ΤΣΙΚΝΑΚΟΣ OUZERI

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Μοσχονησίων 13, Αιγάλεω [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο ανοιχτά από 13:00μμ-12:30πμ. Κυριακή 12:00 το μεσημέρι έως 18:00μμ.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

To ουζερί Τσικνάκος μετρά 115 χρόνια ιστορίας στο Αιγάλεω, από την εποχή που εκεί μαζεύονταν
όλοι οι ηθοποιοί και οι τραγουδιστές της χρυσής εποχής της Φίνος Φίλμ. Στο μενού του περιλαμβάνονται τα πιο φρέσκα θαλασσινά από Αμφιλοχία και έχει ως σήμα κατατεθέν του το αξεπέραστο χταπόδι στα κάρβουνα. Το τραπέζι συμπληρώνουν οι ολόφρεσκες σαλάτες εποχής και οι χειροποίητες αλοιφές. Φέτος ανοίγει ξανά ως new entry σε νέο χώρο με ανανεωμένο κατάλογο και φρέσκια διάθεση. Δοκιμάστε το νέο μας μενού με θαλασσινά, μεζέδες κρεατικών και ολόφρεσκα ζυμαρικά.

Γράψε τη δική σου κριτική

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Παρασκεύη μεσημέρι 16/9/2016, ημέρα του πολυπόθητου mail...

Τα λεπτά να περνάνε, να τσεκάρω και να ξανατσεκάρω ανά 5λεπτο τα mail μου για να μπει ένα τέλος στην αγωνία. Και αφού τελικά βαρέθηκα να περιμένω, αποφασίζω να κοιμηθώ γιατί είχα και προπόνηση. Αγουροξυπνημένος μετά από μια ώρα τσεκάρω τα mail και επιτέλους, η απάντηση ήρθε! Και ευτυχώς ήταν θετική!

Νέα αρχή, με όνειρα και φιλοδοξίες, θα με κάνουν τον επόμενο 1μιση χρόνο να τρέχω να μη φτάνω, θα με κάνουν να περιορίσω την ενασχόληση με το αγαπημένο μου χόμπυ αλλά όλα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων. Το ξέρω πως ενθουσιάζομαι αυτή τη στιγμή ενώ αργότερα μπορεί να σιχτιρίζω αλλά... τα θέλω και τα παθαίνω!

Αφού όλη η οικογένεια μαθαίνει τα καλά τα νέα, ψάχνω να δω που θα τους βγάλω για να τους ευχαριστήσω για τη στήριξη τους. Η καλύτερη λύση ήταν να κάνουμε αυτή τη σύναξη στην περιοχή που θα βρίσκομαι, το θεωρώ σημαδιακό! Είχα διαβάσει και την προσφορά για 30% έκπτωση μέσω e-table για 5-6 μέρες στο Τσικνάκος daily fish και δεν έχασα την ευκαιρία.

Φράσεις τύπου "αμάν ρε Βαγγέλη, που μας πας στο Αιγάλεω αφού ακόμα και εσύ δεν γνωρίζεις το μαγαζί" τις προσπέρασα με χαρακτηριστική ευκολία. Είχα εμπιστοσύνη στους προηγούμενους χρήστες αλλά και σε εμένα. Η διάθεση ήταν τόσο καλή που δε νομίζω πως τίποτα μπορούσε να μας χαλάσει. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν απλώς το φαγητό να είναι υποφερτό.

14.55 σκάει τηλεφώνημα από ανυπόμονη φίλη που έχει θέμα με την ώρα. "Αντε που είσαι;Κάνεις δεν είναι στο μαγαζί, κάθομαι και σε περιμένω". Δεν ήξερα τι θα αντιμετωπίσω. Από τη μια η ανυπομονησία της φίλης και η καζούρα της όταν με περιμένει και από την άλλη το μαγαζί να είναι άδειο. Πλανάται μια αμφιβολία στον αέρα αν θα φάμε φόλα, σκέφτομαι όμως πως μάλλον είναι η τελευταία ζεστή μέρα που προσφέρεται για παραλία, γι'αυτό και το Αιγάλεω ήταν έρημο.

Φτάνουμε μετά από λίγο και όντως το μόνο τραπέζι ήταν το δικό μας, αποτελούμενο από 6 άτομα. Κανείς άλλος δεν έκανε την επίσκεψη του στις 2 ώρες παραμονής μας και τολμώ να πω πως είναι άδικο σύμφωνα με την εμπειρία μας. Ίσως γι'αυτό "ευθύνεται" η περιοχή. Φοιτητοπεριοχή το Αιγάλεω με πολλά ρακάδικα αλλά το συγκεκριμένο δεν βρίσκεται στην πιάτσα. Ερχόμενοι από Πειραιά, περνάτε την Ιερά Οδό και στο πρώτο στενό στρίβετε δεξιά. Στη δεύτερη παράλληλο στα αριστερά σας θα βρείτε αυτό το συμπαθέστατο μαγαζί. Πολύ εύκολη η πρόσβαση πραγματικά.

Το μαγαζί είναι το πρώην Θάλασσα Αιγάλεω City που πριν 2 χρόνια είχε κάνει αρκετές εμφανίσεις στο σάιτ μας, μέχρι και ολόκληρος fratello έγραψε για πάρτη του. Τους τελευταίους 8 μήνες το έχει αναλάβει ο σεφ του κύριος Τσικνάκος σε συνεργασία με μία κυρία που είναι στην εξυπηρέτηση και η κύρια ασχολία της είναι η αρχιτεκτονική. Προσπαθούν να συνδυάσουν ο καθένας το πάθος του και τολμώ να πω πως πολύ μου άρεσε το όλο αποτέλεσμα.

Ότι δείτε από διακόσμηση στο μαγαζί το έχει επιμεληθεί η κυρία. Σε επόμενη επίσκεψη θα προτιμούσα το πατάρι, αν και έχει μόνο ένα τραπέζι. Μου έδωσε την αίσθηση σπιτιού, φιλοξενίας αλλά και απόλυτης ιδιωτικότητας. Θα γίνεται μάχη σε κάποια πιο εμπορική ημέρα για το ποιος θα φιλοξενηθεί εκεί. Γενικότερα σαν χώρος δεν είναι μεγάλος,10-12 τραπέζια και ίσως πολλά λέω. Δε με χαλάει καθόλου πάντως. Αυτό που ξεχωρίζει είναι ο χάρτης με τα νησιά στον δεξιό τοίχο όπως μπαίνεις, υπάρχουν κάποιες νοσταλγικές νότες με παλιά ζυγαριά, παλιό ραδιόφωνο που είναι αρκετά διακριτικές και καθόλου κιτς. Αρκετά μεγάλη ποικιλία από ούζα και τσίπουρα συμπληρώνουν την εικόνα του μαγαζιού. Τα χρώματα του μαγαζιού είναι σε λευκές αποχρώσεις όπως και τα τραπεζοκαθίσματα. Η καθαριότητα είναι εγγυημένη.

Στην εξυπηρέτηση η κυρία ήταν ευγενέστατη, επεξηγηματική. Υπήρχαν μικρές λεπτομέρειες που της έδωσαν απλόχερα το άριστα, μην ξεχνάμε πως είναι συνιδιοκτήτρια. Από την αλλαγή των πιάτων και των ποτηριών σε καθαρά και παγωμένα (για τις μπύρες) μέχρι και τον άψογο χειρισμό της σε ένα θέμα με μικρούς (ηλικιακά) επαίτες. Υπήρξαν και κεράσματα, όλα σε πολύ καλό επίπεδο. Έχουν όλα τα εχέγγυα να σταθούν στα πόδια τους.

Η παραγγελία:

- Στην αρχή έρχεται φρεσκοφρυγανισμένο ψωμί με λαδάκι σε άφθονη ποσότητα συν ένα κέρασμα σε μεγάλο πιάτο με γάβρο μαρινάτο και κάτι άλλο ακόμα που μέχρι να το καταλάβω είχε φαγωθεί. Στα 3 ευρώ για 6 άτομα (0.5 ευρώ το άτομο).

- Καπρέζε. Πύργος τομάτας με σπιτικό πέστο βασιλικού και chevre στα 5.9 ευρώ. Να πω την αμαρτία μου περίμενα μοτσαρέλα γιατί δεν διάβασα καλά τον κατάλογο. Το συγκεκριμένο πιάτο ήταν αρκετά ευχάριστο λόγω έντονης σπιτικότητας του pesto βασιλικού. Ευπαρουσίαστο, με νότες κάπαρης και αρκετές ελιές. Πιο αλμυρό σε σχέση με μοτσαρέλα αλλά το pesto βασιλικού ήταν όλα τα λεφτά και έκανε τη διαφορά.

- Μύδια τηγανιτά στα 7 ευρώ. Για κάποιον λόγο δεν μου κάνουν αίσθηση να τα δοκιμάσω. Εδώ ήρθε μόνο η ψύχα τους που σε συνδυασμό με τη σκορδαλιά που βρισκόταν σε ξεχωριστό μπολάκι έκαναν έναν όμορφο συνδυασμό. Απ'ότι είπε η παρέα που και αυτά τα εξαφάνισε (αλίμονο κιόλας με τόσα βαριά πυροβολικά) ήταν ζουμερά και ψωμωμένα.

- Πιτάκια ψητά μαριναρισμένα, συνοδεία τυριού στα 3 ευρώ. Το συγκεκριμένο πιάτο αναφέρεται στις σπεσιαλιτέ. Είναι τετραγωνισμένα κομματάκια τύπου φοκάτσας με λαδάκι, άλλα πιο τραγανά άλλα πιο αφράτα που έρχονται με ένα μπολάκι με κύβους φέτας. Προτιμήστε τα αφράτα κομμάτια αν και δεν χάνετε και τίποτα αν δεν το παραγγείλετε, υπάρχουν πολύ καλύτερα πιάτα στον κατάλογο.

- Καπνιστός σολωμός με κρεμμυδάκι, σχοινόπρασο, μπρικ στα 7 ευρώ. Τρυφερές και φρεσκότατες φέτες σολωμού που έλιωναν στο στόμα. Άνετα μπορούσα να φάω όλο το πιάτο μόνος μου. Καλή ποσότητα!

- Κολοκυθάκια τηγανιτά στα 4.2 ευρώ. Πολύ καλή ποσότητα και εδώ, κομμένα σε στικς και συνοδεία γιαουρτιού. Από τα καλύτερα και γλυκύτερα που έχω φάει. Φυσικά ούτε εδώ έμεινε κάτι στο πιάτο, είναι σαν τη διαφήμιση που έλεγε "Κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα! ". Εξαιρετικό και το γιαούρτι.

- Σμυρνέϊκο πακέτο στα 5.4 ευρώ. Σε αλουμινόχαρτο ήρθε ένα τύπου μπουγιουρντί με τυρί, παστουρμά και τομάτα-πιπεριά. Ευχάριστο, πικάντικο και με συμπαγές το τυρί για να μη διαλύεται. Σε κάποιους άρεσε περισσότερο, άλλοι το απέφυγαν λόγω παστουρμά.

- Κυδώνια στα 10.8 ευρώ. ΟΚ, κάτι άλλο;Έχω φωτογραφικό ντοκουμέντο που έπεσαν όλοι σαν κοράκια για να φάνε, οι ρουφιξιές δε πήγαιναν και ερχόντουσαν. Νομίζω πως και άλλες 3 μερίδες να υπήρχαν στο πιάτο, πάλι θα εξαφανιζόντουσαν.

- 2 μερίδες μπαρμπούνια στα 26 ευρώ. Τραγανά, καλοτηγανισμένα και χωρίς λαδίλα. Νόστιμα και όχι τσουρούτικα, έτυχαν πολύ καλών σχολίων.

- Τραχανάς ξινός με γαρίδες, πιπεριά Φλωρίνης και κρόκο Κοζάνης στα 9 ευρώ. Φρεσκότατο, γλυκό πιάτο με έντονη την παρουσία του κρόκου. Όλοι δοκιμάσαν, όλοι ξαναδοκιμάσαν. Ίσως έπαιρνε ακόμα 1-2 γαριδούλες να υπάρχουν στο πιάτο, ο τραχανάς υπέροχος και όχι τόσο ξινός όσο περίμενα.

- Γαριδομακαρονάδα για 3 άτομα στα 36 ευρώ (12 ευρώ το άτομο). Ήρθε σε εντυπωσιακό τηγάνι με μπόλικες γαρίδες, πιπεράτη σάλτσα που όμως δεν μπούχτιζε και καλοβρασμένα μακαρόνια. Πολύ καλό αποτέλεσμα, νομίζω πως αν είναι στα γούστα σας αξίζει να τη δοκιμάσετε.

- 2 μπύρες 500άρες Άλφα στα 5 ευρώ. Παγωμένες.
- 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό στα 2.4 ευρώ.
- 1 σόδα στο 1.5 ευρώ.
- 2 ούζα Πλωμάρι στα 13.6 ευρώ.
- 1 ούζο Απαλαρίνα στα 7.8 ευρώ.
- 1 καφέ στο 1.5 ευρώ.

* Κέρασμα λικέρ καφέ, πολύ ευχάριστο.

Σύνολο στα 149.1 ευρώ.

Και ενώ πάω να πληρώσω μέσα, τα στοιχήματα δίνουν και παίρνουν για το πόσο θα πληρώσω. Άλλος έλεγε 143 ευρώ, άλλος 150. Αμ δε! Με την έκπτωση 30% μου ήρθε στα 105 ευρώ, ποσο πάρα πολύ καλό για την όλη εμπειρία!

Συμπερασματικά θα πω πως είμαι λίγο ενθουσιασμένος με την εμπειρία και ενώ έχω κατηγορηθεί για πετσόκομα ανά διαστήματα, εδώ δεν μου πάει καρδιά να μη βάλω άριστα. Θέλετε η άψογη συμπεριφορά, θέλετε ο επαγγελματισμός, θέλετε ότι είχαμε πολύ καλή διάθεση.... Ότι και να ήταν εμάς μας έκανε να μην γυρίσουμε σπίτια μας αλλά να πάμε για ένα καφεδάκι αργότερα αλλά και να ξαναπάμε στο Συγγρουόμενο για μια μπύρα το βράδυ (συνοδεία φοβερού καβουρμά με τομάτα και τυρί)!

Αν τύχει να ξαναβάλει έστω και 20% έκπτωση, μη χάσετε την ευκαιρία. Κάντε μια επίσκεψη με καλή παρέα. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη, η εμπειρία του σεφ δεδομένη, με 115 χρόνια όπως αναφέρει και οικογενειακή παράδοση στην εστίαση.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές ακόμα με κλασικά ορεκτικά φάβα, πατάτες τηγανιτές (ή ψητή), τυροκαυτερή, μελιτζανοσαλάτα, αρκετές σαλάτες αλλά και κρεατικές επιλογές όπως χοιρινά φιλετάκια, λουκάνικο, καλαμάκια κοτόπουλου σχάρας και χοιρινή τηγανιά. Δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί πραγματικά πρέπει να τα ανακαλύψετε εσεις.

Όσο για εμένα... Θα βρίσκομαι αρκετά συχνά πλέον στο Αιγάλεω την ακαδημαϊκή χρονιά 2016-2017 και είναι πολύ πιθανόν να ξανακάνω επίσκεψη. Το ίδιο προτείνω και σε εσάς!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Η ιδέα να επισκεφθούμε τη ΘΑΛΑΣΣΑ μάς ήρθε βγαίνοντας από το σινεμά στο VILLAGE Ρέντη, όπου βρεθήκαμε ψάχνοντας να δούμε την οσκαρική «Θεωρία των πάντων» σε κάποια βολική ώρα. Μολονότι στην αχανή έκταση του VILLAGE φιλοξενούνται πολλές γνωστές φίρμες γρήγορης και κανονικής εστίασης και η ώρα ήταν περασμένες 11, βρεθήκαμε να κινούμαστε χωρίς πρόγραμμα επί της Θηβών προσπαθώντας να βρεθούμε σε κάπως γνωστότερη και πιο ελκυστική περιοχή για ένα γρήγορο δείπνο. Στη διασταύρωση με την Ιερά Οδό στρίψαμε δεξιά και, μόλις συναντήσαμε το σταθμό μετρό «Αιγάλεω», θυμήθηκα ότι εδώ κάτι είχα σημειωμένο στη wish list που τηρώ με τη βοήθεια του ask4food. Βλέποντας ότι δεν απέχουμε πολύ, παρκάραμε επί της Ιεράς Οδού και συνεχίσαμε με τα πόδια.

Η ΘΑΛΑΣΣΑ βρίσκεται σχεδόν επί της Θηβών, της λεωφόρου που διασχίζει τα δυτικά προάστεια, και είναι χαρακτηριστικό μαγαζί των δυτικών προαστίων, των προαστίων των εργατικών νοικοκυραίων δηλαδή που νιώθουν ιδιαίτερη σύνδεση με τα μέρη όπου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν. Γι’ αυτό, αντί να περνούν το ποτάμι, προτιμούν ένα από τα πολλά πια μαγαζιά στο κέντρο των διάφορων συνοικιών, που σε στήσιμο και περιεχόμενο δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από τα νότια π. χ. προάστια όπου κατοικώ εγώ.

Η ΘΑΛΑΣΣΑ έχει ιδιαίτερα πλατιά πρόσοψη, όμως καμία δυνατότητα για τραπεζάκια έξω το καλοκαίρι. Ο χώρος είναι φωτεινός και ψηλοτάβανος και είναι σαφές ότι διαρρυθμίστηκε και διακοσμήθηκε σε τόνους λευκού και γκρι σουρί από ειδικούς, χωρίς περιττές πολυτέλειες αλλά όχι σπαρτιάτικα. Το πολυφορεμένο βιομηχανικό design εμφανίζεται με τον κλασσικό αεραγωγό, που εξασφαλίζει εξαιρετικό εξαερισμό, και μια μεταλλική σκάλα που οδηγεί από το ισόγειο στην οροφή (και εκεί φυσικά τερματίζει). Η κουζίνα βρίσκεται «ημιανοικτή» στον πίσω χώρο. Πολύ ωραίος ο χάρτης των Κυκλάδων στο δεξιό τοίχο, στο ίδιο μοτίβο και τα χάρτινα σουπλά, καθένα με άλλο νησί πάνω του. Συνολικά μέτρησα γύρω στα 15 τραπέζια, όλα λευκά και ευρύχωρα με επίσης λευκές ψάθινες καρέκλες ταβέρνας. Art de la table πολύ καλή, τα πάντα δε πεντακάθαρα.

Πριν ακόμα στρίψουμε στη Μοσχονησίων έφθασε στα αυτιά μας ο ήχος δυνατής μουσικής, γεγονός που μας έκανε να κοντοσταθούμε και να κοιταχτούμε. Επειδή όμως το τραγούδι ήταν παλιό κι αγαπημένο, το εσωτερικό του μαγαζιού που βλέπαμε απ’ έξω έδειχνε πολύ φροντισμένο και η πείνα είχε αρχίσει να μεγαλώνει, το πήραμε απόφαση και μπήκαμε. Όσον αφορά την ένταση της μουσικής, για μένα αποτελεί πια λόγο να μην ξαναπάω στη ΘΑΛΑΣΣΑ μια τέτοια βραδιά. Όχι δυνατή, εκκωφαντική και σχεδόν χωρίς ανάσα ενδιάμεσα, σε σημείο να μην μπορείς να ανταλλάξεις μια κουβέντα με τον απέναντί σου. Κρίμα, γιατί το ρεπερτόριο ήταν πάρα πολύ καλό και ο κόσμος έκανε κέφι, έριχνε γυροβολιές και έστηνε χορό.

Ήταν πια Σάββατο βράδυ εντεκάμιση όταν περάσαμε την πόρτα και υπήρχαν αρκετά τραπέζια ελεύθερα. Υποδοχή με χαμόγελο από κάποιον από τους ιδιοκτήτες (που αργότερα έπιασε για λίγο και το μικρόφωνο), κανάτα μεταλλική με δροσερό νερό και κατάλογος να μελετήσουμε μέχρι να έρθει η ώρα της παραγγελίας.

Εδώ τα χαλάσαμε. Η σαλάτα «Αλμύρα» που θέλαμε δεν υπήρχε, ούτε όμως και η δεύτερη επιλογή μας (παντζαροσαλάτα), οπότε καταλήξαμε στα χόρτα, όπως δεν υπήρχαν και οι κουτσομούρες που είχαμε επιλέξει, για να καταλήξουμε, αφού απορρίψαμε τη μαρίδα, στο ψητό καλαμάρι. Από την αρχική παραγγελία διασώθηκαν ο μπακαλιάρος με σκορδαλιά (που παραγγέλνεις χωριστά, κατά τη γνώμη μου φάουλ) και τα μηλιώτικα πιταράκια, σίγουρα το καλύτερο από όλα τα πιάτα. Πρόκειται ουσιαστικά για μεγάλα μπουρεκάκια με λίγη, πλην όμως πεντανόστιμη γέμιση με ένα ιδιότροπο τυρί και, αν δεν κάνω λάθος, λίγο κρεμμύδι, που όπως τηγανίζονται φουσκώνουν και σκάνε σαν γευστική βόμβα στον ουρανίσκο.

Διαβάζοντας ξανά τις προηγούμενες κριτικές τείνω στην άποψη ότι οι παραγγελίες των υλικών για την κουζίνα δίνονται με φειδώ, που μοιραία οδηγεί σε στενωπούς κατά την παραγγελία. Έχω μάλιστα την αίσθηση ότι ο σερβιτόρος, άψογος επαγγελματίας, όταν μας έφερε τους καταλόγους, κάπως ξεκίνησε να μας προϊδεάσει για τις ελλείψεις, αλλά σταμάτησε, ίσως επειδή είμαστε καινούριοι πελάτες, άσε που με τον ορυμαγδό από τα ηχεία η συνεννόηση γινόταν με το δάκτυλο στο επιθυμητό φαγητό και νοήματα.

Ευτυχώς θυμόμουν ότι σε μία από τις τελευταίες κριτικές ο φίλος που την έγραψε είχε εκθειάσει το χύμα λευκό του μαγαζιού (μοσχάτο Αμβούργου από τον Τύρναβο, που βγάζει ως γνωστόν μαζί με την Καβάλα τα καλύτερα ελληνικά σταφύλια). Το παραγγείλαμε και σώσαμε τη βραδιά. Χωρίς υπερβολή το καλύτερο χύμα κρασί που έχω πιει τα τελευταία χρόνια.

Πληρώσαμε 46 ευρώ, ποσό που θεωρώ ελαφρά τσιμπημένο για την εποχή. Στη ΘΑΛΑΣΣΑ θα ξαναπάω ευχαρίστως, αν προκύψει παρέα από εκεί και αφού βεβαιωθώ ότι δεν θα έχει live μουσική. Είναι μια φιλότιμη προσπάθεια που πρέπει να ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες - στο χέρι της είναι να το καταφέρει. Θα αγνοήσω και το πιο χοντρό φάουλ που έγινε στο τέλος: Ενώ στη μία περίπου ώρα που μείναμε στο μαγαζί ήρθαν τρεις διαφορετικοί άνθρωποι να μας ρωτήσει δύο φορές ο καθένας αν όλα ήταν εντάξει, όταν ζητήσαμε λογαριασμό, αμέλησαν το παραδοσιακό κέρασμα μετά από ψαροφαγία, συγκεκριμένα γιαούρτι με βύσινο, αν είδα καλά στα διπλανά τραπέζια.

Μια τελευταία κουβέντα για το κάπνισμα: Θερμή παράκληση να αφαιρεθεί η ευμεγέθης πινακίδα “no smoking” δίπλα στην είσοδο, μοιάζει να μας κοιτάζει όλους ειρωνικά. Ειδικά με τη ζωντανή μουσική δεν υπήρχε τραπέζι που να μην καπνίζουν. Θα ήταν τόσο εύκολο να βγαίνουν οι θεριακλήδες έξω για το τσιγαράκι τους. Άλλωστε η τζαμαρία της πρόσοψης επιτρέπει οπτική επαφή με τους εντός του καταστήματος, όσο για τη μουσική ακούγεται loud and clear, τα ‘παμε αυτά.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Εάν θες να φας καλά μην φας πάνω στην παραλία!! Το έχετε ακούσει? Ακριβώς αυτή είναι η περίπτωση του συγκεκριμένου εστιατορίου.

Χώρος (4/4):

Ένα μοντέρνο, μινιμαλιστικό και ευχάριστο μαγαζί με μία μεγάλη τζαμαρία που χαρίζει το μεσημέρι άπλετο φως και χάζι στον δρόμο και έναν ωραίο φωτισμό το βράδυ καθώς ζήσαμε και τις 2 περιπτώσεις μίας και φτάσαμε πολύ πεινασμένοι μεσημέρι γύρω στις 4 και φύγαμε περίπου στις 6.30.

Στο μαγαζί κυριαρχεί η κομψή απλότητα, στολισμένο χριστουγεννιάτικα με τα φωτάκια κτλ. Τα χρώματα του χώρου είναι βασικά άσπρα με γκρι, χρώματα που θυμίζουν θάλασσα και πόλη (έτσι τουλάχιστον το ερμήνευσα εγώ). Τα τραπεζάκια άνετα, αραιά και σε άσπρο χρώμα μαζι με τις καρέκλες που έδεναν απόλυτα με τον χώρο όπου κάθονται οι μουσικοί όταν έχει ζωντανή μουσική (φαντάζομαι Παρασκευή, Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι, χωρίς να είμαι σίγουρος).

Καθαριότητα χώρου δεν το συζητάω καν γιατί εάν υπήρχε θέμα θα το ανέφερα. Μέχρι και οι τουαλέτες, που συχνά σε ταβέρνες βέβαια κυρίως είναι σε μαύρο χάλι, ήταν πεντακάθαρες.

Το πάρκινγκ όμως δεν είναι εύκολο καθώς είναι πολύ κοντά στο κέντρο και στην πολυσύχναστη Ιερά οδό, πράγμα που σημαίνει ότι όταν τα μαγαζιά είναι ανοιχτά, πιο εύκολα θα βρεις κάποιον να το πουλήσεις παρά θέση πάρκινγκ. Βέβαια είδαμε στην βόλτα μας όπου επισκεφθήκαμε και το cup cup (να δούμε απο κοντά και αυτό το μαγαζί-ζαχαροπλαστείο που στην Αθήνα του 2014 περιμένουν ουρά για να μπουν) ότι η στάση του μετρό είναι 2 στενά παρακάτω, οπότε για τους ταξιδιώτες των προαστίων της Αθήνας βολεύει το Μετρό.

Ποιότητα Φαγητού (4/4):

Έχω φάει σε αρκετά μαγαζιά κοντά στις ακτές της Αττικής ψαρικά και η αλήθεια είναι ότι τις πιο πολλές φορές μετάνιωσα που δεν προτίμησα σουβλάκι, καλύτερα θα έτρωγα και λιγότερα θα πλήρωνα.
Τόνισα το πολύ πεινασμένοι οπότε του δώσαμε και κατάλαβε

Ψωμάκι φρέσκο με σουσάμι με μελιτζανοσαλάτα σε ντίπ (πολύ καλό)

Πιταράκια Μηλίωτικα (από Μήλο δηλαδή) υπέροχη ζύμη το τυρί ήταν ιδιαίτερο στον ένα δεν πολύαρεσε ο άλλος ξετρελάθηκε άρα εντελώς υποκειμενικά κρίνοντας θα έβαζα (7/10)

Μελίχλωρο Τυρί Λήμνου σε ωμή version και μετά ζητήσαμε και μας το έφεραν και σε σαγανάκι (κυρίως το σαγανάκι καταπληκτικό, υπέροχο, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα(φρέσκια, πλούσια σε μέγεθος, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα Αλμύρα (λόγω εποχής έβαζε σταμναγκάθι αντί για Αλμύρα) με γαρίδα, χταπόδι, καλαμάρι κτλ (βαθμολογία πιάτου 8/10)

Χταπόδι ψητό (μεγάλη μερίδα) μας ήρθε στην αρχή λίγο τραγανιστό και όταν ρωτήσαμε μας είπανε ότι δεν το βράζουν πρώτα και ότι άλλες φορές το κάνουνε με αυτόν τον τρόπο και άλλες φορές με τον κλασσικό και μετά μόνοι τους χωρίς να το ζητήσουμε έφεραν άλλο χταπόδι πιο μαλακό το οποίο ήταν θεσπέσιο με λάδι και ξύδι και λεμόνι για να βάλουμε μόνοι μας όσο και ότι θέλουμε (βαθμολογία 8,5/10)

Γαρίδα σουβλάκι, την οποία δεν είχα ξαναδοκιμάσει πουθενά, ήταν κομμάτια γαρίδας αποφλειωμένης τυλιγμένης σε μπέικον με γέμιση κίτρινου τυριού, περασμένα σε ξυλάκι με κομμάτια πιπεριάς (το πιάτο αυτό δεν υπαρχει, βαθμολογία 9/10)

Κουτσουμουρίτσες τηγανιτές (φρεσκότατες, βαθμολογία 8/10)

Γαριδομακαρονάδα για 2 άτομα με σπαγγέτι σωστά βρασμένο πολύ καλή ποσότητα σε γαρίδες αποφλειωμένες πάντα (τις προτιμώ προσωπικά έτσι) πεντανόστιμη την οποία δεν καταφέραμε να την φάμε όλη καθώς είχαμε πάρει πολλά τελικά (βαθμολογία 8,5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το μαγαζί την ώρα που πήγαμε καθώς ήταν αργά το μεσημέρι προς απόγευμα είχε μόνο 3 τραπέζια μαζί με το δικό μας, είδαμε όμως ότι ετοίμαζαν τραπέζια κρατήσεις για το βράδυ, και έτσι δεν μπορώ να κρίνω το service σε ώρες αιχμής με πολύ κόσμο.

Σε κάθε περίπτωση εμείς όμως απο την κοπέλα μείναμε πολύ ευχαριστημένοι γιατί ήταν ευγενέστατη, εξυπηρετική με το χαμόγελο, μας άλλαξε 2 φορές τα πιάτα. Να τονίσω ότι μας μάζεψε τα μαχαιροπήρουνα που περίσσεψαν άμεσα μίας και καθήσαμε σε 4αρι τραπέζι (φάγαμε όμως για 4 εάν και είμασταν μόνο 2) και ότι χωρίς να το ζητήσουμε το νερό ήρθε σε κανάτα (πολύ θετικό για πολούς χρήστες του ask4food).

Κάποιος ασπρομάλης υπεύθυνος του καταστήματος πέρασε και ρώτησε ευγενικά εάν μείναμε ικανοποιημένοι και μας κερασε το γλυκό (εκμέκ). Η σερβιτόρα απο την μερία της μας κέρασε 2 σφηνάκια (τσικουδία με χυμό απο ρόδι) και μας άφησε 2 κάρτες του μαγαζιού.

Value for money (3/4):

Ότι φάγαμε ήταν πολύ καλό και επειδή φοβήθηκα ότι θα είναι μικροσκοπικές οι μερίδες (όπως συμβαίνει συχνά σε τέτοιου είδους μαγαζιά) παραγγείλαμε κάποια πράγματα παραπάνω. Τελικά έκανα λάθος καθώς οι μερίδες ήταν μεγάλες.

Για όλα τα παραπάνω (αρκετά και ακριβά πιάτα) μαζί με μισό κιλο ωραίο άσπρο κρασί χύμα και αναψυκτικό ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 80 ευρώ αλλά τελικά δεν χρειαζότανε να πάρουμε τόσα πολλά πιάτα οπότε νομίζω ότι συνολικά το ποσό για το κάθε άτομο φυσιολογικό με ποτό δεν θα ξεπεράσει τα 30 ευρώ εκτός εάν πάρετε αστακούς κτλ όπου ο λογαριασμός μπορεί να ανέλθει το μέγιστο στα 50 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Πολύ καλή προσπάθεια σε μια δύσκολη περιοχή για τέτοιου είδους φαγητό αλλά σίγουρα η ποιότητα, η εξυπηρέτηση, η ποσότητα και ο χώρος θα μπορούσανε να ανεβάσουν τις τιμές σε επίπεδα Γλυφάδας κτλ, αλλά παρόλ' αυτα οι τιμές είναι πολύ καλές.

Επειδή όλοι κάποια στιγμή την έχουμε πατήσει με εστιατόρια πάνω στο κύμα, που εύχεσαι στο τέλος να τα πάρει το κύμα και να τα εξαφανίσει, μην γελιέστε μπορείτε να φάτε κρέας στην θάλασσα και να ειναι πολύ καλό και ψάρι ή θαλασσινά μακριά απο την θάλασσα και να είναι καλά.

Προτείνω λοιπόν σε όλους τους μη κότερα τους που καταλαβαίνουν ότι τα θαλασσινά δεν είναι σε όλους δυσπρόσιτα οικονομικά μίας και υπάρχουν ποιοτικές εναλλακτικές, να σαλπάρουν για Αιγάλεω και να δέσουν στο Θάλασσα Αιγάλεω city. Δεν θα απογοητευτούν σας το εγγυώμαι, φτάνει βέβαια και το μαγαζί αυτό να μην πέσει στην παγίδα που πέφτουν πολλοί άλλοι οι οποίοι στην αρχή έχουν σέρβις, ποιότητα και καλές τιμές και με το που εδραιωθούν τα αλλάζουν όλα αυτά προς το χειρότερο.

Σε κάθε περίπτωση οι χρήστες του ask4food είναι εδώ για να μας ενημερώνουν οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχούμε. Οπότε λοιπόν σας εύχομαι καλά γευστικά ταξίδια στις Θάλασσες και πιο συγκεκριμένα στην Θάλασσα του Αιγάλεω city!!

Love is in the plate!

Έχουμε ένα βασικό έθιμο με τον άντρα μου. Σε κάθε επέτειό μας (γνωριμίας, Αγίου Βαλεντίνου, γάμου) πηγαίνουμε για θαλασσινά. Επειδή δεν είμαι φαν του κρέατος, τα θαλασσινά κι ειδικά τα μαγαζιά με μεζέδες και щш τσιπουροκαταστάσεις είναι τα αγαπημένα μου. Λόγω ημέρας, όμως, ήθελα κάτι πιο εκλεπτυσμένο και ρομαντικό.

Φέτος, λοιπόν, ένας γνωστός μας πρότεινε το Θάλασσα Αιγάλεω City και για να πω την αλήθεια μου μπήκα να διαβάσω τις κριτικές για το μαγαζί και πήγα κρατώντας την ανάσα μου για το τι θα αντικρύσω-δοκιμάσω. Λόγω υποχρεώσεων που είχαμε το βράδυ του Σαββάτου θελήσαμε να βγούμε τα δυο μας απόγευμα – μετά το καθιερωμένο μου 6ωρο μάθημα – ώστε να φάμε για μεσημεριανό.

Η πρόσβαση από το κέντρο (Σύνταγμα) που βρισκόμουν ήταν πάρα πολύ εύκολη γιατί είναι δίπλα στο μετρό του Αιγάλεω και δεν χρειάζεται να πάρεις αμάξι. Την ώρα που πήγαμε (5 και μισή) ήμασταν οι μόνοι πελάτες γιατί ΠΣΚ - λόγω ζωντανού προγράμματος μουσικής - ο πανικός αρχίζει να επικρατεί μετά τις 8. Ο χώρος/ατμόσφαιρα είναι εκπληκτικός και πολύ περιποιημένος. Έχει μια μίνιμαλ αισθητική που σε σκλαβώνει και θυμίζει high end μαγαζί. Σε εκείνο το σημείο ψιλοαγχώθηκα γιατί νόμιζα πως – ίσως – οι τιμές να είναι υπερβολικά υψηλές. Θα μου πείτε, βέβαια, πως ο άντρας πληρώνει οπότε τι κόπτεσαι? Άπαξ και παντρευτείς τα λεφτά σου είναι λεφτά σου και του άντρα σου επίσης δικά σου (χιουμοράκι)!

Στρωθήκαμε σε ένα τραπεζάκι κι ανοίξαμε τον κατάλογο για να ξεκινήσουμε. Εντυπωσιάστηκα με τον τιμοκατάλογο, ο οποίος ήταν πολύ προσιτός σε σχέση με αυτά που προσφέρει (αντίστοιχα μαγαζιά στην παραλιακή και στο μικρολίμανο/πασαλιμάνι κ. ο. κ. έχουν τιμές κατά πολύ ακριβότερες και αναντίστοιχες της ποιότητας που προσφέρουν). Μας πλησίασε ο ιδιοκτήτης και μας ενημέρωσε πως αν θέλαμε φρέσκο ψάρι θα έπρεπε να είχαμε ενημερώσει 2 μέρες πριν (όταν κάναμε την κράτηση) γιατί δεν κρατούν στοκ (πράγμα απίστευτο για εστιατόριο, συνήθως σου στοκάρουν και σε ταΐζουν ψάρια βδομάδας). Έχω ήδη στο πρόγραμμα να κάνω παραγγελιά σολωμό και τσιπούρα πελαγίσια, πλησιάζει η επέτειος τον άλλο μήνα.

Το πρώτο που ζήτησε ο άντρας μου, σαν γνήσιος Βολιώτης, ήταν τσίπουρο Αποστολάκη. Η χαρά του ήταν απερίγραπτη που το βρήκε στον κατάλογο. Καπάκια παραγγείλαμε για ορεκτικά μια σαλάτα ρόκα παρμεζάνα, μελιτζανοσαλάτα, κοπανιστή και Μηλοπιταράκια (αυτά τα παράγγειλα λόγω της κριτικής του thanostheo που μου έκανε εντύπωση). Το ψωμί ήρθε άψητο. Ήταν φρέσκο καρβέλι, φουλ στο σουσάμι, και συνοδευόταν από μπολάκι με λάδι. Η κίνηση να είναι άψητο το ψωμί, τελικά, ήταν τρελό γκολ! Έχετε δει χρυσό στο τραπέζι? Έτσι ήταν το λάδι, σαν της πεθεράς μου με ελάχιστη διαφορά στη γεύση/οξύτητα. Η παγκόσμια πρώτη ήταν όταν ο άντρας μου έκανε παπάρα στο συγκεκριμένο λάδι (5 χρόνια είμαστε μαζί – δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ, ούτε στο λάδι της μαμάς του).

Έχουμε και λέμε, η σαλάτα μου άρεσε πάρα πολύ γιατί η ποσότητα ήταν υπεραρκετή και τρελαίνομαι για το συνδυασμό μέλι, καρύδι, παρμεζάνα. Ήταν τόσο δροσερή και καλοκαιρινή που ξέχασα ότι έξω έκανε κρύο. Η κοπανιστή με την χειροποίητη λιαστή ντομάτα μας σκλάβωσε γιατί αντικειμενικά … ήταν στις 3 τοπ κοπανιστές που έχω φάει. Η λιαστή ντομάτα ήταν θεϊκή και η μελιτζανοσαλάτα ήταν μερακλίδικη. Το μυστικό, μάλλον, είναι στο ροκφόρ (αυτό εντόπισε ο ουρανίσκος μου κι επειδή λατρεύω ροκφόρ με εξέπληξαν ευχάριστα).

Ας έρθουμε και στα περιβόητα Μηλοπιταράκια. Έμαθα την ιστορία τους, η οποία είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Φτιάχνονται από μια γιαγιά στη Μήλο κι αποστέλλονται κάθε φορά που υπάρχει πλοίο για Αθήνα, αποτελούν δε μεζέ κατατεθέν του νησιού. Η γιαγιά πρέπει να έχει κάνει διδακτορικό στη ζύμη γιατί είναι από άλλο παραμύθι. Με την πρώτη δαγκωνιά έπαθα πλάκα. Τόσο κρατσανιστό, γευστικό τηγανητό ζυμάρι δεν είχα ξαναφάει.

Στη δεύτερη μπουκιά κάτι με ξένισε κι ήταν το τυρί. Ενώ εμένα δεν με ξετρέλανε (πληροφοριακά, δεν μυρίζει αλλά πικρίζει) ο άντρας μου έπαθε κοκομπλόκο, θυμήθηκε τη γιαγιά του και το γίδινο τυρί που στράγγιζε στο Πήλιο. Εγώ έφαγα τις άκρες κι ο άντρας μου το μέσο κι ήμασταν κι οι δυο ευχαριστημένοι. Η χαρακτηριστική του ατάκα ήταν «αυτό το πιτάκι δεν είναι για φλώρους πρωτευουσιάνους»!

Μετά ήρθαν … ταραμ ταμ ταμ… τα μύδια αχνιστά. Παιδιά… στο λόγο της τιμής μου δεν υπάρχουν ωραιότερα μύδια. Μέχρι πρόπερσι τρέχαμε στη Νέα Λάμψακο - στον Αμερικάνο - για να τρώω μύδια αχνιστά εως ότου έβαλε μουστάρδα στο ζουμάκι και ξενέρωσα. Ξαφνικά, λοιπόν, στο Αιγάλεω, που βλέπει τη θάλασσα με τηλεφακό για το φεγγάρι, μου έφεραν μια πιατάρα με μύδια μαγειρεμένα με λεμονάκι, φρέσκο κρεμμυδάκι, φινόκιο, λαδάκι και σβησμένα με ούζο. Μόνο και μόνο για αυτό το πιάτο πρέπει να σηκώσετε το πίσω σας σύστημα και να επισκεφθείτε το μαγαζί.

Ύστερα ήρθε η καινοτομία, που πρώτη φορά τρώω στη ζωή μου, γαρίδα σουβλάκι. Καθαρισμένη γαρίδα τυλιγμένη με μπέικον και γέμιση τυριού περασμένη σε καλαμάκι. Ασκφουντιανοί…. Ο συνδυασμός είναι εκρηκτικός. Έχω δοκιμάσει πολλές φορές το μπέικον γαρίδα σε συνταγές αλλά αυτό ήταν αλυσιδωτή αντίδραση στο στόμα. Το μπέικον ξεροψημένο, το τυρί λιωμένο τέλεια κι η γαρίδα ψημένη στην εντέλεια δίνοντας την αλμύρα που χρειάζεται. Αν το φάτε θα ξεχάσετε το κοτομπέικον. Είναι πιο ακριβό πιάτο σε σχέση με τα υπόλοιπα αλλά αξίζει και το τελευταίο ευρώ.

Για τέλος κρατώ τις τηγανητές καραβίδες. Ήταν τόσο λουκούμι που έφευγαν αμάσητες και τρώγονταν μαζί με το φλοιό. Μέχρι πρότινος έτρωγα μόνο γόνους με φλοιό, τώρα θα τρώω και καραβίδες. Δεν ξέρω τι παίζει στο μαγαζί αλλά ο υπεύθυνος της κουζίνας πρέπει να είναι τρελό μαστόρι. Το ψήσιμο των πιάτων (τα θαλασσινά θέλουν τρελή τεχνική) ήταν αριστοτεχνικό. Εγώ που λατρεύω τους Ικαριώτες ψαροτεχνίτες τους απέταξα στο όνομα του Θάλασσα.

Θα σας πω και την αμαρτία μου, αυτό το μαγαζί αναβαθμίζει τα Δυτικά Προάστια. Μέχρι πρότινος πήγαινα προς Αιγάλεω – Κορυδαλλό – Νίκαια – Κερατσίνι κ. ο. κ. με μισή καρδιά. Θεωρούσα πως δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να βρω κάτι καλύτερο από όσα μπορεί να μου προσφέρει η Καλλιθεάρα μου. Έσφαλα κι οφείλω να το ομολογήσω.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Οι τιμές, ακόμα και των φρέσκων ψαριών, είναι απόλυτα φυσιολογικές. Ρώτησα κι έμαθα γιατί θέλουν 2 μέρες προπαραγγελία και η απάντηση που πήρα είναι πως τα ψάρια έρχονται από 3 προορισμούς( βάσει ημερήσιας ψαριάς - άρα ό, τι πιο φρέσκο κυκλοφορεί) από Χαλκίδα, Κρήτη, Πρέβεζα. Χίλιες φορές να το προπαραγγείλω παρά να φάω προκάτ.

Κοντολογίς και για να συνοψίσω, πρόκειται για ένα μοντέρνο μαγαζί που αποπνέει μεράκι, θάλασσα, αλμύρα κι ας είναι μεταξύ ιεράς οδού και θηβών. Οι πρώτες του ύλες παίζει να είναι αντάξιες μεγάλων εστιατορίων στα οποία τρως ακουμπώντας το 1/3 του μισθού σου - και λίγα λέω. Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, είμαστε οι μόνοι πελάτες εκείνη την ώρα οπότε ίσως είναι υποκειμενικό. Όλα τα πιάτα είναι έντονα, με ταυτότητα και καθένα έχει μια αψάδα κι ένα συστατικό που σε ξαφνιάζει, λες και το έκαναν επίτηδες για να σε εθίσουν στη νέα γεύση. Η παρατήρησή μου ήταν πως τα περισσότερα δεν είχαν κάτι επιτηδευμένο. Ήταν γεύσεις απλές, προσιτές που μαγειρεύτηκαν επειδή κάποιος αγαπάει τη γαστρονομική χημεία και την τιμά. Εμείς ενθουσιαστήκαμε!

Υ. Γ1: Φύγαμε έχοντας σκάσει από το φαΐ με αυτά που σας παρέθεσα παραπάνω, όσο παράξενο κι αν σας ακούγεται. Οι μερίδες είναι γενναίες.
Υ. Γ2: Το επιδόρπιο ήταν γιαούρτι με μέλι και καρύδια. Ούτε ζέστη ούτε κρύο.
Υ. Γ3: Βάζω 17-25 στο Μ. Ο τιμής αλλά αν πάρεις φρέσκο ψάρι πάει πιο πάνω.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Δεν ξερω αν εγω μπηκα σε λαθος μαγαζι η εχω τοσο πια εκλεπτισμενο γευστικο γουστο, αλλα το μαγαζι αυτο με εξεπληξε δυσαρεστα! Ειναι απο τις λιγες φορες που ενα μαγαζι με τοσο καλες κριτικες, αποτυγχανει παταγωδως.

Χτες εχοντας επιθυμια για θαλασσινα εψαξα για κανενα καλο ταβερνακι η εστιατοριο στην ευρυτερη περιοχη και επεσε το ματι μου στο συγκεκριμενο εστιατοριο, το οποιο ειχε πολυ καλες κριτικες και λεω ας παμε εκει. Πηρα τηλεφωνο και εκανα κρατηση και πηγα με την κοπελα μου.

Το μαγαζι βρισκεται σε κεντρικο σημειο στο Αιγαλεω, 2 τετραγωνα πανω απο το μετρο. Ο χωρος πολυ ωραιος, λιτος, καθαρος με ασπρα τραπεζακια. Το μαγαζι βεβαια αδειο, μονο δυο παρεες και η ωρα ηταν κοντα 9:30, πραγμα που με παραξενεψε καθως ηταν μεγαλη γιορτη και ειχαν βγει πολλοι εξω. Καθισαμε σε ενα τραπεζι για τεσσερα ατομα και μας εφεραν τον καταλογο.

Ο καταλογος ειχε σχετικα λιγα πραγματακια, ολα σε θαλασσινα και ψαρικα. Λεμε να παρουμε μια χορτα. Μας λεει ο σερβιτορος δεν εχω χορτα. Οκ να παρουμε μια παντζαρια? Εεε ουτε παντζαρια εχουμε.. Λεμε μας κοροϊδευει. Του λεμε τοτε μια σαλατα Αλμυρα, που ειχε μεσα και χταποδια, γαριδες και καλαμαρια και ηταν η πιο ακριβη και εντυπωσιακη και μας λεει ουτε αυτη εχω. Εκει να σας πω την αληθεια μου ηρθε να σηκωθω να φυγω. Τι το εχεις ανοιχτο το μαγαζι αν δεν εχεις τον μισο καταλογο, ο οποιος ειναι ηδη πολυ περιορισμενος. Αντε του λεμε φερε χωριατικη. Αμα ηταν να παω εξω σε fish restaurant και να παρω χωριατικη με 6 ευρω, δεν καθομουν καλυτερα και σπιτι μου. Τελος παντων..

Μετα παμε σε κατι πιο πολυ προς φαγητο. Ειχε ο καταλογος ενα ορεκτικο που το ελεγαν City με γαριδες, καλαμαρια και χταποδια. Του λεμε αυτο θελουμε. Μας απανταει παλι Δεν το εχουμε... Εκει δεν αντεξα πλεον και για να μην κουραζομαι του λεω αν εχει καμμια ποικιλια. Εεεε ποικιλιες εχουμε μονο το μεσημερι, τωρα δεν μπορω να σας φτιαξω. Αν ειναι δυνατον, που ακουστηκε να εχει ποικιλια το μεσημερι και οχι το βραδυ και να σου λενε οτι ενω το πιατο υπαρχει εγω δεν μπορω να στο φτιαξω λογω ωρας.

Τελος παντων... Αντε λεμε φερε μια πατατες τηγανητες, μια σκορδαλια, μια πιπεριες γεμιστες, ενα καλαμαρι τηγανητο, μια γαριδες σαγανακι, μια κολοκυθακια τηγανητα και μια μυδια αχνιστα. Στο τελος του λεω εχετε και μπακαλιαρο βλεπω, τηγανητο τον κανετε? Ναι, μου λεει αλλα δεν εχω αυτη την στιγμη.. ΑΑΑ καλααααα!!

Ξεκινανε και ερχονται τα πιατα. Η χωριατικη καλη και με ωραιο γνησιο ελαιολαδο και μια ωραιοτατη τριχα μεσα δωρο απο το καταστημα. Μας φερνουν και ψωμι, το οποιο ηταν απλο ψωμι απο γειτονικο φουρνο και μας χρεωσαν 1 ευρω για 5 φετες, χωρις να μας ρωτησουν αν θελουμε η οχι. Τελος παντων...

Ηρθαν μετα οι πιπεριες οι γεμιστες, οι οποιες τελικα ηταν πικαντικες μικρες πιπεριτσες κοκκινες καυτερες σαν τουρσι γεμιστες με φετα και κανεις δεν μας ειχε ενημερωσει γι'αυτο ουτε ελεγε κατι ο καταλογος. Εμεις ειχαμε φανταστει πιπεριες ψητες, οπως εχουν τα περισσοτερα μαγαζια. Μετα ηρθαν οι πατατες τηγανητες ωραιες και φρεσκες, αλλα σιγα την μαγειρικη δυνοτητα που χρειαζεται για να φτιαξεις πατατες. Μετα ηρθε και το καλαμαρακι, το οποιο ηταν γευστικο και αρκετα μαλακο, οχι ομως και αφρος, καθως εχω φαει και καλαμαρακια που οντως ηταν παρα πολυ μαλακα. Αυτα ηταν απλα μαλακα και με αρκετα καλη γευση.

Η σκορδαλια ηταν καλη οχι πολυ εντονη, τα κολοκυθακια τηγανητα ηταν κι αυτα αρκετα καλα, με ωραιο κουρκουτι απ'εξω. Και μετα ερχονται οι γαριδες σαγανακι, οι οποιες ηταν 6 μεσσαιες γαριδουλες κατεψυγμενες μεσα σε αρκετη σαλτσα με φετα σε ενα μικρο μεταλλικο πιατακι. Οι γαριδες ηταν στο οριο να ειναι αψητες και ειχαν μια ελαφρα μυρωδια, ενω η σαλτσα δεν ειχε μεσα πιπεριες οπως ελεγε ο καταλογος.

Επισης μου εδωσε την εντυπωση οτι η σαλτσα και οι γαριδες μαγειρευτηκαν ξεχωριστα, καθως οι γαριδες δεν ειχαν παρει καμμια γευση. Αυτο το πιατακι κοστισε 11 ευρω, απο την στιγμη που μισο κιλο γαριδες κατεψυγμενες ιδιου μεγεθους απο το σουπερμαρκετ κανει τοσο η και φτηνοτερα.

Η χαριστικη βολη ηρθε με τα μυδια αχνιστα. Γενικα ειμαι πολυ φιλος των μυδιων και εχω φαει σε πολλα μαγαζια. Αυτα ηταν απο τα χειροτερα. Κι εκει που περιμενα κανενα κατσαρολακι με μυδια η εστω μια πιατελα, μου φερνουν ενα πιατακι του καφε με κατι καθαρισμενα, κακομοιριασμενα μυδια. Σας το ορκιζομαι να με παρουν τεσσερις. Το ξερω οτι γελατε αλλα πραγματικα μονο για γελια δεν ειναι. Λεω μπορει να ειναι καλα.. Δοκιμαζω και τι να δω, χωρια οτι πρεπει να ηταν κατεψυγμενα, ειχαν εντονη οσμη και καμια μα καμια γευση απο αχνιστα μυδια. Δεν γευοσουν απολυτως τιποτα παρα μονο την εντονη μυρωδια απο κακης ποιοτητας μυδια.

Το πιατακι αυτο εκανε 9 ευρω και πολυ απλα δεν το αγγιξαμε. Εγω προσπαθησα να φαω 4-5 αλλα ηταν φυσι αδυνατο. Οταν το ειπαμε σε εναν απο τους ιδιοκτητες/μαγειρες μας ειπε οτι τα μυδια ειναι φρεσκοτατα, τα παιρνει ο ιδιος και οτι εμεις φταιμε που δεν τον αφηνουμε να μαγειρεψει οπως θελει αυτος και την επομενη θα τα φτιαξει με μυρωδικα, γιατι λεει εμεις οι νεοι δεν τρωμε σκορδακι και μαϊντανο. Μαλιστα.. Περιττο να πω οτι εμεις απλα τα παραγγειλαμε και δεν δωσαμε καμια ιδιαιτερη παραγγελια για το πως να ειναι το πιατο. Αυτο το πιατο μας σερβιρε το μαγαζι.

Στο τελος κερασαν ολα τα τραπεζια, και τα 3 που ειχαν κοσμο μαζι με εμας, τα περιφημα γνησια μηλιωτικα πιτταρακια. Φαινοντουσταν πραγματικα πολυ νοστιμα. Παει η κοπελα μου να φαει ενα και με το που το κοβει στη μεση μου ερχεται μια δυσαρεστη μυρωδια απο πουρνεμενο τραγο, οσοι ειναι απο επαρχια θα με καταλαβουν. Το τυρι που χρησιμοποιουν ειναι προβειο με παρα πολυ εντονη μυρωδια, με αποτελεσμα μονο πολυ λιγοι να μπορουν να το φανε. Τους παραξενεψε που δεν τα φαγαμε και μας ειπαν οτι τα φτιαχνει μια γιαγια στην Μηλο με τοπικο τυρι και τα στελνει. Μπραβο τους και προς τιμη τους, αλλα πραγματικα δεν τρωγονται. Μ'αυτα και με κεινα πληρωσαμε ενα ωριαοτατο 50αρικο και φυγαμε νηστικοι και πληρως απογοητευμενοι. Α μας κερασαν και γιαουρτι με γλυκο σταφυλλι, αρκετα νοστμο και δροσιστικο.

Οσον αφορα το σερβις τωρα εχουμε και λεμε ο σερβιτορος ηταν οκ, σας τα ειπα και πριν, δεν μας βοηθησε και καθολου και μετα την παραγγελια δεν τον ξαναειδαμε. Τα πιατα μας τα εφερνε μια κυρια, η οποια ηταν και πολυ ευγενικη και εξυπηρετικη. Οσο καθισαμε εκει και τρωγαμε περασανε και τρεις ακομα κυριοι, ο ενας εκ των οποιων ηταν αυτος που και καλα μας την ειπε για τα μυδια.

Οι αλλοι δυο ηταν πιο ευγενικοι και συγκαταβατικοι. Περασανε τουλαχιστον δυο φορες εκαστος. Απο τη μια ειναι καλο, γιατι δειχνουν ενδιαφερον αλλα απο την αλλη μπορει να γινει και λιγο κουραστικο ως και ενοχλητικο να πρεπει να απολογησε καθε 10 λεπτα γιατι δεν εχεις φαει ακομα καποιο απο τα πιατα. Επισης κανενας απο τους υπαλληλους και τους ιδιοκτητες δεν ηταν κατω απο 60 πραγμα που ειναι αρκετα αρνητικο και δικαιολογει απολυτα την λαθεμενη αποψη του κυριου οτι οι νεοι δεν τρωνε σκορδο και αρωματικα.

Γενικα προκειται για πολυ δευτερο μαγαζι, απο αυτα που δυστυχως κακοχαρακτηριζουν το κλαδο των εστιατοριων, οπου δεν υπαρχει καμια σχεση αναμεσα στην τιμη του προϊοντος, την ποιοτητα και την ποσοτητα. Σε καμια περιπτωση οι ποσοτητες δεν ειναι αρκετες ποσο μαλλον χορταστικες, ενω η ποιοτητα στα περισσοτερα πιατα ηταν κατω του μετριου. Εγω προσωπικα δεν θα ξαναπηγαινα, ενω και σε σας δεν το προτεινω ουτε καν για δοκιμη.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα ηταν το απο πισω απο εμας τραπεζι που καθονταν 3 κυριες και πηραν γαριδομακαροναδα, την οποια και αφησαν ολοκληρη, ενω πραγματικα φαινοταν πολυ ανοστη, διχως ιχνος σαλτσας και αρωματικων! Ηταν σαν να εβαλαν σε ενα βαθυ πιατο απλα ενα πακετο μακαρονια βρασμενο μονο του και απο πανω εβαλαν λιγο τυρι τριμμενο με μια κουταλια σαλτσα. Η εμπειρια μου πιστευω τα λεει ολα σχετικα με αυτο το μαγαζακι..

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Βρέθηκα στο Θάλασσα καλεσμένος απο ένα φίλο που μένει στην περιοχή. Για μας η περιοχή είναι αχαρτογράφητη, αλλά δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου να το βρούμε.

Βραδάκι καθημερινής οπότε και η κίνηση στους δρόμους ήταν χαλαρή, και στο μαγαζί λίγες παρέες κάτι που μου αρέσει ιδιαίτερα. Εκείνο που με τρελαίνει είναι τα σαββατοκύριακα που αναγκαστικά όλα γίνονται με εκπτώσεις, και στην εξυπηρέτηση και στις γεύσεις πολλές φορές, και η κίνηση στους δρόμους είναι εκνευριστική και πρέπει να κάνεις απο πριν κράτηση για να είναι σίγουρο πως θα βρεις τραπέζι.

Ο χώρος μοντέρνος με το λευκό και το γκρι να κυριαρχεί, καθαρός και με τα τραπέζια άνετα μεταξύ τους. Ενα μπαρ πάσο, που άφηνε κάποια ορατότητα και στην κουζίνα, και ένας χάρτης των κυκλάδων στον τοίχο για να παραπέμπει και να προϊδεάζει ότι εδώ τρώμε θαλασσινά άν και βρισκόμαστε στο Αιγάλεω και όχι κοντά ή δίπλα σε θάλασσα.

Κάποιο στήσιμο δεξιά με μικρόφωνα, μάλλον έχει ζωντανή μουσική τα σαββατοκύριακα, όχι όμως καθημερινή που βρεθήκαμε εμείς.

Είμασταν μεγάλη παρέα 8 ατόμων οπότε πήραμε αρκετά φαγητά, θα γράψω όμως για όσα δoκίμασα εγώ.
Χωριάτικη σαλάτα καλή σε ποσότητα με πολύ καλό ελαιόλαδο και νόστιμες κόκκινες ώριμες τομάτες
Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα με νόστιμη σος με μέλι και μπαλσάμικο.
Μύδια αχνιστά. Δυο μύδια πρόλαβα να πάρω και ήταν φρεσκότατα.
Καλαμάρια τηγανιτά νόστιμα τραγανά χωρίς λαδίλα.
Γαρίδες σουβλάκι. Ενα πρωτότυπο πιάτο με αποφλιωμένες γαρίδες περασμένες σε καλαμάκι και τυλιγμένες με μπέϊκον και γέμιση τυριού πολύ νόστιμες.
Χταπόδι ψητό οκ.
Και το καλύτερο απο όλα οι τηγανιτές κουτσομούρες φρεσκότατες αλευρωμένες όσο χρειάζεται για να γίνουν τραγανές με εμφάνιση λες και τις έκανες στο σπίτι στο τηγάνι.

Πολύ καλές γεύσεις γενικά δεν το περίμενα.
Το τσιπουράκι που ήπια πολύ καλό, αλλά άκουσα καλά λόγια και απο τους υπόλοιπους για το λευκό κρασί.

Πληρώσαμε 19 ε το άτομο περίπου τιμή που θεωρώ καλή για την ποιότητα που φάγαμε. Τώρα αν ήταν και λίγο πιο φθηνά σίγουρα θα ήταν καλύτερα.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Τρίτη βράδυ ο καιρός πολύ κρύος κάπου κάπου έριχνε και καμία νυφάδα χιονιού
μα εμείς έχουμε διάθεση για έξοδο. Οι καιρικές συνθήκες ευνοούν κρεατοφαγία κουτούκι και κρασάκι αλλά, μετά από τσικνοπέμπτη και απόκριες τα έχουμε βαρεθεί
και λέμε να το ρίξουμε στα θαλασσινά

Βρήκαμε αρκετές επιλογές στο ask4food, και μέρη που είχαμε ξαναπάει αλλά θέλαμε να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο. Το συγκεκριμένο είχε καλές κριτικές μας άρεσαν και οι φωτογραφίες που είδαμε στο fb και ξεκινήσαμε για Αιγάλεω.

Συμβουλευθήκαμε το χάρτη γιατί μας φάνηκε ότι θα δυσκολευόμασταν αλλά τελικά ήταν πολύ εύκολο. Κατεβήκαμε τον κηφισό πήραμε την ιερά οδό στην θηβών στρίψαμε δεξιά στο πρώτο στενό(Σμύρνης) πάλι δεξιά στα πενήντα μέτρα βρήκαμε να παρκάρουμε. Δεύτερος πεζόδρομος απο τη θηβών η Μοσχονησίων στο 13 και φθάσαμε. Πολύ κοντά στην αγορά του Αιγάλεω, 3 τετράγωνα απο το μετρό αλλά και απόμερα.

Τζαμαρία οπότε βλέπεις το χώρο απο το δρόμο και αν δεν σου κάνει παίρνεις δρόμο. Μπήκαμε μέσα μας υποδέχθηκε μια κοπέλα με χαμόγελο και μας έδωσε ένα άνετο τραπέζι 4 ατόμων ενω ήμαστε 2. Αλλες 5 παρέες υπήρχαν ήδη κάποιες έτρωγαν και κάποιες περίμεναν μάλλον μόλις είχαν παραγγείλει.

Μοντέρνος απλός λιτός αλλά καθαρός και προσεγμένος χώρος. Λευκό και γκρί στους τοίχους, καρέκλες ξύλινες ΄με ψάθα και αυτές λευκές όπως και τα τραπέζια. Ενα πάσο -μπάρ αριστερά και πίσω η κουζίνα. Μικρή η χωρητικότητα γύρω στα 60 το πολύ 70 άτομα. Δυο σκαμπώ με δυο μικρόφωνα στη δεξιά μεριά άρα ζωντανή μουσική κάποιες μέρες. Ρωτήσαμε τη σερβιτόρα και μας είπε πως έχει κάθε παρασκευή και σάββατο βράδυ και κυριακές μεσημέρι και αυτή τη βδομάδα και δευτέρα μεσημέρι καθότι καθαρά, και τα θαλασσινά έχουν την τιμητική τους.

Ηρθε μια κανάτα με νεράκι βρύσης και πολύ ωραίο ψωμάκι με τραγανή πετσούλα και σουσάμι και παρόλο που με τα θαλασσινά δεν τρώμε ψωμί το χτυπήσαμε αλύπητα. Γενικά το σέρβις καλό και τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα.

Ο κατάλογος περιορισμένος θα έλαγα με κάποιες σαλάτες σε χαμηλές τιμές, ζεστά και κρύα ορεκτικά γύρω απο τα θαλασσινά πάντα, λίγο πιο τσιμπημένα, και φρέσκα ψάρια στα 50 και 60 ε το κιλό. Βέβαια για τα πρώτα ψάρια κυρίως τις καθημερινές χρειάζεται να τα παραγγείλεις απο την προηγούμενη όπως μας ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης σε μια κουβέντα που είχαμε μαζί του κάποια στιγμή που ζητήσαμε μερικές πληροφορίες για το κρασί, για να είναι σίγουρα φρεσκότατα.

Πήραμε μια σαλάτα ρόκα καλή ποσότητα φρεσκότατη η ρόκα, καρύδια, παρμεζάνα, και σως μπαλσάμικο με μέλι. Εξαιρετική και στα 5,90 ε
Μία παντζάρια με σκορδάκι κομμένο ψιλές φετούλες και ξύδι, δε χρειάστηκε να κάνουμε καμία παρέμβαση, και με το σκορδάκι δε χρειαστήκαμε σκορδαλιά όπως συνηθίζουμε τις περισσότερες φορές. Πολύ καλά 3,90 ε
Κυδώνια φρεσκότατα το απέδειξε η κινητικότητά τους όταν τους ρίξαμε λεμόνι
11,90 ε

Χταπόδι στα κάρβουνα όπως παραδοσιακά το έκαναν στα νησιά χωρίς να το βράζουν απλά το στέγνωναν στον ήλιο. ( υπήρχαν κρεμασμένα εξω απο το μαγαζί μερικά πλοκάμια ) 10,90 Ε
Και γαρίδες σουβλάκι τυλιγμένες με μπέϊκον στη σχάρα, πολύ καλή εκδοχή
11,90 ε

Ηπιαμε λευκό κρασί εκεί χρειάστηκε η παρέμβαση του ιδιοκτήτη να μας ενημερώσει για την ποικιλία και προέλευσή του, αν και είμαστε σχεδόν σίγουροι.
Μοσχάτο Αμβούργου απο Τύρναβο. Είναι η σημαντικότερη ποικιλία σταφυλιών της Θεσσαλίας που δημιουργήθηκε με διασταύρωση της ιταλικής ποικιλίας Black Hamburg και της αιγυπτιακής Μοσχάτο Αλεξανδρείας που συναντάμε στη Λήμνο. Εξαιρετική γεύση και άρωμα. Προφανώς δεν είναι 100% μοσχάτο αλλά με κάποια πρόσμιξη και άλλης ποικιλίας και μάλλον ροδίτη. Κόλησα τόσο με το κρασί που θα μπορούσα να ξεχάσω να γράψω για τα φαγητά....

Ο λογαριασμός στα 52,20. Με τα θαλασσινά ξέρετε αν παρασυρθείς και γεμίσεις το τραπέζι εύκολα ξεφεύγει ο λογαριασμός γιαυτό παραγγέλνουμε όσα πρόκειται να φάμε, και τίποτα περισσότερο.
Καλή εμπειρία θα το ξανατιμήσουμε.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι, έχοντας ένα δίωρο ελεύθερο και έπειτα από τις κριτικές που διαβάσαμε στο ask4food, ξεκινήσαμε τρία άτομα για το Θάλασσα Αιγάλεω city, όπου είχαμε κλείσει τραπέζι για τις 2:00.

Χώρος απλός, καθαρός, ωραία και λιτά διακοσμημένος, και η παραγγελία μας: μια σαλάτα ρόκα – παρμεζάνα, πιττάκια Μήλου, τυρί σαγανάκι, γαρίδα σουβλάκι, σαρδέλες ψητές και χταπόδι στη σχάρα, κρασί λευκό χύμα και ένα αναψυκτικό.

Στις 2:15 ήρθε η σαλάτα η οποία ήταν ικανοποιητική. Αναμασώντας τη σαλάτα μας για τα επόμενα δεκαπέντε λεπτά, φάνηκαν στον ορίζοντα τα πιττάκια Μήλου (πολύ γευστικά) και οσονούπω και το τυρί σαγανάκι. Τα πιτάκια βέβαια, θα πρότεινα να μετονομαστούν σε πιτάκια Χίου μια που ήταν δύο στον αριθμό και μικρά οπότε τετραγωνίσαμε ελαφρώς τον κύκλο για να φάμε τρεις άνθρωποι δύο πιτάκια. Το σαγανάκι ξέχασα να πω ότι ήταν αξιοπρεπές και το κρασί, παρότι χύμα, δροσερό και γλυκόπιοτο.

Τηρώντας τα γαλλικά πρότυπα μας άφησαν για τα επόμενα πενήντα λεπτά να χωνέψουμε, οπότε στις τρεις και είκοσι φάνηκε το σουβλάκι γαρίδες προκαλώντας για μία ακόμη φορά τη μαθηματική μας παιδεία (πέντε γαρίδες δια του τρία ) που όμως εξελίχθηκε ποιητικά.
Πέντε γαρίδες κάθονταν επάνω στο καλάμι - κρύωσαν και τυλίχτηκαν τυράκι με σαλάμι (μπέϊκον ήταν αλλά …ποιητική αδεία).
Παρόλο που διάβασα καλές κριτικές για το συγκεκριμένο πιάτο, θα το χαρακτήριζα μετριότατο όπου την τυλιγμένη με το μπέϊκον γαρίδα, θα μπορούσες να την εκλάβεις και για …κοτόπουλο. Εντάξει υπερβάλλω, το μπούτι της γαρίδας είναι πιο μικρό απ’ του κοτόπουλου.

Είκοσι λεπτά αργότερα (τέσσερις παρά είκοσι πια) να σου και οι σαρδελίτσες, όπου εκτός του ότι πέρναγαν το θαυμάσιο μήνυμα ότι η Μακεδονία είναι ελληνική αφού ήταν τοποθετημένες σα τον ήλιο της Βεργίνας (με τις μισές ακτίνες! ) μας ξεκούρασαν ιδιαίτερα καθόσον ήταν πολύ καλά ψημένες και αρκετά νόστιμες.

Ξέχασα να αναφερθώ και στην ορχήστρα του μαγαζιού, η οποία ενώ το ρεπερτόριό της ήταν καλόγουστο, η μικροφωνική εγκατάσταση και τα ηχεία σου απαγόρευαν να συζητήσεις χωρίς να φωνάζεις.

Δυστυχώς την ώρα εκείνη εξαντλήθηκε η υπομονή μας και πριν φτάσουμε στο αγωνιώδες μαθηματικό θεώρημα του πως τεμαχίζεται ένα πλοκάμι οκτάπους, ζητήσαμε το λογαριασμό. Παρά τις διαβεβαιώσεις τους ότι το χταπόδι είχε κατέβει στον Πειραιά κι ερχόταν με τον ηλεκτρικό, πληρώσαμε 44 περίπου ευρουλάκια και πήγαμε να πνίξουμε τον πόνο μας στα σιροπιαστά ενός κοντινού ζαχαροπλαστείου καλμάροντας έτσι τα τεντωμένα από τις καθυστερήσεις νεύρα μας.

Θα πρέπει να καταλάβουν οι υπεύθυνοι του καταστήματος, ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τον απεριόριστο χρόνο να διαθέσουν για φαί αλλά ακόμα και να τον έχουν, θα προτιμούσαν να τον διαθέσουν τρώγοντας και απολαμβάνοντας το κρασάκι τους και όχι απολαμβάνοντας το κρασάκι τους περιμένοντας πότε επιτέλους θα φάνε.

Ευτυχώς, δεν θα μπορέσουμε να διαπιστώσουμε αν τα παραπάνω είναι ο κανόνας για το συγκεκριμένο μαγαζί ή απλώς μια κακή συγκυρία, γιατί εννοείται ότι δεν θα κάνουμε τον κόπο να επαναλάβουμε την επίσκεψη.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Τα λογια ειναι περιττά και για να μη λέτε οτι τα παραλέω μια δοκιμή θα σας πείσει! Ειχα πολλα χρονια να περάσω τοςο όμορφα, απο που να αρχίσω, απο το περιβάλλον, τον γλυκό σερβιτόρο, τις ωραιες φωνές τη μουσική ( γιατι δε σας είπα την Κυριακή το μεσημέρι ειχε μουσική και μάλιστα πολύ καλή).

Τωρα στα φαγητά, ημασταν πολύ μεγάλη παρεα και πήραμε σαλάτα αλμύρα με χταπόδι, γαρίδα, καλαμάρι και ηταν απλά εξαιρετική!

Κυδώνια και μύδια ποιο φρέσκα δεν εχω ξανά φάει και πολύ νόστιμα! Πήραμε σαρδέλα ψητή και κουτσομούρες, μελιτζανοςαλατα, κρασί και τσικουδιά!

Σίγουρα ξεχνάω κάποια πιατα γιατι μετα απο τοςο που είπιαμε, τραγουδήσαμε, χορέψαμε και περάσαμε τέλεια δεν τα θυμάμαι όλα, θα τα ξαναπούμε ομως γιατι κλείσαμε για παραμονή Χριστουγεννων γιατι δε φαντάζομαι να περάσουμε αλλου καλύτερα και να πληρώσουμε τοςο φθηνά!

30€ το ζευγάρι

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Οταν εισαι καλοφαγάς και Σαρεσει το καλό φαγητο δρν χρειάζεται να λες πολλα..
Αρκεί να προτείνεις στους ανθρώπους που εξίσου τους αρέσει να τρώνε και να περνάνε καλα...

Απίστευτο θαλασσινό φαγητο απίστευτος χώρος κέφι και διάθεση και ενας ιδιοκτήτης που σε κανει να νιώθεις πως είσαι φίλος του απο χρονια... Τόση ζεστασιά ειχα καιρο να νιώσω σε μαγαζί,, προτάσεις φαγητού πολλες,, απο τυρόπιτακια μήλου μέχρι την σαλάτα αλμυρά ψητό χταπόδι και γαριδομακαροναδα και φυσικά στο τελος ζητήστε λικέρ Ροδιου...

Μην χάσατε να το επισκεφτείτε....
Όσο για την κριτική που διάβασα πριν.. Ευτυχώς που δεν την έλαβα υπόψιν.... Θα έχανα τοςο ωραιο φαγητο... Γεια μας φίλοι... Κρασακι κα καλό φαί... Μονο

Χρήσιμη;