TO ΔΡΑΜΙ

Ελληνική κουζίνα

Φιλικής Εταιρίας & Λαοδίκης 22, Γλυφάδα [Χάρτης]

Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Θυμάμαι το ντεμπούτο μου στο σάιτ ότι ξεκίνησε από το Δράμι στην Αγιά Βαρβάρα, μαγαζί που δεν το γνώριζα αλλά είχε διαφημιστεί από στόμα σε στόμα. Θυμάμαι πως είχα γράψει με greeklish, είχα ενθουσιαστεί με την είσοδο μου στο σάιτ και τελικά παρέμεινα ως τώρα. Όλα έχουν up and down. Kάποτε βρίσκεις διάθεση για όλα, κάποτε βαριέσαι, κάποτε ξενερώνεις. Μια τέτοια φάση δεν ήταν μόνο η σχέση μου με το σάιτ αλλά και η σχέση μου με το Δράμι.

Ενθουσιασμός στην αρχή για κάτι που τα συνδύαζε όλα (όπως και καλά γεγονότα στην προσωπική μου ζωή), εμπιστοσύνη στη συνέχεια με κάμποσες επισκέψεις και τελικά ξενέρωμα... Αυτά όμως αφορούν το μαγαζί της Αγιάς Βαρβάρας. Όταν ξανακάνω επίσκεψη εκεί ίσως πω παραπάνω λεπτομέρειες.

Το Δράμι λοιπόν, εξαργύρωσε την φήμη του και δοκίμασε να κάνει το μεγάλο βήμα σε μια μεγάλη πιάτσα. Πολύ δύσκολος ο ανταγωνισμός αλλά και περισσότερη αίγλη το να βρίσκεσαι σε πιο in περιοχές και όχι στα πιο... "μπασκλας" (αν και εμένα προσωπικά καθόλου δεν με χαλάει) δυτικά προάστια. Ομολογώ πως ο φίλος Jim δεν είχε ενθουσιαστεί και με είχε βάλει σε σκέψεις αν πρέπει να το επισκεφθώ. Διαβάζοντας δε και την κριτική της φίλης Τίνας, φοβήθηκα ακόμα περισσότερο. Το Δράμι δεν ήταν η πρώτη μας επιλογή, συνδύαζε όμως πολλά διαφορετικά πιάτα για την παρέα, μιας και κάποιοι κάνουν διατροφή. Έτσι κάτι Bahaar, Μακαρόνι (που πρέπει επιτέλους να γράψω γι'αυτό! ) και Σαρδελάκι τα αφήσαμε για άλλη φορά.

Τρίτη 4/10 και ώρα 22.00 αποφασίσαμε 4 άτομα να κάνουμε την επίσκεψη μας μετά από μια κουραστική προπόνηση (οι 2). Νόμιζα πως το μαγαζί βρίσκεται παράλληλα από τις γραμμές του τραμ αλλά τελικά ήταν το Mezze, κάποια στιγμή θα το επισκεφθώ και αυτό. Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε, αυτό που με έβαλε σε σκέψεις ήταν πως ίσως τελικά η βραδιά μας κατέληγε σε Βατερλώ. Πολύ λίγες παρέες αναλογικά με τον πολύ μεγάλο χώρο του....

Πολύχρωμο, καθαρό μαγαζί με λευκά (στην πλειοψηφία) και κόκκινα τραπεζοκαθίσματα και ξύλινο πάτωμα. Λαδόκολλeς αντί για σουπλά και κλασικές συσκευασίες Κύκνος. Η διακόσμηση στο ίδιο στυλ με το αδελφάκι του, κουζίνα ημιανοιχτή που κάτι μπορείς να παρατηρήσεις και μπόλικες συσκευασίες με προιόντα που ήταν κάποτε νεωτερισμός στη διακόσμηση, σαν μπακάλικο. Εμένα προσωπικά μου αρέσει! Έχει από μπύρες μέχρι κακάο ΙΟΝ και γυάλες με γλυκό του κουταλιού. Το μόνο "αρνητικό" ήταν πως ο χώρος ήταν ανοιχτός και το αεράκι φυσούσε δυνατά (κάποιος ήταν κρυωμένος).

Η εξυπηρέτηση από την άλλη ήταν ΑΨΟΓΗ! Δεν ξέρω αν διάβασαν τις κριτικές και αναθεώρησαν ή αν έχουν κάποια πτώση στην πελατεία και αυτό τους έχει ταρακουνήσει, πάντως σε εμάς φέρθηκαν (ίσως και λόγω μικρής προσέλευσης) πάρα πολύ καλά. Από την ευγενική προσέγγιση των σερβιτόρων, με χαμόγελο αλλά χωρίς δουλοπρέπεια μέχρι όλες τις νόμιμες αποδείξεις τους από την πρώτη στιγμη και... το κέρασμα άλλων 250 μλ ημίγλυκου κρασιού από τον υπεύθυνο αφού μια μικρή ποσότητα από το προηγούμενο, έπεσε λόγω αέρα χωρίς να ευθύνονται αυτοί ενώ ήθελαν να μας καθαρίσουν και όλο το τραπέζι. Δεν έχω κάτι άλλο να πω, πάντως μας έκαναν να αισθανόμαστε άνετα και πολιτισμένα, λειτούργησαν πολύ καλά. Η μόνη χαζομάρα είναι στην τιμολόγηση του καταλόγου. Θεωρήσαμε χαζό πχ να κάνει κάποιο πιάτο 6.95 ευρώ, όπως και η πλειοψηφία να τιμάται έτσι... με.95.... Στρογγυλοποιείστε τα καλύτερα.

Ο κατάλογος είναι μεγάλος και με επιλογές που πραγματικά δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις! Οι φίλοι έπαθαν κοκομπλόκο και δεν ήξεραν τι να πρωτοδιαλέξουν! Παραγγείλαμε 6 πιάτα αλλά αν μπορούσαμε θα είχαμε πάρει άλλα τόσα. Χορτάσαμε με το μάτι. Υπάρχουν θαλασσινές επιλογές, αν και ποτέ δεν έχω δοκιμάσει καθώς δεν θεωρώ πως είναι στο στυλ του μαγαζιού. Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια. Χταπόδια, γαριδομακαρονάδες, γαρίδες, μπακαλιάροι κλπ. Εγώ πάντα επικεντρώνομαι στα κρεατικά. Ας δούμε τι παραγγείλαμε αυτή τη φορά, αφού κάποια στιγμή θα ξαναπάμε:

- Στην αρχή ρωτάνε αν θέλουμε ψωμί με πελτέ τομάτας. Είπαμε ναι και χρεωθήκαμε με 3.6 ευρώ για ένα αχνιστό καρβελάκι με τον πελτέ πάνω σε ξύλινη τάβλα. Οι υπόλοιποι το καθάρισαν σε χρόνο dt.

- Σαλάτα Δράμι στα 7.95 ευρώ. Πανδαισία λαχανικών με ρόκα, μαρούλι, ψητά λαχανικά και γραβιέρα Κρήτης. Τιμήθηκε δεόντως και ήταν όσο γλυκιά έπρεπε για τα γούστα μου. Αρκετή ποσότητα, φρέσκα λαχανικά και πινελιές κόκκινης πιπεριάς!

- Πατάτες Περίεργες στα 3.70 ευρώ. Στον κατάλογο αναγράφονται ως "η άλλη εκδοχή της πατάτας". Τηγανισμένες με τη φλούδα τους. Σιγά τα λάχανα. Οκ απλώς.

- Σαγανάκι τυρί στα 5.95 ευρώ.3 τριγωνικά, καλά κομμάτια. Τα 2 ήταν με κεφαλοτύρι "Κιθαιρώνος" και το άλλο με "παστέλι" φέτας. Μαστιχωτά και υπέροχα τα 2 ενώ και η φέτα ήταν αρκετά καλή με το σουσάμι. Πολύ καλή επιλογή και vfm.

- Τυρολουκουμάδες στα 6.80 ευρώ.7 νοστιμότατα τεμάχια που τα δοκίμαζα συχνά και στο αδελφάκι του. Πολύ ωραία ζύμη, όχι πολύ τραγανή, χωρίς λαδίλα και με πραγματικά πλούσια γεύση τυριού. Ίσως οι καλύτεροι που έχω δοκιμάσει. Στανταράκι.

- Πίτα μουσακά στα 6.95 ευρώ. Κατ'αρχάς πολύ ωραία παρουσίαση. Πρόκειται για μουσακά τυλιγμένο σε τραγανό φύλλο κρούστας και τριμμένη πατάτα σαν μακαρόνι style. Zουμερός κιμάς, μπεσαμέλ όση χρειάζεται για να πλαισιώσει τη συνταγή και μια ωραία αίσθηση τυριού σαν τελική επίγευση. Άρεσε πολύ!

- Φωλιά κοτόπουλου στα 10.95 ευρώ. Περιβάλλεται περιμετρικά από φύλλο καταϊφι και μέσα υπάρχει καπνιστή μελιτζάνα, καπνιστό τυρί και ζουμερό φιλέτο κοτόπουλο. Από πάνω λίγη πάπρικα. Το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν σπάσουμε το φύλλο καταϊφι και να "παντρέψουμε" τα υλικά. Μάχη έγινε.

- Μπύρα Άλφα ποτήρι 500 μλ στα 3.70 ευρώ, παγωμένη.

- Κρασί ροζέ 500 μλ στα 4.95 ευρώ. Δεν άκουσα άσχημα λόγια.

- 2 επί 250 μλ ημίγλυκο κρασί, μου κέρασαν το δεύτερο,2.75 το 250άρι. Όπως το θυμόμουν! Άριστο, ένα κλικ καλύτερο από τα υπόλοιπα (βλέπε Φουρνομαγειρέματα πχ).

- Νερό εμφιαλωμένο στα 1.90 ευρώ.

- 2 τατλού σοκολάτας στα 3.80 το καθένα. Σοκολατένιο γλυκό, τύπου πάστας. Δεν μας ξετρέλανε στην πρώτη μπουκιά αλλά τελικά ήταν ευχάριστο λόγω σοκολάτας. Σε σχέση με τα καλούδια του καταλόγου, περιμέναμε κάτι πιο νόστιμο.

* Κέρασμα σφηνάκια μαστίχας.

Σύνολο στα 66.80 ευρώ, τιμή αρκετά καλή για την προσφερόμενη σχέση ποιότητας-τιμής.

Κλείνοντας θα πω πως, το Δράμι ξαναμπήκε στις επιλογές μου. Όταν ξανακάνω επίσκεψη σε αυτό της Αγίας Βαρβάρας θα αναφερθώ στον λόγο που με έχασαν τόσα χρόνια. Κάποιες φορές είναι καλό να δίνεις δεύτερες ευκαιρίες. Οι φίλοι ικανοποιήθηκαν πλήρως, ο χώρος είναι αρκετά καλός, ενώ και η κουζίνα του είναι μέσα στα γούστα μου. Οι προδιαγραφές υπάρχουν. Η συνέπεια είναι το ζητούμενο. Ελπίζω να μην ήταν η δική μου επίσκεψη η εξαίρεση του κανόνα.

Προτείνεται... αν και δεν πρόκειται να πάω ποτέ με τον φίλο Jimaro!

Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Ένας εξαιρετικός χώρος με ανεπαρκείς γεύσεις... Είναι από εκείνες τις στιγμές που πραγματικά αισθάνεσαι αγανακτισμένος για κάποιο ατελές εγχείρημα όταν μάλιστα υπάρχουν οι προϋποθέσεις για κάτι αξιόλογο. Εν ολίγοις, ενώ έγινε μια αξιόλογη - και δαπανηρή φαντάζομαι- επένδυση στο χώρο, δεν δόθηκε αξία στα σημαντικότερα κεφάλαια που είναι το σέρβις και η κουζίνα.... εκεί υπάρχουν τσιγκουνιές και ερασιτεχνισμός... ή με το δράμι!!

Ο χώρος είναι πολύ μεγάλος χωρίς, όμως, να γίνεται κιτς!
Θυμίζει μεγάλο παντοπωλείο με ένα σωρό κουτάκια, κονσέρβες, σακιά, καλάθια σακουλάκια, ψυγεία και κουτάκια με διάφορα καλούδια!
Τα ξύλινα ταβάνια και τα όμορφα χρωματισμένα, παλαιού τύπου, ξύλινα πατώματα δίνουν μεγάλη ζεστασιά στον αχανή χώρο!
Η αποκριάτικη διακόσμηση είναι όμορφη και πλούσια!

Θα στεκόμουν περισσότερο σε λεπτομέρειες του χώρου, όπως οι όμορφες παραδοσιακές ζυγαριές, και όχι μόνο, εάν τηρούνταν οι υπόλοιπες προδιαγραφές.
Είναι γνωστό ότι γράφουμε με περισσότερο κέφι για ανάλυση όταν φύγουμε ικανοποιημένοι από την κουζίνα και το σέρβις, εκτός εάν είμαστε, φύσει, τελείως μαζόχες.

Από την άλλη πλευρά, φαντάζομαι ότι οι πολύ έμπιστοι χρήστες, που έκριναν τα φαγητά του εστιατορίου ως ικανοποιητικά, σίγουρα θα στάθηκαν ΤΟΤΕ πιο τυχεροί, ή μπορεί εντωμεταξύ να έχει αλλάξει ο μάγειρας. Ακόμη, επειδή ο κατάλογος με το μενού είναι πολύ μεγάλος, ίσως εμείς να μην κάναμε τις πιο αντιπροσωπευτικές τους επιλογές.....
Παράλληλα, θεωρώ ότι τα γαστρονομικά δρώμενα, όπως και τα ιστορικά, θα πρέπει να κρίνονται στην ώρα τους!
Εγώ, λοιπόν, μιλάω για την, μόλις πριν λίγων ημερών, καθημερινή Δευτέρας, επίσκεψη μου στο "Δράμι".

Το φαγητό, κατά τη γνώμη μου, είναι άγευστο και οι γεύσεις θυμίζουν εποχή Τσελεμεντέ, βουκολικές, δυσδιάκριτες και άτεχνες. Τα υλικά, έτσι όπως έρχονται μπουρδουκλομένα, δεν με άφησαν να καταλάβω εάν είναι φρέσκα αλλά, πάντως, παρενέργειες δεν υπήρξαν... Είναι κρίμα να υπάρχει τόση αστοχία στις γεύσεις, καθώς τα φαγητά έρχονται μέσα σε υπέροχα σκεύη και με πολύ φαντασία παρουσιασμένα!

Τα περισσότερα από τα πιάτα που πήραμε, εκτός από την σαλάτα, έμειναν σχεδόν ανέγγιχτα...!!
Ο καλός ο μάγειρας ή σεφ θα πρέπει να είναι πανταχού παρών και να Αμοίβεται κύριοι της εστίασης!!!!

Αλλιώς, καλύτερα να λειτουργούσε το μαγαζί σαν ένα σύγχρονο μπακάλικο, από την στιγμή μάλιστα που το στήσιμο του χώρου συνηγορεί σε κάτι τέτοιο!

Επιπλέον, οι ονομασίες των πιάτων είναι τόσο "ξεσηκωτικές" που η απογοήτευση μας ήταν διπλάσια αφού δοκιμάσαμε το περιεχόμενο!!

Τα τραπέζια είναι όμορφα ταχτοποιημένα στον χώρο και διακοσμημένα με όμορφες λεπτομέρειες όπως οι χαρτοπετσέτες που είναι τοποθετημένες μέσα στα γνωστά κόκκινα κουτάκια πελτέ "Κύκνος'. Γενικά, η εν λόγω εταιρεία είναι αρκετά δημοφιλής στο εστιατόριο αυτό, κάτι σαν σπόνσορας... Λόγου χάρη το ψωμί στην αρχή έρχεται με ντιπ από σκέτο πελτέ ντομάτας "Κύκνος" ( εντελώς άσχετο για καλοσώρισμα που χρεώνεται κιόλα). Χάθηκε βρε παιδιά μια αξιόλογη αλοιφή, κάποια από εκείνες που φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν στα όμορφα ραφάκια σας.. ??

Το σέρβις ανεπαρκές, με λαϊκούς αστεϊσμούς, χωρίς στολές (με τζινάκια και φούτερ, σε σημείο που δεν διακρίνεται ο πελάτης από τον σερβιτόρο.. ) και, σίγουρα, όχι επαγγελματίες της εστίασης, δηλαδή μια κατάσταση παράταιρη με το λουσάτο σκηνικό του συγκεκριμένου χώρου!

Δοκιμάσαμε ( δύο άτομα ),

Στην αρχή μας ρώτησαν εάν θέλουμε καλωσόρισμα (! ), ψωμί και ντιπ.
Ήρθε λοιπόν ένα ζεστό, στρογγυλό, καρβελάκι ψωμιού πάνω σε έναν όμορφο δίσκο με ένα μαχαίρι συν το ντιπ από τον "στυφό" πελτέ ντομάτας " Κύκνος".!
Το είδαμε κι αυτό!!! ΕΥΡΩ 0,90 Χ 2

Το εμφιαλωμένο νερό το έφεραν αμέσως αλλά μας ρώτησαν εάν θέλουμε να το αφήσουν. Απαντήσαμε αρνητικά και το απέσυραν.

Σαλάτα Σπανακόπιτα, πρόκειται για σαλάτα με άφθονο σπανάκι, μπέικον και φέτα που σερβίρεται με μια στρογγυλή τορτίγια, με τρία κομματάκι παστής ελιάς, την οποία θρυμματίσαμε μέσα στη σαλάτα. Νόστιμη σαλάτα αλλά με κάπως πικρή γεύση.. ΕΥΡΩ 7,90

Καγιανά, ο " πεντανόστιμος ", όπως, τουλάχιστον, γράφει ο κατάλογος...., με σύγκλινο. Λάβαμε ένα "βουνό" καγιανά, τον οποίο διασκορπίσαμε στο πιάτο μας..Αγευστος και αδιάφορος! ΕΥΡΩ 5,90

Καλογεράκι Νάξου, ήρθε μια "γόνδολα" μελιτζάνας, σε ένα μακρόστενο πιάτο, με τα τυριά στοιβαγμένα πάνω από την μελιτζάνα. Μετά τις δύο μπουκιές το αφήσαμε... Όταν μάλιστα τη ρωτήσαμε, ποια τυριά Νάξου τρώγαμε, η κοπέλα, που φαινόταν ότι δεν γνώριζε, μας είπε, γραβιέρα και φέτα!! ΕΥΡΩ 6,90

Σκεπαστό πιάτο, ο κατάλογος το αναφέρει ως.... "μυστηριακό πιάτο όπου γεύσεις και υφές συνδυάζονται ιδανικά... " Μέσα σε ένα όμορφο σκεύος που έκαιγε ήρθε ένα στρογγυλό συνονθύλευμα από σύγκλινο, σουτζούκι, λουκάνικο και μάλλον και τυρί. Εξαιρετική εμφάνιση, κενό γεύσης....!! Μιά- δυό μπουκιές και τέλος... ΕΥΡΩ 6,90

Γενικά, ό, τι κι αν δοκιμάσαμε, μας άφησε άσχημες εντυπώσεις και μετανιώσαμε για τα χιλιόμετρα που διανύσαμε προκειμένου να καταλήξουμε εκεί....

Μας κέρασαν ένα νόστιμο Kαζάν Nτιπί...

Οι τιμές αντικειμενικά λογικές, αλλά σε σχέση με την νοστιμάδα των πιάτων, Απαράδεκτες!!

Από τα μεγάφωνα ακούγονταν σύγχρονα αλλά και παλαιότερα λαϊκά και ελαφρολαϊκά ελληνικά τραγούδια!

Το μέρος αυτό, εάν είχε γερή κουζίνα και έμπειρο σέρβις, θα ήταν ιδανικό για να περάσει κάποιος όμορφα αλλά.....

Δεν θα επεκταθώ στα υπόλοιπα πιάτα και ποτά του καταλόγου γιατί ΔΕΝ το συστήνω!!!

Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Αν δίναμε τίτλο σε κάθε κριτική, αυτός για το Δράμι θα ήταν σίγουρα ‘’Η απομυθοποίηση του πάλαι ποτέ’’. Ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα έγραφα κριτική για το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο η οποία δεν θα ήταν το απόλυτο άριστα.
Και αυτό διότι έχοντας επισκεφθεί πάρα πολλές φορές το πρωτότοκο αδερφάκι στην Αγ. Βαρβάρα είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Το θεωρούσα τον ορισμό του μεζεδοπωλείου, τον πρωτεργάτη του μπακάλικου – μεζεδοπωλείου style, αψεγάδιαστο, ακομπλεξάριστο και τον ορισμό του vfm.

Άρα ξεκινώντας για το μικρότερο αδερφάκι, οι απαιτήσεις ήταν υψηλές λόγω εμπειρίας των ιδιοκτητών αρκετών χρόνων αλλά και λόγω Ν. Προαστίων.
Και όντως η πρώτη εντύπωση ήταν amazing!!!!!!!!!!

Σε φοβερό σημείο στην Γλυφάδα, όχι μέσα στο πλήθος των κεντρικών μαγαζιών, λίγο μετά από το ‘’Food mafia’’, και δεξιά από την ανάμνηση των εφηβικών μου χρόνων για την εκπληκτική βάφλα του ‘’Queen burger’’.

Μαγαζί γωνία όπως ακριβώς η θέση του αποπνέει φρεσκάδα και ζωντάνια. Εύκολο parking, τραπέζια μέσα και έξω στο γνωστό στυλ ψάθινης καρέκλας (εδώ κόκκινης αντί για άσπρη) με άσπρο ξύλινο τραπέζι με τοποθετημένα επάνω τα σερβίτσια και τα ποτήρια, με τις χαρτοπετσέτες σε τσίγκινο κουτάκι πελτέ.
Τζάμια με λίγη ξύλινη επένδυση πέριξ του χώρου, ανοιγόμενη οροφή, πολλά - πολλά μεταλλικά σποτάκια για άπλετο φως το βράδυ και επενδυμένο με ξύλο δάπεδο.

Από κει και πέρα στα υπόλοιπα κυριαρχεί υπέροχα το vintage. Θύμισες παρελθόντος με παλιά ψυγεία - καταψύκτες, ζυγαριές, δράμια, προϊόντα παντοπωλείου από γλυκά του κουταλιού αλλά και τοματοπελτέ ‘’Κύκνος’’, ζαμπονάκια ‘’dakor’’, ζάχαρες, παλιές συσκευασίες ‘’αλφα’’ και ‘’φιξ’’, ελαιόλαδα, καφέδες, γλυκά του κουταλιού σε υπέροχα βάζα, γλειφιτζούρια, τουρσιά και πολλά άλλα.
Το παιχνίδισμα του ματιού συνεχίστηκε με την παρουσίαση των πιάτων που ήταν χάρμα οφθαλμών.

Ψωμί ολόκληρο με λίγο λαδάκι και ρίγανη πάνω σε ξύλινη τάβλα και σε ειδική υποδοχή ο τοματοπελτές με κάπαρη, για καλωσόρισμα.
Υπέροχη σαλάτα δράμι με ρόκα μαρούλι, ψητά λαχανικά sauce μουσταρδάτη με μπαλσάμικο και φλοίδες γραβιέρας σε σχήμα πυραμίδας.
Καγιανάς με σύγκλινο Μάνης, ψιλοκομμένη τομάτα και αυγά σε σχήμα Κολοσσαίου, η γνωστή υπέροχη στραπατσάδα ή μεζές της κατοχής.

Τηγανιά κοτόπουλου με μοσχολέμονο και λωρίδες κόκκινης πιπεριάς, υπέροχα ψημένα τα κομμάτια κοτόπουλου και σάλτσα για πολλές βούτες. Παρουσιασμένο σε μαντεμένιο τηγανάκι.

Μπουγουρντί και αυτό σε μαντεμένιο τηγάνι, με ψιλοκομμένη τομάτα πιπεριά και φέτα. Μόνο η παρουσίαση άξιζε. Άνευρος μεζές, με την γεύση της φέτας να υπερτερεί των άλλων υλικών και με καθόλου κάψα. Είπαμε δεν φτάνει κανείς το μπουγουρντί στη Β. Ελλάδα αλλά όχι και σε τέτοιο σημείο.

Μπριζολάκια χοιρινά 3 τον αριθμό ζουμερά καλοψημένα να γλύφεις τα δάκτυλά σου πάνω σε αραβική πίτα με πατάτες χεράτες, καλά τηγανισμένες και 2 sauce, μουστάρδα γλυκιά και πάπρικα.

Μπιφτεκάκια με κιμαδίσια και όχι ψωμένια γεύση, αρκετά βότανα και μυρωδικά, τις ίδιες sauce και συνοδεία πατατών. Παρουσίαση τα 3 σε παράταξη και το 4ο ανάμεσα σε μικρά πιτάκια με τομάτα και ρόκα. Απλά υπέροχα.
Κοντοσούβλι Μετσόβου, χοιρινά κομμάτια μαριναρισμένα υπέροχα, ψημένα μαζί με κρεμμύδι, πιπέρια και τομάτα. Παρουσίαση σε μεγάλη σούβλα μέσα σε κεραμίδι. Με το που ήρθε στο τραπέζι, ο σερβιτόρος αφαίρεσε τη σούβλα και άφησε τα κομμάτια στο κεραμίδι τα οποία βέβαια εξαφανιστήκαν αμέσως.

Στο τέλος ήρθαν υπέροχα γλυκά. Τουλάχιστον τα 3 από τα 4. Εκμέκ σοκολάτα ομολογώ αυτή την παραλλαγή δεν την είχα δοκιμάσει, άνετα έτρωγα όλο το ταψί.
Φοβερό καζάν ντιπί μεγάλο κομμάτι, με έντονη την μυρωδιά του βουβαλίσιου γάλατος και σωστά καμένο στην επάνω πλευρά.

Καρυδόπιτα γευστικότατη με στρώσεις σοκολάτας σεράνο ανάμεσα.
Αδιάφορη έως κακή σοκολατόπιτα με πολύ σκληρή τη σοκολάτα που περιείχε. Μάλλον κάτι πήγε στραβά στην παρασκευή.

Και θα αναρωτηθεί ο αναγνώστης: ‘’Μέχρι τώρα δεν διάβασα κάτι άσχημο, προς τι η απογοήτευση;’’

Έχουμε και λέμε:
- Το νερό προσγειώθηκε στο τραπέζι, φουλ εμφιαλωμένο και ανοίχτηκε πριν προλάβουμε να μιλήσουμε, χρεώθηκε δε 1,9 ευρώ.

- Τα 2 ψωμιά που ήρθαν στο τραπέζι δεν ήταν της ημέρας αλλά ξαναζεσταμένα στον φούρνο. Χρεώθηκαν 0,90 ευρώ το άτομο. Η δε sauce του καλωσορίσματος ξεχάστηκε και ήρθε όταν την ζητήσαμε.

- Το service ήταν απαράδεκτο. Ο υπεύθυνος καταστήματος αρκετές φορές συνελήφθη να βρίσκεται μάλλον σε άλλο μαγαζί. Η χαριτωμένη ξανθούλα που έπαιρνε την παραγγελία, στο τέλος έφερε λάθος ρέστα και ξέχασε να μας φέρει το κέρασμα του μαγαζιού που απότι είδα στα άλλα τραπέζια ήταν γρανίτες λεμόνι και φράουλα και σφηνάκια μαστίχας. Στα δε παιδιά φέρναν γλειφιτζούρια.

- Το τσιγάρο ενώ υπήρχαν διακριτικές πινακίδες περι απαγόρευσης, ήταν στα φόρτε του. Και άντε να δικαιολογήσω ότι όλη η τζαμαρία ήταν ανοιχτή, όταν όμως καπνίζουν οι περισσότεροι υπάρχει πρόβλημα.

- Οι τιμές ψηλότερες σε σχέση με το παρελθόν, προφανώς όλος ο ΦΠΑ πήγε στον πελάτη. Σαλάτες στα 7,9 ευρώ, ορεκτικά από 4,9 – 7, 9 ευρώ και τα κυρίως από 8,9 – 11,9 ευρώ.

Είπα και στην αρχή, οι επιδιώξεις μου ήταν υψηλότατες και δεν ικανοποιήθηκα τόσο εγώ όσο και η γυναίκα μου που το είχε top of the tops.
Σημάδια που είχαν φανεί το τελευταίο διάστημα και στο μαγαζί της Αγ. Βαρβάρας αλλά τότε θεώρησα τυχαίο το γεγονός.

Το Δράμι για μένα έκανε τον κύκλο του και ότι ήταν να δώσει το έδωσε. Θεωρώ ότι οι παλιοί θαμώνες του θα απογοητευτούν, αντίθετα με τους καινούριους που μάλλον θα το κάνουν στέκι.
Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν έχεις great expectations για κάτι και αυτό το κάτι είναι αλλού, κινείται σε άλλο επίπεδο.

4 ατομα με κρατηση (ευτυχως) καθως ηταν μεσα στα Χριστουγεννα 2015

το μαγαζι παντελως γεματο με ομοργ\φη ατμοσφαιρα μεζεδοπωλειου

Ειχα ενημερωθει για τα πιατα τους και η παραγγελια μας ηταν

ΟΡΕΚΤΙΚΑ

1. «μποχτσαδακια» Χ 11.90
2. «κλεφτικο του μωρια» Χ 9.90
3. «βλαχικο» Χ 9.90
4. «κεμπαπ πολιτικο» Χ 8.90

Νομιζω οτι το κοστος ηταν κοντα σταα 75ευρω με τα ποτα.

οτι πιατο κυριως ειχαμε παρει που ειχε κοτοπουλο + την φωλια ηταν υπεροχο

θα ξαναπαμε σιγουρα

Αυγ

Σάββατο βράδυ 22 Αυγούστου πήγαμε στο Δράμι της Γλυφάδας. Σημειώνω ότι στο άλλο μαγαζί (Δράμι στην Αγ. Βαρβάρα) έχω κάνει τουλάχιστον 5-6 επισκέψεις το χεμώνα, άρα το μενού/τιμές/ατμόσφαιρα του ΔΡΑΜΙ μου είναι γνωστή.
Ο λόγος που μέχρι τώρα δεν έχω γράψει κριτική για το ΔΡΑΜΙ της Αγ. Βαρβάρας είναι η άποψή μου ότι κριτικές θα αναρτώ μετά από -τουλάχιστον-3-4 επισκέψεις...

Στο δια ταύτα λοιπόν, 6 άτομα στο ΔΡΑΜΙ Γλυφάδας: καταρχήν ο χώρος είναι πολύ όμορφος και με ιδιαίτερη διακόσμηση (όχι φανταχτερή αλλά έξυπνα πρωτότυπη, ζεστή και ευχάριστη) βέβαια μέτρησε επιπλέον θετικά το ότι μας είχαν δώσει ένα πολύ ωραίο και άνετο τραπέζι -είχα κάνει κράτηση για 6 και το τραπέζι μας ήταν 10άρι οπότε η άνεση που είχαμε δίνει το 4 στη βαθμολογία του χώρου.

Με το που μπήκαμε αμέσως ήρθε ο χαμογελαστός σερβιτόρος να φέρει νερό (φάουλ το εμφιαλωμένο νερό - όπως έχω ξαναγράψει το νερό βρύσης μια χαρά είναι... και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να χρεωνόμαστε το νερό που καταναλώνουμε στην Ελλάδα) και να ζητήσει να μας εξυπηρετήσει.

Παραγγείλαμε τη Σαλάτα Δραμι και τη χωριάτικη οι οποίες ήταν εξαιρετικές (και σε ποσότητα και σε εμφάνιση αλλά και σε γεύση). Φρέσκα υλικά, οι ντομάτες με φοβερό άρωμα και γλύκα συν τα "μπαστούνια" τυριού φέτας που είναι φρυγανισμένα με σουσάμι και απογειώνουν τη χωριάτικη (ΟΚ τα υλικά της χωριάτικης είναι και στην εποχή τους, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι παντού βρίσκεις τα καλύτερα).

Δύο "πατάτες πειραγμένες" σερβιρισμένες στη σέσουλα (αυτή τη φορά μου φάνηκαν λίγο πιο ¨αρπαγμένες" στο τηγάνι αλλά μικρό το κακό -δεν έμεινε ούτε μία.

Μία σκεπαστή πίτα με σουτζούκι, τυριά και λοιπά αλλαντικά μέσα, πάρα πολύ νόστιμη...

Ένα κοντοσούβλι (πολύ νόστιμο και ζουμερό με όλους τους χυμούς του το κρέας σερβιρισμένο στο πολύ όμορφο πυρίμαχο σκεύος (ίδεν είμαι σίγουρη για το μέγεθος της μερίδας, ίσως θα έπρεπε να έχει κάτι παραπάνω??? ή επειδή είμαι φαγού δε χορταίνω?? ή μήπως θα επρεπε στις εποχές που διανύουμε να προσάρμοζε προς τα κάτω την τιμή του???).
Μία μερίδα με κοτόπουλο φιλέτο, ομοίως πάρα πολύ νόστιμο και τρυφερό το κρέας.

Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με περίπου 2,5 Kgr κρασί μοσχοφίλερο χύμα πολύ καλό και ευκολόπιοτο (αρχικά πήραμε ροδίτη αλλά δε μας ικανοποίησε σαν γεύση και το αλλάξαμε) συν δύο ποτήρια μπύρες.

Στο τέλος μας κέρασαν τη γρανίτα τους που προσφέρει την απόλυτη δροσιά τώρα το καλοκαίρι...

Ολα τα παραπάνω αναλογούσαν σε Euro 16,00/άτομο, ποσό που δεν λες ότι ξεφεύγει από τη λογική δαπάνης γεύματος -σημειώνω όμως ότι γενικώς είμασταν προσεκτικοί με την παραγγελία μας και δύο κυρίες της παρέας απλώς τσίμπησαν.... Το 3άρι στο vfm οφείλεται στο ότι οι τιμές -στα κυρίως πιάτα- μπορούν να κατέβουν λίγο -δεδομένου ότι τα περισσότερα κυρίως πιάτα δεν έχουν κάτι να τα συνοδεύει πχ. πατάτες, ρύζι κλπ- σε συνάρτηση πάντα με την εποχή που ζούμε.

Φυσικά και θα συνεχίσω να επισκέπτομαι το ΔΡΑΜΙ (είτε Αγ. Βαρβάρας είτε Γλυφάδας) αφού είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από τις γεύσεις και το service γενικότερα.

Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Εξαιρετικά ευχάριστος χώρος εσωτερικά,. θυμίζει παλιό, μεγάλο, ψηλοτάβανο μπακάλικο.
Το προσωπικό σε συνεχές τρέξιμο και εξυπηρετικό.

Αρχικά σας περιμένει ένα φρεσκότατο καρβέλι με dip ντομάτας (πελτές το κύριο συστατικό).

Η χωριάτικη σαλάτα εύγευστη με σχετική αστοχία την παναρισμένη φέτα με σουσάμι και μέλι.

Εξαιρετικές οι πατάτες "περίεργες", τραγανές με την φλούδα όπως και οι φλογέρες καισαρείας (με διακριτικό τον παστουρμά).

Οι τυρολουκουμάδες, πιθανότατα λόγω επιλογής τυριών (;;) υπερβολικά λαστιχωτοί,
σχετικά άνοστοι καθώς τους έλειπε το σχετικό καρύκευμα.

Τα φιλετάκια σε λαδόκολλα ήταν στεγνά και παραψημένα.

Το κοντοσούβλι ζουμερότατο, τρυφερό, συνδυασμένο πετυχημένα με τα παρεμβαλλόμενα κομμάτια πιπεριάς.

Το βλάχικό κοτόπουλο επίσης τρυφερό και νοστιμότατο.

Στο τέλος η γρανίτα gratis μεν αλλά προχειροφτιαγμένη στη μηχανή (πιθανότατα χημική γρανίτα).

Δεν έιχαμε χώρο για τα γλυκά τους!!

Μην παρασυρθείτε στην παραγγελία σας, οι μερίδες είναι μεγάλες και ο πρώιμος κορεσμός καραδοκεί.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, και επιφυλάσσομαι να δοκιμάσω αυτά που έβαλα στο μάτι στην επικείμενη μου επίσκεψη... σύντομα!!

Αυγ

Πήγαμε για πρώτη φορά στο Δράμι την Κυριακή 26/7 το απόγευμα.
Το μαγαζί είχε άλλες δύο παρέες.
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, ειδικά το καλοκαίρι που είναι ανοιχτές και οι τζαμαρίες.

Ήμασταν δύο άτομα και πήραμε:

Πατάτες Περίεργες - Πατάτες τηγανιτές με τη φλούδα. Όταν είδα την τιμή στράβωσα λίγο αλλά η μερίδα ήταν μεγάλη και ήταν νόστιμες. (3.60€)

Φωλιά απο κανταίφι με κοτόπουλο. Δεν ήταν κακό αλλά δε θα το έπαιρνα ξανά. Ακριβό (10.5€).

Φιλετάκια κοτόπουλο στη σχάρα με πατάτες τηγανιτές. Καλή ποσότητα ζουμερό και νόστιμο. (8.90€)

Τυροκαθτερή. Και η τυροκαυτερή μου φάνηκε ακριβή στον κατάλογο, αλλά ήταν νόστιμη και κυρίως χειροποίητη.

Ήπιαμε ένα 100ρι χυμα τσίπουρο και δύο 100ρια τσίπουρο με γλυκάνισο. (9€)

'Όταν καθίσαμε μας έφεραν ένα μικρό καρβελάκι φρέσκο ψωμί και ένα dip ντομάτας (δε μου άρεσε γιατί ήταν πελτές) και εμφιαλωμένο νερό το οποίο και δεν πήραμε, ζητήσαμε κανάτα. (1.80€)
Στο τέλος μας κέρασαν από μια γρανίτα λεμόνι.

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω να πω κάτι, καθώς το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο, άρα όλα ήρθαν γρήγορα και στην ώρα τους.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 39€, χορτάσαμε και πήραμε και πακέτο ότι έμεινε.

Ο μόνος λόγος που έχω βάλει 1 στο Value for money και στην εξυπηρέτηση, είναι η απόδειξη που δε μας ήρθε ποτέ. Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό μας ήρθε ένα τυπωμένο δελτίο παραγγελίας και χρειάστηκε να ζητήσουμε ξανά για την απόδειξη.
Με το ΦΠΑ στην εστίαση στο 23% και με όσα γίνονται γύρω μας είναι απαράδεκτο μαγαζί να μην κόβει απόδειξη.

Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Το δράμι ειναι νομίζω πολύ ειλικρινές σ´ αυτό που προσφέρει. Απλές γευσεις, του τότε πασπαλισμένες με μια μικρή δόση του σήμερα.

Ο χώρος πραγματικά πολύ όμορφος, θυμίζει μπακάλικο της δεκαετίας του '50 με ιδιαίτερη προσοχή στη λεπτομέρεια

Ο σερβιτόρος ευγενέστατα μας ρώτησε αν επιθυμούμε ψωμί και νερό (εμφιαλωμένο) Το καρβελάκι ήρθε ολόκληρο, άκοπο και συνοδεία πελτέ-γλυκός και ευχάριστος- όχι τόσο όξινος όπως τον ξέρουμε.

Παραγγείλαμε τυροκαυτερή η οποία ήταν ελαφρώς ζεστή και εκτός από φέτα είχε κάτι σε κίτρινο τυρί(αυτή την αίσθηση μου έδωσε)

Πιτάκια Καισαρείας: χωριάτικο φύλλο, τέλειες ισορροπίες σε τυρί και παστουρμα, πολυ καλοφτιαγμένο πιάτο

Πατάτες τηγανιτές με τη φλούδα τους(όλοι το έχουμε φάει κάπου αυτό)

Κολοκυθοκεφτέδες: πεντανόστιμοι, ζουμεροί, το τηγάνι το χειρίζονται πολύ καλά!!

Χοιρινά ρολά με γέμιση μετσοβόνε λιαστής: πολύ ζουμερο και ωραίες εντάσεις στο πιάτο

Κων/πολίτικο: λεπτές φέτες χοιρινού(κάτι σαν γύρος) καλό, αλλά τα προηγούμενα πιάτα κλεψαν τη παράσταση.

Να σημειώσω οτι τα πιάτα έρχονται σε εξαιρετικής αισθητικής σκέυη (μπακιρένιοι δίσκοι, σέσουλες) κτλ. Χορταίνεις από γευση και παρουσίαση!

Όλα αυτά και 1/2 κιλό κρασι (ποικιλίες ακόμη και στο χύμα) και δώσαμε 48 ευρω.
Πάρα πολύ καλά γιατί φάγαμε εξαιρετικό φαγητό, μας προσέξαν πάρα πολύ στο σέρβις και μας κεράσαν και γλυκάκι αφού μας ρωτήσαν τί προτιμάμε (προφιτερόλ, κουταλιού ή υποβρύχιο)

Σίγουρα μας κέρδισε, σίγουρα θα ξαναπάμε.

Ιούλ

Οι μακροσκελείς αρνητικές κριτικές προφανώς είναι στημένες. Είμαι σε μια παρέα που πάμε κάθε 15 ημέρες σε διαφορετικό μεζεδοπωλείο εδώ και αρκετά χρόνια. Συνεπώς έχουμε σημεία σύγκρισης και μπορούμε να διακρίνουμε ένα καλό μαγαζί από ένα κακό.
Το "Δράμι" λοιπόν, είναι ένα εξαιρετικό μαγαζί. Η εξυπηρέτηση άμεση και με ευγενικούς ανθρώπους που κάθονται stand by όλη την ώρα και παρακολουθούν τους πελάτες, χωρίς έτσι να χρειάζεται να φωνάξεις κάποιον.

Το φαγητό του, είναι επίσης εξαιρετικό, ανταποκρίνεται στις περιγραφές και είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο που έχουμε επισκεφτεί μέχρι σήμερα.
Πήραμε: τυροκαυτερή, φιλετάκια μοσχαρίσια, τηγανιά χοιρινή, καλογεράκι Νάξου, κολοκυθάκια τηγανητά και βέβαια ψωμί με πελτέ. Το κρασί εξαιρετικό και μάλιστα για το λευκό, μας έβαλαν τρία διαφορετικά για να δοκιμάσουμε!!

Στο τέλος ήρθε γλυκό με παγωτό και σφηνάκι μαστίχα. Πληρώσαμε 4 άτομα: 70 ευρώ.
Μην πιστεύετε βαθυστόχαστες αναλύσεις από διάφορους γιατί είναι στημένες από τον ανταγωνισμό του μαγαζιού που κατηγορούν. Ο καλύτερος τρόπος είναι η προσωπική εμπειρία, που θα αποδείξει αν το μαγαζί ταιριάζει με τα γούστα σας.

Χρήσιμη;
Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Τυχαία βρεθήκα στην περιοχή της αγαπημένης μου γλυφάδας με παρέα 3 φίλων και αποφασίσαμε να φάμε στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Ο χώρος πάρα πολύ ωραίος και η μουσικές επιλογές επίσης! Παρόλο που ήταν παρασκευή πήγαμε νωρίς κατά τις 7:30 και είχε άλλες 2 παρεΐτσες.

Κανείς θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει πολύχρωμο και ζεστό σαν μαγαζί! Όσον αφορά τον σερβιτόρο ευγενικός αλλά χανόταν για μερικές στιγμές...

Παραγγείλαμε μια σαλάτα Ανδρονίκη με ρόκα και χαλούμι πολύ δροσιστική (7,20 ευρώ), τυρολουκουμάδες (ήταν λίγο παραπάνω το λάδι τους) (6,10), μια χοιρινή τηγανιά (7,9) καλή, κολοκυθοκεφτέδες (5,20) πολύ νόστιμοι, ένα μωσαικό με κομμάτια από χοιρινό εντυπωσιακό στο μάτι αλλά το θέλαμε με λιγότερο αλάτι (7,90) και ένα βυζαντινό μοσχαράκι (10,30) πολύ νόστιμο και για κυρίως ένα κιλό παϊδάκια αρνίσια γάλακτος 30,00 Μαζί με 3 μπύρες ο λογαριασμός ήρθε στα 83,60. Σχετικά ακριβούτσικο θα έλεγα... για αυτά που προσφέρει!

Θα ξαναπήγαινα αν δεν είχα άλλη επιλογή... δεν ήταν άσχημα!