ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ

Ελληνική κουζίνα

Ελευθερίου Βενιζέλου 91, Νέα Σμύρνη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

ΤΡΙΤΗ ΕΩΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ 16:00 ΜΕΧΡΙ 00:00 ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ 14:00 ΜΕΧΡΙ 1:00 ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ 13:00 ΜΕΧΡΙ 22:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στο εστιατόριο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ, που κυριολεκτικά όμως μπορεί να χαρακτηριστεί ως ΚΕΦΤΕΔΑΔΙΚΟ, μπορεί κανείς να γευτεί τα πάντα γύρω από τον ΚΕΦΤΕ. Από τον ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΚΕΦΤΕ της γιαγιάς μέχρι τον ΜΟΝΤΕΡΝΟ. Γιατί τα πάντα εδώ μπορούν να γίνουν ΚΕΦΤΕΣ και τελικά αν δεν δοκιμάσεις ΦΤΑΙΣ!!!

Γράψε τη δική σου κριτική

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το όνομα ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ είναι πιασάρικο, λέει πολλά (εδώ, φίλε, θα φας κεφτέδες), υπονοεί ίσως περισσότερα (σε τι δε φταίω, αυτό θα το πούμε αργότερα), έτσι χάρη σ’ αυτή τη λογοπαικτική αύρα του είχε κερδίσει μια θέση στη λίστα των υπόψη μου, μια και ο Πειραιάς δε μου πέφτει μακριά. Όπως όμως συμβαίνει μερικές φορές, όταν δεν πηγαίνει ο προφήτης στο βουνό, πάει το βουνό στον προφήτη, έστι λοιπόν ο ΚΕΦΤΕΣ μετακόμισε στη Νέα Σμύρνη, δέκα λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου, και πρόκειται μάλιστα να αποκτήσει αδελφάκι (πού αλλού;) στη Γλυφάδα, όπως μας πληροφορεί περήφανα σχετική ανακοίνωση στην είσοδο του μαγαζιού. Περίμενα συνεπώς την ευκαιρία, η οποία δεν άργησε να παρουσιαστεί. Μια ωραία Παρασκευή βράδυ, που έχουμε αρχίσει - τρομάρα μας - και εδώ στο Ελλάντα να θεωρούμε αρχή του weekend, είπα στη γλυκειά μου γυναικούλα ότι δεν χρειαζόταν να μαγειρέψει, γιατί είχα βρει ένα ενδιαφέρον μέρος στον τσελεμεντέ του ask4food σε απόσταση βολής από την πλατεία (μία είναι η πλατεία! ), μία στάση του τραμ με τα πόδια.

Ο ΚΕΦΤΕΣ είναι εύκολα προσβάσιμος επί της Λεωφόρου Ελευθερίου Βενιζέλου που διασχίζει τη Νέα Σμύρνη, και ελαφρά απόκεντρος, γεγονός που διευκολύνει όσους έχουν να ψάξουν θέση για παρκάρισμα (4 στα 10, ειδικά τις βραδινές ώρες). Ενώ βέβαια οι κεφτέδες είναι συνήθως στρογγυλοί, το μαγαζί των κεφτέδων είναι στενόμακρο, μια και το μπροστινό μέρος έχει κλείσει γύρω γύρω με ξύλινο ντεκ και τζαμαρία. Όλα ωραία και καλά, όμως αν ατυχήσετε να καθίσετε αριστερά ή δεξιά του κεντρικού διαδρόμου, θα νιώθετε τα γρήγορα, αγχώδη βήματα του πολυάριθμου προσωπικού που τρέχει πάνω κάτω να μεταδίδονται στο κάθισμα και το τραπέζι σας. Εξαιρετικά ενοχλητικό, λόγος να φας και να την κάνεις γρήγορα.

Κάτι άλλο που επίσης δε συμβάλλει στο να αράξεις αναπαυτικά και να ευχαριστηθείς την κεφτεδογνωσία είναι εκείνα τα τραπέζια και καθίσματα που είναι φτιαγμένα από υλικά παλετών. Αν είσαι εύσωμος ή - ακόμα χειρότερα - υψηλόσωμος, την έχεις βάψει. Η πρώτη σκέψη (ανακύκλωση, αξιοποίηση υλικών κτλ) είναι θετική, όμως η πραγματικότητα είναι κυριολεκτικά σκληρή - και στενή. Υπάρχουν πάντως και λίγα ορθόδοξα τραπέζια, προτιμήστε τα!

Κατά τ’ άλλα ο χώρος δεν είναι άσχημος. Με το μαύρο να κυριαρχεί στους τοίχους και το λευκό στην επίπλωση, διακόσμηση φθηνή μεν (πολύχρωμα πλαστικά λουλούδια σε τσίγκινα γλαστράκια στον ένα τοίχο, τηγάνια και άλλα σκεύη μαγειρικής πάνω από το πάσο της κουζίνας στο βάθος δεξιά) όμως κάθε άλλο παρά πρόχειρη, όπως και το γιγάντιο μαχαιροπήρουνο στο χρώμα της φωτιάς πάνω από την πραγματική είσοδο του μαγαζιού, και σωστό φωτισμό δημιουργείται ένα αρκετά φιλικό περιβάλλον. Πού και πού καταφέρνει και η μουσικούλα να διαπεράσει την οχλοβοή και να φθάσει στα αυτιά σας. Μια σκαλίτσα στα δεξιά οδηγεί σε ένα σχετικά μικρό πατάρι, το οποίο θα άξιζε ίσως να εξερευνήσει κανείς, δείχνει πιο σικ, ενδέχεται όμως να πάσχει από τις μυρουδιές της κουζίνας και τον καπνό, γιατί το κάπνισμα επιτρέπεται παντού, υπάρχουν τασάκια σε όλα τα τραπέζια, οπότε καταλαβαίνετε.

Ο ΚΕΦΤΕΣ της Νέας Σμύρνης προσελκύει όλες τις ηλικίες, και οικογένειες και ζευγαράκια και γυναικοπαρέες, κυρίως όμως μεγάλες παρέες νεολαίας που θέλουν να ντερλικώσουν χωρίς να ξεπαραδιαστούν. Από πλευράς κουζίνας μην έχετε μεγάλες απαιτήσεις, τα πράγματα είναι απλά: Ετοιμάζουμε εκατοντάδες κεφτέδες (σε πολλές περιπτώσεις δύο πιάτα έχουν τους ίδιους ακριβώς κεφτέδες) και άλλα τόσα μπιφτεκάκια, και περιμένουμε τις παραγγελίες. Οι οποίες παραγγελίες συμπληρώνονται από τους πελάτες σε ένα ειδικό έντυπο, το οποίο δεν αναφέρει βέβαια τιμές, μια και ισχύει πια για όλες τις μέρες το 12ευρο για απεριόριστη κατανάλωση φαγητού και ποτού.

Εδώ τώρα κολλάει το «Εγώ τι φταίω;» της εισαγωγής, γιατί εγώ προσωπικά θυμόμουν από τις κριτικές που είχα διαβάσει ότι στον ΚΕΦΤΕ ισχύει μια γενικευμένη flatrate, όταν όμως στην είσοδο - θυμίζω: Παρασκευή βράδυ - με υποδέχεται μια μεγάλη ταμπέλα «Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη 12 ευρώ», τότε θεωρώ ότι δεν ισχύει το «Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;». Έτσι παρήγγειλα ακριβώς αυτά που θέλαμε να φάμε: μια κεφτέδες (5 της μιας μπουκιάς) βρεγμένους με μια νερουλή σάλτσα ντομάτας και διακοσμημένους με λίγα τρίμματα φέτας, μία κεφτέδες αμερικάνικους (4 των δύο μπουκιών) σε μια απροσδιόριστης υφής ελαφρά καυτερή σάλτσα, μία σαλάτα χωριάτικη (αυστηρά ατομική μερίδα) και μια πατάτες τηγανιτές (πολύ ξεροψημένες), αφού ρώτησα αν οι κεφτέδες έχουν κάποια γαρνιτούρα. Κοντά σ’ αυτά και δύο μικρές βαρελίσιες μπίρες.

Η απόδειξη ήρθε μαζί με τα φαγητά και το κρύο νερό σε μπουκάλι του μαγαζιού, διπλωμένη σ’ ένα αλουμινένιο κουβαδάκι, και έμεινε εκεί μέχρι που θελήσαμε να πληρώσουμε. Με έκπληξη διαπίστωσα τότε ότι ο λογαριασμός ανέγραφε απλά δύο φορές «κεφτέδες 12 €», σύνολο 24. Προς θεού, είμαι καλοφαγάς και όχι πολυφαγάς, αν ήξερα ότι υπάρχει δυνατότητα απεριόριστης κατανάλωσης το πολύ να έπαιρνα ένα ακόμα πιάτο. Εκείνο που με ενόχλησε είναι ότι κανείς από το προσωπικό δεν μπήκε στον κόπο να μας διευκρινίσει ποιο καθεστώς ισχύει. Άσε που με αυτές τις μίζερες μερίδες μπορεί υπό κανονικές συνθήκες (a la carte) να έπρεπε να πληρώσουμε λιγότερα. Για κέρασμα (της παρηγοριάς, υπό τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν) ούτε λόγος βέβαια.

Κάτι άλλο που μου έκανε κακή εντύπωση είναι οι φωτογραφίες των φαγητών στα σουπλά και - κυρίως - στους τοίχους. Αν τις συγκρίνετε με αυτό που έρχεται στο τραπέζι σας, θα διαπιστώσετε μακρινή μόνο σχέση μεγέθους και φινέτσας. Προφανώς η όλη επιχείρηση στηρίζεται πια στο «ό, τι φάτε κι ό, τι πιείτε 12 ευρώ» και θεωρεί ότι ουδείς δικαιούται δια να ομιλεί. Εγώ πάντως δεν θα ξαναπάω στον ΚΕΦΤΕ, μολονότι από το όπως προείπα πολυάριθμο προσωπικό δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο, γιατί αυτή η λογική της ξεπέτας με βρίσκει ιδεολογικά αντίθετο. Αν εσείς πάντως θελήστε να δοκιμάσετε το ΚΙΜΑΣ ΔΙ’ ΥΜΑΣ, κάντε μου μια χάρη: Παραγγείλετε και μια μερίδα εκ μέρους μου, έτσι κι αλλιώς τζάμπα είναι και τη δικαιούμαι για μια από τις μακροσκελέστερες κριτικές που έχω συντάξει.

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Αρχικά δεν είχα σκοπό να γράψω αυτή τη κριτική γιατί το συμβάν το οποίο θα περιγράψω θα μπορούσε να είναι απλώς μία άτυχη συγκυρία (αν και πάλι, για τα δικά μου σταθμά, δεν δικαιολογείται).

Όμως διάβασα κι άλλη κριτική από άτομο που επίσης επικοινώνησε μαζί τους μετά από κλείσιμο κουπονιού και αντιμετώπισε αντίστοιχες καταστάσεις. Εδώ θα ήθελα να επισημάνω ότι στόχος μου δεν είναι να γράψω μία αρνητική κριτική για το ΚκΔΦ- που απ’ ότι είδα εκπροσωπείται- αλλά να σημειώσω ότι με ανάλογες τακτικές οι πελάτες απογοητεύονται και απομακρύνονται και να εκφράσω ταυτόχρονα κάποιους προβληματισμούς μου που σχετίζονται για τον τρόπο που κάποιες επιχειρήσεις συμπεριφέρονται σε πελάτες τους, έστω κι αν αυτοί είναι εν δυνάμει.

Η πρώτη μου επαφή μαζί τους ήταν το καλοκαιράκι, όταν ένα Σαββατόβραδο βγήκα με μία φίλη μου που είχαμε χαθεί για να τα πούμε λίγο. Επειδή πρωτεύον σκοπός της συνάντησής μας ήταν η κουβεντούλα κι όχι το φαγητό, απορρίψαμε γρήγορα μία γνωστή κρεατοταβέρνα της ίδιας περιοχής γιατί είχε πολύ κόσμο και ήθελαν να μας στριμώξουν σε ένα τραπεζάκι που δεν μας πολυσυγκινούσε, ανάμεσα σε άτομα που έκαναν φασαρία αλλά και κάπνιζαν σαν φουγάρα. Έτσι αποχωρήσαμε χωρίς να έχουμε κάποια εναλλακτική λύση στο μυαλό μας, έχοντας μόνο στη σκέψη μας ότι επί της Βενιζέλου υπάρχουν διάφορα «φαγάδικα». Όπως το πήραμε με τα πόδια, στην διαδρομή μας πέσαμε πάνω στο Κεφτές και δε Φταις.

Με τη ζέστη που έκανε δεν θα αντέχαμε και πολύ ακόμα να ψάχνουμε στα τυφλά και υπήρχε πάντα και ο κίνδυνος να χαθεί εντελώς η διάθεσή μας από την τυχόν ταλαιπωρία. Ο χώρος του Κεφτές και δε φταις, μας φάνηκε συμπαθητικός κι έτσι περάσαμε μέσα έστω κι αν δεν γνωρίζαμε κάτι για την κουζίνα τους. Φυσικά, και μόνο από το όνομά του ψυλιαζόσουνα για την κεφτεδοκατάσταση που σε περίμενε. Λίγο αργότερα αυτές οι υποψίες επιβεβαιώθηκαν κοιτώντας τον κατάλογό τους ο οποίος έδειχνε να είναι ο κεφτεδοπαράδεισος. Το κακό ήταν ότι ήμασταν 2 άτομα και μάλιστα η φίλη μου είναι του στυλ ότι με τρεις μπουκιές χορταίνει. Εγώ πάλι είμαι άλλου παπά Ευαγγέλιο, όμως αναγκάστηκα να πάω με τα νερά της για να μη φρικάρει βλέποντάς με να τρώω όσο μπορώ και μου αρέσει να τρώω. Από τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα, η λαιμαργία είναι μάλλον το πιο ταιριαστό για εμένα…

Και να ξεκινήσω από τον χώρο. Ήταν προσεγμένος αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ άνετος. Αυτό γιατί οι παλέτες που είχαν χρησιμοποιηθεί μπορεί να τους δίνει μία άποψη διακόσμησης (που για να είμαι ειλικρινής δεν συνάδει με την δική μου αισθητική) αλλά στο πρακτικό κομμάτι μάλλον δεν έχουν πετύχει τον σκοπό τους, που είναι να κάνουν να νοιώσει φιλόξενα και βολεμένος ο επισκέπτης τους. Αν ήμουν 18άρης φοιτητάκος που θα «χυνόμουν» σε όποιο κάθισμα μου έδιναν ίσως και να το απολάμβανα.

Όμως εγώ και η φίλη μου που έχουμε πατήσει εδώ και χρόνια τα 40 μας, μάλλον δεν το πολυχαρήκαμε. Οπότε και οι δύο μας βρεθήκαμε να καθόμαστε σε στάση σώματος που δεν μας έκανε να νοιώθουμε απόλυτα άνετα. Επειδή κυριαρχεί το ξύλο και το ύφασμα, θα χαρακτήριζα τον χώρο ως περισσότερο ιδανικό για Χειμερινές επισκέψεις κι όχι για το Καλοκαίρι που πραγματοποιήθηκε η δική μας. Πολύ λίγα εστιατόρια είναι σε θέση να υποστηρίξουν καλοκαιρινές επισκέψεις πελατών στον εσωτερικό τους χώρο, έστω κι αν χρησιμοποιούνται τεχνητά μέσα ρύθμισης της θερμοκρασίας. Η βαθμολογία μου στον χώρο αφορά σε αυτήν την επίσκεψή μου. Αν το είχα επισκεφτεί Χειμώνα μάλλον θα το αξιολογούσα με υψηλότερο βαθμό.

Όπως είπα και παραπάνω, σκοπός της βραδιάς ήταν η κουβεντούλα μας οπότε αν θυμάμαι καλά, είχαμε πάρει μόνο τρεις μερίδες με κεφτεδάκια. Γενικά σου δίνει την αίσθηση ότι ετοιμάζουν 2-3 είδη διαφορετικών κεφτέδων κι απλώς αλλάζουν τη συνοδευτική σάλτσα ή το όποιο άλλο επιπρόσθετο υλικό. Θυμάμαι ότι είχαμε πάρει αυτά με τα τηγανιτά αβγά στο κέντρο τους, τα μπιφτέκια με σπανάκι κι αυτά με πράσο και φέτα (που γλύκιζαν ευχάριστα λόγω του πράσου). Τις μερίδες δεν θα τις έλεγα μεγάλες. Μάλλον μέτριες θα τις χαρακτήριζα σε μέγεθος. Συμπαθητικές γεύσεις χωρίς κάποια από αυτές να μας ξετρελάνει. Και τα τρία πιάτα ήρθαν μαζί αλλά παρόλο που δεν είχε πολύ κόσμο εκείνο το βράδυ, ήρθαν με λίγη καθυστέρηση.

Φεύγοντας είχα ανάμεικτη διάθεση. Δεν είχα αποφασίσει εάν έμεινα ικανοποιημένος ή όχι κι αυτό γιατί δοκιμάσαμε λίγα πιάτα. Στον κατάλογό τους είχα δει πολλές γεύσεις που θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω. Έβαλα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι θα του δώσω μία δεύτερη ευκαιρία όταν θα χειμωνιάσει, οπότε και η κριτική που θα γράψω τότε θα είναι εκτενέστερη και με πιο σαφείς βάσεις.

Έτσι, μετά από καιρό, χάρηκα πολύ όταν είδα κουπόνι τους σε εκπτωτικό site με το οποίο με την τιμή των 12 ευρώ ανά άτομο, μπορούσες να διαλέξεις ότι ήθελες από τον κατάλογό τους με την διπλάσια τιμή. Με τις τιμές που θυμάμαι ότι είχαν τα πιάτα τους, υπολόγιζα ότι θα δοκιμάζαμε πολλές από τις γεύσεις τους, τα όσα θα πίναμε καθώς και το γλυκό για το κλείσιμό μας. Γιατί μία τιμή της τάξης των 48 ευρώ για δύο άτομα, ως αρχική, είναι κάτι παραπάνω από καλή για τις καταστάσεις που διάγουμε αυτή την περίοδο. Είχα ήδη μπει στο μενού τους και είχα σταμπάρει τα πιάτα που θα παραγγέλναμε και δεν κρύβω ότι ήμουν υπέρ του δέοντος θετικός γι αυτήν μου την επίσκεψη γιατί είχα δει γεύσεις που πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω. Μου αρέσει ότι έχει σχέση με κεφτεδάκια, είτε είναι τα κλασικά από κρέας, είτε από λαχανικά, είτε από θαλασσινά. Πίστευα λοιπόν ότι θα περάσω ένα όμορφο και χαλαρό βραδάκι. Μάλιστα σκεφτόμουν να πάω με αθλητική φόρμα ώστε να απλωθώ και εγώ στα καθίσματα-παλέτες τους, νοιώθοντας πάλι φοιτητής.

Και μερικές διευκρινήσεις.
Δεν μου λείπουν τα 12 ευρώ που ατομικά θα κέρδιζα από αυτή τη προσφορά, αλλά στηριζόμενος στο πως λειτουργούν αντίστοιχα εκπτωτικά κουπόνια στο εξωτερικό, αποφάσισα να κάνω την κίνηση. Έχω πάει σε εστιατόρια του Λονδίνου κάνοντας χρήση κουπονιού και δεν διαισθάνθηκα την παραμικρή υποψία ότι δεν με αντιμετώπισαν ισότιμα με όποιον άλλο πελάτη τους, του είχε επισκεφτεί πληρώνοντας το κανονικό αντίτιμο του γεύματός του. Για να μη πω ότι κατέβαλαν ακόμα πιο μεγάλη προσπάθεια για να σε κερδίσουν και κρατήσουν πλέον και ως πιο μόνιμο πελάτη τους.

Κι έρχομαι τώρα στο σημείο που με προβλημάτισε.
Αρχικά θα προσπαθήσω να μπω στο μυαλό και τη σκέψη ενός επιχειρηματία που αποφασίζει να προωθήσει το εστιατόριό του μέσω εκπτωτικού site. Ποιος ο λόγος που βάζει αυτή την προσφορά? Φαντάζομαι ότι λόγος είναι το να κάνει το εστιατόριό του ευρύτερα γνωστό. Να διαφημιστεί άμεσα αλλά και έμμεσα. Να διευρύνει με αυτόν τον τρόπο το πελατολόγιό του. Να χάσει εν γνώσει του κάποιο μέρος του κέρδους του από εκείνη την επίσκεψη, αλλά να το υπεκαλύψει και υπερπολλαπλασιάσει από μελλοντικές του επισκέψεις, σε περίπτωση που ικανοποιήσει τον επισκέπτη.

Κι εκεί είναι το κλειδί του επιχειρήματος. Να ικανοποιήσεις τον πελάτη σου! Να δώσεις αξία στην συνολική εμπειρία που θα αποκομίσει από εσένα. Το θέμα δεν είναι απλώς να προσεγγίσεις έναν πελάτη για μία μόνο επίσκεψη αλλά να συνεχίσει να έρχεται σε εσένα σε πιο μόνιμη βάση. Να βγει και να πει σε γνωστούς του το πόσο καλά πέρασε και να σου φέρει τόσους κι άλλους τόσους πελάτες. Γιατί τη δύναμη της διαφήμισης που περνάει από στόμα σε στόμα δεν μπορεί να συναγωνιστεί οποιαδήποτε άλλη μορφή προβολής.
Αυτό τουλάχιστον λέει η κοινή λογική και επικυρώνουν τα άπειρα σεμινάρια πελατοκεντρικής φιλοσοφίας που έχω παρακολουθήσει.

Αυτό που εγώ τουλάχιστον βίωσα ήταν στον αντίποδα. Η επικοινωνία για το κλείσιμο του τραπεζιού ήταν ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ, χαρακτηρίζοντάς την έτσι εξαντλώντας τα αποθέματα της επιείκειάς μου. Θεώρησα την συμπεριφορά τους απότομη και απαξιωτική, τόσο που έχασα κάθε διάθεση να τους επισκεφτώ. Με το που άκουσαν τη λέξη «κουπόνι» αισθάνθηκα ότι χάθηκε κάθε διάθεσή τους να με εξυπηρετήσουν. Σα να με αντιμετώπιζαν σαν πελάτη δεύτερης κατηγορίας. Σα να μου κάνουν χάρη. Το ένα κόλλημα μετά το άλλο. Σα να βρίσκω τοίχο μπροστά μου.

Γενικά είμαι υπερευαίσθητος με το θέμα «ευγένεια» και ενώ από πλευράς μου προσπάθησα να κρατήσω σε πολύ καλό επίπεδο την επικοινωνία μας χρησιμοποιώντας τον σωστό τόνο, δυστυχώς δε μπορώ να υποστηρίξω ότι έλαβα την ανάλογη ανταπόκριση. Κι όταν ο πελάτης φτάνει να είναι μακράν πιο ευγενικός από το άτομο ενός εστιατορίου με το οποίο επικοινωνεί, μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Παρόλο που είχα ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ για όσα διεκδικούσα και θα μπορούσα να το τραβήξω στα άκρα, προτίμησα από το να τσακωθώ απλά να υπαναχωρήσω γιατί πίστεψα ότι αν έλαβα τέτοια αντιμετώπιση στην τηλεφωνική μας επικοινωνία, μάλλον και η επίσκεψη θα ήταν κάτω από το ίδιο κλίμα ή ακόμα χειρότερο. Θα μπορούσα να γίνω πραγματικά κακός και να επεκταθώ σε λεπτομέρειες που αφορούν στην μεταξύ μας λεκτική επικοινωνία, επιβεβαιώνοντας με αυτόν τον τρόπο τα παραπάνω, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ουσιαστικός λόγος.

Τα κουπόνια όμως είχαν πληρωθεί κι έτσι σκεφτήκαμε να τα δώσουμε σε φιλικό μας ζευγάρι, μη δίνοντας πολλές διευκρινήσεις για τους λόγους που το κάνουμε αυτό ώστε να μη τους προκαταβάλουμε αρνητικά και τους στείλουμε εκεί με χαλασμένη διάθεση. Εξάλλου για εμένα και την παρέα μου, η όποια επίσκεψη στο Κεφτές και δε φταις, μόνο ελκυστική δεν μπορεί πλέον να χαρακτηριστεί.
Και μιας και μίλησα για αξία που δίνεται σε έναν πελάτη, αυτή όπως και η εμπιστοσύνη χτίζεται από την πρώτη στιγμή όπου μια επιχείρηση καλείτε να κερδίσει τις εντυπώσεις.

Δεν είναι και λίγες οι φορές που έχω επικοινωνήσει τηλεφωνικά με μία επιχείρηση ή υπηρεσία και κλείνοντας τη γραμμή να νοιώθω ότι με έχουν σκλαβώσει με την ευγένειά τους. Γιατί ακόμα κι απ’ το τηλέφωνο καταλαβαίνεις εάν κάποιος έχει διάθεση να σε εξυπηρετήσει ή για να το πάω και λίγο πιο μακριά, για το πως ίσως σε αντιμετωπίσει σε αστοχία που τυχόν προκύψει. Το Value έχει να κάνει με το σύνολο της εμπειρίας μας με ένα εστιατόριο και δεν λειτουργεί ποτέ μεμονωμένα. Οπότε…

Αυγ

Μια πολύ έξυπνη ιδέα, πρωτοποριακή πριν 3 χρόνια όταν ξεκίνησε στον Πειραιά απέναντι από τα Νotos Galleries συνεχίζει να υφίσταται και να την "ψάχνει" στη Νέα Σμύρνη πλέον, μετά και τη στάση στην Πειραϊκή για ένα χρονικό διάστημα όπου δεν στέριωσε στη θέση του Τσίου που δυστυχώς χάθηκαν τα ίχνη του και μετά γνωρίσαμε τον Πίου με τη διαφήμιση κινητής τηλεφωνίας. Ομολογώ πως κάποια στιγμή πίστεψα πως το μαγαζί είχε κλείσει οριστικά ώσπου πριν από όχι πολύ καιρό το ξαναδιάβασα σε προσφορές και μη αλλά και μέσα στο παρόν σάιτ.

Μετά από 2-3 επισκέψεις μου στον Πειραιά που δεν ήταν άσχημες, έπεσε πρόταση από συμπαίκτη μου να βρεθούμε να τα πούμε αφού είχαμε σταματήσει εδώ και μήνες τις προπονήσεις. Η πρώτη μου σκέψη ήταν οι Μένητες αλλά η ιδέα του μεζεδοπωλείου δεν του άρεσε καθως δεν θα χόρταινε. Είναι και 2 μέτρα γίγαντας... Τελικά διαλέξαμε το Κεφτές και δεν φταις λόγω του μενού...

Βλέποντας προσφορές σε διάφορα σάιτ υπέθεσα πως το κατάστημα ίσως μην πηγαίνει πολύ καλά αλλα μόλις πατήσαμε το πόδι μας στο μαγαζί την Πέμπτη 30/7/2015 στις 21:30 το βράδυ ξαφνιάστηκα ευχάριστα. Το μαγαζί είχε αρκετές παρέες, κυρίως ηλικίας ως 30 ετών που έδειχναν να απολαμβάνουν την έξοδο τους.

Μας υποδέχτηκε μια κοπέλα που έδειχνε να προσπαθεί να κουμαντάρει μόνη της όλο το μαγαζί με τη βοήθεια κάποιου κυρίου που στο τέλος της βραδιάς τον είδα να κάθεται στο ταμείο. Υπήρχαν κάποιες καθυστερήσεις, λογικό με τόσο κόσμο, αλλά τα πιάτα ερχόντουσαν κατά κύματα. Δεν ενοχληθήκαμε από το σέρβις, ήταν πάντως τυπικό όπως καταλαβαίνετε. Στο τέλος η κοπέλα του συμπαίκτη μου ζήτησε και την απόδειξη που μας ήρθε σε δεύτερο χρόνο. Ένα επιπλέον άτομο θα έλυνε κάποια προβλήματα στην ταχύτητα και στη "ζεστασιά".

Ο χώρος όμορφος σχετικά με καναπέδες από παλέτες. Τα τραπέζια κοντά μεταξύ τους, με κάποια μαγειρικά σκεύη για ντεκόρ και ανοιχτή κουζίνα στο βάθος. Εμείς καθίσαμε στον ημιυπαίθριο χώρο όπως και οι περισσότεροι που λειτουργούσαν κάποιοι ανεμιστήρες, χωρίς όμως πολύ καλά αποτελέσματα αν αναλογιστείτε και το είδος του φαγητού που προσφέρεται.

Έρχεται λοιπόν η κοπέλα και αμέσως μας παρουσιάζει το μενού με τα 12 ευρώ που συμπληρώναμε μόνοι μας τι θέλαμε σε απεριόριστη ποσότητα. Τον υπόλοιπο κατάλογο δυστυχώς τον είδα μόνο στο ίντερνετ. Η προσφορά είχε αρκετά πιάτα, αντιπροσωπευτικά του καταστήματος με απεριόριστη μπύρα ή χύμα τσίπουρο.

Η παραγγελία μας ήταν αρκετά μεγάλη και ίσως έχω ξεχάσει κάποια πιάτα:

- Τζατζίκι που δεν δοκίμασα αλλά και γιαούρτι με άνηθο που ήταν δροσερό και γευστικό ως συνοδευτικό. Αρκετές σος στα κεφτεδάκια το είχαν σαν συνοδευτικό (τιμή καταλόγου 2.5 ευρώ).

- Χωριάτικη σαλάτα (τιμή καταλόγου στα 5 ευρώ) που είχε νόστιμη τομάτα, φέτα κομμένη σε 5-6 κομμάτια. Για μενού με 12 ευρώ μια χαρά ήταν και αυτή, όχι σε πολύ μεγάλη ποσότητα. Σαν συνοδευτικό είναι μια χαρά και αυτή.

Tα απλά κεφτεδάκια δεν τα δοκίμασα αλλά σε γενικές γραμμές θα τα δείτε σε παρόμοιους συνδυασμούς. Ο μουσκεμένος κεφτές (τιμή καταλόγου στα 6 ευρώ) μου άρεσε αρκετά με την κόκκινη σάλτσα και την φέτα. Πηχτή και γευστική σάλτσα τομάτας, το ψωμί μάλλον θα σας χρειαστεί. Τον κεφτέ του Βαρουφάκη δεν θυμάμαι να τον δοκίμασα αλλά παρουσιαζόταν με ψιλοκομμένο μπέικον και καρυκεύματα για δυνατή γεύση συνοδεία με σος και πίτα (τιμή καταλόγου στα 6.5 ευρώ).

- Οι κολοκυθοκεφτέδες μου άρεσαν πολύ καθώς στη γέμιση τους υπήρχε κρεμμώδες τυρί αλλά καταλάβαινες και τη γεύση του κολοκυθιού (τιμή καταλόγου 4.5 ευρώ), ήταν και ο λόγος που δεν δοκίμασα τους κεφτέδες του Βαρουφάκη. Σχετικά καλοί και σε σε σύγκριση με άλλους απαράδεκτους, ήταν και οι τοματοκεφτέδες που παρά το ότι ήταν τσουπωτοί σου άφηναν τη γεύση της τομάτας (τιμή καταλόγου 4.5 ευρώ).

- Ο κεφτές της βλάχας αν θυμάμαι ήταν ένα μεγάλο μπιφτέκι αλλά ήρθε στο τέλος, ενώ τα κεφτεδάκια γλου-γλου εξαφανίστηκαν από τον φίλο, φαινόντουσαν ζουμερά στην όψη (τιμή καταλόγου 6 ευρώ).

- Οι πατάτες με αυγά μάτια και λουκάνικο που ήρθαν σε κατσαρολάκι φαγώθηκαν αν και πρόλαβα μόνο κάποιες πατάτες, καλό θα ήταν να είχαν περισσότερο αλάτι.

Για το τέλος άφησα τη λευκή απειλή, δηλαδή σπαγγέτι με λευκή σάλτσα, μπέικον, παρμεζάνα, αυγά και φυσικά κεφτέδες. Καρμπονάρα δεν την έλεγες, ούτε κατάλαβα τα αυγά. Τα μακαρόνια θα ήθελαν περισσότερο αλάτι και λίγο λιγότερο βράσιμο. Γενναία μερίδα αλλά με αρκετά περιθώρια βελτίωσης. Αυτό ήταν το δικό μου πιάτο (τιμή καταλόγου στα 6.5 ευρώ).

- Ήπιαμε αρκετά ποτήρια μπύρας όπου δεν ερχόντουσαν ακριβώς όταν τα ζητούσαμε, ενώ ήταν και 250άρια. Κάθε φορά ερχόντουσαν σε διαφορετικά ποτήρια σχήματος και μάρκας (Έζα-Pils Hellas-Berlin), οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι μάρκα μπύρας ήπιαμε, ενώ θεωρώ λογική την καθυστέρηση για να μειωθεί η ζήτηση. Στο τέλος, προς τιμήν τους, αφού ζητήσαμε ένα τελευταίο ποτήρι μπύρας και είχε τελειώσει, μας πρόσφεραν 2 κουτάκια 330άρια Φιξ.

Σύνολο στα 48 ευρώ τα 4 άτομα, συν 4 Κόκα κόλες στα 8 ευρώ, πληρώσαμε 56 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως πρόκειται για μια καλή πρόχειρη λύση και σίγουρα αξίζει η προσφορά που έχουν βάλει. Θυμάμαι πως από τις προηγούμενες επισκέψεις μας υπάρχει αρκετή βελτίωση καθώς δεν βάρυνα, αν και είχα πιεί αρκετή μπύρα. Λίγο πιο ψιλοκομμένο το κρεμμύδι θα ήθελα στη γέμιση των κεφτέδων που γενικά είναι γευστικοί.

Μάλιστα σου αφήνει το περιθώριο να ξανακάνεις επίσκεψη καθώς υπάρχουν αρκετές επιλογές ακόμα όπως κεφτέδες με σως Jack Daniel's, κεφτέδες με γλυκόξινη σάλτσα, σιμίτ κιοφτέ ή βρωμοκεφτέδες (κεφτέδες με βρώμη).

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ μια παρέα 4 ατόμων (φαγανών!! ) επισκεφθήκαμε τον νέο χώρο που έχει μεταφερθεί ο Κεφτές στην Νέα Σμύρνη. Πάνω στην Λεωφόρο Βενιζέλου τα γειτονικά μαγαζιά από άδεια μέχρι μισο-γεμάτα, ο Κεφτές όμως τιγκαρισμένος.

Ενάς ωραίος μοντέρνος χώρος με αρκετα τράπεζακια και λεπτομέρειες στην διακόσμηση που ομορφαίνανε τον χώρο πιο πολύ. Ανοιχτή κουζίνα στο βάθος του μαγαζιού (στα θετικά), ψηλοτάβανο και ξεχώριζε μια σκάλα όπου ανέβαινες στον ημιόροφο (άραγε εκεί ήταν οι τουαλέτες ή επιπλέον τραπέζια?Δεν γνωρίζω! ). Η τζαμαρία μπροστά χάριζε χάζι στα μπροστά τραπέζια στον δρόμο, είναι σημαντικό να γυρνάς και να φεύγει το βλέμμα σου σε κάτι διαφορετικό απο 4 ντουβάρια σε κάποια ψυχοπλακωτικά μαγαζιά στην Αθήνα. Πραγματικά πάντως βάζω άριστα στον χώρο, στην καθαριότητα του, στην λιτή αλλά ωραία διακόσμηση του και βέβαια στο θάρρος να έχει μια ανοιχτή κουζίνα (η οποία είχε και καλό εξαερισμό καθώς δεν μύριζαν τα ρούχα μας.

Το κόνσεπτ γνωστό μιάς και πλεόν ανθίζει στην Ελλάδα της οικονομικής κρίσης. Με 12 ευρώ φάε και πιές όσο θέλεις απο έναν καλό σε ποικιλία κατάλογο. Τα τονίζω αυτά γιατί υπάρχουν και απάτες όπου δεν τρώς πραγματικά ότι θέλεις ή σου λένε αυτό τελείωσε κτλ! Ήταν πολύ τίμιο μαγαζί. Έφερε μια κόλα χαρτί τυπωμένη (προσεγμένη) με το μενού και δίπλα κενό για να γράψεις την ποσότητα και την επιλογή σου. Τα φαγητά περιλάμβαναν σαλάτες, ορεκτικά, τηγανιτούς και ψητούς κεφτέδες.

Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα χωριάτικη, πλούσια με αρκετή φέτα, φρεσκοκομμενη.

Ψωμάκια φρέσκο με ντιπάκι γιαουρτιού, πολύ καλό

Κολοκυθοκεφτέδες η παρέα που δοκίμασε επιβράβευσε τους βρήκε με χαρακτήρα

Ντοματοκεφτέδες, νόστιμοι 4 στην μερίδα όσα προφανώς και τα άτομα

Πατάτες τηγανιτές σκέτες, φρέσκιες

Πατάτες τηγανιτές με αυγά και λουκάνικα, δυνατό πιάτο, το θυμόσουν αρκετή ώρα μετά

Πατάτες τηγανιτές με κιμά και τριμμένο τυρί, εδώ λίγο τα χαλάσαμε στην γεύση σε σχέση με τα άλλα, το βρήκα μέτριο.

Τώρα στους κεφτέδες

Κεφτέδες με λευκή σάλτσα και μανιτάρια, πεντανόστιμοι

Κεφτέδες με Jack Daniels, δεν το λές κακό αλλά ούτε ξετρελάθηκα

Κεφτέδες με γλυκόξινη σάλτσα, νόστιμοι, πετυχημένη σάλτσα

Κεφτέδες με αυγά, αξιοπρεπέστατοι

Κεφτέδες μουσκεμένοι με κόκκινη σάλτσα και φέτα, γνωστό πιάτο εξίσου πετυχημένο

Κεφτέδες της Μέρκελ στην σχάρα, δεν ξέρω μπορεί να φταίει το όνομα αλλά δεν ενθουσιάστήκαμε

Μαφιόζο με ζυμαρικά λιγκουίνι, λίγο πιο πικάντικη γεύση, εξαιρετικό

Το μαγαζί φίσκα, πιστεύω ότι εκείνο το βράδυ πρέπει να έκανε συνολικά περίπου 100 κουβέρ.2 νεαρά άτομα στο σέρβις και ο ιδιοκτήτης απο πίσω και αυτός στο σερβίρισμα και λογαριασμούς.3 άτομα είδα και στην κουζίνα, όλοι τους δούλευαν στα κόκκινα αλλά φαίνονταν ότι το είχαν συνηθίσει και ήταν αρκετά οργανωμένοι. Σίγουρα υπήρχαν μικρές αλλά τονίζω απειροελάχιστες καθυστερήσεις, άκρως λογικές για τον κόσμο, το απεριόριστο φαγητό και βέβαια για τις τιμές του μαγαζιού. τα πιάτα ερχόντουσαν άμεσα, χωρίς τις χαζές καθυστερήσεις που γίνονται επίτηδες, προκειμένου να πάει το σήμα του κορεσμού στον εγκέφαλο ή το μου παραγγείλανε 3 θα τους πάω ένα και εαν μου ζητήσουν κάτι, τους το γυρνάω σε κινέζος.

Το απόλυτο value for money, είναι απίστευτο. Περιμένεις με 12 ευρώ να φάς σε έναν ωραίο χώρο, τόσα πολλά φαγητά (απεριόριστα), νόστιμα και με τόσο καλό και γρήγορο για τα δεδομένα service?Σας λέω ειλικρινά δεν το περίμενα με τίποτα. Λέω θα είναι της σειράς, τι θα φάμε με 12 ευρώ?Μάπα θα είναι. Όμως τελικά βλέπω ότι είναι κακό να κρίνεις πρίν δοκιμάσεις. Τονίζω ότι ήταν Τετάρτη το μαγαζί ήταν φίσκα και είχε πιστεύω 1 φορά τουλάχιστον αλλάξει τα πιο πολλά τραπέζια. Ο κόσμος συνέχιζε να τρώει και να πίνει, κυρίως σε ένα διπλανό τραπέζι μια παρέα λίγων πιο ηλικιωμένων, είχε μαδήσει τις μπύρες και φανταστείτε του τελείως μάλλον η βαρελίσια μπύρα και συνέχισε να φέρνει κουτάκια. Βέβαια και στα πιάτα, πανικός γινότανε, ερχόντουσαν σε όλα τα τραπέζια σαν σφαίρες απο πολυβόλο!!!

Συμπέρασμα:

Μπορεί να ήμουν προκατειλημμένος και να είχα χαμηλές προσδοκίες πρίν πάω αλλά τελικά χαλάλι το δύσκολο παρκάρισμα, το Κεφτές και δεν φταίς με το ωραίο και παιχνιδιάρικο όνομα, με το ωραίο concept με τους κεφτέδες και με το τρελό value for money το βλέπω να γίνεται αλυσίδα σαν Το Νησί, να μου το θυμηθείτε. Βέβαια δεν παύει να μου είναι στο Νούτσος η ερώτηση εάν βγαίνει το συγκεκριμένο μαγαζί με τέτοιο ποσό?Μόνο αυτός το ξέρει, σε κάθε περίπτωση εμείς μόνο να το εκμεταλλευτούμε μπορούμε.

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Κυριακη απογεματακι και 3 φιλες εχουμε κανονισει να παμε στο εν λογω μαγαζι, παρασυρμενες απο το μενου των 12 ευρω με απεριοριστη καταναλωση. Στο πισω μερος του μυαλου μου, βεβαια, χορευε η αμφιβολια οτι καποιο λακκο εχει η φαβα. Δεν ειχε. Ουτε φαβα ειχε, εδω που τα λεμε.

Με τα πολλα φτανουμε στο μαγαζι, στο οποιο εχω κανει προκαταβολικα κρατηση να ειμαστε καλυμμενες. Δεν εχω χειροτερο απο το στομαχι μου να χορευει πεντοζαλη και γω να ξεροσταλιαζω απεξω, προσευχομενη να αδειασει κανα τραπεζι να αποθεσω την πεινα μου. Περιττη η κρατηση, το μαγαζι ηταν σχεδον αδειο, μονο 2-3 παρεες υπηρχαν ακομα.

Ο χωρος ειναι πολυ χαριτωμενος, τα τραπεζια και τα παγκακια ειναι φτιαγμενα εξ ολοκληρου απο παλεττες, το βρηκα ολο πολυ ζεστο, αλλα λιγακι σπηλαιωδες. Εξαιρετικη πινελια το βαζακι με το ψευτικο λουλουδι-στυλο που χρησιμοποιεις για να επιλεξεις τα πιατα της παραγγελιας σου. Με το που καθισαμε η σερβιτορα μας εφερε αμεσως καρτες- καταλογους και νερο δικης τους εμφιαλωσης, πραγμα πολυ σωστο δεδομενου οτι το θεωρω ανεπιτρεπτο να σε χρεωνουν εμφιαλωμενο χωρις πρωτα να σε ρωτησουν. Ειναι το αντιστοιχο του να σου σερβιρουν πιατα που δε ζητησες, εξισου αστοχο και ενοχλητικο.

Το μαγαζι ειναι ονομα και πραγμα! Ενα μενου σχεδον αποκλειστικα βασισμενο σε μια απο τις πιο αγαπημενες αναμνησεις των παιδικων χρονων, το κεφτεδακι, σε ολες τις πιθανες και απιθανες παραλλαγες. Λογω της προσφορας των 12 ευρω ειχαμε συνολικη επιλογη απο 22 πιατα σε απεριοριστη ποσοτητα, συνοδειας αφθονης μπυρας ή τσιπουρου χυμα.

Παμε στο φαγητο, που ειναι και το μειζον. Πηραμε μια μεγαλη ποικιλια για να εχουμε σφαιρικη αποψη και συγκεκριμενα:
Σαλατα "κεφτες και δε φταις", με πρασινα φυλλωδη λαχανικα, τυρι, φουντουκια, πρασινο μηλο, μπεικον και αως βαλσαμικο. Αψογη σαλατα με πολυ πετυχημενο συνδυασμο γευσεων, σε σωστες αναλογιες, δεν εχανες υλικα.
Τζατζικι πολυ καλο, οχι πολυ αψυ, δροσερο.

Πατατες τηγανιτες με αυγα και λουκανικα, αστοχο πιατο, οι πατατες δεν ειναι τραγανες οπως πρεπει να ειναι οι τηγανιτες πατατες, ειχαν χασει απ την κρουστοτητα τους, ενω τα αυγα ηταν πολυ πιο τηγανισμενα απο οσο πρεπει για να διατηρουν την υγρασια τους.

Μουσκεμενος κεφτες, λουσμενος σε υδαρη ντοματενια σαλτσα τριμμενης ντοματας με τριμμα φετας και εσανς μαιντανου, αν σου αρεσει η γευση της πραγματικης σχεδον ωμης ντοματας, βρηκες το πιατο σου. Η φιλη που το τσακισε δεν αφησε σταγονα στο πιατακι.

Κολοκυθοκεφτες. Ακομα φαντασιωνομαι αυτο το πιατο. 4 καλοθρεμμενοι κεφτεδες κολοκυθιου, ενα πιατο πεντανοστιμο, ελαφρυ, εξαιρετικο.
Εξισου καλοι ο σπανακοκεφτες και ο ντοματοκεφτες, ολα συνοδευομενα απο ενα δροσερο ντιπακι με βαση το γιαουρτι.

Ο κεφτες αμερικανο με Jack Daniels αδιαφορος, δεν θα πω οτι θα μου λειψει, πιο πικαντικος απ το συνηθες στην εκτελεση αυτου του πιατου, δεν ειχε δεσει καλα.
Κο-κο, μπιφτεκι κοτοπουλο αχρωμο και αοσμο, με ενα ντιπ μουσταρδας ευχαριστο και ενα ταμπουλε τοσο στεγνο που αγγιζε τα ορια του κακου.
Ηπιαμε δυο μπυρες, πολυ καλες σε ποτηρι παγωμενες.

Το σερβις ηταν εξυπηρετικο και γρηγορο, μια κοπελα ευγενικη που μας εδωσε ακριβεις οδηγιες για την προσφορα, και ενας νεαρος που στεκοταν αγχωμενα στη σαλα αλλα ανταποκρινοταν αμεσως σε καθε κινηση. Και αυτο ειναι που μετραει.

Για ολα αυτα αντιστοιχουν σε 12 ευρω το ατομο, εξαιρετικο vfm αν σκεφτεις οτι περιλαμβανει μεχρι και τα ποτα. Χαλαλι το ταξιδι ως εκει, αξιζε πολυ.
Να πατε, θα το ευχαριστηθειτε.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Ειχα υποσχεθει -ευτυχως, μονο στον εαυτο μου- οτι δεν θα ξαναγραψω κριτικη για το ιδιο εστιατοριο, εκτος και αν κατι αλλαξει δραματικα πολυ. Ειτε προς το καλυτερο, ειτε προς το χειροτερο. Και να που επανερχομαι, να πατησω τον ορκο μου για χαρη του νεοσμυρνιωτικου Κεφτε.

Γιατι, θα ρωτησετε ολοι εσεις που μπαινετε στον κοπο να διαβασετε τα χιλιομετρα που ονομαζω κριτικες. Γιατι, φιλτατοι κεφτεδοφιλοι, αισθανομαι εντονα οτι εχω αδικησει το εν λογω μαγαζι. Οχι με τις βαθμολογιες μου, εμμενω σε αυτες πεισματικα, αλλα στα οσα ειπα. Μην εχοντας απολυτως καμια πειρα αφου ηταν και η δευτερη κριτικη που κατεθεσα στο σαιτ, υπεπεσα σε αδικιες που τωρα που τις διαβαζω, φτυνω -νοερα, ε! - τον εαυτο μου.

Θα μου πειτε, και παλι δικιο θα χετε, σιγα ρε κοριτσι μου που τους αδικησες, 10/12 πηραν. Κι ομως. Εχοντας πλεον επισκεφθει το μαγαζι ουκ ολιγες φορες, η αποψη μου εχει αλλαξει αρδην, και κατα κυριο λογο για το σερβις. Και, δεδομενου οτι μονιμως διαβαζω τις πιο αντιφατικες κριτικες που υπαρχουν για το συγκεκριμενο εστιατοριο, αποφασισα να παραθεσω τα πορισματα μου οσο πιο συντομα μπορω. Κοινως, θα νυχτωσουμε.

Οσον αφορα στο χωρο, συνεχιζω να τον θεωρω πεντακαθαρο και κουκλιστικο, με το συνδυασμο μαυρου, λευκου και κοκκινου και τα παλεττο-τραπεζοκαθισματα. Ενα εξτρα θετικο στοιχειο ειναι η αποσπωμενη οροφη, που πρωτη φορα χθες προσεξα, οταν το μαγαζι εγινε καμπριο απο το πουθενα. Αλλα και παλι 4 δεν βαζω, γιατι νομιζω θελει καλυτερη θερμανση και κλιματισμο καποιες πιο στρυφνες μερες, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο, μιας που εγω ειμαι κρυουλιαρα παντως καιρου.

Μια παρατηρηση που εκανε μια φιλη ηταν οτι τα παλεττοτραπεζα ειναι μεν ευρυχωρα, σταθερα και στυλατα, αλλα δεν βολευουν να απλωσεις τα ποδια σου, κατι μαλλον απαραιτητο μετα απο τοσο φαγητο! Προσωπικα δεν ενοχληθηκα, αλλα μεταφερω το δικο της παραπονο.

Και για το φαγητο, παλι δεν εχω να πω πολλα, ουτε και θα αναλυσω εκ νεου πιατα. Δεν εχει νοημα, και εχετε και ζωη. Θα πω απλως οτι εκτιμω απεριοριστα τις συνεχεις αλλαγες που κανουν στο μενου, διοτι και η στασιμοτητα καταντα πληκτικη. Επισκεφθηκα το μαγαζι δις σε διαστημα εικοσι ημερων και το μενου ηταν τελειως αλλαγμενο. Ευγε απο μενα για το συνεχες ψαξιμο σε νεες γευσεις και ιδεες.

Τα ιδια τα πιατα δεν ειναι οσο μικρα αφηνουν καποιοι να εννοηθει, ή τουλαχιστον δεν ειναι μικροτερες μεριδες απο ενα κλασσικου μεζεδοπωλειου. Καθε μεριδα εχει περι τους 5 κεφτεδες οταν ειναι πιο ψωμωμενοι, περισσοτερους οταν ειναι μικροτεροι. Αλλα και παλι, δεν νομιζω οτι το μεγεθος παιζει ρολο σε ενα μαγαζι που σου σερβιρει οσο θες απο οτι θες. Μαλιστα, για να δοκιμασουμε οσο πιο πολλες γευσεις μπορουμε, η σερβιτορα με δικη της πρωτοβουλια προσφερθηκε να μας φερνει μικροτερες μεριδες. Παλι καλα που το κανε, γιατι θα χρειαζομασταν φορτωτικη να μας παρει απο κει μεσα.

Οι γευσεις εχουν βελτιωθει αισθητα, και πλεον τα κεφτεδακια ειναι πολυ πιο αφρατα και ζουμερα, με περισσοτερα μυρωδικα και εντονα αρωματα. Σιγουρα δεν ειναι ολες οι συνταγες εξισου πετυχημενες, για παραδειγμα τα κεφτεδακια με πληγουρι (νομιζω τα λενε λιβανεζικα?) τα βρηκα πολυ στεγνα. Απο την αλλη θα μπορουσα να τρωω τα χιονισμενα κεφτεδακια ή τις σαλατες τους ολες, χωρις διακρισεις, μεχρι και για πρωινο. Παρολες τις μικροαλλαγες που θα εκανα σε ενα δυο, το τονιζω, πιατα του μενου, κατα πλειονοτητα οι γευσεις ειναι γεματες και απολαυστικες. Το 3/4 ειναι μαλλον 3.2-3.3/4, να εχετε υποψιν. Η χυμα μπυρα ελαφρια και παγωμενη, καταλληλη και για οσους αποφευγουν το αλκοολ σα τη χαρη μου.

Και παμε στη μεγαλη διαμαχη του ask4food: το σερβις. Εχω διαβασει τα παντα. Και εννοω τα παντα. Δικη μου, προσωπικη γνωμη, που διαμορφωθηκε τοσο απο τις επαναλαμβανομενες επισκεψεις μου στο χωρο οσο και απο τις συζητησεις με την Λυγερη, τη σερβιτορα που δεχεται ολα τα πυρρα για το σερβις, ειναι οτι η μερα παιζει ρολο. Μεγαλο ρολο.

Το μαγαζι μπορει να φιλοξενησει στους δυο οροφους του πολυ μεγαλο αριθμο θαμωνων. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα, τα Σαββατοκυριακα να γινεται λαικο προσκυνημα. Η βασικη διαφορα με τα αλλα μεζεδοπωλεια ειναι οτι, ενω στα αλλα λογω τιμων η μεση παρεα θα παραγγελει 5-6 μεζεδες, εδω, λογω του απεριοριστου της καταναλωσης, παρεες δυο ατομων θα θελησουν να δοκιμασουν ολα τα πιατα του μενου, ο, τι δηλαδη ακριβως καναμε και μεις. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα η κουζινα να δουλευει ασταματητα και σε φρενηρεις ρυθμους.

Ειναι, ομως, λογικο, να υπαρχουν καθυστερησεις τις μερες που δεν εχουν ουτε σκαμπο αδειο. Εμεις, που ως συνετοι φαγανες, εχουμε επισκεφθει το μαγαζι μονο καθημερινες απογεμα ή βραδυ, εχουμε τυχει της καλυτερης και ταχυτερης εξυπηρετησης, αφου οι σερβιτοροι λογω χαλαρης δουλειας βρισκονται μονιμως απο πανω μας. Καλο θα ηταν να το δοκιμασετε και μια καθημερινη για να συγκρινετε διαφορες.

Οσον αφορα την ιδια τη συμπεριφορα των σερβιτορων, εγω και οι εκαστοτε παρεες μου μονο καλα λογια εχουμε να πουμε. Και πλακα κανουμε, και συζηταμε αρκετα, και μας φροντιζουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Πιστευω πως εχει σημασια και ο τροπος που σαν πελατης φερεσαι στον εργαζομενο. Μου εχει τυχει την προηγουμενη φορα που βρεθηκα εκει (αρχες Μαιου) ενας πελατης να πει στη σερβιτορα "Θελω ενα τασακι ΤΩΡΑ! " με τροπο εριστικο. Δεν ειναι παραλογη η πιο ουδετερη σταση του σερβις σε ενα τετοιο πελατη, στο δικο μου το μυαλο τουλαχιστον.

Οσον αφορα το κοστος, εγω πολλα να πω δεν μπορω. Καθε φορα που τρωμε εκει, φευγουμε βαριανασαινοντας απο το πολυ φαγητο, και ελαφροτεροι κατα μολις 12 ευρω. Τα δινω με πραγματικη ευχαριστηση, κυριως του στομαχου μου. Το προτεινω ανεπιφυλακτα, για ενα καλοκαιρινο απογεμα, με μια παγωμενη μπυρα. Εκει θα ειμαι και γω, θαμμενη κατω απο ενα κεφτεδολοφο!

Φιλακια!!

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Επιστροφη οριστικη στην πρωτευουσα μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα διακοπων και μαλιστα με φιλους απο επαρχια που θελαμε να τους κανουμε μια βολτα στα μερη μας.

Το συγκεκριμενο μαγαζι το ειχα γνωρισει απο τον Πειραια μου ειχε αφησει αναμεικτες εντυπωσεις κυριως θετικες. Ειχα διαβασει καποιες κριτικες τον τελευταιο καιρο μετα τη μεταφορα του στη Ν. Σμυρνη και ηρθε η προταση απο μια φιλη να το επισκεφτουμε με την παρεα ουτως η ωστε να δοκιμασουμε κατι διαφορετικο και δεν ειχα αντιρρηση.

Ημασταν εξι ατομα οποτε ειχαμε τη δυνατοτητα να δοκιμασουμε σχεδον τα παντα απο το μενου των 12 ευρω. Τα περισσοτερα ηταν ιδιαιτερα γευστικα και παροτι τηγανιτα δεν ειχαμε κανενα προβλημα. Προτεινω τους "αμερικανικους"με την ιδιαιτερη σαλτσα και τους Βαρουφακ με το μπέικον και τις πατατες με το λουκανικο κ το αυγο.

Το μονο πολυ αρνητικο κατα τη γνωμη μου ειναι οτι δινει τη δυνατοτητα να επιλεξει κανεις οσα πιατα θελει απο το καταλογο αλλα μονο μια φορα και οταν ολοκληρωθει η παραγγελια μπορει να επαναλαβει οτι θελει αβολο αρκετα στις μεγαλες παρεες το να προσπαθεις να μοιρασεις ενα τζατζικι η μια πατατες στα εξι ατομα που ειμασταν εμεις πχ. Επισης ολες οι μεριδες ειχαν περιπου 4-5 τεμαχια οποτε επρεπε να βρουμε τη "χρυση τομη".

Ο χωρος ομορφος για το ειδος και βολικες οι "παλετες"- καναπεδες.
Η εξυπηρετηση σχετικα καλη αλλα αργουσε να φερει καποια πραγματα επιπλεον και σε συνδυασμο με αυτο που ανεφερα πιο πριν για τα πιατα παιρνει το 2 επιεικως.

Το vfm καλο για τα 12 ευρω του μενου και φυσικα οι γευσεις ηταν πανω απο το μεσο ορο. Ακομη στην τιμη αυτη περιλαμβανεται μπυρα σε ποτηρι και τσιπουρο χυμα.

Υγ. η πρωτη "φθινοπωρινη"επισκεψη στεφθηκε με σχετικη επιτυχια. Το κεφτες και δε φταις προτεινεται ως μια αξιοπρεπης λυση.

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Χτες πραγματοποιήθηκε η έφοδος των πεινασμένων 4 ή 5. Υστερα από λίγο ψάξιμο πάρκιν στο απομέσα στενό, βρήκαμε και κατευθυνθήκαμε στο ταβερνάκι. Ο χώρος συμπαθής-από τύχη βρήκαμε τραπέζι- τα τραπέζια σχετικά στριμωχτά μεταξύ τους. Ήρθε κι η σερβιτόρα να μας αφήσει κατάλογο κάπως φουριόζα ύστερα από επίπονα καλέσματα, λόγω του χαμού που επικρατούσε.

Η ταπεινή παραγγελία μας: 1 καγιανάς κεφτές παραδοσιακός νόστιμος,1 τζατζίκι κλασσικόν δροσερό και νόστιμο,1 γιαούρτι άνιθο αδιάφορο,1 πατάτες αυγά λουκάνικο respect,1 πατάτες τηγανητές με σάλτσα ντομάτας και φέτα απίστευτες,1 σαλάτα κεφτές και δε φταις με ρόκα μπέικον, φουντούκια, μαρούλι και μπαλσάμικο μέτρια,1 σαλάτα ελληνική με αγγούρι, τομάτα κρεμμύδι, πιπεριά, καλή.

1 μουσκεμένοι κεφτέδες με φέτα, σάλτσα ντομάτας πολύ νόστιμοι,1 χιονισμένοι κεφτέδες με λευκή σάλτσα, μανιτάρια και πιπέρι νοστιμότατοι,1 κεφτέδες που βλέπουν(αυγά με κεφτέδες), ωραίοι,1 καροτοκεφτέδες με μέλι συμπαθητικοί,1 ντοματοκεφτέδες τίποτα ιδιαίτερο,1 κεφτέδες αμερικάνο με σως Τζακ Ντάνιελς, άπαιχτοι,1 κεφτέδες Chinatown πολύ γευστικοί, πίτα asta la vista με κιμά, πιπεριές, κρεμμύδι, λουκάνικο, γιαούρτι πολύ εύγευστοι και ζουμεροί,1 κεφτέδες Κοκό με κιμά κοτόπουλου και κάρυ,1 πολίτικοι κεφτέδες κλασσική γεύση.

1 μακαρουνάδα μαφιόζο Μπερλουσκόνι με λιγκουίνι και κεφτέδες λίαν πικάντικη ωραία αλλά είχα σκάσει πια για ν ανταποκριθώ και 1 φαλάφελ με ταχίνι και ρεβύθι απαράδεκτο και μακράν το χειρότερο πιάτο του μενού.5 μπύρες γι αρχή και μετά έχασα το λογαριασμό, αλλά χαλαρά 3 τις ήπια.

Λογαριασμός άνευ απόδειξης στα 48ε λόγω ότι ένας απ την παρέα δεν έφαγε και προς τιμή τους δεν το χρέωσαν. Με τη συγκεκριμένη προσφορά απεριόριστης κατανάλωσης και με μεγάλη παρέα αξίζει. Αλέκο, Ηλία και Γιώργο keep eating!

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Επιστροφή από ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό και μαζί με την κοπέλα μου και ένα φιλικό ζευγάρι είπαμε να κάνουμε μια έξοδο να τα πούμε και να φάμε κάπου φθηνά και καλά.

Μετά από μία γρήγορη ματιά στο σάιτ αποφασίσαμε να πάμε στο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ που ήταν σχετικά κοντά μας και είναι οικονομικό με την προσφορά των 12€ το άτομο ότι φας και ότι πιεις. Ημέρα Τρίτη 20 Οκτωβρίου και ώρα 9 μετά από κράτηση μισή ώρα πριν φτάσαμε στο μαγαζί.

Ο Κεφτές είναι πάνω στην Βενιζέλου, κεντρικό δρόμο στην Νέα Σμύρνη. Ωραία λιτή διακόσμηση ενώ χαρακτηριστικά είναι τα τραπεζάκια που είναι φτιαγμένα από παλέτες, Το αρνητικό σε αυτό είναι ότι έτσι όπως έχουν κατασκευαστεί, οι παλέτες σου κλείνουν όλο τον χώρο κάτω από το τραπέζι και πρέπει ή να έχεις μικρά πόδια ή να κάθεσαι στο πλάι. Σε γενικές γραμμές όμορφος πολύ ο χώρος, και γενικότερα ευχάριστη ατμόσφαιρα για να απολαύσεις το φαγητό σου.

Το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο και εξυπηρετικό καθ όλη την βραδιά, όλα ερχόντουσαν σε σωστούς χρόνους, οι κανάτες με το νερό μόλις άδειαζαν και χωρίς να χρειαστεί να πούμε κάτι είχαν αντικατασταθεί και γενικώς ότι χρειαστήκαμε η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και σωστή και η κοπέλα που μας πήρε την παραγγελία και το παιδί που μας έφερνε τα πιάτα ήταν ευγενέστατοι και με μεγάλη προθυμία να μας εξηγήσουν ότι απορία είχαμε.

Λοιπόν από φαγητά πήραμε μπόλικα μιας και είμαστε πολύ φαγανοί όλοι μας, κάποια τα πήραμε και 2 και 3 φορές.

Καγιανάς το πιο κακό πιάτο του μαγαζιού ήταν λίγο διαφορετικός από τον κανονικό, δεν τον πολυθυμάμαι έφαγα μια πιρουνιά όπως και οι υπόλοιποι και τον αφήσαμε (1/4)

Ο μουσκεμένος κεφτές, κεφτεδάκια βουτηγμένα σε κόκκινη σάλτσα με τριμμένη φέτα και μαιντανό, αφρός τα τσακίσαμε (4/4)

Πατάτες τηγανητές φρέσκες με κιμά και τυρί ξυσμένο, νοστιμότατο πιάτο, το λιανήσαμε, το ξαναπήραμε (4/4)

Καροτοκεφτές με μέλι, φανταστικοί, δεν το περίμενα με τίποτα ότι θα ήταν τόσο ωραίοι όταν τους παραγγείλαμε, τους πήραμε 3 φορές (4/4)

Μαφιόζο Μπερλουσκόνι, λιγκουίνι με κεφτέδες σε κόκκινη σάλτσα ελαφρός πικάντικη, ήθελαν για τα γούστα μου λίγο βράσιμο ακόμα τα μακαρόνια αλλά οι υπόλοιποι τα βρήκαν τέλεια και μεγάλη μερίδα, οπότε... (4/4)

Κεφτές Αμερικάνο, με σoς jack daniels, λουκουμάκια, επί 2 (4/4)

Τα μπιφτεκάκια της Μέρκελ, τελευταίο και καλύτερο πιάτο για μένα, πεντανόστιμα, αλλά δυστυχώς είχαμε σκάσει για να τα πάρουμε άλλη μια φορά, οπωσδήποτε εάν πάτε (4/4)

Ήπιαμε 8 μπύρες βαρελίσιες πολύ τίμιες, πινόταν πολύ ευχάριστα, δεν ρώτησα τι μάρκα είναι.

Στην αρχή όταν πήγαμε έλεγα θα είναι όλοι οι κεφτέδες ίδιοι απλά θα αλλάζουν την συνταγή στα υπόλοιπα, ευτυχώς διαψεύστηκα, όλοι έχουν την ιδιαιτερότητα τους.

Συνοψίζοντας, θα ξαναπήγαινα στο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ, μιας και πέρασα πολύ ωραία ευχαριστήθηκα το φαγητό και πλήρωσα λίγα.

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Συμπαθέστατο μαγαζί πολύ κοντα στην πλατεία της Νέας Σμύρνης.
Χαριτωμένη διακόσμηση, αρκετός κόσμος, καλός εξαερισμός.

Θεωρώ πως είναι ιδανικό για μεγάλες παρέες γιατί μπορείς κυριολεκτικά να δοκιμάσεις τα πάντα και να σκάσεις από το πολύ φαγητό.

Το κατάστημα αυτό δουλεύει ως εξής:
Κάθε άτομο πληρώνει 12 ευρώ. Με αυτά τα χρήματα μπορεί να παραγγείλει όλον τον κατάλογο όσες φορές θέλει, ή μεμονωμένα πιάτα από τον κατάλογο. Στην τιμή περιλαμβάνεται και απεριόριστο τσίπουρο ή μπύρες.
Στον κατάλογο υπάρχουν πολλές επιλογές σε μπιφτέκια, κεφτέδες, κεφτεδάκια, ψητά και τηγανητά, αλλά και σε σαλάτες, πατάτες, αλοιφές, αυγά κλπ.

Είναι ο ορισμός του value for money. Δεν μιλάμε για γεύσεις που θα σε συνταράξουν, αλλά γενικώς δεν υπάρχει περίπτωση να μην φας ή να κλαις τα λεφτά σου.

Κατ' εμέ το μόνο κακό είναι ότι δεν έχεις την επιλογή του αλα καρτ και είσαι υποχρεωμένος να παρεις το μενού.
Αν πχ κάποιος είναι λιτοδίαιτος και δεν πίνει αλκοόλ πολύ πιθανόν να του έβγαινε φτηνότερα από 12 ευρώ.

Σε κάθε περίπτωση το συστήνω χωρίς ενδοιασμό και ιδανικά για σαββατοκύριακο μεσημέρι.

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η περιέργεια λόγω επαγγέλματος με ώθησε να επισκεφθώ το ομολογουμένως πρωτότυπο & υποκειμενικά οικονομικό εστιατόριο... Πήραμε πατάτες τηγανητές (ποσαρισμένες & τηγανισμένες & αν ήταν στο χέρι κομμένες που δεν νομίζω έχασαν την αξία τους λόγω κακής ποιότητας λαδιού). Από κεφτέδες πήρα όλους χωρίς κιμά. Καροτοκεφτές καλός δεν είχα ξαναφάει μου έδωσαν καλή ιδέα να τον εξελίξω. Κολοκυθοκεφτές όχι κακός, ρεβυθοκεφτές μέτριος (-), μπροκολοκεφτές φάουλ μεγάλο & μαγειρικά & ποιοτικά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες ξέρουν αυτοί τους το είπα. Σαλάτα που δεν θυμάμαι πως την έγραφε στον κατάλογο με λάχανο, καρότο, μήλα, σταφίδες, κλπ. πολύ καλή. Ριγανάδα ok... Κοτοκεφτέδες που έφαγε η φίλη μου της άρεσαν δεν δοκίμασα... δεν έχω άποψη.
Ο χώρος είναι αρκετά προσεγμένος η μουσική όμως κατά 90% έλεγα πότε θα βγει η λουλουδού να πετάξουμε γαρύφαλλα...
Για το σέρβις δεν έχω λόγια!!!!!! Πολύ καλοί σερβιτόροι.
Οι μάγειρες να φοράνε τα γάντια τους & πριν έρθει το αφεντικό. Δουλεύουν σε ανοιχτή κουζίνα. Ναι ναι ξέρω.... ούτε εγώ προτιμώ να δουλεύω με γάντια... τι να κάνουμε όμως υπάρχουν οι παράξενοι σαν & εμένα που θα το σχολιάσουν. & τα λάδια. Δεν τα συμπληρώνουμε μόνο, τα αλλάζουμε κιόλας... Αυτά.
ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ δεν είναι κακό... ειδικά αν τρώτε & πίνετε πολύ αξίζει τον κόπο & έχει πολύ ενδιαφέροντες κεφτέδες με κιμά που λόγω δεοντολογίας δεν δοκίμασα όμως θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω αν είχα δει τον κιμά πριν μαγειρευτεί (παραξενιά).
Για αυτά που πήραμε εμείς πολλά τα 24 ευρώ (value for money) σκάσαμε όμως & αφήσαμε μερικά.