Συνεχίζοντας την οικογενειακή παράδοση, τα αδέρφια Νίκος και Σάββας Μαυρικίδη, έχουν καταφέρει να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους ανοίγοντας μαζί την Pizzeria Dei Fratelli, ένα άνετο και ευχάριστο Ιταλικό εστιατόριο ιδανικό για όλους.

Στην Pizzeria Dei Fratelli, απολαύστε υψηλή ποιότητα φαγητού, υψηλό επίπεδο υπηρεσιών σε ένα ευχάριστο χώρο. Τα αδέρφια Νίκος και Σάββας ανυπομονούν να σας γνωρίσουν!

ΚΥΡΙΑΚΗ-ΠΕΜΠΤΗ 12:00-00:30 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ 12:00-1:00

Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

23 Ιαν 2019

Τετάρτη μεσημέρι 23/1, μετά από δουλειές στα Νότια Προάστια, συναντώ ένα φίλο μου στη Νέα Σμύρνη και αποφασίζουμε ιταλική κουζίνα, οπότε φυσικά επιλέγουμε, τι άλλο, την PIZZERIA DEI FRATELLI (PF), στη γωνία της Κράτητος με την 1η παράλληλη της Συγγρού, που εκεί λέγεται Σπαθάρη, και είναι η προέκταση της Ν. Πλαστήρα, μετά την Εφέσου.
Βρισκόμαστε κοντά στον Άγιο Σώστη, όπου υπάρχει γαστρονομική πιάτσα, με γνωστά στέκια σε απόσταση αναπνοής, όπως τον Μπαρμπαδήμο, Μασίνα, Ciao Italia, κ. λπ. Η PF, που αισίως μπήκε στον 5ο χρόνο λειτουργίας της, φυσικά ξεχωρίζει, με τα εκλεκτά μαγειρεμένα εδέσματα, το άψογο σέρβις, τον φωτεινό χώρο της και την πολύ καλή σχέση ποιότητας και τιμής.

Ο πρώτος που μας την παρουσίασε εδώ, τον Νοέμβρη του 2014, είναι δικαιωματικά και ο πρώτος του σάιτ μας, ο αγαπητός fratello, που και λόγω ονόματος άξιζε να έχει και εδώ την πρωτιά!! Το μόνο του παράπονο, σχετικά με τις τουαλέτες του υπογείου, έχει ασφαλώς αποκατασταθεί πλήρως, αφού διαπίστωσα σήμερα ότι τα WC είναι πρότυπο καθαριότητας!
Στο μεταξύ, μεσολάβησαν συνολικά 43 κριτικές, και η PF έχει με το σπαθί της ξεπεράσει το 85% σε αξιολόγηση! Ανάμεσα στις κριτικές αυτές, ξεχωρίζουν οι γευσιγνωσίες των φίλων VAGELI, PONTIKI, ΙΩΓΙΑΝΝΗ, George G., Vagg, κ. α., που αξίζει να τις συμβουλευτείτε εφόσον σκοπεύετε να πάτε.
Ας δούμε όμως πως έχουν τώρα τα πράγματα με τη σειρά τους.

Το μέρος αυτό, όπως το λέει και το όνομά του, το άνοιξαν δυο αδέλφια Ελληνοαμερικανοί, ο Σάββας (στην αίθουσα) κι ο Νίκος (στην ανοιχτή κουζίνα), παιδιά του Αλκιβιάδη Μαυρικίδη, που ξενιτεύτηκε το 1965 στις ΗΠΑ κι άνοιξε τρία εστιατόρια στην Πολιτεία της Νέας Υόρκης. Η καθαριότητα, η οργάνωση της δουλειάς, κάποιες φωτογραφίες, καθώς και η μουσική, που εναλλάσσει ακούσματα lounge περασμένων δεκαετιών (αμερικανικά Frank Sinatra και ιταλικά Sergio Endrigo κ. λπ. ) μας θυμίζουν το background των ιδιοκτητών, και θαρρείς πως ίσως βρίσκεσαι σε κάποια τρατορία της Αμερικής…

Το μαγαζί λειτουργεί καθημερινά, η κουζίνα από 12.00 μέχρι 00.30 τουλάχιστον, έχει δε και οργανωμένη διανομή στη γύρω περιοχή.

Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος, ορθογώνιου σχήματος, με ύφος αρκετά industrial, διάφορες αποχρώσεις του γκρι και είναι πολύ φωτεινός χάρη στις περιμετρικές τζαμαρίες του. Το δάπεδο είναι ξύλινο, υπάρχουν ράφια με τα κρασιά τους, ενώ οι τοίχοι έχουν επενδυθεί και με διακοσμητικές πλινθοδομές.
Η αίθουσα περιλαμβάνει περί τα 18 ξύλινα τραπέζια για 65 θαμώνες, ενώ το καλοκαίρι βγάζουν τραπέζια στα πεζοδρόμια, που μπορούν να εξυπηρετήσουν ακόμη 25 άτομα.
Η κουζίνα είναι ανοιχτή, ιδιαίτερα ευρύχωρη και σ’ αυτή ξεχωρίζει ο φούρνος για τις πίτσες. Τα τραπέζια είναι στρωμένα με κομψά χάρτινα σουπλά, ενώ το νερό βρύσης (αφού ο Σάββας ρωτάει σχετικά) έρχεται σε ωραίο μπουκάλι.
Οι δύο τουαλέτες, ανδρών κι γυναικών, που όπως είπα βρίσκονται στον υπόγειο χώρο, εντυπωσιάζουν με την καθαριότητά τους, εξυπηρετούνται από κοινό νιπτήρα με όλα τα απαραίτητα, ενώ στις πόρτες τους ξεχωρίζουν αντίστοιχα φωτογραφίες από μηχανόβιους των δύο φύλων!

Την υποδοχή, την επεξήγηση των καταλόγων, καθώς και την όλη εξυπηρέτηση έχει αναλάβει ο Σάββας, ο οποίος είναι υπόδειγμα επαγγελματισμού, ευγένειας και χαμηλών τόνων. Επειδή πήγαμε νωρίς το μεσημέρι, υποθέτω πως σε ώρες αιχμής θα έχει και βοηθητικό προσωπικό, αφού διάβασα στις περισσότερες κριτικές μας ότι τα φαγητά έρχονται στους σωστούς χρόνους, χωρίς υπερβολικές αναμονές, πράγμα το οποίο φυσικά συνέβη και σε μας.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει εκτεταμένο μενού, από 8 ορεκτικά (5-6 €), 5 ριζότο (7-10 €), 10 σαλάτες (7-10 €), 18 ζυμαρικά (7-13 €), 7 burgers (7-8 €, λόγω και καταγωγής! ), 6 κρεατικά από 15 έως 20 € για το φιλέτο, καθώς και τεράστια ποικιλία από πίτσες, που είναι η σπεσιαλιτέ τους, γλυκά, κ. λπ.

Παρατήρησα ότι οι τιμές των φαγητών ανέβηκαν, αφότου άνοιξε το μαγαζί, περίπου 10-20% κατά μέσο όρο, γεγονός ίσως εύλογο για μια πενταετία λειτουργίας, δεδομένου, άλλωστε, ότι οι αρχικές τιμές ήταν πράγματι αρκετά συμπιεσμένες. Το vfm εξακολουθεί να είναι πολύ καλό, αλλά θεωρώ ότι οι τιμές θα πρέπει πλέον να διατηρηθούν κατά το δυνατό σταθερές, αφού είναι γνωστό ότι αποτελούν καθοριστικό παράγοντα στις επιλογές μας!
Fratelli, attenzione!!

Η λίστα των ποτών είναι εξίσου επαρκής, με μπύρες στα 4-5 €, αναψυκτικά και αφεψήματα, ποτήρια κρασιού ή αλκοόλ στα 4-10 €, και μεγάλη ποικιλία ελληνικών, ιταλικών, κ. α. εμφιαλωμένων κρασιών, σε τιμές από 20 € μέχρι 66 €, για το ιταλικό κόκκινο Casanova di Neri Toscana.

Εμείς πήραμε τα εξής:

• Για ορεκτικό μια νιόκι από πατάτες, με κρέμα γάλακτος, ντοματίνια και παρμεζάνα. Συμπαθητικό πιάτο, σε τιμή 5.90 €.

• Μοιραστήκαμε μια σαλάτα Toscana Rossa, που ήταν χορταστική και δροσερή, και περιείχε λόλα, μαρούλι, κάσιους και κατσικίσιο τυρί. Μας άρεσε, η δε τιμή της ήταν 7.80 €.

• Για ζυμαρικό πήραμε μια μερίδα penne con pollo, το κλασικό τους πιάτο με τις πένες και μικρά κομμάτια κοτόπουλο. Ήταν φτιαγμένες με κρέμα γάλακτος, ροζ χρώματος λόγω προσθήκης πάπρικας, περιείχαν δε κομμάτια από τρίχρωμες πιπεριές, καθώς και εστραγκόν, ενώ ήταν σβησμένες με το γνωστό ιταλικό αφρώδες κρασί Μoscato di Asti. Ο Σάββας ήρθε με την παρμεζάνα του και μας έτριψε άφθονη στο πιάτο μας. Η μερίδα ήταν χορταστική και η τιμή της στα 9.50 €.

• Για γλυκό μοιραστήκαμε το τιραμισού, που ήταν επίσης καλό και ελαφρύ, με τη χαρακτηριστική κρέμα μασκαρπόνε, που περιείχε μάλλον αμαρέτο ή παρεμφερές αρωματικό λικέρ. Τιμή στα 4.90 €.

Πληρώσαμε 28.10 €, κατηγορία 10/16 € το άτομο, ποσό ικανοποιητικό για την όλη εμπειρία μας στο ιταλοαμερικανικό αυτό στέκι.

Η PF σαφώς προτείνεται όταν βρεθείτε κοντά στην πιάτσα της Νέας Σμύρνης, διατηρώντας το δικό της χρώμα ανάμεσα στην πληθώρα των ανταγωνιστών που σας ανέφερα.
Βλέπετε, ο ανταγωνισμός, σε πνεύμα ευγενούς άμιλλας, πάντοτε ωφελεί ειδικά εμάς τους καταναλωτές, ενώ μια επιχείρηση γαστρονομικά αδιάφορη, αργά ή γρήγορα, είτε θα κλείσει είτε θα φυτοζωεί!
Αυτό βέβαια δεν ισχύει καθόλου για τη δημοφιλή μας PF.

Εάν στη γεύση έβαλα, αυστηρά ίσως, 3 στα 4, θεωρώ ότι την επόμενη φορά θα πρέπει, με όρεξη περισσή, να δοκιμάσω και τις πίτσες σπεσιαλιτέ τους – όπως το λέει και η επωνυμία τους – που τις ζήλεψα σε διπλανό μας τραπέζι, πράγμα που συστήνω και σε σας, ώστε να έχετε μια εικόνα πιο σφαιρική και αντιπροσωπευτική της συμπαθητικής και φιλότιμης αυτής PF!

23 Ιαν 2019

Αν και έχω επισκεφθεί το συγκεκριμένο εστιατόριο τουλάχιστον δέκα φορές και έχω γιορτάσει και τα γενέθλια μου εκεί, με συντροφιά πολλά άτομα, εντούτοις μέχρι τώρα δεν καταδέχτηκα να γράψω μια κριτική που δικαιωματικά του αξίζει.
Το συγκεκριμένο μαγαζί βρίσκεται πίσω από τον Άγιο Σώστη, ανήκει στην περιοχή της Νέας Φιλαδέλφειας και επίσης στην κατηγορία των ιταλικών εστιατορίων. Τα δύο αδέρφια που είναι και ιδιοκτήτες είναι ίσως η προσωποποίηση της φιλοξενίας. Και το γράφω αυτό δίχως να περιαυτολογώ, γιατί περιδιαβαίνοντας όχι πολλά αλλά αρκετά από τα μαγαζιά εστίασης έχω διαπιστώσει ότι είναι λίγοι εκείνοι που προσπαθούν να χτίσουν μια πιο προσωπική σχέση με τον πελάτη και οι περισσότεροι σε αντιμετωπίζουν ως έναν περαστικό κι ακόμα λιγότεροι ως κορόιδο για να σου πάρουν χρήματα. Αλλά ας ξεκινήσουμε από τα πιο βασικά και πιο τεχνοκρατικά.
Ο χώρος είναι δομημένος ως εργοστασιακός, είναι ζεστός και φιλικός, χωρίς όμως να πείθει και να κάνει το στίγμα του εστιατορίου πιο δυνατό. Σ αυτό ίσως συντελεί και το γεγονός ότι η κουζίνα είναι ανοιχτή. Έχουμε να κάνουμε δηλαδή με μια πιο πρόχειρη βέρσιον μαγαζιού ή έστω με μια ακόμη προσέγγιση σύμφωνα με τα δεδομένα της εποχής που θέλει τους πελάτες πιο κοντά με την κουζίνα. Σε καμία περίπτωση όμως και πέρα από τα προσωπικά μου γούστα, αυτό δεν συντελεί στο να το μετρήσω αρνητικά. Σε συνάφεια δε με την απαστράπτουσα καθαριότητα τόσο της σάλας όσο και των wc που βρίσκονται στο υπόγειο, με κάνουν να αισθάνομαι οικεία και άνετα κάθε φορά που το επισκέπτομαι.
Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, αυτή είναι άμεση και φιλικότατη. Το ερώτημα για το νερό πάντα στην ημερήσια διάταξη, οι κατάλογοι και τέλος η επίλυση όλων των αποριών όσον αφορά το μενού.
Στην σφαίρα του γευστικού, ό, τι δοκίμασα εδώ δεν με απογοήτευσε. Τουναντίον, υπήρχαν πιάτα που απογείωσαν γευστικά τον ουρανίσκο μου και πιάτα που με χόρτασαν, όταν υπήρξαν μέρες που απλά έψαχνα κάτι για να δαμάσω την πείνα μου. Όλα όμως τα εδέσματα του είναι άρτια εκτελεσμένα και προπάντων προσεγμένα. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στον πιάτο με την ονομασία "black marinara", χωρίς να εκθέσω λεπτομέρειες παρά μόνο την παραίνεση να το γευτείτε, αν αποφασίσετε να επισκεφθείτε το εν λόγω μαγαζί.
Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και τα γλυκά τους, με την τιραμισού να κερδίζει στο νήμα τα υπόλοιπα γλυκά του καταλόγου.
Η μόνη απορία που μου έχει μείνει και σίγουρα θα προσπαθήσω να την λύση κατά την επόμενη μου επίσκεψη είναι τα burgers του καταλόγου που ως τώρα δεν έχω παραγγείλει. Νομίζω όμως ότι τα αδέρφια-ιδιοκτήτες πρέπει να είναι εξπέρ του είδους, μιας και ο πατέρας τους υπήρξε για πολλά χρόνια εστιάτορας στις ΗΠΑ. Θα μου πείτε βέβαια τι δουλειά έχουν τα burgers με την ιταλική κουζίνα; Αλλά νομίζω ότι και μόνο η πολυπολιτισμικότητα της συγκεκρίμενης χώρας μπόρει να δικαιολογήσει την ύπαρξη τους στον κατάλογο ενός εστιατορίου. Άλλωστε και επιστρέφοντας γεωγραφικά στον τόπο μας, δεν είναι ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι φαντάζομαι που το πράττουν αυτό, με δεδομένο ότι προσπαθούν να καλύψουν και με κατ οίκον διανομή, μια περιοχή που διαθέτει όλων των ειδών τις κουζίνες. Και καλά κάνουν!.
Αν λοιπόν βρεθείτε στα πέριξ της Νέας Σμύρνης, επισκεφθείτε το συγκεκριμένο εστιατόριο. Είναι σίγουρο πως θα ευχαριστηθείτε και το φαγητό και την ατμόσφαιρα.

08 Δεκ 2017

Ήμουν σε φάση ερωτικής απογοήτευσης και με βασάνιζε το ερώτημα "με τέλει ή ντεν με τέλει?". Επειδή, όμως, ο έρωτας και η απογοήτευση οδηγούν, εύκολα, σε συναισθηματικό φαγητό, το ερώτημα γρήγορα μετατράπηκε σε "με Fratelli ή ντεν με Fratelli?". Οπότε, σκέφτηκα, ας πάω στο γνωστό Ιταλικό του Ask4food, να μαδήσω μία πίτσα μαργαρίτα για να μάθω.

Το Fratelli βρίσκεται στη Νέα Σμύρνη, απέναντι από τον Δαβίδ των κινέζικων, το εξαιρετικό Mr Dim.

Εμφανισιακά μπορεί να χαρακτηριστεί προσεγμένο στην εντέλεια. Εντυπωσιακή καθαριότητα, σωστές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, βιομηχανικές αποχρώσεις, ανάλαφρες στο μάτι, απαλή μουσική ταιριαστή με το ύφος ενός χαλαρού ρεστοράν και ανοιχτή κουζίνα.

Ωστόσο, η διάπλατα ανοιχτή (και θεόρατη) κουζίνα, η οποία έχει, σχεδόν, όση έκταση έχει η σάλα με τα τραπέζια, καθώς και το γεγονός ότι ο χώρος είναι ενιαίος και χωρίζεται με "απλά" μέσα, μπορεί να σας δημιουργήσουν μια αίσθηση του ελαφρώς προκάτ. Οπότε το 2,5/4 είναι ο πιο τίμιος βαθμός στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Το μεγάλο κεφάλαιο στο Fratelli είναι η εξυπηρέτηση. Τα έχει όλα. Φοβερή ευγένεια, ενδιαφέρον, γνώση του αντικειμένου, όταν λέμε όλα, εννοούμε όλα. Η ευγενική σερβιτόρα με το "Μ" στην κεφαλή, ήταν άψογη στα καθήκοντά της, ενώ, και ο συμπαθής κύριος που (μάλλον) τρέχει το μαγαζί ήταν εξαιρετικός απέναντι μας. Αξίζει να τονιστεί ότι σε μία, άσχετη με τη δουλειά τους, απαίτησή μας (ρωτήσαμε σχετικά με την ύπαρξη κοντινού φαρμακείου), ο συγκεκριμένος κύριος, αντί να απαντήσει ότι δεν το γνωρίζει, προθυμοποιήθηκε να το googlάρει για να μας ενημερώσει με ακρίβεια. Ενώ, και δεύτερη "παράλογη" και αστεία απαίτησή μας (να μας φέρουν ένα μπολ με ατμιστό νερό και πιπέρι), ικανοποιήθηκε. Ήμασταν, λίγο, όπως στο "Πλάκα Κάνεις" του Αντένα που ζητούσαν τρελά πράγματα από τους σερβιτόρους. Αυτοί, όμως, εκεί, ανταπεξήλθαν σε όλα. Εύγε!

Το μενού στο Fratelli δεν έχει πολλές διαφορετικές επιλογές, όμως, έχει αρκετές επιλογές. Δεν έπαθα εγκεφαλικό, απλώς θέλω να πω ότι έχει λίγα είδη πιάτων σε πολύ καλή ποικιλία. Βασίζεται, κυρίως, στο κλασσικό τρίπτυχο: σαλάτες, ζυμαρικά/ριζότο και πίτσες (κοντά στις 50 επιλογές συνολικά). Έχει, επίσης, λίγα ορεκτικά (κυρίως φοκάτσια και μπρουσκέτες), μερικά μπέργκερ και κάποια κρεατικά (γύρω στις 20 επιλογές συνολικά).

Εμείς, δύο άτομα, κινηθήκαμε στα πιο "βασικά".

Ξεκινήσαμε με μία σαλάτα Di Manzo (8,9€) με μοσχαρίσιο φιλέτο, πατάτες μωρό (baby), σπαράγγια, μανιτάρια πλευρώτους, ρόκα, παρμεζάνα και σως tartar. Το φιλέτο ήταν νόστιμο αν και δεν κόλλαγε, ιδιαίτερα, με τα υπόλοιπα συστατικά. Η σαλάτα ήταν εξαιρετικά ανακατεμένη και είχε πολύ καλή γεύση. Όχι κορυφαία, ωστόσο δεν παύει να αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή που δεν θα απογοητεύσει εύκολα (3,5/4).

Συνεχίσαμε με τις Penne Con Pollo e Moscato D'Asti (8,9€). Πένες με ροζ κρέμα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωμες πιπεριές, εστραγκόν, σβησμένα με τον αγαπημένο αφρώδη οίνο. Χειροποίητες πένες, λίγο πιο μικρές από το συνηθισμένο, αρκετά al dente (ήθελαν 14,3" παραπάνω), με live τρίψιμο τυριού. Δυστυχώς, για μια ακόμη φορά, επιβεβαιώθηκε η άποψή μου, ότι βρίσκω το κοτόπουλο αταίριαστο με τα ζυμαρικά και τις πίτσες, σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κρέατα/αλλαντικά. Useless. Η ροζ σάλτσα, από την άλλη πλευρά, ήταν απίθανη και ανέβαζε τη γεύση στον Θεό. Γευστικότατο πιάτο που προτείνεται, εύκολα, για κάθε παραγγελία. Αν, μάλιστα, σας αρέσει ο συνδυασμός κοτόπουλου με ζυμαρικά, θα ξετρελαθείτε (3,5/4).

Κλείσαμε τον κύκλο των "κυρίως", έχοντας χορτάσει πλήρως, με την πίτσα Prosciutto e Tartufo (13,6€). Ανοίγω παρένθεση για να πω ότι οι πίτσες προσφέρονται σε μεσαίο (30cm) και μεγάλο μέγεθος (40cm). Υπάρχουν δύο τύποι ζύμης, η κλασική και η λεπτή. Οι πιο πολλές είναι με κλασική. Δοκιμάσαμε την κλασική η οποία θυμίζει, περισσότερο, την ψωμένια "Αφράτη" των γνωστών αλυσίδων, παρά την "Ιταλική". Η ψωμένια αίσθηση, αποτελεί και το μόνο μειονέκτημα της πίτσας που δοκιμάσαμε. Κατά τα άλλα ήταν πλούσια στην ποσότητα των υλικών της (περιείχε πάστα μαύρης τρούφας, προσούτο, μοτσαρέλα, ντοματίνια, ρόκα και σταγόνες από λάδι τρούφας), και ιδιαίτερα γευστική. Η τρούφα σου έσπαγε τη μύτη από το πρώτο δευτερόλεπτο. Οι "σταγόνες λαδιού τρούφας", βέβαια, μάλλον είχαν ενσταλαχθεί στο μέσον της πίτσας, καθώς οι κεντρικές μπουκιές ήταν σημαντικά πιο εύγευστες από εκείνες κοντά στο "στεφάνι". Θα ήταν προτιμότερο να υπήρχε λάδι τρούφας σε περισσότερα σημεία της πίτσας (3,5/4).

Είχαμε σκάσει πραγματικά, αλλά είχαμε μπανίσει εξ αρχής, το γλυκό καλτσόνε (4€) και θα ήταν αμαρτία να φύγουμε χωρίς αυτό στο στομάχι μας. Είχε εξαιρετική ζύμη, γέμιση φουντουκοσοκολάτας, αλλά και πλούσια πραλίνα από πάνω. Η γενικότερη γευστική αίσθηση, του συγκεκριμένου γλυκού, ήταν ολόιδια με αυτήν μιας κρέπας. Οπότε, μια ιδέα θα ήταν να δίνεται η δυνατότητα να συνοδευτεί με μπανάνα ή φράουλα (εντός ή εκτός του καλτσόνε) ή κάποιο άλλο φρούτο/υλικό για περισσότερη γευστική εξατομίκευση. Θα μιλούσαμε για απογείωση (4/4 και χωρίς αυτά).

Ήπιαμε νεράκι από κανάτα και λευκό κρασί, ατομικό, σε μίνι μπουκαλάκι “Κτήμα Μουσών 9” (3,7€ το ένα, για κάθε άτομο). Και τα δύο τα σέρβιρε η "Μ" με ευγένεια στα ποτήρια μας. Μαζί με το λογαριασμό ήρθε κέρασμα παγωμένου και "δυνατού" limoncello.

Όλα, όσα φάγαμε και ήπιαμε στο Fratelli, μας ικανοποίησαν από πολύ ως πάρα πολύ. Η γεύση παίρνει ξεκάθαρα 3,5/4. Με καλύτερη ζύμη πίτσας θα πήγαινε στο καθαρό τεσσάρι.

Μπικικίνι time: με φθηνό κρασάκι και μια πλήρη παραγγελία το κόστος μπορεί να κυμανθεί μεταξύ 17€ και 23€ κατ' άτομο, όσον αφορά σε γευματισμό δύο ατόμων (στα περισσότερα άτομα, κλασσικά, το ποσό πέφτει). Στην περίπτωσή μας, με 21,4€ το άτομο, φύγαμε σκασμένοι και ποτισμένοι!

Τι συμπέρασμα να χρειάζεται μετά από αυτά? Εξαιρετικές γεύσεις, κουζίνα εστιασμένη σε αυτό που προσφέρει, απίθανη εξυπηρέτηση, μια χαρά χώρος, αν κι όχι κάτι που θα σας μείνει χαραγμένο στη μνήμη, και συνηθισμένη, για το είδος της κουζίνας, τιμολόγηση.

Μάδησα την πίτσα τους και κατέληξα. Με Fratelli. Είναι ξεκάθαρο.

05 Ιούλ 2017

Εδώ και πολύ καιρό είχα ακούσει καλά λόγια και διαβάσει θετικές κριτικές στο ask4food για το ιταλικό εστιατόριο Pizzeria dei fratelli στη Νέα Σμύρνη. Το εστιατόριο βρίσκεται στη γνωστή "εστιατορική πιάτσα" του Άγιοιυ Σώστη, όπου αρκετά γνωστά εστιατόρια ("Μασίνα", "Mr Dim", "Ciao Italia", "Flavour", "Μπαρμπαδήμος") διαφόρων ειδών προσφέρουν αξιόλογες προτάσεις εστίασης. Έχει πάρει το όνομά του από τους δύο ιδιοκτήτες Νίκο και Σάββα, που είναι αδέλφια.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, φίλη Νεοσμυρνιώτισσα πρότεινε να πάμε εκεί για φαγητό και, έχοντας υπόψη μου τις καλές κριτικές, δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη! Φτάσαμε γύρω στις 9 το βράδυ και η πρώτη μας σκέψη ήταν να καθίσουμε στα λίγα τραπέζια που βρίσκονται στο πεζοδρόμιο. Η ζέστη των ημερών όμως, μας απέτρεψε και μας οδήγησε στον συμπαθητικά. λιτά διακοσμημένο εσωτερικό χώρο. Στο βάθος η κουζίνα και μπροστά τραπέζια, τοποθετημένα το ένα κοντά στο άλλο, καθώς ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος. Στη μια πλευρά του καταστήματος ευρύχωροι καναπέδες διευκολύνουν πολυμελείς παρέες. Με τη βοήθεια του ευγενέστατου και χαμογελαστού σερβιτόρου διαλέξαμε ένα τραπέζι για δύο άτομα. Λεπτομέρεια που δείχνει το καλό γούστο των ανθρώπων του εστιατορίου: Τα τραπέζια είναι στρωμένα με όμορφα σουπλά και πάνω σε κάθε τραπέζι υπάρχει ένα μπουκάλι κρασί ή εμφιαλωμένο νερό, απλά για τη διακόσμηση, και το οποίο αποσύρεται μόλις καθίσουν οι πελάτες.

Ο ευγενικός σερβιτόρος ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης και, αφού του απαντήσαμε το δεύτερο, μας έφερε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα τους καταλόγους και ένα καλόγουστο γυάλινο μπουκάλι με παγωμένο νερό. Ο κατάλογος έχει λογική έκταση και περιλαμβάνει 6-7 ορεκτικά, 9-10 σαλάτες, 5 ριζότο, καμιά 15αριά προτάσεις για ζυμαρικά, άλλες τόσες και περισσότερες για πίτσα (σε δύο μεγέθη, για 2 ή 4 άτομα), 5-6 προτάσεις για κρέας και μπέργκερ και 3-4 επιδόρπια. Αξιοσημείωτο ότι εκτός από ελληνικά, διαθέτει και μερικά αξιόλογα ιταλικά κρασιά.

Αποφασίσαμε να παραγγείλουμε:

- Φρεσκοψημένη φοκάτσια με ένα πολύ εύγευστο ντιπ. Πραγματικά η φοκάτσαι έφτασε στα πιάτα μας ζεστή και το ντιπ που τη συνόδευε ήταν αρκετά γευστικό.

- Σαλάτα Caesar's: Με ψητό κοτόπουλο, κρουτόν, νιφάδες παρμεζάνας, και Caesar's dressing. Χορταστική μερίδα για δύο άτομα. Τα φιλετάκια κοτόπουλου ήταν φρεσκοψημένα, πολύ καλής ποιότητας και η παρμεζάνα, το μαρούλι ήταν κάπως άγευστο, παρά τη νόστιμη Caesar's σως.

- Πίτσα Margherita, (το μικρό μέγεθος) με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας & ανάμεικτα τυριά. Κλασική γεύση, σωστά ψημένη, μας άρεσε πολύ.

- Penne Con Pollo e Moscato D'Asti: Πένες µε ροζ κρέµα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωµες πιπεριές, εστραγκόν, σβησµένo µε Moscato D’Asti. Οι πένες ήταν βρασμένες al dente, η σάλτσα με το Moscato ήταν απλά τέλεια!

- Tiramisu για επιδόρπιο. Ανάλαφρη γεύση, μας άφησε ικανοποιημένους.

Αφού ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας έφεραν δύο σφηνάκια λιμοντσέλο για κέρασμα. Μαζί με κάποιο αναψυκτικό, το κόστος δεν ξεπέρασε τα 15 ευρώ το άτομο, οι τιμές μας φάνηκαν λογικές.

Συμπερασματικά, η Pizzeria dei fratelli μας κέρδισε! Πολύ ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση, σωστή ροή στο σερβίρισμα, αρκετά καλές ιταλικές γεύσεις, φυσιολογικές τιμές, συμπαθητικός χώρος. Προσωπικά, το έβαλα στα υπόψη να ξαναπάω, πιθανότατα κατά τη διάρκεια του χειμώνα!

04 Αυγ 2017

Εχοντας στο μυαλο μου τα πολυ θετικα σχολια και κριτικες αποφασισαμε χθες βραδυ Δευτερας γυρω στις 21:00 να το επισκεφθουμε.

Η περιοχη του Αγ. Σωστη στη Νεα Σμυρνη που βρισκεται το καταστημα ειναι ησυχη και το parking ευκολο.

Υπαρχουν τραπεζια στο πεζοδρομιο αλλα επιλεξαμε την μεσα αιθουσα λογω κλιματισμου και ησυχιας απο τη βαβουρα του δρομου.

Ο χωρος εχει περιγραφει αναλυτικα απο αλλους χρηστες και δεν θα επεκταθω περισσοτερο. Παραπεμπει σε Αμερικανικο look ισως λογω και της εμπειριας των ιδιοκτητων (παιδια μεταναστων απο Η. Π. Α. )

Τα τραπεζια σε λογικη αποσταση μεταξυ τους και με προσεγμενα σερβιτσια και αναμμενα ρεσω.

Η μουσικη Ιταλικη με συγχρονα και παλια κομματια σε λογικη ενταση.
Η εξυπηρετηση υπηρξε αριστη με πολυ καλη γνωση των πιατων και παρουσια διακριτικη και αποτελεσματικη.

Μας ζητηθηκε να επιλεξουμε νερο εμφιαλωμενο η βρυσης πραγμα που εκανε θετικη εντυπωση.

Δεν πεινουσαμε ιδιαιτερα οποτε πηραμε πολυ λιγα απλα και μονο για να δοκιμασουμε τις γευσεις σαν μια πρωτη επισκεψη.

Κατ'αρχας ζητησαμε 2 ποτηρια κρασι κοκκινο και μας εφεραν ενα υπεροχο ελληνικο Κτημα Μουσων 9 σε 2 ατομικα μπουκαλακια σφραγισμενα που μας αρεσε παρα πολυ.

Σαν φαγητο μοιραστηκαμε μια σαλατα caprese και μια pizza vegeterian.
Η caprese ηρθε εντυπωσιακα σερβιρισμενη με καθετη τοποθετηση των υλικων (δεν το ειχα ξαναδει! )και με μια γευστικωτατη mozzarella και σε ικανοποιητικη ποσοτητα.

Η δε pizza ειχε πολυ νοστιμη thin crust ζυμη και ολα τα υλικα της εδεναν σωστα μεταξυ τους.
O λογαριασμος ηταν 27 ευρω κανονικα με αποδειξη που στη περιπτωση μας το φερνει στις 10-16 ευρω το ατομο αλλα επειδη πηραμε πολυ λιγα ακομα και με περισσοτερα δεν θα ξεφυγετε απο τα 17-25 ευρω το ατομο.
Μας κερασαν limoncello δικης τους παρασκευης(δεν με ενθουσιασε)

Μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι τοσο γευστικα οσο και απο την εξυπηρετηση.
Η Ιταλικη κουζινα ειναι η αγαπημενη μας και η συγκεκριμενη επιχειρηση δειχνει οτι την σεβεται και προσπαθει να την υπηρετει σωστα.
Εμεις θα ξαναπαμε.