48 URBAN GARDEN

Fun Restaurants

Αρματωλών και Κλεφτών 48, Αμπελόκηποι [Χάρτης]

Δευτέρα - Σάββατο, βράδυ

Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Καβάλησε την κατακόκκινη Chevy Bel Air του ’57 με το αστραφτερό νίκελ στα φτερά και ξεχύθηκε στη Λ. Κηφισίας. Ο εντυπωσιακός V8 κινητήρας βρυχήθηκε, καθώς στο κασετόφωνο ακουγόταν οι πρώτες νότες από το ‘’Suspicious Minds’’ του αγαπημένου του Elvis. Μειδίασε καθώς στο μυαλό του ήρθε η αμφισβήτηση που είχε δεχθεί την προηγούμενη βδομάδα από τους κολλητούς του. Ένα 2λεπτο έφτανε να αποδείξει ότι ήταν ο καλύτερος. Στα λιμανάκια της Βουλιαγμένης στην ‘’dead man’s curve’’ η Plymouth Fury του κολλητού του, έφαγε τη σκόνη του.

Στο ύψος του Γηροκομείου την είδε από μακριά να τον περιμένει. Ντυμένη με το γαλάζιο πουά φόρεμα, την κορδέλα στα μαλλιά και το τσαντάκι στο δεξί της χέρι.
Μπήκε στο αμάξι, τον φίλησε τρυφερά και τον ρώτησε: ‘’Που θα με πας σήμερα;’’
‘’Κάπου που σου ταιριάζει’’ απάντησε με σιγουριά.

Προσπέρασε την Αλεξάνδρας - ήξερε άλλωστε καλύτερο δρόμο να πάει – έστριψε στην πλατεία Μαβίλη, μείωσε ταχύτητα και κόρναρε στον κύριο Νίκο στο ‘’Λώρας’’. Αγέρωχη φιγούρα εδώ και χρόνια χαιρετηθήκαν και συνέχισε. Πάρκαρε εύκολα στην Τσόχα δίπλα στο Balthazar.
-‘’Ώστε εδώ θα με πας;’’
- ‘’Το Balthazar γλυκιά μου το ανοίξαμε, άσε κανέναν άλλο να συνεχίσει. Θα σε πάω κάπου καλύτερα’’.
Στο 48 της Αρματολών και Κλεφτών, στεκόταν και τους περίμενε.
‘’Είσαι σίγουρος sweetie ότι πάμε στο σωστό μέρος;’’
Ξεγελάστηκε σκέφτηκε. Η αρχιτεκτονική του κτιρίου ανατρεπτική πολύ ενδιαφέρουσα, αν και από έξω δύσκολα καταλάβαινες από που έπρεπε να μπεις. Το πρώτο πράγμα που έβλεπες όταν έμπαινες ήταν ένα κομμάτι από την γκαλερί και μετά ο μεγάλος χώρος του εστιατορίου. Ήσυχος, ανοιχτός αλλά και κλειστός χωρίς να έχει πόρτα ενδιάμεσα. Ιδανικός για φαγητό για δύο άτομα, με ωραία μουσική και χαμηλό φωτισμό ακτινωτά φωτιστικά και λαμπιόνια εξωτερικού χώρου. Γκαλερί ουσιαστικά αλλά στο εσωτερικό έκρυβε έναν αστικό μεν, φανταστικό δε, κήπο. Στο βάθος επιβλητική η νικελωμένη τροχήλατη καντίνα. Η συγκίνηση της έφτασε στο ζενίθ. Θυμήθηκε την μέρα που τον γνώρισε, ένα ξέφρενο σούρουπο που κατέληξε σε ένα strange dawn…

Προσπέρασαν την μεγάλη τετράγωνη μπάρα με τα πράσινα ντιζαινάτα stands και βολευτήκαν στην αυλή σε ένα από τα ξύλινα επίπεδα του χώρου, σε ένα απλό τραπέζι, δίπλα σε αυτά του πικ-νικ, κοντά στα αναρριχώμενα φυτά, τα δέντρα, τον κήπο και τα μποστάνια με τα λαχανικά και τα μυρωδικά.

Ακόμη και τα πιάτα και (κυρίως! ) τα ποτήρια ήταν πολύ ιδιαίτερα. Το σκηνικό σχεδιασμένο όμορφα από γνωστή εταιρία αρχιτεκτόνων, ήταν το κατάλληλο για ένα δείπνο ‘’old time classic’’.

‘’Θα πιούμε κάτι;’’ Με ένα νεύμα του, κατέφθασε η χαμογελαστή σερβιτόρα. Παρήγγειλε την αγαπημένη της ‘’Βίβλια Χώρα’’ ένα Ασύρτικο, Sauvignon Blanc από τα ορεινά του Παγγαίου.

Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική, στην ώρα τους όλα, χωρίς ανούσια παρέμβαση. Έτσι κι αλλιώς η κάρτα του μενού ήταν μικρή και δεν χρειαζόταν πολύ βοήθεια.
Την άφησε να παραγγείλει.

‘’Θα πάρω το ριζότο. Βλέπω ότι συνδυάζεται με καπνιστό σολωμό, σπαράγγια και τυρί mascarpone. Μ’ αρέσουν όλα τα υλικά. ’’
Συμφώνησε. Το ριζότο σωστά χυλωμένο, εκτός από πολύ ωραία εμφάνιση, πολύ καλή θερμοκρασία είχε και ιδιαίτερη γεύση, φαινομενικά ήταν minimal, αλλά η γεύση του ήταν πολύ σύνθετη.

‘’Εσύ τι θα πάρεις;’’ Δεν χρειάστηκε να σκεφτεί. Το Moroccan burger με ψιλοκομμένο αγγούρι, τομάτα, κρεμμύδι, harissa και γιαούρτι για να ισορροπήσει την κάψα, κάλυπτε τις απαιτήσεις του.

‘’Γιατί το λένε Moroccan αφού από τι ξέρω η harissa είναι καυτερή σάλτσα που συνήθως φτιάχνεται στην Τυνησία και όχι στο Μαρόκο’’.
‘’Είναι διαδεδομένη σε όλες τις Βορειοαφρικάνικες χώρες’’ της απάντησε, προσπαθώντας να καλύψει το ψήγμα του μενού.
Αν στην Αμερική λένε ότι ένα burger είναι burger μόνο όταν σε ρωτάνε πως το θέλεις ψημένο, αυτό ήταν το μόνο μέρος στην Αθήνα που τον ρώτησαν.

‘’Medium rare ζουμερό και τρυφερό’’. Χωρίς υπερβολή, ήταν το καλύτερο burger που είχε φάει, μαζί με ένα άλλο κάπου στην άλλη άκρη του Ωκεανού. Δίπλα του άτακτα αραδιασμένες οι κυδωνάτες πατάτες, νόστιμες, αλλά όχι πολύ ιδιαίτερες.
Πίνοντας λίγο από το κρασί του, χάλασε την εμφαντική σαλάτα με ψητές γαρίδες vinaigrette φράουλας, βαλεριάνα, εσκαρόλ, κάσιους και κολοκυθοανθούς γεμιστούς με ξινομυζήθρα και της έβαλε στο πιάτο.

Ήταν βέβαιος ότι δοκιμάζοντας τη, πρωτότυπη και νόστιμη όπως ήταν, ένα επιφώνημα θαυμασμού θα ακουγόταν. Ο συνδυασμός της ζεστής ξινομυζήθρας με το κρύο εσκαρόλ και την vinaigrette φράουλας της γαργάλισαν ευχάριστα τον ουρανίσκο.

Το cheviche λαβράκι καθόταν σε μια γωνία παραπονεμένο. Διστακτικά δοκίμασε και προσπάθησε να αναγνωρίσει τα υλικά. Η γεύση εκπληκτική, λίγο όξινη λόγω του lime. Έλιωνε στο στόμα, δροσερό, βγάζοντας όλα τα αρώματα με μιας.
‘’Μη μου πεις. Έχει σίγουρα εκτός τα τοματίνια, μάγκο και αβοκάντο. Έχασα κάτι;’’
‘’Κόλιανδρο συμπλήρωσε αφού είχε προλάβει να ξεκλέψει τα συστατικά του πιάτου’’.

Η συζήτηση κυλούσε ήρεμα, το feeling γεμάτο τρυφερότητα.
‘’Ο χώρος εξαιρετικός sweetie κυρίως για δύο άτομα, ευγενική εξυπηρέτηση (δεν θα μπορούσε να είναι πιο ευγενική) και σίγουρα value for money, καθώς δεν είναι ούτε το πιο ακριβό ούτε το πιο φθηνό, αλλά μπορείς να φας φαγητό που έχει συζητηθεί πριν ετοιμαστεί και πολύ προσεγμένο’’.
‘’ Ιδανικό για μας’’ απάντησε, ‘’…και όχι μόνο αυτό’’.
Δεν ήξερε φυσικά τι της είχε ετοιμάσει….

Η ευγενική σερβιτόρα μάζεψε τα άδεια πιάτα και ρώτησε αν επιθυμούσαν επιδόρπιο ή cocktail.
Δίστασαν για λίγο.

Τα πιάτα ήταν χορταστικά, υπήρχε περιθώριο, αλλά ήταν στο σημείο που δεν έχεις φουσκώσει αλλά αν φας λίγο ακόμη θα φουσκώσεις. Ο πειρασμός όμως ήταν μεγάλος. Μια αφράτη μους με σοκολάτα Valrhona κατέφθασε. Το ένα επιφώνημα διαδεχόταν το άλλο.

‘’Ένα By the Garden με βάση την βότκα, λικέρ lychee, cranberry, και lime με πιο σπινθηροβόλα γεύση για τον κύριο και ένα Beach Comber’s Gold, πιο φρουτώδες, με φρούτο του πάθους, σιρόπι μέλι, lime και λίγο ρούμι για την κυρία’’.

Απολαμβάνοντας την δροσιά και τα αρώματα των cocktail, συνεπαρμένοι από την όμορφη βραδιά, θεώρησε ότι ήρθε η ώρα.
Την κοίταξε, έβγαλε από την τσέπη του το μικρό κουτάκι και το άνοιξε αργά και βασανιστικά. Το diamond ring έκανε δειλά - δειλά την εμφάνιση του.
‘’Θέλεις να με παντρευτείς;’’
Τον κοίταξε έκπληκτη, η καρδιά της χτυπούσε δυνατά, όλα τα συναισθήματα να χορεύαν μέσα της. Χαμογέλασε πλατιά γεμάτη ευχαρίστηση…..
To be continued.

Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ξεχωριστή βραδια, υπέροχες γεύσεις, ιδιαίτερος χώρος, εξαιρετική παρέα....

Ήταν βραδια γενεθλίων, και σαν ξεχωριστό γεγονός, έπρεπε να γιορταστεί με τον ανάλογο τροπο. Έπειτα απο αρκετή σκέψη, και ψάξιμο, για το που μπορω να γιορτάσω τα γενέθλια μου, και αφού ρώτησα πολλούς έμπειρους χρήστες τη βραδιά του ask4food, ναι ξέρετε τι εννοω, ζεύγος about (spy & me) και PONTIKI, κατέληξα, παλι με ενδελεχές ψάξιμο στις σελίδες του site, στο 48 urban garden.

Ανεβαίνοντας την Αρματολών και Κλεφτών, στο δεξί χέρι δεσπόζει ένας μεγάλος χώρος, με μεταλλικές ψηλές πόρτες και έντονα φώτα. Μπαίνοντας μεσα, στα πρωτα βήματα δε βλέπεις τίποτα. Προχωρώντας όμως, φτάνεις σε ένα σημείο όπου, στα δεξιά μπορεις να ασχοληθείς με την έκθεση και αριστερά είτε να προσεγγίσεις το μπαρ και να πιεις ποτό, είτε να καθησεις απέναντι για φαγητο.

Ο χώρος ειναι πολυ ιδιαίτερος. Στη μια πλευρα οι τοίχοι έχουν γκρι απόχρωση, ενώ σε κάποια σημεία του έχουν γύψινη επένδυση, δημιουργώντας εσοχές, στις αποχρώσεις που ειναι οι τοίχοι. Τα τραπέζια ειναι ξύλινα με μεταλλικά πόδια, κάποια απο αυτα αρκετα μεγάλα, μοναστηριακού τύπου, για πιο μεγάλες παρέες, ενώ αλλα μικρότερα. Απέναντι υπαρχει μια καντίνα, σε μεταλλικό χρώμα, απο όπου εκτελούνται κάποιες παραγγελίες.

Ο φωτισμός, αν και χαμηλός, ειναι επαρκής. Στη μια πλευρά υπαρχει τζαμαρία, που όταν το επιτρέπει ο καιρός, ανοιγει και γίνεται πραγματικά ένας αστικός κήπος, ενώ στην άλλη πλευρα, ο τοίχος ειναι καλυμμένος με ψεύτικα πράσινα αναρριχώμενα φυτά. Προςωπικα ο χώρος μου άρεσε παρά πολυ, και του βάζω 4/4.

Όσον αφορά το φαγητο, το μενού ειναι μικρό, μια μόλις σελίδα, όπου περιλαμβάνει δυο σαλάτες, 5-6 ορεκτικά και μόλις εννιά κυριως πιάτα. Η λίστα με τα κρασιά ικανοποιητική, αλλα οι επιλογές για ποτήρι εξαιρετικά λίγες. Εμείς διαλέξαμε τρία κυριως και ένα ορεκτικό, τα οποια βάλαμε στη μέση.

Ξεκινήσαμε με Barbacoa bad buns. Πρόκειται για μικρα ψωμάκια, λευκά, που περιέχουν λαχανικά, μικρα κομματια χοιρινού, ψημένου σε χαμηλή φωτιά, και περιλουσμένα με μια ιδιαίτερη σος. Εμένα με ενθουσίασαν, αλλα δεν άρεσαν σε όλους. 3/4.

Δοκιμάσαμε το Steve supreme tortilla burger, το οποίο περιείχε μοσχαρίσιο μπιφτέκι, μπέικον, γαρίδες μαριναρισμένες και σος. Το γευστικό αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. Άρεσε σε όλους, και ο τρόπος που έδενε το μπιφτέκι με τη γαρίδα πραγματικά ιδιαίτερος. 4/4

Συνεχίσαμε με fried chicken, που συνοδεύτηκε απο τσιπς γλυκοπατατας, πολυ ωραίο, γευστικό και ζουμερό, μαζί με μια ιδιαίτερη ςος στο πλάι που το αναδείκνυε. 4/4

Το τελευταιο κυριως, αλλα ίσως το καλύτερο της βραδιάς ήταν φιλέτο κοτόπουλο με teriyaki sauce, συνοδευόμενο απο μια νότα wasabi και ratatouille. Ζουμερό, υπέροχο, γευστικό, δεν έμεινε ουτε απομεινάρι στο δίσκο που μας σερβιρίστηκε. 4/4

Οι γεύσεις ειναι ιδιαίτερες και περίεργες, και ίσως φέρνουν απο ιαπωνεζικη κουζίνα. Ωστόσο, για όσους θέλουν κατι διαφορετικό, πραγματικά το συστηνω.
Ήπιαμε ένα μπουκαλι κρασι moscato d Asti, με τα κόπων και βασάνων, λόγω.... Καθυστέρησης.

Και εδώ θα αναφερθώ λιγο στο θέμα της εξυπηρέτησης και θα τεκμηριώσω βάσει της εμπειρίας μου, γιατι στέρησα τις δυο τοματουλες. Οι σερβιτόροι ειναι γενικά ευγενικοί, αλλα λιγο δυσεύρετοι. Οχι και πολυ θετικό για έναν τέτοιο χωρο, όπου πληρώνεις γύρω στα 30-35 ευρω το άτομο, και περιμένεις μια εξυπηρετηςη τουλάχιστον αντάξια. Όταν επιλέξαμε τι κρασι θα πιούμε, έρχονται μετα απο περίπου ένα τέταρτο να μας πληροφορήσουν οτι η κάβα εχει μια καθυστέρηση και το κρασι θα έρθει μετα απο είκοσι λεπτά. Υπόψην, οτι μας πρότειναν οι ίδιοι να πάρουμε το συγκεκριμενο κραςι.

Μας ηρθαν τα κυριως, και κοιταζομασταν, διότι είχαμε στο τραπεζι μονο νερό! Λιγο αδιανόητο. Εκτιμω το γεγονός, οτι μας πρόσφεραν απο ένα ποτήρι λευκό κρασι, κέρασμα, προκειμενου να υπαρχει κατι να τςουγκριςουμε, αλλα το κομμάτι της ανοργανωσιάς, δε διορθώνεται. Κατι ακομα, που μου έκανε εντύπωση, ειναι οτι δεν ήθελαν να κόψουμε εμείς την τούρτα, γιατι ειναι αρχή του μαγαζιού. Άλλο και τούτο παλι....

Τελος, αλλα το ιδιο σημαντικό για μένα, θα ηθελα να σχολιάσω το γεγονός οτι επέτρεπαν σε κόσμο με κατοικίδια, να μπαίνουν να πιουν το ποτό τους στο μπαρ, ενώ μόλις δίπλα υπήρχαν άνθρωποι που δειπνουσαν. Πώς λοιπόν η αρχή του μαγαζιού ειναι αυστηρή και δε σου επιτρέπει να κόψεις την τούρτα σου, και απο την άλλη επιτρέπει στον κοςμο να μπαίνει με το κατοικίδιο του τουλάχιστον για ποτό;

Κλείνοντας, έχω να πω οτι μου άρεσε το φαγητο, και η διακοσμηση, το value for money, θα το ηθελα ένα κλικ χαμηλότερο, ή οι κανόνες να ειναι λιγο αυστηρότεροι. Για να ειναι όλες οι πλευρές ικανοποιημένες. Παρολα αυτα, εγώ προτεινω, το urban garden είτε για ποτό είτε για φαγητο, ειδικά αν είστε λάτρεις των ιδιαίτερων γεύσεων. Αν οχι, τότε προτιμήστε το για ποτό στο μπαρ, που ειναι εξίσου όμορφα.

Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Είχα επισκεφθεί το 48 νωρίτερα μέσα στο έτος για ποτό, ένα βράδυ μετά από μία εκδήλωση στο Μέγαρο και μου είχε κάνει εντύπωση ο εξαιρετικός χώρος, αλλά και το γεγονός ότι έσφιζε από κοινό επιπέδου, με αποτέλεσμα να αποφασίσω να ξαναπάω, αυτή τη φορά για φαγητό.

Ο χώρος λοιπόν, διακρίνεται σε αυτόν του εστιατορίου, όπου κυριαρχεί η κουζίνα-καντίνα (ένα εξαιρετικά στυλάτο vintage τροχόσπιτο) και μπροστά από αυτό τα τραπέζια, με μία casual αίσθηση (κάποια είναι πάγκοι, άλλα πιο ψηλά) και αυτόν του μπαρ, ο οποίος είναι άνετος, καλαίσθητος και στον οποίον επίσης σερβίρεται και φαγητό.

Επίσης, το 48, που λειτουργεί και σαν γκαλερί και εκθεσειακός χώρος, διαφέρει πολύ από αυτό που έχει επιβληθεί ως πρότυπο bar-restaurant από συγκεκριμένους επιχειρηματίες στην Αθήνα, με τους ντουλαπέ πορτιέρηδες, τους παραγοντίζοντες μετρ, τις ξεκωλέξ barwomen και τις μπόμπες, στοιχεία που αποπνέουν πλέον μία παρακμή και μου προκαλούν έντονη πλήξη. Εδώ τα πράγματα είναι πολύ πιο classy και αρτιστίκ.

Δεδομένου ότι ήμαστε καμιά δεκαριά άτομα για τον εορτασμό των γενεθλίων μου, είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε όλα σχεδόν τα πιάτα του μικρού καταλόγου, ο οποίος αποτίει έναν γκουρμέ φόρο τιμής στο street food, όπως γίνεται αντιληπτό και από το στυλιζάρισμα της κουζίνας σε καντίνα.

Επιλέξαμε: τη σαλάτα με το μπρόκολο, η οποία ήταν πολύ καλή, με το μπρόκολο ελάχιστα βρασμένο και τραγανό, όπως πρέπει και ένα γευστικό dressing, το ceviche λαβράκι, νόστιμο και ισορροπημένο, όπως και το ταρτάρ σολωμού, που ήταν εξαιρετικό.

Ωραίο ήταν και το πεϊνιρλί με γέμιση γαρίδας, αλλά και τα μπέργκερ, τόσο το πικάντικο "μαροκινό", όσο και το κλασικό αμερικάνικο (να ξέρετε ότι αν δεν το διευκρινίσετε ψήνουν το μπιφτέκι μέτρια, που εμένα μου αρέσει, αλλά σε άλλους όχι).

Τέλος, η πικάνια ήταν αρκετά καλή, όπως και η bearnaise που τη συνόδευε, αλλά μετά την πικάνια του Base Grill είναι δύσκολο να με εντυπωσιάσει άλλη. Τόσο τα μπέργκερ όσο και η πικάνια συνοδεύονταν από εξαιρετικές τηγανητές πατάτες.

Συνολικά, η κουζίνα είναι πολύ καλή για ένα bar-restaurant όπως το 48, χωρίς δηθενιές και ακρότητες στις τιμές, όπως είθισται σε άλλα μαγαζιά αυτού του τύπου. Το δε vibe και η ατμόσφαιρα του χώρου, εμένα με κέρδισαν και πάλι. Ο μόνος τομέας που θέλει λίγη δουλειά είναι το σέρβις, που από κάθε άποψη επιδέχεται βελτίωσης. Αντιθέτως η κουζίνα δουλεύει πολύ καλά και τηρεί τους χρόνους παρά τον πολύ κόσμο.

Η λίστα κρασιών έχει περιορισμένες επιλογές, αλλά είναι εν τέλει επαρκής, ενώ η μπάρα είναι πολύ δυνατή στα κοκτέιλ. Τιμές πολύ καλές.

Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Γιορτάζοντας ειδική περίσταση άρχισα να ψάχνω για κάτι λίγο πιο ιδιαίτερο και διαφορετικό στο χώρο, το φαγητό, την ατμόσφαιρα…
Μετά από την ιντερνετική ερεύνα, έκλεισα τραπέζι για δυο στο 48 URBAN GARDEN.

Στους Αμπελοκήπους, πίσω από το γήπεδο του Παναθηναϊκού, μέσα στα στενά της Αθήνας που όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε, υπάρχει μια πολύ ευχάριστη έκπληξη την οποία ανακαλύπτεις κιόλας στα δέκα πρώτα βήματα μέσα στο χώρο! Είναι ο ορισμός της φράσης «εκεί που δεν το περιμένεις…».

Καθίσαμε στο τραπέζι και από την πρώτη στιγμή μέχρι και το τέλος της βραδιάς είχα την αίσθηση ότι είμαι σε κάποιο πλατό κινηματογραφικής ταινίας και όπου να΄ ναι θα ξεκινήσει το γύρισμα!
Αρκετά με το χώρο όμως… εκεί είχαμε πάει και για να φάμε!!!!

Ο σερβιτόρος ήρθε αρκετά γρήγορα και μας άφησε ένα μικρό κατάλογο, πράγμα που πια εκτιμώ, για το φαγητό και το ποτό.

Αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε με δυο κοκτέιλ (!! )
Για ορεκτικό προτιμήσαμε ¨ Barbacoa Bao Buns¨ δυο ζεστά σαντουιτσάκια με πολύ μαλακό ψωμί, αργοψημένο χοιρινό, ψιλοκομμένα λαχανικά και μια υπέροχη σως (!!! )

Δυο κυρίως:
• Steve’s supreme tortilla burger: με τιρτίγια κλεισμένη σαν φάκελος και μέσα ένα ωραίο μπιφτέκι, γαρίδες, τυρί κρέμα και διάφορα αλλά που δεν μπόρεσα να εντοπίσω και αν και περίεργο πιάτο για τα δικά μου γούστα και λίγο αλατισμένο παραπάνω, ωραίο (!!! )

• Picanha: για μένα το πιάτο της βραδιάς! Κρέας πολύ λεπτά κομμένο με πούρε από γλυκοπατάτες, τυρί κρέμα, Japanese barbeque και όλα αυτά συνδυάζονταν τέλεια (!!!! ).

Το κόστος αυτών, €70 δεν μου φαίνεται κακό μια συμπεριλάμβανε και τα ποτά.

Κλείνοντας θα ήθελα να παρατηρήσω ότι τα κρέατα ήταν όλα ψημένα medium, όποτε αν κάποιος τα θέλει καλοψημένα θα πρέπει να το διευκρινίσει, προσωπικά δεν με ενόχλησε, γιατί είναι του γούστου μου, όπως επίσης το σέρβις του μαγαζιού θέλει μια «σπιρτάδα» παραπάνω, αισθανόμουν μια αδράνεια γύρω μου….

Θα ελεγα οτι δοκίμασα ενα "Elegant street food", θεωρώ ότι θα ξαναπήγαινα και σίγουρα θα το σύστηνα σαν ένα πολύ ατμοσφαιρικό μαγαζί στους φίλους μου!

Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πολύ ωραίος χώρος στο κέντρο της Αθήνας. Ευγενικό προσωπικό και ωραία μουσική.
Παραγγείλαμε ριζότο σολωμού, σαλάτα με σταφύλια και μοσχάρι μπριζόλα (εξαιρετικά και τα τρία).

Στα μείον τα ορεκτικά του (καρπάτσιο μοσχαριού και μπρουσκέτες καβουριού), λίγο αδιάφορα γευστικά και πανάκριβα 15 ευρώ έκαστο.

Σίγουρα θα ξαναπήγαινα αν και μου φάνηκαν λίγο τσιμπημένες οι τιμές.

Σημείωση: το εστιατόριο το είχα επισκεφτεί πριν 2-3 μήνες

Η πρώτη απόπειρα ήταν προβληματική, καθώς αν και είχαμε κλείσει, όταν φτάσαμε η κοπέλα στις κρατήσεις μας ενημέρωσε ότι δεν υπήρχε τραπέζι και μας είπε να περιμέναμε μήπως άδειαζε κανένα όπερ και εγένετο οπότε μετά από λίγη ώρα αναμονής φύγαμε καθώς η πείνα θέριζε. Αυτό ήταν μια έντονη απογοήτευση, δεν ξέρω μήπως ήταν τεχνητό το σφάλμα και ήθελαν να βάλουν κάποιο πιο τακτικό πελάτη στη θέση μας, πάντως είναι φάουλ.

Η παρέα επέμεινε όμως και επιστρέψαμε το επόμενο ΣΚ.

Ο χώρος ομολογουμένως είναι πολύ ωραίος, φαίνεται ότι έχει μπει διακοσμητής της προκοπής. Ωραία πινελιά ήταν η αμερικανόφερτη καντίνα η οποία λειτουργούσε ως κουζίνα. Αλλά όπως φαίνεται από το όνομα του μαγαζιού, θέλει να δώσει ένα χαρακτήρα ότι είσαι σε ένα χαλαρό εστιατόριο στην Αμερική. Αυτό επιτρέπει στο μαγαζί να έχει αρκετή κίνηση και ως μπαρ για ποτό μόνο και ομολογουμένως εάν μου άρεσαν τα τρέντυ μπαρ θα το είχα ξαναεπισκεφτεί.

Το σέρβις είναι υπερεπεμβατικό όταν θέλει αλλά μπορεί να σε αφήσει σύξυλο όταν δεν μπορεί και αφήνει μία αμυδρή γευση δηθενίλας, που στο πολύ κόσμο που θα πάει σε ένα τέτοιου τύπου μαγαζί να του αρέσει, ωστόσο εμένα μου άφησε στυφή εντύπωση. Επίσης ο ψήστης

Ένα εντυπωσιακό χαρακτηριστικό για τον αμαθή Πειναλέοντα ήταν ο περιορισμένος κατάλογος του. Ωστόσο αυτή η λογική ίσως απέδιδε γιατί ότι δοκιμάσαμε ήταν νόστιμο, σωστά μαγειρεμένο, με υλικά που ταίριαζαν μεταξύ τους και εξέπλητταν ευχάριστα τον ουρανίσκο. Θυμάμαι σαν πιάτο μόνο το Μαροκινό (??) μπέργκερ που ήταν ωραίο.

Ωστόσο το μεγάλο πρόβλημα του μαγαζιού είναι οι ποσότητες: είναι αστεία μικρές. Στην ουσία για να χορτάσεις θέλεις 1,5-2 φορές το μέγεθος των πιάτων παραγγέλνοντας τα ίδια πιάτα. Και στην τελική όταν πλασάρεις την καντίνα ως άποψη πρέπει να τη σέβεσαι. Και ο κανόνας της καντίνας είναι απλός, φεύγεις χορτάτος!

Συνοψίζοντας, ωραίος χώρος, ωραίο φαγητό που ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα αλλά για να άξιζε να το επισκεφτώ δεύτερη φορά θα ήθελα ανθρώπινες μερίδες. Εάν συνέβαινε το παραπάνω, ήταν και ένα κλικ πιο οικονομικό και είχε χύμα κρασί, εύκολα θα είχε γίνει στέκι.

Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ο χώρος πολύ ζεστός, ιδιαίτερης αισθητικής που μας ικανοποίησε αμέσως. Άνετες καρέκλες, minimal διακόσμηση. Το μόνο ίσως μειονέκτημα είναι ο αρκετά χαμηλός φωτισμός για εστιατόριο. Οι διπλανοί μας είχαν ανοίξει τους φακούς των κινητών για να διαβάσουν τον κατάλογο. Δεν το συγκαταλέγω στα μειονεκτήματα.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα blue, που εκτός των άλλων περιείχε blue cheese και η οποία ήταν αρκετά εύγευστη, δροσερή και ισορροπημένη.
Το tartar σολωμού ήταν εξαιρετικά δροσερό, με πολύ ωραία γεύση και υφή. Από τα πιο νόστιμα που έχω δοκιμάσει.

Τα κυρίως πιάτα ήταν ένα hamburger και μπριζολάκια χοιρινά.
Το hamburger είχε ένα πολύ ζουμερό μπιφτέκι, ερωτηθηκαμε πως το προτιμάμε στο ψήσιμο και όντως το αποτέλεσμα ήταν αυτό που παραγγείλαμε, αλλά δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό ώστε να δικαιολογεί την τιμή του. Ναι μεν ο κιμάς φαινόταν άλιπος με λίγα ψωμιά-μπαχαρικά αλλά δεν παύει να είναι hamburger.

Τα μπριζολάκια δυστυχώς ήταν το κακό πιάτο του τραπεζιού και αυτό γιατί πολλά κομμάτια είχαν παρα πολλές ίνες με αποτέλεσμα να δυσκολεύουν αρκετά και το μάσημα αλλά το βασικότερο την κατάποση. Τα σημεία χωρίς ίνες ήταν μαλακά και καλοψημένα. Αλλά... Ο πουρές που το συνόδευε ήταν γευστικός.

Η ποικιλία των κρασιών αναλογικά με το μενού είναι αρκετά μεγάλη.

Σάββατο βράδυ το μαγαζί μετά από κάποια στιγμή γέμισε αρκετά, με αποτέλεσμα το κάπνισμα που επιτρέπεται στο μπαρ, να δημιουργήσει μια ατμοσφαιρα τσιγάρου σε σχεδόν όλο το χώρο.
Το σέρβις ήταν αρκετά ικανοποιητικό παρόλο που έγινε το αποκαλούμενο ντου κάποια στιγμή.

Ο λογαριασμός ξεπέρασε τα 70€ για μια σαλάτα, ένα πρώτο, 2 κυρίως και 2 ποτήρια κρασί.

Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Μπαινοντας σε ενα τετοιο εστιατοριο, με τετοια σοφια τοποθετημενη σε ενα χωρο που πρεσβευει τη γαστρονομια, και μαλιστα με ενα δυσκολο task οπως το να εχεις χαρακτηρισει το χωρο απο κατι τοσο δυνατο οπως ενα original American airtsream στο κεντρο της αυλης, περιμενεις παντα κατι αναλογο αυτων των προσδοκιων και μιας και ο πηχυς εχει σκαρφαλωσει τοσο ψηλα με τα πρωτα σου βηματα στο χωρο.., περιμενεις να γευτεις κατι τουλαχιστον εξαιρετικο. Καθισαμε σε ενα πολυ ομορφο τραπεζι picnic μπροστα απο το φωτισμενο airstream. Μια ευγενεστατη και μετρημενη παρουσια μας υποδεχτηκε, και ενας εξαιρετικος σερβιτορος μας ανελαβε.

Φιλικος οσο χρειαζοταν, ευγενης με το παραπανω και επεξηγηματικος, μιας και η παρεα ειχε πολλες αγνωστες λεξεις..! Το εστιατοριο ειχε ηδη αρκετο κοσμο, και η καντινα εδειχνε να εχει παρει φωτια. Οι μαγειροι ομως μεσα σε αυτην εδειχναν να το διασκεδαζουν με το παραπανω μιας και χαμογελουσαν συνεχομενα και σου εδιναν την αισθηση πως περνουν καλα, κατι που μας εκανε εντυπωση και δεν κρυβω πως μας κερδισε, αφου μας εδωσε ενα θεμα για να συζητησουμε για αρκετη ωρα. Η αληθεια ειναι τωρα, πως περιμεναμε αρκετη ωρα το service για να παραγγειλουμε.

Υπηρξε ενα μικρο δειγμα αδιαφοριας που ηρθε σε αντιπαραθεση με την αρχικη μας εντυπωση, αλλα δε μας επιρρεασε, γιατι οπως προειπα, η σαλα ηταν γεματη. ηρθε η ωρα να παραγγειλουμε. Πηραμε αρχικα 2 σαλατες. Μια σαλατα με κινοα και μανγκο που τη σερβιραν με chips απο προσουτο, φοβερη με ισορροπημενα αρωματα.., καταλαβαινες μεχρι και την πιπερια φλωρινης (που ηταν ελαφρως λιωμενη στο κοψιμο της) αλλα ολες οι γευσεις ηταν αρμονικες και σε τελεια ισορροποια με το ανθοτυρο που ειχε στην κορυφη.

Πηραμε επισης μια τοματοσαλατα με το περιεργο ονομα "slut tomato" αν θυμαμαι σωστα.. πολυ ζορικη αυτη η προταση..! ποικιλια απο τοματινια με εξυπνες πρασιναδες, οπως γλυστριδα και βαλεριανα, σαλτσα ροκας και φανταστικα συνδυασμενο ζεστο κατσικισιο τυρι.. πολυ καλη αρχη.. Αμεσως κατεφτασε το bao με barbacoa χοιρινο (ενα αφρατο ασιατκο σνακ απο ψωμακι ατμου με ενα χοιρινο μεξικανικης προελευσης) που πραγματικα, χανοταν στο στομα.. ελιωνε ολο το παρασκευασμα... εξαιρετικο μαζι με hoisin sauce (αν δε κανω λαθος) και σουσαμι.

Επισης πολυ δυνατο tartare σολομου που λογω της σογιας με το αβοκαντο που ο σεφ το σερβιρει, θυμιζε πολυ σε sushi..! Σειρα ειχε το burito με Αζτεκικη σοκολατα(! ) κατι που οπως διαβασα αργοτερα, ειναι κατι που κανουν στο Μεξικο στα chilli con carne. Τελειωσαμε με τα starters με ενα παρα πολυ ενδιαφερον και δυνατο γευστικα tuna tataki, κατι που δυσκολα συναντας σε εστιατοριο που δεν ειναι γιαπωνεζικο. Παρ ολα αυτα μαγειρεμενο σωστα, με ωραιο σβησιμο στο χρωμα λευκου-κοκκινου στο κρεας (κατι που κρινει την πιστοτητα της τεχνικης του ψησιματος tataki). Και η σαλτσα tataki, για καποιο λογο, συγκλονιστικη!
Εφτασε η ωρα να ερθουν τα κυριως πιατα..! μετα απο μικρη καθυστερηση ομως, μιας και μας ενημερωσαν πως καποιο μπερδεμα εγινε. Καμια στενοχωρια ομως γιατι αυτα που φαγαμε, απλα δεν υπηρχαν! ο σεφ μας το φυλαγε για εκπληξη! παθαμε αμοκ με τα burgers!

Το Steve's, αδιανοητος χειμαρος γευσεων, με μοσχαρι, μπεικον και μαριναρισμενες γαριδες..! Ενας οργασμικος συνδυασμος! το 65 napkins, με μαρμελαδα απο τσιλι.. ενα παιχνιδι στον ουρανισκο γλυκου αλμυρου.. απιστευτο.. Το T-bone steak ηταν ενα θηριο που ελιωνε σαν βουτυρο στην κυριολεξια. με φοβερη γλυκοπατατα ψημενη, σαν πουρες με αρωματα και κρεμα τυριου με τρουφα. Τρομερη σαλτσα (κατι σαν γλασσο) που ολοκληρωνε το πιατο, και εδινε στο κρεας αυτο που υποθετικα θα μπορουσε να του λειπει (προσοχη ομως στην ποσοτητα που βαζεις στη μπουκια σου, γιατι μπορει να σου χαθει το κρεας, γιατι η γευση ηταν πολυ εντονη, κατι οχι απαραιτητα κακο, μιας και πρεπει απλα να εχεις αντιληψη). Και τελος, η πανσετα.. απιστευτη.

Οτι πιο μαλακο εγω δοκιμασει ποτε. Σωστα γλασσαρισμενη, αλλα και ξεροψημενη με αρωματα και ενα πουρε που τον αποκαλουσε βουτυρου, και σιγουρα, δεν ειχε καθολου αδικο.
Γενικα εξαιρετικο φαγητο σε εναν εξαιρετικο χωρο.. Τι αλλο μπορει να ζητησει κανεις?Τα γλυκα, ηταν μετρημενα, ισορροπημενες γευσεις και γενικοτερα νοστιμοτατα..
Σιγουρα μας κερδισε το εστιατοριο, και το νεο μενου και νεος Σεφ (απ οτι ενημερωθηκαμε) εχει κανει πολυ καλη δουλεια!

Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ωραιος χωρος με κηπο και ιδιαιτερο design, αλλα με ασχημο σερβις-απειροι σερβιτοροι, μας εριξαν τη σαλτσα πανω μας και οι γευσεις του δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο με τοσα που πληρωσαμε...... ο τονος ηταν εντελως ανοστος και αγευστος και κατι κρεατικα που παραγγειλαμε αψητα ενω τους ειπαμε καλοψημενα.... γενικως οταν εχεις ενα τοσο ωραιο χωρο προσεχεις ποιον εχεις σεφ και το προσωπικο σου.... μαλλον δεν θα ξαναπαω, δεν με ενθουσιασε......

Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ενώ είναι ωραίος προσεγμένος χώρος, το σέρβις η ποιότητα και οι γεύσεις των φαγητών δε συμβαδίζουν με τα λοιπά.

Κρύα τα ζεστά πιάτα, άψητα σερβιρισμένα και κακό σέρβις. Καλυτερα ας αφαιρεσει το φαγητό τελείως απο το να προσποιειται οτι μπορεί να ανταποκριθεί. Το μπαρ καλό, με ωραια λιστα κρασιων κ καλα κοκτέηλς