INDIAN CHEF

Ινδία

Αθανασίου Διάκου 22, Ακρόπολη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Καθημερινά 12:00μ.μ.- 12:00 π.μ.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Take away

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το ΙNDIAN CHEF που βρίσκεται στην καρδιά της Αθήνας (2 λεπτά με τα πόδια από το μετρό Ακρόπολης)είναι ένα ζωντανό και μοντέρνο εστιατόριο που σερβίρει απολαυστική ινδική κουζίνα, συνδυάζοντας υψηλής ποιότητας φρέσκα ελληνικά προϊόντα με ιδανικές γεύσεις για να δημιουργήσουμε εκλεπτυσμένα ινδικά πιάτα. Τα φαγητά μας σερβίρονται με μια υπέροχη ποικιλία από κρασιά και' μπύρες. Το ΙNDIAN CHEF είναι τόσο διαφορετικό όσο η κουλτούρα, οι γλώσσες, οι περιοχές της Ινδίας και το κλίμα της. Κάθε περιοχή της Ινδίας φέρνει το δικό της μοναδικό πιάτο και λεπτές παραλλαγές σε δημοφιλή πιάτα. Αρωματικά μπαχαρικά είναι η ουσία της ινδικής κουζίνας.

Γράψε τη δική σου κριτική

Ινδία - Ακρόπολη, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το INDIAN CHEF ύστερα από μια ευχάριστη βόλτα στο κέντρο της Αθήνας. Η εορταστική ατμόσφαιρα των ημερών μας είχε φτιάξει την διάθεση αλλά η πολυκοσμία στους δρόμους της πόλης μας είχε λίγο κουράσει. Έτσι, αποφασίσαμε να " καταφύγουμε" στο συγκεκριμένο εστιατόριο το οποίο είναι κέντρο - απόκεντρο και, δεν ξέρω πως, στέκει πολύ όμορφα εκεί που βρίσκεται!!

Αμέσως μόλις μπήκαμε σε αυτό το εστιατόριο, μας κέρδισε αφενός η πολλή ζεστή αύρα του μέρους αυτού και αφετέρου η θερμή υποδοχή μίας κοπέλας και κόρης του Ινδού ιδιοκτήτη, όπως μας έκανε γνωστό η ίδια αργότερα. Η κοπέλα αυτή, η οποία σπουδάζει σε σχολή τουριστικών επαγγγελμάτων, ήταν και εκείνη που μας σερβίριζε κατά την διάρκεια του δείπνου μας.

Στους τοίχους του εστιατορίου υπήρχαν φιγούρες από την ινδική παράδοση (?) και η τηλεόραση στο βάθος "έπαιζε" Βollywood. Όλα αυτά τόσο όσο, χωρίς τις υπερβολές που συναντάμε σε άλλα Ινδικά εστιατόρια (εξ ού και το 3 στον χώρο). Ο χώρος αρκετά μικρός- αλλά αυθεντικός- με θέα στους στύλους του Ολυμπίου Διός ή στην Αμαλίας και στην Αθανασίου Διάκου. Όσο μικρός είναι ο εσωτερικός χώρος τόσο ο εξωτερικός ορίζοντας είναι ευρύς.

Ας πάμε στα του φαγητού:
Στην αρχή μας προσέφεραν για το καλωσόρισμα ένα μεγάλο papadam (χωρίς χρέωση) συνοδεία τριών υπέροχων σως, μιας σως μάνγκου, μιας σως μέντας (!!! ) και μίας σως από πίκλες. Κατόπιν, δοκιμάσαμε μία σούπα λαχανικών, (5,00), εξαιρετική!!! Μετά, πήραμε μία σαλάτα Raita (3,00 0, με μυρωδικά, γιαούρτι και λιωμένο αγγούρι.

Έφερνε κάπως στο τζατζίκι. Πήραμε αυτήν την, κατά τα άλλα, δροσιστική σαλάτα - αλοιφή, προκειμένου να εξισορροπήσουμε το, ομολογουμένως, καυτό ινδικό φαγητό. Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω, ότι παρόλο που η σερβιτόρος δεν μας ρώτησε, όπως συμβαίνει στα περισσότερα Ινδικά..., για το πόσο καυτό θα θέλαμε το φαγητό, το έφερε όσο καυτερό έπρεπε. Μετά, δοκιμάσαμε το γνωστό και μη εξαιρετέο... κοτόπουλο Κοrma. Mικρή μερίδα (8,50), άψογη γεύση!! Ακόμα, πήραμε μια μερίδα ρεβύθια, Chana Masala (6,50), με τζίντζερ και σκόρδο. Δεν μας ενθουσίασε. Επίσης, δοκιμάσαμε και μία μερίδα ( 4 τεμ. ) Ναν με κόλιανδρο (2,00). Πολύ νόστιμα και έδεναν τέλεια με την σούπα των λαχανικών και την υπέροχη σαλάτα μας (την Raita).

Από ποτά, δοκιμάσαμε αλμυρό Λάσι (Ινδικό ποτό με γιαούρτι ), 3,00. Το πιό νόστιμο Λάσι που έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα.
Από την αρχή μας έφεραν ένα μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο ΖΑΓΟΡΙ, ευγενική προσφορά του καταστήματος την στιγμή που πολλά εστατόρια μας καταχρεώνουν με νερά και κουβέρ!!!

Οι τιμές θα μπορούσαν να συμπιεστούν κάπως αλλά γενικά η επίσκεψή μας στο INDIAN CHEF υπήρξε μια όμορφη εμπειρία.
Αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος και δεύτερη φορά δοκιμάζοντας και άλλα εδέσματα από τον μεγάλο και ενδιαφέροντα κατάλογο του εστιατορίου.
Καλή Χρονιά με μπόλικη όρεξη, ποιοτικές θερμίδες.... πλην όμως, τηρουμένων των αναλογιών!!

Ινδία - Ακρόπολη, Αθήνα

Όπως δεν κουράζομαι ποτέ να επαναλαμβάνω, η ινδική κουζίνα είναι με διαφορά η αγαπημένη μου έθνικ κουζίνα και διαρκώς φαντασιώνομαι την στιγμή που θα βρεθώ στην Ινδία και θα τη δοκιμάσω σε όλη της την αυθεντικότητα. Να παραδεχτώ ότι έχω σταθεί αρκετά τυχερή ώστε να έχω φάει ινδικές νοστιμιές απ’ τα χεράκια Ινδών, αλλά και πάλι, δε νομίζω ότι μπορεί αυτό να συγκριθεί με την απόλυτα ντόπια εμπειρία. Μέχρι τότε, λοιπόν, συμβιβάζομαι με τις εκδυτικοποιημένες εναλλακτικές.

Στο μικρούλι ινδικό της Ακρόπολης βρέθηκα με μια φίλη πριν από δέκα περίπου ημέρες, βράδυ Παρασκευής, ούσα εξαιρετικά πεινασμένη και τρομερά ψημένη για ινδικές λιχουδιές. Προηγήθηκε κανά τρίωρο πιο πριν κράτηση, η οποία να σημειώσω ότι ενδείκνυται, καθώς ο χώρος είναι μικρός κι είναι πιθανό να φτάσετε μέχρι εκεί και να μη βρείτε τραπέζι.

Με το που φτάσαμε, χαμογελαστή κυρία μας κατηύθηνε στο τραπεζάκι μας στο βάθος του μαγαζιού, όπου και καλοβολευτήκαμε. Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές, καθώς το μαγαζί απέπνεε τη φολκλοριά του, αλλά στην πολύ σωστή δόση της, τουλάχιστον για τα δεδομένα τα δικά μου. Προσωπικά, η αισθητική του μου θύμισε έντονα τα ινδικά- μπαγκλαντεσιανά της Brick Lane στο Λονδίνο και μου άρεσε πολύ η όλη ατμόσφαιρα. Η τηλεόραση με τα ινδικά βίντεο φυσικά και πρωτοστατούσε σε περίοπτη θέση, οι μυρωδιές μας είχαν συνεπάρει και άμεσα πέσαμε με τα μούτρα στη μελέτη του καταλόγου.

Η παραγγελία μας καθυστέρησε κάπως να ληφθεί, αλλά η αλήθεια είναι ότι κι εμείς ήμαστε δέκα ώρες χωμένες μέσα στα μενού μέχρι να επιλέξουμε. Ενόσω, λοιπόν, διαδραματιζόταν το ντιμπέιτ του τι να πάρουμε, στο τραπέζι μας προσγειώθηκε μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Πριν η συμπαθητική κυρία το ανοίξει, της ζήτησα να μας φέρει νεράκι σε κανάτα κι εκεί έλαβα την απολαυστική απάντηση, ότι δε σερβίρουμε νερό βρύσης, επειδή δεν είναι πόσιμο. Ακολούθησε μια σιωπή, κατά τη διάρκεια της οποίας δεκάδες σκέψεις πέρασαν απ’ το μυαλό μου, όπως για παράδειγμα, «γέννημα- θρέμμα Αθηναία, έπρεπε να φτάσω τα τριάντα για να μάθω ότι δεν πίνεται το νερό μας», καθώς και «νόμιζα ότι αποτελώ στάνταρ δείγμα μεσογειακής γυναίκας, παίζει όντως να με μπέρδεψε με τους τουρίστες των διπλανών τραπεζιών;». Αλλά στο κενό μου βλέμμα η κυρία ανταποκρίθηκε προσφέροντας να μας γεμίσουν δυό ποτήρια από το δικό τους το μπουκάλι, οπότε σκέφτηκα ότι «ξέρω κι εγώ; Μπορεί να παίζει κάποιο πρόβλημα με τις σωληνώσεις ή κάτι τέτοιο;» Επέδειξα λοιπόν εμπιστοσύνη και δεχτήκαμε το εμφιαλωμένο νερό. Το οποίο βέβαια χρεώνεται δύο (2) ευρώ. Χμ.

Το σκηνικό βελτιώθηκε σημαντικά με το κέρασμα που κατέφθασε από νόστιμα και τραγανιστά παπαντάμ με συνοδευτικές σαλτσούλες, στα οποία πέσαμε με τα μούτρα και τα εξαφανίσαμε μεμιάς. Σύντομα άρχισαν να καταφθάνουν και τα πιάτα της παραγγελίας μας. Σημαντικό φάουλ ότι πρώτο κατέφθασε το κυρίως της φίλης μου, μετά ήρθαν μαζί ορεκτικό- κυρίως δικό μου -νάαν και μετά από ώρα πολλή και κατόπιν σχετικής υπενθύμισης, τελευταίο έφτασε το ρύζι, το οποίο περίμενα πώς και πώς για να απολαύσω το φαγητό μου. Χρειάζεται, επομένως, λίγη προσοχή στο κομμάτι αυτό και λίγος περισσότερος συντονισμός.

Οι γεύσεις πάντως που δοκιμάσαμε ήταν πραγματικά πολύ καλές και πλούσιες και ειδικά εμένα, με άφησαν πολύ ευχαριστημένη (η φίλη μου είχε τις ενστάσεις της). Πιο συγκεκριμένα και πιο αναλυτικά, για ορεκτικό πήραμε μανιτάρια butter masala, το οποίο ήταν σε ιδιαίτερα πλούσια μερίδα και η σάλτσα του ήταν καταπληκτική, τέλεια για ατελείωτες βούτες με νάαν. Τα μανιτάρια θαρρώ δεν ήταν φρέσκα, αλλά κονσέρβας (φάουλ), η σάλτσα, όμως, ήταν τόσο πεντανόστιμη που επισκίαζε αυτήν τη λεπτομέρεια. Οπότε θα ξαναεπέλεγα το butter masala τους, ίσως όμως όχι με μανιτάρια.

Τα κυρίως που διαλέξαμε ήταν κοτόπουλο tikka για τη φίλη μου (το απλό και κλασικό κοτόπουλο, το ψημένο σε ταντούρι) και γαρίδες μαντράς για μένα. Προσωπικά βρήκα και τα δύο αυτά πιάτα πάρα πολύ καλά. Το κοτόπουλο ήταν ιδιαίτερα τρυφερό, ζουμερό και αρωματικό, πολύ καλοψημένο. Η φίλη μου θεώρησε ότι κάπως είχαν αρπάξει τα κομματάκια στις άκρες τους, αλλά εγώ βρήκα το σχόλιό της υπερβολικό και το απέδειξα αποτελειώνοντας τη μερίδα της- η οποία σημειωτέον συνοδευόταν από μια γιαουρτένια, απαλή και γευστική σαλτσούλα.

Πολύ νόστιμες και οι γαρίδες μαντράς, πλήθος μικρών γαρίδων (κατεψυγμένων, βεβαίως), σε πλούσια, αρωματική, υπέρ-καυτερή κι εξαιρετικά λιμπιστή σάλτσα. Αν δεν τα σηκώνετε τα καυτερά, ποτέ μη διαλέξετε κάποιο μαντράς πιάτο, καθώς είναι απ’ αυτά που νιώθεις το κάψιμο να τρυπώνει σε όλο σου το είναι, που κάνει τα μάτια σου να κλαίνε και την μύτη σου να τρέχει. Προσωπικά, τρελαίνομαι κι έτσι απόλαυσα το συγκεκριμένο πιάτο δεόντως.

Το φαγητό μου συνοδεύσαμε με garlic naan, το οποίο σύμφωνα με την περιγραφή του καταλόγου ήταν νάαν ελαφρώς αρωματισμένο με σκόρδο. Στην πραγματικότητα, όμως, πρόκειται για νάαν, πάνω στο οποίο είναι τριμμένα κομματάκια από σκελίδες σκόρδου, γεγονός που το καθιστά φουλ σκορδάτο. Πάρα πολύ νόστιμο είναι και για μένα που είμαι μεγάλη σκορδοφάν ήταν τέλειο, απλά είναι χρέος μου να σας πω να έχετε το νου σας.

Τέλος, πήραμε και το απλό ρύζι με το σαφράν (pulau rice), το οποίο ήταν το πιο αδύναμο κι αδιάφορο πιάτο. Τίποτα ιδιαίτερο, πραγματικά, από μόνο του δε σου άφηνε καμία γευστική ένταση, φαγώθηκε ευχάριστα αφού πρώτα ενισχύθηκε με τις νόστιμες σάλτσες από τα υπόλοιπα πιάτα.

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε μόνο με το ένα μπουκάλι νερό που λέγαμε, δεν ήπιαμε τίποτε άλλο και η αλήθεια είναι ότι σκάσαμε απ’ το φαγητό, ήταν πολύ χορταστικές οι ποσότητες. Συνολικά ο λογαριασμός ανήλθε στα 35,50 ευρώ, περίπου 18 ευρώ, δηλαδή, το άτομο. Δεν το λες και πάμφθηνο, δεν το λες κι ακριβό. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκε στη λίστα με τα αγαπημένα μου ινδικά στην πόλη, αλλά αν μ’ έβγαζε ο δρόμος και τό ψηνε η παρέα, λογικά θα ξαναπήγαινα.

Ινδία - Ακρόπολη, Αθήνα

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι τόσο χαρούμενη που η Αθήνα έχει επιτέλους καλά και οικονομικά ινδικά εστιατόρια! Πριν μερικά χρόνια αυτό μου φάνταζε άπιαστο όνειρο...

Διευκρινίζω ότι δεν κάτσαμε στο εστιατόριο να φάμε αλλά πήγαμε εκεί για να πάρουμε το φαγητό σε πακέτο, αφού τους είχαμε τηλεφωνήσει. Πάντως έχω περάσει πολλές φορές απέξω και έχω σχηματίσει θετική εντύπωση για το χώρο. Δεν είναι κάτι αξιομνημόνευτο, αλλά είναι λιτός και πεντακάθαρος. Έκαναν 20 λεπτά να μας ετοιμάσουν το φαγητό, βραδάκι Σαββάτου.

Δοκιμάσαμε chicken tikka massala, chicken butter massala, ρεβύθια με κάρυ (δε θυμάμαι το όνομα ακριβώς), νααν και ρύζι. Ήταν όλα εξαιρετικά, ακόμα και το ρύζι τρωγόταν σκέτο ωραιότατα.

Για 4 άτομα δώσαμε περίπου 50 ευρώ, ποσό λογικό και τίμιο αν σκεφτεί κανείς και τις μεγάλες μερίδες.

Μπράβο και πάλι μπράβο. Ανυπομονώ να ξαναπάω!

Ινδία - Ακρόπολη, Αθήνα

Καλό το κυρίως πιάτο και το ρύζι, πιο μέτρια τα ορεκτικά. Νορμάλ οι τιμές και εξυπηρετικο το προσωπικό. Ο χώρος οχι κατι ιδιαίτερο αλλά δεν με ενόχλησε κάτι. Γενικά θα ξαναπήγαινα.

- Με χάλασε το πλαστικό εμφιαλωμένο νερό στα 2 ευρώ χωρίς να ερωτηθώ.