ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΖΕΔΟΠΩΛΕΙΟ

Μεζεδοπωλεία

Ν. Τρυπιά 80, Νέα Φιλαδέλφεια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα εώς Παρασκευή από τις 19:00. Σάββατο και Κυριακή από τις 13:00.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Αχ αυτο το μαγαζί.... πόσο με ενθουσιάζει κάθε φορα που το επισκέπτομαι..!!
Έκανα πολλές απουσίες το τελευταίο διάστημα, ειναι γεγονός, αλλά τι πιο ευχάριστο από το να επισκέπτεσαι ενα μαγαζί που σε εχει κερδίσει, μετά από καιρό και να βλέπεις ειλικρινά χαμόγελα αλλά και ένα ανανεωμένο πλην πεντανόστιμο κατάλογο!
Παρασκευή βράδυ λοιπόν, λιγο πριν τις 10 πήγαμε παρέα έξι ατόμων, τα παιδιά στο service έκαναν τα μαγικά τους και μας βρήκαν τραπέζι παρότι το μαγαζί ηταν σχεδόν γεμάτο.
Ρίχνοντας μια πρώτη ματιά στον κατάλογο καταλαβαίνεις αμέσως πως εχει μεγαλώσει λιγάκι μιας και έχεις πολλές και διαφορετικές επιλογές χωρίς όμως να ζαλίζεσαι και να μπερδεύεσαι, πράγμα πολυ σημαντικό!
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν:

•Ο τίτλος των σαλατών σύμφωνα με τον κατάλογο είναι 'δροσερές και σπουδαίες' και όχι άδικα... ΔΕΝ εχω λόγια για αυτή τη σαλάτα!
Διάφορες πρασινάδες, καρότο και κόκκινη γλυκειά πιπεριά μαριναρισμένα σε σώς sweet chili, καπνιστό χοιρινό, φιλέ αμύγδαλο και σώς μουστάρδας! Θα μπορούσε πολύ εύκολα να ειναι πλήρες γεύμα, απο τις ωραιότερες σαλάτες που εχω φάει έξω, πολύ ιδιαίτερη με πικάντικες πινελιές, την καπνιστή επίγευση να πρωταγωνιστεί αλλά και πολύ δροσιστική παράλληλα. Σε τεράστια ποσότητα 7€

•Κανταΐφάκια με γέμιση τυριού και λιαστής ντομάτας πάνω σε μαρμελάδα ντομάτας! Ως γνωστόν ο συνδιασμός αλμυρού και γλυκού σκοτώνει και προφανώς αυτός δεν αποτελεί εξαίρεση! 5.5€

•Ρολάκια μελιτζάνας με μπαστουνάκια χαλουμιού με κόκκινη σάλτσα σε πήλινο με κρούστα σαλτσούλας και τυριών απο το ψήσιμο... Ξεχωριστός μεζές!! Σημαντική λεπτομέρεια η καπνιστή πάπρικα που δίνει πολύ ένταση.5.8€

•Καγιανάς με καπνιστό χοιρινό και φετούλα, ένα ακόμα νοστιμότατο μεζεδάκι σε πολυ μεγάλη ποσότητα για τιμή του! Προτιμήστε το πικάντικο και θα με θυμηθείτε! 4.5€

•Πατατούλες τηγανιτές γιατί ως γνωστόν, οποίος πελάτης μεζεδοπωλείου σέβεται τον εαυτό του δεν γίνεται να λείπει απο το τραπέζι του μια μερίδα πατάτες!! Χεράτες 100%, πεντανόστιμες με τα ολα τους. 3€

•Γλυκοπατάτες ψητές γεμισμένες με μπουκίτσες χοιρινού και επικάλυψη κρέμας τυριού στο φούρνο! Τι να πρωτοπώ για αυτό το πιατο;;;; Η πατάτα να λιώνει στο στόμα σου και παράλληλα να γεύεσαι ενα χοιρινό με μια σάλτσα όνειρο... δεν αρκεστήκαμε στη μια μερίδα και πήραμε και δεύτερη! Η πρώτη μερίδα λοιπόν είχε 2 γλυκοπατάτες μεγάλου μεγέθους, η δεύτερη μερίδα που έφτασε στο τραπεζι μας είχε 3 γλυκοπατάτες, το βλεπουμε λοιπόν και λέει ένας εκ των συνδαιτυμόνων 'η τυχερή μας μερα', εκείνη τη στιμγή μας λεει η κοπέλα του service γελώντας πως επειδή ειναι ζυγισμένη μερίδα όταν οι γλυκοπατάτες δεν είναι αρκετά μεγάλες μπαίνει συμπληρωματικά άλλη μια!
Αν δεν ειναί αυτή κίνηση επαγγελματισμού αλλά και σεβασμού προς τον πελάτη που τρώει, τότε τι είναι;;; Απλά μπράβο! 6,80€

•Μαστιχάτο κοτόπουλο με κολοκύθι σε φωλιά τορτίγιας! Είναι το πιάτο που παίζει σε ολα τα τραπέζια από οτι έχω καταλάβει... και πως να μην παίζει δηλαδή;;;; Ρωτώντας τον σερβιτόρο τα υλικά του φαγητού αυτού, κατέληξα πως τόσο το λικέρ μαστίχας με το οποίο σβήνουν το κοτόπουλο όσο και τα τυριά που προσθέτουν το κάνει τοσο ξεχωριστό και καραμελένιο! Ειδικά αυτή η πίτα που εχει τραβήξει όλα τα ζουμάκια και αρώματα του κοτόπουλου... μαγεία!! 6,5€

•Καβουρμάς Θράκης με 2 αβγά μάτια και καρέ ντοματούλας απο πάνω! Όταν στην κουζίνα βρίσκεται η κυρία Ζωή, σύζυγος του ιδιοκτήτη προφανώς και θα φας τηγανιτό αβγουλάκι που κονταροχτυπάει αυτό της γιαγιάς.... ο καβουρμάς θα ξετρελάνει αυτούς που αγαπάνε τέτοιου είδους παστά! 7€

•Πανσετάκια σιγομαγειρεμένα με θυμάρι και δεντρολίβανο! Εξαιρετικός μεζές, το κρέας κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα, η σαλτσούλα του, ιδανική για ψωμό-βουτιές! Νομίζω απο τις πιο safe και παράλληλα πολυ νόστιμες επιλογές του καταλόγου. 6,8€

•Και ναι.... ήρθε η στιγμή που έφτασαν στο τραπέζι μας οι 'πλεξούδες μαγειρεμένες σε γλυκό κρασί, κοτόπουλο, καραμελωμένα κρεμμύδια και μανιτάρια'!!!
Ζηλεύουν τα ιταλικά εστιατόρια με αυτό το πιάτο... το ζυμαρικό παιχνιδιάρικο, λόγω του σχήματος του κρατούσε μέσα τη σάλτσα, η οποία μου έχει μείνει αλησμόνητη! Το γλυκό κρασί είχε κάνει τη δουλειά του δίνοντας μοναδική γεύση, το κοτόπουλο πολύ ζουμερό και η γραβιέρα από πάνω έδινε ένταση και τσαχπινιά!
Πολύ μεγάλη μερίδα! 9€

•Επιλέξαμε ροζέ χύμα ημίξηρο, αρωματικό με ρουμπινί χρώμα 4€ το μισόκιλο. Παραγγείλαμε 2 και κεραστήκαμε το 3!
Έχω ξεμυαλιστεί με τα φαγητά και δεν έχω θίξει τίποτα άλλο όπως έχετε καταλάβει... (Παρεπιπτόντως 4/4 στο φαγητό)

Λοιπόν, στο χώρο: παραμένει ένα γλυκύτατο μαγαζί, με θεματικές πινελιές, όμορφα γήινα χρώματα με κάποιες πιο ζωηρές χρωματικές αντιθέσεις, η βιβλιοθήκη και ο τοίχος ημερολόγιο παραμένουν σήμα κατατεθέν του μεζεδοπωλείου όπως και οι κατάλογοι-μαθητικά ντοσιέ!! Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. 4/4
(By the way ήταν πολύ όμορφα στολισμένο το μαγαζί λόγω των γιορτών)
Εξυπηρέτηση: Την ημέρα που πήγαμε ηταν συνολικά 3 παιδιά στο σέρβις! 2 κόπελες και 1 αγόρι! Πρόθυμοι, χαμογελαστοί και πανέτοιμοι για πλάκα κάθε φορά που τους λέγαμε κάτι, με τόσα φαγητά που πήραμε καταλαβαίνετε πως ήρθαν ουκ ολίγες φορές στο τραπέζι μας!
Ο χώρος γενικά αποπνέει έντονα το αίσθημα της οικειότητας, πράγμα που ενισχύεται όμως από τα άτομα που δουλεύουν εκεί, υπάρχει μια ιδιαίτερη αδυναμία προς την κυρία Ζωή που προανέφερα μιας και το ειλικρινές της ενδιαφέρον και το δυνατό της γέλιο δεν σου αφήνουν άλλο περιθώριο!
Δικαιωματικά 4/4
Vfm, έχουμε και λέμε πήραμε σύνολο 11 πιατα (ένα εις διπλούν) και πληρώσαμε μαζί με τα κουβέρ και τα ποτά μας 80€ τουτέστιν 13,4 έκαστος(με νόμιμη απόδειξη και το δελτίο παραγγελίας παρέα, για να το διαβάζεις και να λες εγωωωωωω τα έφαγα όλα αυτά βραδιάτικο;;;;) Για την ποιότητα, την ποσότητα αλλά και το όλο περιβάλλον που προσφέρεται οι τιμές τους είναι πολύ καλές, ήμασταν τοσο σκασμένοι που δεν ενδώσαμε στο γλυκό ημέρας και αρκεστήκαμε στο κέρασμα του σιμιγδαλένιου χαλβά με πορτοκαλί και κανελίτσα που ήταν μαστιχωτός και αρωματικός!
Ανυπομονώ να ξαναέρθω σύντομα, το μόνο σίγουρο... Συνέχισε ακριβώς ετσι γυμνάσιο!
Καλές γιορτές να έχουμε φίλοι μου, με ανθρώπους αγαπημένους και πολλές χριστουγεννιάτικες νοστιμιές!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mary_fer.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Έμπιστες φίλες έγραψαν καλές κριτικές για το Γυμνάσιο και μου κίνησαν την περιέργεια να κάνω την επίσκεψη μου. Διαβάζοντας τες και κρίνοντας και από το ύφος του μαγαζιού, υποψιάστηκα πως θα έχω μια ανάλογη (αρκετά) καλή εμπειρία όπως και στις πολύ καλές και γειτονικές Μέλισσες (ειδικά τώρα που καλοκαιριαζει σας προτείνω να επισκεφθείτε την αυλή τους). Εν μέρει το πέτυχα αυτό από πλευράς γεύσης...

Ένας επιπλέον λόγος ήταν πως υπήρχε μια προσφορά στο ίντερνετ, οπότε τι είχαμε-τι χάσαμε. Σε απόσταση 100-150 μέτρων βρίσκονται Byρακί, Μέλισσες, Μπινελίκια, Γυμνάσιο αλλά και η πιτσαρία El Dorado (κολλητά με τον Γυμνάσιο), η Πρίγκηπος με γαρίδες αλλά και τας κεμπάπ ενώ ακόμα στο φανάρι πριν το γήπεδο του Ιωνικού υπάρχει ακόμα το Fairytale (υποθέτω κάτι σαν το Cap Cap) αλλά και άλλο ένα όμορφο καφέ-μπαρ. Θα μακρηγορήσω αν γράψω και τα άλλα κοντινά καταστήματα οπότε σταματάω εδώ.

Έκανα 2 επισκέψεις, η μία Δευτέρα 27/4/2015 και η άλλη Τετάρτη 29/4/2015 περίπου στις 9 το βράδυ,2 άτομα κάθε φορά. Ευτυχώς το παρκάρισμα ήταν εύκολη υπόθεση έξω από το κλειστό γήπεδο του Ιωνικού Ν. Φ,3 λεπτά περπάτημα.

Ο χώρος νομίζω πως δεν είναι το μεγάλο ατού του μαγαζιού καθώς τοποθετηθήκαμε την πρώτη φορά δίπλα στη σκάλα που οδηγεί προς τις τουαλέτες οι οποίες ήταν καθαρές μια χαρά. Στη δεύτερη επίσκεψη μας προτιμήσαμε να καθισουμε στον εξωτερικό χώρο που καλύπτεται από τέντες, συμπαθητικός και δίπλα στον δρόμο, χωρίς να είναι αξιομνημόνευτος. Θα κουράσω αλλά θα πω πως σε ενδεχόμενη νέα θερινή επίσκεψη μου θα προτιμούσα τις Μέλισσες με την πανέμορφη αυλή. Στον εξωτερικό χώρο λοιπόν οι καρέκλες είναι μεταλλικές ενώ στον εσωτερικό υπάρχουν ξύλινες. Σουπλά με τρίλιζες, κρεμάλες και εξισώσεις και αριθμητήρια στην οροφή, συμπαθητικά όλα αυτά.

Σημαντική λεπτομέρεια η ανοικτή κουζίνα αλλά βαθμολογώ σχετικά χαμηλά γιατί θα μπορούσαμε να καθίσουμε στον πιο μέσα χώρο με τη βιβλιοθήκη και τον μαυροπίνακα για να μπούμε στο πνεύμα του μαγαζιού καλύτερα. Άλλωστε τη Δευτέρα ειδικά δεν υπήρχε πολύς κόσμος για να "δικαιολογηθεί". Να πω όμως πως και εμείς δεν το επιδιώξαμε και φανατικά από τη στιγμή που μας υποδείξανε 2-3 μπροστινές επιλογές (μιλάω για την πρώτη επίσκεψη). Μια τελευταία σημείωση είναι πως και στις 2 επισκέψεις μας ακούσαμε τις ίδιες μουσικές επιλογές και τραγούδια, ελληνικά και όχι βαριά λαϊκά, ωραία ακούσματα (προς το έντεχνο)

Η εξυπηρέτηση την πρώτη φορά αρκετά διεκπεραιωτική, με τα βασικά και την τυπική ευγένεια. Την δεύτερη φορά μας υποδέχτηκε μια όμορφη κοπέλα πιο φιλικά και εξυπηρετούσε ένας άλλος νεαρός λίγο πιο πρόσχαρος από αυτόν της Δευτέρας. Υπάρχει ευγένεια, δουλεύουν νεαρά παιδιά λίγο πιο μικρά σε ηλικία από εμένα αλλά δεν μου βγήκε αυτή η ένδειξη φιλοξενίας που θα περίμενα σε μεζεδοπωλείο που πας να πιείς και να φας ανέμελα. Στα θετικά το νερό σε δική τους μποτίλια που δεν χρεώνεται αλλά και το ψωμί που χρεώνεται μόλις 0.30 λεπτά το άτομο.

Στα του φαγητού τώρα, ο κατάλογος είναι μαζεμένος με επιλογές τόσες-όσες σου επιτρέπει να φας αξιοπρεπέστατα και μαγειρεμένα σωστα συνοδεία ποτού. Επιλογές με θαλασσινά δεν υπάρχουν αλλά εμένα διόλου δεν με πείραξε, μάλλον θετικά το κρίνω γιατί δείχνουν έναν ξεκάθαρο προσανατολισμό στα κρεατικά και στα ορεκτικά. Σημαντικό που αναφέρεται στον κατάλογο ότι οι παστουρμαδόπιτες φτιάχνονται σε συνεταιρισμό και καταψύχονται, ενώ τα κρέατα είναι φρέσκα και το λάδι τηγανίσματος είναι ηλιέλαιο.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ψωμάκι με ντιπ στα 0.3 ευρώ το άτομο. Το ψωμάκι είναι του μέσου όρου, ούτε άσχημο αλλά ούτε να τρελαίνεσαι, Συνοδεύει απλώς τις καλές αλλά όχι και αξιομνημόνευτες και αυτές ντιπ, την πρώτη ήταν γιαουρτιού και τη δεύτερη ντιπ με πιπεριά.

- Κυπριακή πίτα με ψητό χαλούμι και ψητή τομάτα στα 5.6 ευρώ. Εύκολο στην προετοιμασία πιάτο με καλοψημένο χαλούμι και γλυκίζουσα τομάτα περιχυμένα με μια γλυκιά σάλτσα μελιού. Ότι πρέπει για αρχή, νόστιμο και ψημένη η πιτούλα όσο πρέπει.

- Φλογέρες με ελληνικά τυριά, πράσο, μέλι και σουσάμι στα 4 ευρώ. Tραγανές, κριτσανιστές και χωρίς λαδίλα. Η αναλογία τυριού και πράσου ισορροπημένη ώστε στην αρχή να γεύεσαι το πράσο και μετά τα τυριά (χωρίς να είναι μπουχτιστικά). Το σουσάμι με το μέλι διακριτικά όσο πρέπει.3 τεμάχια.

- Καβουρμάς παρέα με 2 αυγά μάτια στα 6.5 ευρώ. Ωραία σκέψη με τον καβουρμά να καλύπτεται με ψιλοκομμένη τοματούλα που τον έκανε τρυφερό να λιώνει στο στόμα. Καλοψημμένα τα αυγά με μόνη παραφωνία πως ήταν υπερβολικά αλατισμένα. Μόνο αυτό μας απέτρεψε να το ξαναπαραγγείλουμε.

- Χοιρινές μελωμένες μπουκίες με μήλο στα 5.9 ευρώ. Πολύ όμορφη σκέψη, με το μήλο να είναι ψημμένο μαζί με το κρέας και να δίνει αρώματα. Η σάλτσα γλυκιά και την έφαγα όλη με το κουτάλι ΑΛΛΑ το κρέας ήταν σκληρό, με ίνες και λίπος. Κατέστρεψε όλο το τελικό αποτέλεσμα και αυτό με έκανε να βαθμολογήσω με 3 στην ποιότητα, εύχομαι να το λάβουν υπόψην τους.

- Κοτόπουλο τηγανιά με κόκκινη πιπεριά, μπέικον, μουστάρδα και τριμμένη φέτα στα 6 ευρώ. Νόστιμο σε γενικές γραμμές με ελαφρώς αλμυρή (στα όρια του ανεκτού πάντως) σαλτσούλα και ψιλοκομμένο το μπέικον και την πιπεριά. Σε καλή ποσότητα και η φέτα. Το κοτόπουλο ήταν σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με την άλλη τηγανιά αλλά ένα κλικ πιο ψημένο που αφαιρούσε λίγο... ζουμερότητα.

- Πράσινα σαλατικά με ψητό μαστέλο Χίου, αποξηραμένα σύκα και σάλτσα μελιού στα 5.8 ευρώ. Φρεσκότατη, με αρκετή σος να την τονίζει και τα σύκα σε επαρκή ποσότητα. Το μαστέλο σε 4 κομματάκια ιδανικά ψημένο. Την παραγγείλαμε και στις 2 επισκέψεις μας, τη δεύτερη φορά 1-2 μπουκιές ήταν λίγο πικρές λόγω των λαχανικών αλλά όχι σε βαθμό δυσαρέσκειας. Νομίζω πως αν σκεφτούν να βάλουν ένα ακόμα υλικό θα την κάνουν ακόμα καλύτερη.

- Ταλιατέλες με μπουκιές ψαρονέφρι με σάλτσα κόκκινου κρασιού και τριμμένη γραβιέρα στα 9.2 ευρώ. Νόστιμο πιάτο (κυρίως χειμωνιάτικο) με αρκετό τυράκι. Πάλι όμως θα ήθελα ένα κλικ λιγότερο ψημένο το ψαρονέφρι που βρισκόταν σε καλή ποσότητα μέσα στο πιάτο. Η σάλτσα πλούσια χωρίς να είναι μπουχτιστική αν και δεν κατάλαβα ιδιαίτερα το κρασί.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί σε κάθε επίσκεψη στα 5 ευρώ. Μου άρεσε αρκετά, ιδιαίτερα την πρώτη φορά, παρεμφερές με αυτό των Μελισσών.

- Κόκα κόλα 250 μλ στο 1.8 ευρώ.

- Κέρασμα την πρώτη φορά από ένα σφηνάκι μαστίχα χωνευτική, ενώ την δεύτερη από ένα κομμάτι κορμό αρκετά καλό, γάλακτος με υποψία καρύδας αν κατάλαβα καλά.

Είχαμε κουπόνι για 25 ευρώ και συνολικά και στις 2 επισκέψεις μας το κόστος ανήλθε στα 30-32 ευρώ και χορτάσαμε.

Τιμιότατη επιλογή για να φας νόστιμα, να πιείς και το ποτάκι σου. Έχει κερδίσει κόσμο όλων των ηλικιών, ενδεικτικά θα πω πως στη δεύτερη επίσκεψη μας υπήρχε ένα ζευγάρι γύρω στα 65 έτη (ο κύριος) που είπε στην σερβιτόρα "Σήμερα ήρθαμε για να πιούμε".

Το αδύναμο σημείο για εμένα βρίσκεται κάπου μεταξύ εξυπηρέτησης και χώρου, με την έννοια πως το περίμενα πιο ζεστό σαν περιβάλλον αλλά αυτό ίσως ευθύνεται και ότι οι μέρες των επισκέψεων μας δεν ήταν και οι πλέον εμπορικές.

Στο δρόμο προς το αυτοκίνητο είδαμε το Byρακί γεμάτο από κόσμο και μου μπήκε η σκέψη να κάνω σύντομα την επίσκεψη μου (PONTIKI μας "ζουρλαίνεις" κάθε φορά με τις κριτικές σου για την περιοχή που αρχίζω να την αγαπάω γιατί μου θυμίζει την δική μου προσφυγική περιοχή τη Δραπετσώνα).

Το γυμνάσιο είναι καλό μαγαζί και αξίζει να βρίσκεται στον γαστρονομικό χάρτη. Θα ήθελα να θυμίζει πιο πολύ όμως την ονομασία του, πράγμα δύσκολο. Νομίζω πως στην περιοχή υπάρχει κάποιο παλιό σχολείο, θα ήταν μια καλή ιδέα να το σκεφτούν (αν και γραφειοκρατικά και οικονομικά δε νομίζω ότι είναι καθόλου εύκολο).

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Για το Γυμνάσιο είχα ακούσει και διαβάσει πολλά καλά. Η ώρα για να το επισκεφτώ έφτασε την παραμονή των Χριστουγέννων με 6μελή παρέα. Η τιμή ήταν για 20€ το άτομο, χωρίς τα ποτά, με ζωντανή μουσική.
Η περιοχή που βρίσκεται είναι γεμάτη από μεζεδοπωλεία. Το παρκάρισμα εκείνη τη μέρα αποδείχτηκε εύκολη υπόθεση.

Ο χώρος είναι λιτός, με μία κουζίνα που βρίσκεται τοποθετημένη σε ένα τζαμένιο κουτί. Μαυροπίνακες με εξισώσεις και βιβλία, δίνουν την ονομασία στο μαγαζί.
Εκείνο το βράδυ δεν έπεφτε καρφίτσα! Ο χώρος ήταν καλυμμένος με τραπέζια, μέχρι εκατοστού, πράγμα κάπως ενοχλητικό.

Η ορχήστρα, 2 αντρικές και μία γυναικεία φωνή, ήταν άψογη. Η επιλογή των τραγουδιών η καλύτερη που θα μπορούσε να γίνει! Δυστυχώς όμως δεν υπήρχε χώρος για χορό...

Το σέρβις ήταν πολύ καλό, γρήγορο και φιλικό.
Το φαγητό ήταν άφθονο και πολύ νόστιμο.
Μας έφεραν:

Καλωσόρισμα: ψωμί με ντιπ πιπεριάς και τυριού
Ορεκτικά: πατάτες ογκραντέν σε πήλινο,
μανούρι ψητό με σουσάμι και μέλι

Κυρίως πιάτα: πουγκί με χοιρινό, μοσχάρι με πιλάφι
Σαλάτα με διάφορα λαχανικά και σος μπαλσάμικου
Επιδόρπιο: πορτοκαλόπιτα με σοκολάτα
Όλα καλομαγειρεμένα και σε λογικές μερίδες.

Περάσαμε πολύ όμορφα! Φάγαμε καλά και διασκεδάσαμε.
Θα ήθελα να ξαναπάω μια καθημερινή, να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα, αφού αυτό που γευτήκαμε ήταν το εορταστικό μενού.
Το Γυμνάσιο δικαίως ξεχωρίζει σε μία περιοχή με πολλά αξιόλογα φαγάδικα. Σας συστήνω να το επισκεφτείτε.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Χάρηκα πολύ όταν κανονίστηκε μεσημεριανό φαγητό στην περιοχή της Νέας Φιλαδέλφειας γιατί οι κριτικές της αγαπητής και έμπιστης φίλης PONTIKI πολύ μου είχαν ανοίξει την όρεξη να επισκεφτώ τα μαγαζιά στα οποία αναφέρονταν.

Στα κανονίσματα λοιπόν και μετά από μια γρήγορη ματιά στο site ανέφερα στους φίλους με τους οποίους θα συντρώγαμε ότι είχα διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί και θα ήθελα να το επισκεφτώ. Η αλήθεια είναι ότι τους είδα λίγο μαγκωμένους, μας ανέφεραν ότι είχαν φάει εκεί την 25η Μαρτίου, ήξεραν τον ιδιοκτήτη και προφανώς αποφάσισαν να κάνουν, σε μας τους ξενομερίτες, το χατίρι οπότε 6 άτομα την Κυριακή 19/4 φτάσαμε στο Γυμνάσιο.

Κατά τις 2.30 που φτάσαμε το μαγαζί είχε 2-3 παρέες και είχαμε τη δυνατότητα να καθήσουμε στον εσωτερικό ή τον εξωτερικό χώρο. Ο νεαρός σερβιτόρος μας προειδοποιήσε ότι μέσα είναι λίγο στριμωγμένα και έτσι αποφασίσαμε να κάτσουμε έξω.
Από λίγο που είδα τον εσωτερικό χώρο μου φάνηκε όντως χαριτωμένος, με άποψη αλλά πολύ στριμωγμένος.

Ο εξωτερικός είναι σχετικά αδιάφορος, το γνωστό κλεισμένο με νάυλον, ελαφρά κατηφορικό, πεζοδρόμιο, με μεταλλικά τραπεζάκια και καρεκλίτσες αλλά σίγουρα με πιο αραιή διάταξη τραπεζιών που δε σε έπνιγε. Αφού βολευτήκαμε με σχετική άνεση λοιπόν, ήρθε το παλληκαράκι με νεράκι βρύσης και τους καταλόγους.

Ο κατάλογος είναι κλασσικός κατάλογος μεζεδοπωλείου δηλαδή περιέχει 3-4 σαλάτες, αρκετά μεζεδάκια και σαφώς λιγότερα κύρια πιάτα. Όχι μεγάλος αλλά ούτε μικρός, νομίζω ότι δεν θα αφήσει κανέναν ακάλυπτο. Εμείς επιλέξαμε:

- Σαλάτα με πρασινάδες, ξηρούς καρπούς, ξινόμηλο και μελένιο ντρέσσινγκ. Πολύ ώραία σαλάτα, δροσερή φρεσκοκομμένη, σε αρκετή ποσότητα και σερβιρισμένη σε ένα πολύ ωραίο ελλειπτικό μπωλ.

- Σαλάτα με, ομοίως, πρασινάδες, ξερό σύκο και ψητό μαστέλο ή ταλαγάνι, δεν ενθυμούμαι ακριβώς. Επίσης ωραία αν και η πρώτη μου άρεσε περισσότερο.

-Χτυπητή, δηλαδή μια αλοιφή τυριού, όχι τόσο καφτερή όσο βουτυρένια και φρέσκια στη γεύση. Σαφώς σπιτική και όχι ετοιματζίδικη, ωραία και αυτή.

- 2 μερίδες τηγανητές πατάτες που ήταν σε αρκετή ποσότητα, φρέσκιες και καλοτηγανισμένες.

- 1 χοιρινά μπριζολάκια που ήταν καλή μερίδα και, από λίγο που δοκίμασα, ζουμερά και συμπαθητικά, χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο.

- Καβουρμάς με τηγανητά αυγά που ήταν και η επιλογή του συζύγου. Λίγο που δοκίμασα από τον καβουρμά δεν με ξετρέλλανε αλλά και ο καλός μου είπε ότι δε θα το ξαναεπέλεγε.

- Συκώτι σε μπουκιές, σωταρισμένο με λεμόνι, για τον έτερο κύριο της παρέας. Δε δοκίμασα οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά δεν είδα να τυγχάνει και ενθουσιώδους υποδοχής.

- 2 μερίδες κεμπάπ για τις μικρές. Η κάθε μερίδα είχε 4 πιτούλες, σαν αυτές που βάζουν αντί για φέτα ψωμί πολλά σουβλατζίδικα πλέον, αλειμμένες με λίγο γιαούρτι με μυρωδικά και πάνω στην κάθε μία μισό κεμπάπ. Δηλαδή δύο κεμπάπ ολόκληρα κομμένα το καθένα σε δύο μερίδες. Για μένα και την πλειονότητα των σουβλατζίδικών αυτό ονομάζεται μισή μερίδα και όχι ολόκληρη! Τα κεμπάπ εμφανώς προκάτ. Επίσης στον κατάλογο αναφέρεται ότι σερβίρεται με ψιλικομμένα λαχανικά πράγμα το οποίο μεταφράστηκε σε ένα μπωλάκι με ντιπ λιωμένης ντομάτας.

- Στήθος κοτόπουλου για μένα, επιλογή που πολύ επαινέθηκε από τον σερβιτόρο μας, γεμιστό με λιαστή ντομάτα και γραβιέρα. Το κοτόπουλο ήταν συμπαθές αν και λίγο στεγνό, η λιαστή ντομάτα και η γραβιέρα όμως ήταν κυριολεκτικά λύσσα. Το highlight του πιάτου ήταν η γαρνιτούρα του που αποτελείτο από τριμμένο λάχανο σωταρισμένο και σβησμένο νομίζω με λευκό μπαλσάμικο. Θύμιζε σουκρούτ και ήταν πολύ νόστιμο και ξεχωριστό.

- 6 μπύρες εκ των οποίων από ότι έμαθα οι 2 ήταν κερασμένες, 100ml ενός πολύ ωραίου τσίπουρου και 2 αναψυκτικά.

Στην αρχή πανεράκι με ψωμάκι φρέσκο και σουσαμάτο με κάποιο ντιπάκι και στο τέλος κέρασμα 2 πιατάκια με κορμό λευκής σοκολάτας. Στην όψη δεν έμοιαζε καθόλου, γευστικά όμως ήταν ωραίος με έντονη τη γεύση των πτι μπερ.

Μέχρι τώρα λοιπόν έχουμε φάει μέτρια έως συμπαθητικά, με μια κουζίνα όμως που δείχνει να το ψάχνει και είμαι σίγουρη ότι αν προσπαθήσει λίγο ακόμα, θα εξελιχθεί θεαματικά. Η βαθμολογία στην πραγματικότητα είναι για 2,5 αλλά αφού δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα βάζω 3 μιας και είμαστε σε Γυμνάσιο και το μισό πάει υπέρ του μαθητή.

Και τώρα, δυστυχώς, στα δυσάρεστα, έως εκνευριστικά, της επίσκεψης μας. Ζητάμε λογαριασμό και έρχεται το παλληκαράκι ανακοινώνοντας, προφορικά, το ποσό των 84,5 ευρώ, το οποίο θεωρώ ελαφρώς τσιμπημένο για το μέγεθος και την ποιότητα των μεζέδων που φάγαμε.

Ζητάμε ευγενικά την απόδειξη, το παλλικάρι παίρνει τα χρήματα και..... επιστρέφει μετά από κάποια ώρα λέγοντάς μας ότι η ταμειακή έχει κάποιο πρόβλημα. Του λέμε ότι δεν πειράζει και θα περιμένουμε..... και περιμένουμε... και περιμένουμε και ακόμα περιμένουμε!!!

Όσο την είδατε εσείς την απόδειξη άλλο τόσο την είδαμε κι εμείς. Μετά από μισή ώρα βαρεθήκαμε και φύγαμε. Από ότι είδαμε σε κανένα τραπέζι δεν πήγε απόδειξη και οι φίλοι μας μας εξομολογήθηκαν ότι το ίδιο σκηνικό είχε επαναληφθεί και την 25η Μαρτίου γιαυτό και ήταν απρόθυμοι να επισκεφτούν ξανά το μαγαζί.

Χάλασε η ταμειακή σου μηχανή? Κόψε χειρόγραφη απόδειξη ή στην τελική, φέρε το δελτίο παραγγελίας να ελεγξουμε ότι έχουμε χρεωθεί πράγματα που όντως καταναλώσαμε!

Δυστυχώς μετά από αυτά το Γυμνάσιο δεν προβιβάζεται στην επόμενη τάξη λόγω απουσιών και κακής διαγωγής!! Επειδή όμως δε θέλω να είμαι τόσο αυστηρή όσο ο Γυμνασιάρχης της κόρης μου...... δε θα το βάλω να επαναλάβει τη χρονιά...... ας περάσει το Σεπτέμβριο με τον κηδεμόνα του και βλέπουμε!!!!

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Πήγαμε 3 άτομα να φάμε στο Γυμνάσιο μετά απο τις πολύ καλές κριτικές που είχε και δυστυχώς απογοητευτήκαμε πλήρως. Όπως έχει αναφερθεί και στις προηγούμενες κριτικές ο χώρος είναι αδιάφορος, το φαγητό όμως σε αντίθεση με τις προηγούμενες κριτικές το βρήκαμε κάτω του μετρίου με αίσθηση οτι αν μαγειρέυαμε εμείς θα ήταν πιο νόστιμα.
Συγκεκριμένα παραγγείλαμε:
Ορεκτικά:
-Μελιτζάνες με κόκκινη σάλτσα, μέτριο πιάτο.2/4
-Φλογέρες με πράσσο και μέλι, δεν μας άρεσει διότι μας έδινε την εντύπωση πως δεν ταίριαζε ο συνδιασμός.1/4
-Μανιτάρια με λεμόνι, μας θύμισαν σαν να τα είχαν βάλει σε μια κατσαρόλα με νερό και τα είχαν βράσει και να είχαν ρίξει λίγο λεμόνι απο πάνω. Μακράν τα χειρότερα μανιτάρια που έχω φάει έξω.0/4

Κυρίως:
-Πανσετάκια, το μόνο πιατο που ήταν καλό χωρίς κάτι βέβαια το ιδιέτερο απλώς ήταν σωστα μαγειρεμένο 3/4.
-Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και λευκό τυρί, μέτριο πιάτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. 2/4
-Μοσχαρίσιο συκώτι, είχε μια περιέργη μυρωδιά και ήταν αρκετά σκληρό. 1/4

Ήπιαμε 2 καραφάκια ρακόμελο το οποίο ήταν αρκετά καλό.

Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκι μαστίχα και ένα γλυκό μπανόφι που ήταν αρκετά καλό.3/4

Τα κυριώς ήταν γύρω στα 6-6,8 Ευρώ αλλά η ποσότητα ήταν αρκετά μικρή καθώς δεν είχαν κάποιο συνοδευτικό.
Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή αλλά δυστυχώς δεν θα ξαναπάμε λόγω του κακού φαγητού.

Βράδυ Σαββάτου 2 άτομα.

Συμπαθητικό μαγαζί ως προς τα φαγητά ο χώρος όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Πήραμε χωριάτικη, μεγάλη με φρέσκα υλικά 4/5.
Πατάτες τηγανιτές πολύ καλές 5/5.
Τα γεμιστά μανιτάρια μέτρια 2/5.

Οι φλογέρες δεν μας άρεσαν 1/5.
Το συκώτι καταπληκτικό 5/5.
Το κοτόπουλο τηγανιά καλό 4/5.
Πληρώσαμε συνολικά 32
Τσιμπημένες τιμές στα αναψυκτικά, μπύρες κτλ.
Ευγενικό προσωπικό και αν και γεμάτο το μαγαζί σχετικά γρήγορο το σέρβις. Θα ξαναπάμε.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το Γυμνάσιο την Κυριακή 03 Μαϊου. Θεωρώ ότι ο εσωτερικός του χώρος είναι πολύ πιο όμορφος αλλά εμείς καθήσαμε έξω γιατί είχε πολύ ωραία μέρα. Τα γκαρσόνια ευγενέστατα και πολύ εξυπηρετικά.

Παραγγείλαμε μία πράσινη σαλάτα με γραβιέρα-κρουτόν-κοτόπουλο, πολύ καλή ποσότητα, φρεσκοκομένη και πολύ ωραία στη γεύση. Λουκουμάδες μελιτζάνας, τίποτα ιδιαίτερο, δεν ένιωθες καν ότι έχει μελιτζάνα και ήταν λίγο σαν λάσπη. Μία μερίδα κοτόπουλο φιλέτο με λιαστή ντομάτα, πολύ ωραίο πιάτο και σωστά ψημένο και μία μερίδα λαζάνια με ψαρονεύρι εκπληκτικά και με πολύ κρέας κάτι που δεν περιμέναμε. Μαζί με δύο μπύρες και ένα νερό πληρώσαμε 38.5€.

Και τώρα τα δυσάρεστα εξαιτίας των οποίων δεν θα ξαναπάμε. Μας φέρνουν ένα ποτηράκι με σχεδόν δέκα αποδείξεις μέσα. Κάθε πράγμα ακόμα και το κουβέρ ήταν σε δική του απόδειξη.... Και τώρα λέω εγώ να βγάλω κομπιουτεράκι και να κάνω την πρόσθεση ????? Επίσης από ότι προσέξαμε η κάθε μία απόδειξη ήταν κομμένη και διαφορετική ώρα......

Αυγ

Το επισκεφτηκαμε οικογενειακώς. Δεν θα έλεγα ότι εντυπωσιάστηκα από κάτι και δεν νομίζω ότι θα επιχειρήσω να το ξαναεπισκεφτώ.

Ο χώρος απλός και χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Η σερβιτόρα έκανε φιλότιμες προσπάθειες αλλά μάλλον δεν την βοηθούσε ιδιαίτερα η κουζίνα.

Τα ελάχιστα κρεατικά που παραγγείλαμε άργησαν αρκετά με αποτέλεσμα να έχουμε αναλωθεί σε σαλάτες και στα πρώτα.

Οι μερίδες ήταν μη ικανοποιητικές σαν ποσότητα. Το κρασί ήταν παγωμένο και εύγευστο, ίσως το μόνο που ξεχώριζε.

Γενικά φύγαμε σχετικά νωρίς, πράγμα που δεν συνηθίζουμε, δεν παραγγείλαμε κάτι ακόμη γιατί τίποτε δεν μας προκάλεσε.

Ο λογαριασμός δεν ήταν μεγάλος γενικά 107€ για 7 άτομα αλλά δεν αισθανθήκαμε ότι άξιζε τον κόπο.

Ιούλ

Φαγητό ποιοτικά μέτριο προς καλό.
Τα πιάτα που παραγγείλαμε (μπριζολάκια λαιμού, κοτόπουλο με τορτίγια, χωριάτικη σαλάτα και φέτα με ψημένη σε ούζο με φύλλο κρούστας) ήταν νόστιμα με φυσιολογικές τιμές. Σίγουρα θα προτιμούσα οι μερίδες να είναι πιο πλούσιες

Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός αλλά με ωραία διακόσμηση. Ο εξωτερικός απλός και λιτός. Το σέρβις ήταν ικανοποιητικά γρήγορο και οι υπάλληλοι ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί Σάββατο βράδυ. Την ώρα που φτάσαμε βρισκόταν εκεί μία μόνο παρέα, αλλα σε λιγότερο από μισή ώρα είχε γεμίσει. Ο χώρος απλός, λιτός, με ανοιχτή κουζίνα, τυπικό μοντέρνο μεζεδοπωλείο. Μεταλλικά τραπεζάκια και καρέκλες στο πεζοδρόμιο και στη συνέχεια η κυρίως αίθουσα, ένας διάδρομος με μαυροπίνακα και ένας ακόμη μικρός χώρος με μια βιβλιοθήκη. Ανοιχτό μπεζ χρώμα, ξύλινα τραπεζάκια και καρέκλες, σουπλά και κατάλογος να παραπέμπουν σε σχολικές καταστάσεις. Το κάπνισμα επιτρεπόταν, παρά τα σχετικά σηματάκια απαγόρευσης, επομένως είναι καθαρά θέμα τύχης αν θα πνιγείς στον καπνό ή όχι! (Γι'αυτό και το 2/4)

Στο δια ταύτα τώρα! Στην αρχή ήρθε νερό βρύσης και το ψωμί(λίγο σε ποσότητα) και ένα ντιπ με γιαούρτι, λίγη φέτα, πιπεριά και ελάχιστη λιαστή ντομάτα. Ελαφρύ και νόστιμο, αλλα λίγο. Οι σερβιτόροι ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Από τον μικρό, αλλα δελεαστικό κατάλογο πήραμε:
Τηγανιτές πατάτες. Μέτριες σε γεύση, παρατηγανισμένες. (1,5/4)

Τυρί σαγανάκι με μοσχολέμονο. Πολύ αλμυρό, ακόμα και για μένα που το τιμάω το αλάτι! (2/4)

Φλογέρες με ελληνικά τυριά, πράσο, μέλι και σουσάμι. Μόνο πράσο είχε μέσα-τι να πω, θα χαν τελειώσει τα ελληνικά τυριά! Επίσης, τραγανές δεν τις έλεγες. (1,5/4 και αυτό γιατί είμαι φαν του πράσου)

Χοιρινές μελωμένες μπουκίες με μήλο. Εξαιρετικό πιάτο, θα ταίριαζε με την τηγανιτή πατάτα, αλλά ήρθε με αρκετή χρονική διαφορά. Επίσης μικρή μεριδα. (3,5/4)

Μπριζολάκια(3 πολύ μικρά, αλλά καλοψημένα) με καραμελωμένο κρεμύδι και σάλτσα μουστάρδας. (3,5/4)

2 μπύρες δροσερές, μην πω ζεστές και φανώ ''περίεργος''
Για όλα αυτά πληρώσαμε 32 ευρώ.

Απόδειξη ήρθε κανονικά, αλλα για κέρασμα ούτε λόγος!! Μεγάλο φάουλ, γιατί είχα διαβάσει σε άλλες κριτικές οτι κερνάνε διάφορα! Θα'χε τελειώσει κι αυτό... (.. και μαζί με τις όχι κρύες μπύρες πέφτει στο 2/4 το φαγητό από 2,5 που θα θελα να βάλω)
Συνολικά, το μαγαζί θέλει δουλειά για να σταθεί, με δεδομένο οτι στον ίδιο δρόμο έχει άλλα τρία μεζεδοπωλεία.