08:00 - 02:30

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

14 Ιούλ 2017

Δε θα μακρυγορήσω για τις ταράτσες του κέντρου την καλοκαιρινή περίοδο. Όλες εξαιρετικές, αυτός είναι και ο λόγος που είναι συνήθως γεμάτες και κυρίως από τουρίστες.
Παρασκευή βράδυ λοιπόν και μετά από τηλεφωνική κράτηση πήγαμε στο Chocolat δύο άτομα. Μας βάλανε σε ένα από τα μπροστινά τραπέζια, με πολύ ωραία θέα στην Ακρόπολη και στην Πανσέληνο της βραδιάς.

Σχεδόν αμέσως κατέφτασε η σερβιτόρα ρωτώντας μας αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και μας άφησε τους καταλόγους.
Το μενού είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα του εστιατορίου. Να σημειώσω την εξαιρετική λίστα κρασιών.
Να σημειώσω πως το προσωπικό είναι αρκετά ευγενικό και πρόθυμο να εξυπηρετήσει με τον καλύτερο τρόπο. Αυτό το λέω, γιατί προς το τέλος της βραδιάς μας επισκέφτηκε εκτός προγράμματος και ένας φίλος, και παρόλο που ο χώρος ήταν περιορισμένος, τακτοποιηθήκαμε μια χαρά και σε ό, τι αφορά την επιπλέον καρέκλα και στα σερβίτσια πάνω στο τραπέζι.

Δύο άτομα λοιπόν πήραμε:
Μανιτάρια γεμιστά, πολύ ωραία γεύση, χορταστικά
Σαλάτα με καπνιστό σολωμό, καλή ποσότητα τόσο η πρασινάδα όσο και ο σολωμός, ωραία βινεγκρέτ
Ριζότο με φρέσκο σολωμό, μελάνι σουπιάς και μπρικ, δυστυχώς έλειπε αλάτι, και το λέει ένας άνθρωπος που βάζει ελάχιστο ως καθόλου αλάτι στο φαγητό του
Ρωτηθήκαμε για το ψωμί, το οποίο ήταν μικρά ψωμάκια, αν θυμάμαι τέσσερα, και δύο κριτσίνια, μαζί με δύο μικρά μπολάκια με αλοιφές, το ένα πατέ ελιάς, το άλλο δε το θυμάμαι
Ήπιαμε μία φιάλη Μαλαγουζιά Χρυσοστόμου (κόστος 29 ευρώ)

Λόγω της επίσκεψης του φίλου που αναφέρω παραπάνω, πήραμε στο τέλος ένα μοχίτο και μία μπύρα.

Για όλα τα παραπάνω δώσαμε 82 ευρώ, τιμή πολύ καλή αν σκεφτεί κανείς τα 29 ευρώ για το κρασί, καθώς και τα δύο ακόμα ποτά. Και οι ποσότητες του φαγητού πολύ αξιοπρεπείς.

Μας ενημέρωσαν επίσης πως σε λίγες μέρες (δηλ. κατά τα μέσα Ιουλίου) θα ανανέωναν και τη λίστα κρασιών, προσθέτοντας και άλλες ετικέτες.

Νομίζω αξίζει μια επίσκεψη αν βρεθείτε στην περιοχή, ίσως υπερέχει κάπως από το διπλανό του στο φαγητό και το κρασί, παρόλο που η θέα του είναι λίγο περιορισμένη στα πιο πίσω τραπέζια.

22 Ιούλ 2016

Μια κρύα σοκολάτα, μια κρέπα σοκολάτα-μπισκότο και μια σαλάτα λαχανικών σχεδόν 30€ σε τραπεζάκι επί του πεζοδρόμου Αποστόλου Παύλου.......

Και έρχομαι στο ζητούμενο..... Με χαρά να πληρώσουμε το ποσό αυτό όταν όμως πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις με βασικότερη αυτή της γεύσης. Όταν λοιπόν η κρύα σοκολάτα που κοστίζει 5,50€ δεν είναι τίποτα άλλο παρά σκέτο γάλα χτυπημένο στο μίξερ με κακάο (?!!! ), και η κρέπα με τη σαλάτα δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο ως γεύση σε σχέση με απλά μαγαζιά της γειτονιάς μας, δε νομίζω ότι υπάρχει δίκαιη σχέση ποιότητας τιμής.

Δέχομαι το γεγονός ότι βρίσκεται σε έναν από τους πλέον τουριστικούς δρόμους της Ελλάδας, με ότι αυτό συνεπάγεται για τα πάγια έξοδα μιας επιχείρησης, δέχομαι ότι τα κριτήρια γεύσης για τα πιάτα είναι καθαρά υποκειμενικά αλλά σε καμία περίπτωση δε δέχομαι να προσφέρεις κρύα σοκολάτα του τύπου: χτυπάω στο multi του σπιτιού μου γάλα με σκόνη τύπου κακάο και ζάχαρη.

Κατά τη γνώμη μου αξίζει μόνο αν βρείτε τραπέζι στο κυρίως μαγαζί που έχει ως θέα την Ακρόπολη και τον Λυκαβηττό.

29 Μάρ 2016

..... Δεν ειναι δυνατον, για εναν πολυχωρο-καφε-εστιατοριο all day, μονο και μονο επειδη ειναι στην Αποστολου Παυλου, να εχει 5,50 ευρω τον καφε και να πληρωνεις ενα απλο πιατο τυπου ταχυφαγειου, με προτηγανισμενς πατατες, 15 ευρω.

Για τα ποσα που πληρωνει κανεις για το ελαχιστο που καταναλωνει, θα επρεπε ο χωρος να ναι τουλαχιστον υποδειγματικος, με ευκολιες για ανθρωπους με κινητικες δυσκολιες, με καλυτερη χωροταξια, με ασφαλη χωρο μη καπνιζοντων, με αλλο υφος λειτουργιας και με αλλη σχεση ποιοτητας και τιμης

Δε γνωριζω πολυ κοσμο που να μπει για εναν καφε κι ενα τοστ και να μην σοκαρεται οταν πρεπει να πληρωσει 20 ευρω.

Ελεος δηλαδη!

22 Φεβ 2016

Μετά από αρκετό καιρό είπα να ξαναγράψω κάποιες από τις εμπειρίες μας στην μαγειρική Αθήνα..

Σήμερα θα σας περιγράψω μια πολύ θετική μας εμπειρία στο εν λόγω μαγαζί, που προς έκπληξή μου είδα ότι δεν έχει κάποια άλλη κριτική στην ιστοσελίδα.

Ήταν Κυριακή 14/2 το απόγευμα που αποφασίσαμε να βγούμε έξω το βράδυ με τον άντρα μου κάπου καλά. Είχαμε ξαναπάει στο παρελθόν σε αυτό το μαγαζί, αλλά τότε δεν είχα γράψει την εμπειρία μας.

Πάμε λοιπόν στο ψητό...

Φτάσαμε κατά τις 10 είχε πολύ κόσμο το μαγαζί, αλλά υπήρχε παράλληλα ένα πνεύμα ηρεμίας στον χώρο.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ρόκα, μανιτάρια γεμιστά με κρέμα γάλακτος για ορεκτικό και εγώ φιλέτο κοτόπουλο με πουρέ από αρακά και ο άντρας μου χοιρινό καραμελωμένο με κρεμμυδάκια και φρέσκα σπαράγγια.

Ο χώρος να πω την αλήθεια είναι πάρα πολύ ωραίος με θέα σε Ακρόπολη και Λυκαβηττό, όμως η μουσική που έπαιζε ήταν και λες και την είχες πάρει από άλλο μαγαζί. Δυνατή δεν ταίριαζε καθόλου. Χάλασε το 4/4 που ήθελα να δώσω.

Η εξυπηρέτηση άψογη, ούτε πιεστική, ούτε να σε ξεχάσουν, διακριτική και προσεκτική. 4/4

Από την αρχή ξέραμε ότι θα πάμε στο μαγαζί να πληρώσουμε κάτι κάτι παραπάνω αλλά να φάμε καλά. Έτσι και έγινε. Δεν μπορώ να πω.. μας πήγε 33€/άτομο μαζί με δύο ποτήρια κρασί, αλλά οι γεύσεις υπέροχες. 4/4

Θα το σύστηνα για ειδικές περιπτώσεις..

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι