09 Μάρ 2017

μετα απο πολυ καιρο που ειχα να δω ενα φιλο μου αποφασισαμε καθημερινη μεσημερι να κινηθουμε στην περιοχη των πετραλωνων για φαγητο αρχικα και μετα για καφε. η περιοχη και ειδικα η οδος Τρωων εχει πολλα μαγαζια για φαγητο και ο φιλος μου προτεινε το συγκεκριμενο μαγαζι μιας και πριν 10 μερες ειχε ξαναπαει με παρεα και του αρεσε.
σα χωρος εχει 2 αιθουσες μια εντος καταστηματος και μια που σκεπαζεται με τεντες. βεβαια η αληθεια ειναι οτι παροτι καθησαμε μεσα εγω ψιλοκρυωνα λιγο καθοτι ο αλλος χωρος δεν ηταν σκεπασμενος και καθοτι σχετικα εννιαιο εμπαινε αρκετο αερακι.
η κοπελα που ηρθε για τη παραγγελια ηταν ευγενικη μας εφερε ψωμι και νερο βρυσης (κατι που εκτιμω ιδιαιτερος να εχεις εσυ τι δυνατοτητα να ζητησεις αν θες εμφιαλωμενο)
παραγγειλαμε φαβα σαντορινης με λιγο κρεμμυδακι η οποια δεν ηταν πολυ επιτυχημενη καθοτι δεν ηταν επαρκως αλεσμενη και ηταν σε κομματια. αυτο για τη φαβα που ειναι απο τα αγαπημενα μου πιατα το θεωρω πολυ κακο και χανει ολη τη γευση. βεβαια ενεκα πεινας την ταραξα.
φετα πικαντικη που ηταν φετα στο φουρνο σε αλουμινοχαρτο με πιπερια, ντοματα και μπουκοβο που ηταν αρκετα νοστιμη και 1 κιλο αρνισια παιδακια καθως και μισο κιλο λευκο κρασι. τα παιδακια ηταν μετριας γευσης και λιγο καμμενα στις ακρες ενω το κρασι δοκιμασα μια γουλια και καταλαβα οτι θα ηταν μεγαλο λαθος να το πιω και φυσικα δε το αγγιξα. η νεκροψια θα δειξει αν ο φιλος μου αυριο θα εχει πονοκεφαλο!!! ολα τα παραπανω στοιχισαν σε συνολο 39 ευρω.
γενικα ενα σχετικα τιμιο μαγαζι σε τιμες αλλα με μετριες γευσεις. θεωρω οτι με 20 ευρω το ατομο τρως καλυτερα

22 Ιουν 2016

Μια μέρα δύσκολη, με τον Πούτιν να βλέπει Ρουμπλιώφ (... ) στο Βυζαντινό Μουσείο και όλο το κέντρο ως εκ τούτου να είναι αποκλεισμένο όχι μόνο από οχήματα αλλά και από πεζούς (πρώτη φορά δε με άφησαν ούτε να περπατήσω στη Β. Σοφίας), μετά κόπου και αρκετής καθυστέρησης, έφθασα στα Πετραλωνα, να συναντήσω την καλή μου φίλη για να τα πούμε μετά φαγητού, χωρίς να έχουμε κάποιο συγκεκριμένο μέρος στο μυαλό μας.

Ανηφορίζοντας την Τρώων, η αυλή της Νόνας ήταν ο καλύτερος κράχτης που μπορούσε να υπάρξει. Μια πολύ ευχάριστη, χρωματιστή, εξοχική αυλή που σε διακτινίζει σε περασμένες δεκαετίες.
Καθήσαμε, λίγα τα γεμάτα τραπέζια. Από τη μεριά του τοίχου, πάγκος με εμπριμέ μαξιλάρια, ανοιχτά χρώματα, τοίχοι βεραμάν, ξύλινες καρέκλες σε διάφορα χρώματα, δέντρα φυτεμένα καταμεσής της αυλής και σε γλαστράκια ολούθε, όλα αυτά σε ένα συνολικό ωραίο ρετρό που ήταν και τόσο καλοκαιρινό που θα του βάλω 4 στο περιβάλλον. Ακόμα και τα σερβίτσια ακολουθούν το όλο κόνσεπτ. Μ'άρεσε πολύ. Στα ενδότερα του μαγαζιού δεν πήγα, οπότε δε μπορώ να σας πω τι εικόνα παρουσιάζει το εσωτερικό, κρίνω μόνο την αυλή.

Νόνα σημαίνει γιαγιά. Εμβληματικό πρόσωπο της οικογένειας το δίχως άλλο, η γιαγιά είναι συνδεδεμένη με μερικές από τις καλύτερες παιδικές αναμνήσεις, ιδίως με αυτές που έχουν σχέση με φαγητό. Το φαγητό γιαγιάς σίγουρα δεν είναι λάιτ και αγγίζει την τελειότητα μετά από μπόλικα χρόνια πειραματισμών και εξάσκησης. Πλέον έχει πάρει και την ψυχολογική του διάσταση όλο αυτό, που βεβαίως το αναγνωρίζουν και οι επαγγελματίες της εστίασης ανά τη χώρα, και όταν θέλουν να προσδώσουν μια πιο νοστιμευτική νότα σε κάποιο πιάτο, κοτσάρουν ένα "της γιαγιάς". Πχ μεταξύ του κεφτεδάκια (σκέτα) και κεφτεδάκια (της γιαγιάς) τι θα διαλέξουμε; Ε αυτό λέω.

Παρολ' αυτά η Νόνα στο γιαγιαδίστικο των γεύσεων δε θα έλεγα ότι επιτυγχάνει το στόχο. Από το σχετικά μικρό και πολύ καλαίσθητο κατάλογο παραγγείλαμε:
- Πράσινη σαλάτα με γραβιέρα, λιαστή ντομάτα και κάππαρη (€6)
- Πατάτες τηγανητές (€3)
- Χαλλούμι σχάρας (€5)
- Τηγανιά κοτόπουλο (€7,5)
- 1/2 κρασί λευκό (€3,5)
Ήταν οκ, χωρίς να ενθουσιαστούμε με τίποτα. Διεκπεραιωτικά, μέτρια πιάτα, θα τα χαρακτήριζα, επίπεδα, χωρίς το κάτι που θα τα ανεβάσει. Και βεβαίως καμμία γιαγιαδίστικη αίσθηση.

Κατόπιν ήρθε μια ακόμα φίλη που μόλις είχε ξυπνήσει από απογευματινό λήθαργο (είχε ήδη πάει 11 το βράδυ)και πήραμε και δύο εσπρέσσο (€1,5 έκαστος), και μια πορτοκαλόπιττα (€3,5), που δεν έλεγε τίποτα, και σ'αυτό συμφώνησαν και οι φίλες που είναι πιο γλυκατζούδες από μένα.
Το σέρβις θα το χαρακτήριζα σχετικά βαριεστημένο, αν και τείνω να δικαιολογώ τους αφηρημένους ανθρώπους, στους οποίους συγκαταλέγομαι....
Σίγουρα τα €33 που δώσαμε δεν ήταν και πολλά, αλλά νομίζω ότι με αυτά τα λεφτά τρως καλύτερα στην Τρώων.

11 Φεβ 2016

ΓΕΥΣΗ

Από σαλάτες πήραμε έναν ντάκο&μια πατατοσαλάτα. Ο ντάκος ήτανε απαράδεκτος! Είχε μέσα αγγούρι, κόκκινες και πράσινες πιπεριές χωρίς να το λέει στον κατάλογο με αποτέλεσμα οι μισοί από την παρέα να μην φάνε καθόλου. Κάτι σαν τουρλού ήτανε, με ντάκο πάντως δεν έμοιαζε. Η πατατοσαλάτα ήτανε καλή, όχι κάτι το ιδιαίτερο, απλά καλή. Από ορεκτικά πήραμε τυροκαυτερή η οποία ήτανε καλή και πατάτες τις οποίες μας τις σερβίρανε κρύες. Πήραμε μία ποικιλία κρεατικών και σουτζουκάκια. Η ποικιλία είχε ωραίο κοτόπουλο και καλό λουκάνικο, η πανσέτα ήτανε άνοστη και τα μπιφτέκια βαριά. Τα σουτζουκάκια ήτανε ωραία και πολύ ελαφριά. Ήπιαμε κόκκινο κρασί το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου, ήπια μόνο ένα ποτήρι και ξύπνησα με πονοκέφαλο

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Οι σερβιτόροι ήτανε ευγενικοί και εξυπηρετηθηκαμε σχετικά γρήγορα. Αυτό που μου άρεσει είναι ότι στην κουζίνα οι περισσότεροι εργαζόμενοι ήτανε νέα παιδιά

ΧΩΡΟΣ

Εχει 2 αίθουσες, σ'αυτη που κάτσαμε είναι μεσα στο μαγαζι, η αλλη πρέπει να είναι η καλοκαιρινή γιατί η οροφή έκλεινε με τέντες. Είχε κόσμο και στις 2 αίθουσες. Σαν χώρος ήτανε ωραίος αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο

ΚΟΣΤΟΣ

Είναι αρκετά οικονομικό. Είμασταν 6 άτομα και δώσαμε 10ε το άτομο. Παρ'όλο που ήτανε οικονομικό και είναι ένας πολύ καλός λόγος να το ξαναεπισκευτεί κάνεις, η γεύση των πιάτων όμως σε αποτρέπει

21 Μαι 2016

πολυ ωραιος χωρος και για χειμωνα και για καλοκαιρι

πολυ νοστημο φαγητο, τα μπουρεκακια με το μετσοβνε ητανε ολα τα λεφτα οπως και το μπιφτεκι.

η ποικιλα του αναποφασιστου για οποιον δεν ξερει τι να διαλεξει αξιζει.. πολυ καλη και η ποικιλια κρεατικων

12 Δεκ 2015

Βρεθηκαμε με μια παρεα στην οδο Τρωων στα Πετραλωνα που οπως ειχαμε ακουσει εχει πολυ ωραια μεζεδοπωλεια και πολυ καλες τιμες.
Για την ακριωβεια μας ειχαν ενημερωσει για ενα δυο μαγαζια συγκεκριμενα που ειχαν καλο φαγητο και προσιτες τιμες στα οποια ομως δεν υπηρχε οχι τραπεζι αλλα ουτε σκαμπω.

Οποτε προχωρωντας προς το τελος της Τρωων βρηκαμε τραπεζι στο μεζεδοπωλειο Νονα που ειναι το τελευταιο μαγαζι της Τρωων
η υποδοχη και η εξυπηρετηση ηταν αρκετα καλη σε σχεση με τον αριθμο των σερβιτορων και του κοσμου που εξυπηρετουσαν.

Βεβαια ηταν εμφανης η απουσια εμπειριας των δυο σερβιτορων.
Απο ποιοτητα φαγητου τωρα πηραμε ενα γιαουρτι με ανιθο που ηταν πολυ πρωτοτυπο και καλο πιατο μια καλαμαρακια τηγανητα που δεν τα λες και τα καλυτερα της αγορας ενα γαυρο μαρινατο που ηταν καλος αλλα οχι κατι ιδιαιτερο και ενα χταποδι που δεν το λες και οτι καλυτερο επισης

Γενικα το φαγητο το λες ανεκτο αλλα σε καμμμια περιπτωση πολυ καλο
Ο λογαριασμος περι τα 45 ευρω μαζι με καποια τσιπουρα και καποια κρασια δεν ηταν ιδιαιτερα ακριβος
Ο χωρος του μαγαζιου οχι κατι ιδιαιτερο απλα συμπαθητικος

Επιλέξαμε τη Νόνα τυχαία, Κυριακή μεσημέρι, γιατί μας φάνηκε συμπαθητικό εξωτερικά και είπαμε να το δοκιμάσουμε.

Η εξυπηρέτηση ήταν από την αρχή κακή σε έκανε να νοιώθεις άσχημα. Είπαμε να περιμένουμε τα πιάτα μήπως και είναι νόστιμα. Ρωτήσαμε για το κρασί και μας απάντησαν ότι δεν ξέρουν τι κρασί είναι και από που είναι. Το ψωμί και τα πιάτα-ποτήρια τα έπιαναν με τα χέρια...

Τα πιάτα ήταν ομολογουμένως μέτρια, πήραμε μανιτάρια που μας τα έφεραν καμμένα, σαρδέλα που ήταν άνοστη και μπιφτέκι που επίσης δεν ήταν καλό και αναρωτηθήκαμε τι είδους κιμά χρησιμοποίησαν. Η σαλάτα ήταν σχετικά καλή.

Μας έφεραν μία επιπλέον μερίδα μπιφτέκια (το αστείο είναι ότι όταν παραγγείλαμε προβλέψαμε ότι θα έκαναν κάποιο λάθος! ) και όταν τους ενημερώσαμε για το λάθος μας έκαναν να νομίζουμε ότι φταίμε εμείς.

Τουλάχιστον ο χώρος ήταν ωραίος.

Αυτά.