ΤΟ ΜΟΥΣΤΑΚΙ
Μοντέρνες ταβέρνες

Χαλάνδρι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

28 Νοε 2015

Μετά από αρκετούς μήνες απουσίας από το ask4food αποφάσισα να γράψω μια κριτική για αυτό το μαγαζί, αφ'ενος γιατί του αξίζει αλλά πάνω απ'ολα για να ευχαριστήσω την παρέα και το ask4food για τις κριτικές που μας ενημερώνουν και προτείνουν νέα μαγαζιά που αλλιώς μπορεί να μην γνωρίζαμε.

Ακριβώς αυτό είναι το Μουστάκι, ένα εστιατόριο – ψητοπωλείο που αν δεν το είχα ακούσει εδώ δεν θα το έβρισκα ποτέ αλλά και απ'εξω να πέρναγα πάλι δεν νομίζω ότι θα έμπαινα Διαβάζοντας λοιπόν τις κριτικές αποφάσισα η επόμενη έξοδο μας στο Χαλάνδρι να είναι στο Μουστάκι

3 άτομα λοιπόν κάτσαμε στο πολύ ωραίο πατάρι όπως πρότειναν και πολλοί πριν από εμένα. Πολύ ζεστός χώρος όμορφα διακοσμημένος, σαν να είσαι φιλοξενούμενος σε παλιό σπίτι. Ο σερβιτόρος πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός (μάλλον είναι ο ιδιοκτήτης) μας έδειξε τον χώρο του παταριού και καθώς ήταν άδειος καθίσαμε στο μεγάλο μοναστηριακό τραπέζι

Για αρχή μας έφερε πολύ νόστιμα και ζεστά ψωμάκια, κριτσινακια, πίτες και ένα ντιπ πολύ καυτερό (θα έπρεπε να μας το πει... ) τα οποία μας ανανέωσε και αν κατάλαβα καλά δεν τα χρεώνει

Παραγγείλαμε, σαλάτα, μανιτάρια ψητά, φάβα, μπρουσκετα, μπεργκερ, μπιφτέκι, rib eye. Όλα πάρα πολύ νόστιμα και σε τιμές απίστευτες αλλά ειδικά το μπεργκερ στα 3.80 με πατάτες τυρί και τα πάντα ήταν τσάμπα

Το μόνο αρνητικό είναι το ότι δεν έχει χύμα κρασί Αυτό ανεβάζει άσκοπα τον λογαριασμό και δεν ταιριάζει σε μοντέρνο ψητοπωλείο με καλαμάκια και μπερκερ να μην υπάρχει η επιλογή Νομίζω είναι κάτι που θα έπρεπε να λάβει σοβαρά υπ'οψη του ο ιδιοκτήτης.

01 Απρ 2016

Μετά από 4 επισκέψεις τα πράγματα είναι σίγουρα και δοκιμασμένα.
Είναι προφανές ότι για να υπάρξει τρίτη και τέταρτη φορά (τη δεύτερη τη δίνεις συχνά έτσι κι αλλιώς ως "δεύτερη ευκαιρία", όπως κάνουν πολλοί και στις εκλογές... ) περάσαμε και φάγαμε καλά τις δύο πρώτες. Το Μουστάκι είναι ένα πολύ καλό και τίμιο μαγαζί.

Αν και "ψητοπωλείο πολυτελείας" όπως θα το ονόμαζαν αρκετοί με μειωτική ίσως διάθεση, ως μεγάλο πλεονέκτημά του έχει τις σαλάτες! Ναι, τις σαλάτες. Δοκιμάστε άφοβα όποια θέλετε -σε ό, τι αφορά στην coleslaw θα την ήθελα με κάπως περισσότερη sauce.

Ως προς τα κυρίως πιάτα (λίγα και προσεγμένα) εξαιρετικό το burger. Ενδιαφέρουσες οι γεμιστές πιτούλες, άλλες με μπιφτεκάκι, άλλες με κοτόπουλο, γαρνιρισμένες με τσένταρ. Και αν και δεν φαίνεται στην αρχή, χορταστικές.

Φιλέτο γαλοπούλας πολύ νόστιμο (προσοχή, στο όριο "να στεγνώσει") και καλαμάκια εύγευστα. Κυρίως αυτά με κοτόπουλο, μετά το κεμπάπ και τρίτο το χοιρινό που πρέπει να μην έχει τόσο (και τόσα) λιπαρά κομμάτια.
Μπιφτέκι, εύγευστη, ασφαλής και ποιοτική επιλογή.

Εξαιρετικά τα κρασιά του (γαλλικά, ελληνικά, ιταλικά) σε ποτήρι -δεν έχει "χύμα" αλλά ποτήρι. Μία από τις επισκέψεις μας είχε κίνητρο ένα υπέροχο ιταλικό ροζέ.

Τιμές παραπάνω από καλές.

Τρείς διαφορετικοί χώροι, όχι μεγάλοι αλλά επαρκείς. Έξω όταν έχει καλό καιρό, μέσα ισόγειο για τρεις-τέσσερεις παρέες, και πάνω για καπνιστές (κυρίως) σε ένα πολύ όμορφα διακοσμημένο χώρο.
Έχει και μια αυλή/κήπο για το καλοκαίρι, αλλά δεν έχουμε πάει, ίσως την επόμενη φορά αν έχει ανοίξει.

Οι άνθρωποί του είναι ευγενείς και γνώστες του προϊόντος. Ξέρουν τι λένε και είναι ενημερωμένοι για τα πιάτα, τις γεύσεις και τα κρασιά.

15 Οκτ 2015

Το είχαμε δει πολλές φορές, αλλά ποτέ δεν έτυχε να κάτσουμε. Έτσι Παρασκευή βράδυ σκεφτόμασταν που να πάμε πηγαίνοντας προς το Wasabi θυμηθήκαμε το ΜΟΥSΤΑΚΙ και είπαμε να κάτσουμε. Η ώρα ήταν περασμένη σχετικά (22:30) και δεν είχε πολύ κόσμο (2-3 παρέες). Κάτσαμε μέσα, όπου ο χώρος είναι ευχάριστος. Δεν θυμίζει με τίποτα σουβλατζίδικό ή ψητοπωλείο. Περισσότερο φέρνει σε bar-restaurant.

Ακόμα πιο ωραίος (όπου με ξενάγησε ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης) χώρος είναι στο όροφο. Πολύ ωραία ατμόσφαιρα με τα κρασιά να δεσπόζουν και το όλο σκηνικό να δημιουργεί μια ζεστή αίσθηση. Σίγουρα θα πάμε τον χειμώνα.

Τέλος έχει και 2 αυλές για το καλοκαίρι, την μπροστά που φαίνεται (αφού είναι η είσοδος) και μια αυλή στο πίσω μέρος.

Με το που καθίσαμε μας έφεραν ψωμάκια και εμφιαλωμένο νερό, χωρίς χρέωση, τους καταλόγους και μας ενημέρωσαν για τα πιάτα ημέρας. Ο κατάλογος έχει τα "κλασσικά" σουβλάκια και ορισμένα πιάτα ψητά. Πρώτη θετική εντύπωση η πολύ χαμηλές τιμές των ποτών. Πραγματικά χαμηλές όμως, π. χ. ποτήρι Moscato D'Asti €3.5, Cocktails €3.5! Η αλήθεια είναι ότι η ποικιλία των ποτών και κρασιών που προσφέρονται δεν συνάδουν με αυτό που έχουμε στο μυαλό μας για ψητοπωλείο και αποτέλεσαν μια ευχάριστη έκπληξη.

Από φαγητό, δεν πήραμε πολλά, οπότε μέχρι την επόμενη επίσκεψη έχουμε και λέμε:

- Κολοκυθοκεφτέδες με γιαούρτι δυόσμου: Νοστιμότατοι, διαφορετικοί από όσους έχω συνηθίσει, αφού είχαν λιγότερο τυρί και περισσότερο κολοκύθι. Η σως γιαουρτιού πολύ δροσερή και ταίριαζε γάντι.

- Ψητά λαχανικα σχάρας: Κολοκύθι, Μελιτζάνα και μανιτάρι. Όλα πολύ σωστά ψημένα (αφού ήταν κομμένα λεπτά όπως πρέπει) και γευστικά.

- Σνίτζελ γαλοπούλας με πατάτες σωτέ: Ήταν πιάτο ημέρας (μην το ψάξετε στον κατάλογο). Απλά εξαιρετικό! Τέλεια κρούστα, τραγανή χωρίς καθόλου λαδίλα και το κρέας μαλακό και νόστιμο. Οι πατάτες ήταν γευστικές με μια ελαφριά επίγευση βουτύρου στο τέλος. Πιάτο που παίρνει άνετα 4 στην γεύση.

- Κοντοσούβλι χοιρινό: Νόστιμο αλλά δεν με εντυπωσίασε. Το ψήνουν εκείνη την ώρα, οπότε ήρθε ζεστό, ζουμερό και σωστά ψημένο... αλλά ορισμένα κομμάτια ήταν σκληρά.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά σιμιγδαλένιο, ο οποίος ήταν νοστιμότατος και είχε ένα ωραίο άρωμα πορτοκαλιού.

Πάρα πολύ θετική εντύπωση μας έκανε η ευγένεια όλου του προσωπικού. Ο σερβιτόρος ήταν πρόθυμος και γρήγορος. Ο ιδιοκτήτης ήρθε 2 φορές να μας ρωτήσει εάν είναι όλα ΟΚ και επειδή ενδιαφέρθηκα για την κάβα του, μου εξήγησε κάποια πράγματα και με ξενάγησε και στο υπόλοιπο χώρο. Οι 2 ψήστες μας ρώτησαν εάν είναι όλα ΟΚ και εάν θα θέλαμε κάτι διαφορετικό. Τους είπα για το κοντοσούβλι, μου ζήτησαν συγνώμη και προσφέρθηκαν να το αντικαταστήσουν, αλλά αρνήθηκα. Πραγματικά με κέρδισε η ευγένεια και η προθυμία για να περάσουμε καλά. Σίγουρα θα ξαναπάμε!!

Το σύνολο με τα ανωτέρω 4 πιάτα και με ένα ποτήρι Moscato D'Asti και ένα ποτήρι απόσταγμα Ροδίτη (Μπαμπατζιμ) ήρθε στα €37.5, τιμή μου βρίσκω πολύ λογική (έως και χαμηλή) για αυτά που φάγαμε σε ποιότητα και ποσότητα. Συνολικά πολύ θετικές εντυπώσεις και επιφυλάσσομαι σε μελλοντική επίσκεψη να δοκιμάσω περισσότερα πιάτα.

19 Δεκ 2015

Επηρεασμένη από τις πολύ καλές κριτικές και τη βαθμολογία που είχε στο ask4food το εν λόγω εστιατόριο προέτρεψα τους φίλους μου να το επισκεφτούμε βράδυ Σαββάτου (πρόσφατα).

Η ευγένεια και η εξυπηρέτηση ήταν ευπρόσδεκτη αλλά κάπως υπερβολική για ένα απλό ψητοπωλείο, όπως φάνηκε στη συνέχεια. Δεν έχω τίποτα με τα ψητοπωλεία, αντίθετα, θα μπορούσε να μας ικανοποιήσει, αν είχε καλή ποιότητα φαγητών. Δυστυχώς όλη η προσπάθεια εξαντλούνταν στη καλή εξυπηρέτηση και στην καλή εμφάνιση των πιάτων ( σχέδια από σάλτσα στα πιάτα).

Συγκεκριμένα το rib eye ήταν άνοστο παντελώς, με ίνες που το καθιστούσαν ιδιαίτερα σκληρό και δύσκολο στη μάσηση και οι πατάτες που το συνόδευαν ήταν περιχυμένες με μια σάλτσα άγευστη έως με κακή γεύση. Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια απλά τρώγονταν, όπως και τα μπιφτέκια γαλοπούλας, το ίδιο και οι τηγανιτές πατάτες που τα συνόδευαν.

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκά, γιατί αντιλήφθηκαν τη δυσαρέσκειά μας και ήθελαν να μας αποζημιώσουν, τα οποία ήταν σίγουρα από αυτά που φτιάχνονται από ημιέτοιμα υλικά που πουλάν στα σουπερ -μάρκετ. Πληρώσαμε 35 ευρώ για δύο rib eye, δύο μπιφτέκια, μια σαλάτα και κρασί. Δεν ήταν πολλά, αλλά φύγαμε πολύ δυσαρεστημένοι........

Λεωφ. Πεντέλης 104 & Μεταμορφώσεως 1, Χαλάνδρι