Στην κουζίνα μας δεν υπάρχει τίποτα προψημένο. Δεν ξαναζεσταίνουμε και ξεκινάμε να ψήνουμε μόλις μας δώσετε την παραγγελία σας. Τα σουβλάκια μας είναι 100% χειροποίητα και όλα μας τα κρεατικά ψήνονται σε φυσικό κάρβουνο. Με τις σμυρνέικες μας συνταγές για σουτζούκι, παστουρμά, κεμπάπ, κιοφτέ, σις κεμπαπ, γιαουρτλού κεμπάπ, μοσχάρι τας κεμπάπ και συκώτι μόσχου γάλακτος δημιουργούμε γεύσεις που θα σας ταξιδέψουν. Ψητές πιπεριές και ντομάτες, μελιτζανοσαλάτα, χουμους, ταμπουλέ, τουρλού-τουρλού μελιτζάνες και κολοκυθάκια στη σχάρα, αυγά του Κανακάρη, μελιμελιτζάνες είναι μερικά από τα πιάτα μας που μπορείτε να απολαύσετε για να συνοδεύσετε τα κρεατικά.

Τρίτη-Κυριακή 12.00-01.00 Δευτέρα κλειστά

Κάνει delivery
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

21 Νοε 2017

Συνολικά έχω πάει 6-7 φορές τα τελευταία 2 χρόνια.. ο μόνος λόγος που δεν έχω πάει πολύ περισσότερες είναι ότι δεν μένω στην Αθήνα.
Λοιπόν πάμε:

Σέρβις από τα καλύτερα που έχω δει σε ταβέρνες του είδους.. ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί, με πραγματική διάθεση να τιμήσουν τον πελάτη
Φαγητό ότι ακριβώς περιμένεις από ένα μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του. Τα ψητά του είναι καταπληκτικά..
Τιμές κανονικότατες

Δεν έχω άποψη για τα γλυκά γιατί δεν έτυχε να δοκιμάσω κάποιο παρ' όλο που ο τεράστιος (σε όγκο), κατάλογος των γλυκών σε έβαζε στην πρίζα να δοκιμάσεις..

Αρνητικό το ότι την τελευταία φορά που πήρα τηλέφωνο για να κλείσω τραπέζι μου είπαν ότι δεν κάνουν κρατήσεις, και όταν φτάσαμε χρειάστηκε να περιμένουμε 10-15 λεπτά για να καθήσουμε έξω
Το συνιστώ πάντως!!

10 Οκτ 2016

Ο Μπαρμπαδήμος είναι ένα μαγαζί με σταθερή και διαχρονική αξία, που δεν κάνει αρπαχτή, ππου δεν συμβιβάζεται σε θέματα ποιότητας και για το λόγο αυτό παραμένει σε πείσμα των καιρών αλλά και και των υπόλοιπων ομοειδών φαγάδικων που ανοίγουν κατά κόρον, διαρκούν για λίγο καιρό και στη συνέχεια εξαφανίζονται. Αυτή άλλωστε είναι και η λογική σειρά που ακολουθούν όσοι θέλουν να κάνουν αρπαχτή και δεν ενδιαφέρονται να δουν τα πράγματα με την προοπτική του χρόνου.

Ο Μπαρμπαδήμος εκτός από άλλο ένα σουβλατζίδικο-ψητοπωλείο διαθέτει και αρκετές πολίτικες γεύσεις και ίσως είναι ένας από τους βασικούς λόγους που το καθιστά ένα "άλλο", διαφορετικό ψητοπωλείο από τα συνηθισμένα. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, γραφικός και περιποιημένος, γεμάτος από διακοσμητικά ρετρό αντικείμενα. Κυριαρχεί το βαθύ κόκκινο παντού. Τα τραπεζοκαθίσματα παραδοσιακά. Έχει και αρκετά στο απέναντι πεζοδρόμιο, καθώς το ψητοπωλείο βρίσκεται επάνω στην πλατεία Μπουρναζίου.

Ένα από τα δυνατά σημεία του μαγαζιού είναι σίγουρα η εξυπηρέτηση στην οποία παίρνει άριστα: εξαιρετικό συντονισμός, οργάνωση, αμεσότητα, όλα λειτουργούν σαν καλοκουρδισμένο ρολόι και αντεπεξέρχονται τέλεια ακόμη κα με τον πολύ κόσμο.

Μεσημέρι καθημερινής που το επισκέφτηκα είχε αρκετό κόσμο. Στην αρχή για καλωσόρισμα έρχεται μαζί με το ψωμάκι κάτι σαν ορεκτικό με καυτερή σάλτσα και λουκάνικο, για να σε βάλει στο κλίμα και να σου υπενθυμίσει πού ακριβώς βρίσκεσαι: σε ένα μαγαζί πολίτικο, στο οποίο το πικάντικο ή το καυτερό είναι στην ημερήσια διάταξη. Στη συνέχεια -δυστυχώς φάουλ για όσους το κάνουν- προσγειώνεται ένα εμφιαλωμένο νερό. Κατά τη γνώμη μου το δυνατ΄χαρτί του μαγαζιού είναι οι μερίδες με τα κεμπάμπ που έρχονται σε πολλούς δυνατούς συνδυασμούς, αρκετά ευμεγέθεις και χορταστικές, ικανές να χορτάσουν και 2 άτομα. Συνοδεύονται από τις γνωστές πιτούλες, το κρεμμύδι, τη ντομάτα και την πιπεριά. Ένα από τα πολύ ενδιαφέροντα εδέσματα είναι κατά τη γνώμη μου οι τηγανητές πατάτες ομελέτα με 2 τηγανητά αυγά που σερβίρονται στο τηγανάκι όπως ακριβώς ετοιμάζονται. Η καπνιστή μελιτζανοσαλάτα και η ταμπουλέ είναι στα must, ενώ σε όσους αρέσει ο παστουρμάς ή το σουτζούκι, βρίσκονται στο σωστό μαγαζί! Διαθέτει όλα τα είδη κρέατος. Κανένα δεν μένει παραπονεμένος. Σερβίρει και το "μπερεκέτι" το πιάτο δηλαδή που τα περιέχει όλα και είναι για μερακλήδες αλλά και τον "αχταρμά" που περιλαμβάνει όλα τα είδη κεμπάμπ, φυσικά με τα κλασικά συνοδευτικά! Τα τυλιχτά και τα καλαμάκια είναι νόστιμα, λίγο μικρά σε μέγεθος με την κλασική δική του σάλτσα. παρέλειψα την τελευταία φορά να δοκιμάζω γκοιυζλεμέ, μια παραδοσιακή πολίτικη πίτα με γέμιση.

Στο τέλος κερνάνε γλυκάκι, συνήθως χαλβά σιμιγδαλένιο ή κάτι άλλο, ένα έχει μείνει χώρος στο στομάχι μετά τη γευστική κραιπάλη που έχει προηγηθεί και μόνο στην περίπτωση που δεν έχει κάποιος απογειωθεί -πράγμα σπάνιο- με το εκμέκ.

Η σχέση ποιότητας-τιμής είναι εξαιρετική. Το μαγαζί αντέχει στο χρόνο και το αξίζει!

08 Μαι 2017

Κυριακή μεσημέρι και μεγάλη παρέα με 6 ενήλικες και 6 παιδιά καταλήξαμε στο Περιστέρι και στον Μπαρμπαδήμο μετά από πρόταση φίλου που μένει στην περιοχή. Νωρίτερα είχε προηγηθεί τηλέφωνο για κράτηση, που όμως δεν κάνουν, ωστόσο, μας είπαν ότι θα μας κρατήσουν ένα τραπέζι εσωτερικά εφόσον πηγαίναμε στην επόμενη μισή ώρα και αυτό λόγω των 6 μικρών παιδιών.

Δυστυχώς, όταν πήγαμε, κανένας δεν ήξερε τίποτα και μας έβαλαν σε ένα τραπέζι 12 ατόμων ελεύθερο που υπήρχε στο απέναντι πεζοδρόμιο. Ηλιόλουστη μέρα, όλοι έξω για φαγητό και η αλήθεια είναι ότι οι σερβιτόροι, νέα και ευγενικά παιδιά έκαναν ότι μπορούσαν.

Εσωτερικά ο χώρος, όσο μπόρεσα να δω μπαίνοντας για να ρωτήσουμε για το τραπέζι μας, παραπέμπει λίγο στο σπιτάκι της γνωστής σε όλους μας Λωξάντρας, με τα κοφτά κουρτινάκια στα παράθυρα και το αρχοντικό, σκούρο ξύλο στη διακόσμηση. Αριστερά, πίσω από μία τζαμαρία, ο φούρνος και δύο χαμογελαστές κοπέλες που φτιάχνουν τη ζύμη για τις πίτες και έχουν αναλάβει και το ψήσιμό τους.

Στα της παραγγελίας τώρα. Πήραμε τα εξής:

- Χωριάτικη σαλάτα Χ 2, που ήταν μεγάλη μερίδα με τυρομπουκιές και κάπαρη επιπλέον, με δροσερά λαχανικά.
- Χούμους Χ 1, απλό στην παρουσίαση, με έντονη κάπως παραπάνω τη γεύση από το ταχίνι.
- Ταμπουλέ σαλάτα Χ 1, που ήρθε κλασσικά σε μικρό πιατάκι, με το μαϊντανό χοντροκομμένο. Δροσερή σαλάτα όμως της έλειπε η ένταση. Για τα μικρά της παρέας ωστόσο ήταν ότι έπρεπε.
- Πατάτες Χ 3, φρεσκοτηγανισμένες και κομμένες στο χέρι ευτυχώς.
- Σαγανάκι Χ 2, με την πολύ ωραία πατέντα να είναι με αλεύρι ολικής άλεσης η εξωτερική κρούστα. Απίθανο ορεκτικό.
- Τυλιχτό κοτόπουλο Χ 1. Απλά ένα τυλιχτό, χωρίς κάτι το αρνητικό ή πολύ θετικό σαν σουβλάκι.
- Μερίδα κοτόπουλο Χ 2, που αποτελείται από κομμάτια κοτόπουλου σε 2 σούβλες, μαριναρισμένα, συνοδείας πιπεριάς κέρατου, ντομάτας και κρεμμυδιού κλασσικά. Ζουμερό και πολύ καλά ψημένο το κοτόπουλο, για όλους πολύ καλό, προσωπικά θα το επιθυμούσα με περ/ρη ένταση.
- Μερίδα του αναποφάσιστου Χ 1, που είχε από μία σούβλα από όλα τα κρεατικά: κεμπάπ, σουτζούκι, χοιρινό, κοτόπουλο. Γενναία μερίδα, αλλά γενικά πολλά κρεατικά μαζί που μπέρδευες κάπως τη γεύση συνολικά.
- Γιαουρτλού Χ 3. Η κλασσική εκδοχή, με μπόλικο το γιαουρτάκι και το κεμπάπ ζουμερό και πολύ καλά ψημένο χωρίς στο τέλος να σου αφήνει καμία βαριά γεύση στο στόμα ή στο στομάχι.
- Σις χοιρινό Χ 2. Κατά εμέ, το καλύτερο πιάτο μαζί με τα μπουρέκια τους. Χοιρινό μαλακό και με φοβερή μαρινάδα, ίσως πιο πικάντικο να το ήθελα, όμως η γεύση σε απογείωνε πραγματικά. Με τα κλασσικά συνοδευτικά, δεν ήθελες με τίποτα να σταματήσεις να το τρως.
- Γκιουζλεμέ Χ 2, τα κλασσικά πιτάκια- μπουρέκια τους με ένα δικό τους τυρί που συγνώμη δεν θυμάμαι το όνομα τώρα. Τραγανά, χωρίς ίχνος λαδίλας, 3 μεγάλα κομμάτια σαν τυροπιτάκια, ξετρέλαναν μικρούς και μεγάλους.

Για όλα αυτά μαζί με 2 μπουκάλια νερό, 1 λίτρο χύμα αξιοπρεπές λευκό κρασί και 2 πορτοκαλάδες, πληρώσαμε 125,00 Ευρώ. Πιάτα ήπια σε ένταση για εμένα, ωστόσο μια χαρά για όλους τους υπόλοιπους που δεν είναι και τόσο φανατικοί του πικάντικου όσο εγώ, νόστιμα, που μας άφησαν ωραία επίγευση. Και το πιο βασικό; Φύγαμε χωρίς καθόλου να νιώθουμε βαρύ το στομάχι μας. Αν βρεθώ στην περιοχή, θα ξαναπάω, αλλά θα προτιμήσω μία καθημερινή με λιγότερο κόσμο ώστε να το ευχαριστηθώ καλύτερα.

02 Μάρ 2018

Αν και οι franchise νεο-σουβλακερί δεν με τραβάνε ιδιαίτερα (συνήθως βρίσκει κανείς μέτρια γεύση, μικρή ποσότητα και ακριβή τιμή) ο Μπαρμπαδήμος στο Περιστέρι κατάφερε να αλλάξει την προκατάληψη που είχα πριν φτάσουμε στο μαγαζί.

Πήγαμε 4 άτομα Σάββατο βράδυ το τελευταίο Σ/Κ της αποκριάς και, αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, μετά από λίγα λεπτά αναμονής οι πολύ ευγενικοί σερβιτόροι μας βρήκαν ένα άνετο τραπέζι.

Η διακόσμηση τυπική για το είδος του καταστήματος (παλιές φωτογραφίες και διαφημίσεις στους τοίχους, ξύλινες καρέκλες "παλαιού τύπου" κτλ) αλλά συμπαθητική. Το σέρβις όμως εξαιρετικό. Όλοι οι σερβιτόροι ευγενέστατοι ενώ η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη.

Πήραμε ο καθένας διαφορετικό πιάτο (κεμπάπ, γιαουρλου κεμπάπ, μοσχαράκι μπουκιές και ένα mix κρεατικών), ήταν όλα καλοψημένα, νόστιμα και ζουμερά ενώ οι ποσότητες χορταστικές.

Στα συν και το γεγονός ότι στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού δεν υπήρχε καπνός τσιγάρου (τουλάχιστον γύρω μας δεν αντιλήφθηκα κάτι).

Πληρώσαμε συνολικά 74 ευρώ (μαζί με 1 κιλό κρασί και ένα γλυκό), τιμή ελαφρώς τσιμπημένη για σουβλακερί αλλά φάγαμε καλά και το ευχαριστηθήκαμε. Το κατάστημα προτείνεται οπωσδήποτε και σε πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε.

16 Οκτ 2016

«Στρατηγέ, τι γύρευες στην Λάρισα, εσύ ένας Υδραίος;», αναφώνησα ως άλλος Εγγονόπουλος, μόλις οι φίλες μου με προσγείωσαν στον τεράστιο, πολυεπίπεδο χώρο του ΑΠΟΛΙΣ στην Πετρούπολη. Βλέπετε, οποιαδήποτε περιοχή βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των πέντε χιλιομέτρων από την Ομόνοια μού φαίνεται άγνωστη, εξωτική και περίεργη. Σαν ταξίδι στο εξωτερικό, ένα πράγμα…Αφού απολαύσαμε την πραγματικά εξαιρετική θέα, ήπιαμε το (ακριβό) απεριτίφ μας, χαζέψαμε τις κάπως φλύαρα και εξεζητημένα ντυμένες κοπέλες καθώς και τους καλλίγραμμους και άλκιμους νέους, είπαμε να κατηφορίσουμε κατά το Μπουρνάζι, προς βρώσιν! Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπεινούσαμε, πιο πολύ θέλαμε να παρατείνουμε τη βραδιά και την κουβέντα!

Τα κορίτσια πρότειναν τον «Μπαρμπαδήμο», εγώ άποψη δεν είχα (περίεργο, αλλά συμβαίνει κάπου-κάπου! ) κι έτσι με συνοπτικές διαδικασίες καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που καταλαμβάνει το μαγαζί. Εκείνη τη στιγμή, γύρω στις 11.00 που φτάσαμε, υπήρχαν μόνο δυο-τρεις παρέες κι έτσι ήμαστε άνετα, όμως θεωρώ πως όταν είναι γεμάτο θα πρέπει να είναι αρκετά ασφυκτική η ατμόσφαιρα καθώς τα τραπέζια είναι κάπως στριμωγμένα, υπάρχει οχλαγωγία από το δρόμο καθώς κι ένα στέγαστρο που όσο να΄ναι εγκλωβίζει τους ήχους και τον αέρα… Το εσωτερικό έδινε μια αίσθηση καθαριότητας και φρεσκάδας με μια ματιά που έριξα.
Θα σχολιάσω κι εγώ τους καταλόγους! Ούτε σε «σουβλάκι, syrtaki dance, zorba the greek» μαγαζί στη Χερσόνησο δεν θα βρεις τόσο κακόγουστες φωτογραφίες των πιάτων. Πραγματικά σου κόβουν την όρεξη! Δώστε βρε άνθρωποι δουλειά σ΄ένα γραφίστα να σας φτιάξει έναν κατάλογο της προκοπής…

Κινηθήκαμε σε πολίτικες γεύσεις που όμως δεν μπορώ να πω πως μας ενθουσίασαν. Συγκεκριμένα πήραμε:
Γκιουζλεμέ, ωραίο τραγανό φύλλο, ισορροπημένη γέμιση με τυρί και παστουρμά, κακό και πολύ λάδι στο τηγάνι
Αβγά του κανακάρη, οι πατάτες ελαφρώς πανιασμένες, τα αβγά όχι και τόσο καλοψημένα, ωραίο το σουτζούκι, σίγουρα δεν ήταν φρεσκοτηγανισμένα
Χούμους, αδιάφορο
Μελιτζάνες τηγανιτές, αδιάφορες
Καλαμάκια κοτόπουλο, πολύ μικρά κομμάτια κοτόπουλο, είχαν στεγνώσει
Το ωραιότερο πιάτο ήταν, κατά τη γνώμη μου, το καλωσόρισμά τους. Πάρα πολύ ωραίο σπετζοφάι, με δεμένη καυτερή κόκκινη σάλτσα και θαυμάσιο λουκάνικο.

Στα πολύ πλην το εμφιαλωμένο νερό για το οποίο δεν ερωτηθήκαμε.
Στα πολύ συν οι πραγματικά ευγενείς και φιλόξενοι σερβιτόροι.
Ίσως ήταν η ώρα, ίσως δεν δοκιμάσαμε αντιπροσωπευτικά πιάτα, δεν ξέρω. Θα το χαρακτήριζα ως ένα μαγαζί όπου μπορείς να χορτάσεις την πείνα σου χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Οι τιμές είναι καλές. Γι΄αυτά που σας περιέγραψα συν μισό κιλό γλυκόπιοτο ροζέ κρασί, πέντε "κορίτσια στο χορό", δώσαμε 32 euro.

ΥΓ: Καθώς παίρναμε το δρόμο της επιστροφής, από τα μπαράκια και τα club ερχόταν στ΄αυτιά μας σα βουερό, θολό ποτάμι ένα συνονθύλευμα δυνατής μουσικής(;). Κορίτσια κι αγόρια περπατούσαν στο δρόμο, μπαινόβγαιναν στα μαγαζιά, μιλούσαν στα κινητά.
Ξαναθυμήθηκα τη φράση του αγαπημένου μου. Την επαναλαμβάνει κάθε φορά που, έκπληκτη, του διηγούμαι κάτι που με εντυπωσιάζει: ''Υπάρχουν πολλά παράλληλα σύμπαντα, εμείς, νομίζουμε πως υπάρχει μόνο το δικό μας"...