PIZZERIA DEI FRATELLI

Κράτητος 10 & Σπαθάρη, Νέα Σμύρνη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

ΚΥΡΙΑΚΗ-ΠΕΜΠΤΗ 12:00-00:30 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ 12:00-1:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Συνεχίζοντας την οικογενειακή παράδοση, τα αδέρφια Νίκος και Σάββας Μαυρικίδη, έχουν καταφέρει να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους ανοίγοντας μαζί την Pizzeria Dei Fratelli, ένα άνετο και ευχάριστο Ιταλικό εστιατόριο ιδανικό για όλους.

Στην Pizzeria Dei Fratelli, απολαύστε υψηλή ποιότητα φαγητού, υψηλό επίπεδο υπηρεσιών σε ένα ευχάριστο χώρο. Τα αδέρφια Νίκος και Σάββας ανυπομονούν να σας γνωρίσουν!

Γράψε τη δική σου κριτική

Αυγ

Ωραίο μαγαζάκι γωνιακό ζέστη έκανε, οπότε κάτσαμε έξω, είχε άλλη μια παρέα και δύο μέσα. Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή με ευγένεια αν και με ελαφρά κολλήματα. Ή επιλογή έγινε λόγω κοντινής απόστασης από την έδρα μας και φυσικά λόγω των καλών σχολίων που έχει αποσπάσει το μαγαζί από τα τρία ιερά τέρατα του ask4food, ΙΩΓΙΑΝΝΗ, FRATELLO και ΡΟΝΤΙΚΙ.

Το μυαλό μου από τα σχόλια είχε κολλήσει στην καρμπονάρα με την παρμεζάνα που τρίβεται Live οπότε δεν την απέφυγα και καλά έκανα ήταν τέλεια νοστιμότατη και τα μακαρόνια αλ τέντε όπως είθιστε 8/10. Από κει και πέρα πήραμε τα italian spring rolls 7/10 μια χαρά πάρα πολύ ωραία γεύση μία σαλάτα την razzo dei fratelli διαφορετική από τις συνηθισμένες και νοστιμότατη 7/10 ένα φιλέτο κοτόπουλο ψητό μαλακό αλά όχι κάτι το ιδιαίτερο 5/10 και μία πίτσα μαργαρίτα μικρή με καλό ζυμαράκι 6/10. Μιας και είχα ακόμα επιρροές από εδώ, λέω δεν τρώμε και κανά γλυκό και πήραμε ένα Mini sweet calzone με μια μπάλα παγωτό αν και δεν δοκίμασα άκουσα πολύ καλά σχόλια από τις κατασπαράζουσες αυτό οπότε 7/10 καθώς και ένα τιραμισού το οποίο ήταν πάρα πολύ καλό 8/10 (10/10 παίρνει το τιραμισού του ΑΙ ΝΙΚΟΛΑ για όποιον ξέρει).

Κέρασμα είχε όντως λεμοντσέλο δικό τους ιδιαίτερη γεύση καλό.
Το σύνολο 55,60€ δεν το λες ούτε ακριβό ούτε φθηνό, πάντα με προτροπή προσκόμισης αποδείξεως. Θα ξαναπάω αξίζει τον κόπο.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ πήγαμε οικογενειακώς σε ένα μαγαζί που είχα καιρό σταμπάρει απο τις κριτικές των πολλών και έμπιστων φίλων του ask4food. Φτάνοντας με ρωτάει η γυναίκα μου: Τι σχέση έχει ο fratello με το μαγαζί αυτό?Γελώντας της απαντώ "Δικό του είναι".

Χώρος (3/4):

Ένας ωραίος εσωτερικός χώρος απλός, ψηλοτάβανος με "ελαφριά" διακόσμηση με ανοιχτή κουζίνα και με τραπέζια τα οποία διαθέτουν σωστή απόσταση μεταξύ τους. Οι τζαμαρίες χαρίζουν το πρωί φυσικό φώς και το βράδυ ένα χάζι στον δρόμο έστω ένα βλέμμα σε κάτι διαφορετικό απο ντουβάρι. Ο χώρος είναι καλός για τον χειμώνα αλλά η έλειψη αυλής(πέρα του μικρού πολύβουου πεζοδρομίου) για να βγούν τα τραπέζια έξω το καλοκαίρι γίνεται μεγάλο ανταγωνιστικό μειονέκτημα.

Γεύση (4/4):

Το μενού καλό με αρκετή και ενδιαφέρουσα ποικιλία. Πίτσες, μακαρονάδες, κρεατικά μέχρι και θαλασσινά (σε μακαρονάδες).

Ξεκινήσαμε με το πανέρι με μικρές φοκάτσια συνοδευόμενες απο μια σώς (νοστιμότατες και οι φοκάτσια και η σώς). Βαθμολογία 7.5/10.

Σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο φιλέτο ψητό (φρεσκότατη, νοστιμότατη, πλούσια σαν μερίδα, βαθμολογία 8/10)

Spring rolls τηγανητά με φύλλο με γέμιση τυριών και προσούτο (καλό σαν γευση χωρίς να με ξετρελάνει, βαθμολογία 6.5/10)

Πίτσα Μαργαρίτα σε μεγάλο μέγεθος με μείγμα τυριών (μοτσαρέλα και λευκό τσένταρ και ίσως άλλο ένα τυρί) φρέσκια σάλτσα ντομάτας και φρέσκια ντομάτα (νοστιμότατη, πολύ καλή ποιότητα υλικών, ωραία ζύμη, βαθμολογία 8.5/10)

Σπαγγέτι καρμπονάρα με φρέσκια παρμεζάνα τριμένη απο πάνω (σωστή μερίδα, λίγο al dente, νόστιμη με ποιοτικές πρώτες ύλες, βαθμολογία 8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Εάν υπήρχε θα έβαζα 5 χαλαρά. Ο άνθρωπος ευγενέστατος μας είπε καθήστε ακόμα και σε μεγάλο τραπέζι. Μας ρώτησε εάν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης, το οποιό φρόντιζε και να ανανεώνει συνεχώς. Μας έφερε καρεκλάκι για το μωρό (κάτι που δεν περιμένει βρίσκεις εύκολα) και ακόμα παραπάνω μας έφερε χαρτί και μαρκαδόρους για να ζωγραφίσει το μωρό και μάλιστα όταν το μουτζούρωσε το τραπεζάκι όταν μας είδε να το καθαρίζουμε μας είπε μην αγχώνεστε δεν υπάρχει θέμα. Όλα τα πιάτα ήρθαν στην σωστή ώρα, ο άνθρωπος φρόντιζε όταν κάποιο πιάτο άδειαζε να το μαζέψει και γενικά ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος. Ο λογαριασμός ήρθε με απόδειξη κανονικά και με κέρασμα 2 σφηνάκια λεμοντσέλο (λίγο πιο βαρύ απ´οτι συνήθως και όχι τόσο κίτρινο στο χρώμα του).

Value for money (4/4):

Όλα ήταν πολύ ωραία (χώρος, εξυπηρέτηση, ποιότητα υλικών, ποσότητα, γεύση κτλ) και το κερασάκι στην τούρτα ήταν ο λογαριασμός. Όλα τα παραπάνω κόστισαν 30 ευρώ περίπου, πιο αναλυτικά 1 ορεκτικό, μια σαλάτα,1 μεγάλη πίτσα και μια καρμπονάρα και φρεσκοψημένη φοκάτσια με ντίπ με κόστος 15 ευρώ το άτομο! Το θεωρώ πολύ ικανοποιητικό σαν ποσό.

Συμπέρασμα:

Άλλο ένα μικρό διαμαντάκι. Μια πολύ ωραία ανακάλυψη των φίλων, τους οποίους ευχαριστούμε για τις προτάσεις τους.
Σας το συστήνω να το επισκεφθείτε για μια χαλαρή έξοδο. Κάνει και delivery απ' ο,τι είδα, εάν μένετε κοντά αλλιώς με λίγο υπομονή οπλιστείτε για το παρκάρισμα στην περιοχή και καλή σας απόλαυση.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Τι κάνεις όταν εμπειρότατοι χρήστες του site (PONTIKI, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, FRATELLO, VAGELIS ) και πάρα πολλοί άλλοι έχουν επισκεφθεί το συγκεκριμένο σημείο και σε γενικές γραμμές έχουν εκφραστεί πολύ θετικά ; Η προφανής απάντηση είναι οτι ακολουθείς, μια και η εμπιστοσύνη που έχεις κτίσει από τις κριτικές τους, σου δίνει τη βεβαιότητα οτι η βραδιά σου τουλάχιστον δεν θα έχει... αρνητικές εκπλήξεις ή τουλάχιστον θα αποφύγεις πιθανά κακώς κείμενα που έχουν παρατηρήσει οι υπόλοιποι.

Ετσι αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο ιταλικό εστιατόριο, 2 άτομα, μετά από σινεμά στην ευρύτερη περιοχή, γύρω στις 22:30, Σάββατο βράδυ 9/4, έχοντας φυσικά προνοήσει – όπως τις περισσότερες φορές – για κράτηση (μέσω e-table), ώστε τουλάχιστον οι εκπλήξεις να μην ξεκινήσουν με το... καλησπέρα.
Το εστιατόριο βρίσκεται στην περιοχή του Αγ. Σώστη, στη Νέα Σμύρνη, σε μια περιοχή που δεν έχει να δώσει κάτι ιδιαίτερο από πλευράς γειτονιάς ή πιάτσας, μια και τα όποια καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος της περιοχής, έχουν μάλον ένα «αποσπασματικό» χαρακτήρα, και όχι χαρακτήρα ενός ιδιαίτερου σημείου προσέλκυσης ευρύτερου κοινού.

Η γειτονιά προσφέρει είτε καφέ είτε ιταλικό, είτε ψητά και απευθύνεται κυρίως τις καθημερινές στους εργαζόμενους (γραφεία κλπ) και επισκέπτες της περιοχής, ενώ τα ΣΚ οι επισκέπτες της ευρύτερης περιοχής συνδυάζουν την φαγητό κυρίως με σινεμά στην περιοχή.
Ο χώρος έχει περιγραφεί με λεπτομέρεια από τους προηγούμενους χρήστες, εγώ θα περιοριστώ στα σημεία που εμένα μου έκαναν εντύπωση, είτε θετική είτε αρνητική.

Ο χώρος λοιπόν κατά τη γνώμη μου βγάζει μια «μουντάδα» με την επιλογή των χρωμάτων που έχουν επιλεγεί για τη βαφή των τοίχων και της οροφής, θα προτιμούσα πιό γήινα χρώματα και μεγαλύτερη αίσθηση του ξύλου ώστε να δημιουργήσιε μια πιό ζεστή ατμόσφαιρα.
Ισως είμαι επηρεασμένος από την πρόσφατη επίσκεψή μου στο Pasta στην Αργυρούπολη, που η αίσθηση του χώρου σου δίνει ακριβώς αυτά τα στοιχεία και σε κάνει να αισθανθείς απίστευτα «ζεστά».

Εκτός από το θέμα των χρωμάτων, που σίγουρα είναι υποκειμενικό, ο φωτισμός στο χώρο της κουζίνας και του φούρνου που είναι «ψυχρός» διαχέεται και στον υπόλοιπο χώρο, οπότε συντελεί και αυτό στην αίσθηση «ψυχρότητας» του χώρου. Σίγουρα εαν είχε επιιλεγεί ζεστός φωτισμός στα φωτιστικά τους και όχι ψυχρός, το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο, ιδιαίτερα για τέτοιου ειδους και τύπου εστιατόριο. Τα φωτιστικά που υπάρχουν στο χώρο των καθημένων, πάιζουν περισσότερο διακοσμητικό ρόλο, γιατί όπως προείπα, το ψυχρό φως που διαχέεται από το χώρο της κουζίνας, υπερτερεί και συντελεί στο ανωτέρω αποτέλεσμα
Οι τουαλέτες που βρίσκονται στο υπόγειο, είναι πολύ καλές, καθαρές (ώρα επίσκεψης γύρω στις 23:30, αλλά εκείνη την ώρα είχαν τελειώσει οι χειροπετσέτες και δεν υπήρχε εναλλακτική)

Η διάταξη πάντως της κουζίνας (ανοικτού τύπου με πάσο), θα είχε νόημα εαν ο σκοπός θα ήταν να προσφέρει «θέαμα» στους θαμώνες με τον κτιστό φούρνο προετοιμασίας για τις πίτσες, πράγμα που όμως δεν συμβαίνει μια και το πάσο που διαχωρίζει το χώρο της κουζίνας είναι πολύ ψηλό και οι καθήμενοι δεν έχουν την οπτική επαφή με το φούρνο και γενικότερα την προετοιμασία του φαγητού.
Γενικότερα η διάταξη αυτή, μου θυμίζει γνωστές πιτσαρίες της δεκαετίας του 80, όπου η έμφαση δινόταν στο show προετοιμασίας του ζυμαριού, εισαγωγής στο φούρνο κλπ, λιγάκι λοιπόν παλιομοδίτικο
Ο χώρος των καθημένων, είναι σύγχρονος, με καλές αποστάσεις των τραπεζιών μεταξύ τους, με ιταλική μουσική να παίζει σε λογική ένταση και με σχετική μικρή βαβούρα από τους παρευρισκόμενους, κυρίως λόγω του γεγονότος ότι το εστιατόριο είναι αρκετά ψηλοτάβανο. Οι περισσότερες παρέες όσο είμασταν εμείς, ήταν κυρίως ζευγάρια νέων και μέσης ηλικίας.

Οταν πήγαμε, η πληρότητα των τραπεζιών ήταν γύρω στο 90%, οπότε εκτός από το κρατημένο δικό μας τραπέζι, διαθέσιμα υπήρχαν άλλα δύο τραπέζια.
Ο ευγενέστατος νεαρός σερβιτόρος, παρ όλα αυτά, μας πρότεινε και άλλο τραπέζι εαν δεν μας άρεσε το κρατημένο, αλλά είμασταν ΟΚ με την επιλογή που μας είχε κάνει.
Οι κατάλογοι ήρθαν λιγάκι καθυστερημένοι (μετά από 7 λεπτά αφ ότου κάτσαμε), αλλά μόλις ήρθαν ζητήθηκε ευγενικά συγγνώμη, πράγμα που μας άρεσε πολύ και αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε οτι το επίπεδο της εξυπηρέτησης κινείται σε πολύ καλά επίπεδα.

Ρωτηθήκαμε ενα θέλουμε εμφιαλωμένο ή βρύσης, πράγμα που το εκτιμήσαμε δεόντως σε σχέση με το υποχρεωτικό σερβίρισμα εμφιαλωμένου σε άλλα εστιατόρια, όπως επίσης και στο γεγονός οτι έχεις τη δυνατότητα προαιρετικού κουβέρ με dip κλπ, που δεν σου έρχεται υποχρεωτικά με το... καλησπέρα
Από τις ομολογουμένως πολλές επιλεγές σε πίτσες και ζυμαρικά, διαλέξαμε τα κάτωθι:
Μια σαλάτα caprese, κλασσική συνταγή με ντομάτα, μοτσαρέλλα, κάπαρη, ελαιόλαδο και σιρόπι βαλσάμικου, εξαιρετικό ως πιάτο σε γεύση και παρουσίαση, που καταναλώθηκε μέχρι και το τελευταίο κομάτι του (5,9 ευρώ)
Μια καρμπονάρα με την αυθεντική Ιταλική συνταγή με spaghetti, guanciale (το ιταλικό μπέικον), αυγό και παρμεζάνα (επιβεβαιώνω τα σχόλια των υπολοίπων χρηστών όπου ο σερβιτόρος μας έτριψε την παρμεζάνα πάνω από το πιάτο μας).
Πολύ καλό πιάτο ως σερβίρισμα και ως γεύση, το μόνο το φάουλ ήταν οτι τα φρέσκα μακαρόνια, είχαν έρθει λίγο παραπάνω «λασπωμένα» απ ότι θα έπρεπε και λιγάκι πιό πλούσια/βαριά στη γεύση, τουλάχιστον για το δικό μου γούστο και αυτό μάλον οφείλεται στα πιό πλούσια υλικά. Η ποσότητα επαρκέστατη και ικανή να χορτάσει οπωσδήποτε έναν πεινασμένο.

Τιμή στα 7,9 ευρώ). Θα μπορούσε να είναι ένα μικρό κλίκ πιό φτηνή (γενικότερο σχόλιο για όλα τα ιταλικά εστιατόρια)
Μια πίτσα μαργαρίτα (με σάλτσα φρέσικα ντομάτας και αναμεικτα τυριά), στα 40 εκ (υπήρχει και επιλογή στα 30 εκ), μάλον υπερβολή οταν το πήραμε γιατι η ποσότητα πολύ δύσκολα τρώγεται από έναν, όσο πεινασμένος και εαν είναι. Η υπερβολή μας, κατέληξε, να πάρουμε το 1/3 της πίτσας πακετάκι για το σπίτι. Τιμή στα 8,5 ευρώ. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις κριτικές του ΙΩΓΙΑΝΝΗ και της PIGGY, οτι αν και η γεύση της πίτσας μου άρεσε πολύ, η τεχνοτροπία και το ζυμάρι της, δεν θύμιζε ούτε την κλασσική λεπτή ιταλική ζύμη, ούτε την αφράτη «βομηχανοποιημένη» ζύμη που αρέσει σε πολλούς, αλλά ήταν κάτι ενδιάμεσο, που κατά τη γνώμη μου δεν της έδινε ιδιαίτερη ταυτότητα. Κάπου ακροβατούσε μεταξύ των δύο κατηγοριών. Θα προτιμούσα είτε να είχε δύο επιλογές ζύμης (λεπτή ή αφράτη), είτε εαν αποφάσιζε να είχε μόνο μια κατηγορία ζύμης, να είχε τη λεπτή και να κατηγοριοποιηθεί σαν αυθεντικό ιταλικό εστιατόριο. Νομίζω ότι η επιλολη του συγκεκριμένου τύπου ζύμης, έχει μάλον προκύψει από την προσπάθεια των ιδιοκτητών να ικανοποιήσου με ένα μεσοβέζικο τρόπο όλους. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση οτι εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε, απλά πιστεύω οτι το εστιατόριο θα κέρδιζε περισσότερα εαν υιοθετούσε τις δύο εναλλακτικές.

Πήραμε ακόμη ένα ποτήρι κόκκινο κρασί (εμφιαλωμένο σε μικρή ποσότητα) και ένα αναψυκτικό. (κόστος ποτών 5,9 ευρώ)
Σύνολο λογαριασμού στα 28,2 ευρω, γεγονός που κατατάσσει το εστιατόριο σε μια λογική κατηγορία Vfm.. Εαν σκεφτούμε οτι θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει τη μικρότερη πίτσα και πάλι να ήμασταν σκασμένοι από το φαγητό, τότε το κόστος θα ήταν στα 26,2 ευρώ μαζί με τα ποτά ή ενα προτιμάτε στα 20,3 ευρώ χωρίς τα ποτά, που είναι λογικότατο ως vfm. Πληρωμή με απόδειξη και κάρτα, σημαντικός παράγοντας που συντελεί στην «τιμιότητα» του ετιατορίου και στην εικόνα που βγάζει προς τα έξω.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε πολύ καλά επίπεδα (με ευγένεια και ανταποκριτικότητα). Το γεγονός οτι δεν έβαλα τις 4 ντοματούλες, ήταν εξ αιτίας του γεγονότος ότι δεν μας κέρασαν το λιμοντσέλο που ειδαμε σε άλλα τραπέζια και έχει περιγραφεί και από άλλους χρήστες (μάλον το ξέχασαν και δεν το έκαναν από πρόθεση), καθώς και από το ότι η αποχώρησή μας από το εστιατόριο δεν συνοδεύτηκε ούτε από νεύμα τους, ούτε από ξεπροβόδισμα, πράγμα που και αυτό το εκτιμώ και το προσμετρώ στα εστιατόρια και του δίνω μεγάλη βαρύτητα, γιατί είναι σημαντικός λόγος για εμένα για σύντομη επανάληψη της επίσκεψης. Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί, οτι αν και δεν παρατήρησα επιγραφές απαγόρευσης του τσιγάρου στην αιθουσα, η ατμόσφαιρα διατηρήθηκε καθαρή και υπήρξε απόλυτος σεβασμός από όλους τους πελάτες στο θέμα της διατήρησης του καθαρού χώρου, γεγονός που δεν ξέρω εαν οφείλεται στη βραδιά και στους πελάτες ή στην υιοθέτηση της σωστής αντικαπνιστικής πολιτικής του εστιατορίου. Πάντως ήταν η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό, που απόλαυσα την παραμονή μου και το φαγητό μου, χωρίς οσμές από καπνούς και τσιγάρα
Η γεύση, κερδίζει επίσης επάξια της 3 ντοματούλες, εξ αιτίας των μικρών παρατηρήσεων που έκανα για την καρμπονάρα και για την πίτσα.

Ο χώρος, επίσης κατηγοριοποιείται στις 3 ντοματούλες, για όλα αυτά που ανέφερα, το δε συνολικό vfm, παίρνει και αυτό βαθμολογία 3.
Γενικότερα, οι εντυπώσεις μας ήταν πολύ καλές και θα το χαρακτήριζα ως μια πρόταση που τιμά τους πελάτες του και σίγουρα κάποιος που θα το επισκεφθεί θα φύγει γενικά με καλές εντυπώσεις.
Τα αρνητικά και τα φάουλ που έχω περιγράψει, τα θεωρώ οτι οφείλονται περισσότερο σε αστοχία της βραδιάς, παρά σε πρόθεση των ιδιοκτητών

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το μαγαζί το είχα σταμπάρει αρκετό καιρό για επίσκεψη μετά από καμιά ταινία στα ODEON (υπάρχει και το Vodafone 1+1 από Δευτέρα έως Πέμπτη) και πριν λίγο καιρό είχα αγοράσει μια προσφορά μέσω ίντερνετ για να το επισκεφθώ.

Μου άρεσε η ιστορία των παιδιών που οι γονείς τους είχαν ξενιτευτεί στην "Γη της επαγγελίας" και κυνήγησαν μια καλύτερη τύχη,40+ χρόνια πριν. Μάλιστα όπως αναφέρουν το κατάφεραν καθώς είχαν ανοίξει 3 μαγαζιά.

Στα της Ελλάδος τώρα, οι γιοί αφού οι γονείς αποσύρθηκαν, πήραν την απόφαση να δημιουργήσουν τον δικό τους χώρο σε μια περιοχή που έχει γνωρίσει άνθιση τελευταία και βρίσκεται στην ακτίνα των Μπαρμπαδήμου (στην άλλη γωνία, μόλις 50 μέτρα περπάτημα) και ακριβώς στον πίσω δρόμο από Flavour, Μασίνα και Ciao, διεκδικώντας κομμάτι από την πίτα των άλλων με τίμιες προθέσεις.

Όπως καταλαβαίνετε το παρκάρισμα δεν είναι και πολύ εύκολο αλλά κάπου θα βρείτε να αφήσετε το όχημα σας. Εξωτερικά το μαγαζί έχει μια κάποια φινέτσα και όχι προχειρότητα αλλά παρά το ότι είναι γωνιακό ίσως το προσπεράσεις αν είσαι λίγο βιαστικός, δεν είναι και πολύ μεγάλο. Μπορείς να ξεκινήσεις από το πρωί με καφέ ή κάποιο ρόφημα σε έναν άνετο και κυρίως χαλαρωτικό χώρο και από το μεσημεράκι και μετά να δοκιμάσεις να φας από πανίνι έως και πίτσες και μακαρονάδες. Ξύλινα τραπέζια καινούργια, με μεταλικές καρέκλες μαύρου χρώματος αλλά και καναπέδες μπορούν να σε φιλοξενήσουν χωρίς να σε κουράσουν.

Φρεσκοφτιαγμένος ο χώρος, νέος αλλά γενικά χωρίς να έχουν πέσει και τρελά χρήματα πάνω σε αυτόν. Αυτό που παρατήρησα περισσότερο ήταν το μοτό τους πάνω από τον χώρο παρασκευής των πιάτων τους...

Prima si mangia, poi facciamo tutto il resto...

Δηλαδή "Πρώτα τρώμε, και μετά κάνουμε όλα τα υπόλοιπα"... Εγώ το κράτησα αυτό για την πίτσα...

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη βράδυ 22:00 από 5 άτομα,10/2/2015.

Το μαγαζί είχε 4-5 τραπέζια εκτός του δικού μας, περίπου στο 40-50% της πληρότητας.

Παραγγείλαμε από τον αρκετά εκτενή από υλικά κατάλογο:

- Φοκάτσια με ντιπ στα 0.8 ευρώ επί 2 φορές. Προς τιμήν τους αρκετά καλή ποσότητα φρεσκοψημένης ζύμης με ωραιότατο απαλό ντιπ λευκοροζέ χρώματος (νομίζω υπήρχε και πιπεριά). Δεν σταματάς να τρως.

- Σαλάτα Red Tuscan στα 6.8 ευρώ με ποικιλία κόκκινων σαλατικών και iceberg, με κατσικίσιο τυρί, coppa citterio και tuscan dressing. Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και χωρίς αρκετή ένταση. Ξεχώριζε για την αλμύρα της, όχι όμως λόγω των υλικών της. Το ντέσινγκ τίποτα ιδιαίτερο και αυτό, τα σαλατικά θα μπορούσαν να ήταν και ένα κλικ πιο "ζωντανά". Αν ξαναπήγαινα θα προτιμούσα άλλη σαλάτα.

- Παπαρδέλες με φρέσκο κιμά από χοιρινό ωμό και μοσχαρίσια ουρά στα 9.1 ευρω (ragu ala bolognese). Η αδελφή μου που δοκίμασε ξεχώρισε τον κιμά ως νόστιμο αλλά οι παπαρδέλες δεν είχαν κάτι να προσφέρουν.

- Πένες με ροζ κρέμα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωμες πιπεριές, εστραγκόν, σβησμένα με moscato d'asti στα 8.6 ευρώ. Μαλακό το φιλέτο κοτόπουλο, άνευρη η σάλτσα και όχι ιδιαίτερα αλ ντέντε τα ζυμαρικά.

- Ταλιατέλες με μαντζουράνα και ανάμεικτα λαχανικά ελαφρώς αρωματισμένα με σκόρδο στα 6.2 ευρώ (primavera colorata). Και εδώ τα ζυμαρικά δεν άρεσαν όπως και η σάλτσα...

- Πίτσα pancetta guanciale με σάλτσα φρέσκιας τομάτας, εκλεκτή πανσέτα, μπέικον, φρέσκα μανιτάρια, μοτσαρέλα μπουφάλα, εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο και θυμάρι στα 13.5 ευρώ τα 40 εκατοστά.

- Πίτσα με πάστα μαύρης τρούφας, προσούτο Πάρμας, μοτσαρέλα μπουφάλα, τοματάκια κονφί, φύλλα ρόκας και σταγόνες από λάδι τρούφας στα 14.9 ευρώ τα 40 εκατοστά.

Και οι ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΕΣ, με πολύ καλή ποιότητα υλικών. Μπουκιά και απόλαυση. Δεν μιλάμε για κλασική ιταλική ζύμη, φέρνει σε τύπο Πίτσα Χατ, με αφράτο και χειροποίητο ζυμάρι που δεν σταματάς να τρως ούτε αυτό. Γι αυτό και η βαθμολογία μου στην ποιότητα έφτασε σε καλά επίπεδα.

- Μπουκάλι κρασί Κτήμα Μουσών 9 ερυθρό στα 14 ευρώ.
- Σαν Πελεγκρίνο στα 2.2 ευρώ, μπουκάλι νερό Ζαγόρι στα 2.5 ευρώ και 2 αναψυκτικά στα 3.8 ευρώ.

Τιραμισού στα 3.9 ευρώ. Ίσως μην ήταν ημέρας, σίγουρα έχω φάει και πολύ καλύτερο. Η μερίδα καλή αλλά το μόνο που μου άφησε θετικές εντυπώσεις ήταν η κρέμα που ήταν ελαφρώς αλκοολούχα.

- Μίνι καλτσόνε με σοκολάτα και φουντούκι (εντός και εκτός) στα 3.9 ευρώ. Φρεσκοφουρνιστό και νόστιμο αλλά θα ήθελα ακόμη περισσότερη σοκολάτα (καθαρά προσωπικό γούστο όμως).

ΣΥΝΟΛΟ στα 91 ευρώ. Πληρώσαμε 30 ευρώ για τα κουπόνια για να φάμε για 60 συν άλλα 31 ευρώ τελική διαφορά.

Η εξυπηρέτηση ήταν σε πολύ καλά επίπεδα με χαμογελαστό τον ένα από τους 2 ιδιοκτήτες, φιλικό και προσεκτικό. Μας ρώτησε αν επιθυμούμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, μας έτριβε παρμεζάνα πάνω από το πιάτο μας φορώντας γάντι ενώ και για το κρασί μας πρότεινε το πιο οικονομικό από μόνος του. Στο τέλος μάλιστα μας κέρασαν και λιμοντσέλο. Το μόνο προβλημα ήταν πως άργησαν πολύ τα πιάτα των ζυμαρικών λόγω του ότι η κοπέλα στην κουζίνα ήταν νέα και δεν είχε βρεί τους ρυθμούς της.

Συμπερασματικά θα πω πως αξίζει μιας επίσκεψης καθώς πρόκειται για ΤΙΜΙΟ μαγαζί που δεν έχει στόχο το κέρδος αλλά διέπεται από αξίες και ήθος. Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση και τα όποια λάθη έγιναν σίγουρα δεν ήταν ηθελημένα.

Φάγαμε με φόντο το χιονισμένο τοπίο και ήταν απόλαυση η ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΗ πίτσα τους. Στα ζυμαρικά όμως πρέπει να κάνουν πολλές διορθώσεις καθώς κανέναν πιάτο δεν μας άρεσε, ούτε στο ψήσιμο (λασπωμένα) ούτε στις σάλτσες τους.

Οι τιμές είναι σχετικά καλές και αφήνουν περιθώρια και για δεύτερη επίσκεψη.

Τους εύχομαι καλή επιτυχία και μάλλον θα ακολουθήσουν και αρκετές άλλες κριτικές στο σάιτ.

Ιταλοαμερικάνικο εστιατόριο λοιπόν και θα κλείσω με την πρόταση...

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΧΕΛΩΝΟΝΙΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΤΡΩΓΑ ΠΙΤΣΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ DEI FRATELLI

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο το είχα βάλει στο μάτι από όταν είχα διαβάσει την κριτική του φίλου Fratello. Λίγο μετά την επίσκεψή μου δημοσιεύτηκε και η κριτική από τον επίσης φίλο PONTIKI. Οπότε τα περισσότερα που αφορούν το DEI FRATELLI έχουν ήδη σχολιαστεί κάτι παραπάνω από άψογα. Επειδή «κυκλοφορώ» αρκετά στη Νέα Σμύρνη, οι προτάσεις για καλό φαγητό σε αυτή είναι πάντα χρήσιμες και καλοδεχούμενες!

Αν δεν κάνω λάθος, χρόόοόνια πριν, στον ίδιο χώρο στεγαζότανε ο Λούκουλος. Για τον χώρο δεν έχω να προσθέσω πολλά ακόμα. Εμείς το επισκεφθήκαμε μεσημέρι οπότε και όλο αυτό με τη γωνιακή, μεγάλη τζαμαρία, του έδινε ένα απίστευτο φως. Ενώ τα χρώματα θα μπορούσαν να το είχαν κάνει λίγο ψυχρό, αυτό δε συμβαίνει. Το περιβάλλον είναι πολύ ευχάριστο και σου βγάζει μία τακτικότητα και καθαριότητα. Νομίζω ότι ο χώρος είναι ιδανικός για τέτοιου είδους εστιατορίου.

Η εξυπηρέτηση αν και γρήγορη και ευγενική, κάποιες στιγμές σου έδινε την αίσθηση της αμηχανίας. Νομίζω ότι είναι το στάδιο του ακόμα δεν νοιώθω απόλυτα άνετος με αυτό που κάνω. Αυτό όμως σε καμιά περίπτωση δεν ήταν ενοχλητικό. Εγώ προσωπικά, μάλλον χαριτωμένο το βρήκα. Μου δόθηκε και η ευκαιρία να συνομιλήσω με έναν από τους συνιδιοκτήτες. Απ’ ότι μου είπε – με την κλασική ελληνοαμερικάνικη προφορά- η επιχείρηση στήθηκε από τον ίδιο και τον αδερφό του που ήρθαν από το μακρινό Νιου Γιορκ. Μια χαρά τους βλέπω να είναι τα επιχειρησιακά τους βήματα, με προσοχή και σεβασμό στον πελάτη.

Ξεκινήσαμε με μπρουσκέτες:
• Με λιαστή και φρέσκια ντομάτα και μοτσαρέλα bufala.

• Με καραμελωμένο κρεμμύδι, καπνιστό σολομό και κάποιο είδος τυρί κρέμα.

Ωραίο ξεκίνημα. Και τα δύο είδη μπρουσκέτας ήταν πλούσια σε υλικά και νόστιμα. Ίσως να τις ήθελα λιγότερο φρυγανισμένες –κάτι που έγκειται στο προσωπικό μου γούστο…

Από πίτσες επιλέξαμε:
• Margarita. Αγαπημένη μου πίτσα λόγω της απλότητας των υλικών της. Ντομάτα, τυριά και βασιλικός. Καμιά γεύση δεν καπελώνει καμία άλλη κι όλα τα υλικά ταιριάζουν απίστευτα μεταξύ τους.

• Pizza Fratelli. Στο άλλο άκρο. Έχουμε και λέμε… Ντομάτα, διάφορα τυριά, μπέικον, ζαμπόν, μανιτάρια, ντοματίνια, τρίχρωμες πιπεριές… Κι αυτή ήταν νόστιμη αλλά γενικά μου αρέσει όταν η Ιταλική κουζίνα παρουσιάζεται στην απλότητά της (που αυτή θεωρώ ότι πρεσβέβει). Θα μου άρεσε περισσότερο εάν είχαν δώσει το όνομά τους σε μία πίτσα πιο απλή αλλά πιο ιδιαίτερη και ευφάνταστη. Όμως ο «Έλληνας» μάλλον θα την λατρέψει γιατί είμαστε λίγο του «special» και του «απ’ όλα».

Και οι δύο πίτσες είχαν αρκετά χοντρή ζύμη. Μπορεί να είναι πιο χορταστικές έτσι, αλλά γενικά προτιμώ αυτές με τη λεπτή ζύμη. Θα μπορούσαν να δίνουν στον πελάτη τους τη δυνατότητα επιλογής της ζύμης που προτιμά. Πάντως και οι δύο πίτσες ήταν αξιοπρεπέστατες και πετυχημένες.

Από σαλάτα πήραμε αυτή με την baby ρόκα, σπανάκι, παρμεζάνα και προσούτο. Κατά κύριο λόγο είχε ρόκα (για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα σπανάκι…). Η ρόκα έχει ιδιαίτερη, πιπεράτη γεύση και η άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να σερβίρεται μόνη της γιατί σε μεγάλη ποσότητα ίσως να είναι και λίγο ενοχλητική. Επίσης το προσούτο και η παρμεζάνα ήταν μη επαρκή σε ποσότητα (ιδίως το προσούτο). Ήταν τόσο που ήταν αδύνατο να δοκιμάσουμε από αυτό τα τέσσερα άτομα που ήμασταν….

Από πάστα πήραμε αυτή με τα μαύρα taliolini, σολομό, γαρίδες και μπρικ. Αν και νόστιμη, ήθελε μία σεβαστή υποστήριξη σε υλικά που τα θεωρήσαμε λίγο φτωχά. Και ο σολομός και το μπρικ δεν ήταν επαρκή. Οι γαρίδες σωστότατα ετοιμασμένες και ζουμερές. Επίσης το πιάτο σου έδινε έντονα την αίσθηση του βουτύρου ή κάτι τέτοιου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, αυτή να γίνεται πιο έντονη όσο πέρναγε η ώρα και το πιάτο κρύωνε.

Ίσως να πρέπει να σκεφτούν το ενδεχόμενου τυχόν μικρού κουρέματος στις τιμές ή στην αντίθετη περίπτωση στην αύξηση των υλικών τους για να υπάρχει η επιθυμητή ισορροπία.

Παρά τις μικρές αστοχίες, η γενική αίσθηση που είχαμε φεύγοντας ήταν κάτι παραπάνω από θετική. Σε αυτό βοήθησε η παρουσία του γλυκύτατου και φιλικού συνιδιοκτήτη και το ξεπροβόδισμα του.

Θεωρώ ότι έχει κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα και πιστεύω ότι είναι από τις περιπτώσεις που όσο θα πηγαίνει θα βρίσκει τον «δρόμο» του και θα βελτιώνεται.
Σαφώς και θα ξαναπάω.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

2 άτομα, Σάββατο κατόπιν κράτησης την ίδια ημέρα, οδεύσαμε σε άλλο ένα εστιατόριο της λίστας. Η επιθυμία ήταν για φαγητό Ιταλικού τύπου οπότε η επιλογή ήταν σχετικά εύκολη. Το πάρκινγκ μου φάνηκε δραματικό, αλλά μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι δεν ξέρω την περιοχή, οπότε τελικά βρήκα θέση στον πίσω δρόμο, καβαλώντας κι εγώ όπως οι άλλοι λίγο πεζοδρομιάκι.

-----Χώρος - Ατμόσφαιρα (3/4)-----

Μπαίνοντας στον ψηλοτάβανο, μικρό χώρο θα δεί κανείς στο πρώτο μισό 15-17 τραπεζάκια σε σχετικά μικρές αποστάσεις μεταξύ τους, χωρίς να είναι ενοχλητικό και στο άλλο μισό την ανοιχτή κουζίνα που γίνονται όλες οι ετοιμασίες των πιάτων. Η διακόσμηση είναι απλή και ωραία, ενώ μια έντονη βαβούρα κυριαρχεί καλύπτοντας και την απαλή μουσική, που οφειλόταν νομίζω κυρίως σε 2 παρέες που απλά κάνανε τον κακό χαμό! Το κάπνισμα απαγορεύεται και τυπικά και ουσιαστικά... Μπράβο! Είναι από τα μαγαζιά που αποδεικνύουν ότι ο Έλληνας μπορεί να φάει και χωρίς να ντουμανιάζει ο κόσμος όλος.

-----Εξυπηρέτηση (3/4)-----

Αρχικά το τραπέζι μας ήταν στα όρια με την κουζίνα και σε πέρασμα, όμως ο ευγενέστατος κύριος, που από ό, τι κατάλαβα πρέπει να ήταν ο ένας εκ των ιδιοκτητών, προσφέρθηκε από μόνος του να μας μεταφέρει σε καλυτερο τραπέζι που μόλις άδειασε. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο όταν πήγαμε, ενώ γέμισε στη συνέχεια. Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, γρήγορη και πολύ φιλική. Για κάποιο λόγο, μετά από λίγο ο ίδιος κύριος μεταφέρθηκε στην κουζίνα να βοηθήσει, αφήνοντας μόνο ένα νεαρό σερβιτόρο για όλα τα τραπέζια και εκέι φάνηκε λίγο να μη μπορεί να προλάβει τα πάντα (λογικό), ενώ υπήρχε και μια καθυστέρηση μέχρι να πληρώσουμε.

-----Γεύση (3/4)-----

Ρωτηθήκαμε για το αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και επιλέξαμε το πρώτο. Παραγγείλαμε:

Pizza Pollo 30 cm, με φιλετάκια κοτόπουλο, μπέικον & φρέσκα μανιτάρια, πολύ ελαφρυά pizza ευχάριστη γεύση, πολύ καλά υλικά, θα ήθελα λίγο πιο αλατισμένη τη σάλτσα. 3/4, 8,90 euro.

Lasagna al Forno, με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, κιμά, beschemel και παρμεζάνα.
Εξαιρετικά, μου άρεσαν πολύ, ήταν μια καλή σε ποσότητα και πλούσια μερίδα, μύριζες το μοσχοκάρυδο και το γαρύφαλλο, νόστιμος ο κιμάς, τα λαζάνια πλατιά όπως μου αρέσουν. Πολύ νόστιμο πιάτο. 4/4, 8,90 euro.

Risotto fungi e Tartufo, με ποικιλία μανιταριών, λάδι και πάστα τρούφας, διακοσμημένο στην κορυφή με κομμάτια παρμεζάνας. Να σημειώσω ότι μόλις η τρούφα μπήκε στο τηγάνι μύρισε όλο το μαγαζί. Πολύ ωραίο πιάτο, νόστιμα τα μανιτάρια, ένα τσίκ στο καρύκευμα θα το ήθελα για να γίνει ακόμα καλύτερο. 3/4, 7,90 euro.

1 ποτήρι λευκό κρασί 9 Μουσών, μπουκαλάκι που ανοίχτηκε μπροστά μας, καλό, 3,50 euro.

Συνολικά το φαγητό ήταν πολύ ωραίο και ανάλαφρο, χορτάσαμε αλλά δε φουσκώσαμε και προπαντώς δε βαρυστομαχιάσαμε. Να παρατηρήσω ότι σε μας δεν ήρθαν ψωμάκια που είδα σε όλα νομίζω τα τραπέζια. Δε ρωτηθήκαμε είναι η αλήθεια και δε χρεώθηκε ασφαλώς τίποτα. Δεν ξέρω μήπως έρχονται αν παραγγείλεις σαλάτα ή pasta ή είναι έξτρα στην παραγγελία.

-----VFM (4/4)-----

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 29,20 μαζί με το κρασί, με 0 euro κουβέρ παρακαλώ και με την απόδειξη να έρχεται στο τραπέζι μας με την παραγγελία! Άρα με 13-15 euro το άτομο τρώς μια χαρά. Μας κέρασαν λιμοντσέλο και αν εξαιρέσουμε τη μικρή καθυστέρηση όπως προανέφερα μέχρι να πληρώσουμε, μέιναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από το σύνολο της εμπειρίας. Πολύ τίμιο μαγαζί, φαίνεται να δημιουργήθηκε από αγάπη και όχι με αποκλειστικό γνώμονα το κέρδος, Το προτείνω και θα ξαναπάω.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Πάντα είναι απαραίτητο να υπάρχει ένα καλό Ιταλικό εστιατόριο, έστω στην ανάγκη μια πιτσαρία, κοντά στο σπίτι σου. Η έναρξη λειτουργίας της πιτσαρίας των fratelli με έβγαλε από την δύσκολη θέση να παραγγέλνω από μακριά.

Την τρέχουν δύο αδέλφια Ελληνοαμερικάνοι, με την χαρακτηριστική προφορά, που επαναπατρίσθηκαν από το U. S. A. Δεν ξέρω αν έκαναν σωστά ή αργότερα θα χτυπάνε το κεφάλι τους στο τοίχο, αυτό όμως αρμόδιοι να το απαντήσουν είναι οι ίδιοι και εμάς δεν μας αφορά. Έχω καθίσει 2 φορές για φαγητό και έχω παραγγείλει κάποιες φορές delivery για το σπίτι. Έχω λοιπόν δοκιμάσει αρκετά είδη από το μεγάλο μενού και σε γενικές γραμμές έχω μείνει ευχαριστημένος. Τι έχω δοκιμάσει?

Από σαλάτες την κλασική caesars και την razzo dei fratelli με ρόκα, σπανάκι, λιαστή ντομάτα, προσιούτο, παρμεζάνα και μπαλσάμικο. Προτιμώ την δεύτερη.

Από ορεκτικά την μπρουσκέτα με προσιούτο και πέστο και τα ιταλικά σπρίνγκ ρόλς.

Από ζυμαρικά τις παπαρδέλες ραγού, τα ραβιόλι με ρικότα και σπανάκι και το σπαγγέτι ναπολιτάνα. Προτιμώ τις παπαρδέλες.

Τέλος από τις πίτσες που βγαίνουν σε 2 μεγέθη 30 και 40cm και σε καλτσόνε, έχω δοκιμάσει την fratelli που είναι κάτι σαν την special, την σαλσίτσια (με τυριά, πεπερόνι και σαλάμι) και αυτή με προσιούτο, ταρτούφο και μοτσαρέλα ντι μπούφαλα. Πολύ καλές και οι τρεις.

Από τιμές φτηνό δεν μπορείς να το πεις, αλλά ούτε και ακριβό. Πιστεύω ότι όλα του τα είδη είναι σωστά κοστολογημένα.

Τέλος να πω πέντε κουβέντες και για τον χώρο. Είναι καθαρός, φωτεινός και ευχάριστος στο μάτι. Τα διακοσμητικά αντικείμενα δεν θα σας κουράσουν και είναι τοποθετημένα με μέτρο και τάξη. Va bene λοιπόν!!!!

Αν αξίζει μια επίσκεψη? Αν είστε μακριά δεν θα ζήσετε την εμπειρία της ζωής σας, αλλά δεν θα κλάψετε και τα πολύτιμα ευρώ σας. Αν μένετε κοντά νομίζω πως μια επίσκεψη επιβάλλεται. Πήρε και το πράσινο φως από την αφρόκρεμα του site. Λίγο το έχετε αυτό?

ΥΓ Γλυκάκι ακόμη δεν έχω δοκιμάσει, ίσως κάποια άλλη φορά τιμήσω ένα τιραμισού.

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Κυριάκη μεσημέρι και η επιλογή του μαγαζιού έγινε μάλλον με χωροταξιακά κριτήρια (πόσο σημαντικά έχουν γίνει και αυτά για τις επιλογές μας δυστυχώς ή ευτυχώς).
Οι κριτικές από τους τιτάνες της γευσοκριτικής του site πολύ θετικές και άρα οι προσδοκίες μου αντίστοιχες.

Η ομώνυμη σαλάτα με τη ρόκα, την παρμεζάνα και το προσούτο ενώ είχε πολύ καλή ποιότητα υλικών, νομίζω ότι στερούνταν του κατάλληλου δεσίματος ενώ ήταν και πολύ στεγνή, αφήνοντας μάλλον ανικανοποίητη την παρέα.

Τα ιταλικά spring rolls παρέπεμπαν σε τυροκροκέτες και πόνταραν στην ευκολία που προσφέρει το λιωμένο τυρί για να κερδίσει (και δυστυχώς δεν το κατάφερε).

Από κυρίως πιάτα επιλέξαμε την ομώνυμη πίτσα ( καλά υλικά, αδιάφορη ξεροψημένη ζύμη), τις πένες με το κοτόπουλο (χωρίς κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα αλλά ούτε προτέρημα) και το φιλέτο κοτόπουλο με τη σως ταρτάρ (αντίστοιχα με τις πένες).

Το τιραμισού στο τέλος ήταν πολύ γευστικό αλλά αυτό που κυριάρχησε γευστικά - και αυτό βέβαια δείχνει κάτι για το γενικό, συνολικό αποτέλεσμα - ήταν η φοκάτσια.

Το κερασμένο λιμοντσέλο όπως και η συμπαθέστατη φυσιογνωμία που μας σέρβιρε δυστυχώς δεν αναιρεί το γεγονός πως η δική μου εμπειρία από το fratelli ηταν μέτρια εώς αρνητική.

Θα πρέπει, από σεβασμό στις λαμπρές κριτικές που διάβασα, να δώσω και μια δεύτερη ευκαιρία.

Τραγούδι για Κυριακή Μεσημέρι:

Francesco Renga - Ambra Angiolini "Il mio giorno più bello nel mondo

https: //www. youtube. com/watch?v=HYRkvb0_Cag

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Σκεφτόμουν μέρες τώρα αν θα γράψω την κριτική μου για το συγκεκριμένο εστιατόριο.. Έχουν προηγηθεί μερικές πολύ καλές κριτικές από έγκριτά μέλη του site και η αλήθεια είναι πως η δική μου εμπειρία δεν ήταν αντίστοιχη.

Έχουμε και λέμε λοιπόν!
Πρωτοδιαβάζω για την pizzeria στο site και την κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Έτσι, μια Κυριακή του Νοέμβρη μετά την επίσκεψη στην εξαιρετική έκθεση που φιλοξενεί η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών ("Digital revolution" => by the way, όσοι δεν έχετε πάει ακόμα, να πάτε! ) και μιας και είμαστε στην περιοχή, ρίχνω την ιδέα, τσιμπάει το έτερον ήμισυ και 5 λεπτά μετά βρισκόμαστε να καθόμαστε στην pizzeria dei fratelli.

Πρώτη εντύπωση πολύ καλή. Ωραίος χώρος, τον έχουν περιγράψει πολύ αναλυτικά οι υπόλοιποι στις κριτικές τους. Γωνιακό μαγαζί, με τζαμαρία, μοντέρνα διακόσμηση, χωρίς υπερβολές, σε αποχρώσεις του γκρι και του μαύρου.
Αναφορικά με την θέρμανση και επειδή είδα ότι έχει γίνει λόγος γι αυτό το θέμα και σε κάποια από τις προηγούμενες κριτικές, είχα και εγώ λίγο πρόβλημα, κρύωνα ελαφρώς, ίσως έφταιγε η ανοιχτή πόρτα? δεν ξέρω.. Αλλά επειδή ήταν από τις πρώτες μέρες που έπιασε κρύο (εξαιρετικά μουντή και συννεφιασμένη μέρα) δεν θα σταθώ σ' αυτό.

Και πάμε στο βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε και που ήταν η εξυπηρέτηση. Φθάσαμε στο μαγαζί, περί τις 4 το μεσημέρι και όταν μπήκαμε υπήρχαν άλλες 3 παρέες μόνο. Και μέχρι που φύγαμε προστέθηκε ακόμα μία. Δεν μπορώ λοιπόν να δικαιολογήσω καθόλου το αργό σέρβις και την καθυστέρηση στην άφιξη των πιάτων, ιδίως μάλιστα από την στιγμή που κανένας εκ των υπευθύνων δεν μπήκε στην διαδικασία να μας δώσει εξηγήσεις. Συγκεκριμένα λοιπόν, αφότου μπήκαμε και έσπευσαν να τοποθετήσουν στα τραπέζια μας τα σουπλά και να μας δώσουν τους καταλόγους, πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να έρθει ο κύριος που πήρε την παραγγελία μας. Έπειτα αφού μας έφερε τη σαλάτα, πέρασε πάαααρα πολύ ώρα μέχρι να καταφθάσει η πίτσα.. και πάλι, αφού φάγαμε τη μισή, θυμήθηκαν να μας φέρουν και το πιάτο με τα ζυμαρικά.

Όλη αυτή την ώρα δεν είχαμε καμία ενημέρωση για την τύχη της παραγγελίας μας, μόνο όταν έφεραν επιτέλους την πίτσα μας είπαν ένα "συγνώμη για την καθυστέρηση" και ότι "τα ζυμαρικά έρχονται αμέσως", Πράγμα που όμως, και πάλι δεν τήρησαν, καθώς είχαμε ήδη φάει τη μισή πίτσα και είχαμε δώσει την άλλη μισή να μας την κάνουν πακέτο, όταν έφθασαν τα ζυμαρικά.

Η παραγγελία μας:
-Αντί για ψωμάκι, κομμάτια φοκάτσιας - ζεστά, καλοψημένα και μπόλικα σε ποσότητα - συνοδευόμενα από dip ροζουλί χρώματος => το dip δεν θεωρώ πως ήταν πετυχημένο, μου θύμισε γνωστή σάλτσα από ταχυφαγείο που συνήθιζα να επισκέπτομαι στα παιδικά μου χρόνια, αν και είχε και την πιπεριά μέσα και ήταν κάπως πιο καυτερό.

-Σαλάτα toscan rossa => με lola rossa, μαρούλι, κάσιους, μύρτιλα, κατσικίσιο τυρί, coppa citterio & tuscan dressing. Αρκετά καλή σε ποσότητα και σε ποιότητα, μας άρεσε.

-Melazane alla parmegiana => tagliatelle με παναρισμένη μελιτζάνα και παρμεζάνα σε μείγμα τυριών, γαρνιρασμένα με σάλτσα ντομάτας και pesto βασιλικο. Στην αρχή όταν έφθασε το πιάτο, ανησύχησα πραγματικά. Είδα τα ζυμαρικά από κάτω και από πάνω τους το πυργάκι με τις μελιτζάνες και σκέφτηκα πως την πατήσαμε, γιατί θεώρησα πως αφού η μελιτζάνα δεν είχε ανακατευτεί με τα ζυμαρικά και με την σάλτσα, δεν θα χε δώσει γεύση και άρα το πιάτο δεν θα ήταν αυτό που θέλαμε. Πλήν όμως είχα άδικο, το πιάτο ήταν πολύ "δυνατό", πεντανόστιμο και ο συνδυασμός των υλικών άψογος. Στα συν και το γεγονός ότι σου τρίβουν επιτόπου το τυρί πάνω από το πιάτο.

-Pizza Fratelli (40 cm) => με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, ανάμεικτα τυριά, ζαμπόν, μπέικον, φρέσκα μανιτάρια, πιπεριές, & ντοματίνια confi. Τα υλικά πολύ καλά, το μέγεθος καλό (πήραμε τη μισή για το σπίτι - είπαμε μας άφησαν πολύ ώρα με την φοκάτσια - και την σαλάτα- οπότε την φάγαμε όλη), αλλά εγώ είχα θέμα με τη ζύμη, διότι δεν ήταν του γούστου μου. Ούτε λεπτή ούτε παχιά και ψεροξημένη. Σ' άλλους αρέσει και σ' άλλους όχι. Για παράδειγμα εγώ προτιμώ τις πολύ λεπτές ζύμες, οπότε νομίζω θα πρεπε μιας και είναι ένα μαγαζί που ρίχνει το βάρος του στην πίτσα, να δίνει κάποιες επιλογές ως προς τη ζύμη, ώστε να καλύπτει αν όχι όλα - τότε τα περισσότερα- γούστα.

-2 Ποτήρια peroni

O συνολικός λογαριασμός περί τα 20 ευρώ το άτομο.

Υγ: στην σελίδα τους στο ίντερνετ μπορείτε να δείτε όλο τον κατάλογο καθώς επίσης και φωτογραφίες των πιάτων.

Στο τέλος επέμεναν να μας κεράσουν καφέ, εμένα μάλιστα που με είδαν διστακτική λόγω ώρας, προσφέρθηκαν να μου τον κάνουν decafeine. Το ίδιο κέρασμα είδα και στα γύρω τραπέζια.

Αν θα ξαναπάω? Ειλικρινά δεν ξέρω, χαλάστηκα πολύ από την τόση καθυστέρηση. Ενώ και από τα πιάτα περίμενα κάτι καλύτερο, είχα άλλωστε μεγάλες προσδοκίες λόγω και των τόσο καλών κριτικών που είχα διαβάσει.
Δεν ξέρω τι έφταιξε στη δική μας περίπτωση, ούτε μπορώ να μαντέψω, αν πάντως με τόσο λίγο κόσμο πελαγώνουν, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται μέρες που είναι γεμάτοι..
Για την ιστορία το ζευγάρι που ήρθε μια ώρα μετά από εμάς εξυπηρετήθηκε ταχύτατα και μάλιστα φύγαμε ταυτόχρονα από το μαγαζί.

(Επίσκεψη 15.11.2015)

Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Ήταν φαίνεται γραφτό (ή μήπως σημαδιακό;) να είμαι εγώ, ο fratello, o πρώτος που θα γράψει τις εντυπώσεις του για την PIZZERIA DEI FRATELLI, ένα καινούριο ιταλικό εστιατόριο στη Νέα Σμύρνη, στη γωνία της οδού Κράτητος με την πρώτη παράλληλη της Συγγρού, πολύ κοντά δηλαδή στο ψητοπωλικό τρίο ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟΣ, ΜΑΣΙΝΑ και BIFTEKAKIA & SOUVLAKIA.

Ευπρόσδεκτη εναλλαγή προς την κρεατοφαγία, καλή λύση για «ιταλικό» μετά από μια επίσκεψη στο STARCITY ή τη Στέγη Γραμμάτων. Για να βρείτε θέση να παρκάρετε θα δυσκολευτείτε βέβαια αρκετά (7 στα 10), ίσως χρειαστεί να κάνετε υπομονετικά μια δυο βόλτες, δεδομένου ότι οι θέσεις στα πέριξ αδειάζουν - και γεμίζουν - γρήγορα.

Το μαγαζί είναι, όπως είπα, σχετικά καινούριο και γωνιακό, σε καλή θέση για να προσελκύσει πελατεία και από τα δύο κοντινά μεγάλα ξενοδοχεία (εξ ου και οι πολλές αναφορές στο trip advisor), οι οικογένειες δεν φαίνεται να το έχουν ανακαλύψει ακόμα, περιορίζονται ίσως στο delivery ή προτιμούν την πλατεία (μία είναι η πλατεία! ).

Η επιχείρηση ανήκει σε δύο αδέλφια, ο νεότερος υπεύθυνος στη σάλα και ο μεγαλύτερος στην κουζίνα, που μετέφεραν στην Ελλάδα εστιατορική εμπειρία κτηθείσα εν USA. Το κατάστημα, με σωστό φωτισμό και τζαμαρία γύρω γύρω, δείχνει από μακριά φροντισμένο και ελκυστικό - και όντως είναι. Τα λίγα τραπέζια στο πεζοδρόμιο νομίζω ότι λειτουργούν περισσότερο ως κράχτες, το παιχνίδι γίνεται στον μέσα χώρο.

Ο οποίος είναι ευχάριστα ψηλοτάβανος και ορθογώνιος, μπροστά ο χώρος φαγητού με καμιά 15ριά τραπέζια, στο πίσω μέρος η κουζίνα, όπου δεσπόζει ο φούρνος για τις πίτσες. Μη φοβάστε, οι μυρωδιές της κουζίνας μένουν πίσω. Το άλλο ευχάριστο είναι ότι σ’ αυτό το μαγαζί η απαγόρευση του καπνίσματος εφαρμόζεται. Βravissimo fratelli, φροντίστε να μην αλλάξετε πολιτική!

Στο χώρο κυριαρχεί το γκρι και το μαύρο, χωρίς όμως αυτό να βγάζει μουντάδα, χάρη στον τρόπο που έχουν τοποθετηθεί τα διάφορα, κρεμαστά ως επί το πλείστον, φωτιστικά. Τα τραπέζια είναι ξύλινα σε φυσικό χρώμα, τα καθίσματα μαύρα και πολύ βολικά. Υπάρχει και μια σειρά από στουλ στον πάγκο που πιάνει την αριστερή πλευρά δίπλα στη τζαμαρία, που δεν μπορώ να φανταστώ τι ρόλο παίζουν.

Το όλο στήσιμο είναι ένας συνδυασμός μοντέρνου και παλιού (προσέξτε την επιγραφή πάνω από την είσοδο της κουζίνας και το ρολόι-αντίκα στη δεξιά πλευρά! ), οι αναφορές στα ιταλικά εστιατοριάκια της Αμερικής είναι εμφανείς. Πάρα πολύ ωραίο το μουσικό χαλί που συνοδεύει το γεύμα σας, εξαιρετική επιλογή αποκλειστικά ιταλικών κομματιών και άριστη στερεοφωνική εγκατάσταση, η μουσική ακούγεται καθαρά χωρίς να ενοχλεί.

Το σέρβις επαγγελματικό, το τραπέζι στρώνεται αμέσως με χάρτινα σουπλά και μαζί με τους καταλόγους έρχεται ένα μπουκάλι με νερό της βρύσης. Εισαγωγικό κέρασμα δεν υπάρχει, στο τέλος όμως προσφέρεται ένα λικεράκι μαστίχα, θα περίμενα ίσως λιμοντσέλο.

Μελετώντας τον κατάλογο θα αναρωτηθείτε μάλλον όπως εγώ γιατί το μαγαζί αυτοεντάσσεται στις πιτσαρίες και όχι στα Ristorante. Ναι μεν προσφέρει όλων των ειδών τις πίτσες, με εξαιρετικά υλικά, ορισμένες μάλιστα (πιο ακριβές) με φρέσκια μοτσαρέλα και ντομάτα και σου δίνει ακόμα τη δυνατότητα να συνθέσεις εσύ την πίτσα με τα υλικά που θέλεις, αλλά πριν φθάσετε στις πίτσες θα δείτε ότι διαθέτει εξαιρετικά ορεκτικά, από τα οποία ξεχωρίζουν τα λεγόμενα «ιταλικά spring rolls», ο εστί μεθερμηνευόμενο φλογέρες με προσούτο και ιταλικό τυρί σε φύλλο με συνοδεία ντιπ κολοκύθας (;) και καρότου, όμως και οι μπρουσκέτες τους είναι πολύ νόστιμες, πολλές σαλάτες, άλλες αναμενόμενες (caprese, ceasar) άλλες πρωτότυπες, όπως η red tuscan με λόλα, κατσικίσιο τυρί που θυμίζει μανούρι και προσούτο, όλες πολύ εμφανίσιμες και χορταστικές, και βέβαια μπόλικες μακαρονάδες, οι οποίες βράζονται al dente και σερβίρονται με την ιταλική λογική του primo piato, σε μερίδες δηλαδή ελαφρά πιο μικρές από το αναμενόμενο.

Αν όμως έχουν προηγηθεί ορεκτικό και σαλάτα, χαίρεσαι τη μακαρονάδα σου μέχρι την τελευταία μπουκιά χωρίς να βαρυστομαχιάσεις. Όσοι κατά την ελληνική συνήθεια θέλουν τυράκι από πάνω, δεν θα μείνουν παραπονεμένοι, θα έρθει ο σεφ να τους τρίψει φρέσκια παρμεζάνα στο πιάτο τους. Αλάτι και πιπέρι επίσης φρεσκοτριμένο από μύλο.

Θυμάμαι ότι υπάρχουν ελάχιστα πιάτα με κρέας και ένα δύο γλυκάκια για επιδόρπιο, τα οποία όμως δεν έχω δοκιμάσει. Η λίστα των ποτών είναι αρκετά μεγάλη, περιεκτική και πολύ τίμια ως προς την κοστολόγηση, ιδιαίτερα των κρασιών. Εμείς συνήθως περιοριζόμαστε στην ελαφριά βαρελίσια ιταλική μπύρα.

Οι τιμές βρίσκονται στο όριο του ανεκτού, δηλαδή γύρω στα 20 ευρώ ανά άτομο, νομίζω πως θα έπρεπε, παίρνοντας υπόψη το προφίλ της πελατείας τους, να σκεφθούν σοβαρά την ιδέα του set menu, π. χ. στα 12 ευρώ χωρίς ποτό. Οφείλω να εκτιμήσω και να τονίσω την ποιότητα και αυθεντικότητα των υλικών και των γεύσεων, όπως οφείλω κλείνοντας να αναφέρω ότι οι τουαλέτες του υπογείου δεν ανταποκρίνονται καθόλου στο ύφος του υπόλοιπου μαγαζιού. Fratelli, φροντίστε το!