Το καλύτερο κεμπάπ της πόλης...και όχι μόνο!!!!
Φτιαγμένα όλα απο τα χεράκια μας!!!
Μια δοκιμή θα σας πείσει!!!
Πανέμορφος εξωτερικός χώρος κάτω απο τα πλατάνια που σου θυμίζει χωριό!!!

Ανοιχτά κάθε μέρα απο το μεσημερι!!!! 12.00μμ-1.00πμ

Παροχές για ΑμεΑ
Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

25 Σεπ 2018

Μετά από ολιγοήμερες διακοπές (δυστυχώς) γύρισα στο κλεινόν άστυ και έπεσα σε mini καύσωνα με ουκ ολίγη υγρασία ενώ στις διακοπές συνέβη το αντίθετο μέχρι και ομπρέλλα χρειάστηκα...

Ετσι με αρκετά κακή διάθεση και κούραση από την υπερβολική για την εποχή ζέστη, αποφασίσαμε να πάμε τουλάχιστον να δροσιστούμε στον Πλάτανο στα Μελίσσια την πρώτη Δευτέρα του Σεπτεμβρίου που ομολογώ (και γω όπως και η UCOOK) ότι παρόλο που στο delivery τον έχω τιμήσει δεόντως, από την πρώτη στιγμή που άνοιξε, για φαγητό επί τόπου έχω πάει κανά δυό φορές στο παρελθόν όλες κι όλες, κι αυτό λόγω προτίμησης της παρέας.

Με λίγα λόγια έχω μιά συνήθεια να μην πηγαίνω για φαγητό σε κεμπάπ -σουβλάκια που είναι κοντά στο σπίτι μου ενώ αντίθετα μπορεί να πάω πολύ μακρύτερα γιά το ίδια εδέσματα. Αυτό λίγο πολύ συμβαίνει σε όλους μας φαντάζομαι, διότι τι πιό απλό ειδικά το χειμώνα να παραγγείλεις delivery σουβλάκια και τα συναφή από το να ξεσπιτώνεσαι να παρκάρεις κλπ γιά κάποιο μαγαζί που ξέρεις ότι δεν το χάνεις, μπορείς να πας όποτε θες. Είναι κάτι σαν το ΄σύνδρομο πρωτεύουσας - επαρχίας όπου στην επαρχία παραπονιούνται ότι δεν έχουν τα θέατρα πχ της αθήνας και για αυτό βλέπουν και περισσότερα, ενώ οι της πρωτεύουσας που τάχουν, καταλήγουν να μην τα επισκέφτονται ποτέ.

Ομως τα πλατάνια του Πλάτανου μου έκαναν κλικ αυτό το καυτό βράδυ του Σεπτεμβρίου και νάμαστε με τις σαγιονάρες -όπως και οι περισσότεροι- να παρκάρουμε αμέσως, παρά την κίνηση στη μπροστινή λεωφόρο Δημοκρατίας, στο πίσω μέρος της πλατείας που είναι πραγματικά όαση δροσιάς αφού τα πλατάνια ξεκινάνε σε συστοιχίες από πολύ πιό πάνω από τη ρεματιά (γιατί περί ρεματιάς πρόκειται) και δημιουργούν τόξα σκιάς.

Ο Πλάτανος όποτε και να πας το καλοκαίρι, είναι γεμάτος λόγω περιβάλλοντος χώρου και Δευτεριάτικα είχε αρκετό κόσμο χωρίς όμως να είναι ενοχλητικός.

Ετσι διαλέξαμε ένα τραπέζι για δύο σε σημείο που να μας πιάνει το αεράκι που κατεβάζουν τα πλατάνια και αυτομάτως προσήλθε στο τραπέζι μας το γνωστό εμφιαλωμένο νερό που όπως ήρθε έτσι το έδωσα πίσω. Ο σερβιτόρος δεν δυσανασχέτησε και μετά από λίγο μας έφερε μία φιάλη-κανάτα παγωμένο νερό. Εδώ θα κάνω μία παρένθεση για τις.. αναγκαστικές προσγειώσεις εμφιαλωμένου νερού. Καλά σε κάποια εστιατόρια κυριλέ δεν το συζητώ, καλά σε κάποιες ταβέρνες καλά σε μεζεδοπωλεία και ψαροκαταστάσεις, αλλά στο σουβλατζίδικο έλεος πιά. Δεν το λέω για τον Πλάτανο τόσο, γιατί είναι αξιοπρεπές κεμπαπτζίδικο -ψητοπωλείο αν και όταν πουλάς σουβλάκια με 2-2.5 και καλαμάκια κλπ είναι λίγο υπερβολή το εμφιαλωμένο. Το λέω κυρίως γιά κάτι άθλια σουβλατζίδικα που σερβίρουν ποντίκια γύρο και έχουν και το θράσος να φέρνουν και εμφιαλωμένο. Μου έχει τύχει βράδυ χειμώνα στο Λαύριο να είναι ένα σουβλατζίδικο ανοιχτό όλο κι όλο, να καθίσουμε σε κάτι πανβρώμικα τραπέζια γιατί πεινάγαμε και δεν βρίσκαμε τίποτα άλλο και να φέρει στο λεπτό ένας εξίσου πανάθλιος ο θεός να τον κάνει σερβιτόρο με τσιγάρο στο χέρι, το εμφιαλωμένο....

Ούτε ο Κουστουρίτσα δεν έχει σκεφτεί τέτοι σκηνικό.
Στα του Πλάτανου τώρα, το περιβάλλον είναι πολύ πολύ όμορφο γιατί υπάρχουν πολλές ζαρντινιέρες με καλοφροντισμένα λουλούδια, ωραία τενεκεδάκια με πλαστικά μεν αλλά καλόγουστα δε λουλουδάκια στα τραπέζια, υπάρχει αρκετός αλλά όχι δυνατός φωτισμός και γενικά μιά ευχάριστη ατμόσφαιρα εμπλουτισμένη με το αεράκι που λέγαμε απ τη ρεματιά ευθεία πάνω.

Πριν παρθεί η παραγγελία στο τραπέζι έφτασε ένα πιάτο με πίτα και ντιπ γιαουρτιού πολύ δροσερό και ελαφριύ χωρίς σκόρδο τα οποία και φάγαμε πάραυτα και μάλλον χρεώνονται 0,50 χ2

Στο τραπέζι υπήρχε κατάλογος αν και τα ξέραμε απέξω κι ανακατωτά οπότε δεν καθυστερήσαμε και πολύ με σκέψεις και διλήμματα. Δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες γιατί εκτός ότι η UCOOK τα έχει περιγράψει πλήρως, υπάρχει και ο κατάλογος online. Στο μόνο που θα σταθώ είναι ότι θα μπορούσαν να υπάρχουν κανά δυό σαλάτες παραπάνω στον κατάλογο και ειδικά λίγο πιό καλοκαιρινές εκδοχές. Η πλειοψηφία των σαλατικών ήταν χειμωνιάτικου περιεχομένου με λάχανα καρότα και μαρούλια και κουκουνάρια στα κύρια συστατικά τους. Τον ντάκο δεν τον θεωρώ σαλάτα οπότε κατ' εμέ οι πιό δροσερές επιλογές ήταν η χωριάτικη και το ταμπουλέ.

Εμείς παραγγείλαμε μία σαλάτα ταμπουλέ Χ 4,5 ευρώ και μία παστουρμαδόπιτα χ 4,5 ευρώ επίσης. Η σαλάτα ήταν αρκετά καλή αν και έλειπε εντελώς το κρεμμύδι πράγμα βέβαια που δεν με χάλασε ιδιαίτερα βραδιάτικα. Η πασουρμαδόπιτα αρκετά τραγανή και νόστιμη αν και ο παστουρμάς ήταν και εδώ όπως παντού δυσεύρετος.
Γιά κυρίως πήραμε ένα σις συκώτι γάλακτος χ 7,6 και ένα σις κοτόπουλο χ 9
Επίσης μία μπύρα χ 3,00 και για τους δυό μας.

Η μπύρα αν και έφτασε μαζί με τα κυρίως μετά από υπενθύμιση, ήρθε καταπαγωμένη με ποτήρια επίσης super κρύα πράγμα που εκτιμήθηκε δεόντως.

Το σις συκώτι αν και δεν δοκίμασα εγώ διότι δεν το τρώω ούτε για πλάκα, ήταν εξαιρετικό και τεράστια μερίδα πάνω σε ένα λόφο από συμπαθητικές τηγανητές πατάτες, μία τεράστια πίτα, ψιλοκομμένο κρεμμύδι, ψητή ντομάτα και πιπερίες. Πραγματικά πολύ μεγάλη μερίδα.

Το σις κοτόπουλο είναι κάτι που θεωρώ όπως και άλλοι χρήστες του ask4food έχουν γράψει, το καλύτερο πιάτο του Πλάτανου μακράν. Το μέγεθος της μερίδας είναι επικό δύο σούβλες από 5 πολύ μεγάλα κομμάτια μαριναρισμένου στήθους κοτόπουλου δλδ 10 κομμάτια σύνολο, σε ανάλογο βουνό τηγανητής πατάτας με το συκώτι, με τη διαφορά ότι στο πιάτο προσθέτουν λίγο μαρούλι (το μόνο φάουλ μιάς και το μαρούλι είναι και εκτός εποχής και το συγκεκριμένο μύριζε κάτι σε ψαρίλα) και υπάρχει και ένα μπολάκι ντιπ με μαγιονέζα-μουστάρδα. Επίσης γιά κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, το ντιπ αν και το τσακίζω κάθε φορά και είναι πεντανόστιμπο, αυτή τη φορά μου μύριζε αυγουλίλα η μαγιονέζα. Ευτυχώς το κοτόπουλο ήταν πολύ καλό (βέβαια επειδή περίσεψε και πήρα πακέτο για το σπίτι, παρατήρησα ότι στο κέντρο του κάποια κομμάτια δεν είχαν ψηθεί πολύ πολύ καλά, βέβαια ίσως ήταν και ιδέα μου γιατί ήταν ανεπαίσθητη η διαφορά στο χρώμα. Το αναφέρω γιατί το κοτόπουλο και το χοιρινό θέλει αυξημένη προσοχή και στον Πλάτανο τα κομμάτια είναι πολύ μεγάλα οπότε μπορεί να ξεφύγει κάτι.

Συνολικά πληρώσαμε 30 ευρώ μείον κάτιτις και πήραμε σχεδόν τη μία μερίδα στο σπίτι (ανακατεμένη κοτόπουλο και συκώτι γατί ούτε αυτό φαγώθηκε όλο). Πριν το λογαριασμό μας κέρασαν σφηνάκι γρανίτα λεμόνι, τη γνωστή προκάτ γρανίτα που κερνάνε πολλά μαγαζιά ειδικά στα Μελίσσια, η οποία όμως και δροσερή και ευπρόσδεκτη ήταν και μπράβο τους.

Το προσωπικό πολύ πρόθυμο και επαρκές και πιστεύω ότι ο συνδυασμός ωραίας τοποθεσίας και πολύ καλής σχέσης τιμής-ποιότητας-ποσότητας, (πιστεύω ότι το vfm πλέον πρέπει να αφορά τους τρεις παραπάνω όρους) κάνει τον Πλάτανο μία πολύ comfort επιλογή γιά ένα χαλαρό βράδυ και χειμωνα αλλά κυρίως καλοκαίρι.

25 Μαι 2017

Τον Πλάτανο τον γνωρίσαμε από το delivery του και τον αγαπήσαμε κι από κοντά, σε ουκ ολίγες επισκέψεις που έχουμε κάνει το τελευταίο διάστημα, με πιο πρόσφατη στο τέλος του Απρίλη. Δεν είναι καινούργιο μαγαζί, αλλά είναι νέα προσθήκη για εμάς. Όλο ξεχνιόμουν με άλλες επισκέψεις και κριτικές, που έβαζα σε προτεραιότητα, αλλά να που ήρθε και η στιγμή του.

Σαν χώρος, δεν διαφέρει σε κάτι από άλλα αντίστοιχα μαγαζιά, είναι ευχάριστος, καλαίσθητος, καθαρός και άνετος. Σίγουρα τώρα το καλοκαίρι, δυνατό του χαρτί είναι η δροσιά κάτω από τα πλατάνια. Ο παρακείμενος δρόμος έχει μια σχετική φασαρία, αλλά όχι κάτι το δραματικό. Οι κοπέλες στην εξυπηρέτηση είναι σβέλτες, αρκετά ευγενικές και κατατοπιστικές σε ό, τι τους ζητήσεις. Κανένα παράπονο.

Δεν θα αναφερθώ αναλυτικά στο τυλιχτό του, που το έχουμε τιμήσει αρκούντως και που είναι γενικά πολύ καλό και γεμάτο σε υλικά και μπορείτε να το προσαρμόσετε κατά βούληση ( π. χ. το κλασσικό κεμπάπ για όσους ξορκίζουν το τζατζίκι, γίνεται και γιαουρτλού με σάλτσα ντομάτας και καυτερό για όσους αντέχουν ).
Κεμπάπ όντως από τα πιο καλά στα Βόρεια, όπως και το κοτόπουλο. Γύρο δεν έχει. Όλα ψήνονται σε φυσικά κάρβουνα, κάτι που στη γεύση το εκτιμώ δεόντως. Οι τιμές οι αναμενόμενες, από 2,20 έως 2,40 ευρώ.

Κάτι που ίσως ενοχλεί αρκετά, είναι ότι μόλις καθήσεις και χωρίς να σε ρωτήσουν, σου φέρνουν ένα μικρό καλαθάκι με κομμένη πιτούλα και μια γιαουρτένια σως, το οποίο σε ξεγελά για καλωσόρισμα αλλά χρεώνεται 1,50 ευρώ. Για αρχή καλό είναι και προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να το επιστρέψω πίσω.
Αντιθέτως έχω επιστρέψει το εμφιαλωμένο νερό, που έρχεται με τον ίδιο 'ντε και καλά' τρόπο, και χωρίς καμία δυσανασχέτηση μας φέρνουν πάντα κανάτα. Το θεωρώ, το λιγότερο, φάουλ, να γίνονται τέτοιες κινήσεις σε ψητοπωλεία / σουβλατζίδικα, σε λαικές γειτονιές, και να πρέπει ο πελάτης να ζητάει το αυτονόητο, παγωμένο, γάργαρο νερό, Βρυσούλεν κατά fratello!!!

Aπό κει και πέρα, τί σας προτείνω να δοκιμάσετε στον Πλάτανο ; Αυτά που είναι τα δικά μου αγαπημένα και που πρωταγωνιστούν μέσες-άκρες κάθε φορά στο τραπέζι μας.

- Σαλάτα Πλάτανος, με μαρούλι σγουρό, τριμμένο καρότο, ραντίτσιο, κουκουνάρι, χαλούμι στη σχάρα και βινεγκρέτ με μουστάρδα ( 6,80 ευρώ ). Κατάφρεσκα υλικά, μεγάλη ποσότητα, όλα δένουν υπέροχα. Μια νοστιμότατη δεμένη σαλάτα!!

- Χαλούμι ψητό. Στρώσεις από ψητό τυράκι με καρεδάκια ντομάτας ενδιάμεσα και γενναία ποσότητα κρέμας βαλσαμικού ξυδιού από πάνω. Απλό και νόστιμο, μαζί με την τραγανή πιτούλα μπορεί και να το φας όλο και να μην προλάβουν οι άλλοι να το δοκιμάσουν... ( 4,50 ευρώ ).

- Πατάτες τηγανιτές με αυγά και λουκάνικο ( 6,90 ευρώ ). Παίζει να είναι και η μεγαλύτερη μερίδα πατάτας/αυγών/λουκάνικου που έχω δει ποτέ μου. Ο Οβελίξ μπορεί να την καταφέρει μόνος του, εγώ όχι. Οι πατάτες φρέσκιες, ένα βουνό ολόκληρο. Τα αυγά όπως πρέπει να είναι, ζουμερά και φρεσκότατα ( 3 στον αριθμό ) και το λουκάνικο απλά άψογο. Απλά πράγματα, σε άψογη εκτέλεση.

- Καπελωμένα μπιφτέκια, δηλαδή 2 μεγάλα μπιφτέκια, αφράτα σαν σπιτικά, με 2 αυγά μάτια να τα σκεπάζουν από πάνω, που συνοδεύονται στη μερίδα τους με ψητή πίτα και φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 9 ευρώ ).

- Και τέλος, το κορυφαίο κατά τα δικά μου γούστα, μερίδα σις κοτόπουλο. Προσοχή, πρόκειται για πιάτο - θηρίο, και συνετό θα είναι να το μοιραστείτε στα 2 με κάποιο φαγανό φίλο σας, εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν το έχω καταφέρει μόνη μου. Έρχονται 2 μεγάλες σούβλες, με ένα φανταστικά μαριναρισμένο και καλοψημένο κοτόπουλο, από τα νοστιμότερα ever που έχω πετύχει.
Στην ολυμπιακών διαστάσεων πιατέλα του, θα βρείτε και πίτες και ψητή ντομάτα και ψητή πιπεριά και σαλάτα μαρούλι και άφθονες πατάτες και μια υπέροχη σως. Το προτείνω ανεπιφύλακτα ως ένα από τα κορυφαία του πιάτα. ( 9 ευρώ ).

Από ποτά τα γνωστά. Και από αναψυκτικά παίζουν και η green cola, green mountain και ΜΠΛΕ. Εμείς συνήθως πίνουμε το χύμα ημίγλυκο Μοσχατέλλα που είναι ελαφρύ και γλυκόπιοτο.
Στο τέλος, έρχεται κέρασμα γρανίτα λεμόνι, μια χαρά για να δροσιστείς και να αλλάξεις γεύσεις. Αυτό που μένει να δοκιμάσω την επόμενη φορά, είναι και το κιουνεφέ που μόλις είδα ότι έβαλαν.

Ο λογαριασμός συνήθως δεν ξεπερνά τα 35 ευρώ για 3 άτομα. Με 12 ευρώ μάξιμουμ, τρως και πίνεις μια χαρά σε ένα πολύ χαλαρωτικό περιβάλλον.

Κλείνοντας να πω, ότι συνήθως δεν γράφω κριτικές για ψητοπωλεία ή σουβλατζίδικα. Αυτό είναι τυχαίο και μπορεί στο μέλλον να αλλάξει.
Όλες όμως οι κριτικές είναι ευπρόσδεκτες, και έχουν τη χρησιμότητά τους, είτε μιλάμε για street food, burgers, έθνικ κουζίνες κτλ, είτε για πιο ακριβές επιλογές. Μοιραζόμαστε στέκια που αγαπάμε, καινούργια που ανακαλύπτουμε ή φόλες που μας τυχαίνουν.

Ο Πλάτανος, για μένα, ευτυχώς βρήκε τη θέση του στην πρώτη κατηγορία.

31 Αυγ 2017

Επίσκεψη παρέας 5 ατόμων βράδυ αρχές Αυγούστου.

Όσες φορές και να πας τα τραπέζια κάτω από τα πλατάνια είναι μοναδικά. Ίσως το καλύτερο κεμπάπ των βορείων προαστείων.

Το χοιρινό κεμπάπ και το κοτόπουλο κεμπάπ είναι γευστικότατα και πολύ ζουμερά. Το κοτόπουλο καλαμάκι είναι και αυτό πολύ καλό και λιώνει στο στ'ομα.

Βέβαια είχαμε κάνει τηλεφωνική κράτηση γιατί χωρίς κράτηση δύσκολα θα βρείς τραπέζι τις ώρες αιχμής.

Το σερβίρισμα επαγγελματικό, γρήγορο και χωρίς λάθη. Μοναδική παρατήρηση το ροζέ κρασί που δεν ηταν και τόσο καλό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

13 Σεπ 2017

Τεταρτη βραδυ αρχες σεπτεμβρη και το μαγαζι ειχε λιγα τραπεζια ελευθερα, αυτο ειναι παντα καλο σημαδι.

Πηρα μια σαλατα μακεδονικη, μια μεριδα μαυρο χοιρο και ενα σις κοτοπουλο.
Ηταν ολα πολυ νοστιμα και ειδικα ο μαυρος χοιρος ηταν τοσο καλα ψημενο που μου θυμησε πολυωρο καπνιστο χοιρινο.
Εχει μεγαλη σημασια που ολα τα προιοντα τους ειναι φρεσκα της ημερας και τα κρεατικα ψηνονται σε καρβουνα εκεινη την ωρα.

Εχει χωρο κ μεσα κ εξω αλλα ειναι διπλα στον δρομο και εχει φασαρια οσο ναναι αλλα δεν μεν ενοχλησε προσωπικα.

Αρκετοι υπαλληλοι ο καθενας με ξεχωριστο ποστο κατι που το βρισκω πολυ καλυτερο απο το να ειναι ενας σερβιτορος για ολες τις δουλειες, 2 κοπελες περναν παραγγελιες,2 αλλοι υπαλληλοι φερναν τα πιατα και νερο, ψωμι κλπ και 2 αλλοι υπαλληλοι καθαριζαν τα τραπεζια.

Στο τελος μας κερασαν και λεμοντσελο αν δεν κανω λαθος που ηταν πολυ δροσιστικο και κατεβηκε σαν σφηνακι.

Προτεινω μαυρο χοιρο για οσους λατρευουν καπνιστο κρεας!