4 ΝΑΝΟΙ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Καρύστου 23, Αμπελόκηποι [Χάρτης]

Συνεργατικό καφενείο, με μικρό μενού μεζέδων πάσης φύσεως.
Ανοιχτά καθημερινά από τις 12.00 μ.μ. έως τις 02.00 π.μ.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Γεγονος ειναι οτι στη γειτονια μου, κοντα στο σπιτι μου, εκει στους ανω Αμπελοκηπους δηλαδη, δε θα ειχα και πολλα μαγαζια να σου συστησω. Χθες βραδυ, μια Δευτέρα του Νοεμβρη, κατι με ειχε πιασει: Ενω ηθελα να παω καπου για μασα, δεν ηθελα να ειναι μακρυα. Ηθελα κατι κοντα μου, να μη χρειαστει καν αυτοκινητο η μετακινηση με συγκοινωνια.

Λοιπον δε θα το πιστεψεις αλλα το μαγαζι που επελεξα, ενω βρισκεται σε μια αποσταση, το πολυ διακοσιων μετρων απο το σπιτι, δεν το ειχα προσεξει σχεδον ποτε. Δηλαδη ειχα δει οτι κατι υπαρχει εκει, αλλα ποτε δε με ενεπνευσε να το επισκεφτω. Ειναι και ημιυπογειο, ειναι και που δεν εχει ιδιαιτερη προσοψη στο δρομο, ειναι και που δεν εχει καποια ευδιακριτη ταμπελα, ε, δεν ειχα καλοκαταλαβει περι τινος προκειται. Επρεπε να ψαξω στο ask4food για να παω. Η εμπιστη "Tetti" ειχε γραψει και καλα λογια, ε λεω, Πηγαινε Αρη!

"Συνεργατικο, συνεταιριστικο, παραδοσιακο καφενειο "Οι 4 Νανοι", εγραφε ο καταλογος. Δηλαδη οταν λεμε καταλογος μη φανταστεις κατι κανονικο. Ενα φυλλο χαρτι με εναν πολυ περιορισμενο αριθμο εδεσματων(μεζεδακιων πες), που εξαιτιας και του ελλιπους φωτισμου, με το ζορι διαβαζες. Παραλληλα υπηρχε και ενας δευτερος καταλογος, πιο κανονικος, σαν μικρο βιβλιαρακι, που εγραφε τα ειδη ποτων. Το μαγαζι προσφερει και καφεδες, και ποτα, και διαφορα ειδη τσαγιου, σοκολατας κλπ. Θα ελεγα μαλιστα οτι μαλλον ειδικευεται περισσοτερο στην πόσιν και πολυ λιγοτερο στην βρώσιν.

Αυτο το καταλογακι με τα ποτα μαλιστα ειναι και καπως περισσοτερο κατατοπιστικο: "Συνεργατικο, συνεταιριστικο καφενειο, μπλα μπλα, με μια νεα αντιληψη περι του καφενειου μπλα μπλα, με νεους εργαζομενους που διεκδικουν τις καλυτερες δυνατες συνθηκες εργασιας μπλα μπλα, και-εκεινο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση-τη διαθεση να αλλαξει τη λογικη της σχεσης εργαζομενου-πελατη, ετσι οπως εχει επικρατησει". Ομολογω οτι εδω μπερδευτηκα! Τι παει να πει επικρατουσα σχεση εργαζομενου πελατη(και μαλιστα ειδικα στον τομεα της σιτισης)? Τι ακριβως ειναι εκεινο που την χαρακτηριζει(τη σχεση) και οι "συνεργατες" θα ηθελαν να αλλαξουν? Και που εννοουν πως εχει επικρατησει σε ολα τα μαγαζια της Αθήνας, σε καποια συγκεκριμενα που συμβαινει να γνωριζουν, σε ολη την Ελλαδα, την Ευρωπη, τον κοσμο... που ακριβως επικρατησε αυτη(η σχεση)? Τα ερωτηματα ασφαλως εμειναν αναπαντητα, ιδιως μετα την πρωτη μας επαφη με το σερβιτορο.

Πριν απο το σερβις ομως, θα ηθελα να πω κατι για το χωρο: το καφενειο ειναι και καλαισθητο και ευρυχωρο και μεσα και εξω στην αυλη για το καλοκαιρι. Ομορφα τραπεζια και καθισματα, ομορφα χρωματα, συμπαθης και η μουσικη (λιγο πιο δυνατη απο οσο θα την ηθελα αλλα οκ). Ο φωτισμος ανεπαρκης για εστιατοριο, αλλα μια χαρα για ενα καφενειο και μαλλον πολυ εντονος για μπαρ. Τα τραπεζια οχι πολυ στριμωγμενα, αλλα δε θα πω οτι υπηρχε και μεγαλη αποσταση μεταξυ τους. Παμε στο σερβις λοιπον.

Ηρθε ενα νεο παιδι που δε θα'λεγα πως δεν εξυπηρετουσε τους πελατες του μαγαζιου (κυριως φοιτητοκοσμο), αλλα σιγουρα θα ελεγα πως δε διεθετε κανεναν επαγγελματισμο, ούτε και τη διαθεση να ασχοληθει θερμα με το αντικειμενο του. Πιθανον να ηταν ενας απο τους 4 συνεργατες "νανους" (που σημειωτεον, αρχικα ηταν επτα αλλα προφανως αποχωρησαν οι τρεις και εμειναν μοναχα τεσσερις), αλλα δεν ειμαι και σε θεση να το γνωριζω. Ρωτησαμε τι περιλαμβανει η ποικιλια και εισπραξαμε την παρακατω απαντηση:

-"Ε, οτι εχουμε. Ξερετε, κανενα σαλαμακι, λιγο τυρακι... γενικως οτι υπαρχει. " Να πω εδω πως η ποικιλια κοστιζε 8 ευρω. Και αυτο το ποσον για να μου δωσεις οτι σου βρισκεται, δε μου φαινεται πολυ καλη ιδεα. Ομως μια και οι λυσεις για φαγητο ηταν ουτως η αλλως περιορισμενες (τηγανιά και λουκανικο απο κρεας, κατι λιγες σαλατες του τυπου πατατοσαλα και τσιροσαλατα, δυο-τρια ειδη πιτας και φοκατσιες, που μας ενημερωσαν πως ειναι κατεψυγμενες). Εμεις λοιπον μιας και δεν πεινουσαμε πολυ επιλεξαμε την ποικιλια ("οτι μας βρισκεται"), το λουκανικο και μια πιτα σφακιων. Εχουμε και λεμε

-Η ποικιλια περιελαμβανε, λιγο σαλαμακι, λιγη κεφαλογραβιερα, λιγο ανθοτυρο, λιγο αγγουρακι, περιπου μιαμιση κουταλια σουπας πατατοσαλατα, λιγη πατζαροσαλατα και λιγο παστουρμα. Ολα αυτα απο λιγο, οπως γραφω δηλαδη. Δεν ειναι δηλαδη για χορταση, ισως διοτι εντασσονται στο πνευμα "νεωτερισμου" του καταστηματος.... Οφειλω ομως να παραδεχτω πως ηταν αρκετα περιποιημενα, νοστιμα και φρεσκα. Αξιολογηση? Ας πουμε 6 στα 10.

-Λουκανικο. Μικροσκοπικη μεριδα, αρκετα νοστιμο ομως κι αυτο και συνοδευομενο απο καποια συμπαθητικη σως γιαουρτιου. Τιμη 5 ευρω (ε, οχι και 5 γι'αυτη την ποσοτητα βρε "συνεργατες"! ). Αξιολογηση παλι 6 στα 10 γιατι εχω τις καλες μου...

-Πιτα σφακιων. Εδω τι να σου πω αγαπητε αναγνωστη? Μιλαμε για αριστουργηματακι! Νοστιμη, αερινη, με μια υπεροχη μυζηθρα εσωτερικα, χωρις περιττα λαδια, χωρις τιποτα βαρυ και υποπτο στη γευση! Στα 5 ευρω και αυτη και παλι σε σχετικα μικρη ποσοτητα αλλα χαλαλι της. Εδω βαζω 9 στα 10 ανετα!

-Μισο κιλο κρασακι κοκκινο χυμα. Δεν ηταν κακο. Δεν ηταν και τιποτα ιδιαιτερο κι'ας το διαφημιζαν για "εξαιρετικο κρασι μικρων παραγωγων". Απο κρασι συμβαινει να γνωριζω λιγα πραγματα μιας και ειμαι λατρης. Ε, δεν ελεγε και τιποτα, πως να το πω? Τσουχτερο και αυτο, 5 ευρω το μισοκιλο. Αρα 5 στα 10 ειναι ενταξει. Εδω θα ηθελα να σημειωσω οτι ειδα το κοστος και του τσιπουρου και της ρακης. Λοιπον, 3,50 ευρω τα 100 ml! Τιμη λιτρου δηλαδη 35 ευρω!!! Παιδια, συνεργατες, συνεταιροι κι'οπως αλλιως θελετε να λεγεστε, Συνελθετε! Δεν μπορεις, Δεν γινεται να αγοραζεις το τσιπουρο 6 η 7 η αντε το πολυ 8 ευρω και να το πουλας 35!!! Με το μπαρδον κι'ολας αλλα μας κλεβετε! (παραδεχομαι οτι το φαινομενο ειναι γενικευμενο αλλα, οκ, μην το παρατραβαμε! )

Στην αρχη μας εφεραν 3-4 φετουλες ψωμακι συμπαθητικο μαζι με μια φιαλη νερο βρυσης. Στο τελος ενα γλυκακι (απο μια μπουκια στον καθενα) κορμο σοκολατας, νοστιμο.

Συνολικα πληρωσαμε 23,50. Δεν μπορω να πω πως ηταν πολλα αυτα που δωσαμε, αλλα ηταν σιγουρα λιγα αυτα που φαγαμε! Το εχω ξαναπει και επιμενω: Σε μικρα μαγαζια, που εχουν και ενα μεζεδακι, που απευθυνονται σε νεαροκοσμο και φοιτητοκοσμο βασικα και με τετοιες μεριδουλες, Δεν επιτρεπονται αυτες οι τιμες! Ομως Δεν φταιει ο επιχειρηματιας! Βασικα φταιει ο πελατης που πηγαινει!

Εγω λοιπον Δεν παω σε τετοια μαγαζια που δε σεβονται τα χρηματα μου και ιδιως σε τετοιες εποχες! Ειναι κριμα αγαπητοι "συνεργατες" που βρισκεστε τοσο κοντα στο σπιτι μου να μην μπορω να σας προτιμησω! Γιατι οχι μονο δε βλεπω τον λογο (μια πιτα καλη φαγαμε ολη κι'ολη) για να ξαναρθω, αλλα αντιθετως, βλεπω πολλους λογους για να Μην!

Μια φορα εφτασε και περισσεψε!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Δίπλα σχεδόν στη στάση "Πανόρμου" του Μετρό, αλλά, ευτυχώς, μακριά σε απόσταση αλλά και "ύφος" απο τα μαγαζιά της περιοχής, γνωστά και ως "Ποτοπωλεία".

Εξαιρετική ρακί, ωραίοι μεζέδες και συνοδευτικά (δεν ξέρω πως το καταφέρνουν αλλά έχουν κάμποσα "διαφορετικά, " απο τα συνηθισμένα πιάτα, και όλα είναι υπέροχα) όπως επίσης και πολύ καλή αναλογία τιμής/μερίδας σε ότι παραγγείλαμε.
Όλοι οι "Νάνοι", απο όσο είδα, είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί και το μαγαζί σαν χώρος είναι πολύ ζεστός, όμορφος αλλά και οικείος, κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα πια. Νομίζω όποιος πάει θα καταλάβει