Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Σουβλάκι & Σχάρα

Σαββα Λαζαριδη 3, Γλυφάδα [Χάρτης]

Δευτέρα έως Κυριακή 12:00μμ με 01:30πμ
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Κάνει delivery Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στον πρόεδρο η ποιότητα είναι αδιαπραγμάτευτη! Εδώ ο λαός απολαμβάνει αγνά υλικά και γεύση σε κάθε έδεσμα!

Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Οικονομική κρίση στην Ελλάδα, πολλές νέες κοπέλες την κάνουν στο εξωτερικό για να εργαστούν στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ως αεροσυνοδοί σε Emirates, Qatar και Etihad, όσες δηλαδή δεν θέλουν να φάνε τα νιάτα τους στις καφετέριες για να περιμένουν μισό ευρώ φιλοδώρημα από τον πιτσιρικά που και αυτός παίρνει χαρτζιλίκι από τον πατέρα του που ίσως και αυτός είναι άνεργος.

Κατά τα λοιπά selfie για να δείχνουμε ωραίοι γκόμενοι και γκόμενες, τι ωραία και καλά, αγκαλιές και φιλιά και σε περίοπτη θέση το τελευταίο τατουάζ που χτυπήσαμε. Hashtag και λοιπές μαλ... ίες μας μάραναν.

Αυτή είναι η μία όψη. Όπως έχω επαναλάβει και παλαιότερα, μετά την γρήγορη μόδα με το παγωμένο γιαούρτι... ήρθαν και τα κεμπαπτζίδικα... αυτά προς το παρόν καλά κρατάνε. Πολλοί το έριξαν στα κεμπαπτζίδικα με την ελπίδα πως είναι φθηνότερο και πιο οικείο στις γεύσεις του έλληνα, άλλοι άσχετοι με το αντικείμενο και άλλοι πιο σχετικοί. Ποιοί όμως θα διατηρηθούν μετά από την μείωση της ζήτησης;

Ημέρα Τρίτη (6-10-2015), πιο χαλαρή και από τις Κυριακές μου που έχω προπόνηση και λέμε να κάνουμε μια χαλαρή βόλτα προς τη Γλυφάδα, χωρίς να είμαστε με το ρολόι για το πότε θα γυρίσουμε. Ο καιρός σύμμαχος...

Η Γλυφάδα καλά κρατεί, εμπορική μέρα γαρ με αρκετό κόσμο. Τελικά παρκάρουμε έξω από το δημαρχείο της Γλυφάδας που είναι πιο ήσυχα και με πολύ περισσότερο διαθέσιμο χώρο. Πλησιάζουν οι γιορτές και μετά από 2 ώρες περπάτημα και κάποια ψώνια ήρθε η ώρα να ξαποστάσουμε. Πιο κοντά από όλους ο Πρόεδρος, σε απόσταση αναπνοής από το αμάξι μας. Που να γυρίζεις μετά πχ από την πλατεία Εσπερίδων.

Για τον Πρόεδρο λοιπόν δεν γνώριζα πολλά, αν δεν με απατάει η μνήμη μου πρέπει ο ιδιοκτήτης να ήταν συνέταιρος ή με τον κυρ Αρίστο ή με τον Μπαρμπαδήμο και να τα "σπάσανε" για να ακολουθήσει ο καθένας τον δικό του δρόμο. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με διαφωτίσει σε επόμενη κριτική.

Ο χώρος είναι τεράστιος, ειδικά για καλοκαίρι. Πρόκειται για κάποια παλιά μονοκατοικία που την περιποιήθηκαν. Έχει δεντράκια και είναι πλακόστρωτη σαν να βρίσκεσαι σε νησί των Κυκλάδων (προσωπική άποψη). Βοήθησε και η βραδιά που ήταν σχετικά ζεστή και η συντριπτικη πλειοψηφία των θαμώνων καθόντουσαν έξω. Ξύλινα τραπέζια και στιβαρά, με σουπλά επάνω και καλής ποιότητας και καθαρά πιάτα και ποτήρια (χωρίς να έχουν φθαρεί από τη συνεχή χρήση). Οι επιγραφές παραπέμπουν όπως και στον Μπαρμπαδήμο πχ, ωραίες και νοσταλγικές αλλά θα αρχίσουν να κουράζουν αργότερα καθώς ΟΛΟΙ χρησιμοποιούν τον ίδιο τόνο. Οι τουαλέτες καθαρές.

Η εξυπηρέτηση είναι καλοκουρδισμένη, ευγενική αλλά και απρόσωπη καθώς με τόσο κόσμο είναι αδύνατον να σου δώσουν περισσότερη σημασία από ότι σε άλλους. Υπάρχει και ο υπεύθυνος που τσεκάρει την όλη κατάσταση και δίνει οδηγίες (όχι πάντως με άσχημο ή αυστηρό τρόπο). Το μόνο που ας πούμε με "χάλασε" είναι η αποφώνηση στο τέλος "Ευχαριστούμε παιδιά". Και εμένα δεν με πειράζει λόγω ηλικίας, αλλά σε κάποιον άνω των 50 δεν θα ήταν και ότι πιο κομψό. Πραγματική λεπτομέρεια πάντως.

Ο κατάλογος με πάμπολλες επιλογές που συνδυάζουν αυγά μάτια με παστουρμα-σουτζούκια κλπ, τις γνωστές σούβλες συν σις μοσχάρι και σις αρνάκι γάλακτος (στα 5 ευρώ όμως). Έχει όμως και παλαιωμένο κασέρι, ιμάμ, φαλάφελ και λεχματζούν. Όρεξη να έχεις να παραγγέλνεις.

Η παραγγελία μας δεν ήταν μεγάλη γιατί η γνωστή συνοδός μου τρώει σαν σπουργίτι και μετά αναγκάζομαι και τα τρώω όλα εγώ.

- Προσγειώνεται μπουκάλι νερό Βίκος ενός λίτρου στο 1 ευρώ. Μάλιστα με το καλησπέρα σας έπεσε εκεί το μάτι μου και μου ήρθαν στον νου όλες οι αναφορές των φίλων χρηστών του σάιτ. Παρ'όλα αυτά το κρατήσαμε καθώς μπύρες και κρασιά κομμένα πλέον τώρα που ξεκινάει η αγωνιστική σεζόν.

- Φέτα σαγανάκι σε κρούστα καλαμποκιού στα 4.8 ευρώ. Πικάντικη και με τραγανή κρούστα. Καλής ποιότητος, ίσως ταίριαζε και με μέλι.

- Αυγά μάτια με σουτζούκι στα 4.8 ευρώ. Καλοψημένα με νόστιμο κρόκο και 4 κομματάκια σουτζούκι. Τα συνοδεύσαμε με πίτα (0.4 ευρώ). Υπάρχει και η δυνατότητα για πατάτες τηγανιτές με αυγά και σουτζούκι-παστουρμά στα 6.9 ευρώ και φάνηκε υπερπαραγωγή περνώντας από δίπλα μας αλλά καλό είναι να το παραγγείλετε αν είστε τουλάχιστον 3 άτομα, για τη μέση.

- Μερίδα καλαμάκια στα 7.8 ευρώ. Περιελάμβανε από ένα κεμπάπ, κασερλί κεμπάπ, καλαμάκι κοτόπουλο, καλαμάκι χοιρινό και καλαμάκι σουτζούκι. Όλα ήταν νοστιμότατα και ειδικά τα κεμπάπ, σαν να μου είχαν δώσει την αίσθηση ότι είχαν ψηθεί με βούτυρο. Αφράτα και πραγματικά λαχταριστά, καμιά σχέση στη γεύση από τα κοντινά μου σουβλατζίδικα. Είχαν κάτι που έκανε τη διαφορά. Καλοψημένα τα καλαμάκια κοτόπουλου και χοιρινού (λίγο νοστιμότερο το χοιρινό κατά την άποψη μου), ενώ το σουτζούκι ήταν ελαφρώς πικάντικο αλλά όχι βαρύ κι ασήκωτο.

Συνοδεύτηκαν από πίτα, ψητή τομάτα που γλύκιζε και μου θύμησε τον Αχαντία (γνωστό σουβλατζίδικο της Δραπετσώνας τη δεκαετία του 1990) και πιπεριά ψητή. Και εδώ λείπουν οι πατάτες τηγανιτές όμως να πω πως και σε περσινή επίσκεψη μου σε σουβλατζίδικα της Κωνσταντινούπολης δεν τα συνάντησα ούτε εκεί. Απλώς εκεί τα συνόδευαν με πλιγούρι.

- Κέρασμα σφηνάκι γρανίτα λεμόνι.

Το σύνολο στα 18.8 ευρώ, ότι πρέπει για μια χαλαρή έξοδο μετά από βόλτα.

Υπάρχουν και γλυκά στον κατάλογο όπως σοκό-πορτό-καρυδόπιτα, καζάν ντιπί και εκμέκ αλλά παλαιότερες κριτικές για το ζαχαροπλαστείο του Παπαπαρασκευά μας έπεισαν να δοκιμάσουμε τις καριόκες του.

Συμπερασματικά θα πω πως θα ήθελα να δοκιμάσω ακόμα το τυλιχτό με το φαλάφελ και το λεχματζούν αλλά και τα κεμπάπ. Όντως μου έδωσαν την εντύπωση πως παρασκευάζονται εκείνη την ώρα και αυτό αν μη τι άλλο δείχνει μεράκι.

Τα τυλιχτά κοστολογούνται στο κατάστημα περί τα 2.4 ευρώ, νομίζω 0.5 ευρώ πιο πάνω σε σχέση με το ντελίβερι.

Ο Πρόεδρος έχει βρει τα πατήματα του, ενώ φιλοξένησε και επαγγελματικό γεύμα 33 ατόμων από κάποια πολυεθνική εταιρία μάλλον (βλέποντας και άτομα ξένης εθνικότητας). Κρίνοντας την κατηγορία του η εμπειρία μας ήταν άκρως θετική και αν υπολογισετε τις παραπάνω παραμέτρους νομίζω πως τα χρήματα σας δεν θα πάνε χαμένα. Σε παρόμοια περίπτωση μπορώ να τον επισκεφθώ και στο πιο κοντινό μου Μοσχάτο.

Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Είναι μια κατάσταση που με εκνευρίζει αφόρητα και πρέπει να μου συμβαίνει για δεύτερη φορά, από τότε που γράφτηκα ως μέλος στο site. Να χάνω την απόδειξη πληρωμής του εστιατορίου το οποίο επισκέφθηκα. Μιλάμε για μεγάλη τσατίλα!! Προκειμένου να μην αδικήσω το εστιατόριο και αρχίζω να γράφω από μνήμης αοριστολογίες, προτιμώ να ''σιωπήσω'' και εφόσον μείνω ικανοποιημένος, να το επισκεφθώ ξανά σε μελλοντικό χρόνο.

Πίστευα ότι με το 2015 ''είχα ξεμπερδέψει'', αλλά η γυναίκα μου μάλλον είχε διαφορετική γνώμη. ''Βρήκα την απόδειξη από τον Πρόεδρο, που είχαμε πάει τον Νοέμβριο μαζί με τον Γιάννη και την Λία'', μου ανακοίνωσε περιχαρής την ημέρα των Χριστουγέννων, πετώντας μου έτσι μια assist για επιστροφή στο συγγραφικό έργο, λίγο πριν την λήξη του έτους. Έχουν προηγηθεί και οι σχετικά πρόσφατες κριτικές μου για άλλα τρία κεμπαμπτζίδικα-νεοσουβλατζίδικα-πολίτικη κουζίνα, με παρεμφερείς πάνω κάτω εντυπώσεις και έτσι το θεώρησα ως ένα ''άτυπο κλείσιμο'' ενός casual γευσιγνωστικού οδοιπορικού.

Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015, ώρα 15:00, άτομα 4, χωρίς κράτηση.

Τα πιστεύω μου για την Γλυφάδα, ως περιοχή εστίασης, τα έχω εκφράσει σε παλιότερη κριτική μου. Δεν μου κάνει κάποιο ιδιαίτερο κλικ, την θεωρώ γενικά πολύ δήθεν και υπερτιμημένη. Επιτελεί όμως ένα βασικό σκοπό, είτε τους καλοκαιρινούς μήνες που η διάθεση ''τραβάει παραλία'', είτε ως τόπο συνάντησης με φιλικό μας ζευγάρι κάτοικο γειτονικού δήμου, οι οποίοι είναι μάλλον ''δυσκίνητοι'' στις μετακινήσεις τους. Εδώ ''θα φας σαν πρόεδρος'' με διαβεβαίωνε ο φίλος Γιάννης, αλλά και το άρτια δομημένο site της επιχείρησης. Οι εντυπώσεις ακολουθούν παρακάτω.

Mass production χώρος εστίασης, με ότι καλό ή κακό αυτό συνεπάγεται. Ο χώρος μια παλιά μονοκατοικία, που πιθανόν ανακαινίστηκε για να φιλοξενήσει την αλυσίδα του Προέδρου. Το concept το αναμενόμενο, μια αυλή με χώρους κλεισμένους με χοντρό νάιλον, ένα στεγασμένο τμήμα στο βάθος και κάποια τραπέζια στην είσοδο του εστιατορίου, τελείως ακάλυπτα από τις καιρικές συνθήκες. Καθίσαμε έξω, ο καιρός ακόμη οριακά κρατούσε, οπότε δεν έχω εικόνα για το εσωτερικό κομμάτι.

Το service είναι γενικά αποδεκτό, αν λάβουμε υπόψη ότι είναι πολυπληθές, καθώς και την κοσμοπλημμύρα που κατακλύζει το εστιατόριο. Νέοι, γέροι, μεσήλικες, παιδιά και βρέφη, όλοι μια ''mix παρεούλα''. Στην υποδοχή ευγενικός και φιλότιμος κύριος, μανατζάρει μάλλον επιτυχώς τον πανζουρλισμό και καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια να σε βολέψει. Χαρά στο κουράγιο του!! Το λοιπό service γενικά φιλότιμο, επαγγελματικό και ευγενικό, εμφανώς όμως αποστασιοποιημένο λόγω του πλήθους των πελατών. Η ροή των πιάτων ήταν γενικά σε αποδεκτούς χρόνους, ένα πιάτο το οποίο μάλλον ξεχάστηκε, έφθασε εντός διλέπτου κατόπιν σχετικής υπόμνησής μας.

Ας μην επεκταθώ στο μενού, είναι το αναμενόμενο με μερικές ''ευφάνταστες'' περιγραφές και μπορείτε να το δείτε on line μαζί με τις τιμές.

Δοκιμάσαμε:
-Ένα συμπαθητικό ντάκο στα 5,1€.

-Ένα αποδεκτό ταμπουλέ στα 4,2€.

-Μια συμπαθητική καπνιστή μελιτζανοσαλάτα στα 3,8€.

-Μια συμπαθητική τυροκαυτερή στα 2,9€.

-Ένα γιαούρτι με βότανα και μυρωδικά στα 2,8€. Ο φίλος μας δεν είναι των hard core γεύσεων και αποφεύγει το τζατζίκι με ιδιαίτερη συνέπεια!!

-Μια φέτα σαγανάκι με κρούστα καλαμποκιού στα 4,8€. Μάλλον η φέτα και το καλαμπόκι ήταν ''ονομασίας προέλευσης'', αυτός θα ήταν και ο λόγος της τσιμπημένης τιμής!!

-Μια σάλτσα ντομάτας του Προέδρου στα 2,2€. Το γνωστό σε όλους ντιπάκι, φτιαγμένο ''με ντομάτα από χρυσάφι''!!

-Μια πατάτες με αυγά και παστουρμά στα 9€!! Το ξαναγράφω ολογράφως στα εννιά ευρώ, διότι πιθανόν θα αναρωτηθήκατε όπως και εγώ. Μήπως οι πατάτες, τα αυγά και ο παστουρμάς, έχουν υποκαταστήσει το δολάριο ως παγκόσμια χρηματοπιστωτική αξία; Στην Ελλάδα του hype όλα είναι πιθανά!!

-Μια μερίδα κεμπάπ στα 7,5€. Το κεμπάπ ''αφρός'', το ψήσιμο μαέστρικο, η γεύση όμως περίπου απούσα!!

-Μια μερίδα κασερλί κεμπάπ στα 7,9€. Copy paste με το παραπάνω κεμπάπ. Το κασεράκι με το σταγονόμετρο!!

-Μια μερίδα συμπαθητικό σις κοτόπουλο στα 7,9€.

-Οκτώ πίτες αλάδωτες στα 3,2€.

-Ενάμισι λίτρο αποδεκτό λευκό κρασί στα 11,5€ και ένα εμφιαλωμένο νερό στο 1€.

Check please
Στα 73,80€ με αναλυτική απόδειξη, συραμμένη με το αντίστοιχο δελτίο παραγγελίας.

Κατέληξα ότι:
''Γρήγορα ναι, πρόχειρα όχι'', ήταν το σλόγκαν που καθιέρωσε τα Goody's, ως μια αλυσίδα προσεγμένου γρήγορου φαγητού. Αυτές ήταν και οι εντυπώσεις μου, πάντα προσαρμοσμένες στα ήθη των ημερών και στο στυλ του εστιατορίου, εκείνο το απόγευμα του Νοεμβρίου.

Αν η τιμολόγηση των πιάτων, ήταν γενικά πιο χαμηλή, τότε θα μπορούσα να είμαι λίγο πιο γενναιόδωρος στην βαθμολογία μου. Οι καιροί όμως (ακόμη και για την Γλυφάδα) είναι δύσκολοι και τέτοια φάουλ απλά απαγορεύονται!!

For once more Ευτυχισμένο το έτος 2016!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Τίμια προταση ο Προεδρος, θα φας καλα, σε πολυ λογικες τιμες, με καλη εξυπηρετηση.

Οι σαλατες του ειναι λιγο πιο ωραιες απο οτι θα περιμενες σε ενα τετοιο μαγαζι (ταβερνα ουσιαστικα). Οι συνοδευτικες σαλτσες πολυ καλες. Τα κεμπαπ ολα βρωσιμα. Τα γκαρσονια ειναι μια χαρα.

Σε μερες και ωρες αιχμης ισως δυσκολευτειτε λιγο να βρειτε τραπεζι αν και ο χωρος ειναι μεγαλος.

Μια αξιοπιστη και value for money επιλογη, ειτε κανετε καποιο χαλαρο επαγγελματικο γευμα ειτε μια οικογενειακη συναξη.
(Μοναδικο αρνητικο το δυσκολο parking στην περιοχη. )

Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Τον "Πρόεδρο" τον επισκέφθηκα για πρώτη φορά πριν 2 χρόνια περίπου. Τότε είχε άλλο όνομα βέβαια κι είχα κάνει κριτική με την ονομασία που είχε. Έκτοτε ακολούθησαν κι άλλες επισκέψεις. Όλες απολαυστικές...

Όποια εποχή κι αν επισκεφθείς τον "Πρόεδρο" θα περάσεις καλά. Το καλοκαίρι έχει, όπως έχω ξαναγράψει, μια φροντισμένη αυλή με δέντρα και λουλούδια/μυρωδικά και μπορείς να απολαύσεις τον νυχτερινό ουρανό. Το χειμώνα ο χώρος προστατεύεται από ειδικές κατασκευές/τέντες, που ναι μεν είσαι καλυμμένος από πλευράς κρύου/βροχής, έχεις δε την αίσθηση του ανοιχτού ορίζοντα. Σ'αυτό παίζει το ρόλο του και το χρώμα (λευκό) στα τραπεζοκαθίσματα.

Ο χώρος υποδοχής είναι ο φαρδύς διάδρομος που μπαίνεις κι ώσπου να καταφθάσει ο πάντα ευγενικός και γνώστης του θέματος "υποδοχή", μπορείς να απολαύσεις στη δεξιά πλευρά του διαδρόμου έναν ωραίο πάγκο με την πρώτη ύλη, δηλ. τα τρόφιμα που χρησιμοποιούνται στην κουζίνα, τακτοποιημένα τόσο δελεαστικά και όμορφα που σου έρχεται να ψωνίσεις (αν μπορούσες) για το σπίτι! Εκεί λοιπόν θα δεις τοποθετημένα όμορφα και διακοσμημένα σε καθαρά καφάσια, μελιτζάνες, κολοκυθάκια, πατάτες, ντομάτες, αγγουράκια, κρεμμύδια, λεμόνια κλπ. Μια καλαίσθητη-φρέσκια εικόνα που προετοιμάζει τον εγκέφαλο να δώσει σήματα στον ουρανίσκο. Σ'αυτό φυσικά βοηθούν και οι μυρωδιές από την κουζίνα/ψησταριά.

Υπάρχει ξεχωριστός χώρος για μη καπνιστές, το κυρίως οίκημα, όπου εκεί συνήθως κατευθύνονται οικογένειες με μωρά ή όσοι προτιμούν μια, κατά κάποιον τρόπο, ιδιωτικότητα. Ο υπόλοιπος χώρος όπως είπαμε είναι φροντισμένος και οικείος, θυμίζοντας εικόνες από παιδικές επισκέψεις σε εξοχικό σπίτι συγγενών.

Η τελευταία μου επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα τέλη Ιανουαρίου. Η παρέα ήταν 3 ενήλικες, από τους οποίους μόνο εγώ είχα ξαναπάει. Το πρότεινα λοιπόν, φρόντισα και για την (όχι και τόσο απαραίτητη λόγω εποχής αλλά και ημέρας, Πέμπτη βλέπετε) τηλεφωνική κράτηση 2 μέρες πριν για να υπάρχει σιγουριά, και εμφανιστήκαμε.

Για την υποδοχή δεν θα πω κάτι παραπάνω, είναι ευγενική έτσι κι αλλιώς.
Μας έβαλαν να διαλέξουμε τραπέζι, προτιμήσαμε τον ενδιάμεσο χώρο μεταξύ εκείνου που πάνε όλοι και τον άλλον για τους μη καπνιστές, δηλαδή στο κομμάτι της πίσω αυλής. Δεν καπνίζουμε και θέλαμε καθαρή ατμόσφαιρα και μια σχετική ησυχία, έτσι κάναμε την καλύτερη επιλογή.

Το σέρβις γρήγορο κι ευγενικό. Θεωρώ ότι είναι πολιτική του μαγαζιού να φέρνουν εμφιαλωμένο μπουκάλι με το που κάθεται ο πελάτης, όμως αν ζητήσεις νερό βρύσης σε κανάτα, χωρίς αντίρρηση γίνεται η αντικατάσταση. Έτσι λοιπόν ήρθε η αρκετά μεγάλη και ολοκάθαρη (το τονίζω γιατί δεν μπορώ να βλέπω λιγδωμένα δοχεία) γυάλινη κανάτα με νεράκι βρύσης.

Έχοντας το λογαριασμό μπροστά μου, αναφέρω τι ακριβώς παραγγείλαμε:

1 σαλάτα μαρούλι (3,80 e) -ψιλοκομμένη και νόστιμη με 3 ελιές πάνω-πάνω.
1 πατάτες τηγανητές (3,10 e) -φρεσκοκομμένες, φρεσκοτηγανισμμένες.
1 γιαούρτι μυρωδικών (2,80 e) -υπέροχο, ελαφρύ, πάει με όλα.
1 μερίδα γιαουρτλού (7,90 e) - πιτούλες στη βάση, 3 κεμπάπ, τζατζίκι, κόκκινη σάλτσα λίγο γλυκιά, πάπρικα, ένα ονειρεμένο πιάτο, υπάρχει και σε μισή μερίδα για όποιον θέλει, όπως και άλλα πιάτα επίσης.
5 χοιρινά καλαμάκια (7,50 e) - πολύ νόστιμα, ικανοποιητικά σε ποσότητα κρέατος, ωραία κομμένα.
2 πιτούλες αλάδωτες -(0,80 e) αντί ψωμιού για... βουτιές σε σάλτσα & γιαούρτι.
Ήπιαμε μισό κιλό ροζέ κρασί χύμα (4,00 e) το οποίο ήταν ταιριαστό με το φαγητό.

Συνολικά: 29,90 e. Άριστη σχέση ποιότητας τιμής.

Όταν πληρώσαμε μας κέρασαν σορμπέ λεμόνι σε σφηνάκι, μια μοναδική γεύση που "ξεπλένει" τον ουρανίσκο από την όποια επίγευση του είδους του φαγητού, αφήνοντας ένα ωραιότατο άρωμα φρεσκάδας. Άσε που είναι και χωνευτικό!

Αν θα ξαναπάμε ?.... μ'αρέσει που το ρωτάτε! Εννοείται καλοί μου φίλοι... εννοείται! Είναι αγαπημένο πλέον.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη AcquaM.

Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Θυμάμαι όταν είχα πρωτομετακομίσει Γλυφάδα πριν χρόνια αυτό που με είχε ξενίσει στην περιοχή ήταν η έλλειψη σουβλατζίδικων-ψητοπωλείων. Υπήρχε στο κέντρο της περιοχής το "Αίνος" επί της Μεταξά και η δοξασμένη μπιφτεκούπολη. Κεμπάπ ούτε για δείγμα, εάν ζητούσες σε μαγαζί ή δήλωνες ότι σου αρέσει να τρως, η απορία ήταν έκδηλη στο πρόσωπό τους. Μόνο στο Μοναστηράκι μπορούσες να βρεις αξιόλογο κεμπάπ και για τους μυημένους σε συνοικιακά μαγαζιά τύπου Αιγυπτιακό και Έντυ στη Νίκαια.

Τώρα τα πάντα άλλαξαν, γίναμε όλοι ειδήμονες στο κεμπάπ, υπάρχουν πλέον αλυσίδες και κάθε γειτονιά που σέβεται τον εαυτό της έχει τουλάχιστον πέντε κεμπαπτζίδικα σε ακτίνα πέντε χιλιομέτρων. Ενίοτε και μεσοτοιχία οπότε πλέον η ακτίνα είναι πέντε μέτρων.

Κακό δεν είναι αλλά η ένσταση μου είναι ότι όταν στην αγορά υπάρχουν συγκεκριμένοι χονδρέμποροι που προμηθεύουν όλα αυτά τα μαγαζιά (Μιράν, Νασόπουλος, Ανδριόπουλος, Comeco και κανά δυο ακόμη) πλέον δεν έχει καμία απολύτως σημασία που θα φας κεμπάπ αφού σχεδόν παντού έχει την ίδια γεύση με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις που θεωρώ ότι θα πρέπει κανείς να ψάξει πολύ για να τις βρει.

Ο Πρόεδρος, ο παλιός Αρίστος που εν μια νυκτί απέκτησε προεδρικό αξίωμα, κατά τη γνώμη μου δεν απέχει και πολύ από όλα τα υπόλοιπα κεμπαπτζίδικα. Μικρή κάρτα, πρόσφατα προστέθηκε και φέτα ψητή, η μερίδα αρκετά πλούσια σε ποσότητα, το ίδιο και τα ορεκτικά του. Κεμπάπ αρκετά καλό, το κασερλί όχι τόσο αφού το τυρί είναι ελάχιστο, πατάτες πολύ καλές, τζατζίκι επίσης, όπως και η κόκκινου χρώματος τυροκαυτερή του. Σαλάτες αδιάφορες. Ο χώρος είναι πάρα πολύ ωραίος δεδομένου ότι πρόκειται για παλιά μονοκατοικία σε στενάκι της Γλυφάδας, η οποία ανακαινίστηκε και όταν δεν έχει πολύ κόσμο πραγματικά το απολαμβάνεις να κάθεσαι. Σέρβις καλό αρκεί να μην είναι γεμάτο το μαγαζί.

Τιμές φυσιολογικές και παίζει ρόλο η οπτική που θα το δεις. Εάν το δεις ότι πάω για σουβλάκια τότε είναι τσιμπημένες. Εάν το δεις ότι πάω να κάτσω σε ένα ωραίο μαγαζί να φάω τότε είναι καλές.

Κλείνοντας, συγχαρητήρια για τον τρόπο λειτουργίας του delivery. Ευγενικοί πακετάδες και πολύ καλές τηλεφωνήτριες

Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Πολύ όμορφος χώρος, ποιοτικό φαγητό (σε ακόμη καλύτερα επίπεδα και από αυτό του κυρ'Αρίστου.. ) και γενικά ένα κατάστημα value for money, κάτι που το τοποθετεί στις επιλογές μας για συνχότερες επισκέψεις.

Για τα κρεατικά δεν τίθεται θέμα, ήταν όλα πολύ καλά ψημένα και νόστιμα. Ευχάριστη έκπληξη η δική τους σαλάτα (πρόεδρος) που είχε μια πραγματικά φοβερή γεύση.

Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Κάποιοι φίλοι μας είπαν για την άφιξη του Προέδρου στη Γλυφάδα. Το μαγαζί στεγάζεται σε ένα παλιό γλυφαδιώτικο σπίτι με εσωτερικό κήπο.

Οι χώροι είναι δαιδαλώδεις και καμιά φορά περιμένεις λίγο για να εμφανιστεί κάποιος από το προσωπικό, το οποίο είναι ευγενέστατο, οπότε δεν δημιουργείται πραγματικό πρόβλημα.

Οι τουαλέτες είναι καθαρές, όλα τα πιάτα είναι νόστιμα και χορταστικά, χωρίς να ξεχωρίσαμε κάτι ιδιαίτερο, και οι τιμές λογικές. Το συνιστούμε ανεπιφύλακτα.

Χρήσιμη;
Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Το κεμπαπτζίδικο του Κύρ Αρίστου είναι ευρέως γνωστό από την μεγάλη επιτυχία του στο Παλαιό Φάληρο. Μέσα στο καλοκαίρι ο ίδιος ιδιοκτήτης αποφάσισε να ανοίξει ένα δεύτερο παράρτημα στην Γλυφάδα σε έναν αρκετά ήρεμο απόκεντρο δρόμο με εύκολο πάρκινγκ μιας που στα δέκα μέτρα βρίσκεται ο τεράστιος χώρος παρκαρίσματος του Hondos Center.

Η δική μου αρχή για να αναγνωρίσεις ένα εστιατόριο για το αν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του πελάτη είναι το "Το καλό το μαγαζί το Σάββατο φαίνεται". Γιαυτό και επέλεξα να γράψω την εμπειρία μου από το χθεσινό Σάββατο παρά την εμπειρία μου μέσα στον Αύγουστο που ήταν όλα ήρεμα και έλειπε η μισή Αθήνα οπότε και τα πάντα φυσιολογικό είναι να δούλευαν ρολόι.

Η επίσκεψή μου έγινε εχθές Σάββατο 11/10/2014 μετά από τηλεφωνική κράτηση Τραπεζιού εν όψει την γιορτής της Μητέρας μου. Φτάσαμε γύρω στις εννιά παρά και παρκάραμε πολύ εύκολα. Στην είσοδο μας υποδέχτηκε ένας αγενέστατος κύριος ο οποίος απλά στο νου του είχε πώς θα αδειάσει τα τραπέζια για να τα ξαναγεμίσει και μας μετέφερε στο τραπέζι το οποίο ήταν μπροστά ακριβώς από το μαγειρείο, χωρίς καμία οπτική οδό και στο πιο εσωτερικό σημείο του μαγαζιού.

Εμείς αμέσως ζητήσαμε αν είναι εφικτό να αλλάξουμε τραπέζι μιας που το μαγαζί έως τότε είχε πληρότητα 60% για να λάβουμε την άκρως ευγενική απάντηση του τύπου "Μου το λέτε τελευταία στιγμή Σαββατιάτικα οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατο". Δεν συμπεριφέρεσαι έτσι στον πελάτη παρόλο που ξέρεις ότι σίγουρα θα γεμίσεις μιας που απέξω μετά τις δέκα σφαζόντουσαν πρόβατα για το πότε θα βρουν ένα τραπέζι να κάτσουν.

Το υπόλοιπο προσωπικό πλην του αγενέστατου κυρίου της υποδοχής όχι απλά μας εξυπηρέτησε, σκίστηκε από ευγένεια κοιτώντας συνεχώς τις ελλείψεις του τραπεζιού μας και φέρνοντας μας αμέσως ό, τι ακριβώς είχαμε ζητήσει.

Ο χώρος είναι μια όμορφη αυλή παλιάς μονοκατοικίας με πίσω μέρος, η οποία παίζει σε τόνους λαϊκούς με λαϊκή όμορφη παλιά μουσικούλα (Άν και τα Σάββατα μετά βίας την ακούς λόγω της βαβούρας). Η παρέα απαρτιζόταν από έξι άτομα. Η παραγγελία ήταν η παρακάτω:

-Δύο μερίδες κανονικές (γιατί υπάρχουν και μισές για όποιος δεν καταφέρνει την ολόκληρη οι οποίες είναι προσαρμοσμένες ανάλογα και στην τιμή, κάτι το οποίο είναι πολύ έξυπνο κατά την γνώμη μου) σουτζούκι παστουρμά με μία πιτούλα ψημένη και κρεμμυδάκι. Πολύ νόστιμες κατά τα λεγόμενα των φίλων που την επέλεξαν.

-Δύο μερίδες μισές (η μισή μερίδα υπολογίστε ότι βγαίνει στα 4,50 Ευρώ σε σχέση με την κανονική που είναι παραπάνω) κασερλί κεμπάπ, το οποίο είναι κεμπάπ γεμιστό με τυρί. Ονειρεμένο και το κεμπάπ λουκούμι.

-Δύο σαλάτες τεράστιες σε μέγεθος, μία λάχανο-καρότο και μία σαλάτα "Αρίστος" με ρόκα-μαρούλι και τριμμένη ντομάτα από πάνω, πολύ νόστιμες και οι δύο.

-Δύο μερίδες πατάτες χειροποίητες εξαιρετικές

-Μία μερίδα τζατζίκι (ήταν το μόνο που δεν μου πολυάρεσε μιας που το αγγούρι ήταν λίγο χοντροκομμένο μέσα).

-Μια μερίδα σουβλάκι από μπούτι κοτόπουλο, εξαιρετικό και έξυπνο πιάτο μιας που δεν μπορείς να το βρεις εύκολα σε πολλά σουβλατζίδικα/εστιατόρια.

-1,5 Κιλό κρασί λευκό και κόκκινο.
Όλα γευστικά εξαιρώντας το τζατζίκι ήταν άνω του άριστου. Καθώς και η εξυπηρέτηση από τα παιδιά τέλεια όπως σας ανέφερα και παραπάνω.

Στο τέλος θέλαμε και ένα γλυκάκι μιας που ζητήσαμε φρούτο και δεν διέθετε, αν και δεν είναι στις παροχές του μαγαζιού, και έτσι παραγγείλαμε τέσσερα γλυκάκια, 3 καζάν ντιπι και ένα εκμέκ τα οποία δεν μας άρεσαν καθόλου και ήταν και σε μικρές μερίδες αλλά το δικαιολογώ γιατί για να κρατάς τέτοια ποιότητα στο φαγητό κάπου πρέπει να υστερείς. Το κέρασμα του μαγαζιού που έρχεται σε όλους είναι σορμπέ σφηνάκι limoncelo.

Ο λογαριασμός που ήρθε στο τέλος της βραδιάς ήταν 77 Ευρώ και για τους 6. Αρκετά καλά σε σχέση με αυτά που προσέφερε μιας που ανά άτομο ήταν κοντά στα 13.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Εξαιρετική κουζίνα, εξαιρετικό σέρβις, αγενής υποδοχή, δεν ενδείκνυται για Σάββατα λόγω της μεγάλης βαβούρας και της ουράς που συγκεντρώνεται απέξω και περιμένει τραπέζι, αρκετά προσιτό σε τιμή.

Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Σχετικά καινούργιο μαγαζί στη Γλυφάδα, σε μιά παλιά μονοκατοικία, με μεγάλο κήπο, ιδανική για το καλοκαίρι. Ο χώρος πολύ καλός, απλός και η εξυπηρέτηση άμεση. Τα κεμπάπ άπαιχτα, ζουμερά, σωστά ψημένα και νόστιμα. Δοκιμάσαμε και με κοτόπουλο, που είναι καλή επιλογή.

Πολύ καλές επίσης και οι μερίδες σουβλάκι (σις τα λένε) με κοτόπουλο, χοιρινό, αρνί και μοσχάρι. Ολα σερβίρονται με πίτα, ντομάτα ψητή και κρεμμύδι, σε χορταστική ποσότητα. Από τα ορεκτικά μη χάσετε το παστουρμαλί, πίτα με παστουρμά, γευστικότατη. Στο τέλος σε κερνάνε και σορμπέ λεμόνι. Θα ξαναπάμε σίγουρα

Χρήσιμη;
Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Τέσσερα άτομα φάγαμε την περίφημη σαλάτα η οποία είχε κάτι κομμάτια ντομάτα τόσο μεγάλα που έπρεπε να τα κόψεις στα τρία για να μπορέσεις να τα φας. Το κεμπάπ ζουμερό αλλά σαν γεύση μέτριο.

Το σέρβις απαράδεκτο αφού περιμέναμε 20 λεπτά παρακαλώντας να έρθει κάποιος να μας φέρει τουλάχιστον 1 ποτήρι νερό μας έλεγαν συνέχεια σε λίγο και το λίγο έγινε πολύ.

Τίποτα το ιδιαίτερο ο μπαρμπαδήμος είναι μια πολύ καλύτερη επιλογή.