Ψαρομεζέδες και θαλασσινά

23 Αυγ 2017

Και επιτελους βρηκαμε και μια ακομα χρησημοτητα του Αυγουστου για ολους εμας που καθομαστε Αυγουστιατικο στην Αθηνα. Ειναι η ιδανικη εποχη να επισκεφτεις τα μεζεδοπωλεια και τα εστιατορια που σε φυσιολογικες συνθηκες δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις ουτε σκαμπω να κατσεις ολες τις ωρες και της μερες του μηνα.

Σε αυτη την κατηγορια των μαγαζιων ανηκε και η ψιψινα.
Οποτε και να περναγες απ εξω εκτος του αδιαχωρητου μεσα στο μαγαζι υπηρχε και μια ουρα εξω απο 10 εως 15 ατομα που περιμεναν να εξυπηρετηθουν και να βρουν τραπεζι.

Ετσι κι εμεις παραμονη 15Αυγουστου αποφασισαμε οτι εκεινη ηταν η ωρα που θα διεκδικουσαμε ενα τραπεζι στο πολυποθητο μαγαζι για να ανακαλυψουμε και εδω οπως σε αρκετα αλλα αν ηταν το φαγητο, οι τιμες η και τα δυο μαζι που εκαναν τον κοσμο να συρρεει στο εστιατοριο.

Φτασαμε στο μαγαζι κατα τις εννεα και..... ως εκ θαυματος σε μια αδεια απο κοσμο Αθηνα αυτο ηταν γεματο. Για καλη μας τυχη υπηρχαν καποια τραπεζια στο εσωτερικο του μαγαζιου ( καλυτερα ισως γιατι εξω εκανε ζεστη ) και αφου μας το προτεινε ενας απο τους σερβιτορους καθησαμε σε ενα τραπεζακι στο εσωτερικο του μαγαζιου.

Το εσωτερικο του μαγαζιου ειναι μια αιθουσα με οχι παραπανω απο εξι με επτα τραπεζια που στην μια μερια εχει ενα τεραστειο ψυγειο του 1960 ( τουλαχιστον ετσι ειναι η διακοσμηση ) και στην αλλη μερια ακομα ενα τεραστειο ψυγειο κρεοπωλειου του παλαι ποτε επισης που εκτελει και χρεη τοιχου. Στο ενα ψυγειο απο πισω εχει μια ψησταρια που εκει λογικα παρασκευαζοντε αρκετα απο τα εδεσματα που σερβιρει το μαγαζι. Στο βαθος της αιθουσας η τουαλετα και μια μεγαλοπρεπης φωτο του Αριστοτελη Ωναση που προφανως ( αν καταλαβα καλα ) απο εκει εχει εμπνευστει το ονομα του ο κυρ Αριστος.

Γενικα μιλαμε για ενα πολυ ευχαριστο και ανοικτο περιβαλλον που σε προδιαθετει να καθησεις και να το απολαυσεις οπως θα απολαμβανες ενα ωραιο εξωτερικο τοπιο.

Με το που μπαινεις στο μαγαζι σαφως η εξυπηρετηση αμεση και το προσωπικο πλεοναζων οπως σε καθε μαγαζι που σεβεται τον εαυτο του κι εχει συνηθισει σε τοσο πολυ κοσμο. Εμπειροι σερβιτοροι πηγαινοερχοντε συνεχως και δεν αφηνουν το ματι σου ποτε να αδειασει απο ανθρωπους που εξυπηρετουν το μαγαζι. Η κουζινα επισης λειτουργει πολυ ευρυθμα και δινει τον πρωτο λογο για τον οποιο το μαγαζι πηγαινει τρενο, που λεμε και στην αργκω.
Βεβαια κατι που μου χτυπησε λιγο περιεργα ( δεν θα πω ασχημα ) ειναι οτι η παραγγελια ηρθε στο τραπεζι μας 3 λεπτα αφοτου την δωσαμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ.
Δεν ξερω αν αυτο μπορει να σχολιαστει ευμενως η δυσμενως ( το οτι δηλαδη η παραγγελια ειναι ατοιμη πισω απο τον παγκο και απλα μοιραζουν πιατα )

Ας παμε τωρα στοι τι μ πορει να προσφερει η ψιψινα και αν κατα την γνωμη μας αξιζει αυτη η αναμονη για να βρεις τραπεζι στο συγκεκριμενο μαγαζι.

Το ψωμι που σερβιρουν προφανως πολυσπορο και πολυ καλο ως πρωτη παρουσια στο τραπεζι

Πρωτο πιατο πατατες τηγανητες που ηταν μια χαρα και δεν θα ασχοληθω να σχολιασω

Δευτερο πιατο μια μελιτζανοσαλατα που ηταν ακριβως σαν ταραμοσαλατα ασπρη χωρις καμια γευση η επιγευση μετιτζανας και με υφη εντελως βελουδινη σαν κρεμα κατι που για μενα σαφως ειναι ιδιαζοντως αρνητικο για μελιτζανοσαλατα. Καποια πραγματα ειναι κλσικες αξιες και δεν κανει να τα κανιβαλιζουμε με βαση την διαθεση του εκαστοτε σεφ.

Τριτο πιατο μια φετα ψητη που κι αυτη ηταν σε πολυ καλα επιπεδα και δεν χρηζει επιπλεον σχολιασμου. Οσο πικαντικη πρεπει και ολα καλα

Επομενο πιατο μια μεριδα καλαμαρακια τηγανητα που δεν με ενθουσιασαν καθολου. Μονο σωμα καθολου πλοκαμια ( που νομιζω δινουν και την γευση και την ποιοτηγτα αναλογα ποσο τραγανβα ειναι ) Δεν νομιζω οτι ειναι ενα πιατο επαξιο τετοιου μαγαζιου η τουλαχιστον αυτου που φαινεται.

Προτελευταιο πιατο μια σαρδελα ψητη οντως αριστο πιατο πολυ ωραια φιλατερισμενη και φανταστικα ψημενη, ουτε ξερη ουτε αψητη, που νομιζω οτι ηταν το πιατο της βραδυας. Και πηρε τον τιτλο διοτι το επιφανες πιατο που περιμεναμε να ερθει διακαώς, δηλαδη το κριθαρωτο με γαριδες, δεν ηρθε ποτε.

Τελευταιο πιατο λοιπον ενα κριθαρωτο με γαριδες το οποιο δεησαν να μας φερουν ( αφου το υπενθυμισαμε.... πιο πολυ για να το ακυρωσουμε ) περιπου στις 12 παρα και την ωρα που ημασταν ετοιμοι να πληρωσουμε και να φυγουμε. Σαφως δεν μπορω να εκφρασω κουβεντα για το πιατο διοτι ειμασταν τοσο σκασμενοι απο το φαι ( ισως και το ψωμι που καταναλωναμε για να χορτασουμε ) που δεν ακουμπησαμε ουτε πηρουνια. Το πηραν πισω αυτουσιο. ( και φυσικα το πληρωσαμε κανονικοτατα )

Το γλυκο που σερβιρεται ( με χρεωση φυσικα δεν υπαρχει κερασμα ) ειναι ενα απλο εκμεκ ευγευστο και αξιοπρεπες σε ποσοτητα.

Για το τραπεζι αυτο το καταστημα αξιωσε περι τα 70 ευρω...... μαλιστα..... αλλου γι αλλου προφανως. Αλλα οταν το μαγαζι με αυτα τα σχετικα ουδετερα πιατα ειναι γεματο συνεχεια δεν νομιζω να φταιει. Προφανως ο κοσμος εχει αλλα κριτηρια η εχει χασει τα κριτηρια του.... τι να πω

Τελικη αναλυση ειναι οτι το μαγαζι δεν συστηνεται για κατι τετοιο που σερβιρει ( ψαρομεζεδες κυριως ). Σιγουρα θα προτεινα σε καποιιον να κανει λιγα χιλιομετρα παραπανω και να κατεβει στην Πειραικη για πολυ καλυτερη ποιοτητα απο αυτα που δοκιμασα εγω.

23 Σεπ 2016

Επισκεφθήκαμε την Ψιψίνα την ημέρα επιστροφής των διακοπών μας πριν 2 εβδομάδες. Πραγματικά απογοητευτήκαμε.
Και εξοργιστήκαμε μαζί. Οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα και υπάρχει και έκπτωση στις ποσότητες των φαγητών.
Η φέτα στη χωριάτικη έχει μειωθεί κατά το 1/3 και γενικά η σαλάτα σε τίποτα δεν θύμιζε την πρότερη χωριάτικη που σέρβιραν για την οποία είχα να το λέω όπου σταθώ και όπου βρεθώ, ο τηγανητός γαύρος επίσης έχει μικρύνει ως μερίδα, η σαρδέλα παραδόξως έχει μείνει περίπου η ίδια.

Το χειρότερο όμως είναι η αδικαιολόγητη άνοδος στις τιμές. 7,80 η χωριάτικη!!!!! από 6,50 αν θυμάμαι καλά, 8,10 ο γαύρος!!!!!! από 5,80, 8,90 η σαρδέλα!!!!! Αυτές τις τιμές δεν τις έχουμε δει πουθενά ομολογουμένως. Γιατί ρε παιδιά; Ο ΦΠΑ αυξήθηκε 1%, εσείς γιατί τα ανεβάσατε όλα από 20-40%; Ή ήταν μέχρι να μας πιάσετε πελάτες; Εμάς πάντως μας χάσατε. Και από ότι ακούσαμε και άλλους.

Κάτι άλλο που είναι φάουλ είναι το υποχρεωτικό σερβίρισμα του χύμα κρασιού στα 700 ml. Αν είσαι μόνος σου και θέλεις να πιεις τεταρτάκι ή μισό κιλό δεν μπορείς. Σε υποχρεώνουν να πάρεις το 700άρι με το ζόρι και να το αφήσεις. Και φυσικά θα καταλήξει πάλι στον κουβά εννοείται. Αφού είναι χύμα όμως γιατί, δεν το καταλαβαίνω....

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mareva.

21 Ιούλ 2017

Κυριακάτικο μεσημεράκι μέσα Ιουλίου, με ελαφρύ αεράκι-βάλσαμο,
μετά από μίνι καύσωνα με 43-44αρια, βρεθήκαμε Π. Φάληρο..

Θυμιζε κατι απο Κυκλαδες το αερακι, οπότε κουβεντουλα στην κουβεντουλα για νησια και καραβακια, και σε συνδυασμο με κατι αγρια γουργουρίσματα (δεν ειχαμε παρει πρωινο.. ), ολα μπερδευτήκανε γλυκα.. και να΄σου η ιδεα:

για ψαρακι και θαλασσινα στην... Ψιψινα!

Την ειχα σταμπαρει απο καιρο απο επισκεψεις με φιλους στον διπλανο κυρ Αριστο, και γνωριζοντας οτι και η Ψιψινα ειναι της.. οικογενείας με κυρ Αριστο (κεμπαπ) και Ακάκιο (μακαροναδικο) απ'τα οποια εμεινα απολυτα
ικανοποιημενος οσες φορες τα επισκεφτηκα.... ε, ειχε ωριμασει η στιγμη πια, και ειπαμε να το κανουμε το εγκλημα..: -)

Ο χωρος φιλοξενος, παρτερακια με πρασιναδα γυρω γυρω, καλοκαιρινα χρωματα στα εξω τραπεζια, λιγο πιο χειμωνιατικη η μεσα αιθουσα.. Ξεκουραστο στο ματι το περιβαλλον και ζεστο...
Φιλικα και εμπειρα ολα τα παιδια στο σερβις, νιωσαμε ανετα απο την πρωτη στιγμη...
Βοηθησε βεβαια και το οτι ειχε απλα κοσμο και οχι.. κοσμοπλημμυρα!..

Αμεσο καλοσωρισμα με ψαρουσουπα σε λευκό.. φλυτζανακι!.. Η ιδανικη ποσοτητα για να σου ανοιξει την ορεξη για το κυριως μενου.. νοστιμοτατη, καλομαγειρεμενη..

Η καλη μερα απ'το πρωι φαινεται... Ακομα και το ψωμακι τους πολυ προσεγμενο.. Ηταν ζυμωτο με προζυμι, καψαλισμενο με ελαιολαδο, ριγανη και χοντρο αλατακι.... με μια κουβεντα λαχταριστο! Για μενα ακομα κι αυτο το απλο ειναι καθρεφτης ενος εστιατοριου..

Λεμονακια άκοπα σε ταψακι (ευχαριστη εκπληξη ) και νερο εμφιαλωμενο ( αυτο θα μπορουσαν και να το αποφυγουν.. εννοω το.. υποχρεωτικο του πραγματος ).

Ολα ετοιμα λοιπον για να παραγγειλουμε.. Ο καταλογος καλοστημενος και συνοπτικος, μια σελιδα φαγητο, και αλλη μιά πισω ποτά και επιδορπια.. Εκτιμησα το γεγονος οτι δεν υπηρχε παραρτημα με "κοψιδια" ή μαγειρευτα στον
καταλογο... Ηταν οπως επρεπε, μονο θαλασσινα και ψαρικα..

Σαλατουλα με χορτα ( βλητα και αρμυρικια), ντοματινια και ανθοτυρο... Η συζυγος ξετρελλαθηκε.. εγω προτιμω τα
χορτα τελειως σκετα, ηταν αρκετα καλη ομως, χωρις ναναι κατι το εξαιρετικο.

Ντοματοκεφτεδες, ωραιοτατοι, καλοφτιαγμενοι και.. γενναια μεριδα!

Καλαμαρακια τηγανητα, η παραγγελια μας ωστοσο ηταν γονος καλαμαρακια, αλλά για καποιον λογο εχει
αντικαταστησει αυτο το πιατο μας ειπε, με κανονικου μεγεθους καλαμαρακια.. Η αληθεια ειναι οτι μου αφησε ενα μικρο απωθημενο, γιατι ειδα "γονος" στον καταλογο που μ΄αρέσει, και χαρηκα... αλλά ηταν ωραιοτατα και τα κανονικα, δε
μπορω να πω..

Μια μεριδα μπαρμπουνακια στο τηγανι, ελαφρα σχετικα τηγανισμενα, φρεσκα και νοστιμοτατα..

και τελος, και κορυφωση θα ελεγα,: -).. κριθαρότο με γαριδες.. Εκει νομιζω δωσανε ρεστα!,
ατομικη μεριδα αλλά κυριολεκτικα.. για δυο ατομα!, τελεια τελεια τελεια βρασμενο κριθαρακι χοντρό, μαγειρεμενο με τυρακι σε ποσοτητα διακριτικη, οσο επρεπε για να δωσει αυτην την ιδιαιτερη νοτα στο πιατο.. Γαριδες μεσαιου μεγεθους
αρκετες, ζουμερότατες και μαλιστα μισοκαθαρισμενες για να μην ταλαιπωρουμαστε...
Παντα κρατούσα μικρο καλαθι οταν ακουγα για κριθαρότο, σε σχεση με ενα καλοφτιαγμενο ριζότο... Αυτο εδω ομως
ηρθε να μου ανατρεψει τα δεδομενα, πραγματικα υπεροχο! Επιβαλλεται να το δοκιμασετε!

Ολοκληρωση της απολαυσης, με μια πιατελαρα-γήπεδο με κατακοκκινο γλυκο καρπουζακι, πεπονι, και χαλβα
σιμιγδαλενιο με σταφυλι... συν ενα γλυκακι που επιλεξαμε, στα δύο ευτυχως, γιατι ηταν τεραστια μεριδα!
, πορτοκαλοπιτα με παγωτο καιμακι και σιροπι βυσσινο... δέστε τις ζωνες σας.. Απογειωνόμαστεεεεε!!!! Ηταν εκπληκτικο!!!

Το ευχαριστηθηκαμε, μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι απο το φαγητο, και παρολο που κατεβηκαμε.. με αγριες
διαθεσεις να μην αφησουμε μήτε ψιχουλο, οι μεριδες ηταν τοσο πλούσιες, που πηραμε σχεδον απ΄όλα τα πιατα και πακετακι για το σπιτι...

Μαζι και με δυο ποτηρακια κρασι, συνολο 61 ευρω, 30κάτι /ατομο δηλ.
ΟΚ, δεν ειναι το πιο φθηνο εστιατοριο που εχετε παει ποτέ, αλλά για το ειδος και την ποιοτητα, νομιζω σχετικά τιμιο..

Συνοπτικά,
Χωρος...
ολα προσεγμενα και καλοστημένα, διατηρωντας ομως μια απλοτητα που σου δημιουργει μια χαλαροτητα και
παρείστικη διαθεση, δεν ειχε δηλ αυτο το πολυ στυλιζαρισμενο που εχουν καποια καλα εστιατορια, που δεν σ΄αφήνει να νιώσεις τελείως άνετα...

Σερβις...
μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι, εξυπηρετικοι, φιλικοι, σερβιρισμα των πιατων ακριβως την στιγμη που επρεπε το καθενα.. Μπραβο στα παιδια.

Κοστος...
ουτε φθηνο ουτε ακριβο, τιμιο θεωρω για ο, τι προσφερει.. χωρις να ειναι και το φόρτε του ομως ο τιμοκαταλογος..

Φαγητο...
ποιοτικα υλικα, καλοφτιαγμενα πιατα, καποια εκ των οποιων ηταν οντως εξαιρετικα οπως πχ κριθαροτο με γαριδες!..
Την επομενη φορα, σιγουρα θα δοκιμασουμε μυδια με φέτα, πιατο για το οποιο μας προέτρεψαν τα παιδια που μας σερβίρισαν.

Τελος, ειναι θα έλεγα απο τα εστιατορια που τα τοποθετεις στο μυαλο σου ως βαση σε μια περιοχη..
"Που να παμε για θαλλασινα ρε παιδια προς το Φαληρο ? - Ψιψίνα! ", και ξαναπηγαινεις....

26 Απρ 2016

Με απλά λόγια.........6 άτομα Κυριακή μεσημέρι

χωριάτικη
ψιλοκομμένη σαλάτα με πληγούρι και θαλασσινά
πατατοσαλάτα

ψωμί ζυμωτό ψημένο
ενα καραφάκι ούζο
τρία αναψυκτικά

κέρασμα στην αρχή ψαρόσουπα

ΤΙΜΗ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ 94,50 € (ότι είναι με κεφαλαία απλά δοκιμάστε το)

10 Απρ 2016

Την περασμένη εβδομάδα πήγα με τη φίλη μου στην ψαροταβέρνα ΨΙΨΙΝΑ, η οποία βρίσκεται στο Παλαιό Φάληρο, στη Ζησιμοπούλου, δίπλα ακριβώς από το Κεμπάπ του Κυρ Αρίστου και ελάχιστα μέτρα από τον ΑΚΑΚΙΟ! Το μαγαζί αυτό άνοιξε πριν 3 περίπου χρόνια και είναι πολύ δημοφιλές στην ευρύτερη περιοχή των νοτίων προαστίων και όχι μόνο, όπως άλλωστε και τα άλλα κέντρα του ομίλου.

Λειτουργούν καθημερινά, τις καθημερινές από τις 6 το απόγευμα, ενώ τα Σ/Κ ανοίγουν από τις 12 το μεσημέρι, για μεσημεριανό και βραδινό φαγητό.

Ο χώρος, μέσα κι έξω, είναι αρκετά ευρύχωρος και σχεδόν πάντα γεμάτος, οπότε μια τηλεφωνική κράτηση είναι ενδεδειγμένη. Ο εξωτερικός χώρος αποτελείται από τις δύο πλαϊνές αυλές, που είναι εν μέρει στεγασμένες, έχει όμορφες ζαρντινιέρες με λουλούδια και ανοιχτόχρωμο νησιώτικο χρώμα. Από δω και μπρος που καλοκαιριάζει είναι ό, τι πρέπει. Ο μέσα χώρος είναι φυσικά πιο μεγάλος και παντός καιρού. Η χειμερινή ατμόσφαιρα είναι πιο βαριά και κλασική, με κυρίαρχο το καφέ ξύλο των τραπεζοκαθισμάτων και τα πολλά ράφια με μπουκάλια κρασιών κ. λπ. Όταν είναι γεμάτος από κόσμο επικρατεί ένας κάποιος συνωστισμός και μια κάποια βαβούρα, για άλλους ευχάριστη, ενώ για άλλους όχι και τόσο…

Το μενού τους είναι αρκετά μεγάλο και έτσι οι επιλογές, ειδικά των ψαρικών και των μεζέδων είναι ποικίλες, αφού υπάρχει πλήθος από ορεκτικά και σαλάτες, στα 3-8 €. Υπάρχουν ακόμα πολλά παστά και καπνιστά ψάρια, στα 4-12 €, όπως π. χ. γαύρος, τσίρος και χέλι, αλλά και 3-4 όστρακα, στα 8-10 €. Ο κατάλογος περιλαμβάνει επίσης πληθώρα ψαριών για τηγάνι ή σχάρα, από 7 ως 14 €.

Αναφορικά με τα ποτά, περιλαμβάνεται κρασί χύμα (λευκό, ροζέ, κόκκινο) στα 7 € η μποτίλια, ελληνικές μπύρες στα 4 €, τα γνωστά αποστάγματα των 200 ml. σε τιμές 7-10 €, καθώς και ορισμένα εμφιαλωμένα κρασιά, όπως το house-wine του Κυρ-Αρίστου, γύρω στα 10 €.

Εμείς, μετά από ώριμη σκέψη, καταλήξαμε σε μια φάβα, μια μερίδα μύδια με φέτα, ένα πλούσιο και γευστικό κριθαρότο με γαρίδες, ένα χταπόδι στα κάρβουνα, και στο τέλος μια χορταστική σοκολατόπιτα. Όσον αφορά τη δίψα μας, την κορέσαμε με ένα λευκό βιολογικό κρασί του Κυρ-Αρίστου, που ταίριαζε με τα πιάτα που είχαμε επιλέξει. Στην αρχή μας κέρασαν την κλασική πλέον βελουτέ ψαρόσουπά τους, που τη συνόδεψαν ψωμάκια και ολόκληρα λεμόνια. Είναι γεγονός ότι χορτάσαμε και ευχαριστηθήκαμε τους ψαρομεζέδες αυτούς.

Ο λογαριασμός, έφτασε τα 49 €, (17/25 € κατ΄ άτομο), ποσό ούτε αμελητέο αλλά ούτε και υπερβολικό για τα πιο πάνω καλομαγειρεμένα εδέσματα. Εξάλλου, όλοι μας προγραμματίζουμε προσεκτικά τις εξόδους μας, και βέβαια δεν τρώμε ψάρι καθημερινά…

Η ΨΙΨΙΝΑ είναι ένα τίμιο μαγαζί των νοτίων προαστίων και μπορεί προσεχώς να συνδυαστεί με ένα μπάνιο στον Σαρωνικό. Το μαγαζί έχει άλλωστε αξιολογηθεί θετικά από τους περισσότερους φίλους χρήστες και αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους που το επιλέξαμε.

22 Δεκ 2015

Στη Ψιψίνα είχαμε υποσχεθεί να πάμε σε περόδους αποχής από κρεατοφαγία, ώστε να διαπιστώσουμε εαν οντως τα ομολογουμένως καλά σε γενικές γραμμές σχόλια των φίλων του ask4food έχουν πιάσει τόπο.

Με το σκεπτικό αυτό και αυθόρμητα μόλις αναρωτηθήκαμε που να πάμε να φάμε
Κυριακή μεσημέρι μετά από Χριστουγεννιάτικα ψώνια για συγγενείς και φίλους σκεφθήκαμε την Ψιψίνα στο Παλαιό Φάληρο.

Είχαμε πολύ καλή άποψη και έγραψα και ανάλογη πρόσφατη κριτική για το έτερο μέλος της οικογένειας των καταστημάτων του κυρ Αρίστου (Μακαρονάδικο ο Ακάκιος), οπότε θέλαμε να δούμε και τη.... θαλασσινή άποψη του έτερου καταστήματος του ιδίου ιδιοκτήτη.

Λόγω της αυθόρμητης σκέψης, δεν υπήρξε χρόνος για να κάνουμε κράτηση, αλλά πήραμε το ρίσκο να δοκιμάσουμε ελπίζοντας η τύχη να μας.... χαμογελάσει.
Αμ δε!!! Με το που μπήκαμε στο χώρο ήδη στο κατάστημα έτρωγαν 3 παρέες, το δε υπόλοιπο του καταστήματος ήταν reserve, οπότε η απογοήτευση ήδη έκανε την εμφάνισή της στα πρόσωπά μας.

Ο σερβιτόρος που μας υποδέχθηκε βέβαια μας πρότεινε να διαλέξουμε τραπέζι στα δύο πλαινά του καταστήματος σε εξωτερικό χώρο, οπότε αφού το σκεφτήκαμε, αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε μια και ο καιρός ήταν καλός (περί τους 20 βαθμούς) και το κρύο δεν ήταν αισθητό.

Τελικά τολμώ να πώ οτι η αβλεψία μας να κλείσουμε τραπέζι μας βγήκε σε... καλό, αφού κάτσαμε σε ένα συμπαθητικό τραπεζάκι 4 ατόμων στο ένα από τα δύο πλαινά, όπου λόγω και της ζέστης από το μανιτάρι εξωτερικού χώρου, είχαμε αναγκαστεί να αποχωριστούμε από πολύ νωρίς τα μπουφάν μας λόγω της... ζέστης.

Πολύ σύντομα δε όλα τα υπόλοιπα τραπέζια του εξωτερικού χώρου (όπως και τα μεσα φυσικά) είχαν γεμίσει ασφυκτικά.
Με δεδομένο λοιπόν οτι κάτσαμε στον εξωτερικό χώρο, η κριτική μου για τον εσωτερικό περιορίζεται σε ό, τι είδα και όχι σε ό, τι βίωσα. Ο εσωτερικός χώρος είναι απλός μεν, με αρκετή βαβούρα που διαπιστώσαμε μόλις γέμισε, χωρίς να εντυπωσιάζει ή να διακρίνεται από κάτι ιδιαίτερο ή μια πρωτοτυπία, για αυτό και οι 2 ντοματούλες στη βαθμολογία.

Λογικές αποστάσεις των τραπεζιών, ο δε "κλεισμένος" εξωτερικός χώρος του κυρίως καταστήματος, έχει ικανοποιητικό φώς, ιδίως τη μεσημεριανή ώρα όπου μέχρι μια συγκεκριμένη ώρα ο ήλιος πέφτει πάνω του, δημιουργώντας μια θαλπωρή, ιδιαίτερα τα μεσημέρια του χειμώνα.

Στον καθαρά εξωτερικό χώρο που κάτσαμε εμείς που είναι όμως και στοιχειωδώς προστατευμένος, υπήρχαν άλλα τρία τραπέζια που γέμισαν και αυτά με οικογένειες (το κατάστημα κυρίως είδαμε οτι το προτιμούσαν οικογένειες καθώς και παρέες μέσης και μεγαλύτερης ηλικίας).

Οι σερβιτόροι ήταν άμεσοι και εξυπηρετικότατοι. Μας έφεραν με το που κάτσαμε καταλόγους και εντός 5 λέπτου ελαφρά ψημένο ψωμάκι με λάδι και πασπαλισμένο με χοντρό αλάτι καθώς και εμφιαλωμένο νερό, το οποίο μας το άλλαξαν αμέσως με νερό κανάτας όταν το ζητήσαμε χωρίς κανένα πρόβλημα. Αμέσως μετά μας προσφέρθηκε καλοσόρισμα ζεστής ψαρόσουπας, που έγινε ανάρπαστη

Οντας 4 άτομα (δύο ενήλικες και δύο παδιά), αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε διάφορες γεύσεις από το ομολογουμένως σχετικά λιτό αλλά πολύ περιεκτικό μενού του εστιατορίου.
Συγκεκριμένα πήραμε το περίφημο κριθαρότο γαρίδας, μια χόρτα, πατάτες τηγανητές, πατατοσαλάτα, καλαμαράκια γόνο, καραβιδόψυχα και ντοματοκεφτέδες.

Τα πιάτα ήρθαν με τη σωστή σειρά και σε εύλογο χρόνο (πρώτα τα ορεκτικά) και γενικά οι σερβιτόροι ερχόντουσαν την κατάλληλη στιγμή αφήνοντας ικανό χρόνο μεταξύ των πρώτων και δεύτερων πιάτων, όπως τους ζητήσαμε.

Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και επαγγελματική, έλειπε όμως κατά τη γνώμη μου λίγο περισσότερο χαμόγελο, για αυτό και οι 3 ντοματούλες

Τα χόρτα ήταν καλά και σε πολύ καλή ποσότητα ως μερίδα, το ίδιο και οι ντοματοκφτέδες.

Οι πατάτες ήτα πλούσια ως μερίδα, φρέσκιες αλλά λίγο περισσότερο τηγανισμένες από όσο θα έπρεπε.

Η καραβιδόψυχα ήταν εξαιρετική, σερβιρισμένη μαζί με μια σως με βάση το γιαούρτι.

Το καλαμαράκι γόνος πολύ καλό χωρίς να αφήνει στο στόμα την αίσθηση του λαδιού που είχε τηγανιστεί.

Η πατατοσαλάτα πολύ καλή επίσης και σε ικανοποιητικότατη ποσότητα
Τελευταία αφησα την κριτική για το κριθαρότο γαρίδας, εξαιρετικο πιάτο, με το κριθαράκι να λιωνει στο στόμα, ανάμεικτο με με τη γεύση του τυριού στο οποίο είχε μαγειρευτεί, με περειεχόμενο 7-8 γαρίδες μεσαίου μεγέθους. Το πιάτο χωρίς υπερβολή μπορούσε να θεωρηθεί διπλή μερίδα ικανό να χορτάσει δύο άτομα, σερβιρισμενο δε στη σωστή θερμοκρασία.

Για το τέλος κεραστήκαμε λικέρ μαστίχας και μας έφεραν και αρωματικά μαντηλάκια ώς είθισται σε εστατόρια με βάση το ψάρι.
Για όλα τα ανωτέρω, πληρώσαμε 56,4 ευρώ, τιμή εξαιρετική για 4 άτομα που φάγαμε μέχρι τελικής... πτώσης

Συμπερασματικά ένα από τα καλύτερα vfm στο συγκεκριμένο χώρο, ανυπερθέτως κράτηση πριν αποφασίσετε να πάτε και.... καλή σας όρεξη.

Αν θα ξαναπήγαινα, μα φυσικά και ναι, στον εσωτερικό χώρο όμως πλέον ώστε να μπορέσεω να βιώσω και την εμπειρία του χώρου αυτού ώστε να είμαι όσο το δυνατό πιό αντικειμενικός για την κριτική του χώρου αυτού

10 Φεβ 2016

Επισκεφθήκαμε την Ψιψίνα Κυριακή μεσημέρι, 4 άτομα (3 ενήλικες και 1 παιδί) χωρίς κράτηση. Το προσωπικό εξυπηρετικότατο, μας βρήκε αμέσως τραπέζι, παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο μέσα-έξω.

Παραγγείλαμε μία ανάμεικτη σαλάτα ψιλοκομμένη, η οποία ήταν δροσερή, με χταποδάκι, πλιγούρι, ντομάτα, αγγούρι και κρεμμυδάκι φρέσκο, ό, τι πρέπει για πρώτο.

Πήραμε επίσης χόρτα εποχής, λακέρδα, ντολμαδάκια χειροποίητα, καλαμαράκι γόνο και κριθαρότο με γαρίδες. Όλα εξαιρετικά (εκτός ίσως από τα ντολμαδάκια, που δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο) με το κριθαρότο να έχει τέλεια μαστιχωτή υφή και σε ποσότητα για 3 άτομα!

Το προσωπικό ευγενικό, γρήγορο και πρόθυμο. Ιδιαίτερα θετική εντύπωση μας έκανε η συμβουλή του σερβιτόρου μας να μην πάρουμε και τα μύδια, καθώς είχαμε παραγγείλει ήδη πολλά.

Ο χώρος καθαρός και περιποιημένος, η τουαλέτες επίσης πολύ καθαρές (κριτήριο κατά τη γνώμη μου).

Στα συν η ψαρόσουπα που ήρθε σε φλυτζανάκι του καφέ για το καλωσόρισμα και το ψημένο ψωμάκι.

Για τα παραπάνω μαζί με κρασί πληρώσαμε 49€, και άξιζαν έως και το τελευταίο σεντ.

Σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά, ίσως όχι σε ώρα αιχμής, ώστε να μπορέσω να απολαύσω καλύτερα το φαγητό!

Συνταγματάρχου Ζησιμόπουλου 96, Παλαιό Φάληρο

210 9819072