ΟΛΓΑ

Μεζεδοπωλεία

Ψαραγορά Λαυρίου [Χάρτης]
  22920 550067, 6982 348676

Το μαγαζί αυτοχαρακτηρίζεται ως Μεζεδοπωλείο-Ουζερί-Εστιατόριο. Έμφαση στα θαλασσινά, χωρίς να λείπουν και κάποια πιάτα κρεατικών

Μεζεδοπωλεία - Λαύριο, Αθήνα

Σάββατο μεσημεροαπόγεμα ενός λιακαδερού Μάρτη και με γενεθλιάζοντα φίλο -συν γυναιξί- είπαμε να πιούμε ένα ουζάκι. Θα είμαι λοιπόν επικεντρωμένος καθώς δεν αφορά σύνηθες ημέτερον στέκι ώστε να έχω πλέρια και εξακολουθητική γνώση και κατ' επέκτασιν ρέουσα και αβίαστη κρίση αλλά καθότι η κρίσις θα στηριχθεί σε μία μόνο εμφάνιση τα περιφερειακά σχόλια θα είναι περιορισμένα.

Παραγγελία:
1. Γαρίδα σαγανάκι με φρέσκια ντομάτα και φέτα. Ετέθη ερώτημα (τίμιον) αν επιθυμούμε φρέσκια γαρίδα ή καταψύξεως. Λόγω μεγέθους καταλήξαμε στην κατεψυγμένη. Ήτο εξαιρετικό πιάτο. Προσωπικά πάντα το θέλω λίγο spicy -που δεν ήταν- αλλά αυτό είναι βαθύς υποκειμενισμός και δεν μειώνει την ποιότητα της μαγειρικής.

2. Εζητήθη καλαμάρι τηγανιτό. Προσδιορίστηκε ότι είναι θράψαλο. Ήταν ε-ξαι-ρε-τι-κό.

3. Μύδια αχνιστά. Συμπαθέστατα αλλά ως εκεί. Δεν ήταν ιδιαιτέρως ψωμωμένα αλλά είχαν νόστιμο -ηπίως- σκορδάτο ζουμάκι.

4. Οκταπόδι ψητό, μόνο το ένα του πόδι (με ερώτημα αν θέμε κατεψυγμένο ή φρέσκο). Μαεστρικά ψημένο.

5. Χόρτα- πατάτα βραστή. ΟΚ (αλήθεια ποιο το περιθώριο να ερωτευθείς ή να μισήσεις μια πατάτα βραστή;).

6. Εζητήθη λακέρδα (σ. σ. είναι παστή παλαμίδα σε φέτες), η οποία ανεγράφετο στο μενού. Μετά από λίγο διευκρινίστηκε ότι δεν υπάρχει. Εζητήθη τσίρος (σ. σ. ψιλό σκουμπρί λιαστό, δηλ. αφυδατωμένο και ψαρεμένο εποχή που είναι αδύνατο, δηλ. άνοιξη), ο οποίος ανεγράφετο στο μενού. Μετά από λίγο διευκρινίστηκε ότι δεν υπάρχει. Εζητήθη σκουμπρί (το γνωστό παστό σκουμπρί που έχει πρωτοξάδελφο τον κολιό), το οποίο ανεγράφετο στο μενού. Μετά από λίγο διευκρινίστηκε ότι δεν υπάρχει. Αντιπροτάθηκε γαύρος μαρινάτος. Με σκόρδο και μπούκοβο. Ήρθε τελευταίος (ενώ θα έπρεπε το παστό/ξυδάτο να είναι πρώτο, γι'αυτό το λένε και ορεκτικό και όχι επιδόρπιο) αλλά σε κάθε περίπτωση ήταν ε-ξαι-ρε-τι-κός.

7. Δυο καραφάκια εμφιαλωμένο ούζο, μικρομεσαία ποικιλία ούζων (Πλωμάρι, Μίνι, Βαρβαγιάννη, μπλε-πράσινο, Στουπάκη, χύμα) για ουζερί. Έτσι όπως από ένα wine bar απαιτώ να έχει τουλάχιστον δέκα ετικέτες έτσι και από ένα ουζερί απαιτώ να έχει περισσότερα ούζα από ότι μπύρες, αλλιώς ας λέγεται μπυραρία. Το γεγονός ότι είναι σχετικά ακριβό ή ότι της μόδας είναι το τσίπουρο ή ότι δεν αφήνει αναλογικά κέρδος δεν με αφορά. Είσαι ουζερί; Θα έχεις μεζέδες για ούζο (πχ ΑΛΙΠΑΣΤΑ) και πολλά ούζα. Τέλος.

8. Νεράκι εμφιαλωμένο σε όλο το μαγαζί (Σαμαριά, που είναι εκ των κακών γευστικά υδάτων).

9. Κουβέρ.

10. Κέρασμα ουδέν. Για να ΄μαστε ειλικρινείς δεν είναι κι υποχρεωτικό και ποτέ δεν το παρεξηγώ εκτός αν το μαγαζί είναι παράλογα ακριβό οπότε και θέλω ανταλλάγματα, which was not the case.

Γευστικώς θα έδινα στο κατάστημα ένα 70%-80%, έτσι είναι μεν 3/4 αλλά είναι ένα γεμάτο 3/4 και όχι 3/4 της τάξης του 51%-60%.

Εξυπηρέτηση ειλικρινής, τιμία και σχετικά ταχεία. Ο λόγος που δεν αριστεύει διττός (πέραν των ως άνω για τα ούζα και τα αλίπαστα):
α) Είτε έχεις ό, τι αναγράφεται στο μενού είτε ενημερώνεις τον πελάτη ότι δεν υπάρχει το τάδε και το δείνα. Να του λες ένα-ένα ότι δεν υπάρχει -αφού το έχει ζητήσει- δεν πάει.

β) Ασχέτως υποκειμενισμού, όταν εργάζεσαι (από βενζινάδικο μέχρι πρόεδρος της δημοκρατίας και από την ΔΟΥ μέχρι πυροσβέστης) η εμφάνισή σου πρέπει να είναι κόσμια και -κυρίως- όχι απόκοσμη, εκτός αν δουλεύεις στα γυρίσματα του Οικογένεια Adams. Με φρικάρει λίγο (ναι, πες με συντηρητικό) να μου παίρνει παραγγελία θαμώνας του UNDERWORLD στην Κάνιγγος (έχει κλείσει πλέον) που μόλις σχόλασε από goth party. Στα Goody's και στα McDonald's φοράνε στολή ακριβώς για να γλιτώσουν από τέτοιες φιλολογικές συζητήσεις.

Το μέρος ήταν μια χαρά, από αυτά τα (επιμελώς έως αποπνικτικά) φροντισμένα που δείχνουν την συνειδητή προσπάθεια διακόσμησης. Εμείς -καιρού επιτρέποντος- κάτσαμε έξω βέβαια αλλά μου φάνηκε μια χαρά. Μειονεκτήματα δύο, ένα όξω: αυτά τα νάυλον που σε κλείνουν σαν ντομάτα σε θερμοκήπιο στον Μαραθώνα και καλά να σε προστατέψουν από το κρύο (απορία: τότε γιατί να κάτσεις έξω;;;;) -ευτυχώς απέδρασα του βεληνεκούς τους- και ένα μέσα: ο κάπως φορτωμένος διάκοσμος. Το δεύτερο είναι υποκειμενικό πολύ, ξέρω ότι σε πολλούς έτσι αρέσουν, άρα 3/4 άνετα.

Για όλα τα ως άνω, τα οποία εκτός από σχετικά μεριδιάρικα ήταν και πεντανόστιμα εδώκαμε 72 έουροζ (μετρητά μόνο, όχι κάρτα). Αν σκεφτείς ότι 16 ευρώ (2Χ8) ήταν τα ουζάκια αναλογίζεσαι ότι για νόστιμα ψαροτσιμπιθρόνια 4 άτομα να χορτάσουν και να πληρώσουν 56 ευρώ (αφαίρεσα τα ποτά) είναι καλά.

Overall: Ναι, μου άρεσε. Ναι, θα ξαναπήγαινα. Όχι, δεν θα έλεγα ότι θα το ήθελα για στέκι μου ή θα μπορούσε να γίνει από τα αγαπημένα μου μέρη.