ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟΣ

Σουβλάκι & Σχάρα

Παρασκευοπούλου 51, Περιστέρι [Χάρτης]

Τρίτη-Κυριακή 12.00-01.00 Δευτέρα κλειστά
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στην κουζίνα μας δεν υπάρχει τίποτα προψημένο. Δεν ξαναζεσταίνουμε και ξεκινάμε να ψήνουμε μόλις μας δώσετε την παραγγελία σας. Τα σουβλάκια μας είναι 100% χειροποίητα και όλα μας τα κρεατικά ψήνονται σε φυσικό κάρβουνο. Με τις σμυρνέικες μας συνταγές για σουτζούκι, παστουρμά, κεμπάπ, κιοφτέ, σις κεμπαπ, γιαουρτλού κεμπάπ, μοσχάρι τας κεμπάπ και συκώτι μόσχου γάλακτος δημιουργούμε γεύσεις που θα σας ταξιδέψουν. Ψητές πιπεριές και ντομάτες, μελιτζανοσαλάτα, χουμους, ταμπουλέ, τουρλού-τουρλού μελιτζάνες και κολοκυθάκια στη σχάρα, αυγά του Κανακάρη, μελιμελιτζάνες είναι μερικά από τα πιάτα μας που μπορείτε να απολαύσετε για να συνοδεύσετε τα κρεατικά.

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Ο Μπαρμπαδήμος είναι ένα μαγαζί με σταθερή και διαχρονική αξία, που δεν κάνει αρπαχτή, ππου δεν συμβιβάζεται σε θέματα ποιότητας και για το λόγο αυτό παραμένει σε πείσμα των καιρών αλλά και και των υπόλοιπων ομοειδών φαγάδικων που ανοίγουν κατά κόρον, διαρκούν για λίγο καιρό και στη συνέχεια εξαφανίζονται. Αυτή άλλωστε είναι και η λογική σειρά που ακολουθούν όσοι θέλουν να κάνουν αρπαχτή και δεν ενδιαφέρονται να δουν τα πράγματα με την προοπτική του χρόνου.

Ο Μπαρμπαδήμος εκτός από άλλο ένα σουβλατζίδικο-ψητοπωλείο διαθέτει και αρκετές πολίτικες γεύσεις και ίσως είναι ένας από τους βασικούς λόγους που το καθιστά ένα "άλλο", διαφορετικό ψητοπωλείο από τα συνηθισμένα. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, γραφικός και περιποιημένος, γεμάτος από διακοσμητικά ρετρό αντικείμενα. Κυριαρχεί το βαθύ κόκκινο παντού. Τα τραπεζοκαθίσματα παραδοσιακά. Έχει και αρκετά στο απέναντι πεζοδρόμιο, καθώς το ψητοπωλείο βρίσκεται επάνω στην πλατεία Μπουρναζίου.

Ένα από τα δυνατά σημεία του μαγαζιού είναι σίγουρα η εξυπηρέτηση στην οποία παίρνει άριστα: εξαιρετικό συντονισμός, οργάνωση, αμεσότητα, όλα λειτουργούν σαν καλοκουρδισμένο ρολόι και αντεπεξέρχονται τέλεια ακόμη κα με τον πολύ κόσμο.

Μεσημέρι καθημερινής που το επισκέφτηκα είχε αρκετό κόσμο. Στην αρχή για καλωσόρισμα έρχεται μαζί με το ψωμάκι κάτι σαν ορεκτικό με καυτερή σάλτσα και λουκάνικο, για να σε βάλει στο κλίμα και να σου υπενθυμίσει πού ακριβώς βρίσκεσαι: σε ένα μαγαζί πολίτικο, στο οποίο το πικάντικο ή το καυτερό είναι στην ημερήσια διάταξη. Στη συνέχεια -δυστυχώς φάουλ για όσους το κάνουν- προσγειώνεται ένα εμφιαλωμένο νερό. Κατά τη γνώμη μου το δυνατ΄χαρτί του μαγαζιού είναι οι μερίδες με τα κεμπάμπ που έρχονται σε πολλούς δυνατούς συνδυασμούς, αρκετά ευμεγέθεις και χορταστικές, ικανές να χορτάσουν και 2 άτομα. Συνοδεύονται από τις γνωστές πιτούλες, το κρεμμύδι, τη ντομάτα και την πιπεριά. Ένα από τα πολύ ενδιαφέροντα εδέσματα είναι κατά τη γνώμη μου οι τηγανητές πατάτες ομελέτα με 2 τηγανητά αυγά που σερβίρονται στο τηγανάκι όπως ακριβώς ετοιμάζονται. Η καπνιστή μελιτζανοσαλάτα και η ταμπουλέ είναι στα must, ενώ σε όσους αρέσει ο παστουρμάς ή το σουτζούκι, βρίσκονται στο σωστό μαγαζί! Διαθέτει όλα τα είδη κρέατος. Κανένα δεν μένει παραπονεμένος. Σερβίρει και το "μπερεκέτι" το πιάτο δηλαδή που τα περιέχει όλα και είναι για μερακλήδες αλλά και τον "αχταρμά" που περιλαμβάνει όλα τα είδη κεμπάμπ, φυσικά με τα κλασικά συνοδευτικά! Τα τυλιχτά και τα καλαμάκια είναι νόστιμα, λίγο μικρά σε μέγεθος με την κλασική δική του σάλτσα. παρέλειψα την τελευταία φορά να δοκιμάζω γκοιυζλεμέ, μια παραδοσιακή πολίτικη πίτα με γέμιση.

Στο τέλος κερνάνε γλυκάκι, συνήθως χαλβά σιμιγδαλένιο ή κάτι άλλο, ένα έχει μείνει χώρος στο στομάχι μετά τη γευστική κραιπάλη που έχει προηγηθεί και μόνο στην περίπτωση που δεν έχει κάποιος απογειωθεί -πράγμα σπάνιο- με το εκμέκ.

Η σχέση ποιότητας-τιμής είναι εξαιρετική. Το μαγαζί αντέχει στο χρόνο και το αξίζει!

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Σαββατο, αργά το πρωί, είμαστε με την γυναίκα μου στο Μπουρνάζι, στην καφετεριούπολη, για να δούμε φιλικό ζεύγος που μούτζωσε την Αθήνα και ζει πλέον στα Κύθηρα, σε χωριό, με την μικρή τους κόρη.

Μελαγχολούμε ακούγοντας την ηρεμία και τις προσλαμβάνουσες των φίλων μας, σε σχέση με εμάς, ταυτόχρονα αισθανόμαστε τυχεροί που ορισμένα αυτονόητα για μας, τους ζώντες εν Αθήναις, δεν είναι τόσο αυτονόητα στην ελληνική επαρχία.

Ο φίλος μας περιγράφει ενα ευλογημένο τόπο, όπου δεν υπάρχει πείνα, διότι ο καθείς έχει το μποστάνι του, την κότα και τα αυγά του, τα κουνέλια του (οικόσιτα και άγρια, ".... τα πατάς το βραδυ στην δημοσιά, έτσι οπως πετάγονται μπροστά σου, οπότε τι να κάνεις; Τα κάνεις στιφάδο! "). Επίσης ευλογημένο και άριστο λάδι και ντόπιο τυρι.

Αλλά ολα αυτά, σε συνδυασμό με την κρίση, αλλά και τον σχετικά υψηλού επιπέδου τουρισμό, εξαφάνισαν οποιαδήποτε διάθεση των νησιωτών να προχωρήσουν ένα βήμα παραπέρα και να διαθέσουν στην ευρυτερη αγορα τα προϊόντα τους. Αν δεν είσαι ντόπιος, ή ο παπάς του χωριού (πεσκεσια), έχασες! Πρέπει να πληρώσεις ένα σκασμό χρήματα στα τοπικα Σ/Μ για όλα αυτα!

Τα ντόπια λαχανικα, οταν καλύψουν τις ανάγκες του σπιτιού και της ταβέρνας, πετιούνται. Αντε να γίνει η τομάτα πελτές, για τα άλλα.... Το γάλα που περισεύει, το πίνουν τα μοσχάρια (!!! ), μιάς και το μοναδικό τυροκομείο έχει κλείσει και δεν υπάρχει υποδομή παστερίωσης και συντήρησης, έστω του γάλακτος. Και πλήθος άλλων παραδειγμάτων.....

Και φυσικά, ντοπιοι και ξενομερίτες πληρώνουν τα λοιπα, εκ της πρωτευούσης αγόμενα αγαθα, οπως απορρυπαντικα, χαρτικα κτλ, σε τιμές κυριολεκτικώς παπορίσιες.

Εχοντας μελαγχολήσει αρκούντως για την κατάντια μας και την αδράνεια μας, και όντας 3 το μεσημέρι, ψάχνουμε τρόπο να σιγήσει το ενσωματωμένο ταμπούρλο, μιάς και το πρωινό έχει εξαερωθεί και ο καφές με το μπισκότο της καφετέριας είναι προ πολλού παρελθόντα. Κατευθυνθήτω η γαστήρ μου εις τόπον δροσερόν, εις τόπον χλοερόν, εις τόπον εστιάσεως, στον παρακείμενο ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟ. Απελθέτω απ΄εμού το εγγυς ταχυφαγείον. Και όντως, η τέντα απέναντι απο το κατάστημα, καθιστά τον τόπο δροσερό, συν το παρακείμενο γκαζόν, συμβάλλει στο χλοερόν, όσο για την εστίαση, αύτη αυτονόητη εστί.

Απέναντι απο το κατάστημα, βρίσκεται ο σκεπασμένος χώρος, με κανονικά αραιωμένα, λευκα τραπέζια, απλά, και καρέκλες μαύρες, ξύλινες καφενείου, αλλα τις καλές με την ημικυκλική πλάτη. Νοστιμη πινελιά τα με χρυσή μπογια καλλιγραφικά γραμμένα ονόματα (των θαμώνων; για να μην χάνεις την καρέκλα σου;) στην εξωτερική μεριά της πλάτης της καρέκλας.

Ψυχόμενη προθήκη για το νερό, μαχαιροπηρουνα και τραπεζομάντηλα, στην απο δώθε μεριά του ποταμ... εε συγνώμη του δρόμου ήθελα να πώ, για να μην περιμένεις μες την ζέστη να δροσιστείς και να σου στρώσουν τραπέζι.

Παρά την φιλότιμη προσπάθεια του καταστήματος, μαρσάροντες νεοΕλληναράδες, επειδυκνύοντες την "ΜΠΕΜΠΑ" (BMW) ή την "χιλιάρα", ηχο- και καυσαεριο- ρυπαίνουν τον χώρο οπότε αισθάνεσαι σαν το θηλυκο παγώνι που ο εποχούμενος και "πυρωμένος" αρσενικός επειδεικνύει τα φτερά του. Τελος πάντων. Πρόταση προς την επιχείρηση: Ισως δυσκολεύει λίγο το σερβίρισμα, αλλα βάλτε τα διαχωριστικά από την πλευρά του δρόμου και ανοίξτε την πλευρά του πάρκου.

Βρηκαμε σχετικά άνετα τραπέζι για δύο, ο νεαρός αλλα καθόλου μουντρούχος σερβιτόρος Γιώργος, κατέφθασε δρομαίος, έφερε τα σχετικά, ΜΕ εμφιαλωμένο νερό, και καταλόγους. Απάνω που ήμουν έτοιμος να τον "δαγκάσω", όταν ήλθε να παραλάβει την παραγγελία, ρώτησε ευγενικά, αν επιθυμούσαμε το νερό ή να το πάρει πίσω και να το αντικαταστήσει, και αν θέλαμε παγάκια στην κανάτα του νερού βρυσης. Υποψιασμένος πελάτης-Γιώργος 0-1.

Ο τμοκατάλογος είναι υπερπλήρης, με πληροφορίες για το κατάστημα, τις πρώτες ύλες, τα πιάτα, τις τιμές, τα λάδια που χρησιμοποιούν, τα κατεψυγμένα και με (surprise!!! ) πληροφόρηση για τα αλλεργιογόνα (βλ. υστερόγραφο). Αντίρρηση έχω για το στήσιμο, με τις πολλές εγχρωμες φωτογραφίες των πιάτων, που μου θυμίζει αμερικάνικο ντάινερ της δεκαετίας του 60-70 (το θυμάστε το American στην στοά, στο Συνταγμα, αρχή Μητροπόλεως; Αλλα έγω είμαι και λίγο μπαγιάτικος, πάλι) Σαν όγκος και παρουσίαση είναι λίγο μπουκωτικός.

Το γενικό επίπεδο τιμών είναι ικανοποιητικό. Υπάρχει τυλιχτό στα 2 ευρώ, υπάρχει γιαουρτλού στα 8,50 ευρω, και απλή μερίδα στα 7,90 (κοτόπουλο, κεμπάπ, σουβλάκι). Το μοσχαρίσιο σις, ανεβάινει, αν θυμαμαι καλά στα 11+ ευρώ. Υπάρχει επιλογή μισής μερίδας (4,90) και ενισχυμένης με άλλα είδη ή συνδυασμού ειδών, οπότε μπορείς να την βάλεις στην μέση για μεζέ ή απλά να φας κατιτίς παραπάνω (απο 11+ έως 13,90 η σχεδον διπλή). Αυγά τηγανητα με πατάτες και τα γνωστά ορεκτικά και σπιτικές πατάτες τηγανητές συμπληρώνουν το κατάλογο, μαζί με σαλάτες, μερικές των οποίων είναι ασυνήθιστες για σουβλακοπωλείο (ταμπουλε) ή ευφάνταστες (π. χ. με ρόδι).

Η παρουσία μας ήταν απλά διεκπεραιωτική της πεινός, οπότε περιοριστήκαμε σε ενα γιαουρτλού, μια μερίδα σις κοτόπουλο, μια μερίδα πατάτες (€3,60) και δύο (κανονικές, 500 ml, αληλούια) πράσινες (€3, έκαστη). Σύνολο λογαριασμού €26. Εξ ων και βγαίνει το κόστος ανα άτομο, διότι προφανώς οι περισσότεροι θα πάρουν και κάποια ορεκτικά παραπάνω απο μας. Αν και με την κρίση, ποιός μπορεί να είναι σίγουρος;

Η παραγγελία κατέφθασε σχετικά γρήγορα, χωρίς ψωμί, και καλώς, διότι ούτε σαλάτα ούτε αλοιφές (όπως τις λένε οι εκ βορρα συμπατριώτες μας) ούτε για άλλο λόγο δεν είχαμε χρεία άρτου αφού οι μερίδες συνοδεύονταν από 2 τουλάχιστον ευμεγέθεις και κομμένες πίτες. Υποψιασμένος πελάτης-Γιώργος 0-2.

Το γιαουρτλού αποτελείται από 4 κεμπαπ, κανονικού μεγέθους, συνοδευόμενα από πίτες, ψητή ντομάτα και σάλτσα γιαουρτιού επάνω τους, και επάνω στην σάλτσα γιαουρτιού, σάλτσα ντομάτας. Παπρικα και λοιπά εμφανή μπαχαρικά δεν υπήρχαν. Ισως και να μην υπήρχαν μπαχαρικα πολλά, γενικώς, διότι αν και τα κεμπαπ και η σάλτσα γιαουρτιού ήταν ευγευστες, η γευστική ένταση που θα έδινε χαρακτήρα ήταν απούσα. Ρε παιδί μου, ας μην ήταν καυτερά ή πατημένα σε κάποιο μπαχαρικό, αλλά ηταν στο όριο να τα πείς επίπεδα. Ακόμα και μια εύλογη νότα "προβατίλας" θα ήταν ευπρόσδεκτη, μιάς και έχουν δοθεί μάχες από ειδικούς να χρησιμοποιείται και αρνί στα κεπαπ, και φυσικά να μην χρησιμοποιείται (φρίττω και μόνο που το αναφέρω, ως ο πάλαι ποτέ Καϊάφας, διαρρηγνύων τα ιμάτια μου) το χοιρινό. Ευτυχώς ήταν καλοψημένα και με σωστό αλάτι.

Το σις κοτόπουλο ήταν δύο κανονικές σούβλες, συνοδευόμενες από πίτα, ψητή ντομάτα, κρεμμύδι με μαϊντανό και δύο πράσινες πιπεριές (μάλλον ελαφρά ψημένες), που μου φάνηκαν για καυτερές αλλά αποδείχθηκαν άκακες. Η ποσότητα επαρκής, το πρόβλημα το ίδιο. Αν και το κοτόπουλο φαινόταν ότι έιχε μαριναριστεί και ψηθεί καλά, χωρίς να στεγνώσει, έλειπε το κατιτις στην γεύση. Σωστή επιλογή του καταστήματος να χρησιμοποιήσει φιλέτο μπούτι (πιστέψτε με, μπορώ να το ξεχωρίσω), ή τουλάχιστον ΚΑΙ μπούτι (βούτηξα ένα κομμάτι απο την γυναίκα μου, αποκλειστικά για τον σκοπό της αξιολόγησης, χε χε χε). Μάλλον έτσι αποφεύχθηκε το στέγνωμα, κι αν το μπούτι φιλέτο είναι φθηνότερο από το στήθος, ποσώς με ενδιαφέρει, μιάς και στο μαγείρεμα το κάθε κομμάτι κρέατος έχει άλλο τρόπο αξιοποίησης. Φαντάζεστε να κάνετε ποτέ σούπα μοσχάρι με κιλότο ή νουά (εκτός του κονσομέ, φυσικά);

Οταν λοιπόν επονομάζεσαι ως έχων "ανατολίτικες" ή 'πολίτικες" ή "σμυρνιές" επιρροές, πρέπει να το υποστηρίζεις με τις γευστικές σου επιλογές και όχι μόνο με την δυνατότητα να παραγγείλει κάποιος ήπιο ή καυτερό τζατζίκι. Το σουτζούκι στον κατάλογο δεν σε κάνει “ανατολίτη” είναι από μόνο του “ανατολίτικο”. Το αυτό ισχύει και για τον παστουρμά. Και για τα μικρά παιδάκια μπορούν να υπάρχουν επιλογές.

Οι πατάτες, μπορώ να πώ, ήταν το καλύτερο πιάτο (!!! ). Χοντροκομμένες, χρυσοκίτρινες, ελαφρά ξεροψημένες, με αλάτι και ρίγανη, έσπαγαν στο δόντι και αποκαλύπτουν εσωτερικά την αχνίζουσα και νόστιμη σάρκα τους. Τόση ποίηση σε μιά ταπεινή τηγανητή πατάτα! Ηρθαν πρώτες και καυτές και μας κράτησαν συντροφιά, ακριβώς όσο χρειάστηκε να ετοιμαστούν οι μερίδες και να πιούμε την πρώτη μπύρα, τις φάγαμε μία μία με το χέρι, απολαμβάνοντας την κάθε μιά ξεχωριστά.

Κέρασμα δεν υπήρξε, αλλά και δεν μας έλειψε ιδιαίτερα. Πάντως ο σερβιτόρος, που μας εξυπηρέτησε με προθυμία ταχύτητα και διακριτικό χιούμορ, μας υπενθύμισε τα γλυκά του καταλόγου, σε περίπτωση που θέλαμε να ξεπλύνουμε την γευστική ένταση. Απο τα παραπάνω καταλαβαίνετε ότι δεν υπήρξε η ανάγκη.

Ο λογαριασμός ήταν έτοιμος στην μορφή (κανονικών) αποδείξεων που συνόδευαν την κάθε αποστολή μέρους της παραγγελίας, μέσα σε καλαίσθητο δερμάτινο δίπτυχο με υποδοχή να μην πέφτουν τα ψιλά κάτω.

Το περιβάλλον μεσα, είναι το γνωστό, των νεοφανών ψητοπωλείων με τις ανατολίτικες επιρροές, πάντα στα ορια του κιτς με τα κρεμαστά πλαστικα λουκάνικα και παστουρμάδες, η τουαλέτα, και μάλιστα σε ώρα αιχμής, άψογη και πεντακάθαρη.

Εν κατακλείδι, ο ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟΣ είναι μία τίμια πρόταση για κορεσμό της πείνας και μπυρίτσα τις κρύες νύχτες του χειμώνα ή τις ζεστές καλοκαιριάτικες νύχτες. Θα φέρει εις πέρας εκδηλώσεις (νομίζω κάποιοι θαμώνες ανήκαν σε χορεία βάπτισης, στο εσωτερικό) με ταχύτητα και αποτελεσματικότητα. Ειμαι διχασμένος, δεδομένων των λεπτομερειών που προσέχουν σπάνια, άλλα, θεωρούμενα υψηλοτέρου επιπέδου καταστήματα. Θα διευκρινίσω, λοιπόν ότι η βαθμολογία αφορά την συγκεκριμένη επίσκεψη και την συγκεκριμένη παραγγελία και θα δώσω ακόμα μία ευκαιρία για υψηλότερη βαθμολογία στην γεύση στον ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟ, όταν τον επισκεφθώ για πιό εκτεταμένη δοκιμασία, σε πιό πολλά και πιό ειδικά εδέσματα (π. χ. τις παράξενες σαλάτες). Μέχρι τότε θα παραμείνει στις επιλογές μου, για ένα γρήγορο φαγητό, στην περιοχή, προφανώς με καλύτερες επιλογές γεύσης και περιβάλλοντος απο τα παρακείμενο ταχυφαγείο γνωστής αλυσίδας.

Υ. Γ. Η επαγγελματική διαστροφή σε συνδυασμό με πρόσφατο σεμινάριο, με έπεισε ότι ΚΑΙ οι αλλεργίες δεν είναι τόσο σπάνιες, όσο ήταν παλιά, αλλά και τα μαγαζιά ΔΕΝ είναι τόσο ευαισθητοποιημένα, όπως θα έπρεπε. Επίσης, εμείς οι ίδιοι οι καταναλωτές, ακόμα κι αν ξέρουμε ότι έχουμε (δεν χρησιμοποιώ επίτηδες το "πάσχουμε") μία αλλεργία, δεν φανταζόμαστε από που μπορεί να μας έρθει, σήμερα, που οι πρώτες ύλες είναι πολλές, έρχονται από παντού (παγκοσμιοποίηση, γαρ) και χρησιμοποιούνται με τρόπο που δεν φανταζόμαστε.

Αγαπητοί, εν πινακίω, συναγωνιστές, υπάρχει πλέον νομοθετική απαίτηση για τα καταστήματα που παρασκευάζουν και πωλούν, ΜΗ ΠΡΟΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ (διότι τα προσυσκευασμένα το γράφουν υποχρεωτικά) τρόφιμα, να γνωρίζουν και να διαθέτουν αυτοστιγμεί την σχετική πληροφόρηση στους πελάτες τους. Πρέπει να υπάρχει ΠΑΝΤΑ ένας υπάλληλος που να γνωρίζει ποιά αλλεργιογόνα και σε ποιά είδη περιέχονται. Και αν ο πελάτης το ζητήσει, να υπάρχει η πληροφορία και γραπτώς. Αλλα ας μην είμαστε υπερβολικοί. Η μόνη αναφορά στον τιμοκατάλογο ή στο χώρο του καταστήματος ότι: "Αν εχετε αλλεργίες; Ρωτήστε μας να σας πούμε ποιά είδη μας είναι (ή δεν είναι) κατάλληλα για εσας" αρκεί. Αρκεί βέβαια να γνωρίζουν πραγματικά.

Κι εσείς, αν έχετε αλλεργίες, μην το φοβάστε, ρωτήστε. Κι αν δεν ξέρουν και πραγματικά έχετε άτομο με αλλεργίες στην ομηγυρη, φυγετε. Ειναι προτιμότερο από το να γίνει, ο ατυχής, τούμπανο, επειδή ο σέφ αποφάσισε να βάλει ΚΑΙ oyster sauce στο μοσχαράκι σας και το μαγαζί δεν είναι Ασιατικό ή Κινέζικο, οπότε που να το φανταστείτε.

Τα παραπάνω ισχύουν για εστιατόρια, φούρνους, καφετέριες, μεζεδοπωλεία, ζαχαρπλαστεία και γενικά οπου δεν μπορεί ο καταναλωτής να γνωρίζει με τι είναι φτιαγμένο ένα έδεσμα. Ταπεινά ζητώ συγγνώμη για την μακρυγορία, αλλα το θεώρησα σημαντικό, να το μοιραστώ μαζί σας.

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Εχουμε επισκευθει το συγκεκριμενο μαγαζι δυο- τρεις φορες ισως. Σε διαφορετικες ωρες και ημερες. εννοω μεσημεριανο και βραδυ, καθημερινη και σαββατοκυριακο.
Ειναι ενα συβλατζιδικο αλυσιδας.

Με φαγητο ανατολιτικου προσανατολισμου. Πολιτικη "στυλ" κουζινα. Δοκιμασαμε καποια πιατα στις επισκεψεις μας. Κεμπαπ, μελιτζανες, σουτζουκι, σαλατες κ. α. Οι γευσεις νορμαλ, τιποτα εντυπωσιακο. Υπαρχουν μαγαζια αναλογα που οι γευσεις σ αφηνουν να ψαχνεσε.

Το σερβις ειναι πολυ καλο, γρηγορο και ευγενικο. Δεν τους ψαχνεις και γρηγορη εξυπηρετηση.

Το περιβαλον για εντος απλα ενα συβλατζιδικο με καποιο ντεκορ. Δεν μου εκανε κατι εντυπωση, ιδιαιτερα.

Εξω στην παλτεια βραδακυ ειναι τελεια, αν εξαιρεσεις τους "νεοελληναρες" με τις εξατμησεις και το στερεοφωνικο τερμα να παιζει διαλαλωντας καψουρα ή καποιο ραπ -house κομματι (ασχετον)!!!!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Εχω επισκεφτεί 2 φορές το συγκεκριμένο κατάστημα. Η εξυπηρέτηση από τα παιδιά που σερβίρουν είναι αρκετά καλή, γρήγορη και με ευγένεια.

Συνολικά από τα πιάτα που έχω δοκιμάσει έμεινα ικανοποιημένος για το είδος του καταστήματος. Τα κρέατα νομίχω ότι είναι καλής ποιότητας σε σχέση με άλλα σουβλατζίδικα - αλυσίδες ΄και οι τιμές ικανοποιητικές

Ο χώρος εντός είναι συμπαθητικός με αρκετά διακοσμητικά μυρωδικά και παστουρμαδοειδή να κρέμονται και δεν επιτρέπεται το κάπνισμα.
Ο χώρος απέναντι από το κατάστημα στο πεζοδρόμιο είναι κλασικός καλοκαιρινός

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

«Στρατηγέ, τι γύρευες στην Λάρισα, εσύ ένας Υδραίος;», αναφώνησα ως άλλος Εγγονόπουλος, μόλις οι φίλες μου με προσγείωσαν στον τεράστιο, πολυεπίπεδο χώρο του ΑΠΟΛΙΣ στην Πετρούπολη. Βλέπετε, οποιαδήποτε περιοχή βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των πέντε χιλιομέτρων από την Ομόνοια μού φαίνεται άγνωστη, εξωτική και περίεργη. Σαν ταξίδι στο εξωτερικό, ένα πράγμα…Αφού απολαύσαμε την πραγματικά εξαιρετική θέα, ήπιαμε το (ακριβό) απεριτίφ μας, χαζέψαμε τις κάπως φλύαρα και εξεζητημένα ντυμένες κοπέλες καθώς και τους καλλίγραμμους και άλκιμους νέους, είπαμε να κατηφορίσουμε κατά το Μπουρνάζι, προς βρώσιν! Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπεινούσαμε, πιο πολύ θέλαμε να παρατείνουμε τη βραδιά και την κουβέντα!

Τα κορίτσια πρότειναν τον «Μπαρμπαδήμο», εγώ άποψη δεν είχα (περίεργο, αλλά συμβαίνει κάπου-κάπου! ) κι έτσι με συνοπτικές διαδικασίες καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που καταλαμβάνει το μαγαζί. Εκείνη τη στιγμή, γύρω στις 11.00 που φτάσαμε, υπήρχαν μόνο δυο-τρεις παρέες κι έτσι ήμαστε άνετα, όμως θεωρώ πως όταν είναι γεμάτο θα πρέπει να είναι αρκετά ασφυκτική η ατμόσφαιρα καθώς τα τραπέζια είναι κάπως στριμωγμένα, υπάρχει οχλαγωγία από το δρόμο καθώς κι ένα στέγαστρο που όσο να΄ναι εγκλωβίζει τους ήχους και τον αέρα… Το εσωτερικό έδινε μια αίσθηση καθαριότητας και φρεσκάδας με μια ματιά που έριξα.
Θα σχολιάσω κι εγώ τους καταλόγους! Ούτε σε «σουβλάκι, syrtaki dance, zorba the greek» μαγαζί στη Χερσόνησο δεν θα βρεις τόσο κακόγουστες φωτογραφίες των πιάτων. Πραγματικά σου κόβουν την όρεξη! Δώστε βρε άνθρωποι δουλειά σ΄ένα γραφίστα να σας φτιάξει έναν κατάλογο της προκοπής…

Κινηθήκαμε σε πολίτικες γεύσεις που όμως δεν μπορώ να πω πως μας ενθουσίασαν. Συγκεκριμένα πήραμε:
Γκιουζλεμέ, ωραίο τραγανό φύλλο, ισορροπημένη γέμιση με τυρί και παστουρμά, κακό και πολύ λάδι στο τηγάνι
Αβγά του κανακάρη, οι πατάτες ελαφρώς πανιασμένες, τα αβγά όχι και τόσο καλοψημένα, ωραίο το σουτζούκι, σίγουρα δεν ήταν φρεσκοτηγανισμένα
Χούμους, αδιάφορο
Μελιτζάνες τηγανιτές, αδιάφορες
Καλαμάκια κοτόπουλο, πολύ μικρά κομμάτια κοτόπουλο, είχαν στεγνώσει
Το ωραιότερο πιάτο ήταν, κατά τη γνώμη μου, το καλωσόρισμά τους. Πάρα πολύ ωραίο σπετζοφάι, με δεμένη καυτερή κόκκινη σάλτσα και θαυμάσιο λουκάνικο.

Στα πολύ πλην το εμφιαλωμένο νερό για το οποίο δεν ερωτηθήκαμε.
Στα πολύ συν οι πραγματικά ευγενείς και φιλόξενοι σερβιτόροι.
Ίσως ήταν η ώρα, ίσως δεν δοκιμάσαμε αντιπροσωπευτικά πιάτα, δεν ξέρω. Θα το χαρακτήριζα ως ένα μαγαζί όπου μπορείς να χορτάσεις την πείνα σου χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Οι τιμές είναι καλές. Γι΄αυτά που σας περιέγραψα συν μισό κιλό γλυκόπιοτο ροζέ κρασί, πέντε "κορίτσια στο χορό", δώσαμε 32 euro.

ΥΓ: Καθώς παίρναμε το δρόμο της επιστροφής, από τα μπαράκια και τα club ερχόταν στ΄αυτιά μας σα βουερό, θολό ποτάμι ένα συνονθύλευμα δυνατής μουσικής(;). Κορίτσια κι αγόρια περπατούσαν στο δρόμο, μπαινόβγαιναν στα μαγαζιά, μιλούσαν στα κινητά.
Ξαναθυμήθηκα τη φράση του αγαπημένου μου. Την επαναλαμβάνει κάθε φορά που, έκπληκτη, του διηγούμαι κάτι που με εντυπωσιάζει: ''Υπάρχουν πολλά παράλληλα σύμπαντα, εμείς, νομίζουμε πως υπάρχει μόνο το δικό μας"...

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί Κυριακή μεσημέρι. 'Οπως ήταν αναμενόμενο είχε μια σχετική αναμονή μέχρι να ελευθερωθεί κάποιο τραπέζι η οποία όμως δεν ήταν κουραστική γιατί η πολιτική του μαγαζιού είναι πολύ καλή καθώς σου προσφέρουν κέρασμα σε ένα υποτυπώδη, αλλά άνετο, χώρο αναμονής.

Όσον αφορά στο φαγητό υπάρχει μεγάλη ποικιλία πιάτων και συνοδευτικών. Δοκιμάσαμε σπετζοφάΐ, ένα κλασσικό πιάτο κεμπάπ και ένα πιάτο γιαουρτλού κεμπάπ. Όλα γευστικότατα και καλοψημένα με αποκορύφωση το γιαουρτλού κεμπάπ που έχει την ιδανική αναλογία γιαουρτιού κόκκινης σάλτσας, χωρίς να πνίγει και να καλύπτει τη γεύση του κεμπάπ. Στα συν και οι πατάτες τηγανητές που ήταν φρέσκες και το γλυκόπιοτο ροζέ κρασί.

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη και τα παιδιά άκρως ευγενικά και γεμάτα κέφι.

Κλείνοντας να πω ένα μπράβο στη διεύθυνση του μαγαζιού ( παρότι φανατική καπνίστρια ) που τηρεί το νόμο για το κάπνισμα στο εσωτερικό του καταστήματος δημιουργώντας μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Αυγ

Ειναι της μοδας ? ηρθε και θα μεινει ? Δεν ξερω τι να σας απαντησω, οταν ομως βλεπω ενα μεγαλο μαγαζι τη σημερον ημεραν γεματο με κοσμο σκεφτομαι πως θα εχει και ωραιο φαγητο.
Ημουν περαστικος 2-3 φορες και γινοταν χαμος απο κοσμο στο συγκεκριμενο μαγαζι.

Μετα απο μια βδομαδα διακοπων σε παραθαλλασιο χωριο της ευβοιας οπου εφαγα καταπληκτικο χωριατικο καλαμακι, επσης συναντησα το αθλιοτερο σερβις πανελλαδικος, αφου επεστεψα, εντελως τυχαια βρεθηκα Σαββατοβραδο με παρεα στο μπαρπαδημο στο μπουρναζι, μας υποδεχθηκαν θερμα (ισως τοσο θερμα που ενιωσα οτι με ηξεραν προσωπικα και παω χρονια εκει )

οι καταλογοι τα πιατα το ψωμι το νερο και ενα μικρο κερασμενο σπετσοφαι ηρθαν ταχυτατα. (εδω σκεφτηκα τους σερβιτορους στην ευβοια που πηγαιναν πανω κατω σαν σβουρες αφηνοντας ολους τους πελατες παραπονεμενους ταυτοχρονα)

Η παραγγελια περιελαμβανε γιαουρτουλου κεμπαπ καμποσες μεριδες (εχει και μιση αν δεν θελει καποιος ολοκληρη). Τυροπιτακια, πατατες με τηγανητα αυγα, και για μενα 2 καλαμακια χοιρινα ενα κεμπαπ για δοκιμη και κομμενες πιτουλες.

Το σπετσοφαι το εφαγα με επιφυλαξη θεωροντας οτι θα ειναι βαρυ, ηταν νοστιμο καλομαγειρεμενο σωστο αλατι πιπερι αναλογια υλικων (σαλτσας-πανσετας) και καθολου βαρυ 3/4 το καλυτερο πιατο

Τα τυροπιτακια ηταν οκ οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι και κακα σε γευση 2/4

Αυγα με πατατες στο τηγανακι( μιλαμε για το πιο απλο και κερδοφορο φαγητο για ολα τα φαγαδικα κοστος υλικων 0,60€
τιμη καπου στα 4€ ασχετο βεβαια. ) Ηταν βαρυ ετσι κι αλλιως εκ φυσεως του σαν πιατο, το γνωριζω αυτο αλλα εξτρα βουτηρο?? Στο τηγανι ειχε μπει μια γενναια ποσοτητα βουτυρου η οποια εκανε της φρεσκοκομμενες πατατες και την πολυ καλη εκτελεση της συνταγης να παει περιπατο.. βαρυτατο ακρως βουτηρατο 1/4.

Κεμπαπ γιαουρτουλου νοστιμο σε καμια περιπτωση πανω απο μετριο και ας ειναι η σπεσιαλιτε.. 2/4

Καλαμακι χοιρινο μαριναρισμενο κρεας κακης ποιοτητας σωστα ψημενο. Η κακη ποιοτητα το εκανε το χειροτερο πιατο που θα ηθελα να ξεχασω οτι το εβαλα στο στομαχι μου και μαλιστα βραδυ.

Κεμπαπακι σκετο νοστιμο σωστα ψημμενο το μονο που θα ξαναετρωγα!! 3/4.

Προφανως η θεση του καταστηματος και οι οικονομικες τιμες σε σχεση με αλλου φαγαδικα-μεζεδοπωλεια αλλα και μια απο τις αρτιοτερες εξυπηρετησεις που ελαβα απο σερβις το τελευταιο διαστημα αποτελουν το μιγμα της επιτυχιας του Μπαρμπαδημου.

Δεν θα ελεγα σε καποιον να παει εκει για φαγητο αλλα ουτε και να μην παει, περιεργη κατασταση...

Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπαινει στην λιστα μου!

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Καλές γεύσεις αρκετά καλό κεμπάπ και γιαουρτλου, αρκετά καλή αγγουροντοματα σε ποσότητα και σε ποιότητα.

Το σέρβις πολύ καλό παρά το πλήθος των πελατών

Όμορφος προσεγμένος χώρος

Το προτείνω.

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

Βρέθηκα στο μπουρνάζι πέμπτη απόγευμα και είπα να φάω κάτι στα γρήγορα.
Ψάχνοντας για κανένα σουβλατζίδικο βρέθηκα μπροστά στο μπαρμπαδήμο.
Περιποιημένο μαγαζί σχεδόν άδειο βέβαια αυτή την ώρα, αλλά με αρκετό προσωπικό στη σάλα και στην κουζίνα,

Πήρα δυο τυλιχτά ένα με κοτόπουλο και ένα με κεμπάπ και μία πατάτες.
Λίγο μικρά τα τυλιχτά, καλό με το κοτόπουλο, μέτριο μέ το κεμπάπ που περισσότερη γεύση έδιναν το τζατζίκι με το κρεμύδι παρά το κρέας.
Οι πατάτες καλές. Γιά ένα πρόχειρο γεύμα οκ αλλά δε με εμπνέει για κανονική έξοδο με την παρέα.

Σουβλάκι & Σχάρα - Περιστέρι, Αθήνα

πέμπτη μεσημέρι 20/11/14 βρεθηκαμε στο μπουρναζι, με μια φιλη.
ειχα ακούσει για την αλυσίδα μπαρμπαδήμος και ειπα να δοκιμάσουμε τις γευσεις του. ο χώρος μέσα άνετος και περιποιημένος αλλά καθίσαμε έξω γιατί ο καιρός ήταν πολύ καλός.

η εξυπηρέτηση άψογη και με χαμόγελο από το προσωπικό, που σίγουρα ήταν εκπαιδευμένο για το πως θα συμπεριφέρεται.
Πήραμε τζατζίκι πολύ καλό και πολύ δυνατό με το αγγούρι και το σκόρδο σε μικρά κομματάκια και γιαούρτι καλής ποιότητας.
μια μελιτζάνα τηγανιτή με μέλι, τίποτα τό ιδιαίτερο.

το σις κεμπάπ ήταν μαριναρισμένο και σου άφηνε μια καλή γεύση αλλά νομίζω ότι ήταν το περιτύλιγμα για να μη φαίνεται η κακή ποιότητα στο κρέας. Και οταν λέω κακή ποιότητα δεν εννοώ ότι ήταν χαλασμένο. Απλά υπάρχουν ακριβά και φθηνά κρέατα. Αυτό δεν ήταν ακριβό.

Στο γιαουρτλού το κεμπάπ άγευστο, άλλωστε μετά το πρόσεξα, στον κατάλογο έγραφε ότι ο κιμάς ήταν καλής ποιότητας απο αρνί και μοσχάρι ¨κατεψυγμένο¨
Το κατεψυγμένο κρέας μπορεί να ειναι καλής ποιότητας σε σχέση με άλλα κατεψυγμένα όχι όμως σε σχέση με τα φρέσκα.

Οταν δεν μένεις ευχαριστημένος από το φαγητό όσα και να πληρώσεις ακριβά είναι
Την επόμενη φορά θα πάω όπου σερβίρουν φρέσκα κρέατα.....