Μπιστρό με ανατολίτικο street food.

Δευτέρα έως Πέμπτη 11.00 έως 21.00, Παρασκευή και Σάββατο 11.00 έως 23.00. Κυριακή κλειστά.

22 Δεκ 2018

Το FEYROUZ είναι πολύ γνωστό τα τελευταία χρόνια για τα λαχματζούν του αλλά και τις υπόλοιπες πολίτικες και ανατολίτικες γεύσεις του. Παρόλα αυτά μια φορά μόνο είχα αποπειραθεί να το επισκεφτώ στο παρελθόν, αλλά λόγω κόσμου δεν τα κατάφερα. Ένα μεσημεράκι καθημερινής ωστόσο, εκμεταλλευόμενος βόλτα στο κέντρο της Αθήνας, βρέθηκα στο στενάκι πίσω από την Αιόλου, τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά, οπότε αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε τη δοκιμή μας.

Ο χώρος περιορισμένος, παίρνεις κάτι στο χέρι και αν είσαι τυχερός βολεύεσαι στον πάγκο που βρίσκεται σε σχήμα «Γ» στις δύο πλευρές του μαγαζιού ή σε κάποια από τα 2-3 παγκάκια που βρίσκονται στον εξωτερικό πεζόδρομο. Θα προτιμούσα ίσως να υπήρχαν περισσότερες επιλογές για να βολευτείς κάπου πρόχειρα, δεδομένου ότι δεν πρόκειται για το κλασικό street food που τα πάντα τρώγονται εύκολα στο όρθιο, μοναδική μου παρατήρηση είναι αυτή. Κατά τα λοιπά ο χώρος είναι όμορφος, στο βάθος ο πάγκος που σε εξυπηρετούν, στην μία πλευρά γραμμένο το μενού σε μαύρο πίνακα, ενώ και η μουσική σε ανατολίτικους ρυθμούς, απολύτως ταιριαστή με το χώρο.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα επίσης, πρόκειται εξάλλου για καθαρά οικογενειακή επιχείρηση, οπότε όλα γίνονται με μεράκι και αγάπη για αυτό που κάνουν. Η μητέρα στην κουζίνα, οι δύο γιοι (υποθέτω) ετοιμάζουν τις παραγγελίες, ο πατέρας γενικών καθηκόντων. Τα δύο παιδιά στο service ευγενικά και πρόθυμα να σου εξηγήσουν τις προσφερόμενες επιλογές, να σε ρωτήσουν πόσο καυτερό θέλεις να είναι αυτό που παρήγγειλες, όλα καλά. Ενδεχομένως να φαίνεται σε κάποιους ότι κινούνται σε κάπως πιο χαλαρούς και αργούς ρυθμούς από ότι θα έπρεπε (και μάλλον είναι αλήθεια), προσωπικά ωστόσο μου αρέσει αυτή η χαλαρή και ευγενική διάθεση που σου βγάζουν.

Το μενού διατίθεται αναλυτικά ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του FEYROUZ, οπότε λίγα πράγματα από μένα: 3 σαλάτες (2,80 έως 3.80 €), 4 σούπες στα 2.30 €, 3 προζυμένες φωλιές (2.00 έως 2.30 €), 5 πεϊνιρλί (κοντά στα 3 €), 3 λαχματζούν (3.30 € για αυτό με το μοσχαρίσιο κιμά και 3 € για τα άλλα 2 με λαχανικά και ξηρούς καρπούς), 5 χορτοφαγικές πίτες στα 3 € περίπου, ένα πιάτο με ρύζι μπασμάτι και κοτόπουλο στα 4.30 € (το οποίο είχε μεγάλη πέραση και ήδη έχω βάλει στο μάτι) και 5 γλυκάκια (από 2.00 έως 2.80 €). Λάβετε υπόψη σας ωστόσο ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας πολλές επιλογές τελειώνουν, οπότε όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.
Εμείς παραγγείλαμε:
- σούπα μαχλούτα (2,30 €) με κόκκινη φακή με μαραθόριζα, κολοκύθα, ζωμό κοτόπουλου και άγριο κύμινο. Εξαιρετική, νοστιμότατη, μας ενθουσίασε.
- παντζαρόσουπα (2,30 €) με παντζάρι, ξινόμηλο, καρότο, τζίντζερ και πορτοκάλι. Ένα κλικ πιο κάτω από την προηγούμενη, καθώς δεν μου άρεσε η γεύση του πορτοκαλιού που υπερτερούσε.
- 2 λαχματζούν feyrouz (3,30 €) δηλ. λευκή λεπτή χειροποίητη ζύμη με μοσχαρίσιο κιμά, καπνιστή μπαμπαγανούς, γιαούρτι και πολύχρωμη σαλάτα. Εξίσου νοστιμότατα με τις γεύσεις ευδιάκριτες.

Για 2 σούπες και 2 λαχματζούν δώσαμε 11.20 €, δοκιμάσαμε ξεχωριστές και πολύ νόστιμες γεύσεις. Ίσως οι τιμές επιδέχονται μείωσης, καθώς και οι μερίδες είναι σχετικά μικρές, για την ποιότητα ωστόσο αυτών που σου προσφέρουν θα βαθμολογήσω και τη σχέση ποιότητας/τιμής με άριστα.

Αυτά λοιπόν και από εμένα για το FEYROUZ, οι περισσότεροι εξάλλου πιστεύω το έχετε ήδη τιμήσει. Σε περίπτωση που κάποιος δεν το έχει κάνει (όπως εγώ τόσο καιρό), πιστεύω ήρθε η ώρα.

Υ. Γ. Επειδή υποθέτω είναι η τελευταία κριτική για το 2018, εύχομαι καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους. Τα ξαναλέμε με το νέο έτος, με περισσότερες κριτικές και ανάλογη διάθεση (ελπίζω).