Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

Ψαροταβέρνες
14/2 Ερωτευμένοι με τη θάλασσα - 20% έκπτωση στη Νέα Ερυθραία
Ε/Γ Ταξιδεύοντας... στα βόρεια. Ναυπηγήσαμε νέο πλοίο.
Ώρες λειτουργίας
Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
12:00 - 01:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στη Νέα Ερυθραία ξεκίνησε να λειτουργεί το δίδυμο εστιατόριο της γνωστής ψαροταβέρνας Ε/Γ Ταξιδεύοντας που εδρεύει στο Κερατσίνι από το 2002. Ο στόχος μας είναι να διατηρήσουμε το ζεστό, φιλικό και διακριτικό στέκι όπου κυρίαρχο ρόλο έχει ο πελάτης μας. Επιδίωξή μας είναι οι επισκέπτες μας να γευτούν τους πιο εκλεκτούς και φρέσκους θησαυρούς της νησιωτικής Ελλάδας σε πολύ ρεαλιστικές τιμές. Η πρώτη ύλη είναι φρέσκια και όσο πιο απλά μαγειρεμένη τόσο καλύτερα. "Το ζωντανό είναι καλύτερο από το φρέσκο" όπως λένε και οι ψαράδες φίλοι μας.

Πως θα το βρείτε
  Ευαγγελιστρίας 36, Νέα Ερυθραία
  210 6201572
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Έχοντας επισκεφθεί ήδη αρκετές φορές το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ στο Κερατσίνι (από τη Νέα Σμύρνη όπου κατοικοεδρεύω σκάρτα 20 λεπτά δρόμος) και έχοντας γνωρίσει και εκτιμήσει την κουζίνα του, ήμουν περίεργος να δω τι με περίμενε στο

ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ στη Νέα Ερυθραία. Η πρώτη διαπίστωση φθάνοντας μετά από μιάμιση σχεδόν ώρα ήταν ότι η ιδέα της νέας εγκατάστασης στα βόρεια προάστια ήταν απόλυτα δικαιολογημένη. Εδώ υπάρχει κόσμος που έχει ακόμα χρήμα να ξοδέψει και το κάνει ευχαρίστως, όταν ξέρει ότι θα φάει καλά σε ένα προσεγμένο περιβάλλον.

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ βρίσκεται κάπως απόμερα, σ’ έναν ήσυχο δρόμο κοντά στη Χαρ. Τρικούπη, ο οποίος προσφέρει αρχικά την ευχάριστη έκπληξη της άνετης στάθμευσης (σχεδόν) μπροστά στο μαγαζί. Ο χώρος είναι άνετος και φωτεινός, καλοφτιαγμένος χωρίς υπερβολές, με σωστή διαρρύθμιση, βολικά τραπέζια και καθίσματα και art de la table αντάξια του σημείου όπου βρίσκεται. Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να καθιερωθεί ως ΤΟ ψαρομάγαζο των Β. Π., δεδομένου ότι μετέφερε, επαυξημένη μάλιστα, την ποιότητα και την ποικιλία των μεζέδων που το έκαναν γνωστό στο Κερατσίνι. Well done λοιπόν από πάσης απόψεως.

Θα προσπεράσω, για να μη σας κουράσω, την περιγραφή της εντελώς ιδιαίτερης βραδιάς που επιφυλάχθηκε σε πιστά μέλη του ask4food, οι ομοτράπεζοί μου την έχουν ήδη παραθέσει με κάθε λεπτομέρεια, και θα σας μιλήσω σαν να είχα πάει στον ΤΗΛΕΜΑΧΟ ή το ΟΜΙΚΡΟΝ. Αρχίζοντας από το σέρβις, το οποίο με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο με τη σβελτάδα και την απροσποίητη ευγένειά του, που συντείνει στη δημιουργία μιας χαλαρής, φιλικής ατμόσφαιρας, βάση για να περάσεις καλά και να φας ακόμα καλύτερα.

Το μεγάλο ατού της κουζίνας του ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ είναι η ποικιλία και η φρεσκάδα των υλικών που διαχειρίζεται με επιτυχία. Μπορεί κανείς να περιοριστεί, τρόπος του λέγειν, σε ψαρομεζέδες ή να ξεκινήσει με κάτι λίγο από αυτούς και να εμπιστευθεί με κλειστά μάτια την επιλογή μεγάλων ψαριών που είναι αναλόγως διαθέσιμα κάθε μέρα.

Οι ιδιοκτήτες του μαγαζιού παίζουν την αλφάβητο της ψαροφαγίας στα δάκτυλα και, το κυριότερο, σέβονται την πελατεία τους. Το σλόγκαν «Ό, τι είναι πιο φρέσκο κολυμπά στη θάλασσα», που αντικρίζετε μπαίνοντας στο τοίχο δεξιά, επιβεβαιώνεται 100% όποιο δρόμο κι αν επιλέξετε. Η μεγάλη γκάμα θαλασσινών κάνει τη σύνθεση της παραγγελίας εύκολη είτε είστε με το έτερον ήμισυ είτε με μεγάλη παρέα.

Φυσικά, και ευτυχώς, απολαύσαμε δοκιμασμένες γεύσεις, όπως την πολύ φροντισμένη ντοματοσαλάτα με κάπαρη, τη στρειδοσαλάτα και την ακόμα καλύτερη οστρακοσαλάτα (πολύ μεγάλη μερίδα, 18 €), ταυτόχρονα όμως είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε και μια στιβαρή λευκή ταραμοσαλάτα με ψωμί και κρεμμύδι, που μου άρεσε ιδιαίτερα, και καπνιστό σκουμπρί (10 €) που τοποθετώ στην κορυφή των μεζέδων (λίγο ξυδάκι θα πρόσθετα, για να θυμίζει το πιάτο αυθεντικό πολίτικο μεζέ). Θα συμφωνήσω με την Tetti ότι τα δύο τηγανιτά, το χταπόδι του Νώντα και οι σουπιές, ίσως επειδή ήρθαν τελευταία στο τραπέζι, όταν είχαμε πια χορτάσει, ενώ ήταν αμφότερα φρεσκότατα, έβγαζαν μια γλύκα που μπέρδευε τους γευστικούς κάλυκες.

Κακώς ξέχασα να ρωτήσω αν τα δύο πρώτα που μας προσέφεραν, το ταρτάρ με μαριναρισμένο ωμό ψάρι και ο τηγανιτός κέφαλος (πραγματικός αφρός, αποκλείεται να καταλάβετε ότι πρόκειται για ένα τόσο ταπεινό ψάρι), διατίθενται σε σταθερή βάση. Αν ναι, μην τα παραλείψετε! Εμπιστευθείτε και το ωραιότατο χύμα λευκό κρασί (ασύρτικο – chardonnay) για να συνοδεύσετε το γεύμα σας, εφόσον βέβαια δεν επιλέξετε ένα από τα διαλεχτά αποστάγματα που προσφέρει παραδοσιακά το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ. Όσο για τα γλυκά στο κλείσιμο, αυτά ακολουθούν τη λογική του τόσο-όσο, μικρές μπουκιές, όσο χρειάζεται για να αλλάξει η γεύση.

Χάρηκα ιδιαίτερα που γνώρισα από κοντά ένα σωρό φίλους που μέχρι τώρα γνώριζα μόνο με τα nicknames τους και στεναχωρήθηκα λίγο που λόγω αυξημένης προέλευσης είδα μόνο τους μισούς. Δεν πειράζει, καλά να ‘μαστε να ανταμώνουμε.

Για όλους τους καλοφαγάδες που διαβάζουν τακτικά τις κριτικές που ποστάρονται στο blog έχω να πω ότι μια επίσκεψη στο ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ αξίζει σίγουρα τον κόπο. Ανάλογα με την όρεξη και τη διάθεση θα δαπανήσετε 25 (μεζεδοκατάσταση) με 35 ευρώ (μεζέδες + ψάρι), ποσό απόλυτα συμβατό με την ποικιλία και την ποιότητα του φαγητού. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

4 στην γεύση διότι του αξίζει, πραγματικά ότι πήραμε ήταν ολόφρεσκο, καλοδουλεμένο και τα ψητά σωστότατα!! Πιο αναλυτικά υπέροχη ντομάτα σαλάτα δροσερή όσο έπρεπε με άρωμα ντομάτα.. και η πράσινη που πήραμε λόλα-ρόκα με παρμεζάνα πολύ νόστιμη αν και για τα δικά μου γούστα λίγο παραπάνω γλυκιά απ' όσο θα ήθελα αλλά ok, απ' ότι άκουσα (διότι δεν δοκίμασα) φανταστική ήταν και η αχινοσαλάτα, σκουμπρί καπνιστό μεζές άλλο πράγμα που εντάξει μια που το έφερε και εξαφανίστηκε το δόλιο, σαρδελίτσες ψητές σωστά σκέτη απόλαυση και τα ψαράκια που επιλέξαμε ήταν ένας σκάρος και μια μουρμούρα.. εννοείτε απλά τέλεια!!

4 και στην εξυπηρέτηση φυσικά καθώς Σάββατο βράδυ χωρίς κράτηση τα παιδιά του μαγαζιού τσακίστηκαν να μας εξυπηρετήσουν μες στο χαμόγελο και με όλη την καλή διάθεση να σου εξηγήσουν κάτι που πιθανόν δεν καταλαβαίνεις απ' τον κατάλογο και πολύ γρήγοροι!! Άσε που στο τέλος σώνει και ντε να μας κεράσουν γλυκό ταψιού ή έστω φρουτάκια ή κάποιο χωνευτικό..

4 και στον χώρο γιατί και πολύ όμορφος είναι και πεντακάθαρα τα πάντα μέσα και έξω και μπορεί να μην ενθουσιάστηκα με κάτι συγκεκριμένο αλλά από την άλλη δεν με χάλασε και κάτι ώστε να αναφέρω.. άνετα τραπεζάκια ούτε κολλητά μεταξύ τους κάτι που πολύ με ενοχλεί σε κάποια μαγαζιά που έχω επισκεφθεί κατά καιρούς!!

3 βάζω εδώ γιατί θεωρώ σε γενικές γραμμές ότι ναι μεν έχει καλές τιμές για το είδος του και για την περιοχή αλλά θα μπορούσε και κάτι καλύτερο να κάνουν.. δεν είναι σε σημείο που το λες εμπορικό (είναι το μοναδικό μαγαζί στον δρόμο) ή να κάνουν λίγο πιο γενναίες τις μερίδες τους έτσι ώστε να το φέρουν στα ίσια!!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Ταξιδεύοντας στα Βόρεια ή Ταξιδεύοντας στο Αιγαίο, στη θάλασσα, στην αλμύρα, στο απέραντο γαλάζιο με μοναδικές γεύσεις και νοστιμιές. Δεν έχω να πω πολλά, καθώς με έχουν καλύψει όσοι προηγήθησαν για τη βραδιά γευσιγνωσίας που ζήσαμε και η οποία εκτός από ζεστασιά και μοναδική φιλοξενία περιελάμβανε ξενάγηση στα άδυτα της κουζίνας, μυστικά μαγειρικής, γευστικές δοκιμές, επίδειξη για το πώς φτιάχνεται ένα ταρτάρ (από φιλέτο στείρας) κ. ά. Ιδιαίτερης αναφοράς αξίζει η τηγανιτή σκορπίνα που μας προσφέρθηκε και που ήταν τόσο νόστιμη ώστε μας προϊδέαζε γι' αυτό που θα ακολουθούσε γευστικά αν και... όπως αποδείχθηκε η πανδαισία που ακολούθησε υπερέβη κάθε φαντασία σε γεύση, νοστιμιά, ποικιλία, ποσότητα, ποιότητα, παρουσίαση πιάτων.

Ξεκινώντας λοιπόν μας καλωσόρισαν στο κατάστρωμα του Ε/Γ (=επιβατηγό) "ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ" με βελουτέ φακής με μελάνι σουπιάς (αρκετά ιδιαίτερη γεύση), μπρουσκέτα με αυγοτάραχο και αμπελοκορφάδα τουρσί. Όλα αρκετά προκλητικά και πρωτότυπα.

Ακολούθησαν τα ορεκτικά, όχι για να "μπούμε" στο κλίμα αλλά για να εμβαθύνουμε ακόμη περισσότερο: καβουροσαλάτα ανεπανάληπτη, δροσερή ντομάτα με κάπαρη, ρεγγοσαλάτα, ρέγγες με ψωμί, ταραμοσαλάτα και λευκός ταραμάς.

Η δεύτερη φάση ήταν η φάση εμπέδωσης των γεύσεων: περιελάμβανε τα κυρίως που αποτελείωσαν όποιο χώρο είχε μείνει στο στομάχι μας: σκουμπρί καπνιστό από τα ωραιότερα που έχω δοκιμάσει, ψητή στρειδοσαλάτα, ποικιλία στρειδιών, σαρδέλα ψητή εξαιρετική, φιλέτο σαρδέλα, οστρακοσαλάτα, φρούτα της θάλασσας με κρασί, χταπόδι τηγανιτό το οποίο πρώτη φορά δοκίμασα σε αυτή την εκδοχή και μου άρεσε πολύ, σουπιές τηγανητές παρόμοια φτιαγμένες με το χταπόδι, επίσης πεντανόστιμες. Υπήρχε η πρόθεση να ολοκληρωθεί αυτό το μέρος του ταξιδιού με μυδοπίλαφο, αλλά η ποσότητα του φαγητού που είχαμε καταναλώσει καθώς και η ποικιλία των γεύσεων δεν επέτρεπε να προκαλέσουμε άλλο την τύχη μας. Ήταν υπεράνω των δυνάμεών μας!

Αυτό το μοναδικό γευστικό ταξίδι ολοκληρώθηκε απολαυστικά όπως ξεκίνησε: πιατέλα με μοναδικό μιλφέιγ με κρέμα βανίλια, κανταΐφι μαστίχα με σαντιγί και πολίτικη καρυδόπιτα με κρέμα βανίλιας και κανέλα: το ένα καλύτερο από το άλλο.

Στα συν αυτής της βραδιάς:
-το ψημένο ψωμί που ερχόταν πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε

-το δροσερό κρασί που ανανεωνόταν συνεχώς

-ο ιδιοκτήτης και το προσωπικό που πραγματικά έκαναν τα πάντα για να περάσουμε μια αξέχαστη βραδιά, μας έλυσαν απορίες, μας εξήγησαν αναλυτικά διάφορα πράγματα γύρω από το ψάρι και τα θαλασσινά (προετοιμασία, μαγείρεμα κ. ά) με προθυμία και υπομονή

-ο χώρος που σε "ταξιδεύει" νοερά στο μοναδικό γαλάζιο του Αιγαίου και σε κάνει να ξεφύγεις έστω και για λίγο από την καθημερινότητα: άσπρο και γαλάζιο παντού και θαλασσινά διακοσμητικά αντικείμενα

-ακόμη και η τοποθεσία του μαγαζιού, σε έναν ήσυχο δρόμο στη Ν. Ερυθραία, μακριά από την κίνηση και το θόρυβο συμβάλλει προς αυτή την κατεύθυνση

-οι τιμές για ό, τι απολαύσαμε ήταν πραγματικά προσιτές για τον οποιονδήποτε.
Δεν πρέπει να παραλείψω μια ιδιαίτερη αναφορά στους συνταξιδιώτες μας: οι υπεύθυνοι του ask4food που, εκτός από τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού, ήταν συν-οικοδεσπότες και αντεπεξήλθαν στο ρόλο τους με ευγένεια, χαμόγελο, οικειότητα, ζεστασιά. Ό, τι και να πω είναι... λίγο...!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Έχοντας διαβάσει τις πολύ καλές κριτικές απο τους φίλους που είχαν επισκευτεί το εστιατόριο και με αφορμή την έκπτωση 25% που ίσχυε, μόνο για τις 8 Μάρτη, περάσαμε την είσοδο του "Ταξιδεύοντας"..
Το παρκάρισμα είναι πανεύκολο, αν και το μαγαζί είναι κάπως δύσκολο να το βρείς χωρίς GPS. Μια πινακίδα που να δείχνει την κατεύθυνση προς το εστιατόριο, ίσως βοηθούσε περισσότερο.

Το εσωτερικό του μαγαζιού θυμίζει σπίτι, με ωραία τραπεζοκαθίσματα και φωτογραφίες.
Σε μια άκρη, υπάρχει ένα σύμπλεγμα απο 2 κουπιά, μια επιγραφή " Ε/Γ Ταξιδεύοντας" και δυο φτερά αγγέλου.
Δεν κατάλαβα τι συμβολίζει αυτό.

Με το που κάτσαμε, ήρθε ένας ευγενέστατος σερβιτόρος με μια φιάλη νερό βρύσης, παξιμαδάκια με ρεγγοσαλάτα και ψωμι ψητό με λάδι.
Αυτό χρεώνεται 2€.

Πήραμε σταμναγκάθι βραστό με λαδολέμονο (7,5€).
Το πέτυχαν απόλυτα το βράσιμο κ δεν το έκαναν "λιώμα", όπως συνηθίζεται..
Ένα άλλο, πρωτότυπο ορεκτικό που δοκιμάσαμε, ήταν ο γαυροντολμάς (5,9€).
Μικρά ντολμαδάκια, απο φύλλα αμπελιού και μέσα τυλιγμένς γαύρος μαρινάτος με σκόρδο!
Απλά, εκπληκτικό..!

Καλαμάρι φρέσκο στη σχάρα με γέμιση φέτας και λιαστής τομάτας.
Το καλαμάρι που θα φέρουν, το ζυγίζουν απο πριν και το χρεώνουν 38€ το κιλο.
Στη δική μας περίπτωση ήταν 280 gr, επομένως στοίχισε 10,64€.

Προσέθεσαν και τη γέμιση φέτας (3€), οπότε, το πιάτο έφτασε στ 13,64€.
Λεπτομέρειες, θα μου πείτε.
Ναι, αλλα αυτό το βρίσκω θετικό.
Γιατί ξέρει πως θα φας ένα φρέσκο καλαμάρι, το οποίο έχει ζυγιστεί προηγουμένως..
Γευστικά τώρα..
Δεν βρήκα κάτι αρνητικό, εκτός ίσως απο τη γέμιση η οποία ήταν πολύ αλμυρή για τα γούστα μου..

Πατάτες τηγανητές. (3,5€ ).
Αληθινές, σωστά τηγανισμένες, χωρίς πολύ λαδίλα.
Μου θύμισαν τις σπιτικές.

Χταπόδι του Νώντα (9,9€).
Έχοντας ακούσει τόσα πολλά, είπαμε να το δοκιμάσουμε.
Το αποτέλεσμα είναι ένα μικρό χταποδάκι, τηγανητό, με αλάτι και ρίγανη.
Ήρθε εντελώς σκέτο, χωρίς γαρνιτούρα.
Η γεύση του ήταν κάπως βαριά.
Προσωπικά, το χταπόδι το προτιμώ, ψητό στα κάρβουνα, ξυδάτο, στιφάδο, άντε και με κοφτό μακαρονάκι.
Τηγανητό, πρώτη φορά τρώω και δεν μ'ενθουσίασε..

Μας κέρασαν σκορπίνα φρικασέ, κάτι που με εξέπληξε, καθώς, πρώτη φορά έτρωγα τέτοιο πιάτο..
Το ψάρι, προσεκτικά φιλεταρισμένο και με συνοδεία πράσσου και άλλων χορταρικών.
Δεν το λέω επειδή ήταν κερασμένο, αλλα μας άρεσε πολύ.

Στο τέλος μας κέρασαν λεμόνι σορμπέ, πορτοκαλόπιτα με σοκολατόπιτα, καθώς και ποτό μαστίχα.
Ο λογαριασμός, μαζί με ένα καραφάκι τσίπουρο και ένα αναψυκτικό, έφτασε τα 52,44€.
Μείον την έκπτωση 25%, το τελικό ποσό ήταν 39,33€.
Αξίζει να ξαναπάμε!!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους! Παίρνω με τη σειρά μου τη σκυτάλη από το μπαμπά fratello, που είναι ο τελευταίος που έχει γράψει μέχρι τη στιγμή που γράφω εγώ, για να περιγράψω κι εγώ την εμπειρία που αποκόμισα από το Ε/Γ ταξιδεύοντας ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.

Θα ξεκινήσω ευχαριστώντας τους ιδιοκτήτες του εστιατορίου για την ιδιαίτερα ζεστή φιλοξενία αλλά και τον συμπαθέστατο, άξιο και άκρως κατατοπιστικό σεφ Ηλία Κόκορη για την βραδιά της 1ης Απριλίου, που σε συνεργασία με τους εξαίρετους διαχειριστές του site διοργάνωσαν αυτή την ωραία μάζωξη, δίνοντάς μας την ευκαιρία εκτός από το να έχουμε μια απολαυστική και ενδιαφέρουσα ξενάγηση στα μυστικά των ψαροθαλασσινών και την τέχνη της κουζίνας και της γεύσης, να πάρει επιτέλους σάρκα και οστά αυτή η νοητή φιλία με τους γνωστούς-άγνωστους (φυσιογνωμικά) “έμπιστους φίλους του ask4f”. Το μόνο παράπονο είναι ότι θα ήθελα να γνωρίσω και τους υπόλοιπους…που νομίζω ότι κάποια στιγμή θα υλοποιηθεί κι αυτή η επιθυμία!!!

Οφείλω να ομολογήσω ότι χρειάστηκα και δεύτερη επίσκεψη ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη για το Ταξιδεύοντας στα Βόρεια, όχι γιατί είμαι καχύποπτος άνθρωπος, ούτε γιατί δεν μου άρεσαν αυτά που δοκίμασα την πρώτη φορά στο νέο αδερφάκι του Κερατσινίου. Αλλά για δύο και μοναδικούς λόγους:

Πρώτον γιατί ήμουν τόσο ενθουσιασμένη που θα γνώριζα από κοντά τους φίλους του site, για τον καθένα από τους οποίους είχα σκιαγραφήσει στο μυαλό μου ένα προφίλ, οπότε είχα μεγάλη προσμονή να τους γνωρίσω και ακόμα πιο μεγάλη αγωνία, να προλάβω να συνομιλήσω με όλους πριν κλείσει η βραδιά, με αποτέλεσμα την στιγμή που συνεχιζόταν ακάθεκτη η ροή των πιάτων…εγώ μόνο τα πιάτα δεν είχα στο νου μου…!

Δεύτερον γιατί νήστευα (όπως και άλλα δύο άτομα εκείνο το βράδυ) κι έτσι δε μπόρεσα να δοκιμάσω όλες τις γεύσεις, που απ’ ότι άκουσα από τους υπόλοιπους συνδαιτυμόνες, απ’ ότι έκοψε το μάτι μου, κι απ’ ότι έπιασε η όσφρησή μου… ήταν εξαιρετικές…όπως πολύ σωστά αυτό επιβεβαιώθηκε και στην δεύτερη επίσκεψή μου.

Γι’ αυτό, αποφάσισα να πάρω τα φιλαράκια μου και να κάνουμε μια επίσκεψη την Κυριακή των Βαΐων 5 Απριλίου (μόλις τέσσερεις ημέρες μετά την μάζωξη), ημέρα κατά την οποία επιτρεπόταν η ψαροφαγία και για εμάς τους νηστεύοντες, ώστε να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα.

Για τον χώρο δεν θα πω πολλά παρά μόνο ότι πρόκειται για μια πολύ ευρύχωρη και πεντακάθαρη αίθουσα, χωρίς ιδιαίτερες φιοριτούρες, με λίγες θαλασσινές διακοσμητικές νότες όπως τα αληθινά κουπιά κρεμασμένα στον τοίχο και μια ανάλογη τοιχογραφία. Αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση είναι ότι τηρείται το μη καπνίζειν και από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες και το team τους, που όπως μας εξήγησε ο ευγενικός σερβιτόρος κάνουν μόνο τις καθημερινές μια μικρή εξαίρεση (στην μισή αίθουσα) για τους καπνίζοντες. Για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα έτσι αλλά αντίστροφα…τα Σ/Κ να …καπνίζειν και τις καθημερινές…ντεν καπνίζειν! Πολύ καλό αυτό, μπράβο τους.

Επίσης κάτι άξιο λόγου είναι ότι στον χώρο δεν επικρατεί ούτε τηγανίλα, ούτε ψαρίλα. Με λίγα λόγια φεύγεις στο τέλος της βραδιάς, πηγαίνεις στο σπίτι σου και τα ρουχαλάκια σου μοσχοβολάνε όπως πριν, δεν χρειάζονται κλίβανο. Άρα η ατμόσφαιρα παίρνει 4.

Η εξυπηρέτηση είναι άριστη, χωρίς υφάκι 17 καρδιναλίων όπως συμβαίνει στα περισσότερα εστιατόρια αυτού του βεληνεκούς, που συνήθως το μεγαλύτερο μέρος της πελατείας είναι κάποιας ηλικίας και με φουσκωμένες τσέπες...! Όλες τις ηλικίες και όλους τους πελάτες τους αντιμετωπίζουν με ευγένεια και επαγγελματισμό, άσχετα με το αν θα επιλέξουν να φάνε ψάρι ή θα κινηθούν σε χαμηλότερης αξίας θαλασσινά εδέσματα.

Πάμε στο μενού, που στην πρώτη μου επίσκεψη για εμάς του 2ου γκρουπ με ελάχιστες διαφορές, περιελάμβανε:

- Επίδειξη φιλεταρίσματος ενός λαυρακίου που μπροστά μας μετετράπη σε ταρτάρ αφού τεμαχίστηκε σε μικρά κομματάκια, κατόπιν το μαρινάρισε ο σεφ με λεμόνι, ανθό αλατιού, σχοινόπρασο και διάφορα άλλα μυρωδικά και το σέρβιρε επάνω σε μπρουσκέτες…ωραίο είπαν όλοι ότι ήταν. Εγώ δεν έχω άποψη γιατί δεν δοκίμασα. Παράλληλα, μας δόθηκαν χρήσιμες συμβουλές για τα ψάρια γενικότερα και ήταν πρόθυμοι να απαντήσουν στις όποιες απορίες μας.

- Στη συνέχεια μπήκαμε στην κουζίνα όπου τηγάνισαν μπροστά μας μια μπάφα (ή αλλιώς κέφαλος), κι εδώ είναι αξιοσημείωτο ότι ούτε από την κουζίνα πήραμε μυρωδιές στα ρούχα μας φεύγοντας…

Ούτε αυτό το δοκίμασα εννοείται. Εξ αρχής νόμιζα ότι θα μείνουμε νηστικοί οι νηστεύοντες κι ότι θα τη βγάζαμε, με το ψημένο ψωμάκι, τη νόστιμη ντομάτα με την κάπαρη (6,00€) και τις ελιές.

Τα καλύτερα όμως ήρθαν στη συνέχεια:

- Καλωσόρισμα με φάβα βελουτέ με μελάνι σουπιάς σε σφηνοπότηρο με μπρουσκέτα με αυγοτάραχο ωραιότατο πλην του αυγοτάραχου που δεν το δοκίμασα για τους γνωστούς λόγους.

- Καβουροσαλάτα…μύριζε φρεσκάδα και σαν πρώτη μου εμπειρία μαζί της την βρήκα πραγματικά εξαιρετική!! 13,00€

- Ταραμοσαλάτα, εγώ δεν είμαι και πολύ fan, η φίλη μου όμως και οι υπόλοιποι στο τραπέζι είπαν τα καλύτερα, συμφωνήσαμε πάντως οι περισσότεροι ότι ήταν λίγο αλμυρή. 4,60€

- Ρεγγοσαλάτα, την δοκίμασα στην δεύτερη επίσκεψη και μου άρεσε, επίσης όμως είναι αλμυρούτσικη (λογικό νομίζω εδώ, για ρέγγα μιλάμε). 5,20€

- Σκουμπρί καπνισμένο, γαρνιρισμένο με κρεμμύδι ωμό, μαϊντανό και ελαιόλαδο, πρώτη φορά δοκίμασα (επίσης στην δεύτερη επίσκεψη) και το βρήκα πολύ καλό. 10,00€

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου ή όντως ισχύει αλλά μου θύμιζε η γεύση του ρέγγα. Το ωμό κρεμμύδι θα προτιμούσα να ήταν σε μικρότερη ποσότητα ή και να μην υπήρχε καθόλου, αλλά αυτό είναι δικό μου κόλλημα. Κι αυτό αλμυρούτσικο πιάτο, οπότε πληροφοριακά λάβετε υπόψη σας ότι τα τρία παραπάνω πιάτα αν βρεθούν στο ίδιο τραπέζι, θα πρέπει το βράδυ πριν ξαπλώσετε, να συνδεθείτε απ’ ευθείας με το λάστιχο!

- Ψητά στρείδια... με ελαιόλαδο για εμάς - με βούτυρο για τους υπόλοιπους…ΟΝΕΙΡΟ!!! 7,50€
Ίσως όντως το βούτυρο να τους πέφτει βαρύ, δεν έχω άποψη, πάντως με το ελαιόλαδο ήταν εκπληκτικά, οπότε μπορείτε να τα ζητήσετε όπως θέλετε. Την δεύτερη φορά βέβαια τα είχαν “μπουμπουνίσει” στο σκόρδο σε σχέση με την πρώτη που ήταν αρκετά ήπια η γεύση του, που αυτό πάλι αποτελεί δικό μου κόλλημα.
Παρόλα αυτά τα σκέφτομαι τώρα, μετά από 47 ημέρες νηστείας που κανονικά από τη στέρηση, θα έπρεπε να προσκυνάω το αρνί σούβλας, το κοκορέτσι και τα πιτόγυρα…και μου τρέχουν τα σάλια.

- Οστρακοσαλάτα, αχνιστά φρούτα της θάλασσας, εξαιρετικά!!! 18€ Εγώ έχω μια αδυναμία γενικότερα στα οστρακοειδή.

- Χταπόδι του Νώντα τηγανιτό, που όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος στην δεύτερη επίσκεψή μας, είναι συνταγή που τους έχει δώσει ένας καπετάνιος ο Νώντας, όπου το χταπόδι μαρινάρεται για 10 μέρες σε δάφνη και διάφορα άλλα μυρωδικά και βγαίνει αυτό το αποτέλεσμα, που προσωπικά μου άρεσε πολύ γιατί ήταν σαν αφρός στο στόμα. 10,80€
Και δεν μιλάμε για ένα-δύο πλοκαμάκια τοσοδούλικα έτσι; Μιλάμε για αρκετά γενναία ποσότητα.

- Σουπιές τηγανιτές με λεμόνι, λάδι και άνηθο, νόστιμες και μαλακές, με πολύ ωραίο τηγάνισμα, παρόλα αυτά θα συμφωνήσω με την φίλη tetti, ότι έπεσε "πολύ τηγάνι μαζεμένο", κι εγώ θα τις προτιμούσα στην συνηθέστερη εκδοχή τους με σπανάκι.

- Σαρδέλα ψητή με κύβους φρέσκιας ντοματούλας από πάνω και ωραιότατη σαλτσούλα, που δοκίμασα στην δεύτερη επίσκεψη και ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου…απλά τέλεια 7,50€

Η πιατέλα με τα γλυκά που ήρθε και (δυστυχώς) δεν άγγιξα, φαινόταν λαχταριστή και ήταν όντως απ’ ότι άκουσα και διάβασα από τους υπόλοιπους φίλους. Και το κρασάκι το λευκό, ελαφρύ και ευκολόπιοτο ακόμα και για κάποιον που δεν πίνει γενικά όπως εγώ. Το παραπάνω μενού αντιστοιχούσε αναλογικά με τα άτομα, σε 24€ έκαστος.

Στην δεύτερη επίσκεψη την Κυριακή των Βαΐων, φτάσαμε κατά τις 7:00 το απόγευμα όπου μας ενημέρωσαν ότι το μεσημέρι είχε γίνει σφαγή, είχαν 200 κουβέρ, οπότε από μεγάλα ψάρια δεν είχαν μείνει πολλές επιλογές. Κι έτσι 3 άτομα πήραμε ό, τι δε μπορέσαμε να φάμε στην πρώτη επίσκεψη, ό, τι μας άρεσε και θέλαμε επανάληψη και μερικά ακόμη, με μια σύνοψη δηλαδή:

- Καβουροσαλάτα…την αγαπημένη πλέον
- Στρείδια ψητά …τα λατρεμένα
- Πατάτες τηγανιτές 2 μερίδες, εξαιρετικά τραγανές και φρέσκιες 3,50€
- Ταραμοσαλάτα, τη γνωστή
- Ρεγγοσαλάτα, τα είπα παραπάνω
- Χταπόδι του Νώντα, (πέντε πλοκάμια)
- Σκουμπρί καπνιστό, τα είπα παραπάνω
- Σαρδέλα ψητή, είπαμε…τέλεια

Και από μεγάλο ψάρι

- Φαγκρί ψητό μια τελευταία φέτα που είχε μείνει και ζυγίστηκε μπροστά μας 450 γραμμάρια περίπου…που επίσης πρώτη φορά δοκίμασα και λέω με σιγουριά ότι… τύφλα να έχουν τα παϊδάκια! Είχε κάτι πλατιά κοκαλάκια που τα έγλειφες και νόμιζες πραγματικά ότι τρως κρέας. Αυτό κόστιζε 65€/το κιλό αλλά…τα αξίζει πραγματικά και με το παραπάνω.

Ενημερώνω και επιβεβαιώνω ότι οι μερίδες σε ότι πήραμε σε επανάληψη της πρώτης επίσκεψης, ήταν ακριβώς ίδιες σε μέγεθος αλλά και σε γεύση. Δεν υπήρχε δηλαδή καμία «έξτρα» περιποίηση από αυτή που χαίρει ο κάθε πελάτης που θα επισκεφτεί το εστιατόριο.

Ήπιαμε ένα ούζο Πλωμάρι και ένα ανθρακούχο νερό και κλείσαμε με γλυκό την τάρτα σοκολάτας με φρούτα του δάσους που επέλεξε από τον κατάλογο το ένα άτομο της παρέας που δεν νήστευε και είπε ότι ήταν τέλεια (φαινόταν άλλωστε κι από την εμφάνιση), χαλβά με σιμιγδάλι για εμάς και μια πιατέλα με φρούτα, που ήταν όλα κερασμένα. Τέλος ήρθε λικέρ μαστίχας και λιμοντσέλο, σε κάτι υπέροχα κολωνάτα ποτηράκια για λικέρ, οι καθιερωμένες τσιχλίτσες και συσκευασμένα υγρά μαντηλάκια για τα χέρια.

Πληρώσαμε για τα παραπάνω 105€ και νομίζω ότι 35€ το άτομο για να φάει κανείς δέκα πιάτα εξαιρετικά μαγειρεμένα εκ των οποίων όλα φρεσκότατα ψάρια και θαλασσινά, μπορεί να μην είναι για κάθε μέρα, αλλά δεν είναι απαγορευτικό ποσό για μια φορά μέσα στον μήνα για μια μικρομεσαία τσέπη και αν μη τι άλλο… ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΕΠΤΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩ.

Κλείνοντας θα πω ότι το μόνο που δε μπορεί κανείς να αμφισβητήσει στο Ταξιδεύοντας είναι η φρεσκάδα των ψαριών και των θαλασσινών του και το ήθος και η ευγένεια όλου του team, που μας υποδέχτηκε θερμά και στις δύο επισκέψεις μας!!! Τι άλλο να ζητήσει κάποιος από μια έξοδο για φαγητό; Νομίζω πως ό, τι επιπλέον ζητηθεί, είναι πρόθυμοι να το προσφέρουν απλόχερα.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ!!!!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Είμαι ευτυχής γιατί ανακάλυψα αυτό τον παράδεισο από τις πρώτες βδομάδες που άνοιξε.
Πρόκειται για μακράν την καλύτερη ψαροταβέρνα που υπάρχει εντός Αθήνας με τόσο φιλικές τιμές. Για την εξυπηρέτηση δε θα μιλήσω, απλά ντρέπομαι κάθε φορά από τα κεράσματα και την ευγένεια τους.

Το τελευταίο καιρό προσπαθώ να πηγαίνω όσο πιο συχνά μπορώ γιατί πολύ φοβάμαι ότι είναι θέμα χρόνου να χαλάσει. Δυστυχώς τέτοια μαγαζιά όταν παίρνουν δημοσιότητα είτε ανεβάζουν τιμές είτε χαλάνε ποιότητα ή και τα δύο μαζί.

Για όποιον είναι ψαροφαγάς φανταστείτε ένα μαγαζί με πρωτοτυπία πιάτων επιπέδου ψάρεστον (στα καλά του) σε τιμές μεζεδοπωλείου χαλανδρίου- απλά σκάνδαλο.

Μετά από 15-20 φορές το μόνο πιάτο που πραγματικά δε μου άρεσε και το βρήκα μέτριο ήταν το... νερό του. Δεν έχει νόημα να αναφέρω κάποια συγκεκριμένα αλλα αν πετύχετε σκουμπρί, ρύζι σουπιάς, φιλεταρισμένο σκέτο ψάρι ψητό πάρτε και για το σπίτι. Ακόμα και η ντομάτα του (μα είναι δυνατόν 1ο πιάτο σκετη ντομάτα????) όταν την πάρετε θα βρίζετε προσπαθώντας να βρείτε γιατί είναι τόσο νόστιμη.

Είπαμε το μαγαζί είναι χάλια να φύγετε να πάτε αλλου!!!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Η πρώτη μάζωξη-δείπνο του ask4food, παρότι ήταν η πιο "αμήχανη" από όλες (ειδικά για εσωστρεφή άτομα όπως εγώ), αποτέλεσε ταυτόχρονα μια γευστική "υπερπαραγωγή" που κέρδισε τόσο εμένα, όσο και την αδερφούλα μου Rose Tyler, με την οποία είχαμε πάει μαζί. Κι αυτό διότι το εστιατόριο όπου δειπνήσαμε τότε, το Ε/Γ Ταξιδεύοντας στα Βόρεια, μας κέρδισε τόσο γευστικά, όσο και από άποψη εξυπηρέτησης και γενναιοδωρίας των ιδιοκτητών.

Ο λόγος που δεν έγραψα κριτική τότε, παρότι είχα μείνει τόσο ικανοποιημένη, ήταν ο ίδιος που με έχει αποτρέψει να γράψω για οποιαδήποτε από αυτές τις βραδιές. Δε νιώθω άνετα να κάνω κριτική για ένα εστιατόριο που έχει ετοιμάσει ένα δωρεάν, "εορταστικό" τρόπον τινά μενού για εμάς τους καλοφαγάδες, καθώς πιστεύω ότι δεν θα μπορέσω να είμαι αντικειμενική. Επίσης με "κουράζει" λίγο να διαβάζω πλήθος κριτικών για την ίδια βραδιά από δεκάδες μέλη. Θεωρώ όμως ότι αυτές οι συναντήσεις είναι ένας τρόπος να γνωρίσεις νέα μέρη και σε περίπτωση που σου αρέσουν να αποκτήσεις ένα έναυσμα να τα ξαναεπισκεφτείς, φυλάσσοντας για τότε την κριτική σου.

Έτσι έγινε και με το Ε/Γ Ταξιδεύοντας στα Βόρεια. Από τον Απρίλη λέγαμε να ξαναπάμε με την αδερφή μου, όλο το αμελούσαμε. Η βραδιά οινογνωσίας που οργάνωσαν όμως στις αρχές του Δεκέμβρη (5 πιάτα με συνοδεία κρασιών από το "Κτήμα Μουσών" στα 26/άτομο) αποτέλεσε την τέλεια αφορμή για να το αποφασίσουμε!

Άφιξη νωρίς το βράδυ, εύκολο παρκάρισμα. Είσοδος στο μαγαζί και τακτοποίηση στο τραπέζι μας από το ιδιαίτερα φιλόξενο προσωπικό. Για το χώρο δεν θα πω πολλά, τα έχουν γράψει άλλοι αναλυτικά. Άλλωστε η αλήθεια είναι ότι συνήθως δεν πολυπροσέχω τις λεπτομέρειες στα εστιατόρια που επισκέπτομαι. Περισσότερο μου μένει η γενική αίσθηση. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι πρόκειται για έναν ευρύχωρο, περιποιημένο και φωτεινό χώρο. Λιτός μεν, με ξεκάθαρα "θαλασσινό" χαρακτήρα δε.

Η εξυπηρέτηση τώρα, σίγουρα αποτελεί ένα από τα "δυνατά χαρτιά" του μαγαζιού. Όλοι είναι ευγενέστατοι, επεξηγηματικοί, ανεπιτήδευτοι και "γαλαντόμοι". Επιπλέον μεγάλη σημασία έχει η καλή γνώση του αντικειμένου, των πρώτων υλών κλπ που έχουν οι υπεύθυνοι, κάτι που καταλάβαμε από την πρώτη εκείνη βραδιά της μάζωξης. Την βραδιά πάλι της οινογνωσίας, είχαμε το επιπλέον συν της παρουσίας ενός εκπροσώπου του Κτήματος Μουσών, δίνοντας μας την ευκαιρία να μάθουμε περισσότερα για τα κρασιά που δοκιμάσαμε.

Ας περάσω όμως και στα του φαγητού! Ξεκινήσαμε απο καλωσόρισμα-μπουκιά έκπληξη, που ήταν ένα σεβίτσε από κέφαλο/μπάφα. Έχω δοκιμάσει ελάχιστες φορές σεβίτσε (το Περού παραμένει ανεκπλήρωτος πόθος), αλλά είναι ένα πιάτο που μου αρέσει πολύ! Και το συγκεκριμένο δεν με απογοήτευσε, είχε την φρεσκάδα της θάλασσας!

Συνεχίσαμε με καπουτσίνο καβούρι με σαντιγί σελινόριζας. Μια πεντανόστιμη, χορταστική βελουτέ σουπίτσα σερβιρισμένη σε ποτήρι καφέ. Με ενθουσίασε! Το πιάτο συνόδευσε ο οίνος «Σαββατιανό» (Σαββατιανό του 2015), ο οποίος ταίριαζε πολύ με το πιάτο και ήταν καλός, χωρίς όμως να ενθουσιαστώ.

Ακολούθησαν τα ρολά σολομού με αγγούρι και τρυφερά φύλλα σαλάτας μαριναρισμένα με κρέμα τυριού και κόκκινη πιπεριά. Εξαίρετο! Λατρεύω τα ρολά σολωμού ούτως ή άλλως, η σαλάτα ήταν φρεσκότατη και με ιδανική ποσότητα dressing, πολύ καλό πιάτο. Το συνόδευσε το αξιοπρεπέστατο «9 Λευκό» (Ασύρτικο, Trebbiano, Sauvignon Blanc του 2015).

Πλιγούρι με φρούτα της θάλασσας, αρωματισμένο με εστραγκόν και τομάτα κονφί. Ένα πιάτο που δέχτηκε υπέροχα σχόλια και ήταν όντως πολύ καλά μαγειρεμένο, με ποιοτικά υλικά, απλά με "στούμπωσε" λίγο και δεν μπόρεσα να το τελειώσω. Το κρασί που το συνόδευσε ήταν το «9 Ροζέ» (Syrah, Μούχταρο του 2014), το οποίο ήταν πολύ πολύ καλό και αρωματικό. Ζητήσαμε refill και σε αυτό το σημείο είχαμε ήδη έρθει σε ευφορία!

Φιλέτο λαβράκι με πουρέ σελινόριζας και πολύχρωμες αρωματισμένες πατάτες. Πολύ καλό πιάτο, όλα τα υλικά συνδυάζονταν αρμονικά μεταξύ τους δημιουργώντας ένα αξιόλογο αποτέλεσμα! Ειδικά οι πατάτες ήταν κολασμένες! Συνοδεύτηκε από τον «Χρυσόλιθο» (Μαλαγουζιά, Chardonnay του 2014).

Επιδόρπιο είχαμε μους καραμέλας σε τραγανό μπισκότο και σάλτσα σοκολάτας αρωματισμένη με τζίντζερ. Πολύ εύγευστο γλυκό, ο ιδανικός τρόπος να ολοκληρωθεί το γεύμα! Ή μάλλον κάνω λάθος, νομίζω ότι η ολοκλήρωση ήρθε με το γενναιόδωρο κέρασμα από μοσχάτο (για να μην μιλήσω για τα μίνι μπουκαλάκια τσίπουρο που μας προσφέρθηκαν στο τέλος! ). Ναι, όπως καταλαβαίνετε φάγαμε και ήπιαμε πολύ!

Γενικώς πρόκειται για ένα μαγαζί που προτείνω από κάθε άποψη για τους λάτρες των θαλασσινών. Νομίζω ότι γευστικά θα έπρεπε να το τοποθετήσω στο 3.5, αλλά βάζω 4 επειδή νομίζω ότι το ψάχνουν πολύ και με έχουν κερδίσει. Όσο για το value for money, στην δική μας περίπτωση ήταν τέλειο (να αναφέρω ότι στην τιμή συμπεριλαμβανόταν το νερό και η ποικιλία απο γευστικά ψωμάκια), πιστεύω όμως ότι γενικότερα οι τιμές του Ταξιδεύοντας είναι πολύ καλές για την εξαιρετική του ποιότητα. Αξίζει!

Υποσημείωση: η συγκεκριμένη βραδιά έγινε αφορμή να δημιουργηθεί μια αναπάντεχη και αυθόρμητη μίνι μάζωξη ask4food (τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται και συντρώγουν γάρ! ). Χαίρομαι πολύ που η συγκεκριμένη σελίδα και οι συναντήσεις της μας έχουν δώσει την ευκαιρία να γνωρίσουμε ευγενή, καλοπροαίρετα και ενδιαφέροντα άτομα!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Μετά από πολύ καιρό και αναβολές καταφέραμε να επισκεφτούμε το ταξιδεύοντας στα βόρεια, Παρασκευή 5/2 /2016.

Βροχερή και κρύα ημέρα ευτυχώς με εύκολο παρκάρισμα, σε μια καθαρά αστική περιοχή. Μαλλον περιττή η παρουσία του παρκαδόρου λοιπόν.
Χώρος όμορφος, καθαρός, με αραιή διάταξη των τραπεζιών και καλό φωτισμό.
Η μουσική σε σωστή ένταση με μέτριες επιλογές από το ελληνικό ρεπερτόριο.
Υποδοχή και εξυπηρέτηση από τα νέα παιδιά εξαιρετικού επιπέδου.
Φρέσκο νερό βρύσης που ανανεωνόταν συνεχώς πριν τελειώσει.
Μελιτζανοσαλάτα με πολύ ωραία καπνισμένη μελιτζάνα και έλιες κέρασμα για την αρχή. Ψωμι ψημένο, σωστά λαδωμένο.

Λευκό κρασί χύμα Ασύρτικο γευστικό με πολύ καλή διάθεση στο πρωινό ξύπνημα της επόμενης ημέρας.
Σαλάτα με βραστά λαχανικα(πατάτα, καρότο, χόρτα, κολοκύθι και μπρόκολο)νοστιμότατη με καλής ποιότητας λάδι.
Κάβουροσαλατα (καβούρι πάνω σε φρεσκοκομμένο μαρούλι) νοστιμότατη, με λίγο παράπανω λάδι.

Σαγανάκι πεσκανδρίτσα με μουστάρδα και καυτερή πιπερίτσα νοστιμότατο και όσο χρειαζόταν πικάντικο.
Μυδοπιλαφο πολύ γευστικό, μεγάλη μερίδα, με σωστά βρασμένο το ρύζι, πολλά μύδια, χωρίς να υπάρχει έστω και ένα κλειστό.
Κέρασμα νοστιμότατο και δροσερό σορμπέ λεμονιού, ότι χρειαζόταν για την αλλαγή της γεύσης, μέτρια γλυκά κι ένα εξαιρετικό γλυκό κρασί.
Οι τιμές νομίζω ότι λογικες για όλα τα παραπάνω.

Η μόνη μου παρατήρηση είναι ότι τα καλά εστιατόρια κάποια στιγμή θα πρέπει να δηλώνουν κατηγορηματικά ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, εφόσον δεν αφορίζεται σαφώς ο χώρος των καπνιστών και όχι μόνον όταν έχουν μικρά παιδιά τις Κυριακές, όπως μας δήλωσε ο συμπαθέστατος και ευγενέστατος σερβιτόρος.

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Ήμουν και εγώ στο κότερο (εε στο Ταξειδεύοντας θέλω να πώ) σε μία απο τις 2 βραδίες που οργανώθηκαν για τους φίλους του ask4food. Χάρηκα πάρα πολύ που γνώρισα τα πρόσωπα πίσω απο τα ψευδώνυμα και ομολογώ αυτή ήταν η μεγαλύτερη μου χαρά εκείνη την βραδιά και όχι το μενού του εστιατορίου (Να την πώ την αλήθεια μου!! )

Δεν θα σας πώ πολλά για το εστιατόριο καθώς άλλοι και πολλοί μάλιστα τα λένε καλύτερα απο εμένα, οπότε για να μήν κουράσω ξεκινώ και θα είμαι σύντομος.

Χώρος (3/4):

Ο χώρος καθαρός, λίγο χωμένος στα στενά της Νέας Ερυθραίας εκεί που παλία στεγαζότανε πάλι εστιατόριο με θαλλασινά. τα τραπέζια άνετα, το μαγαζί με απλή-λιτή διακόσμηση. Δεν βάζω 4/4 γιατί απλά δεν είχε κάτι το ξεχωριστό ο χώρος, δηλαδή δεν ήταν πάνω στην θάλασσα, δεν είχε θέα, δεν είχε καμμιά φοβερή αυλή, ούτε καμμία πανάκριβη διακόσμηση. Αυτά δεν είναι αναγκαστικά αρνητικά αλλά είναι ενδεικτικά έναντι άλλων εστιατοριών ίδιας ή διαφορετικής κουζίνας (δεν θα αναφέρω σαφώς ονόματα) που τυγχάνει να έχουν καλύτερη θέση ή καλύτερο μαγαζί απο πλευράς διακόσμησης, βέβαια όπως έχουμε πεί εδώ στο ask4food αυτά δεν μετράνε όσο η ποιότητα του φαγητού, και με την ωραία πάσασυτή περνάω στα του φαγητού..

Ποιότητα Φαγητού (3/4):

Εξηγούμαι για να μήν παρεξηγούμαι, δεν είμαι αχάριστος για την φιλοξενία των ανθρώπων, αντιθέτως ήταν υπέροχη και ζεστή. Το πρόβλημα με εμένα είναι ότι τρωώ πολύ λίγα και συγκεκριμένα θαλλασινά καθώς δεν είναι της αρεσκείας μου. Οπότε είναι δύσκολο να βσθμολογήσω με 4 πιάτα που δεν έφαγα και δεν μου αρέσουν. Απο τος γύρω μου όμως και την γυναίκα μου άκουσα πολύ καλά λόγια, οπότε σίγουρα θα λάβει 4/4 το φαγητο.

Εγώ απο όλα αυτά το μόνο που έφαγα ήταν την ντομάτα (πάρα πολύ καλή), το ψωμί (επίσης φρεσκότατο και καλό), το χταπόδι που το βρήκα καλό αλλά ομολογώ ότι δεν με ενθουσιάσε η εκτέλεση του προσωπικά (χωρίς να σημαίνει ότι ήταν κακή, είναι προσωπική μου άποψη), την σουπία που την βρήκα θεσπέσια, καβουροσαλάτα που δεν με ενθουσίασε γιατί δεν με τρελαίνει γενικά και τέλος την πολίτικη καρυδόπιτα που την βρήκα φανταστική.

Μπορείτε να φανταστείτε την προσωπική μου απογοήτευση να έρθουν τόσα πιάτα σε ένα απο τα καλύτερα εστιατόρια αυτή την στιγμή στην Αθήνα του είδους και να μήν μπορώ να φάω καθώς μου αρέσουν συγκεκριμένα και μόνο καλαμαράκια, χταπόδια, γαρίδες, καραβίδες και αστακοί και τίποτα άλλο ούτε απο ψάρι ούτε απο θαλασσινά. Ξαναλέω όμως το ότι γνώρισα τους φίλους του ask4food και ξαναείδα και τους ιδιοκτήτες αυτού με χόρτασε ειλικρινά!!

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το σέρβις φανταστικό, πολλά άτομα στην κουζίνα, στο σερβίρισμα και φυσικά ο Σέφ και οι ιδιοκτήτες απο πάνω. Η περιποιήση ήταν φανταστική, η κουζίνα πεντακάθαρη, η ποιότητα της πρώτης ύλης ειλικρινά πολύ καλή. Οι ιδιοκτήτες ειναι έξυπνοι, εργατικοί και πετυχημένοι σε αυτό που κάνουνε. Τούς εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία καθώς τούς αξίζει.

Value for money (4/4):

Απο το αναλυτικό κόστος που μας έστειλαν για όλο το γεύμα, αναλογούσε περίπου 25 ευρώ το άτομο (εάν δεν κάνω λάθος) το οποίο είναι πάρα πολύ καλό εάν σκεφτείς ότι είναι Βόρεια Προάστεια, την ποιότητα της πρώτης ύλης, τοκόστος της πρώτης ύλης, το σέρβις κτλ. Σίγουρα πάντως όσο πιο μεγάλη είναι η παρέα τόσο πιο πολύ μοιράζεται το κόστος. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι πολύ καλό Value for money.

Συμπέρασμα (άσχετο με το εστιατόριο):

Για το εστιατόριο είπαμε θα τα πούν οι φίλοι καλύτερα απο εμένα. Εγώ θέλω να εστιάσω στο μεγάλογεγονός της βραδιάς. Το πάρτυ μασκέ όπου τελικά είδαμε το αντίθετο, τα πρόσωπα πίσω απο τα nick names.

Νομίζω ότι έδεσε κάπως και θα δέσει ακόμα πιο πολύ εάν μπορούσαμε να ξαναβρεθούμε. Μίλησα με αρκετούς αλλά ήταν ακόμα παραπάνω με τους οπόιους ήθελα να μιλήσω, να ανταλάξω απόψεις κτλ. Αυτό που μας λείπει ειναι ο διάλογος μεταξύ μας. Νομίζω ότι σε αυτό πρέπει να επικεντρώσουμε σαν μέλη και σαν διαχείρηση τα παιδιά. Θα μπορόυσαμε με αρκετούς να κανονίζουμε και να πηγαίνουμε έξω μαζί για φαγητό καθώς σίγουρα έχουμε κοινά,

Λυπάμαι που καταχράστηκα τον χώρο του εστιατορίου για να πώ αυτά τα ολίγα, αλλά δεν υπήρχε άλλος χώρος και τρόπος για να τα πώ.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση όλων, για τα καλά λόγια άλλων μελών εκείνη την βραδυά.

Ευχαριστούμε και οι 2 (aboutspy και aboutme) για όλα!!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Σήμερα είναι μια όμορφη μέρα και εξηγούμαι:
Αν και ξενυχτισμένη, με 4 ώρες ύπνου, είμαι σε εξαιρετική διάθεση μιας και χθες το βράδυ, 30/3, γνώρισα όχι μόνο ένα καταπληκτικό, από όλες τις απόψεις, εστιατόριο αλλά και πολλούς από τους φίλους του παρόντος site.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Πριν από κάποιες μέρες έλαβα ένα mail/πρόσκληση από την ομάδα διαχείρισης του ask4food με το οποίο με καλούσαν σε μια βραδιά γευσιγνωσίας στο συγκεκριμένο εστιατόριο και γνωριμίας με άλλους χρήστες. Αισθάνθηκα μεγάλη τιμή και εννοείται ότι την αποδέχτηκα με μεγάλη χαρά. Φυσικά ένα μικρό άγχος υπήρχε, πως θα τους φανώ, αν θα με συμπαθήσουν, πως θα κυλήσει η βραδιά και άλλες τέτοιες χαζομάρες, το αποτέλεσμα όμως ξεπέρασε πραγματικά και τις πιο τρελές μου προσδοκίες. Νομίζω ότι δεν μου έχει ξανασυμβεί να γνωρίσω τόσους συμπαθητικούς, χαλαρούς και ευγενείς ανθρώπους μαζί με τους οποίους αισθάνθηκα τόσο άνετα που νόμιζα ότι είναι παλιοί φίλοι. Ειδική μνεία οφείλω βέβαια και τους διαχειριστές του site, οι οποίοι εκπλήρωσαν τα καθήκοντά τους ως οικοδεσποτών άψογα, αναλαμβάνοντας τις συστάσεις, τη διάλυση της αρχικής αμηχανίας και το σπάσιμο του πάγου με αποτέλεσμα να αισθανθούμε όλοι μια μεγάλη παρέα. Θα μπορούσα να συνεχίσω για πολύ ακόμα αλλά σταματώ εδώ γιατί θα με βρίσετε και θα έχετε και δίκιο!

Ας πάμε λοιπόν στο κομμάτι του εστιατορίου και κατ'επέκταση του φαγητού.
Τώρα θα μου πείτε, πως είναι δυνατό να γραφτεί μια αντικειμενική κριτική με μόνο μία επίσκεψη και ούσα καλεσμένη??? Θα σας πω λοιπόν ότι δεν είμαστε οι μοναδικοί πελάτες του εστιατορίου και από ότι, εσκεμμένα, παρατηρούσα και οι υπόλοιποι πελάτες τύγχαναν της ίδιας ακριβώς αντιμετώπισης και περιποίησης. Η αίσθησή μου λοιπόν είναι ότι, όταν με το καλό ξαναεπισκευθώ το εστιατόριο, δεν θα παρατηρήσω αλλαγές, αν όμως κάτι τέτοιο συμβεί, να είστε σίγουροι ότι θα επανέλθω.

Το εστιατόριο βρίσκεται στην Νέα Ερυθραία και είναι πολύ εύκολο να το βρει κανείς. Επειδή είναι σε καθαρά οικιστική γειτονιά το πάρκινγκ δεν θα αποτελέσει πρόβλημα. Το μαγαζί είναι μεγάλο, φωτεινό, καθαρό, στα χρώματα του μπλε. Τα τραπέζια είναι αξιοσημείωτα αραιά τοποθετημένα με αποτέλεσμα να εξασφαλίζεται η ιδιωτικότητα των συζητήσεων. Υφασμάτινα τραπεζομάντηλα και απλή αλλά προσεγμένη art de la table. Η πρώτη αίσθηση που μου έδωσε ο χώρος ήταν ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ένα συνηθισμένο ψαρομάγαζο αλλά περιμένουμε πιο ψαγμένες γεύσεις.

Και πάρτε τώρα μια βαθιά ανάσα γιατί περνάμε στις περιγραφές των πιάτων!!
- Ξεκινήσαμε με ένα ταρτάρ στείρας που ετοιμάστηκε μπροστά μας. Θα πρέπει εδώ να σας πω ότι είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε ένα μίνι σεμινάριο που αφορούσε στη φιλοσοφία, τη διαχείριση της πρώτης ύλης και των τεχνικών μαγειρικής που εφαρμόζει το εστιατόριο.
Ένα δείγμα γραφής λοιπόν αποτέλεσε και το ταρτάρ, το οποίο, ενώ δεν υπάρχει στην κάρτα του εστιατορίου μπορεί παρόλα αυτά να ζητηθεί. Πραγματικά σας συστήνω να το ζητήσετε! Αέρινο, ισορροπημένο, νόστιμο!

- Τηγανητή σκορπίνα η οποία, επίσης, ετοιμάστηκε μπροστά μας. Εδώ μίλησε η ποιότητα και η φρεσκάδα του ψαριού μια και η παρασκευή του ήταν η απλούστερη δυνατή. Ελαφρύ αλεύρωμα, τηγάνι και τίποτα άλλο. Αποτέλεσμα? Απλά εξαιρετικό!

- Amuse bouche. Ένα σφηνάκι με βελουτέ φακής δουλεμένης με μελάνι σουπιάς συνοδευόμενο από ένα κροστινάκι φρυγανισμένου ψωμιού με αυγοτάραχο και τουρσί αμπελοβλάσταρου. Ευφάνταστο και νόστιμο.

- Ταραμοσαλάτα. Βαθιά ρουστίκ γεύση. Για μένα ήταν λίγο τραχειά, άλλοι όμως συνδαιτημόνες τη λάτρεψαν.

- Ρεγγοσαλάτα. Μια αλοιφή ότι πρέπει για τσιπουράκι με ευδιάκριτη τη γεύση της ρέγγας.

- Καβουρόψιχα. Φρέσκο καβούρι εννοείται! Πολύ απλά παρασκευασμένη με αποτέλεσμα να αναδεικνύεται η ιδιαίτερη, γλυκιά γεύση του καβουριού. Εγώ θα την ήθελα κάπως αλλιώς αλλά γενικά το καβούρι δεν είναι και από τα αγαπημένα μου.

- Σαλάτα από ροδέλες αποφλοιωμένης ντομάτας με εκλεκτό ελαιόλαδο και κάππαρη. Το μεγαλείο της απλότητας. Απλά ονειρική. Τόσο νόστιμες ντομάτες είχα χρόνια να φάω! Την επόμενη φορά θα πάρω μια πιατέλα μόνο για μένα!!

- Σπιτικά καπνισμένο σκουμπρί! Εντάξει..... ότι και να πω θα είναι λίγο. Ζουμερό, νόστιμο, βουτυρένιο, καπνιστό, καμία σχέση με οτιδήποτε έτοιμο έχετε φάει. Το σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλια!!!! Ένα πιάτο που ανυπομονώ να ξαναφάω. Στα must οπωσδήποτε!

- Ψητή στρειδοσαλάτα. Υποκλίνομαι! Στρείδια μαγειρεμένα με βούτυρο, σκόρδο και λεμόνι. Τόσο απόλυτα γεμάτη γεύση. Μην το χάσετε!

- Όστρακα αχνιστά με λεμόνι, κρασί, σκορδάκι! Καλομαγειρεμένα, τρυφερά, πεντανόστιμα με ένα ζουμί που αν δε ντρεπόμουνα θα το είχα φάει με κουτάλι!

- Φιλεταρισμένες σαρδελίτσες. Ο ορισμός του αφρού! Συννεφένια σαρδελάκια βαθιάς νοστιμιάς που κατέβαιναν αμάσητα! Το στοίχημα εδώ είναι στις πόσες πιατέλες θα σταματήσει κανείς????

- Τηγανητό χταπόδι. Τρυφερό και νόστιμο! Εγώ θα το ήθελα και με μια όξινη νότα. Αν ήμουν μόνη μου μάλλον θα του έβαζα ξύδι αλλά και πάλι αυτό είναι προσωπικό μου γούστο. Το πιάτο έτσι όπως σερβιρίστηκε ήταν άρτιο.

- Τηγανητές σουπιές σε ελαφρύ λαδολέμονο. Τέλειο κοντράστ της ελαφρά τραγανής, αλλά απόλυτα μαλακής σουπιάς, με το λαδολέμονο.

Το μενού το οποίο ήταν κανονισμένο εκ των προτέρων προέβλεπε και μυδοπίλαφο και ίσως ένα ακόμη πιάτο, τα οποία όμως ζητήσαμε να μην σερβιριστούν μιας και όλοι είχαμε πλέον σκάσει!

Τώρα θα μου πείτε..... ήσουν καλεσμένη.... περνούσες καταπληκτικά.... ήταν όλα τόσο ωραία? Καμία παρατήρηση? Ε! λοιπόν αν θέλετε να γκρινιάξω θα γκρινιάξω λέγοντας ότι τα τελευταία πιάτα ήταν και τα δύο τηγανητά οπότε ίσως έπεσαν λίγο βαριά, στη γεύση όχι στο στομάχι, για να εξηγούμαστε, και δεν ανέδειξαν όλες τις αρετές τους. Ισως μια διαφορετική αλληλουχία να ήταν προτιμότερη. Στις επόμενες επισκέψεις μου θα προτιμήσω μια διαφορετική ροή πιάτων αλλά η ευχή μου είναι να είναι αυτό, το μόνο πρόβλημά μου και στα άλλα εστιατόρια που θα επισκεφτώ.

Το δείπνο συνοδεύτηκε από ένα πολύ καλό, αρωματικό, ευκολόπιοτο κρασί, χωρίς καμία παρενέργεια σήμερα. Τελείωσε δε, με πιατέλες εξαιρετικών, φρεσκότατων γλυκών, δηλαδή, εκμέκ, μιλφέϊγ και πολίτικης καρυδόπιτας καθώς και χωνευτικών ήτοι επιλογή από λιαστό γλυκό κρασί, μαστίχα και λιμοντσέλο! Το τέλειο κλείσιμο ενός τέλειου δείπνου!

Η εξυπηρέτηση αξίζει ένα καθαρό 10 με τόνο!!! Υποδειγματική! Οι περιποιητές μας ήταν ευγενέστατοι, ακριβέστατοι, επεξηγηματικοί και τους αξίζουν πολλά μπράβο.
Ειδική μνεία νομίζω ότι οφείλω στον chef και στους δύο ιδιοκτήτες που γνώρισα χτες. Είναι πραγματική ευλογία να κάνεις το πάθος σου επάγγελμα και οι συγκεκριμένοι είναι πραγματικά ευλογημένοι!!! Σας ευχαριστούμε από καρδιάς για το χτεσινό βράδυ!

Όσον αφορά στο κόστος, η αλήθεια είναι η χθεσινή βραδιά ήταν προσφορά του εστιατορίου και του ask4food. Ζητήσαμε παρόλα αυτά να μας ενημερώσουν για τις τιμές έτσι ώστε οι κριτικές μας να είναι όσο το δυνατόν πληρέστερες. Πράγματι μόλις τώρα έλαβα ένα mail με αυτές. Θα αφήσω τους υπόλοιπους φίλους να σας τις αναφέρουν λεπτομερέστερα. Εγώ θα πω ότι είναι πολύ πιο κάτω από αυτές που περίμενα και που θα ήμουν διατεθειμένη να δώσω για φαγητό τέτοιας ποιότητας. VMF τεσσάρι αβλεπεί!

Νομίζω ότι είναι περιττό να σας πω αν το προτείνω, η απάντηση είναι προφανής! Για μένα η χτεσινή επίσκεψη θα είναι η πρώτη από πολλές που θα ακολουθήσουν. Έχω ανοιχτούς λογαριασμούς με τα πιάτα αυτού του εστιατορίου.

Περιμένω με πραγματική ανυπομονησία να διαβάσω τις εντυπώσεις των λοιπών συνδαιτημόνων μου. Χάρηκα πολύ που σας γνώρισα και θα ήθελα, φυσικά, να γνωρίσω και τους υπόλοιπους. Το σατανικό μυαλό μου θα επεξεργαστεί τρόπους για να συμβεί αυτό και θα επανέλθω με προτάσεις!!! Μέχρι τότε.. εύχομαι από καρδιάς σε σας και τους αγαπημένους σας.... πάντα τέτοια και Καλό Πάσχα!