Μεζεδοπωλείο - Ρακάδικο
Σε έναν όμορφο, ζεστό και μοντέρνο χώρο στέγασαμε το όνειρο μας για νόστιμο και ποιοτικό φαγητό! Τα καλοκαίρια και στον πανέμορφο κήπο μας με ταβάνι τα αστέρια προσφέρουμε μια όμορφη εμπειρία στους επισκέπτες μας ακόμα και για τις ιδιωτικές σας εκδηλώσεις. Θα απολαύσεται αποστάγματα και μεζέδες με αγνά και άριστης ποιότητας υλικά, απο κάθε γωνιά της Ελλάδας και σε απόλυτα λογική σχέση ποιότητας-τιμής.

Ανοιχτό καθημερινά από τη 13:00 το μεσημέρι κοντά σας.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

22 Ιαν 2017

Δεν ξέρω τι ακριβως είχαν στο μυαλο τους οι ιδιοκτήτες όταν βάφτισαν το μικρό αυτο μαγαζι "μέλισσες", εγω αυτο που αποκόμισα ηταν μια βαβούρα, προερχόμενη απο πολυ κόσμο σε μικρό χωρο. Όποτε, εγω προςωπικα, αυτη την εξήγηση θα έδινα, και δε σκοπεύω να σπαζοκεφαλιασω περισσότερο. Ηταν αρκετα, απο τη μια το τσιγάρο, απο την άλλη τα κολλητά τραπέζια, άλλα μεγάλα, άλλα μικρά, και μαζι με τη μουσική, για να συνθέσω το παζλ του χωρου. Ειναι απο τις φορές που ξεκινάω λιγο ανάποδα την κριτική μου, αλλα μια ανανέωση δε βλάπτει. Το προσωπικό στυλ, και το κριτικό πνεύμα, ευτυχως παραμένουν τα ιδια....

Ο κατάλογος ειναι αρκετα μεγάλος όσον αφορά τα ορεκτικα, χωρίζεται σε αλοιφές, ορεκτικα, σαλάτες και κυριως. Εμείς ήμασταν δυο άτομα και δοκιμάσαμε τα εξής

-μια σαλάτα πράσινη με μεγάλα κομματια μανούρι, κουκουνάρι και σος απο μπαλσαμικο. Δροσερή, φρεσκοκομμένη και μεγάλη μερίδα για δυο άτομα

- μανιτάρια πλευρώτους. Προσγειώθηκε ένα μεγαλο πιατο με μανιτάρια καλοψημένα στα κάρβουνα, σωστά αλατισμένα και με λιγο μπαλσαμικο. Αν και δε μου αρεσουν, η παρέα με έβαλε στη διαδικασία να δοκιμάσω, και μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα.

-μια σαλάτα ταμπουλε, διαφορετική απο οτι έχω συνηθίσει μέχρι τωρα. Περιείχε πολυ ντομάτα, αρκετό μαϊντανό και λεμόνι. Με εξέπληξε και αυτη θετικά, θεωρώ οτι αν ξαναπηγαινα θα την επέλεγα άνετα.

-μια μερίδα πατάτες τηγανητες, μαλλον απο τα αδύναμα πιάτα της βραδιάς.

-μια μερίδα πανσετακια, ζουμερά, γευστικά και καλοψημένα, με λιπακι τοσο ´οσο πρεπει για να τους προσδίδει μια ωραια κρεατένια γευση.

-στην αρχή νας έφεραν δροσερό νεράκι και ένα μπολάκι με μια σάλτσα και κριτσινακια για καλωσόρισμα.

-μελιτζανοσαλάτα, η οποια δε με τρέλανε γιατι είχε διαφορετική υφή απο αυτη που μου αρέσει, είχε έντονη τη γευση σκόρδου και γενικά δεν την προτεινω.

-ήπιαμε κοκκινο κρασι ημίγλυκο χωρις παρενέργειες πολυ καλο.

Η εξυπηρετηςη πολυ καλή στους χρόνους της, ολοι ευγενικοί και σωστοί. Εκτίμησα οτι πριν μου φέρουν τη μελιτζανοσαλάτα με ενημέρωσαν οτι ειναι διαφορετική, και ου έφεραν σε ένα μικρό μπολ να δοκιμάσω. Στο τελος με το λογαριασμό μας κέρασαν κορμό, πολυ γευστικός, φαγώθηκε ευχάριστα.

Value for money, θα έλεγα πολυ καλο, ήμασταν δυο άτομα και φάγαμε το μισό κατάλογο, και πληρώσαμε λιγο λιγότερα απο 30 ευρω. Με εξαίρεση οτι ο χωρος δεν ειναι το δυνατό σημείο, ειδικά για το χειμώνα, κατα τα αλλα ηταν μια ευχάριστη βραδια και το προτεινω.

30 Νοε 2015

Κριτική για τις Μέλισσες. Peace of cake. Ευκολάκι. Γιατί; Γιατί το συγκεκριμένο μαγαζί έχει αρχή, μέση και τέλος. Θα διερωτηθείς. Γιατί τα άλλα δεν έχουν; Έχουν απλά εδώ τα πράγματα είναι συγκεκριμένα και ξεκάθαρα.

Θα ξεκινήσω φίλε χρήστη έμπιστε ή μη, να σου αναλύσω τα δεδομένα και από εκεί και πέρα, it’s up to you. Και θα σου κάνω ανάλυση απλή και απέριττη να την καταλάβεις και όχι φιλοσοφικών αναζητήσεων τύπου Dorfy. Επίσης δεν θα σου αναλύσω τους ιδιοκτήτες, ποιος είναι μάγειρας, που αλλού έχει δουλέψει, ούτε και το ιστορικό ανοίγματος του μαγαζιού διότι απλά αυτά μπορείς να τα βρεις σε sites ή περιοδικά τύπου Αθηνόδραμα, eisodos, γαστροδρόμος, η κουζίνα της φιλεναδας κλπ κλπ.

Θα σου πω όμως εν τάχει, ότι πηγαίνοντας, ένοιωσα τις μέλισσες που ήρθαν όπως έγραψε πρώτα ο Ξανθούλης και μετά η tetti. Και ένοιωσα τις μέλισσες διότι ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός, τα τραπέζια δίπλα το ένα με το άλλο – με το ζόρι και με προσοχή περνούσε η σερβιτόρος – οπότε το βουητό ήταν συνεχόμενο. Έμαθα ποιό είναι το vfm ξενοδοχείο για γιορτές στη Θεσσαλία, τι έφταιξε και δεν έγινε το ντέρμπι, γιατί χωρίζει το διπλανό ζευγάρι και πολλά άλλα χωρίς να το προσπαθήσω. Σαν νάμουν μέσα σε μελίσσι.

Η πέργκολα που περιγράφει αναλυτικά ο vagelis έχει θέματα. Υπήρχαν 2 φινιστρίνια ανοιχτά αλλά δεν καθάριζε τον χώρο από τον καπνό των θεριακλήδων.
Εδώ βίωσα ανάλογο συναίσθημα όπως πριν από χρόνια στο Κύτταρο σε live του Πανούση που είπε την εξής ατάκα: ‘’Επειδή μας έχει χαλάσει το μηχάνημα για το εφέ του καπνού, αρχίστε όλοι καπνιστές και μη, να καπνίζετε και στείλτε τον καπνό σε μένα να κάνουμε ατμόσφαιρα!!!! ’’ Πίκρα.

Το μόνο που σώζει το μαγαζί είναι η πολύ όμορφη χαλικωτή αυλή – για το Καλοκαίρι βέβαια- με το ξύλινο παιδικό σπιτάκι, τα δέντρα, τα λουλούδια, το πηγάδι, τον ξύλινο φράκτη και τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα pick - nick style. Χάρμα οφθαλμού.

Ο σερβιτόρος και η σερβιτόρα πετούσαν σπίθες. Συνεχόμενο πήγαινε - έλα, πολλά χιλιόμετρα, χαμογελαστοί, επεξηγηματικοί, καταλάβαιναν το κάθε σου νεύμα, αψεγάδιαστοι, χωρίς κανένα λάθος. Επαγγελματική δουλειά, εύγε τους.
Στα του φαγητού, δεν θα σου κάνω ανάλυση τι περιέχει ο κατάλογος και σε τι τιμές, αυτό το βρίσκεις στο fb. Θα σου πω μόνο τι φάγαμε και θα καταλάβεις που κινείται το μαγαζί, διότι φάγαμε πολλά.
Εδώ θα στα χωρίσω σε 2 κατηγορίες: Σε αυτά που έρχονται σε πήλινο και στα άλλα.

Ναυαρχίδα στα πήλινα το μπουγιουρντί. Το έχει ο κατάλογος με σηματάκι 2 πιπεριές (φουλ καυτερό). Μας ενημέρωσε και η σερβιτόρα ότι καίει τα μάλα. Το ζήτησε ο γιός, τι να κάνω;;;; Ψητά λαχανικά με φέτα, ντομάτα και καυτερή πιπεριά. Μα πολύ καυτερή. Αντρικό στο φουλ αλλά για την ηλικία του γιού μου άντε βαριά μέχρι τα 35. Ωραία η γεύση αν και είχε λίγο παραπάνω λάδι που με τα ζουμιά της τομάτας το κάναν αρκετά λιπαρό για ψωμομαχίες, αλλά τι το θες!!!! Δακρύσαμε λες και ήμασταν σε μνημόσυνο. Ο γιός βέβαια και η παρέα του, του έδωσαν και κατάλαβε.

Χοιρινό με μαυροδάφνη και χοιρινό με πιπεριές. Πλούσια ποσότητα από κομμάτια χοιρινό σε 2 παραλλαγές με την παραλλαγή με μαυροδάφνη να έχει αφήσει αυτή με τις πιπεριές ένα στάδιο πίσω. Τα ψιλοκομμένα κρεμμυδάκια στο πήλινο σου δίναν την αίσθηση ότι έτρωγες κάτι σαν στιφάδο. Σάλτσα για πολλές βούτες.
2 εκδόσεις από μοσχάρι με λαχανικά και sauce bbq και μανιτάρια με κρέμα γάλακτος και πάλι εδώ πολύ καλό το μοσχάρι αλλά μέχρι εκεί.
Τέλος ξεχώριζε το κοτόπουλο με χαλούμι και πιτούλες. Ωραία εκτέλεση, ωραίο δέσιμο στη σάλτσα, ωραίος ο συνδυασμός με το χαλούμι.

Πάμε τώρα στα άλλα πιάτα.
Ιδιαίτερη μνεία στην συνοδευτική σάλτσα με τα διαφόρων ειδών ψωμάκια και κριτσίνια που ήρθαν στην αρχή μαζί με το κερασμένο σφηνάκι ρακί. Κάτι ανάμεσα σε πατατοσαλάτα και coleslaw. Ζητήσαμε και έχτρα. Άριστα στέκεται σαν κανονική σαλτσούλα δίπλα στις υπέροχες τυροκαυτερή (αντρική αλλά στα όρια) και μελιτζανοσαλάτα με έντονη γεύση, σκορδάτη και καρυδάτη. Δεν έμεινε τίποτα.

Ψηλές φέτες απάκι (αχ αχ) λεμονάτο, πασπαλισμένο με μπούκοβο, μεζές για πολύ ρακί. Το τιμήσαμε δις όπως και τα εκπληκτικά πλευρώτους.
Καλά θέλουν τέχνη τα πλευρώτους;;

Μετά την επίσκεψη στις Μέλισσες θέλουν και τα παιδιά την κατέχουν. Λεπτά κομμένα, σωστό ψήσιμο και λίγη πρασινάδα από πάνω. Και το ρακί αλλά και το οινόμελο έρεαν άφθονα.
Σαλάτες, ντάκος με ξυνομυζήθρα, ψιλοκομμένη ντομάτα και λαδάκι, σωστά νοτισμένα τα παξιμάδια πολύ καλή και πρασινάδα με ταλαγάνι, καρύδια και sauce βαλσάμικο νοστιμότατη, δροσερή, σωστά ψημένο το ταλαγάνι έδινε συνολικά ωραία γεύση.

Ταμπουλέ η έκπληξη της ημέρας, 4 σφαιρίδια δροσερά, χορταστικά, νόστιμα με πολλά μυρωδικά, έκαναν γευστική εντύπωση ακόμα και σε αυτούς που δεν είχαν δοκιμάσει. Εννοείται εις διπλούν μην μαλώσουμε κιόλας.
Πατάτες στη σέσουλα επί 2, τραγανές, χοντροκομμένες, φλουδάτες ενδιαφέρουσες.

Τέλος λουκάνικα Δράμας τα κλασικά λεπτά λουκάνικα 5 τον αριθμό, μόνο για τους λάτρεις αυτής της κατηγορίας και γιαουρτλού επί 2 ωραία ψημένα τα κεμπαπάκια, και ωραία παρουσίαση του πιάτου με χωριστά πίτες, κεμπάπ και γιαούρτι με την κόκκινη σάλτσα.

Ήπιαμε πολύ καλό ρακί Ιεράπετρας και πολύ καλό οινόμελο σε αρκετή ποσότητα. Γλυκά δεν δοκιμάσαμε και δεν είδα αν έχει, διότι είχα κατά νου την επίσκεψη στο ‘’Σιντριβάνι’’ απέναντι από τον ‘’Κανάκη’’ για extra super ice cream και λιγωτικά γλυκά. Hot spot της Φιλαδέλφειας. Οι ‘’μέλισσες’’ βέβαια μας κέρασαν πολύ καλό ραβανί αλλά….

Για όλα τα παραπάνω δώσαμε 13 ευρώ έκαστος μαζί με το tip (10 άτομα), φεύγοντας ευχαριστημένοι από την βρώση και την πόση και όπως είπα στην αρχή με διαρκές βουητό στα κεφάλια μας.

Γέρασα και έγινα περίεργος; Όχι φυσικά, απλά μάλλον θα πρέπει τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί, να βελτιώσουν τον χώρο είτε μειώνοντας τα τραπέζια είτε ενώνοντας τις δυνάμεις τους με το διπλανό ‘’by raki’’ - extreme άποψη βέβαια - που χωροταξικά είναι και αυτό μικρό. Και αν έχουν θέμα στο πώς θα το πούνε, ας το πούνε ‘’bee raki’’, να μείνουν ευχαριστημένοι και οι 2.

Θα ξαναπάω στις ‘’Μέλισσες’’ αλλά μόνο όταν ευνοεί ο καιρός για να καθίσω στον εξωτερικό χώρο να πιώ ρακιές και να φάω υπέροχα μεζεδάκια. Διότι φίλε χρήστη είπαμε το μαγαζί έχει ευδιάκριτα αρχή, μέση και τέλος και σε σέβεται.

08 Αυγ 2016

Τρίτη μεσημέρι με καύσωνα και η επιλογή του συγκεκριμένου μεζεδοπωλείου έγινε κατά τύχη. Η πρώτη μας επιλογή δεν ευδοκίμησε λόγω του ότι ήταν κλειστό για καλοκαιρινές διακοπές.

Βρεθήκαμε λοιπόν στις Μέλισσες. Καθήσαμε στον εσωτερικό χώρο, γιατί ο πολύ ωραίος κήπος που βρίσκεται δίπλα ήταν κλειστός για το μεσημέρι λόγω ζέστης.
Μέσα δροσιά, ο χώρος μικρός, καθαρός και ευχάριστος. Η διακόσμηση απλή, το μεγαλύτερο μέρος κλεισμένο με τζαμαρία, ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, όλα σε ανοιχτά χρώματα. Λόγω της ώρας υπήρχαν μόνο δύο παρέες και ετσι ήταν πολύ ήσυχα.

Η σερβιτόρα πολύ ευγενική, μας εξυπηρέτησε αμέσως με παγωμένο νερό, καλαθάκι με φρέσκα ψωμάκια συνοδευόμενο από λίγη σαλάτα κόσλοου και κέρασμα σφηνάκι τσίπουρου.

Μελετώντας τον κατάλογο καταλαβαίνεις ότι ανήκει απόλυτα στην κατηγορία του μεζεδοπωλείου. Πολλές επιλογές σε τσίπουρα, ρακή, ρακόμελα ούζο και μπύρες. Υπαρχει επίσης και χύμα κρασί. Για αρχή, ο κατάλογος, έχει πολύ ενδιαφέρουσες σαλάτες με δυνατότητα πολλών επιλογών και συνεχίζει με μεγάλη ποικιλία σε μεζέδες (τυροκαυτερή, ντολμαδάκια, τυράκια, φαβα κλπ) δίνοντας έμφαση στις τηγανιές που υπάρχουν σε όλα τα είδη κρεάτων (κοτόπουλο, χοιρινό και μοσχάρι).
Στη σχάρα πέντε επιλογές, πανσετάκια, μπριζολάκια, μπιφτέκια γαλοπούλας, λουκάνικο και κεμπάπ.

Παραγγείλαμε χωριάτικη σαλάτα, φάβα, τηγανιτές πατάτες, πανσετάκια μαρινάτα, μπριζολάκια πιπεράτα και κεμπαπάκια γιαουρτλού. Αποφύγαμε τις τηγανιές γιατί η σάλτσα θέλει πιο πολύ ψωμί!
Η σαλάτα ήταν πολύ νόστιμη με φρέσκα υλικά και λάδι πολυ καλό στη γεύση, η φάβα πολύ καλή, οι πατάτες, αν και προκατασκευασμένες, ήταν σωστά τηγανισμένες, τραγανές και στραγγισμένες από το λάδι.

Τα μικρά κεμπάπ (τρία κομμάτια σερβιρισμένα με μικρά κομματάκια αλάδωτης πίτας και λίγο γιαούρτι) ήταν πολύ νόστιμα και καθόλου βαριά ή λιπαρά.
Οι πανσέτες, πολύ καλά ψημένες, ήταν ένα πιάτο συνηθισμενο χωρίς το μαρινάρισμα που αναφερόταν στον κατάλογο να τους προσδίδει κάτι διαφορετικό στη γεύση. Και τέλος, τα πιπεράτα μπριζολάκια ήταν ένα πολύ κακό πιάτο. Μικρά χοιρινά μπριζολάκια, χωρίς κόκαλο, με μία πιπεράτη σάλτσα κρασιού με χοντρό πιπέρι, που όμως χαλούσε ως σύνολο λόγω της κακής ποιότητας του χοιρινού κρέατος. Πιστεύω ότι δεν ήταν σωστά ψημένα και είχαν μια μυρωδιά πιο βαριά στη γεύση. Σε συνδυασμό με τη σάλτσα μπορούσες να το φας, αλλά ομολογώ ότι κανείς από εμάς δεν τελείωσε το κομμάτι του.

Την παραγγελία μας συνοδεύσαμε με πολύ παγωμένη μπύρα σε ποτήρι. Στο τέλος η ευγενέστατη σερβιτόρα μας πρόσφερε ως κέρασμα γλυκό, το αγαπημένο μωσαικό.

Σαν συμπέρασμα, οι Μέλισσες είναι ένα κλασσικό μεζεδοπωλείο και οι μερίδες που σερβίρονται, σαν ποσότητα κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση. Τα πιάτα είναι ιδανικά για να τσιμπάς πίνοντας την ποικιλία αποσταγμάτων που προσφέρει.
Μια πολύ καλή επιλογή για όποιον αγαπάει ποικιλία μεζέδων και καλό τσίπουρο.

Ειναι απο τα αγαπημένα μου στεκια που σιγουρα αξιζει κανεις να επισκεφτει!! Ενδεικνυται και για χειμώνα που ειναι. κλειστο. το. μαγαζι αλλα και. καλοκαιρι. που επεκτεινεται στη διπλανη χαλικοστρωτη αυλη. Εχει. και κατι τυπου δεντροσπιτο για να απασχολουνται τα μικρης ηλικιας παιδιά.

Οσον αφορα το προσωπικο είναι γρήγορο και διαθεσιμο να εξυπηρετησει τον πελάτη. Απλως δυστυχως το μαγαζι ειναι. παντα κατάμεστο ως τις 9:30 και δεν πεφτει καρφιτσα στο μαγαζι!

Σχετικά με. το. φαγητο, εχει μικρες-μετριες μερίδες που αρχικα δε σου γεμιζουν το ματι ομως σκας απο το φαγητο ακόμα και αν παρεις λιγα. πραγματα! Συγκεκριμενα με την παρεα μου συνηθως παιρνουμε κοτοπουλο με πιτακια και χαλουμι (6,50€), που σερβίρεται σε ενα πηλινο μπολ και. εχει αρκετη ποσοτητα. κυδωνατες πατατες στη σεσουλα (3,5€) που. τις θεωρώ αντιπροσωπευτικες του μαγαζιου, σαλατα Πανδαισια (η καλυτερη που εχω δοκιμασει - 6-7€) με ενα ιδιαιτερο πεντανοστιμο ντρεσινγκ και πανσετακια στα 6€! Και ενα λιτρο κοκκινο ημίγλυκο κρασι στα 7€ αν δεν κανω λαθος.

ειναι οικονομικο και πολυ γευστικα όλα τα πιατα. Οι μεριδες οπως επισημανα και προηγουμενως ειναι ικανοποιητικες και σιγουρα πολυ χορταστικες!

15 Οκτ 2015

Μια Κυριακή μεσημέρι μια παρέα 4 ενήλικων και 3 παιδιών μετά απο δική μου πρωτοβουλία και σύμφωνα με τις κριτικές απο το λαγωνικό Pontiki, τον Vaggelis το κοντό-γειτονάκι μου αλλά και άλλους έμπιστους και αξιόλογους φίλους του ask4food.

Χώρος (3/4):

Σε μια γειτονιά κοντά στην Δεκελείας (στην Ν. Φιλαδέλφεια) ένας δρόμος έχει γίνει hot spot (όχι σαν αυτά για τους πρόσφυγες που ακόμα δεν είναι έτοιμα) της περιοχής. Ένα κάρο ταβερνάκια, μεζεδοπωλεία και λοιποί χώροι εστιάσης και μάλιστα αρκετά πετυχημένα έχουν ανοίξει. Το παρκάρισμα δεν νομίζω να είναι εύκολο αλλά εγώ ήμουν πολύ τυχερός καθώς βρήκα ακριβώς μπροστά απο το μαγαζί.

Το μαγαζί μικρό αλλά πολύ cosy, μοντέρνο σε διακόσμηση, με απλά ξύλινα τραπέζια σε στύλ πάγκου και μια μικρή μπάρα στο βάθος. Ο χώρος θα τολμήσω να τον χαρακτηρίσω σαν ημί-υπάιθριο, κλεισμένος με διάφανες πλαστικές "τέντες" γύρω-γύρω, παράλληλα είδα και τον εξωτερικό χώρο σε ένα οικόπεδο σχεδόν δίπλα απο το μαγαζί όπου φαντάζομαι βγάζει τα τραπεζάκια έξω, το καλοκαίρι.

Γεύση (4/4):

Μικρός κατάλογος αλλά δημιουργικός με βάση την Ελληνική κουζίνα. Δοκιμάσαμε τα παρακάτω πιάτα:

Ψωμάκια και κριτσινάκια με ένα ντίπ (λάχανο, μαγιονέζα κτλ)

Σαλάτα Ντάκος (καλή μερίδα, φυσιολογική γευση, βαθμολογία πιάτου 6/10)

Σαλάτα σπανάκι, καρύδια και ψητό ταλαγάνι (φρεσκότατη, νόστιμη, βαθμολογία 7/10)

Τυροπιτάκια με μυρωδικά (Μικρούτσικα μέν αλλά πολύ νόστιμα δε, βαθμολογία 8/10)

Κοτόπουλο Μέλισσες με τυρί χαλούμι κομματάκια και πιτουλες στο πήλινο (έλιωνε στο στόμα, νοστιμότατο, βαθμολογία 8/10)

Λουκάνικακια Δράμας (αρκετά νόστιμα, μεγάλη μερίδα, βαθμολογία 7/10)

Σουβλακάκια (με αραβική πίτα, ζαρζαβατικά και κρύο κρέας, νόστιμα αλλά θα τα προτιμούσα ζεστά, βαθμολογία 7.5/10)

Μπιφτεκάκια γαλοπούλας στην σχάρα με σώς μουσταρδό-μαγιονέζας εάν δεν κάνω λάθος (υπέροχα, νόστιμα, καλοψημένα, βαθμολογία 8/10)

Θεώρησα ότι πήραμε αρκετά αλλά στο τέλος επειδή τα πιάτα ήταν μικρά (τονίζω όμως πολύ νόστιμα) νομίζω ότι καθ´ υπερβολή και με πιο βαρύ στομάχι θα μπορούσαμε να πάρουμε κανά 2 πιατάκια παραπάνω. Η βαθμολογία που θα του έβαζα είναι 3.5/4 αλλά μιάς και δεν υπάρχει του χαρίζω απλόχερα το 4/4.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Αρκετά άτομα και νέα στην εξυπηρέτηση στο μαγαζί. Ηταν ευγενικοί, έφεραν τα πιάτα αρκετά γρήγορα, μας έφεραν νερό βρύσης και όχι εμφιαλωμένο, μας κέρασαν στο τέλος χαλβά όλα αυτά οκ. Τους βάζω όμως 3/4 μόνο γιατί καθυστέρησαν να έρθουν να μας πάρουν παραγγελία και χρείαστηκε να το ζητήσω 2 φορές και το ίδιο έγινε με τον λογαριασμό που τον ζήτησα επισης 2 φορές. Τέλος τα πιάτα ήρθαν όλα σωστά απλά ερχόταν ένα-ένα στο τραπέζι οπου 4 άτομα απο τα μικρά πιατάκια προλαβαίναμε να φάμε και να το αδειάσουμε πρίν έρθει το άλλο, σε κάποιους μπορει να αρέσει αυτό αλλά εγώ προτιμώ να περιμένω να έρθουν πρώτα οι σαλάτες αλλά όλες μαζί μετά τα ορεκτικά αλλά όλα μαζί και τέλος τα κυρίως αλλά όλα μαζί, βέβαια αυτό ίσως προϋποθέτει πολλά άτομα στην κουζίνα.

Value for money (4/4):

Το 4αρι του ανήκει πραγματικά καθώς έχει πολύ χαμηλές τιμές για την ποιότητα κυρίως των φαγητών του. Για όλα τα παραπάνω μαζί με μια μπύρα μεγάλη ποτήρι πληρώσαμε 53 ευρώ!!! Το κερασάκι στην τούρτα οτι έκοψαν και απόδειξη κανονικά, οπότε το πραγματικό κέρδος τους εάν αφαιρέσεις ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος κτλ είναι πολύ μικρό.

Συμπέρασμα:

Ένα μεζεδοπωλείο ωραίο σαν χώρος, ίσως καλύτερος ο καλοκαιρινός, με ωραία πιάτα, μικρή αλλά καλή ποικιλία και πολύ καλές τιμές. Είναι ένα απο τα σίγουρα μου για 2η επίσκεψη

27 Σεπ 2015

Να μια ωραία ιδέα για ένα ενδιαφέρον crash test. ΒΥΡΑΚΙ vs ΜΕΛΙΣΣΕΣ, δύο γειτονόπουλα. Το πρώτο είναι εδώ και καιρό στην short list μου, ενώ το δεύτερο για να είμαι ειλικρινής μαζί σας, μάλλον όχι. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Η παρέα μας είχε επιστρέψει από τις διακοπές της, πάνω κάτω την ίδια περίοδο, περί τα τέλη Αυγούστου. Θέλαμε λοιπόν μια casual συνάντηση, μακριά από τα συνηθισμένα μέρη, για να μοιραστούμε τις εντυπώσεις των διακοπών, να περάσουμε μια χαλαρή βραδιά και να τσιμπολογήσουμε. Πήρα την πρωτοβουλία των κινήσεων ως προς το location και τους πρότεινα να κινηθούμε στην περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, μια περιοχή για την οποία έχω (γευσιγνωστική) άποψη μόνο για το PASTA BAR, το οποίο όμως δεν κολλούσε με το concept της βραδιάς που σχεδιάζαμε. Στο background, με επικαιροποιημένη την short list μου, το BYΡΑΚΙ φάνταζε ως μονόδρομος. Λογαριάζαμε όμως χωρίς τον ξενοδόχο, καθόσον αυτό ακόμη βρισκόταν σε ‘’διακοπές’’ και άνοιγε αρχές Σεπτεμβρίου.

Και ύστερα…ήρθαν οι ΜΕΛΙΣΣΕΣ όπως λέει και η αγαπητή φίλη tetti στην κριτική της, η οποία μαζί με τις κριτικές από τους επίσης αγαπητούς φίλους Telis Tipitelis, PONTIKI και VAGELIS, μας έδωσαν την ώθηση να το επισκεφθούμε.

Σάββατο 29 Αυγούστου 2015, ώρα 22:00, άτομα 5, με κράτηση που προηγήθηκε μια μέρα πριν και μάλλον ήταν απαραίτητη, για τους λόγους που θα διαβάσετε παρακάτω.

Η περιοχή είναι λίγο ή πολύ άγνωστη στο σύνολο της παρέας. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι σφύζει από ζωή, ειδικά η πιάτσα της Τρυπιά διαθέτει κάθε λογής επιχείρηση, από αυτές που είναι δημοφιλείς κατά βάση σε νέους ανθρώπους. Το παρκάρισμα μάλλον θα σας προβληματίσει, αν και εγώ στάθηκα τυχερός και πάρκαρα στα 100 μέτρα από το μαγαζί.

Ο χώρος είναι ο εσωτερικός και ο εξωτερικός. Ο εσωτερικός, τον οποίο είδα πηγαίνοντας προς στην τουαλέτα, δεν μπορώ να πω ότι με κέρδισε. Μικρός σε μέγεθος, με πολύ φτωχή και άνευρη διακοσμητική άποψη, βασίζεται κυρίως στην γνωστή ‘’περίκλειστη επέκταση πεζοδρομιακού στυλ’’, την οποία δεν πολυσυμπαθώ. Τον φαντάζομαι τον χειμώνα, πίτα στον κόσμο (ίσως και στο τσιγάρο όπως γράφουν άλλοι χρήστες), να μην σου δίνει ιδιαίτερα κίνητρα να καθίσεις με την παρέα σου, να χαλαρώσεις, να απολαύσεις το κρασάκι σου και γενικά την έξοδό σου.

Ο εξωτερικός χώρος είναι στην ουσία ένα παρακείμενο μεγάλο οικόπεδο, το οποίο βρίσκεται στα 20 μέτρα και προφανώς νοικιάζει η επιχείρηση. Είναι στρωμένος με χαλίκι, το οποίο βρήκα συμπαθητικό, ανισομερώς φωτισμένος αναλόγως της θέσης του τραπεζιού και δείχνει ανεκμετάλλευτος. Πιθανόν βρίσκεται σε φάση σταδιακής ανάπτυξης. Διέκρινα μια κατασκευή τύπου mini παιδικής χαράς για τα παιδιά και κάποια δενδρύλλια μάλλον πρόσφατα φυτεμένα. Σίγουρα όμως λόγω μεγάλου μεγέθους προσφέρει άπλα για πάρα πολλά τραπέζια και πολλές δυνατότητες περαιτέρω διαμόρφωσης. Υπάρχουν συν και πλην, αναλόγως της οπτικής γωνίας που το βλέπει κάθε πελάτης, εγώ θα μπορούσα να τον χαρακτηρίσω ως συμπαθητικό. Έτσι η βαθμολογία 3 που βλέπετε, αφορά περισσότερο τον εξωτερικό, παρά τον εσωτερικό χώρο.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από νέα παιδιά και την βρήκα επίσης συμπαθητική. Ερασιτεχνική δεν μπορείς να την πεις, αλλά ούτε και ιδιαίτερα επαγγελματική. Την βραδιά της επίσκεψης μας δεν έπεφτε καρφίτσα και οι σερβιτόροι οι οποίοι ήταν επαρκείς στον αριθμό, ήταν όντως φιλότιμοι και κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια εξυπηρέτησης. Υπήρξε μια μικρή αμηχανία για την τακτοποίησή μας στο τραπέζι που κρατήσαμε, δεν θυμάμαι να μας ρώτησαν τις εντυπώσεις μας ή να μας ξεπροβόδισαν στην αναχώρησή μας.

Δεν θα τους παρεξηγήσω γιατί όπως είπαμε το μαγαζί ήταν γεμάτο. Τι εννοώ; Στο 100% μέχρι τις 01:00, στο 50% μέχρι τις 02:00 και στο 20% μέχρι τις 02:30, οπότε και αναχωρήσαμε. Πραγματικά εντυπωσιακό, ακόμη και για Σάββατο βράδυ, μιας και μιλάμε για μεζεδοπωλείο και όχι για club της παραλιακής. Λοιπά θέματα service (παραγγελία, ροή πιάτων, λογαριασμός και λοιπές επιθυμίες μας), γενικά κύλησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Το menu νομίζω δεν θα αφήσει πολλούς παραπονεμένους και καλύπτει μεγάλη γκάμα επιλογών. Η κάρτα είναι λίγο δυσανάγνωστη λόγω χρωματικών επιλογών, γραμματοσειράς και του μέτριου φωτισμού. Η αλήθεια είναι ότι δεν την πολυκοίταξα, διότι πήγα με το σκονάκι μου ανά χείρας. Η παραγγελία μας ήταν ένα medley των παραγγελιών των παραπάνω φίλων καλοφαγάδων.

Δοκιμάσαμε:
-Σαλάτα ανάμεικτη με σπανάκι, καρύδια και ψητό ταλαγάνι. Απλή, δροσερή, φρέσκια, χωρίς ιδιαίτερο food styling, μια συμπαθητική σαλάτα.

-Σαλάτα ρόκα με λιαστή ντομάτα, κατίκι και κάπαρη. Πάνω κάτω ίδιες εντυπώσεις με την προηγούμενη, θα της δώσω ένα ελαφρύ προβάδισμα.

-Πατατούλες στη σέσουλα. Συμπαθητικές.

-Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα. Φρέσκια και κρεμώδης, θα την χαρακτήριζα ενδιαφέρουσα.

-Μπουγιουρντί. Αρκετά καυτερό, ξεφεύγει λίγο από την τυπική συνταγή. Το πήλινο σκεύος θα μπορούσε να έχει λιγότερο λάδι και επίσης να είναι λίγο πιο γευστικά ευδιάκριτα, τα λοιπά (πλην της φέτας) συστατικά.

-Παστουρμαδοπιτάκια. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, το πιάτο που με ενθουσίασε για δύο λόγους. Άψογα τηγανισμένα και στραγγισμένα, όσο crispy χρειάζεται, με εξαιρετικής ποιότητας υπερπλούσια γέμιση.

-Μπριζολάκια πιπεράτα. Μικρή μερίδα με το ζόρι ένα το πολύ δύο μπριζολάκια, κομμένα σε μικρά κομμάτια. Συμπαθητικό πιάτο με ενδιαφέρουσα γλυκοκαυτερίζουσα σαλτσούλα.

-Κεμπαπάκια. Τέσσερα μικρά κεμπαπάκια, σωστά ψημένα με πιτούλες και σως. Τίποτε το (γευστικά) συγκλονιστικό.

-Χοιρινή τηγανιά με σάλτσα μαυροδάφνη. Ενδιαφέρον πιάτο λόγω της σαλτσούλας.

-Μοσχάρι με σάλτσα bbq. Πολύ καλό πιάτο, λόγω της ποιότητας του κρέατος και της συμπαθητικής σάλτσας bbq.

-Μοσχάρι με μανιτάρια, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, το κουτάλιασα, ευτυχώς δεν το πήραν πρέφα οι υπόλοιποι. Το μοσχάρι, τρυφερό, σωστά κομμένο και μαγειρεμένο, έδενε υπέροχα με την κρέμα γάλακτος και τα μανιτάρια. Του δίνω ένα μικρό προβάδισμα από το προηγούμενο πιάτο.

-Πέντε μπύρες και δύο αναψυκτικά.

Τα πιάτα μπορεί να ήταν ένδεκα, αλλά μην βιαστείτε να βγάλετε συμπέρασμα ότι φύγαμε πρησμένοι. Τυπικές μερίδες μεζεδοπωλείου, κάθε πιάτο ήταν επαρκές για να τσιμπολογήσουν δύο με τρία άτομα. Στο τέλος έπαιξε και ένα τυπικό κέρασμα, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες, διότι ήμουν αφοσιωμένος στην συζήτηση της παρέας.

Check please
Με αναλυτική απόδειξη και δελτίο παραγγελίας (συρραμμένα) στα 79,80€.

Κατέληξα ότι:
Πρόκειται για ένα συμπαθητικό, νεανικό μαγαζάκι, το οποίο φαίνεται να βρίσκεται σε ανοδική τροχιά, έχει το κοινό του και μάλλον δύσκολα θα σας απογοητεύσει. Γευστικά που είναι και το κύριο ζητούμενο, υπάρχουν κάποια συμπαθητικά, κάποια καλά και κάποια εξαιρετικά πιάτα. Χώρος για βελτίωση πάντα υπάρχει, διότι όπως είναι γνωστό μια παλιά παροιμία λέει ότι ‘’εχθρός του καλού είναι το καλύτερο’’. Το VFM κυμαίνεται στον φυσιολογικό μέσο όρο και αποτελεί μια αξιόλογη επιλογή για τους κατοίκους της περιοχής.

Αν αποτελεί περίπτωση slow travel, επίσκεψη από μακριά όπως λέει χαρακτηριστικά ο αγαπητός φίλος Nautilus (χάθηκε αυτή η ψυχή), είναι κάτι που εξαρτάται από εσάς. Πόση βενζίνη θέλετε να κάψετε και πόσο μακριά μπορούν να φτάσουν οι γαστρονομικές ανησυχίες σας.

Υ. Γ Εκκρεμεί το δεύτερο μέρος και η ολοκλήρωση του crash test. Επιδίωξη θα είναι να υλοποιηθεί με την ίδια σύνθεση της παρέας, προκειμένου τα τελικά συμπεράσματα να είναι ασφαλή.

10 Ιαν 2016

Στους τυφλούς κυβερνάει ο μονοφθαλμος

Αναζητώντας μαγαζί στην Νέα Φιλαδέλφεια μέσω του site οι Μέλισσες βρισκονται δεύτερες σε προτιμήσεις χρηστών.
Σε μεζεδοπωλεια σε όλο το λεκανοπεδιο στην έκτη θέση!!!

Μήπως πρέπει να δούμε λίγο το τις βαθμολογίες μας κάποιοι χρήστες.

Χώρος 2. Χάνει πόντους το χειμώνα. Σίγουρα τώρα που έφυγε η τέντα και μπήκε τζαμί είναι καλύτερο από πριν... πάλι όμως δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.
Το καλοκαίρι λόγω κήπου είναι καλύτερο. Η κριτική μου όμως γίνεται χειμώνα.

Εξυπηρέτηση 3. Χάνουν το βαθμό λόγω καθυστέρησης στους χρόνους παραγγελίας. Κατά τα άλλα ευγενικά, χαρούμενα, νεανικά πρόσωπα.

Γευση 2. Πιπερατα μπριζολακια. Αραιωμενη με κρέμα γάλακτος ετοιματζιδικη Demi glace(κλαίει η μάνα του escoffier) και ολόκληρα πιπεριά πάνω σε μπριζολακια λαιμου. Μπράβο στον Sef. Ευφυεστατη συνταγή για την εποχή του αρχιμαγειρου Βλαχουλη. Από πιο ξενοδοχείο στην Αναβυσσο έκλεψε την συνταγή? Must πιάτο για το 6 καλύτερο μεζεδοπωλειο της Αττικής. Δηλαδή πιο κάτω τι τρως?

Τηγανητες πατατες με την φλούδα τους. Όταν ποσαρεις τις πατατες από νωρίς, το βράδυ που θα τις τηγανισεις, αυτές θα δείχνουν μαραμενες και αχρωμες.
Τηγανια Μέλισσες. Οκ προτιμάς να πάρεις έτοιμο ζωμό κοτας. Όταν όμως θέλεις να δώσεις έντονη γεύση δεν χρειάζεται να ρίξεις μεγαλύτερη δόση, μυρίζει κνοριλα που λέει και η γυναίκα μου!!! Σταματάω εδώ.

VFM 2 Σίγουρα οι τιμές είναι χαμηλές. Όπως και οι μερίδες επίσης. Η ποιότητα δεν είναι κακή. Δεν τρως όμως και τίποτα το ιδιαίτερο.

Αν είσαι κοντά δεν έχεις να χάσεις και πολλά κάνοντας μια επίσκεψη.
Αν όμως έρχεσαι από μακριά ξανασκεψου το. Οι γειτονιές της Αθήνας βρίθουν από τέτοια μεζεδοπωλεια

09 Σεπ 2016

Εχει μια υπεροχη αυλη ονειρο για καλοκαιρινους μηνες! Χαλικακι κατω χαμηλο φωτισμο και σωστη αποσταση τραπεζιων, σε καμια περιπτωση ο ενας πανω στον αλλον.
Πεμπτη βραδυ λιγο μετα τις 20:30 και η αυλη γεματη. Το σερβις πολυ γρηγορο χωρις αναμονη, μας εφεραν ψωμακι, κριτσινια, colsow σαλτσουλα και ρακι για κερασμα!!!
Πηραμε:
-χωριατικη... πολυ μεγαλη σαλατα με μπολικη φετουλα και ελιτσες, ωραια κομμενη και φρεσκια 4/4
-πατσουρμαδοπιτακια... 4 τραγανες φλογεριτσες με σωστη γεμιση 3/4
-ντολμαδακια... καλοτυλιγμενα μεγαλη πολυ μεριδα, ωραιο το φυλλο 3/4
-μελιτζανοσαλατα καπνιστη... ηρθε ζεστη, ΟΝΕΙΡΟ τρομερη υφη, υπεροχη γευση 4/4
-κοτοπουλο μελισσες... κοτοπουλακι σε πηλινο με σαλτσουλα, χαλουμι και πιτακια!! Το κοτοπουλακι κυριολεκτικα ελιωνε στο στομα, τρομερη η σαλτσουλα 4/4
-μπριζολακια πιπερατα... λεπτα φιλετακια λαιμου, τρυφερα σε μια πικαντικη σαλτσουλα για τρελες βουτες 3/4

-πανσετακια... κλασσικα πανσετακια σε πολυ μεγαλη μεριδα με σωστο ψησιμο και λιπακι, σταθερη αξια 4/4
-1/2 λευκο κρασι.. θα το ηθελα πιο δροσερο 2/4

-2 coca-cola ερχεται με συνοδειο ποτηριου γεματο παγο για εξτρα δροσια

Συνολο 41,50 ολα (5ε οι πανσετες, 5,20 μπριζολακια, 6,50 το κοτοπουλακι, 4,50 η σαλατα,1,80 η coca-cola) Αξιζει να παει καποιος να φαει καλα και να δοκιμασει διαφορες γευσουλες σε πολυ χαμηλες τιμες για τις μεριδες που προσφερει. Στο τελος κερασμα καρπουζακι δροσερο!

28 Νοε 2015

Εδώ μπορώ να πω την πατήσαμε λίγο. Δεν ξέρω από που προκύπτουν τόσες καλές κριτικές αλλά θα διαφωνήσω κάθετα Ακόμα και αν τους πετύχαμε σε κακή μέρα, λόγο χώρου και επιλογής μενού με το ζόρι θα έπιανε την βάση..

Αναλυτικότερα, κανονίζουμε 4 άτομα από εντελώς διαφορετικές περιοχές να πάμε για κάνα μεζεδάκι. Χαλάνδρι, Κηφισιά, Πατήσια, που μπορούμε να πάμε να μοιράσουμε την απόσταση, μπαίνουμε στο ασκ και έχει σαν καλύτερη πρόταση για Ν. Φιλαδέλφεια και γύρω περιοχές το Μέλισσες Πάμε να το δοκιμάσουμε!

Καταρχάς ο χώρος είναι μια απογοήτευση από την αρχή Σε φωτογραφίες στο ίντερνετ και στο ασκ που το είδαμε περιμέναμε κάτι πολύ καλύτερο Ναι μικρο το ξέραμε αλλά όχι τόσο αδιάφορο και κρύο, ίσως το καλοκαίρι που είναι ανοιχτό να είναι καλύτερα αλλά και πάλι μακριά από το καλό Τα τραπέζια λίγα και στριμωγμένα το ένα δίπλα στο άλλο

Το μενού δεν είχε ιδιαίτερη ποικιλία και καθώς ήμασταν τέσσερα άτομα και καλοφαγάδες το πήραμε σχεδόν όλα Για όσους θέλουν μια περίληψη όλα μέτρια και κάτω εκτός του κεμπάμπ, που αν δεν το θέλεις καυτερό, ήταν τέλειο

Αναλυτικά

Στην αρχή κριτσινακια, ψωμάκια και ένα ντιπ 99% μαγιονέζα. Ωραία τα κριτσινακια, τα ψωμάκια όχι, το ντιπ χάλια

Σαλάτα σπανάκι καρυδιά ταλαγάνι και κάτι άλλα Τα χορταρικά καλά, η σος μέτρια και το ταλαγάνι χάλια Κρύο και έσπαγε σε τρήματα όταν πήγαινες να το κόψεις, προφανώς ψημένο πριν πολύ ώρα

Φάβα, είχε μια περίεργη κρεμωδη υφή και γεύση που δεν μου άρεσε καθόλου Μαγιονέζα ίσως?

Σουβλάκι κρύο σε αραβική πίτα Ναι δεν μας ακούστηκε και πολύ ελκυστικό αλλά αφού δεν είχε πολλούς μεζέδες είπαμε να το πάρουμε Όχι κακώς υπάρχει στον κατάλογο αυτό το φαγητό Όλα τα αλλά λίγο πολύ τα φάγαμε, αυτό δεν τρωγόταν καθόλου

Πατάτες τηγανίτες, αρκετά καλές, οι κάτω μάζευαν λίγο λάδι

Τηγανιά, δεν δοκίμασα αλλά απ'οτι είδα δεν έμεινε

Κοτόπουλο στο πήλινο, στεγνό το κοτόπουλο και λίγο τυρί

Μπριζολάκια χοιρινά, μέτρια αρκετά στεγνά

Κεμπάμπ όπως σας είπα ζουμερό και νόστιμο, το μόνο καλό πιάτο της βραδιάς πήραμε και 2ο

Το σέρβις μια χαρά και οι τιμές τζάμπα Όποτε γενικά ναι τρως φτηνά αλλά λείπει εντελώς το V από το VFM.

13 Ιουν 2016

1η φορα στην συγκεκριμενη ταβερνα μετα απο κριτικες που διαβασαμε.
Προκειται για 2 χωρους επι του ιδιου δρομου με αποσταση ενος λεπτου εμεις κατααμε στον υπαιθριο στην αυλή η οποια ειναι μια απο τις πιο όμορφες που εχω βρει.

Σερβις κ ευγενεια εξαιρετικη απο τα παιδια τα οποια τρεχουν τρελα.
Μεριδες ικανοποιητικες οχι τεραστιες αλλα γευστικοτατες.
Vfm οι τιμες ιδιαιτερα χαμηλες σε σχεση με την ποιοτητα.
Ειναι ενα ταβερνακι το οποιο θα το επισκεφτείς ξανα.
Δεν σε απογοητεύει οπως τα περισσοτερα.

Πηραμε πατατες σαλατα 1 κοτοπουλο μελωμενο κ κεμπαμπακια μπυρα 1 κ πλευρωτους συνολο 30e.
Ολα καλα μακαρι να συνεχισει έτσι. Απο κοσμο αν κ καθημερινη στις 22.00 ηταν full.

Ν. Τρυπιά 39-41, Ν. Φιλαδέλφεια

210 2520566