ΨΙΨΙΝΑ

Ψαροταβέρνες

Συνταγματάρχου Ζησιμόπουλου 96, Παλαιό Φάληρο [Χάρτης]
  210 9819072

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ψαρομεζέδες και θαλασσινά

Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε την Ψιψίνα την ημέρα επιστροφής των διακοπών μας πριν 2 εβδομάδες. Πραγματικά απογοητευτήκαμε.
Και εξοργιστήκαμε μαζί. Οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα και υπάρχει και έκπτωση στις ποσότητες των φαγητών.
Η φέτα στη χωριάτικη έχει μειωθεί κατά το 1/3 και γενικά η σαλάτα σε τίποτα δεν θύμιζε την πρότερη χωριάτικη που σέρβιραν για την οποία είχα να το λέω όπου σταθώ και όπου βρεθώ, ο τηγανητός γαύρος επίσης έχει μικρύνει ως μερίδα, η σαρδέλα παραδόξως έχει μείνει περίπου η ίδια.

Το χειρότερο όμως είναι η αδικαιολόγητη άνοδος στις τιμές. 7,80 η χωριάτικη!!!!! από 6,50 αν θυμάμαι καλά, 8,10 ο γαύρος!!!!!! από 5,80, 8,90 η σαρδέλα!!!!! Αυτές τις τιμές δεν τις έχουμε δει πουθενά ομολογουμένως. Γιατί ρε παιδιά; Ο ΦΠΑ αυξήθηκε 1%, εσείς γιατί τα ανεβάσατε όλα από 20-40%; Ή ήταν μέχρι να μας πιάσετε πελάτες; Εμάς πάντως μας χάσατε. Και από ότι ακούσαμε και άλλους.

Κάτι άλλο που είναι φάουλ είναι το υποχρεωτικό σερβίρισμα του χύμα κρασιού στα 700 ml. Αν είσαι μόνος σου και θέλεις να πιεις τεταρτάκι ή μισό κιλό δεν μπορείς. Σε υποχρεώνουν να πάρεις το 700άρι με το ζόρι και να το αφήσεις. Και φυσικά θα καταλήξει πάλι στον κουβά εννοείται. Αφού είναι χύμα όμως γιατί, δεν το καταλαβαίνω....

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mareva.

Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Από τότε που γνώρισα τον καλό μου, το Σωτήριον Έτος 1993....... wow! και δε θέλω σχόλια!!! περνώ πάντα την ονομαστική μου εορτή στην Ικαρία.
Η γλυκιά μου μανούλα, όμως, λίγο στεναχωριέται γιατί με έχει μονάκριβη και της λείπω τέτοια μέρα. Για να πω την αλήθεια και μένα μου κακοφαίνεται οπότε έχω βρει μια λύση που μας αφήνει όλους ικανοποιημένους. Βγάζω μαμά και θεία για φαγητό την παραμονή της αναχώρησής μας, η οποία είναι πάντα στις 14/ 8 και έτσι ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Μιλώντας λοιπόν για γάτες, φέτος, ψάχνοντας για μαγαζί, μου ήρθε στο μυαλό η Ψιψίνα για την οποία πολλά καλά λόγια είχα ακούσει από τους χρήστες του site και αποφάσισα να τη δοκιμάσουμε. Πήρα λοιπόν τηλ. για κράτηση τραπεζιού, έτσι για να είμαι σίγουρη, γιατί, ειλικρινά, περίμενα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να μη βρούμε τραπέζι, καθημερινή και στα μέσα του Αυγούστου. Κούνια που με κούναγε!!! Η κράτηση απεδείχθη απολύτως απαραίτητη αφού το μαγαζί την ώρα που φτάσαμε, γύρω στις 8.30, ήταν κατά τα 3/4 γεμάτο, ενώ τα εναπομείναντα τραπέζια ήταν κρατημένα. Μέχρι την ώρα που φύγαμε, γύρω στις 11.30, τραπέζια είχαν αδειάσει και γεμίσει και αρκετές παρέες περίμεναν υπομονετικά να καθήσουν.

Ο χώρος αποτελείται από δύο, ας πούμε, αίθουσες. Η μέσα, η οποία είναι αμιγώς χειμωνιάτικη με αρκετά κλασσική και βαριά διακόσμηση και η έξω, η οποία είναι μια στεγασμένη πρασιά με σαφώς πιο ανάλαφρο, νησιώτικο στυλ, με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί. Τα τραπέζια είναι σχετικά άνετα αλλά και σχετικά στριμωγμένα, όχι πάντως σε σημείο που να ασφυκτιά κανείς. Απλή art de la table με ωραία πινελιά το γαβαθάκι με τα λεμόνια σε κάθε τραπέζι και το καλαθάκι με αλάτι, πιπέρι, λάδι, ξύδι και τα λοιπά χρειαζούμενα του τραπεζιού.

Στην αρχή έρχεται ως κέρασμα το γνωστό φλιτζανάκι με την ψαρόσουπα που αναφέρουν και οι άλλοι χρήστες. Αν και δεν είμαι φαν της ψαρόσουπας αναγνωρίζω ότι η συγκεκριμένη ήταν νοστιμότατη, πηχτή και καλοδεμένη.

Συνοδεύτηκε από φέτες ενός ωραιότατου, προζυμένιου, χωριάτικου ψωμιού, το οποίο αν το άρχιζες, δύσκολα το σταμάταγες. Μαζί ήρθε και το αναπόφευκτο εμφιαλωμένο νερό το οποίο λόγω καλής διάθεσης, πέρασε ασχολίαστο.

Η υπόλοιπη παραγγελία μας περιελάμβανε:
- Δύο σαλάτες με αλμύρα. Η μία απλή και η άλλη ενισχυμένη με ανθότυρο, ντοματίνια και μπαλσάμικο. Φρεσκότατες, ζεστές, όσο πρέπει βρασμένο το χορταρικό ώστε να κρατά μια ελαφρά τραγανάδα. Η μαμά και η θεία δοκίμαζαν για πρώτη φορά και ξετρελάθηκαν. Προσωπική προτίμηση στην απλή γιατί έτσι προτιμώ τα χόρτα, γενικά. Μερίδες ικανοποιητικές.

- Ταραμοσαλάτα. Άσπρη, άσπρη. ελαφριά και νόστιμη. Τέλεια μαζί με το ψωμί και τα χόρτα αν και θα την προτιμούσα λίγο πιο λεμονάτη. Ωραία εκδοχή παρόλα αυτά.

- Γαύρος μαρινάτος. Κρουστό ψαράκι, ξυδάτο, με το ροζ πιπέρι του αλλά πολύ μικρή μερίδα. Μυρωδιά πήραμε απ αυτό διότι η μικρά το ξεπάστρεψε με συνοπτικές διαδικασίες.

- Χταπόδι ψητό. Η άλλη μικρή μερίδα. Νόστιμο αλλά όχι κι αξέχαστο.

- Παστουρμάς μπακαλιάρου. Ευφάνταστος και ξεχωριστός μεζές ιδανικός για συνοδεία τσίπουρου ή ούζου. Φέτες πάλλευκου και τρυφερού μπακαλιάρου μάλλον ελαφρά καπνιστού, ντυμένου με μπαχαρικά από τα οποία ξεχώριζε το τσιμένι. Επειδή όταν παραγγέλναμε ζητήσαμε πληροφορίες για το πιάτο από το σερβιτόρο μας, το έφερε ως κέρασμα. Μου άρεσε πολύ ως κίνηση.

- Ντολμαδάκια. Αποτελούν την καινούργια εμμονή της μικρής μας. Σαφώς σπιτικά, ικανοποιητική μερίδα, αλλά το ρυζάκι ήθελε λίγο περισσότερο βράσιμο και τα μυρωδικά να ακούγονται λίγο παραπάνω. Απλά συμπαθητικά.

- Σαρδέλες ψητές. Ωραία ψημένες, φιλεταρισμένες, φρέσκες, αρκετές με ωραία πινελιά την ψιλοκομμένη ντομάτα, κρεμμυδάκι, μαϊντανό στο κέντρο. Τις καταευχαριστηθήκαμε.

- Καλαμάρι φρέσκο ψητό. Ωραιότατο, μαστιχωτό, με μυρωδιά κάρβουνου. Ούτε σκληρό, ούτε μαλακό αλλά ψημένο όπως, ακριβώς, έπρεπε.

- Κριθαρότο γαρίδας. Ένα από τα πολυδιαφημισμένα πιάτα της Ψιψίνας και δικαίως, μπορώ να πω. Πολύ, πολύ νόστιμο, με αρκετές, ζουμερές γαρίδες, χυλωμένο και ευωδιαστό. Μερίδα τεράστια έχετε υπόψη σας. Προτείνεται ασυζητητί. Άλλο ένα πιάτο που η μαμά μου δοκίμασε για πρώτη φορά και εντυπωσιάστηκε.

Ήπιαμε ουζάκι, καζανιστό Στουπάκη, οι κυρίες, μπύρα ο καλός μου και αναψυκτικό η μικρά. Μαζί με την νομιμότατη απόδειξη, η οποία έγραφε το απόλυτα λογικό και τρελό vmf ποσό των 85 ευρώ, κεράστηκαν φρούτα και μαστίχα. Για περαιτέρω γλυκό, δυστυχώς, δεν υπήρχε χώρος, μιας και είχαμε σκάσει.

Η εξυπηρέτηση παρόλο τον κόσμο ήταν εξαιρετικά γρήγορη, ευγενική, έμπειρη, αν και κάπως αποστασιοποιημένη. Λογικό, βέβαια, με τέτοιο χαμό.

Τελειώνοντας, θα πω ότι θεωρώ την Ψιψίνα ένα από τα καλύτερα μαγαζιά, στο είδος του, πάντα. Τίμια και προσιτή ψαροφαγία με αρκετές δημιουργικές πινελιές. Ένα μαγαζί στο οποίο σίγουρα θα επιστρέψουμε.
Αν λοιπόν και η δική σας μανούλα ή αγαπημένα σας πρόσωπα αγαπούν τα θαλασσινά και θέλετε να τους ευχαριστήσετε, να τους πάτε. Νομίζω ότι στο τέλος της βραδιάς θα έχουν μια ευτυχισμένη φατσούλα και θα σας δώσουν χίλιες ευχές όπως έκανε κι η μαμά μου!

Με απλά λόγια.........6 άτομα Κυριακή μεσημέρι

χωριάτικη
ψιλοκομμένη σαλάτα με πληγούρι και θαλασσινά
πατατοσαλάτα

ψωμί ζυμωτό ψημένο
ενα καραφάκι ούζο
τρία αναψυκτικά

κέρασμα στην αρχή ψαρόσουπα

ΤΙΜΗ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ 94,50 € (ότι είναι με κεφαλαία απλά δοκιμάστε το)

Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Την περασμένη εβδομάδα πήγα με τη φίλη μου στην ψαροταβέρνα ΨΙΨΙΝΑ, η οποία βρίσκεται στο Παλαιό Φάληρο, στη Ζησιμοπούλου, δίπλα ακριβώς από το Κεμπάπ του Κυρ Αρίστου και ελάχιστα μέτρα από τον ΑΚΑΚΙΟ! Το μαγαζί αυτό άνοιξε πριν 3 περίπου χρόνια και είναι πολύ δημοφιλές στην ευρύτερη περιοχή των νοτίων προαστίων και όχι μόνο, όπως άλλωστε και τα άλλα κέντρα του ομίλου.

Λειτουργούν καθημερινά, τις καθημερινές από τις 6 το απόγευμα, ενώ τα Σ/Κ ανοίγουν από τις 12 το μεσημέρι, για μεσημεριανό και βραδινό φαγητό.

Ο χώρος, μέσα κι έξω, είναι αρκετά ευρύχωρος και σχεδόν πάντα γεμάτος, οπότε μια τηλεφωνική κράτηση είναι ενδεδειγμένη. Ο εξωτερικός χώρος αποτελείται από τις δύο πλαϊνές αυλές, που είναι εν μέρει στεγασμένες, έχει όμορφες ζαρντινιέρες με λουλούδια και ανοιχτόχρωμο νησιώτικο χρώμα. Από δω και μπρος που καλοκαιριάζει είναι ό, τι πρέπει. Ο μέσα χώρος είναι φυσικά πιο μεγάλος και παντός καιρού. Η χειμερινή ατμόσφαιρα είναι πιο βαριά και κλασική, με κυρίαρχο το καφέ ξύλο των τραπεζοκαθισμάτων και τα πολλά ράφια με μπουκάλια κρασιών κ. λπ. Όταν είναι γεμάτος από κόσμο επικρατεί ένας κάποιος συνωστισμός και μια κάποια βαβούρα, για άλλους ευχάριστη, ενώ για άλλους όχι και τόσο…

Το μενού τους είναι αρκετά μεγάλο και έτσι οι επιλογές, ειδικά των ψαρικών και των μεζέδων είναι ποικίλες, αφού υπάρχει πλήθος από ορεκτικά και σαλάτες, στα 3-8 €. Υπάρχουν ακόμα πολλά παστά και καπνιστά ψάρια, στα 4-12 €, όπως π. χ. γαύρος, τσίρος και χέλι, αλλά και 3-4 όστρακα, στα 8-10 €. Ο κατάλογος περιλαμβάνει επίσης πληθώρα ψαριών για τηγάνι ή σχάρα, από 7 ως 14 €.

Αναφορικά με τα ποτά, περιλαμβάνεται κρασί χύμα (λευκό, ροζέ, κόκκινο) στα 7 € η μποτίλια, ελληνικές μπύρες στα 4 €, τα γνωστά αποστάγματα των 200 ml. σε τιμές 7-10 €, καθώς και ορισμένα εμφιαλωμένα κρασιά, όπως το house-wine του Κυρ-Αρίστου, γύρω στα 10 €.

Εμείς, μετά από ώριμη σκέψη, καταλήξαμε σε μια φάβα, μια μερίδα μύδια με φέτα, ένα πλούσιο και γευστικό κριθαρότο με γαρίδες, ένα χταπόδι στα κάρβουνα, και στο τέλος μια χορταστική σοκολατόπιτα. Όσον αφορά τη δίψα μας, την κορέσαμε με ένα λευκό βιολογικό κρασί του Κυρ-Αρίστου, που ταίριαζε με τα πιάτα που είχαμε επιλέξει. Στην αρχή μας κέρασαν την κλασική πλέον βελουτέ ψαρόσουπά τους, που τη συνόδεψαν ψωμάκια και ολόκληρα λεμόνια. Είναι γεγονός ότι χορτάσαμε και ευχαριστηθήκαμε τους ψαρομεζέδες αυτούς.

Ο λογαριασμός, έφτασε τα 49 €, (17/25 € κατ΄ άτομο), ποσό ούτε αμελητέο αλλά ούτε και υπερβολικό για τα πιο πάνω καλομαγειρεμένα εδέσματα. Εξάλλου, όλοι μας προγραμματίζουμε προσεκτικά τις εξόδους μας, και βέβαια δεν τρώμε ψάρι καθημερινά…

Η ΨΙΨΙΝΑ είναι ένα τίμιο μαγαζί των νοτίων προαστίων και μπορεί προσεχώς να συνδυαστεί με ένα μπάνιο στον Σαρωνικό. Το μαγαζί έχει άλλωστε αξιολογηθεί θετικά από τους περισσότερους φίλους χρήστες και αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους που το επιλέξαμε.

Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Στη Ψιψίνα είχαμε υποσχεθεί να πάμε σε περόδους αποχής από κρεατοφαγία, ώστε να διαπιστώσουμε εαν οντως τα ομολογουμένως καλά σε γενικές γραμμές σχόλια των φίλων του ask4food έχουν πιάσει τόπο.

Με το σκεπτικό αυτό και αυθόρμητα μόλις αναρωτηθήκαμε που να πάμε να φάμε
Κυριακή μεσημέρι μετά από Χριστουγεννιάτικα ψώνια για συγγενείς και φίλους σκεφθήκαμε την Ψιψίνα στο Παλαιό Φάληρο.

Είχαμε πολύ καλή άποψη και έγραψα και ανάλογη πρόσφατη κριτική για το έτερο μέλος της οικογένειας των καταστημάτων του κυρ Αρίστου (Μακαρονάδικο ο Ακάκιος), οπότε θέλαμε να δούμε και τη.... θαλασσινή άποψη του έτερου καταστήματος του ιδίου ιδιοκτήτη.

Λόγω της αυθόρμητης σκέψης, δεν υπήρξε χρόνος για να κάνουμε κράτηση, αλλά πήραμε το ρίσκο να δοκιμάσουμε ελπίζοντας η τύχη να μας.... χαμογελάσει.
Αμ δε!!! Με το που μπήκαμε στο χώρο ήδη στο κατάστημα έτρωγαν 3 παρέες, το δε υπόλοιπο του καταστήματος ήταν reserve, οπότε η απογοήτευση ήδη έκανε την εμφάνισή της στα πρόσωπά μας.

Ο σερβιτόρος που μας υποδέχθηκε βέβαια μας πρότεινε να διαλέξουμε τραπέζι στα δύο πλαινά του καταστήματος σε εξωτερικό χώρο, οπότε αφού το σκεφτήκαμε, αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε μια και ο καιρός ήταν καλός (περί τους 20 βαθμούς) και το κρύο δεν ήταν αισθητό.

Τελικά τολμώ να πώ οτι η αβλεψία μας να κλείσουμε τραπέζι μας βγήκε σε... καλό, αφού κάτσαμε σε ένα συμπαθητικό τραπεζάκι 4 ατόμων στο ένα από τα δύο πλαινά, όπου λόγω και της ζέστης από το μανιτάρι εξωτερικού χώρου, είχαμε αναγκαστεί να αποχωριστούμε από πολύ νωρίς τα μπουφάν μας λόγω της... ζέστης.

Πολύ σύντομα δε όλα τα υπόλοιπα τραπέζια του εξωτερικού χώρου (όπως και τα μεσα φυσικά) είχαν γεμίσει ασφυκτικά.
Με δεδομένο λοιπόν οτι κάτσαμε στον εξωτερικό χώρο, η κριτική μου για τον εσωτερικό περιορίζεται σε ό, τι είδα και όχι σε ό, τι βίωσα. Ο εσωτερικός χώρος είναι απλός μεν, με αρκετή βαβούρα που διαπιστώσαμε μόλις γέμισε, χωρίς να εντυπωσιάζει ή να διακρίνεται από κάτι ιδιαίτερο ή μια πρωτοτυπία, για αυτό και οι 2 ντοματούλες στη βαθμολογία.

Λογικές αποστάσεις των τραπεζιών, ο δε "κλεισμένος" εξωτερικός χώρος του κυρίως καταστήματος, έχει ικανοποιητικό φώς, ιδίως τη μεσημεριανή ώρα όπου μέχρι μια συγκεκριμένη ώρα ο ήλιος πέφτει πάνω του, δημιουργώντας μια θαλπωρή, ιδιαίτερα τα μεσημέρια του χειμώνα.

Στον καθαρά εξωτερικό χώρο που κάτσαμε εμείς που είναι όμως και στοιχειωδώς προστατευμένος, υπήρχαν άλλα τρία τραπέζια που γέμισαν και αυτά με οικογένειες (το κατάστημα κυρίως είδαμε οτι το προτιμούσαν οικογένειες καθώς και παρέες μέσης και μεγαλύτερης ηλικίας).

Οι σερβιτόροι ήταν άμεσοι και εξυπηρετικότατοι. Μας έφεραν με το που κάτσαμε καταλόγους και εντός 5 λέπτου ελαφρά ψημένο ψωμάκι με λάδι και πασπαλισμένο με χοντρό αλάτι καθώς και εμφιαλωμένο νερό, το οποίο μας το άλλαξαν αμέσως με νερό κανάτας όταν το ζητήσαμε χωρίς κανένα πρόβλημα. Αμέσως μετά μας προσφέρθηκε καλοσόρισμα ζεστής ψαρόσουπας, που έγινε ανάρπαστη

Οντας 4 άτομα (δύο ενήλικες και δύο παδιά), αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε διάφορες γεύσεις από το ομολογουμένως σχετικά λιτό αλλά πολύ περιεκτικό μενού του εστιατορίου.
Συγκεκριμένα πήραμε το περίφημο κριθαρότο γαρίδας, μια χόρτα, πατάτες τηγανητές, πατατοσαλάτα, καλαμαράκια γόνο, καραβιδόψυχα και ντοματοκεφτέδες.

Τα πιάτα ήρθαν με τη σωστή σειρά και σε εύλογο χρόνο (πρώτα τα ορεκτικά) και γενικά οι σερβιτόροι ερχόντουσαν την κατάλληλη στιγμή αφήνοντας ικανό χρόνο μεταξύ των πρώτων και δεύτερων πιάτων, όπως τους ζητήσαμε.

Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και επαγγελματική, έλειπε όμως κατά τη γνώμη μου λίγο περισσότερο χαμόγελο, για αυτό και οι 3 ντοματούλες

Τα χόρτα ήταν καλά και σε πολύ καλή ποσότητα ως μερίδα, το ίδιο και οι ντοματοκφτέδες.

Οι πατάτες ήτα πλούσια ως μερίδα, φρέσκιες αλλά λίγο περισσότερο τηγανισμένες από όσο θα έπρεπε.

Η καραβιδόψυχα ήταν εξαιρετική, σερβιρισμένη μαζί με μια σως με βάση το γιαούρτι.

Το καλαμαράκι γόνος πολύ καλό χωρίς να αφήνει στο στόμα την αίσθηση του λαδιού που είχε τηγανιστεί.

Η πατατοσαλάτα πολύ καλή επίσης και σε ικανοποιητικότατη ποσότητα
Τελευταία αφησα την κριτική για το κριθαρότο γαρίδας, εξαιρετικο πιάτο, με το κριθαράκι να λιωνει στο στόμα, ανάμεικτο με με τη γεύση του τυριού στο οποίο είχε μαγειρευτεί, με περειεχόμενο 7-8 γαρίδες μεσαίου μεγέθους. Το πιάτο χωρίς υπερβολή μπορούσε να θεωρηθεί διπλή μερίδα ικανό να χορτάσει δύο άτομα, σερβιρισμενο δε στη σωστή θερμοκρασία.

Για το τέλος κεραστήκαμε λικέρ μαστίχας και μας έφεραν και αρωματικά μαντηλάκια ώς είθισται σε εστατόρια με βάση το ψάρι.
Για όλα τα ανωτέρω, πληρώσαμε 56,4 ευρώ, τιμή εξαιρετική για 4 άτομα που φάγαμε μέχρι τελικής... πτώσης

Συμπερασματικά ένα από τα καλύτερα vfm στο συγκεκριμένο χώρο, ανυπερθέτως κράτηση πριν αποφασίσετε να πάτε και.... καλή σας όρεξη.

Αν θα ξαναπήγαινα, μα φυσικά και ναι, στον εσωτερικό χώρο όμως πλέον ώστε να μπορέσεω να βιώσω και την εμπειρία του χώρου αυτού ώστε να είμαι όσο το δυνατό πιό αντικειμενικός για την κριτική του χώρου αυτού

Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Η Ψιψίνα είχε μπει στη wish list μου εδώ και πολύ καιρό λόγω και των καλών κριτικών που είχα δει στο site και από λόγια φίλων που την είχαν επισκεφθεί. Το νιαουρίστικο όνομα με προδιέθετε για κάτι έξυπνο και καλό. Η επίσκεψη όμως διαρκώς αναβαλλόταν, όσο και να την επιδίωκα, καθώς η πλειονότητα των φίλων μου είναι κρεατοφάγοι (δεν ξέρουν τι χάνουν! ).

Κατέληξα τελικά να πάω με μέλη της οικογένειάς μου, σίγουρη λύση. Νησιώτες όλοι μας, εκτιμούμε το φρέσκο ψάρι και το καλό θαλασσινό έδεσμα κι απογοητευόμαστε εύκολα όταν είναι κατώτερο των προσδοκιών. Ευτυχώς η Ψιψίνα στάθηκε επάξια.

Έκλεισα εγώ τραπεζάκι, όταν μου ζητήθηκε να προτείνω κάτι καλό για μια μίνι οικογενειακή σύναξη των 5 και τσουπ! άδραξα την ευκαιρία να δοκιμάσω το Ψιψίνα.

Την περιοχή του Φαλήρου την ψιλοήξερα και υπέθετα την δυσκολία του παρκαρίσματος. Θα βάλω επιεικώς 6/10 για πάρκινγκ στα γύρω στενοσόκακα.

Περπατώντας στη συνέχεια στη Ζησιμόπουλου με τον αδελφό μου μείναμε έκπληκτοι με το πόσα μαγαζιά έχουν ανοίξει. Λέω "ωραία είναι εδώ. Έγινε πιάτσα". Όμως δε άργησα να πάθω τη γνωστή πλάκα που παθαίνουν όλοι τελευταία με τον κυρ Αρίστο! Όπου και να κοίταζα παντού Αρίστος! Νομίζεις ότι όλη η γειτονιά είναι μια συνωμοσία του Κυρ Αρίστου. Ό, τι και να τραβάει η όρεξή σου, εδώ θα ρθεις, τελεία και παύλα!

Στη Ψιψίνα, αν και Σάββατο βράδυ, ήταν σχετικά χαλαρά. Ο χώρος μου άρεσε αρκετά. Έχει μια αυλή ημισκεπασμένη, που περιβάλλεται με λουλούδια για να καλύπτει λίγο την θέα των αυτοκινήτων, μια συμπαθητική ξύλινη είσοδο και νησιώτικα τραπέζια. Ο εσωτερικός χώρος, σε εντελώς διαφορετικό στιλ έχει λίγα τραπέζια, κυριαρχεί το καφέ βαρύ ξύλο και θυμίζει περισσότερο παραδοσιακό φινετσάτο εστιατόριο παρά ψαροταβέρνα.

Το μόνο που με χάλασε, και λέω να το πω εδώ, ήταν τα κλασικά "χαρτοπετσετέ" τραπεζομάντιλα τύπου ελληνικής ταβέρνας, που έβαλαν πάνω από το βαμβακερό λευκό. Θα μου πείτε, ψαροταβέρνα είναι, τι περίμενες! Κι όμως νομίζω ότι είναι πιο περιποιημένη από την κλασική ψαροταβέρνα, θα μπορούσε να στρώνει κάτι λίγο πιο προσεγμένο.

Για καλωσόρισμα ήρθε το φλυτζανάκι της νοστιμότατης ψαρόσουπας βελουτέ, που μας γύρισε πίσω στα παιδικά μας χρόνια και στην κουζίνα της γιαγιάς μας. Ο κατάλογος πλούσιος κι ενδιαφέρων, ξεφεύγει από τα κλασικά θαλασσινά μεζεκλίκια κι επεκτείνεται σε πιο... μετα-μοντέρνες γεύσεις.

Ναι, ήθελα να δοκιμάσω το κριθαρώτο γαρίδας και εδώ (είναι μόδα. Παντού το έχουν) και το μυδοπίλαφο και το γιουβέτσι με μελάνι σουπιάς, αλλά, επειδή αυτά δεν τα είχαμε στο χωριό μας, οι πρεσβύτεροι απεφάνθησαν να πάρουμε πιο κλασικές γεύσεις.

Ως εκ τούτου, η παραγγελία διαμορφώθηκε ως εξής:

- χόρτα βλήτα (απαραίτητο πιάτο)

- αχινοσαλάτα (επί 2)

- λακέρδα

- κολοκυθάκια βραστά

- συμιακό γαριδάκι

- 2 ψητά καλαμάρια (μικρά)

- μισό κιλό κουτσομούρες

- αθερίνα τηγανιτή

- χταπόδι ξιδάτο

- ένα καρπάτσιο τόνου (έτσι για ένα μια πιο μοντέρνα πινελιά στο τραπέζι).

Ήταν όλα πολύ νόστιμα. Μαζί με το ψωμάκι που μας είχαν φέρει από την αρχή, καταναλώθηκαν όλα στο έπακρο. Ένσταση έχω για δύο θέματα:
α. τις μερίδες
β. κάποιες τιμές

α. η μερίδα αχινοσαλάτας προς 10 ευρώ, ήταν πολύ μικρή. Έρχεται σε ένα μικρό μπολάκι με 4-5 κουταλάκια γύρω της αλλά ουσιαστικά αντιστοιχεί 1 κουταλίτσα σε καθέναν. Δεν θα συγκρίνω με κάτι ταβέρνες στην Πειραϊκή που σου γεμίζουν πιάτο σούπας. Αντικειμενικά ήταν μικρή, ίσα που μας άνοιξε την όρεξη και πήραμε και δεύτερη.

Τα δύο καλαμάρια επίσης μας τα έφερε μαζί, κομμένα. Θα ορκιζόμουν ότι ήταν ένα, αντί για δύο.

Το χταπόδι επίσης μικρή μερίδα. Αν θυμάμαι καλά ήταν δύο μικρά πλοκάμια. Μετά την καλοκαιρινή επίσκεψή μου στο νησί μας, θυμήθηκα τι πάει να πει μερίδα χταπόδι ξιδάτο: 3-4 μεγάλα πλοκάμια, από ένα χταπόδι που πριν λίγο κρεμόταν στο σύρμα δίπλα. Δηλαδή φρεσκότατο.

Στην Αθήνα το κατεψυγμένο είναι κανόνας και η μερίδα περιλαμβάνει αποκλειστικά ένα και μοναδικό πλοκάμι, άλλοτε ολόκληρο, άλλοτε τεμαχισμένο. Και στην "προνομιακή" τιμή των 8-10 ευρώ. Αυτό αποτελεί γενική παρατήρηση, δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στη Ψιψίνα, όπου τουλάχιστον το χταπόδι μου φάνηκε φρέσκο.

β. δεύτερο φάουλ για μένα οι τιμές. Ναι, διαφημίζεται ως το απόλυτο και συνάμα ποιοτικό vfm ψαροφαγίας. Αλλά πόσο vfm είναι οι κουτσομούρες προς 45 το κιλό (πήραμε μισό κιλό= 13 ψαράκια= 22 ευρώ υποθέτω), τα φρέσκα ψάρια προς 56/κιλό, τα καλαμάρια φρέσκα 36 ευρώ/κιλό;!! Για να μην μιλήσω για την αστακομακαρονάδα (70/κιλό), γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης τελευταία.

Vfm δε νομίζω. Εκτός αν μείνει κανείς στα παρεμφερή κι από ψάρια πάρει μόνο γαύρο ή σαρδέλα.

Κατά τ άλλα, και για να μην αδικώ την Ψιψίνα, είχαμε μια πολύ ωραία βραδιά. Φάγαμε καλά, όλοι οι δικοί μου έμειναν ευχαριστημένοι και με ρωτούσαν πού ανακάλυψα αυτό το καταπληκτικό μαγαζί. Ε, ο νοών νοείτο!

Ο λογαριασμός δεν ξέρω που κυμάνθηκε, γιατί δεν πλήρωσα εγώ (έχουν και τα καλά τους οι οικογενειακές μαζώξεις). Εικάζω από τις τιμές του καταλόγου ότι με 20 ευρώ το άτομο τρως ικανοποιητικά και ψάρι.

Να πω επίσης ότι έχουν και αρκετά ενημερωμένη λίστα κρασιών. Ήπιαμε ένα Τέσσερις Λίμνες- Κυρ Γιάννη, πολύ αρωματικό και ταιριαστό με θαλασσινά.

Το σέρβις ήταν άψογο. Όλοι εξυπηρετούσαν τους πάντες, αλλά δεν υπήρχαν κενά. Οι σερβιτόροι είναι ντυμένοι σε στιλ νησιώτικο (με ναυτικά καπελάκια, λευκά τι-σερτς κτλ) και κάνουν πλάκα.

Επόμενη εξόρμηση σε άλλο στέκι του Κυρ Αρίστου. Η Ψιψίνα πάντα στα υπόψιν, αλλά η γειτονιά σε προκαλεί να μη μείνεις μόνο εκεί. Όσοι αγαπάτε όμως τα θαλασσινά, περάστε πρώτα από Ψιψίνα!

Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επίσκεψη-κέρασμα της κουμπάρας Σοφίας, ημέρα Πέμπτη.
Φτάσαμε 9 παρά στην "περιοχή του κυρ Αρίστου". Προβλέπω η Ζησιμοπούλου λιαν συντόμως να μετονομάζεται σε οδό κυρ-Αρίστου με όλο αυτά τα μαγαζιά που έχει ανοίξει εκεί ο κύριος αυτός.

Στον κυρίως χώρο του μαγαζιού όλα τα τραπέζια γεμάτα εκτός από κάποια που έγραφαν επάνω ΑΓΚΑΖΕ. Μας ενημέρωσαν ότι υπήρχε ένα διαθέσιμο μέσα-μέσα αλλιώς έξω. Εξω σημαίνει στα 2 στενά ανάμεσα στα 2 μαγιαζιά του κυρ-Αριστού ή ανάμεσα στην Ψιψίνα και στη διπλανή πολυκατοικία! Κάτσαμε στο στενό προς τη μεριά της πολυκατοικίας δυστυχώς γιατί μας πέθανε η μυρωδιά του νυχτολούλουδου και γιατί αισθανθήκαμε λίγο παραμελήμένοι.
Κατα τα άλλη η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη και ευγενέστατη.

Σουπίτσα καλοσώρισμα, αδιάφορη (α ρε Κόλλια... ) και ψωμάκι ψημένο κρύο που θύμιζε και λίγο μπαγιάτικο.
Θελαμε καρπάτσιο τόνου και καβουροδαγκάνες, δεν υπήρχε κανένα από τα δύο δυστυχώς.

Οπότε πήραμε ταραμοσαλάτα η οποία ήταν καταπληκτική για τα δικά μου γούστα, ελαφριά-αφρός και καλή μερίδα.

Γαριδάκι τύπου συμιακό, πραγματικά μεγάλο φάουλ του μαγαζιού γιατί και οι δύο είχαμε φάει γαριδάκι συμιακό και αυτό που ήρθε ήταν απλά μία σχετικά μικρή γαρίδα τηγανιτή και τίποτα παραπάνω. Καταλαβαίνω ότι με τον χαρακτηρισμό "τύπου συμιακό" δεν εννοείς ακριβώς το συμιακό αλλά δεν είχε καμία απολύτως σχέση και το θεωρώ παραπλανητικό. Κατα τα άλλα ήταν μία γαρίδα καλοτηγανισμένη.

Καβουράκια γόνος, ήταν 2 καβούρια μικρά τηγανισμένα που μπορούσες να τα φας ολόκληρα χωρίς να τα καθαρίσεις. Η γεύση τους ήταν σαν γαρίδα, δεν αισθανόσουν ότι έτρωγες καβούρι. Εξαιρετικά ακριβό πιάτο (10 ευρώ) χωρίς κανένα λόγο ύπαρξης.

Γαύρος τηγανιτός φιλεταρισμένος, πεντανόστιμος.
Κέρασμα λικέρ μαστίχα ενώ όσοι είχαν πάρει μεγάλα ψάρια ή είχαν κάνει μεγαλύτερο λογαριασμό έπαιρναν και φρούτα-χαλβά.

Για τα παραπάνω και ένα μπουκάλι κρασί χύμα το οποίο δεν μας άρεσε καθόλου ο λογαριασμός ήρθε 40 ευρώ.
Θα ξαναπήγαινα να δοκιμάσω και άλλα πράγματα όμως θα τα έχει ή θα την πατήσουμε πάλι?

Αυγ

Συνταγή επιτυχίας!

Αυτή είναι η φράση που μου έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτομαι την ψιψίνα στο π. Φάληρο, της οικογένειας εστιατορίων του κυρ-Αρίστου. Οι λόγοι είναι οι εξής: μενού με πολλές επιλογές, ποσότητες πιάτων σε αφθονία, ποιότητα πολύ καλή, νοστιμιά ίσως πάρα πολύ καλή, καλό και ευχάριστο service με χαμόγελο (ε, επαινούμε τώρα το αυτονόητο, αλλά το χαμόγελο όπως ξέρετε δεν είναι πάντα εμφανές στους ανθρώπους που εξυπηρετούν), τιμές vfm για μένα, που δεν τα κλαις τα λεφτά σου κ λες χαλάλι, σκάσαμε...

Η πρόταση λοιπόν για επίσκεψη έπεσε από τη νύφη μου, που κάποιος της το είχε πει, με παίρνει ο αδερφός μου τηλέφωνο κυριακή (2/8) μεσημέρι και μου λέει, "δε πάμε να τσιμπήσουμε κανά ψαρικό εδώ στη ζησιμοπούλου, να νιώσουμε λίγο καλοκαιράκι;", μπαίνω στα γρήγορα στο ipad να τσεκάρω κριτικές στο ask4 κ σε μισό λεπτό, διαβάζοντας κ κάποια αποσπάσματα κριτικών, συμπεραίνω ότι πρόκειται για επιλογή δυνατή! Πάμε λέω κ σκάμε χωρίς κράτηση, αλλά τώρα αρχές αυγούστου ήταν, πόσο κόσμο θα είχε για να μην του περισσεύει τραπέζι; Σωστά σκεπτόμενος λοιπόν, υπήρχαν αρκετά τραπέζια ελεύθερα, τακτοποιηθήκαμε με άνεση 3 ενήλικες κι ο ανηψιός μου...

Οι κατάλογοι ήρθαν αμέσως, όπως και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (με χρέωση! μικρό φάουλ παιδιά, μία σιδερένια κανατούλα με κρύο νερό θα ταίριαζε καλύτερα αλλά οκ), ψωμί μέτρια καψαλισμένο με ρανίδες λαδιού πασπαλισμένο αλλά καλό κ νόστιμο, κέρασμα καλωσορίσματος από ένα φλυτζάνι του καφέ με πολύ νόστιμη ζεστή ψαρόσουπα μμμμμ κ μία ευγενική κυρία μας προέτρεψε αν θέλαμε φρέσκο ψάρι να πάμε να διαλέξουμε από τη βιτρίνα τους, εμείς όμως κινηθήκαμε στα πλαίσια του καταλόγου. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής:

Σαρδέλα ψητή (πολύ καλή)

Χταπόδι ψητό (επίσης)

Χωριάτικη (υπεραρκετή πλούσια)

Χόρτα εποχής (αρμυρίκια με ντοματίνια κ ανθότυρο κ μπαλσάμικο, εμένα μου άρεσε, στους άλλους όχι κ τόσο)

Φασόλια μαυρομάτικα (με κρεμμυδάκι, σούπερ)

Πατάτες τηγανιτές

Καλαμάρι γόνο

Γαύρο φιλεταρισμένο

Γιουβέτσι με σουπιές (αν ξεπεράσεις την αρχική εντύπωση λόγω μαυρίλας από το μελάνι της σουπιάς, πρόκειται για ένα νοστιμότατο πιάτο που τρώνε δύο κ τρεις άνετα)

Κρασί λευκό χύμα

Ένα καρτούτσο κρασί κόκκινο για μένα (έβγαλε δύο ποτήρια με άνεση)
Χρεώθηκε το νερό και το ψωμί (αρκετές φέτες για όλους)... Σύνολο 69,90€

Η αλήθεια είναι ότι ο πολύ ευχάριστος κ ευγενικός σερβιτόρος μας είπε να αφαιρέσουμε κάτι γιατί ήταν πολλά και είχε εν τέλει δίκιο, αλλά εμείς ανένδοτοι δεν υποχωρήσαμε... Πάντως άνετα έτρωγε κι άλλος ένας ενήλικας κ θέλει προσοχή κι εγκράτεια η παραγγελία σας γιατί οι μερίδες του δεν είναι τσιγκούνικες, εξ´ ού κ η αφθονία που έλεγα πριν... Το φαγητό είναι πολύ νόστιμο κ είναι για να φας, αν πεινάς, του σκασμού που λέμε... Για πιο αναλυτικές περιγραφές των πιάτων κ του χώρου τα έχουν γράψει οι προηγούμενοι γαστρο-ρεπόρτερς καλύτερα, οπότε κ ανατρέξτε εκεί.

Γευστικά λοιπόν, συνοψίζω, όλα πολύ νόστιμα, πλούσιες μερίδες, γρήγορο αποτελεσματικό σέρβις, δύσκολα θα βρει κάποιος κάτι σημαντικό να του χαλάσει την έξοδο. Στο τέλος, ερώτηση για κέρασμα φρουτάκι αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε άλλος χώρος, μία μαστιχούλα όμως την ήπιαμε να φρεσκάρουμε το στόμα μας, αποδειξούλα κανονικά, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Συναισθηματική αποτίμηση της εξόδου: ένα τίμιο μαγαζί, που σέβεται τα χρήματά μας με ωραίες γεύσεις, ποσότητα φαγητού κ καλές προσιτές τιμές. Μπορεί να πάει π. χ. ένα ζευγάρι να τσιμπήσει κάτι ελαφρά έως κ μία μεγάλη παρέα που θα κατεβάσει όλο το κατάλογο... Το μαγαζί απευθύνεται σε όλους τους συνδιασμούς! Εντάξει, η μουσική υπόκρουση θα μπορούσε να ήταν καλύτερη (έπαιξε κ ρουβά αν θυμάμαι καλά) αλλά δεν σε χαλάει επ´ ουδενί! Φύγαμε με χαμόγελο, χορτασμένοι φουλ, ικανοποιημένοι. Προβλέπω μία σίγουρη πορεία αν κρατήσει την ίδια συνταγή λειτουργίας του, ίσως να βελτιώσει 1-2 μικρά πραγματάκια. Προσωπικά θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω το κριθαρότο με τις γαρίδες!

Εγκρίνεται! (έτσι να είμαι κ επίκαιρος)

Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε την Ψιψίνα Κυριακή μεσημέρι, 4 άτομα (3 ενήλικες και 1 παιδί) χωρίς κράτηση. Το προσωπικό εξυπηρετικότατο, μας βρήκε αμέσως τραπέζι, παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο μέσα-έξω.

Παραγγείλαμε μία ανάμεικτη σαλάτα ψιλοκομμένη, η οποία ήταν δροσερή, με χταποδάκι, πλιγούρι, ντομάτα, αγγούρι και κρεμμυδάκι φρέσκο, ό, τι πρέπει για πρώτο.

Πήραμε επίσης χόρτα εποχής, λακέρδα, ντολμαδάκια χειροποίητα, καλαμαράκι γόνο και κριθαρότο με γαρίδες. Όλα εξαιρετικά (εκτός ίσως από τα ντολμαδάκια, που δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο) με το κριθαρότο να έχει τέλεια μαστιχωτή υφή και σε ποσότητα για 3 άτομα!

Το προσωπικό ευγενικό, γρήγορο και πρόθυμο. Ιδιαίτερα θετική εντύπωση μας έκανε η συμβουλή του σερβιτόρου μας να μην πάρουμε και τα μύδια, καθώς είχαμε παραγγείλει ήδη πολλά.

Ο χώρος καθαρός και περιποιημένος, η τουαλέτες επίσης πολύ καθαρές (κριτήριο κατά τη γνώμη μου).

Στα συν η ψαρόσουπα που ήρθε σε φλυτζανάκι του καφέ για το καλωσόρισμα και το ψημένο ψωμάκι.

Για τα παραπάνω μαζί με κρασί πληρώσαμε 49€, και άξιζαν έως και το τελευταίο σεντ.

Σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά, ίσως όχι σε ώρα αιχμής, ώστε να μπορέσω να απολαύσω καλύτερα το φαγητό!

Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Αυτή τη φορά η παρέα της Δευτέρας* αποτελούμενη απο 4, επέλεξε Ψιψίνα, Καθαροδευτέρα γαρ!

Ίδιο κονσεπτ με το κεμπαμπτζιδικο δίπλα, που είναι και του ίδιου ιδιοκτήτη άλλωστε. Χώρος πανομοιότυπος με το διπλανό κατάστημα, χωρίς το κατι παραπάνω ή κατι λιγότερο. Χώρος 3/4

Εξυπηρέτηση άριστη, αλλά είπαμε οτι ειναι ακριβώς το ίδιο με το διπλανό μαγαζί, όπου και εκεί ειναι άριστη. 4/4

Γεύση χωρίς να ενθουσιαστούμε, φάγαμε καλά, πήραμε:
Χόρτα εποχής: 6.5€ εντυπωσιακά για δυο λόγους! Για τη γεύση τους: πάρα πολύ ωραία, για την τιμή τους: πανάκριβα! 3/4

Ταραμοσαλάτα: 3.5€ έχοντας το μεσημέρι φάει την ταραμοσαλάτα της μάνας μας, αυτή απλά δεν τρωγότανε! 1/4

Γαύρος μαρινάτος: 4€ εντάξει μαλλον τον βαρεθήκαμε τον γαύρο μαρινάτο! 3/4

Μελιτζανοσαλάτα: 4€ αδιάφορη και καθόλου καυτερή που μας αρέσει 2/4

Φέτα ψητή: 3.5€ καλή είχε κ λίγη καυτερή πιπεριά 3/4

Πατάτες τηγανίτες: 3€ καλές 3/4

Καλαμάρι γόνος: 6.2€ ωραίο και μπόλικο 3/4

Γαριδάκι: 7.1€ επίσης ωραίο και μπόλικο 3/4
Δεν ήπιαμε! γιατι το τσιπουρο που έχει ειναι τραγικό εμφιαλωμένο, ενώ υπάρχουν τόσα ωραία χύμα τσιπουρα!

Ολα τα παραπάνω 55€/ 14€ το άτομο, έκοψε απόδειξη.
Συνολικά γεύση λοιπόν 3/4

Value for money: μια οικονομική πρόταση για ψαρικά, τίμια, βέβαια οικονομική για εμας γιατι δεν φάγαμε ψάρια και δεν ήπιαμε καθόλου! Οι μερίδες μεγάλες και το σέρβις κανει τα πάντα! 3/4

Σημείωση προς το σάιτ ask 4 food: η βαθμολογία στα 4 ειναι για πολλοστή φορά που μας προβλημάτισε και πλέον είμαστε πεπεισμένοι οτι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Και εξηγούμαστε οτι αν ηταν στα πέντε θα ηταν πολύ καλύτερα γιατι: 1=κάκιστο (μην το επιλέξεις), 2=κακό (θέλει δουλειά ακόμα), 3=βάση μέτριο (δεν άρεσε πχ για υποκειμενικούς λόγους, δεν τρώω τυρί! ), 4=καλό (ωραίο γευστικό κλπ), 5=άριστο (πας οπωσδήποτε).
Με ολα τα παραπάνω η συνολική μας βαθμολογία ειναι 3/5 με τη δίκη μας μονάδα μέτρησης.

*η παρεα της Δευτέρας αποτελείται από 3 έως 7 νέους με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό.