MANTZAΡΟΥ 3

Cafe - Restaurants

Μάντζαρου 3, Κολωνάκι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Επίσκεψη στις 02/09

Το cafe/bar-restaurant "Μαντζάρου 3" βρίσκεται στην ομώνυμη οδο και αριθμό στο κέντρο της Αθήνας. Η πρόσβαση με τα ΜΜΜ είναι πολύ εύκολη, με το αμάξι έχει τις γνωστέσ δυσκολίες του κέντρου.

Ο χώρος έχει περιγραφεί επαρκώς στις προηγούμενες κριτικές από την Julie05 και την PP_TINA. Είναι ένα εντυπωσιακό νεοκλασσικό, σε τρία επίπεδα με μια μικρή ταράτσα, ιδανική για καφέ/ποτό όταν ο καιρός το επιτρέπει. Ήταν και το σπίτι του Μάντζαρου, οπότε ο χώρος παίρνει αβίαστα 4.

Οι γεύσεις ήταν καλές. Πήραμε μια σαλάτα με ξυνόμηλο, φυσιολογική ποσότητα και καλούτσικη εκτέλεση, μια μπρουσκέτα με ντομάτα μοτσαρέλα, η οποία ήταν 4 μπρουσκετάκια σε φρυγανισμένο ψωμί(πιο προς tapas μου εφερναν), τίποτα συγκλονιστικό, δύο berger, τα οποία ήταν νόστιμα και μεγάλα, συνοδεύονταν από στυλ "country" πατάτες τηγανητές και μουστάρδα-κέτσαπ, μία πίτσα με μπέικον και ένα στήθος κοτόπουλο.

Το φάουλ ήταν στις μερίδες της πίτσας και του στήθους κοτόπουλου. Ήταν μικρές. Ειδικά για την πίτσα, μας ειδοποίησε ο σερβιτόρος ότι είναι 8 κομμάτια. Ήρθε μια πίτσα με λεπτή ζύμη (οκ), αλλά αυτό δεν ήταν 8 φυσιολογικά κομμάτια. Ήταν πολύ μικρή. Η τιμή οκ στα 7,5 ευρώ. Το κοτόπουλο και πάλι ήταν καλά εκτελεσμένο αλλά σύμφωνα με αυτόν που το εφαγε, θα ήθελε να είναι λίγο μεγαλύτερη η μερίδα.

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Καταρχήν στον ημιόροφο που ήταν το τραπέζι, ο φωτισμός είναι ανεπαρκής. Σε αυτό δε φταίει η εξυπηρέτηση φυσικά, απλά το παραθέτω. Διαβάσαμε τον κατάλογο υπό το φως του κηρίου (γιατί ήταν ένα το κερί στο τραπέζι! ) και του φακού των κινητών μας.

Από την παραγγελία μέχρι να έρθουν τα φαγητά πέρασε λίγο παραπάνω από μισή ώρα. Και ήρθαν με την ακόλουθη σειρά τα φαγητά: 2 berger (παύση), κοτόπουλο, πίτσα, σαλάτα, ορεκτικό! Οκ τα φάγαμε, αλλά και πάλι ήταν λίγο στριμόχωρα να προσπαθούμε να τα χωρέσουμε στο τραπέζι.

Στα δια ταύτα για τα παραπάνω συν δύο μπουκαλάκια των 220 ml coca cola ο λογαριασμός ήρθε στα 52 ευρώ. Απόδειξη ήρθε κανονικά, και δεν προσφέρθηκε κάτι στο τέλος (λογικό για τον τύπο του μαγαζιού, δεν αφαιρεί από τη βαθμολογία).

Αν έμεινα ευχαριστημένος και αν θα ξαναπήγαινα;

Από την εμπειρία μου, το "Μαντζάρου 3", είναι ενας πολύ ωραίος χώρος για να πιεις το ποτό σου ή τον καφέ σου, να ακούσεις ωραία μουσική (ανάλογα με τα ακούσματα του καθενός), να τσιμπήσεις κάτι αν πεινάσεις, αλλά όχι να πας επι τουτου για φαγητό. Θα ξαναπάω για ποτό, ειδικά αν ο καιρός το επιτρέπει στο ταρατσάκι ή και μέσα, αλλά όχι για φαγητό.

Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Μια υπέροχη καλοκαιρινή βραδια, απο αυτές που σπανίζουν τελευταία, μιας και ο καιρός περνάει κρίση ταυτότητας, βρεθήκαμε στον πεζόδρομο της Μάντζαρου, στο Κολωνακι, και επισκεφτήκαμε του ομώνυμο all day bar restaurant.

Ειναι ένα νεοκλασικό, χαμηλά στη Μάντζαρου, πολυ κοντά στη Σολωνος. Στην ειςοδο, επάνω στον πεζόδρομο εχει τρία τραπεζάκια με καναπέδες και μαξιλάρια, όπου έχεις τη δυνατότητα να πιεις τον καφέ σου, με ηρεμία και ησυχία, και να χαλαρώσεις. Μπαίνοντας υπάρχει ένα μπαρ και τραπεζάκια και δεξιά εχει μια στενή ξύλινη σκάλα για να ανέβεις στον επάνω χώρο. Η σκάλα ομολογουμένως, ειναι αρκετά στενή και περιορισμένη, κυκλική, κάνοντας ετσι το ανεβοκατεβασμα να ειναι απο μονο του μια εμπειρία.

Στον επάνω χώρο υπάρχουν μικρα τραπεζάκια, αλλα η έκπληξη ειναι η ταράτσα. Ειναι μικρή, εχει λουλούδια, ειναι μια όαση μεςα στα πελώρια διπλανά κτίρια, και ειναι πραγματικά γουστόζικη. Εχει τρία τραπεζάκια με τζαμι, δυο, ψηλά τραπέζια με σκαμπό, και άλλους δυο πάγκους. Πιο μεσα, σε ένα κλειστό χώρο υπάρχει το μπαρ, που όταν εχει πολυ κόσμο γεμίζει και αυτο ασφυκτικά. Η μουσική πολυ καλή και σε σωστή ένταση, ώστε να μπορείς να συζητήσεις με την παρέα σου, χωρις να πρεπει να μάθει ολο το Κολωνακι τα εσώψυχα σου!

Ήμασταν μια παρέα τριών ατόμων, που πήγαμε για ποτό, αλλα τελικά προέκυψε και το φαγητο. Παραγγείλαμε δυο πίτσες, η μια μαργαρίτα με φρέσκο πολτό τομάτας και τυρί, σε πολυ λεπτή ζύμη και τραγανή. Πραγματικά ήταν παρά πολυ ωραια.

Η άλλη ήταν με σάλτσα τομάτας, μπέικον και μανιτάρια. Μεγάλα κομμάτια μπέικον, στρωμένα σε μια πολυ λεπτή στρώση ζύμης, τραγανή και γευστική. Ο κατάλογος δεν ειναι μεγάλος, περιέχει πέντε σαλάτες, τεσσερις πίτσες, σάντουιτς και μπέργκερ. Η πρωτη γευστική εντύπωση ήταν παρά πολυ καλή.

Πηραμε ένα κοκτέιλ που περιείχε αν θυμάμαι καλα, Smirnoff, mango, δυόσμο και ίσως κάτι ακόμα. Ήταν κάπως γλυκό, αλλα ήταν επιλογή μου και μου άρεσε πολυ. Η εξυπηρετηςη πολυ καλή, η κοπέλα ευγενική, άμεση και αποτελεσματική. Για ολα αυτα που πηραμε, δηλαδή 2 πίτσες, ένα κοκτέιλ, μια μπυρα και μια κόκα κολα, πηρωσαμε 30 ευρω, το οποίο θεωρώ οτι ήταν ένα πολυ καλό value for money.

Εγώ προςωπικα το συστηνω για καφέ, για χαλαρό ποτό στην ταράτσα τώρα που καλοκαιριαζει, για φαγητο, για ολα... Ο λόγος ειναι απλός. Ειναι ένα μέρος στο κέντρο της Αθήνας, το οποίο εχει τη δικη του ταυτότητα, που πραγματικά χαλαρώνεις, και απολαμβάνεις τις επιλογές σου, σε όλες τις ώρες της ημέρας. Και επειδη θέλω να ειμαι ´οσο το δυνατόν πιο αντικειμενική γίνεται, θα ηθελα να τονίσω οτι καθημερινές και σχετικά νωρίς ειναι ακόμα καλύτερα όταν δεν εχει μαζευτεί πολύς κόσμος, γιατι μετα ειναι πολύς ο συνωστισμός, η ταράτσα ειναι ναι μεν πολυ όμορφη, αλλα οχι ευρύχωρη. Η επιλογή δικη σας, αλλα νομιζω οτι αξίζει μια δοκιμή.

Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Το " Μαντζάρου 3 " το επισκέφθηκα δύο φορές. Την πρώτη φορά κάθισα στον τελαυταίο όροφο όπου βρίσκεται ένας πολύ όμορφος υπαίθριος χώρος. Μάλιστα, καθίσαμε στα ψηλά, αλλά αναπαυτικά, καθίσματα μιας μπάρας.

Βασικά, πρόκειται για έναν all day cafe bar restaurant χώρο που στεγάζεται σε ένα τριώροφο νεοκλασικό κτίριο (συν το υπόγειο όπου και βρίσκονται οι τουαλέτες ) πάνω στον ξεχωριστό και λιλιπούτειο πεζόδρομο της Μαντζάρου, κοντά στην οδό Ομήρου, στο Κολωνάκι. Ο χώρος στο συνολό του δεν είναι πολύ μεγάλος και φαντάζομαι ότι σε ώρες αιχμής θα υπάρχει κάποιο θέμα.
Στο νεοκλασικό αυτό κτίριο έζησε ο N. Μάντζαρος.

Την δεύτερη φορά που πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί κάθισαμε στον εξωτερικό χώρο του ισογείου όπου όλος κι όλος έχει δύο ή τρία μικρά τραπεζάκια και ένα πιο μεγάλο τραπέζι με έναν καναπέ και δύο καθίσματα. Και εκεί είναι πολύ όμορφα, με απόλυτη πρόσβαση και θέα στον ήσυχο πεζόδρομο.

Και τις δύο φορές που πήγα ήταν απογευματινή ώρα και μου άρεσε που ψαγμένα ακούσματα, σε σχεδόν χαμηλή ένταση, συνόδευαν το φαγητό μας.

Δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
Σαλάτα αρωματική με φινόκιο, μήλο και βινεγκρέτ μήλου (5,00), δροσερή και πολύ νόστιμη, Μανιτάρια portobelllos γεμιστά με Φιλαδέλδεια, σχοινόπρασα (Chives) και μπέικον (7,00 ), καταπληκτικά, τόσο νόστιμα που τα παράγγειλα και τις δύο φορές που πήγα, πίτσα Μαργαρίτα( 7,00 ), τραγανή, με λεπτή ζύμη, εκπληκτική!!, Φιλέτο από στήθος κοτόπουλου, μαριναρισμένο σε πάπρικα και κόλιανδρο (8,50), πολύ σωστά μαριναρισμένο έτσι ώστε να λιώνει στο στόμα μας.

Πιστεύω ότι και εκείνοι ακόμα, όπως εγώ (! ) οι οποίοι απεχθάνονται το κοτόπουλο, και μάλιστα το στεγνό στήθος κοτόπουλου, θα το λατρέψουν. Ως γαρνιτούρα επιλέξαμε ψητά λαχανικά, εξίσου νόστιμα.

Ηπιαμε ανθρακούχα νερά Ιόλη των 330ml (2,80 ). Από ποτά δοκιμάσαμε ένα εκπληκτικό Spicy Coconut Mohito (8,50) όπου αντί για ζάχαρη είχε τσίλι όπως μας εξήγησε ο μπάρμαν. Η γεύση του απέχει από εκείνη ενός κλασικού μοχίτο όμως είναι τόσο τέλεια όσο και η εμφάνισή του!!

Στο τέλος, ήπιαμε Fredo Capuccino, 3,30, έκαστος.
Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και το προσωπικό χαμογελαστό και ευγενικό.
Γενικά, το μέρος αυτό πέρα απο καταπληκτικό φαγητό έχει και μια πολύ όμορφη και ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, π. χ ενώ βρίσκεται κάποιος στο κέντρο της Αθήνας με τους έντονους ρυθμούς και τα ένα σωρό τσιμεντένια κτίρια τριγύρω έχει την αίσθηση της ξεγνοιασιάς και της ρομαντικής απλότητας μιας άλλης εποχής χωρίς όμως να γίνεται ρετρό η όλη κατάσταση... Πρόκειται για έναν εύστοχο συνδυασμού του παλιού με το μοντέρνο.

Μάλιστα, μου έκανε εντύπωση το πως ο Σεφ '' παίζει " με τις γεύσεις, πως μεταμορφώνει απλά πιάτα σε εκπληκτικές δημιουργίες.
Πολύ ενδιαφέρουσα είναι και η λίστα με τα ποτά ή τα πρωτότυπα κοκτέιλ με τις πρωτότυπες ονομασίες όπου φαίνεται ότι οι άνθρωποι το κατέχουν το θέμα στο έπακρο και κυρίως ότι υπάρχει ΜΕΡΑΚΙ. Αυτό βέβαια είναι διάχυτο και στο όλο στήσιμο του χώρου!!

Οι τιμές είναι σίγουρα προσιτές πόσο μάλλον όταν κάποιος μπορεί να συνδυάσει καλό φαγητό, ωραία ατμόσφαιρα και καλή μουσική!!

Την επόμενη φορά που θα πάω, που φυσικά δεν θα είναι μόνο μία, θα προτιμήσω να είναι βράδυ, μάλιστα διοργανώνονται, όπως μας είπαν, και διάφορες θεματικές μουσικές βραδιές. Θα καθίσω χαλαρά στην όαση του επάνω ορόφου και θα απολαύσω, συνοδεία μουσικής, ένα ακόμη υπέροχο κοκτέιλ ή κάποιο από τα υπόλοιπα υποσχόμενα πιάτα.. Ακόμα και για ένα καφεδάκι με καλή παρέα και ωραία κουβεντούλα (+gossip) μέσα στην ημέρα ο χώρος είναι ότι πρέπει.