Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι

04 Μαι 2019

Πήγαμε στο Βαρούλκο το μεσημέρι της Πρωτομαγιάς. Βρίσκεται στο Μικρολίμανο, σε έναν πολύ όμορφο χώρο. Η εξυπηρέτηση ανάλογη με το ύφος του εστιατορίου, κανένα παράπονο.
2 άτομα δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
Για αρχή έφεραν νόστιμα ψωμάκια και ελιές (θα περίμενα κάτι πιο ιδιαίτερο ίσως για καλωσόρισμα).
Σαλάτα με καπνιστο χέλι, γκρέιπφρουτ, λεμόνι, ντοματίνια, αυγοταραχο (15 ευρώ), φιλέτα τσιπούρας σε φρυγανισμενο ψωμί με πουρέ καρότο, μελιτζάνα, ντομάτα και αρακά(13 ευρώ), φιλέτο μπαρμπούνια με ζυμαρικά λαχανικών και λάδι από άνηθο (28 ευρώ) και κριθαροτο με γαρίδες, λάδι τρούφας, κρασί και μπουκοβο (20 ευρώ). Για το τέλος δοκιμάσαμε ένα πολύ νόστιμο γλυκό που ήταν λεμονόπιτα με mousseline ginger, κρέμα λεμόνι, μπισκότο αμύγδαλο, παγωτό τόκα-πιπέρι (10 ευρω).
Ολα τα πιάτα ήταν εξαιρετικά και φύγαμε απόλυτα ικανοποιημένοι από τις ιδιαίτερες γεύσεις που απολαύσαμε.

Για τα πιάτα που προανέφερα μαζί με 2 ποτήρια κρασί, ο λογαριασμός ήταν 100 ευρώ περίπου. Σίγουρα, δεν είναι εστιατόριο για κάθε μέρα, αλλα μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι.

21 Απρ 2018

Λίγο πριν τις γιορτές του Πάσχα, κατεβήκαμε 3 άτομα απογευματάκι καθημερινής για βόλτα στο Μικρολίμανο, εκμεταλλευόμενοι και τον πολύ καλό και ζεστό καιρό που είχε εκείνη την ημέρα. Προορισμός για φαγητό δεν υπήρχε συγκεκριμένος, θα κάναμε τη βόλτα μας και όπου μας άρεσε θα καθόμασταν. Αρκετά μαγαζιά είχαν κόσμο, δεδομένης μάλιστα και της ώρας, σίγουρα θετική εικόνα. Η παρέα μου έριξε την πρόταση για το ΒΑΡΟΥΛΚΟ του γνωστού σεφ Λευτέρη Λαζάρου. Αν και τα εστιατόρια τηλεοπτικών σεφ δεν είναι τα αγαπημένα μου και η αλήθεια είναι ότι δεν τα πολυπροτιμώ, δεν έφερα αντίρρηση στην επιθυμία των υπόλοιπων. Εξάλλου, δεν είχα και εναλλακτική πρόταση, καθώς στο Βόσπορο που πηγαίναμε συχνά παλιότερα δεν θέλαμε να πάμε, ενώ και η παλαιότερη επίσκεψη μου στο Θέα Θάλασσα, για το οποίο υπάρχουν αρκετά καλές κριτικές στο site, δεν με είχε αφήσει ιδιαίτερα ευχαριστημένο.

Για πάρκινγκ, εμείς θέλοντας να περπατήσουμε, είχαμε αφήσει το αυτοκίνητο στην αρχή του Μικρολίμανου. Σε διαφορετική περίπτωση, η μοναδική επιλογή σας θα είναι μάλλον ο επί πληρωμή χώρος στάθμευσης, που βρίσκεται λίγα μέτρα μετά το Βαρούλκο.
Το εστιατόριο, λοιπόν, είχε κόσμο αλλά υπήρχαν αρκετά ελεύθερα τραπέζια, οπότε τακτοποιηθήκαμε σε ένα αρκετά προνομιούχο εξωτερικό τραπέζι δίπλα στη θάλασσα. Ο χώρος έχει περιγραφεί ιδανικά από την PP_TINA, δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα μαζί της. Διακριτικά πολυτελής, χωρίς περιττά στοιχεία, όμορφη και λιτή διακόσμηση, ενδεχομένως, ωστόσο, κάπως ψυχρός. Σε κάθε περίπτωση, η τοποθεσία του εστιατορίου είναι από μόνη της σημαντικό πλεονέκτημα, οπότε, δεδομένου και του τραπεζιού στο οποίο καθίσαμε, απολαύσαμε την παραμονή μας στο χώρο.

Ως προς το service, δεν έχω κάποιο παράπονο, όλο το προσωπικό ήταν ευγενέστατο, από την αρχή έως το τέλος. Το τραπέζι που καθίσαμε, όπως προανέφερα, ήταν ιδανικό, οι ρυθμοί των πιάτων σωστοί και όλα, γενικά, κύλησαν όπως θα ανέμενες σε ένα εστιατόριο αυτού του ύφους. Θετικότατη εντύπωση μου έκαναν και οι σερβιτόροι που είχαν διάθεση να μας εξηγήσουν λεπτομερειακά τα πιάτα που παραγγείλαμε και γενικότερα η συμπεριφορά τους ήταν αρκετά φιλική, τηρουμένων των αναλογιών, και καθόλου «στημένη», όπως ενδεχομένως να περίμενα αρχικά. Άριστα λοιπόν στο service από εμένα.

Επίσης, άριστη θα είναι και η αξιολόγησή μου, ως προς τη γεύση. Αλλά, ας πάρουμε τα πράγματα αναλυτικότερα. 3 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν ψωμάκια με νόστιμες ελιές, χωρίς ωστόσο κάτι το αξιομνημόνευτο. Η αλήθεια είναι ότι ένα πιο ιδιαίτερο καλωσόρισμα θα το περίμενα. Η χρέωση στο 1,80 € ανά άτομο.
- σαλάτα κινόα με γαρίδα, μαντζουράνα, ξύσμα lime, καπνιστή μελιτζανοσαλάτα και διάφορα άλλα αρωματικά και λαχανικά (15,00 €). Πολύ νόστιμο πιάτο, ωραία σερβιρισμένο, μας ικανοποίησε απόλυτα, ενώ και η μερίδα ήταν σχετικά ικανοποιητική.
- ελληνικό σεβίτσε, με λαβράκι, ζελέ ούζου, διάφορα αρωματικά και λαχανικά, εκ των οποίων ξεχώρισα τον κόλιανδρο (13,00 €). Ελαφρώς κατώτερο πιάτο από το προηγούμενο, τουλάχιστον για εμένα, καθώς η υπόλοιπη παρέα ενθουσιάστηκε
- κριθαράκι με γαρίδα, λημνιό κρασί, μπούκοβο και παρμεζάνα (20 €) για μένα, εξαιρετικά χυλωμένο, με πολύ ωραία αρώματα, νομίζω είναι από τα πιο ωραία πιάτα αυτού του είδους που έχω ποτέ δοκιμάσει. Η ποσότητα ικανοποιητική οριακά.
- 2 μερίδες ριζότο σουπιάς (20 €) για τους υπόλοιπους της παρέας, και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις. Προσωπικά, «έκλεψα» μια μπουκιά, το πιάτο σίγουρα ήταν νόστιμο, δεν ξεχώριζε ωστόσο, όπως η δική μου επιλογή.
- στο τέλος πήραμε εκμέκ κανταΐφι, με κρέμα πορτοκάλι, φιστίκια αιγίνης και παγωτό μαστίχα (10 €), σερβιρισμένο με ιδιαίτερο τρόπο. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, περίμενα ενδεχομένως κάτι πιο ξεχωριστό, ενώ και η ποσότητά του ήταν αρκετά μικρή.
- από ποτά επιλέξαμε ένα μπουκάλι μοσχοφίλερο (26 €) και εμφιαλωμένο νερό (2,90 €), το οποίο και ήρθε απευθείας στο τραπέζι μας.
Συνολικά από τις γεύσεις μείναμε ικανοποιημένοι, καθώς ειδικά το κυρίως πιάτο αλλά και η σαλάτα ήταν για εμένα, τουλάχιστον, από τα πιο νόστιμα πιάτα που έχω ποτέ δοκιμάσει. Η σχετική απογοήτευση για το γλυκό, δεν θα στερήσει κάποιο πόντο από την τελική αξιολόγησή μου.

Το συνολικό κόστος της εξόδου μας ήταν κάτι παραπάνω από 130 €, δηλαδή περίπου 45 € το άτομο, για 3 κυρίως, 2 σαλάτες-ορεκτικά, 1 γλυκό και ένα μπουκάλι κρασί. Σίγουρα το ΒΑΡΟΥΛΚΟ δεν είναι για κάθε μέρα, σίγουρα τα πιάτα που επιλέξαμε (ιδίως στα κυρίως) ήταν από τα οικονομικότερα του καταλόγου (δεδομένου ότι κάποια επιλογή σε φρέσκο ψάρι θα ανέβαζε το ύψος του λογαριασμού) αλλά και από την άλλη ο λογαριασμός κινήθηκε σε επίπεδα που πάνω-κάτω αναμέναμε, ενώ και οι γεύσεις ήταν χωρίς αμφιβολία ιδιαίτερες. Θα ήθελα κάποια στιγμή να το ξαναεπισκεφθώ, να δοκιμάσω και άλλα πιάτα, οπότε ενδεχομένως να τα ξαναπούμε για το ΒΑΡΟΥΛΚΟ.

16 Ιούλ 2018

Θέλαμε καιρό τώρα να πάμε στο Βαρούλκο αλλά δεν είχε τύχει. Εντέλει το κανονίσαμε πριν καναδύο εβδομάδες με ένα φιλικό μας ζευγάρι.

Στην είσοδο του μαγαζιού έχει παρκαδόρο, οπότε δε χρειάστηκε καν να ψάξουμε για πάρκινγκ. Στην υποδοχή όλο το προσωπικό ευγενέστατο να μας καλωσορίσει και να μας οδηγήσει στο τραπέζι μας που είχαμε κάνει κράτηση μία ημέρα πριν. Ο χώρος λιτός μεν αλλά με φινέτσα. Τα τραπέζια τόσα όσα πρέπει ώστε να υπάρχουν οι σωστές αποστάσεις μεταξύ τους και η διακόσμηση όμορφη. Η οροφή τη βραδιά που πήγαμε ήταν ανοικτή καθώς ο καιρός το επέτρεπε κι έτσι σου έδινε την αίσθηση του υπαίθριου χώρου. Το τραπέζι μας ήταν ακριβώς μπροστά στη τζαμαρία και η θέα που προσέφερε στη μαρίνα ήταν εκπληκτική.

Για καλωσόρισμα μας έφεραν ελιές και ψωμάκι, ενώ ο sommelier-ένας ευγενέστατος νέος με διάθεση να σου εξηγήσει ό, τι ήθελες- δεν άργησε να έρθει για να μας προτείνει κρασί. Εμείς παραγγείλαμε για αρχή τη Σαλάτα με το καπνιστό χέλι η οποία ήταν πεντανόστιμη και πολύ δροσιστική και από ορεκτικά τα Ψαράκια πάνω σε φέτες ψωμιού (ό, τι πιο νόστιμο σε ψαρομεζέ έχω δοκιμάσει ποτέ μου! ) και το ελληνικό seviche (θεϊκό).

Για κυρίως πιάτα πήραμε: Φέτα Σφυρίδα με τσορίθο (το ψάρι πολύ σωστά ψημένο και ζουμερό), το περίφημο ριζότο τους με μελάνι σουπιάς (για το οποίο απλά δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψεις), το ψητό καλαμάρι (ωραία ψημένο και εύγευστο) και τη ροφομακαρονάδα η οποία άγγιζε την τελειότητα.

Από τα επιδόρπια δοκιμάσαμε το σορμπέ φρούτων για αρχή (αναμενόμενα καλό), το εκμέκ (το οποίο ήταν μια υπερπαραγωγή τόσο σε θέμα παρουσίασης όσο και σε θέμα γεύσης) καθώς και το lemonpie το οποίο ήταν το νοστιμότερο που έχω δοκιμάσει (και πιστέψτε με έχω δοκιμάσει πολλά καθώς είναι το αγαπημένο μου γλυκό! ).

Με 2 μπουκάλια κρασί (22€ & 46€ αντίστοιχα), ο συνολικός λογαριασμός ήταν 250€ (και για τα 4 άτομα), τα οποία δε θεωρώ πολλά δεδομένου του επιπέδου του εστιατορίου και των βραβεύσεών του, της ποιότητας του φαγητού αλλά και της εξυπηρέτησης που προσφέρει. Θα το επισκεφτούμε ξανά σίγουρα και το προτείνουμε σε όλους όσους εκτιμούν το καλό ψάρι.