έκανα την δύσκολη πρώτα, α δεν θέλω έσκασα με την paella και τέτοια κοριτσίστικα, μετά έφαγα και γλυκό θα σας τα πω παρακάτω)
Επίσης για ορεκτικό δοκιμάσαμε το καταίφι γεμιστό με γραβιέρα, πολύ τραγανό και νόστιμο καθώς και την νέα σαλάτα superfoods με κινόα, αβοκάντο και ξηρούς καρπούς, καλοκαιρινή και δροσιστική όσο έπρεπε!

Κι εκεί που νομίζαμε ότι δεν χωράει άλλο αντί να ζητήσουμε λογαριασμό ζητήσαμε και ένα γλυκάκι αλλά δεν φταίμε εμείς ήταν καινούριο και δεν το είχαμε δοκιμάσει. Μους σοκολάτα lacta συνοδευόμενο από παγωτό. Είχε μια τραγανή βάση και από πάνω την μους, προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι αυτή η βάση επιτέλους για να το αντιγράψω σπίτι, απολαμβάνοντας κάθε μπουκιά αλλά τελειώνοντας το πιάτο είπα να το αφήσω για τους ειδικούς. Ήδη κανονίζω την επόμενη επίσκεψη ώστε να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα νέα πιάτα φυσικά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dtheo.

22 Ιούλ 2017

Καλοκαιρινή διάθεση, νωχελικοί ρυθμοί, μια ήσυχη πόλη, που σταδιακά αδειάζει... και εγώ έχω επιστρέψει από ένα καταπράσινο κοντινό νησάκι ρομαντικών διακοπών, συνεχίζοντας τις διακοπές μου και την ομαλή μετάβαση σε ρυθμούς Αθήνας και δοκιμάζοντας νέα πιάτα... Μα πού? Βεβαιότατα στην Φυσαρμόνικα... μόλις δεκαπέντε λεπτά με το αυτοκίνητο σε άδειους δρόμους....
Αγαπημένο μεζεδοπωλείο, το οποίο έχω επισκεφτεί ήδη 3 φορές....

Αν γράψω για το χώρο, θα αρκούσε να πω, ότι είναι πεντακάθαρος, άνετος, λειτουργικός, απλός με όμορφο χαλαρωτικό ημιυπαίθριο χώρο για το καλοκαίρι, και, αν και βρίσκεται σε κεντρικότατο δρόμο, δεν καταλαβαίνεις την φασαρία.... Ίσως γιατί και τις 3 φορές με έχουν συνεπάρει οι γαστρονομικές διαδρομές, που με τόση έμπνευση επιμελούνται οι νεότατοι ιδιοκτήτες του εστιατορίου!
Αυτή η διαφορετική πάντα γευστική διαδρομή, δένει με την απλή, ευγενική και χαμογελαστή διάθεση των σερβιτόρων να μου λύσουν κάθε φορά τις απορίες μου για τα πιάτα, την έντασή τους, τον τρόπο παρουσίασής τους.... ακόμη και για το αν χρειάζεται η συνοδεία ψωμιού σ'αυτά που θα γευτεί ο ανυπόμονος ουρανίσκος μου....

Όσο για το κεφάλαιο "γεύση"στη Φυσαρμόνικα, είναι ένα ανεξάντλητο κεφάλαιο, όχι μόνο γιατί συνεχώς τα πιάτα ανανεώνονται και μπαίνεις στον πειρασμό να ανακαλύψεις νέες γεύσεις.... αλλά και γιατί χρειάζονται πολλές επισκέψεις για να καταφέρεις να δοκιμάσεις όλον τον κατάλογο.... Με τρεις-τέσσερις επισκέψεις θα δοκιμάσεις τα κορυφαία πιάτα τους, θα αρχίσεις να χαλαρώνεις με τους συνδυασμούς γεύσεων, θα αφεθείς να δοκιμάσεις πιάτα με αλκοόλ, γλυκά ελαφρώς πειραγμένα, πιάτα γλυκά και αλμυρά ταυτόχρονα, ακόμα και πατάτες ψημμένες με την φλούδα τους. Με μια πρόταση.... πιάτα που δεν θα έφτιαχνες στο σπίτι σου!

Στην τρίτη μου γαστρονομική διαδρομή λοιπόν, γεύτηκα πιάτα από το νέο μενού, όπως: Kανταϊφι ψητό με γραβιέρα Αμφιλοχίας, με χαρουπόμελο, θυμάρι και ξύσμα λεμονιού (στα 5,50 ευρώ) και αν και το περίμενα ενιαίο, ήρθε σε 4 στρογγυλά κομμάτια, πεντανόστιμο και πολύ τραγανό!

Πατατόφλουδες με σως γιαουρτιού, ντομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι, από το σταθερό μενού (στα 3,80 ευρώ), ένα παρεξηγημένο πιάτο, που το δοκίμασα και στις 2 προηγούμενες επισκέψεις μου και μου πέρασε απαρατήρητο.... αυτήν τη φορά το βρήκα εξαιρετικό.... έχει μια διαφορετική γεύση η τραγανή λεπτόφλουδη πατατούλα με το δροσιστικό γιαουρτάκι....

Καπνιστό ψαρονέφρι με ελαφρώς πικάντικη μαγιονέζα και πιπεριές τουρσί (στα 6,70 ευρώ), ένα νέο πιάτο μυρωδάτο, σε ικανοποιητική ποσότητα, μου θύμισε το αγαπημένο μου απάκι αλλά πολύ πιο τρυφερό και έντονα καπνιστό, μεζές για τσίπουρο... Φοβερή εναλλακτική πρόταση για το συγκεκριμένο είδος κρέατος.

Τηγανιά μανιταριών (στα 6,40 ευρώ), κρασάτα και με τριμμένο πεκορίνο, γευστικότατο ζουμάκι για βουτιές ψωμιού, μαλακά μανιταράκια με ωραίο τυράκι... Ένας φανταστικός μεζές, αν σκεφτώ ότι δεν υπήρξα ποτέ φανατικός οπαδός των μανιταριών.... η χαλάρωση για δοκιμή γεύσεων.... που λέω πιο πάνω!

Ένα ακόμη νέο πιάτο.... Κοτόπουλο στήθος με σως γιαουρτιού, κρέμα αβοκάντο και πατατοσαλάτα (στα 11 ευρώ). Αρχικά νόμιζα πώς το κοτόπουλο Μοχίτο... (ένα κορυφαίο πιάτο τους, με αλκοόλ, όπως ανέφερα πιο πάνω) δεν συγκρίνεται με άλλα εναλλακτικά πιάτα με βάση το κοτόπουλο.... Κι όμως, όταν πρόκειται για ζουμερό κοτόπουλο με πατατούλες φούρνου λεπτόφλουδες με ωραία κρέμα αβοκάντο και γιαούρτι δροσερό, πλησιάζει το άριστα της λατρεμένης τηγανιάς μοχίτο...!
Κρασάκι ροζέ Λαντίδη ( 1/4 lt, στα 2,20 ευρώ) και ένα νέο γλυκό, μους σοκολάτας Lacta, σε τραγανή βάση πραλίνας, τριμμένο oreo και σορμπέ σοκολάτας (στα 5,50 ευρώ) υπερπαραγωγή, γευστικότατο, χορταστικό.... σχεδόν επισκίασε την επιθυμία μας να γευτούμε το μηλόφι.... μια πονεμένη ιστορία.... συμφωνήθηκε να αγγίξει τους ουρανίσκους μας την επόμενη φορά.... μιας και κλασσικό γλυκό, που δεν πρόκειται να φύγει ποτέ από τον κατάλογο, όπως μας είπαν.
Μαζί με το ψωμάκι, ο λογαριασμός έφτασε στα 42,70 ευρώ, και για το τέλος ήπιαμε κι ένα ρακόμελο-κέρασμα, και αυτό σε πειραγμένη μορφή... πολύ παγωμένο!

Όσο για το value for money, για εμένα ένα πράγμα έχει σημασία στις εξόδους μου, να μπορώ να απολαύσω ποιοτικά πιάτα που να χαράζουν τις μνήμες μου... που να μένουν στην σκέψη μου, που να είναι διαφορετικά.... και ας είναι και λίγο ακριβά... Η Φυσαρμόνικα είναι ελαφρώς ακριβή, αλλά μια ζωή την έχουμε... δεν μιζεριάζω ποτέ, όταν αυτό που τρώω ανταποκρίνεται στην τιμή του.

Υ. Γ ( δεν το γλίτωσα ούτε κι εγώ ): Ευχαριστώ τους φίλους μου και την οικογένειά μου... που με ενθαρρύνουν στο να γράφω (κάτι θα βρίσκουν στην γραφή μου... ) Τους αφιερώνω το όσκαρ γραφής μου!
Ένα ευχαριστώ και στους χρήσιμους χρήστες εδώ, που ξέρουν να γράφουν, να προτείνουν, να έχουν διαυγή και κριτική σκέψη και να με κάνουν να προσπερνώ... Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι με μεζεδάκια, ποτάκια, διακοπούλες, χαλάρωση και αγαπημένα παρεάκια πάντα!