Στο εστιατόριο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ, που κυριολεκτικά όμως μπορεί να χαρακτηριστεί ως ΚΕΦΤΕΔΑΔΙΚΟ, μπορεί κανείς να γευτεί τα πάντα γύρω από τον ΚΕΦΤΕ. Από τον ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΚΕΦΤΕ της γιαγιάς μέχρι τον ΜΟΝΤΕΡΝΟ. Γιατί τα πάντα εδώ μπορούν να γίνουν ΚΕΦΤΕΣ και τελικά αν δεν δοκιμάσεις ΦΤΑΙΣ!!!

ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΕΩΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 18:00 ΕΩΣ ΤΙΣ 1:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟ ΤΗ 14:00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 12:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗ 14:00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 20:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

28 Ιουν 2018

Κεφτές και δεν φταις λοιπόν... Ένα μαγαζί που μου κίνησε το ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή που άνοιξε στον Πειραιά αν και κιμάδες γενικά αποφεύγω όσο μπορώ εκτός σπιτιού, όλο αυτό το concept κάτι μου έκανε... Θα μου πείτε "περίμενες τόσα χρόνια για να το επισκεφτείς; Δίπλα σου είναι" και δεν θα έχετε άδικο αλλά οι δρόμοι μας δεν είχαν καταφέρει να συναντηθούν... Στην συνέχεια διάβαζα και διάφορες "όχι και τόσο ενθαρρυντικές" κριτικές και όποτε έπεφτε η ιδέα του Κεφτέ, βρίσκαμε δικαιολογίες να μην πάμε... Τόσο που θεώρησα κάποια στιγμή ότι το κάρμα μας δεν θα συναντηθεί ποτέ ή αν συναντηθεί θα είναι τελικά η γνωστή "φόλα"...

Τελικά, μια Παρασκευή στις αρχές Ιουνίου μετά από μια άτυχη επίσκεψη στο πρώτο μαγαζί της επιλογής μας βρεθήκαμε στην ευρύτερη περιοχή της Νέας Σμύρνης με την γνωστή φίλη - συνδοκιμαστή χωρίς εναλλακτικό πλάνο... Ο Κεφτές και δεν Φταις φάνταζε ως η μόνη λύση... Οι προσδοκίες μας δεν ήταν πολλές αλλά ελπίζαμε να μην στεφθεί η Παρασκευιάτικη έξοδος με πλήρη αποτυχία... Και δεν στέφθηκε!

Η πρώτη επαφή με το μαγαζί ήταν ενθαρρυντική μιας και πήραμε να κλείσουμε τραπέζι και πολύ ευγενικά μια γυναικεία φωνή μας είπε ότι μας περιμένουν... Όταν φτάσαμε μας υποδέχθηκε μια νεαρή γυναίκα (προφανώς η ίδια που σήκωσε το τηλέφωνο) και μας υπέδειξε κάποια τραπέζια που ήταν ελεύθερα και θα μπορούσαμε να καθίσουμε... Ο χώρος έχει περιγραφεί λεπτομερώς από τους υπόλοιπους καλοφαγάδες, είναι καθαρός αλλά δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, ενώ οι παλέτες δεν βολεύουν ιδιαίτερα όσον αφορά το φαγητό. Εμείς επιλέξαμε ένα από αυτά αλλά στην πορεία διαπιστώσαμε ότι ήταν πιο χαμηλό από όσο θα θέλαμε οπότε και αλλάξαμε και πήγαμε σε αυτό που η κοπέλα μας είχε υποδείξει από την αρχή. Ήρθε κρύο νερό και ψωμάκι μαζί με τον κατάλογο με τις επιλογές μας.

Την περίοδο που πήγαμε εμείς έτρεχε η προσφορά με 10 ευρώ για 1 κιλό κεφτέδες όπως το διαφήμιζε, τώρα πια νομίζω ότι έχει αλλάξει... Όπως και να έχει πάντως, σίγουρα οι κεφτέδες που είναι και το ζητούμενο δεν θα έχουν αλλάξει. Οι κεφτέδες, λοιπόν, ήταν νόστιμοι, τραγανοί, χωρίς λαδίλα και μυρωδάτοι. Οι σως που ζητήσαμε ως συνοδευτικό ήταν κρύες σε μπουκαλάκι και εγώ δεν τρελαίνομαι για κάτι τέτοιο. Πολύ νόστιμο ήταν το κοτομπιφτέκι, το οποίο ήρθε με τις πατατούλες και το συνοδευτικό γιαουρτάκι του και είχαμε refill. Οι τηγανιτές πατάτες με σπιτική κόκκινη σάλτσα και φέτα ήταν νόστιμες αλλά η σάλτσα ήταν μικρή σε ποσότητα. Νόστιμη ήταν και οι πανσετούλες, λεπτές αλλά νόστιμες όπως και οι ντοματοκεφτέδες, από τους καλύτερους που έχω δοκιμάσει... Οι καροτοκεφτέδες αν και καλοφτιαγμένοι δεν ήταν του γούστου μου, ενώ οι κολοκυθοκεφτέδες αν και φαινόντουσαν στεγνοί, όταν τους δοκίμαζες έβγαζαν μια λαδίλα. Τα λιγκουίνι με κεφτέδες δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, όχι τόσο οι κεφτέδες όσο τα ζυμαρικά ήταν κάπως λασπωμένα. Η σαλάτα ήταν μια χαρά φρέσκια αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η draft μπύρα, νομίζω Pils άφθονη και ελαφριά...

Σε πολύ καλά επίπεδα κινήθηκε η εξυπηρέτηση, τόσο από τη νεαρή γυναίκα όσο και από το αγόρι του σέρβις. Με χαμόγελο και πρόθυμοι πάντα για οτιδήποτε ζητούσαμε για συμπλήρωμα και όχι μόνο... Γενικά, είναι ένα μαγαζί που είτε για τα 10, είτε για τα 12 ευρώ θεωρώ ότι είναι τίμιο σε αυτά που υπόσχεται...

12 Μάρ 2017

Τον Κεφτέ τον είχα ξαναεπισκεφθεί πριν ενάμισυ χρόνο, καλοκαίρι ήταν, με ανάμεικτες τότε εντυπώσεις. Μια εικόνα μου έρχεται στο μυαλό: η πρόκληση του κεφτέ με έκανε τότε απίστευτα λαίμαργη και με μετέτρεψε γρήγορα σε ένα κινούμενο ζέπελιν, έτοιμο να σκάσει και να εκραγεί, καθώς έσερνα το στομάχι μου στο σπίτι, που δεν το λες και κοντά στη Νέα Σμύρνη.

Εμ, δεν ήξερες, δε ρώταγες ;; Αυτό το "σπορ" θέλει τεχνική, θέλει στρατηγικές κινήσεις και άνεση χρόνου, για να φας χωρίς βιασύνες και για να βρέξει κεφτέδες και όχι τούβλα στο στομάχι.

Εγώ από την άλλη, με αυτό το "απεριόριστη κατανάλωση σε φιξ τιμή", έχω τόση σχέση όση και με το "δίαιτα από Δευτέρα". Δηλαδή καμία. Και να ξεκαθαρίσω και κάτι, προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Ήμασταν 2 άτομα, στοίχημα δεν είχαμε βάλει, ούτε μεταξύ μας, ούτε με το "παρεάκι". Αν όμως βάζαμε, θα το είχαμε κερδίσει πανηγυρικά και θα γινόμασταν λίγο πλουσιώτερες. Γιατί το νουμεράκι στο οποίο έκατσε η μπίλια τελικά, δεν προβλέφθηκε από κανέναν...

TRUE FACTS VOL.1

- Δεν διεκδικεί Νόμπελ μοριακής γαστρονομίας ο Κεφτές.
- Δεν έχει μεγάλες μερίδες.
- Δεν πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
- Η ορθή πολιτική χρήσης, είναι ένα ξεκάθαρο fair play, τρως τα πάντα που έχεις παραγγείλει άπαξ για να δικαιούσαι να προχωρήσεις στον επαναληπτικό γύρο.
- Ναι, υπάρχει η βασική passe - partout συνταγή του κεφτέ, που παραλλάσσεται όπως ο χαμαιλέοντας, αλλά υπάρχουν και οι δικοί μου αγαπημένοι χορτοφαγικοί κεφτέδες με ποικίλα υλικά, αλλά και οι multi culti κεφτέδες, στον νεοεμφανισθέντα international κατάλογο που κυκλοφόρησε πρόσφατα.
- Το μενού τους το αλλάζουν και το βελτιώνουν συνεχώς. Ψάχνουν, ψάχνονται και γενικά οι κεραίες τους τα πιάνουν τα σήματα. Ας πούμε, εμένα καθόλου δεν μου άρεσε τότε το χοντροκομμένο κρεμμύδι μέσα στους κεφτέδες. Αυτό πλέον δεν υπάρχει, καθώς μπαίνει τριμμένο μέσα στο μείγμα.
- Κάποια πιάτα που κούρασαν, δεν είχαν απήχηση, ή έμοιαζαν με άλλα, έδωσαν πάσα σε καινούργια και πιο καλοδουλεμένα.
- Κατεψυγμένο δεν νομίζω να υπάρχει κάτι, όλα ετοιμάζονται εκείνη τη στιγμή.
- Σε ώρες αιχμής, καλό είναι να μη γίνεσαι αγενής, ιδιότροπος, βιαστικός. Το σέρβις και ιδίως η γλυκύτατη κοπέλα που εξυπηρετεί, κάνει ό, τι καλύτερο για να προλάβει κάθε απαίτηση.
- Επιπλέον, τα παιδιά δεν εξαφανίζονται σε escape rooms για να τους κυνηγάς με το δίκανο μετά την πρώτη σου παραγγελία, ότι δήθεν δε σε βλέπουν ή αποφεύγουν να σου φέρουν το δεύτερο γύρο. Εγώ τουλάχιστον, και τις 2 φορές, είδα σε όλες τις παρέες γύρω μου, απόλυτη τιμιότητα ως προς αυτό.

Και θα μου πεις οκ. Πες μας και κάτι που δεν σου άρεσε. Ναι, τα καθίσματα είναι όντως λίγο άβολα. Και ναι, πολλά πιάτα είναι εξαιρετικά απλά και χωρίς φαντασία ( αυτό είναι και λίγο σχετικό ). Επίσης κάποια είναι λίγο πιο βαριά ( διαλέγεις και παίρνεις ). Και τέλος ναι, το πάρκινγκ στην Νέα Σμύρνη είναι όπως το Μετρό της Θεσσαλονίκης. Απλά δεν υπάρχει. Αυτά.

Κι επειδή ξέρω ότι περιμένετε διακαώς να σας περιγράψω την κεφτεδοπαρέλαση που πέρασε από το τραπέζι / στομάχι / φωτογραφικό φακό και σάρωσε τα πάντα στο διάβα της, προκαλώντας σε άλλους θαυμασμό, σε άλλους θυμηδία και στην αίθουσα εκείνο το βράδυ παρ'ολίγον το πάνδημο χειροκρότημα, ιδού το σκορ στα δύο ημίχρονα:

- Τυροκαυτερή από τα Τρίκαλα
- Πατάτες τηγανιτές και σπασμένα αυγά και παστουρμά και κρεμμύδι και πιπεριές και κεφτέδες ( μετάφραση = ομελέτα!! )
- Σαλάτα κεφτές και δε φταις ( λόλα πράσινη και κόκκινη, μαρούλι, ρόκα, σκληρό τυρί, μπέικον, πράσινο μήλο και σως μπαλσάμικο )
- Κεφτές και δε θα φταίς ( κεφτέδες με σως Jack Daniels, μέλι και σουσάμι. Πιο αναβαθμισμένη από την αρχική συνταγή )
- Ελβετικός κεφτές ( κεφτέδες με λευκή κρεμώδη σάλτσα και σάλτσα από μαρμελάδα κόκκινων φρούτων. Πολύ ιδιαίτερη γλυκίζουσα γεύση )
- Πατατοκεφτές Κύπρου
- Κολοκυθοκεφτές Νάξου
- Κρεμμυδοκεφτές από την Πόλη
- Ο κεφτές των Ιμαλαίων (κεφτέδες σε κρέμα γάλακτος με σωταρισμένα μανιτάρια)
Μετράτε έ ;; Γιατί εγώ συνεχίζω.
- Γαλλικός κεφτές ( κεφτέδες ξαπλωμένοι πάνω σε πουρέ πατάτας και από πάνω λουσμένοι με σως ροκφόρ, όπου ροκφόρ= εγώ πεθαίνω )
- Κοτοκεφτές ( κεφτέδες με κιμά κοτόπουλο, με ξύσμα μήλου, παρμεζάνα και φρυγανιά, συνοδεύονται με φρέσκιες τηγανιτές πατάτες και bbq σως )
- Το μπιφτέκι του Obama ( μπιφτέκι σχάρας, πάνω σε φρυγανισμένο ψωμάκι, λουσμένο με πίκλες και κρέμα γάλακτος, ορκίζομαι πως είχε και κάποιο κίτρινο τυράκι λιωμένο ). Τον Τραμπ σε μπιφτέκι θα τον δοκιμάσω την επόμενη φορά. Υπάρχει. Δεν αστειεύομαι.
- Nick the Greek ( μπιφτέκι σχάρας με λιωμένο cheddar και ψιλοκομμένο μπέικον, επίσης πάνω σε φρυγανισμένο ψωμί )

Τέλος 1ου γύρου. Όταν η φίλη έκανε νόημα στη σερβιτόρα να μας ξαναφέρει τον κατάλογο, έμεινα χαζή. Συμφωνήσαμε να πάρουμε 2 πιάτα ακόμη που μας έκλειναν το μάτι. "Θα προσθέσω κι ένα ακόμη, μου είπε.... για έκπληξη, μου είπε.... " Και προσγειώθηκαν τα εξής:

- Σαλάτα ( ίδια όπως πιο πάνω )
- Πατάτες τηγανιτές με cheddar
- Nτοματοκεφτές Σαντορίνης
- Ο κεφτές της μαμάς ( 6 κεφτέδες με 2 αυγά μάτια )
- Τούρκικος κεφτές ( κεφτέδες με τρίμμα από σουτζούκι, συνοδεύονται με τυροκαυτερή )
- Παστιτσάδα ( χοντρό τρυπητό μακαρόνι, με κεφτέδες σε σάλτσα ντομάτας αρωματισμένης με γαρύφαλλο, φλούδα πορτοκαλιού, μαυροδάφνη και τριμμένη μυζήθρα. )

Αν υπήρχε βραβείο "Υπέρ της Αναπαύσεως του Ηρωικώς Πεσόντος Κεφτέ" θα έπρεπε να απονεμηθεί αυτή ακριβώς τη στιγμή, διότι, προς αποφυγή παρεξήγησης, σχεδόν τα 3/4 της επανάληψης τα τσάκισε η φίλη σχεδόν μόνη της. Απορίας άξιο, πού βρίσκεται άραγε τόσος αποθηκευτικός χώρος.. ;; Ίσως η επιστήμη θα μπορούσε να μας διαφωτίσει επ'αυτού.

Κι όμως το κλείσιμο δεν είχε έρθει ακόμη. Για το τέλος αφήσαμε τον... γλυκό κεφτέ, που είναι καινούργια προσθήκη στο μενού. Πήραμε όχι μία αλλά δύο μερίδες, με 4 τεμάχια στην κάθε μια. Τα υλικά αυτού του κεφτέ τα βρήκαμε, αλλά η συνταγή παραμένει μυστική! Πάντως, είναι ένα πρωτότυπο σε σύλληψη γλυκάκι, με υλικά απλά και καθημερινά που όλοι έχουμε στο σπίτι μας.

Ψωμί, νερό σε μποτίλια, 3 μπύρες and that's all folks, 24 ευρώ. Με απόδειξη.

TRUE FACTS VOL.2

- Σωστά τα μετρήσατε. Φάγαμε 20 πιάτα.
- Ναι, ήμασταν 2 άτομα.
- Όχι, δεν βαρυστομαχιάσαμε.
- Όχι, δεν αποκαλύπτω τη "μέθοδο" αποθήκευσης του φαγητού σε ορόφους.
- Όχι, δεν είμαστε κοιλιόδουλες. Φάγαμε σε ρελαντί mode.
- Όχι, δεν κυκλοφορούμε νηστικές μια εβδομάδα.
- Ναι, φάγαμε κανονικά την επόμενη μέρα.

Θεωρώ ότι δεν περιμένετε εμένα να σας πω αν πρέπει ή δεν πρέπει να πάτε. Και σίγουρα η ερώτηση αν αξίζει ή δεν αξίζει να το δοκιμάσετε, έχει απάντηση καθαρά υποκειμενική. Δώστε του μια ευκαιρία, για να έχετε άποψη.
Εγώ σίγουρα θα ξαναπάω και αυτή τη φορά θα έρθει και κάποιος που το έχει καημό που δεν τα κατάφερε μέχρι τώρα...

21 Ιουν 2017

Ειχα ακουσει απο πολλους φιλους και γνωστους για το Κεφτε και τελικα μετα απο δικη μου προτροπή επεισα την παρεα μου να το επισκεφτουμε πριν περιπου μια εβδομάδα, Σαββατο βράδυ αρχών Ιουνίου.

Επειδη ήξερα ότι γενικα το επισκεπεται πολυς κοσμος εκανα μια κράτηση καλού κακού από το τηλέφωνο σε μια εξυπηρετική κυρία.

Φτασαμε κατα τις 21:00 οπου μας περίμενε ηδη το τραπέζι μας διαμορφωμένο για 7 ατομα,4 ενηλικές και 3 παιδιά < 12 ετών. Ο χωρος συμπαθητικός με διακοσμηση ελληνικου νησιου, (ετσι μου φανηκε τουλαχιστον εμένα), αλλα αβολα καθισματα και στενούς γενικά χωρους. Η μουσικη πολυ ομορφη, παληα ελληνικη, η οποια ταιριαζε στο υφος του καταστήματος.
Αρχικά και μεχρι να έρθει ολη η παρεα ο σερβιτόρος μας πρότεινε να διαλέξουμε το ποτο, ειτε ελληνική μπυρα είτε τσίπουρο σε απεριόριστη ποσοτητα εφ οσον το εμπεριείχε η προσφορά των 12 ευρω. Τα ποτα ήρθαν άμεσα και αφου συμπληρώθηκε και η επτάδα της παρεας, ήρθε και ο κατάλογος.

Εκει περιλαμβάνονται πλήθος κεφτεδων και μπιφτεκιων με διαφορετικές σως ή γαρνιτουρες καθως και ψήσιμο. Επισης υπαρχουν και διαιτητικές/χορτοφαγικές επιλογες οπως πατατοκεφτεδες ή κολοκυθοκεφτεδες για οσους δεν επιθυμουν κρεατοφαγια. Βεβαια μην περιμένετε τεραστια ποικιλια εφ οσον το μαγαζι απευθυνεται κυριως σε κρεατοφαγους.

Δεν θα κουρασω με λεπτομέρειες για το τι κεφτεδες παραγγειλαμε μιας και ειναι παμπολοι θα σταθω μονο σε 2-3 ειδη. Οι κεφτεδες με τα μακαρονια και με τα αυγα ματια ήταν οι αγαπημένοι μου καθως δεν ειχα δοκιμάσει ουτε τον έναν ουτε τον αλλον συνδυασμο. Τα μακαρονια αλ ντεντε, τα αυγα αψογα ψημένα καθως και τα μικρά (πολύ μικρά) κεφτεδάκια της μεριδας. Απουσιάζαν οι λαδιλα και τηγανιλα πραγμα πολυ θετικο για το στομάχι μας!

Επισης μου αρεσε ο κεφτες με τα πιττακια αλλα και ο κεφτες με το σενταρ το οποιο ερχοταν σε μικρη ποσοτητα ομως. Εξαιρετικοι και χωρις να μυριζουν τηγανιλα ήταν και οι κολοκυθοκεφτεδες.

Μεγαλον μειον παιρνουν οι σαλάτες οι οποιες και οι δυο που παραγγειλαμε ήταν σχεδον μπαγιάτικες με το μαρουλι στα οριά του να μαυρισει, χωρις γευση και σε ελαχιστότατη μεριδα. Το τζατζικι που πηραμε ήταν επισης μετριο, με κακης ποιοτητας γιαουρτι, αγευστο (λες και το ειχαν μερες στο ψυγειο) το οποιο τελικα το παρατησαμε. Αυτο μαζι με τις σαλάτες απο τα χειροτερα που εχω φαει σε εστιατοριο.

Αφου καταναλωσαμε την πρωτη παραγγελια κεφτεδων δεν περασαμε σε δευτερη εφ οσον ειχαμε "σκασει" και ζητησαμε κατευθειαν το λογαριασμο ο οποιος ήταν σωστος και συμφωνα με την προσφορα που αναφερει εξ αρχης το κατάστημα.
Εξτρα πληρωσαμε (αν θυμαμαι καλα) τις πορτοκαλάδες των παιδιων και τα προκαταρτικα πχ πατατες, τζατζικι κλπ. Ο λογαριασμος ήρθε άμεσα σε νομιμη αποδειξη χωρις ομως καποιο κερασμα.

Συμπερασμα: περασαμε πολυ καλα, οι κεφτεδες (που άλλωστε γιαυτο πας) εξαιρετικοι (πολυ μικρες μεριδες, αλλα ξαναπαραγγελνεις οποτε δεν υπαρχει προβλημα), αλλα τα παρελκομενα μετριοτατα χωρις να μπορώ να καταλάβω γιατι.
Νιωθεις οτι ο καταστηματαρχης επειδη ξέρει οτι πας για κεφτεδες ριχνει την ποιοτητα των υπολοιπων θεωρωντας οτι δεν θα δωσεις σημασια, κατι που ειναι μεγα λαθος.

Το σερβις γρηγορο, διεκπεραιωτικο ομως, χωρις χαμόγελο. Η παράκληση μας η σως ουισκι να μπει διπλα απο τους κεφτεδες και οχι επανω τους γιατι σε κάποιους δεν αρεσε επεσε στο κενο. Σε μια περιπτωση ακουσα ενα ψιλοειρωνικο σχολιο ανάμεσα σε δυο σερβιτορους για καποια παρεα που δεν μου άρεσε καθολου ιδιως οταν αυτο γινεται μπροστα σε αλλους πελάτες.

Θα ξαναπαω;Ναι διοτι παιρνω ακριβως αυτο για το οποιο διαφημιζεται το κατάστημα. Τιποτε λιγοτερο τιποτε περισσοτερο. Δεν πας για γκουρμε φαγητο, πας για να φας καλα και οικονομικα σε ενα ομορφο χωρο. Σε καθε περιπτωση ομως μπορουν να γινουν βελτιώσεις ωστε το κατάστημα να ξεχωρισει.

15 Νοε 2017

Σάββατο μεσημέρι, έχουμε κάνει κράτηση για τις 15.00 για 3 άτομα, φτάσαμε στην ώρα μας, υπήρχαν αρκετά άδεια τραπέζια και ο σερβιτόρος μας είπε να διαλέξουμε πού θέλουμε να καθίσουμε. Πολύ όμορφα διακοσμημένος χώρος, μοντέρνο στιλ. Σκεφτήκαμε ότι μάλλον δε χρειαζόταν να κλείσουμε τραπέζι, σε λίγη ώρα όμως το μαγαζί γέμισε, οπότε ορθά είχαμε αποφασίσει.
Το ατού του μαγαζιού είναι όσο φας 12 ευρώ το άτομο, με την draft μπύρα Hellas Pils να συμπεριλαμβάνεται στα 12 ευρώ της απεριόριστης κατανάλωσης. Fair enough, τα μόνα που πληρώνεις είναι αναψυκτικά και κρασί ή τσίπουρο. Δεν πήραμε κάτι άλλο, με τη μπύρα ήμαστε κομπλέ.
Το service απίστευτα γρήγορα, τα παιδιά ευγενέστατα, παραγγείλαμε 12 - 13 διαφορετικά πιάτα (όλα με κεφτέδες ή μπιφτέκι) συν πατάτες τηγανητές σκέτες και με μπέικον και τσένταρ.

Τα πιάτα κατέφθαναν ανά 3 στο τραπέζι μας, σε εύλογο χρόνο, χωρίς καθυστερήσεις και τα ποτήρια της μπύρας μας τα ξαναγέμιζαν σε χρόνο dt.
Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν νοστιμότατο, εγώ προσωπικά έπαθα πλάκα με το λινγκουίνι με κεφτέδες, (λόγω της σάλτσας που ήταν καυτερή). Το συστήνω σε λάτρεις του καυτερού.

Το μοναδικό ίσως αρνητικό του μαγαζιού είναι ότι τα παιδιά από 7 ετών και πάνω τα χρεώνει κανονικά, όσο και τους ενήλικες, λάθος κατά τη γνώμη μου. Σε άλλα μαγαζιά παρόμοιας πολιτικής, χρεώνουν μισή τιμή σε παιδιά έως 12 ετών που είναι και το λογικό.

Κατά τ' άλλα το συστήνω ανεπιφύλακτα, πολύ καλή ποιότητα και εξυπηρέτηση.

31 Ιαν 2017

Παροτι για το συγκεκριμενο μαγαζι ειχα ακουσει μετρια λογια, ειπα να δωσω μια ευκαιρια μηπως και ειχα διαφορετικη αποψη.
Δυστυχως διαψευστηκα οσο δεν παει και θα εξηγησω παρακατω.
Αρχικα να αναφαερω οτι ο χωρος δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, δεν σε συναρπαζει αλλα συνηθως δεν δινω και την πιο μεγαλη βαση σε αυτο.
Τα σημαντικοτερα ειναι το φαι και μετα η εξυπηρετηση.
Στα του φαγητου οντως μεγαλη ποικιλια απο κεφτεδες χωρις ομως κατι να μου κανει φοβερη εντυπωση. Τυπικο φαι δλδ και γιαυτο βαζω και βαση σε βαθμολογια.
Ομως στον τομεα της εξυπηρετησης αν υπηρχε βαθμος με μειον τοτε τον κερδιζει δικαωματικα. Η παρεα ηταν 6 ατομα και με το γνωστο 12ευρο το ατομο θα τρωγαμε.
Στα μεσα της παραμονης μας στο μαγαζι ερχεται και 7ο ατομο το οποιο ομως ηταν φαγωμενο. Καθεται λοιπον για καποιο διαστημα και λιγο πριν φυγει αποτι ειχε μεινει στο τραπεζι θελησε να δοκιμασει εναν απο τους κεφτεδες. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.
Το καταστημα απαγορευσε στο εξτρα ατομο να φαει το οτιδηποτε αν δεν καταβαλει τα 12 ευρω. Επιοικως δλδ απαραδεκτο.
Μετα απο αυτην την συμπεριφορα φυσικα δεν προκειται να ξαναπατησω στο μαγαζι.

07 Δεκ 2016

Σήμερα επισκεφθήκαμε το κατάστημα λόγω της διαφημιστικής σημαίας που είχε με προσφορά 12 ευρώ το άτομο για όσο κι αν παραγγείλεις.

Ο χώρος όμορφος, σε προδιαθέτει ευχάριστα με την διακόσμηση δίνοντας αίσθηση καλού εστιατορίου, το προσωπικό πολύ, ευπρεπές, ευγενικό αλλά κουραστικό και σε ένα βαθμό ενοχλητικό, περιφέρονται ασκόπως, κοιτούν έντονα και με αγωνία για να έρθουν να πάρουν τα πιάτα που αδειάζουν. Τα τραπέζια πρωτότυπα, φτιαγμένα από παλέτες αλλά πολύ μικρά ακόμα και για δύο άτομα.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε σαλάτα η οποία ήταν παγωμένη από το ψυγείο με εικόνα που παρέπεμπε σε κατάστημα πολύ κατώτερων προδιαγραφών. Η γεύση αδιάφορη. Οι τηγανιτές πατάτες ήταν αρκετές και νόστιμες. Οι παστουρμαδοκεφτέδες απλά αδιάφοροι και μάλλον πασπαλισμένοι με παστουρμά σκόνη μιας και δεν βρέθηκε ούτε ένα μικρό κομματάκι παστουρμά.

Για κυρίως, πήραμε 2 "μερίδες" μπιφτέκια, ένα πολίτικο κι ένα με γέμιση τυριού και αλλαντικών, αδιάφορα επίσης και πολύ μικρά, ένα στην κάθε μερίδα. Σερβίρονται με λίγο σκέτο ρύζι, εντελώς σκέτο, δίχως το παραμικρό για να βελτιώσει τη γεύση ή την εικόνα του.

Τέλος όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουμε και έδωσα την visa, πήρα την γνωστή απάντηση: "εχει χαλάσει το μηχάνημα, σήμερα το πρωί έβγαλα τα αυτοκόλλητα της visa από την πόρτα και αύριο που θα μου φέρει άλλο μηχάνημα η τράπεζα θα τα ξαναβάλω".

Δεν θα ξαναπήγαινα οικειοθελώς και δεν θα το πρότεινα σε κανέναν.

Η περιέργεια λόγω επαγγέλματος με ώθησε να επισκεφθώ το ομολογουμένως πρωτότυπο & υποκειμενικά οικονομικό εστιατόριο... Πήραμε πατάτες τηγανητές (ποσαρισμένες & τηγανισμένες & αν ήταν στο χέρι κομμένες που δεν νομίζω έχασαν την αξία τους λόγω κακής ποιότητας λαδιού). Από κεφτέδες πήρα όλους χωρίς κιμά. Καροτοκεφτές καλός δεν είχα ξαναφάει μου έδωσαν καλή ιδέα να τον εξελίξω. Κολοκυθοκεφτές όχι κακός, ρεβυθοκεφτές μέτριος (-), μπροκολοκεφτές φάουλ μεγάλο & μαγειρικά & ποιοτικά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες ξέρουν αυτοί τους το είπα. Σαλάτα που δεν θυμάμαι πως την έγραφε στον κατάλογο με λάχανο, καρότο, μήλα, σταφίδες, κλπ. πολύ καλή. Ριγανάδα ok... Κοτοκεφτέδες που έφαγε η φίλη μου της άρεσαν δεν δοκίμασα... δεν έχω άποψη.
Ο χώρος είναι αρκετά προσεγμένος η μουσική όμως κατά 90% έλεγα πότε θα βγει η λουλουδού να πετάξουμε γαρύφαλλα...
Για το σέρβις δεν έχω λόγια!!!!!! Πολύ καλοί σερβιτόροι.
Οι μάγειρες να φοράνε τα γάντια τους & πριν έρθει το αφεντικό. Δουλεύουν σε ανοιχτή κουζίνα. Ναι ναι ξέρω.... ούτε εγώ προτιμώ να δουλεύω με γάντια... τι να κάνουμε όμως υπάρχουν οι παράξενοι σαν & εμένα που θα το σχολιάσουν. & τα λάδια. Δεν τα συμπληρώνουμε μόνο, τα αλλάζουμε κιόλας... Αυτά.
ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ δεν είναι κακό... ειδικά αν τρώτε & πίνετε πολύ αξίζει τον κόπο & έχει πολύ ενδιαφέροντες κεφτέδες με κιμά που λόγω δεοντολογίας δεν δοκίμασα όμως θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω αν είχα δει τον κιμά πριν μαγειρευτεί (παραξενιά).
Για αυτά που πήραμε εμείς πολλά τα 24 ευρώ (value for money) σκάσαμε όμως & αφήσαμε μερικά.

28 Ιούλ 2016

Επίσκεψη τον Ιούνιο του 2016. Είναι πολύ έξυπνη η επιχειρηματική ιδέα το οτι φας 12€. Επίσκεψη 3 άτομα - 2 ενήλικες ένα παιδί.

Τα θετικά είναι το οτι δοκιμάσαμε ήταν πολύ καλό. Τα κεφτεδάκια του όντως ήταν καλά, οι πατάτες του και οι σαλάτες φρέσκιες. Τα αρνητικά είναι οτι πρόκειται για πολύ μικρές μερίδες. Έτσι αν κάποιος θέλει όντως να εκμεταλλευτεί αυτήν την προσφορά πρέπει να παραγγείλει όλο τον κατάλογο. Ο χώρος σχετικά όμορφος εσωτερικά, αν και φαίνεται η προσπάθεια εκμετάλλευσης μέχρι του τελευταίου cm του μαγαζιού έτσι αν δεν μπορείς ο άλλος να τρώει δίπλα σου έχεις ένα θέμα. Το πολύ αρνητικό είναι η αγένεια του προσωπικού.

Βρε παιδιά πείτε ένα ευχαριστώ ή μια κουβέντα όταν έρχεται κάποιος ή όταν σου παραγγέλνει... το να σου πετάει ο άλλος ένα χαρτί και μετά να σου φέρνει ένα μολύβι να σημειώσεις χωρίς κουβέντα δεν είναι οτι καλύτερο. Επίσης το service ήταν πολύ πολύ αργό, κυριολεκτικά για να έρθουν τα πιάτα έκαναν πάνω από ώρα. Κάτι αποθαρρυντικό αν θέλεις να ξαναπαραγγείλεις. Μάλιστα δεν μας έφεραν κάτι που είχαμε σημειώσει και αφού το είπαμε στην σερβιτόρα δεν το παραδέχθηκε και μας είπε οτι δεν μπορεί να ψάξει για το χαρτάκι μια φορά το διαβάζουμε...

Δυστυχώς δεν πρόκειται να ξαναπάμε μιας και αν πρόκειται για ένα εστιατόριο που χρησιμοποιεί καλά υλικά εν τούτοις η αγένεια του προσωπικού μας αποθαρρύνει.

20 Ιούλ 2016

Πήγα πριν από 2 μέρες με μια φίλη μου. Η πρώτη εντύπωση ήταν ένα ωραίο, νεανικό, και προσεγμένο περιβάλλον. Αμέσως μας πλησίασε η κοπέλα του μαγαζιού και πολύ ευγενικά μας ρώτησε που θα θέλαμε να κάτσουμε. Εκείνη την ώρα δεν είχε πολύ κόσμο και επιλέξαμε να κάτσουμε κοντά στους ανεμιστήρες (λόγω ζεστης). Η κοπέλα μας έφερε τον κατάλογο και μας εξήγησε πως λειτουργεί το μενού καθώς ήταν η πρώτη φορά που πηγαίναμε σε τέτοιου είδους μαγαζί.

Οι επιλογές στον κατάλογο είναι πολλές και πεντανόστιμες. Είχαμε απεριόριστο φαγητό και ποτό. Παραγγείλαμε πολλές γεύσεις και φάγαμε μέχρι σκασμού μόνο με 12€ το άτομο! Την ίδια μέρα έκλεισα τραπέζι και για την επόμενη, αυτή τη φορά για 4 άτομα. Πήγαμε και οι τέσσερις εχθές (όλοι καλοφαγάδες) μας υποδέχτηκε πάλι η ίδια κοπέλα πολύ ευγενικά και στην πορεία της βραδιάς συστηθήκαμε και πιάσαμε και κουβέντα. Παραγγείλαμε και δεύτερο γύρο και το κάθε πιάτο που ερχόταν ήταν πιο νόστιμο από το προηγούμενο.

Μερικά από τα πιάτα που πήραμε ήταν:

Γεμιστό μπιφτέκι με πατάτες
Πικάντικο μπιφτέκι
Κεφτέδες με τυρί τσένταρ
Κεφτέδες με σως BBQ
Κεφτέδες με σάλτσα ντομάτας και φέτα
Κεφτέδες κοτόπουλου με ρύζι
Κολοκυθοκεφτέδες
Ρεβυθοκεφτέδες
Σαλάτα με ρόκα και φράουλες
Ομελέτα με διαφορά λαχανικά
Παστιτσάδα από την Κέρκυρα
Πατάτες τηγανιτές ΦΡΕΣΚΕΣ
Φάβα
Τσατζίκι
Τυροκαυτερή

Όλοι μας ενθουσιαστήκαμε με τις γεύσεις, την συμπεριφορά του προσωπικού και το περιβάλλον.
Περάσαμε πολύ ωραία και σίγουρα θα πάμε ξανά!!!

Ελευθερίου Βενιζέλου 91, Νέα Σμύρνη