Μεζεδοπωλείο - Ρακάδικο
Σε έναν όμορφο, ζεστό και μοντέρνο χώρο στέγασαμε το όνειρο μας για νόστιμο και ποιοτικό φαγητό! Τα καλοκαίρια και στον πανέμορφο κήπο μας με ταβάνι τα αστέρια προσφέρουμε μια όμορφη εμπειρία στους επισκέπτες μας ακόμα και για τις ιδιωτικές σας εκδηλώσεις. Θα απολαύσεται αποστάγματα και μεζέδες με αγνά και άριστης ποιότητας υλικά, απο κάθε γωνιά της Ελλάδας και σε απόλυτα λογική σχέση ποιότητας-τιμής.

Ανοιχτό καθημερινά από τη 13:00 το μεσημέρι κοντά σας.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Επιτρέπονται κατοικίδια

20 Νοε 2017

Απλά καλό

Φαγητό:
Σαλάτα... ήταν τόσο αδιάφορη που δε θυμάμαι καν το όνομά της και το ακριβές περιεχόμενο, παρά μόνο την απέραντη πρασινάδα και τη σως φαστφουντάδικου που την σκέπαζε. Τυροπιτάκια αδιάφορα. Πατάτες με τη σέσουλα (υποτίθεται πως σου τις σερβίρουν με τη φλούδα, εμάς πάντως μας έφεραν απλές κανονικές τηγανιτές πατάτες, δεν κατάλαβα γιατί), πολύ καλές πάντως. Απάκι -γενναία μερίδα σε σχέση με τις υπόλοιπες πάααρα πολύ μικρές- καλό. Κοτόπουλο με μέλι και σουσάμι πολύ καλό και πολύ σωστά ψημένο, αν και λιγωτικό. Κεμπάπ με πιτούλες και σως γιαουρτιού εντελώς συμβατικό. Γενικότερα δεν είχε "χαρακτήρα" κανένα πιάτο. Για κέρασμα μας πρότειναν καρπούζι (λίγο άκυρο για μοντέρνο μεζεδοπωλείο και για φθινοπωρινή βραδιά) και το αρνηθήκαμε (εναλλακτική -π. χ. κάποιο γλυκάκι- προφανώς δεν είχε... ).

Εξυπηρέτηση:
Συμβατική, με σημαντική αργοπορία στη φάση της διεκπεραίωσης της εξόφλησης.

Χώρος:
Ο εσωτερικός, όμορφος για μεζεδοπωλείο, τίποτα το ιδιαίτερο.

Τιμές:
Οικονομικές, αλλά για να χορτάσεις και να... δοκιμάσεις, φεύγεις από το ψυχολογικό (και όχι μόνο) όριο των 15 ευρώ.

Ειναι απο τα αγαπημένα μου στεκια που σιγουρα αξιζει κανεις να επισκεφτει!! Ενδεικνυται και για χειμώνα που ειναι. κλειστο. το. μαγαζι αλλα και. καλοκαιρι. που επεκτεινεται στη διπλανη χαλικοστρωτη αυλη. Εχει. και κατι τυπου δεντροσπιτο για να απασχολουνται τα μικρης ηλικιας παιδιά.

Οσον αφορα το προσωπικο είναι γρήγορο και διαθεσιμο να εξυπηρετησει τον πελάτη. Απλως δυστυχως το μαγαζι ειναι. παντα κατάμεστο ως τις 9:30 και δεν πεφτει καρφιτσα στο μαγαζι!

Σχετικά με. το. φαγητο, εχει μικρες-μετριες μερίδες που αρχικα δε σου γεμιζουν το ματι ομως σκας απο το φαγητο ακόμα και αν παρεις λιγα. πραγματα! Συγκεκριμενα με την παρεα μου συνηθως παιρνουμε κοτοπουλο με πιτακια και χαλουμι (6,50€), που σερβίρεται σε ενα πηλινο μπολ και. εχει αρκετη ποσοτητα. κυδωνατες πατατες στη σεσουλα (3,5€) που. τις θεωρώ αντιπροσωπευτικες του μαγαζιου, σαλατα Πανδαισια (η καλυτερη που εχω δοκιμασει - 6-7€) με ενα ιδιαιτερο πεντανοστιμο ντρεσινγκ και πανσετακια στα 6€! Και ενα λιτρο κοκκινο ημίγλυκο κρασι στα 7€ αν δεν κανω λαθος.

ειναι οικονομικο και πολυ γευστικα όλα τα πιατα. Οι μεριδες οπως επισημανα και προηγουμενως ειναι ικανοποιητικες και σιγουρα πολυ χορταστικες!

22 Ιαν 2017

Δεν ξέρω τι ακριβως είχαν στο μυαλο τους οι ιδιοκτήτες όταν βάφτισαν το μικρό αυτο μαγαζι "μέλισσες", εγω αυτο που αποκόμισα ηταν μια βαβούρα, προερχόμενη απο πολυ κόσμο σε μικρό χωρο. Όποτε, εγω προςωπικα, αυτη την εξήγηση θα έδινα, και δε σκοπεύω να σπαζοκεφαλιασω περισσότερο. Ηταν αρκετα, απο τη μια το τσιγάρο, απο την άλλη τα κολλητά τραπέζια, άλλα μεγάλα, άλλα μικρά, και μαζι με τη μουσική, για να συνθέσω το παζλ του χωρου. Ειναι απο τις φορές που ξεκινάω λιγο ανάποδα την κριτική μου, αλλα μια ανανέωση δε βλάπτει. Το προσωπικό στυλ, και το κριτικό πνεύμα, ευτυχως παραμένουν τα ιδια....

Ο κατάλογος ειναι αρκετα μεγάλος όσον αφορά τα ορεκτικα, χωρίζεται σε αλοιφές, ορεκτικα, σαλάτες και κυριως. Εμείς ήμασταν δυο άτομα και δοκιμάσαμε τα εξής

-μια σαλάτα πράσινη με μεγάλα κομματια μανούρι, κουκουνάρι και σος απο μπαλσαμικο. Δροσερή, φρεσκοκομμένη και μεγάλη μερίδα για δυο άτομα

- μανιτάρια πλευρώτους. Προσγειώθηκε ένα μεγαλο πιατο με μανιτάρια καλοψημένα στα κάρβουνα, σωστά αλατισμένα και με λιγο μπαλσαμικο. Αν και δε μου αρεσουν, η παρέα με έβαλε στη διαδικασία να δοκιμάσω, και μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα.

-μια σαλάτα ταμπουλε, διαφορετική απο οτι έχω συνηθίσει μέχρι τωρα. Περιείχε πολυ ντομάτα, αρκετό μαϊντανό και λεμόνι. Με εξέπληξε και αυτη θετικά, θεωρώ οτι αν ξαναπηγαινα θα την επέλεγα άνετα.

-μια μερίδα πατάτες τηγανητες, μαλλον απο τα αδύναμα πιάτα της βραδιάς.

-μια μερίδα πανσετακια, ζουμερά, γευστικά και καλοψημένα, με λιπακι τοσο ´οσο πρεπει για να τους προσδίδει μια ωραια κρεατένια γευση.

-στην αρχή νας έφεραν δροσερό νεράκι και ένα μπολάκι με μια σάλτσα και κριτσινακια για καλωσόρισμα.

-μελιτζανοσαλάτα, η οποια δε με τρέλανε γιατι είχε διαφορετική υφή απο αυτη που μου αρέσει, είχε έντονη τη γευση σκόρδου και γενικά δεν την προτεινω.

-ήπιαμε κοκκινο κρασι ημίγλυκο χωρις παρενέργειες πολυ καλο.

Η εξυπηρετηςη πολυ καλή στους χρόνους της, ολοι ευγενικοί και σωστοί. Εκτίμησα οτι πριν μου φέρουν τη μελιτζανοσαλάτα με ενημέρωσαν οτι ειναι διαφορετική, και ου έφεραν σε ένα μικρό μπολ να δοκιμάσω. Στο τελος με το λογαριασμό μας κέρασαν κορμό, πολυ γευστικός, φαγώθηκε ευχάριστα.

Value for money, θα έλεγα πολυ καλο, ήμασταν δυο άτομα και φάγαμε το μισό κατάλογο, και πληρώσαμε λιγο λιγότερα απο 30 ευρω. Με εξαίρεση οτι ο χωρος δεν ειναι το δυνατό σημείο, ειδικά για το χειμώνα, κατα τα αλλα ηταν μια ευχάριστη βραδια και το προτεινω.

08 Αυγ 2016

Τρίτη μεσημέρι με καύσωνα και η επιλογή του συγκεκριμένου μεζεδοπωλείου έγινε κατά τύχη. Η πρώτη μας επιλογή δεν ευδοκίμησε λόγω του ότι ήταν κλειστό για καλοκαιρινές διακοπές.

Βρεθήκαμε λοιπόν στις Μέλισσες. Καθήσαμε στον εσωτερικό χώρο, γιατί ο πολύ ωραίος κήπος που βρίσκεται δίπλα ήταν κλειστός για το μεσημέρι λόγω ζέστης.
Μέσα δροσιά, ο χώρος μικρός, καθαρός και ευχάριστος. Η διακόσμηση απλή, το μεγαλύτερο μέρος κλεισμένο με τζαμαρία, ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, όλα σε ανοιχτά χρώματα. Λόγω της ώρας υπήρχαν μόνο δύο παρέες και ετσι ήταν πολύ ήσυχα.

Η σερβιτόρα πολύ ευγενική, μας εξυπηρέτησε αμέσως με παγωμένο νερό, καλαθάκι με φρέσκα ψωμάκια συνοδευόμενο από λίγη σαλάτα κόσλοου και κέρασμα σφηνάκι τσίπουρου.

Μελετώντας τον κατάλογο καταλαβαίνεις ότι ανήκει απόλυτα στην κατηγορία του μεζεδοπωλείου. Πολλές επιλογές σε τσίπουρα, ρακή, ρακόμελα ούζο και μπύρες. Υπαρχει επίσης και χύμα κρασί. Για αρχή, ο κατάλογος, έχει πολύ ενδιαφέρουσες σαλάτες με δυνατότητα πολλών επιλογών και συνεχίζει με μεγάλη ποικιλία σε μεζέδες (τυροκαυτερή, ντολμαδάκια, τυράκια, φαβα κλπ) δίνοντας έμφαση στις τηγανιές που υπάρχουν σε όλα τα είδη κρεάτων (κοτόπουλο, χοιρινό και μοσχάρι).
Στη σχάρα πέντε επιλογές, πανσετάκια, μπριζολάκια, μπιφτέκια γαλοπούλας, λουκάνικο και κεμπάπ.

Παραγγείλαμε χωριάτικη σαλάτα, φάβα, τηγανιτές πατάτες, πανσετάκια μαρινάτα, μπριζολάκια πιπεράτα και κεμπαπάκια γιαουρτλού. Αποφύγαμε τις τηγανιές γιατί η σάλτσα θέλει πιο πολύ ψωμί!
Η σαλάτα ήταν πολύ νόστιμη με φρέσκα υλικά και λάδι πολυ καλό στη γεύση, η φάβα πολύ καλή, οι πατάτες, αν και προκατασκευασμένες, ήταν σωστά τηγανισμένες, τραγανές και στραγγισμένες από το λάδι.

Τα μικρά κεμπάπ (τρία κομμάτια σερβιρισμένα με μικρά κομματάκια αλάδωτης πίτας και λίγο γιαούρτι) ήταν πολύ νόστιμα και καθόλου βαριά ή λιπαρά.
Οι πανσέτες, πολύ καλά ψημένες, ήταν ένα πιάτο συνηθισμενο χωρίς το μαρινάρισμα που αναφερόταν στον κατάλογο να τους προσδίδει κάτι διαφορετικό στη γεύση. Και τέλος, τα πιπεράτα μπριζολάκια ήταν ένα πολύ κακό πιάτο. Μικρά χοιρινά μπριζολάκια, χωρίς κόκαλο, με μία πιπεράτη σάλτσα κρασιού με χοντρό πιπέρι, που όμως χαλούσε ως σύνολο λόγω της κακής ποιότητας του χοιρινού κρέατος. Πιστεύω ότι δεν ήταν σωστά ψημένα και είχαν μια μυρωδιά πιο βαριά στη γεύση. Σε συνδυασμό με τη σάλτσα μπορούσες να το φας, αλλά ομολογώ ότι κανείς από εμάς δεν τελείωσε το κομμάτι του.

Την παραγγελία μας συνοδεύσαμε με πολύ παγωμένη μπύρα σε ποτήρι. Στο τέλος η ευγενέστατη σερβιτόρα μας πρόσφερε ως κέρασμα γλυκό, το αγαπημένο μωσαικό.

Σαν συμπέρασμα, οι Μέλισσες είναι ένα κλασσικό μεζεδοπωλείο και οι μερίδες που σερβίρονται, σαν ποσότητα κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση. Τα πιάτα είναι ιδανικά για να τσιμπάς πίνοντας την ποικιλία αποσταγμάτων που προσφέρει.
Μια πολύ καλή επιλογή για όποιον αγαπάει ποικιλία μεζέδων και καλό τσίπουρο.

09 Σεπ 2016

Εχει μια υπεροχη αυλη ονειρο για καλοκαιρινους μηνες! Χαλικακι κατω χαμηλο φωτισμο και σωστη αποσταση τραπεζιων, σε καμια περιπτωση ο ενας πανω στον αλλον.
Πεμπτη βραδυ λιγο μετα τις 20:30 και η αυλη γεματη. Το σερβις πολυ γρηγορο χωρις αναμονη, μας εφεραν ψωμακι, κριτσινια, colsow σαλτσουλα και ρακι για κερασμα!!!
Πηραμε:
-χωριατικη... πολυ μεγαλη σαλατα με μπολικη φετουλα και ελιτσες, ωραια κομμενη και φρεσκια 4/4
-πατσουρμαδοπιτακια... 4 τραγανες φλογεριτσες με σωστη γεμιση 3/4
-ντολμαδακια... καλοτυλιγμενα μεγαλη πολυ μεριδα, ωραιο το φυλλο 3/4
-μελιτζανοσαλατα καπνιστη... ηρθε ζεστη, ΟΝΕΙΡΟ τρομερη υφη, υπεροχη γευση 4/4
-κοτοπουλο μελισσες... κοτοπουλακι σε πηλινο με σαλτσουλα, χαλουμι και πιτακια!! Το κοτοπουλακι κυριολεκτικα ελιωνε στο στομα, τρομερη η σαλτσουλα 4/4
-μπριζολακια πιπερατα... λεπτα φιλετακια λαιμου, τρυφερα σε μια πικαντικη σαλτσουλα για τρελες βουτες 3/4

-πανσετακια... κλασσικα πανσετακια σε πολυ μεγαλη μεριδα με σωστο ψησιμο και λιπακι, σταθερη αξια 4/4
-1/2 λευκο κρασι.. θα το ηθελα πιο δροσερο 2/4

-2 coca-cola ερχεται με συνοδειο ποτηριου γεματο παγο για εξτρα δροσια

Συνολο 41,50 ολα (5ε οι πανσετες, 5,20 μπριζολακια, 6,50 το κοτοπουλακι, 4,50 η σαλατα,1,80 η coca-cola) Αξιζει να παει καποιος να φαει καλα και να δοκιμασει διαφορες γευσουλες σε πολυ χαμηλες τιμες για τις μεριδες που προσφερει. Στο τελος κερασμα καρπουζακι δροσερο!

13 Ιουν 2016

1η φορα στην συγκεκριμενη ταβερνα μετα απο κριτικες που διαβασαμε.
Προκειται για 2 χωρους επι του ιδιου δρομου με αποσταση ενος λεπτου εμεις κατααμε στον υπαιθριο στην αυλή η οποια ειναι μια απο τις πιο όμορφες που εχω βρει.

Σερβις κ ευγενεια εξαιρετικη απο τα παιδια τα οποια τρεχουν τρελα.
Μεριδες ικανοποιητικες οχι τεραστιες αλλα γευστικοτατες.
Vfm οι τιμες ιδιαιτερα χαμηλες σε σχεση με την ποιοτητα.
Ειναι ενα ταβερνακι το οποιο θα το επισκεφτείς ξανα.
Δεν σε απογοητεύει οπως τα περισσοτερα.

Πηραμε πατατες σαλατα 1 κοτοπουλο μελωμενο κ κεμπαμπακια μπυρα 1 κ πλευρωτους συνολο 30e.
Ολα καλα μακαρι να συνεχισει έτσι. Απο κοσμο αν κ καθημερινη στις 22.00 ηταν full.