Το καλύτερο κεμπάπ της πόλης...και όχι μόνο!!!!
Φτιαγμένα όλα απο τα χεράκια μας!!!
Μια δοκιμή θα σας πείσει!!!
Πανέμορφος εξωτερικός χώρος κάτω απο τα πλατάνια που σου θυμίζει χωριό!!!

Ανοιχτά κάθε μέρα απο το μεσημερι!!!! 12.00μμ-1.00πμ

Παροχές για ΑμεΑ
Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

13 Σεπ 2017

Τεταρτη βραδυ αρχες σεπτεμβρη και το μαγαζι ειχε λιγα τραπεζια ελευθερα, αυτο ειναι παντα καλο σημαδι.

Πηρα μια σαλατα μακεδονικη, μια μεριδα μαυρο χοιρο και ενα σις κοτοπουλο.
Ηταν ολα πολυ νοστιμα και ειδικα ο μαυρος χοιρος ηταν τοσο καλα ψημενο που μου θυμησε πολυωρο καπνιστο χοιρινο.
Εχει μεγαλη σημασια που ολα τα προιοντα τους ειναι φρεσκα της ημερας και τα κρεατικα ψηνονται σε καρβουνα εκεινη την ωρα.

Εχει χωρο κ μεσα κ εξω αλλα ειναι διπλα στον δρομο και εχει φασαρια οσο ναναι αλλα δεν μεν ενοχλησε προσωπικα.

Αρκετοι υπαλληλοι ο καθενας με ξεχωριστο ποστο κατι που το βρισκω πολυ καλυτερο απο το να ειναι ενας σερβιτορος για ολες τις δουλειες, 2 κοπελες περναν παραγγελιες,2 αλλοι υπαλληλοι φερναν τα πιατα και νερο, ψωμι κλπ και 2 αλλοι υπαλληλοι καθαριζαν τα τραπεζια.

Στο τελος μας κερασαν και λεμοντσελο αν δεν κανω λαθος που ηταν πολυ δροσιστικο και κατεβηκε σαν σφηνακι.

Προτεινω μαυρο χοιρο για οσους λατρευουν καπνιστο κρεας!

31 Αυγ 2017

Επίσκεψη παρέας 5 ατόμων βράδυ αρχές Αυγούστου.

Όσες φορές και να πας τα τραπέζια κάτω από τα πλατάνια είναι μοναδικά. Ίσως το καλύτερο κεμπάπ των βορείων προαστείων.

Το χοιρινό κεμπάπ και το κοτόπουλο κεμπάπ είναι γευστικότατα και πολύ ζουμερά. Το κοτόπουλο καλαμάκι είναι και αυτό πολύ καλό και λιώνει στο στ'ομα.

Βέβαια είχαμε κάνει τηλεφωνική κράτηση γιατί χωρίς κράτηση δύσκολα θα βρείς τραπέζι τις ώρες αιχμής.

Το σερβίρισμα επαγγελματικό, γρήγορο και χωρίς λάθη. Μοναδική παρατήρηση το ροζέ κρασί που δεν ηταν και τόσο καλό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

25 Μαι 2017

Τον Πλάτανο τον γνωρίσαμε από το delivery του και τον αγαπήσαμε κι από κοντά, σε ουκ ολίγες επισκέψεις που έχουμε κάνει το τελευταίο διάστημα, με πιο πρόσφατη στο τέλος του Απρίλη. Δεν είναι καινούργιο μαγαζί, αλλά είναι νέα προσθήκη για εμάς. Όλο ξεχνιόμουν με άλλες επισκέψεις και κριτικές, που έβαζα σε προτεραιότητα, αλλά να που ήρθε και η στιγμή του.

Σαν χώρος, δεν διαφέρει σε κάτι από άλλα αντίστοιχα μαγαζιά, είναι ευχάριστος, καλαίσθητος, καθαρός και άνετος. Σίγουρα τώρα το καλοκαίρι, δυνατό του χαρτί είναι η δροσιά κάτω από τα πλατάνια. Ο παρακείμενος δρόμος έχει μια σχετική φασαρία, αλλά όχι κάτι το δραματικό. Οι κοπέλες στην εξυπηρέτηση είναι σβέλτες, αρκετά ευγενικές και κατατοπιστικές σε ό, τι τους ζητήσεις. Κανένα παράπονο.

Δεν θα αναφερθώ αναλυτικά στο τυλιχτό του, που το έχουμε τιμήσει αρκούντως και που είναι γενικά πολύ καλό και γεμάτο σε υλικά και μπορείτε να το προσαρμόσετε κατά βούληση ( π. χ. το κλασσικό κεμπάπ για όσους ξορκίζουν το τζατζίκι, γίνεται και γιαουρτλού με σάλτσα ντομάτας και καυτερό για όσους αντέχουν ).
Κεμπάπ όντως από τα πιο καλά στα Βόρεια, όπως και το κοτόπουλο. Γύρο δεν έχει. Όλα ψήνονται σε φυσικά κάρβουνα, κάτι που στη γεύση το εκτιμώ δεόντως. Οι τιμές οι αναμενόμενες, από 2,20 έως 2,40 ευρώ.

Κάτι που ίσως ενοχλεί αρκετά, είναι ότι μόλις καθήσεις και χωρίς να σε ρωτήσουν, σου φέρνουν ένα μικρό καλαθάκι με κομμένη πιτούλα και μια γιαουρτένια σως, το οποίο σε ξεγελά για καλωσόρισμα αλλά χρεώνεται 1,50 ευρώ. Για αρχή καλό είναι και προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να το επιστρέψω πίσω.
Αντιθέτως έχω επιστρέψει το εμφιαλωμένο νερό, που έρχεται με τον ίδιο 'ντε και καλά' τρόπο, και χωρίς καμία δυσανασχέτηση μας φέρνουν πάντα κανάτα. Το θεωρώ, το λιγότερο, φάουλ, να γίνονται τέτοιες κινήσεις σε ψητοπωλεία / σουβλατζίδικα, σε λαικές γειτονιές, και να πρέπει ο πελάτης να ζητάει το αυτονόητο, παγωμένο, γάργαρο νερό, Βρυσούλεν κατά fratello!!!

Aπό κει και πέρα, τί σας προτείνω να δοκιμάσετε στον Πλάτανο ; Αυτά που είναι τα δικά μου αγαπημένα και που πρωταγωνιστούν μέσες-άκρες κάθε φορά στο τραπέζι μας.

- Σαλάτα Πλάτανος, με μαρούλι σγουρό, τριμμένο καρότο, ραντίτσιο, κουκουνάρι, χαλούμι στη σχάρα και βινεγκρέτ με μουστάρδα ( 6,80 ευρώ ). Κατάφρεσκα υλικά, μεγάλη ποσότητα, όλα δένουν υπέροχα. Μια νοστιμότατη δεμένη σαλάτα!!

- Χαλούμι ψητό. Στρώσεις από ψητό τυράκι με καρεδάκια ντομάτας ενδιάμεσα και γενναία ποσότητα κρέμας βαλσαμικού ξυδιού από πάνω. Απλό και νόστιμο, μαζί με την τραγανή πιτούλα μπορεί και να το φας όλο και να μην προλάβουν οι άλλοι να το δοκιμάσουν... ( 4,50 ευρώ ).

- Πατάτες τηγανιτές με αυγά και λουκάνικο ( 6,90 ευρώ ). Παίζει να είναι και η μεγαλύτερη μερίδα πατάτας/αυγών/λουκάνικου που έχω δει ποτέ μου. Ο Οβελίξ μπορεί να την καταφέρει μόνος του, εγώ όχι. Οι πατάτες φρέσκιες, ένα βουνό ολόκληρο. Τα αυγά όπως πρέπει να είναι, ζουμερά και φρεσκότατα ( 3 στον αριθμό ) και το λουκάνικο απλά άψογο. Απλά πράγματα, σε άψογη εκτέλεση.

- Καπελωμένα μπιφτέκια, δηλαδή 2 μεγάλα μπιφτέκια, αφράτα σαν σπιτικά, με 2 αυγά μάτια να τα σκεπάζουν από πάνω, που συνοδεύονται στη μερίδα τους με ψητή πίτα και φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 9 ευρώ ).

- Και τέλος, το κορυφαίο κατά τα δικά μου γούστα, μερίδα σις κοτόπουλο. Προσοχή, πρόκειται για πιάτο - θηρίο, και συνετό θα είναι να το μοιραστείτε στα 2 με κάποιο φαγανό φίλο σας, εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν το έχω καταφέρει μόνη μου. Έρχονται 2 μεγάλες σούβλες, με ένα φανταστικά μαριναρισμένο και καλοψημένο κοτόπουλο, από τα νοστιμότερα ever που έχω πετύχει.
Στην ολυμπιακών διαστάσεων πιατέλα του, θα βρείτε και πίτες και ψητή ντομάτα και ψητή πιπεριά και σαλάτα μαρούλι και άφθονες πατάτες και μια υπέροχη σως. Το προτείνω ανεπιφύλακτα ως ένα από τα κορυφαία του πιάτα. ( 9 ευρώ ).

Από ποτά τα γνωστά. Και από αναψυκτικά παίζουν και η green cola, green mountain και ΜΠΛΕ. Εμείς συνήθως πίνουμε το χύμα ημίγλυκο Μοσχατέλλα που είναι ελαφρύ και γλυκόπιοτο.
Στο τέλος, έρχεται κέρασμα γρανίτα λεμόνι, μια χαρά για να δροσιστείς και να αλλάξεις γεύσεις. Αυτό που μένει να δοκιμάσω την επόμενη φορά, είναι και το κιουνεφέ που μόλις είδα ότι έβαλαν.

Ο λογαριασμός συνήθως δεν ξεπερνά τα 35 ευρώ για 3 άτομα. Με 12 ευρώ μάξιμουμ, τρως και πίνεις μια χαρά σε ένα πολύ χαλαρωτικό περιβάλλον.

Κλείνοντας να πω, ότι συνήθως δεν γράφω κριτικές για ψητοπωλεία ή σουβλατζίδικα. Αυτό είναι τυχαίο και μπορεί στο μέλλον να αλλάξει.
Όλες όμως οι κριτικές είναι ευπρόσδεκτες, και έχουν τη χρησιμότητά τους, είτε μιλάμε για street food, burgers, έθνικ κουζίνες κτλ, είτε για πιο ακριβές επιλογές. Μοιραζόμαστε στέκια που αγαπάμε, καινούργια που ανακαλύπτουμε ή φόλες που μας τυχαίνουν.

Ο Πλάτανος, για μένα, ευτυχώς βρήκε τη θέση του στην πρώτη κατηγορία.

19 Ιουν 2016

Πρωτη φορα πηγα στον Πλατανο 3 εβδομαδες πριν.
Εκτοτε εχω ηδη παει αλλες 2 φορες.

Δοκιμασα το κεμπαπ για το οποιο ¨φημολογητε¨ οτι ειναι φανταστικο...
Επιτρεψτε μου να πω οτι το κεμπαπ ηταν απιθανο!!! Καλοψημενο και ζουμερο!!!
Σιγουρα το καλυτερο κεμπαπ της Αθηνας για μενα!!!
Δοκιμασα και το κασερλι.... Παρα πολυ καλο!!!
Το κεμπαπ κοτοπουλο τελειο!!!

Τα κεφτεδακια της γιαγιας, κλασικη, ξεχασμενη γευση απο τη κουζινα της γιαγιας...
Οι πατατες τηγανητες οσο κιαν ακουστει περιεργο ηταν οι καλυτερες!!!
Το αποκορυφωμα ειναι οταν στο τελος του γευματος σου προσφερουν ενα υπεροχο σφηνακι λιμοντσελο χωρις αλκοολ!!!

Εχω ηδη γινει πελατης του μαγαζιου και το συνιστω ανεπιφυλακτα!!
-Αν θα πατε Σαββατο η Κυριακη βραδυ κλειστε τραπεζι πρωτα-

21 Αυγ 2015

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

Μετά από έναν χρόνο από την πρώτη επίσκεψη, επιστρέψαμε ξανά από διακοπές και πάλι ήταν εκεί ανοικτά (βράδυ Κυριακής 16 Αυγούστου). Για το κεμπάπ συνεχίζω να υποστηρίζω ότι είναι το πιό ζουμερό γευστικό των Βορείων Προαστείων.

Οι πατάτες τηγανιτές ολόφρεσκιες ωραία τηγανισμένε με πολλές επιλογές γαρνιτούρας (φρεσκοτριμένο τυρί ήταν η επιλογή μας). Οι κεφτέδες θέλουν βελτίωση. Η αγγουροντομάτα τους ολόφρεσκη. Τέλος η ανατροπή με ροζέ ποικιλία χύμα κρασιού Μοσκατέλα (ή κάπως έτσι) μοναδικό με ελαφριά γλυκιά γεύση.

Οι πλάτανοι πάντως είναι όλα τα λεφτά. Όαση πραγματική, έχει πολλές προοπικές πιάτσας αυτό το σημείο.

Η εξυπηρέτηση άμεση και επαγγελματική. Τιμές νορμάλ με απόδειξη και κέρασμα γρανιτένιο λεμοντσέλο (χωρίς αλκοόλ)

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

30 Ιουν 2015

Δουλεύω στην περιοχή γύρω στον ενάμιση χρόνο και το ανακαλύψαμε τους τελευταίους μήνες λόγω delivery. Είχε γίνει καθημερινή ατάκα μια περίοδο στο γραφείο το "Τι θες από Πλάτανο;".

Ό,τι κρεατικό έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικό, από τα κεμπάπ μέχρι τα σις και τα καλαμάκια. Ειδικά το κοτόπουλο είναι φανταστικό. Οι μερίδες είναι πάντα πλούσιες και ειδικά όσες συνοδεύονται από πατάτες και τη σος γιαούρτι-πάπρικα απογειώνονται. Τα τυλιχτά επίσης πολύ καλά. Το αγαπημένο μου βέβαια είναι η τριλογία πατάτα-αυγά-λουκάνικα. Το να είσαι στο γραφείο και να μπορείς να φας τέτοιο μεσημεριανό είναι ευλογία!

Φυσικό επόμενο ήταν βέβαια να πάμε και στον χώρο τον ίδιο να φάμε, όταν δε συνδυάζεται και με καλό καιρό και να βρεις και τραπέζι κάτω από τα πλατάνια μιλάμε για πραγματική εμπειρία μέσα στην πόλη. Καθίστε πλάτη στη Δημοκρατίας, πάρτε και μια κρύα μπύρα και ξεγνοιάστε μέχρι να έρθει το φαγητό.

Με το που κάθεσαι σου φέρνουν πιτάκια και μια πολύ ελαφριά σος (γενικά με τις σος το έχουν), ιδανικά για να σου ανοίξει η όρεξη. Ενώ όταν ζητήσεις το λογαριασμό σου φέρνουν σε σφηνάκι δροσιστική γρανίτα λεμόνι. Το σέρβις συνήθως είναι πάντοτε καλό και φιλικό.

Όσον αφορά τις τιμές τις θεωρώ καλές και σωστές, τόσο όσον αφορά την ποιότητα του φαγητού όσο και την ποσότητα.

11 Ιουν 2015

Το επισκεφθήκαμε ένα βράδυ Παρασκευής. Ήμασταν 4 άτομα. Ο χώρος ήταν πολύ καλός, δεν έμοιαζε τόσο με σουβλατζίδικο, άλλα πιο πολύ με μεζεδοπωλείο. Μεγάλο συν τα πλατάνια (ειδικά αν το επισκεφθεί κανείς μεσημεράκι), από τα οποία πήρε και το όνομά του!

Πήγαμε αρχικά δύο άτομα και στην συνέχεια ήρθαν κι οι άλλοι δύο. Με το που κάτσαμε ήρθε ο σερβιτόρος και μας ρώτησε αν θέλουμε να παραγγείλουμε. Του είπαμε να έρθει όταν έρθουν κι οι υπόλοιποι, όπως κι έγινε. Στο μεταξύ μας έφερε(χωρίς να το να το ζητήσουμε) πιτάκια κομμένα με μια σως γιαουρτιού, δροσιστική και σχετικά γευστική.

Τελικά παραγγείλαμε:

- 6 τυλιχτά με κεμπάπ (2 ευρώ) και κεμπάπ κασερλί (κεμπάπ που έχει μέσα κασέρι- 2,20 ευρώ), καθώς το μαγαζί συστήνεται ως κεμπαμπτζίδικον και είχαμε ακούσει αρκετά θετικά. Τα κεμπάπ μας άρεσαν πάρα πολύ και σίγουρα θα ξαναπάμε, ή θα κάνουμε delivery καθώς μένουμε κοντά!

-μια σαλάτα, Πλάτανος (με μαρούλι, βινεγκρέτ, ντομάτα και χαλούμι, που ήταν ψιλοκομμένο και χανόταν -6,80 ευρώ) καλή επιλογή, κανονική προς μεγάλη μερίδα, νόστιμη και άρεσε στην παρέα.

-2 μπύρες και 2 κουτάκια coca cola.

Η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή. Ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας πρότεινε τρόπους για να συνδυάσουμε τα κεμπάπ και γενικά ήταν κοινωνικός και στο τέλος μας ρώτησε αν μείναμε ευχαριστημένοι.

Τέλος πληρώσαμε 35 ευρώ περίπου.
Το μόνο πλην είναι τα πιτάκια τα οποία ναι μεν νόστιμα, αλλά στα χρεώνουν ως κουβέρ, χωρίς να τα ζητήσεις...

Κατά τα άλλα, θα ξαναπαμε σίγουρα γιατί κι ο χώρος είναι ωραίος και το φαγητό και η εξυπηρέτηση αλλά και τα χρήματα που δώσαμε..!

13 Οκτ 2014

Αλλο ενα μαγαζι που εμφανιστικε στα Μελισσια κανοντας τα μια απο τις καλύτερες πιατσες φαγητου. Ο χωρος παρα πολυ ωραιος κυριως το καλοκαιρι στο κεντρο των Μελισσιων και ταυτοχρονως μεσα στη δροσια.

Απο φαγητα θα βρεις κεμπαπ καλαμακια και μεριδες χοιρινου και κοτοπουλο. Καλα ψημενα και σερβιρισμενα ομορφα. Ειναι μια επιλογη φτηνη για μπυριτσα καλαμακια και πολυ δροσια, το σερβις καλο και γρηγορο. 3 ατομα πληρωσαμε 30 euro με καλαμακια σαλατουλα πατατες και ποτα. Ολα πολυ καλα.

22 Σεπ 2014

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

Αν και νέο στην περιοχή των Μελισσίων, θα κάνει πολύ ντόρο σε όλα τα Βόρεια Προάστεια. Απλά το καλύτερο, ζουμερό και με τραγανή κρούστα χοιρινό κεμπάπ. Το κεμπάπ κοτόπουλο αρκετά πικάντικο (για τσιπουράκι, ουζάκι ότι πρέπει).

Το νέο τους πιάτο black angus το No 1. Και πάνω από όλα οι ψήστες τους ξέρουν πώς να ψήνουν τα κρέατα.

Και για το τέλος γλυκό εξαιρετικό (cheese cake και σοκολατόπιτα) όλα super. Μπράβο συνεχίστε έτσι. Όσο για το περιβάλλον ο πλάτανος πολύ ωραίος.

10 Σεπ 2014

Σχετικα νεο μαγαζι με πολυ καλες προοπτικες. Ομορφος χωρος, απλο νοστιμο φαγητο και αρκετα φτηνο.

Φαγαμε δυο ατομα σαλατα ''πλατανος'' φρεσκια με πολυ ωραιο dressing, Αυγα τηγανιτα με πατατες και λουκανικο (πολυ απλο πιατο που μου θυμισε τα παιδικα μου χρονια) και κεμπαπ γιαουρτλου που οσο ητανε ζεστο φαγωθηκε με ευκολια.

Ηπιαμε κρασακι και αναψυκτικο και στο τελος φαγαμε και ωραια σοκολατοπιτα με παγωτο. Πληρωσαμε 26 ευρω που το θεωρω πολυ λογικη τιμη.