Δευτέρα εώς Παρασκευή από τις 19:00. Σάββατο και Κυριακή από τις 13:00.

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Ιαν 2020

Αχ, καλό μου ask4food, πώς κατήντησες έτσι, πού 'ναι τα μεγαλεία του ένδοξου παρελθόντος σου; Μια μικρή απελπισία μ' έπιασε χθες που μπήκα να το περιδιαβώ, προκειμένου να διαλέξουμε με μια φίλη μου μέρος να πάμε να τσιμπήσουμε και συνειδητοποίησα τον ξεπεσμό σου. Μ' έπιασε όμως και μια νοσταλγία κι είπα να τιμήσω τη δεκαετία που έκλεισα με τον ερχομό του '20 ως μέλος της κάποτε αγαπημένης αυτής κοινότητας με ευχές για μια όμορφη χρονιά σε όσους έχουν απομείνει να διαβάσουν τις γραμμές αυτές και με μια κριτική για το φαγάδικο αυτό που πρωτοεπισκέφτηκα το νέο αυτό έτος.

Μετά από σύντομη λοιπόν διαβούλευση της τελευταίας στιγμής κλείσαμε ένα τραπέζι για δύο για το ίδιο βράδυ του Σαββάτου στον συμπαθητικό αυτό χώρο της Ν. Φιλαδέλφειας. Διαθεσιμότητα υπήρχε μόνο για τον εξωτερικό χώρο, ο οποίος είναι περίκλειστος από τζαμαρίες κι έχει θέρμανση φουλ με σόμπες που την κάνουν τη δουλίτσα τους. Εν τέλει, το προτιμήσαμε που κάτσαμε εκεί, καθώς ο εσωτερικός χώρος είχε αρκετή βαβούρα, όπως διαπίστωσα στον δρόμο μου για την τουαλέτα.

Όπως και νά χει, ο χώρος είναι συμπαθητικός, στις 11 του μήνα παρέμενε στολισμένος γιορτινά (δεν είμαι η μόνη που δεν έχω ξεστολίσει ακόμα! ) και κατά τα λοιπά, πέρα από κάποιες μικρές λεπτομέρειες που του προσθέτουν κάποιες ευχάριστες νότες, δεν είναι και το μαγαζί με την πιο ισχυρή προσωπικότητα σε ό, τι αφορά τον περιβάλλοντα χώρο. Σε κάθε περίπτωση, είναι καθαρός, περιποιημένος, με καλές αποστάσεις στα τραπέζια, τον αντικαπνιστικό να κρατεί καλά και να γεμίζει εμάς τους μη καπνιστές με γλυκειά ευδαιμονία κι μ' αυτά και μ' εκείνα είναι κατάλληλος για ένα ευχάριστο δείπνο.

Η εξυπηρέτηση κατά κύριο λόγο γινόταν από μια πολύ συμπαθητική και καλή κοπέλα και κάποιες επιπλέον φιλικές συμμετοχές από λοιπό προσωπικό. Όλοι ήταν ευγενικοί, καταρτισμένοι, άμεσοι κι ευχάριστοι. Δεν μας έλειψε τίποτα, ούτε υπήρξαν καθυστερήσεις, παρότι πήγαμε Σαββατόβραδο και το μαγαζί από κάποια ώρα κι έπειτα ήταν φίσκα και οι ρυθμοί στο φουλ.

Το φαγητό τώρα είναι πάρα πολύ καλό. Τα 4 από τα 5 πιάτα που πήραμε μας ικανοποίησαν πάρα πολύ κι η ένστασή μας εντοπίστηκε μόνο στο ένα. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

- Σαλάτα με διάφορες πρασινάδες, αποξηραμένο σύκο, μαστέλο ψητό και μια ευχάριστη σος μελιού. Πολύ καλή και φρέσκια η σαλάτα, σε χορταστική μερίδα, μας ικανοποίησε.

- Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή με φέτα, τσίλι και μαγιονέζα. Μας άρεσε πάρα πολύ. Εξαιρετική η μελιτζάνα, χωρίς πικρίλα καμιά, την πήραμε ώστε να έχουμε και μια αλοιφή, αλλά ήταν πιάτα κανονικό από μόνη της, στεκόταν άψογα.

- Κανταϊφάκια γεμιστά με τυρί και λιαστή ντομάτα πάνω σε μαρμελάδα ντομάτας. Πολύ καλά, πολύ νόστιμα, τη λιαστή δεν την εντόπισα ομολογουμένως, αλλά τα κανταϊφάκια τα ευχαριστηθήκαμε στο φουλ. Ήταν τέσσερα τα τεμάχια, αρκετά ευμεγέθη, αλμυρούτσικα κι ερχόταν η μαρμαλάδα και τα γλύκαινε. Αν με ρωτάτε βέβαια η μαρμελάδα παραήταν γλυκειά, οπότε δεν τιμήθηκε.

- Μπουκίτσες κοτόπουλο μαστιχάτο με κολοκύθι σε μια φωλίτσα από λεπτή πιτούλα. Νόστιμο το κοτόπουλο, μ' άρεσε ο συνδυασμός με το κολοκύθι (είθισται σε τέτοια πιάτα να βάζουν μανιστάρια να συνοδέψουν το κοτόπουλο), αλλά μιας και το πιάτο αυτό ήρθε τελευταίο και με σχετική διαφορά από τα υπόλοιπα που ήρθαν λίγο πολύ μαζί, είχαμε σκάσει μέχρι εκείνη την ώρα κι αυτός ήταν ο μόνος λόγος που δεν το τελειώσαμε.

- Πατάτες τηγανιτές με τυρί. Αυτό ήταν το πιάτο που μας απογοήτευσε κι εμένα περισσότερο επειδή είχε πάρει το μάτι μου διάφορες κριτικές από δω κι από κει να λένε για το πόσο τέλειες είναι οι πατάτες αυτές. Ε, δεν τις έλεγες και τέλειες. Σαν τηγανισμένες από πριν και ξαναπεταμένες στο τηγάνι μου κάνανε, αλλά ντάξει.

- Για αρχή μας έφεραν το ψωμάκι (συμπαθητικό) με ντιπάκι (επίσης συμπαθητικό) και στο τέλος κέρασαν κορμό, ο οποίος μου άρεσε πολύ. Μ' άρεσε κιόλας που έδιναν επιλογή στο κέρασμα, είτε κορμό είτε λικέρ μαστίχας. Μετά τα όργια των γιορτών απέχω απ' το αλκοόλ, οπότε στάλα δεν βάλαμε στο στόμα μας, η φίλη μου μόνο πήρε μια πορτοκαλάδα.

Γι' αυτά όλα και το νερό το οποίο ανανεώθηκε σε τακτές φάσεις και δεν μας έλειψε και ήρθε σε κανατούλα ο λογαριασμός πήγε 30,70 ευρώ. Τίμιο. Δεν ήπιαμε μεν, αλλά σκάσαμε από το φαγητό. Στέκεται στα σοβαρά αυτά το μεζεδοπωλείο στην πιάτσα που έχει δημιουργηθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια και θα ξαναπήγαινα.

Καλή χρονιά σε όλες και όλους ask4foodίτισσες και ask4foodίτες. Να είστε καλά και να έχετε μια χρονιά δημιουργική, φαγανή και με υγεία.

30 Ιαν 2018

Το μεζεδοπωλείο Γυμνάσιο το επισκέφθηκα σχεδόν από την αρχή της λειτουργίας του μετά από πρόσκληση φίλων. Η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε από την αρχή, ήταν απόλυτα θετική και αυτό συνεχίστηκε σε κάθε επίσκεψή μας.

Ο χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος τα τραπέζια όμως, τοποθετημένα στη σωστή διάταξη, τον κάνουν να δείχνει μεγαλύτερος και να είναι άνετος. Η διακόσμηση πολύχρωμη, με έναν άβακα να διατρέχει το ταβάνι και να μας φέρνει αναμνήσεις των σχολικών μας χρόνων.

Αναμνήσεις σχολείου όμως μας γεννά και ο τοίχος-πίνακας, όπου μπορείς να γράψεις με κιμωλία, τα χάρτινα σουπλά στα τραπέζια με μαθηματικές εξισώσεις και ο κατάλογος –ντοσιέ.

Οι ιδιοκτήτες, ένα ευγενέστατο ζευγάρι, μαζί με την κόρη τους που επιβλέπει τη σάλα, φροντίζουν για την τέλεια λειτουργία του μεζεδοπωλείου σε όλα τα επίπεδα.

Ο κατάλογος, κλασσικός κατάλογος μεζέδων, με αναβαθμισμένες όμως τις γεύσεις και την παρουσίαση των πιάτων, ανανεώνεται με κάθε αλλαγή της εποχής. Η πρώτη ύλη που χρησιμοποιείται είναι από τις καλύτερες που έχω συναντήσει. Τα λαχανικά πάντα φρέσκα, το κρέας πολύ καλής ποιότητας και οι πιο τέλειες, απόλυτα χειροποίητες, τηγανιτές πατάτες που έχω φάει ποτέ.

Από τα ορεκτικά ξεχωρίζουν τα γεμιστά μανιτάρια με κατσικίσιο τυρί και μαγιονέζα λεμονιού, τηγανόψωμο με μέλι και σουσάμι, οι μπουκιές κανταΐφι με γέμιση τυριού και λιαστής τομάτας και μαρμελάδα τομάτας, η τηγανιά μανιταριών σβησμένη με λεμόνι, καγιανάς με φέτα και λουκάνικο και στο τέλος έτσι όπως τα σκέφτομαι θα γράψω όλα τα ορεκτικά του καταλόγου.

Οι σαλάτες είναι όλες πολύ καλές γιατί είναι πολύ φρέσκες αλλά εγώ ξεχωρίζω την καινούργια του καταλόγου που φέρνει μια νότα καλοκαιριού μέσα στο χειμώνα. Τομάτα ψιλοκομμένη με κρέμα τυριού, παξιμάδια, με λιωμένο τυρί, βασιλικό και γλυκιά σος μουστάρδας.

Από τα κυρίως ό, τι και να πάρετε θα σας αρέσει πολύ. Ζυμαρικά πλεξούδες με γλυκό κρασί, κοτόπουλο, καραμελωμένα κρεμμύδια και γραβιέρα Κρήτης.

Το μπιφτέκι κοτόπουλο με σος φέτας είναι πολύ νόστιμο, τα μπριζολάκια στη σχάρα, κοτόπουλο ρολό με ανθότυρο και τα κλασσικά κεμπάπ σε πιττάκια.

Θεϊκό πιάτο με πρωτότυπη γεύση το κοτόπουλο μπουκίτσες μαστιχάτο με κολοκύθι σε φωλιά τορτίγιας.

Αυτό που μου άρεσε επίσης πολύ, στην τελευταία αλλαγή του καταλόγου, είναι το μπέργκερ πατάτας. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι τέλεια ψημένο, αυγό τηγανιτό με καραμελωμένα κρεμμύδια, τυρί και σος πάνω σε βάση και καπάκι ψητής πατάτας, αντί για το κλασσικό ψωμί του μπέργκερ. Καταπληκτικό πιάτο!

Από ποτά θα βρείτε τα πάντα. Κρασί χύμα καλό, τσίπουρο, ρακόμελο, ούζο, μπύρες, αναψυκτικά. Στο τέλος θα σας κεράσουν μαστίχα και γλυκό.

Άργησα πολύ να γράψω αυτή την κριτική. Επίτηδες. Ήταν όλα τόσο καλά από την αρχή που, ομολογώ, έψαχνα να βρω ψεγάδι. Έψαχνα να βρω ένα λάθος, μία παράλειψη.

Ευτυχώς, αυτή η προσπάθειά μου δεν τελεσφόρησε. Κάθε φορά που πηγαίνουμε είναι πιο καλή από την προηγούμενη. Κάθε φορά ξεπερνούν το πολύ καλό με κάτι ακόμα πιο καλό.

Σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν ένας φίλος τους, που τον έχουν καλέσει για φαγητό και θέλουν να τον φροντίσουν.

Έχει γίνει η σταθερή επιλογή μας για ένα βράδυ μετά από μια πολύ δύσκολη ημέρα δουλειάς, για μια χαλαρή έξοδο με παρέα και κυρίως η ασφαλής επιλογή για να κάνουμε το τραπέζι σε φίλους, ιδίως αυτούς που κατοικούν στο εξωτερικό, όταν θέλουμε να τους περιποιηθούμε και να τους ευχαριστήσουμε.

Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα και σας προτρέπω να το επισκεφθείτε.

Υ. Γ. Κάθε Κυριακή απόγευμα από τις 4 και μετά έχει πρόγραμμα με ζωντανή μουσική