NALU

Bar Restaurants

Λεωφ. Ποσειδώνος, Ακτή του Ήλιου, Άλιμος [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λίγες γευσείς Ιταλικής και διεθνούς κουζίνας.
Δευτέρα εώς Σάββατο από τις 14.00 μέχρι την 1.00 το βράδυ.
Γράψε τη δική σου κριτική

Bar Restaurants - Άλιμος, Αθήνα
Ιούλ
2017

Βρεθήκαμε στο Nalu απόγευμα Τετάρτης, τέλη Ιουνίου, με μια φίλη και την μικρή της κόρη. Για χαλαρό απογευματινό μπάνιο αρχικά και ποτό αργότερα, με θέα το υπέροχο ηλιοβασίλεμα του Σαρωνικού.

Φέτος, λίγο η δουλειά, λίγο ο βροχερός καιρός του Ιουνίου, λίγο οι έκτακτες ανειλημμένες υποχρεώσεις μου (που ευτυχώς σύντομα τελειώνουν), δεν είχα προλάβει να κάνω ένα μπάνιο. Κι έτσι δέχτηκα με χαρά την πρόσκληση για βουτιά στον γειτονικό Άλιμο, κι ας μην είναι η πιο ειδυλιακή θάλασσα, αλλά μάλλον λύση ανάγκης.

Το Nalu, γνωστό, υποθέτω, στους περισσότερους, είναι ένας all day χώρος στο τέρμα της λεωφόρου Αλίμου, πάνω στην παραλία (στάση τραμ "Ζέφυρος"). Λειτουργεί όλο τον χρόνο για καφέ, φαγητό και ποτό, διαθέτει δε έναν υπέροχο, φωτεινό χώρο, με μοντέρνα αισθητική, που δημιουργεί ιδανική ατμόσφαιρα οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι, μπορείς να κάνεις το μπάνιο σου ακριβώς δίπλα στην παραλία και να καθίσεις μετά για έναν καφέ, ένα γρήγορο ή πλήρες γεύμα. Γειτονεύει με το Akanthus, που είναι το καλοκαιρινό μπαρ (πληροφορήθηκα ότι λειτουργεί τα ΠΣΚ κυρίως) και μπροστά του βρίσκεται η παραλία.

Ακάνθους και Ναλού έχουν κοινό- προαιρετικό- πάρκινγκ (κοντά στις γραμμές του τραμ), κοινά σκαλοπάτια εισόδου, με την διαφορά ότι η πόρτα του Ακάνθους δεξιά είναι ουσιαστικά η είσοδος για την παραλία, ενώ το Ναλού είναι καφετέρια- μπαρ που κάποια στιγμή προς το βράδυ ανοίγει τις τζαμαρίες και βγάζει πολυθρόνες, στρώματα και μαξιλάρες στην άμμο, μετατρέπεται έτσι σε καλοκαιρινό μπαρ.

Αναφέρω τις πληροφορίες αυτές όχι για να κουράσω, αλλά για να σας κατατοπίσω, καθώς είναι λίγο μπερδεμένη η όλη διαρρύθμιση- εκμετάλλευση του χώρου. Και μια και ανέφερα την λέξη "εκμετάλλευση", ας μιλήσω και για τις χρεώσεις: 5 ευρώ είσοδος στην παραλία και 4 για ξαπλώστρα και καφέ. Οι ξαπλώστρες βέβαια είναι κρεβατάκια, άνετες και μαλακές, αλλά ό, τι και νά ναι, το ποσό των 9 ευρώ με το καλημέρα σας για ένα μπάνιο στον Άλιμο, είναι κατά την γνώμη μου αδικαιολόγητο. Φυσικά και το αναφέραμε στην είσοδο, εκφράζοντας την δυσαρέσκειά μας.

Το Nalu όμως είναι άλλη φάση. Ανεξάρτητο, χωρίς χρέωση εισόδου (αυτό μας έλειπε! ), γειτνιάζει απλώς με την παραλία. Εμείς όμως είπαμε να μην χάσουμε το μπάνιο, κάναμε πρώτα τη βουτιά μας (ευτυχώς ήταν αργά και δεν χρεωθήκαμε τα 4 επιπλέον ευρώ της ξαπλώστρας) και αργότερα μεταφερθήκαμε δίπλα στις πολυθρόνες του Nalu.

Η ώρα ήταν ήδη 9, με τα χρώματα του δειλινού ακόμα στον ουρανό, τα κεράκια στα τραπέζια είχαν ανάψει, η άμμος ακόμα ζεστή, η θάλασσα λάδι, οι πολυθρόνες κάτι μεταξύ ξαπλώστρας και αιώρας κι εμείς με τα μαγιό και τα καπέλα μας χυθήκαμε λες και ήμασταν σε διακοπές. Όλα γύρω μας φώναζαν πόσο όμορφη κι εξωτική είναι η παραλιακή Αθήνα το καλοκαίρι!! Ο κόσμος νεανικός, ζευγάρια σε ρομαντικές καταστάσεις, παρέες 20χρονων που κάπνιζαν ναργιλέ στις μαξιλάρες, αλλά και γονείς με παιδιά που είχαν ξεμείνει, όπως κι εμείς, μετά το απογευματινό μπάνιο.

Αποφασίσαμε να φάμε κάτι, αν και ξέραμε εκ των προτέρων ότι θα το πληρώσουμε ακριβά. Η πολύ εξυπηρετική κοπέλα του σέρβις, μας έφερε αρχικά τον κατάλογο παραλίας, όπου είδαμε μεταξύ άλλων κλαμπ σάντουιτς στα 11 ευρώ, μπέργκερ με κοτόπουλο ή μπιφτέκι στα 12 και 13, αραβική πίτα στα 6, σαλάτες στα 9-11 και διάφορα άλλα σάντουιτς ακριβότερα από την αραβική.

Η φίλη είχε ξαναπάει για φαγητό και είχε δοκιμάσει καταπληκτικά πιάτα ζυμαρικών και πιάτα με κρέας. Άρα κατά κάποιον τρόπο περιμέναμε ότι οι γεύσεις δεν θα μας απογοητεύσουν. Ο κατάλογος λοιπόν περιέχει λίγες και στοχευμένες επιλογές ζυμαρικών, ορεκτικών, κρεατικών, κάποιες πίτσες και σαλάτες. Όλα σε γκουρμέ εκτελέσεις, φαίνονταν λαχταριστά. Τελικά, κι επειδή καθόμασταν στην παραλία, επιλέξαμε ένα κλαμπ σάντουιτς, ένα μπέργκερ με μπιφτέκι, μια σαλάτα κοτόπουλου και λίγο αργότερα, μαζί με τα ποτά μας, μια ποικιλία φρούτων.

Πολλά για δύο άτομα... Δεν ήταν μόνο ότι πεινούσαμε σαν λύκοι, αλλά στην πορεία προστέθηκε ένας ακόμα φίλος.
Λοιπόν, το φαγητό ήταν πράγματι ωραίο, οι μερίδες μεγάλες και χορταστικές, πολύ πιο πάνω από τις προσδοκίες μας.

- Το κλαμπ ήταν με κοτοσαλάτα, παρμεζάνα και ντομάτα, σε μαύρο ψωμάκι, με πολλές τηγανιτές πατάτες country. Χόρταινε άνετα δύο άτομα. (11 ευρώ)

- Το μπέργκερ μεγάλο και χορταστικό επίσης, είχε μια ωραία mayo sauce που άφηνε μια γλύκα στο στόμα. Συνοδευόταν και αυτό από πολλές country style πατάτες με λίγο λιωμένο τσένταρ και πράσινη σαλάτα. Μοιραστήκαμε το μισό περίπου, δεν το φάγαμε όλο. (13 ευρώ)

- Η σαλάτα ήρθε με πλούσιες φέτες κοτόπουλου και φρέσκο μαρούλι. Δεν μπόρεσα να δοκιμάσω, γιατί είχα φάει πολύ από τα υπόλοιπα.

- το πλατό με τα φρούτα τέλος, το πήραμε περισσότερο για την μικρή, που τσιμπολογούσε πατατούλες ως εκείνη την ώρα και ζητούσε φρούτο. Μια φέτα πεπόνι, καρπούζι, ροδάκινο κομμένο κυδωνάτο και μερικά μικρά φρούτα: κεράσια, φετούλες αχλάδι κ. α. Η μικρή τα λάτρεψε! (7 ευρώ για 2 άτομα)

Μαζί με δύο μπύρες κι ένα απεριτίφ, το ποσό που πληρώσαμε έφτασε περίπου τα 60 ευρώ. Αναμενόμενα υψηλό, αλλά τουλάχιστον φύγαμε χορτάτοι και με το παραπάνω.

Σε μια δεύτερη επίσκεψη, πάλι πεινασμένοι, δοκιμάσαμε:

- το κουλούρι Θεσσαλονίκης με Philadelphia, prosciutto crudo και ντομάτα. Ένα ανοιγμένο στη μέση κουλούρι, φουσκωτό και μαλακό, γεμισμένο ως σάντουιτς με πολλή philadelphia και λιγότερο, αλλά αρκετό απ' τ άλλα υλικά. Συνοδευόταν από ελαφριά, πράσινη σαλάτα. Ένα πολύ ικανοποιητικό σνακ. Θα το ξανάπαιρνα (7 ευρώ)

- μια πολλά υποσχόμενη σαλάτα με σολωμό, φύτρες (μου διαφεύγει τι ακριβώς), σπαράγγια και σαγκουίνι. Κατέφθασε ένα χορταστικότατο μπολ με πολλή πρασινάδα - τύπου έτοιμη σαλάτα (μαρούλι, ρόκα, μοβ λάχανο), γενναίες φέτες φρέσκου σολωμού και μια νόστιμη βινεγκρε. Οι φύτρες και το σαγκουίνι μόλις που εμφανίστηκαν στον πάτο του μπολ, τα δε σπαράγγια άφαντα. (13 ευρώ)

- με μερίδα νουντλς με σάλτσα σόγιας, πήρε μια φίλη. Δεν ξέρω τι άλλο περιείχε. Και αυτή χορταστική μερίδα, αλλά τόσο γλυκά που μετά από μερικές μπουκιές, έκανες παύση για νερό.
.................................................................................................................................

Υπολογίστε λοιπόν γύρω στα 10-15 ευρώ το άτομο για φαγητό παραλίας και περισσότερα αν καθίσετε στα τραπέζια και πάρετε πλήρες γεύμα.

Όμως η χαλάρωση και η ατμόσφαιρα διακοπών που προσφέρει ο χώρος είναι απερίγραπτη! Ακόμα και για μια μπύρα ή ένα ποτό αξίζει τον κόπο να έρθετε από μακριά στο Nalu. Ένα βραδάκι καθημερινής με θάλασσα ήρεμη, φεγγαράδα και καλή παρέα, με ρούχα παραλίας, ξυπόλυτος στην άμμο, λίγα μέτρα από εκεί που σκάει το κύμα, πραγματικά ταξιδεύεις σε κάποιο νησί, ενώ είσαι στην πάντα, όμορφη, Αθήνα.

Τώρα, για το φαγητό, παίζουν τιμές παραλιακής... καταλαβαίνετε. Για όποιον όμως θέλει να διαθέσει το κάτι παραπάνω, πιστεύω ότι η γεύση δεν θα τον απογοητεύσει. Ευτυχώς, το εστιατόριο δεν ποντάρει μόνο στην τοποθεσία, αλλά και στην ποιότητα της κουζίνας του.

Για μπάνιο, όπως καταλαβαίνετε, δεν προτείνω την συγκεκριμένη παραλία, λόγω υπέρογκων χρεώσεων. Αποκεί και πέρα, Άλιμος είναι, ξέρετε τι να περιμένετε... Απορώ πώς επιβιώνουν στις εποχή μας χώροι με τέτοιο αντίτιμο σε πρώην δημόσιες παραλίες (αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση).

Ξεχαστε το μπάνιο, πηγαίνετε μόνο για το Nalu και...

Καλό καλοκαίρι!!! (επιτέλους! )

Bar Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Το Nalu είναι ένα καλοκαιρινό -κι όχι μόνο- μαγαζί στην παραλία του Αλίμου με θέα στη θάλασσα! Επομένως ό, τι πρέπει για να πιει κανείς το καφεδάκι του ή το κοκτέιλ του το καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα καθώς το μαγαζί διαθέτει έναν μεγάλο αλλα ζεστό εσωτερικό χώρο.
Προσωπικά έχω απολαύσει στο Nalu τα πρωινά! Τι καλύτερο από το να ξεκινάει η μέρα σου με μια σπέσιαλ ομελέτα, φρέσκο χυμό και φυσικά καφεδάκι;; Εγώ πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο! Γευστικότατα είναι και τα burgers του αν και θα περίμενα λίγο μεγαλύτερη μερίδα.. Γενικά έχει ωραία πιάτα αλλα θα ήθελα λίγο μεγαλύτερες μερίδες και λίγο καλύτερες τιμές.

Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού είναι ευχάριστη και η μουσική καλή. Το προσωπικό είναι εξυπηρετικό αν και κάποιες φορές είναι αργό. Αυτό που πραγματικά μου άρεσε στο μαγαζί αυτό ειναι οι live εμφανίσεις που έκανε κατά το παρελθόν και ελπίζω να επαναλάβει και στο μέλλον! Ήταν πραγματικά απολαυστικές!