Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

Ψαροταβέρνες
Ε/Γ Ταξιδεύοντας... στα βόρεια. Ναυπηγήσαμε νέο πλοίο.
Ώρες λειτουργίας
Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
12:00 - 01:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στη Νέα Ερυθραία ξεκίνησε να λειτουργεί το δίδυμο εστιατόριο της γνωστής ψαροταβέρνας Ε/Γ Ταξιδεύοντας που εδρεύει στο Κερατσίνι από το 2002. Ο στόχος μας είναι να διατηρήσουμε το ζεστό, φιλικό και διακριτικό στέκι όπου κυρίαρχο ρόλο έχει ο πελάτης μας. Επιδίωξή μας είναι οι επισκέπτες μας να γευτούν τους πιο εκλεκτούς και φρέσκους θησαυρούς της νησιωτικής Ελλάδας σε πολύ ρεαλιστικές τιμές. Η πρώτη ύλη είναι φρέσκια και όσο πιο απλά μαγειρεμένη τόσο καλύτερα. "Το ζωντανό είναι καλύτερο από το φρέσκο" όπως λένε και οι ψαράδες φίλοι μας.

Πως θα το βρείτε
  Ευαγγελιστρίας 36, Νέα Ερυθραία
  210 6201572
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Πριν 2 χρόνια έγινε η πρώτη μάζωξη του ASK και είχα γνωρίσει αρκετούς φίλους, με κάποιους μάλιστα κράτησα και φιλικές επαφές. Η γιορτή μου πλησίαζε, η επέτειος του ASK πλησίαζε και έτσι σκέφτηκα να το γιορτάσουμε στο σιγουράκι της Νέας Ερυθραίας! Καλοί φίλοι και εξαιρετικό φαγητό... λεφτά στην τράπεζα...

Δυστυχώς δεν μας τίμησαν όλοι αλλά τελικά αυτό δεν ξέρω πόση σημασία έχει ή δεν έχει για μένα και εκείνους. Είναι θέμα φάσης, είναι θέμα υποχρεώσεων;Όπως μου είπε και ένας φίλος "το νόμισμα έχει 2 όψεις"...

Μου φάγατε τα συκώτια! Λες και θα σας άφηνα νηστικούς... ειδικά στο Ταξιδεύοντας!

Θυμάμαι πως δεν είχα γράψει κριτική μετά την πρώτη μου επίσκεψη, ήθελα να έχω καθαρή σκέψη και να μην θεωρηθεί αβάντα στο μαγαζί μια επίσκεψη δωρεάν, όσο καλή και να ήταν. Πολύ καλή οργάνωση τότε και μας έδωσαν και διάφορα tips.

Κυριακή 26/3/2017 και μετά την εθνική επέτειο ο Κώστας μου είχε πει να πάμε μετά τις 16.00 για να εξυπηρετηθούμε καλύτερα. Τελικά ρισκάραμε, πήγαμε 13.30 και σιγά σιγά ο κόσμος γέμιζε το μαγαζί με πληρότητα κοντά στο 90%! Άνετα τραπέζια, πεντακάθαρα όλα στο μαγαζί και η ποιότητα σε σταθερά υψηλό επίπεδο. Όπως μπαίνετε μέσα θα συναντήσετε έναν πάγκο με την επιγραφή "Η αγορά μας". Στα δεξιά το μοτό που τους χαρακτηρίζει "Τα αμέσως πιο φρέσκα κολυμπάνε στη θάλασσα". Τόνοι λευκού και μπλε με καλής ποιότητας και περιποιημένα τραπεζοκαθίσματα. Αρκετό ξύλο στο πάτωμα, ξύλινες καρέκλες και πλέον έμεινε να επικυρώσετε το εισιτήριο σας....

Το σέρβις διατηρείται σε υψηλά στάνταρ, τίποτα λιγότερο από όσο γνώριζα και από το μαγαζί στο Κερατσίνι. Είναι οικογενειακή επιχείρηση, με μεταφορική και κυριολεκτική έννοια. Εκπαιδευμένο και χαμογελαστό προσωπικό, όχι για να τσιμπήσει κάποιο πουρμπουάρ στο τέλος του γεύματος αλλά λόγω του οράματος της επιχείρησης. Δεν το βλέπουν καθαρά επιχειρηματικά αλλά έχουν μεράκι. Μάλιστα έχει μπολιαστεί όλη η οικογένεια του Κώστα με εκείνον να ανεβοκατεβαίνει στα 2 καταστήματα ενώ πάντα σαν φύλακες, η γυναίκα του και 2 από τα παιδιά του. Ακούν, τρέχουν και μιλούν όταν μόνο χρειαστεί. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις και ασυνενοησίες είναι άνευ σημασίας για εμένα.

Και ο κατάλογος;Σε πρώτη φάση φαίνεται τσιμπημένος. Υπάρχει όμως και κάτι που δεν αναγράφεται στην τιμολόγηση αλλά είναι στους άγραφους νόμους της επιχείρησης. Πρώτα από όλα δεν υπάρχουν οι λαδόκολλες αλλά τραπεζομάντιλα. Όχι φθαρμένα και λερωμένα. Επίσης πάντα προσφέρουν σορμπέ λεμόνι, γλυκά και λιαστό κρασί ή μαστίχα. Δε νομίζω να ακολουθούν πολλές επιχειρήσεις αυτό το μονοπάτι.

Εμπιστευόμενος λοιπόν τον Κώστα, του ανέθεσα να μας φτιάξει εκείνος το μενού. Μόνο κάποιες παρατηρήσεις είχαμε σε κάποια πιάτα που δεν επιθυμούσαμε. Και σαν μαέστρος, ξεκίνησε να κάνει παιχνίδι...

Το ταξίδι μας ξεκίνησε:

- Χοντρές φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού ποτισμένες με λαδάκι. Νομίζω κάπου χρησίμευσαν...

- Μπουκίτσες από χορτοπιτάκια με μυρωδικά ως καλωσόρισμα. Γευστικότατη γέμιση, αρκετή ποσότητα την έφαγα εγώ. Οι υπόλοιποι λύκοι είχαν υπομονή για τα επόμενα πιάτα...

- Τομάτα ξεφλουδισμένη με κρίταμο, κάπαρη και ανθό αλατιού στα 6 ευρώ. Εδώ οι ρόκες και οι παρμεζάνες έχουν βρει τον μάστορα τους. Μεγάλη ποσότητα που το μόνο περισσότερο που ήθελα ήταν αλάτι ώστε να χαθεί μέσα στην τομάτα. Άριστη σαλάτα φυσικά όπως πάντα!

- Ταραμοσαλάτα στα 4.6 ευρώ και ρεγγοσαλάτα στα 5.2 ευρώ. Οπτικά ίσως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, όμως όταν φας... κοιτάς αυτές του εμπορίου και τις απεχθάνεσαι. Ειλικρινά τώρα... Ωραία υφή που μένει στο στόμα. Οι φέτες ψωμιού που σας έλεγα;Να τες!

- Λακέρδα σπιτική στα 7.2 ευρώ. Θα αντγράψω την φίλη Tzia και θα πω πως όντως είχε αρκετά βουτυράτη υφή, λιώμα όμως στο στόμα. Να φανταστείτε, όταν άκουγα λακέρδα με έπιανε λύσσα και μόνο στη σκέψη από το πόση αλμύρα θα έχει!

- Παστουρμάς τόνου στα 5.2 ευρώ. Οι υπόλοιποι φίλοι μάλλον δεν ξετρελάθηκαν, εγώ πάλι το αγάπησα πολύ αυτό το πιάτο. Λεπτή φέτα μεν, αρκετά φινετσάτη δε. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς, όμως μου άφηνε μια αέρινη γεύση, όχι τόσο έντονη σαν του κανονικού παστουρμά. Μπόλικο λεμονάκι στα απαραίτητα αξεσουάρ!

- Σκουμπρί καπνιστό στα 9.5 ευρώ. Πιο στάνταρ επιλογή δεν υπάρχει! Πλεόν αρκετοί έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν το πιάτο, αυτή την έντονη καπνίλα όμως ΔΕΝ την πετυχαίνουν, λυπάμαι πολύ κύριοι. Προσωπικά, θέλω τουλάχιστον μια μερίδα μόνος μου, αρκεστείτε στο ντεκόρ των κρεμμυδιών οι υπόλοιποι!

- Γαριδόψυχα στα 10.3 ευρώ. Η καραβιδόψυχα του "φτωχού". Δε νομίζω πως έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από τις πεντανόστιμες καραβιδούλες! Με βουτυράκι και τη ροζέ σαλτσούλα είναι σαν σνακ. Άλλη μια μερίδα ΜΟΝΟ για μένα παρακαλώ!

- Καλαμάρι γόνος στα 7.1 ευρώ. Τραγανός, μαλακός... λιώμα στο στόμα. Μικρές μπουκίτσες που ικανοποιούν τους φανατικούς του είδους.

- Γαύρος τηγανιτός για τον βενιαμίν της παρέας. Ήταν στην άλλη άκρη του τραπεζιού αλλά ο ευγενικός μπόμπιρας μας έκανε τη χάρη και μοιράστηκε το πιάτο. Δεν έμεινε ίχνος.

- Σαρδέλες φιλεταρισμένες στα 7 ευρώ. Φρεσκότατες όπως πάντα, μοιραστείτε τις σαν σνακ και αυτές. Λιώμα. Και για να πω την αμαρτία μου, θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό το πιάτο από τη μάζωξη του ASK!

- Γαύρος φιλέτο με σάλτσα μουστάρδας στα 7 ευρώ. Καθαρισμένος και φρέσκος, με ελαφριά σάλτσα που δεν σε μπουχτίζει. Ευχάριστα καυτερή επίγευση.

- Χταπόδι σαγανάκι στα 15.5 ευρώ. Κατ'αρχάς είναι σε μικρές μπουκίτσες το χταπόδι, ούτε το καταλαβαίνεις (για όσους δεν το πολυσυμπαθούν). Σε συνδυασμό με τη γλυκιά σάλτσα και το ελαφρώς βαρύ τυράκι του, είναι ένα πιάτο μπόμπα που χωρίς να το καταλάβεις είναι πλήρες και σε χορταίνει.

- Μυδοπίλαφο στα 12.9 ευρώ. Δεν δοκίμασα γιατί γνώριζα ότι υπήρχε και συνέχεια στο μενού. Αυτό που οι περισσότεροι ανέφεραν ήταν πως το βρήκαν αρκετά αλμυρό. Τα μύδια όμως μια χαρά τα καθάρισαν! Μάλλον για να μην πιάνουν χώρο στο τραπέζι!

- Βασιλικό καβούρι στα 68 ευρώ το κιλό. Ειδική παραγγελία για τον καβουροχειρουργό σύζυγο φίλης! Πλάκα πλάκα υπήρξε αρκετό ψαχνό που όλοι δοκιμάσαμε. Σε συνδυασμό με το βουτυράκι... έχει κλείσει σπίτια και δημιουργεί τσακωμούς!

- Και τέλος, κερασμένα από το κατάστημα... 2.6 κιλά φιλεταρισμένου ψαριού. Για κάτι σαργούς και σκάρους μας είπαν.... Εγώ έκανα πως δεν άκουσα και προσπάθησα να "κλέψω" λίγη περισσότερη μερίδα από όση μου αναλογούσε. Τέτοιο φιλέτο ούτε σε κρέας δεν θα βρείτε.

- Άφθονο λευκό κρασί, ασύρτικο και μαλαγουζιά, με τη δεύτερη να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Για το τέλος είχε προνοήσει η φίλη και έφτιαξε ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ νηστίσιμο σάμαλι. Εγώ να πω την αλήθεια το θυμάμαι πολλααααα χρόνια πριν στον Βενέτη που λεγόταν Αρίσα. Αυτό το αμύγδαλο πως συνδέεται έτσι με το σιμιγδάλι. Μου τρέχουν τα σάλια....

Συμπερασματικά θα πω πως:

Για να πετύχεις χρειάζεσαι να έχεις οικονομικούς πόρους από πίσω. Άλλοι τους χρησιμοποιούν για να κάνουν δημόσιες σχέσεις ή να "εξαγοράσουν" την επιτυχία. Αυτό όμως πολλές φορές δεν αρκεί. Πρέπει να υπάρχει χημεία και αρμονία μεταξύ όλων των συνδετικών κρίκων. Το Ταξιδεύοντας έχει συγκεκριμένο πλάνο και συνταταγμένες και δεν παρεκλίνει από την πορεία του.

Συμφωνώ πως δεν είναι για κάθε μέρα, το ποιοτικό το πληρώνεις. Ένα πράγμα είναι αδιαπραγμάτευτο. Μπορεί να υπάρχουν μερικές αυξομειώσεις στην απόδοση της κουζίνας, όπως παντού. Σαβούρα όμως ΔΕΝ πρόκειται να φας. Και αυτό είναι γκαραντί....

2017

Time flies when you’re having fun και αυτό είναι το πλησιέστερο σημείο στο οποίο έχω φτάσει όσον αφορά στην κατανόηση της θεωρίας της σχετικότητας. Ματαίως προσπαθεί ο καλός μου να με μυήσει στη γοητεία των μαθηματικών και φυσικών θεωριών, αντιστέκομαι σθεναρά. Κατέληξα όμως στο συμπέρασμα ότι ο καιρός περνάει, είτε έτσι είτε αλλιώς, γρήγορα, αφήνοντάς μας με αναμνήσεις, καλές ή κακές, αδιάφορο και εμπειρίες οι οποίες είναι πολύτιμες.

Αυτές οι βαρυσήμαντες φιλοσοφικές σκέψεις περνούσαν απ το μυαλό μου χτες όταν ξαναβρέθηκα στο Ταξιδεύοντας στα Βόρεια σε μια γιορταστική και επετειακή έξοδο σκεπτόμενη.. μα πως πέρασαν κιόλας δύο χρόνια? Γιατί τόσα είναι τα χρόνια που πέρασαν από την γνωριμία μου με το μαγαζί στην πρώτη συνάντηση των μελών του ask όπου και γνώρισα κάποιους απ τους ανθρώπους πίσω από τα ψευδώνυμά τους ενώ, εν ευθέτω χρόνο, γνώρισα και τους υπόλοιπους, με κάποιους από τους οποίους έχω αναπτύξει στενότερους δεσμούς.

Με το παρόν πόνημα, το οποίο στρώθηκα να γράψω άμεσα, παραβιάζω βασικές αρχές μου που σχετίζονται με τη συχνότητα ανεβάσματος κριτικών διότι ήρθε η ώρα να ομολογήσω, δημόσια, ότι ο συνεχής βομβαρδισμός με κουράζει και με κάνει να βαριέμαι αφάνταστα, όσο καλογραμμένες κι αν είναι, αλλά αισθάνομαι πραγματικά την ανάγκη να ευχαριστήσω και από δω τόσο τον εορτάζοντα οικοδεσπότη μας όσο και το πλήρωμα του ΕΓ για ένα, πραγματικά, αξιομνημόνευτο ταξίδι στις γεύσεις της θάλασσας.

Ο χώρος είναι ο ίδιος όπως τον θυμόμουν. Λιτός, διακριτικά πολυτελής, τραπέζια άνετα και όχι ασφυκτικά τοποθετημένα, ανοιχτόκαρδος, σε άσπρες και μπλε αποχρώσεις. Το φαγητό από την άλλη δεν ήταν το ίδιο …. είναι, απλά, καλύτερο. Καινούργια πιάτα υψηλού επιπέδου έχουν προστεθεί ενώ μπορώ να πω ότι μου άρεσαν περισσότερο αυτή τη φορά κάποια, τα οποία είχα δοκιμάσει σε παλαιότερες επισκέψεις.

Το μενού κατά την προσφιλή συνήθεια της παρέας είχε προαποφασιστεί και έτσι, αφού πρήξαμε το συκώτι του οικοδεσπότη με τις απαιτήσεις μας, κατέληξε να περιλαμβάνει:
- Ταραμοσαλάτα και ρεγγοσαλάτα. Να αμέσως, αμέσως δύο από τα πιάτα στα οποία παρατήρησα βελτίωση σε σχέση με την πρώτη φορά που τα είχα δοκιμάσει για τα δικά μου γούστα φυσικά. Δυνατές γεύσεις αλλά με φίνα υφή θα ήταν ιδανικές με τσίπουρο ή ούζο τα οποία αποφύγαμε αφού είχαμε αποφασίσει να φύγουμε όρθιοι κι όχι σηκωτοί.
- Τη signature σαλάτα του μαγαζιού δηλαδή ροδέλες ξεφλουδισμένης ντομάτας με ανθό αλατιού, κάπαρη και κρίταμα. Δε με έχει απογοητεύσει ποτέ κι ας την έχω φάει και μες το καταχείμωνο. Μα που τις βρίσκουν αυτές τις ντομάτες, πείτε μου…
- Λακέρδα η οποία είναι δικής τους παρασκευής και αυτό, πιστέψτε με, φαίνεται. Καμία σχέση με αυτό το απίστευτα αλμυρό παρασκεύασμα που πωλείται. Ελαφρά αλμυρή μεν αλλά και ταυτόχρονα βουτυρένια, η οποία κολυμπούσε σε ένα εξαιρετικό φρουτώδες ελαιόλαδο.
- Παστουρμάς τόνου. Καινούργιο πιάτο το οποίο θα σας συμβούλευα να μην παραλείψετε. Αέρινη φέτα ψαριού η οποία ανέδιδε όλα τα αρώματα του κανονικού παστουρμά τα οποία ταίριαζαν απόλυτα. Συνοδεύεται από λωρίδες αγγουριού μαριναρισμένες σε λεμόνι με άνηθο και ο συνδυασμός ήταν τόσο επιτυχής που ακόμα κι εγώ που δεν τρώω άνηθο το έφαγα ωραιότατα.
- Σκουμπρί καπνιστό. Μια βόμβα γεύσης με υπέροχο άρωμα αποτελεί ένα all time αγαπημένο και προτιμώμενο πιάτο αν και αυτή τη φορά ήταν παραγγελία της νεαράς που καθόταν απέναντί μου και η οποία δεν τρώει σκουμπρί γενικώς. Σαν εμένα με τον άνηθο ένα πράγμα.
- Γόνος καλαμαριού. Τραγανός, ελαφροτηγανισμένος, κριτσανιστός, νόστιμος.
- Χταπόδι σαγανάκι. Μπουκίτσες τρυφερότατου χταποδιού μέσα σε μία υπέροχη, αρωματική και καλοδεμένη σάλτσα ντομάτας συν ζαράκια τυριού από τα οποία αν έφαγα και κανένα.. ο Θεός ας με συγχωρήσει. Πόσες φέτες του υπέροχου, ξινούτσικου, καψαλισμένου προζυμένιου ψωμιού να βούτηξα? Ευτυχώς που και οι υπόλοιποι ήταν απασχολημένοι κάνοντας το ίδιο ακριβώς κι έτσι γλύτωσα τις περαιτέρω ενοχοποιητικές φωτογραφίες.
- Μυδοπίλαφο. Ένα πιάτο που δεν άρεσε εξίσου σε όλους χωρίς κάποιος να το βρει κακό. Εμένα μου άρεσε πολύ η λεμονάτη γεύση του σπυρωτού ρυζιού και το άρωμα του σαφράν. Θα συμφωνήσω όμως ότι ήταν κατά τι πιο ήσυχο σε σχέση με τα υπόλοιπα.
- Σαρδέλες ψητές. Παχουλοδροσάτες, ζουμερές με ωραίο άρωμα από τα κάρβουνα απ τα οποία είχαν περάσει.
- Γαύρος σε σάλτσα μουστάρδας. Ένα πιάτο που με εξέπληξε ευχάριστα αφού δεν αγαπώ τα ψάρια μαγειρεμένα και ειδικά με σάλτσες. Πικάντικο και αιχμηρό μου άρεσε πολύ.
- Βασιλικό καβούρι. Είναι ακριβό? Είναι! Δεν είναι για κάθε μέρα? Δεν είναι. Μία φορά όμως κάντε ένα δώρο στον ουρανίσκο σας και παραγγείλτε το. Η οποιαδήποτε άλλη περιγραφή αυτού του πιάτου είναι ιεροσυλία.
- Γαριδόψιχα τηγανιτή. Τώρα και δικαίως θα αναρωτηθείτε πόσο ξεχωριστή μπορεί να είναι? Πολύ θα σας απαντήσω όταν πρόκειται για ρόδινα συννεφάκια απίστευτης γλύκας που σε στέλνουν κατευθείαν στη συνοικία το όνειρο.
- Φιλέτα από σκάρους και σαργούς που δικαιώνουν απόλυτα το μότο του μαγαζιού…τα αμέσως πιο φρέσκα κολυμπούν στη θάλασσα. Μαεστρικά ψημένα, πάλλευκα, με ατόφια γεύση θάλασσας και φρεσκάδας.

Ξαναδιαβάζοντας την κριτική για διόρθωση λαθών τρομάζω κι εγώ με τις ποσότητες φαγητού που καταναλώθηκαν. Κι όμως, αν και το γεύμα κράτησε ώρες και συνοδεύτηκε από άφθονο κρασί, σηκωθήκαμε ανάλαφροι, ευτυχείς, χαμογελαστοί, αφήστε που κάποιοι μετά από λίγο έμαθα ότι πεινούσαν πάλι.

Ήταν μια λαμπρή Κυριακή από όλες τις απόψεις. Ηλιόλουστη, ζεστή, εορταστική, χαρμόσυνη, με μια μικρή νότα μελαγχολίας γιατί even cowgirls get the blues sometimes έτσι, για να σπάει η μονοτονία. Φυσικά το φαγητό έπαιξε μέγιστο ρόλο αλλά τι καλύτερο από το να έχεις παρέα και να το μοιράζεσαι με εκλεκτούς συνδαιτυμόνες.
Ποιον να πρωτοθυμηθώ και να αναφέρω? Το αγόρι που γιόρταζε το οποίο είχε έρθει στο κέφι με τρία ποτήρια κρασί και επιτέλους μετά από τόσα χρόνια καθόταν δίπλα μου και δε με κλώτσαγε? Τη φίλη που καθόταν απέναντι και έλαμπε? Το ψηλόλιγνο κορίτσι με το σορτσάκι? Την απατηλά ήρεμη κολλητή της? Την κυρία δίπλα μου με τα υπέροχα μάτια με την οποία λατρεύουμε να κουτσομπολεύουμε τους άντρες μας?Το μικρό αγόρι που θα κάνει πολλές καρδιές να ραγίσουν όταν μεγαλώσει? Τον ευγενή κύριο που έχει αποτελέσει μυθικό πρόσωπο για μένα? Τον έτερο κύριο τον οποίο και κατά πάσα πιθανότητα μάτιασα αφού πληροφορήθηκα ότι χασμουριόταν το υπόλοιπο του απογεύματος? Την πανέμορφη και τόσο σικ κυρία η οποία προσπαθούσε ανεπιτυχώς να κάνει τον καλό μου να βγάλει τα γυαλιά ηλίου που φορούσε? Το κατάφερε όταν έπεσε ο ήλιος. Γιατί αν το είχε πράξει νωρίτερα δε θα μπορούσαμε να σταθούμε από τα φτερνίσματα.

Διότι ο καλός μου είναι αλλεργικός, ευτυχώς όχι σε μένα, και είναι η εποχή της ταλαιπωρίας του. Εγώ έχω την τύχη να μην είμαι αλλεργική, τουλάχιστον, σε κανέναν από τους συνήθεις παράγοντες. Αφήστε που βρίσκω τις κάμπιες χαριτωμένες με προοπτική εξέλιξης σε πεταλούδες. Δυστυχώς δε μπορώ να πω το ίδιο για τα χοντρά, μαύρα, απροσδιορίστου ηλικίας ζωύφια, τα οποία αποτελούν εφιάλτη, αν και είμαι αμείλικτη στην εξόντωσή τους.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

2017

Είναι Κυριακή μεσημέρι 26/3 και παρότι φτάνω στο Ε/Γ ταξιδεύοντας, με μέτρια διάθεση (πολύ πρωί για μένα) συναντώ αρχικά αγαπημένο φίλο, που ήταν και ο διοργανωτής της συνάντησης μας, σιγά σιγα η παρέα μεγαλώνει και η διάθεση ανεβαίνει. Όλη η παρεα έδειχνε ένα δέσιμο και μία θετική αύρα που μας ανέβασε όλους ψυχολογικά! Και βέβαια είχαμε εκπλήξεις και αποκαλύψεις...

Το ταξιδεύοντας το γνώρισα αρκετά πριν την ενασχόληση μου με το site, στο Κερατσίνι και χάρηκα πολύ όταν πριν δύο χρόνια έγινε η πρώτη συνάντηση στο αδερφάκι στα Βόρεια. Τότε δεν είχα γράψει για την επίσκεψη αν και όλα ήταν πολύ καλά, καθώς το σημαντικότερο της βραδιάς ήταν η πρώτη γνωριμια με τους ανθρώπους, πίσω από τα ψευδώνυμα.

Μπαίνοντας, λοιπόν, συνειδητοποιήσα ότι ο χώρος είναι όπως τον θυμόμουν, καθαρός φροντισμένος, φωτεινός, σίγουρα καλύτερος από του Κερατσινίου. Σημαντικό γεγονός ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα εντός. Δίνεται όμως η δυνατότητα στους καπνιστές να καθήσουν στον εξωτερικό χωρο, τον οποίο τολμώ να πω ότι "ζήλεψα", αφού ο καιρός ήταν καθαρά ανοιξιάτικος.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε ταχύτατη, με ευγενια, χαμόγελο και ενδιαφέρον. Μικρές και άνευ σημασίας αστοχίες υπήρξαν μεν, αλλά και εμείς κατασκήνωσαμε εκεί για πάνω από 4 ώρες.

Δοκιμάσαμε πολλά και όλα ήταν εξαιρετικά.
-Σκουμπρι καπνιστό(9.50€) το τοπ πιάτο τους (ζήτησα προσωπικα να μπει στο μενού και ο ευγενικός οικοδεσπότης μου έκανε τη χάρη)
-Χταποδι σαγανάκι(15€) πολύ σωστά δεμενη η σάλτσα με ωραίο τυράκι και μαλακό το χταπόδι
-Γαυρος φιλέτο με σάλτσα μουστάρδας απίστευτη σαλτσουλα μία άλλη οπτική του ψαριού αυτού, η οποία με ενθουσίασε.
-Γαριδοψυχα(10.30€) τραγανη υπέροχη με το βουτυρακι της γευστική πανδαισία.
(Αυτά τα 4πιατα σας τα προτείνω με όλη μου την καρδιά, όχι ότι όσα θα ακολουθήσουν δεν ήταν νόστιμα ή ποιοτικά βεβαιως βεβαιως)
-ντοματα με κάπαρη και χοντρό αλάτι(6€) σαλάτα κατατεθέν του μαγαζιού, πάντα πολύ ποιοτική.
-Ρεγγοσαλατα(5.20€) και Ταραμοσαλάτα(4.60€)και οι δυο με ωραια υφή, ωραίο συνοδευτικό για το ψημένο ψωμάκι μας.
-Παστουρμας τόνου(5.20€) πιάτο που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, όντως θυμιζε παστουρμά (αυθεντικό).
-Λακερδα(7.20€) δεν είμαι ειδικη σε αυτούς τους μεζέδες, πάντως φαινόταν ότι είναι χειροποίητη.
-Καλαμαρι γόνος(7.10€) ελαφρύ τηγάνισμα τραγανό αποτελεσμα.
-Μυδοπιλαφο(12.90€)ήρθε τελευταίο και μάλλον το αδικησαμε, λίγο πιο ελαφρύ θα το προτιμούσα.
-Φιλεταρισμενες σαρδέλες ψητές(7€) όπως πρέπει ακριβώς, τα μυρωδικά τους, το ψήσιμο όλα σωστα!
-Γαυρος φιλεταρισμενος τηγανιτος(7€)για το μικρό φίλο της παρέας, τον δοκιμάσαμε και εμείς πόλυ καλός.
-βασιλικο καβούρι(68€ το κιλό) δεν περιγράφω άλλο... Ήταν σε άλλη διάσταση...
-Τελος 2.600 kg φιλεταρισμενου ψαριού, φρεσκότατο το ψαρι δε χρειάζεται ούτε λαδολεμονο, απολαύστε το απλα.
Όπως αντιλαμβάνεστε το αγόρι που κανόνισε το μενού έκανε θαυμάσια δουλειά! Εμείς ως συνήθως απλά τσιμπησαμε...
Το παραπάνω "ελαφρύ" γεύμα συνοδευσαμε με λευκό κρασί σε τεράστιες ποσοτητες, δοκίμασα τη Μαλαγουζιά που ήταν ωραιότατη.

Θεωρώ το κόστος σε πολύ καλά επίπεδα για την ποιότητα που προσφέρει το μαγαζί. Επίσης, όλες οι μερίδες τους είναι μεγάλες. Προφανώς κάποιοι πιο φυσιολογικοι από εμάς δε θα χρειαστούν τόσα πιάτα, αλλά εμείς τυχαμε ιδιαίτερης περιποίησης από τον Vageli τον οποιο πρέπει να ευχαριστήσω και δημόσια.

Προφανώς και το μαγαζί δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά προτείνεται σίγουρα. Εγώ προτιμώ αυτό στο Κερατσίνι ξεκάθαρα λόγω απόστασης, αλλά για τους φίλους στα βορεια είναι πολύ καλή επιλογή.

Να σημειώσω ότι τρώγαμε ακατάπαυστα για 3 τουλάχιστον ώρες, αλλά η ποιότητα των πρώτων υλών και η σωστή χρήση τους έκαναν το γεύμα αυτό μία ευχάριστη ανάμνηση, χωρίς καμία δυσάρεστη παρενέργεια ούτε καν βαρυστομαχια...
Κλείσαμε με ένα υπέροχο ραβανί ευγενικη χορηγία της κιουριαε της παρέας! Το οποίο ήταν ιδανικοτατο για αλλαγή γεύσης μετά την ελαφρυα ψαροφαγια.

2017

«Ρε συ Βαγγέλη, θα φάμε τελικά?»
«Να δεις νηστικοι θα μεινουμε! »

Αυτά ψιθυρίζονταν για βδομαδες ολοκληρες στα πηγαδακια της παρεας, από τοτε, δηλαδη που η σκυταλη του οικοδεσποτη περασε στον δικο μας VAGELIS, ο οποιος μας εταξε Ε/Γ και γκουρμε ψαροφαγια. Ελα όμως που η μερα πλησιαζε και μεις μενου δεν βλεπαμε, οποτε το χαμε δεσει κομπο ότι μετα θα παμε για σουβλακια. Για σουβλακια πηγαμε. Μετα από δυο μερες που χωνεψαμε.

Κοιτα να δεις κάτι πραγματα. Το Ταξιδευοντας στα Βορεια είναι λογικο να μην εχει πεσει στην αντιληψη οσων μενουν νοτια, κεντρικα ή δυτικα. Να μην το χω δει, όμως, εγω, που μενω 10 λεπτα με το ζορι από εκει και δουλευα στο «νησι» της Ερυθραιας τοσα χρονια, που ακουστηκε? Εμ, πηγε και αυτό το παλικαρι και το παράχωσε στην Ευαγγελιστριας, που δεν τη λες και Fifth Avenue, και που να το παρει το ματι μου, που χει και 6 βαθμους μυωπια;

Το ραντεβου καθορισμενο για μεσημερι Κυριακης, με έναν ανοιξιατικο καιρο που σου ανοιγε ψυχη και πνευμονες, φτανω με την καλυτεροτερη μου φιλη εξω από το μαγαζι. Διοτι αν δεν γνωρισεις στους καινουργιους σου φιλους τις παλιες σου αγαπες, δεν μπαινει νέο αιμα στις παρεες, να αντικαταστησει το αποστατημενο παλιο. Κατσε, λοξοδρομησα παλι.

Το μαγαζι μοιαζει με αυτονομο νησακι, με την εξεδρα του για προκιμαια και τα τραπεζακια του καλυβια διπλα στη θαλασσα. Δεν είναι κανενα εστιατοριο πολυτελειας, και μαλλον γι αυτό ακριβως μου αρεσε. Είναι πεντακαθαρο, προσεγμενο, απλο και θαλασσινο. Εγω δε θελω τιποτε άλλο για να το συμπαθησω

Τραπεζι δωδεκα ατομων, ομορφα στρωμενο, και πολλα υποσχομενο. Το μαγαζι βρισκοταν σε σχετικη πληροτητα ηδη από τη μια το μεσημερι και ετσι παρεμεινε οσες ωρες καναμε καταληψη στα τραπεζια του. Ευτυχως εχουν προνοησει και απασχολουν μεγαλο αριθμο εργαζομενων, που ετρεχαν ασταματητα με πιατα και ποτηρια στα χερια. Στοιχηματιζω ότι περαν των μαγειρων, λαντζερηδων και σερβιτορων, πληρωνουν και επισημους ξεψαχνιστες και ξεκοκκαλιστες. Δεν υπηρξε ψαρι, μικρο ή μεγαλο, που να μην ερθει πληρως και αριστα φιλεταρισμενο, με χειρουργικη ακριβεια.

Οσον αφορα στη δικη μας εξυπηρετηση, τα πιατα ειχαν καλη ροη και σε καμια χρονικη στιγμη δεν μειναμε με αδεια πηρουνια, τα αδεια σκευη μαζευονταν αμεσα και το νερο ή το κρασι δεν προλαβαινε να ριξει τη σταθμη του. Επειδη, όμως, θελω να ειμαι δικαιη, θα πω ότι θα ηθελα λιγο παραπανω επιμελεια από κανα δυο παιδια, που σε καποιες φασεις αποσυντονιζονταν. Αυτό προφανως δεν εκτεινεται σε όλο το σερβις, αλλα επειδη ξεχασαν κανα δυο φορες πραγματα που ζητηθηκαν, και μου λειψε και κομματι το προσωπικο στοιχειο, θα βαλω 3, γιατί μπορουν και λιιιιγο καλυτερα.

Πριν περασω στο καλυτερο κομματι, τα εξαισια πραγματα που κατηφορησαν προς το στομαχι μας, θα διευκρινησω κατι. Το Ταξιδευοντας δεν είναι φθηνο μαγαζι: δεν είναι φθηνο στην ποιοτητα του, δεν είναι φθηνο στην πρωτη υλη του και δεν είναι φθηνο στην ποσοτητα του. Δεν εχει καμια επαφη με κατεψυγμενα, δε θα σου προσφερει κατι που δε θα ετρωγε η οικογενεια του ιδιοκτητη. Αυτή η εμμονη στην ποιοτητα σαφεστατα εχει και καποιο οικονομικο κοστος, που, πιστεψτε με, για το τελικο προϊόν είναι παραπανω από λογικο.

Σιγουρα δεν είναι για κάθε μερα. Μα, αν ηταν για κάθε μερα, ισως εχανε την αξια του. Αν όμως χρωστατε στον εαυτο σας μια πολυτελεια, αν θελετε να γιορτασετε μια επιτυχια, μια επετειο, μια προσωπικη στιγμη, είναι το ιδανικο μερος. Εξαλλου μεγαλο ρολο παιζουν και οι επιλογες που θα κανετε, διοτι σε άλλη τιμολογιακή κλιμακα κινειται το μεγαλο ψαρι, σε άλλη το γαυράκι. Αποφασιζετε συμφωνα με το budget σας.

Οσο για μας, δεν αφησαμε λεπι στο Βυθο του Μπικινι.

-Βουνα από φετες ψωμι, μαυρο και λευκο, ψημενες με μπολικο λαδι. Για μενα που ετρωγα την ψιχα και χαριζα στην κολλητη την κορα, ηταν παρα πολύ ωραιο που ειχαν λαδι, αν και σε έναν πιο νορμαλ ανθρωπο θα φαινοταν πολύ.

- Τοματα ταξιδευοντας με καπαρη κριταμο και ανθο αλατιου (6€). Και εκει που λες, σιγα ρε μεγαλε την πολυπλοκη σαλατα, ξεφλουδισμενη ντοματα με κατι πρασινες ψεκαδες είναι, δοκιμαζεις και μενεις βλακας από το ελαφρυ, ζουμερο, μυρωδατο αποτελεσμα, που δροσιζει ιδανικα αναμεσα στα τηγανιτα.

- Ταραμοσαλατα (4,60) ωραια χειροποιητη, αλλα βασικα την αγνοησα για την διπλανη της ρεγγοσαλατα (5.20) η οποια δεν είναι απλα πεντανοστιμη, είναι πλεον ο καλυτερος φιλος του ψωμιου.

- Σκουμπρι χειροποιητα καπνιστο (9.50), δε νομιζω ότι εχω λεξεις να περιγραψω ποσο νοστιμο, βαθεια και ουσιαστικα νοστιμο είναι αυτό το πιατο, θεωρω ιεροσυλια να παει κανεις στο Ταξιδευοντας και να μην το γευτει. Δε νομιζω ότι υπαρχει τροπος να το περιγραψω χωρις να το αδικησω κατάφωρα, το θεωρω, όμως, την τοπ γευση τους.

- Λακερδα σπιτικη (7.20) σε χοντρα κομματια, πολύ καλοφτιαγμενη και καμια σχεση με τις τυποποιημενες, αριστος συνοδος ουζου.

-Παστουρμας τόνου, (5.20) που ακουγεται παραξενο, αλλα ηταν οντως μυστηρια παστουρμαδενιο και συνοδευοταν από ρολακια αγγουριου. Αξιζει να τον δοκιμασεις για το ιδιαιτερον του πραγματος, αν και προσωπικα δεν τρελαθηκα.

- Γονος τηγανιτος (7.10) που ηταν τοσο ψιλος που σε ποναγε η καρδια σου, και μετα δοκιμαζες το ποσο καλοτηγανισμενος και νοστιμος ηταν και πηγαινε η πονοψυχια περιπατο.

- Ελληνικη φρεσκια γαριδα ψυχα με σως κοκτειλ και ένα μπολακι φρεσκο βουτυρο (10.30) εξισου ψιλουτσικη και αριστα αποφλοιωμενη, ηταν τοσο μα τοσο νοστιμη που δεν χρειαζοσουν καν τις σως να συνοδεψουν για να σκασουν οι γευσεις φρεσκαδας και αλμυρας στο στομα.

- Σαρδελα ψητη φιλεταρισμενη (7) ζουμερη σε σημειο που δεν το περιμενες με τιποτα, ακομα και οι μη σαρδελοφαγοι του τραπεζιου, και ημαστε πολλοι, τις λατρεψαμε. Και είναι μεγαλος δεικτης επιτυχιας να κερδισεις με το πιατο σου τοσους σαρδελομαχους.

- Γαυρος τηγανητος φιλετο (7) για τον μικρο κουκλο της παρεας, που μας βγηκε λιτοδιαιτος και, απορω πως με αυτόν τον πατερα, μας αφησε τη μιση μεριδα για να μπορω τωρα να πω ότι ηταν εξαιρετικος.

-Γαυρος φιλεταρισμενος με μουσταρδα, ελαφρως πικαντικος, τοσο ωραια ψημενος και τοσο νοστιμος, που δεν περιμενα με τιποτα να μου αρεσει, καθοτι ορκιζομαι στον τηγανιτο γενικως. Απιθανος μεζες, σε τεραστια ποσοτητα, όπως όλα δηλαδη, ζουμερος και καλοψημενος ταυτοχρονα. Τι να λεμε.

- Χταποδι σαγανακι ( 15) είναι να υποκλινεσαι σε αυτό το πιατο. Μπολικα ροδελακια χταποδι σε ευωδιαστη κοκκινη σαλτσα με κομματια τυρι, το καλυτερο χταποδι που εχω φαει ποτε, και ένα πιατο που πραγματικα προτεινω ανεπιφυλακτα. Μαλακο χωρις να είναι σαχλο, και καθολου λαστιχενιο. Μαεστρικα φτιαγμενο.

- Μυδοπιλαφο με κροκο κοζανης (12.90) Να ένα πιατο που δεν μου κουμπωσε. Και ειχα αρχισει να ανησυχω ότι χαζεψα και όλα τα αναγνωριζω ως θεϊκα. Σωστα βρασμενο σπυρωτο, με παμπολλα ψωματα μυδια, αλλα πολύ αλμυρο για τα γουστα μου και βαρια βουτυρατο. Θα προτιμουσα μακραν απλα αχνιστα μυδακια. Αλλα είναι και θεμα γουστου, σε αλλους αρεσαν.

Και ξαφνικα εκει που οι ρυθμοι εχουν αρχισει να πεφτουν κατανοητα, σκαει στο τραπεζι το εξης μεγαθηριο και μειναμε ολοι βουβοι και ζαβλακωμενοι:

- Βασιλικος καβουρας (68/ κιλο) με μπολακια φρεσκο βουτυρο. Ηταν ηδη ανοιγμενο το κελυφος και εμεις το μονο που ειχαμε να κανουμε, όταν επιτελους σταματησαμε να κοιταμε σαν βλαμμενα, ηταν να το ανοιξουμε στη σχισμη και να ορμησουμε στη μυρωδατη σαρκα σα πεινασμενα μαντροσκυλα. Η τελευταια μπουκια εκλαπη κατω απ τη μυτη του δικαιουχου από την σφυριζουσα κλεφτικα συμβια του.

Καπου εδώ μας αλλαξαν τα σερβιτσια, και μαζι με τα καθαρα σκευη κατεφτασαν και 2 πιατελαρες. Το περιεχομενο τους;

- 2.600 γρ. παλλευκη σαρκα ψαριου, από μακαριτες σκαρους (35/κιλο) και σαργους (55/κιλο) που συνοδευοταν από ramekin με λαδολεμονο. Τα φιλετα ηταν συννεφενια, τοσο ιδανικα ψημενα που εξαφανιστηκαν σε δευτερολεπτα, παροτι ολοι στο τραπεζι βαρυγκομουσαν σκασμενοι στο φαι.

Το λουκουλλειο γευμα μας εκλεισε με αρωματισμενα μαντηλακια για τα λιγδοδαχτυλα και υπεροχα σορμπε λεμονιου και ολοκληρωθηκε με μαστιχα και επιδορπιο οινο πρωτης ποιοτητας, μαζι με το, oh, so good σαμαλι που μας ταισε η καβουροκλεφτρα φιλη μας.

Από το γευμα αυτό δεν ελειψε το αφθονο κρασι, που προκαλεσε αφθονο γελιο, πειραγματα και αστεια, τα οποια ευνοουσε ο καλος καρος, το καλο κλιμα του μαγαζιου και η καλη παρεα. Μεγαλο πραγμα η καλη παρεα. Δικιο εχει ο λαος που λεει ότι με κακη παρεα, ουτε στον Παραδεισο.

Για όλα αυτά τα πολλα και υπεροχα πληρωσαμε χαρακτηριστικα λιγα και κατεληξα ότι, οσα και αν διναμε, δεν θα μου κακοφαινοταν. Και εκει ακριβως κερδιζει το πληρωμα του Ταξιδευοντας, σου εξασφαλιζει ένα τοσο αψογο ταξιδι που το τελευταιο που απασχολει το νου σου είναι τα ναυλα. Προτεινεται με τα ματια κλειστα, και χωρις δραμαμινες.

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Έχοντας επισκεφθεί ήδη αρκετές φορές το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ στο Κερατσίνι (από τη Νέα Σμύρνη όπου κατοικοεδρεύω σκάρτα 20 λεπτά δρόμος) και έχοντας γνωρίσει και εκτιμήσει την κουζίνα του, ήμουν περίεργος να δω τι με περίμενε στο

ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ στη Νέα Ερυθραία. Η πρώτη διαπίστωση φθάνοντας μετά από μιάμιση σχεδόν ώρα ήταν ότι η ιδέα της νέας εγκατάστασης στα βόρεια προάστια ήταν απόλυτα δικαιολογημένη. Εδώ υπάρχει κόσμος που έχει ακόμα χρήμα να ξοδέψει και το κάνει ευχαρίστως, όταν ξέρει ότι θα φάει καλά σε ένα προσεγμένο περιβάλλον.

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ βρίσκεται κάπως απόμερα, σ’ έναν ήσυχο δρόμο κοντά στη Χαρ. Τρικούπη, ο οποίος προσφέρει αρχικά την ευχάριστη έκπληξη της άνετης στάθμευσης (σχεδόν) μπροστά στο μαγαζί. Ο χώρος είναι άνετος και φωτεινός, καλοφτιαγμένος χωρίς υπερβολές, με σωστή διαρρύθμιση, βολικά τραπέζια και καθίσματα και art de la table αντάξια του σημείου όπου βρίσκεται. Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να καθιερωθεί ως ΤΟ ψαρομάγαζο των Β. Π., δεδομένου ότι μετέφερε, επαυξημένη μάλιστα, την ποιότητα και την ποικιλία των μεζέδων που το έκαναν γνωστό στο Κερατσίνι. Well done λοιπόν από πάσης απόψεως.

Θα προσπεράσω, για να μη σας κουράσω, την περιγραφή της εντελώς ιδιαίτερης βραδιάς που επιφυλάχθηκε σε πιστά μέλη του ask4food, οι ομοτράπεζοί μου την έχουν ήδη παραθέσει με κάθε λεπτομέρεια, και θα σας μιλήσω σαν να είχα πάει στον ΤΗΛΕΜΑΧΟ ή το ΟΜΙΚΡΟΝ. Αρχίζοντας από το σέρβις, το οποίο με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο με τη σβελτάδα και την απροσποίητη ευγένειά του, που συντείνει στη δημιουργία μιας χαλαρής, φιλικής ατμόσφαιρας, βάση για να περάσεις καλά και να φας ακόμα καλύτερα.

Το μεγάλο ατού της κουζίνας του ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ είναι η ποικιλία και η φρεσκάδα των υλικών που διαχειρίζεται με επιτυχία. Μπορεί κανείς να περιοριστεί, τρόπος του λέγειν, σε ψαρομεζέδες ή να ξεκινήσει με κάτι λίγο από αυτούς και να εμπιστευθεί με κλειστά μάτια την επιλογή μεγάλων ψαριών που είναι αναλόγως διαθέσιμα κάθε μέρα.

Οι ιδιοκτήτες του μαγαζιού παίζουν την αλφάβητο της ψαροφαγίας στα δάκτυλα και, το κυριότερο, σέβονται την πελατεία τους. Το σλόγκαν «Ό, τι είναι πιο φρέσκο κολυμπά στη θάλασσα», που αντικρίζετε μπαίνοντας στο τοίχο δεξιά, επιβεβαιώνεται 100% όποιο δρόμο κι αν επιλέξετε. Η μεγάλη γκάμα θαλασσινών κάνει τη σύνθεση της παραγγελίας εύκολη είτε είστε με το έτερον ήμισυ είτε με μεγάλη παρέα.

Φυσικά, και ευτυχώς, απολαύσαμε δοκιμασμένες γεύσεις, όπως την πολύ φροντισμένη ντοματοσαλάτα με κάπαρη, τη στρειδοσαλάτα και την ακόμα καλύτερη οστρακοσαλάτα (πολύ μεγάλη μερίδα, 18 €), ταυτόχρονα όμως είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε και μια στιβαρή λευκή ταραμοσαλάτα με ψωμί και κρεμμύδι, που μου άρεσε ιδιαίτερα, και καπνιστό σκουμπρί (10 €) που τοποθετώ στην κορυφή των μεζέδων (λίγο ξυδάκι θα πρόσθετα, για να θυμίζει το πιάτο αυθεντικό πολίτικο μεζέ). Θα συμφωνήσω με την Tetti ότι τα δύο τηγανιτά, το χταπόδι του Νώντα και οι σουπιές, ίσως επειδή ήρθαν τελευταία στο τραπέζι, όταν είχαμε πια χορτάσει, ενώ ήταν αμφότερα φρεσκότατα, έβγαζαν μια γλύκα που μπέρδευε τους γευστικούς κάλυκες.

Κακώς ξέχασα να ρωτήσω αν τα δύο πρώτα που μας προσέφεραν, το ταρτάρ με μαριναρισμένο ωμό ψάρι και ο τηγανιτός κέφαλος (πραγματικός αφρός, αποκλείεται να καταλάβετε ότι πρόκειται για ένα τόσο ταπεινό ψάρι), διατίθενται σε σταθερή βάση. Αν ναι, μην τα παραλείψετε! Εμπιστευθείτε και το ωραιότατο χύμα λευκό κρασί (ασύρτικο – chardonnay) για να συνοδεύσετε το γεύμα σας, εφόσον βέβαια δεν επιλέξετε ένα από τα διαλεχτά αποστάγματα που προσφέρει παραδοσιακά το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ. Όσο για τα γλυκά στο κλείσιμο, αυτά ακολουθούν τη λογική του τόσο-όσο, μικρές μπουκιές, όσο χρειάζεται για να αλλάξει η γεύση.

Χάρηκα ιδιαίτερα που γνώρισα από κοντά ένα σωρό φίλους που μέχρι τώρα γνώριζα μόνο με τα nicknames τους και στεναχωρήθηκα λίγο που λόγω αυξημένης προέλευσης είδα μόνο τους μισούς. Δεν πειράζει, καλά να ‘μαστε να ανταμώνουμε.

Για όλους τους καλοφαγάδες που διαβάζουν τακτικά τις κριτικές που ποστάρονται στο blog έχω να πω ότι μια επίσκεψη στο ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ αξίζει σίγουρα τον κόπο. Ανάλογα με την όρεξη και τη διάθεση θα δαπανήσετε 25 (μεζεδοκατάσταση) με 35 ευρώ (μεζέδες + ψάρι), ποσό απόλυτα συμβατό με την ποικιλία και την ποιότητα του φαγητού. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

4 στην γεύση διότι του αξίζει, πραγματικά ότι πήραμε ήταν ολόφρεσκο, καλοδουλεμένο και τα ψητά σωστότατα!! Πιο αναλυτικά υπέροχη ντομάτα σαλάτα δροσερή όσο έπρεπε με άρωμα ντομάτα.. και η πράσινη που πήραμε λόλα-ρόκα με παρμεζάνα πολύ νόστιμη αν και για τα δικά μου γούστα λίγο παραπάνω γλυκιά απ' όσο θα ήθελα αλλά ok, απ' ότι άκουσα (διότι δεν δοκίμασα) φανταστική ήταν και η αχινοσαλάτα, σκουμπρί καπνιστό μεζές άλλο πράγμα που εντάξει μια που το έφερε και εξαφανίστηκε το δόλιο, σαρδελίτσες ψητές σωστά σκέτη απόλαυση και τα ψαράκια που επιλέξαμε ήταν ένας σκάρος και μια μουρμούρα.. εννοείτε απλά τέλεια!!

4 και στην εξυπηρέτηση φυσικά καθώς Σάββατο βράδυ χωρίς κράτηση τα παιδιά του μαγαζιού τσακίστηκαν να μας εξυπηρετήσουν μες στο χαμόγελο και με όλη την καλή διάθεση να σου εξηγήσουν κάτι που πιθανόν δεν καταλαβαίνεις απ' τον κατάλογο και πολύ γρήγοροι!! Άσε που στο τέλος σώνει και ντε να μας κεράσουν γλυκό ταψιού ή έστω φρουτάκια ή κάποιο χωνευτικό..

4 και στον χώρο γιατί και πολύ όμορφος είναι και πεντακάθαρα τα πάντα μέσα και έξω και μπορεί να μην ενθουσιάστηκα με κάτι συγκεκριμένο αλλά από την άλλη δεν με χάλασε και κάτι ώστε να αναφέρω.. άνετα τραπεζάκια ούτε κολλητά μεταξύ τους κάτι που πολύ με ενοχλεί σε κάποια μαγαζιά που έχω επισκεφθεί κατά καιρούς!!

3 βάζω εδώ γιατί θεωρώ σε γενικές γραμμές ότι ναι μεν έχει καλές τιμές για το είδος του και για την περιοχή αλλά θα μπορούσε και κάτι καλύτερο να κάνουν.. δεν είναι σε σημείο που το λες εμπορικό (είναι το μοναδικό μαγαζί στον δρόμο) ή να κάνουν λίγο πιο γενναίες τις μερίδες τους έτσι ώστε να το φέρουν στα ίσια!!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Ταξιδεύοντας στα Βόρεια ή Ταξιδεύοντας στο Αιγαίο, στη θάλασσα, στην αλμύρα, στο απέραντο γαλάζιο με μοναδικές γεύσεις και νοστιμιές. Δεν έχω να πω πολλά, καθώς με έχουν καλύψει όσοι προηγήθησαν για τη βραδιά γευσιγνωσίας που ζήσαμε και η οποία εκτός από ζεστασιά και μοναδική φιλοξενία περιελάμβανε ξενάγηση στα άδυτα της κουζίνας, μυστικά μαγειρικής, γευστικές δοκιμές, επίδειξη για το πώς φτιάχνεται ένα ταρτάρ (από φιλέτο στείρας) κ. ά. Ιδιαίτερης αναφοράς αξίζει η τηγανιτή σκορπίνα που μας προσφέρθηκε και που ήταν τόσο νόστιμη ώστε μας προϊδέαζε γι' αυτό που θα ακολουθούσε γευστικά αν και... όπως αποδείχθηκε η πανδαισία που ακολούθησε υπερέβη κάθε φαντασία σε γεύση, νοστιμιά, ποικιλία, ποσότητα, ποιότητα, παρουσίαση πιάτων.

Ξεκινώντας λοιπόν μας καλωσόρισαν στο κατάστρωμα του Ε/Γ (=επιβατηγό) "ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ" με βελουτέ φακής με μελάνι σουπιάς (αρκετά ιδιαίτερη γεύση), μπρουσκέτα με αυγοτάραχο και αμπελοκορφάδα τουρσί. Όλα αρκετά προκλητικά και πρωτότυπα.

Ακολούθησαν τα ορεκτικά, όχι για να "μπούμε" στο κλίμα αλλά για να εμβαθύνουμε ακόμη περισσότερο: καβουροσαλάτα ανεπανάληπτη, δροσερή ντομάτα με κάπαρη, ρεγγοσαλάτα, ρέγγες με ψωμί, ταραμοσαλάτα και λευκός ταραμάς.

Η δεύτερη φάση ήταν η φάση εμπέδωσης των γεύσεων: περιελάμβανε τα κυρίως που αποτελείωσαν όποιο χώρο είχε μείνει στο στομάχι μας: σκουμπρί καπνιστό από τα ωραιότερα που έχω δοκιμάσει, ψητή στρειδοσαλάτα, ποικιλία στρειδιών, σαρδέλα ψητή εξαιρετική, φιλέτο σαρδέλα, οστρακοσαλάτα, φρούτα της θάλασσας με κρασί, χταπόδι τηγανιτό το οποίο πρώτη φορά δοκίμασα σε αυτή την εκδοχή και μου άρεσε πολύ, σουπιές τηγανητές παρόμοια φτιαγμένες με το χταπόδι, επίσης πεντανόστιμες. Υπήρχε η πρόθεση να ολοκληρωθεί αυτό το μέρος του ταξιδιού με μυδοπίλαφο, αλλά η ποσότητα του φαγητού που είχαμε καταναλώσει καθώς και η ποικιλία των γεύσεων δεν επέτρεπε να προκαλέσουμε άλλο την τύχη μας. Ήταν υπεράνω των δυνάμεών μας!

Αυτό το μοναδικό γευστικό ταξίδι ολοκληρώθηκε απολαυστικά όπως ξεκίνησε: πιατέλα με μοναδικό μιλφέιγ με κρέμα βανίλια, κανταΐφι μαστίχα με σαντιγί και πολίτικη καρυδόπιτα με κρέμα βανίλιας και κανέλα: το ένα καλύτερο από το άλλο.

Στα συν αυτής της βραδιάς:
-το ψημένο ψωμί που ερχόταν πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε

-το δροσερό κρασί που ανανεωνόταν συνεχώς

-ο ιδιοκτήτης και το προσωπικό που πραγματικά έκαναν τα πάντα για να περάσουμε μια αξέχαστη βραδιά, μας έλυσαν απορίες, μας εξήγησαν αναλυτικά διάφορα πράγματα γύρω από το ψάρι και τα θαλασσινά (προετοιμασία, μαγείρεμα κ. ά) με προθυμία και υπομονή

-ο χώρος που σε "ταξιδεύει" νοερά στο μοναδικό γαλάζιο του Αιγαίου και σε κάνει να ξεφύγεις έστω και για λίγο από την καθημερινότητα: άσπρο και γαλάζιο παντού και θαλασσινά διακοσμητικά αντικείμενα

-ακόμη και η τοποθεσία του μαγαζιού, σε έναν ήσυχο δρόμο στη Ν. Ερυθραία, μακριά από την κίνηση και το θόρυβο συμβάλλει προς αυτή την κατεύθυνση

-οι τιμές για ό, τι απολαύσαμε ήταν πραγματικά προσιτές για τον οποιονδήποτε.
Δεν πρέπει να παραλείψω μια ιδιαίτερη αναφορά στους συνταξιδιώτες μας: οι υπεύθυνοι του ask4food που, εκτός από τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού, ήταν συν-οικοδεσπότες και αντεπεξήλθαν στο ρόλο τους με ευγένεια, χαμόγελο, οικειότητα, ζεστασιά. Ό, τι και να πω είναι... λίγο...!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Έχοντας διαβάσει τις πολύ καλές κριτικές απο τους φίλους που είχαν επισκευτεί το εστιατόριο και με αφορμή την έκπτωση 25% που ίσχυε, μόνο για τις 8 Μάρτη, περάσαμε την είσοδο του "Ταξιδεύοντας"..
Το παρκάρισμα είναι πανεύκολο, αν και το μαγαζί είναι κάπως δύσκολο να το βρείς χωρίς GPS. Μια πινακίδα που να δείχνει την κατεύθυνση προς το εστιατόριο, ίσως βοηθούσε περισσότερο.

Το εσωτερικό του μαγαζιού θυμίζει σπίτι, με ωραία τραπεζοκαθίσματα και φωτογραφίες.
Σε μια άκρη, υπάρχει ένα σύμπλεγμα απο 2 κουπιά, μια επιγραφή " Ε/Γ Ταξιδεύοντας" και δυο φτερά αγγέλου.
Δεν κατάλαβα τι συμβολίζει αυτό.

Με το που κάτσαμε, ήρθε ένας ευγενέστατος σερβιτόρος με μια φιάλη νερό βρύσης, παξιμαδάκια με ρεγγοσαλάτα και ψωμι ψητό με λάδι.
Αυτό χρεώνεται 2€.

Πήραμε σταμναγκάθι βραστό με λαδολέμονο (7,5€).
Το πέτυχαν απόλυτα το βράσιμο κ δεν το έκαναν "λιώμα", όπως συνηθίζεται..
Ένα άλλο, πρωτότυπο ορεκτικό που δοκιμάσαμε, ήταν ο γαυροντολμάς (5,9€).
Μικρά ντολμαδάκια, απο φύλλα αμπελιού και μέσα τυλιγμένς γαύρος μαρινάτος με σκόρδο!
Απλά, εκπληκτικό..!

Καλαμάρι φρέσκο στη σχάρα με γέμιση φέτας και λιαστής τομάτας.
Το καλαμάρι που θα φέρουν, το ζυγίζουν απο πριν και το χρεώνουν 38€ το κιλο.
Στη δική μας περίπτωση ήταν 280 gr, επομένως στοίχισε 10,64€.

Προσέθεσαν και τη γέμιση φέτας (3€), οπότε, το πιάτο έφτασε στ 13,64€.
Λεπτομέρειες, θα μου πείτε.
Ναι, αλλα αυτό το βρίσκω θετικό.
Γιατί ξέρει πως θα φας ένα φρέσκο καλαμάρι, το οποίο έχει ζυγιστεί προηγουμένως..
Γευστικά τώρα..
Δεν βρήκα κάτι αρνητικό, εκτός ίσως απο τη γέμιση η οποία ήταν πολύ αλμυρή για τα γούστα μου..

Πατάτες τηγανητές. (3,5€ ).
Αληθινές, σωστά τηγανισμένες, χωρίς πολύ λαδίλα.
Μου θύμισαν τις σπιτικές.

Χταπόδι του Νώντα (9,9€).
Έχοντας ακούσει τόσα πολλά, είπαμε να το δοκιμάσουμε.
Το αποτέλεσμα είναι ένα μικρό χταποδάκι, τηγανητό, με αλάτι και ρίγανη.
Ήρθε εντελώς σκέτο, χωρίς γαρνιτούρα.
Η γεύση του ήταν κάπως βαριά.
Προσωπικά, το χταπόδι το προτιμώ, ψητό στα κάρβουνα, ξυδάτο, στιφάδο, άντε και με κοφτό μακαρονάκι.
Τηγανητό, πρώτη φορά τρώω και δεν μ'ενθουσίασε..

Μας κέρασαν σκορπίνα φρικασέ, κάτι που με εξέπληξε, καθώς, πρώτη φορά έτρωγα τέτοιο πιάτο..
Το ψάρι, προσεκτικά φιλεταρισμένο και με συνοδεία πράσσου και άλλων χορταρικών.
Δεν το λέω επειδή ήταν κερασμένο, αλλα μας άρεσε πολύ.

Στο τέλος μας κέρασαν λεμόνι σορμπέ, πορτοκαλόπιτα με σοκολατόπιτα, καθώς και ποτό μαστίχα.
Ο λογαριασμός, μαζί με ένα καραφάκι τσίπουρο και ένα αναψυκτικό, έφτασε τα 52,44€.
Μείον την έκπτωση 25%, το τελικό ποσό ήταν 39,33€.
Αξίζει να ξαναπάμε!!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους! Παίρνω με τη σειρά μου τη σκυτάλη από το μπαμπά fratello, που είναι ο τελευταίος που έχει γράψει μέχρι τη στιγμή που γράφω εγώ, για να περιγράψω κι εγώ την εμπειρία που αποκόμισα από το Ε/Γ ταξιδεύοντας ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.

Θα ξεκινήσω ευχαριστώντας τους ιδιοκτήτες του εστιατορίου για την ιδιαίτερα ζεστή φιλοξενία αλλά και τον συμπαθέστατο, άξιο και άκρως κατατοπιστικό σεφ Ηλία Κόκορη για την βραδιά της 1ης Απριλίου, που σε συνεργασία με τους εξαίρετους διαχειριστές του site διοργάνωσαν αυτή την ωραία μάζωξη, δίνοντάς μας την ευκαιρία εκτός από το να έχουμε μια απολαυστική και ενδιαφέρουσα ξενάγηση στα μυστικά των ψαροθαλασσινών και την τέχνη της κουζίνας και της γεύσης, να πάρει επιτέλους σάρκα και οστά αυτή η νοητή φιλία με τους γνωστούς-άγνωστους (φυσιογνωμικά) “έμπιστους φίλους του ask4f”. Το μόνο παράπονο είναι ότι θα ήθελα να γνωρίσω και τους υπόλοιπους…που νομίζω ότι κάποια στιγμή θα υλοποιηθεί κι αυτή η επιθυμία!!!

Οφείλω να ομολογήσω ότι χρειάστηκα και δεύτερη επίσκεψη ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη για το Ταξιδεύοντας στα Βόρεια, όχι γιατί είμαι καχύποπτος άνθρωπος, ούτε γιατί δεν μου άρεσαν αυτά που δοκίμασα την πρώτη φορά στο νέο αδερφάκι του Κερατσινίου. Αλλά για δύο και μοναδικούς λόγους:

Πρώτον γιατί ήμουν τόσο ενθουσιασμένη που θα γνώριζα από κοντά τους φίλους του site, για τον καθένα από τους οποίους είχα σκιαγραφήσει στο μυαλό μου ένα προφίλ, οπότε είχα μεγάλη προσμονή να τους γνωρίσω και ακόμα πιο μεγάλη αγωνία, να προλάβω να συνομιλήσω με όλους πριν κλείσει η βραδιά, με αποτέλεσμα την στιγμή που συνεχιζόταν ακάθεκτη η ροή των πιάτων…εγώ μόνο τα πιάτα δεν είχα στο νου μου…!

Δεύτερον γιατί νήστευα (όπως και άλλα δύο άτομα εκείνο το βράδυ) κι έτσι δε μπόρεσα να δοκιμάσω όλες τις γεύσεις, που απ’ ότι άκουσα από τους υπόλοιπους συνδαιτυμόνες, απ’ ότι έκοψε το μάτι μου, κι απ’ ότι έπιασε η όσφρησή μου… ήταν εξαιρετικές…όπως πολύ σωστά αυτό επιβεβαιώθηκε και στην δεύτερη επίσκεψή μου.

Γι’ αυτό, αποφάσισα να πάρω τα φιλαράκια μου και να κάνουμε μια επίσκεψη την Κυριακή των Βαΐων 5 Απριλίου (μόλις τέσσερεις ημέρες μετά την μάζωξη), ημέρα κατά την οποία επιτρεπόταν η ψαροφαγία και για εμάς τους νηστεύοντες, ώστε να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα.

Για τον χώρο δεν θα πω πολλά παρά μόνο ότι πρόκειται για μια πολύ ευρύχωρη και πεντακάθαρη αίθουσα, χωρίς ιδιαίτερες φιοριτούρες, με λίγες θαλασσινές διακοσμητικές νότες όπως τα αληθινά κουπιά κρεμασμένα στον τοίχο και μια ανάλογη τοιχογραφία. Αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση είναι ότι τηρείται το μη καπνίζειν και από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες και το team τους, που όπως μας εξήγησε ο ευγενικός σερβιτόρος κάνουν μόνο τις καθημερινές μια μικρή εξαίρεση (στην μισή αίθουσα) για τους καπνίζοντες. Για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα έτσι αλλά αντίστροφα…τα Σ/Κ να …καπνίζειν και τις καθημερινές…ντεν καπνίζειν! Πολύ καλό αυτό, μπράβο τους.

Επίσης κάτι άξιο λόγου είναι ότι στον χώρο δεν επικρατεί ούτε τηγανίλα, ούτε ψαρίλα. Με λίγα λόγια φεύγεις στο τέλος της βραδιάς, πηγαίνεις στο σπίτι σου και τα ρουχαλάκια σου μοσχοβολάνε όπως πριν, δεν χρειάζονται κλίβανο. Άρα η ατμόσφαιρα παίρνει 4.

Η εξυπηρέτηση είναι άριστη, χωρίς υφάκι 17 καρδιναλίων όπως συμβαίνει στα περισσότερα εστιατόρια αυτού του βεληνεκούς, που συνήθως το μεγαλύτερο μέρος της πελατείας είναι κάποιας ηλικίας και με φουσκωμένες τσέπες...! Όλες τις ηλικίες και όλους τους πελάτες τους αντιμετωπίζουν με ευγένεια και επαγγελματισμό, άσχετα με το αν θα επιλέξουν να φάνε ψάρι ή θα κινηθούν σε χαμηλότερης αξίας θαλασσινά εδέσματα.

Πάμε στο μενού, που στην πρώτη μου επίσκεψη για εμάς του 2ου γκρουπ με ελάχιστες διαφορές, περιελάμβανε:

- Επίδειξη φιλεταρίσματος ενός λαυρακίου που μπροστά μας μετετράπη σε ταρτάρ αφού τεμαχίστηκε σε μικρά κομματάκια, κατόπιν το μαρινάρισε ο σεφ με λεμόνι, ανθό αλατιού, σχοινόπρασο και διάφορα άλλα μυρωδικά και το σέρβιρε επάνω σε μπρουσκέτες…ωραίο είπαν όλοι ότι ήταν. Εγώ δεν έχω άποψη γιατί δεν δοκίμασα. Παράλληλα, μας δόθηκαν χρήσιμες συμβουλές για τα ψάρια γενικότερα και ήταν πρόθυμοι να απαντήσουν στις όποιες απορίες μας.

- Στη συνέχεια μπήκαμε στην κουζίνα όπου τηγάνισαν μπροστά μας μια μπάφα (ή αλλιώς κέφαλος), κι εδώ είναι αξιοσημείωτο ότι ούτε από την κουζίνα πήραμε μυρωδιές στα ρούχα μας φεύγοντας…

Ούτε αυτό το δοκίμασα εννοείται. Εξ αρχής νόμιζα ότι θα μείνουμε νηστικοί οι νηστεύοντες κι ότι θα τη βγάζαμε, με το ψημένο ψωμάκι, τη νόστιμη ντομάτα με την κάπαρη (6,00€) και τις ελιές.

Τα καλύτερα όμως ήρθαν στη συνέχεια:

- Καλωσόρισμα με φάβα βελουτέ με μελάνι σουπιάς σε σφηνοπότηρο με μπρουσκέτα με αυγοτάραχο ωραιότατο πλην του αυγοτάραχου που δεν το δοκίμασα για τους γνωστούς λόγους.

- Καβουροσαλάτα…μύριζε φρεσκάδα και σαν πρώτη μου εμπειρία μαζί της την βρήκα πραγματικά εξαιρετική!! 13,00€

- Ταραμοσαλάτα, εγώ δεν είμαι και πολύ fan, η φίλη μου όμως και οι υπόλοιποι στο τραπέζι είπαν τα καλύτερα, συμφωνήσαμε πάντως οι περισσότεροι ότι ήταν λίγο αλμυρή. 4,60€

- Ρεγγοσαλάτα, την δοκίμασα στην δεύτερη επίσκεψη και μου άρεσε, επίσης όμως είναι αλμυρούτσικη (λογικό νομίζω εδώ, για ρέγγα μιλάμε). 5,20€

- Σκουμπρί καπνισμένο, γαρνιρισμένο με κρεμμύδι ωμό, μαϊντανό και ελαιόλαδο, πρώτη φορά δοκίμασα (επίσης στην δεύτερη επίσκεψη) και το βρήκα πολύ καλό. 10,00€

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου ή όντως ισχύει αλλά μου θύμιζε η γεύση του ρέγγα. Το ωμό κρεμμύδι θα προτιμούσα να ήταν σε μικρότερη ποσότητα ή και να μην υπήρχε καθόλου, αλλά αυτό είναι δικό μου κόλλημα. Κι αυτό αλμυρούτσικο πιάτο, οπότε πληροφοριακά λάβετε υπόψη σας ότι τα τρία παραπάνω πιάτα αν βρεθούν στο ίδιο τραπέζι, θα πρέπει το βράδυ πριν ξαπλώσετε, να συνδεθείτε απ’ ευθείας με το λάστιχο!

- Ψητά στρείδια... με ελαιόλαδο για εμάς - με βούτυρο για τους υπόλοιπους…ΟΝΕΙΡΟ!!! 7,50€
Ίσως όντως το βούτυρο να τους πέφτει βαρύ, δεν έχω άποψη, πάντως με το ελαιόλαδο ήταν εκπληκτικά, οπότε μπορείτε να τα ζητήσετε όπως θέλετε. Την δεύτερη φορά βέβαια τα είχαν “μπουμπουνίσει” στο σκόρδο σε σχέση με την πρώτη που ήταν αρκετά ήπια η γεύση του, που αυτό πάλι αποτελεί δικό μου κόλλημα.
Παρόλα αυτά τα σκέφτομαι τώρα, μετά από 47 ημέρες νηστείας που κανονικά από τη στέρηση, θα έπρεπε να προσκυνάω το αρνί σούβλας, το κοκορέτσι και τα πιτόγυρα…και μου τρέχουν τα σάλια.

- Οστρακοσαλάτα, αχνιστά φρούτα της θάλασσας, εξαιρετικά!!! 18€ Εγώ έχω μια αδυναμία γενικότερα στα οστρακοειδή.

- Χταπόδι του Νώντα τηγανιτό, που όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος στην δεύτερη επίσκεψή μας, είναι συνταγή που τους έχει δώσει ένας καπετάνιος ο Νώντας, όπου το χταπόδι μαρινάρεται για 10 μέρες σε δάφνη και διάφορα άλλα μυρωδικά και βγαίνει αυτό το αποτέλεσμα, που προσωπικά μου άρεσε πολύ γιατί ήταν σαν αφρός στο στόμα. 10,80€
Και δεν μιλάμε για ένα-δύο πλοκαμάκια τοσοδούλικα έτσι; Μιλάμε για αρκετά γενναία ποσότητα.

- Σουπιές τηγανιτές με λεμόνι, λάδι και άνηθο, νόστιμες και μαλακές, με πολύ ωραίο τηγάνισμα, παρόλα αυτά θα συμφωνήσω με την φίλη tetti, ότι έπεσε "πολύ τηγάνι μαζεμένο", κι εγώ θα τις προτιμούσα στην συνηθέστερη εκδοχή τους με σπανάκι.

- Σαρδέλα ψητή με κύβους φρέσκιας ντοματούλας από πάνω και ωραιότατη σαλτσούλα, που δοκίμασα στην δεύτερη επίσκεψη και ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου…απλά τέλεια 7,50€

Η πιατέλα με τα γλυκά που ήρθε και (δυστυχώς) δεν άγγιξα, φαινόταν λαχταριστή και ήταν όντως απ’ ότι άκουσα και διάβασα από τους υπόλοιπους φίλους. Και το κρασάκι το λευκό, ελαφρύ και ευκολόπιοτο ακόμα και για κάποιον που δεν πίνει γενικά όπως εγώ. Το παραπάνω μενού αντιστοιχούσε αναλογικά με τα άτομα, σε 24€ έκαστος.

Στην δεύτερη επίσκεψη την Κυριακή των Βαΐων, φτάσαμε κατά τις 7:00 το απόγευμα όπου μας ενημέρωσαν ότι το μεσημέρι είχε γίνει σφαγή, είχαν 200 κουβέρ, οπότε από μεγάλα ψάρια δεν είχαν μείνει πολλές επιλογές. Κι έτσι 3 άτομα πήραμε ό, τι δε μπορέσαμε να φάμε στην πρώτη επίσκεψη, ό, τι μας άρεσε και θέλαμε επανάληψη και μερικά ακόμη, με μια σύνοψη δηλαδή:

- Καβουροσαλάτα…την αγαπημένη πλέον
- Στρείδια ψητά …τα λατρεμένα
- Πατάτες τηγανιτές 2 μερίδες, εξαιρετικά τραγανές και φρέσκιες 3,50€
- Ταραμοσαλάτα, τη γνωστή
- Ρεγγοσαλάτα, τα είπα παραπάνω
- Χταπόδι του Νώντα, (πέντε πλοκάμια)
- Σκουμπρί καπνιστό, τα είπα παραπάνω
- Σαρδέλα ψητή, είπαμε…τέλεια

Και από μεγάλο ψάρι

- Φαγκρί ψητό μια τελευταία φέτα που είχε μείνει και ζυγίστηκε μπροστά μας 450 γραμμάρια περίπου…που επίσης πρώτη φορά δοκίμασα και λέω με σιγουριά ότι… τύφλα να έχουν τα παϊδάκια! Είχε κάτι πλατιά κοκαλάκια που τα έγλειφες και νόμιζες πραγματικά ότι τρως κρέας. Αυτό κόστιζε 65€/το κιλό αλλά…τα αξίζει πραγματικά και με το παραπάνω.

Ενημερώνω και επιβεβαιώνω ότι οι μερίδες σε ότι πήραμε σε επανάληψη της πρώτης επίσκεψης, ήταν ακριβώς ίδιες σε μέγεθος αλλά και σε γεύση. Δεν υπήρχε δηλαδή καμία «έξτρα» περιποίηση από αυτή που χαίρει ο κάθε πελάτης που θα επισκεφτεί το εστιατόριο.

Ήπιαμε ένα ούζο Πλωμάρι και ένα ανθρακούχο νερό και κλείσαμε με γλυκό την τάρτα σοκολάτας με φρούτα του δάσους που επέλεξε από τον κατάλογο το ένα άτομο της παρέας που δεν νήστευε και είπε ότι ήταν τέλεια (φαινόταν άλλωστε κι από την εμφάνιση), χαλβά με σιμιγδάλι για εμάς και μια πιατέλα με φρούτα, που ήταν όλα κερασμένα. Τέλος ήρθε λικέρ μαστίχας και λιμοντσέλο, σε κάτι υπέροχα κολωνάτα ποτηράκια για λικέρ, οι καθιερωμένες τσιχλίτσες και συσκευασμένα υγρά μαντηλάκια για τα χέρια.

Πληρώσαμε για τα παραπάνω 105€ και νομίζω ότι 35€ το άτομο για να φάει κανείς δέκα πιάτα εξαιρετικά μαγειρεμένα εκ των οποίων όλα φρεσκότατα ψάρια και θαλασσινά, μπορεί να μην είναι για κάθε μέρα, αλλά δεν είναι απαγορευτικό ποσό για μια φορά μέσα στον μήνα για μια μικρομεσαία τσέπη και αν μη τι άλλο… ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΕΠΤΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩ.

Κλείνοντας θα πω ότι το μόνο που δε μπορεί κανείς να αμφισβητήσει στο Ταξιδεύοντας είναι η φρεσκάδα των ψαριών και των θαλασσινών του και το ήθος και η ευγένεια όλου του team, που μας υποδέχτηκε θερμά και στις δύο επισκέψεις μας!!! Τι άλλο να ζητήσει κάποιος από μια έξοδο για φαγητό; Νομίζω πως ό, τι επιπλέον ζητηθεί, είναι πρόθυμοι να το προσφέρουν απλόχερα.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ!!!!

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Είμαι ευτυχής γιατί ανακάλυψα αυτό τον παράδεισο από τις πρώτες βδομάδες που άνοιξε.
Πρόκειται για μακράν την καλύτερη ψαροταβέρνα που υπάρχει εντός Αθήνας με τόσο φιλικές τιμές. Για την εξυπηρέτηση δε θα μιλήσω, απλά ντρέπομαι κάθε φορά από τα κεράσματα και την ευγένεια τους.

Το τελευταίο καιρό προσπαθώ να πηγαίνω όσο πιο συχνά μπορώ γιατί πολύ φοβάμαι ότι είναι θέμα χρόνου να χαλάσει. Δυστυχώς τέτοια μαγαζιά όταν παίρνουν δημοσιότητα είτε ανεβάζουν τιμές είτε χαλάνε ποιότητα ή και τα δύο μαζί.

Για όποιον είναι ψαροφαγάς φανταστείτε ένα μαγαζί με πρωτοτυπία πιάτων επιπέδου ψάρεστον (στα καλά του) σε τιμές μεζεδοπωλείου χαλανδρίου- απλά σκάνδαλο.

Μετά από 15-20 φορές το μόνο πιάτο που πραγματικά δε μου άρεσε και το βρήκα μέτριο ήταν το... νερό του. Δεν έχει νόημα να αναφέρω κάποια συγκεκριμένα αλλα αν πετύχετε σκουμπρί, ρύζι σουπιάς, φιλεταρισμένο σκέτο ψάρι ψητό πάρτε και για το σπίτι. Ακόμα και η ντομάτα του (μα είναι δυνατόν 1ο πιάτο σκετη ντομάτα????) όταν την πάρετε θα βρίζετε προσπαθώντας να βρείτε γιατί είναι τόσο νόστιμη.

Είπαμε το μαγαζί είναι χάλια να φύγετε να πάτε αλλου!!!