ΜΕΛΙΣΣΕΣ

Μεζεδοπωλεία

Ν. Τρυπιά 39-41, Ν. Φιλαδέλφεια [Χάρτης]
  210 2520566

Ανοιχτό καθημερινά από τις 19:00

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μεζεδοπωλείο - Ρακάδικο

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Κριτική για τις Μέλισσες. Peace of cake. Ευκολάκι. Γιατί; Γιατί το συγκεκριμένο μαγαζί έχει αρχή, μέση και τέλος. Θα διερωτηθείς. Γιατί τα άλλα δεν έχουν; Έχουν απλά εδώ τα πράγματα είναι συγκεκριμένα και ξεκάθαρα.

Θα ξεκινήσω φίλε χρήστη έμπιστε ή μη, να σου αναλύσω τα δεδομένα και από εκεί και πέρα, it’s up to you. Και θα σου κάνω ανάλυση απλή και απέριττη να την καταλάβεις και όχι φιλοσοφικών αναζητήσεων τύπου Dorfy. Επίσης δεν θα σου αναλύσω τους ιδιοκτήτες, ποιος είναι μάγειρας, που αλλού έχει δουλέψει, ούτε και το ιστορικό ανοίγματος του μαγαζιού διότι απλά αυτά μπορείς να τα βρεις σε sites ή περιοδικά τύπου Αθηνόδραμα, eisodos, γαστροδρόμος, η κουζίνα της φιλεναδας κλπ κλπ.

Θα σου πω όμως εν τάχει, ότι πηγαίνοντας, ένοιωσα τις μέλισσες που ήρθαν όπως έγραψε πρώτα ο Ξανθούλης και μετά η tetti. Και ένοιωσα τις μέλισσες διότι ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός, τα τραπέζια δίπλα το ένα με το άλλο – με το ζόρι και με προσοχή περνούσε η σερβιτόρος – οπότε το βουητό ήταν συνεχόμενο. Έμαθα ποιό είναι το vfm ξενοδοχείο για γιορτές στη Θεσσαλία, τι έφταιξε και δεν έγινε το ντέρμπι, γιατί χωρίζει το διπλανό ζευγάρι και πολλά άλλα χωρίς να το προσπαθήσω. Σαν νάμουν μέσα σε μελίσσι.

Η πέργκολα που περιγράφει αναλυτικά ο vagelis έχει θέματα. Υπήρχαν 2 φινιστρίνια ανοιχτά αλλά δεν καθάριζε τον χώρο από τον καπνό των θεριακλήδων.
Εδώ βίωσα ανάλογο συναίσθημα όπως πριν από χρόνια στο Κύτταρο σε live του Πανούση που είπε την εξής ατάκα: ‘’Επειδή μας έχει χαλάσει το μηχάνημα για το εφέ του καπνού, αρχίστε όλοι καπνιστές και μη, να καπνίζετε και στείλτε τον καπνό σε μένα να κάνουμε ατμόσφαιρα!!!! ’’ Πίκρα.

Το μόνο που σώζει το μαγαζί είναι η πολύ όμορφη χαλικωτή αυλή – για το Καλοκαίρι βέβαια- με το ξύλινο παιδικό σπιτάκι, τα δέντρα, τα λουλούδια, το πηγάδι, τον ξύλινο φράκτη και τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα pick - nick style. Χάρμα οφθαλμού.

Ο σερβιτόρος και η σερβιτόρα πετούσαν σπίθες. Συνεχόμενο πήγαινε - έλα, πολλά χιλιόμετρα, χαμογελαστοί, επεξηγηματικοί, καταλάβαιναν το κάθε σου νεύμα, αψεγάδιαστοι, χωρίς κανένα λάθος. Επαγγελματική δουλειά, εύγε τους.
Στα του φαγητού, δεν θα σου κάνω ανάλυση τι περιέχει ο κατάλογος και σε τι τιμές, αυτό το βρίσκεις στο fb. Θα σου πω μόνο τι φάγαμε και θα καταλάβεις που κινείται το μαγαζί, διότι φάγαμε πολλά.
Εδώ θα στα χωρίσω σε 2 κατηγορίες: Σε αυτά που έρχονται σε πήλινο και στα άλλα.

Ναυαρχίδα στα πήλινα το μπουγιουρντί. Το έχει ο κατάλογος με σηματάκι 2 πιπεριές (φουλ καυτερό). Μας ενημέρωσε και η σερβιτόρα ότι καίει τα μάλα. Το ζήτησε ο γιός, τι να κάνω;;;; Ψητά λαχανικά με φέτα, ντομάτα και καυτερή πιπεριά. Μα πολύ καυτερή. Αντρικό στο φουλ αλλά για την ηλικία του γιού μου άντε βαριά μέχρι τα 35. Ωραία η γεύση αν και είχε λίγο παραπάνω λάδι που με τα ζουμιά της τομάτας το κάναν αρκετά λιπαρό για ψωμομαχίες, αλλά τι το θες!!!! Δακρύσαμε λες και ήμασταν σε μνημόσυνο. Ο γιός βέβαια και η παρέα του, του έδωσαν και κατάλαβε.

Χοιρινό με μαυροδάφνη και χοιρινό με πιπεριές. Πλούσια ποσότητα από κομμάτια χοιρινό σε 2 παραλλαγές με την παραλλαγή με μαυροδάφνη να έχει αφήσει αυτή με τις πιπεριές ένα στάδιο πίσω. Τα ψιλοκομμένα κρεμμυδάκια στο πήλινο σου δίναν την αίσθηση ότι έτρωγες κάτι σαν στιφάδο. Σάλτσα για πολλές βούτες.
2 εκδόσεις από μοσχάρι με λαχανικά και sauce bbq και μανιτάρια με κρέμα γάλακτος και πάλι εδώ πολύ καλό το μοσχάρι αλλά μέχρι εκεί.
Τέλος ξεχώριζε το κοτόπουλο με χαλούμι και πιτούλες. Ωραία εκτέλεση, ωραίο δέσιμο στη σάλτσα, ωραίος ο συνδυασμός με το χαλούμι.

Πάμε τώρα στα άλλα πιάτα.
Ιδιαίτερη μνεία στην συνοδευτική σάλτσα με τα διαφόρων ειδών ψωμάκια και κριτσίνια που ήρθαν στην αρχή μαζί με το κερασμένο σφηνάκι ρακί. Κάτι ανάμεσα σε πατατοσαλάτα και coleslaw. Ζητήσαμε και έχτρα. Άριστα στέκεται σαν κανονική σαλτσούλα δίπλα στις υπέροχες τυροκαυτερή (αντρική αλλά στα όρια) και μελιτζανοσαλάτα με έντονη γεύση, σκορδάτη και καρυδάτη. Δεν έμεινε τίποτα.

Ψηλές φέτες απάκι (αχ αχ) λεμονάτο, πασπαλισμένο με μπούκοβο, μεζές για πολύ ρακί. Το τιμήσαμε δις όπως και τα εκπληκτικά πλευρώτους.
Καλά θέλουν τέχνη τα πλευρώτους;;

Μετά την επίσκεψη στις Μέλισσες θέλουν και τα παιδιά την κατέχουν. Λεπτά κομμένα, σωστό ψήσιμο και λίγη πρασινάδα από πάνω. Και το ρακί αλλά και το οινόμελο έρεαν άφθονα.
Σαλάτες, ντάκος με ξυνομυζήθρα, ψιλοκομμένη ντομάτα και λαδάκι, σωστά νοτισμένα τα παξιμάδια πολύ καλή και πρασινάδα με ταλαγάνι, καρύδια και sauce βαλσάμικο νοστιμότατη, δροσερή, σωστά ψημένο το ταλαγάνι έδινε συνολικά ωραία γεύση.

Ταμπουλέ η έκπληξη της ημέρας, 4 σφαιρίδια δροσερά, χορταστικά, νόστιμα με πολλά μυρωδικά, έκαναν γευστική εντύπωση ακόμα και σε αυτούς που δεν είχαν δοκιμάσει. Εννοείται εις διπλούν μην μαλώσουμε κιόλας.
Πατάτες στη σέσουλα επί 2, τραγανές, χοντροκομμένες, φλουδάτες ενδιαφέρουσες.

Τέλος λουκάνικα Δράμας τα κλασικά λεπτά λουκάνικα 5 τον αριθμό, μόνο για τους λάτρεις αυτής της κατηγορίας και γιαουρτλού επί 2 ωραία ψημένα τα κεμπαπάκια, και ωραία παρουσίαση του πιάτου με χωριστά πίτες, κεμπάπ και γιαούρτι με την κόκκινη σάλτσα.

Ήπιαμε πολύ καλό ρακί Ιεράπετρας και πολύ καλό οινόμελο σε αρκετή ποσότητα. Γλυκά δεν δοκιμάσαμε και δεν είδα αν έχει, διότι είχα κατά νου την επίσκεψη στο ‘’Σιντριβάνι’’ απέναντι από τον ‘’Κανάκη’’ για extra super ice cream και λιγωτικά γλυκά. Hot spot της Φιλαδέλφειας. Οι ‘’μέλισσες’’ βέβαια μας κέρασαν πολύ καλό ραβανί αλλά….

Για όλα τα παραπάνω δώσαμε 13 ευρώ έκαστος μαζί με το tip (10 άτομα), φεύγοντας ευχαριστημένοι από την βρώση και την πόση και όπως είπα στην αρχή με διαρκές βουητό στα κεφάλια μας.

Γέρασα και έγινα περίεργος; Όχι φυσικά, απλά μάλλον θα πρέπει τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί, να βελτιώσουν τον χώρο είτε μειώνοντας τα τραπέζια είτε ενώνοντας τις δυνάμεις τους με το διπλανό ‘’by raki’’ - extreme άποψη βέβαια - που χωροταξικά είναι και αυτό μικρό. Και αν έχουν θέμα στο πώς θα το πούνε, ας το πούνε ‘’bee raki’’, να μείνουν ευχαριστημένοι και οι 2.

Θα ξαναπάω στις ‘’Μέλισσες’’ αλλά μόνο όταν ευνοεί ο καιρός για να καθίσω στον εξωτερικό χώρο να πιώ ρακιές και να φάω υπέροχα μεζεδάκια. Διότι φίλε χρήστη είπαμε το μαγαζί έχει ευδιάκριτα αρχή, μέση και τέλος και σε σέβεται.

Αυγ

Τρίτη μεσημέρι με καύσωνα και η επιλογή του συγκεκριμένου μεζεδοπωλείου έγινε κατά τύχη. Η πρώτη μας επιλογή δεν ευδοκίμησε λόγω του ότι ήταν κλειστό για καλοκαιρινές διακοπές.

Βρεθήκαμε λοιπόν στις Μέλισσες. Καθήσαμε στον εσωτερικό χώρο, γιατί ο πολύ ωραίος κήπος που βρίσκεται δίπλα ήταν κλειστός για το μεσημέρι λόγω ζέστης.
Μέσα δροσιά, ο χώρος μικρός, καθαρός και ευχάριστος. Η διακόσμηση απλή, το μεγαλύτερο μέρος κλεισμένο με τζαμαρία, ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, όλα σε ανοιχτά χρώματα. Λόγω της ώρας υπήρχαν μόνο δύο παρέες και ετσι ήταν πολύ ήσυχα.

Η σερβιτόρα πολύ ευγενική, μας εξυπηρέτησε αμέσως με παγωμένο νερό, καλαθάκι με φρέσκα ψωμάκια συνοδευόμενο από λίγη σαλάτα κόσλοου και κέρασμα σφηνάκι τσίπουρου.

Μελετώντας τον κατάλογο καταλαβαίνεις ότι ανήκει απόλυτα στην κατηγορία του μεζεδοπωλείου. Πολλές επιλογές σε τσίπουρα, ρακή, ρακόμελα ούζο και μπύρες. Υπαρχει επίσης και χύμα κρασί. Για αρχή, ο κατάλογος, έχει πολύ ενδιαφέρουσες σαλάτες με δυνατότητα πολλών επιλογών και συνεχίζει με μεγάλη ποικιλία σε μεζέδες (τυροκαυτερή, ντολμαδάκια, τυράκια, φαβα κλπ) δίνοντας έμφαση στις τηγανιές που υπάρχουν σε όλα τα είδη κρεάτων (κοτόπουλο, χοιρινό και μοσχάρι).
Στη σχάρα πέντε επιλογές, πανσετάκια, μπριζολάκια, μπιφτέκια γαλοπούλας, λουκάνικο και κεμπάπ.

Παραγγείλαμε χωριάτικη σαλάτα, φάβα, τηγανιτές πατάτες, πανσετάκια μαρινάτα, μπριζολάκια πιπεράτα και κεμπαπάκια γιαουρτλού. Αποφύγαμε τις τηγανιές γιατί η σάλτσα θέλει πιο πολύ ψωμί!
Η σαλάτα ήταν πολύ νόστιμη με φρέσκα υλικά και λάδι πολυ καλό στη γεύση, η φάβα πολύ καλή, οι πατάτες, αν και προκατασκευασμένες, ήταν σωστά τηγανισμένες, τραγανές και στραγγισμένες από το λάδι.

Τα μικρά κεμπάπ (τρία κομμάτια σερβιρισμένα με μικρά κομματάκια αλάδωτης πίτας και λίγο γιαούρτι) ήταν πολύ νόστιμα και καθόλου βαριά ή λιπαρά.
Οι πανσέτες, πολύ καλά ψημένες, ήταν ένα πιάτο συνηθισμενο χωρίς το μαρινάρισμα που αναφερόταν στον κατάλογο να τους προσδίδει κάτι διαφορετικό στη γεύση. Και τέλος, τα πιπεράτα μπριζολάκια ήταν ένα πολύ κακό πιάτο. Μικρά χοιρινά μπριζολάκια, χωρίς κόκαλο, με μία πιπεράτη σάλτσα κρασιού με χοντρό πιπέρι, που όμως χαλούσε ως σύνολο λόγω της κακής ποιότητας του χοιρινού κρέατος. Πιστεύω ότι δεν ήταν σωστά ψημένα και είχαν μια μυρωδιά πιο βαριά στη γεύση. Σε συνδυασμό με τη σάλτσα μπορούσες να το φας, αλλά ομολογώ ότι κανείς από εμάς δεν τελείωσε το κομμάτι του.

Την παραγγελία μας συνοδεύσαμε με πολύ παγωμένη μπύρα σε ποτήρι. Στο τέλος η ευγενέστατη σερβιτόρα μας πρόσφερε ως κέρασμα γλυκό, το αγαπημένο μωσαικό.

Σαν συμπέρασμα, οι Μέλισσες είναι ένα κλασσικό μεζεδοπωλείο και οι μερίδες που σερβίρονται, σαν ποσότητα κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση. Τα πιάτα είναι ιδανικά για να τσιμπάς πίνοντας την ποικιλία αποσταγμάτων που προσφέρει.
Μια πολύ καλή επιλογή για όποιον αγαπάει ποικιλία μεζέδων και καλό τσίπουρο.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Να μια ωραία ιδέα για ένα ενδιαφέρον crash test. ΒΥΡΑΚΙ vs ΜΕΛΙΣΣΕΣ, δύο γειτονόπουλα. Το πρώτο είναι εδώ και καιρό στην short list μου, ενώ το δεύτερο για να είμαι ειλικρινής μαζί σας, μάλλον όχι. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Η παρέα μας είχε επιστρέψει από τις διακοπές της, πάνω κάτω την ίδια περίοδο, περί τα τέλη Αυγούστου. Θέλαμε λοιπόν μια casual συνάντηση, μακριά από τα συνηθισμένα μέρη, για να μοιραστούμε τις εντυπώσεις των διακοπών, να περάσουμε μια χαλαρή βραδιά και να τσιμπολογήσουμε. Πήρα την πρωτοβουλία των κινήσεων ως προς το location και τους πρότεινα να κινηθούμε στην περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, μια περιοχή για την οποία έχω (γευσιγνωστική) άποψη μόνο για το PASTA BAR, το οποίο όμως δεν κολλούσε με το concept της βραδιάς που σχεδιάζαμε. Στο background, με επικαιροποιημένη την short list μου, το BYΡΑΚΙ φάνταζε ως μονόδρομος. Λογαριάζαμε όμως χωρίς τον ξενοδόχο, καθόσον αυτό ακόμη βρισκόταν σε ‘’διακοπές’’ και άνοιγε αρχές Σεπτεμβρίου.

Και ύστερα…ήρθαν οι ΜΕΛΙΣΣΕΣ όπως λέει και η αγαπητή φίλη tetti στην κριτική της, η οποία μαζί με τις κριτικές από τους επίσης αγαπητούς φίλους Telis Tipitelis, PONTIKI και VAGELIS, μας έδωσαν την ώθηση να το επισκεφθούμε.

Σάββατο 29 Αυγούστου 2015, ώρα 22:00, άτομα 5, με κράτηση που προηγήθηκε μια μέρα πριν και μάλλον ήταν απαραίτητη, για τους λόγους που θα διαβάσετε παρακάτω.

Η περιοχή είναι λίγο ή πολύ άγνωστη στο σύνολο της παρέας. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι σφύζει από ζωή, ειδικά η πιάτσα της Τρυπιά διαθέτει κάθε λογής επιχείρηση, από αυτές που είναι δημοφιλείς κατά βάση σε νέους ανθρώπους. Το παρκάρισμα μάλλον θα σας προβληματίσει, αν και εγώ στάθηκα τυχερός και πάρκαρα στα 100 μέτρα από το μαγαζί.

Ο χώρος είναι ο εσωτερικός και ο εξωτερικός. Ο εσωτερικός, τον οποίο είδα πηγαίνοντας προς στην τουαλέτα, δεν μπορώ να πω ότι με κέρδισε. Μικρός σε μέγεθος, με πολύ φτωχή και άνευρη διακοσμητική άποψη, βασίζεται κυρίως στην γνωστή ‘’περίκλειστη επέκταση πεζοδρομιακού στυλ’’, την οποία δεν πολυσυμπαθώ. Τον φαντάζομαι τον χειμώνα, πίτα στον κόσμο (ίσως και στο τσιγάρο όπως γράφουν άλλοι χρήστες), να μην σου δίνει ιδιαίτερα κίνητρα να καθίσεις με την παρέα σου, να χαλαρώσεις, να απολαύσεις το κρασάκι σου και γενικά την έξοδό σου.

Ο εξωτερικός χώρος είναι στην ουσία ένα παρακείμενο μεγάλο οικόπεδο, το οποίο βρίσκεται στα 20 μέτρα και προφανώς νοικιάζει η επιχείρηση. Είναι στρωμένος με χαλίκι, το οποίο βρήκα συμπαθητικό, ανισομερώς φωτισμένος αναλόγως της θέσης του τραπεζιού και δείχνει ανεκμετάλλευτος. Πιθανόν βρίσκεται σε φάση σταδιακής ανάπτυξης. Διέκρινα μια κατασκευή τύπου mini παιδικής χαράς για τα παιδιά και κάποια δενδρύλλια μάλλον πρόσφατα φυτεμένα. Σίγουρα όμως λόγω μεγάλου μεγέθους προσφέρει άπλα για πάρα πολλά τραπέζια και πολλές δυνατότητες περαιτέρω διαμόρφωσης. Υπάρχουν συν και πλην, αναλόγως της οπτικής γωνίας που το βλέπει κάθε πελάτης, εγώ θα μπορούσα να τον χαρακτηρίσω ως συμπαθητικό. Έτσι η βαθμολογία 3 που βλέπετε, αφορά περισσότερο τον εξωτερικό, παρά τον εσωτερικό χώρο.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από νέα παιδιά και την βρήκα επίσης συμπαθητική. Ερασιτεχνική δεν μπορείς να την πεις, αλλά ούτε και ιδιαίτερα επαγγελματική. Την βραδιά της επίσκεψης μας δεν έπεφτε καρφίτσα και οι σερβιτόροι οι οποίοι ήταν επαρκείς στον αριθμό, ήταν όντως φιλότιμοι και κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια εξυπηρέτησης. Υπήρξε μια μικρή αμηχανία για την τακτοποίησή μας στο τραπέζι που κρατήσαμε, δεν θυμάμαι να μας ρώτησαν τις εντυπώσεις μας ή να μας ξεπροβόδισαν στην αναχώρησή μας.

Δεν θα τους παρεξηγήσω γιατί όπως είπαμε το μαγαζί ήταν γεμάτο. Τι εννοώ; Στο 100% μέχρι τις 01:00, στο 50% μέχρι τις 02:00 και στο 20% μέχρι τις 02:30, οπότε και αναχωρήσαμε. Πραγματικά εντυπωσιακό, ακόμη και για Σάββατο βράδυ, μιας και μιλάμε για μεζεδοπωλείο και όχι για club της παραλιακής. Λοιπά θέματα service (παραγγελία, ροή πιάτων, λογαριασμός και λοιπές επιθυμίες μας), γενικά κύλησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Το menu νομίζω δεν θα αφήσει πολλούς παραπονεμένους και καλύπτει μεγάλη γκάμα επιλογών. Η κάρτα είναι λίγο δυσανάγνωστη λόγω χρωματικών επιλογών, γραμματοσειράς και του μέτριου φωτισμού. Η αλήθεια είναι ότι δεν την πολυκοίταξα, διότι πήγα με το σκονάκι μου ανά χείρας. Η παραγγελία μας ήταν ένα medley των παραγγελιών των παραπάνω φίλων καλοφαγάδων.

Δοκιμάσαμε:
-Σαλάτα ανάμεικτη με σπανάκι, καρύδια και ψητό ταλαγάνι. Απλή, δροσερή, φρέσκια, χωρίς ιδιαίτερο food styling, μια συμπαθητική σαλάτα.

-Σαλάτα ρόκα με λιαστή ντομάτα, κατίκι και κάπαρη. Πάνω κάτω ίδιες εντυπώσεις με την προηγούμενη, θα της δώσω ένα ελαφρύ προβάδισμα.

-Πατατούλες στη σέσουλα. Συμπαθητικές.

-Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα. Φρέσκια και κρεμώδης, θα την χαρακτήριζα ενδιαφέρουσα.

-Μπουγιουρντί. Αρκετά καυτερό, ξεφεύγει λίγο από την τυπική συνταγή. Το πήλινο σκεύος θα μπορούσε να έχει λιγότερο λάδι και επίσης να είναι λίγο πιο γευστικά ευδιάκριτα, τα λοιπά (πλην της φέτας) συστατικά.

-Παστουρμαδοπιτάκια. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, το πιάτο που με ενθουσίασε για δύο λόγους. Άψογα τηγανισμένα και στραγγισμένα, όσο crispy χρειάζεται, με εξαιρετικής ποιότητας υπερπλούσια γέμιση.

-Μπριζολάκια πιπεράτα. Μικρή μερίδα με το ζόρι ένα το πολύ δύο μπριζολάκια, κομμένα σε μικρά κομμάτια. Συμπαθητικό πιάτο με ενδιαφέρουσα γλυκοκαυτερίζουσα σαλτσούλα.

-Κεμπαπάκια. Τέσσερα μικρά κεμπαπάκια, σωστά ψημένα με πιτούλες και σως. Τίποτε το (γευστικά) συγκλονιστικό.

-Χοιρινή τηγανιά με σάλτσα μαυροδάφνη. Ενδιαφέρον πιάτο λόγω της σαλτσούλας.

-Μοσχάρι με σάλτσα bbq. Πολύ καλό πιάτο, λόγω της ποιότητας του κρέατος και της συμπαθητικής σάλτσας bbq.

-Μοσχάρι με μανιτάρια, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, το κουτάλιασα, ευτυχώς δεν το πήραν πρέφα οι υπόλοιποι. Το μοσχάρι, τρυφερό, σωστά κομμένο και μαγειρεμένο, έδενε υπέροχα με την κρέμα γάλακτος και τα μανιτάρια. Του δίνω ένα μικρό προβάδισμα από το προηγούμενο πιάτο.

-Πέντε μπύρες και δύο αναψυκτικά.

Τα πιάτα μπορεί να ήταν ένδεκα, αλλά μην βιαστείτε να βγάλετε συμπέρασμα ότι φύγαμε πρησμένοι. Τυπικές μερίδες μεζεδοπωλείου, κάθε πιάτο ήταν επαρκές για να τσιμπολογήσουν δύο με τρία άτομα. Στο τέλος έπαιξε και ένα τυπικό κέρασμα, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες, διότι ήμουν αφοσιωμένος στην συζήτηση της παρέας.

Check please
Με αναλυτική απόδειξη και δελτίο παραγγελίας (συρραμμένα) στα 79,80€.

Κατέληξα ότι:
Πρόκειται για ένα συμπαθητικό, νεανικό μαγαζάκι, το οποίο φαίνεται να βρίσκεται σε ανοδική τροχιά, έχει το κοινό του και μάλλον δύσκολα θα σας απογοητεύσει. Γευστικά που είναι και το κύριο ζητούμενο, υπάρχουν κάποια συμπαθητικά, κάποια καλά και κάποια εξαιρετικά πιάτα. Χώρος για βελτίωση πάντα υπάρχει, διότι όπως είναι γνωστό μια παλιά παροιμία λέει ότι ‘’εχθρός του καλού είναι το καλύτερο’’. Το VFM κυμαίνεται στον φυσιολογικό μέσο όρο και αποτελεί μια αξιόλογη επιλογή για τους κατοίκους της περιοχής.

Αν αποτελεί περίπτωση slow travel, επίσκεψη από μακριά όπως λέει χαρακτηριστικά ο αγαπητός φίλος Nautilus (χάθηκε αυτή η ψυχή), είναι κάτι που εξαρτάται από εσάς. Πόση βενζίνη θέλετε να κάψετε και πόσο μακριά μπορούν να φτάσουν οι γαστρονομικές ανησυχίες σας.

Υ. Γ Εκκρεμεί το δεύτερο μέρος και η ολοκλήρωση του crash test. Επιδίωξη θα είναι να υλοποιηθεί με την ίδια σύνθεση της παρέας, προκειμένου τα τελικά συμπεράσματα να είναι ασφαλή.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Μια Κυριακή μεσημέρι μια παρέα 4 ενήλικων και 3 παιδιών μετά απο δική μου πρωτοβουλία και σύμφωνα με τις κριτικές απο το λαγωνικό Pontiki, τον Vaggelis το κοντό-γειτονάκι μου αλλά και άλλους έμπιστους και αξιόλογους φίλους του ask4food.

Χώρος (3/4):

Σε μια γειτονιά κοντά στην Δεκελείας (στην Ν. Φιλαδέλφεια) ένας δρόμος έχει γίνει hot spot (όχι σαν αυτά για τους πρόσφυγες που ακόμα δεν είναι έτοιμα) της περιοχής. Ένα κάρο ταβερνάκια, μεζεδοπωλεία και λοιποί χώροι εστιάσης και μάλιστα αρκετά πετυχημένα έχουν ανοίξει. Το παρκάρισμα δεν νομίζω να είναι εύκολο αλλά εγώ ήμουν πολύ τυχερός καθώς βρήκα ακριβώς μπροστά απο το μαγαζί.

Το μαγαζί μικρό αλλά πολύ cosy, μοντέρνο σε διακόσμηση, με απλά ξύλινα τραπέζια σε στύλ πάγκου και μια μικρή μπάρα στο βάθος. Ο χώρος θα τολμήσω να τον χαρακτηρίσω σαν ημί-υπάιθριο, κλεισμένος με διάφανες πλαστικές "τέντες" γύρω-γύρω, παράλληλα είδα και τον εξωτερικό χώρο σε ένα οικόπεδο σχεδόν δίπλα απο το μαγαζί όπου φαντάζομαι βγάζει τα τραπεζάκια έξω, το καλοκαίρι.

Γεύση (4/4):

Μικρός κατάλογος αλλά δημιουργικός με βάση την Ελληνική κουζίνα. Δοκιμάσαμε τα παρακάτω πιάτα:

Ψωμάκια και κριτσινάκια με ένα ντίπ (λάχανο, μαγιονέζα κτλ)

Σαλάτα Ντάκος (καλή μερίδα, φυσιολογική γευση, βαθμολογία πιάτου 6/10)

Σαλάτα σπανάκι, καρύδια και ψητό ταλαγάνι (φρεσκότατη, νόστιμη, βαθμολογία 7/10)

Τυροπιτάκια με μυρωδικά (Μικρούτσικα μέν αλλά πολύ νόστιμα δε, βαθμολογία 8/10)

Κοτόπουλο Μέλισσες με τυρί χαλούμι κομματάκια και πιτουλες στο πήλινο (έλιωνε στο στόμα, νοστιμότατο, βαθμολογία 8/10)

Λουκάνικακια Δράμας (αρκετά νόστιμα, μεγάλη μερίδα, βαθμολογία 7/10)

Σουβλακάκια (με αραβική πίτα, ζαρζαβατικά και κρύο κρέας, νόστιμα αλλά θα τα προτιμούσα ζεστά, βαθμολογία 7.5/10)

Μπιφτεκάκια γαλοπούλας στην σχάρα με σώς μουσταρδό-μαγιονέζας εάν δεν κάνω λάθος (υπέροχα, νόστιμα, καλοψημένα, βαθμολογία 8/10)

Θεώρησα ότι πήραμε αρκετά αλλά στο τέλος επειδή τα πιάτα ήταν μικρά (τονίζω όμως πολύ νόστιμα) νομίζω ότι καθ´ υπερβολή και με πιο βαρύ στομάχι θα μπορούσαμε να πάρουμε κανά 2 πιατάκια παραπάνω. Η βαθμολογία που θα του έβαζα είναι 3.5/4 αλλά μιάς και δεν υπάρχει του χαρίζω απλόχερα το 4/4.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Αρκετά άτομα και νέα στην εξυπηρέτηση στο μαγαζί. Ηταν ευγενικοί, έφεραν τα πιάτα αρκετά γρήγορα, μας έφεραν νερό βρύσης και όχι εμφιαλωμένο, μας κέρασαν στο τέλος χαλβά όλα αυτά οκ. Τους βάζω όμως 3/4 μόνο γιατί καθυστέρησαν να έρθουν να μας πάρουν παραγγελία και χρείαστηκε να το ζητήσω 2 φορές και το ίδιο έγινε με τον λογαριασμό που τον ζήτησα επισης 2 φορές. Τέλος τα πιάτα ήρθαν όλα σωστά απλά ερχόταν ένα-ένα στο τραπέζι οπου 4 άτομα απο τα μικρά πιατάκια προλαβαίναμε να φάμε και να το αδειάσουμε πρίν έρθει το άλλο, σε κάποιους μπορει να αρέσει αυτό αλλά εγώ προτιμώ να περιμένω να έρθουν πρώτα οι σαλάτες αλλά όλες μαζί μετά τα ορεκτικά αλλά όλα μαζί και τέλος τα κυρίως αλλά όλα μαζί, βέβαια αυτό ίσως προϋποθέτει πολλά άτομα στην κουζίνα.

Value for money (4/4):

Το 4αρι του ανήκει πραγματικά καθώς έχει πολύ χαμηλές τιμές για την ποιότητα κυρίως των φαγητών του. Για όλα τα παραπάνω μαζί με μια μπύρα μεγάλη ποτήρι πληρώσαμε 53 ευρώ!!! Το κερασάκι στην τούρτα οτι έκοψαν και απόδειξη κανονικά, οπότε το πραγματικό κέρδος τους εάν αφαιρέσεις ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος κτλ είναι πολύ μικρό.

Συμπέρασμα:

Ένα μεζεδοπωλείο ωραίο σαν χώρος, ίσως καλύτερος ο καλοκαιρινός, με ωραία πιάτα, μικρή αλλά καλή ποικιλία και πολύ καλές τιμές. Είναι ένα απο τα σίγουρα μου για 2η επίσκεψη

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Στα ίχνη του PONTIKIOU και μετά την τελευταία κριτική που διάβασα, μου ήρθε η σκέψη να επισκεφθώ κάποια στέκια που έχει κάνει κριτική και μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ομολογώ πως ο τρόπος σκέψης της μοιάζει με τον δικό μου.

Έτσι λοιπόν μπήκα στο "τριπάκι" να συγκρίνω κάποιες επισκέψεις της με τη δική μου εμπειρία. Μου είχε μείνει αποτυπωμένη η κριτική για τις "Μέλισσες" και είπα να ξεκινήσω από αυτές...

Η επίσκεψη μας έγινε στις 2 Νοεμβρίου, ημέρα Κυριακή στις 21:45 το βράδυ, από 4 άτομα. Σχετικά κρύο βράδυ και τι καλύτερο από το να πιείς και να φας κάτι ζεστό. Η παρέα καλή και η διάθεση ανεβασμένη για αρκετά πιάτα στη μέση.

Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση 2 ώρες νωρίτερα και ο κύριος που μας απάντησε ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός. Οι προυποθέσεις λοιπόν για μια καλή βραδιά ήταν ευνοικές.

Φτάνοντας έξω από το μαγαζί είδαμε ένα σχετικά μικρό μαγαζί με πέργκολα. Ακριβώς απέναντι είναι το γαριδάδικο "Πρίγκηπος" και δίπλα από τις "Μέλισσες" το By-ρακί. Την ώρα που μπήκαμε ήδη υπήρχε πληρότητα 40% στα συνολικα 11-12 τραπέζια και μέχρι τις 23:05 που φύγαμε το μαγαζί γέμισε όλο. Οι περισσότερες παρέες ήταν κάτω των 30 ετών αλλά και οι πιο μεγάλοι δεν έλειπαν.

Ο χώρος δεν μπορώ να πω πως με κέρδισε. Κρύος, με τις πέργκολες, οι πιο κρυουλιάρηδες τον χειμώνα θα χρειαστούν μπουφάν. Το κάπνισμα δυστυχώς επιτρέπεται και ενώ δεν έγινε αντιληπτό την ώρα που τρώγαμε ώστε να μας δυσαρεστήσει, μόλις επιστρέψαμε σπίτι τα ρούχα μας "μύριζαν" τσιγαρίλα. Κάτι λείπει για να αισθανθείς πιο άνετα και να αφεθείς. Από διακόσμηση τίποτα το ιδιαίτερο, ελάχιστες πινελιές προς τον χώρο της κουζίνας. Οι τουαλέτες καθαρές και ο χρωματισμός από τα λίγα που είδα φέρνει στο κίτρινο και μουσταρδί, τα χρώματα των μελισσών.

Τα τραπεζοκαθίσματα ξύλινα και σκεπάζονται από λαδόκολλες, σαν ιδέα μια χαρά αλλά στην πράξη με δυσκόλεψαν λίγο γιατί ήταν μικρές και σε κάθε μου κίνηση τις τραβούσα προς τα πάνω.

Η εξυπηρέτηση μια χαρά μπορώ να πω από την κοπέλα που τραβούσε μόνη της σχεδόν όλο το φορτίο, μόνο μια φορά είδα ένα άλλο παλικάρι να μας φέρνει κάποιο πιάτο. Σαν συνέπεια αυτού, δεν είχε πολύ χρόνο να ασχοληθεί παραπάνω μαζί μας γιατί οι παραγγελίες έτρεχαν. Από αυτά που είδα όσοι δούλευαν ήταν νέα παιδιά και ο καθένας είχε συγκεκριμένο ρόλο. Μου άρεσε πολύ αυτό. Στο τέλος η απόδειξη που μας ήρθε ήταν η νόμιμη και κανονική. Αν δεν επέτρεπαν και το κάπνισμα θα έπαιρναν το 4άρι. Δεν μπορώ να τους κακολογήσω όμως γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζουν όμως. Οι περισσότερες θελκτικές. Καθαρός και αναλυτικός, με τις κυψέλες χρωματισμένες (έξυπνη πινελιά). Αρκετά αποστάγματα για να σου φτιάξουν τη διάθεση. Γενικά έχουν καλομελετημένο και καλοστημένο προγραμματισμό και ύφος.

Παραγγείλαμε:

- Σαν κουβερ στα 2.8 ευρώ ήρθαν κάτι ψωμάκια και κριτσινάκια με πάστα ελιάς και νεράκι βρύσης.

- Τριγωνάκια τυριών στα 2.6 ευρώ. Πολύ νόστιμα αλλά και πολύ μικρά 4 τεμαχιάκια. Τα μυρωδικά αναδείκνυαν το πιάτο και το τυρί ήταν κρεμώδες και όχι αλμυρό. Ιδανικά για ξεκίνημα. Τραγανότατα.

- Σαλάτα "Μέλισσες" στα 4.5 ευρώ. Στα 4 άτομα μπορείτε να πάρετε μια ιδέα. Αν θυμάμαι καλά είχε αποφλοιωμένη τομάτα, φέτα και σως από μέλι (και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει). Φρεσκότατη και γλυκιά. Θα τα ξαναπαρήγγελνα σε επόμενη επίσκεψη. Σωστό δέσιμο των υλικών.

- Σαλάτα ανάμεικτη με σπανάκι, καρύδια, ψητό ταλαγάνι και καραμελωμένο (?) βαλσάμικο στα 4.5 ευρώ. Επίσης πολύ νόστιμη, δροσερή και γλυκιά. Αν έψαχνα κάποιο ψεγάδι, ίσως αυτό ήταν το ταλαγάνι που δεν ήταν αρκετά ζουμερό.

- Χοιρινη τηγανιά μαυροδάφνης στα 5.8 ευρώ. Ίσως το καλύτερο πιάτο. Νόστιμο κρέας χωρίς να κυριαρχεί το λίπος ΑΛΛΑ Θεέ και Κύριε! Τι σαλτσούλα γλυκιά ήταν αυτή! Πήρα όλο το πήλινο μπροστά μου και το καθάρισα ως λάτρης του γλυκού. Μιλάμε για πολλές βούτες.

- Ντολμαδάκια στα 3.6 ευρώ. Αξιοπρεπής ποσότητα (περίπου 8) και μια χαρά νοστιμότατα. Δεν μου έδωσαν την αίσθηση του ετοιματζίδικου. Αν προσθέσετε και λίγο λεμονάκι, μια χαρά στέκονται στο τραπέζι.

- Τυρί Καλαβρύτων στα 3.5 ευρώ. Στην πράξη είναι φέτα τυλιχτή με μέλι. Ίσως φανεί μπουχτιστικό πιάτο, δεν έκανε τη διαφορά-μάλλον γιατί το τυρί ήταν αρκετά συμπαγές. Όχι άσχημο αλλά όχι και κάτι φοβερό.

- Τηγανιά κοτόπουλο "Μέλισσες" με χαλούμι και πιτάκια στα 6 ευρώ. Δεν μπορώ να πω πως μας ξετρέλανε, ειδικά αφού δοκιμάσαμε την τηγανιά μαυροδάφνης. Η σάλτσα του λίγο αλμυρή μου φάνηκε και κοτόπουλο αρκετά στεγνό. Τα πιτάκια κομμένα ήταν ωραία σκέψη.

- Μπριζολάκια πιπεράτα στα 4.5 ευρώ. Νομίζω 3 τεμάχια, με ψήσιμο όχι ιδιαιτέρως ζουμερό. Η κόκκινη σάλτσα στην αρχή σε ξεγελάει γιατί ελαφρώς γλυκίζει αλλά στο τέλος σε καίει (όχι διαολεμένα).

- Σουβλάκια τυλιχτά στα 4.2 ευρώ.3 τεμάχια αραβικής πίτας με κρύα κομμάτια χοιρινού, σως και φρέσκια τοματούλα. Νόστιμος μεζές ειδικά για το καλοκαίρι και χορταστική ποσότητα αν αναλογιστούμε πως μιλάμε για 3 τεμάχια (σε μέγεθος ενός κανονικού τυλιχτού).

- Κρασί ημίγλυκο στα 4 ευρώ τα 500 μλ και άλλα 250 μλ αργότερα στα 2.5 ευρώ. Ευκολόπιοτο και γευστικό χωρίς να βαράει καθόλου στο κεφάλι. Μπορούσα άνετα να πιώ άλλο μισό λίτρο μόνος μου.

- 2 Κόκα κόλες στα 3.2 ευρώ

- Κέρασμα καρυδόπιτα για το κλείσιμο, μια χαρά αν και κάτι θα μπορούσαν να σκεφτούν σε γλυκό που παραπέμπει σε μέλι.

Σύνολο στα 51.7 ευρώ.

Συμπερασματικά:

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι γευστικά από τις "Μέλισσες" και ήδη μιλήσαμε και σε άλλους γνωστους μας για την εμπειρία μας. Οι μεζέδες ήταν ιδανικοί για τη χειμερινή περίοδο. Παραξενευτήκαμε θετικά με την τιμή γιατί όλα αυτά που καταναλώσαμε δεν θα μας έκαναν αίσθηση αν κόστιζαν κοντά στα 60 ευρώ.

Αν είχαν τη δυνατότητα να κάνουν πιο "ζεστό" τον χώρο τους θα έπαιρναν ακόμα υψηλότερη βαθμολογία. Αν βρεθούμε ξανά στην περιοχή θα είναι σίγουρα μέσα στις επιλογές μας.

Η ποιότητα θα μπορούσε να πάρει και 3+κάτι, καθώς τίποτα δεν μας "πείραξε" το στομάχι.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Στους τυφλούς κυβερνάει ο μονοφθαλμος

Αναζητώντας μαγαζί στην Νέα Φιλαδέλφεια μέσω του site οι Μέλισσες βρισκονται δεύτερες σε προτιμήσεις χρηστών.
Σε μεζεδοπωλεια σε όλο το λεκανοπεδιο στην έκτη θέση!!!

Μήπως πρέπει να δούμε λίγο το τις βαθμολογίες μας κάποιοι χρήστες.

Χώρος 2. Χάνει πόντους το χειμώνα. Σίγουρα τώρα που έφυγε η τέντα και μπήκε τζαμί είναι καλύτερο από πριν... πάλι όμως δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.
Το καλοκαίρι λόγω κήπου είναι καλύτερο. Η κριτική μου όμως γίνεται χειμώνα.

Εξυπηρέτηση 3. Χάνουν το βαθμό λόγω καθυστέρησης στους χρόνους παραγγελίας. Κατά τα άλλα ευγενικά, χαρούμενα, νεανικά πρόσωπα.

Γευση 2. Πιπερατα μπριζολακια. Αραιωμενη με κρέμα γάλακτος ετοιματζιδικη Demi glace(κλαίει η μάνα του escoffier) και ολόκληρα πιπεριά πάνω σε μπριζολακια λαιμου. Μπράβο στον Sef. Ευφυεστατη συνταγή για την εποχή του αρχιμαγειρου Βλαχουλη. Από πιο ξενοδοχείο στην Αναβυσσο έκλεψε την συνταγή? Must πιάτο για το 6 καλύτερο μεζεδοπωλειο της Αττικής. Δηλαδή πιο κάτω τι τρως?

Τηγανητες πατατες με την φλούδα τους. Όταν ποσαρεις τις πατατες από νωρίς, το βράδυ που θα τις τηγανισεις, αυτές θα δείχνουν μαραμενες και αχρωμες.
Τηγανια Μέλισσες. Οκ προτιμάς να πάρεις έτοιμο ζωμό κοτας. Όταν όμως θέλεις να δώσεις έντονη γεύση δεν χρειάζεται να ρίξεις μεγαλύτερη δόση, μυρίζει κνοριλα που λέει και η γυναίκα μου!!! Σταματάω εδώ.

VFM 2 Σίγουρα οι τιμές είναι χαμηλές. Όπως και οι μερίδες επίσης. Η ποιότητα δεν είναι κακή. Δεν τρως όμως και τίποτα το ιδιαίτερο.

Αν είσαι κοντά δεν έχεις να χάσεις και πολλά κάνοντας μια επίσκεψη.
Αν όμως έρχεσαι από μακριά ξανασκεψου το. Οι γειτονιές της Αθήνας βρίθουν από τέτοια μεζεδοπωλεια

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Εδώ μπορώ να πω την πατήσαμε λίγο. Δεν ξέρω από που προκύπτουν τόσες καλές κριτικές αλλά θα διαφωνήσω κάθετα Ακόμα και αν τους πετύχαμε σε κακή μέρα, λόγο χώρου και επιλογής μενού με το ζόρι θα έπιανε την βάση..

Αναλυτικότερα, κανονίζουμε 4 άτομα από εντελώς διαφορετικές περιοχές να πάμε για κάνα μεζεδάκι. Χαλάνδρι, Κηφισιά, Πατήσια, που μπορούμε να πάμε να μοιράσουμε την απόσταση, μπαίνουμε στο ασκ και έχει σαν καλύτερη πρόταση για Ν. Φιλαδέλφεια και γύρω περιοχές το Μέλισσες Πάμε να το δοκιμάσουμε!

Καταρχάς ο χώρος είναι μια απογοήτευση από την αρχή Σε φωτογραφίες στο ίντερνετ και στο ασκ που το είδαμε περιμέναμε κάτι πολύ καλύτερο Ναι μικρο το ξέραμε αλλά όχι τόσο αδιάφορο και κρύο, ίσως το καλοκαίρι που είναι ανοιχτό να είναι καλύτερα αλλά και πάλι μακριά από το καλό Τα τραπέζια λίγα και στριμωγμένα το ένα δίπλα στο άλλο

Το μενού δεν είχε ιδιαίτερη ποικιλία και καθώς ήμασταν τέσσερα άτομα και καλοφαγάδες το πήραμε σχεδόν όλα Για όσους θέλουν μια περίληψη όλα μέτρια και κάτω εκτός του κεμπάμπ, που αν δεν το θέλεις καυτερό, ήταν τέλειο

Αναλυτικά

Στην αρχή κριτσινακια, ψωμάκια και ένα ντιπ 99% μαγιονέζα. Ωραία τα κριτσινακια, τα ψωμάκια όχι, το ντιπ χάλια

Σαλάτα σπανάκι καρυδιά ταλαγάνι και κάτι άλλα Τα χορταρικά καλά, η σος μέτρια και το ταλαγάνι χάλια Κρύο και έσπαγε σε τρήματα όταν πήγαινες να το κόψεις, προφανώς ψημένο πριν πολύ ώρα

Φάβα, είχε μια περίεργη κρεμωδη υφή και γεύση που δεν μου άρεσε καθόλου Μαγιονέζα ίσως?

Σουβλάκι κρύο σε αραβική πίτα Ναι δεν μας ακούστηκε και πολύ ελκυστικό αλλά αφού δεν είχε πολλούς μεζέδες είπαμε να το πάρουμε Όχι κακώς υπάρχει στον κατάλογο αυτό το φαγητό Όλα τα αλλά λίγο πολύ τα φάγαμε, αυτό δεν τρωγόταν καθόλου

Πατάτες τηγανίτες, αρκετά καλές, οι κάτω μάζευαν λίγο λάδι

Τηγανιά, δεν δοκίμασα αλλά απ'οτι είδα δεν έμεινε

Κοτόπουλο στο πήλινο, στεγνό το κοτόπουλο και λίγο τυρί

Μπριζολάκια χοιρινά, μέτρια αρκετά στεγνά

Κεμπάμπ όπως σας είπα ζουμερό και νόστιμο, το μόνο καλό πιάτο της βραδιάς πήραμε και 2ο

Το σέρβις μια χαρά και οι τιμές τζάμπα Όποτε γενικά ναι τρως φτηνά αλλά λείπει εντελώς το V από το VFM.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Επιστροφή από διακοπές και τι καλύτερο για να ξεχάσουμε ότι επιστρέφουμε στην καθημερινότητα από μια έξοδο για φαγητό.

19 Αυγούστου και αφού δεν υπήρχε πολύς κόσμος στην Αθήνα και δεν θα πήζαμε στην κίνηση λέμε να ανέβουμε προς Νέα Φιλαδέλφεια και της Μέλισσες, μετά από τόσες καλές κριτικές μας είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Αφού κάναμε την κράτηση μας για της 9 η ώρα για 2 άτομα ανηφορίσαμε σιγά σιγά. Στο δρόμο λέγαμε σιγά τζάμπα την κάναμε την κράτηση πόσο κόσμο να χει τέτοια εποχή.. κι όμως το μαγαζί μετά από λίγο που φτάσαμε τίγκαρε και μετά από μια κουβέντα που είχα με τον σερβιτόρο μου είπε ότι γίνεται κάθε μέρα χαμός.

Ο χώρος έξω που κάτσαμε είναι πολύ μεγάλος και χωρίς στριμωξίδι, με πάρα πολύ ωραία διακόσμηση, όμορφα ξύλινα τραπέζια, πολλά και όμορφα λουλούδια, ένα υπερυψωμένο ξύλινο σπιτάκι, πολύ όμορφα όλα και καθαρά. Το μόνο μείον είναι ότι δεν έχει καθόλου μουσική, πολύ πιθανό επειδή είναι σε κατοικημένη περιοχή να έχουν πρόβλημα με τους γείτονες, ήταν μια παρέα λίγο πιο δίπλα από μας που έπαιζε μουσική απ το κινητό, να ναι καλά τα παιδιά.. είχαν και ωραίο ρεπερτόριο. Για τον μέσα χώρο δεν μπορώ να πω πολλά μιας και τον είδα μόνο φτάνοντας στο μαγαζί, ωραίος μου φάνηκε αλλά λίγο μικρός θα γίνεται χαμός τον χειμώνα, όταν ξαναπάω θα τον αξιολογήσω πιο σωστά.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από νέα παιδιά με πολύ κέφι και διάθεση να μας εξυπηρετήσουν, ότι χρειαστήκαμε ήταν εκεί ακόμα και όταν το μαγαζί γέμισε, πολύ γρήγοροι και πάντα με το χαμόγελο.

Στα του φαγητού τώρα να σας πω την αλήθεια δεν θυμάμαι όλα τα πιάτα που πήραμε μιας και έχει περάσει καιρός από τότε και έχω χάσει την απόδειξη.. και είχαμε πάρει πολλά. Μου φάνηκαν όλα τόσο λαχταριστά που τα θελα όλα.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα Μέλισσες πάρα πολύ καλή και μεγάλη ποσότητα, θα ήθελα λίγο περισσότερη σος, ήταν κάπως στεγνή (3/4)

Πατάτες στη σέσουλα με λιωμένο τυρί από πάνω, κυδωνάτες πατάτες με την φλούδα, θα τις ήθελα πιο λεπτοκομμένες και περισσότερο τυράκι αλλά γούστα είναι αυτά.. (2/4)

Χοιρινή τηγανιά με μαυροδάφνη, υπέροχο πιάτο, ότι πρέπει για βούτες (4/4)

Κοτόπουλο Μέλισσες στο πήλινο με χαλούμι και πιτάκια, φανταστικό αλλά προσέξτε καίει, εγώ βιάστηκα και από κει και πέρα δύσκολα ξεχώριζα τις γεύσεις (4/4)

Και το τελευταίο που θυμάμαι είναι τα πιπεράτα μπριζολάκια, που ήταν για μένα το καλύτερο πιάτο που φάγαμε, οπωσδήποτε να το πάρετε αν πάτε. (4/4)

Ήπιαμε και 2 καραφάκια ψημένη ρακί φα-ντα-στι-κή, σχεδόν ίδια με αυτή που φτιάχνουν στο μοναστήρι στην Αμοργό.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα αν είσαστε κοντά στις γύρω περιοχές και για όποιον είναι πιο μακριά τουλάχιστον μια επίσκεψη την αξίζει.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Παρασκευή νωρίς το βράδυ αφού έχω πείσει τα πεθερικά να αναλάβουν το παιδι βγαίνω με τον σύζυγο για φαγητό. Μετά από τις τόσες καλές κριτικές που είχα διαβάσει για τις Μέλισσες τον έπεισα να ταξιδέψουμε μέχρι τη Νέα Φιλαδέλφεια για να φάμε εκεί. Η αρχική του γκρίνια για την απόσταση πήρε άλλες διαστάσεις όταν για πολύ ώρα δεν βρίσκαμε πάρκινγκ στη περιοχή. Υπολογίζαμε να φάμε κατά τις 9 για να γυρίσουμε και νωρίς στο σπίτι αλλά τελικά καταφέραμε να μπούμε στις Μέλισσες 45 λεπτά μετά. Το παρκινγκ της περιοχής τίναξε τους υπολογισμούς στον αέρα και χάλασε λίγο την διάθεσή μας.

Ευτυχώς από εκείνη τη στιγμή και μετά τα πράγματα πήγαν από το καλό στο καλύτερο. Δεν υπήρξε άλλο σημείο στην βραδιά που να μη μας αρέσει.

Ο χώρος μικρός, μαζεμένος και ζεστός παρά το γεγονός που σε υπάρχει και η πλαστική περίφραξη που κόβει πόντους από την αίσθηση γιατί βγάζει μία θολούρα.

Τα άτομα που μας εξυπηρέτησαν ήταν πολύ καλά στα καθήκοντά τους και παρά του ότι είχε πολύ κόσμο δεν καθυστέρησαν καθόλου.

Πήραμε μια σαλάτα με σπανάκι και ψημένο ταλαγάνι και ξηρούς καρπούς. Πρώτη φορά τρώω σπανάκι με ταλαγάνι, συνήθως το τρώω με μανούρι. Ωραία σαλάτα!

Μελιτζανοσαλάτα που είχε πολύ καλή υφή και γευση.

Τηγανητά κομματάκια χοιρινού ψημένα μέσα σε κρασί μαυροδάφνη. Και οι δύο μας επικεντρωθήκαμε στην νοστιμότατη σάλτσα τους. Τη γυαλίσαμε με το ψωμάκι μας.

Κοτόπουλο σπεσιαλιτέ τους με χαλούμι. Νομίζω ότι έκαναν πολύ καλά που έδωσαν το όνομά τους σε αυτό το πιάτο γιατί ήταν πάρα πολύ καλό.

Μαζί με το φαγητό μας πήραμε και οι δύο μπύρες.

Οι τιμές είναι χαμηλές αλλά ευτυχώς οι μερίδες είναι ικανοποιητικές σε μέγεθος. Οι γεύσεις τους δεν είναι κλασικές και είναι λίγο πειραγμένες. Έχω βαρεθεί να μας υπερχρεώνουν για μεριδούλες που δεν φτάνουν ούτε για να καταλάβεις τι τρως. Στις Μέλισσες βρήκαμε τις τιμές πολύ λογικές αν και ο σύζυγος γκρίνιαξε ότι αν ήξερε για το μέγεθος των μερίδων θα παράγγελνε και κανένα πιάτο ακόμα. Ότι κι αν πήραμε ήταν πάρα πολύ καλό και νομίζω ότι κι άλλα τόσα να είχαμε πάρει κι αυτά θα ήταν εξίσου πολύ καλά. Τα συγχαρητήριά μας στην κουζίνα τους! Ο λογαριασμός μας φάνηκε χαμηλός για 4 πιάτα και τις μπύρες μας οπότε γλίτωσα και τη κρεβατομουρμούρα.

Θα ξαναπήγαινα σίγουρα.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου μετά την ψήφο είπαμε να πάμε να πνίξουμε την απελπισία μας στις ρακές. Ξεκινήσαμε για το ΒΥΡΑΚΙ, αλλά ήταν κλειστό, έτσι αποφασίσαμε να καθίσουμε δίπλα στις Μέλισσες.

Ήμασταν 3 άτομα και καθίσαμε στην αυλή. Ας τα πάρουμε με τη σειρά:

Σε αντίθεση με το εσωτερικό του μαγαζιού, η αυλή είναι όμορφη, με καλή σκιά και με απόσταση το ένα τραπέζι από το άλλο. (3/4)

Γρήγοροι και ευγενικοί οι σερβιτόροι (4/4 για μεζεδοπωλείο)

Εδώ ξεκινάμε με τα δύσκολα.
Προσωπικά τις μέλισσες, θα τις κατέτασσα στα μαγαζιά που είναι ότι πρέπει για να πιεις το κρασί / μπύρα / ρακί σου, σε ένα συμπαθητικό χώρο και να τα συνοδέψεις με το κάτιτις για να αντέξει το στομάχι σου. αλλά μέχρι εκεί.
Αν πας πεινασμένος και θέλεις να φας κάτι καλό μάλλον έχεις έρθει σε λάθος μέρος.

Πήραμε:
- Μια σαλάτα με σπανάκι και άλλες πρασινάδες με ταλαγάνι και μέλι (3/4)
Για τα δικά μου γούστα ήταν πολύ γλυκιά, αλλά στους άλλους άρεσε

- Μια φάβα (3/4)
Ήταν καλή, αν και λίγο κρεμμυδάκι ακόμα θα το ήθελε

- Τρίγωνα με τυριά και μυρωδικά (0/4)
Απαράδεκτο πιάτο, δεν έπρεπε να σερβίρεται ούτε ως δωρεάν συνοδευτικό.
Τέσσερα πολύ μικρά τρίγωνα, τίγκα στο λάδι από το τηγάνι (παρόλο που ρωτήσαμε αν είναι λαδερά και μας είπαν όχι). Ελάχιστο τυρί και καθόλου μυρωδικά.

- Κοτόπουλο με χαλούμι και πιτάκια. (2/4)
Εξώφρενικά μικρή μερίδα. Ένα μικρό πύλινο με 5 - 6 μπουκιές κοτόπουλο και μερικές λωρίδες πίτας. Αδιάφορη γεύση.

- Μοσχάρι με λαχανικά και σάλτσα BBQ. (1/4)
Στην κυριολεξία γευστική σφαλιάρα.
Είμαι 90% βέβαιος ότι η BBQ σαλάτα ήταν προκάτ. Αδιάφορο πιάτο και μικρή μερίδα.

- Πατάτες στη σέσουλα
Ενώ όλα ήρθαν στην ώρα τους, τις πατάτες τις ξέχασαν και όταν μας τις έφεραν ήταν αργά. Τις φάγαμε χωρίς όρεξη, αλλά δεν ήταν κακές. (3/4)

Ήπιαμε
200ml τσίπουρο και 1 μπύρα.

Value for Money / Συμπέρασμα
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 38€.
Το είπα και στην αρχή, το μαγαζί είναι καλό για να πιεις με την παρέα σου και να πάρεις και κάτι για τη λιγούρα και μέχρι εκεί. Αν το ήξερα και είχαμε παραγγείλει και ανάλογα πιάτα το VFM θα μπορούσε να είναι και 3/4. για αυτά που πήραμε και με σκοπό να χορτάσουμε δεν ξεπερνάει το 2/4.

Δε μπορούν να γίνουν όλα τα μαγαζιά γκουρμέ μεζεδοπωλείοεστιατόρια.
Μερικά απλά καλά και VFM πιάτα φτάνουν και περισσεύουν.