ΟΙΝΟΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ ΡΑΚΑΡΙΟ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Αμφίσσης 34, Χολαργός [Χάρτης]

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χολαργός, Αθήνα

Φεύγοντας από το Οίνος και Πνεύμα Ρακαριό, ήταν από τις λίγες φορές που φεύγω από εστιατόριο έχοντας τόσο ανάμεικτα συναισθήματα (αλλά και τόση βεβαιότητα πως δεν θα επιστρέψω ξανά).

Το φαγητό ήταν πολύ καλό. Δεν το έλεγες τέλειο, αλλά φαινόταν πως ο άνθρωπος που το μαγείρευε αγαπάει πολύ αυτό που κάνει. Με έμπνευση Πολίτικη και Κρητική, συνταγές απλές αλλά νόστιμες, το μόνο -για μένα- αρνητικό είναι πως σε κάποια πιάτα το παράκανε λίγο με το λάδι και το βούτυρο. Αλλά εγώ είμαι και λίγο περίεργη με τα παραπάνω λιπαρά, οπότε μην το πάρετε και τις μετρητοίς αυτό μου το σχόλιο.

Ο χώρος ήταν αρκετά συμπαθητικός, με ενδιαφέρουσες πινελιές, αν και είχε πολύ κρύο μέσα.

Το σέρβις ήταν τραγικό. Αν ζούσε ο Σοφοκλής, θα μπορούσε να γράψει τραγωδία αφιερωμένη στο σέρβις αυτού του εστιατορίου. Το απίστευτο της υπόθεσης είναι πως σερβίρουν αυτοί που το έχουν!!! Άλαλα τα χείλη...

Να μην σας τα πολυλογώ, θα σας πω πρώτα τι φάγαμε:

-Πατάτες τηγανητές, δυο μερίδες.

-Καβουρμά με αβγά.

-Σουτζουκάκια σχάρας που όμως δεν ήταν σουτζουκάκια αλλά απλά μπιφτεκάκια, νοστιμότατα πάντως.

-Λουκάνικο σχάρας.

-Λαχματζούν.

-Σφακιανόπιτα με μέλι.

Τα παραπάνω -με εξαίρεση τις πατάτες- ήταν ΟΛΑ δεύτερες επιλογές μιας που ενώ μας έφεραν τον κατάλογο και δεν μας ενημέρωσαν πως κάποια πράγματα δεν υπήρχαν, ό, τι (μα ό, τι) είχαμε διαλέξει τους είχε τελειώσει...

Το φαγητό άρχισε να έρχεται στο τραπέζι μας μισή ώρα μετά την παραγγελία και χωρίς να έχει έρθει καν η ρακή που είχαμε παραγγείλει για να συνοδεύσουμε τους μεζέδες μας. Η ροή με τη οποία ερχόντουσαν τα πιάτα ήταν απίστευτα αργή. Ενδεικτικά, ήρθαν πρώτα οι πατάτες και μέχρι να έρθει το επόμενο πιάτο τις είχαμε φάει όλες και παραγγείλαμε δεύτερη μερίδα για να συνοδεύσουμε τα υπόλοιπα.

Τον καβουρμά με τα αυγά τον ξέχασαν κι όταν τον θυμήσαμε στην κυρία που μας σέρβιρε μας ρώτησε μήπως τον φάγαμε και το... ξεχάσαμε!!!

Όσο καλό κι αν ήταν το φαγητό, στάθηκε αδύνατο να το ευχαριστηθούμε με τον τρόπο που ερχόταν στο τραπέζι.

Από ένα σημείο και μετά, το μαγαζι ψιλοάδειασε και οι ιδιοκτήτες/σερβιτόροι έκατσαν με την παρέα τους και από εκεί και πέρα ήταν αδύνατο να τραβήξεις την προσοχή τους. Έπρεπε να σηκωθούμε για να τους ζητήσουμε λογαριασμό και μετά να τους παρακαλέσουμε κιόλας για να τους πληρώσουμε. Μιλούσαν, δε, τόσο δυνατά που ακούγαμε τα πάντα από την -κακόγουστη και κουτσομπολίστικη- συζήτησή τους. Μια ατμόσφαιρα λυπηρή, δεν βλέπαμε την ώρα να φύγουμε.

Για τα παραπάνω μαζί με 2 ή 3 καραφάκια ρακή, δώσαμε 50 ευρώ. Κέρασμα γλυκό/σφηνάκι, ούτε για αστείο! Δεν τα κλάψαμε, μιας που το φαγητό ήταν αρκετά καλό αλλά σίγουρα δεν άξιζαν να δοθούν σε τέτοιους ανθρώπους, όταν υπάρχουν μαγαζιά που σε καλοδέχονται και σε κάνουν να νοιώθεις σα στο σπίτι της μαμάς και της γιαγιάς σου.

Υ. Γ. Αν μπορούσα θα έβαζα 0 στην εξυπηρέτηση...

(Η κριτική αφορά το Σάββατο 7 Φεβρουαρίου)