Δευτέρα εώς Παρασκευή από τις 19:00. Σάββατο και Κυριακή από τις 13:00.

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

30 Ιαν 2018

Το μεζεδοπωλείο Γυμνάσιο το επισκέφθηκα σχεδόν από την αρχή της λειτουργίας του μετά από πρόσκληση φίλων. Η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε από την αρχή, ήταν απόλυτα θετική και αυτό συνεχίστηκε σε κάθε επίσκεψή μας.

Ο χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος τα τραπέζια όμως, τοποθετημένα στη σωστή διάταξη, τον κάνουν να δείχνει μεγαλύτερος και να είναι άνετος. Η διακόσμηση πολύχρωμη, με έναν άβακα να διατρέχει το ταβάνι και να μας φέρνει αναμνήσεις των σχολικών μας χρόνων.

Αναμνήσεις σχολείου όμως μας γεννά και ο τοίχος-πίνακας, όπου μπορείς να γράψεις με κιμωλία, τα χάρτινα σουπλά στα τραπέζια με μαθηματικές εξισώσεις και ο κατάλογος –ντοσιέ.

Οι ιδιοκτήτες, ένα ευγενέστατο ζευγάρι, μαζί με την κόρη τους που επιβλέπει τη σάλα, φροντίζουν για την τέλεια λειτουργία του μεζεδοπωλείου σε όλα τα επίπεδα.

Ο κατάλογος, κλασσικός κατάλογος μεζέδων, με αναβαθμισμένες όμως τις γεύσεις και την παρουσίαση των πιάτων, ανανεώνεται με κάθε αλλαγή της εποχής. Η πρώτη ύλη που χρησιμοποιείται είναι από τις καλύτερες που έχω συναντήσει. Τα λαχανικά πάντα φρέσκα, το κρέας πολύ καλής ποιότητας και οι πιο τέλειες, απόλυτα χειροποίητες, τηγανιτές πατάτες που έχω φάει ποτέ.

Από τα ορεκτικά ξεχωρίζουν τα γεμιστά μανιτάρια με κατσικίσιο τυρί και μαγιονέζα λεμονιού, τηγανόψωμο με μέλι και σουσάμι, οι μπουκιές κανταΐφι με γέμιση τυριού και λιαστής τομάτας και μαρμελάδα τομάτας, η τηγανιά μανιταριών σβησμένη με λεμόνι, καγιανάς με φέτα και λουκάνικο και στο τέλος έτσι όπως τα σκέφτομαι θα γράψω όλα τα ορεκτικά του καταλόγου.

Οι σαλάτες είναι όλες πολύ καλές γιατί είναι πολύ φρέσκες αλλά εγώ ξεχωρίζω την καινούργια του καταλόγου που φέρνει μια νότα καλοκαιριού μέσα στο χειμώνα. Τομάτα ψιλοκομμένη με κρέμα τυριού, παξιμάδια, με λιωμένο τυρί, βασιλικό και γλυκιά σος μουστάρδας.

Από τα κυρίως ό, τι και να πάρετε θα σας αρέσει πολύ. Ζυμαρικά πλεξούδες με γλυκό κρασί, κοτόπουλο, καραμελωμένα κρεμμύδια και γραβιέρα Κρήτης.

Το μπιφτέκι κοτόπουλο με σος φέτας είναι πολύ νόστιμο, τα μπριζολάκια στη σχάρα, κοτόπουλο ρολό με ανθότυρο και τα κλασσικά κεμπάπ σε πιττάκια.

Θεϊκό πιάτο με πρωτότυπη γεύση το κοτόπουλο μπουκίτσες μαστιχάτο με κολοκύθι σε φωλιά τορτίγιας.

Αυτό που μου άρεσε επίσης πολύ, στην τελευταία αλλαγή του καταλόγου, είναι το μπέργκερ πατάτας. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι τέλεια ψημένο, αυγό τηγανιτό με καραμελωμένα κρεμμύδια, τυρί και σος πάνω σε βάση και καπάκι ψητής πατάτας, αντί για το κλασσικό ψωμί του μπέργκερ. Καταπληκτικό πιάτο!

Από ποτά θα βρείτε τα πάντα. Κρασί χύμα καλό, τσίπουρο, ρακόμελο, ούζο, μπύρες, αναψυκτικά. Στο τέλος θα σας κεράσουν μαστίχα και γλυκό.

Άργησα πολύ να γράψω αυτή την κριτική. Επίτηδες. Ήταν όλα τόσο καλά από την αρχή που, ομολογώ, έψαχνα να βρω ψεγάδι. Έψαχνα να βρω ένα λάθος, μία παράλειψη.

Ευτυχώς, αυτή η προσπάθειά μου δεν τελεσφόρησε. Κάθε φορά που πηγαίνουμε είναι πιο καλή από την προηγούμενη. Κάθε φορά ξεπερνούν το πολύ καλό με κάτι ακόμα πιο καλό.

Σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν ένας φίλος τους, που τον έχουν καλέσει για φαγητό και θέλουν να τον φροντίσουν.

Έχει γίνει η σταθερή επιλογή μας για ένα βράδυ μετά από μια πολύ δύσκολη ημέρα δουλειάς, για μια χαλαρή έξοδο με παρέα και κυρίως η ασφαλής επιλογή για να κάνουμε το τραπέζι σε φίλους, ιδίως αυτούς που κατοικούν στο εξωτερικό, όταν θέλουμε να τους περιποιηθούμε και να τους ευχαριστήσουμε.

Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα και σας προτρέπω να το επισκεφθείτε.

Υ. Γ. Κάθε Κυριακή απόγευμα από τις 4 και μετά έχει πρόγραμμα με ζωντανή μουσική

23 Δεκ 2016

Αχ αυτο το μαγαζί.... πόσο με ενθουσιάζει κάθε φορα που το επισκέπτομαι..!!
Έκανα πολλές απουσίες το τελευταίο διάστημα, ειναι γεγονός, αλλά τι πιο ευχάριστο από το να επισκέπτεσαι ενα μαγαζί που σε εχει κερδίσει, μετά από καιρό και να βλέπεις ειλικρινά χαμόγελα αλλά και ένα ανανεωμένο πλην πεντανόστιμο κατάλογο!
Παρασκευή βράδυ λοιπόν, λιγο πριν τις 10 πήγαμε παρέα έξι ατόμων, τα παιδιά στο service έκαναν τα μαγικά τους και μας βρήκαν τραπέζι παρότι το μαγαζί ηταν σχεδόν γεμάτο.
Ρίχνοντας μια πρώτη ματιά στον κατάλογο καταλαβαίνεις αμέσως πως εχει μεγαλώσει λιγάκι μιας και έχεις πολλές και διαφορετικές επιλογές χωρίς όμως να ζαλίζεσαι και να μπερδεύεσαι, πράγμα πολυ σημαντικό!
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν:

•Ο τίτλος των σαλατών σύμφωνα με τον κατάλογο είναι 'δροσερές και σπουδαίες' και όχι άδικα... ΔΕΝ εχω λόγια για αυτή τη σαλάτα!
Διάφορες πρασινάδες, καρότο και κόκκινη γλυκειά πιπεριά μαριναρισμένα σε σώς sweet chili, καπνιστό χοιρινό, φιλέ αμύγδαλο και σώς μουστάρδας! Θα μπορούσε πολύ εύκολα να ειναι πλήρες γεύμα, απο τις ωραιότερες σαλάτες που εχω φάει έξω, πολύ ιδιαίτερη με πικάντικες πινελιές, την καπνιστή επίγευση να πρωταγωνιστεί αλλά και πολύ δροσιστική παράλληλα. Σε τεράστια ποσότητα 7€

•Κανταΐφάκια με γέμιση τυριού και λιαστής ντομάτας πάνω σε μαρμελάδα ντομάτας! Ως γνωστόν ο συνδιασμός αλμυρού και γλυκού σκοτώνει και προφανώς αυτός δεν αποτελεί εξαίρεση! 5.5€

•Ρολάκια μελιτζάνας με μπαστουνάκια χαλουμιού με κόκκινη σάλτσα σε πήλινο με κρούστα σαλτσούλας και τυριών απο το ψήσιμο... Ξεχωριστός μεζές!! Σημαντική λεπτομέρεια η καπνιστή πάπρικα που δίνει πολύ ένταση.5.8€

•Καγιανάς με καπνιστό χοιρινό και φετούλα, ένα ακόμα νοστιμότατο μεζεδάκι σε πολυ μεγάλη ποσότητα για τιμή του! Προτιμήστε το πικάντικο και θα με θυμηθείτε! 4.5€

•Πατατούλες τηγανιτές γιατί ως γνωστόν, οποίος πελάτης μεζεδοπωλείου σέβεται τον εαυτό του δεν γίνεται να λείπει απο το τραπέζι του μια μερίδα πατάτες!! Χεράτες 100%, πεντανόστιμες με τα ολα τους. 3€

•Γλυκοπατάτες ψητές γεμισμένες με μπουκίτσες χοιρινού και επικάλυψη κρέμας τυριού στο φούρνο! Τι να πρωτοπώ για αυτό το πιατο;;;; Η πατάτα να λιώνει στο στόμα σου και παράλληλα να γεύεσαι ενα χοιρινό με μια σάλτσα όνειρο... δεν αρκεστήκαμε στη μια μερίδα και πήραμε και δεύτερη! Η πρώτη μερίδα λοιπόν είχε 2 γλυκοπατάτες μεγάλου μεγέθους, η δεύτερη μερίδα που έφτασε στο τραπεζι μας είχε 3 γλυκοπατάτες, το βλεπουμε λοιπόν και λέει ένας εκ των συνδαιτυμόνων 'η τυχερή μας μερα', εκείνη τη στιμγή μας λεει η κοπέλα του service γελώντας πως επειδή ειναι ζυγισμένη μερίδα όταν οι γλυκοπατάτες δεν είναι αρκετά μεγάλες μπαίνει συμπληρωματικά άλλη μια!
Αν δεν ειναί αυτή κίνηση επαγγελματισμού αλλά και σεβασμού προς τον πελάτη που τρώει, τότε τι είναι;;; Απλά μπράβο! 6,80€

•Μαστιχάτο κοτόπουλο με κολοκύθι σε φωλιά τορτίγιας! Είναι το πιάτο που παίζει σε ολα τα τραπέζια από οτι έχω καταλάβει... και πως να μην παίζει δηλαδή;;;; Ρωτώντας τον σερβιτόρο τα υλικά του φαγητού αυτού, κατέληξα πως τόσο το λικέρ μαστίχας με το οποίο σβήνουν το κοτόπουλο όσο και τα τυριά που προσθέτουν το κάνει τοσο ξεχωριστό και καραμελένιο! Ειδικά αυτή η πίτα που εχει τραβήξει όλα τα ζουμάκια και αρώματα του κοτόπουλου... μαγεία!! 6,5€

•Καβουρμάς Θράκης με 2 αβγά μάτια και καρέ ντοματούλας απο πάνω! Όταν στην κουζίνα βρίσκεται η κυρία Ζωή, σύζυγος του ιδιοκτήτη προφανώς και θα φας τηγανιτό αβγουλάκι που κονταροχτυπάει αυτό της γιαγιάς.... ο καβουρμάς θα ξετρελάνει αυτούς που αγαπάνε τέτοιου είδους παστά! 7€

•Πανσετάκια σιγομαγειρεμένα με θυμάρι και δεντρολίβανο! Εξαιρετικός μεζές, το κρέας κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα, η σαλτσούλα του, ιδανική για ψωμό-βουτιές! Νομίζω απο τις πιο safe και παράλληλα πολυ νόστιμες επιλογές του καταλόγου. 6,8€

•Και ναι.... ήρθε η στιγμή που έφτασαν στο τραπέζι μας οι 'πλεξούδες μαγειρεμένες σε γλυκό κρασί, κοτόπουλο, καραμελωμένα κρεμμύδια και μανιτάρια'!!!
Ζηλεύουν τα ιταλικά εστιατόρια με αυτό το πιάτο... το ζυμαρικό παιχνιδιάρικο, λόγω του σχήματος του κρατούσε μέσα τη σάλτσα, η οποία μου έχει μείνει αλησμόνητη! Το γλυκό κρασί είχε κάνει τη δουλειά του δίνοντας μοναδική γεύση, το κοτόπουλο πολύ ζουμερό και η γραβιέρα από πάνω έδινε ένταση και τσαχπινιά!
Πολύ μεγάλη μερίδα! 9€

•Επιλέξαμε ροζέ χύμα ημίξηρο, αρωματικό με ρουμπινί χρώμα 4€ το μισόκιλο. Παραγγείλαμε 2 και κεραστήκαμε το 3!
Έχω ξεμυαλιστεί με τα φαγητά και δεν έχω θίξει τίποτα άλλο όπως έχετε καταλάβει... (Παρεπιπτόντως 4/4 στο φαγητό)

Λοιπόν, στο χώρο: παραμένει ένα γλυκύτατο μαγαζί, με θεματικές πινελιές, όμορφα γήινα χρώματα με κάποιες πιο ζωηρές χρωματικές αντιθέσεις, η βιβλιοθήκη και ο τοίχος ημερολόγιο παραμένουν σήμα κατατεθέν του μεζεδοπωλείου όπως και οι κατάλογοι-μαθητικά ντοσιέ!! Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. 4/4
(By the way ήταν πολύ όμορφα στολισμένο το μαγαζί λόγω των γιορτών)
Εξυπηρέτηση: Την ημέρα που πήγαμε ηταν συνολικά 3 παιδιά στο σέρβις! 2 κόπελες και 1 αγόρι! Πρόθυμοι, χαμογελαστοί και πανέτοιμοι για πλάκα κάθε φορά που τους λέγαμε κάτι, με τόσα φαγητά που πήραμε καταλαβαίνετε πως ήρθαν ουκ ολίγες φορές στο τραπέζι μας!
Ο χώρος γενικά αποπνέει έντονα το αίσθημα της οικειότητας, πράγμα που ενισχύεται όμως από τα άτομα που δουλεύουν εκεί, υπάρχει μια ιδιαίτερη αδυναμία προς την κυρία Ζωή που προανέφερα μιας και το ειλικρινές της ενδιαφέρον και το δυνατό της γέλιο δεν σου αφήνουν άλλο περιθώριο!
Δικαιωματικά 4/4
Vfm, έχουμε και λέμε πήραμε σύνολο 11 πιατα (ένα εις διπλούν) και πληρώσαμε μαζί με τα κουβέρ και τα ποτά μας 80€ τουτέστιν 13,4 έκαστος(με νόμιμη απόδειξη και το δελτίο παραγγελίας παρέα, για να το διαβάζεις και να λες εγωωωωωω τα έφαγα όλα αυτά βραδιάτικο;;;;) Για την ποιότητα, την ποσότητα αλλά και το όλο περιβάλλον που προσφέρεται οι τιμές τους είναι πολύ καλές, ήμασταν τοσο σκασμένοι που δεν ενδώσαμε στο γλυκό ημέρας και αρκεστήκαμε στο κέρασμα του σιμιγδαλένιου χαλβά με πορτοκαλί και κανελίτσα που ήταν μαστιχωτός και αρωματικός!
Ανυπομονώ να ξαναέρθω σύντομα, το μόνο σίγουρο... Συνέχισε ακριβώς ετσι γυμνάσιο!
Καλές γιορτές να έχουμε φίλοι μου, με ανθρώπους αγαπημένους και πολλές χριστουγεννιάτικες νοστιμιές!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mary_fer.

15 Νοε 2016

Πήγαμε 3 άτομα να φάμε στο Γυμνάσιο μετά απο τις πολύ καλές κριτικές που είχε και δυστυχώς απογοητευτήκαμε πλήρως. Όπως έχει αναφερθεί και στις προηγούμενες κριτικές ο χώρος είναι αδιάφορος, το φαγητό όμως σε αντίθεση με τις προηγούμενες κριτικές το βρήκαμε κάτω του μετρίου με αίσθηση οτι αν μαγειρέυαμε εμείς θα ήταν πιο νόστιμα.
Συγκεκριμένα παραγγείλαμε:
Ορεκτικά:
-Μελιτζάνες με κόκκινη σάλτσα, μέτριο πιάτο.2/4
-Φλογέρες με πράσσο και μέλι, δεν μας άρεσει διότι μας έδινε την εντύπωση πως δεν ταίριαζε ο συνδιασμός.1/4
-Μανιτάρια με λεμόνι, μας θύμισαν σαν να τα είχαν βάλει σε μια κατσαρόλα με νερό και τα είχαν βράσει και να είχαν ρίξει λίγο λεμόνι απο πάνω. Μακράν τα χειρότερα μανιτάρια που έχω φάει έξω.0/4

Κυρίως:
-Πανσετάκια, το μόνο πιατο που ήταν καλό χωρίς κάτι βέβαια το ιδιέτερο απλώς ήταν σωστα μαγειρεμένο 3/4.
-Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και λευκό τυρί, μέτριο πιάτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. 2/4
-Μοσχαρίσιο συκώτι, είχε μια περιέργη μυρωδιά και ήταν αρκετά σκληρό. 1/4

Ήπιαμε 2 καραφάκια ρακόμελο το οποίο ήταν αρκετά καλό.

Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκι μαστίχα και ένα γλυκό μπανόφι που ήταν αρκετά καλό.3/4

Τα κυριώς ήταν γύρω στα 6-6,8 Ευρώ αλλά η ποσότητα ήταν αρκετά μικρή καθώς δεν είχαν κάποιο συνοδευτικό.
Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή αλλά δυστυχώς δεν θα ξαναπάμε λόγω του κακού φαγητού.

11 Ιαν 2016

Για το Γυμνάσιο είχα ακούσει και διαβάσει πολλά καλά. Η ώρα για να το επισκεφτώ έφτασε την παραμονή των Χριστουγέννων με 6μελή παρέα. Η τιμή ήταν για 20€ το άτομο, χωρίς τα ποτά, με ζωντανή μουσική.
Η περιοχή που βρίσκεται είναι γεμάτη από μεζεδοπωλεία. Το παρκάρισμα εκείνη τη μέρα αποδείχτηκε εύκολη υπόθεση.

Ο χώρος είναι λιτός, με μία κουζίνα που βρίσκεται τοποθετημένη σε ένα τζαμένιο κουτί. Μαυροπίνακες με εξισώσεις και βιβλία, δίνουν την ονομασία στο μαγαζί.
Εκείνο το βράδυ δεν έπεφτε καρφίτσα! Ο χώρος ήταν καλυμμένος με τραπέζια, μέχρι εκατοστού, πράγμα κάπως ενοχλητικό.

Η ορχήστρα, 2 αντρικές και μία γυναικεία φωνή, ήταν άψογη. Η επιλογή των τραγουδιών η καλύτερη που θα μπορούσε να γίνει! Δυστυχώς όμως δεν υπήρχε χώρος για χορό...

Το σέρβις ήταν πολύ καλό, γρήγορο και φιλικό.
Το φαγητό ήταν άφθονο και πολύ νόστιμο.
Μας έφεραν:

Καλωσόρισμα: ψωμί με ντιπ πιπεριάς και τυριού
Ορεκτικά: πατάτες ογκραντέν σε πήλινο,
μανούρι ψητό με σουσάμι και μέλι

Κυρίως πιάτα: πουγκί με χοιρινό, μοσχάρι με πιλάφι
Σαλάτα με διάφορα λαχανικά και σος μπαλσάμικου
Επιδόρπιο: πορτοκαλόπιτα με σοκολάτα
Όλα καλομαγειρεμένα και σε λογικές μερίδες.

Περάσαμε πολύ όμορφα! Φάγαμε καλά και διασκεδάσαμε.
Θα ήθελα να ξαναπάω μια καθημερινή, να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα, αφού αυτό που γευτήκαμε ήταν το εορταστικό μενού.
Το Γυμνάσιο δικαίως ξεχωρίζει σε μία περιοχή με πολλά αξιόλογα φαγάδικα. Σας συστήνω να το επισκεφτείτε.

25 Μαι 2016

Βράδυ Σαββάτου 2 άτομα.

Συμπαθητικό μαγαζί ως προς τα φαγητά ο χώρος όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Πήραμε χωριάτικη, μεγάλη με φρέσκα υλικά 4/5.
Πατάτες τηγανιτές πολύ καλές 5/5.
Τα γεμιστά μανιτάρια μέτρια 2/5.

Οι φλογέρες δεν μας άρεσαν 1/5.
Το συκώτι καταπληκτικό 5/5.
Το κοτόπουλο τηγανιά καλό 4/5.
Πληρώσαμε συνολικά 32
Τσιμπημένες τιμές στα αναψυκτικά, μπύρες κτλ.
Ευγενικό προσωπικό και αν και γεμάτο το μαγαζί σχετικά γρήγορο το σέρβις. Θα ξαναπάμε.