26 Ιουν 2018

Δευτέρα 18/6, ύστερα από εκδήλωση στο Μουσείο Μπενάκη του Κολωνακίου, καταλήγουμε τρεις φίλοι για φαγητό, επιλέγοντας τελικά το κλασικό all day restaurant-bar, ΜΑΝΤΖΑΡΟΥ 3 (Μ3), γεγονός που μου δίνει την ευκαιρία να επανέλθω στο ask4food, μετά από διακοπή ορισμένων εβδομάδων λόγω υποχρεώσεών μου.

Στο μεταξύ, διαπίστωσα με χαρά την επικαιροποίηση του πίνακα των χρηστών, και την εύλογη πρόοδο σ’ αυτόν κάποιων καλοφαγάδων, νέων αλλά και πιο παλιών, που με τις τακτικές κριτικές τους προσφέρουν την αναγκαία αναζωογόνηση του σάιτ μας!

Το Μ3 μάς το παρουσίασε πρώτη η PP_TINA, ακολουθούμενη απ’ την Julie 05 και τον Pyrrixo. Είναι απορίας άξιο πώς ένα τέτοιο διαμαντάκι στην καρδιά του Κολωνακίου το έχουν επισκεφθεί μόλις 3 (!! ) χρήστες μέσα σε μια ολόκληρη τετραετία, αφότου το 2014 διαδέχτηκε το επίσης ιστορικό Cilentio!!

Βρίσκεται στο σημείο που υποδηλώνει η επωνυμία του, δηλ. στην οδό Νικολάου Μαντζάρου, αρ.3, περίπου στη διασταύρωση με την οδό Σόλωνος. Στο επιβλητικό νεοκλασικό κτίριο διέμενε για χρόνια ο επτανήσιος συνθέτης Ν. Μάντζαρος, ο οποίος ως γνωστόν μελοποίησε τον Εθνικό μας Ύμνο.

Πήγαμε βέβαια ξαφνικά, στις 10 το βράδυ, χωρίς κράτηση, και το Μ3 ήταν ασφυκτικά γεμάτο, στην ταράτσα, μέσα, αλλά και έξω στον πεζόδρομο, γιατί, όπως μας είπαν, είχαν εκδήλωση ενός γκρουπ ιδιωτών, που είχε κατακλύσει κυριολεκτικά το τριώροφο κτίριο. Σταθήκαμε, ωστόσο, τυχεροί, εξασφαλίζοντας τη μοναδική θέση στον πεζόδρομο, τη στιγμή ακριβώς που μια παρέα τριών ατόμων αποχωρούσε!!

Η ταράτσα, που επισκέφθηκα για δυο λεπτά, έχει ζαρντινιέρες με λουλούδια και φυτά μπροστά από μια μπάρα με ψηλά καθίσματα, ανοιχτόχρωμους τοίχους και πλακάκια δαπέδου και φυσικά έσφυζε από κίνηση και θόρυβο!
Ο κυρίως εσωτερικός χώρος, με την αριστοκρατική όψη και την αύρα που αποπνέει μιας άλλης εποχής, ήταν επίσης κατάμεστος, τόσο στην κυρίως αίθουσα εστίασης όσο και στο μπαρ.

Στον ήσυχο πεζόδρομο που καθίσαμε υπήρχαν 3-4 τραπέζια, γύρω από κάποιους καναπέδες και καθίσματα.

Μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι απ’ την εξυπηρέτηση των νεαρών σερβιτόρων, οι οποίοι, παρά την κίνηση, μας έφεραν έγκαιρα το μενού, αλλά και σε σωστούς χρόνους τόσο τα ποτά όσο και τα φαγητά που παραγγείλαμε.

Το μαγαζί λειτουργεί καθημερινά, από 09.00 μέχρι τουλάχιστον τα μεσάνυχτα, ανάλογα με την κίνηση. Τα φαγητά είναι εξαιρετικά νόστιμα, οι μερίδες δε ικανοποιητικές και οι τιμές, όπως θα δείτε, πολύ λογικές για ό, τι τρως στον συγκεκριμένο χώρο. Ρώτησα για τον σεφ και με πληροφόρησαν ότι είναι ο νεαρός Ηλίας, στον οποίο αξίζουν πράγματι συγχαρητήρια!

Το μενού περιλαμβάνει σαλάτες και ορεκτικά, στα 5-6 €, ζυμαρικά και πίτσες, 6.50-8.50 €, κυρίως πιάτα, στα 8-12 €, καθώς και σάντουιτς και ποικιλίες τυριών και αλλαντικών.

Από ποτά σερβίρουν κοκτέιλ, αναψυκτικά, μπύρες, καφέδες και χυμούς, ενώ σε κρασιά έχουν τουλάχιστον 25 ετικέτες, σε νορμάλ τιμές, και φυσικά κρασί σε ποτήρι, σε τιμές γύρω στα 5-6 € τα περισσότερα.

Εμείς δοκιμάσαμε τα εξής:

• Μια μερίδα λιγκουίνι με κόκκινη σάλτσα, νόστιμο ζυμαρικό σε βαθύ πιάτο, σε τιμή 6.50 €.

• Η κυρία της παρέας πήρε την κλασική καρμπονάρα, εξαιρετική και χορταστική σε βαθύ πιάτο, στα 8.50 €.

• Εγώ δοκίμασα μια μερίδα ψαρονέφρι με πουρέ πατάτας, που ήταν καμιά δεκαριά ψιλοκομμένα κομμάτια εκλεκτού κρέατος, συνοδευμένα από εξίσου νόστιμο πουρέ. Τιμή 11.50 €.

• Ήπιαμε ποτήρι κόκκινο κρασί Μερλό Τετράμυθος (6 €), η φίλη, μια μπύρα Corona (5 €), κι εγώ ένα ποτήρι λευκό κρασί Μαλαγουζιά Κιντώνη, στα 6 €.

Πληρώσαμε 43.50 €, δηλ. εξαιρετικό vfm!
Χωρίς τα ποτά έρχεται στα 26.50 €, δηλαδή κατά κεφαλή στην κατηγορία 1/9 € έκαστος!

Ναι, καλά ακούσατε! Το είπαν άλλωστε και οι τρεις προλαλήσαντες κύριοι και κυρίες, οι οποίες μάλιστα το βαθμολόγησαν με άριστα!!

Ακόμα εδώ είσαστε;; Ευκαιρία να συρρεύσετε με τις παρέες σας, ανεβάζοντας το ΜΑΝΤΖΑΡΟΥ 3, που στερείται πρόσφατων κριτικών, στη θέση που σαφώς δικαιούται και του αξίζει!!