ΡΙΖΕΣ

Λ. Πεντέλης 7, Μελίσσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τσιπουρομεζέδες / Παντοπωλείο
Κάθε μέρα εκτός Κυριακής
Γράψε τη δική σου κριτική

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μελίσσια, Αθήνα

Η έκφραση "πάμε για τσίπουρα" η οποία εκφράζει απόλυτα τη (βασική) παρέα μου στο δικό μου μυαλό μεταφράζεται "τι θα φάμε άραγε?¨
Εννοώ τα τσίπουρα όπου δεν επιλέγεις τους μεζέδες, απλώς παραγγέλνεις αριθμό τσίπουρων -άρα άγνωστες οι διαθέσεις του μάγειρα.....

Η εν λόγω παρέα επέλεξε τις Ρίζες σα γνήσιο -λέει- τσιπουράδικο, οπότε μετά από αρκετή ταλαιπωρία στην προσπάθειά μας να κάνουμε τηλεφωνική κράτηση (το σταθερό παρέπεμπε σε κινητό στο οποίο αφήναμε μήνυμα για κράτηση, χωρίς όμως να μας επιβεβαιώνει κανείς την ισχύ της) καταφύγαμε στο etable, το οποίο οφείλω να πω ότι με ενθουσίασε με την εξυπηρέτησή του!!! Έως που μας κάλεσαν -ενώ είχαμε ήδη καθίσει στις Ρίζες- για να επιβεβαιώσουν ότι όλα ήταν ΟΚ με την κράτησή μας.

Ο χώρος είναι απλώς αδιάφορος, κάποια λίγα τραπεζάκια πάνω στο πεζοδρόμιο της Λ. Πεντέλης, 1/4 και για το θόρυβο από τα διερχόμενα αυτοκίνητα ο οποίος σε αναγκάζει να ξεφωνίζεις για να ακουστείς.

Στην εξυπηρέτηση μία κοπέλα η οποία είναι ταχύτατη & ευγενική, 3/4 λόγω της ταλαιπωρίας στην κράτηση (ουσιαστικά στην ανύπαρκτη ανταπόκριση στα μήνυματά μας) και η άγνοια στην ερώτησή μου για την ποικιλία του λευκού κρασιού που παρήγγειλα -οι υπόλοιποι τα έχουμε πει πίνουν τσίπουρα. Να πω βέβαια πως -εκ των υστέρων- η κοπέλα με ενημέρωσε ότι το λευκό που πίνω είναι πελοποννησιακός βιολογικός, το οποίο ήταν πολύ καλό κρασί τελικά.

Ρίχνοντας μία ματιά στον κατάλογο και στα extra πιάτα με θαλασσινά ημέρας, έκρινα ότι διαθέτει ικανοποιητικό αριθμό επιλογών σε καλές τιμές (εύρος από euro 3,50-8,00) αν και οι ποσότητες μου φάνηκαν μάλλον μικρές (λογικό λόγω του ότι πρόκειται για κλασσικό τσιπουράδικο, καραφάκι και μικρός μεζές).

Ως φυσικό αποτέλεσμα ανθρώπου που σε τσιπουράδικο πίνει λευκό κρασί, κρεμόμουν από τους υπόλοιπους 3, πόσο θα επιναν για να φάμε αντίστοιχα.
Ευτυχώς η παρέλαση των μεζέδων ήταν ατελείωτη!!!
Μιλάμε για πεντανόστιμα μεζεδάκια, σε μικρά-μικρά πιατάκια με υπολογισμένη ποσότητα από 1-2 πηρουνιές ο καθένας (τα οποία δε νομίζω ότι αντιστοιχούσαν στον αριθμό των τσίπουρων που παραγγέλθηκαν, ίσως μας έστειλαν τόσα πολλά μεξεδάκια λόγω των παραπόνων που κάναμε για το πρόβλημα στην κράτηση? ή αυτό είναι η μόνιμη τακτική τους?).
Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να θυμηθώ τον ακριβή αριθμό μεζέδων ούτε να απαριθμήσω ένα προς ένα τα μεζεδάκια (κινηθήκαμε σε κρεατικό -αφού ερωτηθήκαμε πρώτα, πολύ ευγενικό! ).
Υπολογίζω ότι πέρασαν από το τραπέζι μας τουλάχιστον 14-18 πιατάκια όλα πολύ γευστικά.
Σε φάουλ κίνηση το εμφιαλωμένο νερό που προσγειώθηκε στο τραπέζι -δεν έκανα θέμα γιατί είχαμε ήδη γκρινιάξει για τη δυσκολία στην κράτηση, πόσο να γκρινιάξω πια?

Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κυδώνι - εξαιρετικό!

Λογαριασμός στα euro 40,00 ποσό απίστευτα μικρό για μισό κιλό κρασί, 4-5 καραφάκια τσίπουρο και τοοοοσα μα τοοοοσα μεζεδάκια. Σημειώνω ότι στο ποσό των euro 40,00 είχε γίνει η έκπτωση 10% του etable.

Κρίμα που ο μέσα χώρος είναι σχεδόν ανύπαρκτος και εν όψει χειμώνα η δυνατότητα σε τραπέζια θα φτάσει τα 2-3 με το ζόρι.

Για τσιπουροκαταστάσεις ειναι Ιδανικό!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μελίσσια, Αθήνα

Μπορεί ένα μαγαζί να θαφτεί μόνο από τις λεπτομέρειες ?
Φυσικά, ο καθένας μας μπορεί να βγάλει μόνος του τα ματάκια του.
Την απάντηση θα την πάρετε στο τέλος της κριτικής του τσιπουράδικου μας.

Αφορμή για την επίσκεψη μας, η επίσκεψη φίλου και αδερφού από την Επαρχία, και η φιλοξενία του για μία νύχτα σπίτι μας.

Θέλοντας να συζητήσουμε ήσυχα οι δυό μας πήγαμε για μερικές ρακές σε χαλαρό στυλ.

"Οι ρίζες" ξεκίνησαν πριν δύο αν θυμάμαι καλά, χρόνια σαν μπακάλικο παραδοσιακών προϊόντων, που μπορείς να κάτσεις κι όλας να φας από τις επιλογές της βιτρίνας του και να πιείς το κάτι τι σου.
Ιδέα που δουλεύει καλά σε περιοχές του κέντρου ή με πολύ κόσμο.

Όμως εγώ διέκρινα μια μετεξέλιξη του, σε καθαρό ποτάδικο. Υπάρχει μεγάλη πλέον επιγραφή πάνω από την μαρκίζα με την πιασάρικη ονομασία "Βολιώτικο τσιπουράδικο" και το παντοπωλείο τίνει να εξαφανιστεί, με ελάχιστα πράγματα πλέον στην βιτρίνα που παίζει πια καθαρά τον λόγο του ψυγείου συντήρησης.

Μια στήλη με κάτι παξιμαδάκια και μακαρόνια την θεωρώ ως ντεκόρ.

Ο κατάλογος είναι μικρός και περιεκτικός, υπάρχει και η δυνατότητα παραγγελίας και η επιλογή μόνο ποτού, για εμάς ήταν ρακί, με τον μεζέ του.

Εμείς πήραμε 25αράκια που σιγά σιγά, μας τα γύρισε η Βασιλική σε 200άρια, για να μας προλαβαίνει μάλλον.
Μέρα Παρασκευή ώρα 10.30, και από τα οχτώ περίπου τραπέζια τα μισά ήταν άδεια.

Το μαγαζί την μέρα που το επισκεφτήκαμε το τρέχουν δυό κυρίες, η μία είναι στην μικρή ανοιχτή κουζίνα της, και η Βασιλική, που είναι σπίρτο, τρέχει το υπόλοιπο.
Θα σε ακούσει, θα σου προτείνει, φιλική, μας ενημέρωσε ότι το κατάστημα το έχει ο κ. Χρήστος από τα Φάρσαλα. Διευκρίνηση, τα Φάρσαλα ανήκουν στον νομό Λαρίσης, και είναι γνωστά για τον σαπουνέ χαλβά τους.

Επιλέξαμε από τον κατάλογο μόνο την βολιώτικη τυροκαυτερή, την ζυμωμένη με πιπέρια γραβιέρα Νάξου, και παστουρμά με αυγό μάτι.

Ενώ ζητήσαμε να κινηθούμε καλύτερα σε ψαρικά, δεν υπήρχαν οι αντίστοιχες επιλογές, οπότε από την σαλάτα φακές με τσίρο καταλήξαμε σιγά σιγά σε χοιρινό καβουρμά Θράκης.

Ενδιάμεσα φάγαμε και φιλέτο γαύρου με λάχανο τουρσί, γραβιέρα με ντομάτα φρέσκια και πολύ νόστιμη μοσχαρίσια γλώσσα.

Ήπιαμε πολύ και ο λογαριασμός μας έφτασε στο υπερβολικό ποσό των 60€.
Ενώ το φαγητό μας άρεσε, και δεν σηκωθήκαμε νηστικοί, το αντίθετο μάλιστα, τις θετικές μας εντυπώσεις μας χάλασε η αποφυγή έκδοσης απόδειξης.

Ενώ ερχόμασταν πρώτη φορά στο μαγαζί, η Βασιλική θεώρησε ότι το χαρτί της παραγγελίας από ένα πρόχειρο μπλοκάκι μας αρκεί.

Πράγμα που θεωρώ ότι με προσβάλει, όταν κάποιος θέλει να βγάλει τον φόρο από την δικιά μου ανοχή. Δεν το άφησα όμως και τόνισα ότι περιμένουμε την απόδειξη για να φύγουμε, τότε η πολυάσχολη νωρίτερα σερβιτόρα μας, αμέσως μας την έκοψε.

Το γέλιο όμως το κάναμε όταν φτάσαμε σπίτι, η σίγουρα δασκαλεμένη κοπέλα μας έκοψε απόδειξη με 13% φπα. Υπάρχει πουθενά στην εστίαση ακόμα 13% ?
Όχι, αλλά αν κόψεις, είδη παντοπωλείου είσαι εντάξει.
Αυτός είναι ο λόγος που ίσως ξεχνάω και κάποιο πιάτο.

Η εξυπηρέτηση θα ήταν τεσσάρι, αν δεν μας θεωρούσαν χαλβάδες.
Τι λογική επιχειρηματία είναι αυτή? Αν με βλέπεις μόνο σαν πορτοφόλι, τότε για να βγάλεις το μέγιστο κέρδος όχι μόνο φόρους θα προσπαθήσεις να αποφύγεις αλλά και την ποιότητα θα ρίξεις. Κέρασμα φυσικά δεν υπήρξε.

Ο χώρος είναι ανεκτός, αλλά επιτρέπουν και το κάπνισμα, οπότε με γεμάτο μαγαζί το ντουμάνι είναι εξασφαλισμένο.

Θα ήθελα να ήμουν στην ευχάριστη θέση να το προτείνω, αλλά οι ηθελημένες αυτές πρακτικές δεν με αφήνουν, θα ήταν άδικο κ. Χρήστο για τους υπόλοιπους ανταγωνιστές σας που, και απόδειξη κόβουν, και κερνάνε κάτι π. χ. τον τοπικό χαλβά σας, και καλύτερες τιμές έχουν.

Σκέφτομαι μετά τις συνεχείς, εκτός εξαιρέσεων, αποτυχημένες εξόδους κυρίως εντός 2016, να μετανομαστώ σε... γκαντέμη!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μελίσσια, Αθήνα

Έχω πάει πολλές φορές γιατί από τη πρώτη φορά κατάλαβα τη ποιότητα και τη νοστιμιά των μεζέδων. Όλα νόστιμα και πολύ πρωτότυπα! Μεγάλη ποικιλία σε κρεατικά, αλλαντικά και τυριά τα οποία συνδυάζονται πετυχημένα!

Ξεχωρίζω τον καβουρμά, τον καγιανά με απάκι, το σουτζούκι με τη κοπανιστή Βόλου και το μαστιχάτο με μέλι και σουσάμι. Χωρίς τα υπόλοιπα να υπολείπονται σε γεύση. Το τσίπουρο ελαφρύ και εύγευστο. Ότι σου αρέσει μπορείς να το αγοράσεις και για το σπίτι.

Ο χώρος ειδικά το χειμώνα είναι λίγο περιορισμένος, αλλά πολύ ζεστός. Και η εξυπηρέτηση γρήγορη και πολύ φιλική. Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.