Το καλύτερο κεμπάπ της πόλης...και όχι μόνο!!!!
Φτιαγμένα όλα απο τα χεράκια μας!!!
Μια δοκιμή θα σας πείσει!!!
Πανέμορφος εξωτερικός χώρος κάτω απο τα πλατάνια που σου θυμίζει χωριό!!!

Ανοιχτά κάθε μέρα απο το μεσημερι!!!! 12.00μμ-1.00πμ

Παροχές για ΑμεΑ
Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

19 Ιουν 2016

Πρωτη φορα πηγα στον Πλατανο 3 εβδομαδες πριν.
Εκτοτε εχω ηδη παει αλλες 2 φορες.

Δοκιμασα το κεμπαπ για το οποιο ¨φημολογητε¨ οτι ειναι φανταστικο...
Επιτρεψτε μου να πω οτι το κεμπαπ ηταν απιθανο!!! Καλοψημενο και ζουμερο!!!
Σιγουρα το καλυτερο κεμπαπ της Αθηνας για μενα!!!
Δοκιμασα και το κασερλι.... Παρα πολυ καλο!!!
Το κεμπαπ κοτοπουλο τελειο!!!

Τα κεφτεδακια της γιαγιας, κλασικη, ξεχασμενη γευση απο τη κουζινα της γιαγιας...
Οι πατατες τηγανητες οσο κιαν ακουστει περιεργο ηταν οι καλυτερες!!!
Το αποκορυφωμα ειναι οταν στο τελος του γευματος σου προσφερουν ενα υπεροχο σφηνακι λιμοντσελο χωρις αλκοολ!!!

Εχω ηδη γινει πελατης του μαγαζιου και το συνιστω ανεπιφυλακτα!!
-Αν θα πατε Σαββατο η Κυριακη βραδυ κλειστε τραπεζι πρωτα-

21 Αυγ 2015

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

Μετά από έναν χρόνο από την πρώτη επίσκεψη, επιστρέψαμε ξανά από διακοπές και πάλι ήταν εκεί ανοικτά (βράδυ Κυριακής 16 Αυγούστου). Για το κεμπάπ συνεχίζω να υποστηρίζω ότι είναι το πιό ζουμερό γευστικό των Βορείων Προαστείων.

Οι πατάτες τηγανιτές ολόφρεσκιες ωραία τηγανισμένε με πολλές επιλογές γαρνιτούρας (φρεσκοτριμένο τυρί ήταν η επιλογή μας). Οι κεφτέδες θέλουν βελτίωση. Η αγγουροντομάτα τους ολόφρεσκη. Τέλος η ανατροπή με ροζέ ποικιλία χύμα κρασιού Μοσκατέλα (ή κάπως έτσι) μοναδικό με ελαφριά γλυκιά γεύση.

Οι πλάτανοι πάντως είναι όλα τα λεφτά. Όαση πραγματική, έχει πολλές προοπικές πιάτσας αυτό το σημείο.

Η εξυπηρέτηση άμεση και επαγγελματική. Τιμές νορμάλ με απόδειξη και κέρασμα γρανιτένιο λεμοντσέλο (χωρίς αλκοόλ)

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

30 Ιουν 2015

Δουλεύω στην περιοχή γύρω στον ενάμιση χρόνο και το ανακαλύψαμε τους τελευταίους μήνες λόγω delivery. Είχε γίνει καθημερινή ατάκα μια περίοδο στο γραφείο το "Τι θες από Πλάτανο;".

Ό,τι κρεατικό έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικό, από τα κεμπάπ μέχρι τα σις και τα καλαμάκια. Ειδικά το κοτόπουλο είναι φανταστικό. Οι μερίδες είναι πάντα πλούσιες και ειδικά όσες συνοδεύονται από πατάτες και τη σος γιαούρτι-πάπρικα απογειώνονται. Τα τυλιχτά επίσης πολύ καλά. Το αγαπημένο μου βέβαια είναι η τριλογία πατάτα-αυγά-λουκάνικα. Το να είσαι στο γραφείο και να μπορείς να φας τέτοιο μεσημεριανό είναι ευλογία!

Φυσικό επόμενο ήταν βέβαια να πάμε και στον χώρο τον ίδιο να φάμε, όταν δε συνδυάζεται και με καλό καιρό και να βρεις και τραπέζι κάτω από τα πλατάνια μιλάμε για πραγματική εμπειρία μέσα στην πόλη. Καθίστε πλάτη στη Δημοκρατίας, πάρτε και μια κρύα μπύρα και ξεγνοιάστε μέχρι να έρθει το φαγητό.

Με το που κάθεσαι σου φέρνουν πιτάκια και μια πολύ ελαφριά σος (γενικά με τις σος το έχουν), ιδανικά για να σου ανοίξει η όρεξη. Ενώ όταν ζητήσεις το λογαριασμό σου φέρνουν σε σφηνάκι δροσιστική γρανίτα λεμόνι. Το σέρβις συνήθως είναι πάντοτε καλό και φιλικό.

Όσον αφορά τις τιμές τις θεωρώ καλές και σωστές, τόσο όσον αφορά την ποιότητα του φαγητού όσο και την ποσότητα.

11 Ιουν 2015

Το επισκεφθήκαμε ένα βράδυ Παρασκευής. Ήμασταν 4 άτομα. Ο χώρος ήταν πολύ καλός, δεν έμοιαζε τόσο με σουβλατζίδικο, άλλα πιο πολύ με μεζεδοπωλείο. Μεγάλο συν τα πλατάνια (ειδικά αν το επισκεφθεί κανείς μεσημεράκι), από τα οποία πήρε και το όνομά του!

Πήγαμε αρχικά δύο άτομα και στην συνέχεια ήρθαν κι οι άλλοι δύο. Με το που κάτσαμε ήρθε ο σερβιτόρος και μας ρώτησε αν θέλουμε να παραγγείλουμε. Του είπαμε να έρθει όταν έρθουν κι οι υπόλοιποι, όπως κι έγινε. Στο μεταξύ μας έφερε(χωρίς να το να το ζητήσουμε) πιτάκια κομμένα με μια σως γιαουρτιού, δροσιστική και σχετικά γευστική.

Τελικά παραγγείλαμε:

- 6 τυλιχτά με κεμπάπ (2 ευρώ) και κεμπάπ κασερλί (κεμπάπ που έχει μέσα κασέρι- 2,20 ευρώ), καθώς το μαγαζί συστήνεται ως κεμπαμπτζίδικον και είχαμε ακούσει αρκετά θετικά. Τα κεμπάπ μας άρεσαν πάρα πολύ και σίγουρα θα ξαναπάμε, ή θα κάνουμε delivery καθώς μένουμε κοντά!

-μια σαλάτα, Πλάτανος (με μαρούλι, βινεγκρέτ, ντομάτα και χαλούμι, που ήταν ψιλοκομμένο και χανόταν -6,80 ευρώ) καλή επιλογή, κανονική προς μεγάλη μερίδα, νόστιμη και άρεσε στην παρέα.

-2 μπύρες και 2 κουτάκια coca cola.

Η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή. Ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας πρότεινε τρόπους για να συνδυάσουμε τα κεμπάπ και γενικά ήταν κοινωνικός και στο τέλος μας ρώτησε αν μείναμε ευχαριστημένοι.

Τέλος πληρώσαμε 35 ευρώ περίπου.
Το μόνο πλην είναι τα πιτάκια τα οποία ναι μεν νόστιμα, αλλά στα χρεώνουν ως κουβέρ, χωρίς να τα ζητήσεις...

Κατά τα άλλα, θα ξαναπαμε σίγουρα γιατί κι ο χώρος είναι ωραίος και το φαγητό και η εξυπηρέτηση αλλά και τα χρήματα που δώσαμε..!

13 Οκτ 2014

Αλλο ενα μαγαζι που εμφανιστικε στα Μελισσια κανοντας τα μια απο τις καλύτερες πιατσες φαγητου. Ο χωρος παρα πολυ ωραιος κυριως το καλοκαιρι στο κεντρο των Μελισσιων και ταυτοχρονως μεσα στη δροσια.

Απο φαγητα θα βρεις κεμπαπ καλαμακια και μεριδες χοιρινου και κοτοπουλο. Καλα ψημενα και σερβιρισμενα ομορφα. Ειναι μια επιλογη φτηνη για μπυριτσα καλαμακια και πολυ δροσια, το σερβις καλο και γρηγορο. 3 ατομα πληρωσαμε 30 euro με καλαμακια σαλατουλα πατατες και ποτα. Ολα πολυ καλα.

22 Σεπ 2014

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

Αν και νέο στην περιοχή των Μελισσίων, θα κάνει πολύ ντόρο σε όλα τα Βόρεια Προάστεια. Απλά το καλύτερο, ζουμερό και με τραγανή κρούστα χοιρινό κεμπάπ. Το κεμπάπ κοτόπουλο αρκετά πικάντικο (για τσιπουράκι, ουζάκι ότι πρέπει).

Το νέο τους πιάτο black angus το No 1. Και πάνω από όλα οι ψήστες τους ξέρουν πώς να ψήνουν τα κρέατα.

Και για το τέλος γλυκό εξαιρετικό (cheese cake και σοκολατόπιτα) όλα super. Μπράβο συνεχίστε έτσι. Όσο για το περιβάλλον ο πλάτανος πολύ ωραίος.

10 Σεπ 2014

Σχετικα νεο μαγαζι με πολυ καλες προοπτικες. Ομορφος χωρος, απλο νοστιμο φαγητο και αρκετα φτηνο.

Φαγαμε δυο ατομα σαλατα ''πλατανος'' φρεσκια με πολυ ωραιο dressing, Αυγα τηγανιτα με πατατες και λουκανικο (πολυ απλο πιατο που μου θυμισε τα παιδικα μου χρονια) και κεμπαπ γιαουρτλου που οσο ητανε ζεστο φαγωθηκε με ευκολια.

Ηπιαμε κρασακι και αναψυκτικο και στο τελος φαγαμε και ωραια σοκολατοπιτα με παγωτο. Πληρωσαμε 26 ευρω που το θεωρω πολυ λογικη τιμη.

05 Σεπ 2014

Καινούργια σχετικά άφιξη στα Μελίσσια.
Νεοσουβλατζίδικο στην ουσία με μικρό κατάλογο και με πολλά τυλιχτά.
Βραδάκι Τρίτης προσεγγίσαμε το κέντρο, και βρήκαμε τραπεζάκι κάτω από ένα από τα πλατάνια. Για καλοκαίρι όμορφα αλλά για χειμώνα, πιό πολύ για delivery μου φέρνει η εικόνα του εσωτερικού χώρου.

Αρκετός κόσμος στα τραπέζια για καθημερινή.
Όμως από ότι διαπιστώσαμε οι πιο πολλοί ήταν για τυλιχτά.

Σαν πρώτη μας φορά στο μαγαζί προτιμήσαμε την ποικιλία Πλάτανος, 4 ατόμων αν και ήμασταν μόνο 2. Η ποικιλία λοιπόν των τεσσάρων ατόμων περιελάμβανε 2τεμ. Κεμπάπ, ζουμερό και νόστιμο, 1 τεμ. Κεμπάπ γεμιστό με τυρί που όμως δεν το βρήκαμε πουθενά, με έντονη γεύση κύμινου? γιατί άραγε?

1τεμ. Κοτόπουλο σουβλάκι, μαλακό και πολύ νόστιμο, και 2τεμ. Σις κεμπάπ, δηλ. Χοιρινά κοψίδια και 1 τεμ. Χωριάτικο λουκάνικο, συνοδεία κρεμμυδιών, ντομάτας και Πιπεριάς ψητής πάνω σε πιτούλες.

Αυτή ήταν η ποικιλία των 4, στα 19€, που την φάγαμε άνετα οι δυό μας.
Για παρέα της, επιλέξαμε και ένα χαλούμι ψητό, που ήρθε κρύο υπό μορφή σάντουιτς,

Δηλ. Ένα κομμάτι κάτω, στην μέση ντομάτα και ένα κομμάτι από πάνω και σως μπαλσάμικου. Αδιάφορο.
Αντίθετα, το ντίπ γιαουρτιού που προσφέρθηκε με πιτάκια στο κουβέρ ήταν πολύ νόστιμο και ζητήσαμε να επαναληφθεί.
Το μαγαζί προτείνει μπύρα Άλφα.

Παραγγείλαμε μία Weiss, την νέα της Άλφα, που στον κατάλογο αναφέρεται σαν Amstel, και μας την σέρβιραν σε χαμηλό ποτήρι.
Επαναλάβαμε άλλες 3 draft, μικρές 330cl.
Συνολικά, ποικιλία, χαλούμι μπύρες 35€.

Δεν το λες και φθηνά. Από το σέρβις κανένα πρόβλημα εκτός από την μικρή που δεν ήταν για το τραπέζι μας, που κάθε πιάτο που έβγαζε από την κουζίνα το γυρνούσε γύρω γύρω για να δεί ποιός θα σηκώσει το χέρι να το ζητήσει.
Στο τέλος μας κεράσανε δυό σφηνάκια μαστίχας αν και είδα και παγωτά να προσεγγίζουν διπλανά τραπέζια.

Με την απόδειξη λίγο μας μπέρδεψε το θέμα. Στην αρχή ήρθαν οι αρχικές μη οριστικές,

Και όταν ζητήσαμε την οριστική ήρθε αλλά μαζί με τα λεφτά δεν γύρισε πίσω. Έχουμε τις άλλες μας είπε ο σερβιτόρος.

Ούτε κρύο ούτε ζέστη για... το καλύτερο κεμπάπ της πόλης που δηλώνει το μαγαζί, στο site. Είχαμε μεγαλύτερες προσδοκίες.

31 Αυγ 2014

Περάσαμε με τη παρέα από αυτό το μαγαζί και κάτσαμε να φάμε μιας και μας φάνηκε καθαρό και καινούργιο.

Και όντως καθαρό είναι πάρα πολύ και πιστέψτε με αυτό το κοιτάω πάρα πολύ σχολαστικά. Το κεμπάπ είναι φανταστικό, ζουμερό και πάρα πολύ νόστιμο. Δοκιμάσαμε και κεμπάπ κοτόπουλο. Λίγο περίεργο ήταν αυτό, κοτόπουλο κάπως αλλιώς μαγειρεμένο και μου θύμιζε έντονα μπιφτέκι, νόστιμο όμως και αυτό δε μπορώ να πω. Ωραιότατη μελιτζανοσαλατα που αν και δε τη πολυσυμπαθω ειναι από τις λίγες φορές που έφαγα ευχάριστα.

Όλες οι μερίδες ήταν αρκετά χορταστικές και σίγουρα γευστικότατες μιας και τσίμπησα απ όλους στο τραπέζι έτσι για δοκιμή.
Είχε αρκετό κόσμο και οι σερβιτόροι ήταν πιεσμένοι και υπήρχε και λίγη καθυστέρηση άλλα αυτό δικαιολογειται.

Οι τιμές φυσιολογικοτατες και φαίνεται η διάθεση του μαγαζιού να ειναι τίμιο. Μας άρεσε πολύ σε όλους και σίγουρα θα ξανάπαμε.

28 Αυγ 2014

Νέα άφιξη στην περιοχή των Μελισσίων. Πρόκειται για εναν χώρο που δεν είναι απλώς σουβλατζιδικο αλλά και ταβερνείο σε ένα από τα καλύτερα ίσως σημεία της περιοχής: στο κέντρο και με πολλά πολλά πλατάνια (εξ ου και η ονομασία) που χαρίζουν απλόχερα τη δροσιά αλλά και τη σκιά τους ιδιαίτερα αυτές τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.

Ενδείκνυται επομένως να το επισκεφτεί κάποιος και μεσημέρι αλλά και βράδυ. Ήδη από τις πρώτες μέρες που άνοιξε, αν και εποχή καλοκαιρινών αδειών, είχε πολύ κόσμο. Νομίζω λοιπόν όχι ο χώρος είναι ίσως ένα από τα βασικότερα κίνητρα για να πάει κάποιος. Τραπεζοκαθίσματα πολύχρωμα αλλά παραδοσιακά ταυτόχρονα. Το ίδιο και τα σερβίτσια των εδεσμάτων που καταφτάνουν στο τραπέζι (σέσουλες, κανατάκια κλπ).

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη, κατατοπιστική, πρόθυμη και φιλική, αν και όταν πήγα δεν είχε πολύ κόσμο.

Ως προς το φαγητό ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετά ενδιαφέροντα πιάτα με κεμπάμπ εκτός από τα σουβλάκια αλλά και κάποια άλλα όπως αυτό που τίμησα με τηγανητά αυγά, λιωμένο τυρί και λουκάνικα που ήταν απλώς θεϊκό. Δοκίμασα και σουβλάκι όπως επίσης και μπιφτέκια με πατάτες που ήταν γευστικότατα, εξαιρετικά και μεγάλη χορταστική μερίδα όπως και όλες του οι μερίδες απ΄ όσο ήμουν σε θέση να διαπιστώσω και από τα διπλανά τραπέζια.

Προτίθεμαι να ξαναεπισκεφτώ το μαγαζί για να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Οι τιμές δεν θα ξεπεράσουν τα 15 ευρώ κατ΄ άτομο (και πολλά λέω... ). Εμείς σκάσαμε από το φαγητό και μείναμε ευχαριστημένοι και από την ποιότητα του φαγητού και από την ποικιλία.

Ελπίζω αυτή η νέα προσπάθεια να παραμείνει σε αυτό το "ύψος" γιατί πολλοί ξεκινούν καλά μέχρι να "πιάσουν" πελατεία και στη συνέχεια ρίχνουν την ποιότητα και αυξάνουν τις τιμές....

Πάντως η τοποθεσία είναι ό, τι πρέπει για να απολαύσει κάποιος το φαγητό του και να δροσιστεί ταυτόχρονα χωρίς να ξοδευτεί!

Λεωφόρος Δημοκρατίας 69, Μελίσσια

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΟΣΟ ΦΑΣ 10.00 € το άτο...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία