Στον πρόεδρο η ποιότητα είναι αδιαπραγμάτευτη! Εδώ ο λαός απολαμβάνει αγνά υλικά και γεύση σε κάθε έδεσμα!

Δευτέρα έως Κυριακή 12:00μμ με 01:30πμ

Έχει parking
Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

05 Ιαν 2018

Πολυ τιμιο και σχετικα "κυριλε" κεμπαπτζιδικο. Ολες οι επιλογες ειναι γευστικες, τα φαγητα δειχνουν ποιοτικα και γενικα προσεγμενο μαγαζι. Στα μειονεκτηματα οι σχετικα μεγαλυτερες τιμες απο αλλα απλα σουβλατζιδικα, που δικαιολογονται σε ενα βαθμο και για τον χειμωνα οτι καθεσαι στην αυλη η οποια ειναι κλεισμενη με μεμβρανες που προσπαθουν να κρατησουν μια ανεκτη θερμοκρασια.

Οι τηγανητες πατατες με αυγα ειναι must επιλογη. Εχω δοκιμασει την ποικιλια των κρεατικων και οι σουβλες ειναι ολες με πολυ ποιοτικα κρεατα, χωρις λιπος και πολυ σωστα ψημενα

Αν επιλεξεις να φας στο συγκεκριμενο ειναι μαγαζι, ειναι δεδομενο οτι δεν θα απογοητευτεις.

30 Δεκ 2015

Είναι μια κατάσταση που με εκνευρίζει αφόρητα και πρέπει να μου συμβαίνει για δεύτερη φορά, από τότε που γράφτηκα ως μέλος στο site. Να χάνω την απόδειξη πληρωμής του εστιατορίου το οποίο επισκέφθηκα. Μιλάμε για μεγάλη τσατίλα!! Προκειμένου να μην αδικήσω το εστιατόριο και αρχίζω να γράφω από μνήμης αοριστολογίες, προτιμώ να ''σιωπήσω'' και εφόσον μείνω ικανοποιημένος, να το επισκεφθώ ξανά σε μελλοντικό χρόνο.

Πίστευα ότι με το 2015 ''είχα ξεμπερδέψει'', αλλά η γυναίκα μου μάλλον είχε διαφορετική γνώμη. ''Βρήκα την απόδειξη από τον Πρόεδρο, που είχαμε πάει τον Νοέμβριο μαζί με τον Γιάννη και την Λία'', μου ανακοίνωσε περιχαρής την ημέρα των Χριστουγέννων, πετώντας μου έτσι μια assist για επιστροφή στο συγγραφικό έργο, λίγο πριν την λήξη του έτους. Έχουν προηγηθεί και οι σχετικά πρόσφατες κριτικές μου για άλλα τρία κεμπαμπτζίδικα-νεοσουβλατζίδικα-πολίτικη κουζίνα, με παρεμφερείς πάνω κάτω εντυπώσεις και έτσι το θεώρησα ως ένα ''άτυπο κλείσιμο'' ενός casual γευσιγνωστικού οδοιπορικού.

Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015, ώρα 15:00, άτομα 4, χωρίς κράτηση.

Τα πιστεύω μου για την Γλυφάδα, ως περιοχή εστίασης, τα έχω εκφράσει σε παλιότερη κριτική μου. Δεν μου κάνει κάποιο ιδιαίτερο κλικ, την θεωρώ γενικά πολύ δήθεν και υπερτιμημένη. Επιτελεί όμως ένα βασικό σκοπό, είτε τους καλοκαιρινούς μήνες που η διάθεση ''τραβάει παραλία'', είτε ως τόπο συνάντησης με φιλικό μας ζευγάρι κάτοικο γειτονικού δήμου, οι οποίοι είναι μάλλον ''δυσκίνητοι'' στις μετακινήσεις τους. Εδώ ''θα φας σαν πρόεδρος'' με διαβεβαίωνε ο φίλος Γιάννης, αλλά και το άρτια δομημένο site της επιχείρησης. Οι εντυπώσεις ακολουθούν παρακάτω.

Mass production χώρος εστίασης, με ότι καλό ή κακό αυτό συνεπάγεται. Ο χώρος μια παλιά μονοκατοικία, που πιθανόν ανακαινίστηκε για να φιλοξενήσει την αλυσίδα του Προέδρου. Το concept το αναμενόμενο, μια αυλή με χώρους κλεισμένους με χοντρό νάιλον, ένα στεγασμένο τμήμα στο βάθος και κάποια τραπέζια στην είσοδο του εστιατορίου, τελείως ακάλυπτα από τις καιρικές συνθήκες. Καθίσαμε έξω, ο καιρός ακόμη οριακά κρατούσε, οπότε δεν έχω εικόνα για το εσωτερικό κομμάτι.

Το service είναι γενικά αποδεκτό, αν λάβουμε υπόψη ότι είναι πολυπληθές, καθώς και την κοσμοπλημμύρα που κατακλύζει το εστιατόριο. Νέοι, γέροι, μεσήλικες, παιδιά και βρέφη, όλοι μια ''mix παρεούλα''. Στην υποδοχή ευγενικός και φιλότιμος κύριος, μανατζάρει μάλλον επιτυχώς τον πανζουρλισμό και καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια να σε βολέψει. Χαρά στο κουράγιο του!! Το λοιπό service γενικά φιλότιμο, επαγγελματικό και ευγενικό, εμφανώς όμως αποστασιοποιημένο λόγω του πλήθους των πελατών. Η ροή των πιάτων ήταν γενικά σε αποδεκτούς χρόνους, ένα πιάτο το οποίο μάλλον ξεχάστηκε, έφθασε εντός διλέπτου κατόπιν σχετικής υπόμνησής μας.

Ας μην επεκταθώ στο μενού, είναι το αναμενόμενο με μερικές ''ευφάνταστες'' περιγραφές και μπορείτε να το δείτε on line μαζί με τις τιμές.

Δοκιμάσαμε:
-Ένα συμπαθητικό ντάκο στα 5,1€.

-Ένα αποδεκτό ταμπουλέ στα 4,2€.

-Μια συμπαθητική καπνιστή μελιτζανοσαλάτα στα 3,8€.

-Μια συμπαθητική τυροκαυτερή στα 2,9€.

-Ένα γιαούρτι με βότανα και μυρωδικά στα 2,8€. Ο φίλος μας δεν είναι των hard core γεύσεων και αποφεύγει το τζατζίκι με ιδιαίτερη συνέπεια!!

-Μια φέτα σαγανάκι με κρούστα καλαμποκιού στα 4,8€. Μάλλον η φέτα και το καλαμπόκι ήταν ''ονομασίας προέλευσης'', αυτός θα ήταν και ο λόγος της τσιμπημένης τιμής!!

-Μια σάλτσα ντομάτας του Προέδρου στα 2,2€. Το γνωστό σε όλους ντιπάκι, φτιαγμένο ''με ντομάτα από χρυσάφι''!!

-Μια πατάτες με αυγά και παστουρμά στα 9€!! Το ξαναγράφω ολογράφως στα εννιά ευρώ, διότι πιθανόν θα αναρωτηθήκατε όπως και εγώ. Μήπως οι πατάτες, τα αυγά και ο παστουρμάς, έχουν υποκαταστήσει το δολάριο ως παγκόσμια χρηματοπιστωτική αξία; Στην Ελλάδα του hype όλα είναι πιθανά!!

-Μια μερίδα κεμπάπ στα 7,5€. Το κεμπάπ ''αφρός'', το ψήσιμο μαέστρικο, η γεύση όμως περίπου απούσα!!

-Μια μερίδα κασερλί κεμπάπ στα 7,9€. Copy paste με το παραπάνω κεμπάπ. Το κασεράκι με το σταγονόμετρο!!

-Μια μερίδα συμπαθητικό σις κοτόπουλο στα 7,9€.

-Οκτώ πίτες αλάδωτες στα 3,2€.

-Ενάμισι λίτρο αποδεκτό λευκό κρασί στα 11,5€ και ένα εμφιαλωμένο νερό στο 1€.

Check please
Στα 73,80€ με αναλυτική απόδειξη, συραμμένη με το αντίστοιχο δελτίο παραγγελίας.

Κατέληξα ότι:
''Γρήγορα ναι, πρόχειρα όχι'', ήταν το σλόγκαν που καθιέρωσε τα Goody's, ως μια αλυσίδα προσεγμένου γρήγορου φαγητού. Αυτές ήταν και οι εντυπώσεις μου, πάντα προσαρμοσμένες στα ήθη των ημερών και στο στυλ του εστιατορίου, εκείνο το απόγευμα του Νοεμβρίου.

Αν η τιμολόγηση των πιάτων, ήταν γενικά πιο χαμηλή, τότε θα μπορούσα να είμαι λίγο πιο γενναιόδωρος στην βαθμολογία μου. Οι καιροί όμως (ακόμη και για την Γλυφάδα) είναι δύσκολοι και τέτοια φάουλ απλά απαγορεύονται!!

For once more Ευτυχισμένο το έτος 2016!!

15 Φεβ 2016

Τίμια προταση ο Προεδρος, θα φας καλα, σε πολυ λογικες τιμες, με καλη εξυπηρετηση.

Οι σαλατες του ειναι λιγο πιο ωραιες απο οτι θα περιμενες σε ενα τετοιο μαγαζι (ταβερνα ουσιαστικα). Οι συνοδευτικες σαλτσες πολυ καλες. Τα κεμπαπ ολα βρωσιμα. Τα γκαρσονια ειναι μια χαρα.

Σε μερες και ωρες αιχμης ισως δυσκολευτειτε λιγο να βρειτε τραπεζι αν και ο χωρος ειναι μεγαλος.

Μια αξιοπιστη και value for money επιλογη, ειτε κανετε καποιο χαλαρο επαγγελματικο γευμα ειτε μια οικογενειακη συναξη.
(Μοναδικο αρνητικο το δυσκολο parking στην περιοχη. )

08 Φεβ 2016

Τον "Πρόεδρο" τον επισκέφθηκα για πρώτη φορά πριν 2 χρόνια περίπου. Τότε είχε άλλο όνομα βέβαια κι είχα κάνει κριτική με την ονομασία που είχε. Έκτοτε ακολούθησαν κι άλλες επισκέψεις. Όλες απολαυστικές...

Όποια εποχή κι αν επισκεφθείς τον "Πρόεδρο" θα περάσεις καλά. Το καλοκαίρι έχει, όπως έχω ξαναγράψει, μια φροντισμένη αυλή με δέντρα και λουλούδια/μυρωδικά και μπορείς να απολαύσεις τον νυχτερινό ουρανό. Το χειμώνα ο χώρος προστατεύεται από ειδικές κατασκευές/τέντες, που ναι μεν είσαι καλυμμένος από πλευράς κρύου/βροχής, έχεις δε την αίσθηση του ανοιχτού ορίζοντα. Σ'αυτό παίζει το ρόλο του και το χρώμα (λευκό) στα τραπεζοκαθίσματα.

Ο χώρος υποδοχής είναι ο φαρδύς διάδρομος που μπαίνεις κι ώσπου να καταφθάσει ο πάντα ευγενικός και γνώστης του θέματος "υποδοχή", μπορείς να απολαύσεις στη δεξιά πλευρά του διαδρόμου έναν ωραίο πάγκο με την πρώτη ύλη, δηλ. τα τρόφιμα που χρησιμοποιούνται στην κουζίνα, τακτοποιημένα τόσο δελεαστικά και όμορφα που σου έρχεται να ψωνίσεις (αν μπορούσες) για το σπίτι! Εκεί λοιπόν θα δεις τοποθετημένα όμορφα και διακοσμημένα σε καθαρά καφάσια, μελιτζάνες, κολοκυθάκια, πατάτες, ντομάτες, αγγουράκια, κρεμμύδια, λεμόνια κλπ. Μια καλαίσθητη-φρέσκια εικόνα που προετοιμάζει τον εγκέφαλο να δώσει σήματα στον ουρανίσκο. Σ'αυτό φυσικά βοηθούν και οι μυρωδιές από την κουζίνα/ψησταριά.

Υπάρχει ξεχωριστός χώρος για μη καπνιστές, το κυρίως οίκημα, όπου εκεί συνήθως κατευθύνονται οικογένειες με μωρά ή όσοι προτιμούν μια, κατά κάποιον τρόπο, ιδιωτικότητα. Ο υπόλοιπος χώρος όπως είπαμε είναι φροντισμένος και οικείος, θυμίζοντας εικόνες από παιδικές επισκέψεις σε εξοχικό σπίτι συγγενών.

Η τελευταία μου επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα τέλη Ιανουαρίου. Η παρέα ήταν 3 ενήλικες, από τους οποίους μόνο εγώ είχα ξαναπάει. Το πρότεινα λοιπόν, φρόντισα και για την (όχι και τόσο απαραίτητη λόγω εποχής αλλά και ημέρας, Πέμπτη βλέπετε) τηλεφωνική κράτηση 2 μέρες πριν για να υπάρχει σιγουριά, και εμφανιστήκαμε.

Για την υποδοχή δεν θα πω κάτι παραπάνω, είναι ευγενική έτσι κι αλλιώς.
Μας έβαλαν να διαλέξουμε τραπέζι, προτιμήσαμε τον ενδιάμεσο χώρο μεταξύ εκείνου που πάνε όλοι και τον άλλον για τους μη καπνιστές, δηλαδή στο κομμάτι της πίσω αυλής. Δεν καπνίζουμε και θέλαμε καθαρή ατμόσφαιρα και μια σχετική ησυχία, έτσι κάναμε την καλύτερη επιλογή.

Το σέρβις γρήγορο κι ευγενικό. Θεωρώ ότι είναι πολιτική του μαγαζιού να φέρνουν εμφιαλωμένο μπουκάλι με το που κάθεται ο πελάτης, όμως αν ζητήσεις νερό βρύσης σε κανάτα, χωρίς αντίρρηση γίνεται η αντικατάσταση. Έτσι λοιπόν ήρθε η αρκετά μεγάλη και ολοκάθαρη (το τονίζω γιατί δεν μπορώ να βλέπω λιγδωμένα δοχεία) γυάλινη κανάτα με νεράκι βρύσης.

Έχοντας το λογαριασμό μπροστά μου, αναφέρω τι ακριβώς παραγγείλαμε:

1 σαλάτα μαρούλι (3,80 e) -ψιλοκομμένη και νόστιμη με 3 ελιές πάνω-πάνω.
1 πατάτες τηγανητές (3,10 e) -φρεσκοκομμένες, φρεσκοτηγανισμμένες.
1 γιαούρτι μυρωδικών (2,80 e) -υπέροχο, ελαφρύ, πάει με όλα.
1 μερίδα γιαουρτλού (7,90 e) - πιτούλες στη βάση, 3 κεμπάπ, τζατζίκι, κόκκινη σάλτσα λίγο γλυκιά, πάπρικα, ένα ονειρεμένο πιάτο, υπάρχει και σε μισή μερίδα για όποιον θέλει, όπως και άλλα πιάτα επίσης.
5 χοιρινά καλαμάκια (7,50 e) - πολύ νόστιμα, ικανοποιητικά σε ποσότητα κρέατος, ωραία κομμένα.
2 πιτούλες αλάδωτες -(0,80 e) αντί ψωμιού για... βουτιές σε σάλτσα & γιαούρτι.
Ήπιαμε μισό κιλό ροζέ κρασί χύμα (4,00 e) το οποίο ήταν ταιριαστό με το φαγητό.

Συνολικά: 29,90 e. Άριστη σχέση ποιότητας τιμής.

Όταν πληρώσαμε μας κέρασαν σορμπέ λεμόνι σε σφηνάκι, μια μοναδική γεύση που "ξεπλένει" τον ουρανίσκο από την όποια επίγευση του είδους του φαγητού, αφήνοντας ένα ωραιότατο άρωμα φρεσκάδας. Άσε που είναι και χωνευτικό!

Αν θα ξαναπάμε ?.... μ'αρέσει που το ρωτάτε! Εννοείται καλοί μου φίλοι... εννοείται! Είναι αγαπημένο πλέον.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη AcquaM.

02 Ιαν 2016

Μεγαλο χωρος αλλα σιγουρα το καλοκαιρι εξω θα ειναι καλυτερα.
Εξυπηρετικοι σερβιτοροι αλλα οταν ζητησαμε να μας τα φερουν ολα μαζι ενω ειπε ναι, δεν εγινε.

Μας εφερε στην αρχη τη σαλατα λαχανο-καροτο (πολυ πικρο το λαχανο), τις πατατες (πολυ νοστιμες και οχι προτηγανισμενες) και την μετα με την κρουστα καλαμποκιου (επισης πολυ ωραιο).

Τα υπολοιπα ηρθαν μετα απο 30-40 λεπτα!!! Το σις κοτοπουλο, και το σις χοιρινο νοστιμα μεν αλλα το μισο πιατο ηταν γεματο με μια ψημενη ντοματα, μια ψημενη πιπερια κ σχεδον ενα ολοκληρο κρεμμυδι ψηλοκομενο ετσι απλα για να γεμισει το πιατο.

Τιμες συμπαθητικες προς ακριβες.
Θα το σκεφτω αν ξαναπαω.

ΜΕΖΕΔΟΠΟΙΕΙΟ ΣΚ...
Τα Κούλουμα
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Ν. Ψυχικό
OROSCOPO
Μενού δύο ατόμων για τ...
Ιταλία
Ιλίσια - Χίλτον