Στην κουζίνα μας δεν υπάρχει τίποτα προψημένο. Δεν ξαναζεσταίνουμε και ξεκινάμε να ψήνουμε μόλις μας δώσετε την παραγγελία σας. Τα σουβλάκια μας είναι 100% χειροποίητα και όλα μας τα κρεατικά ψήνονται σε φυσικό κάρβουνο. Με τις σμυρνέικες μας συνταγές για σουτζούκι, παστουρμά, κεμπάπ, κιοφτέ, σις κεμπαπ, γιαουρτλού κεμπάπ, μοσχάρι τας κεμπάπ και συκώτι μόσχου γάλακτος δημιουργούμε γεύσεις που θα σας ταξιδέψουν. Ψητές πιπεριές και ντομάτες, μελιτζανοσαλάτα, χουμους, ταμπουλέ, τουρλού-τουρλού μελιτζάνες και κολοκυθάκια στη σχάρα, αυγά του Κανακάρη, μελιμελιτζάνες είναι μερικά από τα πιάτα μας που μπορείτε να απολαύσετε για να συνοδεύσετε τα κρεατικά.

Τρίτη-Κυριακή 12.00-01.00 Δευτέρα κλειστά

Κάνει delivery
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

21 Νοε 2017

Συνολικά έχω πάει 6-7 φορές τα τελευταία 2 χρόνια.. ο μόνος λόγος που δεν έχω πάει πολύ περισσότερες είναι ότι δεν μένω στην Αθήνα.
Λοιπόν πάμε:

Σέρβις από τα καλύτερα που έχω δει σε ταβέρνες του είδους.. ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί, με πραγματική διάθεση να τιμήσουν τον πελάτη
Φαγητό ότι ακριβώς περιμένεις από ένα μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του. Τα ψητά του είναι καταπληκτικά..
Τιμές κανονικότατες

Δεν έχω άποψη για τα γλυκά γιατί δεν έτυχε να δοκιμάσω κάποιο παρ' όλο που ο τεράστιος (σε όγκο), κατάλογος των γλυκών σε έβαζε στην πρίζα να δοκιμάσεις..

Αρνητικό το ότι την τελευταία φορά που πήρα τηλέφωνο για να κλείσω τραπέζι μου είπαν ότι δεν κάνουν κρατήσεις, και όταν φτάσαμε χρειάστηκε να περιμένουμε 10-15 λεπτά για να καθήσουμε έξω
Το συνιστώ πάντως!!

08 Μαι 2017

Κυριακή μεσημέρι και μεγάλη παρέα με 6 ενήλικες και 6 παιδιά καταλήξαμε στο Περιστέρι και στον Μπαρμπαδήμο μετά από πρόταση φίλου που μένει στην περιοχή. Νωρίτερα είχε προηγηθεί τηλέφωνο για κράτηση, που όμως δεν κάνουν, ωστόσο, μας είπαν ότι θα μας κρατήσουν ένα τραπέζι εσωτερικά εφόσον πηγαίναμε στην επόμενη μισή ώρα και αυτό λόγω των 6 μικρών παιδιών.

Δυστυχώς, όταν πήγαμε, κανένας δεν ήξερε τίποτα και μας έβαλαν σε ένα τραπέζι 12 ατόμων ελεύθερο που υπήρχε στο απέναντι πεζοδρόμιο. Ηλιόλουστη μέρα, όλοι έξω για φαγητό και η αλήθεια είναι ότι οι σερβιτόροι, νέα και ευγενικά παιδιά έκαναν ότι μπορούσαν.

Εσωτερικά ο χώρος, όσο μπόρεσα να δω μπαίνοντας για να ρωτήσουμε για το τραπέζι μας, παραπέμπει λίγο στο σπιτάκι της γνωστής σε όλους μας Λωξάντρας, με τα κοφτά κουρτινάκια στα παράθυρα και το αρχοντικό, σκούρο ξύλο στη διακόσμηση. Αριστερά, πίσω από μία τζαμαρία, ο φούρνος και δύο χαμογελαστές κοπέλες που φτιάχνουν τη ζύμη για τις πίτες και έχουν αναλάβει και το ψήσιμό τους.

Στα της παραγγελίας τώρα. Πήραμε τα εξής:

- Χωριάτικη σαλάτα Χ 2, που ήταν μεγάλη μερίδα με τυρομπουκιές και κάπαρη επιπλέον, με δροσερά λαχανικά.
- Χούμους Χ 1, απλό στην παρουσίαση, με έντονη κάπως παραπάνω τη γεύση από το ταχίνι.
- Ταμπουλέ σαλάτα Χ 1, που ήρθε κλασσικά σε μικρό πιατάκι, με το μαϊντανό χοντροκομμένο. Δροσερή σαλάτα όμως της έλειπε η ένταση. Για τα μικρά της παρέας ωστόσο ήταν ότι έπρεπε.
- Πατάτες Χ 3, φρεσκοτηγανισμένες και κομμένες στο χέρι ευτυχώς.
- Σαγανάκι Χ 2, με την πολύ ωραία πατέντα να είναι με αλεύρι ολικής άλεσης η εξωτερική κρούστα. Απίθανο ορεκτικό.
- Τυλιχτό κοτόπουλο Χ 1. Απλά ένα τυλιχτό, χωρίς κάτι το αρνητικό ή πολύ θετικό σαν σουβλάκι.
- Μερίδα κοτόπουλο Χ 2, που αποτελείται από κομμάτια κοτόπουλου σε 2 σούβλες, μαριναρισμένα, συνοδείας πιπεριάς κέρατου, ντομάτας και κρεμμυδιού κλασσικά. Ζουμερό και πολύ καλά ψημένο το κοτόπουλο, για όλους πολύ καλό, προσωπικά θα το επιθυμούσα με περ/ρη ένταση.
- Μερίδα του αναποφάσιστου Χ 1, που είχε από μία σούβλα από όλα τα κρεατικά: κεμπάπ, σουτζούκι, χοιρινό, κοτόπουλο. Γενναία μερίδα, αλλά γενικά πολλά κρεατικά μαζί που μπέρδευες κάπως τη γεύση συνολικά.
- Γιαουρτλού Χ 3. Η κλασσική εκδοχή, με μπόλικο το γιαουρτάκι και το κεμπάπ ζουμερό και πολύ καλά ψημένο χωρίς στο τέλος να σου αφήνει καμία βαριά γεύση στο στόμα ή στο στομάχι.
- Σις χοιρινό Χ 2. Κατά εμέ, το καλύτερο πιάτο μαζί με τα μπουρέκια τους. Χοιρινό μαλακό και με φοβερή μαρινάδα, ίσως πιο πικάντικο να το ήθελα, όμως η γεύση σε απογείωνε πραγματικά. Με τα κλασσικά συνοδευτικά, δεν ήθελες με τίποτα να σταματήσεις να το τρως.
- Γκιουζλεμέ Χ 2, τα κλασσικά πιτάκια- μπουρέκια τους με ένα δικό τους τυρί που συγνώμη δεν θυμάμαι το όνομα τώρα. Τραγανά, χωρίς ίχνος λαδίλας, 3 μεγάλα κομμάτια σαν τυροπιτάκια, ξετρέλαναν μικρούς και μεγάλους.

Για όλα αυτά μαζί με 2 μπουκάλια νερό, 1 λίτρο χύμα αξιοπρεπές λευκό κρασί και 2 πορτοκαλάδες, πληρώσαμε 125,00 Ευρώ. Πιάτα ήπια σε ένταση για εμένα, ωστόσο μια χαρά για όλους τους υπόλοιπους που δεν είναι και τόσο φανατικοί του πικάντικου όσο εγώ, νόστιμα, που μας άφησαν ωραία επίγευση. Και το πιο βασικό; Φύγαμε χωρίς καθόλου να νιώθουμε βαρύ το στομάχι μας. Αν βρεθώ στην περιοχή, θα ξαναπάω, αλλά θα προτιμήσω μία καθημερινή με λιγότερο κόσμο ώστε να το ευχαριστηθώ καλύτερα.

02 Μάρ 2018

Αν και οι franchise νεο-σουβλακερί δεν με τραβάνε ιδιαίτερα (συνήθως βρίσκει κανείς μέτρια γεύση, μικρή ποσότητα και ακριβή τιμή) ο Μπαρμπαδήμος στο Περιστέρι κατάφερε να αλλάξει την προκατάληψη που είχα πριν φτάσουμε στο μαγαζί.

Πήγαμε 4 άτομα Σάββατο βράδυ το τελευταίο Σ/Κ της αποκριάς και, αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, μετά από λίγα λεπτά αναμονής οι πολύ ευγενικοί σερβιτόροι μας βρήκαν ένα άνετο τραπέζι.

Η διακόσμηση τυπική για το είδος του καταστήματος (παλιές φωτογραφίες και διαφημίσεις στους τοίχους, ξύλινες καρέκλες "παλαιού τύπου" κτλ) αλλά συμπαθητική. Το σέρβις όμως εξαιρετικό. Όλοι οι σερβιτόροι ευγενέστατοι ενώ η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη.

Πήραμε ο καθένας διαφορετικό πιάτο (κεμπάπ, γιαουρλου κεμπάπ, μοσχαράκι μπουκιές και ένα mix κρεατικών), ήταν όλα καλοψημένα, νόστιμα και ζουμερά ενώ οι ποσότητες χορταστικές.

Στα συν και το γεγονός ότι στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού δεν υπήρχε καπνός τσιγάρου (τουλάχιστον γύρω μας δεν αντιλήφθηκα κάτι).

Πληρώσαμε συνολικά 74 ευρώ (μαζί με 1 κιλό κρασί και ένα γλυκό), τιμή ελαφρώς τσιμπημένη για σουβλακερί αλλά φάγαμε καλά και το ευχαριστηθήκαμε. Το κατάστημα προτείνεται οπωσδήποτε και σε πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε.