Στη Νέα Ερυθραία ξεκίνησε να λειτουργεί το δίδυμο εστιατόριο της γνωστής ψαροταβέρνας Ε/Γ Ταξιδεύοντας που εδρεύει στο Κερατσίνι από το 2002. Ο στόχος μας είναι να διατηρήσουμε το ζεστό, φιλικό και διακριτικό στέκι όπου κυρίαρχο ρόλο έχει ο πελάτης μας. Επιδίωξή μας είναι οι επισκέπτες μας να γευτούν τους πιο εκλεκτούς και φρέσκους θησαυρούς της νησιωτικής Ελλάδας σε πολύ ρεαλιστικές τιμές. Η πρώτη ύλη είναι φρέσκια και όσο πιο απλά μαγειρεμένη τόσο καλύτερα. "Το ζωντανό είναι καλύτερο από το φρέσκο" όπως λένε και οι ψαράδες φίλοι μας.

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

10 Απρ 2017

Πριν 2 χρόνια έγινε η πρώτη μάζωξη του ASK και είχα γνωρίσει αρκετούς φίλους, με κάποιους μάλιστα κράτησα και φιλικές επαφές. Η γιορτή μου πλησίαζε, η επέτειος του ASK πλησίαζε και έτσι σκέφτηκα να το γιορτάσουμε στο σιγουράκι της Νέας Ερυθραίας! Καλοί φίλοι και εξαιρετικό φαγητό... λεφτά στην τράπεζα...

Δυστυχώς δεν μας τίμησαν όλοι αλλά τελικά αυτό δεν ξέρω πόση σημασία έχει ή δεν έχει για μένα και εκείνους. Είναι θέμα φάσης, είναι θέμα υποχρεώσεων;Όπως μου είπε και ένας φίλος "το νόμισμα έχει 2 όψεις"...

Μου φάγατε τα συκώτια! Λες και θα σας άφηνα νηστικούς... ειδικά στο Ταξιδεύοντας!

Θυμάμαι πως δεν είχα γράψει κριτική μετά την πρώτη μου επίσκεψη, ήθελα να έχω καθαρή σκέψη και να μην θεωρηθεί αβάντα στο μαγαζί μια επίσκεψη δωρεάν, όσο καλή και να ήταν. Πολύ καλή οργάνωση τότε και μας έδωσαν και διάφορα tips.

Κυριακή 26/3/2017 και μετά την εθνική επέτειο ο Κώστας μου είχε πει να πάμε μετά τις 16.00 για να εξυπηρετηθούμε καλύτερα. Τελικά ρισκάραμε, πήγαμε 13.30 και σιγά σιγά ο κόσμος γέμιζε το μαγαζί με πληρότητα κοντά στο 90%! Άνετα τραπέζια, πεντακάθαρα όλα στο μαγαζί και η ποιότητα σε σταθερά υψηλό επίπεδο. Όπως μπαίνετε μέσα θα συναντήσετε έναν πάγκο με την επιγραφή "Η αγορά μας". Στα δεξιά το μοτό που τους χαρακτηρίζει "Τα αμέσως πιο φρέσκα κολυμπάνε στη θάλασσα". Τόνοι λευκού και μπλε με καλής ποιότητας και περιποιημένα τραπεζοκαθίσματα. Αρκετό ξύλο στο πάτωμα, ξύλινες καρέκλες και πλέον έμεινε να επικυρώσετε το εισιτήριο σας....

Το σέρβις διατηρείται σε υψηλά στάνταρ, τίποτα λιγότερο από όσο γνώριζα και από το μαγαζί στο Κερατσίνι. Είναι οικογενειακή επιχείρηση, με μεταφορική και κυριολεκτική έννοια. Εκπαιδευμένο και χαμογελαστό προσωπικό, όχι για να τσιμπήσει κάποιο πουρμπουάρ στο τέλος του γεύματος αλλά λόγω του οράματος της επιχείρησης. Δεν το βλέπουν καθαρά επιχειρηματικά αλλά έχουν μεράκι. Μάλιστα έχει μπολιαστεί όλη η οικογένεια του Κώστα με εκείνον να ανεβοκατεβαίνει στα 2 καταστήματα ενώ πάντα σαν φύλακες, η γυναίκα του και 2 από τα παιδιά του. Ακούν, τρέχουν και μιλούν όταν μόνο χρειαστεί. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις και ασυνενοησίες είναι άνευ σημασίας για εμένα.

Και ο κατάλογος;Σε πρώτη φάση φαίνεται τσιμπημένος. Υπάρχει όμως και κάτι που δεν αναγράφεται στην τιμολόγηση αλλά είναι στους άγραφους νόμους της επιχείρησης. Πρώτα από όλα δεν υπάρχουν οι λαδόκολλες αλλά τραπεζομάντιλα. Όχι φθαρμένα και λερωμένα. Επίσης πάντα προσφέρουν σορμπέ λεμόνι, γλυκά και λιαστό κρασί ή μαστίχα. Δε νομίζω να ακολουθούν πολλές επιχειρήσεις αυτό το μονοπάτι.

Εμπιστευόμενος λοιπόν τον Κώστα, του ανέθεσα να μας φτιάξει εκείνος το μενού. Μόνο κάποιες παρατηρήσεις είχαμε σε κάποια πιάτα που δεν επιθυμούσαμε. Και σαν μαέστρος, ξεκίνησε να κάνει παιχνίδι...

Το ταξίδι μας ξεκίνησε:

- Χοντρές φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού ποτισμένες με λαδάκι. Νομίζω κάπου χρησίμευσαν...

- Μπουκίτσες από χορτοπιτάκια με μυρωδικά ως καλωσόρισμα. Γευστικότατη γέμιση, αρκετή ποσότητα την έφαγα εγώ. Οι υπόλοιποι λύκοι είχαν υπομονή για τα επόμενα πιάτα...

- Τομάτα ξεφλουδισμένη με κρίταμο, κάπαρη και ανθό αλατιού στα 6 ευρώ. Εδώ οι ρόκες και οι παρμεζάνες έχουν βρει τον μάστορα τους. Μεγάλη ποσότητα που το μόνο περισσότερο που ήθελα ήταν αλάτι ώστε να χαθεί μέσα στην τομάτα. Άριστη σαλάτα φυσικά όπως πάντα!

- Ταραμοσαλάτα στα 4.6 ευρώ και ρεγγοσαλάτα στα 5.2 ευρώ. Οπτικά ίσως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, όμως όταν φας... κοιτάς αυτές του εμπορίου και τις απεχθάνεσαι. Ειλικρινά τώρα... Ωραία υφή που μένει στο στόμα. Οι φέτες ψωμιού που σας έλεγα;Να τες!

- Λακέρδα σπιτική στα 7.2 ευρώ. Θα αντγράψω την φίλη Tzia και θα πω πως όντως είχε αρκετά βουτυράτη υφή, λιώμα όμως στο στόμα. Να φανταστείτε, όταν άκουγα λακέρδα με έπιανε λύσσα και μόνο στη σκέψη από το πόση αλμύρα θα έχει!

- Παστουρμάς τόνου στα 5.2 ευρώ. Οι υπόλοιποι φίλοι μάλλον δεν ξετρελάθηκαν, εγώ πάλι το αγάπησα πολύ αυτό το πιάτο. Λεπτή φέτα μεν, αρκετά φινετσάτη δε. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς, όμως μου άφηνε μια αέρινη γεύση, όχι τόσο έντονη σαν του κανονικού παστουρμά. Μπόλικο λεμονάκι στα απαραίτητα αξεσουάρ!

- Σκουμπρί καπνιστό στα 9.5 ευρώ. Πιο στάνταρ επιλογή δεν υπάρχει! Πλεόν αρκετοί έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν το πιάτο, αυτή την έντονη καπνίλα όμως ΔΕΝ την πετυχαίνουν, λυπάμαι πολύ κύριοι. Προσωπικά, θέλω τουλάχιστον μια μερίδα μόνος μου, αρκεστείτε στο ντεκόρ των κρεμμυδιών οι υπόλοιποι!

- Γαριδόψυχα στα 10.3 ευρώ. Η καραβιδόψυχα του "φτωχού". Δε νομίζω πως έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από τις πεντανόστιμες καραβιδούλες! Με βουτυράκι και τη ροζέ σαλτσούλα είναι σαν σνακ. Άλλη μια μερίδα ΜΟΝΟ για μένα παρακαλώ!

- Καλαμάρι γόνος στα 7.1 ευρώ. Τραγανός, μαλακός... λιώμα στο στόμα. Μικρές μπουκίτσες που ικανοποιούν τους φανατικούς του είδους.

- Γαύρος τηγανιτός για τον βενιαμίν της παρέας. Ήταν στην άλλη άκρη του τραπεζιού αλλά ο ευγενικός μπόμπιρας μας έκανε τη χάρη και μοιράστηκε το πιάτο. Δεν έμεινε ίχνος.

- Σαρδέλες φιλεταρισμένες στα 7 ευρώ. Φρεσκότατες όπως πάντα, μοιραστείτε τις σαν σνακ και αυτές. Λιώμα. Και για να πω την αμαρτία μου, θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό το πιάτο από τη μάζωξη του ASK!

- Γαύρος φιλέτο με σάλτσα μουστάρδας στα 7 ευρώ. Καθαρισμένος και φρέσκος, με ελαφριά σάλτσα που δεν σε μπουχτίζει. Ευχάριστα καυτερή επίγευση.

- Χταπόδι σαγανάκι στα 15.5 ευρώ. Κατ'αρχάς είναι σε μικρές μπουκίτσες το χταπόδι, ούτε το καταλαβαίνεις (για όσους δεν το πολυσυμπαθούν). Σε συνδυασμό με τη γλυκιά σάλτσα και το ελαφρώς βαρύ τυράκι του, είναι ένα πιάτο μπόμπα που χωρίς να το καταλάβεις είναι πλήρες και σε χορταίνει.

- Μυδοπίλαφο στα 12.9 ευρώ. Δεν δοκίμασα γιατί γνώριζα ότι υπήρχε και συνέχεια στο μενού. Αυτό που οι περισσότεροι ανέφεραν ήταν πως το βρήκαν αρκετά αλμυρό. Τα μύδια όμως μια χαρά τα καθάρισαν! Μάλλον για να μην πιάνουν χώρο στο τραπέζι!

- Βασιλικό καβούρι στα 68 ευρώ το κιλό. Ειδική παραγγελία για τον καβουροχειρουργό σύζυγο φίλης! Πλάκα πλάκα υπήρξε αρκετό ψαχνό που όλοι δοκιμάσαμε. Σε συνδυασμό με το βουτυράκι... έχει κλείσει σπίτια και δημιουργεί τσακωμούς!

- Και τέλος, κερασμένα από το κατάστημα... 2.6 κιλά φιλεταρισμένου ψαριού. Για κάτι σαργούς και σκάρους μας είπαν.... Εγώ έκανα πως δεν άκουσα και προσπάθησα να "κλέψω" λίγη περισσότερη μερίδα από όση μου αναλογούσε. Τέτοιο φιλέτο ούτε σε κρέας δεν θα βρείτε.

- Άφθονο λευκό κρασί, ασύρτικο και μαλαγουζιά, με τη δεύτερη να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Για το τέλος είχε προνοήσει η φίλη και έφτιαξε ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ νηστίσιμο σάμαλι. Εγώ να πω την αλήθεια το θυμάμαι πολλααααα χρόνια πριν στον Βενέτη που λεγόταν Αρίσα. Αυτό το αμύγδαλο πως συνδέεται έτσι με το σιμιγδάλι. Μου τρέχουν τα σάλια....

Συμπερασματικά θα πω πως:

Για να πετύχεις χρειάζεσαι να έχεις οικονομικούς πόρους από πίσω. Άλλοι τους χρησιμοποιούν για να κάνουν δημόσιες σχέσεις ή να "εξαγοράσουν" την επιτυχία. Αυτό όμως πολλές φορές δεν αρκεί. Πρέπει να υπάρχει χημεία και αρμονία μεταξύ όλων των συνδετικών κρίκων. Το Ταξιδεύοντας έχει συγκεκριμένο πλάνο και συνταταγμένες και δεν παρεκλίνει από την πορεία του.

Συμφωνώ πως δεν είναι για κάθε μέρα, το ποιοτικό το πληρώνεις. Ένα πράγμα είναι αδιαπραγμάτευτο. Μπορεί να υπάρχουν μερικές αυξομειώσεις στην απόδοση της κουζίνας, όπως παντού. Σαβούρα όμως ΔΕΝ πρόκειται να φας. Και αυτό είναι γκαραντί....

12 Σεπ 2017

Πολύ σωστά το επεσήμανε ο Vaggg, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Δεν κρύβω ότι την επίσκεψη στο Ταξιδεύοντας δεν την είχα στις άμεσες προτεραιότητές μου, καθώς δεν ήταν στα μαγαζιά που καιγόμουν να πάω. Την "καψούρα" μου για άλλο εστιατορικό opening του καλοκαιριού και την, σχεδόν εμμονική σπουδή μου, πάνω στα άδυτα της μαγειρικής ενός σεφ που όλοι μισούν να λατρεύουν, θα την αποκαλύψω σε επόμενη κριτική.
Δεν μου είχε περάσει και από το μυαλό να εξαργυρώσω στο Ταξιδεύοντας το bonus των 25 ευρώ ( πόντοι εξαργύρωσης του etable σε κάποιο loyalty εστιατόριο). Την ιδέα μου έδωσε έμπιστος φίλος χρήστης τον Ιούνιο στη συνάντησή μας στο Αρχοντικόν, και φυσικά τον ευχαριστώ.

Φθάσαμε στο εστιατόριο απογευματάκι Πέμπτης, γύρω στις 5, τέλος Αυγούστου, μήνα κατά τον οποίο το Ταξιδεύοντας δεν έκλεισε καθόλου για διακοπές και μπράβο τους γι αυτό, αν και δεν γνωρίζω τί επιπτώσεις έχει αυτή η κίνηση ως προς το θέμα της ανίας, στο να υπολειτουργείς (κάποιες μέρες;) ένα άδειο μαγαζί, όταν όλη η Αθήνα έχει μετοικήσει στα νησιά. Εμείς απ την άλλη θεωρήσαμε ότι απογευματάκι θα είναι πιο ήσυχα, αλλά όχι και εντελώς νεκρά, καθώς κάποιοι παραθεριστές θα έχουν πια επιστρέψει.

Επιδέξια κρυμμένο από την πολύβουη πιάτσα της Νέας Ερυθραίας, σε περιοχή οικιστική και ήσυχη, είχα ξαναπεράσει παλαιότερα βράδυ και το είχα δει φωτισμένο και ζωντανό, ωστόσο η εικόνα του εκείνη την ημέρα ήταν απογοητευτικά ερημική, σαν να ήταν κλειστό. Ξεπερνώντας το αρχικό μας σάστισμα, μπήκαμε δειλά.

Τυπικά επαγγελματική αλλά μουδιασμένη υποδοχή από έναν κύριο ( μετρ; ) και το μαγαζί εντελώς άδειο ( πλην ενός ζευγαριού που αποχώρησε μετά από λίγη ώρα ). Δεν μου αρέσουν οι εκφράσεις στυλάκι, υφάκι, μπλαζέ, ψυχρός, αγέλαστος, διεκπεραιωτικός... Αλλά αναλαμβάνω την ευθύνη.

Kαθήσαμε μέσα, στο βάθος αριστερά, σε ένα από τα καναπεδάκια τους. Ο κλιματισμός δούλευε αλλά στο φουλ. Τον χώρο δεν θα τον περιγράψω, είναι νομίζω πολυπαινεμένος για την καθαριότητα, την τάξη και την καλαισθησία του. Είναι και θέμα γούστου, γιατί εμένα τόσο λευκό μου θύμισε κάτι αποστειρωμένο. Θα σταθώ όμως στην ατμόσφαιρα και στις απαιτήσεις που έχω από ένα μαγαζί τέτοιων προδιαγραφών.
Δεν μου έβγαλε ούτε ζεστασιά, ούτε φιλοξενία, αλλά ψυχρότητα και μια αμηχανία η οποία συνοδεύτηκε από νεκρική σιγή, που την έσπαγαν βάρβαρα κάποιες "διαφωνίες σε έντονο ύφος" μεταξύ των εργαζόμενων σε εκείνη τη βάρδια.
Θεωρώ το λιγότερο, απαράδεκτο, για κάποιον να γίνεται ωτακουστής τέτοιων θεμάτων την ώρα που γευματίζει. Ίσως λίγη απαλή μουσική να μετρίαζε τη δυσφορία που νιώσαμε, αλλά δεν υπήρχε ούτε αυτό.

Είναι όμως και κάτι ακόμη. Πόσο ευγενικό είναι να γευματίζεις και την ίδια στιγμή να γίνονται με το άζαξ και το πανί οι καθαριότητες μπροστά σου; Εργασίες που αν μη τί άλλο πρέπει να προγραμματίζονται με το άνοιγμα του μαγαζιού το πρωί και όχι μπροστά στον πελάτη την ώρα που τρώει. Στο θέμα του σέρβις, επίσης υπήρξαν θέματα. Υπερβολικό στήσιμο άνευ ουσίας, τυπικότητα στα όρια του να νιώθεις αόρατος, αρκετές φορές έψαξα με το βλέμμα να τους εντοπίσω στο χώρο για να τσεκάρω πού βρίσκεται η παραγγελία μας. Οι χρόνοι σερβιρίσματος, γρίφος χωρίς απάντηση.

Ας τα πάρω από την αρχή.

Νερό σε κανάτα ( ανανεωνόταν συχνά ), ψωμί λευκό και μαύρο ψημένο με λαδορίγανη, μαζί με αρκετές ωραίες ελιές, θα ρισκάρω να πω χθεσινό. Κι εγώ το χθεσινό ψωμί στο σπίτι μου το ψήνω, δεν το πετάω, και γνωρίζω και την υφή και τη γεύση του. Στο Ταξιδεύοντας όμως ;; 2 ευρώ η χρέωση για αυτό.
Το καλωσόρισμά τους ήταν 2 μικρές μπρουσκέτες της μιας μπουκιάς με παγωμένη φάβα και καραμελωμένο κρεμμύδι. Το βρήκα πολύ μίζερο, σε σχέση με άλλες κριτικές και άλλα καλωσορίσματα που έχω διαβάσει εδώ. Δεν αναφέρομαι σε συγκεντρώσεις φίλων αλλά σε μεμονωμένους πελάτες. Η γεύση του ήταν αδιάφορη. Δεν μας άρεσε.

Μελέτησα αρκετή ώρα τον, ομολογουμένως, χαοτικό κατάλογο, με κάποια από τα είδη σε αρκετά "αλμυρές" για την εποχή τιμές, είδα και κάποια ανατίμηση σε ένα βασιλικό είδος, σε σχέση με πρόσφατες κριτικές. Επειδή ήμασταν 2 άτομα, η παραγγελία αναγκαστικά περιορίστηκε σε μικρού ρίσκου επιλογές και σε ποσότητες που δεν θα έμεναν στο τραπέζι αφάγωτες. Ίσως η μεγάλη παρέα, δίνει άλλο εύρος επιλογών και καλύτερο vfm.

Η σαλάτα τομάτα Ταξιδεύοντας είναι τόσο τέλεια κι άλλο τόσο, όσο έχει υμνηθεί από όλους, κι ας είναι μια απλή ντομάτα.. Θεωρείται και είναι όντως must πιάτο.

Η ρεγγοσαλάτα ομοίως. Σε μεγάλη ποσότητα που αγανακτήσαμε να την τελειώσουμε και με πολύ ιδιαίτερη γεύση.
Το χταπόδι του Νώντα ήταν το πιάτο που μας έμεινε στο μυαλό. Δεν ξέρω τί μαρινάρισμα του κάνουν ( σε ερώτησή μου στον νεαρό σερβιτόρο, έλαβα μια καχύποπτη άρνηση να μου απαντήσει, λες και πρόκειται για κάποιο μυστικό συμπαντικό κώδικα που φοβούνται μήπως κλαπεί ). Πρόκειται πάντως για το πιο τρυφερό και νόστιμο χταπόδι που έχω δοκιμάσει.
Τα ντολμαδάκια με γιαούρτι, απλώς συμπαθητικά. Επίσης μίζερη ως μερίδα.
Την γαριδόψυχα δυστυχώς δεν την εντόπισα σε κανέναν από τους 2 καταλόγους κι ελπίζω να μην ήταν δική μου αβλεψία. Στη θέση της, πήραμε φρέσκο γαριδάκι Χαλκίδας τηγανιτό, καλό, αλλά όχι κάτι διαφορετικό από το ανάλογο που έχω φάει παντού.
Τα μικρά καλαμαράκια ( γόνος ) ήταν μέτρια. Στον κατάλογο έχουν δίπλα αστερίσκο, εικάζω ότι σημαίνει κατεψυγμένα, όπως υποδηλώνει παντού αυτό το σημαδάκι. Το τηγάνι τους μάλλον είχε αστοχία εκείνη τη μέρα, γιατί μας ήρθαν χλιαρά, όχι τραγανά και εμφανώς πανιασμένα. Από νοστιμιά πάντως, ήταν αποδεκτά.

Στους χρόνους λοιπόν, που αναφέρθηκα πιο πάνω. Από τα πρώτα πιάτα ( που κι αυτά άργησαν ) στα δεύτερα, υπήρξε μια καθυστέρηση 45 λεπτών. Ο Νώντας ήρθε μαζί με τα πρώτα. Για 45 λεπτά όμως, δεν είχαμε καθόλου φαγητό στο τραπέζι. Για 2 πιάτα που απλώς ήθελαν τηγάνι και όχι κάτι ιδιαίτερα απαιτητικό από την κουζίνα. Να το πω πιο απλά. Το γαριδάκι και τα καλαμαράκια τα φάγαμε στις 7 το απόγευμα, σε ένα μαγαζί χωρίς άλλες παρέες και αφού τους τα υπενθυμίσαμε με τον σχετικό εκνευρισμό. Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι παραπάνω.

Το κρασί που ήπιαμε μας άρεσε πολύ ( Μοσχοφίλερο χύμα, 4,50 e το μισόκιλο ) και ακόμη πιο πολύ μας άρεσε το τριπλό κέρασμα στο τέλος ( σορμπέ λεμονιού, λιαστό μοσχάτο Λήμνου και από γλυκά, λίγο προφιτερόλ και λίγο εκμέκ, νοστιμότατα και τα δύο ). Το 2,5 της γεύσης εδώ κέρδισε το μισό ντοματάκι υπέρ του.
Το σύνολο για όλα ήταν 46 e και μείον τα 25 e της εξαργύρωσης, πληρώσαμε 21 ευρώ. Φυσικά δεν μπορώ να κρίνω το vfm από αυτό το γεγονός, αλλά από το ότι επιλέξαμε χαμηλής κλίμακας μεζέδες, χωρίς κυρίως πιάτο, για 23 ευρώ/ άτομο ( όχι ψάρι / όστρακα / ζυμαρικό κτλ. )

Δεν θέλω επίσης ούτε να σκεφτώ ούτε να υπονοήσω ότι τύχαμε "διαφορετικής" αντιμετώπισης λόγω έκπτωσης ή επειδή δεν πήραμε ψάρι ή κάτι πιο γκουρμέ και άρα πιο ακριβό. Δυστυχώς σπάνια θα παραγγείλω έξω ψάρι και δεν μου λείπει η γεύση του, γιατί το φτιάχνω στο σπίτι μου. Mε μεγαλύτερη παρέα, κάποιος θα δοκιμάσει περισσότερα πιάτα και θα έχει πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Ίσως είχα πολύ μεγάλες προσδοκίες και μια άλλη εικόνα από όσα είχα διαβάσει.
Κάποια πράγματα δυστυχώς δεν με κέρδισαν σε αυτή την αναγνωριστική επίσκεψη και ακόμη δυστυχέστερα είμαι και άνθρωπος των πρώτων εντυπώσεων στα εστιατόρια που επισκέπτομαι, ώστε κάτι να με ωθήσει να επιστρέψω.

Πιστεύω και εύχομαι μελλοντικά να το ξαναεπισκεφθώ.
Και αν το έχω αδικήσει, να επανέλθω και να του χαρίσω απλόχερα τα 4άρια μου.

26 Ιουν 2017

Τελειώνοντας την ψαροφαγική τριλογία, θα ασχοληθώ με τη ναυαρχίδα κατ’ εμέ, των χώρων εστίασης που ειδικεύονται στα θαλασσινά. Το ‘’επιβατηγό (Ε/Γ) Ταξιδεύοντας’’, όχι το σκέτο αλλά στα Βόρεια.
Ειδικά σε αυτή την κριτική έχω αποφασίσει – αν και δεν το συνηθίζω - να κλέψω.
Και θα κλέψω.
Θα κλέψω από τους LOVE του Arthur Lee και το πρώτο τραγούδι που μου έκανε κλικ: ‘’Singed E/Γ’’ λοιπόν και στα Βόρεια, γιατί και εμείς έχουμε ψυχή και πρέπει να απολαύσουμε τους μεζέδες του, χωρίς να κάνουμε το ταξίδι στο Κερατσίνι. Θα χρειαστεί καλή συσκευή πλοήγησης - όχι σαν του Κολόμβου- για να φτάσετε, με το παρκάρισμα να είναι εύκολο.
Θα κλέψω από την Τζένη Μελιτά - που με εκνευρίζει αφάνταστα – και θα πω: Η φάση είναι Ε/Γ στα Βόρεια και μετά Νέα Ερυθραία.
Γιατί;
Αναλύω περιληπτικά λέγοντας ότι,
έχει ευχάριστο περιβάλλον έστω και αν δεν θυμίζει αμιγώς ψαροταβέρνα αλλά μπουτίκ ψαριού ή γκαλερί θαλασσινών,
έχει πολυπληθές προσωπικό που κάνει την δουλεία του χαμογελαστά, γρήγορα, αποτελεσματικά, κεφάτα και έχει και ικανότητα ανάλυσης των πιάτων,
έχει ιδιοκτήτη ο οποίος φροντίζει τους πελάτες του, φέρνοντας ότι πιο φρέσκο βγάζει η θάλασσα, έχει chef που βλέποντας live τη δουλειά του, το πως χρησιμοποιεί τις πρώτες ύλες, πως δουλεύει στην κουζίνα και πώς ‘’περιποιείται’’ το πιάτο που θα προσγειωθεί στο τραπέζι σου, έχω λατρέψει τα θαλασσινά και τα ψάρια παρ’ ότι δεν είναι το φόρτε μου,
έχει καλές και λογικές τιμές του προϊόντος που διαθέτει, εκτιμώντας ότι πας για ψάρι, θα σου πουλήσει ψάρι ή θαλασσινό και όχι φύκια πολυτελείας σε τιμές σωστές και αν έχεις και γνωστό – με λένε Βαγγέλη, ευχαριστώ Βαγγέλη - κλέβεις εκκλησία.
Συνεχίζω λιγουλάκι αναλυτικότερα.
Θα κλέψω από τις αναμνήσεις μου 2 χρόνια πριν, όταν στην πρώτη συνάντηση του ask, γνώρισα αξιόλογα άτομα στον συγκεκριμένο χώρο, τον Σπύρο, τον Βαγγέλη, την Κλειώ, τη Βάνα, την Ελένη, τον Αναστάσιο, την Τέτη, το Ψαράκι, τον Βαρώνο, ανταλλάξαμε απόψεις, πήραμε και δώσαμε αλλήλους και συνεχίζουμε να πορευόμαστε σε κοινά γευστικά μονοπάτια.
Θα κλέψω δις, από τις αναμνήσεις του μακρινού αλλά ειδικά του κοντινού παρελθόντος και θα επικαλεστώ την απόλυτη ηδονή που ένοιωσα τρώγοντας για πρώτη φορά, εκπληκτικά στρείδια βουτυράτα, σκουμπρί καπνισμένο άψογα, με κρεμμυδάκι, μαϊντανό και λάδι, νευρική ρεγγοσαλάτα με εκπληκτική βελούδινη υφή, tartare λαυρακίου, δροσερή καβουροσαλάτα με πραγματικό καβούρι, απίστευτη homemade λακέρδα, γαύρο και σαρδέλα φιλεταρισμένα, αφρό κυριολεκτικά, αλλά και δυναμικό και spicy μουσταρδάτο γαύρο, γνήσιο πειραιώτη. Φεύγοντας παραμιλούσα σκεπτόμενος ή καλύτερα σκεπτόμουν παραμιλώντας και έλεγα: ‘’Δημήτριε Δημήτριε, τι έχανες τόσα χρόνια’’!!!
Και εδώ θα πεταχτεί ο έξυπνος του χωριού και θα πει: ‘’Ρε φίλε δεν σε συμφέρει, αφού δεν το ‘χεις το θαλασσινό γιατί πας;’’
Πάω και ειδικά στο Ε/Γ για να φάω,
γαρίδα καθαρισμένη – ούτε η μάνα μου όταν ήμουν 5 χρονών δεν μου την καθάριζε - semi παναρισμένη, βουτυράτη, συνοδεία γλυκιάς ροζ sauce, που όσες και να φας δεν τις χορταίνεις,
να βουτήξω το λαδωμένο φρυγανισμένο ψωμί στο σαγανάκι με το χταπόδι το οποίο είναι κομμένο σε μικρά κομμάτια και μαζί με το λιωμένο τυρί και την κόκκινη σάλτσα με απογειώνουν,
να πάρω δεύτερη φέτα και να ορμήσω στο πιάτο με τις ξεφλουδισμένες χοντροαλατισμένες τομάτες, να πάρω 1-2 ροδέλες, να φορτώσω και λίγο κάππαρη και κρίταμο και να ξεχάσω τις σαλάτες με τις τρεις σειρές υλικά στην περιγραφή,
να φάω crunchy, ελαφρύ και φρέσκο, γόνο καλαμάρι και τέλος,
να έχω ‘’εξάψεις’’, από το φίσκα σε μύδια μυδοπίλαφο, λεμονάτο και σαφρανάτο.
Τέλος; Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά μπα!
Οπότε επειδή την τελευταία φορά, η συζήτηση στο τραπέζι είχε ‘’ανάψει’’ για τα καλά, έκλεψα μια δαγκάνα βασιλικό καβούρι, σπασμένη από πάνω ως κάτω για να μην κουραστώ να την σπάω, με αρκετό κρέας μέσα, που σε συνδυασμό με το βούτυρο που την πασάλειψα, με πέρασε σε άλλο επίπεδο.
Επίπεδο για να ξανακλέψω, όταν η υπόλοιπη παρέα ήταν απασχολημένη, φιλεταρισμένα ψάρια, σαρκουδάκια, σκάρους κ. λπ ωραία ψημένα με ελαιόλαδο ή χωρίς, που μύριζαν θάλασσα και αποτέλεσαν υπέροχο ‘’επιδόρπιο’’.
Εκείνο που σίγουρα δεν έκλεψα, ήταν ο παστουρμάς τόνου. Δεν μου άρεσε. Αέρινη η γεύση του, συνοδεία από λεπτές μαριναρισμένες σε λεμόνι και άνηθο φέτες αγγουριού κομμένες οριζόντια, αλλά δεν βρήκα καθόλου ένταση στο πιάτο. Δεν μου έβγαλε καθόλου το άρωμα ή τη γεύση του τόνου.
Στο δια ταύτα, θα κλέβω το nickname χρήστη του ask και θα πω, ότι εκείνη την Κυριακή ‘’fagame kai skasame’’ και άνευ αμφιβολίας όπως διαπιστώνει ο καθείς, μείναμε τρις ενθουσιασμένοι.
Και επειδή ακούω στο βάθος κάποιον να με ρωτά ‘’Είναι πολλά τα λεφτά Άρη;’’, θα απαντήσω ότι δεν με λένε Άρη και ότι τα λεφτά δεν είναι πολλά. Με 25 euro, σίγουρα θα φάτε ότι πιο φρέσκο βγάζει το Αιγαίο. Συνοδέψτε το με ωραιότατο λευκό κρασί που προτίμησα εγώ και η παρέα μου.
Κλείνοντας θα κλέψω για τελευταία φορά από τους Beatles λέγοντας, ‘’Give Ε/Γ a chance’’ ανάλογα ποια περιοχή σας βολεύει, θα περάσετε ευχάριστα ένα 2ωρο τρώγοντας ψάρια ή θαλασσινά, θα με θυμηθείτε και θα πιείτε και 1 και 2 και 3 ποτήρια στην υγειά μου.
Tip. Και μη παραλείψετε να δοκιμάσετε το ‘’χταπόδι του Νώντα’’ με διαφορετικό τρόπο ψησίματος, διαφορετική υφή και γεύση.
Υ. Γ. Έκλεψα για το σπίτι υπέροχο σάμαλι, σαν αυτό που έτρωγα από τον πλανόδιο που ερχόταν έξω από το σχολείο με την τρίκυκλη μοτοσυκλέτα, ευγενική προσφορά της ιδιαιτέρας του κυρίου Διευθυντή.
Σιγά μη το άφηνα.

09 Οκτ 2017

Αγαπητέ Αναξίμανδρε,

σου γράφω γιατί νιώθω ότι έχουμε απομακρυνθεί λίγο. Ίσως φταίω εγώ. Να, που σου έκλεισα το τηλέφωνο εκείνη τη μέρα που τα λέγαμε για τον Μαύρο Γάτο. Ήμουν σε σύγχυση, βλέπεις, και δεν σκέφτηκα ότι ίσως σε στεναχωρήσω.

Ίσως πάλι, να είναι όλα στο μυαλό μου. Όμως έχουμε καιρό να τα πούμε και για να επανορθώσω θέλω να σου προτείνω ένα μαγαζί, για φαγητό, το οποίο πιστεύω ότι θα σου αρέσει.

Ξέρω ότι στο φαγητό σε απασχολούν δύο πράγματα. Το κρέας σου το θες πειραματικό, σου κόλλησε από τότε που πήγαινες στο πειραματικό σχολείο, ενώ το ψάρι σου το θες ποιοτικό και κλασσικό.

Μιας και τα ποιοτικά προϊόντα θάλασσας δεν συναντώνται κάθε μέρα, σου προτείνω να πας στο Ταξιδεύοντας, στο οποίο, περιέργως, θα τα βρεις κάθε μέρα. Εντάξει, δεν έχω κατασκηνώσει και απ’ έξω για να μπορώ να στο πω με απόλυτη σιγουριά, όμως έχω πειστεί.

Άσε που είναι και κοντά στο σπίτι σου στην Εκάλη. Είναι στη Νέα Ερυθραία.

Λοιπόν, από εμφάνιση μην περιμένεις τρελά πράγματα, χρώματα λευκίζοντα και μπλεδίζοντα, καθαριότητα σούπερ και… το αγαπημένο σου: χαλασμένο CD player. Εγώ τη θέλω τη μουσικούλα μου όταν τρώω, έστω και χαμηλά, αλλά εσένα που σου αρέσει αυτό το στυλ θα την καταβρείς!

Το μενού τους είναι το κλασσικό ψαροταβέρνας, και είναι αρκετά ενημερωμένο. Ότι κολυμπάει τσούζει λίγο στο πορτοφόλι, αλλά εσύ τι ανάγκη έχεις? Ότι δεν κολυμπάει είναι αρκετά καλά τιμολογημένο.

Επειδή μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις, θα προσπαθήσω απλώς να σου μεταφέρω λίγες εικόνες (μην κάνεις την πράξη στο μυαλό σου) από τα όσα θα ζήσεις, αν πας.

Κάθεσαι. Θα σε καλωσορίσουν με το κατιτίς. Εμένα με καλωσόρισαν με homemade τσιπς πατάτας με μια γιαουρτοσός από πάνω. Μαζί με αυτό θα σου φέρουν νερό σε κανάτα και τα μενού, όπως και κατάλογο με ποτά.

Σύντομα θα έρθει το ψωμί. Ψημένο, με λαδορίγανη. Μια φέτα λευκού και μια φέτα μαύρου ψωμιού κατ’ άτομο. Μεγάλες φέτες. Θα στο χρεώσουν 1€.

Θα έρθουν γρήγορα για παραγγελία. Είτε τη δώσεις, είτε τους πεις όχι και τη δώσεις μετά, είτε τους πεις όχι, ξαναέρθουν, τους πεις πάλι όχι και τη δώσεις ακόμη πιο μετά, θα σε αντιμετωπίσουν με απόλυτη ευγένεια.

Τη δίνεις (την παραγγελία). Αν έχεις κάποια απορία, θα στη λύσουν 100%. Ακόμη και αν τους ρωτήσεις πόσα ml λάδι ή πόσους κόκκους ρίγανης είχε το ψωμί που μόλις έφαγες, πιστεύω θα ξέρουν να σου πουν.

Τip: αν δεν θες να ξεφύγει τρελά ο λογαριασμός σου, πάρε χύμα κρασί. Το μοσχοφίλερό τους είναι από τα πολύ καλά που θα βρεις στα λεφτά του (4,4€ το μισόλιτρο).

Θα παραγγείλεις σίγουρα κάτι σε σαλάτα. Θα κοιτάς κάτι σαλάτες με ρόκα, τη χωριάτικη ή δεν ξέρω τι άλλο. Τελικά, να το ξέρεις, θα πάρεις τη ντομάτα με το χονδρό αλάτι και κάπαρη-κρίταμο (6€). Ούτε εγώ την ήθελα. Αλλά είναι δροσερή ρε Αναξίμανδρε. Και ταιριάζει τόσο πολύ για να «σβήνει» τη γεύση όσων τρως. Ταιριάζει η ρουφιάνα και ας μην της φαίνεται. Τώρα, αν πέσεις και σε καμιά καλή ντομάτα, ίσως απογειωθείς ακόμη παραπάνω. Εγώ έπεσα σε μέτρια και, φαντάζομαι, καταλαβαίνεις ότι την ευχαριστήθηκα.

Θες να παραγγείλεις και κάποιο ορεκτικό ή κάποια αλοιφή ή κάτι άλλο εκτός ψαριού? Επιλογές υπάρχουν. Εγώ δεν το έκανα, για να είμαι ειλικρινής και δεν μου έλειψε.

Όταν θα διαλέξεις τι θαλάσσιο θα παραγγείλεις, σίγουρα άσε χώρο για το καπνιστό σκουμπρί (9,5€). Έρχεται με κρεμμυδάκι ως συνοδευτικό και η ένταση στη γεύση του το καθιστά το Gold Standard του ουζοτσιπουρομεζέ. Ήταν το πιάτο που φαγώθηκε πιο αργά στο τραπέζι μας, ώστε να παραταθεί περισσότερο η απόλαυσή του! Πάντα άφηνα μια μπουκιά στην άκρη για να φάω λίγο αργότερα το τελευταίο κομμάτι. Πρόσεξε μη σου κρυώσει κιόλας, βέβαια.

Άσε και χώρο για καμιά «ψύχα». Έχει καραβιδόψυχα, έχει και γαριδόψυχα (δεν τη λέει στο μενού). Εγώ δοκίμασα τη δεύτερη (10,3€) η οποία ήρθε με λιωμένο βούτυρο και την τυπική ροζ σος για να τη φας όπως θες. Ήταν απίθανα τηγανισμένη, δεν θα θες να τελειώσει. Κράτα και λίγο ψωμάκι στην άκρη για να το βουτήξεις στο λιωμένο βούτυρο από το αγαπημένο σου νησί του Ιονίου (για την Κέρκυρα λέω, θυμάμαι ότι πας κάθε χρόνο για να κάνεις νεροτσουλήθρες).

Αν δεν έχουν αλλάξει τα γούστα σου από την τελευταία φορά που φάγαμε ψαρικά παρέα, τότε σε συμβουλεύω να αφήσεις σίγουρα χώρο και για το χταποδάκι του Νώντα (9,9€). Είναι τηγανητό, μάλλον μαριναρισμένο και είναι απίθανα μαλακό. Ίσως ό, τι πιο μαλακό έχεις φάει σε χταπόδι! Η γεύση του θέλει σίγουρα λίγη περισσότερη ένταση, όμως δεν σε φοβάμαι εσένα, σίγουρα θα ρίξεις μπόλικο λεμόνι, από αυτό που θα έρθει μόλις κάτσεις στο τραπέζι.

Άλλες προτάσεις, γευστικά δεν θα σου κάνω. Έφαγα και φιλέτο ψαριού (λιθρίνι) τυλιγμένο σε αμπελόφυλλο με πικάντικη μουστάρδα να το λούζει διακριτικά κατά τόπους (8,9€), έφαγα και παστουρμά τόνου, που ήρθε με συνοδεία λεπτοκομμένου αγγουριού για καλύτερο αποτέλεσμα (5,2€) και μολονότι ήταν και τα δύο αρκετά ως πολύ καλά, δεν θα σε πρήξω να τα πάρεις όπως τα προηγούμενα.

Είναι δεδομένο πως ότι φας θα το βρεις κορυφαίο ποιοτικά, που ξέρω ότι είναι και το ζητούμενο για σένα.

Όταν θα έρθει η στιγμή της λυπητερής, σίγουρα δεν θα λυπηθείς πολύ. Αν έχεις πάρει πιο «ζόρικα» οικονομικά πιάτα, θα αγγίξεις, ίσως και ξεπεράσεις το 30άρι. Αν όχι, θα είσαι γύρω στα 25-30€. Το χαρτάκι του λογαριασμού θα είναι δίπλα σου από το πρώτο λεπτό. Το δικό μου για τα παραπάνω, έλεγε 28€ το άτομο για γεύμα δύο ατόμων. Γεύμα με το οποίο είχαμε αρχίσει να ξεσφίγγουμε τα παντελόνια μας. Εντάξει, δεν είχε και κτηνώδεις μερίδες, αλλά πήραμε αρκετά πιάτα.

Όταν θα βγάλεις τα λεφτά να τους πληρώσεις, αν είσαι πολύ βιαστικός δεν θα σε αφήσουν. Εκτός αν πρέπει να πας σε κανά νοσοκομείο (φτου κακά). Θα πρέπει να περιμένεις να μαζέψουν για να σε κεράσουν κάτι. Τι, δεν ξέρω. Θα σε ρωτήσουν όμως. Εμένα με ρώτησαν «θέλετε γλυκό ή φρούτο?». Ξέρεις τι απάντησα. «Έχετε κάποια προτίμηση στο είδος του γλυκού?». Φλύαροι. Φέρε από όλα, το συζητάς?

Θα σου φέρει τα γλυκά. Αν σου φέρει αυτά που έφερε και σε μένα θα είσαι σε δύσκολη θέση. Γιατί ξέρω ότι υπεραγαπάς την πορτοκαλόπιτα, υπεραγαπάς τον ποιοτικό κορμό σοκολάτας με το τραγανό μπισκότο και λιώνεις για τσιζκέικ. Επειδή όλα θα είναι φρέσκα, κλάφτα Αναξίμαδρε. Να δω που θα τα βάλεις.

Να συνδυάσεις τον κορμό με τη γρανίτα λιμοντσέλο που θα σου φέρουν σαν κέρασμα και αυτή. Κουφός συνδυασμός που ταιριάζει απροσδόκητα καλά.

Μετά από αυτά θα τους πεις να έρθουν να πληρώσεις. «Σας παρακαλώ κύριε, μη βιάζεστε», θα σκεφτεί να σου πει ο σερβιτόρος. Δεν θα στο πει όμως, διότι είπαμε ότι είναι άρτια εκπαιδευμένος. Πολύ ευγενικά θα σε πείσει να μην πληρώσεις ακόμη. Είναι η ώρα του ποτού! Θα σου φέρουν λοιπόν σφηνοπότηρα και καραφάκι με κάποιο ποτό για σωστό κλείσιμο. Σε μας έφεραν μοσχάτο Λήμνου.

Για την εξυπηρέτησή τους ελπίζω να μη θες να σου πω κάτι παραπάνω.

Και μετά, επιτέλους, αν είσαι τυχερός, θα πληρώσεις. Αν δείχνεις και ότι θα ακολουθήσει μια δυναμική νύχτα μπορεί να σου δώσουν και τσιχλίτσα για τον δρόμο.

Αν και τώρα που χώρισες μιζεριάζεις πιο πολύ από ότι πρέπει. Στο έλεγα από παλιά, ότι η Φρειδερίκη δεν είναι καλή περίπτωση για σένα. Δεν σου έκανε καλό.

Τέλος πάντων, ελπίζω αν είσαι ακόμη θυμωμένος να το αφήσεις πίσω σου σύντομα. Πήγαινε στο Ταξιδεύοντας και θα με θυμηθείς.

Περιμένω νέα σου. Γράψε μου ή έστω τηλεφώνα.

Φιλικά, Vaggg

06 Απρ 2017

Είναι Κυριακή μεσημέρι 26/3 και παρότι φτάνω στο Ε/Γ ταξιδεύοντας, με μέτρια διάθεση (πολύ πρωί για μένα) συναντώ αρχικά αγαπημένο φίλο, που ήταν και ο διοργανωτής της συνάντησης μας, σιγά σιγα η παρέα μεγαλώνει και η διάθεση ανεβαίνει. Όλη η παρεα έδειχνε ένα δέσιμο και μία θετική αύρα που μας ανέβασε όλους ψυχολογικά! Και βέβαια είχαμε εκπλήξεις και αποκαλύψεις...

Το ταξιδεύοντας το γνώρισα αρκετά πριν την ενασχόληση μου με το site, στο Κερατσίνι και χάρηκα πολύ όταν πριν δύο χρόνια έγινε η πρώτη συνάντηση στο αδερφάκι στα Βόρεια. Τότε δεν είχα γράψει για την επίσκεψη αν και όλα ήταν πολύ καλά, καθώς το σημαντικότερο της βραδιάς ήταν η πρώτη γνωριμια με τους ανθρώπους, πίσω από τα ψευδώνυμα.

Μπαίνοντας, λοιπόν, συνειδητοποιήσα ότι ο χώρος είναι όπως τον θυμόμουν, καθαρός φροντισμένος, φωτεινός, σίγουρα καλύτερος από του Κερατσινίου. Σημαντικό γεγονός ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα εντός. Δίνεται όμως η δυνατότητα στους καπνιστές να καθήσουν στον εξωτερικό χωρο, τον οποίο τολμώ να πω ότι "ζήλεψα", αφού ο καιρός ήταν καθαρά ανοιξιάτικος.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε ταχύτατη, με ευγενια, χαμόγελο και ενδιαφέρον. Μικρές και άνευ σημασίας αστοχίες υπήρξαν μεν, αλλά και εμείς κατασκήνωσαμε εκεί για πάνω από 4 ώρες.

Δοκιμάσαμε πολλά και όλα ήταν εξαιρετικά.
-Σκουμπρι καπνιστό(9.50€) το τοπ πιάτο τους (ζήτησα προσωπικα να μπει στο μενού και ο ευγενικός οικοδεσπότης μου έκανε τη χάρη)
-Χταποδι σαγανάκι(15€) πολύ σωστά δεμενη η σάλτσα με ωραίο τυράκι και μαλακό το χταπόδι
-Γαυρος φιλέτο με σάλτσα μουστάρδας απίστευτη σαλτσουλα μία άλλη οπτική του ψαριού αυτού, η οποία με ενθουσίασε.
-Γαριδοψυχα(10.30€) τραγανη υπέροχη με το βουτυρακι της γευστική πανδαισία.
(Αυτά τα 4πιατα σας τα προτείνω με όλη μου την καρδιά, όχι ότι όσα θα ακολουθήσουν δεν ήταν νόστιμα ή ποιοτικά βεβαιως βεβαιως)
-ντοματα με κάπαρη και χοντρό αλάτι(6€) σαλάτα κατατεθέν του μαγαζιού, πάντα πολύ ποιοτική.
-Ρεγγοσαλατα(5.20€) και Ταραμοσαλάτα(4.60€)και οι δυο με ωραια υφή, ωραίο συνοδευτικό για το ψημένο ψωμάκι μας.
-Παστουρμας τόνου(5.20€) πιάτο που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, όντως θυμιζε παστουρμά (αυθεντικό).
-Λακερδα(7.20€) δεν είμαι ειδικη σε αυτούς τους μεζέδες, πάντως φαινόταν ότι είναι χειροποίητη.
-Καλαμαρι γόνος(7.10€) ελαφρύ τηγάνισμα τραγανό αποτελεσμα.
-Μυδοπιλαφο(12.90€)ήρθε τελευταίο και μάλλον το αδικησαμε, λίγο πιο ελαφρύ θα το προτιμούσα.
-Φιλεταρισμενες σαρδέλες ψητές(7€) όπως πρέπει ακριβώς, τα μυρωδικά τους, το ψήσιμο όλα σωστα!
-Γαυρος φιλεταρισμενος τηγανιτος(7€)για το μικρό φίλο της παρέας, τον δοκιμάσαμε και εμείς πόλυ καλός.
-βασιλικο καβούρι(68€ το κιλό) δεν περιγράφω άλλο... Ήταν σε άλλη διάσταση...
-Τελος 2.600 kg φιλεταρισμενου ψαριού, φρεσκότατο το ψαρι δε χρειάζεται ούτε λαδολεμονο, απολαύστε το απλα.
Όπως αντιλαμβάνεστε το αγόρι που κανόνισε το μενού έκανε θαυμάσια δουλειά! Εμείς ως συνήθως απλά τσιμπησαμε...
Το παραπάνω "ελαφρύ" γεύμα συνοδευσαμε με λευκό κρασί σε τεράστιες ποσοτητες, δοκίμασα τη Μαλαγουζιά που ήταν ωραιότατη.

Θεωρώ το κόστος σε πολύ καλά επίπεδα για την ποιότητα που προσφέρει το μαγαζί. Επίσης, όλες οι μερίδες τους είναι μεγάλες. Προφανώς κάποιοι πιο φυσιολογικοι από εμάς δε θα χρειαστούν τόσα πιάτα, αλλά εμείς τυχαμε ιδιαίτερης περιποίησης από τον Vageli τον οποιο πρέπει να ευχαριστήσω και δημόσια.

Προφανώς και το μαγαζί δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά προτείνεται σίγουρα. Εγώ προτιμώ αυτό στο Κερατσίνι ξεκάθαρα λόγω απόστασης, αλλά για τους φίλους στα βορεια είναι πολύ καλή επιλογή.

Να σημειώσω ότι τρώγαμε ακατάπαυστα για 3 τουλάχιστον ώρες, αλλά η ποιότητα των πρώτων υλών και η σωστή χρήση τους έκαναν το γεύμα αυτό μία ευχάριστη ανάμνηση, χωρίς καμία δυσάρεστη παρενέργεια ούτε καν βαρυστομαχια...
Κλείσαμε με ένα υπέροχο ραβανί ευγενικη χορηγία της κιουριαε της παρέας! Το οποίο ήταν ιδανικοτατο για αλλαγή γεύσης μετά την ελαφρυα ψαροφαγια.

01 Απρ 2017

Time flies when you’re having fun και αυτό είναι το πλησιέστερο σημείο στο οποίο έχω φτάσει όσον αφορά στην κατανόηση της θεωρίας της σχετικότητας. Ματαίως προσπαθεί ο καλός μου να με μυήσει στη γοητεία των μαθηματικών και φυσικών θεωριών, αντιστέκομαι σθεναρά. Κατέληξα όμως στο συμπέρασμα ότι ο καιρός περνάει, είτε έτσι είτε αλλιώς, γρήγορα, αφήνοντάς μας με αναμνήσεις, καλές ή κακές, αδιάφορο και εμπειρίες οι οποίες είναι πολύτιμες.

Αυτές οι βαρυσήμαντες φιλοσοφικές σκέψεις περνούσαν απ το μυαλό μου χτες όταν ξαναβρέθηκα στο Ταξιδεύοντας στα Βόρεια σε μια γιορταστική και επετειακή έξοδο σκεπτόμενη.. μα πως πέρασαν κιόλας δύο χρόνια? Γιατί τόσα είναι τα χρόνια που πέρασαν από την γνωριμία μου με το μαγαζί στην πρώτη συνάντηση των μελών του ask όπου και γνώρισα κάποιους απ τους ανθρώπους πίσω από τα ψευδώνυμά τους ενώ, εν ευθέτω χρόνο, γνώρισα και τους υπόλοιπους, με κάποιους από τους οποίους έχω αναπτύξει στενότερους δεσμούς.

Με το παρόν πόνημα, το οποίο στρώθηκα να γράψω άμεσα, παραβιάζω βασικές αρχές μου που σχετίζονται με τη συχνότητα ανεβάσματος κριτικών διότι ήρθε η ώρα να ομολογήσω, δημόσια, ότι ο συνεχής βομβαρδισμός με κουράζει και με κάνει να βαριέμαι αφάνταστα, όσο καλογραμμένες κι αν είναι, αλλά αισθάνομαι πραγματικά την ανάγκη να ευχαριστήσω και από δω τόσο τον εορτάζοντα οικοδεσπότη μας όσο και το πλήρωμα του ΕΓ για ένα, πραγματικά, αξιομνημόνευτο ταξίδι στις γεύσεις της θάλασσας.

Ο χώρος είναι ο ίδιος όπως τον θυμόμουν. Λιτός, διακριτικά πολυτελής, τραπέζια άνετα και όχι ασφυκτικά τοποθετημένα, ανοιχτόκαρδος, σε άσπρες και μπλε αποχρώσεις. Το φαγητό από την άλλη δεν ήταν το ίδιο …. είναι, απλά, καλύτερο. Καινούργια πιάτα υψηλού επιπέδου έχουν προστεθεί ενώ μπορώ να πω ότι μου άρεσαν περισσότερο αυτή τη φορά κάποια, τα οποία είχα δοκιμάσει σε παλαιότερες επισκέψεις.

Το μενού κατά την προσφιλή συνήθεια της παρέας είχε προαποφασιστεί και έτσι, αφού πρήξαμε το συκώτι του οικοδεσπότη με τις απαιτήσεις μας, κατέληξε να περιλαμβάνει:
- Ταραμοσαλάτα και ρεγγοσαλάτα. Να αμέσως, αμέσως δύο από τα πιάτα στα οποία παρατήρησα βελτίωση σε σχέση με την πρώτη φορά που τα είχα δοκιμάσει για τα δικά μου γούστα φυσικά. Δυνατές γεύσεις αλλά με φίνα υφή θα ήταν ιδανικές με τσίπουρο ή ούζο τα οποία αποφύγαμε αφού είχαμε αποφασίσει να φύγουμε όρθιοι κι όχι σηκωτοί.
- Τη signature σαλάτα του μαγαζιού δηλαδή ροδέλες ξεφλουδισμένης ντομάτας με ανθό αλατιού, κάπαρη και κρίταμα. Δε με έχει απογοητεύσει ποτέ κι ας την έχω φάει και μες το καταχείμωνο. Μα που τις βρίσκουν αυτές τις ντομάτες, πείτε μου…
- Λακέρδα η οποία είναι δικής τους παρασκευής και αυτό, πιστέψτε με, φαίνεται. Καμία σχέση με αυτό το απίστευτα αλμυρό παρασκεύασμα που πωλείται. Ελαφρά αλμυρή μεν αλλά και ταυτόχρονα βουτυρένια, η οποία κολυμπούσε σε ένα εξαιρετικό φρουτώδες ελαιόλαδο.
- Παστουρμάς τόνου. Καινούργιο πιάτο το οποίο θα σας συμβούλευα να μην παραλείψετε. Αέρινη φέτα ψαριού η οποία ανέδιδε όλα τα αρώματα του κανονικού παστουρμά τα οποία ταίριαζαν απόλυτα. Συνοδεύεται από λωρίδες αγγουριού μαριναρισμένες σε λεμόνι με άνηθο και ο συνδυασμός ήταν τόσο επιτυχής που ακόμα κι εγώ που δεν τρώω άνηθο το έφαγα ωραιότατα.
- Σκουμπρί καπνιστό. Μια βόμβα γεύσης με υπέροχο άρωμα αποτελεί ένα all time αγαπημένο και προτιμώμενο πιάτο αν και αυτή τη φορά ήταν παραγγελία της νεαράς που καθόταν απέναντί μου και η οποία δεν τρώει σκουμπρί γενικώς. Σαν εμένα με τον άνηθο ένα πράγμα.
- Γόνος καλαμαριού. Τραγανός, ελαφροτηγανισμένος, κριτσανιστός, νόστιμος.
- Χταπόδι σαγανάκι. Μπουκίτσες τρυφερότατου χταποδιού μέσα σε μία υπέροχη, αρωματική και καλοδεμένη σάλτσα ντομάτας συν ζαράκια τυριού από τα οποία αν έφαγα και κανένα.. ο Θεός ας με συγχωρήσει. Πόσες φέτες του υπέροχου, ξινούτσικου, καψαλισμένου προζυμένιου ψωμιού να βούτηξα? Ευτυχώς που και οι υπόλοιποι ήταν απασχολημένοι κάνοντας το ίδιο ακριβώς κι έτσι γλύτωσα τις περαιτέρω ενοχοποιητικές φωτογραφίες.
- Μυδοπίλαφο. Ένα πιάτο που δεν άρεσε εξίσου σε όλους χωρίς κάποιος να το βρει κακό. Εμένα μου άρεσε πολύ η λεμονάτη γεύση του σπυρωτού ρυζιού και το άρωμα του σαφράν. Θα συμφωνήσω όμως ότι ήταν κατά τι πιο ήσυχο σε σχέση με τα υπόλοιπα.
- Σαρδέλες ψητές. Παχουλοδροσάτες, ζουμερές με ωραίο άρωμα από τα κάρβουνα απ τα οποία είχαν περάσει.
- Γαύρος σε σάλτσα μουστάρδας. Ένα πιάτο που με εξέπληξε ευχάριστα αφού δεν αγαπώ τα ψάρια μαγειρεμένα και ειδικά με σάλτσες. Πικάντικο και αιχμηρό μου άρεσε πολύ.
- Βασιλικό καβούρι. Είναι ακριβό? Είναι! Δεν είναι για κάθε μέρα? Δεν είναι. Μία φορά όμως κάντε ένα δώρο στον ουρανίσκο σας και παραγγείλτε το. Η οποιαδήποτε άλλη περιγραφή αυτού του πιάτου είναι ιεροσυλία.
- Γαριδόψιχα τηγανιτή. Τώρα και δικαίως θα αναρωτηθείτε πόσο ξεχωριστή μπορεί να είναι? Πολύ θα σας απαντήσω όταν πρόκειται για ρόδινα συννεφάκια απίστευτης γλύκας που σε στέλνουν κατευθείαν στη συνοικία το όνειρο.
- Φιλέτα από σκάρους και σαργούς που δικαιώνουν απόλυτα το μότο του μαγαζιού…τα αμέσως πιο φρέσκα κολυμπούν στη θάλασσα. Μαεστρικά ψημένα, πάλλευκα, με ατόφια γεύση θάλασσας και φρεσκάδας.

Ξαναδιαβάζοντας την κριτική για διόρθωση λαθών τρομάζω κι εγώ με τις ποσότητες φαγητού που καταναλώθηκαν. Κι όμως, αν και το γεύμα κράτησε ώρες και συνοδεύτηκε από άφθονο κρασί, σηκωθήκαμε ανάλαφροι, ευτυχείς, χαμογελαστοί, αφήστε που κάποιοι μετά από λίγο έμαθα ότι πεινούσαν πάλι.

Ήταν μια λαμπρή Κυριακή από όλες τις απόψεις. Ηλιόλουστη, ζεστή, εορταστική, χαρμόσυνη, με μια μικρή νότα μελαγχολίας γιατί even cowgirls get the blues sometimes έτσι, για να σπάει η μονοτονία. Φυσικά το φαγητό έπαιξε μέγιστο ρόλο αλλά τι καλύτερο από το να έχεις παρέα και να το μοιράζεσαι με εκλεκτούς συνδαιτυμόνες.
Ποιον να πρωτοθυμηθώ και να αναφέρω? Το αγόρι που γιόρταζε το οποίο είχε έρθει στο κέφι με τρία ποτήρια κρασί και επιτέλους μετά από τόσα χρόνια καθόταν δίπλα μου και δε με κλώτσαγε? Τη φίλη που καθόταν απέναντι και έλαμπε? Το ψηλόλιγνο κορίτσι με το σορτσάκι? Την απατηλά ήρεμη κολλητή της? Την κυρία δίπλα μου με τα υπέροχα μάτια με την οποία λατρεύουμε να κουτσομπολεύουμε τους άντρες μας?Το μικρό αγόρι που θα κάνει πολλές καρδιές να ραγίσουν όταν μεγαλώσει? Τον ευγενή κύριο που έχει αποτελέσει μυθικό πρόσωπο για μένα? Τον έτερο κύριο τον οποίο και κατά πάσα πιθανότητα μάτιασα αφού πληροφορήθηκα ότι χασμουριόταν το υπόλοιπο του απογεύματος? Την πανέμορφη και τόσο σικ κυρία η οποία προσπαθούσε ανεπιτυχώς να κάνει τον καλό μου να βγάλει τα γυαλιά ηλίου που φορούσε? Το κατάφερε όταν έπεσε ο ήλιος. Γιατί αν το είχε πράξει νωρίτερα δε θα μπορούσαμε να σταθούμε από τα φτερνίσματα.

Διότι ο καλός μου είναι αλλεργικός, ευτυχώς όχι σε μένα, και είναι η εποχή της ταλαιπωρίας του. Εγώ έχω την τύχη να μην είμαι αλλεργική, τουλάχιστον, σε κανέναν από τους συνήθεις παράγοντες. Αφήστε που βρίσκω τις κάμπιες χαριτωμένες με προοπτική εξέλιξης σε πεταλούδες. Δυστυχώς δε μπορώ να πω το ίδιο για τα χοντρά, μαύρα, απροσδιορίστου ηλικίας ζωύφια, τα οποία αποτελούν εφιάλτη, αν και είμαι αμείλικτη στην εξόντωσή τους.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

29 Σεπ 2017

Το Ε/Γ είναι κλασσική περίπτωση εστιατορίου που πιθανότατα δεν τα το είχα ακούσει ποτέ αν δεν υπήρχε το ask4food. Διαβάζοντας τις κριτικές εδώ, είχαν δημιουργηθεί υψηλές προσδοκίες (παγίδα αυτό) και έτσι έψαχνα μία αφορμή να επισκεφτώ ένα από τα δύο Ε/Γ, είτε στα νότια είτε στα βόρια. Τι καλύτερη αφορμή λοιπόν από την Εβδομάδα Καλοφαγάδων του ask4food στο κατάστημα της Ν. Ερυθραίας!

Η περιοχή κατάφυτη και το πάρκινγκ εύκολο. Ο χώρος είναι όμορφος και περιποιημένος. Η είσοδος του μαγαζιού το βράδυ με τον φωτισμό είναι ιδιαίτερη. Αν και εμείς δεν είδαμε το μαγαζί γεμάτο (καθημερινή γαρ), εν τούτοις τα τραπέζια μου φάνηκαν άνετα και σε μέγεθος και σε αποστάσεις.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ ευγενική και άμεση. Ένα τέτοιο event που διοργανώνεται από ένα site με κριτικές προφανώς δεν προσφέρει την πιο αντικειμενική εμπειρία, αλλά παρόλα αυτά, οι υπάλληλοι φάνηκαν όλοι ευγενέστατοι και πρόθυμοι, κάτι που πιστεύω ότι πρέπει να ισχύει γενικά.

Στο βασικό τώρα, το φαγητό, δοκιμάσαμε πολλά πιάτα (πολύ περισσότερα από ότι θα δοκιμάζαμε σε ένα τυπικό γεύμα), αλλά αυτό συνέβαλε σε μία σφαιρικότερη άποψη για την κουζίνα. Γενικά, έχω να πω ότι το επίπεδο της κουζίνας μου φάνηκε πάρα πολύ καλό. Νομίζω ότι οι πολύ υψηλές προσδοκίες που προανέφερα ήταν όντως παγίδα για το μαγαζί και με απέτρεψε από το να χαρίσω και την τέταρτη ντοματούλα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, ήταν όλα αρκετά νόστιμα.

Πιο αναλυτικά, εγώ ξεχώρισα μερικά πιάτα όπως την ταραμοσαλάτα και την μελιτζανοσαλάτα από ορεκτικά, καθώς και το λαβράκι με σάλτσα μουστάρδας. Το τελευταίο το βρήκα αρκετά αλμυρό για τα γούστα μου, αλλά ακόμα και έτσι μου άρεσε πάρα πολύ. Επίσης, πάρα πολύ μου άρεσε και το ρύζι με σουπιές και μελάνι, το οποίο και θα έπαιρνα οπωσδήποτε αν βρισκόμουν πάλι στο μαγαζί. Τέλος, πολύ καλές βρήκα τις ψητές σαρδέλες, ενώ το μόνο από αυτά που δοκίμασα και δεν μου άρεσε ήταν οι τηγανητές σουπιές τις οποίες βρήκα αρκετά βαριές.

Προσωπικά, θεωρώ ότι η κουζίνα του μαγαζιού είναι σε πολύ καλό επίπεδο και, επίσης, ότι έχει και ακόμα περισσότερες δυνατότητες, κάτι που φάνηκε από μερικά μεζεδάκια που είχε ετοιμάσει ο σεφ αποκλειστικά για το event (λαβράκι με φύκι και μύδι με μουστάρδα και δενδρολίβανο) και ήταν εξαιρετικά.

Το κέρασμα στο τέλος ήταν πλούσιο, με συμπαθητικά γλυκά, φρούτα και λικέρ.

Από τιμές δεν μπορώ να έχω άποψη, καθώς δεν είδα κατάλογο, αλλά κρίνοντας από αυτά που διάβασα στις υπόλοιπες κριτικές εδώ, θεωρώ ότι το vfm είναι σε καλά επίπεδα.

Συνολικά, πέρασα μία πολύ ευχάριστη βραδιά, και λόγω της καλής παρέας καλοφαγάδων και λόγω του φαγητού. Θα ήθελα σίγουρα να δοκιμάσω και το αδελφάκι στα νότια και περιμένω στο μέλλον ακόμα καλύτερα πράγματα από την ήδη πολύ καλή κουζίνα.

Υ. Γ. (Ω, ναι, καιρός για το πρώτο μου υστερόγραφο! ) Χάρηκα πολύ για την ευκαιρία να γνωρίσω τόσο χρήστες του site όσο και ανθρώπους που δουλεύουν για να το έχουμε. Ήταν μία πολύ θετική εμπειρία, όχι για το... δωρεάν φαγητό, αλλά κυρίως για τη δυνατότητα να συναντήσω έτερους "πειραγμένους" σαν εμένα που έχουν την διάθεση να ψάχνουν και να δοκιμάζουν και να βρίσκουν νέα μέρη γαστρονομικής απόλαυσης. Ευχαριστώ πολύ όλους σας!

«Ρε συ Βαγγέλη, θα φάμε τελικά?»
«Να δεις νηστικοι θα μεινουμε! »

Αυτά ψιθυρίζονταν για βδομαδες ολοκληρες στα πηγαδακια της παρεας, από τοτε, δηλαδη που η σκυταλη του οικοδεσποτη περασε στον δικο μας VAGELIS, ο οποιος μας εταξε Ε/Γ και γκουρμε ψαροφαγια. Ελα όμως που η μερα πλησιαζε και μεις μενου δεν βλεπαμε, οποτε το χαμε δεσει κομπο ότι μετα θα παμε για σουβλακια. Για σουβλακια πηγαμε. Μετα από δυο μερες που χωνεψαμε.

Κοιτα να δεις κάτι πραγματα. Το Ταξιδευοντας στα Βορεια είναι λογικο να μην εχει πεσει στην αντιληψη οσων μενουν νοτια, κεντρικα ή δυτικα. Να μην το χω δει, όμως, εγω, που μενω 10 λεπτα με το ζορι από εκει και δουλευα στο «νησι» της Ερυθραιας τοσα χρονια, που ακουστηκε? Εμ, πηγε και αυτό το παλικαρι και το παράχωσε στην Ευαγγελιστριας, που δεν τη λες και Fifth Avenue, και που να το παρει το ματι μου, που χει και 6 βαθμους μυωπια;

Το ραντεβου καθορισμενο για μεσημερι Κυριακης, με έναν ανοιξιατικο καιρο που σου ανοιγε ψυχη και πνευμονες, φτανω με την καλυτεροτερη μου φιλη εξω από το μαγαζι. Διοτι αν δεν γνωρισεις στους καινουργιους σου φιλους τις παλιες σου αγαπες, δεν μπαινει νέο αιμα στις παρεες, να αντικαταστησει το αποστατημενο παλιο. Κατσε, λοξοδρομησα παλι.

Το μαγαζι μοιαζει με αυτονομο νησακι, με την εξεδρα του για προκιμαια και τα τραπεζακια του καλυβια διπλα στη θαλασσα. Δεν είναι κανενα εστιατοριο πολυτελειας, και μαλλον γι αυτό ακριβως μου αρεσε. Είναι πεντακαθαρο, προσεγμενο, απλο και θαλασσινο. Εγω δε θελω τιποτε άλλο για να το συμπαθησω

Τραπεζι δωδεκα ατομων, ομορφα στρωμενο, και πολλα υποσχομενο. Το μαγαζι βρισκοταν σε σχετικη πληροτητα ηδη από τη μια το μεσημερι και ετσι παρεμεινε οσες ωρες καναμε καταληψη στα τραπεζια του. Ευτυχως εχουν προνοησει και απασχολουν μεγαλο αριθμο εργαζομενων, που ετρεχαν ασταματητα με πιατα και ποτηρια στα χερια. Στοιχηματιζω ότι περαν των μαγειρων, λαντζερηδων και σερβιτορων, πληρωνουν και επισημους ξεψαχνιστες και ξεκοκκαλιστες. Δεν υπηρξε ψαρι, μικρο ή μεγαλο, που να μην ερθει πληρως και αριστα φιλεταρισμενο, με χειρουργικη ακριβεια.

Οσον αφορα στη δικη μας εξυπηρετηση, τα πιατα ειχαν καλη ροη και σε καμια χρονικη στιγμη δεν μειναμε με αδεια πηρουνια, τα αδεια σκευη μαζευονταν αμεσα και το νερο ή το κρασι δεν προλαβαινε να ριξει τη σταθμη του. Επειδη, όμως, θελω να ειμαι δικαιη, θα πω ότι θα ηθελα λιγο παραπανω επιμελεια από κανα δυο παιδια, που σε καποιες φασεις αποσυντονιζονταν. Αυτό προφανως δεν εκτεινεται σε όλο το σερβις, αλλα επειδη ξεχασαν κανα δυο φορες πραγματα που ζητηθηκαν, και μου λειψε και κομματι το προσωπικο στοιχειο, θα βαλω 3, γιατί μπορουν και λιιιιγο καλυτερα.

Πριν περασω στο καλυτερο κομματι, τα εξαισια πραγματα που κατηφορησαν προς το στομαχι μας, θα διευκρινησω κατι. Το Ταξιδευοντας δεν είναι φθηνο μαγαζι: δεν είναι φθηνο στην ποιοτητα του, δεν είναι φθηνο στην πρωτη υλη του και δεν είναι φθηνο στην ποσοτητα του. Δεν εχει καμια επαφη με κατεψυγμενα, δε θα σου προσφερει κατι που δε θα ετρωγε η οικογενεια του ιδιοκτητη. Αυτή η εμμονη στην ποιοτητα σαφεστατα εχει και καποιο οικονομικο κοστος, που, πιστεψτε με, για το τελικο προϊόν είναι παραπανω από λογικο.

Σιγουρα δεν είναι για κάθε μερα. Μα, αν ηταν για κάθε μερα, ισως εχανε την αξια του. Αν όμως χρωστατε στον εαυτο σας μια πολυτελεια, αν θελετε να γιορτασετε μια επιτυχια, μια επετειο, μια προσωπικη στιγμη, είναι το ιδανικο μερος. Εξαλλου μεγαλο ρολο παιζουν και οι επιλογες που θα κανετε, διοτι σε άλλη τιμολογιακή κλιμακα κινειται το μεγαλο ψαρι, σε άλλη το γαυράκι. Αποφασιζετε συμφωνα με το budget σας.

Οσο για μας, δεν αφησαμε λεπι στο Βυθο του Μπικινι.

-Βουνα από φετες ψωμι, μαυρο και λευκο, ψημενες με μπολικο λαδι. Για μενα που ετρωγα την ψιχα και χαριζα στην κολλητη την κορα, ηταν παρα πολύ ωραιο που ειχαν λαδι, αν και σε έναν πιο νορμαλ ανθρωπο θα φαινοταν πολύ.

- Τοματα ταξιδευοντας με καπαρη κριταμο και ανθο αλατιου (6€). Και εκει που λες, σιγα ρε μεγαλε την πολυπλοκη σαλατα, ξεφλουδισμενη ντοματα με κατι πρασινες ψεκαδες είναι, δοκιμαζεις και μενεις βλακας από το ελαφρυ, ζουμερο, μυρωδατο αποτελεσμα, που δροσιζει ιδανικα αναμεσα στα τηγανιτα.

- Ταραμοσαλατα (4,60) ωραια χειροποιητη, αλλα βασικα την αγνοησα για την διπλανη της ρεγγοσαλατα (5.20) η οποια δεν είναι απλα πεντανοστιμη, είναι πλεον ο καλυτερος φιλος του ψωμιου.

- Σκουμπρι χειροποιητα καπνιστο (9.50), δε νομιζω ότι εχω λεξεις να περιγραψω ποσο νοστιμο, βαθεια και ουσιαστικα νοστιμο είναι αυτό το πιατο, θεωρω ιεροσυλια να παει κανεις στο Ταξιδευοντας και να μην το γευτει. Δε νομιζω ότι υπαρχει τροπος να το περιγραψω χωρις να το αδικησω κατάφωρα, το θεωρω, όμως, την τοπ γευση τους.

- Λακερδα σπιτικη (7.20) σε χοντρα κομματια, πολύ καλοφτιαγμενη και καμια σχεση με τις τυποποιημενες, αριστος συνοδος ουζου.

-Παστουρμας τόνου, (5.20) που ακουγεται παραξενο, αλλα ηταν οντως μυστηρια παστουρμαδενιο και συνοδευοταν από ρολακια αγγουριου. Αξιζει να τον δοκιμασεις για το ιδιαιτερον του πραγματος, αν και προσωπικα δεν τρελαθηκα.

- Γονος τηγανιτος (7.10) που ηταν τοσο ψιλος που σε ποναγε η καρδια σου, και μετα δοκιμαζες το ποσο καλοτηγανισμενος και νοστιμος ηταν και πηγαινε η πονοψυχια περιπατο.

- Ελληνικη φρεσκια γαριδα ψυχα με σως κοκτειλ και ένα μπολακι φρεσκο βουτυρο (10.30) εξισου ψιλουτσικη και αριστα αποφλοιωμενη, ηταν τοσο μα τοσο νοστιμη που δεν χρειαζοσουν καν τις σως να συνοδεψουν για να σκασουν οι γευσεις φρεσκαδας και αλμυρας στο στομα.

- Σαρδελα ψητη φιλεταρισμενη (7) ζουμερη σε σημειο που δεν το περιμενες με τιποτα, ακομα και οι μη σαρδελοφαγοι του τραπεζιου, και ημαστε πολλοι, τις λατρεψαμε. Και είναι μεγαλος δεικτης επιτυχιας να κερδισεις με το πιατο σου τοσους σαρδελομαχους.

- Γαυρος τηγανητος φιλετο (7) για τον μικρο κουκλο της παρεας, που μας βγηκε λιτοδιαιτος και, απορω πως με αυτόν τον πατερα, μας αφησε τη μιση μεριδα για να μπορω τωρα να πω ότι ηταν εξαιρετικος.

-Γαυρος φιλεταρισμενος με μουσταρδα, ελαφρως πικαντικος, τοσο ωραια ψημενος και τοσο νοστιμος, που δεν περιμενα με τιποτα να μου αρεσει, καθοτι ορκιζομαι στον τηγανιτο γενικως. Απιθανος μεζες, σε τεραστια ποσοτητα, όπως όλα δηλαδη, ζουμερος και καλοψημενος ταυτοχρονα. Τι να λεμε.

- Χταποδι σαγανακι ( 15) είναι να υποκλινεσαι σε αυτό το πιατο. Μπολικα ροδελακια χταποδι σε ευωδιαστη κοκκινη σαλτσα με κομματια τυρι, το καλυτερο χταποδι που εχω φαει ποτε, και ένα πιατο που πραγματικα προτεινω ανεπιφυλακτα. Μαλακο χωρις να είναι σαχλο, και καθολου λαστιχενιο. Μαεστρικα φτιαγμενο.

- Μυδοπιλαφο με κροκο κοζανης (12.90) Να ένα πιατο που δεν μου κουμπωσε. Και ειχα αρχισει να ανησυχω ότι χαζεψα και όλα τα αναγνωριζω ως θεϊκα. Σωστα βρασμενο σπυρωτο, με παμπολλα ψωματα μυδια, αλλα πολύ αλμυρο για τα γουστα μου και βαρια βουτυρατο. Θα προτιμουσα μακραν απλα αχνιστα μυδακια. Αλλα είναι και θεμα γουστου, σε αλλους αρεσαν.

Και ξαφνικα εκει που οι ρυθμοι εχουν αρχισει να πεφτουν κατανοητα, σκαει στο τραπεζι το εξης μεγαθηριο και μειναμε ολοι βουβοι και ζαβλακωμενοι:

- Βασιλικος καβουρας (68/ κιλο) με μπολακια φρεσκο βουτυρο. Ηταν ηδη ανοιγμενο το κελυφος και εμεις το μονο που ειχαμε να κανουμε, όταν επιτελους σταματησαμε να κοιταμε σαν βλαμμενα, ηταν να το ανοιξουμε στη σχισμη και να ορμησουμε στη μυρωδατη σαρκα σα πεινασμενα μαντροσκυλα. Η τελευταια μπουκια εκλαπη κατω απ τη μυτη του δικαιουχου από την σφυριζουσα κλεφτικα συμβια του.

Καπου εδώ μας αλλαξαν τα σερβιτσια, και μαζι με τα καθαρα σκευη κατεφτασαν και 2 πιατελαρες. Το περιεχομενο τους;

- 2.600 γρ. παλλευκη σαρκα ψαριου, από μακαριτες σκαρους (35/κιλο) και σαργους (55/κιλο) που συνοδευοταν από ramekin με λαδολεμονο. Τα φιλετα ηταν συννεφενια, τοσο ιδανικα ψημενα που εξαφανιστηκαν σε δευτερολεπτα, παροτι ολοι στο τραπεζι βαρυγκομουσαν σκασμενοι στο φαι.

Το λουκουλλειο γευμα μας εκλεισε με αρωματισμενα μαντηλακια για τα λιγδοδαχτυλα και υπεροχα σορμπε λεμονιου και ολοκληρωθηκε με μαστιχα και επιδορπιο οινο πρωτης ποιοτητας, μαζι με το, oh, so good σαμαλι που μας ταισε η καβουροκλεφτρα φιλη μας.

Από το γευμα αυτό δεν ελειψε το αφθονο κρασι, που προκαλεσε αφθονο γελιο, πειραγματα και αστεια, τα οποια ευνοουσε ο καλος καρος, το καλο κλιμα του μαγαζιου και η καλη παρεα. Μεγαλο πραγμα η καλη παρεα. Δικιο εχει ο λαος που λεει ότι με κακη παρεα, ουτε στον Παραδεισο.

Για όλα αυτά τα πολλα και υπεροχα πληρωσαμε χαρακτηριστικα λιγα και κατεληξα ότι, οσα και αν διναμε, δεν θα μου κακοφαινοταν. Και εκει ακριβως κερδιζει το πληρωμα του Ταξιδευοντας, σου εξασφαλιζει ένα τοσο αψογο ταξιδι που το τελευταιο που απασχολει το νου σου είναι τα ναυλα. Προτεινεται με τα ματια κλειστα, και χωρις δραμαμινες.

11 Μάρ 2016

Έχοντας διαβάσει τις πολύ καλές κριτικές απο τους φίλους που είχαν επισκευτεί το εστιατόριο και με αφορμή την έκπτωση 25% που ίσχυε, μόνο για τις 8 Μάρτη, περάσαμε την είσοδο του "Ταξιδεύοντας"..
Το παρκάρισμα είναι πανεύκολο, αν και το μαγαζί είναι κάπως δύσκολο να το βρείς χωρίς GPS. Μια πινακίδα που να δείχνει την κατεύθυνση προς το εστιατόριο, ίσως βοηθούσε περισσότερο.

Το εσωτερικό του μαγαζιού θυμίζει σπίτι, με ωραία τραπεζοκαθίσματα και φωτογραφίες.
Σε μια άκρη, υπάρχει ένα σύμπλεγμα απο 2 κουπιά, μια επιγραφή " Ε/Γ Ταξιδεύοντας" και δυο φτερά αγγέλου.
Δεν κατάλαβα τι συμβολίζει αυτό.

Με το που κάτσαμε, ήρθε ένας ευγενέστατος σερβιτόρος με μια φιάλη νερό βρύσης, παξιμαδάκια με ρεγγοσαλάτα και ψωμι ψητό με λάδι.
Αυτό χρεώνεται 2€.

Πήραμε σταμναγκάθι βραστό με λαδολέμονο (7,5€).
Το πέτυχαν απόλυτα το βράσιμο κ δεν το έκαναν "λιώμα", όπως συνηθίζεται..
Ένα άλλο, πρωτότυπο ορεκτικό που δοκιμάσαμε, ήταν ο γαυροντολμάς (5,9€).
Μικρά ντολμαδάκια, απο φύλλα αμπελιού και μέσα τυλιγμένς γαύρος μαρινάτος με σκόρδο!
Απλά, εκπληκτικό..!

Καλαμάρι φρέσκο στη σχάρα με γέμιση φέτας και λιαστής τομάτας.
Το καλαμάρι που θα φέρουν, το ζυγίζουν απο πριν και το χρεώνουν 38€ το κιλο.
Στη δική μας περίπτωση ήταν 280 gr, επομένως στοίχισε 10,64€.

Προσέθεσαν και τη γέμιση φέτας (3€), οπότε, το πιάτο έφτασε στ 13,64€.
Λεπτομέρειες, θα μου πείτε.
Ναι, αλλα αυτό το βρίσκω θετικό.
Γιατί ξέρει πως θα φας ένα φρέσκο καλαμάρι, το οποίο έχει ζυγιστεί προηγουμένως..
Γευστικά τώρα..
Δεν βρήκα κάτι αρνητικό, εκτός ίσως απο τη γέμιση η οποία ήταν πολύ αλμυρή για τα γούστα μου..

Πατάτες τηγανητές. (3,5€ ).
Αληθινές, σωστά τηγανισμένες, χωρίς πολύ λαδίλα.
Μου θύμισαν τις σπιτικές.

Χταπόδι του Νώντα (9,9€).
Έχοντας ακούσει τόσα πολλά, είπαμε να το δοκιμάσουμε.
Το αποτέλεσμα είναι ένα μικρό χταποδάκι, τηγανητό, με αλάτι και ρίγανη.
Ήρθε εντελώς σκέτο, χωρίς γαρνιτούρα.
Η γεύση του ήταν κάπως βαριά.
Προσωπικά, το χταπόδι το προτιμώ, ψητό στα κάρβουνα, ξυδάτο, στιφάδο, άντε και με κοφτό μακαρονάκι.
Τηγανητό, πρώτη φορά τρώω και δεν μ'ενθουσίασε..

Μας κέρασαν σκορπίνα φρικασέ, κάτι που με εξέπληξε, καθώς, πρώτη φορά έτρωγα τέτοιο πιάτο..
Το ψάρι, προσεκτικά φιλεταρισμένο και με συνοδεία πράσσου και άλλων χορταρικών.
Δεν το λέω επειδή ήταν κερασμένο, αλλα μας άρεσε πολύ.

Στο τέλος μας κέρασαν λεμόνι σορμπέ, πορτοκαλόπιτα με σοκολατόπιτα, καθώς και ποτό μαστίχα.
Ο λογαριασμός, μαζί με ένα καραφάκι τσίπουρο και ένα αναψυκτικό, έφτασε τα 52,44€.
Μείον την έκπτωση 25%, το τελικό ποσό ήταν 39,33€.
Αξίζει να ξαναπάμε!!

30 Αυγ 2017

Στα μέσα Αυγούστου, που τα περισσότερα εστιατόρια ήταν κλειστά, ψάχνοντας για μια ψαροταβέρνα στα βόρεια προάστια, και φυσικά όπως πάντα μετά από μελέτη του ask4food, αποφασίσαμε να πάμε να δοκιμάσουμε την εν λόγω ψαροταβέρνα, 6 άτομα, το μεσημέρι.

Ο χώρος λιτός, καθαρός, συνιθισμένος για τέτοιου είδους ταβέρνες δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.

Η πρώτη ευχάριστη έκπληξη ήταν η υπάλληλος που μας υποδέχθηκε με εξαιρετική ευγένεια, χαμόγελο και στη συνέχεια βοήθησε και στις επιλογές των πιάτων με πολύ σωστές παρατηρήσεις. Γενικά το σέρβις ήταν πολύ καλό, επαγγελματικό, φιλικό και ευγενικό.

Πήραμε διάφορα πιάτα για να τα δοκιμάσουμε.

Σαλάτα με ρόκα, λιαστές ντομάτες και κατίκι που δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα.
Η φάβα με τις καραμελωμένες ντομάτες ήταν πολύ γευστική και η υφή της βελούδινη.
Η σκορδαλιά τους ακριβώς όπως έπρεπε και την επαναλάβαμε.
Οι μικρές τηγανιτές σουπιές απλά εκπληκτικές, τρυφερές, γλυκές και ζουμερές.
Το λαυράκι με σάλτσα μουστάρδας, το οποίο το χειμώνα το φτιάχνουν με πεσκανδρίτσα, θα μας μείνει αξέχαστο. Το ψάρι καλομαγειρεμένο αλλά όχι διαλυμένο, και η σάλτσα απαλή αλλά ταυτόχρονα με γευστική ένταση. Από τα καλύτερα πιάτα που έχω φάει σε παρεμφερή μαγαζιά. Φυσικά και αυτό το πιάτο επανελήφθη.

Η ψητή μελιτζάνα με φέτα πολύ καλή.

Έρχομαι στις ψητές σαρδέλες, ένα ψάρι που δεν είναι από τα αγαπημένα μου και συνήθως το αποφεύγω αλλά τις συγκεκριμμένες τις έφαγα σχεδόν όλες και παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα. Η γεύση τους ήταν απίστευτα νόστιμη. Δεν βρήκαμε το παραμικρό ψεγάδι.

Η ψητή πελαγίσια τσιπούρα που ήταν το κυρίως πιάτο, τρυφερή, ζουμερή, όσο έπρεπε ψημένη και αλατισμένη και μύριζε θάλασσα.
Ήπιαμε κρασί χύμα που πινόταν ευχάριστα και μπύρες.
Τα γλυκά επίσης γευστικά και αξιοπρεπή.
Πληρώσαμε 35 ευρώ το άτομο αλλά πιστεύουμε ότι το γεύμα τα άξιζε λόγω της ποιότητας αλλά και της ποσότητας.
Σίγουρα θα το επισκεφθούμε με την πρώτη ευκαιρία.