Δευτέρα εώς Παρασκευή από τις 19:00. Σάββατο και Κυριακή από τις 13:00.

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

23 Δεκ 2016

Αχ αυτο το μαγαζί.... πόσο με ενθουσιάζει κάθε φορα που το επισκέπτομαι..!!
Έκανα πολλές απουσίες το τελευταίο διάστημα, ειναι γεγονός, αλλά τι πιο ευχάριστο από το να επισκέπτεσαι ενα μαγαζί που σε εχει κερδίσει, μετά από καιρό και να βλέπεις ειλικρινά χαμόγελα αλλά και ένα ανανεωμένο πλην πεντανόστιμο κατάλογο!
Παρασκευή βράδυ λοιπόν, λιγο πριν τις 10 πήγαμε παρέα έξι ατόμων, τα παιδιά στο service έκαναν τα μαγικά τους και μας βρήκαν τραπέζι παρότι το μαγαζί ηταν σχεδόν γεμάτο.
Ρίχνοντας μια πρώτη ματιά στον κατάλογο καταλαβαίνεις αμέσως πως εχει μεγαλώσει λιγάκι μιας και έχεις πολλές και διαφορετικές επιλογές χωρίς όμως να ζαλίζεσαι και να μπερδεύεσαι, πράγμα πολυ σημαντικό!
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν:

•Ο τίτλος των σαλατών σύμφωνα με τον κατάλογο είναι 'δροσερές και σπουδαίες' και όχι άδικα... ΔΕΝ εχω λόγια για αυτή τη σαλάτα!
Διάφορες πρασινάδες, καρότο και κόκκινη γλυκειά πιπεριά μαριναρισμένα σε σώς sweet chili, καπνιστό χοιρινό, φιλέ αμύγδαλο και σώς μουστάρδας! Θα μπορούσε πολύ εύκολα να ειναι πλήρες γεύμα, απο τις ωραιότερες σαλάτες που εχω φάει έξω, πολύ ιδιαίτερη με πικάντικες πινελιές, την καπνιστή επίγευση να πρωταγωνιστεί αλλά και πολύ δροσιστική παράλληλα. Σε τεράστια ποσότητα 7€

•Κανταΐφάκια με γέμιση τυριού και λιαστής ντομάτας πάνω σε μαρμελάδα ντομάτας! Ως γνωστόν ο συνδιασμός αλμυρού και γλυκού σκοτώνει και προφανώς αυτός δεν αποτελεί εξαίρεση! 5.5€

•Ρολάκια μελιτζάνας με μπαστουνάκια χαλουμιού με κόκκινη σάλτσα σε πήλινο με κρούστα σαλτσούλας και τυριών απο το ψήσιμο... Ξεχωριστός μεζές!! Σημαντική λεπτομέρεια η καπνιστή πάπρικα που δίνει πολύ ένταση.5.8€

•Καγιανάς με καπνιστό χοιρινό και φετούλα, ένα ακόμα νοστιμότατο μεζεδάκι σε πολυ μεγάλη ποσότητα για τιμή του! Προτιμήστε το πικάντικο και θα με θυμηθείτε! 4.5€

•Πατατούλες τηγανιτές γιατί ως γνωστόν, οποίος πελάτης μεζεδοπωλείου σέβεται τον εαυτό του δεν γίνεται να λείπει απο το τραπέζι του μια μερίδα πατάτες!! Χεράτες 100%, πεντανόστιμες με τα ολα τους. 3€

•Γλυκοπατάτες ψητές γεμισμένες με μπουκίτσες χοιρινού και επικάλυψη κρέμας τυριού στο φούρνο! Τι να πρωτοπώ για αυτό το πιατο;;;; Η πατάτα να λιώνει στο στόμα σου και παράλληλα να γεύεσαι ενα χοιρινό με μια σάλτσα όνειρο... δεν αρκεστήκαμε στη μια μερίδα και πήραμε και δεύτερη! Η πρώτη μερίδα λοιπόν είχε 2 γλυκοπατάτες μεγάλου μεγέθους, η δεύτερη μερίδα που έφτασε στο τραπεζι μας είχε 3 γλυκοπατάτες, το βλεπουμε λοιπόν και λέει ένας εκ των συνδαιτυμόνων 'η τυχερή μας μερα', εκείνη τη στιμγή μας λεει η κοπέλα του service γελώντας πως επειδή ειναι ζυγισμένη μερίδα όταν οι γλυκοπατάτες δεν είναι αρκετά μεγάλες μπαίνει συμπληρωματικά άλλη μια!
Αν δεν ειναί αυτή κίνηση επαγγελματισμού αλλά και σεβασμού προς τον πελάτη που τρώει, τότε τι είναι;;; Απλά μπράβο! 6,80€

•Μαστιχάτο κοτόπουλο με κολοκύθι σε φωλιά τορτίγιας! Είναι το πιάτο που παίζει σε ολα τα τραπέζια από οτι έχω καταλάβει... και πως να μην παίζει δηλαδή;;;; Ρωτώντας τον σερβιτόρο τα υλικά του φαγητού αυτού, κατέληξα πως τόσο το λικέρ μαστίχας με το οποίο σβήνουν το κοτόπουλο όσο και τα τυριά που προσθέτουν το κάνει τοσο ξεχωριστό και καραμελένιο! Ειδικά αυτή η πίτα που εχει τραβήξει όλα τα ζουμάκια και αρώματα του κοτόπουλου... μαγεία!! 6,5€

•Καβουρμάς Θράκης με 2 αβγά μάτια και καρέ ντοματούλας απο πάνω! Όταν στην κουζίνα βρίσκεται η κυρία Ζωή, σύζυγος του ιδιοκτήτη προφανώς και θα φας τηγανιτό αβγουλάκι που κονταροχτυπάει αυτό της γιαγιάς.... ο καβουρμάς θα ξετρελάνει αυτούς που αγαπάνε τέτοιου είδους παστά! 7€

•Πανσετάκια σιγομαγειρεμένα με θυμάρι και δεντρολίβανο! Εξαιρετικός μεζές, το κρέας κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα, η σαλτσούλα του, ιδανική για ψωμό-βουτιές! Νομίζω απο τις πιο safe και παράλληλα πολυ νόστιμες επιλογές του καταλόγου. 6,8€

•Και ναι.... ήρθε η στιγμή που έφτασαν στο τραπέζι μας οι 'πλεξούδες μαγειρεμένες σε γλυκό κρασί, κοτόπουλο, καραμελωμένα κρεμμύδια και μανιτάρια'!!!
Ζηλεύουν τα ιταλικά εστιατόρια με αυτό το πιάτο... το ζυμαρικό παιχνιδιάρικο, λόγω του σχήματος του κρατούσε μέσα τη σάλτσα, η οποία μου έχει μείνει αλησμόνητη! Το γλυκό κρασί είχε κάνει τη δουλειά του δίνοντας μοναδική γεύση, το κοτόπουλο πολύ ζουμερό και η γραβιέρα από πάνω έδινε ένταση και τσαχπινιά!
Πολύ μεγάλη μερίδα! 9€

•Επιλέξαμε ροζέ χύμα ημίξηρο, αρωματικό με ρουμπινί χρώμα 4€ το μισόκιλο. Παραγγείλαμε 2 και κεραστήκαμε το 3!
Έχω ξεμυαλιστεί με τα φαγητά και δεν έχω θίξει τίποτα άλλο όπως έχετε καταλάβει... (Παρεπιπτόντως 4/4 στο φαγητό)

Λοιπόν, στο χώρο: παραμένει ένα γλυκύτατο μαγαζί, με θεματικές πινελιές, όμορφα γήινα χρώματα με κάποιες πιο ζωηρές χρωματικές αντιθέσεις, η βιβλιοθήκη και ο τοίχος ημερολόγιο παραμένουν σήμα κατατεθέν του μεζεδοπωλείου όπως και οι κατάλογοι-μαθητικά ντοσιέ!! Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. 4/4
(By the way ήταν πολύ όμορφα στολισμένο το μαγαζί λόγω των γιορτών)
Εξυπηρέτηση: Την ημέρα που πήγαμε ηταν συνολικά 3 παιδιά στο σέρβις! 2 κόπελες και 1 αγόρι! Πρόθυμοι, χαμογελαστοί και πανέτοιμοι για πλάκα κάθε φορά που τους λέγαμε κάτι, με τόσα φαγητά που πήραμε καταλαβαίνετε πως ήρθαν ουκ ολίγες φορές στο τραπέζι μας!
Ο χώρος γενικά αποπνέει έντονα το αίσθημα της οικειότητας, πράγμα που ενισχύεται όμως από τα άτομα που δουλεύουν εκεί, υπάρχει μια ιδιαίτερη αδυναμία προς την κυρία Ζωή που προανέφερα μιας και το ειλικρινές της ενδιαφέρον και το δυνατό της γέλιο δεν σου αφήνουν άλλο περιθώριο!
Δικαιωματικά 4/4
Vfm, έχουμε και λέμε πήραμε σύνολο 11 πιατα (ένα εις διπλούν) και πληρώσαμε μαζί με τα κουβέρ και τα ποτά μας 80€ τουτέστιν 13,4 έκαστος(με νόμιμη απόδειξη και το δελτίο παραγγελίας παρέα, για να το διαβάζεις και να λες εγωωωωωω τα έφαγα όλα αυτά βραδιάτικο;;;;) Για την ποιότητα, την ποσότητα αλλά και το όλο περιβάλλον που προσφέρεται οι τιμές τους είναι πολύ καλές, ήμασταν τοσο σκασμένοι που δεν ενδώσαμε στο γλυκό ημέρας και αρκεστήκαμε στο κέρασμα του σιμιγδαλένιου χαλβά με πορτοκαλί και κανελίτσα που ήταν μαστιχωτός και αρωματικός!
Ανυπομονώ να ξαναέρθω σύντομα, το μόνο σίγουρο... Συνέχισε ακριβώς ετσι γυμνάσιο!
Καλές γιορτές να έχουμε φίλοι μου, με ανθρώπους αγαπημένους και πολλές χριστουγεννιάτικες νοστιμιές!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mary_fer.

11 Ιαν 2016

Για το Γυμνάσιο είχα ακούσει και διαβάσει πολλά καλά. Η ώρα για να το επισκεφτώ έφτασε την παραμονή των Χριστουγέννων με 6μελή παρέα. Η τιμή ήταν για 20€ το άτομο, χωρίς τα ποτά, με ζωντανή μουσική.
Η περιοχή που βρίσκεται είναι γεμάτη από μεζεδοπωλεία. Το παρκάρισμα εκείνη τη μέρα αποδείχτηκε εύκολη υπόθεση.

Ο χώρος είναι λιτός, με μία κουζίνα που βρίσκεται τοποθετημένη σε ένα τζαμένιο κουτί. Μαυροπίνακες με εξισώσεις και βιβλία, δίνουν την ονομασία στο μαγαζί.
Εκείνο το βράδυ δεν έπεφτε καρφίτσα! Ο χώρος ήταν καλυμμένος με τραπέζια, μέχρι εκατοστού, πράγμα κάπως ενοχλητικό.

Η ορχήστρα, 2 αντρικές και μία γυναικεία φωνή, ήταν άψογη. Η επιλογή των τραγουδιών η καλύτερη που θα μπορούσε να γίνει! Δυστυχώς όμως δεν υπήρχε χώρος για χορό...

Το σέρβις ήταν πολύ καλό, γρήγορο και φιλικό.
Το φαγητό ήταν άφθονο και πολύ νόστιμο.
Μας έφεραν:

Καλωσόρισμα: ψωμί με ντιπ πιπεριάς και τυριού
Ορεκτικά: πατάτες ογκραντέν σε πήλινο,
μανούρι ψητό με σουσάμι και μέλι

Κυρίως πιάτα: πουγκί με χοιρινό, μοσχάρι με πιλάφι
Σαλάτα με διάφορα λαχανικά και σος μπαλσάμικου
Επιδόρπιο: πορτοκαλόπιτα με σοκολάτα
Όλα καλομαγειρεμένα και σε λογικές μερίδες.

Περάσαμε πολύ όμορφα! Φάγαμε καλά και διασκεδάσαμε.
Θα ήθελα να ξαναπάω μια καθημερινή, να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα, αφού αυτό που γευτήκαμε ήταν το εορταστικό μενού.
Το Γυμνάσιο δικαίως ξεχωρίζει σε μία περιοχή με πολλά αξιόλογα φαγάδικα. Σας συστήνω να το επισκεφτείτε.

15 Νοε 2016

Πήγαμε 3 άτομα να φάμε στο Γυμνάσιο μετά απο τις πολύ καλές κριτικές που είχε και δυστυχώς απογοητευτήκαμε πλήρως. Όπως έχει αναφερθεί και στις προηγούμενες κριτικές ο χώρος είναι αδιάφορος, το φαγητό όμως σε αντίθεση με τις προηγούμενες κριτικές το βρήκαμε κάτω του μετρίου με αίσθηση οτι αν μαγειρέυαμε εμείς θα ήταν πιο νόστιμα.
Συγκεκριμένα παραγγείλαμε:
Ορεκτικά:
-Μελιτζάνες με κόκκινη σάλτσα, μέτριο πιάτο.2/4
-Φλογέρες με πράσσο και μέλι, δεν μας άρεσει διότι μας έδινε την εντύπωση πως δεν ταίριαζε ο συνδιασμός.1/4
-Μανιτάρια με λεμόνι, μας θύμισαν σαν να τα είχαν βάλει σε μια κατσαρόλα με νερό και τα είχαν βράσει και να είχαν ρίξει λίγο λεμόνι απο πάνω. Μακράν τα χειρότερα μανιτάρια που έχω φάει έξω.0/4

Κυρίως:
-Πανσετάκια, το μόνο πιατο που ήταν καλό χωρίς κάτι βέβαια το ιδιέτερο απλώς ήταν σωστα μαγειρεμένο 3/4.
-Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και λευκό τυρί, μέτριο πιάτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. 2/4
-Μοσχαρίσιο συκώτι, είχε μια περιέργη μυρωδιά και ήταν αρκετά σκληρό. 1/4

Ήπιαμε 2 καραφάκια ρακόμελο το οποίο ήταν αρκετά καλό.

Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκι μαστίχα και ένα γλυκό μπανόφι που ήταν αρκετά καλό.3/4

Τα κυριώς ήταν γύρω στα 6-6,8 Ευρώ αλλά η ποσότητα ήταν αρκετά μικρή καθώς δεν είχαν κάποιο συνοδευτικό.
Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή αλλά δυστυχώς δεν θα ξαναπάμε λόγω του κακού φαγητού.

25 Μαι 2016

Βράδυ Σαββάτου 2 άτομα.

Συμπαθητικό μαγαζί ως προς τα φαγητά ο χώρος όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Πήραμε χωριάτικη, μεγάλη με φρέσκα υλικά 4/5.
Πατάτες τηγανιτές πολύ καλές 5/5.
Τα γεμιστά μανιτάρια μέτρια 2/5.

Οι φλογέρες δεν μας άρεσαν 1/5.
Το συκώτι καταπληκτικό 5/5.
Το κοτόπουλο τηγανιά καλό 4/5.
Πληρώσαμε συνολικά 32
Τσιμπημένες τιμές στα αναψυκτικά, μπύρες κτλ.
Ευγενικό προσωπικό και αν και γεμάτο το μαγαζί σχετικά γρήγορο το σέρβις. Θα ξαναπάμε.

29 Αυγ 2015

Είπα να γίνω και εγώ μέλος αύτης της μεγάλης παρέας που αγαπά το καλό φαγητό και το διαδίδει με κάθε δυνατό τρόπο!!! Ήμουν ανάμεσα σε δύο μαγαζιά, για την πρώτη μου κριτική και τελικώς κέρδισε το μεζεδοπωλείο γυμνάσιο λόγω της πολύ καλής εντύπωσης που μου έκανε η πρόσφατη επίσκεψή μου (21-8).

Δύο μέρες ενώ είχαμε γυρίσει με τον φίλο μου απο την μαγευτική Αμοργό, το σπίτι δεν μας κράταγε για κανένα λόγο, και είπαμε να πάμε μία βόλτα στην κοσμοπολίτικη Νέα Φιλαδέλφεια για λίγο τσίμπημα!

Παρκάραμε στη Βρυούλων και περπατώντας μας άρεσε ιδιαίτερα ο εξωτερικός χώρος του μαγαζιού και είπαμε να κάτσουμε! Υπήρχαν μόλις δύο άδεια τραπέζια, πράγμα που μου έκανε μεγάλη εντύπωση λόγω εποχής! Προτιμήσαμε αυτό που ήταν στο πλαινό κομμάτι του μαγαζιού, το έπιανε και το αεράκι.... χάρμα ήταν!

Τα 2-3 δέντρα τριγύρω μας είχαν φωτάκια, δίνοντας έναν όμορφο φωτισμό στο χώρο!
Το τραπέζι και οι καρέκλες ήταν σιδερένια, βολικότατα!

Σερβιτόροι υπήρχαν δύο. Μία κοπέλα και ένα αγόρι, πολύ εξυπηρετικοί και μονίμως χαμογελαστοί. Το αγόρι μάλιστα μας πρότεινε το πιάτο ημέρας και πολύ καλά έκανε, μιας και ήταν εξαιρετικό!

Πήραμε συνολικά πέντε πίατα και ειλικρινά μας ενθουσίασαν.

~ Χωριάτικη σαλάτα με παξιμαδάκια μέσα! Ήταν μία τέλεια σύνδεση της χωριάτικης με του ντάκου. Η μερίδα ήταν πολύ μεγάλη, φάγαμε πολύ και πάλι έμεινε αρκετή στο πιάτο.

~ Κολοκυθοκεφτέδες! Πάθαμε πλάκα, λες και τρως κολοκυθοκεφτέδες της γιαγιάς! Ζουμεροί, με μυρωδικά και τυράκι μέσα. 5 τεμάχια στο σύνολο!

~ Παστουρμαδόπιτα!!!!!! Η καλύτερη που έχω φάει ποτέ σε μαγαζί και το εννοώ! Εξαιρετικό φύλλο χωρίς ίχνος λαδιού, μπόλικο παστουρμά και μια κόκκινη σαλτσούλα ποίημα!

~ Πανσετάκια με ρακόμελο και μαύρι σουσάμι. Πολύ γευστικό και ιδιαίτερο πιάτο! Σερβιριζόταν με χειροποιήτα πατατάκια. Πολύ μεγάλη μερίδα: 6 πανσετάκια.

~ Μπιφτέκια κοτόπουλο με σως φέτας. Ήταν το πιάτο ημέρας που μας πρότεινε ο σερβοτόρος και μας ξετρέλανε! Πολύ ζουμερό και αρωματικό το μπιφτέκι και η σως φέτας το απογείωνε!

Για ποτό επιλέξαμε ρακή χύμα! Πολύ καλή.

Για ολα τα παραπάνω πληρώσαμε 36€ με νόμιμη απόδειξη, ποσό που άξιζε το φαγητό στο 100%!

Μας ικανοποίησε αφάνταστα η επισκεψή μας στο γυμνάσιο, τόσο που από χειμώνα είναι δεδομένο πως θα γίνει στέκι.
(Να αναφέρω πως κατά τη διάρκεια της βραδιάς προσέθεσαν άλλα 3-4 τραπέζια που γέμισαν με μιας)