Δευτέρα - Σάββατο, βράδυ

22 Φεβ 2018

Όταν κάνεις ταξίδια ζωής, είναι δύσκολο να μην σου μείνουν χαραγμένα στη μνήμη, οπότε ξανασχεδιάζεις αν μπορείς... για να νιώσεις τις ίδιες εμπειρίες. Τzia και Jim έχουν έναν μαγικό τρόπο μέσα από κάποιες κριτικές τους να σε κάνουν για μερικά λεπτά να ξεχνάς την καθημερινότητα σου. Έχουν ταλέντο! Βαθιά χαραγμένη λοιπόν, μου είχε μείνει η κριτική του φίλου Jimαρου.

Πρόσφατο ταξίδι και διαμονή στο κέντρο της Νέας Υόρκης κλπ κλπ... και όταν διάβασα ότι στο 48 Urban φυσάει αέρας Μανχάταν, άλλο που δεν ήθελα να πάρω τη τζούρα μου μέχρι το επόμενο φθινόπωρο, καλώς εχόντων των πραγμάτων (υγεία πάνω απ'όλα)!

Η επιχείρηση, σε ότι παρουσιάζει, είναι σχεδόν τίμια. Bar-Restaurant, multi-ethnic κουζίνα αλλά σαν τελική εντύπωση, δεν κατάφερε να με ενθουσιάσει. Δεν μου έβγαλε καμία πολυπολιτισμικότητα, ούτε την τρέλα που κυριαρχεί στο Μεγάλο Μήλο. Η προσπάθεια δεν έχει πολλά φρου φρου κι αρώματα. Τώρα βέβαια που βλέπω τις κανονικές τιμές... Ας είναι καλά το DineAthens!

Χώρος που κυριαρχεί η καντίνα όπου ετοιμάζονται και κάποια εδέσματα, μια χαρά για να Ινσταγκραμάρεις, τεράστιες τζαμαρίες και έναν ωραίο εξωτερικό κήπο. Όπως αναφέρεται και σε άλλη κριτική, μάλλον λειτουργεί και ως εκθεσιακός χώρος. Οι τουαλέτες βρίσκονται στα σκαλιά πίσω από τη μπάρα. Γενικότερα, η βραδιά κύλησε σε αρκετά πολιτισμένο περιβάλλον, με χαλαρή μουσική. Σε ένα μισογεμάτο μαγαζί (Τρίτη βράδυ). Αν θέλετε να δείτε ωραίες παρουσίες, χωρίς απαραίτητα να είναι κυριλέ το περιβάλλον, βρίσκεστε σε ένα καλό μέρος.

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενική και οργανωμένη από νεαρά παιδιά, σε επαγγελματικά πλαίσια. Δεν σου μένει κάποια ιδιαίτερη εντύπωση στο τέλος της βραδιάς, άλλωστε το ύφος του μαγαζιού δεν αφήνει ιδιαίτερα περιθώρια. Κάνουν αυτό που πρέπει, όταν πρέπει, στον χρόνο που πρέπει.

Για τον κατάλογο θα πω πως... Ευτυχώς που πήγαμε με DineAthens. Τώρα που παρατηρώ τις τιμές, υπό κανονικές συνθήκες, ίσως μας κόστιζαν και τα διπλάσια χρήματα (πληρώσαμε 30 ευρώ/άτομο). Ο κατάλογος είναι αρκετά μαζεμένος,7 ορεκτικά,8 κυρίως,3 σαλάτες και 3 γλυκά. Οι τιμές πάλι... ίσως και πιο ακριβές από την πανάκριβη για τα ελληνικά δεδομένα, Νέα Υόρκη.

- Tacos de Carnitas στα 12 €. Σιγοµαγειρεµένο χοιρινό µε tequila, sour cream, pico de gallo, αβοκάντο και φρέσκο κόλιανδρο. Νόστιμο ορεκτικό αλλά πολύ λίγο. Ωραίος συνδυασμός των υλικών, ξεχώριζε το χοιρινό.

- BBQ Chicken Wings στα 10 €, µε sour cream και BBQ sauce. Εξαιρετική ποιότητα και ψήσιμο, τραγανή κρούστα. Οι σως ταίριαζαν μια χαρά. Αρκετά καλή μερίδα. Άξιζαν!

- Purple Haze Quinoa στα13 €. Φουντούκια, cranberries, πιπεριές, ξινόµηλο, Oink-pt, φρέσκο κρεµµύδι, πατζάρι τουρσί και vinaigrette πατζαριού με εσπεριδοειδή. Η αποκάλυψη της βραδιάς! Πολλά υλικά, τέλεια διαμορφωμένα μεταξύ τους. Είχε και αυτό το μωβ χρώμα που σε κέντριζε. Γλυκύτατη. Φουντούκια και cranberries ξεχώριζαν.

- Green Valley στα 14 €. Mesclun, baby ρόκα, coppa, κίτρινα τοµατίνια, κανθαρέλες, scamorza και vinaigrette φρέσκου βασιλικού. Φρέσκια, νόστιμη, σχετικά διακριτική. Τις εντυπώσεις τις κέρδισε ομολογουμένως η άλλη σαλάτα. Ίσως περίμενα λίγο περισσότερο τυρί, για να αλλάξει τις ισορροπίες.

- Indonesian chicken skewer στα 18 ευρώ. Σουβλάκι κοτόπουλο Ινδονησίας µε σάλτσα καρύδας αρωµατισµένη µε lemongrass, lime και δυόσµο συνοδευµένο από τηγανητό ρύζι µε µάνγκο, τζίντζερ, φρέσκο κρεµµύδι και κόλιανδρο. Πολλά λόγια για μέτριο αποτέλεσμα. Η σάλτσα καρύδας καλυπτόταν από το lemongrass και άφηνε μια ξινή γεύση. Δυστυχώς καλυπτόταν και το καλό ψήσιμο του κοτόπουλου. Για το ρύζι, αν και ήρθε σε φάνκυ μπολάκι, και αυτό ήταν αρκετά όξινο και διέκρινες όλα τα υπόλοιπα υλικά του παρά αυτό.

- Smokey cheeseburger στα 20 ευρώ. Ψωµάκι µπριός, 100% µοσχαρίσιο µπιφτέκι, cheddar, house smoked ketchup, χειροποίητες πίκλες αγγουριού και κρεµµύδι. Πλούσιο σε ποσότητα, χορταστικές και πολύ καλές πατάτες τηγανιτές. Το μπιφτέκι ζουμερότατο, ρώτησαν πως το προτιμούμε στο ψήσιμο. Η κέτσαπ τους έδενε πολύ καλά με το φρέσκο ψωμάκι.

Γλυκά που παρουσιάστηκαν σε κονσερβοκούτια ως ντεκόρ, ενδιαφέρουσα άποψη.

- Cotton candy, στα 9 ευρώ. Mousse καραµέλας, τραγανό µπισκότο πραλίνας φουντουκιού και σάλτσα λευκής σοκολάτας µε passion fruit. Πολλά υποσχόμενο γλυκό, απλώς επαρκές το αποτέλεσμα. Στην κορυφή γεύεσαι το μάνγκο. Κατά τα άλλα ανάλαφρη η μους, με αισθητή τη λευκή σοκολάτα (όχι τρομερά έντονη).

- Panna cotta με βανίλια Tahiti µε blueberry sauce και crumble, στα 8 ευρώ. Πιο ανάλαφρη και λιγότερο συμπαγής από τις γνωστές. Άρεσε λίγο περισσότερο λόγω και της σως.

- 2 ποτήρια 150 μλ λευκό κρασί ‘’Μικρή Αρκούδα’’ κτήµα Ζαφειράκη.

Το κόστος στα 60 ευρώ, με κάρτα Alpha Bank είχαμε πρόσθετη έκπτωση 10%, οπότε πέσαμε στα 54 ευρώ.

Ήδη έχω προγραμματίσει τις επόμενες εξόδους μου για φαγητό, αλλά καλώς εχόντων των πραγμάτων και για να πάρω αέρα Μανχάταν. Από κει και πέρα αν έκανα επίσκεψη με τις πραγματικές τιμές, θα θεωρούσα υπερβολικό το ποσό. Προτιμώ να ταξιδέψω 10 ώρες ξανά σε απ'ευθείας πτήση, για να γευτώ όλο το πακέτο και να ταξιδέψω και σε άλλες πολιτείες.

Για ποτό πάλι και λίγο τσίμπημα, μια ευκαιρία θα του έδινα ξανά. Το ίδιο πάνω κάτω συμφώνησε και ο φίλος Jim όταν μιλήσαμε.

03 Μάρ 2018

Πάρα πολύ ωραίος χώρος με πανέμορφο ντεκόρ, ψηλοτάβανο και χωρίς τσιγάρο στο εστιατόριο. Με εσωτερικό κήπο που δεν σου δίνει καθόλου την αίσθηση ότι βρίσκεσαι στο κέντρο της Αθήνας. Προσεγμένες γεύσεις, η σαλάτα με την κινόα καταπληκτική όπως και το κοτόπουλο asado. Όλα τα πιάτα είχαν έμπνευση και μια ιδιαίτερη πινελιά.
Πάρα πολύ ευχάριστο και εξυπηρετικό service.

Αν έχεις κέφι συνεχίζεις και στο μπαρ. Καθαρά ποτά, ωραία μουσική στη σωστή ένταση και ωραίος κόσμος! Δε θα το χαρακτήριζα οικονομικό αλλα αξίζει τα λεφτά του.

28 Δεκ 2016

Δυστυχώς δεν έχω να γράψω ιδιαίτερα θετικά πράγματα για την εμπειρία μου στο 48 URBAN GARDEN. Ο χώρος είναι φυσικά ιδιαίτερος, καθώς είναι ένα "street food" αντεστραμμένο - η "καντίνα" και τα τραπέζια αποτελούν μέρος του χώρου. Για χειμώνα όμως το βρήκα αρκετά "κρύο" και βιομηχανικό σαν αισθητική. Εδώ όμως κάπου τελειώνουν τα θετικά.

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι το κακό value for money. Συγκεκριμένα, η απλή σαλάτα με λαχανικά έκανε 14 ευρώ. Εφόσον η τιμή είναι διπλάσια από τα αντίστοιχα της αγοράς, περίμενα να δω κάτι που να με εντυπωσιάσει, είτε γευστικά είτε εμφανισιακά. Δυστυχώς τίποτα! Ήταν μια απλή, μέτριου μεγέθους σαλάτα, με λαχανικά που θα μπορούσαν άνετα να έχουν βγει από το σακουλάκι του σουπερ μαρκετ (τα χαρακτηριστικά μεγάλα μωβ μαρούλια με την πικρή γεύση και τα υπόλοιπα πράσινα λαχανικά) ενώ το dressing δεν είχε απολύτως τίποτα το ιδιαίτερο. Ούτε καν το τυρί από πάνω ήταν ιδιαίτερο γευστικά και φυσικά σε μικρή ποσότητα.

Περάσαμε στα burgers. Έχοντας ίσως καλομάθει από άλλα μαγαζιά, περιμένω δίνοντας 13-14 ευρώ για ένα burger να δω ένα γενναιόδωρο πιάτο, που να χορταίνει το μάτι και το στομάχι. Με κάποια καλή σως, κάποια καλά "sides" στο πιάτο και το πλούσιο γευστικό περιεχόμενο. Το burger που πήρα εγώ ήταν κοτόπουλο, και ήρθε σε ενα μικρο μπριος ψωμάκι με συνοδευτικο πατάτες και μια σταλίτσα γιαούρτι. Στον φίλο μου, που πήρε το πιάτο με τα τρία μικρά burger, ήρθαν οι ίδιες απλές πατάτες (σαν ταχυφαγείου) με συνοδευτικό κετσαπ.

Για τη λίστα με τα κρασιά δεν έχω να πω κάτι καθώς δεν είμαι γνώστης, θα μπορούσε όμως να υπάρχει house wine, με βάση το μενού του, που δεν υπήρχε. Από μπύρες - 3 είδη και αυτά σε ποσότητα 330 ml (πολύ εκνευριστικό για εστιατόριο).

Γενικά θα πρέπει να πω ότι θυμήθηκα την αίσθηση προ κρίσης, όπου κάποια μαγαζιά ήταν γεμάτα από κόσμο ενώ είχαν εξωφρενικές τιμές και χωρίς να προσπαθούν καν από πλευράς σέρβις, γεύσης ή περιβάλλοντος. Δυστυχώς, δεν θα το συνιστούσα.