THE SALAD PROJECT

Cafe - Restaurants

Λεωφόρος Συγγρού 13, Αθήνα [Χάρτης]

Δευτέρα-Παρασκευή 12:00-21:00
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το The Salad Project άνοιξε τον Ιούνιο του 2014, με σκοπό να σας προσφέρει υγιεινά και νόστιμα γεύματα, σε take away ή delivery. Είναι το πρώτο salad bar που σου επιτρέπει να γίνεις εσύ ο chef, σχεδιάζοντας τη δική σου σαλάτα, χρησιμοποιώντας πάνω από 40 φρέσκα υλικά.

Cafe - Restaurants - Ακρόπολη, Αθήνα

Ομολογώ πως αν δεν είχα διαβάσει την κριτική του fratello θα αγνοούσα πλήρως την ύπαρξη αυτού του μαγαζιού. Μου κίνησε την περιέργεια λοιπόν το σκεπτικό τους να ρίξουν το βάρος τους αποκλειστικά σε έναν τομέα που δεν γνωρίζει άνθιση στα μέρη μας.

Έκανα 2 επισκέψεις (λόγω του ότι μένω μακριά και το ωράριο λειτουργίας τους δεν με βολεύει ιδιαίτερα) και μπορώ να επιβεβαιώσω με σιγουριά τα καλά λόγια των άλλων χρηστών που μπήκαν στον κόπο να γράψουν την κριτική τους. Θα πω τις δικές μου εντυπώσεις:

1) Μου έκανε εντύπωση η φρεσκάδα των υλικών που χρησιμοποιούν. Όταν είδα τον πάγκο με τα πολλά ομολογουμένως υλικά σκέφτηκα πως δεν είναι δυνατόν, όλο και κάτι θα είναι "κουρασμένο", κυρίως για τις σαλάτες που είναι πιο εμφανείς. Η δεύτερη φορά που δοκίμασα ήταν μόλις μερικές ώρες πριν ξεκινήσω να γράφω την κριτική μου. Με ικανοποίησε ιδιαίτερα που το μαρούλι ήταν τόσο τραγανό. Έδωσαν μάθημα για το πως μπορείς να ξεχωρίσεις την φρεσκάδα των υλικών.

2) Δοκίμασα και τα wraps τους και επίσης τα θεωρώ πολύ καλής ποιότητας. Τα ετοιμάζουν εκείνη την ώρα, οπότε τα καταβρόχθισα. Μαλακά, με τα υλικά να δένουν μεταξύ τους αρμονικά. Έφαγα μια σαλάτα και 2 wraps και δεν ένιωσα καθόλου το φούσκωμα που θα ένιωθα από άλλες αλυσίδες εστίασης.

3) Εκτός του ότι προετοιμάζουν μπροστά σου ότι παραγγείλεις εκείνη την ώρα και δεν έχουν τίποτα ετοιματζίδικο, υπάρχει στα δεξιά σου όπως περιμένεις μια πορτούλα. Έτυχε να την δω μισάνοιχτη και στάμπαρα την κοπέλα να ετοιμάζει και να "ελέγχει" τα υλικά. Αυτό έγινε με γάντια, όπως και στη βιτρίνα μπροστά που περιμένεις.

4) Εκτός της ποιότητας των υλικών, υπάρχει και πληθώρα επιλογών. Μπορείς να φτιάξεις τον δικό σου συνδυασμό όπως επιθυμείς. Οι κατηγορίες των υλικών είναι χωρισμένες έτσι ώστε να προχωράς βήμα-βήμα χωρίς να χάνεσαι στη μετάφραση. Στο τέλος σου βάζουν ψωμάκι και τη συνοδευτική σως σε μπολάκι. Οι μερίδες είναι χορταστικές για έναν μέσο άνθρωπο.

5) Η απόδειξη δίνεται κανονικότατα και είναι αναλυτική.

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα, θα αναφέρω και τι δεν μου άρεσε.

Ο χώρος δυστυχώς είναι στα πρότυπα ντελιβεράδικου τύπου Domino's. Απλώς μπαίνεις, παραγγέλνεις και αποχωρείς. Θα ήθελα να ήταν λίγο πιο φωτεινός και με κάποια περιποίηση (δεν εννοώ την καθαριότητα). Πλην των 2-3 σκαμπό δεν έχει ούτε ίχνος τραπεζιού. Ενώ είναι μεγάλος είναι αχανής. Οκ έχουν εστιάσει πιθανότατα στις τριγύρω επιχειρήσεις. Μακάρι να πάνε καλά οι δουλειές τους και να σκεφτούν να επεκταθούν σε κάποιον χώρο που και θα μπορείς να παρκάρεις πιο εύκολα και θα μπορείς να κάτσεις με την παρέα σου να απολαύσεις τη σαλάτα σου.

Οι τιμές δεν μπορούν να χαρακτηριστούν απαγορευτικές, επιδέχονται μιας μικρής μείωσης με δεδομένο ότι δεν γευματίζεις εκεί. Οι συσκευασίες είναι αρκετά όμορφες και χρηστικές.

Διάβασα στη σελίδα τους στο facebook πως ετοιμάζονται να προσθέσουν και σούπες στο μενού.

Για τις επιλογές στις σαλάτες θα σας πω πως έμεινα ικανοποιημένος απο την funky salad που είχε στικς πράσινου μήλου, ρόδι, μπέικον (θα το ήθελα πιο τραγανό καθώς χανόταν στη σύνθεση. Τη διαφορά την έκαναν τα καραμελωμένα φουντούκια και η βινεγκρέτ ροδιού. Το iceberg-ραντίτσιο όπως είπα και πριν ήταν ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΟ.

Υπάρχουν ακόμα και επιλογές με πένες (και ολικής άλεσης), καστανό ρύζι, κους κους. Τα wraps βάζουν κάτω όλα τα σάντουιτς του εμπορίου και οι τιμές είναι σχετικά ανταγωνιστικές.

Μου αρέσει που φτιάχνουν χυμούς φρεσκότατους και φρουτοσαλάτες.

Κατά τη δεύτερη επίσκεψη μου θα έλεγα πως θα περίμενα λίγο πιο ζεστή υποδοχή, ίσως όμως λόγω φόρτου εργασίας δεν είχαν τον χρόνο. Έχουν συγκεκριμένο πλάνο πάντως και δημιουργούν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή.

Εννοείται πως το προτείνω γιατί είναι μια πολύ υγιεινή πρόταση που πρέπει να μας γίνει ΒΙΩΜΑ και όχι εναλλακτική λύση. Προσφέρουν ευεξία και ισχυροποιούν τον οργανισμό μας.

Ρε παιδιά το ωράριο λειτουργίας το βρίσκω λίγο τραγικό. Γιατί να μην λειτουργείτε και το βράδυ. Γιατί οι επιλογές για κάτι γρήγορο να είναι σουβλάκια, τυροπιτοειδή και πίτσες ???

Πρέπει να κάνουν κάποια οργανωμένη προσπάθεια να επεκταθούν και σε κάποιον άλλο χώρο γιατι αν δεν το κάνουν αυτοί όλο και κάποιος άλλος θα τους μιμηθεί.

Λόγω απόστασης και ωραρίου δεν έχω τη δυνατότητα να τους επισκέπτομαι πιο συχνά. Η προσπάθεια είναι πολύ καλή!

Cafe - Restaurants - Ακρόπολη, Αθήνα

Το Salad Project είναι ένα κατάστημα το οποιο έμαθα από εδώ και συγκεκριμένα από τον χρηστη fratello τον οποιο και ευχαριστώ γιατι την εποχή που έγραψε την κριτική ήμουνα στην φάση να βρω κάτι που να μπορώ να τρώω εν ώρα εργασίας πέρα από τα πολύ κλασσικά delivery. Επειδή δουλεύω και σχετικά κοντά το δοκίμασα αμέσως

Χώρος:
Ξεκινάω από εδώ για να φύγει γρήγορα. Δεν έχω πάει, ούτε έχω περάσει απέξω ποτε! Δεν μπορώ να κρίνω στο κομμάτι αυτό οποτε θα βάλω 2 που είναι το μέσο.

Εξυπηρέτηση:
Δεν έχω παράπονο. Οι υπάλληλοι στο τηλέφωνο είναι ευγενικοί και χρόνος παράδοσης καλός. Ένα λάθος που είχε γίνει επίσης το διορθώσανε αμέσως. Θα μου πείτε γιατί δεν βάζεις τότε 4; Νομίζω ότι το 4 θα πρέπει να μπει αν κάτι είναι άριστο η προσφέρει κάτι παραπάνω από το αναμενόμενο. Τώρα τι θα είναι αυτό... πιστεύω για τον καθένα είναι διαφορετικό

Γεύση:
Στο ζητούμενο λοιπόν!
Το κατάστημα προσφέρει:
Σαλάτες(προφανώς), αραβικές πίτες(wraps), φρέσκους χυμούς, smoothies, φρουτοσαλάτα (με φρούτα εποχής), μερικά αλλα ροφήματα(νομίζω και καφέ) και το χειμώνα νομίζω και σούπες. Ένα ένα:

Οι σαλάτες το οποιο είναι και το βαρυ πυροβολικό είναι μεγάλες, τα υλικά φρέσκα και σίγουρα καλύτερης ποιότητας από αλλα ντελιβεραδικα που κάνουν ΚΑΙ σαλάτες. Μπορείς να διαλέξεις από τις (πολλές) έτοιμες επιλογές η να φτιάξεις μια δικια σου με το σύστημα που έχουν αναφέρει και άλλοι εδώ. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στα υλικά και στις σως οποτε δύσκολα δεν θα ικανοποιηθεί κάποιος. Αξίζει να αναφερθεί ότι υπάρχουν και μακαρονοσαλατες.

Τίποτα δεν έτοιμο και όλα φτιάχνονται την στιγμή της παραγγελίας. Πολύ μεγάλο θετικό θεωρώ ότι ο κατάλογος αλλάζει με νέες προτάσεις και νέα υλικά ανάλογα με την εποχή. Συγκεκριμένα έκανα το test σε παραγγελια συναδέλφου που ζήτησε μια σαλάτα με φράουλες Αύγουστο και μου είπαν πως δεν γίνετε γιατί οι φράουλες είναι εκτος εποχής! Προφανές, αλλα κάτι που σπανια γίνετε δυστυχώς.

Για τα υπόλοιπα έχω να πω πως τα wraps είναι εξαιρετικά (ούτε αυτά είναι έτοιμα), η φρουτοσαλάτα μου άρεσε και σε καλή ποσότητα και κάποιοι συνάδελφοι που δοκίμασαν τα smoothies(τα οποια είναι και ιδιαιτερα) ενθουσιάστηκαν.

Value for money.
Όπως και να το κανεις πολλοί κοιτάνε κυρίως την τιμή και όταν είναι να παραγγείλεις απέξω σαλάτα και το κόστος μπορεί να φτάσει στις "έτοιμες" έως και 7€ ίσως να προτιμήσεις να πάρεις από αλλού(κάτι που κάνουν οι περισσότεροι συνάδελφοι μου ). Προσωπικά όμως πιστεύω ότι με βάση την ποιότητα και την ποσότητα οι τιμές είναι καλές γι αυτό και θα βάλω 3.

Συμπερασματικά αν δουλεύετε/μένετε στο κέντρο και το κατάστημα σας εξυπηρετεί τότε το προτείνω σίγουρα.

Είναι μια πολύ καλή και ποιοτική επιλογή ειδικά αν παραγγέλνετε συχνά και έχετε βαρεθεί πιτσες/burger και τα σχετικά. (σουβλάκι δεν γράφω... δεν το βαριέσαι ποτέ: ))

Cafe - Restaurants - Ακρόπολη, Αθήνα

Αν ψάχνεις για κάτι που και θα σε χορτάσει και θα είναι υγειϊνό αλλά και απίστευτα γευστικό τότε δεν χρειάζεται να κοιτάξεις παραπέρα. Το The Salad Project είναι αυτό που θες.

Οι σαλάτες είναι απίστευτα φρέσκιες κάθε φορά! Οι vinaigrette που συνοδεύουν τη κάθε μία δένουν απόλυτα! Τα smoothies επίσης είναι φοβερά για να ξεκινήσεις τη μέρα σου!

Και ο καφές τους που έχω πάρει πάρα πολύ καλός μόνο που θα τον προτιμούσα λίγο πιο δυνατό... ίσως με άλλη ρύθμιση στη μηχανή του espresso να βγούνε θαύματα! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Υ. Γ: Αν δεν έχετε κατάλογο και μπείτε για να δείτε το menu τους μέσω facebook θα διαπιστώσετε ότι εμφανίζεται αρκετά μικρό... σε αυτό νομίζω ότι πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή για να είναι πιο ευδιάκριτο και να μην κουράζει ;)