03 Μαι 2017

Βραδυ Σαββατου βρεθηκαμε στην περιοχη και δοκιμασαμε το Vintage.

Μετριος παλαιομοδιτικος χωρος που εσωτερικα παραπεμπει σε γαλλικο Μπιστρο. Καθησαμε στο εξωτερικο υποστεγο που επιτρεποταν και το καπνισμα. Ο κοσμος αρκετα μεγαλος σε ηλικια.

Παραγγειλαμε ενα μπουκαλι λευκο ασυρτικο Σαντορινης σε αρκετα καλη τιμη στα 32 ευρω και ενα πλατω τυριων με μερικα κριτσινια και μαυρο ψωμι. Ειναι διανοητη η τιμη των 30 ευρω για ενα πλατω 6 τυριων απο δυο μπουκιες το καθενα, κατα την ταπεινη μου αποψη. Ειδικα αν τα τυρια ειναι τα περισσοτερα ελληνικα που μπορει να τα προμηθευθει ο καθενας απο το super market.

Το service ηταν αψογο και ιδιαιτερα εξυπηρετικο. Τα παιδια που σερβιρουν σιγουρα ξερουν καλα τη δουλεια τους και ειναι ιδιαιτερα εξυπηρετικοι. Ομως το μαγαζι θα πρεπει να σκεφτει σιγουρα να χαμηλωσει τις τιμες του αν θελει να εχει περισσοτερη πελατεια. Βραδυ σαββατου και δεν ηταν καν μισογεματο το μαγαζι ενω σε αλλα αντιστοιχα μαγαζια του Συνταγματος γινοταν το αδιαχωρητο.

Αν θα ξαναπηγαινα, μαλλον γιατι εχει πολυ ενημερωμενη λιστα κρασιων αλλα σιγουρα θα επαιρνα κατι διαφορετικο για να τα συνοδευσω. Ο εταιροκλητος κοσμος καποιας προχωρημενης ηλικιας οπως και η μουσικη ειναι σιγουρα ανσταλτικος παραγοντας.

17 Νοε 2015

Παρασκευή βράδι και μετά από τηλεφωνική κράτηση μία ώρα νωρίτερα καταφθάνουμε στο wine bar Vintage δύο άτομα.
Το πάρκινκ δύσκολο στην περιοχή, ιδίως λόγω ημέρας και ώρας.

Η πρώτη εντύπωση θετική, ένα όμορφο περιβάλλον, με αραιά τραπέζια και καταπληκτική μουσική. Καθήσαμε σε ένα τραπέζι στον επάνω όροφο.

Το σέρβις απλά καταπληκτικό, με το προσωπικό πολύ ευγενικό που ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του. Απίστευτα μεγάλος κατάλογος με κρασιά, αν θυμάμαι καλά μας είπαν γύρω στις 250 ετικέτες. Το μενού με το φαγητό ίσως να ήθελε λίγο μεγαλύτερη ποικιλία, ιδίως σε ότι αφορά τα τυριά και τα αλλαντικά που θεωρώ μπορούν από μόνα τους να συνοδεύσουν οποιοδήποτε κρασί

Η επιλογή του κρασιού έγινε με τη βοήθεια του προσωπικού, που έχει απίστευτες γνώσεις από τα λίγα που ξέρω.
Πήραμε ένα Βλάχικο Ιωαννίνων του 2009 και συνοδεύσαμε με ένα πιάτο με Μαύρο Χοίρο και πατάτες, καθώς και Σκυριανή παλαιωμένη γραβιέρα, καθώς και ψωμί. Πολύ καλό το κρέας, σωστά ψημένο και νόστιμο. Υπέροχες και οι πατάτες φούρνου, νομίζω διπλοφουρνισμένες. Το συγκεκριμένο κρασί δεν το είχα ξαναπιεί, ήταν απίστευτα καλό.
Να σημειώσω στα συν το νερό στην κανάτα.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 57 ευρώ, νομίζω πως παίρνει μια βελτίωση κυρίως σε ό, τι αφορά το φαγητό.
Στα αρνητικά πως δεν υπήρχε κέρασμα στο τέλος.

Νομίζω θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και άλλα κρασιά, αυτή τη φορά μάλλον σε ποτήρι για μεγαλύτερη ποικιλία.
Αξίζει η επίσκεψη.

14 Απρ 2016

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο μετά απο κράτηση που είχαμε κάνει Σάββατο βράδυ. Ο κατάλογος με τα φαγητά ήταν πολύ μικρός και χωρίς ιδιαίτερες επιλογές αλλά έχει μια εξαιρετική λίστα κρασιών αν και τα περισσότερα είναι απλησίαστα για το μέσο καταναλωτή.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα και κάποια ορεκτικά και τα κυρίως. Ολα τα πιάτα καθυστέρησαν αρκετά πρέπει να πω η σαλάτα πχ. ήρθε τουλάχιστο μισή ώρα αφότου είχαμε παραγγείλει. Οσον αφορά στα ορεκτικά είχαμε επιμείνει ιδιαίτερα στην επιλογή κάποιου νηστίσιμου γιατί κάποιοι στην παρέα νηστεύανε οποτε και μας προτείναν τα ντακάκια με χούμους, το μόνο νηστίσιμο χωρίς τυρί.

Οταν ήρθε το ορεκτικό είδαμε οτι τα ντακάκια ήταν άσπρα οποτε ρωτήσαμε εάν οντως ήταν με χούμους και ο σερβιτόρος μας απάντησε οχι με τυροκαυτερή. Του λέμε οτι εμείς παραγγείλαμε με χούμους οπότε μας απαντάει α ναι είναι με χούμους. Συνεχίζω εγώ να ρωτάω διότι του λέω πρώτη φορά έχω δει άσπρο χούμους οπότε φωνάζει τον μεγαλύτερό του σερβιτόρο. Του εξηγούμε ποιο είναι το πρόβλημα και εάν τα συγκεκριμένα ντακάκια ειναι τελικά με χούμους και νηστίσιμα και μας απαντάει αφού τα κοιτάζει ναι αφού παραγγείλατε με χούμους είναι με χούμους. Τελικα δοικιμαζω τα ντακάκια για να τελειώνουμε και ήταν με τυροκαυτερή... Μας είπανε οτι θα μας φέρουν άλλα.

Στη συνέχεια μας φέρνουν τα μισά κυρίως και 2 ποτήρια λευκό κρασί που είχαν παραγγείλει καποιοι, αλλά χωρίς το μπουκάλι κόκκινο που είχαμε παραγγείλει οι υπόλοιποι. Δεκα λεπτά μετά τον ρωτάω εάν υπάρχει κάποιο προβλημα με το κρασί που έιχαμε παραγγείλει και μας απαντάνε ποιο κρασί. Το είχανε ξεχάσει.
Φέρνουν τελικά το κρασί και τους κάνουμε την παρατήρηση οτι έχουνε φέρει τα μισά κυρίως οπότε οι μισοί απο την παρέα τρώνε και οι υπόλοιποι κοιτάνε και μας απαντάνε οτι δεν μπορεί η κουζίνα να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα τόσα ατομα που έχει το μαγαζί. Παρεμπιπτόντως η χοιρινή μπριζόλα ήταν τελειως καμμένη αλλά δε ρίσκαρες να το πας πίσω γιατί μπορεί να έμενες νηστικός.

Τελικά μετά απο είκοσι λεπτά ήρθαν και τα υπόλοιπα κυρίως εκτός απο ένα. Αυτό το είχαν ξεχάσει...
Για κλάμματα πραγματικά όλη η εμπειρία, ειδικά εάν βάλεις οτι πληρωσαμε και 50 ευρώ το ατομο.

Μητροπόλεως 66-68, Μοναστηράκι