09 Μάρ 2017

μετα απο πολυ καιρο που ειχα να δω ενα φιλο μου αποφασισαμε καθημερινη μεσημερι να κινηθουμε στην περιοχη των πετραλωνων για φαγητο αρχικα και μετα για καφε. η περιοχη και ειδικα η οδος Τρωων εχει πολλα μαγαζια για φαγητο και ο φιλος μου προτεινε το συγκεκριμενο μαγαζι μιας και πριν 10 μερες ειχε ξαναπαει με παρεα και του αρεσε.
σα χωρος εχει 2 αιθουσες μια εντος καταστηματος και μια που σκεπαζεται με τεντες. βεβαια η αληθεια ειναι οτι παροτι καθησαμε μεσα εγω ψιλοκρυωνα λιγο καθοτι ο αλλος χωρος δεν ηταν σκεπασμενος και καθοτι σχετικα εννιαιο εμπαινε αρκετο αερακι.
η κοπελα που ηρθε για τη παραγγελια ηταν ευγενικη μας εφερε ψωμι και νερο βρυσης (κατι που εκτιμω ιδιαιτερος να εχεις εσυ τι δυνατοτητα να ζητησεις αν θες εμφιαλωμενο)
παραγγειλαμε φαβα σαντορινης με λιγο κρεμμυδακι η οποια δεν ηταν πολυ επιτυχημενη καθοτι δεν ηταν επαρκως αλεσμενη και ηταν σε κομματια. αυτο για τη φαβα που ειναι απο τα αγαπημενα μου πιατα το θεωρω πολυ κακο και χανει ολη τη γευση. βεβαια ενεκα πεινας την ταραξα.
φετα πικαντικη που ηταν φετα στο φουρνο σε αλουμινοχαρτο με πιπερια, ντοματα και μπουκοβο που ηταν αρκετα νοστιμη και 1 κιλο αρνισια παιδακια καθως και μισο κιλο λευκο κρασι. τα παιδακια ηταν μετριας γευσης και λιγο καμμενα στις ακρες ενω το κρασι δοκιμασα μια γουλια και καταλαβα οτι θα ηταν μεγαλο λαθος να το πιω και φυσικα δε το αγγιξα. η νεκροψια θα δειξει αν ο φιλος μου αυριο θα εχει πονοκεφαλο!!! ολα τα παραπανω στοιχισαν σε συνολο 39 ευρω.
γενικα ενα σχετικα τιμιο μαγαζι σε τιμες αλλα με μετριες γευσεις. θεωρω οτι με 20 ευρω το ατομο τρως καλυτερα

22 Ιουν 2016

Μια μέρα δύσκολη, με τον Πούτιν να βλέπει Ρουμπλιώφ (... ) στο Βυζαντινό Μουσείο και όλο το κέντρο ως εκ τούτου να είναι αποκλεισμένο όχι μόνο από οχήματα αλλά και από πεζούς (πρώτη φορά δε με άφησαν ούτε να περπατήσω στη Β. Σοφίας), μετά κόπου και αρκετής καθυστέρησης, έφθασα στα Πετραλωνα, να συναντήσω την καλή μου φίλη για να τα πούμε μετά φαγητού, χωρίς να έχουμε κάποιο συγκεκριμένο μέρος στο μυαλό μας.

Ανηφορίζοντας την Τρώων, η αυλή της Νόνας ήταν ο καλύτερος κράχτης που μπορούσε να υπάρξει. Μια πολύ ευχάριστη, χρωματιστή, εξοχική αυλή που σε διακτινίζει σε περασμένες δεκαετίες.
Καθήσαμε, λίγα τα γεμάτα τραπέζια. Από τη μεριά του τοίχου, πάγκος με εμπριμέ μαξιλάρια, ανοιχτά χρώματα, τοίχοι βεραμάν, ξύλινες καρέκλες σε διάφορα χρώματα, δέντρα φυτεμένα καταμεσής της αυλής και σε γλαστράκια ολούθε, όλα αυτά σε ένα συνολικό ωραίο ρετρό που ήταν και τόσο καλοκαιρινό που θα του βάλω 4 στο περιβάλλον. Ακόμα και τα σερβίτσια ακολουθούν το όλο κόνσεπτ. Μ'άρεσε πολύ. Στα ενδότερα του μαγαζιού δεν πήγα, οπότε δε μπορώ να σας πω τι εικόνα παρουσιάζει το εσωτερικό, κρίνω μόνο την αυλή.

Νόνα σημαίνει γιαγιά. Εμβληματικό πρόσωπο της οικογένειας το δίχως άλλο, η γιαγιά είναι συνδεδεμένη με μερικές από τις καλύτερες παιδικές αναμνήσεις, ιδίως με αυτές που έχουν σχέση με φαγητό. Το φαγητό γιαγιάς σίγουρα δεν είναι λάιτ και αγγίζει την τελειότητα μετά από μπόλικα χρόνια πειραματισμών και εξάσκησης. Πλέον έχει πάρει και την ψυχολογική του διάσταση όλο αυτό, που βεβαίως το αναγνωρίζουν και οι επαγγελματίες της εστίασης ανά τη χώρα, και όταν θέλουν να προσδώσουν μια πιο νοστιμευτική νότα σε κάποιο πιάτο, κοτσάρουν ένα "της γιαγιάς". Πχ μεταξύ του κεφτεδάκια (σκέτα) και κεφτεδάκια (της γιαγιάς) τι θα διαλέξουμε; Ε αυτό λέω.

Παρολ' αυτά η Νόνα στο γιαγιαδίστικο των γεύσεων δε θα έλεγα ότι επιτυγχάνει το στόχο. Από το σχετικά μικρό και πολύ καλαίσθητο κατάλογο παραγγείλαμε:
- Πράσινη σαλάτα με γραβιέρα, λιαστή ντομάτα και κάππαρη (€6)
- Πατάτες τηγανητές (€3)
- Χαλλούμι σχάρας (€5)
- Τηγανιά κοτόπουλο (€7,5)
- 1/2 κρασί λευκό (€3,5)
Ήταν οκ, χωρίς να ενθουσιαστούμε με τίποτα. Διεκπεραιωτικά, μέτρια πιάτα, θα τα χαρακτήριζα, επίπεδα, χωρίς το κάτι που θα τα ανεβάσει. Και βεβαίως καμμία γιαγιαδίστικη αίσθηση.

Κατόπιν ήρθε μια ακόμα φίλη που μόλις είχε ξυπνήσει από απογευματινό λήθαργο (είχε ήδη πάει 11 το βράδυ)και πήραμε και δύο εσπρέσσο (€1,5 έκαστος), και μια πορτοκαλόπιττα (€3,5), που δεν έλεγε τίποτα, και σ'αυτό συμφώνησαν και οι φίλες που είναι πιο γλυκατζούδες από μένα.
Το σέρβις θα το χαρακτήριζα σχετικά βαριεστημένο, αν και τείνω να δικαιολογώ τους αφηρημένους ανθρώπους, στους οποίους συγκαταλέγομαι....
Σίγουρα τα €33 που δώσαμε δεν ήταν και πολλά, αλλά νομίζω ότι με αυτά τα λεφτά τρως καλύτερα στην Τρώων.

21 Μαι 2016

πολυ ωραιος χωρος και για χειμωνα και για καλοκαιρι

πολυ νοστημο φαγητο, τα μπουρεκακια με το μετσοβνε ητανε ολα τα λεφτα οπως και το μπιφτεκι.

η ποικιλα του αναποφασιστου για οποιον δεν ξερει τι να διαλεξει αξιζει.. πολυ καλη και η ποικιλια κρεατικων