ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ 1965

Μεζεδοπωλεία

Μεναίχμου 2, Νέος Κόσμος [Χάρτης]

Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Παρνασσός - 1965
Ως κύρια φιλοσοφία μας είναι το μαγαζί να προσφέρει την ασύλληπτη φρεσκάδα όλων των προϊόντων, με τιμές που είναι κάτι παραπάνω από τίμιες και να συνδυάσουμε το ποτό με τις ιδιαίτερα πρωτότυπες ιδέες στους μεζέδες.
Αν θέλετε να ταξιδέψετε πίσω στον χρόνο, σε μια Αθήνα του «1965», και να φάτε καλά, αγνά, μη χάνετε χρόνο.

Μεζεδοπωλεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα
Αυγ

Επίσκεψη πριν λίγα μεσημέρια με το θερμόμετρο στους 38 βαθμούς Κελσίου υπό σκιάν. Βασικός μου στόχος ήταν φάω στα γρήγορα κάτι σχετικά αξιοπρεπές σε ένα χώρο όσο το δυνατό πιο δροσερό.

Το εστιατόριο πέρα από τον μέσα (κυρίως) χώρο του, έχει και λίγα τραπέζια στο πεζοδρόμιο που βλέπει στο πίσω μέρος του μικρού πάρκου μέσα στο οποίο είναι χτισμένη η εκκλησία του Αγίου Παντελεήμονα (Καλλιρρόης). Το μέρος, αν και δυο βήματα από την πολύβουη Καλλιρρόης είναι πολύ ήσυχο. Μπαίνοντας μέσα στο εστιατόριο, η ζέστη ήταν αφόρητη -φυσικά δεν ευθύνεται το εστιατόριο γι' αυτό, αφού η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν πολύ υψηλή. Όμως σημειώνω την απουσία κλιματισμού ο οποίος αν υπήρχε θα μπορούσε να κάνει πιο ευχάριστη την παραμονή ενός πελάτη μέσα στο εστιατόριο ακόμα και υπό τέτοιες σχετικά ακραίες συνθήκες. Τέλος πάντων, αποφάσισα να μην καθίσω μέσα, αλλά να χρησιμοποιήσω κάποιο από τα τραπέζια του πεζοδρομίου.

Πριν βγω έξω, ο σερβιτόρος μού έδειξε τα φαγητά που είχαν απομείνει εκείνη την ώρα (ήταν περασμένες 3:30 μ. μ. ). Μού είπε ότι πιο πριν υπήρχε μεγαλύτερη ποικιλία, όμως επειδή έφτασα αργά κάποια φαγητά είχαν σωθεί. Δεκτόν! Στη βιτρίνα υπήρχαν: παστίτσιο που έμοιαζε με τούβλο, μουσακάς που επίσης έμοιαζε με τούβλο, ένα ψητό ψάρι, μακαρόνια που έμοιαζαν σαν σχοινιά, ρύζι και μπριζολάκια χοιρινά. Τα δύο "τούβλα" δεν με ενέπνεαν, ούτε και το ψάρι (το ψάρι φαινόταν μια χαρά, αλλά θα το έτρωγα, υποθέτω, ξαναζεσταμένο αφού είχε ήδη ψηθεί). Έτσι αποφάσισα να πάρω το χοιρινό μπριζολάκι με γαρνιτούρα ρύζι. Πάνω στο μπριζολάκι κάθονταν ψιλοκομμένα μαγειρεμένα κρεμμύδια.

Βγήκα και κάθισα έξω. Με δυσαρέσκεια διαπίστωσα ότι οι καρέκλες του τραπεζιού που επέλεξα (αυτό που ήταν στο πιο σκιερό μέρος) ήταν βρώμικες. Έβγαλα χαρτομάντιλο και καθάρισα πρόχειρα την καρέκλα που θα καθόμουν. Σε λιγότερο από 5 λεπτά ήρθε το πιάτο μου. Η μπριζόλα, τα μαγειρεμένα κρεμμύδια και το ρύζι, έπλεαν σε ένα κιτρινωπό υγρό που υποτίθεται ότι ήταν η σάλτσα. Χρησιμοποιώ τη λέξη "υγρό" γιατί ήταν εντελώς "άδετο" και άνοστο για σάλτσα. Αρχίζοντας να τρώω τη μπριζόλα, αμέσως διαπίστωσα ότι το κρέας, πέρα από άνοστο, είχε και μια δυσάρεστη μυρωδιά. Δεν ήταν σκληρό, απλώς μύριζε άσχημα. Έφαγα τα 3/4 της μπριζόλας, λίγο με το ζόρι, λίγο γιατί πείναγα. Τα μαγειρεμένα κρεμμύδια και το ρύζι ήταν ανεκτά και φαγώθηκαν άνετα. Για να είμαι δίκαιος, σημειώνω ότι μετά το γεύμα ΔΕΝ παρουσίασα κάποια στομαχική διαταραχή.

Είναι λάθος μου που δεν είπα στο σερβιτόρο ότι το κρέας μύριζε. Όμως ήμουν αρκετά καταπονημένος από ταξίδι και εξαντλημένος από τη ζέστη. Έδωσα 7.5 ευρώ, που είναι μια εξαιρετική τιμή. Τι να το κάνεις όμως αν όλη η εμπειρία είναι κάτω του μετρίου;