Στο κλιματιζόμενο νεοκλασικό κτίριο συνυπάρχουν το παντοπωλείο μέσα στο εδεσματοπωλείο. Πρωταγωνιστούν ο παστουρμάς, το σουτζούκι & τα δραμινά αλλαντικά Sary, ΠΟΠ τυριά και ξεχωριστά προϊόντα μικρών παραγωγών.

Σπεσιαλιτέ μας τα παστιρμαδοπιτάκια, το καραμανλίδικο σαχανάκι, ο βοδινός καβουρμάς & οι ποικιλίες που διαμορφώνετε και μόνοι σας, από παλαιωμένα τυριά & εκλεκτά χειροποίητα αλλαντικά.

Επιλέγουμε για εσάς ελληνικά κρασιά, μπύρες & αποστάγματα καθώς και προϊόντα υγιεινής διατροφής (αντιοξειδωτικά, βιολογικής καλλιέργειας, ελεύθερης βοσκής, χωρίς γλουτένη, με χαμηλά λιπαρά, κλπ).

Επισκεφθείτε το μερακλίδικο «μεζετζίδικο» δίπλα στη Βαρβάκειο αγορά, όπου μπορείτε να ψωνίσετε εκλεκτά προϊόντα και να δοκιμάσετε νόστιμες, παραδοσιακές γεύσεις και αυθεντικές καραμανλίδικες συνταγές.

Δευτέρα - Σάββατο, 12:00 - 23:00. Κρατήσεις, μόνο για Δείπνο (18:00-22:00). Κυριακή, κλειστά.

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

26 Οκτ 2018

Απόγευμα καθημερινής, τέλος Αυγούστου, όμως βροχερό και ενώ περπατούσαμε στο κέντρο, σκεφτήκαμε κάπου πιο ζεστά να πάμε για φαγητό 2 άτομα.

Όλο το χειμώνα είχα "εντοπίσει" μέσω της ιστοσελίδας μας το συγκεκριμένο εστιατόριο, οπότε και κατευθυνθήκαμε επί τούτου στην Ευριπίδου ώστε να το βρούμε.
Τα γύρω στενά θέλουν προσοχή όταν τα περνάς πιο αργά τη μέρα, όμως το σημείο, γωνιακό, είναι ευκρινές και μπορείς πολύ εύκολα να το εντοπίσεις.

Αν και δεν είχαμε κλείσει τραπέζι, στους μη καπνίζοντες, βρήκαμε εύκολα 2 μικρά τραπεζάκια που έπρεπε να είχαμε ωστόσο φύγει πριν τις 21:00 γιατί ήταν σε κράτηση.
Εσωτερικά ο χώρος έχει ήδη αναλυτικές περιγραφές, θα ήθελα να πω ότι τόσο το ψυγείο με τα αλλαντικά και τυριά στη μέση του χώρου, όσο και η κουζίνα ακριβώς δίπλα, ανοιχτή και αυτή, ήταν πολύ καθαρά όλα.

Μικρά τραπεζάκια, όμως αυτή είναι και η φιλοσοφία, μικρά κεράσματα.
Οι τιμές ήταν λογικές, όπως επίσης και στο κρασί, που επιλέξαμε ένα ροζέ βόρειας Ελλάδας, μόλις στα 12.00 Ευρώ.

Αρχικά ήρθαν τα εξής πιάτα:

-Χειροποίητα ντολμαδάκια, 6 συνολικά, από τα πιο νόστιμα γιαλαντζί πολίτικα που έχω φάει, συνοδείας γιαουρτιού και μία φέτας λεμονιού.
- Ζεστή πατατοσαλάτα με πορτοκάλι και λουκάνικο. Πολύ νόστιμη, καθόλου βαριά η αίσθηση που άφηνε στο τέλος το λουκάνικο, σε απόλυτη αρμονία με το πορτοκάλι, τη μουστάρδα και το φρέσκο κρεμμυδάκι.
- Σαλάτα πληγούρι, με σωστά ψιλοκκομένα όλα τα υλικά και επιπλέον πορτοκάλι και κάρδαμο. Πολύ δροσιστική και ιδιαίτερη γεύση.

- Ανάμικτη σαλάτα με δροσερά και φρέσκα λαχανικά, με ανεβατό, σαλάμι Δράμας πικάντικο και ντομάτα. Μία αρμονία σε όλα.
Στη συνέχεια πήραμε τυροκαυτερή, οκ, νόστιμη όμως της έλειπε η ένταση, λουκάνικο κιοφτέ, γιαουρτλού σε πίτα, πολύ καλό και ποικιλία λουκάνικων που ενώ φοβήθηκα ότι θα είναι πολύ βαριά και λιπαρά, ωστόσο, το πιάτο αποτελούταν από 2 μικρά και λεπτά μοσχαρίσια και χοιρινά αντίστοιχα λουκάνικα, συνοδείας πίτας και μουστάρδας πέρα από το γιαούρτι. Αν και δεν είμαι φαν του λουκάνικου, αυτά πραγματικά με κέρδισαν.
Και τελευταίο πιάτο πήραμε τις αγκινάρες τουρσί, που πραγματικά ήταν το τέλειο συνοδευτικό στο κρασί μας.

Θα μου πείτε πολλά; Για δυο άτομα ναι, ίσως, ομως εάν πεινάς, οι μερίδες είναι κανονικές και συνοδείας κρασιού, όλα καταναλώνονται.

Ως επιδόρπιο πήραμε ένα κιουνεφέ, που ναι μεν εύγεστο, δυστυχώς όμως με πάρα πολύ σιρόπι. Όταν ήρθε και η σερβιτόρα, που εδώ πρέπει να σημειώσω ότι ήταν όλοι πολύ καλοί στην εξυπηρέτηση, και μας ρώτησε αν όλα μας άρεσαν, σχολιάσαμε το επιδόρπιο. Το αποτέλεσμα; Ήρθε η κυρία που προφανώς το φτιάχνει στην κουζίνα, και αφού μας ζήτησε συγνώμη γιατί όντως το έβλεπε και η ίδια ότι είχε παραπάνω σιρόπι, όχι μόνο προσφέρθηκε να μας προσφέρει κάποιο άλλο γλυκό, αλλά στο τέλος, αφού πραγματικά δεν μπορούσαμε να φάμε κάτι άλλο, το αφαίρεσε από το λογαριασμό.
Τελικό ποσό, 48.00 Ευρώ.

Θεωρώ ότι είναι μια πολύ ωραία λύση για αργά το μεσημέρι ή νωρίς το απόγευμα στο κέντρο της Αθήνας και κυρίως για χειμώνα.

01 Ιαν 2019

Τα Καραμανλίδικα είναι ενα από τα μαγαζιά που τιμάω συχνά αλλά δεν έχει τύχει ποτέ να γράψω κριτική.
Αρχικά να σημειωθεί οτι την ημέρα δεν γίνονται κρατήσεις και συνήθως έχει αναμονή σχεδόν μίας ώρας, η οποία τηρείται ευλαβικά χωρίς "χάρες". Τα τραπεζάκι είναι λίγο στριμωχτά.
Τώρα πάμε στους μεζέδες:
-Τα παστουρμαδοπιτάκια είναι must αν επισκεφθείς το μαγαζί (εκτός αν είσαι από τους ανώμαλους που δεν σου αρέσει ο παστουρμάς).
- Ανάμεικτη σαλάτα με ανεβατό και σαλάμι πικάντικο, πολυ νόστιμη σαλάτα με αντίθεση γεύσεων που την παραγγέλνουμε πάντα.
- Σαχανάκι με καραμανλίδικο παστιρμά, σουτζούκι πολίτικο με αυγά και ντομάτα, είναι το αγαπημένο μου πιάτο μακράαααν. Ο, τι πρέπει για βούτες με το ψωμάκι.
- Ποικιλία λουκάνικων, είναι ένα πιάτο που το βρίσκω ΟΚ, αλλά αρέσει στους άντρες της παρέας.
- Καβουρμάς βοδινός με πατάτες και πιπεριές, πολυ νόστιμο!
- Ρώσικη σαλάτα, πλούσια γεύση και καμία σχέση με τις τεχνήτες ρώσικες που είχα φάει μέχρι τώρα.
Γενικά δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία, αλλά υψηλή ποιότητα υλικών. Τόσο υψηλή που δεν σου λείπουν οι πατάτες (μεγάλη κουβέντα για μία πατατού).
Τα αλκοολούχα είναι επίσης διαλεχτά (εξαιρετικές επιλογές σε κρασί, τσίπουρο κλπ).

Το μόνο αρνητικό είναι ο κατάλογος με τα θαλασσινά. Μια φορά που πήγα με διάθεση να δοκιμάσω τα θαλασσινά του μενού μου φάνηκαν υποδεέστερα των αλλαντικών. Εξάλλου, δεν έχω δει να προτιμάται από τους θαμώνες.

Εις το επανιδείν.

20 Σεπ 2017

Βραδινή επίσκεψη με συγγενικό πρόσωπο. Ο χώρος είναι συμπαθητικός με ένα ψυγείο με αλλαντικά και τυριά στη μέση και πίσω κάτι ράφια με προιόντα σε βαζάκια.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη με χαμόγελο και ταχύτητα. Η παραγγελία μας:1 μύδια ξυδάτα,1 θράψαλα σκουμπρί,1 μερίδα παστουρμαδέλα και μοσχαρίσιο ζαμπόν με πιπέρι,1 μπύρα Ολύμπιαν και 1 τσίπουρο.

Νερό κανάτας, κέρασμα στην αρχή παστράμι και κασέρι και στο τέλος γιαούρτι με γλυκό κουταλιού καρότο. Απόδειξη κανονικά της λυπητερής στα 25,50ε. Το μόνο μελανό σημείο η μουσική του από Βουγιουκλάκη σε Βέμπο μετά Μπίγαλη και μετά Ποντιακά ότι να ναι δηλαδή.

Η περιοχή επίσης θέλει προσοχή. Για μικρή ή μεγάλη παρέα είναι ότι πρέπει.

10 Νοε 2017

Την προηγούμενη Τρίτη το απόγευμα ήμουνα με ένα φιλαράκι στο κέντρο της Αθήνας και επιθυμήσαμε να γευθούμε ανατολίτικο φαγητό. Σκεφθήκαμε αμέσως τα Καραμανλίδικα του Φάνη, κοντά στην Αγορά, όπου και καταλήξαμε και μάλιστα μας εντυπωσίασε το γεγονός ότι έσφυζαν από κίνηση. Ξέρουμε ότι οι πιστοί του είδους είναι σίγουρα πολλοί και αρκετοί από αυτούς δουλεύουν στην ευρύτερη περιοχή, οπότε φυσικά το γνωρίζουν το μαγαζί αυτό από χρόνια...

Όπως είναι γνωστό, στα Καραμανλίδικα συνδυάζεται το φαγάδικο με το παντοπωλείο, τα 2 σε 1 χώρο. Παρατηρήσαμε ότι στο παντοπωλείο θα πρέπει να πουλάγανε τουλάχιστον καμιά εκατοστή προϊόντα, κι ανάμεσά τους, πάσης φύσεως αλλαντικά και τυριά.

Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά από πολλούς χρήστες του ask4food, οπότε δεν θα τα επαναλάβω εδώ. Απλά, εντυπωσιαστήκαμε από τη ζωντάνια των μαγείρων στην ανοιχτή κουζίνα, που τρώγοντας τους θαυμάζαμε, αφού όλοι τους δουλεύανε ασταμάτητα και ακούραστα!

Η εξυπηρέτηση ήταν σε όλα άψογη, αλλά και τα φαγητά τα βρήκαμε της απόλυτης αρεσκείας μας και μάλιστα τα τσακίσαμε κατά το κοινώς λεγόμενο!

Παραγγείλαμε μια μερίδα παστουρμαδοπιτάκια, μια καβουρμά με πατάτες και πιπεριές, μια μελιτζάνες με κολοκυθάκια και φέτα, μια πατατοσαλάτα και ένα σαγανάκι με παστουρμά, σουτζούκι, αυγά και ντομάτα: τα πιάτα, το ένα καλύτερο από το άλλο!!
Ήπιαμε δυο μπύρες Zeos, και ήρθαμε στο τσακίρ κέφι, παρόλο που ήταν ακόμα αρκετά νωρίς…

Μας κεράσανε γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού κυδώνι, έτσι για να μας αλλάξουνε λιγάκι τη βαριά γεύση από όσα προηγηθήκανε…

Παρότι πλήρωσε το φιλαράκι μου, είδα ότι τα περισσότερα φαγητά κόστιζαν περί τα 6 €. Πλήρωσε συνολικά, όπως θυμάμαι, 37 €, ποσό όχι παράλογο για το γνωστό αυτό μέρος της Αθήνας, με τα ανατολίτικα καλούδια του!

Θα το επαναλάβουμε κάποιο βραδάκι με μεγαλύτερη παρέα, και βέβαια σας το προτείνω σίγουρα για όσους φίλους δεν το έχουνε ακόμα τιμήσει!

04 Οκτ 2017

Επισκεφτήκαμε τα Καραμανλίδικα πριν από 20 μέρες περίπου ένα ζεστό μεσημέρι καθημερινής του /σεπτεμβρίου μετά από ψώνια-βόλτα στην γύρω περιοχή. Παρόλο που είχα ξαναδεί το εσωτερικό του μαγαζιού σε δύο προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες να βρούμε τραπέζι -ίσως λόγω του ότι είμασταν αρκετά άτομα - αυτή τη φορά που τελικά το παρατήρησα πολύ καλύτερα μου έκανε ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση. Το μαγαζί δεν έχει να ζηλέψει σε στυλ τίποτα από τα καλύτερα tapas bar της Μαδρίτης, είναι πραγματικά καλόγουστο, ζεστό και πρωτότυπο για τα δεδομένα του αθηναικού κέντρου. Ο χώρος ήταν μία όαση δροσιάς ειδικά το κλειστό μέρος τύπου μπακάλικο. Εμείς διαλέξαμε να καθίσουμε στον ημιυπαίθριο διάδρομο στο πλάι που έχει διαμορφωθεί πολύ λειτουργικά και παραπέμπει σε καφενέ-ουζερί.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και φαίνεται ότι το προσωπικό είναι επαγγελματίες και επαρκές. Το μαγαζί ήταν γεμάτο όχι ασφυκτικά (με αρκετούς τουρίστες αλλά όχι τύπου ορδές κυρίως παρέες 2-4 ατόμων πολύ διακριτικών).
Σε ότι αφορά τώρα το φαγητό
Δύο άτομα καθίσαμε σε έαν τραπέζι δύο ατόμων ακριβώς το οποίο όμως δεν ήταν στενάχωρο καθόλου.
Ο ευγενής σερβιστόρος μας έφερε κέρασμα μία λαδόκολλά με κυβάκια πικάντικου τυριού και αλλαντικού πράγμα που βρήκαμε πολύ έξυπνο και πρωτότυπο και εν συνεχεία ακολούθησε κανάτα παγωμένο νερό και ζεστό ψωμί-πίτα.

Παραγγείλαμε:
1 παστουρμαδοπιτάκια (6 ευρώ) από τα καλύτερα που έχω φάει
με πολύ αέρινο φύλλο και κυρίως με ψιλοκομμένο τον παστουρμά μέσα ώστε να μπορεί κανείς να το κόβει ή να το δαγκώνει ευκολότερα.
1 σαχανάκι παστουρμά σουτζούκι αυγό ντομάτα (6.5 ευρώ) αρκετή ποσότητα και ξεχώριζες τον παστουρμά μέσα το όποίο ήταν μιά χαρά και θύμιζε λίγο καγιανά
1 καβουρμά με πατάτες και πιπεριές (6.5 ευρώ) το οποίο ήταν α π ί θ α ν ο
αριστοτεχνικά συνδυασμένος ο καβουρμάς με άνηθο, πατάτα και πιπεριά
1 λουκάνικο κεφτέ γιαουρτλού (7.5 ευρώ) με 7 ή 8 μικρά κεμπαπάκια-λουκανικάκια
αρκετά πικάντικα πάνω σε πιτούλες και μέ μιά δροσισιτκή ποσότητα γιαουρτιού.
Ηπιαμε μία Βεργίνα Κομοτηνής 500ml (3 ευρώ νομίζω) και στο τέλος μας ξανακέρασαν γιαούρτι με γλυκό καρότο και μάλιστα αρκετή ποσότητα γιά δύο άτομα.
Γιά ολα τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε πάνω κάτω 32 ευρώ δηλαδή 15-16 ευρώ το άτομο.

Εν ολίγοις μας άρεσε πάρα πολύ το τσιμπολόγημα και σίγουρα θα ξαναπάμε αφού και ότι βλέπαμε τριγύρω ειδικά τα πλατώ αλλαντικών τυριών μας έκαναν πολύ καλή εντύπωση οπότε στην πρώτη ευκαιρία
σκοπεύουμε να τα δοκιμάσουμε.

Σωκράτους 1 & Ευριπίδου 52, Ψυρρή