Συνεχίζοντας την οικογενειακή παράδοση, τα αδέρφια Νίκος και Σάββας Μαυρικίδη, έχουν καταφέρει να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους ανοίγοντας μαζί την Pizzeria Dei Fratelli, ένα άνετο και ευχάριστο Ιταλικό εστιατόριο ιδανικό για όλους.

Στην Pizzeria Dei Fratelli, απολαύστε υψηλή ποιότητα φαγητού, υψηλό επίπεδο υπηρεσιών σε ένα ευχάριστο χώρο. Τα αδέρφια Νίκος και Σάββας ανυπομονούν να σας γνωρίσουν!

ΚΥΡΙΑΚΗ-ΠΕΜΠΤΗ 12:00-00:30 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ 12:00-1:00

Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

05 Ιούλ 2017

Εδώ και πολύ καιρό είχα ακούσει καλά λόγια και διαβάσει θετικές κριτικές στο ask4food για το ιταλικό εστιατόριο Pizzeria dei fratelli στη Νέα Σμύρνη. Το εστιατόριο βρίσκεται στη γνωστή "εστιατορική πιάτσα" του Άγιοιυ Σώστη, όπου αρκετά γνωστά εστιατόρια ("Μασίνα", "Mr Dim", "Ciao Italia", "Flavour", "Μπαρμπαδήμος") διαφόρων ειδών προσφέρουν αξιόλογες προτάσεις εστίασης. Έχει πάρει το όνομά του από τους δύο ιδιοκτήτες Νίκο και Σάββα, που είναι αδέλφια.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, φίλη Νεοσμυρνιώτισσα πρότεινε να πάμε εκεί για φαγητό και, έχοντας υπόψη μου τις καλές κριτικές, δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη! Φτάσαμε γύρω στις 9 το βράδυ και η πρώτη μας σκέψη ήταν να καθίσουμε στα λίγα τραπέζια που βρίσκονται στο πεζοδρόμιο. Η ζέστη των ημερών όμως, μας απέτρεψε και μας οδήγησε στον συμπαθητικά. λιτά διακοσμημένο εσωτερικό χώρο. Στο βάθος η κουζίνα και μπροστά τραπέζια, τοποθετημένα το ένα κοντά στο άλλο, καθώς ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος. Στη μια πλευρά του καταστήματος ευρύχωροι καναπέδες διευκολύνουν πολυμελείς παρέες. Με τη βοήθεια του ευγενέστατου και χαμογελαστού σερβιτόρου διαλέξαμε ένα τραπέζι για δύο άτομα. Λεπτομέρεια που δείχνει το καλό γούστο των ανθρώπων του εστιατορίου: Τα τραπέζια είναι στρωμένα με όμορφα σουπλά και πάνω σε κάθε τραπέζι υπάρχει ένα μπουκάλι κρασί ή εμφιαλωμένο νερό, απλά για τη διακόσμηση, και το οποίο αποσύρεται μόλις καθίσουν οι πελάτες.

Ο ευγενικός σερβιτόρος ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης και, αφού του απαντήσαμε το δεύτερο, μας έφερε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα τους καταλόγους και ένα καλόγουστο γυάλινο μπουκάλι με παγωμένο νερό. Ο κατάλογος έχει λογική έκταση και περιλαμβάνει 6-7 ορεκτικά, 9-10 σαλάτες, 5 ριζότο, καμιά 15αριά προτάσεις για ζυμαρικά, άλλες τόσες και περισσότερες για πίτσα (σε δύο μεγέθη, για 2 ή 4 άτομα), 5-6 προτάσεις για κρέας και μπέργκερ και 3-4 επιδόρπια. Αξιοσημείωτο ότι εκτός από ελληνικά, διαθέτει και μερικά αξιόλογα ιταλικά κρασιά.

Αποφασίσαμε να παραγγείλουμε:

- Φρεσκοψημένη φοκάτσια με ένα πολύ εύγευστο ντιπ. Πραγματικά η φοκάτσαι έφτασε στα πιάτα μας ζεστή και το ντιπ που τη συνόδευε ήταν αρκετά γευστικό.

- Σαλάτα Caesar's: Με ψητό κοτόπουλο, κρουτόν, νιφάδες παρμεζάνας, και Caesar's dressing. Χορταστική μερίδα για δύο άτομα. Τα φιλετάκια κοτόπουλου ήταν φρεσκοψημένα, πολύ καλής ποιότητας και η παρμεζάνα, το μαρούλι ήταν κάπως άγευστο, παρά τη νόστιμη Caesar's σως.

- Πίτσα Margherita, (το μικρό μέγεθος) με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας & ανάμεικτα τυριά. Κλασική γεύση, σωστά ψημένη, μας άρεσε πολύ.

- Penne Con Pollo e Moscato D'Asti: Πένες µε ροζ κρέµα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωµες πιπεριές, εστραγκόν, σβησµένo µε Moscato D’Asti. Οι πένες ήταν βρασμένες al dente, η σάλτσα με το Moscato ήταν απλά τέλεια!

- Tiramisu για επιδόρπιο. Ανάλαφρη γεύση, μας άφησε ικανοποιημένους.

Αφού ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας έφεραν δύο σφηνάκια λιμοντσέλο για κέρασμα. Μαζί με κάποιο αναψυκτικό, το κόστος δεν ξεπέρασε τα 15 ευρώ το άτομο, οι τιμές μας φάνηκαν λογικές.

Συμπερασματικά, η Pizzeria dei fratelli μας κέρδισε! Πολύ ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση, σωστή ροή στο σερβίρισμα, αρκετά καλές ιταλικές γεύσεις, φυσιολογικές τιμές, συμπαθητικός χώρος. Προσωπικά, το έβαλα στα υπόψη να ξαναπάω, πιθανότατα κατά τη διάρκεια του χειμώνα!

12 Απρ 2017

Σε ένα κεντρικό δρόμο στις παρυφές της Νέας Σμύρνης, δυο αδέλφια, παιδιά μεταναστών στις ΗΠΑ, επέστρεψαν στη μητέρα πατρίδα για να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά. Ο ένας εκ των δύο μαγειρεύει, ο δεύτερος είναι εξ όσων κατάλαβα επί της διοικήσεως-επίβλεψης.

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο Σάββατο 8 Απριλίου 2017, κατά τις 23:15, μετά από θεατρική παράσταση, χωρίς κράτηση. Η τοποθεσία είναι εύκολη στον εντοπισμό και παραδόξως όχι ιδιαίτερα δύσκολη στο παρκάρισμα. Την ώρα που μπήκαμε, ήταν κατά 70% γεμάτο, ευτυχώς υπήρχε ελεύθερο τραπέζι για 2 άτομα.

Ο χώρος είναι απλός, «βιομηχανικού» σχεδιασμού, αρκούντως άνετος, με open plan κουζίνα. Θυμίζει πράγματι μαγαζί αμερικανικής πόλης, σαν αυτά που βλέπουμε στις ταινίες. Προθήκη με κρασιά σε ένα μέρος του τοίχου, καθαρές τουαλέτες (crucial point και ενδείκτης της έγνοιας του μαγαζάτορα, κατά την ταπεινή μου γνώμη).

Εξυπηρέτηση σφαιράτη, από νέα παιδιά με όρεξη. Γρήγοροι χρόνοι σερβιρίσματος, εξυπακούεται απόδειξη κανονικά, όλα κομπλέ.

Μεγάλη ποικιλία γεύσεων στον κατάλογο, που κινούνται σε κλασικά ορεκτικά-σαλάτες, πίτσες, πάστα, κάποια πιάτα κρέατος και burgers. Το τελευταίο ομολογουμένως με ξένισε, αλλά μετά, σκεπτόμενος την «αμερικάνικη» φιλοσοφία του καταστήματος, το θεώρησα αυτονόητο.

Πήραμε για αρχή 1 σαλάτα, τεραστίου μεγέθους, φρέσκων υλικών και καλής γεύσης. Συνεχίσαμε με 2 ευμεγέθη πιάτα ζυμαρικών, από τα οποία οφείλω να επαινέσω το melanzane alla parmigiana, καθότι ήταν πολύ αξιόλογο. Τα ravioli επίσης καλά, αλλά όχι κάτι το αξιομνημόνευτο. Λόγω περασμένης ώρας δεν φάγαμε περισσότερο, και δηλώνω ότι ζήλεψα τις πίτσες που πηγαινοέρχονταν στα διπλανά τραπέζια, μεγάλες και λαχταριστές. Next time, it’s a must! Κλείσαμε το δείπνο μας με 1 καλτσόνε γεμιστό με μερέντα και συνοδευόμενο από μπάλα καλού παγωτού βανίλια. Για τη δίψα, ήπιαμε νερό βρύσης σε κανάτα και η μεν σύζυγος ένα ποτήρι λευκό κρασί Κτήματος Μουσών, εγώ μια μισόλιτρη μπύρα. Η λίστα κρασιών δεν είναι πολύ πλούσια, αλλά έχουν κάποιες επιλογές και από τον ιταλικό αμπελώνα.

Κόστος για όλα τα παραπάνω ακριβώς 40,90 €. Αν παίρναμε και μια πίτσα θα ανεβαίναμε στο πενηντάρικο. Χωρίς αλκοόλ για πλήρες γεύμα, 1 ζευγάρι δεν θα δώσει πάνω από 40 ευρώ. Το βάζω λοιπόν στην κατηγορία 17-25, για να είμαστε "μέσα".

Συμπερασματικά, κατατάσσεται στα τίμια μαγαζιά που πρέπει να υποστηρίζονται, και το συνιστώ για μια, θα έλεγα, καλή casual έξοδο.

Καλό Πάσχα, συνοδοιπόροι των γευστικών αναζητήσεων!

25 Ιαν 2017

Επισκεφτήκαμε το κατάστημα Κυριακή μεσημέρι, τέσσερα άτομα. Εύκολη η πρόσβαση. Βρίσκεται στη Ν. Σμύρνη, στην οδό Κράτητος, κοντά στον Αγιο Σώστη. Η στάθμευση έχει δυσκολίες αλλά βρίσκεις στην ευρύτερη περιοχή.

Ο χώρος είναι προσεγμένος, φωτεινός, με ανοιχτή κουζίνα, χωρίς έντονες και δυσάρεστες οσμές και χωρις φασαρία. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, ο σερβιτόρος ευγενέστατος. Την ώρα που πήγαμε δεν είχε ιδιαίτερο κόσμο.
Μας ρώτησαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης. Το εκτίμησα.

Παραγγείλαμε φοκάσια, σαλάτα Genova, ριζότο Funghi e Tartufo, Pasta Con Panna e fungi Vari με μπεϊκον, Parpadele Com Filetto Di Manzo, μπύρα, ένα ποτήρι κρασί και αναψυκτικά. Για επιδόρπιο τιραμισού και πανακότα. Υπήρξε κέρασμα λεμοντσέλο. Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές, ωραία η εικόνα των πιάτων, τα φαγητά εύγευστα. Ωραία και τα γλυκά.

Πληρώσαμε γύρω στα 65 ευρώ. Την θεωρώ καλή τιμή για ιταλικό εστιατόριο και με βάση το περιβάλλον, την εξυπηρέτηση και την ποιότητα του φαγητού. Το συνιστώ.

27 Οκτ 2016

Η κριτικη αυτη αφορα το πιο ΑΝΟΣΤΟ μοσχαρι ολου του κοσμου!
Ολα τα υπολοιπα ηταν ομως πολυ καλα! Αλλα αυτο το μοσχαρι.. Αχ αυτο το μοσχαρι..!

Πηγαμε ενα βραδακυ για να δουμε ενα φιλο σπιτι του και μετα περνωντας απ εξω, ειχαμε διαβασει και κριτικες, κατσαμε να τσιμπησουμε και κατι.

Ο συνοδος μου πηρε μια pizza special (9,40€) και εγω παπαρδελες με μοσχαρι και σπαραγγια (11,40€) και 2 coca cola.

Το μαγαζι ειχε πανω στο τραπεζι ανθρακουχο νερο - το San Pelegrino, ευτυχως ομως που μας εκοψε να μην το ανοιξουμε γιατι εκανε 5,90€! Ζητησαμε νερο βρυσης ο σερβιτορος μας εφερε ευχαριστως!

Τα πραγματα δεν αργησαν και μαζι με τη μακαροναδα μου ηρθε και ο σερβιτορος με το τυρακι του για μας τριψει πανω απο τη μακαροναδα!

Η pizza ηταν εξαιρετικη, τα υλικα ηταν πολυ καλα, σε σωατη αναλογια ολα! Η μακαροναδα ομως..... Δεν ηταν οτι καλυτερο εχω φαει.. Οι παπαρδελες ηταν παραβρασμενες και το μοσχαρι.. αχ αυτο το μοσχαρι! Σιγουρα ειχε γινει καποιο λαθος, ηταν βρασμενο αλλα χωρις τιποτα αλλο μεσα, καμια γευση και αρκετα λαστιχοτο..

Σ' ολα του καλος περα απο το μοσχαρι! Το μαγαζι απλο, συνοικιακο, οχι κατι ιδιαιτερο, το προσωπικο ευγενικο, στο τελος μας κερασαν και 2 σφηνακια μαστιχας. Ολα καλα!

20 Αυγ 2016

Ωραίο μαγαζάκι γωνιακό ζέστη έκανε, οπότε κάτσαμε έξω, είχε άλλη μια παρέα και δύο μέσα. Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή με ευγένεια αν και με ελαφρά κολλήματα. Ή επιλογή έγινε λόγω κοντινής απόστασης από την έδρα μας και φυσικά λόγω των καλών σχολίων που έχει αποσπάσει το μαγαζί από τα τρία ιερά τέρατα του ask4food, ΙΩΓΙΑΝΝΗ, FRATELLO και ΡΟΝΤΙΚΙ.

Το μυαλό μου από τα σχόλια είχε κολλήσει στην καρμπονάρα με την παρμεζάνα που τρίβεται Live οπότε δεν την απέφυγα και καλά έκανα ήταν τέλεια νοστιμότατη και τα μακαρόνια αλ τέντε όπως είθιστε 8/10. Από κει και πέρα πήραμε τα italian spring rolls 7/10 μια χαρά πάρα πολύ ωραία γεύση μία σαλάτα την razzo dei fratelli διαφορετική από τις συνηθισμένες και νοστιμότατη 7/10 ένα φιλέτο κοτόπουλο ψητό μαλακό αλά όχι κάτι το ιδιαίτερο 5/10 και μία πίτσα μαργαρίτα μικρή με καλό ζυμαράκι 6/10. Μιας και είχα ακόμα επιρροές από εδώ, λέω δεν τρώμε και κανά γλυκό και πήραμε ένα Mini sweet calzone με μια μπάλα παγωτό αν και δεν δοκίμασα άκουσα πολύ καλά σχόλια από τις κατασπαράζουσες αυτό οπότε 7/10 καθώς και ένα τιραμισού το οποίο ήταν πάρα πολύ καλό 8/10 (10/10 παίρνει το τιραμισού του ΑΙ ΝΙΚΟΛΑ για όποιον ξέρει).

Κέρασμα είχε όντως λεμοντσέλο δικό τους ιδιαίτερη γεύση καλό.
Το σύνολο 55,60€ δεν το λες ούτε ακριβό ούτε φθηνό, πάντα με προτροπή προσκόμισης αποδείξεως. Θα ξαναπάω αξίζει τον κόπο.

11 Νοε 2015

Καθημερινή βράδυ πήγαμε οικογενειακώς σε ένα μαγαζί που είχα καιρό σταμπάρει απο τις κριτικές των πολλών και έμπιστων φίλων του ask4food. Φτάνοντας με ρωτάει η γυναίκα μου: Τι σχέση έχει ο fratello με το μαγαζί αυτό?Γελώντας της απαντώ "Δικό του είναι".

Χώρος (3/4):

Ένας ωραίος εσωτερικός χώρος απλός, ψηλοτάβανος με "ελαφριά" διακόσμηση με ανοιχτή κουζίνα και με τραπέζια τα οποία διαθέτουν σωστή απόσταση μεταξύ τους. Οι τζαμαρίες χαρίζουν το πρωί φυσικό φώς και το βράδυ ένα χάζι στον δρόμο έστω ένα βλέμμα σε κάτι διαφορετικό απο ντουβάρι. Ο χώρος είναι καλός για τον χειμώνα αλλά η έλειψη αυλής(πέρα του μικρού πολύβουου πεζοδρομίου) για να βγούν τα τραπέζια έξω το καλοκαίρι γίνεται μεγάλο ανταγωνιστικό μειονέκτημα.

Γεύση (4/4):

Το μενού καλό με αρκετή και ενδιαφέρουσα ποικιλία. Πίτσες, μακαρονάδες, κρεατικά μέχρι και θαλασσινά (σε μακαρονάδες).

Ξεκινήσαμε με το πανέρι με μικρές φοκάτσια συνοδευόμενες απο μια σώς (νοστιμότατες και οι φοκάτσια και η σώς). Βαθμολογία 7.5/10.

Σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο φιλέτο ψητό (φρεσκότατη, νοστιμότατη, πλούσια σαν μερίδα, βαθμολογία 8/10)

Spring rolls τηγανητά με φύλλο με γέμιση τυριών και προσούτο (καλό σαν γευση χωρίς να με ξετρελάνει, βαθμολογία 6.5/10)

Πίτσα Μαργαρίτα σε μεγάλο μέγεθος με μείγμα τυριών (μοτσαρέλα και λευκό τσένταρ και ίσως άλλο ένα τυρί) φρέσκια σάλτσα ντομάτας και φρέσκια ντομάτα (νοστιμότατη, πολύ καλή ποιότητα υλικών, ωραία ζύμη, βαθμολογία 8.5/10)

Σπαγγέτι καρμπονάρα με φρέσκια παρμεζάνα τριμένη απο πάνω (σωστή μερίδα, λίγο al dente, νόστιμη με ποιοτικές πρώτες ύλες, βαθμολογία 8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Εάν υπήρχε θα έβαζα 5 χαλαρά. Ο άνθρωπος ευγενέστατος μας είπε καθήστε ακόμα και σε μεγάλο τραπέζι. Μας ρώτησε εάν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης, το οποιό φρόντιζε και να ανανεώνει συνεχώς. Μας έφερε καρεκλάκι για το μωρό (κάτι που δεν περιμένει βρίσκεις εύκολα) και ακόμα παραπάνω μας έφερε χαρτί και μαρκαδόρους για να ζωγραφίσει το μωρό και μάλιστα όταν το μουτζούρωσε το τραπεζάκι όταν μας είδε να το καθαρίζουμε μας είπε μην αγχώνεστε δεν υπάρχει θέμα. Όλα τα πιάτα ήρθαν στην σωστή ώρα, ο άνθρωπος φρόντιζε όταν κάποιο πιάτο άδειαζε να το μαζέψει και γενικά ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος. Ο λογαριασμός ήρθε με απόδειξη κανονικά και με κέρασμα 2 σφηνάκια λεμοντσέλο (λίγο πιο βαρύ απ´οτι συνήθως και όχι τόσο κίτρινο στο χρώμα του).

Value for money (4/4):

Όλα ήταν πολύ ωραία (χώρος, εξυπηρέτηση, ποιότητα υλικών, ποσότητα, γεύση κτλ) και το κερασάκι στην τούρτα ήταν ο λογαριασμός. Όλα τα παραπάνω κόστισαν 30 ευρώ περίπου, πιο αναλυτικά 1 ορεκτικό, μια σαλάτα,1 μεγάλη πίτσα και μια καρμπονάρα και φρεσκοψημένη φοκάτσια με ντίπ με κόστος 15 ευρώ το άτομο! Το θεωρώ πολύ ικανοποιητικό σαν ποσό.

Συμπέρασμα:

Άλλο ένα μικρό διαμαντάκι. Μια πολύ ωραία ανακάλυψη των φίλων, τους οποίους ευχαριστούμε για τις προτάσεις τους.
Σας το συστήνω να το επισκεφθείτε για μια χαλαρή έξοδο. Κάνει και delivery απ' ο,τι είδα, εάν μένετε κοντά αλλιώς με λίγο υπομονή οπλιστείτε για το παρκάρισμα στην περιοχή και καλή σας απόλαυση.

04 Αυγ 2017

Εχοντας στο μυαλο μου τα πολυ θετικα σχολια και κριτικες αποφασισαμε χθες βραδυ Δευτερας γυρω στις 21:00 να το επισκεφθουμε.

Η περιοχη του Αγ. Σωστη στη Νεα Σμυρνη που βρισκεται το καταστημα ειναι ησυχη και το parking ευκολο.

Υπαρχουν τραπεζια στο πεζοδρομιο αλλα επιλεξαμε την μεσα αιθουσα λογω κλιματισμου και ησυχιας απο τη βαβουρα του δρομου.

Ο χωρος εχει περιγραφει αναλυτικα απο αλλους χρηστες και δεν θα επεκταθω περισσοτερο. Παραπεμπει σε Αμερικανικο look ισως λογω και της εμπειριας των ιδιοκτητων (παιδια μεταναστων απο Η. Π. Α. )

Τα τραπεζια σε λογικη αποσταση μεταξυ τους και με προσεγμενα σερβιτσια και αναμμενα ρεσω.

Η μουσικη Ιταλικη με συγχρονα και παλια κομματια σε λογικη ενταση.
Η εξυπηρετηση υπηρξε αριστη με πολυ καλη γνωση των πιατων και παρουσια διακριτικη και αποτελεσματικη.

Μας ζητηθηκε να επιλεξουμε νερο εμφιαλωμενο η βρυσης πραγμα που εκανε θετικη εντυπωση.

Δεν πεινουσαμε ιδιαιτερα οποτε πηραμε πολυ λιγα απλα και μονο για να δοκιμασουμε τις γευσεις σαν μια πρωτη επισκεψη.

Κατ'αρχας ζητησαμε 2 ποτηρια κρασι κοκκινο και μας εφεραν ενα υπεροχο ελληνικο Κτημα Μουσων 9 σε 2 ατομικα μπουκαλακια σφραγισμενα που μας αρεσε παρα πολυ.

Σαν φαγητο μοιραστηκαμε μια σαλατα caprese και μια pizza vegeterian.
Η caprese ηρθε εντυπωσιακα σερβιρισμενη με καθετη τοποθετηση των υλικων (δεν το ειχα ξαναδει! )και με μια γευστικωτατη mozzarella και σε ικανοποιητικη ποσοτητα.

Η δε pizza ειχε πολυ νοστιμη thin crust ζυμη και ολα τα υλικα της εδεναν σωστα μεταξυ τους.
O λογαριασμος ηταν 27 ευρω κανονικα με αποδειξη που στη περιπτωση μας το φερνει στις 10-16 ευρω το ατομο αλλα επειδη πηραμε πολυ λιγα ακομα και με περισσοτερα δεν θα ξεφυγετε απο τα 17-25 ευρω το ατομο.
Μας κερασαν limoncello δικης τους παρασκευης(δεν με ενθουσιασε)

Μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι τοσο γευστικα οσο και απο την εξυπηρετηση.
Η Ιταλικη κουζινα ειναι η αγαπημενη μας και η συγκεκριμενη επιχειρηση δειχνει οτι την σεβεται και προσπαθει να την υπηρετει σωστα.
Εμεις θα ξαναπαμε.

15 Απρ 2016

Τι κάνεις όταν εμπειρότατοι χρήστες του site (PONTIKI, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, FRATELLO, VAGELIS ) και πάρα πολλοί άλλοι έχουν επισκεφθεί το συγκεκριμένο σημείο και σε γενικές γραμμές έχουν εκφραστεί πολύ θετικά ; Η προφανής απάντηση είναι οτι ακολουθείς, μια και η εμπιστοσύνη που έχεις κτίσει από τις κριτικές τους, σου δίνει τη βεβαιότητα οτι η βραδιά σου τουλάχιστον δεν θα έχει... αρνητικές εκπλήξεις ή τουλάχιστον θα αποφύγεις πιθανά κακώς κείμενα που έχουν παρατηρήσει οι υπόλοιποι.

Ετσι αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο ιταλικό εστιατόριο, 2 άτομα, μετά από σινεμά στην ευρύτερη περιοχή, γύρω στις 22:30, Σάββατο βράδυ 9/4, έχοντας φυσικά προνοήσει – όπως τις περισσότερες φορές – για κράτηση (μέσω e-table), ώστε τουλάχιστον οι εκπλήξεις να μην ξεκινήσουν με το... καλησπέρα.
Το εστιατόριο βρίσκεται στην περιοχή του Αγ. Σώστη, στη Νέα Σμύρνη, σε μια περιοχή που δεν έχει να δώσει κάτι ιδιαίτερο από πλευράς γειτονιάς ή πιάτσας, μια και τα όποια καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος της περιοχής, έχουν μάλον ένα «αποσπασματικό» χαρακτήρα, και όχι χαρακτήρα ενός ιδιαίτερου σημείου προσέλκυσης ευρύτερου κοινού.

Η γειτονιά προσφέρει είτε καφέ είτε ιταλικό, είτε ψητά και απευθύνεται κυρίως τις καθημερινές στους εργαζόμενους (γραφεία κλπ) και επισκέπτες της περιοχής, ενώ τα ΣΚ οι επισκέπτες της ευρύτερης περιοχής συνδυάζουν την φαγητό κυρίως με σινεμά στην περιοχή.
Ο χώρος έχει περιγραφεί με λεπτομέρεια από τους προηγούμενους χρήστες, εγώ θα περιοριστώ στα σημεία που εμένα μου έκαναν εντύπωση, είτε θετική είτε αρνητική.

Ο χώρος λοιπόν κατά τη γνώμη μου βγάζει μια «μουντάδα» με την επιλογή των χρωμάτων που έχουν επιλεγεί για τη βαφή των τοίχων και της οροφής, θα προτιμούσα πιό γήινα χρώματα και μεγαλύτερη αίσθηση του ξύλου ώστε να δημιουργήσιε μια πιό ζεστή ατμόσφαιρα.
Ισως είμαι επηρεασμένος από την πρόσφατη επίσκεψή μου στο Pasta στην Αργυρούπολη, που η αίσθηση του χώρου σου δίνει ακριβώς αυτά τα στοιχεία και σε κάνει να αισθανθείς απίστευτα «ζεστά».

Εκτός από το θέμα των χρωμάτων, που σίγουρα είναι υποκειμενικό, ο φωτισμός στο χώρο της κουζίνας και του φούρνου που είναι «ψυχρός» διαχέεται και στον υπόλοιπο χώρο, οπότε συντελεί και αυτό στην αίσθηση «ψυχρότητας» του χώρου. Σίγουρα εαν είχε επιιλεγεί ζεστός φωτισμός στα φωτιστικά τους και όχι ψυχρός, το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο, ιδιαίτερα για τέτοιου ειδους και τύπου εστιατόριο. Τα φωτιστικά που υπάρχουν στο χώρο των καθημένων, πάιζουν περισσότερο διακοσμητικό ρόλο, γιατί όπως προείπα, το ψυχρό φως που διαχέεται από το χώρο της κουζίνας, υπερτερεί και συντελεί στο ανωτέρω αποτέλεσμα
Οι τουαλέτες που βρίσκονται στο υπόγειο, είναι πολύ καλές, καθαρές (ώρα επίσκεψης γύρω στις 23:30, αλλά εκείνη την ώρα είχαν τελειώσει οι χειροπετσέτες και δεν υπήρχε εναλλακτική)

Η διάταξη πάντως της κουζίνας (ανοικτού τύπου με πάσο), θα είχε νόημα εαν ο σκοπός θα ήταν να προσφέρει «θέαμα» στους θαμώνες με τον κτιστό φούρνο προετοιμασίας για τις πίτσες, πράγμα που όμως δεν συμβαίνει μια και το πάσο που διαχωρίζει το χώρο της κουζίνας είναι πολύ ψηλό και οι καθήμενοι δεν έχουν την οπτική επαφή με το φούρνο και γενικότερα την προετοιμασία του φαγητού.
Γενικότερα η διάταξη αυτή, μου θυμίζει γνωστές πιτσαρίες της δεκαετίας του 80, όπου η έμφαση δινόταν στο show προετοιμασίας του ζυμαριού, εισαγωγής στο φούρνο κλπ, λιγάκι λοιπόν παλιομοδίτικο
Ο χώρος των καθημένων, είναι σύγχρονος, με καλές αποστάσεις των τραπεζιών μεταξύ τους, με ιταλική μουσική να παίζει σε λογική ένταση και με σχετική μικρή βαβούρα από τους παρευρισκόμενους, κυρίως λόγω του γεγονότος ότι το εστιατόριο είναι αρκετά ψηλοτάβανο. Οι περισσότερες παρέες όσο είμασταν εμείς, ήταν κυρίως ζευγάρια νέων και μέσης ηλικίας.

Οταν πήγαμε, η πληρότητα των τραπεζιών ήταν γύρω στο 90%, οπότε εκτός από το κρατημένο δικό μας τραπέζι, διαθέσιμα υπήρχαν άλλα δύο τραπέζια.
Ο ευγενέστατος νεαρός σερβιτόρος, παρ όλα αυτά, μας πρότεινε και άλλο τραπέζι εαν δεν μας άρεσε το κρατημένο, αλλά είμασταν ΟΚ με την επιλογή που μας είχε κάνει.
Οι κατάλογοι ήρθαν λιγάκι καθυστερημένοι (μετά από 7 λεπτά αφ ότου κάτσαμε), αλλά μόλις ήρθαν ζητήθηκε ευγενικά συγγνώμη, πράγμα που μας άρεσε πολύ και αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε οτι το επίπεδο της εξυπηρέτησης κινείται σε πολύ καλά επίπεδα.

Ρωτηθήκαμε ενα θέλουμε εμφιαλωμένο ή βρύσης, πράγμα που το εκτιμήσαμε δεόντως σε σχέση με το υποχρεωτικό σερβίρισμα εμφιαλωμένου σε άλλα εστιατόρια, όπως επίσης και στο γεγονός οτι έχεις τη δυνατότητα προαιρετικού κουβέρ με dip κλπ, που δεν σου έρχεται υποχρεωτικά με το... καλησπέρα
Από τις ομολογουμένως πολλές επιλεγές σε πίτσες και ζυμαρικά, διαλέξαμε τα κάτωθι:
Μια σαλάτα caprese, κλασσική συνταγή με ντομάτα, μοτσαρέλλα, κάπαρη, ελαιόλαδο και σιρόπι βαλσάμικου, εξαιρετικό ως πιάτο σε γεύση και παρουσίαση, που καταναλώθηκε μέχρι και το τελευταίο κομάτι του (5,9 ευρώ)
Μια καρμπονάρα με την αυθεντική Ιταλική συνταγή με spaghetti, guanciale (το ιταλικό μπέικον), αυγό και παρμεζάνα (επιβεβαιώνω τα σχόλια των υπολοίπων χρηστών όπου ο σερβιτόρος μας έτριψε την παρμεζάνα πάνω από το πιάτο μας).
Πολύ καλό πιάτο ως σερβίρισμα και ως γεύση, το μόνο το φάουλ ήταν οτι τα φρέσκα μακαρόνια, είχαν έρθει λίγο παραπάνω «λασπωμένα» απ ότι θα έπρεπε και λιγάκι πιό πλούσια/βαριά στη γεύση, τουλάχιστον για το δικό μου γούστο και αυτό μάλον οφείλεται στα πιό πλούσια υλικά. Η ποσότητα επαρκέστατη και ικανή να χορτάσει οπωσδήποτε έναν πεινασμένο.

Τιμή στα 7,9 ευρώ). Θα μπορούσε να είναι ένα μικρό κλίκ πιό φτηνή (γενικότερο σχόλιο για όλα τα ιταλικά εστιατόρια)
Μια πίτσα μαργαρίτα (με σάλτσα φρέσικα ντομάτας και αναμεικτα τυριά), στα 40 εκ (υπήρχει και επιλογή στα 30 εκ), μάλον υπερβολή οταν το πήραμε γιατι η ποσότητα πολύ δύσκολα τρώγεται από έναν, όσο πεινασμένος και εαν είναι. Η υπερβολή μας, κατέληξε, να πάρουμε το 1/3 της πίτσας πακετάκι για το σπίτι. Τιμή στα 8,5 ευρώ. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις κριτικές του ΙΩΓΙΑΝΝΗ και της PIGGY, οτι αν και η γεύση της πίτσας μου άρεσε πολύ, η τεχνοτροπία και το ζυμάρι της, δεν θύμιζε ούτε την κλασσική λεπτή ιταλική ζύμη, ούτε την αφράτη «βομηχανοποιημένη» ζύμη που αρέσει σε πολλούς, αλλά ήταν κάτι ενδιάμεσο, που κατά τη γνώμη μου δεν της έδινε ιδιαίτερη ταυτότητα. Κάπου ακροβατούσε μεταξύ των δύο κατηγοριών. Θα προτιμούσα είτε να είχε δύο επιλογές ζύμης (λεπτή ή αφράτη), είτε εαν αποφάσιζε να είχε μόνο μια κατηγορία ζύμης, να είχε τη λεπτή και να κατηγοριοποιηθεί σαν αυθεντικό ιταλικό εστιατόριο. Νομίζω ότι η επιλολη του συγκεκριμένου τύπου ζύμης, έχει μάλον προκύψει από την προσπάθεια των ιδιοκτητών να ικανοποιήσου με ένα μεσοβέζικο τρόπο όλους. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση οτι εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε, απλά πιστεύω οτι το εστιατόριο θα κέρδιζε περισσότερα εαν υιοθετούσε τις δύο εναλλακτικές.

Πήραμε ακόμη ένα ποτήρι κόκκινο κρασί (εμφιαλωμένο σε μικρή ποσότητα) και ένα αναψυκτικό. (κόστος ποτών 5,9 ευρώ)
Σύνολο λογαριασμού στα 28,2 ευρω, γεγονός που κατατάσσει το εστιατόριο σε μια λογική κατηγορία Vfm.. Εαν σκεφτούμε οτι θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει τη μικρότερη πίτσα και πάλι να ήμασταν σκασμένοι από το φαγητό, τότε το κόστος θα ήταν στα 26,2 ευρώ μαζί με τα ποτά ή ενα προτιμάτε στα 20,3 ευρώ χωρίς τα ποτά, που είναι λογικότατο ως vfm. Πληρωμή με απόδειξη και κάρτα, σημαντικός παράγοντας που συντελεί στην «τιμιότητα» του ετιατορίου και στην εικόνα που βγάζει προς τα έξω.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε πολύ καλά επίπεδα (με ευγένεια και ανταποκριτικότητα). Το γεγονός οτι δεν έβαλα τις 4 ντοματούλες, ήταν εξ αιτίας του γεγονότος ότι δεν μας κέρασαν το λιμοντσέλο που ειδαμε σε άλλα τραπέζια και έχει περιγραφεί και από άλλους χρήστες (μάλον το ξέχασαν και δεν το έκαναν από πρόθεση), καθώς και από το ότι η αποχώρησή μας από το εστιατόριο δεν συνοδεύτηκε ούτε από νεύμα τους, ούτε από ξεπροβόδισμα, πράγμα που και αυτό το εκτιμώ και το προσμετρώ στα εστιατόρια και του δίνω μεγάλη βαρύτητα, γιατί είναι σημαντικός λόγος για εμένα για σύντομη επανάληψη της επίσκεψης. Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί, οτι αν και δεν παρατήρησα επιγραφές απαγόρευσης του τσιγάρου στην αιθουσα, η ατμόσφαιρα διατηρήθηκε καθαρή και υπήρξε απόλυτος σεβασμός από όλους τους πελάτες στο θέμα της διατήρησης του καθαρού χώρου, γεγονός που δεν ξέρω εαν οφείλεται στη βραδιά και στους πελάτες ή στην υιοθέτηση της σωστής αντικαπνιστικής πολιτικής του εστιατορίου. Πάντως ήταν η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό, που απόλαυσα την παραμονή μου και το φαγητό μου, χωρίς οσμές από καπνούς και τσιγάρα
Η γεύση, κερδίζει επίσης επάξια της 3 ντοματούλες, εξ αιτίας των μικρών παρατηρήσεων που έκανα για την καρμπονάρα και για την πίτσα.

Ο χώρος, επίσης κατηγοριοποιείται στις 3 ντοματούλες, για όλα αυτά που ανέφερα, το δε συνολικό vfm, παίρνει και αυτό βαθμολογία 3.
Γενικότερα, οι εντυπώσεις μας ήταν πολύ καλές και θα το χαρακτήριζα ως μια πρόταση που τιμά τους πελάτες του και σίγουρα κάποιος που θα το επισκεφθεί θα φύγει γενικά με καλές εντυπώσεις.
Τα αρνητικά και τα φάουλ που έχω περιγράψει, τα θεωρώ οτι οφείλονται περισσότερο σε αστοχία της βραδιάς, παρά σε πρόθεση των ιδιοκτητών

29 Δεκ 2016

Κυριακη απογευμα εψαχνα φτηνο και καλο ιταλικο. Εν τελει βρηκα αυτο το υπεροχο εστιατοριο. Την ωρα που πηγαμε, δηλαδη γυρω στις 7 το απογευμα, ειχε μονο μια παρεα. Αν και εστιατοριο με delivery ηταν αλλο επιπεδο μαγαζιου απο ολες τις αποψεις. Μακαρι με μια καλη διαφημιση να γινοταν αρκετα γνωστο.

ΧΩΡΟΣ

Ωραια διακοσμημενος, απλος, ευρυχωρος και μη καπνιζοντων. Οι καρεκλες ξυλινες και βολικες και ειχε και καποιους καναπεδες. Το μονο μειον ηταν τα μπουκαλια κρασιων πανω σε ολα τα τραπεζια. Προσωπικα το θεωρω περιτο. Παρολ' αυτα ολα φανταστικα με τον χωρο

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Παρα πολυ καλη. Οταν ηρθαν οι μακαροναδα μας ο σερβιτορος ηρθε με ρναν τριφτη και παρμεζανα και εριχνε στο πιατο μας. Ξαναηρθε μετα απο λιγο για να δει αν θελουμε και αλλο.

ΦΑΓΗΤΟ

Τελειο. Καταρχας ελεγε ο καταλογος οτι εχει φρεσκα μακαρονια κατι το οποιο δεν περιμενα με τιποτα. Κι ομως ηταν αληθεια. Πηραμε μια μακαροναδα με ροζ σαλτσα απο παπρικα και μια μεγαλη πιτσα στην οποια προσθεσαμε υλικα της επιλογης μας. Εχω να πω οτι η πιτσα γινοταν στον ξυλοφουρνο. Το ζυμαρι ηταν τραγανο και νοστιμο. Η σαλατα ηταν ceasar με κοτοπουλο και παρμεζανα και εχω να πω συγχαρητυρια που δεν ηταν πνιγμενο στην σος. Αντιθετως ειχε τοση ωστε να δωσει τελεια γευση.

18 Φεβ 2016

2 άτομα, Σάββατο κατόπιν κράτησης την ίδια ημέρα, οδεύσαμε σε άλλο ένα εστιατόριο της λίστας. Η επιθυμία ήταν για φαγητό Ιταλικού τύπου οπότε η επιλογή ήταν σχετικά εύκολη. Το πάρκινγκ μου φάνηκε δραματικό, αλλά μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι δεν ξέρω την περιοχή, οπότε τελικά βρήκα θέση στον πίσω δρόμο, καβαλώντας κι εγώ όπως οι άλλοι λίγο πεζοδρομιάκι.

-----Χώρος - Ατμόσφαιρα (3/4)-----

Μπαίνοντας στον ψηλοτάβανο, μικρό χώρο θα δεί κανείς στο πρώτο μισό 15-17 τραπεζάκια σε σχετικά μικρές αποστάσεις μεταξύ τους, χωρίς να είναι ενοχλητικό και στο άλλο μισό την ανοιχτή κουζίνα που γίνονται όλες οι ετοιμασίες των πιάτων. Η διακόσμηση είναι απλή και ωραία, ενώ μια έντονη βαβούρα κυριαρχεί καλύπτοντας και την απαλή μουσική, που οφειλόταν νομίζω κυρίως σε 2 παρέες που απλά κάνανε τον κακό χαμό! Το κάπνισμα απαγορεύεται και τυπικά και ουσιαστικά... Μπράβο! Είναι από τα μαγαζιά που αποδεικνύουν ότι ο Έλληνας μπορεί να φάει και χωρίς να ντουμανιάζει ο κόσμος όλος.

-----Εξυπηρέτηση (3/4)-----

Αρχικά το τραπέζι μας ήταν στα όρια με την κουζίνα και σε πέρασμα, όμως ο ευγενέστατος κύριος, που από ό, τι κατάλαβα πρέπει να ήταν ο ένας εκ των ιδιοκτητών, προσφέρθηκε από μόνος του να μας μεταφέρει σε καλυτερο τραπέζι που μόλις άδειασε. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο όταν πήγαμε, ενώ γέμισε στη συνέχεια. Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, γρήγορη και πολύ φιλική. Για κάποιο λόγο, μετά από λίγο ο ίδιος κύριος μεταφέρθηκε στην κουζίνα να βοηθήσει, αφήνοντας μόνο ένα νεαρό σερβιτόρο για όλα τα τραπέζια και εκέι φάνηκε λίγο να μη μπορεί να προλάβει τα πάντα (λογικό), ενώ υπήρχε και μια καθυστέρηση μέχρι να πληρώσουμε.

-----Γεύση (3/4)-----

Ρωτηθήκαμε για το αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και επιλέξαμε το πρώτο. Παραγγείλαμε:

Pizza Pollo 30 cm, με φιλετάκια κοτόπουλο, μπέικον & φρέσκα μανιτάρια, πολύ ελαφρυά pizza ευχάριστη γεύση, πολύ καλά υλικά, θα ήθελα λίγο πιο αλατισμένη τη σάλτσα. 3/4, 8,90 euro.

Lasagna al Forno, με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, κιμά, beschemel και παρμεζάνα.
Εξαιρετικά, μου άρεσαν πολύ, ήταν μια καλή σε ποσότητα και πλούσια μερίδα, μύριζες το μοσχοκάρυδο και το γαρύφαλλο, νόστιμος ο κιμάς, τα λαζάνια πλατιά όπως μου αρέσουν. Πολύ νόστιμο πιάτο. 4/4, 8,90 euro.

Risotto fungi e Tartufo, με ποικιλία μανιταριών, λάδι και πάστα τρούφας, διακοσμημένο στην κορυφή με κομμάτια παρμεζάνας. Να σημειώσω ότι μόλις η τρούφα μπήκε στο τηγάνι μύρισε όλο το μαγαζί. Πολύ ωραίο πιάτο, νόστιμα τα μανιτάρια, ένα τσίκ στο καρύκευμα θα το ήθελα για να γίνει ακόμα καλύτερο. 3/4, 7,90 euro.

1 ποτήρι λευκό κρασί 9 Μουσών, μπουκαλάκι που ανοίχτηκε μπροστά μας, καλό, 3,50 euro.

Συνολικά το φαγητό ήταν πολύ ωραίο και ανάλαφρο, χορτάσαμε αλλά δε φουσκώσαμε και προπαντώς δε βαρυστομαχιάσαμε. Να παρατηρήσω ότι σε μας δεν ήρθαν ψωμάκια που είδα σε όλα νομίζω τα τραπέζια. Δε ρωτηθήκαμε είναι η αλήθεια και δε χρεώθηκε ασφαλώς τίποτα. Δεν ξέρω μήπως έρχονται αν παραγγείλεις σαλάτα ή pasta ή είναι έξτρα στην παραγγελία.

-----VFM (4/4)-----

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 29,20 μαζί με το κρασί, με 0 euro κουβέρ παρακαλώ και με την απόδειξη να έρχεται στο τραπέζι μας με την παραγγελία! Άρα με 13-15 euro το άτομο τρώς μια χαρά. Μας κέρασαν λιμοντσέλο και αν εξαιρέσουμε τη μικρή καθυστέρηση όπως προανέφερα μέχρι να πληρώσουμε, μέιναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από το σύνολο της εμπειρίας. Πολύ τίμιο μαγαζί, φαίνεται να δημιουργήθηκε από αγάπη και όχι με αποκλειστικό γνώμονα το κέρδος, Το προτείνω και θα ξαναπάω.

Κράτητος 10 & Σπαθάρη, Νέα Σμύρνη

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι