Στον πρόεδρο η ποιότητα είναι αδιαπραγμάτευτη! Εδώ ο λαός απολαμβάνει αγνά υλικά και γεύση σε κάθε έδεσμα!

Δευτέρα έως Κυριακή 12:00μμ με 01:30πμ

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

02 Ιούλ 2018

Χαίρετε!

Βρήκα λίγο χρόνο-επιτέλους- να καταγράψω την επίσκεψη μας στον Πρόεδρο της Γλυφάδας, στις 13 Ιουνίου. Μεσημέρι που λέτε, ήμασταν με τους γονείς μου στην περιοχή και επειδή δεν είναι και τόσο φαν του ψαριού ήμασταν μεταξύ Προέδρου και "Τσιτσί". Επιλέξαμε το πρώτο.

Κατά τις 2 το μεσημέρι λοιπόν, πάρκινγκ εύκολο κοντά στο μαγαζί, βαθμός δυσκολίας 2/10, φαντάζομαι επειδή ήταν καθημερινή. Το μαγαζί μας άρεσε πολύ, με τις ασβεστωμένες πέτρες στο πάτωμα της αυλής, τον πάγκο με τα λαχανικά, τα καδράκια που απεικόνιζαν τον Ωνάση σε διάφορες φάσεις της ζωής του, θύμιζε νησί αλλά και αυλή παλιού σπιτιού. Είχε ακόμη επιγραφές που θύμιζαν εκείνες των παλιών ζαχαροπλαστείων ή γλυκοπωλείων.

Μας εξυπηρέτησε ένας πολύ ευγενικός κύριος, έμπειρος, με το χιούμορ του, όλα καλά. Νεράκι εμφιαλωμένο, είπαμε ο μπαμπάς μας είναι του κολεγίου...

Παραγγείλαμε: 1 χόρτα εποχής (αρμυρίκια) 4.50e
1 χόρτα εποχής(αρμυρίκια), με ντοματίνια, κατσικίσιο τυρί, κρέμα
μπαλσάμικο νομίζω 6.50e
2 μερίδες κασερλί κεμπάπ 7.90e έκαστο
2 τυλιχτά ένα απλό κεμπάπ, ένα κασερλί νομίζω 2.40e έκαστο
1 πατάτες προκάτ 3.10e
1 μελιτζανοσαλάτα καπνιστή 3.80e
1 τζατζίκι 2.90e

και ήπιαμε μια mythos 500ml (3.50 αν θυμάμαι καλά) και μία weiss στα 5, που δεν θα την επέλεγα ξανά, πιο σαπουνόνερο από άλλες weiss τύπου paulaner.

Λοιπόν, μας άρεσαν πάρα πολύ τα χόρτα και στις 2 εκδοχές τους, τα κασερλί κεμπάπ εμένα και της μητέρας μου, τα τυλιχτά άρεσαν πολύ στον μπαμπά μας όπως και το τζατζίκι και η μελιτζανοσαλάτα. Μου έκανε θετική εντύπωση που μας έφεραν μεγάλες μπύρες και όχι τα γυάλινα μπουκαλάκια των 330ml που φέρνουν άλλοι + με παγωμένες μεγάλες κούπες.

Οι μερίδες δεν έχουν πατάτες, είναι 4 σούβλες, με κρεμμύδι μπόλικο, μία πίτα στα κάρβουνα και 2 ντομάτες ψητές. Κάτι που δεν με απογοήτευσε γιατί οι πατάτες ήταν σκληρές από την ώρα που μας τις έφεραν στο τραπέζι, μάλλον τις ξέχασαν και τις έφεραν αργά; Δεν ξέρω. Δεν θα τις επέλεγα άλλη φορά. Την επόμενη μπορεί να δοκιμάσω και τις μισές μερίδες, διότι σκάσαμε.

Συνολικό κόστος όπως βλέπω στο κινητό μου 54.60 ευρώ, με τα ποτά. Νομίζω είναι πολύ λογικό ποσό, δεν είχαμε χρεώσεις ελαιόλαδου όπως στο Βόσπορο, ούτε χρέωση κουβέρ όπως είχαμε εκεί.

Γενικά, ήταν πολύ ποιοτικό και γευστικό το γεύμα μας, σε ωραίο περιβάλλον, λίγο ρετρό χωρίς να είναι χίπστερ, καλό σέρβις, είχε ωραία δροσούλα και στην αυλή, δεν μπορώ πάρα να πω πως το κατευχαριστήθηκα. Μου έκανε εντύπωση και ο παλαιού τύπου νιπτήρας στις τουαλέτες, μπορεί να άνηκε στο αρχικό κτίσμα και να τον άφησαν.

Μας κέρασαν πριν φύγουμε και ένα καραφάκι με παγωμένη μαστίχα-ελαφριά μας το τόνισε ο σερβιτόρος-ευκολόπιοτη. Πολύ ωραία κίνηση.

Θα ξαναπάμε!

05 Ιαν 2018

Πολυ τιμιο και σχετικα "κυριλε" κεμπαπτζιδικο. Ολες οι επιλογες ειναι γευστικες, τα φαγητα δειχνουν ποιοτικα και γενικα προσεγμενο μαγαζι. Στα μειονεκτηματα οι σχετικα μεγαλυτερες τιμες απο αλλα απλα σουβλατζιδικα, που δικαιολογονται σε ενα βαθμο και για τον χειμωνα οτι καθεσαι στην αυλη η οποια ειναι κλεισμενη με μεμβρανες που προσπαθουν να κρατησουν μια ανεκτη θερμοκρασια.

Οι τηγανητες πατατες με αυγα ειναι must επιλογη. Εχω δοκιμασει την ποικιλια των κρεατικων και οι σουβλες ειναι ολες με πολυ ποιοτικα κρεατα, χωρις λιπος και πολυ σωστα ψημενα

Αν επιλεξεις να φας στο συγκεκριμενο ειναι μαγαζι, ειναι δεδομενο οτι δεν θα απογοητευτεις.