Συνεχίζοντας την οικογενειακή παράδοση, τα αδέρφια Νίκος και Σάββας Μαυρικίδη, έχουν καταφέρει να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους ανοίγοντας μαζί την Pizzeria Dei Fratelli, ένα άνετο και ευχάριστο Ιταλικό εστιατόριο ιδανικό για όλους.

Στην Pizzeria Dei Fratelli, απολαύστε υψηλή ποιότητα φαγητού, υψηλό επίπεδο υπηρεσιών σε ένα ευχάριστο χώρο. Τα αδέρφια Νίκος και Σάββας ανυπομονούν να σας γνωρίσουν!

ΚΥΡΙΑΚΗ-ΠΕΜΠΤΗ 12:00-00:30 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ 12:00-1:00

Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

08 Δεκ 2017

Ήμουν σε φάση ερωτικής απογοήτευσης και με βασάνιζε το ερώτημα "με τέλει ή ντεν με τέλει?". Επειδή, όμως, ο έρωτας και η απογοήτευση οδηγούν, εύκολα, σε συναισθηματικό φαγητό, το ερώτημα γρήγορα μετατράπηκε σε "με Fratelli ή ντεν με Fratelli?". Οπότε, σκέφτηκα, ας πάω στο γνωστό Ιταλικό του Ask4food, να μαδήσω μία πίτσα μαργαρίτα για να μάθω.

Το Fratelli βρίσκεται στη Νέα Σμύρνη, απέναντι από τον Δαβίδ των κινέζικων, το εξαιρετικό Mr Dim.

Εμφανισιακά μπορεί να χαρακτηριστεί προσεγμένο στην εντέλεια. Εντυπωσιακή καθαριότητα, σωστές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, βιομηχανικές αποχρώσεις, ανάλαφρες στο μάτι, απαλή μουσική ταιριαστή με το ύφος ενός χαλαρού ρεστοράν και ανοιχτή κουζίνα.

Ωστόσο, η διάπλατα ανοιχτή (και θεόρατη) κουζίνα, η οποία έχει, σχεδόν, όση έκταση έχει η σάλα με τα τραπέζια, καθώς και το γεγονός ότι ο χώρος είναι ενιαίος και χωρίζεται με "απλά" μέσα, μπορεί να σας δημιουργήσουν μια αίσθηση του ελαφρώς προκάτ. Οπότε το 2,5/4 είναι ο πιο τίμιος βαθμός στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Το μεγάλο κεφάλαιο στο Fratelli είναι η εξυπηρέτηση. Τα έχει όλα. Φοβερή ευγένεια, ενδιαφέρον, γνώση του αντικειμένου, όταν λέμε όλα, εννοούμε όλα. Η ευγενική σερβιτόρα με το "Μ" στην κεφαλή, ήταν άψογη στα καθήκοντά της, ενώ, και ο συμπαθής κύριος που (μάλλον) τρέχει το μαγαζί ήταν εξαιρετικός απέναντι μας. Αξίζει να τονιστεί ότι σε μία, άσχετη με τη δουλειά τους, απαίτησή μας (ρωτήσαμε σχετικά με την ύπαρξη κοντινού φαρμακείου), ο συγκεκριμένος κύριος, αντί να απαντήσει ότι δεν το γνωρίζει, προθυμοποιήθηκε να το googlάρει για να μας ενημερώσει με ακρίβεια. Ενώ, και δεύτερη "παράλογη" και αστεία απαίτησή μας (να μας φέρουν ένα μπολ με ατμιστό νερό και πιπέρι), ικανοποιήθηκε. Ήμασταν, λίγο, όπως στο "Πλάκα Κάνεις" του Αντένα που ζητούσαν τρελά πράγματα από τους σερβιτόρους. Αυτοί, όμως, εκεί, ανταπεξήλθαν σε όλα. Εύγε!

Το μενού στο Fratelli δεν έχει πολλές διαφορετικές επιλογές, όμως, έχει αρκετές επιλογές. Δεν έπαθα εγκεφαλικό, απλώς θέλω να πω ότι έχει λίγα είδη πιάτων σε πολύ καλή ποικιλία. Βασίζεται, κυρίως, στο κλασσικό τρίπτυχο: σαλάτες, ζυμαρικά/ριζότο και πίτσες (κοντά στις 50 επιλογές συνολικά). Έχει, επίσης, λίγα ορεκτικά (κυρίως φοκάτσια και μπρουσκέτες), μερικά μπέργκερ και κάποια κρεατικά (γύρω στις 20 επιλογές συνολικά).

Εμείς, δύο άτομα, κινηθήκαμε στα πιο "βασικά".

Ξεκινήσαμε με μία σαλάτα Di Manzo (8,9€) με μοσχαρίσιο φιλέτο, πατάτες μωρό (baby), σπαράγγια, μανιτάρια πλευρώτους, ρόκα, παρμεζάνα και σως tartar. Το φιλέτο ήταν νόστιμο αν και δεν κόλλαγε, ιδιαίτερα, με τα υπόλοιπα συστατικά. Η σαλάτα ήταν εξαιρετικά ανακατεμένη και είχε πολύ καλή γεύση. Όχι κορυφαία, ωστόσο δεν παύει να αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή που δεν θα απογοητεύσει εύκολα (3,5/4).

Συνεχίσαμε με τις Penne Con Pollo e Moscato D'Asti (8,9€). Πένες με ροζ κρέμα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωμες πιπεριές, εστραγκόν, σβησμένα με τον αγαπημένο αφρώδη οίνο. Χειροποίητες πένες, λίγο πιο μικρές από το συνηθισμένο, αρκετά al dente (ήθελαν 14,3" παραπάνω), με live τρίψιμο τυριού. Δυστυχώς, για μια ακόμη φορά, επιβεβαιώθηκε η άποψή μου, ότι βρίσκω το κοτόπουλο αταίριαστο με τα ζυμαρικά και τις πίτσες, σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κρέατα/αλλαντικά. Useless. Η ροζ σάλτσα, από την άλλη πλευρά, ήταν απίθανη και ανέβαζε τη γεύση στον Θεό. Γευστικότατο πιάτο που προτείνεται, εύκολα, για κάθε παραγγελία. Αν, μάλιστα, σας αρέσει ο συνδυασμός κοτόπουλου με ζυμαρικά, θα ξετρελαθείτε (3,5/4).

Κλείσαμε τον κύκλο των "κυρίως", έχοντας χορτάσει πλήρως, με την πίτσα Prosciutto e Tartufo (13,6€). Ανοίγω παρένθεση για να πω ότι οι πίτσες προσφέρονται σε μεσαίο (30cm) και μεγάλο μέγεθος (40cm). Υπάρχουν δύο τύποι ζύμης, η κλασική και η λεπτή. Οι πιο πολλές είναι με κλασική. Δοκιμάσαμε την κλασική η οποία θυμίζει, περισσότερο, την ψωμένια "Αφράτη" των γνωστών αλυσίδων, παρά την "Ιταλική". Η ψωμένια αίσθηση, αποτελεί και το μόνο μειονέκτημα της πίτσας που δοκιμάσαμε. Κατά τα άλλα ήταν πλούσια στην ποσότητα των υλικών της (περιείχε πάστα μαύρης τρούφας, προσούτο, μοτσαρέλα, ντοματίνια, ρόκα και σταγόνες από λάδι τρούφας), και ιδιαίτερα γευστική. Η τρούφα σου έσπαγε τη μύτη από το πρώτο δευτερόλεπτο. Οι "σταγόνες λαδιού τρούφας", βέβαια, μάλλον είχαν ενσταλαχθεί στο μέσον της πίτσας, καθώς οι κεντρικές μπουκιές ήταν σημαντικά πιο εύγευστες από εκείνες κοντά στο "στεφάνι". Θα ήταν προτιμότερο να υπήρχε λάδι τρούφας σε περισσότερα σημεία της πίτσας (3,5/4).

Είχαμε σκάσει πραγματικά, αλλά είχαμε μπανίσει εξ αρχής, το γλυκό καλτσόνε (4€) και θα ήταν αμαρτία να φύγουμε χωρίς αυτό στο στομάχι μας. Είχε εξαιρετική ζύμη, γέμιση φουντουκοσοκολάτας, αλλά και πλούσια πραλίνα από πάνω. Η γενικότερη γευστική αίσθηση, του συγκεκριμένου γλυκού, ήταν ολόιδια με αυτήν μιας κρέπας. Οπότε, μια ιδέα θα ήταν να δίνεται η δυνατότητα να συνοδευτεί με μπανάνα ή φράουλα (εντός ή εκτός του καλτσόνε) ή κάποιο άλλο φρούτο/υλικό για περισσότερη γευστική εξατομίκευση. Θα μιλούσαμε για απογείωση (4/4 και χωρίς αυτά).

Ήπιαμε νεράκι από κανάτα και λευκό κρασί, ατομικό, σε μίνι μπουκαλάκι “Κτήμα Μουσών 9” (3,7€ το ένα, για κάθε άτομο). Και τα δύο τα σέρβιρε η "Μ" με ευγένεια στα ποτήρια μας. Μαζί με το λογαριασμό ήρθε κέρασμα παγωμένου και "δυνατού" limoncello.

Όλα, όσα φάγαμε και ήπιαμε στο Fratelli, μας ικανοποίησαν από πολύ ως πάρα πολύ. Η γεύση παίρνει ξεκάθαρα 3,5/4. Με καλύτερη ζύμη πίτσας θα πήγαινε στο καθαρό τεσσάρι.

Μπικικίνι time: με φθηνό κρασάκι και μια πλήρη παραγγελία το κόστος μπορεί να κυμανθεί μεταξύ 17€ και 23€ κατ' άτομο, όσον αφορά σε γευματισμό δύο ατόμων (στα περισσότερα άτομα, κλασσικά, το ποσό πέφτει). Στην περίπτωσή μας, με 21,4€ το άτομο, φύγαμε σκασμένοι και ποτισμένοι!

Τι συμπέρασμα να χρειάζεται μετά από αυτά? Εξαιρετικές γεύσεις, κουζίνα εστιασμένη σε αυτό που προσφέρει, απίθανη εξυπηρέτηση, μια χαρά χώρος, αν κι όχι κάτι που θα σας μείνει χαραγμένο στη μνήμη, και συνηθισμένη, για το είδος της κουζίνας, τιμολόγηση.

Μάδησα την πίτσα τους και κατέληξα. Με Fratelli. Είναι ξεκάθαρο.

05 Ιούλ 2017

Εδώ και πολύ καιρό είχα ακούσει καλά λόγια και διαβάσει θετικές κριτικές στο ask4food για το ιταλικό εστιατόριο Pizzeria dei fratelli στη Νέα Σμύρνη. Το εστιατόριο βρίσκεται στη γνωστή "εστιατορική πιάτσα" του Άγιοιυ Σώστη, όπου αρκετά γνωστά εστιατόρια ("Μασίνα", "Mr Dim", "Ciao Italia", "Flavour", "Μπαρμπαδήμος") διαφόρων ειδών προσφέρουν αξιόλογες προτάσεις εστίασης. Έχει πάρει το όνομά του από τους δύο ιδιοκτήτες Νίκο και Σάββα, που είναι αδέλφια.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, φίλη Νεοσμυρνιώτισσα πρότεινε να πάμε εκεί για φαγητό και, έχοντας υπόψη μου τις καλές κριτικές, δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη! Φτάσαμε γύρω στις 9 το βράδυ και η πρώτη μας σκέψη ήταν να καθίσουμε στα λίγα τραπέζια που βρίσκονται στο πεζοδρόμιο. Η ζέστη των ημερών όμως, μας απέτρεψε και μας οδήγησε στον συμπαθητικά. λιτά διακοσμημένο εσωτερικό χώρο. Στο βάθος η κουζίνα και μπροστά τραπέζια, τοποθετημένα το ένα κοντά στο άλλο, καθώς ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος. Στη μια πλευρά του καταστήματος ευρύχωροι καναπέδες διευκολύνουν πολυμελείς παρέες. Με τη βοήθεια του ευγενέστατου και χαμογελαστού σερβιτόρου διαλέξαμε ένα τραπέζι για δύο άτομα. Λεπτομέρεια που δείχνει το καλό γούστο των ανθρώπων του εστιατορίου: Τα τραπέζια είναι στρωμένα με όμορφα σουπλά και πάνω σε κάθε τραπέζι υπάρχει ένα μπουκάλι κρασί ή εμφιαλωμένο νερό, απλά για τη διακόσμηση, και το οποίο αποσύρεται μόλις καθίσουν οι πελάτες.

Ο ευγενικός σερβιτόρος ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης και, αφού του απαντήσαμε το δεύτερο, μας έφερε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα τους καταλόγους και ένα καλόγουστο γυάλινο μπουκάλι με παγωμένο νερό. Ο κατάλογος έχει λογική έκταση και περιλαμβάνει 6-7 ορεκτικά, 9-10 σαλάτες, 5 ριζότο, καμιά 15αριά προτάσεις για ζυμαρικά, άλλες τόσες και περισσότερες για πίτσα (σε δύο μεγέθη, για 2 ή 4 άτομα), 5-6 προτάσεις για κρέας και μπέργκερ και 3-4 επιδόρπια. Αξιοσημείωτο ότι εκτός από ελληνικά, διαθέτει και μερικά αξιόλογα ιταλικά κρασιά.

Αποφασίσαμε να παραγγείλουμε:

- Φρεσκοψημένη φοκάτσια με ένα πολύ εύγευστο ντιπ. Πραγματικά η φοκάτσαι έφτασε στα πιάτα μας ζεστή και το ντιπ που τη συνόδευε ήταν αρκετά γευστικό.

- Σαλάτα Caesar's: Με ψητό κοτόπουλο, κρουτόν, νιφάδες παρμεζάνας, και Caesar's dressing. Χορταστική μερίδα για δύο άτομα. Τα φιλετάκια κοτόπουλου ήταν φρεσκοψημένα, πολύ καλής ποιότητας και η παρμεζάνα, το μαρούλι ήταν κάπως άγευστο, παρά τη νόστιμη Caesar's σως.

- Πίτσα Margherita, (το μικρό μέγεθος) με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας & ανάμεικτα τυριά. Κλασική γεύση, σωστά ψημένη, μας άρεσε πολύ.

- Penne Con Pollo e Moscato D'Asti: Πένες µε ροζ κρέµα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωµες πιπεριές, εστραγκόν, σβησµένo µε Moscato D’Asti. Οι πένες ήταν βρασμένες al dente, η σάλτσα με το Moscato ήταν απλά τέλεια!

- Tiramisu για επιδόρπιο. Ανάλαφρη γεύση, μας άφησε ικανοποιημένους.

Αφού ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας έφεραν δύο σφηνάκια λιμοντσέλο για κέρασμα. Μαζί με κάποιο αναψυκτικό, το κόστος δεν ξεπέρασε τα 15 ευρώ το άτομο, οι τιμές μας φάνηκαν λογικές.

Συμπερασματικά, η Pizzeria dei fratelli μας κέρδισε! Πολύ ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση, σωστή ροή στο σερβίρισμα, αρκετά καλές ιταλικές γεύσεις, φυσιολογικές τιμές, συμπαθητικός χώρος. Προσωπικά, το έβαλα στα υπόψη να ξαναπάω, πιθανότατα κατά τη διάρκεια του χειμώνα!

04 Αυγ 2017

Εχοντας στο μυαλο μου τα πολυ θετικα σχολια και κριτικες αποφασισαμε χθες βραδυ Δευτερας γυρω στις 21:00 να το επισκεφθουμε.

Η περιοχη του Αγ. Σωστη στη Νεα Σμυρνη που βρισκεται το καταστημα ειναι ησυχη και το parking ευκολο.

Υπαρχουν τραπεζια στο πεζοδρομιο αλλα επιλεξαμε την μεσα αιθουσα λογω κλιματισμου και ησυχιας απο τη βαβουρα του δρομου.

Ο χωρος εχει περιγραφει αναλυτικα απο αλλους χρηστες και δεν θα επεκταθω περισσοτερο. Παραπεμπει σε Αμερικανικο look ισως λογω και της εμπειριας των ιδιοκτητων (παιδια μεταναστων απο Η. Π. Α. )

Τα τραπεζια σε λογικη αποσταση μεταξυ τους και με προσεγμενα σερβιτσια και αναμμενα ρεσω.

Η μουσικη Ιταλικη με συγχρονα και παλια κομματια σε λογικη ενταση.
Η εξυπηρετηση υπηρξε αριστη με πολυ καλη γνωση των πιατων και παρουσια διακριτικη και αποτελεσματικη.

Μας ζητηθηκε να επιλεξουμε νερο εμφιαλωμενο η βρυσης πραγμα που εκανε θετικη εντυπωση.

Δεν πεινουσαμε ιδιαιτερα οποτε πηραμε πολυ λιγα απλα και μονο για να δοκιμασουμε τις γευσεις σαν μια πρωτη επισκεψη.

Κατ'αρχας ζητησαμε 2 ποτηρια κρασι κοκκινο και μας εφεραν ενα υπεροχο ελληνικο Κτημα Μουσων 9 σε 2 ατομικα μπουκαλακια σφραγισμενα που μας αρεσε παρα πολυ.

Σαν φαγητο μοιραστηκαμε μια σαλατα caprese και μια pizza vegeterian.
Η caprese ηρθε εντυπωσιακα σερβιρισμενη με καθετη τοποθετηση των υλικων (δεν το ειχα ξαναδει! )και με μια γευστικωτατη mozzarella και σε ικανοποιητικη ποσοτητα.

Η δε pizza ειχε πολυ νοστιμη thin crust ζυμη και ολα τα υλικα της εδεναν σωστα μεταξυ τους.
O λογαριασμος ηταν 27 ευρω κανονικα με αποδειξη που στη περιπτωση μας το φερνει στις 10-16 ευρω το ατομο αλλα επειδη πηραμε πολυ λιγα ακομα και με περισσοτερα δεν θα ξεφυγετε απο τα 17-25 ευρω το ατομο.
Μας κερασαν limoncello δικης τους παρασκευης(δεν με ενθουσιασε)

Μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι τοσο γευστικα οσο και απο την εξυπηρετηση.
Η Ιταλικη κουζινα ειναι η αγαπημενη μας και η συγκεκριμενη επιχειρηση δειχνει οτι την σεβεται και προσπαθει να την υπηρετει σωστα.
Εμεις θα ξαναπαμε.

12 Απρ 2017

Σε ένα κεντρικό δρόμο στις παρυφές της Νέας Σμύρνης, δυο αδέλφια, παιδιά μεταναστών στις ΗΠΑ, επέστρεψαν στη μητέρα πατρίδα για να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά. Ο ένας εκ των δύο μαγειρεύει, ο δεύτερος είναι εξ όσων κατάλαβα επί της διοικήσεως-επίβλεψης.

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο Σάββατο 8 Απριλίου 2017, κατά τις 23:15, μετά από θεατρική παράσταση, χωρίς κράτηση. Η τοποθεσία είναι εύκολη στον εντοπισμό και παραδόξως όχι ιδιαίτερα δύσκολη στο παρκάρισμα. Την ώρα που μπήκαμε, ήταν κατά 70% γεμάτο, ευτυχώς υπήρχε ελεύθερο τραπέζι για 2 άτομα.

Ο χώρος είναι απλός, «βιομηχανικού» σχεδιασμού, αρκούντως άνετος, με open plan κουζίνα. Θυμίζει πράγματι μαγαζί αμερικανικής πόλης, σαν αυτά που βλέπουμε στις ταινίες. Προθήκη με κρασιά σε ένα μέρος του τοίχου, καθαρές τουαλέτες (crucial point και ενδείκτης της έγνοιας του μαγαζάτορα, κατά την ταπεινή μου γνώμη).

Εξυπηρέτηση σφαιράτη, από νέα παιδιά με όρεξη. Γρήγοροι χρόνοι σερβιρίσματος, εξυπακούεται απόδειξη κανονικά, όλα κομπλέ.

Μεγάλη ποικιλία γεύσεων στον κατάλογο, που κινούνται σε κλασικά ορεκτικά-σαλάτες, πίτσες, πάστα, κάποια πιάτα κρέατος και burgers. Το τελευταίο ομολογουμένως με ξένισε, αλλά μετά, σκεπτόμενος την «αμερικάνικη» φιλοσοφία του καταστήματος, το θεώρησα αυτονόητο.

Πήραμε για αρχή 1 σαλάτα, τεραστίου μεγέθους, φρέσκων υλικών και καλής γεύσης. Συνεχίσαμε με 2 ευμεγέθη πιάτα ζυμαρικών, από τα οποία οφείλω να επαινέσω το melanzane alla parmigiana, καθότι ήταν πολύ αξιόλογο. Τα ravioli επίσης καλά, αλλά όχι κάτι το αξιομνημόνευτο. Λόγω περασμένης ώρας δεν φάγαμε περισσότερο, και δηλώνω ότι ζήλεψα τις πίτσες που πηγαινοέρχονταν στα διπλανά τραπέζια, μεγάλες και λαχταριστές. Next time, it’s a must! Κλείσαμε το δείπνο μας με 1 καλτσόνε γεμιστό με μερέντα και συνοδευόμενο από μπάλα καλού παγωτού βανίλια. Για τη δίψα, ήπιαμε νερό βρύσης σε κανάτα και η μεν σύζυγος ένα ποτήρι λευκό κρασί Κτήματος Μουσών, εγώ μια μισόλιτρη μπύρα. Η λίστα κρασιών δεν είναι πολύ πλούσια, αλλά έχουν κάποιες επιλογές και από τον ιταλικό αμπελώνα.

Κόστος για όλα τα παραπάνω ακριβώς 40,90 €. Αν παίρναμε και μια πίτσα θα ανεβαίναμε στο πενηντάρικο. Χωρίς αλκοόλ για πλήρες γεύμα, 1 ζευγάρι δεν θα δώσει πάνω από 40 ευρώ. Το βάζω λοιπόν στην κατηγορία 17-25, για να είμαστε "μέσα".

Συμπερασματικά, κατατάσσεται στα τίμια μαγαζιά που πρέπει να υποστηρίζονται, και το συνιστώ για μια, θα έλεγα, καλή casual έξοδο.

Καλό Πάσχα, συνοδοιπόροι των γευστικών αναζητήσεων!

25 Ιαν 2017

Επισκεφτήκαμε το κατάστημα Κυριακή μεσημέρι, τέσσερα άτομα. Εύκολη η πρόσβαση. Βρίσκεται στη Ν. Σμύρνη, στην οδό Κράτητος, κοντά στον Αγιο Σώστη. Η στάθμευση έχει δυσκολίες αλλά βρίσκεις στην ευρύτερη περιοχή.

Ο χώρος είναι προσεγμένος, φωτεινός, με ανοιχτή κουζίνα, χωρίς έντονες και δυσάρεστες οσμές και χωρις φασαρία. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, ο σερβιτόρος ευγενέστατος. Την ώρα που πήγαμε δεν είχε ιδιαίτερο κόσμο.
Μας ρώτησαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης. Το εκτίμησα.

Παραγγείλαμε φοκάσια, σαλάτα Genova, ριζότο Funghi e Tartufo, Pasta Con Panna e fungi Vari με μπεϊκον, Parpadele Com Filetto Di Manzo, μπύρα, ένα ποτήρι κρασί και αναψυκτικά. Για επιδόρπιο τιραμισού και πανακότα. Υπήρξε κέρασμα λεμοντσέλο. Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές, ωραία η εικόνα των πιάτων, τα φαγητά εύγευστα. Ωραία και τα γλυκά.

Πληρώσαμε γύρω στα 65 ευρώ. Την θεωρώ καλή τιμή για ιταλικό εστιατόριο και με βάση το περιβάλλον, την εξυπηρέτηση και την ποιότητα του φαγητού. Το συνιστώ.

27 Οκτ 2016

Η κριτικη αυτη αφορα το πιο ΑΝΟΣΤΟ μοσχαρι ολου του κοσμου!
Ολα τα υπολοιπα ηταν ομως πολυ καλα! Αλλα αυτο το μοσχαρι.. Αχ αυτο το μοσχαρι..!

Πηγαμε ενα βραδακυ για να δουμε ενα φιλο σπιτι του και μετα περνωντας απ εξω, ειχαμε διαβασει και κριτικες, κατσαμε να τσιμπησουμε και κατι.

Ο συνοδος μου πηρε μια pizza special (9,40€) και εγω παπαρδελες με μοσχαρι και σπαραγγια (11,40€) και 2 coca cola.

Το μαγαζι ειχε πανω στο τραπεζι ανθρακουχο νερο - το San Pelegrino, ευτυχως ομως που μας εκοψε να μην το ανοιξουμε γιατι εκανε 5,90€! Ζητησαμε νερο βρυσης ο σερβιτορος μας εφερε ευχαριστως!

Τα πραγματα δεν αργησαν και μαζι με τη μακαροναδα μου ηρθε και ο σερβιτορος με το τυρακι του για μας τριψει πανω απο τη μακαροναδα!

Η pizza ηταν εξαιρετικη, τα υλικα ηταν πολυ καλα, σε σωατη αναλογια ολα! Η μακαροναδα ομως..... Δεν ηταν οτι καλυτερο εχω φαει.. Οι παπαρδελες ηταν παραβρασμενες και το μοσχαρι.. αχ αυτο το μοσχαρι! Σιγουρα ειχε γινει καποιο λαθος, ηταν βρασμενο αλλα χωρις τιποτα αλλο μεσα, καμια γευση και αρκετα λαστιχοτο..

Σ' ολα του καλος περα απο το μοσχαρι! Το μαγαζι απλο, συνοικιακο, οχι κατι ιδιαιτερο, το προσωπικο ευγενικο, στο τελος μας κερασαν και 2 σφηνακια μαστιχας. Ολα καλα!

29 Δεκ 2016

Κυριακη απογευμα εψαχνα φτηνο και καλο ιταλικο. Εν τελει βρηκα αυτο το υπεροχο εστιατοριο. Την ωρα που πηγαμε, δηλαδη γυρω στις 7 το απογευμα, ειχε μονο μια παρεα. Αν και εστιατοριο με delivery ηταν αλλο επιπεδο μαγαζιου απο ολες τις αποψεις. Μακαρι με μια καλη διαφημιση να γινοταν αρκετα γνωστο.

ΧΩΡΟΣ

Ωραια διακοσμημενος, απλος, ευρυχωρος και μη καπνιζοντων. Οι καρεκλες ξυλινες και βολικες και ειχε και καποιους καναπεδες. Το μονο μειον ηταν τα μπουκαλια κρασιων πανω σε ολα τα τραπεζια. Προσωπικα το θεωρω περιτο. Παρολ' αυτα ολα φανταστικα με τον χωρο

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Παρα πολυ καλη. Οταν ηρθαν οι μακαροναδα μας ο σερβιτορος ηρθε με ρναν τριφτη και παρμεζανα και εριχνε στο πιατο μας. Ξαναηρθε μετα απο λιγο για να δει αν θελουμε και αλλο.

ΦΑΓΗΤΟ

Τελειο. Καταρχας ελεγε ο καταλογος οτι εχει φρεσκα μακαρονια κατι το οποιο δεν περιμενα με τιποτα. Κι ομως ηταν αληθεια. Πηραμε μια μακαροναδα με ροζ σαλτσα απο παπρικα και μια μεγαλη πιτσα στην οποια προσθεσαμε υλικα της επιλογης μας. Εχω να πω οτι η πιτσα γινοταν στον ξυλοφουρνο. Το ζυμαρι ηταν τραγανο και νοστιμο. Η σαλατα ηταν ceasar με κοτοπουλο και παρμεζανα και εχω να πω συγχαρητυρια που δεν ηταν πνιγμενο στην σος. Αντιθετως ειχε τοση ωστε να δωσει τελεια γευση.