BALUX CAFE : SEA SIDE ESCAPE

Bar Restaurants

Λ. Ποσειδώνος 58, Αστέρας Γλυφάδας [Χάρτης]

Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.

Bar Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Ένα βραδάκι καλοκαιριού επισκεφθήκαμε με έναν φίλο, το τρομερό συγκρότημα του Balux στην Γλυφάδα. Μιλάω για τον τεράστιο καλοκαιρινό χώρο με τα φοινικόδεντρα, τα έπιπλα απο μπαμπού, την πισίνα, την θάλασσα που είναι στο ένα μέτρο, τα μπάρ κτλ που όλα προσδίδουν μια ψευδαίσθηση οτι βρίσκεσαι σε ένα εξωτικό νησί. Να τονίσω το εύκολο πάρκινγκ μέσα στο συγκρότημα με τους παρακαδόρους.

Γενικά μιλάμε για έναν φανταστικό μεγάλο χώρο εξωτερικό (και ο εσωτερικός είναι πολύ ωραίος και μεγάλος).

Στα του φαγητού τώρα το μενού έχει αρκετή ποικιλία κυρίως σε πιάτα Εξωτικής κουζίνας. Εμείς επειδή πήγαμε με κουπόνι προσφοράς είχαμε μια περιορισμένη επιλογή πιάτων:

Πολυνησιακό τηγανητό ρύζι, μια fusion σαλάτα (ξανθό κουκουνάρι, σταφίδα, πλιγούρι και βινεγκρέτ). Απο κυρίως δοκιμάσαμε ψιλλοκομένα κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου μαριναρισμένα σε γάλα καρύδας, κουρκουμά και συνοδευόντουσαν απο ρύζι ατμού. Το δεύτερο κυρίως ήταν γλυκόξινα ψιλλοκομένα κομματάκια χοιρινού φιλέτου με kiwi, φραούλες, μάνγκο και συνοδευόταν επίσης απο ρύζι ατμού.

Για επιδόρπιο είχαμε ένα μεγάλο για 2 άτομα, σουφλέ σοκολάτας με παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης.

Τα φαγητά όλα ήταν ενδιαφέροντα όταν τα ακούς ή όταν τα διαβάζεις. Δυστυχώς γευστικά ήταν πολύ μέτριο και οι μερίδες πολύ μικρές (κυρίως το κρέας ήταν απειροελάχιστο). Δεν μπορώ να πώ ότι έμεινα τόσο ικανοποιημένος απο το φαγητό.

Στην αρχή όταν φθάσαμε στο μαγαζί πιο πολλοί ήταν οι σερβιτόροι πάρα οι πελάτες. Γενικά όμως έχει πολλή προσωπικό το μαγαζί αυτο. Τα παιδιά πρόσχαρα, ευγενικά και αρκετά οργανωμένα. Γενικά το σέρβις ήταν πολύ καλό.

Οι τίμες του είναι ακριβές για την ποιότητα, ποσότητα φαγητού αλλά λογικές για τον χώρο και το service. Εμείς για όλα τα παραπάνω με το κουπόνι πληρώσαμε με το κουπόνι 30 ευρώ και οι 2 απο 60 ευρώ που κόστιζε κανονικά το γεύμα και γύρω στα 5-7 ευρώ το κάθε ποτήρι κρασί και περίπου 5 ευρώ το κάθε μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.

Ίσως να το προτιμήσετε για ένα ποτό, ένα cocktail για να δείτε τον υπέροχο χώρο. Μην μπείτε στον κόπο να φάτε εκεί, νομίζω ότι είναι υπερτιμημένο χωρίς να αξίζει αυτά τα λεφτά το φαγητό του.

Bar Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο την Κυριακη της πανσελήνου. Ειχα αγοράσει το κουπονι αρκετό καιρό πριν και ένα δείπνο κατω απο την πανσέληνο ηταν μια καλη ευκαιρία να πάμε. Δεν ειχα ξαναπάει στο εστιατόριο, αν και ειχα ακουσει καλες κριτικές και για το καταστημα και για την περιοχή.

Μόλις φτάσαμε μας ρώτησαν στην εισοδο αν ηρθαμε για ποτό ή φαγητό. Αναφέραμε πως ειχαμε κλεισει τραπέζι με κουπόνι. Αισθάνθηκα πως η υποδοχή ηταν λιγο ψυχρή. Παρότι ειχαμε κλείσει τραπέζι, δεν υπήρχε συγκεκριμένο στο όνομα μας και καθίσαμε σε ένα από τα τραπέζια που μας προτεινε.

Μόλις καθίσαμε μας ρωτησε αν επιθυμούμε νερό σε μπουκάλι ή της βρύσης. Είπαμε της βρυσης και περιμεναμε μια κανάτα, αλλά μας έφερε δυο ποτήρια. Στη συνέχεια δεν μας έφερε τον κατάλογο, αλλά μας ειπε τι δικαιούμαστε ανά ενότητα φαγητου. Για ορεκτικό λοιπον επιλέξαμε "Φρέσκα λαχανικά σχάρας, με φρέσκο θυμάρι και σιρόπι βαλσάμικο", ως σαλάτα "Ρόκα με θρυμματισμένο ανθότυρο, σουσάμι και παλαιωμένο βαλσάμικο" και για κυρίως πιάτο "Γλυκόξινα ψιλοκομμένα χοιρινά φιλετάκια με φράουλες, kiwi, μάνγκο και ρύζι ατμού" και "Φιλετάκια από κοτόπουλο μαριναρισμένα σε γάλα καρύδας, κουρκουμά και ρύζι ατμού". Το επιδόρπιο ηταν συγκεκριμένο και περιλάμβανε "Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης".

Το ορεκτικο ηταν εξαιρετικό. Τα λαχανικα ηταν σωστά ψημενα και έδενα τέλεια με το σιρόπι βαλσάμικου. Ηταν η πρώτη φορα που δοκιμαζα μια τέτοια εκτέλεση και ενθουσιάστηκα. Η σαλάτα ήταν και αυτη πολύ καλή και σε αρκετα ικανοποιητική ποσότητα. Γευστικά ηταν αρκετα ανώτερη από αρκετες παρόμοιες που ειχαμε δοκιμάσει. Το πλεον εντυπωσιακό όμως ηταν το γεγονός πως ο σερβιτόρος με το που έφερε τη σαλάτα μας τη σέρβιρε και στα πιατα μας.

Και τα δυο κυρίως πιατα ήταν εξαιρετικά. Τα χοιρινα φιλέτα και δεν ηταν ακριβώς φιλετα, αλλά ψιλοκομμένα κομματια χοιρινού ανακατεμένα με τη γλυκόξινη σάλτσα. Να ομολογήσω πως η σάλτσα ηταν αρκετα καυτερή για τα δικα μου γουστα, αλλά δεν παύει να ήταν εξαιρετικα γευστική. Τα φιλετάκια κοτόπουλου ηταν περασμένα σε καλαμάκι (πρωτοτυπο και αυτό) και η συνοδευομενη σάλτσα ηταν γευστικά πιο κοντα στα γούστα μου. Να αναφερω πως το συνοδευτικό ρυζι ηταν παρα πολύ καλό και στα δύο πιατα.

Αφου τελειωσαμε με τα κυρίως, ηρθε η ώρα του επιδόρπιου. Ο συνδυασμός του ηταν άριστος και το σουφλέ όπως το περιμέναμε. Δεν ξερω αν όντως η βανιλια είχε προέλευση Μαδασκάρης, αλλά ηταν πολύ καλή.

Η ατμόσφαιρα και το περιβάλλον ηταν ειδυλλιακά. Περα απο την πασέληνο, το καταστημα ειναι τοποθετημένο διπλα στο θάλασσα. Επίσης, στην καλη ατμόσφαιρα συνέβαλε και το γεγονός πως δεν φυσούσε. Ο φωτισμός ήταν όσος έπρεπε για να δωσει ενα επιπλεον ρομαντισμό.

Η εξυπηρέτηση εκτός απο την υποδοχή, κινηθηκε σε εξαιρετικά επίπεδα. Οι σερβιτόροι κινουνταν συνέχεια μεσα στο χωρο. Οταν ειδε πως τελειώναμε το ορεκτικο μας ρώτησε πότε να φερει το κυρίως. Δεν αισθανθήκαμε πως επειδή ήμασταν με κουπονι είχαμε λιγότερη εξυπηρέτηση. Σημαντικότατο ειναι και το γεγονός πως με την παραγγελια έφερε απόδειξη με το ποσό του κουπονιού συν τα επιπλέον ποτά που είχαμε παρει.

Συμπερασματικά λοιπόν, ειναι μια αρκετά καλη επιλογη για φαγητό και ποτό ή καφέ. Εχει ελαφρώς τσιμπημένες τιμές, που δικαιολογούνται ως ενα σημείο για την τοποθεσία που βρίσκεται.

Bar Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Balux Cafe by the pool για φαγητό επ’ ευκαιρίας μιας καλής (τουλάχιστον έτσι φαινόταν) προσφοράς που βρήκαμε στο ίντερνετ. Η περιγραφή του μενού φαινόταν ενδιαφέρουσα με εξωτικές γεύσεις, αν εξαιρέσει κανείς το συμβατικό επιδόρπιο που ήταν σουφλέ σοκολάτα.
Ο χώρος ήταν εντυπωσιακός και μας οδήγησαν σε μια σχετικά απόμερη μεν ήσυχη δε περιοχή του μαγαζιού που προοριζόταν για τους χρήστες της προσφοράς.

Η ατμόσφαιρα ήταν ρομαντική και εξωτική με ωραία διακόσμηση.
Η πρώτη απογοήτευση ήρθε με τον σερβιτόρο που δεν ήξερε να περιγράψει το μενού. Δεν υπήρχε κάπου να διαβάσουμε τις επιλογές στο μενού που μας προσφερόταν και έπρεπε να βασιστούμε στην άκυρη περιγραφή από το κινητό του βιαστικού σερβιτόρου με εκφράσεις όπως “σαλάτα πράσινη με ξηροκάρπια”. Απαράδεκτο!

Το σέρβις ήταν αρκετά γρήγορο και το δεύτερο παιδί που μας έφερε τα πιάτα που είχαμε επιλέξει ήταν ευγενέστατο και με τακτ σε αντίθεση με τον πρώτο. Σαν πρώτο είχαμε παραγγείλει το “Polynesian Fried Rice: Τηγανητό ρύζι, φρέσκα λαχανικά και σος nasi goreng” και την σαλάτα “Fusion Salad: Με σταφίδα Κορίνθου, ξανθό κουκουνάρι, πλιγούρι και βινεγκρέτ με αρωματισμένα βότανα”.
Το ρύζι που μας φέρανε, αν και γενναία μερίδα σε ποσότητα, δεν είχε καμία μα καμία σχέση με nasi goreng! Τυχαίνει να το έχουμε δοκιμάσει πολλάκις και αυτό που μας φέρανε ήταν ένα ρύζι τηγανητό μες το λάδι με κανένα ίχνος λαχανικών, goreng και πικάντικης γεύσης. Το μόνο που μπορούσες να γευτείς ήταν το παραπανίσιο λάδι.

Η Fusion Salad ήταν κάπως καλύτερη αν και οι γεύσεις δεν έδεναν αρμονικά. Υπερίσχυε κι εκεί το λάδι και ο άνηθος, καλύπτοντας οποιαδήποτε άλλη γεύση.
Για κυρίως επιλέξαμε το “Satei Chicken: Φιλετάκια από κοτόπουλο μαριναρισμένα σε γάλα καρύδας, κουρκουμά και ρύζι ατμού” και το “Paradise Wish: Γλυκόξινα ψιλοκομμένα χοιρινά φιλετάκια με φράουλες, kiwi, μάνγκο και ρύζι ατμού”.

Το Satei Chicken (μαριναρισμένα σουβλάκια κοτόπουλου) ήταν καλό σε γεύση αν και κάπως παραψημένο. Η peanut σος που συνόδευε το ρύζι ήταν νόστιμη και γενικά ήταν ένα αξιοπρεπές πιάτο.

Δυστυχώς δεν ίσχυε το ίδιο και για τη δεύτερη επιλογή μας, το γλυκόξινο “Paradise Wish”. Δεν καταφέραμε να το φάμε. Τα χοιρινά φιλετάκια είχαν μια άσχημη γεύση σαν να έχουν μείνει πολύ στο ψυγείο και χαλάσει και ήταν σκληρά και παραβρασμένα. Η σάλτσα και τα μεγάλα κομμάτια φρούτων που περιείχε το πιάτο (ακτινίδιο, ολόκληρες φράουλες) ήταν περίεργος συνδυασμός αλλά τα επισκίαζε όλα η άσχημη γεύση του κρέατος. Δεν μου έχει ξανατύχει αυτό σε εστιατόριο! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Ήρθε η ώρα για το επιδόρπιο, “Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης”. Το σουφλέ ήταν καλό αλλά το παγωτό δεν είχε πάλι καμία σχέση με βανίλια Μαδαγασκάρης.

Πληρώσαμε 30 ευρώ για 2 άτομα από 60 που κόστιζε κανονικά το μενού. Δεν άξιζε ούτε για 10 ευρώ.
Κρίμα γιατί ο χώρος ήταν πολύ ωραίος και τέτοιου είδους προσφορές θα έπρεπε να φέρνουν κόσμο στο μαγαζί με την προοπτική να το ξαναεπισκευτούν με την full τιμή αλλά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί με τόσο άσχημη κουζίνα.