Στο κλιματιζόμενο νεοκλασικό κτίριο συνυπάρχουν το παντοπωλείο μέσα στο εδεσματοπωλείο. Πρωταγωνιστούν ο παστουρμάς, το σουτζούκι & τα δραμινά αλλαντικά Sary, ΠΟΠ τυριά και ξεχωριστά προϊόντα μικρών παραγωγών.

Σπεσιαλιτέ μας τα παστιρμαδοπιτάκια, το καραμανλίδικο σαχανάκι, ο βοδινός καβουρμάς & οι ποικιλίες που διαμορφώνετε και μόνοι σας, από παλαιωμένα τυριά & εκλεκτά χειροποίητα αλλαντικά.

Επιλέγουμε για εσάς ελληνικά κρασιά, μπύρες & αποστάγματα καθώς και προϊόντα υγιεινής διατροφής (αντιοξειδωτικά, βιολογικής καλλιέργειας, ελεύθερης βοσκής, χωρίς γλουτένη, με χαμηλά λιπαρά, κλπ).

Επισκεφθείτε το μερακλίδικο «μεζετζίδικο» δίπλα στη Βαρβάκειο αγορά, όπου μπορείτε να ψωνίσετε εκλεκτά προϊόντα και να δοκιμάσετε νόστιμες, παραδοσιακές γεύσεις και αυθεντικές καραμανλίδικες συνταγές.

Δευτέρα - Σάββατο, 12:00 - 23:00. Κρατήσεις, μόνο για Δείπνο (18:00-22:00). Κυριακή, κλειστά.

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

26 Οκτ 2018

Απόγευμα καθημερινής, τέλος Αυγούστου, όμως βροχερό και ενώ περπατούσαμε στο κέντρο, σκεφτήκαμε κάπου πιο ζεστά να πάμε για φαγητό 2 άτομα.

Όλο το χειμώνα είχα "εντοπίσει" μέσω της ιστοσελίδας μας το συγκεκριμένο εστιατόριο, οπότε και κατευθυνθήκαμε επί τούτου στην Ευριπίδου ώστε να το βρούμε.
Τα γύρω στενά θέλουν προσοχή όταν τα περνάς πιο αργά τη μέρα, όμως το σημείο, γωνιακό, είναι ευκρινές και μπορείς πολύ εύκολα να το εντοπίσεις.

Αν και δεν είχαμε κλείσει τραπέζι, στους μη καπνίζοντες, βρήκαμε εύκολα 2 μικρά τραπεζάκια που έπρεπε να είχαμε ωστόσο φύγει πριν τις 21:00 γιατί ήταν σε κράτηση.
Εσωτερικά ο χώρος έχει ήδη αναλυτικές περιγραφές, θα ήθελα να πω ότι τόσο το ψυγείο με τα αλλαντικά και τυριά στη μέση του χώρου, όσο και η κουζίνα ακριβώς δίπλα, ανοιχτή και αυτή, ήταν πολύ καθαρά όλα.

Μικρά τραπεζάκια, όμως αυτή είναι και η φιλοσοφία, μικρά κεράσματα.
Οι τιμές ήταν λογικές, όπως επίσης και στο κρασί, που επιλέξαμε ένα ροζέ βόρειας Ελλάδας, μόλις στα 12.00 Ευρώ.

Αρχικά ήρθαν τα εξής πιάτα:

-Χειροποίητα ντολμαδάκια, 6 συνολικά, από τα πιο νόστιμα γιαλαντζί πολίτικα που έχω φάει, συνοδείας γιαουρτιού και μία φέτας λεμονιού.
- Ζεστή πατατοσαλάτα με πορτοκάλι και λουκάνικο. Πολύ νόστιμη, καθόλου βαριά η αίσθηση που άφηνε στο τέλος το λουκάνικο, σε απόλυτη αρμονία με το πορτοκάλι, τη μουστάρδα και το φρέσκο κρεμμυδάκι.
- Σαλάτα πληγούρι, με σωστά ψιλοκκομένα όλα τα υλικά και επιπλέον πορτοκάλι και κάρδαμο. Πολύ δροσιστική και ιδιαίτερη γεύση.

- Ανάμικτη σαλάτα με δροσερά και φρέσκα λαχανικά, με ανεβατό, σαλάμι Δράμας πικάντικο και ντομάτα. Μία αρμονία σε όλα.
Στη συνέχεια πήραμε τυροκαυτερή, οκ, νόστιμη όμως της έλειπε η ένταση, λουκάνικο κιοφτέ, γιαουρτλού σε πίτα, πολύ καλό και ποικιλία λουκάνικων που ενώ φοβήθηκα ότι θα είναι πολύ βαριά και λιπαρά, ωστόσο, το πιάτο αποτελούταν από 2 μικρά και λεπτά μοσχαρίσια και χοιρινά αντίστοιχα λουκάνικα, συνοδείας πίτας και μουστάρδας πέρα από το γιαούρτι. Αν και δεν είμαι φαν του λουκάνικου, αυτά πραγματικά με κέρδισαν.
Και τελευταίο πιάτο πήραμε τις αγκινάρες τουρσί, που πραγματικά ήταν το τέλειο συνοδευτικό στο κρασί μας.

Θα μου πείτε πολλά; Για δυο άτομα ναι, ίσως, ομως εάν πεινάς, οι μερίδες είναι κανονικές και συνοδείας κρασιού, όλα καταναλώνονται.

Ως επιδόρπιο πήραμε ένα κιουνεφέ, που ναι μεν εύγεστο, δυστυχώς όμως με πάρα πολύ σιρόπι. Όταν ήρθε και η σερβιτόρα, που εδώ πρέπει να σημειώσω ότι ήταν όλοι πολύ καλοί στην εξυπηρέτηση, και μας ρώτησε αν όλα μας άρεσαν, σχολιάσαμε το επιδόρπιο. Το αποτέλεσμα; Ήρθε η κυρία που προφανώς το φτιάχνει στην κουζίνα, και αφού μας ζήτησε συγνώμη γιατί όντως το έβλεπε και η ίδια ότι είχε παραπάνω σιρόπι, όχι μόνο προσφέρθηκε να μας προσφέρει κάποιο άλλο γλυκό, αλλά στο τέλος, αφού πραγματικά δεν μπορούσαμε να φάμε κάτι άλλο, το αφαίρεσε από το λογαριασμό.
Τελικό ποσό, 48.00 Ευρώ.

Θεωρώ ότι είναι μια πολύ ωραία λύση για αργά το μεσημέρι ή νωρίς το απόγευμα στο κέντρο της Αθήνας και κυρίως για χειμώνα.

18 Ιούλ 2017

Αλλάξανε τα πλάνα μου και οι υποχρεώσεις μα... με χαρά παρακολουθώ τις εξελίξεις και κάποια νέα άτομα που έχουν τακτικές κριτικές στο σάιτ. Μάλιστα βλέπω έναν ενθουσιώδη συνονόματο (και πολύ το χαίρομαι! ) να με αντικαθιστά τώρα που σιγά σιγά ίσως ήρθε η ώρα να δώσουμε χώρο εμείς οι παλιότεροι! Οι επισκέψεις δεν σταματούν στα εστιατόρια, άλλωστε μιλάμε για μια βασική ανάγκη (να τρέφεσαι).

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό (ευτυχώς! ), με ένα αρκετά αγαπητό μαγαζί που όσες φορές το έχω επισκεφθεί έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος και πάντα πηγαίνω με θετική διάθεση.

Τα Καραμανλίδικα του Φάνη είναι μια σοβαρή και τίμια επιχείρηση που έχει κάποια όρια και κάποιες συγκεκριμένες γραμμές. Στο δικό μου το μυαλό είναι κατανοητές. Μεγάλο πρόβλημα είναι ο χώρος, μιας και πρόκειται για στενό χώρο με μικρά τραπεζάκια που προσπαθούν να εξυπηρετήσουν αρκετό κόσμο. Πρόκειται για κεντρικό πέρασμα στην Αθήνα και πιθανότατα θα σας βάλουν στην αναμονή για κάποια λεπτά. Ακόμα και ο πίσω χώρος δεν είναι επαρκής. Σαν διακόσμηση δεν περιμένεις τίποτα ιδιαίτερο, κυριαρχεί η βιτρίνα με τα αλλαντικά και τα τυριά.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη και γρήγορη, με πολυάριθμο προσωπικό. Αρκετοί στην κουζίνα,2-3 στις βιτρίνες και τουλάχιστον 4 στο σέρβις. Πραγματικά δεν αργούν καθόλου, έχουν αυτοματισμούς και μπράβο τους. Και οι αποδείξεις έρχονται όλες, αν και δεν αναγράφουν το κάθε πιάτο. Τίμιοι.

Στα Καραμανλίδικα δεν μπορείς να ρίξεις άγκυρα με τις ώρες, όσο πιασάρικο και αν είναι το κόνσεπτ. Είναι σχεδιασμένα για μια γρήγορη στάση μετά από βόλτα ή ψώνια. Άλλωστε και τα εδέσματα όσο νόστιμα και να είναι, έχουν αρκετές πιθανότητες να σας πέσουν βαριά.... Μιλάμε για παστουρμάδες, καβουρμάδες, σουτζούκια. Στα ψαρικά δε, σχεδόν όλα είναι καπνιστά!

Και όμως! Πέμπτη βράδυ μετά από καφεδάκι στο Θησείο, εγώ με άλλα 3 άτομα φύγαμε χορτασμένοι αλλά ανάλαφροι. Και τι δεν πήραμε!

Ξεκινήσαμε από μπύρες, Βεργίνα lager και weiss στα 3 και 4 ευρώ αντίστοιχα τα 500 ml. Η φάβα Δομοκού (3.5 ευρώ) που άνοιξε την αυλαία ήταν αρκετά νόστιμη και ανάλαφρη που δεν έμεινε ούτε ίχνος κρεμμυδιού και κάππαρης που την πλαισίωναν. Το ψωμί είχε την τιμητική του.

Στη συνέχεια ήρθαν παστουρμαδοπιτάκια καραμανλίδικα (6 ευρώ) και μπουρέκια με κασέρι και φέτα (5.5) ευρώ. Εξαιρετικό φύλλο και στα 2 χωρίς λαδίλα. Η μεν γέμιση στα μπουρέκια αρκετά τυρένια αλλά και με αρκετό δυόσμο. Τα παστουρμαδοπιτάκια κέρδισαν τις εντυπώσεις της παρέας, μιας και η γέμιση ήταν ψιλοκομμένη.

Για τη συνέχεια, αυγά μάτια με ροδέλες σουτζουκιού (5.5 ευρώ τιμή καταλόγου). Ενισχυμένα με 4 αυγά που εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού. Μεζεδάκι...

Η ποικιλία λουκάνικων στα 15 ευρώ, νόστιμη και ενδιαφέρουσα. Νομίζω πως έχει αρκετές διαφορές από τις αντίστοιχες ποικιλίες που συναντάς σε μπυραρίες. Σέβονται το αλλαντικό και πλέον έχουν εμπειρία ώστε να το παρουσιάζουν ζουμερό και ελαφρύ (στο μέτρο του δυνατού). Κατά την άποψη μου, το μυστικό είναι στο κόψιμο του λουκάνικου. Κομμένο στη μέση και όχι ολόκληρο.

Για τον καβουρμά με τις πατάτες και τις πιπεριές έχω μόνο τα καλύτερα να πω (6.5 ευρώ). Για μένα ξεχώρισε. Έρχεται σε σαγανάκι, με τόσο ψιλοκομμένα υλικά που μόνο βαριά δεν σου πέφτουν. Αν και εμφανισιακά δεν σου γεμίζει το μάτι, πρόκειται για μια παρασκευή με καλοσυνδυασμένα υλικά και πολλά αρώματα.

Και αφού ακόμα θέλαμε κάτι να τσιμπήσουμε ακόμα, είπαμε να πάρουμε και μια ποικιλία τυριών και αλλαντικών (16 ευρώ). Δεν μπορώ να παρουσιάσω επαρκώς την ποικιλία μιας και συνδυάζει ήπιες αλλά και πιο πικάντικες γεύσεις, πολυποίκιλες σίγουρα. Δεν περιορίζονται σε 2-3 είδη, και πως άλλωστε! Μιλάμε εκεί μέσα χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα!

Στο τέλος κέρασμα γιαουρτάκι με γλυκό καρότο. για αλλαγή γεύσης!

Σύνολο στα 80 ευρώ, ακριβώς 20 ευρώ το άτομο. Αρκετά καλή τιμή για την εμπειρία και σίγουρα σου επιτρέπει να ξανακάνεις επίσκεψη.

Όπως ανέφερα παραπάνω, το μόνο "αρνητικό" που μπορώ να προσάψω στον Φάνη είναι ο χώρος. Κατά τα άλλα πρόκειται για καλοκουρδισμένη μηχανή, με γνώση και μεράκι. Άλλωστε και ο ίδιος ο Φάνης εργάζεται μέσα και τρέχει πιο πολύ και από τους υπαλλήλους του.

Με χαρά παρατήρησα πως η περιοχή (Ψυρρή) αρχίζει να γίνεται στέκι και πάλι. Εύχομαι να μην συμβαίνει αυτό μόνο λόγω εποχής (μιας και δεν είμαι τακτικός θαμώνας). Στη βόλτα μου μάλιστα παρατήρησα και νέες προτάσεις από επιχειρήσεις ενώ εντύπωση μου έκανε που υπάρχει το SVL, το Souvlaki Bar που τόσα χρόνια δεν το έχω δει ούτε να διαφημίζεται ούτε να ακούγεται (ναι φίλε George). Ο δε Οινέας (50-50) ήταν ασφυκτικά γεμάτος! Και για να κλείσω για να μην σας κουράζω άλλο, στη βόλτα μου στα "τουριστικά" εστιατόρια της περιοχής... παρατήρησα ανθρώπινες τιμές. Εύχομαι να έβαλαν κάποιοι μυαλό και να μην είναι η ιδέα μου!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

20 Σεπ 2017

Βραδινή επίσκεψη με συγγενικό πρόσωπο. Ο χώρος είναι συμπαθητικός με ένα ψυγείο με αλλαντικά και τυριά στη μέση και πίσω κάτι ράφια με προιόντα σε βαζάκια.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη με χαμόγελο και ταχύτητα. Η παραγγελία μας:1 μύδια ξυδάτα,1 θράψαλα σκουμπρί,1 μερίδα παστουρμαδέλα και μοσχαρίσιο ζαμπόν με πιπέρι,1 μπύρα Ολύμπιαν και 1 τσίπουρο.

Νερό κανάτας, κέρασμα στην αρχή παστράμι και κασέρι και στο τέλος γιαούρτι με γλυκό κουταλιού καρότο. Απόδειξη κανονικά της λυπητερής στα 25,50ε. Το μόνο μελανό σημείο η μουσική του από Βουγιουκλάκη σε Βέμπο μετά Μπίγαλη και μετά Ποντιακά ότι να ναι δηλαδή.

Η περιοχή επίσης θέλει προσοχή. Για μικρή ή μεγάλη παρέα είναι ότι πρέπει.

23 Μαι 2017

Πέρασε πολύ ευχάριστα το Πάσχα, συνοδευόμενο από τις γνωστές αργίες των ημερών. Κάπου ψιλοταξιδέψαμε και εμείς, λίγο στα ‘’πάτρια εδάφη’’ και κάναμε και μια εξόρμηση αστραπή στο πάντα ενδιαφέρον και γοητευτικό Ναύπλιο. Εκεί είχαμε την ευκαιρία μιας ενδιαφέρουσας Ιταλικής γαστρονομικής εμπειρίας, την οποία όσο και να το ήθελα, δυστυχώς για τους προφανείς λόγους, δεν μπορώ να αποτυπώσω σε αυτό τον ιστότοπο. Το ακόμα πιο ενδιαφέρον της ιστορίας ήταν ότι εκεί ξανασυναντήσαμε έναν ‘’παλιό γνώριμο’’, (πρώην) chef αγαπημένης ψαροταβέρνας των Β. Π, η οποία σίγουρα επαναφέρει ευχάριστες αναμνήσεις στις παλιοσειρές του site. Πάνε σχεδόν 2 χρόνια και κάτι μήνες από τότε, αλλά οι αναμνήσεις ακόμα καλά κρατούν. Ηλίας Κόκκορης λέγεται ο αξιόλογος chef. Τα λοιπά ψάξτε τα στον κ. Γούγλη, όπως χαριτωμένα τον αποκαλεί φίλη του site.

Δυστυχώς όλα τα παραπάνω δεν μου επέτρεψαν να είμαι παρών, στην υπό την νέα διεύθυνση, πρώτη (εστιατορική) συνάντηση μελών του site. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να ‘’παραχωρήσω’’ την καρέκλα μου στον πρώτο ‘’επιλαχόντα’’ και αγαπητό φίλο George G, τον οποίο και ευχαριστώ για τα καλά του λόγια. Χάρηκα που φάγατε και περάσατε καλά guys και επίσης χαίρομαι που τα νέα παιδιά του site επιτέλους αφουγκράζονται την ‘’κοινή γνώμη’’ (για κάποιους άλλους λίγο παλιότερα δεν είμαι και τόσο βέβαιος, ονόματα δεν λέμε νομίζω ότι με καταλαβαίνετε…. ).

Τι συνήθως αντικρίζεις στο σπίτι σου, όταν επιστρέφεις από ταξίδι; Μην κουράζεστε, άδειο ψυγείο είναι η συνηθισμένη απάντηση.

Εκμεταλλευτήκαμε λοιπόν το day off από την δουλειά, κατηφορίσαμε στο κέντρο και σε μια ζεστή μέρα το παίξαμε και εμείς ολίγον τουρίστες. Μετά τον απαραίτητο καφέ στην πλατεία Γιουσουρούμ (κατ’ άλλους Μοναστηρακίου), πήραμε την Αθηνάς και μετά από αποτυχημένη και καθυστερημένη άφιξη στα μπαχαρικάδικα της περιοχής (έκλεισαν για μεσημέρι) πέσαμε περίπου πάνω στα ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΦΑΝΗ. Δεν το πολυσκεφθήκαμε και ο λόγος ήταν οι κατά τεκμήριο θετικές κριτικές του εστιατορίου στο ask4food, τις οποίες αμυδρά ανακαλούσα στην μνήμη μου. Δυστυχώς όμως για εμάς τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν και πολύ θετικά. Η συνέχεια παρακάτω.

Ο χώρος έχει περιγραφεί λεπτομερώς από τους προλαλήσαντες αλλά εμένα δεν με ικανοποίησε. Μεγάλο ζωτικό χώρο ‘’κλέβει’’ το ψυγείο σε σχήμα Π, από το οποίο μπορεί κάποιος να αγοράσει τα ομολογουμένως εκλεκτά εδέσματα που πωλούνται. Απομένει εκμεταλεύσιμο μόνο ένα μικρό τμήμα για τα μικρά τραπεζάκια του εστιατορίου. Στην διακόσμηση κυριαρχεί η πέτρα, το ψυγείο που λέγαμε και τα κρεμασμένα ομοιώματα αλλαντικών και σκόρδων πάνω από αυτό. Ο στενόμακρος εξωτερικός χώρος περισσότερο θυμίζει τον καταθλιπτικό ακάλυπτο μιας πολυκατοικίας και εκτιμώ ότι δεν είναι άξιος σχολιασμού.

Η κάρτα του μενού είναι (μερικώς) διαθέσιμη on line (χωρίς τιμές) και κινείται στα πλαίσια του μεζεδοπωλείου. Λογικής εκτάσεως, ισορροπημένη, οπότε no complaints. Τα ίδια και με την κάρτα του αλκοόλ, λίγες μπύρες, ούζα, τσίπουρα, με την λίστα των κρασιών εμφανώς πλουσιότερη. Αυτοπροσδιορίζεται ως ‘’μεζετζίδικο’’ και ‘’παστιρματζίδικο’’, εγώ θα το κατατάξω στα Resto-μεζεδο-παντοπωλεία, μια κατηγορία σε ανοδική τροχιά με μπροστάρη το γνωστό Ergon. Πρωταγωνιστές ο παστουρμάς, το σουτζούκι, ο καβουρμάς, τα εκλεκτά αλλαντικά Sary, τα παλαιωμένα τυριά και τα προϊόντα μικρών παραγωγών.

Το service ξεκίνησε περίπου με αυτογκόλ από τα αποδυτήρια και σε αυτό το τέμπο συνεχίστηκε περίπου μέχρι την αποχώρησή μας.

Φάουλ Νο1: Η διοπτροφόρος κυρία και μεγαλύτερη (των λοιπών σερβιτόρων) σε ηλικία, hostess, manager δεν γνωρίζω την ιδιότητα της, η οποία μας ‘’υποδέχθηκε’’ και ποζάρει όλο χαρά με τουρίστες στο tripadvisor, μάλλον έχει τα εξής ‘’θεματάκια’’. Ή έχει καβαλήσει το καλάμι, ή δεν έχει καμία αίσθηση του χωροχρόνου, ή μάλλον περίμενε ‘’μαζική απόβαση’’ Κινέζων τουριστών στα επόμενα 10 λεπτά. Η ώρα είναι 16:30 και στον εσωτερικό χώρο είναι κατειλημμένο μόνο το ένα από τα περίπου δέκα τραπέζια. Κάναμε το ‘’λάθος’’ και ζητήσαμε να καθίσουμε σε ένα ευρύχωρο τραπέζι δίπλα στο παράθυρο. Αντί αυτού μας ζήτησε επιτακτικά να καθίσουμε σε ένα νανο-τραπεζάκι, κατάλληλο είτε για τρίχρονα νήπια, είτε για τους Κινέζους τουρίστες που λέγαμε παραπάνω. Θέλετε να μάθετε και την συνέχεια της ιστορίας; Ναι στην περίπου 1,5 ώρα που καθίσαμε, ήμασταν οι μοναδικοί πελάτες στον εσωτερικό χώρο, καθώς επίσης στο χώρο του παντοπωλείου δεν εμφανίστηκε ούτε ένας πελάτης.

Φάουλ Νο2: Το μαγαζί διαθέτει τρείς σερβιτόρους (εκείνη την ώρα) και δύο υπαλλήλους αποκλειστικά για το χώρο του παντοπωλείου, αριθμοί υπερεπαρκείς για την χωρητικότητα του. Κάναμε δεκαπέντε λεπτά να παραγγείλουμε, τα πρώτα τρία πιάτα ήρθαν πάνω κάτω σε λογικά πλαίσια και το τέταρτο πιάτο κάπου ‘’ξεχάστηκε’’ και ήρθε μετά από δική μας υπόμνηση. Κάποια στιγμή ζήτησα refill στην κανάτα νερού και η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα κανένα πεντάλεπτο για να αποσπάσω την προσοχή των σερβιτόρων, οι οποίοι είχαν κάνει γκρουπάκι συζήτησης, με θέμα τον σχολιασμό της επικαιρότητας.

Φάουλ Νο3 και μάλλον σημαντικότερο: Τέλος πάντων, φάγαμε, μας κέρασαν το γιαουρτάκι μας, πληρώσαμε και σηκωνόμαστε να αποχωρήσουμε. Πριν βγούμε έξω, γυρνάμε ταυτόχρονα εγώ και η σύζυγός μου λέγοντας προς τους τρείς συγκεντρωμένους σερβιτόρους και τους δύο υπαλλήλους του παντοπωλείου. ‘’Γεια σας, ευχαριστούμε’’, ότι συνήθως κάνει από ευγένεια ένας τυπικός άνθρωπος. Αν σας τρώει η περιέργεια, ναι δεν λάβαμε πίσω ούτε ένα τυπικό ‘’ευχαριστούμε και εμείς να πάτε στο καλό’’, από τους πέντε προαναφερθέντες υπαλλήλους. Η απόλυτη μούγκα. Συγχαρητήρια παιδιά, έτσι θα προκόψετε εν μέσω κρίσης.

Παραγγείλαμε:
-Συμπαθητικό ψωμάκι.

-Πλιγούρι με μανιτάρια, πορτοκάλι (με επιφύλαξη) και κουρκουμά.

-Μελιτζάνες, με κολοκυθάκια, τριμμένη φέτα και καραμανλίδικη σάλτσα.

-Σαγανάκι με καραμανλίδικο παστουρμά, σουτζούκι πολίτικο, αυγά και ντομάτα.

-Καβουρμά βοδινό, με πατάτες και πιπεριές.

-Μια συμπαθητική μπύρα Ζέος από την Αργολίδα, την οποία δοκίμαζα για πρώτη φορά.

Σχόλια επί του φαγητού. Το πιάτο με το πλιγούρι και αυτό με τις μελιτζάνες κινήθηκαν από καλά έως και αρκετά καλά. Εμείς όμως, όπως και λογικά οι περισσότεροι των πελατών, ήρθαμε στα ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΔΙΚΛΑ ΤΟΥ ΦΑΝΗ για τους πρωταγωνιστές των υλικών και όχι για τους κομπάρσους. Όταν λοιπόν στο σαγανάκι κυριαρχεί γευστικά η ντομάτα και ψάχνεις να βρεις με το μεγεθυντικό φακό τον παστουρμά και το σουτζούκι, τότε κάτι δεν πάει καλά και κάπου ο κ. Φάνης είτε κάνει οικονομία, είτε απευθύνεται σε πολύ cool ουρανίσκους. Copy paste των εντυπώσεων και στο πιάτο με τον καβουρμά, όπου την κατάσταση προσπαθούσε να σώσει ο άφθονος άνηθος και κάτι πήραμε γευστικά, ειδάλλως……..

Check please
Στα 27,50€ με νόμιμη (‘’παλιομοδίτικη’’) απόδειξη με αναγραφές τύπου ‘’τμήμα 2’’, οπότε και δεν μπορείς να προσεγγίσεις το κόστος του κάθε πιάτου. Πληρωμή με πιστωτική κάρτα χωρίς προβλήματα.

Κατέληξα ότι:

Βαθμολογικά θα είμαι τσεκουράτος και δεν συμμερίζομαι τον (γενικό) ενθουσιασμό των προλαλησάντων χρηστών.

Κύριοι συνέταιροι της επιχείρησης, η αλήθεια είναι ότι έπρεπε να καταβάλετε μια άλφα, λογική προσπάθεια (τίποτε το τρομερό), για να κερδίσετε τον υποφαινόμενο, ο οποίος έτσι και αλλιώς δεν τρέφει και τα φιλικότερα των αισθημάτων για την περιοχή του ιστορικού κέντρου, όπου και δραστηριοποιήστε επιχειρηματικά. Αποτύχατε παταγωδώς στο service, το δε φαγητό απέχει πολύ από το να αναδείξει τα εκλεκτά προϊόντα, τα οποία όντως διαθέτετε.

Όμως για να μην κατηγορηθώ ως κακοπροαίρετος θα το προτείνω σε:

Αυτούς που εργάζονται στην περιοχή και τους αρέσουν τα after office τσιμπολογήματα και οι μεζεδο-τσιπουρο καταστάσεις.

Σε ημεδαπούς και πολύ περισσότερο σε αλλοδαπούς τουρίστες, με τον οδηγό lonely planet ανά χείρας. Ειδικά οι τελευταίοι θα βρουν την χαρά τους.

Σε όσους ‘’έχουν άγνοια κινδύνου’’ και θεωρούν την πέριξ βρωμιά, το σκουπιδαριό, τα γκράφιτι, την εγκατάλειψη, την ‘’γειτνιάζουσα’’ παραβατικότητα και όλα τα συμπαραμαρτούντα, χαριτωμένα, γραφικά, cult, ενίοτε και trendy.

Για τις νυκτερινές ώρες μετά την δύση του ηλίου, αυστηρά σε όσους διαθέτουν bodyguards με καλώδια ενδοσυνεννόησης. Το λαός και Κολωνάκι είναι μια ‘’σταθερά’’ που ακόμη κρατάει η μπογιά της.

Αν θα ξαναπάω; Η απάντηση είναι πιθανόν μετά το 2025, οπότε και ο δήμαρχος Καμίνης, μαζί με τους δημάρχους Παρισιού, Μαδρίτης και Πόλης του Μεξικό, στον απόηχο του dieselgate της VW, θα έχουν απομακρύνει τα ‘’διαβολικά’’ οχήματα ντίζελ από το ιστορικό κέντρο των πόλεων τους. Μέχρι τότε μπορεί να μην έχουμε λεφτά, αλλά τουλάχιστον θα έχουμε καλή ποιότητα του αέρα που αναπνέουμε!!

Υ. Γ Το τελευταίο χρονικό διάστημα, τα υστερόγραφα έχουν γίνει πολύ της μόδας σε αυτό το χώρο. Τρίποντα (για τους μπασκετόφιλους), πέναλτι (για τους ποδοσφαιρόφιλους) και καρφιά του βόλεϊ (πείτε το όπως εσείς θέλετε), πάνε και έρχονται. Δεν θα συμφωνήσω, ούτε και θα διαφωνήσω με κάποιον χρήστη. Απλά θέλω να επισημάνω ότι ορισμένοι έχουν αρχίσει να ‘’κουράζουν’’ το ακροατήριο.

02 Φεβ 2017

Η πολύ υψηλή βαθμολογία στο ask4food και η ιδιαιτερότητα του μενού αρκούσαν για να δοκιμάσουμε τα Καραμανλίδικα. Είχε προηγηθεί μια επίσκεψή μας πριν 3-4 Σάββατα όπου χωρίς κράτηση φάγαμε "πόρτα", ωστόσο μας είχε μείνει ως θετικό το ωραίο περιβάλλον του μαγαζιού και η ευγένεια με την οποία μας αντιμετώπισαν. Το περασμένο Σάββατο όμως είπαμε να πάμε προετοιμασμένοι και προηγήθηκε τηλέφωνο.

Το εστιατόριο συστεγάζεται με το "αλλαντικοπωλείο" με αποτέλεσμα την old school εμφάνιση ενός μαγαζιού με τα λουκάνικα και τα σκόρδα (πλαστικά, δεν θα βρωμάτε μετά! ) να κρέμονται πάνω από τις βιτρίνες των διαλεχτών τυριών και αλλαντικών που προσφέρει το μαγαζί προς αγορά. Τα παραπάνω, συνδυασμένα με τον καθαρό χώρο (λίγο στριμωγμένος γενικά) και τη λαϊκή μουσική (μόνο τέτοια όταν έχει κόσμο, πιο χαλαρή τις υπόλοιπες στιγμές) που επιβάλλεται σε τέτοιο μαγαζί δημιουργούν μια ωραία ατμόσφαιρα για να πιει κανείς το κρασάκι ή το τσιπουράκι του, συνοδεία μερακλήδικων μεζέδων!

Το σέρβις είναι πολύ καλό. Υπάρχει ταχύτητα και ευγένεια, ενώ προσφέρεται το κάτι τις και για καλωσόρισμα αλλά και στο τέλος, κίνηση εξαιρετική και όχι συχνή.

Στα του γεύματος τώρα... Η δοκιμή μας (2 άτομα) περιελάμβανε:

- Για το καλωσόρισμα μας έφεραν τυράκι με ένα πολύ ενδιαφέρον ελαφρώς πικάντικο αλλαντικό που μου διαφεύγει το όνομά του, από μοσχάρι, ενώ στο τραπέζι ήρθε επίσης ψωμάκι φρέσκο και νόστιμο και κανάτα με νερό.

- Μελιτζάνες με φέτα και κόκκινη σάλτσα (5-5,5 ε): νόστιμο πιάτο, οι μελιτζάνες ήταν με τη φλούδα κομμένες (πολλά ζητάω οκ), η φέτα από πάνω θρυμματισμένη (8,5/10).

- 1/2 παστουρμαδοπιτάκια και 1/2 μπουρεκάκια με φέτα (5-5,5 ε): 2 και 2 τεμάχια από το καθένα, χωρίς περιττή λαδίλα, με έντονη γεύση ο παστουρμάς. Ειδικά τα παστουρμαδοπιτάκια θεωρούνται must στο μαγαζί (8/10 γιατί τα πήραμε στο τέλος και μου έκατσαν λίγο βαριά και αλμυρά γευστικά, το άλλο άτομο ενθουσιάστηκε).

- Σαγανάκι καπνιστό (με πιπεριές νομίζω) (5,5-6 ε): αρκετά νόστιμο, ελαφρύ το τυρί. Δεν ήταν κάτι συνταρακτικό βέβαια, λιωμένο τυρί με κάποια λαχανικά από κάτω (7/10).

- Ανάμικτη πράσινη σαλάτα με ανεβατό, σαλάμι Δράμας πικάντικο και ντομάτα (7,5 ε). Η σαλάτα είχε ρόκα και σπανάκι και σως μελιού με μουστάρδα. Ήταν εξαιρετικά ανακατεμένη και το τυρί πλούσιο. Το ίδιο και το σαλάμι Δράμας το οποίο ήταν ελαφρύ και όχι πολύ πικάντικο. Γευστικά ήταν εξαιρετικός ο συνδυασμός και κάθε μπουκιά ήταν και συγχώριο (9-9,5/10)!

- Καραμανλίδικο παρμάκ γιαουρτλού με πίτα (7,5 ε). Σαν κεμπάπ αλλά πιο "αλλαντικό". Σχετικά βαρύ το συγκεκριμένο πιάτο, οι πίτες μου φάνηκαν ολικής άλεσης. Χωρίς το γιαούρτι δεν θα άδειαζε εύκολα το πιάτο (7/10).

- Πριν φύγουμε μας προσέφεραν γιαούρτι με πολύ νόστιμο γλυκό του κουταλιού!

-Ήπιαμε ρετσίνα (500ml - 5 ε) ψάχνοντας κάτι οικονομικό σε αλκοόλ. Ήταν μια χαρά και ταίριαζε με όσα πήραμε.

Για τα παραπάνω δώσαμε 15ε το άτομο χωρίς τις 3-4 ρετσίνες που ήπιαμε. Σαν vfm τα Καραμανλίδικα πετυχαίνουν αρκετά καλό σκορ ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς ότι αυτά που θα φάει δεν θα τα βρει εύκολα αλλού. Γευστικά είναι τίμιο μαγαζί, και η πολύ καλή ατμόσφαιρά και εξυπηρέτησή του ταιριάζει γάντι σε μια καλή έξοδο με φίλους για κρασί-τσίπουρο και μεζέ!

10 Νοε 2017

Την προηγούμενη Τρίτη το απόγευμα ήμουνα με ένα φιλαράκι στο κέντρο της Αθήνας και επιθυμήσαμε να γευθούμε ανατολίτικο φαγητό. Σκεφθήκαμε αμέσως τα Καραμανλίδικα του Φάνη, κοντά στην Αγορά, όπου και καταλήξαμε και μάλιστα μας εντυπωσίασε το γεγονός ότι έσφυζαν από κίνηση. Ξέρουμε ότι οι πιστοί του είδους είναι σίγουρα πολλοί και αρκετοί από αυτούς δουλεύουν στην ευρύτερη περιοχή, οπότε φυσικά το γνωρίζουν το μαγαζί αυτό από χρόνια...

Όπως είναι γνωστό, στα Καραμανλίδικα συνδυάζεται το φαγάδικο με το παντοπωλείο, τα 2 σε 1 χώρο. Παρατηρήσαμε ότι στο παντοπωλείο θα πρέπει να πουλάγανε τουλάχιστον καμιά εκατοστή προϊόντα, κι ανάμεσά τους, πάσης φύσεως αλλαντικά και τυριά.

Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά από πολλούς χρήστες του ask4food, οπότε δεν θα τα επαναλάβω εδώ. Απλά, εντυπωσιαστήκαμε από τη ζωντάνια των μαγείρων στην ανοιχτή κουζίνα, που τρώγοντας τους θαυμάζαμε, αφού όλοι τους δουλεύανε ασταμάτητα και ακούραστα!

Η εξυπηρέτηση ήταν σε όλα άψογη, αλλά και τα φαγητά τα βρήκαμε της απόλυτης αρεσκείας μας και μάλιστα τα τσακίσαμε κατά το κοινώς λεγόμενο!

Παραγγείλαμε μια μερίδα παστουρμαδοπιτάκια, μια καβουρμά με πατάτες και πιπεριές, μια μελιτζάνες με κολοκυθάκια και φέτα, μια πατατοσαλάτα και ένα σαγανάκι με παστουρμά, σουτζούκι, αυγά και ντομάτα: τα πιάτα, το ένα καλύτερο από το άλλο!!
Ήπιαμε δυο μπύρες Zeos, και ήρθαμε στο τσακίρ κέφι, παρόλο που ήταν ακόμα αρκετά νωρίς…

Μας κεράσανε γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού κυδώνι, έτσι για να μας αλλάξουνε λιγάκι τη βαριά γεύση από όσα προηγηθήκανε…

Παρότι πλήρωσε το φιλαράκι μου, είδα ότι τα περισσότερα φαγητά κόστιζαν περί τα 6 €. Πλήρωσε συνολικά, όπως θυμάμαι, 37 €, ποσό όχι παράλογο για το γνωστό αυτό μέρος της Αθήνας, με τα ανατολίτικα καλούδια του!

Θα το επαναλάβουμε κάποιο βραδάκι με μεγαλύτερη παρέα, και βέβαια σας το προτείνω σίγουρα για όσους φίλους δεν το έχουνε ακόμα τιμήσει!

04 Οκτ 2017

Επισκεφτήκαμε τα Καραμανλίδικα πριν από 20 μέρες περίπου ένα ζεστό μεσημέρι καθημερινής του /σεπτεμβρίου μετά από ψώνια-βόλτα στην γύρω περιοχή. Παρόλο που είχα ξαναδεί το εσωτερικό του μαγαζιού σε δύο προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες να βρούμε τραπέζι -ίσως λόγω του ότι είμασταν αρκετά άτομα - αυτή τη φορά που τελικά το παρατήρησα πολύ καλύτερα μου έκανε ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση. Το μαγαζί δεν έχει να ζηλέψει σε στυλ τίποτα από τα καλύτερα tapas bar της Μαδρίτης, είναι πραγματικά καλόγουστο, ζεστό και πρωτότυπο για τα δεδομένα του αθηναικού κέντρου. Ο χώρος ήταν μία όαση δροσιάς ειδικά το κλειστό μέρος τύπου μπακάλικο. Εμείς διαλέξαμε να καθίσουμε στον ημιυπαίθριο διάδρομο στο πλάι που έχει διαμορφωθεί πολύ λειτουργικά και παραπέμπει σε καφενέ-ουζερί.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και φαίνεται ότι το προσωπικό είναι επαγγελματίες και επαρκές. Το μαγαζί ήταν γεμάτο όχι ασφυκτικά (με αρκετούς τουρίστες αλλά όχι τύπου ορδές κυρίως παρέες 2-4 ατόμων πολύ διακριτικών).
Σε ότι αφορά τώρα το φαγητό
Δύο άτομα καθίσαμε σε έαν τραπέζι δύο ατόμων ακριβώς το οποίο όμως δεν ήταν στενάχωρο καθόλου.
Ο ευγενής σερβιστόρος μας έφερε κέρασμα μία λαδόκολλά με κυβάκια πικάντικου τυριού και αλλαντικού πράγμα που βρήκαμε πολύ έξυπνο και πρωτότυπο και εν συνεχεία ακολούθησε κανάτα παγωμένο νερό και ζεστό ψωμί-πίτα.

Παραγγείλαμε:
1 παστουρμαδοπιτάκια (6 ευρώ) από τα καλύτερα που έχω φάει
με πολύ αέρινο φύλλο και κυρίως με ψιλοκομμένο τον παστουρμά μέσα ώστε να μπορεί κανείς να το κόβει ή να το δαγκώνει ευκολότερα.
1 σαχανάκι παστουρμά σουτζούκι αυγό ντομάτα (6.5 ευρώ) αρκετή ποσότητα και ξεχώριζες τον παστουρμά μέσα το όποίο ήταν μιά χαρά και θύμιζε λίγο καγιανά
1 καβουρμά με πατάτες και πιπεριές (6.5 ευρώ) το οποίο ήταν α π ί θ α ν ο
αριστοτεχνικά συνδυασμένος ο καβουρμάς με άνηθο, πατάτα και πιπεριά
1 λουκάνικο κεφτέ γιαουρτλού (7.5 ευρώ) με 7 ή 8 μικρά κεμπαπάκια-λουκανικάκια
αρκετά πικάντικα πάνω σε πιτούλες και μέ μιά δροσισιτκή ποσότητα γιαουρτιού.
Ηπιαμε μία Βεργίνα Κομοτηνής 500ml (3 ευρώ νομίζω) και στο τέλος μας ξανακέρασαν γιαούρτι με γλυκό καρότο και μάλιστα αρκετή ποσότητα γιά δύο άτομα.
Γιά ολα τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε πάνω κάτω 32 ευρώ δηλαδή 15-16 ευρώ το άτομο.

Εν ολίγοις μας άρεσε πάρα πολύ το τσιμπολόγημα και σίγουρα θα ξαναπάμε αφού και ότι βλέπαμε τριγύρω ειδικά τα πλατώ αλλαντικών τυριών μας έκαναν πολύ καλή εντύπωση οπότε στην πρώτη ευκαιρία
σκοπεύουμε να τα δοκιμάσουμε.

22 Δεκ 2016

Δεν ξέρω πόσοι από σας θυμούνται το παλιό Rock n’ Roll και τα αξέχαστα μεσημεριανά parties του Σαββάτου. Οι φίλοι μου κι εγώ πάντως και τα θυμόμαστε και τα νοσταλγούμε αφάνταστα αφού ήταν η σταθερά συνιστώσα της εβδομάδας μας. Δε χρειαζόταν κανένα τηλέφωνο, κανένα κανόνισμα, τελειώναμε τη δουλειά και απλώς πηγαίναμε ξέροντας ότι όλοι θα ήταν εκεί. Το πώς φεύγαμε βέβαια είναι μια άλλη ιστορία αφού είχαμε βρεθεί άπειρες φορές απέξω να αναρωτιόμαστε ποιοι είμαστε, πως μας λένε, τι ώρα είναι, μη σας πω και τι μέρα είναι.
Το πώς λοιπόν μετά απ αυτή την ηρωική εποχή καταντήσαμε να μη μπορούμε καλά καλά να μιλήσουμε έστω τηλεφωνικώς, να παίρνει φωτιά το messenger με αποτέλεσμα να απειλεί ο καλός μου ότι θα με στείλει για απεξάρτηση, να μη σταυρώνουμε μέρα για να βρεθούμε, έχει την εξήγησή του μεν, δεν παύει να μας ενοχλεί αφόρητα δε.
Έτσι λοιπόν μια Πέμπτη απόγευμα στις αρχές περίπου του προηγούμενου μήνα εκεί που μιλάμε και είμαστε μες τα νεύρα γενικώς διότι “είναι πολλές οι υποχρεώσεις Άρη” μας σκάει το φλασάκι και λέμε … αφού βράδυ θα μας κάτσει μάλλον απ τη νέα χρονιά και βλέπουμε δεν πάμε αύριο μετά τα γραφεία μας έστω και για λίγο βρε αδερφέ? Αμ έπος αμ έργον, ειδοποιήσεις στέλνονται, κρατάμε την ώρα προσέλευσης ανοιχτή, αποφασίζουμε κέντρο που βολεύει όλους και στην ερώτηση σχετικά με το που θα πάμε μου έρχονται στο μυαλό τα Καραμανλίδικα τα οποία είχα επισκεφτεί αρκετούς μήνες νωρίτερα σε ίδια φάση ακριβώς, αλλά με τις αγαπημένες μου φιλενάδες και η απόφαση παίρνεται με συνοπτικές διαδικασίες.
Το μόνο πρόβλημα που αφορούσε στο μαγαζί ήταν ότι δεν κάνει κρατήσεις το μεσημέρι και για αυτόν τον λόγο ήμουν λίγο ανήσυχη αλλά ο Θεός της φιλίας μας προστάτευσε οπότε οι πρώτοι που έφτασαν χρειάστηκε να περιμένουν κανένα δεκάλεπτο μέχρι να οδηγηθούν στο τραπέζι. Παρόλα αυτά και το κέρασμα τους το είχαν όσο περίμεναν, η σειρά τηρήθηκε και οι άνθρωποι έκαναν ότι καλύτερο να μας εξυπηρετήσουν. Εγώ για να πω την αλήθεια μόλις μπήκα φουριόζα μέσα, ένα σοκ το έπαθα. Κόσμος, πολύς κόσμος, με τους τουρίστες να υπερτερούν κατά πολύ οπότε και στη μετάφραση βοήθησα και με Γιαπωνέζους αντάλλαξα υποκλίσεις μέχρι φωτογραφίες έβγαλα έτσι, αν με δείτε να φιγουράρω στο Τόκιο, μην απορήσετε.

Πρόκειται για ένα παλιό, πέτρινο, νεοκλασικό κτίριο το οποίο έχει ανακαινισθεί κρατώντας όμως τον χαρακτήρα του. Στο εσωτερικό του δεσπόζει ένα μεγάλο ψυγείο με τα προϊόντα που μπορεί κάποιος να αγοράσει για το σπίτι ή να παραγγείλει και να σερβιριστούν επί τόπου. Μαρμάρινα τραπέζια, ψάθινες καρέκλες καφενείου, πάγκοι που χρησιμεύουν για φαγητό αλλά και για να περιμένει κανείς, λευκό χρώμα με χρωματιστές πινελιές, σχετική βαβούρα λόγω κόσμου φυσικά, αλλά καθαρή ατμόσφαιρα αφού το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρά. Για τους αμετανόητους καπνιστές σαν του λόγου μας υπάρχει στο πίσω μέρος μια αυλή να το πω, διάδρομο να το πω, ακάλυπτο να το πω, που δεν έχει τον χαρακτήρα του μέσα μαγαζιού μεν, αλλά τις γλαστρούλες του τις έχει, τις τέντες του τις έχει και θερμαινόταν επαρκώς οπότε όλα καλά, όλα ανθηρά.
Ο κατάλογος είναι μαζεμένος αλλά με ενδιαφέρουσες προτάσεις τόσο σε κρεατικά όσο και σε θαλασσινά αλλά κρατείστε στα υπόψη ότι πρωταγωνιστεί η πρώτη ύλη με λίγες απλές μαγειρικές παρεμβάσεις. Εξάλλου η φιλοσοφία του μαγαζιού από ότι κατάλαβα αυτή είναι, πίνω το τσιπουράκι/κρασάκι/μπυρίτσα μου και έχω και κάτι για να τσιμπάω.
Εμείς αφού κάτσαμε κάμποσες ώρες εκεί και κόσμος πήγε κι ήρθε, είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε πολλές γεύσεις και πρέπει να πω απ την αρχή ότι ενώ κάποια μας άρεσαν περισσότερο και κάποια λιγότερο, όπως ήταν φυσικό, δεν υπήρξε, όμως, πιάτο που να θεωρηθεί κακό ενώ η ποιότητα των πρώτων υλών ήταν αδιαμφισβήτητη.

Η αρχή έγινε με το κέρασμα του μαγαζιού μέχρι να μελετήσουμε τον κατάλογο και δεν ήταν άλλο από παλαιωμένο κασέρι Ξάνθης και παστράμι το οποίο έβαζε κάτω χαλαρά όλα όσα κυκλοφορούν στα deli της Ν. Υόρκης. Εννοείται ότι η παραγγελία επαναλήφθηκε αρκετές φορές.
Ντολμαδάκια που θα τα ήθελα λίγο πιο ξινά αλλά τα έφαγα παρόλο που είχαν μάραθο μέσα τον οποίο και απεχθάνομαι. Το τελευταίο μη το πείτε στον καλό μου γιατί θα με σουβλίσει.

Πατατοσαλάτα που κι αυτή είχε άνηθο οπότε δεν πολυασχολήθηκα. Καλή όμως.

Παξιμαδάκια με ανεβατό τυρί και ντομάτα που ήταν ωραία και δροσιστικά.

Σαλάτα με πλιγούρι που ήρθε αρκούντως αρωματική και ωραία φορμαρισμένη.

Αγκινάρες τουρσί που ήταν τραγανές, ξιδάτες και τέλειος τσιπουρομεζές. Προσοχή όμως, στους φίλους που έπιναν κρασί άφησε μια δυσάρεστη αίσθηση στο στόμα οπότε προσέξτε τον συνδυασμό.

Παστιρμαδοπιτάκια τα οποία ήταν στεγνά, κριτσανιστά και νοστιμότατα. Το γιαούρτι δε που τα συνόδευε τους ταίριαζε πολύ.

Λουκάνικο κεφτέ γιαουρτλού με πίτες. Δεν το λες κι ακριβώς λουκάνικο, εμένα μου έκανε κάτι μεταξύ κεμπάπ και λουκάνικου και ήταν ωραιότατο.

Σαγανάκι με παστιρμά, σουτζούκι, αυγά και ντομάτα. Βόμβα γεύσεων όπως καταλαβαίνετε κι όμως δε μας βάρυνε.

Ποικιλία τυριών και αλλαντικών που ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο. Απλά εξαιρετικά.

Ήπιαμε και τι δεν ήπιαμε. Τσίπουρο, κρασιά, μπύρες τα πάντα όλα χωρίς να παραπονεθεί κανένας από τους παριστάμενους για βαρύ κεφάλι ούτε την ίδια ούτε την επόμενη μέρα.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη παρόλο τον κόσμο. Σπάνια χρειάστηκε να ψάξουμε κάποιον από τους σερβιτόρους ενώ τα πιάτα, τα ποτά, η ανανέωση πάγου, νερού κι ότι άλλου χρειαζόταν γινόταν άμεσα. Προς το τέλος, μάλιστα, που είχε σπάσει το πλήθος και η υπεύθυνη ήρθε να ρωτήσει τις εντυπώσεις μας και κουβέντα πιάσαμε, μας κέρασαν κάποια απ τα ποτά, όπως, και γιαούρτι με γλυκό καρότο, κανένα παράπονο. Απόδειξη κανονικότατη και η τιμή στα 17 ευρώ το άτομο.

Αν θα πάτε? Μα και βέβαια. Ωραία, καθαρά και ψαγμένα ποτά, μεζεδάκια άριστης ποιότητας, καλές τιμές, χαλαρό περιβάλλον κι ένα άρωμα παλιάς Κωνσταντινούπολης. Χρησιμοποιήστε την τεχνολογία προς όφελός σας και κανονίστε να δείτε φίλους, ίσως αποδειχθεί πιο εύκολο από ότι φαντάζεστε. Μια βόλτα στο κέντρο είναι πάντα γοητευτική ακόμα και μόνοι σας να είστε, οπότε εκμεταλλευτείτε το. Καθίστε για ένα τσιπουράκι, φάτε και τον μεζέ σας, ψωνίστε για το σπίτι και φωνάξτε φίλους για ένα κρασί. Οι γιορτές έφθασαν και εγώ δεν έχω καλύτερο από το ανοίγω το σπίτι μου και να τις μοιράζομαι με τους αγαπημένους ανθρώπους της ζωής μου.

12 Νοε 2016

Λοιπον, λοιπον αλλη μια κριτικη σε περιγραφη. Ητανε Δευτερα μεσημερι και ειπα να παω προς το αγαπημενο κεντρο μια βολτα με τη γυναικα ωσπου σε καποια φαση περι τις μια το μεσημερι μας ηρθε μια μυρωδια απο βρωμικο πλανωδιου και ειπαμε να πιουμε καμοια ρετσινα. Ειμασταν Ψυρρη και προτεινα να παμε στα καραμανλιδικα οπου και πηγαμε. Μολις μπηκαμε μεσα ειδαμε εναν χωρο καθαρο και πολυ προσεγμενο για τα προτυπα της περιοχης. Η σερβιτορα πολυ φιλικη μας κερασε λιγο παστουρμα και λιγο κασερι και κατσαμε. Πηγαμε στην αυλη του καταστηματος η οποια βρισκεται στο πισω μερος του μαγαζιου και ειναι μακροστενη με 5 διπλα και 5 μονα τραπεζια. Ο χωρος ομορφος αλλα οχι τοσο εντυπωσιακος για μεζεδοπωλειο οπως ο εσωτερικος. Τωρα παραγγειλαμε λιγη ρετσινα και κοκα κολα (η κοκα κολα ητανε απο μια μικρη ελληνικη εταιρια αλλα δεν θυμαμαι το ονομα της, ο σερβιτορος ητανε κατηγορηματικος και μας ελεγε συνεχεια οτι ολα τα προϊοντα του μαγαζιου ειχανε προελευση απο μικρους αλλα ποιοτικους Ελληνες παραγωγους) για να πιουμε και απο μεζεδες πηραμε μια χωριάτικη με ρόκα σφέλλα και μπαλσάμικο (πολυ καλη και γευστικη σε νορμαλ ποσοτητα και με αρκετα υλικα), σουτζούκι καραμανλίδικο με αυγά μάτια (πολυ καλο το σουτζουκι με δυο αυγα ματια), ποικιλία λουκάνικων η οποια αποτελουνταν απο μικρα αλλά πολυ γευστικα λουκανικακια χωριατικα 5 - 6 ψιλοκομενες πιττες και μαγιονεζα με κοκκινο πιπερι (πολυ καλο και γευστικο πιατο αλλα με ξενισε λιγο η ποσοτητα διοτι τα λουκανικα ητανε μικρα και λεπτα ενω εγω περιμενα τις κλασσικες λουκανικαρες). Επισης πηραμε και ενα μεζεδακι που αποτελουνταν απο μελιτζανες, κολοκυθακια, τυρι φετα και σαλτσα ντοματας με κρεμμυδι το οποιο ητανε αριστο. Απλο σε εμπνευση αλλα πολυ γευστικο. Εν κατακλειδι περασαμε καλα και στο τελος μας κερασαν και γιαουρτι με γλυκο του κουταλιου καροτο για να μας φυγει λιγο η λουκανικιλα και η σουτζουκιλα και μπορω να πω οτι κατι εγινε. Εμεινα αρκετα ικανοποιημενος και μαλλον θα ξαναπαω!