Το καλύτερο κεμπάπ της πόλης...και όχι μόνο!!!!
Φτιαγμένα όλα απο τα χεράκια μας!!!
Μια δοκιμή θα σας πείσει!!!
Πανέμορφος εξωτερικός χώρος κάτω απο τα πλατάνια που σου θυμίζει χωριό!!!

Ανοιχτά κάθε μέρα απο το μεσημερι!!!! 12.00μμ-1.00πμ

Παροχές για ΑμεΑ
Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

25 Μαι 2017

Τον Πλάτανο τον γνωρίσαμε από το delivery του και τον αγαπήσαμε κι από κοντά, σε ουκ ολίγες επισκέψεις που έχουμε κάνει το τελευταίο διάστημα, με πιο πρόσφατη στο τέλος του Απρίλη. Δεν είναι καινούργιο μαγαζί, αλλά είναι νέα προσθήκη για εμάς. Όλο ξεχνιόμουν με άλλες επισκέψεις και κριτικές, που έβαζα σε προτεραιότητα, αλλά να που ήρθε και η στιγμή του.

Σαν χώρος, δεν διαφέρει σε κάτι από άλλα αντίστοιχα μαγαζιά, είναι ευχάριστος, καλαίσθητος, καθαρός και άνετος. Σίγουρα τώρα το καλοκαίρι, δυνατό του χαρτί είναι η δροσιά κάτω από τα πλατάνια. Ο παρακείμενος δρόμος έχει μια σχετική φασαρία, αλλά όχι κάτι το δραματικό. Οι κοπέλες στην εξυπηρέτηση είναι σβέλτες, αρκετά ευγενικές και κατατοπιστικές σε ό, τι τους ζητήσεις. Κανένα παράπονο.

Δεν θα αναφερθώ αναλυτικά στο τυλιχτό του, που το έχουμε τιμήσει αρκούντως και που είναι γενικά πολύ καλό και γεμάτο σε υλικά και μπορείτε να το προσαρμόσετε κατά βούληση ( π. χ. το κλασσικό κεμπάπ για όσους ξορκίζουν το τζατζίκι, γίνεται και γιαουρτλού με σάλτσα ντομάτας και καυτερό για όσους αντέχουν ).
Κεμπάπ όντως από τα πιο καλά στα Βόρεια, όπως και το κοτόπουλο. Γύρο δεν έχει. Όλα ψήνονται σε φυσικά κάρβουνα, κάτι που στη γεύση το εκτιμώ δεόντως. Οι τιμές οι αναμενόμενες, από 2,20 έως 2,40 ευρώ.

Κάτι που ίσως ενοχλεί αρκετά, είναι ότι μόλις καθήσεις και χωρίς να σε ρωτήσουν, σου φέρνουν ένα μικρό καλαθάκι με κομμένη πιτούλα και μια γιαουρτένια σως, το οποίο σε ξεγελά για καλωσόρισμα αλλά χρεώνεται 1,50 ευρώ. Για αρχή καλό είναι και προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να το επιστρέψω πίσω.
Αντιθέτως έχω επιστρέψει το εμφιαλωμένο νερό, που έρχεται με τον ίδιο 'ντε και καλά' τρόπο, και χωρίς καμία δυσανασχέτηση μας φέρνουν πάντα κανάτα. Το θεωρώ, το λιγότερο, φάουλ, να γίνονται τέτοιες κινήσεις σε ψητοπωλεία / σουβλατζίδικα, σε λαικές γειτονιές, και να πρέπει ο πελάτης να ζητάει το αυτονόητο, παγωμένο, γάργαρο νερό, Βρυσούλεν κατά fratello!!!

Aπό κει και πέρα, τί σας προτείνω να δοκιμάσετε στον Πλάτανο ; Αυτά που είναι τα δικά μου αγαπημένα και που πρωταγωνιστούν μέσες-άκρες κάθε φορά στο τραπέζι μας.

- Σαλάτα Πλάτανος, με μαρούλι σγουρό, τριμμένο καρότο, ραντίτσιο, κουκουνάρι, χαλούμι στη σχάρα και βινεγκρέτ με μουστάρδα ( 6,80 ευρώ ). Κατάφρεσκα υλικά, μεγάλη ποσότητα, όλα δένουν υπέροχα. Μια νοστιμότατη δεμένη σαλάτα!!

- Χαλούμι ψητό. Στρώσεις από ψητό τυράκι με καρεδάκια ντομάτας ενδιάμεσα και γενναία ποσότητα κρέμας βαλσαμικού ξυδιού από πάνω. Απλό και νόστιμο, μαζί με την τραγανή πιτούλα μπορεί και να το φας όλο και να μην προλάβουν οι άλλοι να το δοκιμάσουν... ( 4,50 ευρώ ).

- Πατάτες τηγανιτές με αυγά και λουκάνικο ( 6,90 ευρώ ). Παίζει να είναι και η μεγαλύτερη μερίδα πατάτας/αυγών/λουκάνικου που έχω δει ποτέ μου. Ο Οβελίξ μπορεί να την καταφέρει μόνος του, εγώ όχι. Οι πατάτες φρέσκιες, ένα βουνό ολόκληρο. Τα αυγά όπως πρέπει να είναι, ζουμερά και φρεσκότατα ( 3 στον αριθμό ) και το λουκάνικο απλά άψογο. Απλά πράγματα, σε άψογη εκτέλεση.

- Καπελωμένα μπιφτέκια, δηλαδή 2 μεγάλα μπιφτέκια, αφράτα σαν σπιτικά, με 2 αυγά μάτια να τα σκεπάζουν από πάνω, που συνοδεύονται στη μερίδα τους με ψητή πίτα και φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 9 ευρώ ).

- Και τέλος, το κορυφαίο κατά τα δικά μου γούστα, μερίδα σις κοτόπουλο. Προσοχή, πρόκειται για πιάτο - θηρίο, και συνετό θα είναι να το μοιραστείτε στα 2 με κάποιο φαγανό φίλο σας, εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν το έχω καταφέρει μόνη μου. Έρχονται 2 μεγάλες σούβλες, με ένα φανταστικά μαριναρισμένο και καλοψημένο κοτόπουλο, από τα νοστιμότερα ever που έχω πετύχει.
Στην ολυμπιακών διαστάσεων πιατέλα του, θα βρείτε και πίτες και ψητή ντομάτα και ψητή πιπεριά και σαλάτα μαρούλι και άφθονες πατάτες και μια υπέροχη σως. Το προτείνω ανεπιφύλακτα ως ένα από τα κορυφαία του πιάτα. ( 9 ευρώ ).

Από ποτά τα γνωστά. Και από αναψυκτικά παίζουν και η green cola, green mountain και ΜΠΛΕ. Εμείς συνήθως πίνουμε το χύμα ημίγλυκο Μοσχατέλλα που είναι ελαφρύ και γλυκόπιοτο.
Στο τέλος, έρχεται κέρασμα γρανίτα λεμόνι, μια χαρά για να δροσιστείς και να αλλάξεις γεύσεις. Αυτό που μένει να δοκιμάσω την επόμενη φορά, είναι και το κιουνεφέ που μόλις είδα ότι έβαλαν.

Ο λογαριασμός συνήθως δεν ξεπερνά τα 35 ευρώ για 3 άτομα. Με 12 ευρώ μάξιμουμ, τρως και πίνεις μια χαρά σε ένα πολύ χαλαρωτικό περιβάλλον.

Κλείνοντας να πω, ότι συνήθως δεν γράφω κριτικές για ψητοπωλεία ή σουβλατζίδικα. Αυτό είναι τυχαίο και μπορεί στο μέλλον να αλλάξει.
Όλες όμως οι κριτικές είναι ευπρόσδεκτες, και έχουν τη χρησιμότητά τους, είτε μιλάμε για street food, burgers, έθνικ κουζίνες κτλ, είτε για πιο ακριβές επιλογές. Μοιραζόμαστε στέκια που αγαπάμε, καινούργια που ανακαλύπτουμε ή φόλες που μας τυχαίνουν.

Ο Πλάτανος, για μένα, ευτυχώς βρήκε τη θέση του στην πρώτη κατηγορία.

31 Αυγ 2017

Επίσκεψη παρέας 5 ατόμων βράδυ αρχές Αυγούστου.

Όσες φορές και να πας τα τραπέζια κάτω από τα πλατάνια είναι μοναδικά. Ίσως το καλύτερο κεμπάπ των βορείων προαστείων.

Το χοιρινό κεμπάπ και το κοτόπουλο κεμπάπ είναι γευστικότατα και πολύ ζουμερά. Το κοτόπουλο καλαμάκι είναι και αυτό πολύ καλό και λιώνει στο στ'ομα.

Βέβαια είχαμε κάνει τηλεφωνική κράτηση γιατί χωρίς κράτηση δύσκολα θα βρείς τραπέζι τις ώρες αιχμής.

Το σερβίρισμα επαγγελματικό, γρήγορο και χωρίς λάθη. Μοναδική παρατήρηση το ροζέ κρασί που δεν ηταν και τόσο καλό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

13 Σεπ 2017

Τεταρτη βραδυ αρχες σεπτεμβρη και το μαγαζι ειχε λιγα τραπεζια ελευθερα, αυτο ειναι παντα καλο σημαδι.

Πηρα μια σαλατα μακεδονικη, μια μεριδα μαυρο χοιρο και ενα σις κοτοπουλο.
Ηταν ολα πολυ νοστιμα και ειδικα ο μαυρος χοιρος ηταν τοσο καλα ψημενο που μου θυμησε πολυωρο καπνιστο χοιρινο.
Εχει μεγαλη σημασια που ολα τα προιοντα τους ειναι φρεσκα της ημερας και τα κρεατικα ψηνονται σε καρβουνα εκεινη την ωρα.

Εχει χωρο κ μεσα κ εξω αλλα ειναι διπλα στον δρομο και εχει φασαρια οσο ναναι αλλα δεν μεν ενοχλησε προσωπικα.

Αρκετοι υπαλληλοι ο καθενας με ξεχωριστο ποστο κατι που το βρισκω πολυ καλυτερο απο το να ειναι ενας σερβιτορος για ολες τις δουλειες, 2 κοπελες περναν παραγγελιες,2 αλλοι υπαλληλοι φερναν τα πιατα και νερο, ψωμι κλπ και 2 αλλοι υπαλληλοι καθαριζαν τα τραπεζια.

Στο τελος μας κερασαν και λεμοντσελο αν δεν κανω λαθος που ηταν πολυ δροσιστικο και κατεβηκε σαν σφηνακι.

Προτεινω μαυρο χοιρο για οσους λατρευουν καπνιστο κρεας!

19 Ιουν 2016

Πρωτη φορα πηγα στον Πλατανο 3 εβδομαδες πριν.
Εκτοτε εχω ηδη παει αλλες 2 φορες.

Δοκιμασα το κεμπαπ για το οποιο ¨φημολογητε¨ οτι ειναι φανταστικο...
Επιτρεψτε μου να πω οτι το κεμπαπ ηταν απιθανο!!! Καλοψημενο και ζουμερο!!!
Σιγουρα το καλυτερο κεμπαπ της Αθηνας για μενα!!!
Δοκιμασα και το κασερλι.... Παρα πολυ καλο!!!
Το κεμπαπ κοτοπουλο τελειο!!!

Τα κεφτεδακια της γιαγιας, κλασικη, ξεχασμενη γευση απο τη κουζινα της γιαγιας...
Οι πατατες τηγανητες οσο κιαν ακουστει περιεργο ηταν οι καλυτερες!!!
Το αποκορυφωμα ειναι οταν στο τελος του γευματος σου προσφερουν ενα υπεροχο σφηνακι λιμοντσελο χωρις αλκοολ!!!

Εχω ηδη γινει πελατης του μαγαζιου και το συνιστω ανεπιφυλακτα!!
-Αν θα πατε Σαββατο η Κυριακη βραδυ κλειστε τραπεζι πρωτα-

Λεωφόρος Δημοκρατίας 69, Μελίσσια