Θαλασσινοί μεζέδες και ψαράκια

22 Φεβ 2017

Γεια σε όλους! Μόλις γυρίσαμε από το εστιατοριο "Ψαράκια και Θαλασσινά" και δεν μείναμε ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι από το φαγητό.

Εμείς, όπως και πολλοί από εσάς, πηγαίνουμε ως τη Βάρκιζα για να φάμε και να φύγουμε. Δεν μπορώ να πω πως το φαγητό του εστιατορίου αυτού αξίζει τόσο. Πήραμε αθερίνα, κουτσομούρες στο τηγάνι, ταμπουλε (πληγουροσαλατα) και πατάτες. Οι κουτσομούρες μύριζαν περιεργα και φαίνονταν σίγουρα όχι φρέσκες. Η γεύση αντίστοιχη. Οι αθερίνες καλές ήταν. Τώρα, το ταμπουλε δεν άξιζε. Ρε παιδιά το ταμπουλε είναι μαϊντανός με πληγουρι, όχι το ανάποδο, όπως μας το σέρβιραν. Τέτοιες πατάτες, πάντως δεν έχω ξαναδεί. Κάτι κομμάτια μισή πατάτα, με τη φλούδα και για να φας μία χρειάζεται πέντε μπουκιές. Δεν τις προτείνω.

Η εξυπηρέτηση πάντως σκίζει. Τρεις σερβιτόροι βρίσκονται διαρκώς στον όροφο και κοιτάνε κάθε τόσο, μπας και θέλει κάποιος κάτι. Πολυ ευγενικοί και πρόθυμοι και προσωπικά μου άρεσε που μας κάνανε πόλεις προτάσεις προτού παραγγείλουμε τα δικά μας.

Η θέα, φυσικά, βλέπει θάλασσα σε συνδυασμό με φύση και δέντρα είναι άλλο πράγμα. Από όπου και αν καθίσεις σίγουρα θα βλέπεις έξω. Ίσως ο δρόμος να μην είναι ιδιαίτερα... ωραίο θέαμα αλλα αξίζει εν παση περιπτωση.

Οι τιμές λογικές αφού πρόκειται για ψαροταβέρνα. Πλήρωσαμε γύρω στα 30€, μέτρια τιμή. Συνοψίζοντας, οι γεύσεις του εστιατορίου δεν λένε κάτι το ιδιαίτερο αλλα η θέα είναι το κομμάτι που αξίζει να το επισκέπτες. Καλό θα ήταν να πάτε, αλλα με επιφύλαξη τα μη φρέσκα ψάρια. Καλή όρεξη σε όλους!

20 Σεπ 2016

Αποφάσισα να γράψω την συγκεκριμένη κριτική καθώς είναι απο τα καταστήματα που πρωτολανσάρανε στη αγορά την κατηγορία μοντέρνα - οικονομικη ψαροταβέρνα και πραγματικά μετά από αλλεπάληλες επισκέψεις κατά τα δύο προηγούμενα έτη μπορώ να πω ότι υποστήριζαν με θέρμη το όλο στησιμό τους.
Φέτος επισκεφθήκαμε την εν λόγω ψαροταβέρνα τέλη Ιουλίου τέσσερα άτομα. Καθήσαμε στο ισόγειο και παρόλη την ζέστη δεν υπηρχε ένας ανεμιστήρας σε λειτουργία!
Παραγγείλαμε τα εξής
το γνωστό γόνο καλαμαράκια σταθερά όπως τα ξέραμε,
μια ταραμοσαλάτα.. το μόνο πιάτο που άξιζε,
μια γαριδομακαροναδα.. άνοστη με τις γνωστές μετρημενες στα δάχτυλα του ενός χεριού γαρίδες και με ελάχιστα μακαρόνια,
μια μερίδα μπακαλιάρο σκορδαλιά, η σκορδαλία δεν θύμιζε σε τίποτα την παλιά τους συνταγή
μια μερίδα πατάτες,
μια μερίδα σαρδελες ψητές, πέντε ή έξι μικρές σαρδέλες στην μερίδα... οι οποίες ήταν ψημένες στο γκριλ και ούτε καν φιλεταρισμένες, τιμή αν θυμάμαι καλά στα 9 ευρώ!!!!
μια σαλάτα
μια μερίδα ντολμαδάκια.... κακής ποιοτητας κονσέρβα
ένα καραφάκι ούζο και μια κόκα.
Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 76 ευρώ!!! και μας ήρθαν κέρασμα ξυλάκια παγωτό
Ξέρω ότι κάποιος θα μπόρούσε να μου πει ότι οκ ήθελες να φας στην Βάρκιζα..
ναι ήθελα να φάω στην Βάρκιζα σε ένα κατάστημα που συντηρούσε μια σχετικά καλή σχέση ποιότητας- ποσότητας - τιμής ή έτσι τουλάχιστον με είχε συνηθίσει και ειλικρινά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με την τιμή ή την ποσότητα αν τουλάχιστον είχε διατήρησει σταθερή την ποιότητα!!!
Ειναι απο τα καταστήματα που με απογοήτευσαν γιατί ειλικρινά πίστευα ότι είχα βρει ένα τίμιο κατάστημα στο οποίο θα ευχαριστιόμουν ψαρομεζέδες χωρίς να χρειάζεται να διαθέτω παχύ πορτοφόλι και χωρίς να αισθάνομαι εξαπατημένη!!!

Λ. Ποσειδώνος 14, Βάρκιζα