ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΑΣ

Σουβλάκι & Σχάρα

Μπιζανίου 3, Βούλα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ψητοπωλείο
Γράψε τη δική σου κριτική

Σουβλάκι & Σχάρα - Βούλα, Αθήνα

Τελευταία Κυρακή της Αποκριάς. Κόσμος παντού, μικροί μεγάλοι μασκαρεμένοι και παντού χαρούμενες φατσούλες που διασκεδάζουν και χορεύουν.
Ερχεται όμως και η ώρα του φαγητού.

Μέσα σε μια φύση ομιχλώδη και συνεφιασμένη, φθάνουμε γύρω στις 13:30 το μεσημέρι στο Πανόραμα της Βούλας, στο ομώνυμο ψητοπωλείο, μια και είχαμε κανονίσει προηγουμένως καρναβαλική έξοδο στα Νότια Προάστια.
Η φύση τριγύρω του εξαιρετική. Μπροστά του απλώνεται το άλσος του Πανοράματος, με δέντρα και απίστευτη ησυχία και ηρεμία. Δίπλα του η εκκλησία του Αγίου Νεκταρίου. Τοπίο μακριά από οχλαγωγία και βαβούρα.
Μπαίνοντας στο ψητοπωλείο, διαπιστώνουμε οτι βρίσκεται σε περίοπτη θέση, όπου αν και μικρό, είναι φωτεινότατο και με θέα, ώστε να αισθάνεσαι πολύ άνετα και ευχάριστα.

Στην ουσία βρίσκεται σε υπερυψωμένο ισόγειο εντός τριώροφου κτίσματος, όπου αισθάνεσαι να μην σε κλείνει τίποτα.

Η αίθουσα μπορεί να φιλοξενήσει γύρω στα 50 - 55 άτομα, σε σχετικά καλές αποστάσεις των τραπεζιών μεταξύ τους. Ολα τα τραπεζοκαθίσματα είναι βεραμάν απόχρωσης, γνήσιοι απόγονοι τραπεζοκαθισμάτων σύγχρονων μεζεδοπωλείων και ψητοπωλείων, όλα ξύλινα. Μεγάλες επιγραφές αποτυπώνουν την απαγόρευση του τσιγάρου, γεγονός που μπορώ να το επιβεβαιώσω οτι όλη των ώρα της παραμονής μας δεν υπήρξε κανένα τσιγάρο. Δεν ξέρω όμως εαν όντως είναι λόγω της πολιτικής του καταστήματος, ή εαν έτυχα σε καλή ώρα από πλευράς θαμώνων όπου δεν υπήρξε κανένας.... θεριακλής καπνιστής.
Στα τραπέζια αντί για τραπεζομάντηλα, υπάρχουν λαδόκολλες, που σε παραπέμπουν απ ευθείας στο χαρακτήρα του χώρου και στο τι αναμένεις να γευτείς.

Το τραπέζι μας περιμένει μια και είχαμε προνοήσει για κράτηση μέσω e-table, πράγμα που μάλον αποδείχθηκε σοφό γιατί οταν μπήκαμε στο χώρο, υπήρχαν ήδη δυο τραπέια κατειλημένα, ένα άλλο ήταν και αυτό reserve και μέχρι που φύγαμε ο χώρος είχε γεμίσει, οπότε συνιστάται σίγουρα η κράτηση, ιδιαίτερα εαν είστε μεγάλη παρέα.

Η γενική αίσθηση του χώρου είναι καλή, με τζαμαρίες να περιτριγυρίζουν το κατάστημα, δίνοντας άπλετο φώς και ορίζοντα για τα μάτια των θαμώνων. Η μουσική που έπαιζε καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας ήταν λαικά και ελαφρολαικά, σε σωστή ένταση χωρίς να ενοχλεί τη συνομιλία.
Οι σερβιτόροι προς εξυπηρέτηση ήταν δύο (ένα αγόρι και ένα κορίτσι), που μας υποδέχτηκαν ευγενικά. Με το που κάτσαμε, προσγειώθηκε το εμφιαλωμένο, το οποίο το δεχθήκαμε χωρίς να ζητήσουμε αντικατάσταση με κανάτα(πράγμα που ζητάμε τις περισσότερες φορές), περισσότερο από δική μας ολιγωρία και έλειψη προσοχής μας επειδη είχαμε επικεντρωθεί ήδη σε κουβέντα.
Οι κατάλογοι έφθασαν και αυτοί άμεσα, (μια σελίδα διπλωμένη γύρω από μια ξύλινη πλακετίτσα). Μικρός όσο θα έπρεπε με λογική ποικιλία γύρω από τα κρεατικά. Επαρκή ορεκτικά (γύρω στα 10) και 4-5 είδη από σαλάτες.
Μετά από.... ώριμη σκέψη καταλήξαμε στα κατωτέρω:

Ενα ντάκο, ένα σαγανάκι ταλαγάνι, μαι μερίδα μπιφτέκια μοσχαρίσια, μια μπιφέκια κοτόπουλο και μια μερίδα χοιρινά μπριζολάκια
Σημειωτέον είμασταν 4 άτομα μεν, αλλά ένα άτομο από εμάς δεν πολυπεινούσε, οπότε περιοριστήκαμε σε τρία κύρια πιάτα.
Η σαλάτα και το ορεκτικό έφθασαν στην ώρα τους, μαζί και ένα πανεράκι από 4 μικρές πιτούλες (ως κουβέρ)
Ο ντάκος ήταν πολύ καλός, τόσο σε ποσότητα όσο και σε υλικά (τριμμένη φέτα, κάπαρη, ντομάτα και επαρκής ποσότητα παξιμαδιού). Κόστος στα 5 ευρώ
Το ταλαγάνι επρόκειτο για κομάτια από το τυρί περασμένα σε σουβλάκι, που ήταν εξαιρετικό μεν αλλά λίγο δε. Το κόστος του ήταν βέβαια στα 1,6 ευρώ, οπότε δικαιολογούσε την τιμή. Εαν επρόκειτο για μερίδα κανονικου ορεκτικού θα έπρεπε μια παρέα να πάρει 2 από αυτά, ήτοι κόστος 3,2 ευρώ που είναι πολύ λογικό.
Τα κυρίως ήρθαν και αυτά σε σωστό χρόνο και αφού είχαμε τελιώσει από τα πρώτα.

Το καλύτερο πιάτο από τα τρία, ήταν κατά γενική ομολογία τα χοιρινά μπριζολάκια. Καλοψημένα, ζουμερά, σερβιρισμένα με πατατούλες, μια ντοματούλα και ένα μικρό πιτάκι. Στη μερίδα ήταν 3 κομάτια, λογικά σε μέγεθος. Κόστος στα 7,2 ευρώ
Το δεύτερο καλύτερο πιάτο ήταν τα μπιφτέκια κοτόπουλο, τριά κομάτια και αυτό, μαζί με τα ίδια συνοδευτικά όπως και μπριζολάκια. Καλή γεύση, όχι όμως κάτι που σε ξετρέλαινε. Εχω φάει σίγουρα και καλύτερα. Ποσότητα λίγο μικρότερη από τα μπριζολάκια. Κόστος στα 7,2 ευρώ και αυτό.

Τέλος, τα μοσχαρίσια μπιφτέκια, ήρθαν με πατατούλες, το πιτάκι και κρεμύδια ως μερίδα. Τριά κομάτια και αυτά, όμως ήρθαν πολύ ψημένα σε σημείο που η μια πλευρά είχε «αρπάξει» περισσότερο απ ότι έπρεπε. Η γεύση επαρκής, αλλά όχι τόσο καλή, έλειπαν μυρωδικά και ήταν πολύ στεγνά. Σίγουρα έπρεπε να είχε δοθεί περισσότερη προσοχή σε αυτό το πιάτο. Δεν θα έπρεπε μάλον να είχε βγεί έτσι από την κουζίνα. Δεν κάναμε θέμα λόγω της καλής παρέας, αλλά σίγουρα το επισημαίνω για τους λοιπούς χρήστες του site. Κόστος και αυτό στα 7,2 ευρώ.
Ακολούθησε μικρό κέρασμα με σφηνάκι υποβρύχιο μαστίχας.
Συνολικό κόστος στα 31,8 ευρώ (μαζί με δύο εμφιαλωμένα νερά που χρεώθηκαν 2 ευρώ συνολικά και 1,6 ευρώ που χρεώθηκαν τα 4 πιτάκια του κουβέρ - μάλον απαράδεκτο ως vfm).

Γενική εντύπωση: Γεύση στο σύνολο (2 ντοματούλες λόγω του πιάτου με τα μπιφτέκια μοσχαρίσια και λόγω της οριακά επαρκούς ποσότητας των μερίδων με τα μπιφτέκια), 3 ντοματούλες στο χώρο λόγω του φωτεινού και καθαρού περιβάλλοντος, 3 ντοματούλες στην εξυπηρέτηση από τα δύο νέα παιδιά που ήταν αρκετά καλά και εξυπηρετικά και συνολικό vfm νομίζω οι 3 ντοματούλες (ίσως οι 2,5 ντοματούλες να είναι πιό αντιπροσωπευτικές εξ αιτίας των ανωτέρω παρατηρήσεων)

Θεωρώ το πιάτο με τα μπιφτέκια μοσχαρίσια μάλον ως αστοχία του ψήστη, για αυτό και υπερτερεί το 3άρι στην τελική βαθμολόγηση. Εαν βελτιωθεί, σίγουρα θα μπορεί να στοχεύσει και σε υψηλότερη βαθμολογία.
Συνολικά καλή εμπειρία που δεν με άφησε αδιάφορο, και όπου εαν βελτιωθεί στα σημεία που ανέφερα, νομίζω πως άνετα θα μπορούσα να τη συστήσω. Γενικά το ψητοπωλείο δεν διεκδικεί δάφνες, αλλά είναι σε γενικές γραμμές αξιοπρεπές και δεν θα απογοητεύσει το μέσο πελάτη.
ΥΓ Το κατάστημα κάνει και delivery, σε σημείο όμως που η δραστηριότητά του δεν ενοχλεί τους καθημένους, ούτε δημιουργεί επιπλέον όχληση και θόρυβο

Σουβλάκι & Σχάρα - Βούλα, Αθήνα

Είμαστε κάτοικοι της περιοχής και βρεθήκαμε αρκετές φορές στο συγκεκριμένο μαγαζί. Μας αρέσει το περιβάλλον και τα σερβιρίσματα είναι ευφάνταστα.
Εξαιρετικά μπιφτέκια, πολύ ωραίες πατάτες τηγανητές, τυροκαυτερή, σαλάτα του Καίσαρα...

Γενικά το φαγητό είναι καλό (μόνο την τελευταία φορά το χοιρινό σουβλάκι ήταν απαράδεκτο -πράγμα που μπορεί να συμβεί οπουδήποτε, αλλά ενημερώσαμε το προσωπικό, που προσφέρθηκε να μας το αντικαταστήσει).

Το μόνο μείον είναι ότι όλες τις φορές ο λογαριασμός ανακοινώθηκε φωνακτά (πράγμα κακό, όταν κερνάς εσύ), αλλά αυτό πλέον θα φροντίζουμε να το προλαβαίνουμε.