MUSEUM CAFÉ – RESTAURANT

Μοντέρνα κουζίνα

Λεβίδου 13, Κηφισιά (Mουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας) [Χάρτης]

Χειμερινό Ωράριο Δευτέρα: Κλειστά Τρίτη-Κυριακή 10.00-24.00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Προσφέρει Πρωινό Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

To Museum Café - Restaurant δημιουργήθηκε από το Δειπνοσοφιστήριον Catering με βασικό στόχο την παροχή υψηλού επιπέδου υπηρεσιών εστίασης, σε ένα εντελώς διαφορετικό περιβάλλον από εκείνα που έχουν συνηθίσει οι κάτοικοι της πρωτεύουσας.

Ένα περιβάλλον που χαρακτηρίζεται από τον τεράστιο Κήπο του Μουσείου Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας και ο οποίος αποτελεί μια πραγματική όαση δροσιάς, ηρεμίας και ευεξίας από την οποία δεν απουσιάζει το υδάτινο στοιχείο: Μία λίμνη με νούφαρα, νεροχελώνα και ψαράκια, περιστοιχίζεται από αιωνόβια δέντρα, καστανιές και πλατάνια, τον πανύψηλο κέδρο στο κέντρο, αμυγδαλιές και ελιές, αλλά και δεκάδες είδη θάμνων και αρωματικών βοτάνων, με το δεντρολίβανο, τη λεβάντα και το θυμάρι να απελευθερώνουν μιαν υπέροχη αύρα στην ατμόσφαιρα.

Μοντέρνα κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Μοναδικός χώρος, ειδικά κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, αφού ο κήπος του είναι μοναδικός. Ενδείκνυται η ώρα που δύει ο ήλιος και αρχίζει να νυχτώνει οπότε η ατμόσφαιρα γίνεται αθεράπευτα ρομαντική και πανέμορφη. Τα τραπέζια βαλμένα με άπλα, κάποια αρκετά μεγάλα για μεγαλύτερες παρέες, κάποια μικρότερα. Ο χώρος ούτως ή άλλως είναι αρκετά μεγάλος και εκτείνεται σε 2 επίπεδα πέρα από τον εσωτερικό του χώρο.

Ο κήπος του μουσείου είναι ανοιχτός από το πρωί και σερβίρει καφέδες, χυμούς, ροφήματα αλλά και brunch menu. Ο κατάλογος του φαγητού είτε πρόκειται για γεύμα είτε για δείπνο είναι ενδιαφέρων με λίγα πιάτα αλλά ιδιαίτερα και αρκετά δημιουργικά και gourme. Έχει αντιπροσωπευτικές επιλογές και σε κρεατικά αλλά και σε ψάρια και ικανοποιητική ποικιλία σε σαλάτες. Επίσης προσφέρει κάποια πιάτα ή δημιουργίες (όπως τις αναφέρει) ημέρας (την ημέρα που το επισκέφθηκα είχε κόκορα με τραχανότο και φέτα και πέννες με κάτι άλλο που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή), pasta και ριζότο.

Ξεκινώντας από τα ορεκτικά προτιμήσαμε μια τάρτα με χωριάτικο φύλλο, μελιτζάνα, κολοκύθι, μαστέλο Χίου και σάλτσα κόκκινης πιπεριάς Φλωρίνης, ενώ από κυρίως επιλέξαμε:
-κόντρα χοιρινό γάλακτος με πουρέ αρακά, καρότα και σάλτσα από αγιωργίτικο κρασί αρωματισμένο με αρμπαρόριζα. Το χοιρινό έλιωνε στο στόμα ενώ ο συνδυασμός των υπόλοιπων υλικών άφηνε μια γλυκιά γεύση. Η παρουσίαση του πιάτου ήταν επίσης εξαιρετική
- κοτόπουλο φιλέτο σχάρας με ψητά λαχανικά, πατάτες και σάλτσα παρμεζάνας, επίσης απολαυστικό, χορταστικό και πολύ ιδιαίτερο
Από γλυκό δοκιμάσαμε μους πορτοκάλι με σάλτσα σοκολάτας και παγωτό λουκούμι, αρκετά μεγάλη μερίδα, ικανή για 2 άτομα. Το γλυκό ήταν φρεσκότατο, ελαφρύ, χωρίς να λιγώνει, ό, τι έπρεπε για ένα ωραίο κλείσιμο του δείπνου που προηγήθηκε.

Στα συν:
-το νερό που έρχεται σε κανάτα και ανανεώνεται συνέχεια
-το πανεράκι με την ποικιλία ψωμιού και τα 2 ντιπ για καλωσόρισμα

Ως προς την εξυπηρέτηση ήταν επαγγελματική, άψογη, αυτή που ταιριάζει σε τέτοιου είδους χώρους.

Συνοψίζοντας το συγκεκριμένο εστιατόριο αξίζει τα λεφτά του τόσο για το περιβάλλον το οποίο είναι μοναδικό όσο και για το φαγητό του. Σίγουρα δεν είναι για κάθε μέρα. Είναι ακριβό. Τα 2 άτομα πληρώσαμε περίπου 60 ευρώ χωρίς αλκοόλ. Ωστόσο είναι εμπειρία να πάει κάποιος σε μια ιδιαίτερη περίσταση.

Μοντέρνα κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Ο Έλληνας έχει την τάση να ανακαλύπτει συνωμοσίες και να ρίχνει αλλού το φταίξιμο για ότι του συμβαίνει. Η μεγάλη του έφεση όμως είναι στη γκρίνια. Γκρίνια για ότι κακό συμβαίνει, γκρίνια για το κράτος, γκρίνια για τις καθημερινές αδικίες και φυσικά γκρίνια για την οικονομική κρίση. Για αυτό το τελευταίο όλοι έχουν κάτι να πουν (και εγώ από ότι φαίνεται) και κάπου να ξεσπάσουν. Έκανε και ένα καλό όμως αυτή η κατάσταση, μάθαμε να αποτιμάμε καλύτερα τη σχέση τιμής - ποιότητας σαν πελάτες και ο επιχειρηματίας της εστίασης έμαθε να σέβεται και να αντιλαμβάνεται το σφυγμό της εποχής. Μάθαμε, ε ? Μπααααααα, δεν υπάρχει σωτηρία...

Κοιτάζω την απόδειξη τώρα που γράφω την κριτική και δεν το πιστεύω. Και έχω να προτείνω κάτι: Να μπορεί ο χρήστης του site να εισάγει και φωτογραφίες εντός του κειμένου, το πιάτο ας πούμε και δίπλα την τιμή, έτσι για να μη σπαταλάμε τόσες πολλές λέξεις για τα αυτονόητα! Θα εξηγηθώ παρακάτω...

Απόγευμα μεγάλης εβδομάδας και μπαίνουμε σε έναν όμορφο κήπο που πραγματικά τον χαίρεσαι καλοκαίρι καλύτερα λόγω της σκιάς είτε των δέντρων είτε της τέντας στο πρώτο επίπεδο που είναι κυρίως για καφέ. Κατεβαίνοντας λίγα σκαλάκια συναντάς μια μικρή (απεριποίητη) λιμνούλα και λιγοστά τραπέζια που στέκονται καλαίσθητα έξω από το εστιατόριο το οποίο και μέσα είναι αξιοπρεπές.

Αρχικά δεν μας μίλησε κανείς παρόλο που αρκετοί σερβιτόροι μας προσπέρασαν βιαστικοί. Ένα καλησπέρα καλό είναι όταν μπαίνει πελάτης και δεν παίρνει χρόνο. Καθιστοί λοιπόν και με τη μικρούλα μας να σουλατσάρει πέρα δώθε αράξαμε για λίγο και τελικώς ζήτησα μόνος μου από τον επόμενο αγχωμένο κύριο που έκανε με περίσσιο θεατρικό ταλέντο πως δεν μας βλέπει τα αυτονοητα: Κατάλογο και... ένα λεπτό μη φεύγεται... ένα καθισματάκι παιδικό. Ευχαριστούμε (με άκουσε τώρα, δεν ξέρω)!

Μαθημένοι όπως είμαστε να παραγγέλνουμε γρήγορα (όσοι είναι γονείς ξέρουν γιατί) ζητάμε και μας σερβίρουν ομολογουμένως σε καλό χρόνο:

- Μπριός με προσούτο. 6,5 €. Δύο μικρά σαντουιτσάκια συγκεκριμένα τα οποία τα μοιράζουμε στα πιάτα μας και ουπς... νάτος ο σερβιτόρος ξανάρχεται! "Συγνώμη έγινε λάθος, αυτά είναι με σολωμό", οπότε επιστρέφω εγώ το ένα με το πηρούνι μου στο αρχικό του πιάτο και ο ίδιος αρπάζει με το χέρι (!!!!!! ???????) το άλλο για να το επιστρέψει όπως έφυγε από την κουζίνα και ελπίζω να μη το δώσει αλλού. Δεν ορκίζομαι κιόλας. Α, από γεύση ? Μπαγιάτικο το ψωμάκι και το προσούτο ήθελε δόντια καρχαρία για να το κόψεις και να το καταπιείς.

- Τούρτα κρητική. 8,8 € Σαλάτα είναι βασικά με παξιμάδι, άνιθο, φετούλα, ντοματίνι. Συμπαθητική αλλά από ποσότητα χαχαχαχαχα, θα αναφερθώ παρακάτω...
- Καλαμάρι γεμιστό. 16 € Το καλύτερο πιάτο, ημέρας ήταν, συνοδευόμενο με λαχανικά και παντζάρια.

- Ριζότο φινόκιο 15,5 €. Πολύ νόστιμο. Αλλά δεν ντρεπόμαστε λίγο επιτέλους σε αυτή τη χώρα της αισχροκέρδειας που βαπτίζουμε τα φύκια μεταξωτές κορδέλες από το 1830 που υπάρχουμε σαν Ελλάδα (και για πόσο ακόμη) ??? Εδώ ήθελα την κάμερα. Γιατί χωρίς υπερβολή μιλάμε για δύο κουταλιές της σούπας το πολύ, σερβιρισμένο σε ένα μεγάλο πιάτο που είχε όμως μόνο στο κέντρο του σε ένα μικρό κύκλο χώρο για φαγητό (χαχαχα έργο τέχνης αλλά για το μουσείο δίπλα και ας είναι φυσικής ιστορίας). Και όταν μας σέρβιρε τα δύο κυρίως πιάτα μας έκανε και το σχόλιο "μεγάλο, ε?", αναφερόμενος όμως στο καλαμάρι. Ε, βέβαια συγκριτικά μιλάμε για Κοζάνη εναντίον Λωζάνης.

Να πω τώρα για τα τέσσερα ψωμάκια που χρεώθηκαν 3 € και για την παντελής έλλειψη κεράσματος ή... άσε, δεν περιγράφω άλλο. Δεν είναι κακό μία στο τόσο να ακριβοπληρώνεις την έξοδο σου για φαγητό, συνειδητά το επιλέξαμε αλλά περιμέναμε και το κάτι παραπάνω! Για παράδειγμα στο Ελαίας Γη πληρώσαμε περισσότερα αλλά φύγαμε κατευχαριστημένοι! Απο τι ? Από τους καλούς τρόπους, την ποιότητα των υλικών και κυρίως το γεγονός ότι δεν πήγαμε ως γευσιγνώστες ή ως σπουργίτια, για να χορτάσουμε πήγαμε!

Εν κατακλείδι το συνιστώ για καφεδάκι αλλά όχι για φαγητό, μην τους κάνετε την χάρη εκτός αν σας περισσεύουν και έχετε και χιούμορ.

Μοντέρνα κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Βραδάκι κέντρο Κηφισσιάς όλα λαμπερά φωτεινά γεμάτα ζωή.

Μέχρι να φτάσουμε στο προορισμό μας τρελαθήκαμε βλέποντας τα χιλιάδες χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια να στολίζουν κάθε δένδρο καθ΄οδόν και να νας κάνουν να αισθανόμαστε έντονα το πνεύμα των γιορτών που πλησιάζουν. Ανάταση ψυχής, γιορτινές μέρες γιορτινά αισθήματα και προσμονή για τις μέρες που έρχονται και σε κάνουν να αισθάνεσαι παιδί.
Το πάρκιν εύκολο, χώρος διαθέσιμος απ΄έξω και πάρκιν απέναντι.

Τα γιορτινά συναισθήματα συνεχίζονται μπαίνοντας στον καταπληκτικό και καλαίσθητα στολισμένο κήπο του μουσείου Γουλανδρή και συνεπώς του εστιατορίου του. Αιωνόβια δένδρα μια λίμνη στην άκρη της αυλής τραπεζάκια διάσπαρτα να σε κάνουν να επιθυμείς να κάτσεις έξω ξεχνώντας το κρύο. Σε λιακάδες και καλό καιρό πολύ καλή επιλογή.

Το εστιατόριο απαρτίζεται από δύο χώρους, μπροστά με μία μεγάλη θερμαντική στήλη στη μέση και τριγύρω τραπέζια σε πολύ καλή απόσταση μεταξύ τους απλός και ξεκούραστος στο μάτι.

Ο δεύτερος χώρος συνεχίζει να είναι καλόγουστος ξεκούραστος άνετα τραπέζια με καναπεδάκια και καρέκλες. Η διακόσμηση στο ίδιο μοτίβο και ένα μεγάλο μπάρ στην μια πλευρά.
Ένθερμο καλωσόρισμα από τον μέτρ. Η θέα στο κήπο εξαιρετική.

Καλαθάκι με ζεστά κριτσίνια και ψωμάκια συνοδευόμενα με ντιπ λευκής ταραμοσαλάτας και τυροσαλάτας με κόκκινη γλυκιά πιπεριά.

Ο κατάλογος στην αρχή σε τρομάζει, ολόκληρο βιβλίο φαίνεται αλλά περιέχει ότι προσφέρει το μαγαζι στην διάρκεια της μέρας που λειτουργει και σαν σημείο ξεκούρασης των επισκεπτών του μουσείου.

Οι επιλογές για το εστιατόριο όσες χρειάζονται για να βρεις ότι επιθυμείς. Κρεατικά, ψάρι, Ριζότο, Πάστα, αρκετά ορεκτικά, πρωτότυπες σαλάτες. Καλή λίστα κρασιών.

Νομίζω για πέντε άτομα παραγγείλαμε αρκετά και ως συνήθως δεν υπήρχε χώρος για γλυκό.

Ορεκτικά, τα κασσιώτικα ντολμαδάκια εξαιρετικά στην γεύση με ντιπ γιαουρτιού, από τα ποιο νόστιμα που έχω δοκιμάσει. Τάρτα σφολιάτας με λαχανικά και ψητό μανούρι πολύ καλή με τραγανή ζύμη και νόστιμη. Η KIΣ στο ίδιο επίπεδο. Από σαλάτες πήραμε μία με λάχανο μήλο granberry δροσερή και νόστιμη η δεύτερη πιο ιδιαίτερη με λαχανικά και κινόα.

Τα πιάτα ήταν μια εξαιρετική Τagliata pecanha πολύ καλοψημένη που έλιωνε στο στόμα αφήνοντας ζουμερή νοστιμιά. Το πιάτο με το κοτόπουλο σε καλό επίπεδο και το ριζότο με πατζάρι πρωτότυπο και όπως τα υπόλοιπα πιάτα μια πολύ καλή παρουσία στο σερβίρισμα.

Ο ενθουσιασμός ως προς τα κυρίως σταματά στα πιάτα με τα ζυμαρικά. Οι πέννες με μελιτζάνα είχαν για τις προτιμήσεις μου υπερβολικά πολύ βραστή ντομάτα και αρκετή προσθήκη ζάχαρης που σκέπαζε την γεύση των υλικών αρκετά.
το ίδιο στην γεύση και για το ριγκατόνι με ντομάτα. Ενώ ήταν σωστά βρασμένα χάλαγε και η εικόνα και σίγουρα η γεύση με ένα υπερβολικό ανακάτεμα σε σάλτσα.

Πολύ πρόθυμο το προσωπικό σε ότι χρειαστείς λίγο υπερβολικό ίσως παρακολουθώντας την κάθε σου κίνηση για να σε βοηθήσουν ακόμα και στο πέσιμο της ζακέτας σου, αστραπιαία.

Γλυκό ούτε λόγος δεν υπήρχε καθόλου χώρος γι'αυτό. Θα το δοκιμάσω σε επόμενη επίσκεψη που θα πάω για καφέ.

Δεν είναι και η πιο οικονομική επιλογή αλλά αξίζει για την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούν και το περιβάλλον. Μια πολύ καλή επιλογή. Σίγουρα θα ξαναπάω.

Μοντέρνα κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ αποφασίσαμε μια παρέα να επισκεφθούμε το Museum cafe για φαγητό μίας και το είχαμε γνωρίσει καλοκαίρι μόνο για καφέ.

Χώρος (4/4):

Ο χώρος μέσα μικρός οπότε συνιστώ ΣΚ και αργίες μία κράτηση πρίν. Η αυλή στολισμένη χριστουγεννιάτικα ήταν μαγική με την βροχή που είχε πέσει και είχε βρέξει τα πάντα, συνέθεσαν ένα μαγικό σκηνικό στο μυαλό μου. Ήλπιζα να μην μου το χαλάσει το φαγητό μιάς και εγώ είχα προτείνει στους υπόλοιπους το μέρος αυτό.

Η αίθουσα μικρή, με γλυκό χαμηλό φωτισμό (επαρκής όμως για να βλέπεις τι τρώς) άνετες καρέκλες και μεγάλα τραπέζια. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές (σημαντικό πλέον για τα μαγαζιά) και η έκπληξη της βραδιάς ότι υπάρχει δωρεάν και άμεση πρόσβαση στην αίθουσα πετρωμάτων του Μουσείου Γουλανδρή που το ωράριο της συμβαδίζει με το ωράριο του εστιατορίου.

Ποιότητα φαγητού (4/4):

Το μενού λογικό σε μέγεθος με ποικιλία που καλύπτει σχεδόν όλες τις προτιμήσεις (κρέας, ψάρι, ζυμαρικά κτλ).
Δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα, πήραμε όλοι απο ένα διαφορετικό πιάτο οπότε έχουμε μια πολύ καλή άποψη.

Ψαρονέφρι με ψητά λαχανικά και μια sauce μουστάρδας (μεγάλη μερίδα, τρυφερό κρέας, βαθμολογία πιάτου 8,5/10)

Μπιφτέκι σχάρας με χειροποίητες πατάτες (φανταστικό, βαθμολογία πιάτου 9/10)

Σολωμός στην σχάρα καραμελωμένος με ρεβύθια (πολύ καλός απλά τα ρεβύθια ήθελαν πιο πολύ μαγείρεμα, βαθμολογία 7/10)

Κοτόπουλο σχάρας με σώς παρμεζάνας (πολύ νόστιμο, βαθμολογία 8/10)

Ριζότο με τρούφα και μανιτάρια (πολύ καλό, βαθμολογία 8/10)

Για ορεκτικά πήραμε κολοκυθόπιτα (φανταστική καθώς μου άρεσε ενώ δεν την τρώω, βαθμολογία 7,5/10) κις λωρέν (δεν την δοκίμασα αλλά μου είπαν ότι ήταν εξαίσια, βαθμολογία πιάτου 7/10) και ντολαμδάκια μικρά Κασιώτικα με σώς γιαουρτιού (πάρα πολύ νόστιμα, βαθμολογία 8,5/10).

Πήραμε 3 πράσινες σαλάτες τις οποίες δεν θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής αλλά ήταν φρεσκότατες, χορταστικές και πάρα πολύ νόστιμες (βαθμολογώ και τις 3 σαλάτες με 8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το σέρβις ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλό. Μας σερβιρανε τις σαλάτες και τα ντολμαδάκια στο πιάτο. Μας γεμίζανε συνέχεια τα ποτήρια με κρασί και με νερό (εμφιαλωμένο αλλά φυσιολογικό σε ένα τέτοιο εστιατόριο). Ήταν οι άνθρωποι με το χαμόγελο συνεχώς και απο πάνω μας. Ευγενέστατοι με τις ωραίες ποδιές τους και πολύ προσεγμένοι.

Value for money (3/4):

Δεν το θεωρώ σε καμία περίπτωση ακριβό το μαγαζί αυτό για την ποιότητα, ποσότητα, εξυπηρέτηση και χώρο που διαθέτει αλλά κάποια πιάτα ένα μικρό κλίκ πιο κάτω δεν θα ήταν κακό. Για την ακρίβεια θα έβαζα 3,5/4.
Το πιάτο που βρήκα λίγο ακριβό ήταν ο σολομός στα 20 ή 22 ευρώ εάν θυμάμαι καλά. Επίσης γύρω στα 25 ευρώ νομίζω έκανε το rib eye.

Δεν μπορώ να πώ ότι δεν καταλαβαίνω ότι είναι η ποιότητα που ανεβάζει το κόστος απλά εκφράζω την μικρή επιθυμία λόγω εποχής να ήταν ένα μικρό κλίκ πιο κάτω οι τιμές σε αυτά που ανέφερα κυρίως καθώς τα άλλα πιάτα είχαν κανονικότατες τιμές.

Συμπέρασμα:

Ενα μικρό διαμαντάκι στα Βόρεια Προάστια το οποίο χαίρομαι που επισκέφθηκα. Πολύ καλό σέρβις, φοβερός χώρος, φανταστικό φαγητό και ξαναλέω πολύ καλό φαγητό (το πιο σημαντικό!!! ).
Θα το επισκεφθώ σίγουρα ξανά και σύντομα!!!

Μοντέρνα κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Εμείς πήγαμε για καφέ και γλυκάκι τα Χριστούγεννα 8 άτομα. Ο χώρος αν και λίγο ψυχρός, είναι αρκετά όμορφος. Πήραμε καφεδάκια, τσαγάκια και γλυκάκια. Θα επικεντρωθώ μόνο στα γλυκά μιας και τα άλλα δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Πήραμε λοιπόν έναν κορμό με αλμυρή καραμέλα που θα το βαθμολογήσω με 7/10 κ επίσης πήραμε κεκάκια λεμόνι και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι. Δοκίμασα μόνο τον κορμό και ήταν πολύ καλός, όσο γλυκός έπρεπε... Οι τιμές για Κηφισιά ήταν πολύ καλές για τα γλυκά γιατί στα φαγητά από ότι είδα οι τιμές ήταν πιο τσιμπημένες,

Ο κορμός είχε 6.50 από όσο θυμάμαι και είναι για 2 άτομα.
Τα κέικ ήταν πιο οικονομικά, γύρω στα 4.50 ευρώ.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή.

Για καφεδάκι θα ξαναπάμε αν μας βγάλει ο δρόμος και ίσως κάποια στιγμή φάμε κιόλας.

Μοντέρνα κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Έχω πάει (με την γυναίκα μου και τελευταία και με το μωρό μας) αρκετές φορές στο εν λόγω μαγαζί, κυρίως για καφέ και γλυκό. Όμως, ένα βράδυ αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό. Καταρχήν να πω ότι (το καλοκαίρι γιατί τον χειμώνα ακόμα δεν έχει δουλέψει) χρειάζεται οπωσδήποτε κράτηση εαν μιλάμε για βράδυ ΠΣΚ, γιατί αλλιώς είναι πολύ δύσκολο να βρείτε για να καθίσετε.

Ο χώρος είναι πάρα πολύ ωραίος, με μια μεγάλη αυλή όμορφα διακοσμημένη και τα τραπέζια σε σωστές αποστάσεις μεταξύ τους. Η μουσική είναι διακριτική και ο φωτισμός όσο πρέπει χαμηλός. Διάβασα ότι από 14 Οκτωβρίου λειτουργεί μέσα, με νέο μενού, αλλά δεν το έχω επισκεφθεί ακόμα.

Το σερβις είναι εξαιρετικό, με το προσωπικό να είναι αρκετό ώστε να μην υπάρχει θέμα στην ταχύτητα εξυπηρέτησης. Επίσης, όλοι είναι ευγενέστατοι και πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν.

Πάμε τώρα στο δια ταύτα:

Να σημειώσω εδώ ότι έχει πάρα πολύ ωραία cocktails, ευφάνταστα και πολύ γευστικά.

Από φαγητό (θερινό μενού) φάγαμε:

- Μια πολύ νόστιμη κολοκυθόπιτα
- Μια δροσιστική σαλάτα ανάμεικτη
- Ένα σολομό ψητό, σωστά ψημένο και αρωματισμένο
- Σπαγγέτι με καπνιστή πανσέτα και κολοκυθάκι

Όλα πολύ νόστιμα και σε αρκετά καλές μερίδες.

Σίγουρα δεν είναι φτηνό μαγαζί, αλλά με τίποτα δεν το λέω ακριβό εαν προσμετρήσουμε την ποιότητα του φαγητού, το σέρβις και φυσικά το άψογο περιβάλλον. Εννοείται ότι θα ξαναπάω, τόσο για φαγητό όσο και για καφέ/γλυκό.