BARROW BURGER BAR
American style

Ν.Σμύρνη

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Burgers, Steaks, Appetizers, Salads & Homemade Desserts.

Κυριακή - Πέμπτη (13:00 μέχρι 00:30) Παρασκευή - Σάββατο (13:00 μέχρι 01:30)

01 Μαι 2016

Μεσημέρι Σαββάτου 16 Απριλίου και μετά από ένα πρωινό γεμάτο με εξωτερικές δουλειές αποφασίσαμε με τον άντρα μου να τσιμπήσουμε κάτι έξω. Πήγαμε ποδαράτη βολτούλα στην όμορφη πλατεία της γειτονικής μας Νέας Σμύρνης. Αμέτρητες πλέον οι επιχειρήσεις που προσφέρουν φαγητό εκεί και τελικά μας τράβηξε η μυρωδιά των burgers.

Ο εσωτερικός χώρος, όσο φαινόταν απ' έξω, είναι πολύ μικρός, αλλά ευχάριστος. Εμείς καθίσαμε σε έναν πάγκο στον εξωτερικό χώρο από όπου είχαμε απρόσκοπτη θέα στην πλατεία,

Από την αρχή μέχρι το τέλος του γεύματος εξυπηρετηθήκαμε από ένα νεαρό ευγενέστατο σερβιτόρο. Ήταν απροσποίητα χαμογελαστός και ανταποκρίθηκε άμεσα σε ότι ζητήσαμε. Μας έδωσε τους καταλόγους και μας έλυσε πρόθυμα όποια απορία προέκυψε.

Παραγγείλαμε
- σαλάτα caesar's
- cheeseburger με προσθήκη cheddar και bacon στις πατάτες
- mushroom burger
- μικρή μπύρα lager βαρέλι
- coca cola

Το μέγεθος των burgers ήταν κανονικό, ούτε μικρό ούτε μεγάλο. Τα μπιφτέκια ήταν ζουμερά και κρεατένια και οι σως τους εύγευστες. Η σαλάτα επίσης πολύ καλή με ζεστό τρυφερό ψητό κοτοπουλάκι. Το μόνο μειονέκτημα ήταν οι πατάτες που συνόδευαν τα burgers, καθώς ήταν αρκετά μαλακές και λαδοπιωμένες.
Δεν ήταν κανένα πιάτο για να μας πάρει το μυαλό, όμως ήταν και τα 3 πολύ αξιοπρεπή και νόστιμα.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 30€, έμεινα ικανοποιημένη από το vfm.

Συμπερασματικά, το Barrow Burger Bar είναι μια καλή πρόταση για burger στην πλατεία της Νέας Σμύρνης.
Σίγουρα θα τύχει να ξαναπάω και θα το πρότεινα σε όσους βρεθούν στην περιοχή.

29 Δεκ 2015

Κυριακή με ανοιχτά τα μαγαζιά 4 άτομα για βολτά και μετά φαγητό στην Νέα Σμύρνη.

Χώρος (2/4):

Σε κεντρικότατο σημείο πάνω στην πλατεία της Νέας Σμύρνης βρίσκεται το barrow burger bar, ένα μικρό μαγαζί με 2-3 πάγκους μπροστά ακριβώς απο το μαγαζί πάνω στην πλατεία, έναν στενό εσωτερικό χώρο όπου βασικά χωράει μόνο η κουζίνα και μια σκάλα που σε οδηγεί στον πάνω όροφο όπου υπάρχουν τραπεζάκια (5-6 το πολύ) για να καθίσεις. Ο χώρος δεν λέει τίποτα απο πλευράς διακόσμησης απλά είναι καθαρός και με καλές αποστάσεις τα τραπέζια.

Ποιότητα φαγητού (3/4):

Πήραμε 2 σαλάτες του Καίσαρα με κοτόπουλο φιλέτο, τις οποίες επιστρέψαμε και τις 2 καθώς μυρίζανε υπερβολικά ψαρίλα (με έκπληξη έμαθα οτι στην σάλτσα βάζουν αντζούγια) και ζητήσαμε μια χωρίς σάλτσα όπερ και εγένετο χωρίς επιπλέον χρέωση.

Δοκιμάσαμε 2 κροκέτες κίτρινων τυριών με φύλλο (καλές, βαθμολογία 7/10)

Πατάτες με αυγά μάτια (δεν τρελαίνομαι για το συγκεκριμένο έδεσμα, απο τις εντυπώσεις του υπόλοιπου κόσμου θα έβαζα βαθμολογία 7/10)

Πήραμε 4 burger (το 1 cheese,2 barbecue και 1 με αυγό) σερβιρισμένα στο πανεράκι με πατάτες και απο πάνω τυρί cheddar. Τα μπιφτέκια ζουμερά, καλά σε γεύση και μέτρια ποσότητα. Δεν ήταν κακά αλλά δεν ήταν σε γεύση εφάμιλλα με αυτά στο juicy ή στο μπάρμπεκιου. Βαθμολογία 7/10

Πήραμε και ένα κοτόπουλο φιλέτο (για το μωρό) στην σχάρα με πατατές σερβιρισμένο σε ένα ξύλινο πλατό. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το κοτόπουλο ήταν στεγνό και σαν μερίδα ηταν καλή. Βαθμολογία 6.5/10.

Γενικά στην βαθμολογία θα έβαζα 2.5/4 εάν υπήρχε.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Το παιδί που μας σέρβιρε ευγενικό, εξυπηρετικό και με χαμόγελο μας απάντησε και ανταποκρίθηκε θετικά σε κάθε μας ερώτηση. Θετικό επίσης ότι δέχτηκαν να μας αλλάξουν τις σαλάτες άμεσα χωρίς να τις χρεώσουν (ίσως κατάλαβαν οτι μύριζε υπερβολικά ψαρίλα!! ).

Στα αρνητικά τώρα ο χρόνος απόκρισης της κουζίνας καθώς υπήρξε αρκετή καθυστέρηση για να έρθουν τα πρώτα και ακόμα μεγαλύτερη να έρθουν τα δεύτερα ή να έρθει η αλλαγή της σαλάτας (ήρθε αφού είχαμε φάει και τα κυρίως). Στην αρχή πιστέψαμε ότι η αργοπορία οφειλόταν στο ότι θέλανε να τα φέρουν όλα μαζί, αλλά τελικά διαψευστήκαμε.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 4 αναψυκτικά πληρώσαμε σχεδόν 74 ευρώ. Πιστευώ ότι ήταν πολλά για αυτά που φάγαμε καθώς δεν μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Απο την άλλη μεριά σίγουρα 5 κυρίως και 3 ορεκτικά και σαλάτες και αναψυκτικά δεν ήταν και λίγα οπότε για αυτό βάζω 3/4.

Όταν βρεθώ στην περιοχή θα ξαναδοκιμάσω κάποιο burger του για να βγάλω μια καλύτερη άποψη.

22 Φεβ 2016

Πέμπτη βράδυ, ήμουνα με μια φίλη στη Νέα Σμύρνη, είχαμε όρεξη για burger και ξαφνικά θυμήθηκα τις καλές κριτικές στο ask4food για το Barrow Burger Bar. Κάνοντας βόλτα στην πολυσύχναστη κεντρική Πλατεία της Νέας Σμύρνης και πιάτσα για κάθε είδους μαγαζιά και φαγάδικα, το συναντήσαμε στο κάτω μέρος της Πλατείας, κοντά στον Βασιλόπουλο της περιοχής.

Είναι ένα μικρό δίπατο μέρος, που λειτουργεί από το 2014, και είναι καθημερινά ανοιχτό από τη 1 το μεσημέρι μέχρι τη 1 τη νύχτα περίπου. Ήταν γεμάτο κόσμο, χρειάζεται λίγη υπομονή αλλά τα πιάτα και το σέρβις αξίζουν τον κόπο.

Ο χώρος είναι οικείος με γήινα χρώματα, ασπρόμαυρα πλακάκια, σκαμπό και πάγκο κάτω και δερμάτινο καναπέ πάνω, όπου βρήκαμε θέση και κάτσαμε. Αν τύχει και εξασφαλίσετε τη σπέσιαλ θέση στο μπαλκονάκι, βλέπετε κατ’ ευθείαν την Πλατεία! Η μουσική που έπαιζε ήτανε rock και μας έφτιαξε το κέφι και την όρεξη!

Φτιάχνουν καμιά 10αριά burgers, πολύ καλής ποιότητας, αλλά έχουν και τα γνωστά ορεκτικά, κάποιες σαλάτες, γλυκά και τα κλασικά αναψυκτικά και μπύρες, σε τιμές όχι ιδιαίτερα τσιμπημένες.

Εμείς δοκιμάσαμε, μια σαλάτα του Καίσαρα, χορταστική σε ποσότητα και πολύ φρέσκια, ένα cheeseburger, ένα fried chicken burger, μία πατάτες τηγανιτές με τυρί cheddar & bacon, και γλυκό ένα ενδιαφέρον μπανόφι. Ήπιαμε δυο coca-cola, και μας έφερναν συνέχεια νεράκι, καθώς διψούσαμε. Άλλωστε, αυτός ο Φλεβάρης μοιάζει περισσότερο με Μάη!!

Ο λογαριασμός, στα 34 €, ήταν αναμενόμενος. Έτσι, χωρίς το ποτό είστε στην κατηγορία 10-16 € το άτομο, που νομίζω ότι τα αξίζει.

Αν λοιπόν βρεθείτε εκεί κοντά και θέλετε κάτι light, σας το προτείνω και εγώ με τη σειρά μου!

25 Ιούλ 2015

Σαν μεγάλος fun της σχετικά νέας μόδας των burger έπρεπε να δοκιμάσω το συγκεκριμένο μαγαζί οπωσδήποτε, μιας και έχουν γράψει κριτικές οι δυο ποίο αγαπημένοι μου κριτές ο vagelis και ο fratello και μάλιστα με κάποια διαφωνία κυρίως στην βαθμολογία έπρεπε να πάω να δω τη γίνετε!

Λόγο ότι σπάνια κινούμε στην Νέα Σμύρνη (αν και δουλεύω πολύ κοντά), ένα απόγευμα Σαββάτου πριν μερικές μέρες καθώς γυρνούσα από μια υποχρέωση στο Σούνιο και θα περνούσα από κοντά πείρα τηλέφωνο παραγγέλνω και τους λέω ότι θα περάσω να τα πάρω από το κατάστημα.

Αν και μου είπαν ότι κάνουν delivery μένω πολύ μακριά απο την περιοχή όποτε δεν εξυπηρετούσε, το αναφέρω αυτό γιατί αποκεί προκύπτει και το 2 στην εξυπηρέτηση. Η συσκευασία ήταν λίγο πρόχειρη, τα burger ήταν απλά τυλιγμένα σε ένα τύπου αλουμινόχαρτο (αυτό που από την μέσα μεριά είναι άσπορο σαν χαρτί) ενώ οι πατάτες σε χάρτινα κουτάκια (πολύ καλύτερα) και όλα μαζί σε διαφανή νάιλον τσάντα. Νομίζω σε αυτό το επίπεδο τιμών θα ήθελα μια ποίο προσεγμένη συσκευασία για το burger ίσως κάποιο κουτάκι και μια χάρτινη σακούλα κολατσιού για όλα μαζί!

Από γεύση τώρα μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλά, εγώ δοκίμασα το smoked και η γυναίκα μου το bacon jam που ήταν πολύ νόστιμο αλλά πολύ καυτερό για τα γούστα μας (κατάλογο δεν είχαμε και στο internet που βρήκαμε κάποιον δεν έγραφε αναλυτικά τη περιέχει το καθένα ώστε να δούμε ότι είναι xtra hot όπως αναγράφετε στο φυλλάδιο του delivery που είδα εκ των υστέρων).

Θα το επισκεφτώ ξανά σύντομα αλλά αυτήν την φορά θα πάω να κάτσω εκεί, αυτά τα τραπέζια έξω με θέα την πλατεία μου άρεσαν πολύ!!!

01 Ιαν 2016

Σαν κάτοικος της περιοχής έχω επισκεφτεί το Barrow αρκετές φορές και πάντα μένω ικανοποιημένος.

Κλασικό Burger joint και american style εστιατόριο (που κάνει και delivery).

Τα burgers που έχω δοκιμάσει είτε είναι ένα απλό cheeseburger, είτε ένα egg burger είτε mushroom burger ποτέ δεν με έχουν δυσαρεστήσει και η αναλογία τιμής/ποιότητας είναι πάρα πολύ καλή.

Από ορεκτικά και σαλάτες θετική μνεία στην Avocado Salad.
Αρνητική στα onion rings που παρότι έχω αποπειραθεί 2-3 φορές να δοκιμάσω ποτέ δεν ικανοποίησαν.

Η εξυπηρέτηση κυμαίνεται σε υψηλό πάλι επίπεδο παρότι ο χώρος είναι διώροφος και δημιουργεί δυσκολίες. Μόνο σε μέρες με πολύ φόρτο παρατήρησα μια μικρή καθυστέρηση αλλά είναι αμελητέα.

Ο χώρος συμπαθητικός με τραπέζια εμπρός στο μαγαζί και στην πλατεία αλλά και στον 2ο όροφο με 2 μικρά μπαλκονάκια που σου δίνουν θέα στην πλατεία της Νέας Σμύρνης. Σε αυτά τα τελευταία λίγη προσοχή στο τι αφήνουν πίσω τους τα περιστέρια.

Όπως είπα και πριν το value for money πολύ καλό.
Με μόνο παραφωνία σε αυτό το κομμάτι. Γενικά απεχθάνομαι στα εστιατόρια κάθε είδους τις coca cola των 250ml που είναι για να ξεπλύνεις απλά το στόμα σου. Ειδικά σε ένα Burger Bar που το συγκεκριμένο αναψυκτικό έχει περίοπτη θέση είναι άσχημο να βλέπεις την coca cola των 250ml να χρεώνεται 2,50€. Χρίζει άμεσης διόρθωσης.

09 Οκτ 2015

Δεν μου φτάνει που είμαι κάθε απόγευμα στη πλατεία Νέας Σμύρνης έχω και το Barrow Beer & Burgers μέσα στα πόδια μου.

Ένα μαγαζάκι μια σταλιά αλλά μπουκιά και συχώριο με λίγες και καλές επιλογές στα burger του αλλά περιέργως λίγες επιλογές στις μπύρες του, ειδικά στις draft.

Ας τα πάρουμε από την αρχή, ωραία και συμπαθέστατα τα burger του Barrow και τα τραπεζάκια του (2 booth μπροστά και 2 ψηλά τύπου μπαρ και μερικά από την άλλη μεριά της πλατείας) και κάποια πάνω (δεν παίρνω όρκο αλλά υποθέτω ότι θα έχει για το χειμώνα) και τα burger έρχονται σε αυτά τα υπέροχα καλαθάκια αμερικάνικου τύπου σε κάνουν να αισθάνεσαι λίγο πιο cool που σαβουριάζεις burger κάθε μέρα γιατί και στα σήριαλ έτσι κάνουν και είναι ‘ολοι 45 κιλά και χωρίς χοληστερίνη…. αλλά ξεφεύγω από το θέμα μου.

Το θέμα είναι ότι ο κατάλογος διαθέτει μερικές άκρως απολαυστικές επιλογές όπως είναι το Rooster (ο βασιλιάς του καταλόγου), το bacon mushroom melt (τίμιο) και το εκπληκτικό eggburger με ολόκληρο αυγό γιαμ-γιαμ! Μια ευχάριστη έκπληξη είναι και το veggie του καταλόγου με μπιφτέκι από λαχανικά και όσπρια. Α, και chicken parmesan καλό όπως και το bacon Jam (η εμμονή της συγγραφέως με το bacon παρακαλώ να περάσει απαρατήρητη από τους αναγνώστες της κριτικής).

Απ’όσο ξέρω το μαγαζί κάνει και σπέσιαλ burger και πιάτα, όπως έχει και κάποια λίγα πιάτα πέρα από τα burger για κυρίως, από τα οποία ξεχωρίζω το steak sandwich, ενώ δεν ξέρω αν τα ορεκτικά τους ισχύουν όλα αλλά οι γεμιστές πιπεριές είναι πάντα sold out και μου έχουν μείνει απωθημένο/ παράπονο.

Το μπιφτέκι των burger είναι κρεατένιο αρκετά κάτι που μερικούς μπορεί να τους χαλάσει, αλλά εμένα μου αρέσει, κάποιες φορές πάντως θα το ήθελα λίγο πιο ζουμερό (ειδικά από το καλοκαίρι και μετά που το συγκρίνω με ένα άλλο αγαπημένο burgerάδικο). Το ίδιο ισχύει και το veggie του, που μου αρέσει πολύ γευστικά αλλά θέλει κάτι παραπάνω σε sauce γιατί είναι στεγνό. Πάντως σαν γεύση είναι από τα πιο ιδιαίτερα veggie εκεί έξω.

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα καλή και τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί είναι πάντα με το χαμόγελο στα χείλια.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι εδώ και καιρό οι επιλογές στη draft μπύρα είναι ελάχιστες (μια αν δεν κάνω λάθος), ενώ εκτός από μπύρες και αναψυκτικά δεν υπάρχουν λίγο πιο ψαγμένες επιλογές.
Κόστος 10-13€/άτομο για burger + μπύρα.
Κατά τα άλλα σαφώς η καλύτερη επιλογή για burger στη πλατεία!