Στη Νέα Ερυθραία ξεκίνησε να λειτουργεί το δίδυμο εστιατόριο της γνωστής ψαροταβέρνας Ε/Γ Ταξιδεύοντας που εδρεύει στο Κερατσίνι από το 2002. Ο στόχος μας είναι να διατηρήσουμε το ζεστό, φιλικό και διακριτικό στέκι όπου κυρίαρχο ρόλο έχει ο πελάτης μας. Επιδίωξή μας είναι οι επισκέπτες μας να γευτούν τους πιο εκλεκτούς και φρέσκους θησαυρούς της νησιωτικής Ελλάδας σε πολύ ρεαλιστικές τιμές. Η πρώτη ύλη είναι φρέσκια και όσο πιο απλά μαγειρεμένη τόσο καλύτερα. "Το ζωντανό είναι καλύτερο από το φρέσκο" όπως λένε και οι ψαράδες φίλοι μας.

Δευτέρα-Πέμπτη : 12:00-00:00 / Παρασκευή-Κυριακή : 12:00-01:00

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

30 Αυγ 2017

Στα μέσα Αυγούστου, που τα περισσότερα εστιατόρια ήταν κλειστά, ψάχνοντας για μια ψαροταβέρνα στα βόρεια προάστια, και φυσικά όπως πάντα μετά από μελέτη του ask4food, αποφασίσαμε να πάμε να δοκιμάσουμε την εν λόγω ψαροταβέρνα, 6 άτομα, το μεσημέρι.

Ο χώρος λιτός, καθαρός, συνιθισμένος για τέτοιου είδους ταβέρνες δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.

Η πρώτη ευχάριστη έκπληξη ήταν η υπάλληλος που μας υποδέχθηκε με εξαιρετική ευγένεια, χαμόγελο και στη συνέχεια βοήθησε και στις επιλογές των πιάτων με πολύ σωστές παρατηρήσεις. Γενικά το σέρβις ήταν πολύ καλό, επαγγελματικό, φιλικό και ευγενικό.

Πήραμε διάφορα πιάτα για να τα δοκιμάσουμε.

Σαλάτα με ρόκα, λιαστές ντομάτες και κατίκι που δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα.
Η φάβα με τις καραμελωμένες ντομάτες ήταν πολύ γευστική και η υφή της βελούδινη.
Η σκορδαλιά τους ακριβώς όπως έπρεπε και την επαναλάβαμε.
Οι μικρές τηγανιτές σουπιές απλά εκπληκτικές, τρυφερές, γλυκές και ζουμερές.
Το λαυράκι με σάλτσα μουστάρδας, το οποίο το χειμώνα το φτιάχνουν με πεσκανδρίτσα, θα μας μείνει αξέχαστο. Το ψάρι καλομαγειρεμένο αλλά όχι διαλυμένο, και η σάλτσα απαλή αλλά ταυτόχρονα με γευστική ένταση. Από τα καλύτερα πιάτα που έχω φάει σε παρεμφερή μαγαζιά. Φυσικά και αυτό το πιάτο επανελήφθη.

Η ψητή μελιτζάνα με φέτα πολύ καλή.

Έρχομαι στις ψητές σαρδέλες, ένα ψάρι που δεν είναι από τα αγαπημένα μου και συνήθως το αποφεύγω αλλά τις συγκεκριμμένες τις έφαγα σχεδόν όλες και παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα. Η γεύση τους ήταν απίστευτα νόστιμη. Δεν βρήκαμε το παραμικρό ψεγάδι.

Η ψητή πελαγίσια τσιπούρα που ήταν το κυρίως πιάτο, τρυφερή, ζουμερή, όσο έπρεπε ψημένη και αλατισμένη και μύριζε θάλασσα.
Ήπιαμε κρασί χύμα που πινόταν ευχάριστα και μπύρες.
Τα γλυκά επίσης γευστικά και αξιοπρεπή.
Πληρώσαμε 35 ευρώ το άτομο αλλά πιστεύουμε ότι το γεύμα τα άξιζε λόγω της ποιότητας αλλά και της ποσότητας.
Σίγουρα θα το επισκεφθούμε με την πρώτη ευκαιρία.

11 Απρ 2017

Η εμπειρία μας επισκεπτόμενοι το ΕΓ Ταξιδεύοντας στα βόρεια, ήταν γενικά πολύ καλή! Πολύ προσεγμένο μαγαζί, με πολυ ωραιο εξωτερικό Deck, που όταν έχει ωραία μέρα είναι must!

Αρχικά, η πρώτη μας εντύπωση του χώρου ήταν πολύ θετική. Μας προσέφεραν και μικρά χορτοπιτάκια προτού παραγγείλουμε! Ο κατάλογος είναι πολυ μεγάλος, θές λίγη ωρα για να τον διαβάσεις. Στην αρχή ηρθαμε αντιμέτωποι με το μόνο αρνητικό που θα μπορούσαμε να πουμε για το μαγαζί που είναι η μεγάλη αναμονή για να παραγγείλουμε. Οι σερβιτόροι περιφέρονταν ανήμποροι να πάρουν την παραγγελία μας, και για την ακρίβεια περιμέναμε 40 λεπτά για να παραγγείλουμε, ενώ το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο ούτε στο 70%. Το πρόβλημα το εντοπίσαμε στο ότι υπάρχει μόνο ενας σερβιτόρος που μπορει να παρει παραγγελια!

Η συνέχεια όμως μας αποζημίωσε σε μεγάλο βαθμό! Παστουρμας ψαριου, σαλάτα καβουριού (φρέσκο και οχι σουριμι), καπνιστό χέλι, και ρέγγα φοβερά πιάτα! Είναι πιατα που δεν θα φας σε μια απλή ψαροταβέρνα. Το τηγανιτο χταπόδι δεν ήταν τιποτα το τρομερό, ηταν μέτριο και έχανε την γεύση του. Κατόπιν, η μανέστρα πολυ καλή, το ριζότο με το σαφραν και τα μύδια δεν ήταν φοβερο, γιατί τα μυδια έχαναν την γεύση τους λόγω της έντασης του σαφραν.

Τέλος, μια πολύ γλυκιά και ευγενική σερβιτόρα μας έφερε το σορμπέ λεμονιού για να αλλαξουμε γεύση, ενα πιατο γλυκών (προφιτερολ, πορτοκαλοπιτα, χαλβας) και το μοσχάτο, τα οποία ήταν κερασμένα! Πολύ καλή κίνηση! Οι τιμές, λογικές!

Σίγουρα θα ξαναπάμε!!!