Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας στο http: //fysarmonika. gr/

Δευτέρα - Κυριακή :Aπό τις 08:00 το πρωί έως τις 02:00 αργά το βράδυ!

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

28 Απρ 2017

Στη "Φυσαρμόνικα" έχω πάει αρκετές φορές, αλλά δεν είχα βρει το χρόνο να γράψω κριτική. Οφείλω ευχαριστίες στο αγαπητό jim που την υπέδειξε ως εξαιρετικό μεζεδοπωλείο και σπεύδω να γράψω ότι η κριτική μου σε αυτήν την κατεύθυνση θα κινηθεί.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, Τετάρτη βράδυ, και παρέα με έναν φίλο που είχαμε αρκετό καιρό να βρεθούμε, σκεφτόμασταν αν θα πάμε για καφέ ή φαγητό. Με δεδομένο ότι το ραντεβού είχε δοθεί στο σταθμό του μετρό "Εθνική Άμυνα", η λύση στο δίλημμα ήταν εύκολη: Για μεζέδες στη "Φυσαρμόνικα"!

Το χώρο του καταστήματος έχουν περιγράψει πολλοί αγαπητοί χρήστες (jim, tzia, fratello, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ). Είναι πραγματικά όμορφος και λειτουργικός με βάση το ξύλο. Επίσης, ωραία ιδέα είναι τα πολλά φυτά και τα πλαστικά ηχοπετάσματα που μειώνουν το θόρυβο της κίνησης από τη Λεωφόρο Μεσογείων. Αυτό είναι και το μόνο μειονέκτημα του χώρου, ότι αν καθίσετε έξω, όσο νά 'ναι ακούγεται η πολύβουη λεωφόρος...

Για την εξυπηρέτηση μόνο καλά λόγια έχω να γράψω: Οι υπεύθυνοι του μεζεδοποτείου (όπως το αποκαλούν) είναι ευγενέστατοι, πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε ερώτηση και να λύσουν κάθε απορία. Οι σερβιτόροι είναι πάντα δίπλα στα τραπέζια, έτοιμοι να προλάβουν αυτό που θα ζητήσει ο πελάτης (π. χ. να ανανεώσουν την κανάτα με παγωμένο νερό βρύσης πριν καν αδειάσει) και εξυπηρετούν με χαμόγελο και ανυπόκριτη ευγένεια.

Ας έρθουμε όμως στα του φαγητού και το τι δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα ντάκος κρητικός (τιμή 4,40 ευρώ). Για την ακρίβεια μικρά κρητικά παξιμαδάκια με τριμμένη ντομάτα και ξύγαλο Σητείας. Πάρα πολύ δροσερή και νόστιμη η γεύση, εξαιρετικό το τυρί.

- Φωλιά πατάτας με τριμμένη γραβιέρα Ηπείρου, αυγά και κρητικό απάκι (τιμή 5,90 ευρώ). Δυο λέξεις μόνο: Πιάτο-ποίημα! Απίστευτος ο γευστικός συνδυασμός της τραγανής φωλιάς πατάτας με τη γραβιέρα, τα αυγά και το απάκι. Πιάτο που προτείνεται για τα must μιας επίσκεψης στη "Φυσαρμόνικα"!

- Μιλφέιγ μελιτζάνας με λιωμένη γραβιέρα Νάξου (τιμή 5,10 ευρώ). Τέλειος ο γευστικός συνδυασμός της μελιτζάνας με τη γραβιέρα Νάξου και μια σάλτσα ντομάτας.

- Μπιφτεκάκια γεμιστά με καπνιστό τυρί Μετσόβου (τιμή 6,30 ευρώ). Έφτασαν στο τραπέζι μας 5 μικρά ζουμερά μπιφτεκάκια πολύ σωστά ψημένα με μια πολύ εύγευστη σάλτσα. Μας άρεσαν πολύ!

- Οι μεζέδες συνοδεύτηκαν από φέτες εύγευστου μαύρου και λευκού ψωμιού, για τις οποίες ερωτηθήκαμε αν τις θέλουμε και η τιμή τους ήταν 1,20 ευρώ για τα δύο άτομα.

- Για επιδόρπιο, προτιμήσαμε το -περίφημο πια- μηλόφι (τιμή 4,50 ευρώ). Ε-ξαι-ρε-τι-κό!!! Τέλεια, απίστευτα ισορροπημένη γλυκιά γεύση! Απλά δοκιμάστε το, όταν πάτε στο μεζεδοποτείο!

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας προσφέρθηκε για κέρασμα ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα, για ν' αλλάξει η γεύση. Καλόπιοτο και καλοδεχούμενο!

Το value for money είναι αδιαμφισβήτητα πολύ καλό. Συνολικό κόστος (χωρίς ποτά) 27,40 ευρώ τα δύο άτομα, κάτω από 14 ευρώ το άτομο. Απλά είναι καλό να έχετε υπόψη σας ότι η λογική της "Φυσαρμόνικας' είναι να δοκιμάσετε όσα περισσότερα πιάτα-μεζέδες γίνεται, οπότε όσο μεγαλύτερη η παρέα, τόσο καλύτερα!

Συνολική αποτίμηση: Φυσικά, θετικότατη! Εξαιρετικοί μεζέδες, ευγενέστατη και ταχύτατη εξυπηρέτηση, πολύ καλό value for money, συμπαθητικός χώρος. Η "Φυσαρμόνικα" προτείνεται ανεπιφύλακτα!

ΥΓ. Αγαπητέ φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ, στην πιο πρόσφατη κριτική σου έγραψες ότι: "κλείνεις γλυκόπικρα έναν κύκλο" και ότι: "Για την ώρα θα απομακρυνθείς από την αγαπημένη σου συνήθεια ανάρτησης κριτικών". Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να αναθεωρήσεις και να αρχίσεις έναν νέο κύκλο. Το αγαπημένο μας site είναι φτωχότερο χωρίς τις πάντα εύστοχες και αναλυτικές κριτικές σου!

26 Οκτ 2017

Επισκεφθηκαμε το μαγαζι μεσημερι Κυριακης αργουτσικα, τεσσερα ατομα, εκ των οποιων μια εγκυμονουσα, με οτι αυτο συνεπαγεται για τους περιορισμους στις επιλογες μας.

Για τον χωρο δεν θα μακρυγορησω, ομορφος αλλα οριακα φιλοξενος μιας και ειναι αρκετα και ενοχλητικα στριμωγμενος, ειχαμε και καποια θεματακια με τον ηλιο.
Οι τουαλετες καθαρες.

Το σερβις γρηγορο και ευγενικο, αλλα σε καποιες ιδιαιτεροτητες της παραγγελιας μας δεν ανταποκριθηκε, ουτε υπηρξε κατι να θυμασαι, δηλαδη σωστα διεκπεραιωτικο -κι αυτο το εννοω θετικα-, εξου και η βαθμολογια. Στα συν παντως το μικρο εξτρα σκαμπο/τραπεζι που εφεραν για να ειμαστε πιο ανετα.

Στο φαγητο τωρα. Παραγγειλαμε λιγα πραγματα, τα ακολουθα:

-Πουγκια κολοκυθιου, πολυ πετυχημενα, χωρις ιχνος λαδιλας, σαν χοντροκομμενοι κολοκυθοκεφτεδες σε φυλλο, με ωραια σως φετας, φαγωθηκαν ευχαριστα.

-Μια ελληνικη σαλατα, λιγο τσιγκουνικη μου φανηκε στην ποσοτητα και στο λαδι, επισης ολα τα λαχανικα (οι ντοματες ειδικα! ) ζεστα, κατι που με ξενερωνει παντα στη σαλατα.

-Μια τηγανητες πατατες, μια χαρα, αν μη τι αλλο φρεσκες και καθολου λαδοπιωμενες, ακριβως οπως πρεπει.

-Μπιφτεκακια γεμιστα με κασερι, με κοκκινη σαλτσα ντοματας, συνολικα, λογω σαλτσας, πολυ νοστιμα, αλλα καπως σφιχτα.

-Χοιρινα μπριζολακια λαιμου, σωστα ψημενα, καλα στο λιπακι τους, ταιριαστη η μαριναδα, πολυ καλα.

-Συκωτι μοσχαρισιο, κατ'απαιτηση μου, βασικα σχεδον μονος μου το εφαγα τελικα, ψημενο οπως θελαμε κατοπιν ερωτησης του σερβιτορου, αλλα αρκετα μετρια κομματια ποιοτικα με ινες και τα τοιαυτα, και μια σαλτσα που κατα τα δικα μου γουστα θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη, ή ακομα καλυτερα, σε εντελως διαφορετικη κατευθυνση

-Μπακαλιαρο σκορδαλια, το μονο που δεν δοκιμασα, αλλα η φιλη που ελπιζουμε να πανε ολα καλα οποτε και soon to be mother, τον τσακισε.

Συνοδεψαμε με νερο, ενα αναψυκτικο και μια μπυρα Ζεος, με τον λογαριασμο να ανερχεται στα 51 ευρω.

Προφανως και φαγαμε και ηπιαμε συντηρητικα για ευνοητους λογους, διαφορετικα το ποσο θα ανεβαινε, παρολαυτα οι τιμες του μαγαζιου ειναι απολυτα λογικες, και σιγουρα δεν φυγαμε πεινασμενοι.

Δεδομενου οτι το φαγητο τεινει προς το 2 και το vfm στο 3.5, πιστευω οτι η βαθμολογια ειναι δικαιη, με μια μικρη αβαντα για το μαγαζι.

Για οποιον το σκεφτεται ακομα, το μαγαζι ανηκει στην κατηγορια "και γιατι οχι?". Τουτεστιν, αν ειστε περιοικοι ή κυκλοφορειτε εκει γυρω, ειναι μια πολυ τιμια και κυριως ασφαλης προταση που λογικα δεν θα απογοητευσει κανεναν. Αν ειστε μακρυα, σιγουρα θα βρειτε κατι αναλογο ή και καλυτερο στην ευρυτερη γειτονια σας, οποτε τζαμπα η ταλαιπωρια της μετακινησης.

Το "προβλημα" ειναι οτι φαγαμε οντως σωστα μαγειρεμενο φαγητο, αλλα οι γευστικες εντασεις του αγγιζαν το ουδετερο, ειναι απο τα λιγα φαγαδικα που δεν μου προκληθηκε η περιεργεια να το ξαναεπισκεφτω για να δοκιμασω κι αλλες γευσεις, γιατι απο τωρα νιωθω πως θα ειναι, σωστες κι αδιαφορες, υπο την εννοια της απουσιας οποιασδηποτε εκπληξης.

Να βγαλω και το αχτι μου τωρα.
ΥΓ1. Πηγα λιγες μερες διακοπες στο Πηλιο. Τρωγαμε καθε μερα εξω, τα παντα, απο μαγειρευτα μεχρι κρεατα και ψαρικα, απο σχαρα και τηγανι μεχρι κατσαρολα. Εαν μπρορουσα να γραψω κριτικη για ολα τα εστιατορια και ταβερνες που επισκεφθηκαμε, η χειροτερη βαθμολογια στο φαγητο θα ηταν 3 γεματες και ολοψυχες ντοματουλες. Οχι οι 3 που εδωσα στη "Φ".
ΥΓ2. Με το που γυρισα βρηκα προσκληση -ως επιλαχων αποσο καταλαβαινω- για την εβδομαδα καλοφαγαδων, στην οποια δυστυχως δεν μπορεσω να ανταποκριθω. Κριμα, ηθελα να γνωρισω καποιους απο εσας.
ΥΓ3. Το ξερω οτι γραφω λιγο (και ποιος ενδιαφερεται που λεει ο λογος, αλλα ειπαμε, βγαζω το αχτι μου! ), να ξερετε οτι σας παρακολουθω ομως! Τοσο τα οικονομικα, οσο ο χρονος και η διαθεση, οδηγουν στο να επιμενουμε σε δοκιμασμενες επιλογες, ε, και εκ των πραγματων, ποσες φορες να γραψω κριτικη για το ιδιο μαγαζι?

Ευχομαι σε ολους μας καλη σεζον σε ολους τους τομεις: )

19 Οκτ 2017

Απρόσμενα πετυχημένο μεζεδοπωλείο!

Τυχαία μη προγραμματισμένη επίσκεψη στη Φυσαρμόνικα στα τέλη του σεπτέμβρη, για την οποία είχα σχηματίσει μία πολύ θετική εικόνα από τις πολύ καλές κριτικές των φίλων του ask4 και από το μενού της που είχα χαζέψει κάποιες φορές στο site τους. Βρεθήκαμε μία παρέα τεσσάρων ατόμων σε παρακείμενο καφέ μπαρ από νωρίς το βραδάκι, και μια και δεν είχα φάει πρότεινα να συνεχίσουμε στη φυσαρμόνικα που ήταν κοντά και να δοκιμάσουμε τους εκλεκτούς μεζέδες της. Παραδόξως το ζεύγος που συνόδευα παρότι γείτονες του μεζεδοπωλείου ουδέποτε το είχαν επισκεφθεί. Ενώ ο διαβασμένος ask4foodικός βρήκε την ευκαιρία να παινέψει τα οφέλη της ενημέρωσης του site σε περιπτώσεις σαν κι αυτή.

Βρήκαμε να καθίσουμε Σάββατο βράδυ λοιπόν χωρίς κράτηση και τακτοποιηθήκαμε στον μικρό εσωτερικό της φωτεινό και πολύχρωμο χώρο που μου άρεσε περισσότερο από τον εξωτερικό. Μας μετέφεραν με ταχύτητα στον έξω στεγασμένο χώρο κατόπιν αιτήματός μας για τα απαραίτητα τσιγαράκια, χωρίς την παραμικρή δυσανασχέτηση. Ευχάριστα vibes γενικώς τα οποία οφείλονται στην ζωντανή ενέργεια του καταστήματος μια και ήταν σχεδόν γεμάτο και στο πολύ φιλικό και χαμογελαστό καλωσόρισμα του προσωπικού της. Η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι «σφαίρα»… όλα έγιναν πολύ γρήγορα: γρήγορη τακτοποίηση χωρίς χρονοτριβές, μας έστρωσαν τραπέζι για τρεις γιατί ο ένας είχε εν τω μεταξύ αποχωρήσει, μας έφεραν σερβίτσια και νερό και μαζί τους μεγάλους καταλόγους για να επιλέξουμε τους μεζέδες μας. Τα τραπέζια άνετα σχετικά μεγάλα. Η φυσαρμόνικα διαθέτει μεγάλη ποικιλία για να χορταίνει το μάτι και πραγματικά μακάρι να μπορούσα να επιλέξω περισσότερα πιάτα για να δοκιμάσω περισσότερες γεύσεις (βρήκα λύση στο πρόβλημα αυτό: επανάληψη επίσκεψης με την πρώτη ευκαιρία…).

Εν τέλει, προσπερνώντας δύο πιάτα ημέρας που μας ανακοινώθηκαν, είχε κοντοσούβλι που ήμουν περίεργος πως θα το σέρβιραν αλλά συγκρατήθηκα, καταλήξαμε στις εξής επιλογές του καταλόγου: κανταϊφάκια ψητά γεμιστά με γραβιέρα, ελληνική σαλάτα και πατάτες τηγανητές νάξου (πρώτη φορά την επισκέφτηκα φέτος και τι νησί είναι αυτό! ) με τυράκι τριμμένο τα οποία πιάτα ήρθαν… σφαίρα!

Από αυτά μου άρεσε πολύ η σαλάτα που είχε ολόφρεσκη όψη με ζωντανά χρώματα των λαχανικών, πολύ καλή μερίδα και εξίσου νόστιμη. Τα κανταϊφάκια δεν ήταν τόσο του γούστου μου, μια και ήταν σκληρά εξωτερικά και κόβονταν δύσκολα, και το λιωμένο εσωτερικά τυρί δεν ξεχώριζε γευστικά. Δεν θα το προτιμούσα ξανά, στους υπόλοιπους άρεσε.

Οι πατάτες καλές για τσιμπολόγημα, δεν έμεινε ψίχουλο. Επόμενες επιλογές το συκώτι, τα μπιφτεκάκια γαλοπούλας, η παινεμένη τηγανιά κοτόπουλο mohito και το καπνιστό ψαρονέφρι. Δυνατές επιλογές κρεατικών με εξαίρεση τα μπιφτέκια γαλοπούλας που είναι πιο light γενικά αλλά ήταν καλά άσε που τα συνοδευτικά καραμελωμένα κρεμμύδια με το κατσικίσιο τυρί και τις λεπτές φέτες αχλαδιού τα ανέβασαν ένα σκαλί πιο πάνω, ταιριαστός συνδυασμός.

Το συκώτι εγώ το τρώω και έφαγα τα δύο από τα τρία κομμάτια που μας σερβιρίστηκε στο τσίγκινο σκεύος του χωρίς άλλο συνοδευτικό, μου άρεσε αλλά για την επόμενη φορά κράτησα μια νοερή σημείωση στο μυαλό μου να το παραγγείλω λιγότερο ψημμένο γιατί ήταν λίγο σκληρό (ρωτηθήκαμε βέβαια για το πόσο ψημμένο το θέλουμε και είπαμε καλοψημμένο).

Πιο πικάντικο μεζέ στα γούστα μου βρήκα το ψαρονέφρι που σερβιρίστηκε σε παχουλές παραλληλόγραμμες φέτες σε όμορφο μαύρο πέτρινο πιάτο και έγινε ανάρπαστο γιατί ήταν όντως πολύ νόστιμος μεζές όπως και η νόστιμη τηγανιά αφράτων μπουκιών κοτόπουλου mohito που σερβιρίστηκε στο τσίγκινο σκεύος με αρκετή σαλτσούλα για όσους αρέσκονται να βουτούν το ψωμί τους. Προκρίνονται αμφότερα για επόμενες επαναλήψεις. Α! ψωμί.

Προσωπικά το αποφεύγω, και μια και δεν ήρθε εξαρχής, ζητήσαμε να μας φέρουν. Η πρώτη αντίδραση του σέρβις ήταν ότι είχε τελειώσει αλλά τελικά μας έφεραν ένα πανεράκι με αρκετές φέτες μαύρου και λευκού τις οποίες δεν δοκίμασα.

Γλυκό κλείσιμο στο τέλος, όπου ο χαμογελαστός μας νεαρός σερβιτόρος μας περιέγραψε αναλυτικά τα γλυκά τους, μας φρέναρε αυθόρμητα όταν πήγαμε να παραγγείλουμε πολλά και τελικά επιλέξαμε το δικό τους signature μηλόφι και το cookie oreo με παγωτό. Δεν το ζητάει το γλυκό ο οργανισμός μου, θα φάω επιλεκτικά για τη δοκιμή και για να αλλάξω γεύση, πάντως και τα δυο γλυκά τα βρήκα αξιοπρεπή, ίσως λίγο περισσότερο άρεσε το oreo με το μπισκότο του όπως και στους υπόλοιπους δύο της παρέας.

Ήπιαμε κάτι cokes που λέει και ο PRitanis και ένα μπουκαλάκι ρακί, μας κέρασαν και ένα λικεράκι μαστίχα… μάλιστα. σκεφτόμουν για τη φυσαρμόνικα… λέω κοίτα να δεις ένα ωραίο μαγαζί. Ευγενική, φιλόξενη και τάχιστη εξυπηρέτηση, καλή κουζίνα, σωστή με τάση προς τα πάνω δηλ. να την πεις και πάρα πολύ καλή. Να την πεις και άψογη στα περισσότερα. Ποικιλία σε γεύσεις. Νόστιμα πιάτα, καλές μερίδες, όμορφη παρουσίαση που δεν θα σου λείπει η τσαχπινιά που θα το διαφοροποιήσει από ένα παραδοσιακό μεζεδοπωλείο. Γκουρμεδίζει χωρίς να είναι γκουρμέ είπε η φίλη μου. Νάτα μας!

Χωροταξικά δεν εντυπωσιάζει χωρίς να του λείπει κάτι, αλλά βλέπεις ότι στο χώρο που διαθέτουν κάνουν ότι μπορούν για να αισθάνεται άνετα ο πελάτης, φροντίζοντας με μικρές γουστόζικες διακοσμητικές λεπτομέρειες να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι μπροστά από τη πολύβουη μεσογείων. Λόγω του πολύ κόσμου που βρισκόταν εκεί, είναι λίγο φασαριόζικο μαγαζί, δεν είναι το εστιατόριο που θα φας με ησυχία αλλά έτσι είναι τα μεζεδοπωλεία. Ο κόσμος όμως είναι και αυτός που δίνει και μια ζωντάνια στο χώρο.

Μπράβο στα παιδιά που το τρέχουν, το νοιάζονται το μαγαζί τους και θέλουν ο πελάτης να φεύγει φροντισμένος και ικανοποιημένος. Χαίρεσαι όταν φεύγεις ρε παιδί μου, τέτοιο πράγμα. Α. τιμές. Τίμια πράγματα και εδώ. Δυστυχώς έχασα την απόδειξη και δεν θυμάμαι την τιμολόγηση καθενός πιάτου, πληρώσαμε σούμα γύρω στα 55€ τρία άτομα, με απόδειξη κανονικά. Στα άνω όρια του πρώτου επιπέδου 10-16€ στα κάτω όρια του δεύτερου επιπέδου 17-25€ (αν ανεβείτε κι άλλο θα σας μεταφέρουν οριζοντίως). Θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικά προσιτό, για να μη πω και φθηνό αλλά δεν θέλω να βάζω και ιδέες. Η φυσαρμόνικα είναι από τα καταστήματα εστίασης που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε κάθε είδους συνδυασμό παρέας και γούστων και βέβαια συστήνεται ανεπιφύλακτα για παρέες των δύο έως πολυπληθείς συνεστιάσεις με συναδέλφους από τη δουλειά (ε ρε έτσι και πουν να βγούμε φέτος, έχω έτοιμη τη πρόταση). Παιδιά, ανοίχτε και στη Νέα Σμύρνη ένα παράρτημα… εύχομαι και εις ανώτερα.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση!

06 Ιαν 2017

Νέο έτος, πρώτη κριτική, συνδυασμός που θέλει προσοχή. Προτιμώ κάτι σίγουρο για να πάει καλά η χρονιά, για να μην απογοητεύσω όσους με διαβάζουν αλλά και όσους δεν με διαβάζουν (sic και σε αυτή την κριτική). Σκέψη αρκετή δεν χρειάστηκε, απόφαση δύσκολη δεν πάρθηκε, διότι όλοι έχουν κατά νου, χώρους εστίασης που σε βγάζουν ασπροπρόσωπο και δεν πρόκειται να σε εκθέσουν.
Φυσαρμόνικα λοιπόν. Update της προ 2 χρόνων κριτικής. Αρκετές σκέψεις για το τι θα γράψω και τι δεν θα γράψω για να μην είναι κουραστικά τα γραφόμενα.
Να γράψω για την καλοκουρδισμένη ορχήστρα που αν και πέρασαν 2 χρόνια, συνεχίζει με τις κατάλληλες αλλαγές – μάγειρα, 1-2 σερβιτόροι– όπως όλες οι καλές ορχήστρες να μαγεύει;
Να γράψω για τον Κώστα και τον Κώστα που διευθύνουν την ορχήστρα με το ίδιο μεράκι και την ίδια όρεξη, όπως όταν άνοιξαν τον χώρο;
Να γράψω για το ότι είναι δίπλα στον πελάτη, ρωτώντας τι άρεσε και τι δεν άρεσε και πάνω εκεί στηρίζονται οι αλλαγές του καταλόγου που καθιερώθηκαν ανά 3μηνο;
Να γράψω ότι είναι δίπλα στον σταθμό μετρό ‘’Εθνική άμυνα’’ άρα δεν χρειάζεται να πολυσκεφτείς που θα παρκάρεις;
Να γράψω ότι αν και δίπλα στη Μεσογείων, η έντεχνη-ροκ μουσική, το τζάμι και τα φυτά που έχει πέριξ του χώρου, σου δίνουν την εντύπωση ότι είσαι κάπου όμορφα, ήσυχα και μακριά από την πολύβουη Αθήνα;
Να γράψω για τον μικρό αλλά κουκλίστικο χώρο με τις πρασινωπές παστέλ χρωματικές αποχρώσεις, τα καδράκια με τις vintage διαφημίσεις προϊόντων πόσης και βρώσης, τα φαναράκια, τις ξύλινες προθήκες με τις τσίγκινες γλαστρούλες, τα ξύλινα τραπέζια με τις old time classic ψάθινες καρέκλες, τις πόρτες, παραθυρόφυλλα και πατζούρια που διακοσμούν τον χώρο;
Να γράψω για το χαμόγελο, την αμεσότητα, την γνώση των υλικών των πιάτων, τη συνεργασία με την κουζίνα, τη συνεχή ροή, την έλλειψη καθυστερήσεων και αστοχιών του Γιάννη, του Γιώργου, της Σπυριδούλας, της Μαρίτας και όλων των υπολοίπων παιδιών του service;
Να γράψω για τον top of the top μεζέ τις πατατόφλουδες, τρανό παράδειγμα ότι τίποτε δεν πρέπει να πετιέται από την πατάτα, που απογειώνονται με την σάλτσα γιαουρτιού με γλυκό μπούκοβο, το ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμύδι και την ντομάτα;
Να γράψω για το σαγανάκι φορμαέλας, παναρισμένο με δημητριακά και χαρουπάλευρο και σιροπιασμένο με γλυκό κουταλιού τριαντάφυλλο, το contrast γευστικής απόλαυσης που δημιουργεί στον ουρανίσκο έτσι ώστε, εξαφανίζεται άμεσα μόλις ακουμπήσει στο τραπέζι, γιατί όπως είπε και ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, ‘’και καλά ότι το τυρί σαγανάκι πρέπει να τρώγεται αμέσως μετά το σερβίρισμα’’;
Να γράψω για τα τραγανά παστουρμαδοπιτάκια με την απαλή αλλά αισθητή γέμιση παστουρμά, και την σάλτσα από χειροποίητη μαρμελάδα ντομάτας, αντάξια ανατολίτικων μαγαζιών που δεν χορταίνεις να τρως;
Να γράψω για την φωλιά πατάτας με τα αυγά, την γραβιέρα και το ψιλοκομμένο απάκι που αφού το φωτογραφήσεις, σπας τα αυγά, κάνεις την μίξη και βουτάς;
Να γράψω για το τηγανάκι με το λουκάνικο, το γεμιστό με τραχανά και φέτα που χάρη σε αυτό αγάπησα τον μισητό των παιδικών μου χρόνων τραχανά;
Να γράψω για την έκρηξη γεύσεων του πιάτου με τον καβουρμά, την φρέσκια ντομάτα και τα τσιγαριαστά βλήτα;
Ή να γράψω για τα βουβαλίσια κεμπαπάκια, κιμαδίσια με ωραία μυρωδικά, σφαιρίδια όμοια αυτών που προσφέρονται στα μαγαζιά στη στοά Μοδιάνο στη Σαλονίκη, συνοδευμένα από πληγουρίσια σαλάτα και σάλτσα γιαουρτιού;
Θα μπορούσα να γράφω σελίδες και για τους υπόλοιπους κρεατομεζέδες, ορεκτικά και σαλάτες ακόμα και για τους λίγους υπέροχους ψαρομεζέδες, αλλά θα σταματήσω κάπου εδώ, για να αναφερθώ στα κυρίως πιάτα.
Εδώ ο σολίστας της κουζίνας ξεφεύγει από τον χαρακτηρισμό του μεζεδο - ποτείου, και συνθέτει κυρίως πιάτα εφάμιλλα gourmet εστιατορίου, τόσο σε εμφάνιση όσο και σε γεύση.
Επάνω σε μαύρο πιάτο-πέτρα, απλώνονται είτε, μοσχαρίσια μάγουλα λουσμένα με κρέμα μελιτζάνας και γαρνιτούρα πουρέ πατάτας, είτε πανσέτα που ραχατεύει για ώρες στον φούρνο, συνοδεία βουτυράτου πουρέ πατάτας και περιχυμένη με σάλτσα από γλυκό chili, είτε εκπληκτικά spare ribs με bbq sauce, πάνω σε πατατόφλουδες, που είναι τόσο καλά μαγειρεμένα έτσι ώστε το κρέας ξεχωρίζει από το κόκκαλο, ακόμα και με την καρδιά ενός μαρουλιού.
Άφησα τελευταίο ένα πιάτο που στη φυσαρμόνικα έμαθα ότι εκτός από εκπληκτικός τσιπουρομεζές μπορεί να γίνει και φοβερό κυρίως.
Σκουμπρί boys and girls. 2 φιλέτα καπνιστά, στη σχάρα με υπέροχη γλυκιά σάλτσα, ψιλοκομμένη ντομάτα και μυρωδικά που βολεύονται νωχελικά πάνω σε καραμελωμένα κρεμμύδια. Θα το αγαπήσετε.
Γλυκά δεν έχει;
Χμμμμμ… Μηλόφι όπως λέμε μπανόφι. Εγγύηση. Δεν το περιγράφω γιατί θα χάσει την αξία του.
‘Άλλο;
Μους μακεδονικού χαλβά με σάλτσα από γλυκό του κουταλιού και τρίμματα μπισκότου. Θα το αγαπήσεις για την κρεμώδη υφή του και την απίθανη γεύση του. Δεν σε λιγώνει αντίθετα σε ταξιδεύει κάθε κουταλιά του.
Άλλο;
Αφράτη, μυρωδάτη, πανάλαφρη κρέμα patisserie στη βάση του πιάτου, σπασμένα φύλλα κρούστας, φρέσκες κομμένες φράουλες και όλο το πιάτο χιονισμένο με άχνη. Θα το λατρέψετε. Προτείνεται και για αυτούς που προσέχουν τη σιλουέτα τους.
Και επειδή το ξεροσφύρι κανείς δεν αγάπησε, προτείνω ρακί χύμα μυρωδάτο και ελαφρύ για να καταναλώσετε όσο θέλετε, μπύρα Νήσος από το νησί της Μεγαλόχαρης, με πλούσιο χρυσοχάλκινο χρώμα, γλυκιά αίσθηση βύνης και μία επίγευση ευχάριστης πικράδας και κρασί λευκό χύμα μοσχοφίλερο.
Ο λογαριασμός για τα νορμάλ πιρούνια δεν θα ξεφύγει από τα 13 ευρώ, για τους ‘’δεν χόρτασα ακόμα’’ πελάτες 18 ευρώ με το ζόρι.
Θα μπορούσα να γράψω και άλλα πολλά για την ‘’Φυσαρμόνικα’’ και την αρμονία στις γεύσεις, τη ζεστή σχέση ιδιοκτητών, προσωπικού – πελατών, τις άριστες πρώτες ύλες, το σίγουρο vfm αλλά νομίζω δεν χρειάζεται.
Θα μπορούσα επίσης να γράψω πολλά για το γκρουπάκι που είχα στα εφηβικά μου χρόνια και τον Βασίλη, που με την φυσαρμόνικα του, παίζοντας το ‘’Whammer Jammer’’ των J. Geils Band, μάγευε τo γυναικείο κοινό και όχι μόνο τους συγγενείς και φίλους, αλλά θα ήμουν εκτός θέματος.
Η ουσία είναι ότι το μεζεδο - ποτείο ‘’Φυσαρμόνικα’’, στη Μεσογείων κοντά στην Εθνική Άμυνα, σε κερδίζει με το καλωσόρισμα, δεν σε απογοητεύει, δεν σε εκθέτει, σε βγάζει ασπροπρόσωπο σε όποιον το προτείνεις και σίγουρα θέλεις να ξαναπάς για νέες γευστικές εμπειρίες.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

11 Δεκ 2016

Είμαι σε δίλημμα! Ξεκινάω αυτήν τη κριτική και πραγματικά δεν ξέρω ακόμα αν θα την τελειώσω. Ο λόγος? Η παρθενική μου επίσκεψη στο Φυσαρμόνικα ήταν πολύ διαφορετική από αυτές που συνήθως κάνω σε εξόδους μου για φαγητό. Και η διαφορά εντοπίζεται στο μέγεθος και σύνθεση της παρέας. Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως μην κάνοντας αναφορά σε ιδιαίτερες λεπτομέρειες, τους αδικήσω άθελά μου. Γιατί εισέπραξα πως ένα από τα μεγάλα τους ατού είναι πως δίνουν μεγάλη προσοχή σε αυτές. Κάτι που εκτιμώ, σέβομαι και αναγνωρίζω.

Όσο πιο μικρή η παρέα και όσο πιο συχνή είναι η συνάντηση και επικοινωνία με τα άτομα που την απαρτίζουν, τόσο περισσότερο σου αφήνει η περίσταση ελεύθερη σκέψη για να προσέξεις τις λεπτομέρειες. Όμως η συγκεκριμένη επίσκεψη ήταν στον αντίποδα. Μεγάλη παρέα, νέες πτυχές στον χαρακτήρα και προσωπικότητα τους. Κουβέντες για θέατρο (δηλώνω εντυπωσιασμένος με τις γνώσεις ατόμου της παρέας! ), new entries, αθλητικά δρώμενα, ταξίδια, περιπέτειες σε κακόφημα μπαράκια, τσακωμούς με γείτονες, προσωπικά βιντεάκια που σε κάνουν να χαμογελάς μέχρι τα αφτιά, τσαχπινιές, σπόντες, φωτογραφίες και αγκαλιές. Με μία λέξη… Χημεία. Μπροστά μου ξεδιπλώνονταν ένας άλλος κόσμος και δεν ήθελα να χάσω λεπτό από αυτή την αίσθηση. Ήθελα να απολαύσω την κάθε στιγμή και να μείνω αναπόσπαστος.
Έτσι, αντίθετα από το ότι συνηθίζω, αυτή η κριτική μου θα στηριχτεί όχι σε λεπτομέρειες αλλά στην αίσθηση που αποκόμισα στην διάρκεια του γεύματος και η οποία με ακολούθησε γλυκά το βράδυ που ήρθε. Για να μη πω πως αυτή η αίσθηση είναι ακόμα χαραγμένη στην πολύ καλή σημερινή μου διάθεση μία μέρα μετά.
Και για να κλείσω και το κεφάλαιο «λεπτομέρεια» γιατί σας έχω κάνει ήδη τα νεύρα σμπαράλια (τσατάλια, κρόσια, μπαλόνια κτλ κτλ), θα σας πω ένα παράδειγμα. Σκεφτείτε πόσες φορές στην ζωή σας έχετε δει μια ταινία που σας άρεσε και αποχωρώντας από την σκοτεινή αίθουσα του σινεμά, φεύγετε με μία πολύ γλυκιά αίσθηση. Όμως όταν στο μέλλον ξαναβλέπετε την ίδια ταινία, ανακαλύπτετε λεπτομέρειες και πτυχές που σας είχαν αρχικά διαφύγει και εκτιμάτε ακόμα περισσότερο το γενικό αποτέλεσμα. Έτσι ελπίζω να μου δοθεί πολύ άμεσα η ευκαιρία να το επισκεφτώ εκ νέου για μια επανάληψη και εμπέδωση! Προκαταβολικά αναφέρω, δίνοντας δείγματα για το τι θα επακολουθήσει, πως το θέλω πολύ!

Λόγω του ότι υπήρχε η περίπτωση να πιούμε λίγο παραπάνω, επιλέξαμε να μη πάρουμε αμάξι μαζί μας. Κανένα πρόβλημα! Η στάση του metro είναι 1-2 τετράγωνα μακριά τους. Πόσο βολικό!
Ο χώρος φιλόξενος, περιποιημένος και τακτικός. Το τραπέζι μας είχε στρωθεί στον εξωτερικό τους χώρο, που φωτίζονταν από μικρά λαμπιόνια. Ήταν τέλη Νοέμβρη και η πρώτη φορά για φέτος που μετά τις διαφημίσεις των JUMBO και τον γείτονα μου που έχει στολίσει από τέλη Σεπτέμβρη το μπαλκόνι του, ένοιωσα πως πλησιάζουν τα Χριστούγεννα. Μέσα στην μουντρουχιά των τελευταίων ημερών, το είχα πραγματικά ανάγκη. Οι τοίχοι σε αποχρώσεις του ανοιχτού πράσινου, χρώμα που αγαπώ γιατί με χαλαρώνει! Δεν είναι τυχαίο που το καθιστικό μου, θυμίζει λιβάδι… Ξύλινα καθίσματα και τραπέζια στρωμένα με χάρτινα σουπλά και σερβίτσια. Παρόλο που ήμασταν τόσο κοντά σε κεντρική λεωφόρο, δεν κατάλαβα την παραμικρή ενόχληση από τυχόν θορύβους. Αυτό το συνειδητοποίησα φεύγοντας και είναι κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Για το service έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα του κόσμου να έχεις να εξυπηρετήσεις ταυτόχρονα μία τόσο μεγάλη παρέα αλλά και όλους τους υπόλοιπους πελάτες που είχαν κατακλύσει τον χώρο. Όλα μας προσφέρθηκαν σε σωστούς χρόνους και –πολύ σημαντικό- σε άψογη θερμοκρασία. Για όση ώρα μείναμε (σχεδόν 5άωρο- χρόνος ρεκόρ για εμένα…) δεν έκανε την παραμικρή καμπή. Παρέμειναν το ίδιο φρέσκοι και ευγενικοί. Χαμογελαστοί, άμεσοι και ΑΝΕΤΟΙ. Είχαν συνέχεια τον νου τους να μαζέψουν όποιο πιάτο έχει αδειάσει ή να ικανοποιήσουν την όποια έξτρα παραγγελία δίναμε, πάντα χωρίς υπενθύμιση…
Η συνεργασία κουζίνας & εξυπηρέτησης δούλευε σαν καλολαδωμένη μηχανή. Ροή χωρίς κενά, καθυστερήσεις ή αστοχίες. Και θα το επαναλάβω για να εμπεδωθεί. Σε έναν χώρο που για όσο μείναμε δεν υπήρχε ελεύθερη καρέκλα ούτε για δείγμα.
Έχω δει service να χάνει τον μπούσουλα έχοντας να εξυπηρετήσει τον μισό από αυτόν τον κόσμο. Επίσης έχω δει την συσσωρευμένη κούραση του προσωπικού –κάτι απολύτως ανθρώπινο- να βγαίνει σε έκφραση και ακόμα χειρότερα σε συμπεριφορά.
Εδώ το service ήταν και παρέμεινε υποδειγματικό. Αν και απαρτίζονταν από νεαρά άτομα, ήταν επαγγελματίες. Ένα μεγάλο μπράβο στους ίδιους αλλά και στους επιχειρηματίες που έχουν κάνει σωστή επιλογή στελέχωσης.

Τώρα, όμως, αρχίζουν τα δύσκολα.
Τι να πρωτοθυμηθώ από τα όσα παραγγείλαμε και γεύτηκα? Που πραγματικά βομβαρδιστήκαμε ανελέητα από τα συνεχόμενα πιάτα που κατέφθαναν στο τραπέζι μας. Και ποιο να ξεχωρίσω που ήταν όλα σε τόσο εξαιρετικό επίπεδο? Λόγω του μεγέθους της παρέας, μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω πάρα πολλές από τις γεύσεις τους. Κάτι που στην αντίθετη περίπτωση μικρής παρέας, θα ήταν απλώς πολυτέλεια. Θα σας πω κάτι… έχω την εντύπωση πως και τυφλά να παραγγείλετε, και πάλι θα μείνετε απόλυτα ικανοποιημένοι. Αυτό γιατί όλα όσα δοκίμασα ήταν νόστιμα, ευφάνταστα και καλοεκτελεσμένα. Τι άλλο να ζητήσει κανείς?
Για να μη φρικάρετε με το μέγεθος της παραγγελίας και μου βγει το όνομα του κοιλιόδουλου (που σιγά να μη μου έχει βγει ήδη, δηλαδή…), αν και δοκίμασα σεβαστότατη ποσότητα από όλα τα πιάτα, θα προσπαθήσω να αναφερθώ σε αυτά που ξεχώρισα και που κούμπωσαν περισσότερο στις γεύσεις μου. Οπότε θα επικεντρωθώ στο περίπου 85% της παραγγελίας.
Από σαλάτες:
• Την ομώνυμη τους. Πράσινη βάση από μαρούλι και iceberg. Ανάλογα με την εποχή και την διαθεσιμότητα προσθέτουν πεπόνι ή μήλο. Χειμώνας γαρ, μας προσφέρθηκε με μηλαράκι. Guest star το πεκορίνο Αμφιλοχίας. Συμμετέχουν ο δυόσμος και το dressing από μουστάρδα και μέλι. Κι ένας προβληματισμός μου προς του ίδιους αλλά και όλο το κοινό που τυχόν διαβάσει αυτή την κριτική. Μα γιατί χρησιμοποιείται τόσο μα τόσο σπάνια το σέλερι? Είναι λατρεμένο, έχει πιο διακριτική γεύση από το σέλινο οπότε δεν καπελώνει τα υπόλοιπα υλικά, ταιριάζει πάρα πολύ με όλες σχεδόν τις σαλάτες. Δώστε του μια ευκαιρία και δεν νομίζω να σας απογοητεύσει…
• Σαλάτα με σπανάκι. Αντίθετα με πολύ κόσμο, προτιμώ ωμό το σπανάκι και όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν νομίζω ποτέ να σταματήσει να με ενθουσιάζει ο τρόπος που παντρεύεται με το ελαφρώς ψημένο μανούρι, ίσα ίσα για να τονιστεί η γεύση του. Πάντως σε αντίθεση με την Ελληνική παράδοση που θέλει το τυρί να κάνει στενό παρεάκι με το σπανάκι – βλ. σπανακόπιτα, σπανακόρυζο με φετούλα ( must! ) κτλ-, η κυρά επιστήμη μας τα χαλάει λίγο και πάει και διαδίδει από δω κι από κει πως κανονικά το σπανάκι δεν πρέπει να νταλαβερίζεται με γαλακτοκιμικά προϊόντα. Γιατί, λέει, αν βρεθεί στο στομάχι μας το ασβέστιο από το τυράκι, θα εμποδίσει την απορρόφηση του αιμικού και μη αιμικού σιδήρου, που είναι από τα βασικά και πιο θρεπτικά στοιχεία στο σπανάκι. Ίσως να έχει βάση αυτό αλλά χλωμό το βλέπω να ακολουθήσω τις προτροπές της. Εκτός από το σπανάκι και το μανούρι, είχε ψιλοκομμένο μπέικον, ντοματίνια και sauce μπαλσάμικου με μέλι.

Κι επίσης…
• Σαγανάκι από φορμαέλα Αράχωβας, παναρισμένη με δημητριακά και χαρουπάλευρο. Συνοδευμένη με γλυκό του κουταλιού. Νομίζω πως είναι το πιάτο που εξαφανίστηκε – για να μη πω αφανίστηκε- πιο γρήγορα από το τραπέζι μας. Με την δικαιολογία και καλά ότι το τυρί σαγανάκι πρέπει να τρώγεται αμέσως μετά το σερβίρισμα…
• Τηγανιά μανιταριών με απάκι κοτόπουλου. Το εκτίμησα που δεν είχαν χρησιμοποιήσει το κλασικό απάκι αλλά αυτό που ήταν από κοτόπουλο. Τα μανιτάρια έχουν τόσο διακριτική και ντελικάτη γεύση που ένας πολύ αλμυρός εισβολέας θα τα καπέλωνε. Στα πολύ νόστιμα και ζουμερά πιάτα που δοκίμασα και που σίγουρα θα ήθελα να ξαναπαραγγείλω.
• Λουκάνικο Καρπενησίου με τραχανά και φέτα. Όταν το άκουσα, το μυαλό μου έτρεξε σε κάποιο πιάτο που στην βάση του θα έχει στρωμένο τραχανά ετοιμασμένο με φέτα και από πάνω του το ψημένο λουκάνικο. Διαψεύστηκα ευχάριστα αφού ο τραχανάς και η φέτα ήταν μέσα στο λουκάνικο και ένα με την σύστασή του. Άψογο! 3 μεγάλα τεμάχια στην μερίδα, που σε γέμιζε και σε εικόνα και σε γεύση.
• Φωλιά πατάτας με τηγανητό αβγό, απάκι και κάποιο κίτρινο τυρί που τώρα μου διαφεύγει. Ποιος δεν έχει συνδέσει τα παιδικά του χρόνια με τις πατατούλες με αβγά. Λοιπόν καιρός να εκμοντερνίσετε τις αναμνήσεις σας! Ωραία παρουσίαση και απόλυτα διασκεδαστικό το να σπας τα αβγουλάκια και να τα αναμιγνύεις με τα υπόλοιπα υλικά. Επειδή βλέπω πως το Φυσαρμόνικα εκπροσωπείται, θα πάρω το θάρρος/ θράσος να κάνω καλοπροαίρετα μία πρόταση και ελπίζω να μου συγχωρεθεί η πρωτοβουλία μου. Κάπου θα ήθελα παραπάνω ένταση σε αυτό το πιάτο. Το τυρί που είχε χρησιμοποιηθεί δεν μου φάνηκε επαρκώς αλμυρό. Εναλλακτικά ίσως του πήγαινε λίγο ψιλοκομμένο λουκάνικο. Πάντως κάτι που και θα έδενε με τα υπόλοιπα υλικά και θα το έκαναν ακόμα πιο έντονο και δυνατό.
• Τηγανιά κοτόπουλο mojito! Δύο αγάπες στο ίδιο πιάτο («γεια σας, είμαι ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και είμαι εντάξει»- «και ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ είναι εντάξει»). Το κοτόπουλο είχε ετοιμαστεί με δυόσμο, καστανή ζάχαρη και λαιμ ενώ για πυροσβεστήρα χρησιμοποίησαν ρούμι. Λόγω επικινδυνότητας συνιστάται να μην επιχειρήσετε να το κάνετε μόνοι σας στο σπίτι. Και γιατί παρακαλώ να βάλετε τον εαυτό σας σε κίνδυνο (από το να κάψετε τις πλούσιες μπούκλες σας μέχρι να σας βγει αποτυχημένο) και ταλαιπωρία αφού μπορείτε να το χαρείτε απίστευτα ζουμερό στο Φυσαρμόνικα?
• Σπιτική τυροκαυτερή με καπνιστό μπούκοβο. Εμένα μου έφερε πιο κοντά στην τυροσαλάτα. Την περίμενα και την ήθελα αρκετά πιο πικάντικη (ίσως γιατί είχα διαβάσει για την προσθήκη του μπούκοβου), όμως γούστα είναι αυτά. Η ποσότητά της εντυπωσιακά μεγάλη.
• Μπιφτεκάκια με καπνιστό τυρί Μετσόβου (μεγάλη λατρεία! ). Μας προσφέρθηκαν με ένα μπολάκι με κόκκινη σάλτσα φρέσκιας ντομάτας. Ένα από τα πιάτα που καταλάβαινες την πολύ καλή πρώτη ύλη που χρησιμοποιούν. Μέσα στην απλότητά του, ήταν σαφώς ανάμεσα στο πολύ καλά πιάτα που δοκίμασα εκείνο το τραπέζι. Η μερίδα είχε 5 τεμάχια και με πόνο ψυχής διαπίστωσα πως μου αναλογούσε μόνο ένα από αυτά… Όμως κράτησα χαρακτήρα και δεν πήρα ένα ακόμα. Η ζωή επιφυλάσσει κινδύνους. Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε καν τους διπλανούς σου. Και τι μου λέει εμένα πως δεν κάνουν πολεμικές τέχνες και με αρχίσουν στις γρήγορες…
• Άφησα το καλύτερο για το τέλος! Ribs με sweet chili sauce. Ήταν τόσο καλά ψημένα που πραγματικά έλιωνε στο στόμα. Η σάρκα αποχωριζότανε το κόκκαλο χωρίς το παραμικρό παρακάλι. Προφανώς ήταν αποτέλεσμα αργού και βασανιστικού ψησίματος. Μας προσφέρθηκε πάνω σε υπεραρκετές πατάτες, ψημένες με την φλούδα τους. Όλες οι αισθήσεις μου το έστεψαν σαν τον βασιλιά του γεύματος! Εμφάνιση, γεύση, εκτέλεση στο απόλυτο 10!

Και για το κλείσιμο…
Απορώ με το κουράγιο μου όχι απλώς να φάω μετά από όλα αυτά και γλυκό, αλλά να του αλλάξω και τα φώτα! Κι όχι μόνο ένα… τουλάχιστον 4 παρέλασαν μπροστά μου. Και φυσικά δοκίμασα από όλα! Ξεχώρισα με διαφορά την μους από χαλβά που ήρθε απλωμένη σε ένα χαλάκι από τριμμένο μπισκότο. Γενικά είμαι φαν του χαλβά αλλά συχνά τον βαριέμαι εύκολα αφού μετά τις 2-3 πρώτες μπουκιές νιώθω να με λιγώνει. Από τον συγκεκριμένο θα μπορούσα να απολαύσω ακόμα και δύο μερίδες χωρίς δεύτερη σκέψη. Μου άρεσε τόσο πολύ που αποχωρώντας ζήτησα από το άτομο που έφευγα μαζί να ξετρυπώσει από κάπου την συνταγή και να μας την φτιάξει. Πάντως, εκτός από τον χαλβά κατά την παρασκευή του πρέπει να είχε χρησιμοποιηθεί και κρέμα γάλακτος για να το βοηθήσει να πάρει αυτήν την υφή και πλούσια γεύση.
Το άλλο γλυκό που ξεχώρισα ήταν το μιλόφι που για τα δικά μου γούστα είναι ανώτερο από το μπανόφι. Είναι ένα γλυκό που γενικά αποφεύγω να παραγγέλνω γιατί τις περισσότερες φορές υπερβάλουν στην προσθήκη της καραμέλας και το αποτέλεσμα είναι πολύ γλυκό για τα γούστα μου. Το συγκεκριμένο ήταν απόλυτα ισορροπημένο.

Ήπια «ψαγμένη» μπύρα Weiss αλλοδαπής προέλευσης που την έχω ξανασυναντήσει μόνο σε χώρους που είναι αμιγώς προσανατολισμένοι στην μπυροποσία και τα συνοδευτικά της. Αφού όπως είδα στον κατάλογό τους προτιμούν και προωθούν τα ελληνικά προϊόντα, πιστεύω πως θα ήταν καλή ιδέα να προσθέσουν και 1-2 ετικέτες από ελληνική ζυθοποιία γιατί υπάρχουν εξαιρετικές προτάσεις στις εγχώριες Weiss.

Τελικά, κλείνοντας την κριτική και φέρνοντας στο μυαλό μου στιγμές από το τραπέζι, αισθάνθηκα να πλημυρίζομαι από ενθουσιασμό που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Έτσι μία από τις επόμενες ημέρες θα δείτε αυτή την κριτική να φιγουράρει ανάμεσα σε άλλες, αγαπημένων μου χρηστών.
Ελπίζω όμως να κάνω και 2η (και γιατί όχι και 3η…και 4η… ) επίσκεψη και να επανέλθω με νέο feedback που έχω το προαίσθημα πως απλά θα επιβεβαιώσει την αρχική, πολύ θετική εμπειρία μου.

Υ. Γ. 1 Για να νοιώθω πιο εντάξει τόσο με τον εαυτό μου όσο και με όσους από εσάς αποφασίσετε να το επισκεφτείτε, να αναφέρω πως ο χώρος θα αντιπροσωπεύνονταν πιο σωστά με ένα «3,5». Όμως από την στιγμή που το Ask4food δεν μας παρέχει την δυνατότητα μεγαλύτερης ακρίβιας κι επειδή θεωρώ πως με το «3» (που έχω βάλει σε σαφώς υποδεέστερους χώρους) θα το αδικούσα, κατέληξα στην βαθμολογία που τελικά επέλεξα.
Υ. Γ.2 Αγαπητέ ΤΡΩΓΩΝ, σ ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου. Είναι ο καλύτερος τρόπος να ξετρυπώνονται καλές περιπτώσεις για τις οποίες ποτέ δεν θα μαθαίναμε κάτι και είναι κρίμα.

20 Ιούλ 2017

Η αλήθεια είναι πως η Φυσαρμόνικα από την πρώτη μας επίσκεψη λίγα χρόνια πριν μας κέρδισε και μας έκανε φανατικούς πελάτες. Είναι ένα μαγαζί που σε κερδίζει τόσο σαν εικόνα με τα όμορφα της τραπεζάκια και την ζεστή διακόσμηση όσο και σαν εξυπηρέτηση από το σύνολο του πάντοτε γελαστού και βοηθητικού προσωπικού.
Η πρόσβαση στον χώρο είναι ιδιαίτερα εύκολη είτε έρθεις με το μετρό της εθνικής άμυνας που βρίσκεται ουσιαστικά 1 λεπτό με τα πόδια από τη Φυσαρμόνικα, είτε έρθεις οδηγώντας μια και δεν θα δυσκολευτείς στο παρκάρισμα.
Αν και ερχόμαστε στην Φυσαρμόνικα από τις πρώτες μέρες της κάθε έξοδος είναι μια νέα γαστρονομική εμπειρία. Ο λόγος; Οι συχνές ανανεώσεις του καταλόγου με νέα εντυπωσιακά πιάτα αλλά και πιάτα ημέρας που δεν μας έχουν απογοητεύσει ποτέ.
Μαθαίνοντας λοιπόν από την σελίδα του μαγαζιού ότι προστέθηκαν πάλι νέα πιάτα σπεύσαμε να τα δοκιμάσουμε έχοντας περιέργεια για το τι νέο θα δοκιμάσουμε.

Πήραμε το κλασσικό μας αγαπημένο κόκκινο κρασάκι για αρχή σε ιδανική θερμοκρασία. Η αλήθεια είναι πως για την επιλογή του φαγητού δεν ξέραμε τι να πρωτοδοκιμάσουμε, έτσι πήραμε ο καθένας ότι ήθελε από κρεατικά και θαλασσινά και γλυτώσαμε από το δίλημμα.

Εγώ προσωπικά επέλεξα την paella με κριθαράκι, αγαπημένο μου φαγητό από τα ταξίδια μου στη Βαρκελώνη, που ήταν πραγματικά εξαιρετικό διαθέτοντας όλα τα απαραίτητα μαγικά της συστατικά που αγαπώ (μύδια, καλαμαράκια, γαρίδες κ. λ. π). Δεν χρειάζεται να σας πω ότι το τηγανάκι που ιδανικά σερβιρίστηκε το πιάτο γυάλισε σαν καινούριο.
Η παρέα μου προτίμησε το κοτόπουλο φιλέτο ελευθέρας βοσκής με κρέμα αβοκάντο και σως γιαουρτιού και πατάτες. Επίσης δεν έμεινε τίποτα, εννοείται πως το δοκίμασα κι αυτό οι πατάτες ήταν λουκούμι, έλιωναν στο στόμα και η σως και η κρέμα ήταν πολύ πρωτότυπες και πολύ νόστιμες. Η μερίδα ήταν πολύ μεγάλη, ευτυχώς για μένα που κατάφερα να δοκιμάσω από το πιάτο της φίλης μου μια ικανοποιητική ποσότητα. (Ξέρετε έκανα την δύσκολη πρώτα, α δεν θέλω έσκασα με την paella και τέτοια κοριτσίστικα, μετά έφαγα και γλυκό θα σας τα πω παρακάτω)
Επίσης για ορεκτικό δοκιμάσαμε το καταίφι γεμιστό με γραβιέρα, πολύ τραγανό και νόστιμο καθώς και την νέα σαλάτα superfoods με κινόα, αβοκάντο και ξηρούς καρπούς, καλοκαιρινή και δροσιστική όσο έπρεπε!

Κι εκεί που νομίζαμε ότι δεν χωράει άλλο αντί να ζητήσουμε λογαριασμό ζητήσαμε και ένα γλυκάκι αλλά δεν φταίμε εμείς ήταν καινούριο και δεν το είχαμε δοκιμάσει. Μους σοκολάτα lacta συνοδευόμενο από παγωτό. Είχε μια τραγανή βάση και από πάνω την μους, προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι αυτή η βάση επιτέλους για να το αντιγράψω σπίτι, απολαμβάνοντας κάθε μπουκιά αλλά τελειώνοντας το πιάτο είπα να το αφήσω για τους ειδικούς. Ήδη κανονίζω την επόμενη επίσκεψη ώστε να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα νέα πιάτα φυσικά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dtheo.

14 Οκτ 2016

Φυσαρμονικα λοιπον!!! Ανυπομονουσα να τη δοκιμασω ηταν εξαιρετικες οι συστασεις απο τους κορυφαιους του site...
Λιγο η αποσταση, λιγο οι χωροι εστιασης που ολο και αυξανονται δεν την ειχα επισκεφτει.
Ο φιλος Jim (και η υπεροχη σελιδα τους με ειχαν προετοιμασει καταλληλα). Βρεθηκα στην ευρυτερη περιοχη ενα μεσημερι για αλλη δουλεια, αλλα το τερπνόν μετά του ωφελίμου.
Αφου βρηκαμε πολυ ευκολα να παρκαρουμε καθίσαμε δυο ατομα στον εξωτερικο χωρο. Γενικα επικρατει μια ευχαριστη ατμοσφαιρα, δε θα σας κανω αναλυτικη περιγραφη υπαρχουν ηδη αρκετες κριτικες! Θα εστιασω σε κατι πολυ θετικο παροτι ουσιαστικα το μαγαζι βρισκεται σε πολυ κεντρικο σημειο, ο θορυβος απο τον δρομο δεν ενοχλει καθολου. Ενα μικρο αρνητικο ισως για καποιους, (εμενα δεν με ενοχλησε) οτι δεν υπαρχει καποιος διαχωρισμος σε αυτους που πινουν τον καφε τους και σε αυτους που τρωνε.
Η εξυπηρετηση υπηρξε αψογη, απο την αρχη εως το τελος. Σιγουρα επαιξε ρολο το τηλεφωνο του Jim, αλλα η ευγενια ηταν φυσικη. Το ενδιαφερον πραγματικο και απεναντι σε ολους τους πελατες, πχ ενα μικρο ατυχηματακι που συνεβη στο διπλανο τραπεζι αντιμετωπιστηκε ταχυτατα.
Με το φαγητο δηλωνω ενθουσιασμενη! Δυο ατομα δοκιμασαμε μελιτζανοσαλατα (υπεροχη καπνιστη γευση, βελουδινη υφη), πατατοφλουδες με ντοματα φρεσκο κρεμμυδακι και γιαουρτι (τραγανες νοστιμες και ταυτοχρονα δροσερες), το λουκανικο με τον τραχανα( το οποιο ηταν προταση ολης της γνωστης παρεας καλοφαγαδων, γευστικο και ζουμερο σιγουρα αξιζει μια δοκιμη) και τη σιγοψημενη πανσετα με πουρε πατατας, για την οποια ο σερβιτορος μας προειδοποιησε οτι εχει το λιπακι της, αλλα ηταν τοσο νοστιμο το συνολικο αποτελεσμα που την προτεινω ανεπιφυλακτα. Ηθελα να δοκιμασω οπωσδηποτε το μηλοφι, οποτε σχεδον δεν κοιταξα τον καταλογο με τα γλυκα! Οτι και αν σας πει καποιος για αυτο το γλυκο δεν αποτυπωνει στο 100% τη γευση, οποτε απλα δοκιμαστε το!! Ενα ειναι σιγουρο πολυ καλυτερη αυτη η εκδοχη απο την αντιστοιχη με την μπανανα. Ο ιδιοκτητης ομως, θελοντας να μας περιποιηθει και επειδη ο καιρος ηταν καλος, μας προτεινε το παγωτο σαντουιτς με μπισκοτο ορεο και οταν επιμειναμε στο μηλοφι, μας το κερασε για να εχουμε συνολικη γνωμη. Το μπισκοτο ηταν τραγανο, φρεσκοτατο ωραιοτατος ο συνδυασμος με τις δυο μπαλες παγωτο. Επιμενω βεβαια στο μηλοφι. Οπως και να εχει αφηστε οπωσδηποτε χωρο για γλυκο.
Ολα τα παραπανω (εκτος του κερασμενου γλυκου)συν ενα αναψυκτικο κοστισαν περιπου 15 ευρω το ατομο! Εξαιρετικο το vfm, οπως καταλαβαινετε! Χρειαζεται, να σας πω κατι παραπανω για να σπευσετε??
Υγ 1 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ ολους τους νεους φιλους για μια εξαιρετικη βραδυα λιγες μερες πριν, σε ενα αλλο εξαιρετικο μεζεδοπωλειο, επισης γνησιο τεκνο του site τα φουρνομαγειρεματα.
Υγ 2 θα συμφωνησω με τον Vaggeli αγαπουλα... πουλα... ή μηπως απλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη??

22 Ιούλ 2017

Καλοκαιρινή διάθεση, νωχελικοί ρυθμοί, μια ήσυχη πόλη, που σταδιακά αδειάζει... και εγώ έχω επιστρέψει από ένα καταπράσινο κοντινό νησάκι ρομαντικών διακοπών, συνεχίζοντας τις διακοπές μου και την ομαλή μετάβαση σε ρυθμούς Αθήνας και δοκιμάζοντας νέα πιάτα... Μα πού? Βεβαιότατα στην Φυσαρμόνικα... μόλις δεκαπέντε λεπτά με το αυτοκίνητο σε άδειους δρόμους....
Αγαπημένο μεζεδοπωλείο, το οποίο έχω επισκεφτεί ήδη 3 φορές....

Αν γράψω για το χώρο, θα αρκούσε να πω, ότι είναι πεντακάθαρος, άνετος, λειτουργικός, απλός με όμορφο χαλαρωτικό ημιυπαίθριο χώρο για το καλοκαίρι, και, αν και βρίσκεται σε κεντρικότατο δρόμο, δεν καταλαβαίνεις την φασαρία.... Ίσως γιατί και τις 3 φορές με έχουν συνεπάρει οι γαστρονομικές διαδρομές, που με τόση έμπνευση επιμελούνται οι νεότατοι ιδιοκτήτες του εστιατορίου!
Αυτή η διαφορετική πάντα γευστική διαδρομή, δένει με την απλή, ευγενική και χαμογελαστή διάθεση των σερβιτόρων να μου λύσουν κάθε φορά τις απορίες μου για τα πιάτα, την έντασή τους, τον τρόπο παρουσίασής τους.... ακόμη και για το αν χρειάζεται η συνοδεία ψωμιού σ'αυτά που θα γευτεί ο ανυπόμονος ουρανίσκος μου....

Όσο για το κεφάλαιο "γεύση"στη Φυσαρμόνικα, είναι ένα ανεξάντλητο κεφάλαιο, όχι μόνο γιατί συνεχώς τα πιάτα ανανεώνονται και μπαίνεις στον πειρασμό να ανακαλύψεις νέες γεύσεις.... αλλά και γιατί χρειάζονται πολλές επισκέψεις για να καταφέρεις να δοκιμάσεις όλον τον κατάλογο.... Με τρεις-τέσσερις επισκέψεις θα δοκιμάσεις τα κορυφαία πιάτα τους, θα αρχίσεις να χαλαρώνεις με τους συνδυασμούς γεύσεων, θα αφεθείς να δοκιμάσεις πιάτα με αλκοόλ, γλυκά ελαφρώς πειραγμένα, πιάτα γλυκά και αλμυρά ταυτόχρονα, ακόμα και πατάτες ψημμένες με την φλούδα τους. Με μια πρόταση.... πιάτα που δεν θα έφτιαχνες στο σπίτι σου!

Στην τρίτη μου γαστρονομική διαδρομή λοιπόν, γεύτηκα πιάτα από το νέο μενού, όπως: Kανταϊφι ψητό με γραβιέρα Αμφιλοχίας, με χαρουπόμελο, θυμάρι και ξύσμα λεμονιού (στα 5,50 ευρώ) και αν και το περίμενα ενιαίο, ήρθε σε 4 στρογγυλά κομμάτια, πεντανόστιμο και πολύ τραγανό!

Πατατόφλουδες με σως γιαουρτιού, ντομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι, από το σταθερό μενού (στα 3,80 ευρώ), ένα παρεξηγημένο πιάτο, που το δοκίμασα και στις 2 προηγούμενες επισκέψεις μου και μου πέρασε απαρατήρητο.... αυτήν τη φορά το βρήκα εξαιρετικό.... έχει μια διαφορετική γεύση η τραγανή λεπτόφλουδη πατατούλα με το δροσιστικό γιαουρτάκι....

Καπνιστό ψαρονέφρι με ελαφρώς πικάντικη μαγιονέζα και πιπεριές τουρσί (στα 6,70 ευρώ), ένα νέο πιάτο μυρωδάτο, σε ικανοποιητική ποσότητα, μου θύμισε το αγαπημένο μου απάκι αλλά πολύ πιο τρυφερό και έντονα καπνιστό, μεζές για τσίπουρο... Φοβερή εναλλακτική πρόταση για το συγκεκριμένο είδος κρέατος.

Τηγανιά μανιταριών (στα 6,40 ευρώ), κρασάτα και με τριμμένο πεκορίνο, γευστικότατο ζουμάκι για βουτιές ψωμιού, μαλακά μανιταράκια με ωραίο τυράκι... Ένας φανταστικός μεζές, αν σκεφτώ ότι δεν υπήρξα ποτέ φανατικός οπαδός των μανιταριών.... η χαλάρωση για δοκιμή γεύσεων.... που λέω πιο πάνω!

Ένα ακόμη νέο πιάτο.... Κοτόπουλο στήθος με σως γιαουρτιού, κρέμα αβοκάντο και πατατοσαλάτα (στα 11 ευρώ). Αρχικά νόμιζα πώς το κοτόπουλο Μοχίτο... (ένα κορυφαίο πιάτο τους, με αλκοόλ, όπως ανέφερα πιο πάνω) δεν συγκρίνεται με άλλα εναλλακτικά πιάτα με βάση το κοτόπουλο.... Κι όμως, όταν πρόκειται για ζουμερό κοτόπουλο με πατατούλες φούρνου λεπτόφλουδες με ωραία κρέμα αβοκάντο και γιαούρτι δροσερό, πλησιάζει το άριστα της λατρεμένης τηγανιάς μοχίτο...!
Κρασάκι ροζέ Λαντίδη ( 1/4 lt, στα 2,20 ευρώ) και ένα νέο γλυκό, μους σοκολάτας Lacta, σε τραγανή βάση πραλίνας, τριμμένο oreo και σορμπέ σοκολάτας (στα 5,50 ευρώ) υπερπαραγωγή, γευστικότατο, χορταστικό.... σχεδόν επισκίασε την επιθυμία μας να γευτούμε το μηλόφι.... μια πονεμένη ιστορία.... συμφωνήθηκε να αγγίξει τους ουρανίσκους μας την επόμενη φορά.... μιας και κλασσικό γλυκό, που δεν πρόκειται να φύγει ποτέ από τον κατάλογο, όπως μας είπαν.
Μαζί με το ψωμάκι, ο λογαριασμός έφτασε στα 42,70 ευρώ, και για το τέλος ήπιαμε κι ένα ρακόμελο-κέρασμα, και αυτό σε πειραγμένη μορφή... πολύ παγωμένο!

Όσο για το value for money, για εμένα ένα πράγμα έχει σημασία στις εξόδους μου, να μπορώ να απολαύσω ποιοτικά πιάτα που να χαράζουν τις μνήμες μου... που να μένουν στην σκέψη μου, που να είναι διαφορετικά.... και ας είναι και λίγο ακριβά... Η Φυσαρμόνικα είναι ελαφρώς ακριβή, αλλά μια ζωή την έχουμε... δεν μιζεριάζω ποτέ, όταν αυτό που τρώω ανταποκρίνεται στην τιμή του.

Υ. Γ ( δεν το γλίτωσα ούτε κι εγώ ): Ευχαριστώ τους φίλους μου και την οικογένειά μου... που με ενθαρρύνουν στο να γράφω (κάτι θα βρίσκουν στην γραφή μου... ) Τους αφιερώνω το όσκαρ γραφής μου!
Ένα ευχαριστώ και στους χρήσιμους χρήστες εδώ, που ξέρουν να γράφουν, να προτείνουν, να έχουν διαυγή και κριτική σκέψη και να με κάνουν να προσπερνώ... Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι με μεζεδάκια, ποτάκια, διακοπούλες, χαλάρωση και αγαπημένα παρεάκια πάντα!

Οι Κυριακες του φθινοπωρου ηταν παντα για μενα ισοδυναμες με τη βαρια και ασηκωτη μελαγχολια. Μιλαμε για ενα βημα πριν την κατημαυρη καταθλιψαρα, που απαραιτητως συνοδευεται απο ρομαντικες κομεντι, κουτες softex και διλιτρα haagen danz σοκολατα. Αυτη η ρημαδα η βροχη των προαστιων ευθυνεται και το ενοχλητικο, υπουλο κρυο που τρυπωνει απο το κουβερτακι και σε ενημερωνει οτι ηρθε καιρος να κατεβασεις παπλωματα και χαλια απ το παταρι. Και να πνιγεις και στη σκονη.

Αλλα, χαρη στη μετακομιση μου απο τα κοκκαλοπερονιαστικα Βορεια, αλλα, πολυ περισσοτερο, χαρη στην απροσδοκητη προσκληση για γευμα στη Φυσαρμονικα, προβλεπω τις φετινες Κυριακες να τις περιμενω οπως τα παιδακια τα Χριστουγεννα.

Ειναι μεγαλο πραγμα οι πρωτες φορες. Πρωτη φορα πηγα στο εν λογω μεζεδοπωλειο. Πρωτη φορα αγνοησα το GPS που ειχε βαλθει να με στειλει στα Τουρκοβουνια και καταφερα, ως αλλος Βεσπουκι, να χαραξω την πορεια μου ως εκει. Πρωτη φορα οδηγησα τη Μεσογειων επισης ( μη δω τιποτα ειρωνικα μειδιαματα εδω, το εσωτερικο μου συστημα πλοηγησης ειναι πιο περιορισμενο απο τις οδους στη Μονοπολη). Και πρωτη φορα κινησα να συναντησω ενα ματσο ανθρωπους που, μπορει να τους διαβαζω αρειμανιως, αλλα ποτε δεν περιμενα οτι θα τους γνωριζα επιτελους απο κοντα!

Τρεις το μεσημερι το πολυαναμενομενο ραντεβου, αλλα χαρη στο πιο απορυθμισμενο GPS του πλανητη αργησα κοντα ενα μισαωρο, οποτε οταν εφτασα, ολη η παρεα βρισκοταν ηδη εκει. Περιμενα και γω οτι θα υπαρχει αμηχανια, δεν προλαβαινω να ανοιξω την πορτα και ορμα πανω μου η πιο πολυχρωμη, πληθωρικη φιγουρα νεραϊδονονας που φανταζεστε, με μια εγκαρδιοτητα και μια θερμη, σα να της εφερα το κερδοφορο πρωτοχρονιατικο λαχειο.

Αυτη η κριτικη λιγο θα μοιαζει με κριτικη μαγαζιου, και ζητω προκαταβολικα συγνωμη γι αυτο. Βασικα, το "αγαπητο μου ημερολογιο" λειπει στην αρχη για να καταταχθει και επισημα στην πιο προσωποκεντρικη σαχλα που εχετε ματαδει. Αν βαριεστε τα μακροσκελη, προσπεραστε παραυτα, θα κοψετε φλεβα και κριμα ειναι να λιμνασει το πληκτρολογιο στο πλασμα. Δε θα σας δωσει και πολλες πληροφοριες για το μαγαζι, εξ ου και δε τη γραφω για σας. Για μενα τη γραφω, για να μην ξεχασω λεπτο απο αυτη την τοσο ιδιαιτερη εξοδο.

Θα ειμαι οπως παντα ειλικρινης: δε θυμαμαι ουτε μια λεπτομερεια του χωρου που με φιλοξενησε για ενα τετραωρο. Ουτε μια. Χρειαστηκε να ανατρεξω σε φωτογραφιες για να θυμηθω τον ομορφο τζαμαριοφορεμενο εξωτερικο χωρο που μοιαζει με κηπακο, το πλακοστρωτο πατωμα, τον αειθαλη φραχτη και τα βαρια ξυλινα τραπεζοκαθισματα. Το παιχνιδισμα με τα πρασινα, πορτοκαλι και καφε χρωματα σε τοιχους, επιπλα και διακοσμετικα το βρηκα πολυ ξεκουραστο στο ματι. Αφου, καποια στιγμη νομιζω πως καπου στο βαθος ειδα να ξεκουραζεται ενα σκιουρακι, που θα λεγε και ο αειμνηστος μπομπ Ρος.

Ο εσωτερικος χωρος στις ιδιες αποχρωσεις αλλα πιο καφενειακου στυλ, μου αρεσε λιγοτερο. Θεμα γουστου ειναι βεβαια αυτα, και το δικο μου δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο. Εχω μανα τρελοζωγραφο, που να δεις χαΐρι. Γενικως παντως, πολλα πολλα δεν προσεξα, μονο το σουπλα θυμαμαι που ηταν ασπρομαυρο μσ εικονες απο ελληνικες ταινιες, και αυτο το προσεξα οταν τα μαζευαν απο το τραπεζι. Για να καταλαβετε παρατηρητικοτητα δηλαδης.

Στο θεμα του σερβις θα ειμαι αδικη. Οχι βαθμολογικως, αλλα περιγραφικως και αυτο γιατι, οση ωρα τα παιδια εξυπηρετουσαν το τραπεζι μας, ημουν τοσο αφοσιωμενη στα λογια των συνδαιτημονων μου, που ουτε που τους εδωσα σημασια. Θυμαμαι οτι ηταν ταχιστοι, ομοιομορφα ντυμενοι και πολλοι σε αριθμο, αλλα, μεταξυ μας, και πλοκαμια να ειχαν αντι για χερια, χαμπαρι δε θα επαιρνα. Μονο πιατα και κανατια εβλεπα να προσγειωνονται παντου γυρω μου, αλλα δεν εστρεφα την κεφαλα μου να αντικρισω τον μεταφορεα. Για να το θεσω απλα, αν επαιζα μια παρτιδα "μαντεψε ποιος;" με το προσωπικο της φυσαρμονικας, δε θα μπορουσα να αναγνωρισω τους περιποιητες μας ακομα και αν εξαρτιοταν η ζωη μου απο αυτο. Συγνωμη παιδια, ησαστε αψογοι εσεις, και γω μουλαρα ολκης!

Οσον αφορα στο θεμα του φαγητου, δεν θα μπορεσω να ειμαι ιδιαιτερα κατατοπιστικη, δειξτε κατανοηση. Το μενου ηταν αντικειμενο προσυνεννοησης και κατι που ειμαι γνωστη Αργοποριδου, κατι που, οπως δολιως ανεφερα και πριν ωστε τωρα να δηλωνω αναισχυντα δικαιολογημενη, δεν ακουσα λεξη των σερβιτορων οταν τα εφερναν, θα το παω λιγο σε υφος kinder εκπληξη. Ευτυχως στο τραπεζι ειχα διπλα μου την υπεροχη καπελοφορουσα μαμα του λοχου που μου γεμιζε ασταματητα το πιατο με αυτοθυσια ( δε σταυρωσε μπουκια η ιδια), οποτε σε αυτη χρωστατε τις οποιες, πενιχρες, διαπιστωσεις μου για τη γευση.

Μας εφεραν τα αορατα πλοκαμια:

- Ψωμι σε φετουλες, λευκο και μαυρο, ζυμωτο νομιζω. Δεν το αγγιξα, γνωμη δεν εχω, αλλα ψωμι ειναι, δεν νομιζω οτι θα εκπλαγειτε απο το γευστικο αποτελεσμα.

-χτυπητη τυροκαυτερη με μπουκοβο, η οποια πρεπει να μετονομαστει παραυτα σε βελουδινη ντροπαλοροδαλη τυροακαυτη, αφου δεν εκαιγε καθολου. Προσωπικα τη λατρεψα, αλλα γι αυτο ευθυνεται ο φλουφλης στα πικαντικα ουρανισκος μου.

-2 πρασινες σαλατες που, οσο και αν στιβω το μυαλουδακι μου, αλλα υλικα δεν ενθυμουμαι. Δοκιμασα μονο τη μια, που στεφανωνοταν απο μια κομματαρα ψητο μανουρι, που μου φανηκε πολυ σωστα δομημενη και μου αρεσε.

-Τηγανια με μανιταρια και απακι, ενα πραγμα μουρλια, γευστικοτατο και καλοδεμενο. Αναγνωρισα πλευρωτους και ασπρα μανιταρακια σιγουρα, και ειμαι μεγαλη μυκητοφαγος. Το απακι δεν προσφερει απολυτως τιποτα και να λειπε μαντηλι δεν θα του κουνουσα. Παντως ο αμανιτης ειναι για πολλους αμανεδες.

- Κοτοτηγανια mojito, με το ευφανταστο ονομα λογω του δυοσμου, του lime, της μαυρης ζαχαρης και του τελικου ποτισματος σε ρουμι που μοιραζονται το πιατο και το γνωστο ποτο. Μονο ο τριμμενος παγος και το καλαμακι ελειπαν. Ενω οι μπουκιες κοτοπουλο ηταν σωστα ψημενες και ζουμερες, ο συνδυασμος ολων των αλλων δεν κουμπωσε στις γευσεις μου και το αποτελεσμα δεν με πολυαρεσε. Καντε μια τηγανια daquiri που το προτιμω και τα ξαναλεμε.

- Λουκανικο σφακιων με παπρικα (νομιζω ε! ) πολυ καλο. Αλλα λογια δεν εχω. Πολυ καλο.

- Φωλια πατατας με αυγα ματια, γραβιερα Ηπειρου και απακι Κρητης. Ηρθε ενα χωνι απο τριμμενη τηγανιτη πατατα που μου θυμησε ορθανοιχτο στομα φαλαινας που ξεβρασε 2 αυγα ματια. Πολυ καλοστημενο πιατο, που με ξενερωσε οσο γρηγορα με ενθουσιασε. Ενω η πατατα ηταν αλαδη και τραγανη, τα αυγα δεν μου χαρισαν το πολυποθητο μπανιο σε κροκο που ανεμενα. Ολοι ξερουν τι ιεροσυλια ειναι να στερεις το σχεδον τελετουργικα ηδονικο ρευστο κροκο απο την πατατα. Ενιωσα οτι μου κλεψαν το μελομακαρονο, που αυτο και αν ειναι ανιερο.

-Μπιφτεκακια γεμιστα με καπνιστο τυρι Μετσοβου και μαρμελαδα ντοματα. Ηταν καλα, λιγο στεγνα για τα κανιβαλε ημιωμα γουστα μου, αλλα μυρωδατα και με ωραια συνοδευτικη σως.

- Πατατοφλουδες με υποτυπωδη σαλτσα γιαουρτιου και ντοματοκρεμμυδα κον κασσε απκ πανω. Η πατατιτσα καλη και πρωτοτυπη, τα συνοδευτικα εχουν πιο πολυ το ρολο της γαρνιτουρας, δεν δινουν κατι στη γευση.

-Σαγανακι απο φορμαελα Αραχωβας παναρισμενη σε δημητριακα και χαρουπαλευρο και συνοδευμενη με γλυκο του κουταλιου αγνωστων λοιπων στοιχειων. Τραγανομπισκοτενιο περιβλημα, μαστιχωτολαχταριστη γεμιση, μιλαμε για superstar επιπεδου Dio. Μην το ξεχασετε για κανενα λογο.

- Το κυριως αποτελει ακομα και σημερα αλυτο μυστηριο. Δεν ακουσα, πως ειπατε, οριστε, συγνωμη παϊδακια μου, τι ειστε? Μας ηρθαν πεντανοστιμα παϊδακια κοκκινωπης αποχρωσης απο εμβαπτιση σε σως προ ψησιματος, χοιρινα θα πω και κλειδωνω την απαντηση μου. Αραχτα πανω απο τηγανιτες πατατοφλουδες και ενα μπολακι γλυκοπικαντικη σως, ηταν ζουμεροτατα και απολαυστικα. Προτεινονται και ας αγνοω πληρως τι εφαγα.

Στα γλυκα τωρα, δωσανε τα ρεστα τους. Αν το φαγητο τους ειναι καλο, το επιδορπιο ειναι τρικαλο, Κορυτσα και Μετσοβο μαζι.

-Μηλοφι. Μια λεξη, πολλες εκρηξεις στον ουρανισκο. Dulce de leche. Μπουμ! Μηλο. Μπουμ! Σοκολατα. Μπουμ! Αναλαφρη κρεμα. Μπουμ! Κουφαθηκα απο τα πολλα μπαμ μπουμ, και αξιζε τρελα. Πανυπεροχο και οτι καλυτερο εχει να επιδειξει η κουζινα τους.

- Cheesecake με σαλτσα φραουλας. Πολυ γεματη γευση, πολυ ωραια σαλτσα.

- Μους μακεδονικου χαλβα με σπιτικο γλυκο του κουταλιου. Ψαγμενο και ιδιαιτερο, με μια φινετσα διακριτικη, αν ηταν ανθρωπος θα ηταν η πολυ ομορφη συζυγος του πατερα της παρεας που καθοταν απεναντι μου και αποδειχθηκε εξαιρετικη συντροφια και ενθερμη υποστηρικτης αυτου του γλυκου.

- Μπισκοτο Oreo με παγωτο βανιλια, που ηθελες ηλεκτρικο πριονι να το κοψεις και που δεν μου ειπε και πολλα. Μπροστα στα αλλα εχασε ποντους και ηταν σαν τον φτωχο συγγενη.

Απο ποτα ερεαν αφθονα γυρω μου λευκα και κοκκινα κρασια, μπυρες, ουζα, γενικως οτι με βαθμους αλκοολης το προτιμησαμε. Μην περιμενετε απο μενα κριτικη σε θεματα αλκοολ, ειναι σαν να ζητατε συμβουλες μοδας απ την Ελενη Λουκα. Δοκιμασα το κοκκινο, δεν με κερδισε, αλλα μην αυταπαταστε, το μονο κρασι που πινω και αυτο ενιοτε ειναι αυτο της θειας κοινωνιας.

Τι μου εμεινε απο αυτη την εξοδο? Πρωτα απο ολα οτι η φυσαρμονικα ειναι ενα πολυ καλο μεζεδοπωλειο. Βασικα ομως μου εμεινε το πως μια μεγαλη ομαδα τελειως ετεροκλητων ανθρωπων, γελαστων και προσχαρων οπως η τζια, η Τοmie, o George g,, η ucook και ο ιωγιαννης, σοβαρων και καλλιεργημενων, οπως ο fratello και ο Jim, ηπιων τονων ή τσαμπουκαδων (οπως το καλο μου pontiki) δενουν τοσο αρμονικα και ταιριαζουν οσο η φακη με τη φετα. Και ειναι χαρα και τιμη για μενα που βρηκαν μια θεση στο τραπεζι τους και για την αφανα μου.

Στο κοστος, στο οποιο δεν αναφερθηκα, εμεις πληρωσαμε προκαθορισμενο τιμημα και δυστυχως στο σαιτ τους δεν βρηκα τιμες να αναγραψω. Αλλα επειδη καπου επεσε το ματι μου, ενα κλικ παρακατω μπορουν να πανε, και ας χρησιμοποιουν ποιοτικα ελληνικα προϊοντα, ωστε να συμβαδισουν λιγο περισσοτερο με την Ελλαδα της ανεργιας και της λαιμαργιας.

Συνολικα περασα καταπληκτικα, και, εν μερει, αυτο αποδιδεται και στο πολυ καλο εστιατοριο που φιλοξενησε τη συναντηση μας. Να πατε αφοβα και κρατηστε χωρο γιαα το μηλοφι. Εν αναγκη, το κερναω εγω.

29 Οκτ 2016

Η ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΕΖΕΔΟΠΟΤΕΙΟΝ αποτελεί ένα από τα αγαπημένα «τέκνα» του ask4food, με την έννοια ότι πρόκειται για ένα συνοικιακό μεζεδοπωλείο που έχτισε σιγά – σιγά τη φήμη του μέσα από το site και έφθασε στο σημείο να φιγουράρει στις υψηλότερες θέσεις δημοφιλίας, απολαμβάνοντας την εμπιστοσύνη της πλειοψηφίας των έμπιστων χρηστών του ask4food. Οπότε, μια επίσκεψη την όφειλα και εγώ.

Παρασκευή βράδυ, αρκετά νωρίς, βρεθήκαμε δύο άτομα στην περιοχή του Χολαργού, οπότε σε αναζήτηση μέρους για φαγητό, δεν δυσκολευτήκαμε να επιλέξουμε. Η ώρα ήταν αρκετά νωρίς (7.30 με 8), οπότε θεωρήσαμε ότι κάπου θα μας βολέψουν εύκολα ή δύσκολα. Τελικά, υπήρχε μόλις ένα τραπέζι διαθέσιμο, τόσο στον εξωτερικό όσο και στον εσωτερικό χώρο, οπότε, πριν το επισκεφθείτε, προνοήστε για τηλεφωνική ή ηλεκτρονική κράτηση.

Το τραπέζι, στο οποίο καθίσαμε, σίγουρα δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό, καθώς βρισκόταν απομονωμένο σχετικά στο πίσω μέρος του καταστήματος, δίπλα σε μία πόρτα από την οποία περνούσαν οι σερβιτόροι με τις παραγγελίες τους και μπροστά από έναν μπουφέ που τον επισκέπτονταν συχνά – πυκνά τα παιδιά του μαγαζιού, για να παραλάβουν σερβίτσια, μαχαιροπίρουνα, ποτήρια κλπ. Μην έχοντας άλλη επιλογή και θέλοντας να δοκιμάσουμε τις γεύσεις της ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑΣ, καθίσαμε στο συγκεκριμένο τραπέζι. Ασφαλώς και δεν έχω κάποιο παράπονο για την τοποθέτησή μας στο εν λόγω τραπέζι, καθώς ήταν όντως το μοναδικό διαθέσιμο, καθώς τα υπόλοιπα γέμισαν σε σύντομο χρονικό διάστημα από παρέες που είχαν κάνει κράτηση. Το αναφέρω απλώς ως γεγονός που ενδεχομένως – έστω και υποσυνείδητα – να επηρέασε την τελική αξιολόγηση της ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑΣ.

Παρά λοιπόν το συγκεκριμένο θεματάκι με το τραπέζι, τον χώρο, τόσο εσωτερικά όσο και κυρίως εξωτερικά που καθίσαμε, τον βρήκα αρκετά συμπαθητικό, πολύ καθαρό και περιποιημένο. Ωραία διακόσμηση, χαλαρή ατμόσφαιρα, μουσική του γούστου μου σε σωστή ένταση, άνετα ξύλινα τραπέζια, όλα έπαιζαν το ρόλο τους για ένα ευχάριστο περιβάλλον. Επίσης, και στον εξωτερικό χώρο έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθειες, με ζαρντινιέρες, φράχτες και διάφορα φυτά, για να μην καταλάβεις ότι βρίσκεσαι σε έναν παράδρομο της πολύβουης Λ. Μεσογείων. Για το προσωπικό, εξάλλου ισχύουν οι ίδιες παρατηρήσεις. Άμεσο, φιλικό, χαμογελαστό, γρήγορο και ευγενικό, δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει. Νεράκι σε κανάτα και αποδειξούλα κανονικά, κέρασμα σφηνάκι μαστίχα στο τέλος.

Ο κατάλογος προσφέρει αρκετές επιλογές, κυρίως σε μεζέδες. Εμείς παραγγείλαμε:
- Ψωμί (1,20 €)
- Πατάτες τηγανιτές (3,40 €), φρέσκιες, νόστιμες και σε επαρκέστατη ποσότητα. Μοναδική ένσταση, ότι ορισμένες πατάτες (ευτυχώς λίγες) δεν είχαν ιδιαίτερα νόστιμη γεύση και ήταν ελαφρώς μαυρισμένες σε κάποια σημεία. Τέλος πάντων, μπορεί να τους ξέφυγε καμιά πατάτα που είχε θέμα, συμβαίνουν αυτά, ούτως ή άλλως η ποσότητα ήταν υπεραρκετή.
- Κρητικός ντάκος (4,40 €). Νόστιμο παξιμάδι, με μπόλικη φρέσκια ντομάτα, κάππαρη και ξύγαλο, μια χαρά, καταναλώθηκε με ευχαρίστηση.
- Σαγανάκι φορμαέλα σε κρούστα από δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό του κουταλιού (5,60 €), το καλύτερο, ομόφωνα, πιάτο της βραδιάς, προτιμήστε το άφοβα. Ιδανικά ψημένο το τυρί εσωτερικά, τραγανή και ιδιαίτερη η κρούστα, ταίριαζαν απόλυτα με τη γλυκιά γεύση του συνοδευτικού.
- Γεμιστά μπιφτεκάκια (6,30 €), επίσης νόστιμα, με ωραία μυρωδικά και γέμιση και σε αρκετά οικονομική τιμή, με την επισήμανση, ωστόσο, ότι σερβίρονται σκέτα, χωρίς κάποιο συνοδευτικό.
- Χοιρινή τηγανιά (6,40 €). Το πιάτο που δυστυχώς δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Ενώ οι λιαστές ντομάτες και η γραβιέρα που το συνόδευαν σε προδιέθεταν για ένα πολύ νόστιμο γευστικό αποτέλεσμα, πολλά κομμάτια χοιρινού είχαν λίπος. Η ποσότητα, πάντως, επαρκέστατη.
- ½ λίτρο λευκό κρασί (3,50 €), ικανοποιητικότατο.
- 1 σόδα (1,90 €).

Για όλα τα παραπάνω, πληρώσαμε 32,70 €, τιμή που τη βρίσκω απολύτως λογική, απλώς, λόγω των αστοχιών σε ορισμένα πιάτα, ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής θα βαθμολογηθεί με «3», με την επισήμανση ότι ένα «3,5» θα ήταν δικαιότερο.

Συμπερασματικά, να πω την αλήθεια δεν ξετρελάθηκα, περίμενα ίσως το κάτι παραπάνω, επηρεασμένος και από τις τόσο διθυραμβικές κριτικές των φίλων του site. Από την άλλη, το φαγητό είναι αρκετά νόστιμο, οι τιμές λογικότατες, το περιβάλλον προσεγμένο για το ύφος του μαγαζιού και η εξυπηρέτηση χωρίς ψεγάδια, οπότε εάν βρεθείτε στην περιοχή, δεν βρίσκω το λόγο να μην το επισκεφθείτε.