Στο εστιατόριο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ, που κυριολεκτικά όμως μπορεί να χαρακτηριστεί ως ΚΕΦΤΕΔΑΔΙΚΟ, μπορεί κανείς να γευτεί τα πάντα γύρω από τον ΚΕΦΤΕ. Από τον ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΚΕΦΤΕ της γιαγιάς μέχρι τον ΜΟΝΤΕΡΝΟ. Γιατί τα πάντα εδώ μπορούν να γίνουν ΚΕΦΤΕΣ και τελικά αν δεν δοκιμάσεις ΦΤΑΙΣ!!!

ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΕΩΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 18:00 ΕΩΣ ΤΙΣ 1:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟ ΤΗ 14:00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 12:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗ 14:00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 20:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

28 Ιουν 2018

Κεφτές και δεν φταις λοιπόν... Ένα μαγαζί που μου κίνησε το ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή που άνοιξε στον Πειραιά αν και κιμάδες γενικά αποφεύγω όσο μπορώ εκτός σπιτιού, όλο αυτό το concept κάτι μου έκανε... Θα μου πείτε "περίμενες τόσα χρόνια για να το επισκεφτείς; Δίπλα σου είναι" και δεν θα έχετε άδικο αλλά οι δρόμοι μας δεν είχαν καταφέρει να συναντηθούν... Στην συνέχεια διάβαζα και διάφορες "όχι και τόσο ενθαρρυντικές" κριτικές και όποτε έπεφτε η ιδέα του Κεφτέ, βρίσκαμε δικαιολογίες να μην πάμε... Τόσο που θεώρησα κάποια στιγμή ότι το κάρμα μας δεν θα συναντηθεί ποτέ ή αν συναντηθεί θα είναι τελικά η γνωστή "φόλα"...

Τελικά, μια Παρασκευή στις αρχές Ιουνίου μετά από μια άτυχη επίσκεψη στο πρώτο μαγαζί της επιλογής μας βρεθήκαμε στην ευρύτερη περιοχή της Νέας Σμύρνης με την γνωστή φίλη - συνδοκιμαστή χωρίς εναλλακτικό πλάνο... Ο Κεφτές και δεν Φταις φάνταζε ως η μόνη λύση... Οι προσδοκίες μας δεν ήταν πολλές αλλά ελπίζαμε να μην στεφθεί η Παρασκευιάτικη έξοδος με πλήρη αποτυχία... Και δεν στέφθηκε!

Η πρώτη επαφή με το μαγαζί ήταν ενθαρρυντική μιας και πήραμε να κλείσουμε τραπέζι και πολύ ευγενικά μια γυναικεία φωνή μας είπε ότι μας περιμένουν... Όταν φτάσαμε μας υποδέχθηκε μια νεαρή γυναίκα (προφανώς η ίδια που σήκωσε το τηλέφωνο) και μας υπέδειξε κάποια τραπέζια που ήταν ελεύθερα και θα μπορούσαμε να καθίσουμε... Ο χώρος έχει περιγραφεί λεπτομερώς από τους υπόλοιπους καλοφαγάδες, είναι καθαρός αλλά δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, ενώ οι παλέτες δεν βολεύουν ιδιαίτερα όσον αφορά το φαγητό. Εμείς επιλέξαμε ένα από αυτά αλλά στην πορεία διαπιστώσαμε ότι ήταν πιο χαμηλό από όσο θα θέλαμε οπότε και αλλάξαμε και πήγαμε σε αυτό που η κοπέλα μας είχε υποδείξει από την αρχή. Ήρθε κρύο νερό και ψωμάκι μαζί με τον κατάλογο με τις επιλογές μας.

Την περίοδο που πήγαμε εμείς έτρεχε η προσφορά με 10 ευρώ για 1 κιλό κεφτέδες όπως το διαφήμιζε, τώρα πια νομίζω ότι έχει αλλάξει... Όπως και να έχει πάντως, σίγουρα οι κεφτέδες που είναι και το ζητούμενο δεν θα έχουν αλλάξει. Οι κεφτέδες, λοιπόν, ήταν νόστιμοι, τραγανοί, χωρίς λαδίλα και μυρωδάτοι. Οι σως που ζητήσαμε ως συνοδευτικό ήταν κρύες σε μπουκαλάκι και εγώ δεν τρελαίνομαι για κάτι τέτοιο. Πολύ νόστιμο ήταν το κοτομπιφτέκι, το οποίο ήρθε με τις πατατούλες και το συνοδευτικό γιαουρτάκι του και είχαμε refill. Οι τηγανιτές πατάτες με σπιτική κόκκινη σάλτσα και φέτα ήταν νόστιμες αλλά η σάλτσα ήταν μικρή σε ποσότητα. Νόστιμη ήταν και οι πανσετούλες, λεπτές αλλά νόστιμες όπως και οι ντοματοκεφτέδες, από τους καλύτερους που έχω δοκιμάσει... Οι καροτοκεφτέδες αν και καλοφτιαγμένοι δεν ήταν του γούστου μου, ενώ οι κολοκυθοκεφτέδες αν και φαινόντουσαν στεγνοί, όταν τους δοκίμαζες έβγαζαν μια λαδίλα. Τα λιγκουίνι με κεφτέδες δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, όχι τόσο οι κεφτέδες όσο τα ζυμαρικά ήταν κάπως λασπωμένα. Η σαλάτα ήταν μια χαρά φρέσκια αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η draft μπύρα, νομίζω Pils άφθονη και ελαφριά...

Σε πολύ καλά επίπεδα κινήθηκε η εξυπηρέτηση, τόσο από τη νεαρή γυναίκα όσο και από το αγόρι του σέρβις. Με χαμόγελο και πρόθυμοι πάντα για οτιδήποτε ζητούσαμε για συμπλήρωμα και όχι μόνο... Γενικά, είναι ένα μαγαζί που είτε για τα 10, είτε για τα 12 ευρώ θεωρώ ότι είναι τίμιο σε αυτά που υπόσχεται...

15 Νοε 2017

Σάββατο μεσημέρι, έχουμε κάνει κράτηση για τις 15.00 για 3 άτομα, φτάσαμε στην ώρα μας, υπήρχαν αρκετά άδεια τραπέζια και ο σερβιτόρος μας είπε να διαλέξουμε πού θέλουμε να καθίσουμε. Πολύ όμορφα διακοσμημένος χώρος, μοντέρνο στιλ. Σκεφτήκαμε ότι μάλλον δε χρειαζόταν να κλείσουμε τραπέζι, σε λίγη ώρα όμως το μαγαζί γέμισε, οπότε ορθά είχαμε αποφασίσει.
Το ατού του μαγαζιού είναι όσο φας 12 ευρώ το άτομο, με την draft μπύρα Hellas Pils να συμπεριλαμβάνεται στα 12 ευρώ της απεριόριστης κατανάλωσης. Fair enough, τα μόνα που πληρώνεις είναι αναψυκτικά και κρασί ή τσίπουρο. Δεν πήραμε κάτι άλλο, με τη μπύρα ήμαστε κομπλέ.
Το service απίστευτα γρήγορα, τα παιδιά ευγενέστατα, παραγγείλαμε 12 - 13 διαφορετικά πιάτα (όλα με κεφτέδες ή μπιφτέκι) συν πατάτες τηγανητές σκέτες και με μπέικον και τσένταρ.

Τα πιάτα κατέφθαναν ανά 3 στο τραπέζι μας, σε εύλογο χρόνο, χωρίς καθυστερήσεις και τα ποτήρια της μπύρας μας τα ξαναγέμιζαν σε χρόνο dt.
Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν νοστιμότατο, εγώ προσωπικά έπαθα πλάκα με το λινγκουίνι με κεφτέδες, (λόγω της σάλτσας που ήταν καυτερή). Το συστήνω σε λάτρεις του καυτερού.

Το μοναδικό ίσως αρνητικό του μαγαζιού είναι ότι τα παιδιά από 7 ετών και πάνω τα χρεώνει κανονικά, όσο και τους ενήλικες, λάθος κατά τη γνώμη μου. Σε άλλα μαγαζιά παρόμοιας πολιτικής, χρεώνουν μισή τιμή σε παιδιά έως 12 ετών που είναι και το λογικό.

Κατά τ' άλλα το συστήνω ανεπιφύλακτα, πολύ καλή ποιότητα και εξυπηρέτηση.

21 Ιουν 2017

Ειχα ακουσει απο πολλους φιλους και γνωστους για το Κεφτε και τελικα μετα απο δικη μου προτροπή επεισα την παρεα μου να το επισκεφτουμε πριν περιπου μια εβδομάδα, Σαββατο βράδυ αρχών Ιουνίου.

Επειδη ήξερα ότι γενικα το επισκεπεται πολυς κοσμος εκανα μια κράτηση καλού κακού από το τηλέφωνο σε μια εξυπηρετική κυρία.

Φτασαμε κατα τις 21:00 οπου μας περίμενε ηδη το τραπέζι μας διαμορφωμένο για 7 ατομα,4 ενηλικές και 3 παιδιά < 12 ετών. Ο χωρος συμπαθητικός με διακοσμηση ελληνικου νησιου, (ετσι μου φανηκε τουλαχιστον εμένα), αλλα αβολα καθισματα και στενούς γενικά χωρους. Η μουσικη πολυ ομορφη, παληα ελληνικη, η οποια ταιριαζε στο υφος του καταστήματος.
Αρχικά και μεχρι να έρθει ολη η παρεα ο σερβιτόρος μας πρότεινε να διαλέξουμε το ποτο, ειτε ελληνική μπυρα είτε τσίπουρο σε απεριόριστη ποσοτητα εφ οσον το εμπεριείχε η προσφορά των 12 ευρω. Τα ποτα ήρθαν άμεσα και αφου συμπληρώθηκε και η επτάδα της παρεας, ήρθε και ο κατάλογος.

Εκει περιλαμβάνονται πλήθος κεφτεδων και μπιφτεκιων με διαφορετικές σως ή γαρνιτουρες καθως και ψήσιμο. Επισης υπαρχουν και διαιτητικές/χορτοφαγικές επιλογες οπως πατατοκεφτεδες ή κολοκυθοκεφτεδες για οσους δεν επιθυμουν κρεατοφαγια. Βεβαια μην περιμένετε τεραστια ποικιλια εφ οσον το μαγαζι απευθυνεται κυριως σε κρεατοφαγους.

Δεν θα κουρασω με λεπτομέρειες για το τι κεφτεδες παραγγειλαμε μιας και ειναι παμπολοι θα σταθω μονο σε 2-3 ειδη. Οι κεφτεδες με τα μακαρονια και με τα αυγα ματια ήταν οι αγαπημένοι μου καθως δεν ειχα δοκιμάσει ουτε τον έναν ουτε τον αλλον συνδυασμο. Τα μακαρονια αλ ντεντε, τα αυγα αψογα ψημένα καθως και τα μικρά (πολύ μικρά) κεφτεδάκια της μεριδας. Απουσιάζαν οι λαδιλα και τηγανιλα πραγμα πολυ θετικο για το στομάχι μας!

Επισης μου αρεσε ο κεφτες με τα πιττακια αλλα και ο κεφτες με το σενταρ το οποιο ερχοταν σε μικρη ποσοτητα ομως. Εξαιρετικοι και χωρις να μυριζουν τηγανιλα ήταν και οι κολοκυθοκεφτεδες.

Μεγαλον μειον παιρνουν οι σαλάτες οι οποιες και οι δυο που παραγγειλαμε ήταν σχεδον μπαγιάτικες με το μαρουλι στα οριά του να μαυρισει, χωρις γευση και σε ελαχιστότατη μεριδα. Το τζατζικι που πηραμε ήταν επισης μετριο, με κακης ποιοτητας γιαουρτι, αγευστο (λες και το ειχαν μερες στο ψυγειο) το οποιο τελικα το παρατησαμε. Αυτο μαζι με τις σαλάτες απο τα χειροτερα που εχω φαει σε εστιατοριο.

Αφου καταναλωσαμε την πρωτη παραγγελια κεφτεδων δεν περασαμε σε δευτερη εφ οσον ειχαμε "σκασει" και ζητησαμε κατευθειαν το λογαριασμο ο οποιος ήταν σωστος και συμφωνα με την προσφορα που αναφερει εξ αρχης το κατάστημα.
Εξτρα πληρωσαμε (αν θυμαμαι καλα) τις πορτοκαλάδες των παιδιων και τα προκαταρτικα πχ πατατες, τζατζικι κλπ. Ο λογαριασμος ήρθε άμεσα σε νομιμη αποδειξη χωρις ομως καποιο κερασμα.

Συμπερασμα: περασαμε πολυ καλα, οι κεφτεδες (που άλλωστε γιαυτο πας) εξαιρετικοι (πολυ μικρες μεριδες, αλλα ξαναπαραγγελνεις οποτε δεν υπαρχει προβλημα), αλλα τα παρελκομενα μετριοτατα χωρις να μπορώ να καταλάβω γιατι.
Νιωθεις οτι ο καταστηματαρχης επειδη ξέρει οτι πας για κεφτεδες ριχνει την ποιοτητα των υπολοιπων θεωρωντας οτι δεν θα δωσεις σημασια, κατι που ειναι μεγα λαθος.

Το σερβις γρηγορο, διεκπεραιωτικο ομως, χωρις χαμόγελο. Η παράκληση μας η σως ουισκι να μπει διπλα απο τους κεφτεδες και οχι επανω τους γιατι σε κάποιους δεν αρεσε επεσε στο κενο. Σε μια περιπτωση ακουσα ενα ψιλοειρωνικο σχολιο ανάμεσα σε δυο σερβιτορους για καποια παρεα που δεν μου άρεσε καθολου ιδιως οταν αυτο γινεται μπροστα σε αλλους πελάτες.

Θα ξαναπαω;Ναι διοτι παιρνω ακριβως αυτο για το οποιο διαφημιζεται το κατάστημα. Τιποτε λιγοτερο τιποτε περισσοτερο. Δεν πας για γκουρμε φαγητο, πας για να φας καλα και οικονομικα σε ενα ομορφο χωρο. Σε καθε περιπτωση ομως μπορουν να γινουν βελτιώσεις ωστε το κατάστημα να ξεχωρισει.