Ταϊλανδέζικο εστιατόριο

16 Ιαν 2016

Το προηγούμενο Σάββατο 9/1, βρισκόμουνα με ένα φίλο μου στο Μουσείο Μπενάκη, σε ξενάγηση εικαστικής έκθεσης έργων του Φώτη Κόντογλου. Στη συνέχεια, χαλαρώσαμε κάνοντας τις βόλτες μας και απολαμβάνοντας τους καφέδες μας γύρω απ‘ το Γκάζι και τον Κεραμεικό, και το απόγευμα, μιας κι ο φίλος μου είναι γνώστης της ethnic κουζίνας, κατευθυνθήκαμε στο Ταϋλανδέζικο εστιατόριο BLUE BAMBOO (BB), για να δοκιμάσουμε τα THAI γαστρονομικά εδέσματά τους.

Το ΒΒ βρίσκεται στην πιάτσα της οδού Δημοφώντος στα Άνω Πετράλωνα και λειτουργεί εκεί απ’ τον Μάη του 2014. Ιδιοκτήτες του είναι δυο νέα παιδιά, ο Αντώνης κι ο Ξενοφώντας, γνώστες φυσικά των χώρων εστίασης αμφότεροι, που μεταμόρφωσαν το πρώην σουβλατζίδικο σε ένα φιλόδοξο Thai restaurant-bar! H συνεργάτης τους Αργυρώ επιμελήθηκε του μενού, βασιζόμενη σε φρεσκότατες πρώτες ύλες. Στην ανοιχτή κουζίνα, πίσω απ’ το μπαρ με τα σκαμπό, εργάζεται με ζήλο περισσό η σεφ Κουκάι, μια δυνατή περσόνα με πολυετή εμπειρία στην κουζίνα της πατρίδας της!

Το ωράριό τους είναι τις καθημερινές από 18.00-00.30, ενώ τις Κυριακές, ανοίγουν νωρίτερα, από 16.00-00.00. Τα Σ/Κ επικρατεί πολυκοσμία, όπως είχα διαπιστώσει από προηγούμενες επισκέψεις μου στα πέριξ, οπότε απαιτείται τηλεφωνική κράτηση. Εμείς όμως, πηγαίνοντας νωρίς, ουσιαστικά στο άνοιγμά τους, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και βρήκαμε ωραίο τραπεζάκι στον εσωτερικό χώρο.

Το μαγαζί είναι γωνιακό και ο χώρος του είναι minimal, βιομηχανικός, με γκρι-μπλε αποχρώσεις, ενώ τριγύρω οι μεγάλες τζαμαρίες του δίνουν άπλετο φως. Υπάρχουν περί τα 10 ξύλινα τραπέζια και πάγκοι, που εξυπηρετούν περίπου 40-50 άτομα, αν λάβουμε υπόψη και τα σκαμπό του μπαρ. Εξωτερικά, καιρού επιτρέποντος, υπάρχουν μικρά τραπεζάκια και ράφια με καρέκλες ή σκαμπό, όπου μπορούν να πάρουν κάποιο πρόχειρο σνακ ή ποτό, καμιά δεκαριά άτομα ακόμη.

Οι σερβιτόροι ήταν ευγενικοί και πρόθυμοι, αλλά επειδή ήταν νωρίς δεν είχαμε την ευκαιρία να ελέγξουμε την ετοιμότητα και τον συντονισμό τους σε φάση πολυκοσμίας, ένα θέμα για το οποίο έχουν εκφρασθεί κάποια παράπονα από προηγούμενους χρήστες του site.

Αφού ήρθε νερό βρύσης, όπως τους ζητήσαμε, πήραμε τα εξής πιάτα απ’ τον κατάλογό τους:

• Απ’ τις σούπες τους δοκίμασα μια Tom Yum Kung, πικάντικη με γαρίδες, στα 7.50 €.
• Ο φίλος μου πήρε μια Gwaytio Nuea Nam, αρωματική σούπα με noodles ρυζιού και μικρά κομματάκια μοσχαριού, στα 7.00 €. Οι σούπες ήταν, ό, τι έπρεπε, δηλαδή καυτές και ολίγον καυτερές!
• Από τα πιάτα με curry πήρα γαρίδες Kaeng Pa Curry, το οποίο ήτανε εξαιρετικά πικάντικο πιάτο, χωρίς γάλα καρύδας. Τιμή 12.50 €.
• Ο φίλος αρκέστηκε σε κοτόπουλο με πράσινο curry, επίσης συμπαθητικό πιάτο, λίαν καυτερό, στα 9.50 €.
• Για επιδόρπιο, μοιραστήκαμε ένα sorbet, στα 2.50 €.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 54 €, συμπεριλαμβανομένων δύο εξωτικών cocktails που είχαμε πάρει αρχικά απ’ το μπαρ., τιμής 7.50 € έκαστον (! ), και που μου διέφυγαν οι ονομασίες τους. Επομένως, χωρίς τα ποτά, είμαστε στα 39 € συνολικά για τα φαγητά, δηλ. 19.50 € ο καθένας μας, στην κατηγορία 17/25 €. Θεωρώ και εγώ, συμφωνώντας με πολλούς φίλους χρήστες, ότι οι τιμές τους ίσως είναι κάπως τσιμπημένες για την περίοδο που εξακολουθούμε να διανύουμε, και για τον λόγο αυτό βαθμολογώ το vfm με 2 στα 4!!

Με την ευκαιρία, σας δίνω μια ιδέα των υπολοίπων φαγητών απ’ τον κατάλογό τους:

• Υπάρχουν 4 σούπες, γύρω στα 7 €, καθώς και 8 ορεκτικά, από 5-7 €, ανάμεσα στα οποία: λαχανικά Chop Sue, ψητές φτερούγες κοτόπουλου με ginger, σουβλάκια κοτόπουλου με peanut sauce, τηγανίτες ψαριού με σάλτσα καυτερής πιπεριάς, spring rolls με γαρίδες ή λαχανικά και χοιρινό κιμά, ή vegetarian, καθώς και dumplings με νεροκάστανα, κιμά και γαρίδες.
• 5 σαλάτες με διάφορα λαχανικά, θαλασσινά, mango κ. λπ. από 5-10 €.
• 8 είδη noodles και ρυζιού, από 3 έως 11.50 €.
• 6 συνδυασμοί κρεατικών ή γαρίδων με ποικιλίες από curry, και
• 6 σπεσιαλιτέ του ΒΒ, με διάφορα κρεατικά, γαρίδες, σολομό κ. λπ. Φυσικά εδώ δεν είναι δυνατόν να λείπει απ’ το μενού τους η ξακουστή Πάπια Πεκίνου, για 2 άτομα βέβαια, η οποία σερβίρεται με πιτάκια και ποικιλία λαχανικών και κοστίζει αντίστοιχα 25!!

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι το ΒΒ συνιστά μια αξιοπρεπή πρόταση της κουζίνας αυτής της Άπω Ανατολής, παρότι είναι ίσως υπερτιμημένη ελαφρώς. Είναι λοιπόν μια εναλλακτική λύση, ανάμεσα σε περιορισμένους μάλλον χώρους Thai, όπως για παράδειγμα, στην Αθήνα, το TAMARIND και το ANDAMAN, στον Πειραιά, το ROUAN THAI, και στην Κηφισιά, το ROYAL THAI. Όσοι δεν τα έχετε επισκεφθεί, μπορείτε να ενημερωθείτε σχετικά απ’ το site μας, όπως άλλωστε και εγώ, προκειμένου να καταλήξετε στις αποφάσεις σας!

12 Μαι 2016

Το επισκεφτήκαμε Παρασκευή απόγευμα για να δοκιμάσουμε κάποια πιάτα και να πιούμε cocktails.

Ο χώρος συμπαθητικός, με τραπέζια μοναστηριακά που γίνεσαι μια παρέα με τους διπλανούς και κάποιες θέσεις στο bar. Ευγενική η εξυπηρέτηση αλλά θα μπορούσε να έχει και λίγο χαμόγελο.

Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, η ατμόσφαιρα καθαρή και ευχάριστη, ενδιαφέρουσα και η μουσική.
Θυμίζει thai resto του εξωτερικού με ανοιχτή κουζίνα, ξύλινα έπιπλα και minimal ύφος.

Δοκιμάσαμε τα spring rolls με κιμά και λαχανικά, λίγα σε ποσότητα, αρκετά νόστιμα και η σαλτσούλα πετυχημένη στα 6 ευρώ. Ευτυχώς όχι πολύ λαδερά και αρκετά συμπαγή γεύση.

Καλά και τα dumplings με κιμά με δυνατή σαλτσούλα, πολύ αλμυρή για τα γούστα μου. Παρόλα αυτά καλοφτιαγμένα και σε σωστή θερμοκρασία.

Καταπληκτικό το μοσχάρι με σάλτα κόκκινου κάρρυ, αρκετά καυτερή γεύση αλλά τέλεια δεμένη σάλτσα, με πιπεριές διάφορές και γάλα καρύδας.
Το συνοδεύσαμε με steaky ρύζι, φοβερό πιάτο στα 12 ευρώ αν δεν κάνω λάθος, συν 3,50 ευρώ το ρύζι.

Πολύ νόστιμες και οι μαριναρισμένες τηγανητές φτερούγιες κοτόπουλου με καυτερή σάλτσα ginger, αρκετά αλμυρή αλλά ωραίος συνδυασμός και αρκετό σε ποσότητα στα 9 ευρώ.

Τα cocktails στα 8 ευρώ, μέτρια σε απόδοση και πολύ ακριβά για το μέρος και το ύφος.
Το νερό βρύσης και ο κατάλογος από 6 ευρώ έως 20 στα πιάτα.

Θεωρώ ότι είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές αν και ωραίες οι γεύσεις αλλά δε μιλάμε για gourmet κατάλογο, ούτε περιβάλλον πολυτελείας για να το δικαιολογεί.
Δύσκολα θα ξαναπάω για ποτό, για το φαγητό θεωρώ ότι η συγκεκριμένη ποιότητα μπορεί να βρεθεί κι αλλού με χαμηλότερο κόστος.

25 Νοε 2015

Επισκεφθήκαμε το Blue Bamboo κάποιο Σαββατόβραδο που βρεθήκαμε στην περιοχή με παρέα που ήθελε να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό από μεζεδοπωλείο. Δύσκολο στην περιοχή των Πετραλώνων, αλλά το Blue Bamboo έδωσε τη λύση.

Ο χώρος είναι σχετικά μικρός αλλά τα τραπέζια σε γενικές γραμμές άνετα. Στα συν θα έβαζα ότι μας πρότειναν να καθίσουμε σε ένα μικρότερο τραπέζι που ήταν διαθέσιμο μέχρι να ετοιμαστεί το μεγαλύτερο όπου τελικά καθίσαμε.

Οι τιμές είναι σαφώς υψηλές. €7 για ένα μπολάκι σούπας και €12,5 για κάρυ με λίγο ρύζι είναι κάτι παραπάνω από τσιμπημένες και το λέω αυτό έχοντας ως γνώμονα όχι την εποχή αλλά την κοινή λογική και τις τιμές των υλικών. Παρόλα αυτά, το κάρυ και τα noodles που δοκιμάσαμε ήταν αρκετά καλά. Ως γεύση τύπου ασιατικού που έχω δοκιμάσει γενικά θα τα βαθμολογούσα ίσως με 2, αλλά το 3 το παίρνουν άνετα σε σύγκριση με τις λοιπές Αθηναΐκές επιλογές.

Η εξυπηρέτηση με προβλημάτισε λίγο. Από τη μία ήταν πολύ ευγενικοί, ιδιαίτερα ο κύριος στην υποδοχή. Από την άλλη, ήταν πολύ βιαστικοί στο να μαζεύουν τα πιάτα. Ενώ συνήθως μου αρέσει αυτό, δηλαδή προτιμώ να πίνω το υπόλοιπο ποτό μου χωρίς τα άδεια πιάτα στο τραπέζι, σε αυτήν την περίπτωση ένιωσα ότι μας τα μαζεύουν όπως-όπως για να φύγουμε, ιδιαίτερα επειδή η τοποθέτηση του τραπεζιού ήταν τέτοια που για να μαζευτούν τα πιάτα και τα σερβίτσια έπρεπε να αναστατωθούμε και να συμμετέχουμε όλοι καθώς ο σερβιτόρος έφτανε περίπου μέχρι το μέσο του στενόμακρου επίπλου.

Συμπερασματικά, αν θέλετε να φάτε κάτι σε κάρρυ ή σε noodles, είναι μία αξιοπρεπής επιλογή, αλλά σίγουρα θα πληρώσετε γύρω στα €20 το άτομο για μία μετρημένη παραγγελία. Δεν είμαι σίγουρη ότι αξίζει τα λεφτά του. Παρόλα αυτά, θα ξαναπήγαινα είναι η αλήθεια, απλά σίγουρα μετά από αρκετό καιρό.

28 Νοε 2015

Πήγα στο Thai αυτό με πολλή όρεξη και έμεινα ευχαριστημένη απο το φαγητό και το όλο σκηνικό παρόλο που μου φ'άνηκε ακριβούτσικο. Μικρό μαγαζί αλλά πολύ χαβαλές και πολύ χάζι από τα παράθυρα.

Έφαγα πολύ νόστιμο Pad Thai με γαρίδες νόστιμες και noodles. Η σάλτσα τάμαριντ έδινε πολύ άρωμα στο πιάτο. Το τηγανητό ρύζι το λάτρεψα, η σάλτσα σόγιας το έκανε ακόμα πιό νόστιομ. Ο ψητός σολωμός επίσης φρέσκος και καλοψημένος. Πιάτο light και ψαγμένο. Μαζί με μια σαλάτα, πολύ νόστιμη, Mango, δώσαμε τα κ...... για κινέζικο. Τουλάχιστον φύγαμε ευχαριστημένοι. Με νερό από τη βρύση, πληρώσαμε 38,00 ευρουλάκια. Λίγα?

Σίγουρα θα ξαναπάμε, με πιό γεμάτες τσέπες!

10 Απρ 2016

Καθώς είμαι λάτρης της Ασιατικής κουζίνας κι έχοντας ταξιδέψει σε Ασιατικές χώρες
συχνά δοκιμάζω τα ασιατικής κατεύθυνσης εστιατόρια της Αθήνας.
Είχα ακούσει για το blue bamboo διάφορες απόψεις και χθες έτυχε να το επισκεφτώ.
Η χθεσινή εμπειρία όμως ήταν σκέτη απογοήτευση.

Ξεκινώ από ένα bloody mary που πήρα για ξεκίνημα πριν το φαγητό(θα μου πείτε, κοκτειλ bloody mary στο Ταυλανδέζικο? κι όμως ένα εστιατόριο που σέβεται τον εαυτό του οφείλει οτιδήποτε έχει στον κατάλογο να είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές).
Απαράδεκτο κοκτέιλ, σα να έριξαν χυμό V8 και να να το ανακάτεψαν στα γρήγορα με λίγη βότκα. Δε το περίμενα, ειδικά γνωριζοντας οτι ο ιδιοκτήτης έχει και το μπαρ που βρίσκεται ακριβώς απέναντι. Τέλος πάντων.
Στα πιάτα.

Πήρα μια σούπα Tom Kha Gai. Οριακά μικρή ποσότητα που δε συνοδευόταν από
ποιότητα. Απουσία φύλλου lime, ένα μικρό ίχνος από κοτόπουλο, κομμάτια lemongrass με το εξωτερικό περίβλημα που το μασούσες σαν σόλα και φυσικά μανιτάρια τύπου λαζαρίνια/πορτομπέλο (δε το συζητάω για shitake ή maitake). Όλο αυτό στα 7.5 ευρώ.
Το δεύτερο πιάτο ήταν ένα πράσινο κάρυ με λαχανικά, και έξτρα ρύζι ατμού. 10+3 ευρώ νομίζω.
Το πιάτο ήταν μετριο, τα ίδια μανιτάρια, οι πιπεριες (πρασινες και κοκκινες ) μέτριας ποιότητας και γεύσης. Το ρύζι ήταν ικανοποιητικό αν και θα προτιμούσα να είχα δοκιμάσει το sticky rice αλλά μου είπαν οτι θα αργήσει και το απέφυγα.

Δοκίμασα και τα spring rolls από περιέργεια. Τίποτα διαφορετικό από το να είχα πάρει κατεψυγμένα από το σούπερ μάρκετ.

Η εξυπηρέτηση πάντως ήταν γρήγορη, φιλική κι ευγενική.

Πληρώσαμε με φαγητα και απο ενα κοκτέιλ το άτομο, 25 ευρώ κατα κεφαλήν,
σε μια ποιότητα φαγητού που κατα την ταπεινή μου άποψη είναι επιπέδου asian fast food.

10 Φεβ 2016

Ήταν η πρώτη φορά που θα δοκίμαζα ταϋλανδέζικο φαγητό. Η φίλη μου, λάτρης του είδους, επέμενε να επισκεφθούμε το Blue Bamboo. Ομολογουμένως πήγα με μισή καρδιά θεωρώντας ότι θα μείνω νηστική.

Το μαγαζί είναι γωνιακό, πρώην σουβλατζίδικο, μοντέρνο και μινιμαλ. Δε μου άρεσε η επιλογή των μεταλλικών σκαμπό/καρεκλών αλλά κατά τα άλλα ήταν ζεστό και όμορφο. Βρεθήκαμε εκεί στις έξι, μια περίεργη ώρα για Κυριακή αλλά παρ όλα αυτά είχε 5-6 τραπέζια γεμάτα.

Η φιλικότατη σερβιτόρος μας βοήθησε αρκετά στην παραγγελία μας και ήταν άμεση, εξυπηρετικότατη και χαμογελαστή. Πρώτα ήρθε η σαλάτα με παπάγια γαρίδες και φιστίκια. Ευτυχώς κατάλαβε το κώλυμά μου και έφερε αμέσως πηρούνια. Η ποσότητα της ήτανπάρα πολύ μικρή για την τιμή της και γω παπάγια δεν βρήκα. Ήταν πολύ πικάντικη για τα γούστα μου και τελικά δεν την ακούμπησα.
Εν συνεχεία ήρθε η σούπα με καρύδα μανιτάρια και κοτόπουλο. Αρκετά καλή θα τη χαρακτήριζα.

Έφτασαν τα spring rolls. Εδώ είχα γνώση. Σκέτα ήταν παντελώς αδιάφορα. Αν τα βουτούσες στο ντιπ τότε ήταν καλά. Επιλέξαμε τηγανητό ρύζι με γαρίδες και ανανά. Σερβιρίστηκε μέσα σε μισό ανανά και δεν ήταν μόνο θεαματικό αλλά και πάρα πολύ εύγευστο.

Επίσης πολύ καλό ήταν και το κοτόπουλο με γλυκόξινη σάλτσα. Πάλι όμως για 9 ευρώ θα ήθελα περισσότερη ποσότητα.

Οι μπύρες κόστιζαν κάπου στα 5 ευρώ. Φυσικά αν επιλέγαμε πάπια Πεκίνου, γαρίδες, ψαρονέφρι κλπ τα πιάτα εκτοξεύονταν (οικονομικά) στα ύψη.
Γενικά περάσαμε καλά και η ευγενική σερβιτόρα ήρθε αμέσως για το λογαριασμό με το μηχάνημα πιστωτικής κάρτας ανά χείρας πριν καν το ζητήσουμε. Αλλά 50 ευρώ για τα παραπάνω μου φάνηκαν πολλά. Ίσως θα έπρεπε να μειώσει λιγάκι τις τιμές των πιάτων του...

15 Φεβ 2017

Tαϊλανδέζικη κουζίνα σε funky περιβάλλον. Ο χώρος ζεστός. Αυτό είναι το blue bamboo.

Θυμιζει εξωτική μοντέρνα ταβέρνα.

Πήραμε σούπα με κοτόπουλο, μανιτάρια και γάλα καρύδας. Πολύ δυνατό πιάτο. Τραγανά και εξαιρετικά και τα Spring Rolls.

Aπό σαλάτα πήραμε μάνγκο, γαρίδες και ινδοκάρυδο. Εξαιρετική σύνθεση.

Το καλύτερο πιάτο που πήραμε ήταν παντως το Tiger Beef... Πικάντικο, καλοψημένο κιότι πρέπει για τους λάτρεις των κρεάτων.

Για επιδόρπιο δροσερότατο σορμπέ με μάνγκο και καρύδα.

Θα ήθελα μόνο το service λιγο πιο γρηγορο...

Ένα πολύ καλό ασιατικό εστιατόριο!

Κυδαντιδών 24, Άνω Πετράλωνα